TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Северна Македонија во исчекување на одлуката на ЕУ за датум за преговори

24 Вести - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

Македонија во исчекување на одлуката на ЕУ за преговори

Канал5 - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

Во вторник министрите oд ЕУ ќе разговараат за почетокот на преговорите

Алсат-М - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

Македонија и Албанија главна тема на министерскиот совет во вторник

Телма - 16.06.2019

Македонија и Aлбанија ќе бидат главна тема на разговорите на министерскиот Совет, кој треба да се одржи во вторник, во Луксембург. Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на Унијата, треба да одлучат дали, и кога овие земји ќе ...

ЕУ министерски состанок: Каков заклучок ќе има за земјава?

24 Вести - 16.06.2019

Каков заклучок може да очекува земјава неделава од Европа – откако по берлинската средба на Зоран Заев и Англеа Меркел, извесно е дека датум за почеток на преговори најрано може да има во октомври.

Македонците со душа ја чекаат одлуката на ЕУ за преговори

+инфо - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

Северна Македонија во исчекување на одлуката на ЕУ за преговори

Слободен Печат - 16.06.2019

Северна Македонија и Албанија ќе бидат главна тема на преговорите во овој дел. Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од ...

Северна Македонија во исчекување на одлуката на ЕУ за преговори

Независен - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

Европските министри ќе разговараат за почетокот на преговори во вторник

Р.С.Европа - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

Земјава во исчекување на одлуката на ЕУ за преговори

А1 On - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

Северна Македонија во исчекување на одлуката на ЕУ за преговори

Сител - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

За Македонија и Албанија министрите на ЕУ ќе одлучуваат во вторник

МКД - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

Северна Македонија во исчекување на одлуката на ЕУ за преговори

Нова ТВ - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

Северна Македонија во исчекување на одлуката на ЕУ за преговори

Опсервер - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

Северна Македонија во исчекување на одлуката на ЕУ за преговори

24Инфо - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

ЕУ задутре ќе одлучува за датум за преговори: Кои се можните сценарија за нашата земја?

еМагазин - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

Во вторник министрите oд ЕУ ќе разговараат за почетокот на преговорите

Вечер Прес - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

Северна Македонија во исчекување на одлуката на ЕУ за преговори

Либертас - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

Дали вторник е денот Д за датумот за преговори за Македонија?

Фактор - 16.06.2019

Министрите oд ЕУ задутре ќе oдлучуваат за почетокот на преговорите за Македонија. Нашата земја и Албанија ќе бидат главна тема на преговорите во овој дел. Тие ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од ...

Северна Македонија во исчекување на одлуката на ЕУ за преговори

Бриф - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

МИНИСТЕРСКИ САМИТ ВО БРИСЕЛ: Разни кулоарски верзии за датум и дали Македонија и Албанија ќе се раздвојуваат во патот ...

Денешен - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

Во вторник ќе се одлучува за стартот на преговорите на Македонија со ЕУ

MakPress - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

Северна Македонија во исчекување на одлуката на ЕУ за преговори

1tv - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

„Катимерини“: Датум за преговори со Северна Македонија во септември, за Албанија „рампа“

Фокус - 15.06.2019

Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија, пишува ...

„Катимерини": Датум за преговори со Северна Македонија во септември, за Албанија не

Канал5 - 15.06.2019

Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство. Додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија, пишува ...

„Катимерини“: Датум за преговори со Северна Македонија во септември, за Албанија не

Телма - 15.06.2019

Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија, пишува ...

„Катимерини“: Датум за преговори со Северна Македонија во септември, за Албанија не

Press24 - 15.06.2019

Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија, пишува ...

„Катимерини“: Датум за преговори на ЕУ со Северна Македонија во септември

+инфо - 15.06.2019

Со голема поддршка од мнозинството земји-членки на ЕУ и ЕК, Северна Македонија и Албанија се надеваа дека европските министри на состанокот во вторник во Луксембург ќе дадат зелено светло за почеток на преговорите за членство.

„Катимерини“: Датум за преговори со Северна Македонија во септември, за Албанија не

Сител - 15.06.2019

Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија, пишува ...

Големиот балкански кикс на ЕУ

МКД - 15.06.2019

Албанија и Северна Македонија уште ќе чекаат, една година откако блокот рече дека имаат шанси за разговори за членство, вели Политико . Пред една година, Европската Унија им порача на две балкански земји дека месецов може да добијат зелено светло за ...

„Катимерини”: Датум за преговори со Северна Македонија во септември, за Албанија не

Слободен Печат - 15.06.2019

Северна Македонија има добри шанси за почеток на преговори за членство во ЕУ, имајќи го предвид постигнувањето на историскиот договор со Грција околу името на државата, истакна висок официјален претставник на Унијата, наведува „Катимерини".

„Катимерини“: Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите

Независен - 15.06.2019

Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија, пишува ...

„Катимерини“: Датум за преговори на ЕУ со Северна Македонија во септември

Скопје24 - 15.06.2019

Со голема поддршка од мнозинството земји-членки на ЕУ и ЕК, Северна Македонија и Албанија се надеваа дека европските министри на состанокот во вторник во Луксембург ќе дадат зелено светло за почеток на преговорите за членство.

„Катимерини“: Датум за преговори со Северна Македонија во септември, за Албанија не

А1 On - 15.06.2019

Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија, пишува ...

„Катимерини“: Датум за преговори со Северна Македонија во септември, не и за Албанија

Нова ТВ - 15.06.2019

Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од Европската унија за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и ...

„Катимерини“: Датум за преговори со Северна Македонија во септември, за Албанија не

Локално - 15.06.2019

Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија, пишува ...

„Катимерини“: Датум за преговори со Северна Македонија во септември, за Албанија не

Либертас - 15.06.2019

Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија, пишува ...

„Катимерини“: Можен е датум за преговори со Северна Македонија во септември, Албанија ќе извиси

еМагазин - 15.06.2019

Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија, пишува ...

„Катимерини“: Датум за преговори со Северна Македонија во септември, за Албанија не

Опсервер - 15.06.2019

Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија, пишува ...

„Катимерини”: Датум за преговори со Северна Македонија во септември, за Албанија не

24Инфо - 15.06.2019

Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија, пишува ...

„Катимерини“: Датум за преговори со Северна Македонија во септември, за Албанија не

Вечер Прес - 15.06.2019

Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија, пишува ...

Македонија почнува преговори со ЕУ, нема да оди во пакет со Албанија

Centar - 15.06.2019

Северна Македонија, најверојатно, ќе ја добие поддршката на Европската унија за почеток на разговорите за членство подоцна оваа година, велат дипломатите за угледната агенција Ројтерс, но нејзиниот балкански сосед Албанија се соочува со ...

