TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за прослава

МРТ - 11.09.2011

Опозицијата се сомнева дека за прославата на 20 години независност биле потрошени само 90.000 евра и смета дека Владата на тој начин се мајтапела со граѓаните.

СДСМ: За прославата се потрошени милионски суми а не 90 илјади евра

Р.С.Европа - 10.09.2011

За прославата по повод Денот на независноста што се одржа на осми септември се потрошени милионски суми, а не 90.000 евра како што соопшти Владата.

Се` за прославата 20 години независност на Македонија

Вест - 10.09.2011

16 страници ексклузивни фотографии - За се што не сте успеале да видите на прославата на 20-годишнината од осамостојувањето на Македонија.

Катимерини: И Грција одговорна за македонскиот национализам

Утрински - 10.09.2011

Од нашиот дописник Атина - Грција треба да разбере дека во голем дел е виновна за македонскиот национализам и тоа што денес македонските граѓани ја сметаат за непријател.

Прославата чинела 90 илјади евра

Утрински - 10.09.2011

За прославата на независноста од буџетот биле одвоени 90 илјади евра. Од Владата вчера соопштија дека целокупните трошоци за организација на прославата, вклучително со централната манифестација и ...

Прослава на изместениот курс

Утрински - 10.09.2011

Многу енергија и многу емоции се распрснаа низ центарот на главниот град на 8 Септември 2011 - денот кога го прославивме дводеценискиот јубилеј на независноста.

СДСМ: „владата ги крие вистинските трошоци за прославата“

Телма - 10.09.2011

-Сметаме еден ваков значаен јубилеј како 20 годишнината од независноста на Македонија навистина треба да се одбележи и прослави на свечен и достоинствен начин со повеќе содржини, но нема да дозволиме ...

Светот нé прескокна, Хрватска ни фати сеир

Н.Македонија - 10.09.2011

Според Хрватската национална телевизија, прославата го поделила народот, зашто на неа присуствувале само членови од владејачката коалиција, како и дека Албанците го почитувале празникот, но не го ...

СДСМ прашува колку точно чинела прославата на 8 Септември

Дневник - 10.09.2011

Јани Макрадули, член на извршен одбор на СДСМ денеска на прес - конференција реагираше на владино соопштение со кое јавноста беше информирана дека прославата на дваесет години самостојна Македонија ...

Јани Макрадули: За прославата на 8 Септември се потрошени милионски суми!

Здраво - 10.09.2011

За прославата на Денот на Независноста се потрошени милионски суми, а не 90.000 евра како што соопшти Владата, обвини Јани Макрадули, член на извршниот одобор на опозициската СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: Обид да се внесе негативна енергија меѓу граѓаните

Дневник - 10.09.2011

Не можеме да ја разбереме потребата на СДСМ преку манипулации, измислици и лаги постојано да работи на внесување на негативна енергија меѓу граѓаните на Република Македонија.

Макрадули: Канческа–Милевска да ги објави сите договори за прославата за 8 Септември

+инфо - 10.09.2011

Опозициската СДСМ преку членот на извршниот одбор на партијата, Јани Макрадули, денеска на прес-конференција реагираше на соопштението што вчера беше испратено од владата, а во кое се вели дека ...

СДСМ бара да бидат објавени сите договори поврзани со прославата на 8 Септември

Сител - 10.09.2011

Јани Макрадули, член на извршен одбор на СДСМ денеска на прес - конференција реагираше на владино соопштение со кое јавноста беше информирана дека прославата на дваесет години самостојна Македонија ...

СДСМ бара министерката за култура да ги објави сите договори

МРТ - 10.09.2011

Јани Макрадули, член на извршен одбор на СДСМ денеска на прес - конференција реагираше на владино соопштение со кое јавноста беше информирана дека прославата на дваесет години самостојна Македонија ...

СДСМ бара отчет

Канал5 - 10.09.2011

Јани Макрадули побара отчет за потрошеното за прославата на 8 Септември. За партиската прослава на плоштадот се потрошени милионски суми народни пари, обвинуваат од опозиската СДСМ, во однос на ...

