TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Триесетмина загинале во Мисрата, тврдат либијските бунтовници

Р.С.Европа - 10.04.2011

Портпарол на либијските бунтовници изјави дека триесетмина загинале во офанзивата на силите лојални на лидерот Муамар Гадафи во градот Мисрата.

НАТО уништи 25 тенкови во Либија

Р.С.Европа - 10.04.2011

НАТО денеска соопшти дека во воздушните напади во Либија биле уништени дваесет и пет тенкови на силите лојални на лидерот Муамар Гадафи.

Соборени два хеликоптерa на либиските бунтовници

Форум - 10.04.2011

Заменик министерот за надворешни работи на Либија, Калед Каим изјави дека доцна синоќа либиската војска во близина на Брега соборила два воени хеликоптери кои ја надлетувале забранетата зона за ...

Соборени два хеликоптери на либиските бунтовници

Алфа - 10.04.2011

Заменик министерот за надворешни работи на Либија, Калед Каим изјави дека доцна синоќа либиската војска во близина на Брега соборила два воени хеликоптери кои ја надлетувале забранетата зона за ...

Делегација на Африканската унија на преговори во Либија

Форум - 10.04.2011

Делегација на африкански претседатели денеска и утре во Либија ќе преговараат со полковникот Гадафи и преставници на бунтовниците.

Српската радикална партија го поддржа Гадафи и ја осуди политиката на САД

МРТ - 10.04.2011

Учесниците во форумот, организиран денеска во Белград од Српската радикална партија (СРП), им изразија поддршка на либискиот народ и на лидерот Моамер Гадафи и ја осудија политиката на САД кон Либија.

Соборени два хеликоптери на либиските бунтовници

МРТ - 10.04.2011

Заменик министерот за надворешни работи на Либија, Калед Каим изјави дека доцна синоќа либиската војска во близина на Брега соборила два воени хеликоптери кои ја надлетувале забранетата зона за ...

Урнати два хеликоптери на бунтовниците во Либија

Канал5 - 10.04.2011

Заменик министерот за надворешни на Либија Калед Каим изјави дека либиската војска кај Брега урнала два бунтовнички хеликоптери.

Срушени два хелихоптери на либиските бунтовници

Точка - 10.04.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи кај Брега, срушиле два хелихоптери на либиските бунтовници, кои ја прекршиле забраната за летови над земјата, соопштил заменик министерот за надворешни ...

Српските радикали го поддржуваат Гадафи

Точка - 10.04.2011

Неколку илјади членови и приврзаници на Српската радикална партија, на собир во белградскиот Дом на синдикати, дале поддршка на либискиот народ и нивниот водач Моамер Гадафи, во борбата против ...

Српските радикали го поддржуваат Гадафи

Нетпрес - 10.04.2011

Неколку илјади членови и приврзаници на Српската радикална партија, на собир во белградскиот Дом на синдикати, дале поддршка на либискиот народ и нивниот водач Моамер Гадафи, во борбата против ...

Срушени два хелихоптери на либиските бунтовници

Нетпрес - 10.04.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи кај Брега, срушиле два хелихоптери на либиските бунтовници, кои ја прекршиле забраната за летови над земјата, соопштил заменик министерот за надворешни ...

Силите на НАТО уништија 25 тенкови во Либија

Inpress - 10.04.2011

Брисел, 10. април 2011 (ИНПРЕС) Авионите на НАТО денеска уништија 11 тенкови на силите на либискиот лидер Муамар Гадафи на патот кон градот Аждабија и 14 други тенкови во близина на градот Мисрата, ...

Најмалку 11 лица загинаа последните два дена во либискиот град Мисрата

Inpress - 10.04.2011

Бенгази, 10. април 2011 (ИНПРЕС) Најмалку 11 бунтовници и цивили биле убиени од саботата досега од страна на силите на либискиот лидер Муамар Гадафи при нападите врз градот Мисрата, каде НАТО и денес ...

Свет - Турција посредник за мир во Либија

Време - 09.04.2011

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека Анкара работи на завршување на судирите во Либија, што подразбира прекин на огнот и повлекување на силите на Моамер Гадафи од некои градови.