Ројтерс: Македонија со датум за преговори до крајот на годинава, но не и Албанија

Локално - 15.06.2019

Северна Македонија најверојатно ќе ја добие подршката од ЕУ до крајот на годинава за датум за преговори за членство, но Албанија се соочува со противење од Франција, Холандија и Германија велат дипломати за Ројтерс.

„Катимерини”: Датум за преговори со Северна Македонија во септември, за Албанија не

iPortal - 15.06.2019

Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија, пишува ...

Ројтерс: Македонија со датум за преговори до крајот на годинава, но не и Албанија

24Инфо - 15.06.2019

Северна Македонија најверојатно ќе ја добие подршката од ЕУ до крајот на годинава за датум за преговори за членство, но Албанија се соочува со противење од Франција, Холандија и Германија велат дипломати за Ројтерс.

Македонија почнува со преговори со Унијата во септември, Тирана уште чека?

Точка - 15.06.2019

Северна Македонија веројатно подоцна оваа година ќе добие поддршка од Европската унија да почне преговори за членство додека во случајот со Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија, ...

„Катимерини”: Датум за преговори со Северна Македонија во септември, за Албанија не

Centar - 15.06.2019

Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија, пишува ...

Странски медиуми пишуваат за тоа кога Македонија ќе добие датум за преговори

Фактор - 15.06.2019

Странски медиуми пишуваат за тоа кога нашата земја ќе добие датум за преговори. „Катеримини“ и Ројтерс пренесуваат дека датум за Македонија ќе има, но не и за соседна Албанија. Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ...

На патот кон ЕУ Македонија и Албанија ќе бидат раздвоени?

Фактор - 15.06.2019

Македонија и Албанија можно е да бидат раздвоени на патот кон Европската Унија. Амбасадорите на Европската Унија веројатно и викендов ќе работат на усогласување на заклучоците што треба да се најдат на Советот за општи работи во вторник во ...

„Катимерини“: Датум за преговори со Македонија во септември, за Албанија не

Република - 15.06.2019

Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија – пишува грчкиот ...

Заев: Северна Македонија не бара членство веднаш, но бара почеток на преговори со ЕУ

1tv - 15.06.2019

Северна Македонија не бара веднаш да стане членка на Европската унија, но сака по сите вложени напори да и се овозможи отворање на претпристапните преговори, порача премиерот Зоран Заев во своето обраќање на последниот ден од тридневниот Форум ...

„Катимерини“: Датум за преговори со Северна Македонија во септември, за Албанија не

MakPress - 15.06.2019

Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија, пишува грчкиот ...

Ал Џезира: Македонија на добар пат кон ЕУ, Албанија заостанува

Скопје1 - 15.06.2019

Северна Македонија ќе ја добие поддршката на земјите членки на ЕУ за почеток на преговорите кон крајот на оваа година, тврдат неименувани дипломати за повеќе медиуми, пренесува Ал Џезира. Но, тоа не може да се каже за Албанија која заостанува и за ...

Ал Џезира: Македонија на добар пат кон ЕУ, Албанија заостанува

AKO - 15.06.2019

Северна Македонија ќе ја добие поддршката на земјите членки на ЕУ за почеток на преговорите кон крајот на оваа година, тврдат неименувани дипломати за повеќе медиуми, пренесува Ал Џезира. Но, тоа не може да се каже за Албанија која заостанува и за ...

„Катимерини“: Датум за преговори со Северна Македонија во септември, за Албанија не

1tv - 15.06.2019

Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија, пишува ...

ДПА: Берлин нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ

24 Вести - 14.06.2019

Германската новинска агенција дпа пишува дека во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ. Се поизвесно дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот.

Во вторник конечна одлука за интеграцијата на Македонија во ЕУ

Фокус - 14.06.2019

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ се во постојан контакт и разговараат за заклучоците за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија, а не се исклучени нови состаноци во текот на овој викенд.

Во германската влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на С. Македонија

Deutsche Welle - 14.06.2019

Германската новинска агенција ДПА пишува дека во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ. Се поизвесно дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот.

13 земји членки на ЕУ со нон-пејпер агитираат на Македонија годинава да и се додели датум

Канал5 - 14.06.2019

Околу датумот за старт на преговорите за земјава тринаесет земји членки на Унијата подготвуваат допис до централата во Брисел за тоа дека на Македонија треба да и се додели датум и да ги почне преговорите.

Амбасадорите на ЕУ изработуваат драфт заклучоци- можна опција e Македонија и Албанија да бидат раздвоени

Канал5 - 14.06.2019

Амбасадорите на Европската Унија веројатно и викендов ќе работат на усогласување на заклучоците што треба да се најдат на Советот за општи работи во вторник во Луксембург. Дел од заклучоците се однесуваат на Македонија и на Албанија.

Амбасадорите на ЕУ изработуваат драфт заклучоци- можна опција e Македонија и Албанија да бидат раздвоени

ТВ21 - 14.06.2019

Дел од заклучоците се однесуваат на Македонија и на Албанија. МИА од Брисел, повикувајќи се на дипломатски извори јавува дека и натаму сите опции се отворени:од тоа Македонија и Албанија да бидат одвоени до тоа септември да се одреди како меѓник до ...

Германски печат: Албанија ќе отпадне од пакетот, за напредокот на Северна Македонија нема дилеми

Фокус - 14.06.2019

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА.

Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Македонија

Канал5 - 14.06.2019

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА. Како што објави денеска Дојче веле на македонски јазик, и ...

Каде „исчезна” пријателството со Бугарија и Грција?

Нетпрес - 14.06.2019

И покрај промената на уставното име на државата и потпишувањето на двата договори за добрососедство, Македонија се уште без конкретен датум за почеток на преговорите за ЕУ. Тринаесет земји членки на Унијата преку заедничко соопштение бараат во јуни ...

Каде “исчезна” пријателството со Бугарија и Грција?

Алфа - 14.06.2019

И покрај промената на уставното име на државата и потпишувањето на двата договори за добрососедство, Македонија се уште без конкретен датум за почеток на преговорите за ЕУ. Тринаесет земји членки на Унијата преку заедничко соопштение бараат во јуни ...

Заклучоците за Северна Македонија постојано се менуваат, конечната одлука кај ЕУ министрите

Независен - 14.06.2019

Белгија- Амбасадорите на земјите членки на ЕУ се во постојан контакт и разговараат за заклучоците за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија, а не се исклучени нови состаноци во текот на овој викенд.

Заклучоците за Македонија постојано се менуваат, конечната одлука кај ЕУ министрите

Слободен Печат - 14.06.2019

Според дипломати присутни на амбасадорскиот состанок во средата во Брисел, „огромно мнозинство" земји членки сакаат да видат позитивни заклучоци. Амбасадорите на земјите членки на ЕУ се во постојан контакт и разговараат за заклучоците за старт на ...