ВМРО-ДПМНЕ:Недостоинствени ниски обиди на СДСМ за девалвирање на националната прослава

Канал5 - 10.09.2011

Не можеме да ја разбереме потребата на СДСМ преку манипулации, измислици и лаги постојано да работи на внесување на негативна енергија помеѓу граѓаните на Република Македонија-реагираа од ВМРО ДПМНЕ ...

Макрадули: За прославата на 8-ми септември се потрошени милионски суми

Точка - 10.09.2011

За прославата по повод Денот на независноста што се одржа на осми септември се потрошени милионски суми, а не 90.000 евра како што соопшти Владата, тврди Јани Макрадули, член на извршниот одобор на ...

Макрадули: За прославата на 8-ми септември се потрошени милионски суми

Нетпрес - 10.09.2011

За прославата по повод Денот на независноста што се одржа на осми септември се потрошени милионски суми, а не 90.000 евра како што соопшти Владата, тврди Јани Макрадули, член на извршниот одобор на ...

СДСМ: Прославата на 20 години независна Македонија чинела многу повеќе од 90 илјади евра

Press24 - 10.09.2011

Сакаме на почетокот да бидеме јасни. Сметаме еден ваков значаен јубилеј како 20 годишнината од независноста на Македонија навистина треба да се одбележи и прослави на свечен и достоинствен начин со ...

СДСМ бара отчет за прославата

Курир - 10.09.2011

Јани Макрадули, член на извршен одбор на СДСМ денеска на прес - конференција реагираше на владино соопштение со кое јавноста беше информирана дека прославата на дваесет години самостојна Македонија ...

Макрадули прашува колку потроши ВМРО ДПМНЕ за прославата и автобусите

Sky - 10.09.2011

За прославата по повод Денот на независноста што се одржа на осми септември се потрошени милионски суми, а не 90.000 евра како што соопшти Владата.

ДПМНЕ: Недостоинствени ниски обиди на СДСМ за девалвирање на националната прослава

Sky - 10.09.2011

Не можеме да ја разбереме потребата на СДСМ преку манипулации, измислици и лаги постојано да работи на внесување на негативна енергија помеѓу граѓаните на Република Македонија-реагираа од ВМРО ДПМНЕ ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не може да го наруши единството на нацијата

Курир - 10.09.2011

Не можеме да ја разбереме потребата на СДСМ преку манипулации, измислици и лаги постојано да работи на внесување на негативна енергија помеѓу граѓаните на Република Македонија.

СДСМ - Само за превоз на активистите ВМРО-ДПМНЕ потроши над 100 илјади евра

Inpress - 10.09.2011

Скопје, 10. септември 2011 (ИНПРЕС) Повод за денешната прес конференција е скандалозното владино соопштение со кое јавноста беше информирана дека прославата на дваесет години самостојна Македонија ...

ВМРО-ДПМНЕ - СДСМ мора да почне да промовира вредности кои ќе придонесат за националното обединување

Inpress - 10.09.2011

Скопје, 10. септември 2011 (ИНПРЕС) Не можеме да ја разбереме потребата на СДСМ преку манипулации, измислици и лаги постојано да работи на внесување на негативна енергија помеѓу граѓаните на ...

Ноќ на национална гордост

Deutsche Welle - 09.09.2011

Македонија одбележа две децении самостојност. Централната прослава беше под мотото „20 години државност-20 години независна Македонија-заедно под едно сонце“.

Независност втка ена во вечностa

Дневник - 09.09.2011

Со силни повици за обединување на сите наши граѓани околу Македонија и за зачувувањето на македонскиот идентитет во процесите на евроатлантската интеграција и со оддавањето почит на паднатите борци, ...

Прославата на 8 Септември низ објективот… (фото)

Здраво - 09.09.2011

Од големата прослава на Денот на Независноста редовно ве известувавме со најнови информации и фотки. Убаво беше да се биде на Плоштадот, но, и покрај телевизорите.

20 години независност на Македонија

Кајгана - 09.09.2011

Подготвивме видео репортажа од прославата по повод 20 години независност на Република Македонија. Погледнете ги најинтересните моменти од свеченоста одржана на ...