Нови немири во Либија, силите на Гадафи напредуваат

Р.С.Европа - 09.04.2011

Силите лојални на лидерот Муамар Гадафи се пробиваат кон градот Ајдабија, еден ден откако приврзаниците на опозицијата напреднаа на осумдесетина километри до Брега, клучна нафтена локација во ...

Гадафи не може да се победи на бојно поле

Утрински - 09.04.2011

АЏДАБИЈА – На прашањето дали на повидок е ќор-сокак во седумнеделниот конфликт, првиот човек на Американско-африканската команда, генерал Картер Хам, изјави: „Јас би се согласил со тоа во моментов, ...

Гадафи не може да падне сосила

Дневник - 09.04.2011

Толкувајќи ја ситуацијата на бојното поле, генерал Картер Хем, шеф на Африканската команда на американските сили оцени дека е малку веројатно дека бунтовничките сили ќе може со борби да се пробијат ...

САД размислуваат за копнена операција во Либија

Н.Македонија - 09.04.2011

Бунтовниците не можат сами да стигнат до Триполи и да го соборат Гадафи. Конфликтот во моментов е во ќор-сокак, оцени американскиот генерал Картер Хам САД би можеле да ја разгледаат опцијата за ...

Ново бомбардирање од НАТО, Гадафи не се откажува

МРТ - 09.04.2011

НАТО авионите оваа ноќ нападнаа воени магацини, распоредени во близина на градот Зинтан во северозападниот дел на либиската Џамахирија.

Прв состанок на ЕУ со либиската опозиција

Нетпрес - 09.04.2011

Шефовите на дипломатија на Европската унија, идната недела ќе се состанат со претставници на либискиот Национален преоден совет, за чиј легитимитет во ЕУ нема консензус во ставовите, соопштиле ...

При артилериски напад на силите на Гадафи убиени најмалку четири цивили

Inpress - 09.04.2011

Мисрата, 9. април 2011 (ИНПРЕС) При артилериски напад на силите на либискиот лидер Муамар Гадафи во Мисрата, вчера биле убиени најмалку четири лица, јави АФП. Меѓу убиените цивили има и две деца.

За либијските бунтовници е прифатлив турскиот предлог за примирје

Р.С.Европа - 08.04.2011

Либијските бунтовници го поздравија предлогот на Турција за примирје, кој вклучува и повлекување на силите лојални на Моамер Гадафи од опколените градови во западниот дел на земјата.

Свет - НАТО пак удри врз бунтовниците

Вест - 08.04.2011

ЛИБИЈА, 8 април (АП) - Либиските бунтовници тврдат дека нивните сили повторно биле цел во вчерашните воздушни напади на НАТО, уште една наводна грешка што предизвика голем гнев во обидите да се ...

Либиските бунтовници немаат лидер

Утрински - 08.04.2011

БЕНГАЗИ - Речиси два месеца откако трае борбата за соборување на Моамер Гадафи, либиските бунтовници немаат харизматичен политички или воен лидер што може јасно да ја изрази нивната кауза и да ...

Бунтовниците немаат шанси против Гадафи

Идивиди - 08.04.2011

Вашингтон, 7 април 2011 (МИА) - Командантот на американските војски во Африка, генерал Картер Хам е песимист за успехот на бунтовниците во Либија.

Копнена интервенција за спас на либиските бунтовници

Алфа - 08.04.2011

Хаосот кој владее меѓу редовите на либиските бунтовници сериозно ги загрижи американските воени планери. Тие сметаат дека бунтовниците без копнена интервенција нема да успеат да го симнат Муамер ...

Бегајќи од Гадафи,ќе добие затвор?

Идивиди - 08.04.2011

Лондон, 8 април 2011 (МИА) - Шкотските правосудни власти го сослушуваа поранешниот либиски министер за надворешни работи Муса Куса во врска со соборувањето на американскиот патнички авион над ...

Во САД замрзнати повеќе од 34 милијарди долари либиски средства

Капитал - 08.04.2011

Либиските средства што се замрзнати во САД, како дел од санкциите за властите во оваа земја, на чело со Моамер Гадафи, надминаа 34 милијарди долари, изјави Дејвид Коен од американското Министерство ...

ЕУ на ОН му понуди помош за интервенција во Мисрата

Форум - 08.04.2011

Европската унија изрази подготвеност да достави хуманитарна помош во либискиот град Мисрата, која се наоѓа под опсада Во писмото кое високиот преставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика ...