Заклучоците за Северна Македонија постојано се менуваат, конечната одлука кај ЕУ министрите

Сител - 14.06.2019

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ се во постојан контакт и разговараат за заклучоците за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија, а не се исклучени нови состаноци во текот на овој викенд.

Заклучоците за Северна Македонија постојано се менуваат-ќе одлучат ЕУ министрите

Нова ТВ - 14.06.2019

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ се во постојан контакт и разговараат за заклучоците за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија, а не се исклучени нови состаноци во текот на овој викенд.

Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Северна Македонија

А1 On - 14.06.2019

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА.

Берлин без дилеми за македонскиот напредок кон ЕУ, пишува ДПА

Р.С.Европа - 14.06.2019

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, објави германската новинска агенција ДПА.

Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Македонија

+инфо - 14.06.2019

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА. Како што објави денеска Дојче веле на македонски јазик, и ...

Заклучоците за Македонија постојано се менуваат, конечната одлука кај ЕУ министрите

+инфо - 14.06.2019

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ се во постојан контакт и разговараат за заклучоците за старт на преговорите со Македонија и Албанија, а не се исклучени нови состаноци во текот на овој викенд.

Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Северна Македонија

Сител - 14.06.2019

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА.

Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Северна Македонија

Независен - 14.06.2019

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА.

Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Северна Македонија

Слободен Печат - 14.06.2019

Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА. Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ.

Заклучоците за Северна Македонија постојано се менуваат, конечната одлука кај ЕУ министрите

А1 On - 14.06.2019

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ се во постојан контакт и разговараат за заклучоците за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија, а не се исклучени нови состаноци во текот на овој викенд.

Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Македонија, Албанија отпаѓа од пакетот

МКД - 14.06.2019

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА. Како што објави денеска Дојче веле на македонски јазик, и ...

Познат е и денот кога ќе влеземе во ЕУ

Независен - 14.06.2019

ЕРОЛ РИЗАОВ Од Берлин стаса многу лоша вест само за нашите тазе прешалтувани балкански (евро)скептици во големи поборници и лобисти за влез во Европа. Не може со стопроцентна сигурност да се одреди дали оваа среда или идниот петок ќе почнат ...

Анализа: Датумот за преговори со ЕУ нема да го измести курсот на Северна Македонија

Мета - 14.06.2019

Прашањето за датумот за отпочнување преговори на Северна Македонија со ЕУ секако дека е многу важно прашање. Јавноста веќе е запозната со бенефитите од сите аспекти, но прашањето што се наметнува е дали датумот за отпочнување преговори е судбинско ...

Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Северна Македонија

Локално - 14.06.2019

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА.

Во германската влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на С. Македонија

Либертас - 14.06.2019

Германската новинска агенција ДПА пишува дека во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ. Се поизвесно дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од ...

Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Северна Македонија

Фактор - 14.06.2019

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА, пренесува МИА.

Заклучоците за Северна Македонија постојано се менуваат, конечната одлука кај ЕУ министрите

Локално - 14.06.2019

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ се во постојан контакт и разговараат за заклучоците за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија, а не се исклучени нови состаноци во текот на овој викенд.

Заклучоците за Северна Македонија постојано се менуваат, конечната одлука кај ЕУ министрите

24Инфо - 14.06.2019

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ се во постојан контакт и разговараат за заклучоците за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија, а не се исклучени нови состаноци во текот на овој викенд.

Познат е и денот кога ќе влеземе во ЕУ

Либертас - 14.06.2019

Од Берлин стаса многу лоша вест само за нашите тазе прешалтувани балкански (евро)скептици во големи поборници и лобисти за влез во Европа. Не може со стопроцентна сигурност да се одреди дали оваа среда или идниот петок ќе почнат преговорите со ЕУ.

Германски печат: Албанија ќе отпадне од пакетот, за напредокот на Северна Македонија нема дилеми

Либертас - 14.06.2019

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА.

Заклучоците за Северна Македонија постојано се менуваат, конечната одлука кај ЕУ министрите

Вечер Прес - 14.06.2019

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ се во постојан контакт и разговараат за заклучоците за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија, а не се исклучени нови состаноци во текот на овој викенд.

Секси Европа не е лесна женска!

Вечер Прес - 16.06.2019

„Веруваме во европските вредности можеби повеќе и од некои земји членки. Можеме многу да ѝ дадеме на Европа. Ние сме дел од Европа и ги делиме истите вредности. Мора секогаш да имаме на ум дека Европа е формирана за да биде најмоќна заедница.

Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Северна Македонија

iPortal - 14.06.2019

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА.

Албанија ќе отпадне од пакетот, нема дилеми за напредокот на Македонија, пишуваат германските медиуми

Република - 14.06.2019

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА. Дојче веле на македонски јазик, денеска и покрај критиките од ...

Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Северна Македонија

24Инфо - 14.06.2019

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА.

Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Северна Македонија

Опсервер - 14.06.2019

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА.

Заклучоците за Македонија постојано се менуваат, конечната одлука кај ЕУ министрите

Република - 14.06.2019

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ се во постојан контакт и разговараат за заклучоците за старт на преговорите со Македонија и Албанија, а не се исклучени нови состаноци во текот на овој викенд.

Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Северна Македонија

Бриф - 14.06.2019

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА.

Заклучоците за Северна Македонија постојано се менуваат, конечната одлука кај ЕУ министрите

Опсервер - 14.06.2019

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ се во постојан контакт и разговараат за заклучоците за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија, а не се исклучени нови состаноци во текот на овој викенд.

Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Северна Македонија

MTM - 14.06.2019

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА.

Започнувањето на преговорите со ЕУ во рацете на министрите за надворешни работи

MakPress - 14.06.2019

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ се во постојан контакт и разговараат за заклучоците за старт на преговорите со Македонија и Албанија, а не се исклучени нови состаноци во текот на овој викенд.

Заклучоците за Северна Македонија постојано се менуваат – конечната одлука кај ЕУ министрите

1tv - 14.06.2019

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ се во постојан контакт и разговараат за заклучоците за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија, а не се исклучени нови состаноци во текот на овој викенд.

Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Северна Македонија

1tv - 14.06.2019

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА.

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Македонија кон ЕУ

MakPress - 14.06.2019

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА. Како што објави денеска Дојче веле на македонски јазик, и ...

Холандскиот парламент ги раздвојува Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Алсат-М - 13.06.2019

Резолуцијата за Северна Македонија преку која неколку холандски пратеници бараа да се блокираат преговорите со нашата земја беше отфрлена од мнозинството во холандскиот парламент. На седницата се гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето ...