Македонија прослави 20 години независност

Алфа - 09.09.2011

Mакедонија ја прослави 20-годишнината од прогласувањето независност. Централната манифестација финишираше доцна синоќа на скопскиот плоштад, со пуштањето во употреба на фонтаната на споменикот на ...

Колку чинеше прославата за независноста?

Кајгана - 09.09.2011

Централната прослава која што беше вчера организирана во центарот на Скопје, по повод 20-годишнината од независноста на Македонија чинела 90.000 евра, соопштуваат од Владата.

Прославата чинела 90 000 евра

Алфа - 09.09.2011

Прославата на дваесет години самостојна Македонија чинела 90 000 евра. Владата денеска објави дека за оваа сума биле организирани сите активности во програмата- од превозот на граѓаните од цела земја ...

Само 90.000 евра чинеше вчерашната Прослава?!

Здраво - 09.09.2011

Според Владата, вчерашната прослава на 20 годишнината од независноста на Македонија чинела 90.000 евра. “Информираме дека целокупните трошоци за организација на прославата, кои ги вклучуваат ...

Прославата минала со мал број лекарски интервенции

+инфо - 09.09.2011

Во мирна атмосфера, без зголемен број лекарски интервенции, минала вчерашната прослава на 20-годишнината на независноста.

Треневски: Со една нога сме во НАТО

+инфо - 09.09.2011

Македонија е со една нога во НАТО, останува само една формалност, која за жал не зависи само од нас, рече македонскиот амбасадор во НАТО, Мартин Треневски, на прославата која се одржа во Брисел по ...

Влада: Прославата на 8 Септември чинеше 90.000 евра

+инфо - 09.09.2011

Целокупните трошоци за организација на прославата за Денот на независноста - 8 Септември, кои ги вклучуваат организација на централната прослава, ангажирањето на комплетната техничко-логистичка ...

Во Брисел одбележан Денот на независноста на Македонија

Сител - 09.09.2011

Да бидеме порационални и помудри, да не губиме време за непотребни работи и дневно политички расправии, туку да гледаме во иднината и на идните генерации да им оставиме држава која е пребогата со ...

Лавина реакции во грчките медиуми за прославата на независноста на Р.М.

Канал5 - 09.09.2011

Експлозија на бескомпромисност од Груевски. Делириум во Скопје со симболот од Вергина. Ова се само некои од насловите во грчките медиуми за прославата на јубилејните 20 години независност на ...

Во Брисел одбележан Денот на независноста на Македонија

МРТ - 09.09.2011

Да бидеме порационални и помудри, да не губиме време за непотребни работи и дневно политички расправии, туку да гледаме во иднината и на идните генерации да им оставиме држава која е пребогата со ...

Прославата чинеше 90 илјади евра

Кирилица - 09.09.2011

Вчерашната прослава на 20-годишнината од независноста на Македонија ја чинеше Владата 90.000 евра “Информираме дека целокупните трошоци за организација на прославата, кои ги вклучуваат организација ...

Владата на Република Македонија со благодарност до сите граѓани за достоинствената прослава на независноста на државата

МРТ - 09.09.2011

Владата на Република Македонија испраќа благодарност до сите граѓани на Република Македонија, кои со својот однос и присуство придонесоа за достоинствена и горда прослава на 20 годишнината од ...

Прославата чинела 90.000 евра

МРТ - 09.09.2011

Централната прослава која што беше вчера организирана во центарот на Скопје, по повод 20-годишнината од независноста на Македонија чинела 90.000 евра, соопштуваат од Владата.

Владата на РМ со благодарност до сите граѓани за достоинствената прослава

Сител - 09.09.2011

Владата на Република Македонија испраќа благодарност до сите граѓани на Република Македонија, кои со својот однос и присуство придонесоа за достоинствена и горда прослава на 20 годишнината од ...

Славеа Македониците низ целиот свет!

Вечер - 09.09.2011

Од прославите што ги организираа нашите амбасади, може да се издели онаа во Австралија. По овој свечен повод македонски активисти беа примени во Парламентот на Викторија, а се одржа и свечена ...

Владата потроши 90.000 евра за вчерашната прослава

Точка - 09.09.2011

Вчерашната прослава на 20-годишнината од независноста на Македонија ја чинеше Владата 90.000 евра. “Информираме дека целокупните трошоци за организација на прославата, кои ги вклучуваат организација ...