Бунтовниците одбиваат разговори со Гадафи

Сител - 08.04.2011

Портпарол на либиските бунтовници, полковник Ахмад Бани изјави дека бунтовниците одбиваат разговори со либискиот лидер Моамер Гадафи и побара Гадафи да ја напушти власта, јави Ал Џазира.

Бунтовниците одбиваат разговори со Гадафи

МРТ - 08.04.2011

Портпарол на либиските бунтовници, полковник Ахмад Бани изјави дека бунтовниците одбиваат разговори со либискиот лидер Моамер Гадафи и побара Гадафи да ја напушти власта, јави Ал Џазира.

САД размислува за копнена интервенција во Либија

Канал5 - 08.04.2011

Началникот на американската команда за Африка, Картер Хам изрази скептицизам во поглед на способностите на либиските бунтовници сами да го рушат режимот на диктаторот Гадафи.

Само копнена интервенција за спас на либиските бунтовници

Кирилица - 08.04.2011

Хаосот кој владее меѓу редовите на либиските бунтовници сериозно ги загрижи американските воени планери. Тие сметаат дека бунтовниците без копнена интервенција нема да успеат да го симнат Муамер ...

Исчезнатите новинари во рацете на силите на Гадафи

Точка - 08.04.2011

Либиските власти денеска признаа дека четворицата странски новинари кои исчезнаа во понеделникот се наоѓаат во нивни раце и наскоро ќе бидат ослободени, јавува шпанската телевизија TVE1.

Поранешен либиски министер на сослушување за „Локерби“

Курир - 08.04.2011

Поранешниот либиски министер за надворешни работи Муса Куса бил соослушуван од шкотските правосудни власти. Тој е сослушуван во врска со соборувањето на американскиот патнички авион над шкотското ...

Бунтовниците не сакаат преговори со Гадафи

Курир - 08.04.2011

Портпаролот на либиските бунтовници, Ахмад Бани изјавил дека Гадафи треба да поднесе оставка или да ја напушти државата со семејството.

Официјална Анкара продолжува со напорите за прекинување на немирите во Либија

Канал 77 - 08.04.2011

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека официјална Анкара работи на завршување на судирите во Либија што подразбира прекин на огнот и повлекување на силите на Моамер Гадафи од некои градови.

Британските воени авиони погодиле нафтено поле во Либија

Р.С.Европа - 07.04.2011

Либиските власти соопштија дека британските воени авиони погодиле нафтено поле, при што го оштетиле цевководот кој го поврзувал полето со Медитеранското пристаниште.

Силите на НАТО уништиле тенк на бунтовниците ?

Р.С.Европа - 07.04.2011

Либијските бунтовници тврдат дека силите на НАТО уништиле нивен тенк во источниот дел на земјата. Од Алијансата соопштија дека ги разгледуваат извештаите за настанот.

Свет - Бунтовниците сметаат дека Гадафи е Евреин

Време - 07.04.2011

Многумина Либијци, а особено бунтовниците, сметаат дека либискиот полковник Моамер Гадафи воопшто не е со бедуинско потекло, туку има еврејско потекло, пренесуваат американските медиуми.

НАТО демантира уништување на нафтовод во Либија

Р.С.Европа - 07.04.2011

НАТО демантираше дека бомбардирале нафтовод во Либија и соопшти дека силите лојални на лидерот Муамар Гадафи се виновни за предизвиканата штета.

Свет - Гадафи се брани со човечки штитови

Вест - 07.04.2011

ЛИБИЈА, 7 април (Ројтерс) - Моамер Гадафи користи човечки штитови за да се заштити од воздушните напади врз неговите сили, соопшти вчера претставник на НАТО додека бунтовниците, наводно лути поради ...

НАТО виновен за напредувањето на Гадафи?

Утрински - 07.04.2011

БЕНГАЗИ - Командантот на либиската бунтовничка армија го обвини НАТО дека е премногу бавен да нареди воздушни напади за заштита на цивили, овозможувајќи им на силите на Моамер Гадафи да го ...