Британски „Економист“: Секој ден изгубен е опасен за владата на Заев

Фокус - 13.06.2019

Да се одбие Скопје за почеток на преговорите за членство би било сурово, самопоразувачки и погрешно, оценува влијателниот британски магазин „Економист“ во написот „ЕУ мора да си го одржи ветувањето кон Северна Македонија.

„Економист": Одбивањето на Северна Македонија за ЕУ би било сурово, самопоразувачки и погрешно

Канал5 - 13.06.2019

– Да се одбие Скопје за почеток на преговорите за членство би било сурово, самопоразувачки и погрешно, оценува влијателниот британски магазин „Економист" во написот „ЕУ мора да си го одржи ветувањето кон Северна Македонија.

Рикер: Северна Македонија сработи одлично, преговорите со ЕУ треба да започнат што поскоро

24 Вести - 13.06.2019

Администрацијата во Вашингтон е убедена дека Северна Македонија е на вистинскиот пат за зачленување во ЕУ и дека претпристапните преговори на земјата со Брисел треба да започнат што поскоро, изјави Филип Рикер, заменик помошник државен секретар за ...

Холандскиот парламент блокира преговори со Албанија,не и со Македонија

Канал5 - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Северна Македонија. Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ...

Холандскиот парламент блокира преговори со Албанија, но не и со Македонија

Сител - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Северна Македонија. Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ...

Парламентот на Холандија не поддржа блокирање на преговорите на Македонија со ЕУ

МКД - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа изгласа резолуција со која се бара од владата на премиерот Марк Руте да не поддржи почеток на пристапни преговори за ЕУ со Албанија, но ја отфрли истата ваква резолуција за Северна Македонија, што ја предложи ...

Холандија даде дозвола за преговори со Северна Македонија, а ги блокира за Албанија

Макфакс - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Северна Македонија. Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ...

Холандскиот парламент блокира преговори со Албанија, но не и со Македонија

Press24 - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Македонија. Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ЕУ, но ...

Рикер: преговорите со ЕУ треба да започнат што поскоро

Р.С.Европа - 13.06.2019

Администрацијата во Вашингтон е убедена дека Северна Македонија е на вистинскиот пат за зачленување во ЕУ и дека претпристапните преговори на земјата со Брисел треба да започнат што поскоро.

Холандскиот парламент блокира преговори со Албанија, но не и со Македонија

А1 On - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Северна Македонија. Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ...

Холандскиот парламент блокира преговори со Албанија, но не и со Македонија

Независен - 13.06.2019

Холандија – Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Северна Македонија. Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за ...

Холандскиот парламент блокира преговори со Албанија, но не и со Македонија

Нетпрес - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите на ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Северна Македонија. Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ...

„Економист“: Одбивањето на Северна Македонија за ЕУ би било сурово, самопоразувачки и погрешно

Press24 - 13.06.2019

Да се одбие Скопје за почеток на преговорите за членство би било сурово, самопоразувачки и погрешно, оценува влијателниот британски магазин „Економист“ во написот „ЕУ мора да си го одржи ветувањето кон Македонија.

„Економист”: Одбивањето на Северна Македонија за ЕУ би било сурово, самопоразувачки и погрешно

Слободен Печат - 13.06.2019

Внатрешните проблеми во ЕУ не треба да го одвлекуваат вниманието од вонредниот напредок на земјата, оценува угледниот весник. Да се одбие Скопје за почеток на преговорите за членство би било сурово, самопоразувачки и погрешно, оценува влијателниот ...

„Економист“: Одбивањето на Северна Македонија за ЕУ би било сурово, самопоразувачки и погрешно

А1 On - 13.06.2019

Да се одбие Скопје за почеток на преговорите за членство би било сурово, самопоразувачки и погрешно, оценува влијателниот британски магазин „Економист“ во написот „ЕУ мора да си го одржи ветувањето кон Северна Македонија.

„Економист“: Одбивањето на Северна Македонија за ЕУ би било сурово, самопоразувачки и погрешно

Сител - 13.06.2019

Да се одбие Скопје за почеток на преговорите за членство би било сурово, самопоразувачки и погрешно, оценува влијателниот британски магазин „Економист“ во написот „ЕУ мора да си го одржи ветувањето кон Македонија.

Економист: Одбивањето на Северна Македонија би било сурово и погрешно

Нова ТВ - 13.06.2019

Да се одбие Скопје за почеток на преговорите за членство би било сурово, самопоразувачки и погрешно, оценува влијателниот британски магазин „Економист“ во написот „ЕУ мора да си го одржи ветувањето кон Северна Македонија.

„Економист“: Да се одбие Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ би било сурово

МКД - 13.06.2019

Да се одбие Скопје за почеток на преговорите за членство би било сурово, самопоразувачки и погрешно, оценува влијателниот британски магазин „Економист" во написот „ЕУ мора да си го одржи ветувањето кон Северна Македонија.

Холандскиот парламент блокира преговори со Тирана, но не и со Скопје

Р.С.Европа - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Северна Македонија. Парламентот во Холандија гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ЕУ, ...

Холандскиот парламент блокира преговори со Албанија, но не и со Македонија

+инфо - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите на ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Северна Македонија. Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ...

„Економист“: Одбивањето на Северна Македонија за ЕУ би било сурово и самопоразувачки

+инфо - 13.06.2019

Да се одбие Скопје за почеток на преговорите за членство би било сурово, самопоразувачки и погрешно, оценува влијателниот британски магазин „Економист“ во написот „ЕУ мора да си го одржи ветувањето кон Северна Македонија“.

Холандскиот парламент блокира преговори со Албанија, но не и со Македонија

ММС - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Северна Македонија. Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ...

Холандскиот парламент ја отфрли резолуцијата да бидат блокирани преговорите на Македонија со ЕУ

Слободен Печат - 13.06.2019

Резолуцијата бара да не се отворат преговорите со Тирана во 2019-та година пред сѐ поради недоволен прогрес во делот на борбата против организираниот криминал и корупцијата. Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите со ...

„Економист“: Одбивањето на Северна Македонија за ЕУ би било сурово, самопоразувачки и погрешно

Независен - 13.06.2019

Да се одбие Скопје за почеток на преговорите за членство би било сурово, самопоразувачки и погрешно, оценува влијателниот британски магазин „Економист“ во написот „ЕУ мора да си го одржи ветувањето кон Северна Македонија.

Холандија ги одвои Албанија и Северна Македонија на патот кон ЕУ-ја блокираше Тирана

Нова ТВ - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа изгласа резолуција со која се бара од владата на премиерот Марк Руте да не поддржи почеток на пристапни преговори за ЕУ со Албанија, но ја отфрли истата ваква резолуција за Северна Македонија, предложена од опозициската ...

