TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД нудат компромисно решение за Ирак

А1 - 19.10.2002

САД нудат компромисно решение за Ирак во Обединетите Нации. Последниот предлог ја нема одредбата за автоматска употреба на сила, доколку Багдад не се разоружи и не соработува. Како и да е, предлогот не предвидува одобрување на воена акција од страна на Советот за безбедност и не ја ограничува ...

Американците попуштија, но не се откажаа од правото да го казнуваат Ирак

Дневник - 19.10.2002

ПРЕГОВОРИ ВО ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ Соединетите Американски Држави попуштија во дипломатскиот дуел со Франција и прифатија од резолуцијата за Ирак да ја исфрлат експлицитната закана за војна, јави Ројтерс. Либерализирањето на ставот на САД отвора пат за брзо прифаќање нова резолуција за Ирак во Советот ...

САД и Франција најдоа заеднички точки за Ирак

Утрински - 19.10.2002

Тешки преговори меѓу постојаните членки на Советот за безбедност ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Франција покажа позитивно расположение за новите американски предлози за нацрт-резолуција, со која се повлекува какво било итно овластување за воен удар врз Ирак, доколку Багдад не ги почитува инспекциите за ...

САД се откажуваат од експлицитна употреба на сила врз Ирак

А1 - 18.10.2002

САД се согласија да се откажат од експлицитната одредба за употреба на сила во резолуцијата за Ирак и навестија дека многу бргу во Обединетите Нации ќе достават нова резолуција за Ирак со компромисните решенија. Со ова се отвора вратата за надминување на застојот во работата на Советот за ...

САД ќе предложат во ОН нова резолуција за Ирак

Дневник - 18.10.2002

ВАШИНГТОН Соединетите Американски Држави, нестрпливи да добија меѓународна поддршка за нивните планови за воена интервенција против Садам Хусеин, наскоро во Советот за безбедност на ОН ќе предложат нова, поблага резолуција за Ирак, но нема да се откажат од барањето за примена на сила, јави Ројтерс.

Се бара единство на Советот за безбедност околу Ирак

Утрински - 18.10.2002

Москва и Вашинготн прават напори за надминување на разликите во ОН Русија истакнува дека нема да поддржи каков било американски предлог за употреба на сила против Ирак по автоматизам МОСКВА - Русија вчера соопшти дека соработува со Вашингтон за поддржување на единството на Советот за безбедност на ...

САД ќе го извести Израел за можниот напад врз Ирак

А1 - 17.10.2002

САД најмалку два дена претходно ќе ги извести Израел за можниот напад врз Ирак за да може да се подготви за евентуален ирачки ракетен одговор, соопшти висок израелски официјален претставник. За време на Заливската војна во 1991-вата година, Ирак врз Израел истрела 39 проектили „скат“.

И Кофи Анан вели "да" за построга инспекција над Ирак

Вест - 17.10.2002

УЛАН БАТОР, 17 октомври (Ројтерс) - Генералниот секретар на ОН Кофи Анан вчера изјави дека очекува Советот за безбедност да ја усвои резолуцијата што ќе им дозволи на инспекторите да се вратат во Ирак со поголеми овластувања и побара од Багдад се ја почитува истата.

Советот за безбедност расправа за Ирак

А1 - 16.10.2002

Преговорите меѓу петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите Нации за политиката спрема Ирак се уште се одвиваат, а дипломатски извори соопштија дека во оптек се две предлог резолуции за враќање на меѓународните инспектори за контрола на оружјето за масовно уништување во таа ...

Кина е за враќање на инспекторите за оружје во Ирак

Утрински - 16.10.2002

Пред да реши ОН што ќе преземе против Багдад ПЕКИНГ - Кина, која е една од петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН со право на вето, вчера соопшти дека инспекторите за оружје на ОН би требало да се вратат во Ирак пред Советот да реши каков вид акција ќе преземе против Багдад.

Багдад обвинет за вербални игри

Утрински - 14.10.2002

Вашингтон Ирак ги игнорира барањата за разговори со ирачките научници надвор од државата ВАШИНГТОН - Соединетите Американски Држави ја отфрлија најновата понуда на Ирак за инспекциите за оружје како "игра на зборови" и го повторија повикот за постојан меѓународен притисок за разоружување на Ирак.

Американскиот сенат одобри напад врз Ирак

Вест - 14.10.2002

Вашингтон, 14 октомври - Сенатот на Соединетите Американски Држави ја одобри Резолуцијата со која на претседателот на САД Џорџ Буш му се дава право да нареди употреба на сила во случај Ирак да одбие да ги прифати барањата на меѓународниот тим за контрола на оружјето во земјата.