Хаос на НАТО Операцијата - повторно ракетирани либиски бунтовници

Телма - 07.04.2011

Операцијата на НАТО врз Либија се повеќе ги збунува и силите на Гадафи, но и бунтовниците кои токму од Алијансата очекуваат клучна помош за уривање на режимот.

Прекината доставата на нафта либиската опозиција

Алфа - 07.04.2011

Доставата на нафта од источниот дел на Либија, што е под контрола на бунтовниците, е прекината по нападот од страна на силите лојални на Моамер Гадафи, изјави претставник на опозицијата.

Бунтовниците гневни на НАТО

Н.Македонија - 07.04.2011

Либиските бунтовници со остри критики до Алијансата поради намалениот обем на воздушните напади врз позициите на силите на Гадафи Либиските бунтовници се гневни на НАТО поради намалениот обем на ...

Жипе: За Либија е клучно политичкото решение

Форум - 07.04.2011

Франција во четвртокот објави дека Западот мора повеќе да се потруди да пронајде политичко решение за Либија, но и дека сите надворешни фактори мора посилно да ги поддржат бунтовниците кои се борат ...

Жипе: За Либија е клучно политичкото решение

Кајгана - 07.04.2011

Франција во четвртокот објави дека Западот мора повеќе да се потруди да пронајде политичко решение за Либија, но и дека сите надворешни фактори мора посилно да ги поддржат бунтовниците кои се борат ...

НАТО ги отфрли критиките на либиските бунтовници дека реагира бавно

МРТ - 07.04.2011

НАТО ги отфрли критиките на либиските бунтовници дека реагира бавно на нивните сигнали и истакна дека воздушните напади на коалициските сили против објекти на режимот на Гадафи се зголемуваат секој ...

ОН повикаa за примирје во борбите во Мисрата

МРТ - 07.04.2011

ОН доцна синоќа повикаа за примирје во судирите за Мисрата меѓу војските на либискиот режим и бунтовниците, за да може да биде укажана помош на ранетите и на цивилното население.

Британија притиска врз арапските земји да ги обучуваат либиските бунтовници

МРТ - 07.04.2011

Велика Британија врши силен притисок врз арапските земји да ги обучуваат припадниците на либиските бунтовнички сили, за да можат да и се спротивстават на либиската Армија, која остана лојална на ...

Либија ја обвини Британија за уништување на најголемото нафтено поле

Точка - 07.04.2011

Либиските власти ја обвинија Велика Британија за нападите на најголемото нафтено поле во земјата, со што ги оспоруваат тврдењата на либиските бунтовници дека силите на лидерот Моамер Гадафи со напади ...

Либија ја обвини Британија за уништување на најголемото нафтено поле

Нетпрес - 07.04.2011

Либиските власти ја обвинија Велика Британија за нападите на најголемото нафтено поле во земјата, со што ги оспоруваат тврдењата на либиските бунтовници дека силите на лидерот Моамер Гадафи со напади ...

Генерал Хам: Бунтовниците немаат шанси против Гадафи

Курир - 07.04.2011

Командантот на американските војски во Африка, генерал Картер Хам е песимист за успехот на бунтовниците во Либија. Тој одговарајќи пред американскиот Сенат наведе дека малку веројатно е либиските ...

Либиските бунтовници го обвинуваат НАТО

А1 - 06.04.2011

Либиските бунтовници го обвинија НАТО дека седи со скрстени раце додека силите на Гадафи убиваат луѓе во Мисрата, додека Алијансата тврди дека стравува за цивилите кои може да настрадаат во ...

НАТО ги отфрли критиките на либиските бунтовници

Deutsche Welle - 06.04.2011

НАТО им вети заштита на граѓаните на градот Мисрата. „Имаме јасен мандат и ќе сториме се‘ за заштита на населението“, изјави портпарол на НАТО во Брисел, додавајќи дека Мисрата е најважен приоритет ...

Либиските бунтовници велат - наш проблем е НАТО

Р.С.Европа - 06.04.2011

Командантот на либиските бунтовнички сили Абдел Фатах Јунис го критикуваше НАТО дека со забавените операции им овозможува на владините сили да убиваат цивили.

Свет - Битка за контрола на водата во Либија

Време - 06.04.2011

Либиските бунтовници и силите на Моамер Гадафи од почетокот на конфликтот водат жестоки битки за контрола на кајребрежните градови Бенџавад, Рас Лануф и Брега, пред се бидејќи во нив се наоѓаат ...