„Економист“: Одбивањето на Северна Македонија за ЕУ би било сурово и самопоразувачки

Либертас - 13.06.2019

Да се одбие Скопје за почеток на преговорите за членство би било сурово, самопоразувачки и погрешно, оценува влијателниот британски магазин „Економист“ во написот „ЕУ мора да си го одржи ветувањето кон Северна Македонија“.

Холандскиот парламент блокира преговори со Албанија, но не и со Македонија

Локално - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Северна Македонија. Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ...

„Економист“: Одбивањето на Северна Македонија за ЕУ би било сурово, самопоразувачки и погрешно

Вечер Прес - 13.06.2019

Да се одбие Скопје за почеток на преговорите за членство би било сурово, самопоразувачки и погрешно, оценува влијателниот британски магазин „Економист“ во написот „ЕУ мора да си го одржи ветувањето кон Северна Македонија.

„Економист“: Одбивањето на Северна Македонија за ЕУ би било сурово, самопоразувачки и погрешно

Опсервер - 13.06.2019

Да се одбие Скопје за почеток на преговорите за членство би било сурово, самопоразувачки и погрешно, оценува влијателниот британски магазин „Економист“ во написот „ЕУ мора да си го одржи ветувањето кон Северна Македонија.

Холандскиот парламент блокира преговори со Албанија, но не и со Македонија

Опсервер - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Северна Македонија. Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ...

„Економист“: Одбивањето на Северна Македонија за ЕУ би било сурово, самопоразувачки и погрешно

Локално - 13.06.2019

Да се одбие Скопје за почеток на преговорите за членство би било сурово, самопоразувачки и погрешно, оценува влијателниот британски магазин „Економист“ во написот „ЕУ мора да си го одржи ветувањето кон Северна Македонија.

„Да“ за Македонија од Холандија, „Не“ за Албанија

PressingTV - 13.06.2019

Резолуцијата за Македонија преку која неколку холандски пратеници бараа да се блокираат преговорите со нашата земја беше отфрлена од мнозинството во холандскиот парламент. На седницата се гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ЕУ, ...

Холандија даде дозвола за преговори со Северна Македонија, а ги блокира за Албанија

Точка - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа гласаше против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Северна Македонија. Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ...

360˚ Холандскиот парламент ги раздвои С. Македонија и Албанија

Либертас - 13.06.2019

Холандскиот парламент изгласа резолуција со која се бара од владата на премиерот Марк Руте да не поддржи почеток на пристапни преговори за ЕУ со Албанија. Резолуцијата беше поддржана од три од петте владејачки партии, објави 360 Степени .

Холандија даде дозвола за преговори со Македонија, но не и за Албанија

Тера - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Република Македонија. Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето ...

Холандија кажа ДА за преговори со Северна Македонија, но не и за Албанија

Вечер Прес - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Северна Македонија. Парламентот во Холандија гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ЕУ, ...

„Економист”: Одбивањето на Северна Македонија за ЕУ би било сурово, самопоразувачки и погрешно

24Инфо - 13.06.2019

Да се одбие Скопје за почеток на преговорите за членство би било сурово, самопоразувачки и погрешно, оценува влијателниот британски магазин „Економист” во написот „ЕУ мора да си го одржи ветувањето кон Северна Македонија.

Холандскиот парламент блокира преговори со Албанија, но не и со Македонија

еМагазин - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Северна Македонија. Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ...

Холандија даде дозвола за преговори со Македонија, Албанија блокирана

Фактор - 13.06.2019

Холандскиот парламент индиректно даде дозвола Европската унија да ги започне преговорите со Македонија, откако не беше прифатена од страна на мнозинството резолуцијата на неколку холандски пратеници кои бараа да се блокира „Датумот“ за нашата земја.

Холандскиот парламент со „да“ за Северна Македонија и „не“ за Албанија

CivilMedia - 13.06.2019

Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ЕУ, но само таа против Албанија доби мнозинство гласови, вклучително и од владејачките партии, со 105 гласа од вкупно 150 пратеници во парламентот.

За Македонија зелено светло – за Албанија црвено

Република - 13.06.2019

Резолуцијата за Македонија преку која неколку холандски пратеници бараа да се блокираат преговорите со нашата земја беше отфрлена од мнозинството во холандскиот парламент. На седницата се гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ЕУ, ...

Холандскиот парламент ја отфрли резолуцијата за блокирање на преговорите за членство на Македонија во ЕУ

Мета - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа со мнозинство гласови ги отфрли двете резолуции – од Социјалистичка партија и од Партијата на слободата – да не се поддржи почеток на пристапните преговори за членство на Македонија во ЕУ.

Холандија даде дозвола за преговори со Северна Македонија, а ги блокира за Албанија

24Инфо - 13.06.2019

Xоландскиот парламент синоќа гласаше против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Северна Македонија. Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ...

Холандија даде дозвола за преговори со Македонија, а ги блокира за Албанија

Н.Македонија - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Република Македонија. Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето ...

Холандскиот парламент блокира преговори со Албанија, но не и за Македонија

Expres - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа усвои резолуција против отворањето на преговори на Европската унија со Албанија. Ова беше очекувано, имајќи предвид дека пред една недела Холандија ја извеси Европската комисија дека бара да воведе визи кон граѓаните од ...

Холандските пратеници не изгласаа блокирање на Македонија за датум за преговори

MakPress - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Северна Македонија. Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ...

Холандскиот парламент блокира преговори со Албанија, но не и со Македонија

1tv - 13.06.2019

Холандскиот парламент синоќа се изјасни против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува на Северна Македонија. Парламентот во Холандија вчера гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ...

Холандија даде поддршка за старт на преговори со ЕУ за Македонија, но не и за Албанија

AKO - 13.06.2019

Холандскиот Парламент гласајќи за резолуцијата за старт на преговори со ЕУ на Македонија и Албанија, направи преседан во однос на другите земји членки и ги раздвои двете земји. Пратениците дадоа поддршка за преговори на РС Македонија со ЕУ , но не и ...

„Економист“: Одбивањето на Северна Македонија за ЕУ би било сурово, самопоразувачки и погрешно

Денар - 13.06.2019

Да се одбие Скопје за почеток на преговорите за членство би било сурово, самопоразувачки и погрешно, оценува влијателниот британски магазин „Економист“ во написот „ЕУ мора да си го одржи ветувањето кон Северна Македонија.

Влијателниот „Економист“ оценува:ЕУ мора да си го одржи ветувањето кон Северна Македонија

Магазин - 13.06.2019

Во британскиот магазин „Економист“ во написот „ЕУ мора да си го одржи ветувањето кон Северна Македонија. -Внатрешните проблеми во ЕУ не треба да го одвлекуваат вниманието од вонредниот напредок на земјата, која од февруари е преименувана како ...