Македонската независност прославена и во Брисел

Курир - 09.09.2011

Во Брисел се одржа цвеченост по повод 20 години од формирањето на независна и самостојна Република Македонија. Да бидеме порационални и помудри, да не губиме време за непотребни работи и дневно ...

Денот на независноста прославен во Брисел

Press24 - 09.09.2011

Ние сме со една нога во НАТО, останува само една формалност, која за жал не зависи само од нас. Влезот во НАТО ќе значи многу за македонската промоција, економија и странските инвеститори, рече ...

ФОТО+ВИДЕО: Најголемиот спектакл во независна Македонија

Курир - 09.09.2011

Гордо, достојно, онака како што доликува, Македонија вчера ја прослави 20-годишнината од својата независност. По големиот број активности и настани кои беа организирани, прославата се заврши со ...

Владата потроши 90.000 евра за вчерашната прослава

Нетпрес - 09.09.2011

Вчерашната прослава на 20-годишнината од независноста на Македонија ја чинеше Владата 90.000 евра. “Информираме дека целокупните трошоци за организација на прославата, кои ги вклучуваат организација ...

Влада: Вчерашната прослава на плоштадот чинше 90 илјади евра

Press24 - 09.09.2011

Од Владата им се заблагодаруваат на сите граѓани кои со својот однос и присуство придонеле за достоинственоста на прославата Прославата на Денот на независноста на Македонија граѓаните ги чинеше 90 ...

За прославата се потрошени 90.000 евра

Курир - 09.09.2011

Владата на Република Македонија испраќа благодарност до сите граѓани кои со својот однос и присуство придонесоа за достоинствена и горда прослава на 20 годишнината од независноста на Република ...

90 илјади евра плати владата за вчерашната прослава

Sky - 09.09.2011

Вчерашната прослава на 20-годишнината од независноста на Македонија ја чинеше Владата 90.000 евра. “Информираме дека целокупните трошоци за организација на прославата, кои ги вклучуваат организација ...

Спектаклот на независноста

Македонија24 - 09.09.2011

Без коментар - Македониjа 24, , Спектаклот на независноста, Со спектакуларен огномет, онака како што доликува, гордо и достојно, Република Македонија вчера ја прослави 20-годишнината од својата ...

Македонија се спрема за големата прослава! (фото)

Здраво - 08.09.2011

Најнови фотки од плоштадот “Македонија” во Скопје. Луѓето полека се собираат за вечерашната прослава за Денот на Независноста.

Две децении самостојност на Македонија ќе се слави и во Брисел

+инфо - 08.09.2011

Двaесет години самостојна и независна Македонија свечено ќе биде прославена и во Брисел - центарот на Европската Унија. Во организација на трите дипломатски претставништва: Амбасадата на Република ...

Автобуси од сите градови итаат кон Скопје за прославата на независноста

+инфо - 08.09.2011

Полни автобуси од сите градови низ земјава, со веење на македонските и вмровските знамиња јуришаат кон метрополата, на неколку часа пред официјалниот старт на прославата на скопскиот плоштад.

Додовски единствен опозиционер на прославата - но само пред Собранието

+инфо - 08.09.2011

Марјан Додовски, претседател на ВМРО-НП, вечерва беше единствениот политичар-опозиционер кој присуствуваше на 20-годишнината од прославата за независна и самостојна Македонија.

Одбележување на Денот на независноста на Македонија и во Брисел

МРТ - 08.09.2011

Дваесетгодишнината од прогласувањето на независноста на Република Македонија свечено ќе биде прославена и во центарот на Евопската Унија – Брисел.

Одбележување на Денот на независноста на Македонија и во Брисел

Сител - 08.09.2011

Дваесетгодишнината од прогласувањето на независноста на Република Македонија свечено ќе биде прославена и во центарот на Евопската Унија – Брисел.

Прослава на денот на независноста во дијаспората

МРТ - 08.09.2011

ПРАЗНУВАЊЕТО НА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА ВО СИТЕ МАКЕДОНСКИ ЦРКВИ ВО ЗЕМЈАТА И ВО ДИЈАСПОРАТА ПОЧНА ПРЕТПЛАДНЕ СО БЛАГОДАРСТВЕН КАНОН ВО ПРИСУСТВО НА МНОГУ ВЕРНИЦИ И ГРАЃАНИ.