Друцас: Либија нема иднина со Гадафи

Р.С.Европа - 06.04.2011

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас во интервју за германскиот весник „Франкфуртер алемајне цајтунг“ изјави дека светот не гледа иднина за Либија со сегашниот лидер на земјата Моамер Гадафи.

Свет - Бунтовниците го продадоа првиот танкер со нафта

Вест - 06.04.2011

ЛИБИЈА, 6 април (АП) - Силите на либиската Влада вчера ги бомбардираа бунтовниците во обид да го вратат клучниот нафтен град Марса ел Харига и успеаја да ги истиснат до некаде, иако режимот на Моамер ...

Гадафи „мора да остане на власт“

Утрински - 06.04.2011

ТРИПОЛИ - Либиската влада соопшти дека е отворена за политички реформи, но Моамер Гадафи мора да остане на власт за да се избегне вакуум во власта, како што е во Сомалија или во Ирак.

Лондон и САД знаат се' за случајот „Локерби“

Утрински - 06.04.2011

Лондон - Муса Куса, кој од средината на минатата недела се наоѓа во Велика Британија, може во следните неколку недели да се соочи со „приватно кривично обвинeние“, затоа што е осомничен дека е вмешан ...

Либиските бунтовници лути на НАТО, очекуваа брз пораз на Гадафи

Телма - 06.04.2011

Командантот на бунтовничките сили во Бенгази, Абдел Фатах Јунес го обвини НАТО за намалување на обемот на бомбардирањата врз позициите на либиската Армија, што им овозможило на силите што го ...

НАТО доцна дејствуваат

Идивиди - 06.04.2011

Триполи, 6 април 2011 (MИА) - Лидерот на либиските бунтовници Абдел Фатах Јунис ги обвини НАТО дека реагираат многу доцна истакнувајќи дека ако Алијансата не ја врши работата како што треба, ќе ...

Лидерот на либиските бунтовници ги обвини НАТО дека доцна дејствуваат

Алфа - 06.04.2011

Лидерот на либиските бунтовници Абдел Фатах Јунис го обвини НАТО дека реагира премногу доцна истакнувајќи дека ако Алијансата не ја врши работата како што треба, тој ќе покрене прашање пред Советот ...

НАТО доцна дејствуваат, тврди лидерот на либиските бунтовници

БркајРабота - 06.04.2011

Абдел Фатах Јунис, лидерот на либиските бунтовници, ги обвини НАТО дека реагираат многу доцна. Тој истакнува дека доколку Алијансата не ја врши работата како што треба, ќе покрене прашање пред ...

Триполи нуди реформи, но со Гадафи на власт

Н.Македонија - 06.04.2011

Опозицискиот Преоден национален совет ја отфрли можноста на местото на либискиот лидер да дојде некој од неговите синови Либиските власти најавија подготвеност за одржување избори и за реформи на ...

Западот подготвува понуда за семејството на Гадафи

Кајгана - 06.04.2011

Клучните соработници на Моамер ел Гадафи и неговото семејство од западните дипломати ќе добијат „понуда што не се одбива“ - јавно да престанат да го поддржуваат либискиот водач, а за возврат ќе им ...

Западот подготвува понуда за семејството на Гадафи

Форум - 06.04.2011

Клучните соработници на Моамер ел Гадафи и неговото семејство од западните дипломати ќе добијат „понуда што не се одбива“ - јавно да престанат да го поддржуваат либискиот водач, а за возврат ќе им ...

Белоруски платеници му помагаат на Гадафи

Идивиди - 06.04.2011

Москва, 6 април 2011 (МИА) - Стотици „белоруски борци“ и разузнавачи му помагаат на либискиот лидер Моамер Гадафи да одговори на воздушните удари на НАТО, објави денеска московскиот весник ...

Лондон притиска врз ЕУ за Муса Куса

Идивиди - 06.04.2011

Лондон, 6 април 2011 (МИА) - Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг врши притисок врз Брисел и Европската Унија, да се укинат воведените санкции кон пребегнатиот министер за ...