„Економист“: Одбивањето на Северна Македонија за ЕУ би било сурово, самопоразувачки и погрешно

1tv - 13.06.2019

Да се одбие Скопје за почеток на преговорите за членство би било сурово, самопоразувачки и погрешно, оценува влијателниот британски магазин „Економист“ во написот „ЕУ мора да си го одржи ветувањето кон Северна Македонија.

Рикер: Северна Македонија сработи одлично, преговорите со ЕУ треба да започнат што поскоро

Канал5 - 12.06.2019

Администрацијата во Вашингтон е убедена дека Северна Македонија е на вистинскиот пат за зачленување во ЕУ и дека претпристапните преговори на земјата со Брисел треба да започнат што поскоро.

Зиддојче цајтунг: Недавање датум во јуни е засрамувачки за ЕУ

Deutsche Welle - 12.06.2019

Грешка е што ЕУ овој јуни нема да смогне сили за почеток на преговори со Северна Македонија, оценува германскиот весник „Зиддојче цајтунг“. Северна Македонија може да се надева, оценува весникот „Зиддојче цајтунг“ во својата анализа за состојбата со ...

Европските Зелени бараат ЕУ итно да ги отвори преговорите со Македонија

Фокус - 12.06.2019

По повод посетата на претседателот Стево Пендаровски на Брисел, партијата на Европските Зелени бараат од земјите членки на Европската Унија итно да отворат преговори со Северна Македонија, јави дописникот на МИА.

Рикер: Северна Македонија е на вистинскиот пат, преговорите треба да започнат што поскоро

Фокус - 12.06.2019

Администрацијата во Вашингтон е убедена дека Северна Македонија е на вистинскиот пат за зачленување во ЕУ и дека претпристапните преговори на земјата со Брисел треба да започнат што поскоро, изјави за МИА Филип Рикер, заменик помошник државен ...

Рикер: Северна Македонија сработи одлично, преговорите со ЕУ треба да започнат што поскоро

А1 On - 12.06.2019

Администрацијата во Вашингтон е убедена дека Северна Македонија е на вистинскиот пат за зачленување во ЕУ и дека претпристапните преговори на земјата со Брисел треба да започнат што поскоро, изјави за МИА Филип Рикер, заменик помошник државен ...

Рикер: Северна Македонија сработи одлично, преговорите со ЕУ да започнат што поскоро

Press24 - 12.06.2019

Администрацијата во Вашингтон е убедена дека Северна Македонија е на вистинскиот пат за зачленување во ЕУ и дека претпристапните преговори на земјата со Брисел треба да започнат што поскоро, изјави за МИА Филип Рикер, заменик помошник државен ...

Рикер: Северна Македонија сработи одлично, преговорите со ЕУ треба да започнат што поскоро

Независен - 12.06.2019

Администрацијата во Вашингтон е убедена дека Северна Македонија е на вистинскиот пат за зачленување во ЕУ и дека претпристапните преговори на земјата со Брисел треба да започнат што поскоро, изјави за МИА Филип Рикер, заменик помошник државен ...

Европските Зелени: Блокада на преговорите со Северна Македонија би било историска грешка

Слободен Печат - 12.06.2019

Ние, Европските Зелени, ги повикуваме итно земјите членки на ЕУ да помогнат за отворање на пристапните процеси со Северна Македонија. По повод посетата на претседателот Стево Пендаровски на Брисел, партијата на Европските Зелени бараат од земјите ...

Рикер: Северна Македонија е на вистинскиот пат, преговорите со ЕУ треба да започнат што поскоро

Слободен Печат - 12.06.2019

Разговорите што Администрацијата ги води со европските сојузници и партнери и препораката на Европската комисија за започнување на преговорите укажуваат на тоа, посочи тој. Администрацијата во Вашингтон е убедена дека Северна Македонија е на ...

Европските Зелени: Блокада на преговорите со Северна Македонија би било историска грешка

Нова ТВ - 12.06.2019

По повод посетата на претседателот Стево Пендаровски на Брисел, партијата на Европските Зелени бараат од земјите членки на Европската Унија итно да отворат преговори со Северна Македонија, јави дописникот на МИА.

Рикер: Преговорите со ЕУ треба да започнат што поскоро

Нова ТВ - 12.06.2019

Администрацијата во Вашингтон е убедена дека Северна Македонија е на вистинскиот пат за зачленување во ЕУ и дека претпристапните преговори на земјата со Брисел треба да започнат што поскоро, изјави за МИА Филип Рикер, заменик помошник државен ...

Рикер: Претпристапните преговори на Северна Македонија со Брисел треба да започнат што поскоро

МКД - 12.06.2019

Администрацијата во Вашингтон е убедена дека Северна Македонија е на вистинскиот пат за зачленување во ЕУ и дека претпристапните преговори на земјата со Брисел треба да започнат што поскоро, изјави Филип Рикер, заменик помошник државен секретар за ...

Европските Зелени: Блокада на преговорите со Северна Македонија би било историска грешка

+инфо - 12.06.2019

По повод посетата на претседателот Стево Пендаровски на Брисел, партијата на Европските Зелени бараат од земјите членки на Европската Унија итно да отворат преговори со Северна Македонија, јави дописникот на МИА.

Европските Зелени: Блокада на преговорите со Северна Македонија би било историска грешка

Сител - 12.06.2019

По повод посетата на претседателот Стево Пендаровски на Брисел, партијата на Европските Зелени бараат од земјите членки на Европската Унија итно да отворат преговори со Северна Македонија, јави дописникот на МИА.

Европските Зелени: Ако ЕУ не даде датум на Северна Македонија тоа ќе биде грешка од историски димензии

Р.С.Европа - 12.06.2019

Партијата на Европските Зелени бараат од земјите членки на Европската унија итно да отворат преговори со Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Брисел. „Ние, Европските Зелени, ги повикуваме итно земјите членки на ЕУ да помогнат за отворање ...

Европските Зелени: Блокада на преговорите со Северна Македонија би било грешка од историски димензии

МКД - 12.06.2019

По повод посетата на претседателот Стево Пендаровски на Брисел, партијата на Европските Зелени бараат од земјите членки на Европската Унија итно да отворат преговори со Северна Македонија.

Европските Зелени: Северна Македонија заслужува датум за преговори веднаш

А1 On - 12.06.2019

По најавата на претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск за можното одлагање за добивањето датум за пристапни преговори на Република Северна Македонија, ко-претседателот на Европските Зелени, Рајнхард Бутикофер изјави: „Европските Зелени итно ...

ДОМ: Европските Зелени се залагаат земјава веднаш да добие датум за преговори

Макфакс - 12.06.2019

Од партијата Демократска обнова на Македонија (ДОМ) велат дека Европските Зелени се залагаат земјава веднаш да добие датум за преговори за членство во ЕУ. Како што нагласуваат од ДОМ, веднаш по најавата на претседателот на Европскиот Совет, Доналд ...