Во Брисел ќе се прослави македонската независност

Курир - 08.09.2011

Денес во центарот на Евопската Унија, во Брисел, свечено ќе биде одбележана дваесетгодишнината од прогласувањето на независноста на Република Македонија.

ФОТО: Генерална проба за Осми септември

Дневник - 07.09.2011

Низ скопските улици, пред Собранието на Македонија, под триумфалната порта, на градскиот плоштад денеска се одржа генерална проба за прославата на Денот на независноста 8 Септември.

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Ексклузивни фотографии за прославата на 8 Септември

+инфо - 07.09.2011

Подготовките за прославата на 8 Септември - Денот на независноста се завршени, пред утрешниот празник. Вчера, пак, се одржа генерална проба со целосниот изглед на церемонијата која сега ви ја ...

Скопје блесна на генералната проба за 8 – ми Септември

Сител - 07.09.2011

Вчеравечер во центарот на Скопје се вршеа крајните подготовки за централната прослава за Денот на независноста 8 – ми Септември.

ФОТО: Скопје блесна на генералната проба за 8 – ми Септември

Точка - 07.09.2011

Вчеравечер во центарот на Скопје се вршеа крајните подготовки за централната прослава за Денот на независноста 8 – ми Септември.

ФОТО: Скопје блесна на генералната проба за 8 – ми Септември

Нетпрес - 07.09.2011

Вчеравечер во центарот на Скопје се вршеа крајните подготовки за централната прослава за Денот на независноста 8 – ми Септември.

Разединетост и за славје

Р.С.Европа - 06.09.2011

Поделби и на прославата на Денот на независноста. Власта вели дека нејзина должност била да ја подготви прославата, опозицијата обвинува за владина промоција.

СДСМ нема да учествува на прославата за независноста на Македонија

Глас на Америка - 06.09.2011

Најголемата опозициска партија тврди дека прославата не е соодветно организирана, заради што нема да ...

Затворени улици поради генерална проба за прославата на празникот

Телма - 06.09.2011

Скопските улици денеска се под посебен сообраќаен режим поради генералната проба за прослава на независноста која треба да се одржи попладнево.

Генерална проба за прославата на 8-ми септември

Алфа - 06.09.2011

Скопје на големо се подготвува за големата прослава на 20-сет годишнината од независноста. Се работи буквално на секој ќош.

На плоштадот генерална проба за 8 Септември

+инфо - 07.09.2011

Во моментов на градскиот плоштад во Скопје се одвива генерална проба за настаните планирани за денот на независноста 8 - ми септември.

ФОТО + ВИДЕО ГАЛЕРИЈА: Последните подготовки за прославата на 8 - ми септември

+инфо - 06.09.2011

Генералната проба за централната манифестација што ќе се одржи на градскиот плоштад на 8 - ми септември, ги задржува љубопитните погледи на посетителите во центарот на Скопје.

Генерална проба за 8. Септември

Канал5 - 06.09.2011

Скопските улици под посебен сообраќаен режим - поради генералната проба за 8-ми септември Повеќе улици во центарот на Скопје се затворени за сообраќај во периодот од 16.30 до вечерните часови, поради ...

Македонците во Австралија обединети ја одбележаа независноста

Курир - 06.09.2011

Во Викторискиот парламент прославени 20 години независност на Република Македонија Прекрасно е чуството кога Македонците се обединети и сплотени на едно место а тоа беше на 5 септември 2011 на ...

Кич парада

Утрински - 05.09.2011

Би сакал да пишувам за независноста на Македонија, за нашата вистинска прослава на 20-годишнината од осамостојувањето, за постигнатиот напредок и за подобрените реални состојби.

Прославата на плоштадот е триумф на историскиот паганизам

Н.Македонија - 05.09.2011

Прославата на плоштадот „Македонија“, што ја организира Владата за 8 Септември, со отворањето на споменикот на Александар Македонски, претставува карневал и триумф на историскиот паганизам, а не ...