Рикер: Преговорите со ЕУ треба да започнат што поскоро

+инфо - 12.06.2019

Северна Македонија сработи одлично и продолжува на тој пат, затоа сум убеден дека нема да подлегне на некаква дестабилизиција со непотребни политички игри. Ова е процес кој треба да се истурка до крај и САД се убедени дека земјaта ќе стане 30.

Европските Зелени: Блокада на преговорите со Северна Македонија би било историска грешка

Опсервер - 12.06.2019

По повод посетата на претседателот Стево Пендаровски на Брисел, партијата на Европските Зелени бараат од земјите членки на Европската Унија итно да отворат преговори со Северна Македонија, јави дописникот на МИА.

РИКЕР: С. Македонија се сработи одлично, но одлуката за преговори ја носат членките на ЕУ

Денешен - 12.06.2019

Администрацијата во Вашингтон е убедена дека С. Македонија е на вистинскиот пат за зачленување во ЕУ и дека претпристапните преговори на земјата со Брисел треба да започнат што поскоро, изјави за МИА Филип Рикер, заменик помошник државен секретар за ...

Зиддојче цајтунг: Недавање датум во јуни е засрамувачки за ЕУ

Либертас - 12.06.2019

Грешка е што ЕУ овој јуни нема да смогне сили за почеток на преговори со Северна Македонија, оценува германскиот весник „Зиддојче цајтунг“. Северна Македонија може да се надева, оценува весникот „Зиддојче цајтунг“ во својата анализа за состојбата со ...

Европските Зелени: Блокада на преговорите со Северна Македонија би било историска грешка

Вечер Прес - 12.06.2019

По повод посетата на претседателот Стево Пендаровски на Брисел, партијата на Европските Зелени бараат од земјите членки на Европската Унија итно да отворат преговори со Северна Македонија, јави дописникот на МИА.

Европските Зелени: Блокада на преговорите со Северна Македонија би било историска грешка

24Инфо - 12.06.2019

По повод посетата на претседателот Стево Пендаровски на Брисел, партијата на Европските Зелени бараат од земјите членки на Европската Унија итно да отворат преговори со Северна Македонија, јави дописникот на МИА.

Европските Зелени: Блокада на преговорите со Северна Македонија би било историска грешка

Локално - 12.06.2019

По повод посетата на претседателот Стево Пендаровски на Брисел, партијата на Европските Зелени бараат од земјите членки на Европската Унија итно да отворат преговори со Северна Македонија, јави дописникот на МИА.

Европските Зелени: Блокада на преговорите со Северна Македонија би било историска грешка

Либертас - 12.06.2019

По повод посетата на претседателот Стево Пендаровски на Брисел, партијата на Европските Зелени бараат од земјите членки на Европската Унија итно да отворат преговори со Северна Македонија.

Рикер: Северна Македонија сработи одлично, преговорите со ЕУ треба да започнат што поскоро

Вечер Прес - 12.06.2019

Администрацијата во Вашингтон е убедена дека Северна Македонија е на вистинскиот пат за зачленување во ЕУ и дека претпристапните преговори на земјата со Брисел треба да започнат што поскоро, изјави за МИА Филип Рикер, заменик помошник државен ...

Рикер: Северна Македонија е на вистинскиот пат за зачленување во ЕУ

Фактор - 12.06.2019

Филип Рикер, заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија за МИА изјави дека администрацијата во Вашингтон е убедена дека Северна Македонија е на вистинскиот пат за зачленување во ЕУ и дека претпристапните преговори на земјата со Брисел ...

Рикер: Северна Македонија сработи одлично, преговорите со ЕУ треба да започнат што поскоро

24Инфо - 12.06.2019

Администрацијата во Вашингтон е убедена дека Северна Македонија е на вистинскиот пат за зачленување во ЕУ и дека претпристапните преговори на земјата со Брисел треба да започнат што поскоро, изјави за МИА Филип Рикер, заменик помошник државен ...

Рикер: Преговорите со ЕУ треба да започнат што поскоро

Либертас - 12.06.2019

Администрацијата во Вашингтон е убедена дека Северна Македонија е на вистинскиот пат за зачленување во ЕУ и дека претпристапните преговори на земјата со Брисел треба да започнат што поскоро, изјави за МИА Филип Рикер, заменик помошник државен ...

Рикер: Северна Македонија сработи одлично, преговорите со ЕУ треба да започнат што поскоро

Локално - 12.06.2019

Администрацијата во Вашингтон е убедена дека Северна Македонија е на вистинскиот пат за зачленување во ЕУ и дека претпристапните преговори на земјата со Брисел треба да започнат што поскоро, изјави за МИА Филип Рикер, заменик помошник државен ...

Рикер: Северна Македонија сработи одлично, преговорите со ЕУ треба да започнат што поскоро

Бриф - 12.06.2019

Администрацијата во Вашингтон е убедена дека Северна Македонија е на вистинскиот пат за зачленување во ЕУ и дека претпристапните преговори на земјата со Брисел треба да започнат што поскоро, изјави за МИА Филип Рикер, заменик помошник државен ...

Рикер: Северна Македонија сработи одлично, преговорите со ЕУ треба да започнат што поскоро

1tv - 12.06.2019

Администрацијата во Вашингтон е убедена дека Северна Македонија е на вистинскиот пат за зачленување во ЕУ и дека претпристапните преговори на земјата со Брисел треба да започнат што поскоро, изјави Филип Рикер, заменик помошник државен секретар за ...

Европските Зелени: Блокада на преговорите со Северна Македонија би било историска грешка

1tv - 12.06.2019

По повод посетата на претседателот Стево Пендаровски на Брисел, партијата на Европските Зелени бараат од земјите членки на Европската Унија итно да отворат преговори со Северна Македонија.

13 земји членки на ЕУ со заедничко писмо до Советот на ЕУ – се бара итен и безусловен датум за преговори

24 Вести - 11.06.2019

Северна Македонија и Албанија да добијат датум за отпочнување на преговори со ЕУ на јунскиот Совет за општи работи, бараат шефовите на дипломатиите на 13 земји членки на ЕУ во заедничката изјава објавена денеска.

ЕурАктив: Тринаесет земји на ЕУ бараат да се отворат преговорите со Скопје и Тирана

А1 On - 11.06.2019

Тринаесет земји-членки на ЕУ, воглавно нови членки од Централна и Источна Европа, Австрија и Италија, изготвија нацрт документ со цел да го оживеат кредибилитетот на политиката на проширување на Унијата, пред се кога станува збор за Западен Балкан.

Нон-пејпер од 13 членки на ЕУ за поддршка за датум на преговори

Независен - 11.06.2019

Амбасадорите на ЕУ на утрешниот состанок во Брисел на маса ќе го имаат нон-пејперот на тринаесет земји членки на, главно од „Новата Европа“, плус Италија и Австрија, со кој тие сакаат да му дадат нов поттик на процесот на проширувањето на блокот кон ...

Тринаесет членки на ЕУ бараат датум за Северна Македонија и Албанија

Р.С.Европа - 11.06.2019

Во заедничко соопштение министрите за надворешни работи на 13 земји - членки на ЕУ бараат во јуни Северна Македонија и Албанија да добијат датум за отпочнување на преговори со ЕУ. Според нив, од суштинско значење е да се обезбеди севкупен напредок ...

Тринаесет земји на ЕУ бараат да се отворат преговорите со Скопје и Тирана

Независен - 11.06.2019

Тринаесет земји-членки на ЕУ, воглавно нови членки од Централна и Источна Европа, Австрија и Италија, изготвија нацрт документ со цел да го оживеат кредибилитетот на политиката на проширување на Унијата, пред се кога станува збор за Западен Балкан.

Заев: Ние направивме се на ред е ЕУ

Press24 - 11.06.2019

Заев се огласи денеска на Фејсбук за се што е постигнато за ЕУ. Фокусот на нашата земја, но и на целиот регион и на Европа, е во реализација на заклучоците од Советот на ЕУ во јуни 2018, што го поставија патот кон отворање преговори во јуни 2019.

Тринаесет земји на ЕУ бараат да се отворат преговорите со Скопје и Тирана

Нетпрес - 11.06.2019

Тринаесет земји-членки на ЕУ, воглавно нови членки од Централна и Источна Европа, Австрија и Италија, изготвија нацрт документ со цел да го оживеат кредибилитетот на политиката на проширување на Унијата, пред се кога станува збор за Западен Балкан.

Тринаесет земји на ЕУ бараат да се отворат преговорите со Скопје и Тирана

Слободен Печат - 11.06.2019

Зад документот стојат Естонија, Литванија, Латвија, Чешка, Полска, Словачка, Унгарија, Бугарија, Италија, Австрија, Хрватска, Словенија и Малта, објави ЕурАктив Белград Тринаесет земји-членки на ЕУ, воглавно нови членки од Централна и Источна ...

Тринаесет земји на ЕУ преку „нон-пајпер“ бараат да се отворат преговорите со Скопје и Тирана

+инфо - 11.06.2019

Идејата е да се иницира покана за отворање на преговорите за пристап со Северна Македонија и Албанија, изјави за ЕурАктив неименуван дипломат од една од земјите вклучени во иницијативата. Тринаесет земји-членки на ЕУ, воглавно нови членки од ...

Тринаесет европски земји лобираат за датум во јуни за Македонија

Вечер Прес - 11.06.2019

Министрите за надворешни работи на Чешка, Естонија, Летонија, Литванија, Унгарија и Бугарија, како и на Италија, Малта, Австрија, Хрватска, Словенија, Полска и Словачка денеска во заедничко соопштение ги повикаа членовите на Европскиот совет да ...

Нон-пејпер од 13 членки на ЕУ за поддршка за датум на преговори

Република - 11.06.2019

Амбасадорите на ЕУ на утрешниот состанок во Брисел на маса ќе го имаат нон-пејперот на тринаесет земји членки на, главно од „Новата Европа“, плус Италија и Австрија, со кој тие сакаат да му дадат нов поттик на процесот на проширувањето на блокот кон ...

ЕурАктив-Тринаесет земји на ЕУ бараат да се отворат преговорите со Скопје и Тирана

24Инфо - 11.06.2019

Тринаесет земји-членки на ЕУ, воглавно нови членки од Централна и Источна Европа, Австрија и Италија, изготвија нацрт документ со цел да го оживеат кредибилитетот на политиката на проширување на Унијата, пред се кога станува збор за Западен Балкан.

ЕурАктив-Тринаесет земји на ЕУ бараат да се отворат преговорите со Скопје и Тирана

Либертас - 11.06.2019

Тринаесет земји-членки на ЕУ, воглавно нови членки од Централна и Источна Европа, Австрија и Италија, изготвија нацрт документ со цел да го оживеат кредибилитетот на политиката на проширување на Унијата, пред се кога станува збор за Западен Балкан.

ЕурАктив-Тринаесет земји на ЕУ бараат да се отворат преговорите со Скопје и Тирана

Опсервер - 11.06.2019

Тринаесет земји-членки на ЕУ, воглавно нови членки од Централна и Источна Европа, Австрија и Италија, изготвија нацрт документ со цел да го оживеат кредибилитетот на политиката на проширување на Унијата, пред се кога станува збор за Западен Балкан.

Oва се земјите кои бараат датум за преговори за Македонија

Фактор - 11.06.2019

Министрите за надворешни работи на Чешка, Естонија, Летонија, Литванија, Унгарија и Бугарија, како и на Италија, Малта, Австрија, Хрватска, Словенија, Полска и Словачка денеска во заедничко соопштение ги повикаа членовите на Европскиот совет да ...

ЕурАктив-Тринаесет земји на ЕУ бараат да се отворат преговорите со Скопје и Тирана

Вечер Прес - 11.06.2019

Тринаесет земји-членки на ЕУ, воглавно нови членки од Централна и Источна Европа, Австрија и Италија, изготвија нацрт документ со цел да го оживеат кредибилитетот на политиката на проширување на Унијата, пред се кога станува збор за Западен Балкан.

Тринаесет членки на ЕУ бараат датум за Северна Македонија и Албанија

Либертас - 11.06.2019

Во заедничко соопштение министрите за надворешни работи на 13 земји – членки на ЕУ бараат во јуни Северна Македонија и Албанија да добијат датум за отпочнување на преговори со ЕУ. Според нив, од суштинско значење е да се обезбеди севкупен напредок ...

ЕУРАКТИВ: Запад не разбира дека отворање преговори не значи и проширување

Денешен - 11.06.2019

Тринаесет земји-членки на ЕУ, воглавно нови членки од Централна и Источна Европа, Австрија и Италија, изготвија нацрт документ со цел да го оживеат кредибилитетот на политиката на проширување на Унијата, пред се кога станува збор за Западен Балкан.

ЕурАктив-Тринаесет земји на ЕУ бараат да се отворат преговорите со Скопје и Тирана

1tv - 11.06.2019

Тринаесет земји-членки на ЕУ, воглавно нови членки од Централна и Источна Европа, Австрија и Италија, изготвија нацрт документ со цел да го оживеат кредибилитетот на политиката на проширување на Унијата, пред се кога станува збор за Западен Балкан.