Лидерот на либиските бунтовници тврди дека НАТО доцна дејствува

МРТ - 06.04.2011

Лидерот на либиските бунтовници Абдел Фатах Јунис ги обвини НАТО дека реагираат многу доцна истакнувајќи дека ако Алијансата не ја врши работата како што треба, ќе покрене прашање пред Советот за ...

Лидерот на либиските бунтовници тврди дека НАТО доцна дејствува

Сител - 06.04.2011

Лидерот на либиските бунтовници Абдел Фатах Јунис ги обвини НАТО дека реагираат многу доцна истакнувајќи дека ако Алијансата не ја врши работата како што треба, ќе покрене прашање пред Советот за ...

Крис Стивенс - преговарач со бунтовниците во Либија

МРТ - 06.04.2011

Американскиот дипломат Крис Стивенс пристигна во Бенгази, каде што започна разговори со претставници на преодниот национален совет на Либија, соопшти портпаролот на Стејт департментот Марк Тонер за ...

Бунтовниците во Либија го обвинија НАТО за неуспех

Канал5 - 06.04.2011

Раководството на бунтовничките сили во Либија ги критикува силите на НАТО дека не успеале ефикасно и брзо да ги извршат воздушните напади во Мисрата, тврдејќи дека доцнењето предизвикало цивилни ...

Поранешен американски конгресмен ќе го убедува Гадафи да се повлече

Канал5 - 06.04.2011

Последниот обид да се заврши крвопролевањето во Либија и да се убеди Гадафи да се повлече доаѓа од поранешен американски конгресмен кој денеска ќе го посети Гадафи-јави CNN.

Друцас: Либија нема иднина со Гадафи

Кирилица - 06.04.2011

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас во интервју за германскиот весник „Франкфуртер алемајне цајтунг“ изјави дека светот не гледа иднина за Либија со сегашниот лидер на земјата Моамер Гадафи ...

Дали Гадафи му се заблагодари на Обама?

Вечер - 06.04.2011

Зошто да не? САД се повлекоа, а бунтовничката "Влада" во Бенгази е гневна на НАТО и се чувствува предадена, иако Алијансата негира дека бавно реагира на сигналите од бунтовниците Либискиот лидер ...

Западот подготвува понуда за семејството на Гадафи

Точка - 06.04.2011

Клучните соработници на Моамер ел Гадафи и неговото семејство од западните дипломати ќе добијат „понуда што не се одбива“ - јавно да престанат да го поддржуваат либискиот водач, а за возврат ќе им ...

НАТО доцна дејствуваат, тврди лидерот на либиските бунтовници

Курир - 06.04.2011

Абдел Фатах Јунис, лидерот на либиските бунтовници, ги обвини НАТО дека реагираат многу доцна. Тој истакнува дека доколку Алијансата не ја врши работата како што треба, ќе покрене прашање пред ...

Либиските бунтовници го обвинија НАТО

Press24 - 06.04.2011

Лидерот на либиските бунтовници Абдел Фатах Јунис ги обвини НАТО дека реагираат многу доцна истакнувајќи дека ако Алијансата не ја врши работата како што треба, ќе покрене прашање пред Советот за ...

НАТО дејствува премногу задоцнето, обвинува лидерот на либиските бунтовници

Канал 77 - 06.04.2011

Абдел Фатах Јунис, лидерот на либиските бунтовници, ги обвини НАТО дека реагираат многу доцна. Тој истакнува дека доколку Алијансата не ја врши работата како што треба, ќе покрене прашање пред ...

САД испратија преговарач со либиските бунтовници

Нетпрес - 06.04.2011

Американскиот дипломат Крис Стивенс пристигнал во Бенгази, каде треба да почне разговори со претставници на преодниот Национален совет на Либија, објави “Ројтерс“, повикувајќи се на изјава на ...

Либија: Бунтовниците го обвинуваат НАТО

Курир - 06.04.2011

Командантот на бунтовничките сили во Бенгази, Абдел Фатах Јунес го обвини НАТО за намалување на обемот на бомбардирањата врз позициите на либиската Армија, што им овозможило на силите што го ...

Белоруски платеници се борат за Гадафи

Курир - 06.04.2011

Стотици „белоруски борци“ и разузнавачи му помагаат на либискиот лидер Моамер Гадафи да одговори на воздушните удари на НАТО, објави денеска московскиот весник Комсомолскаја правда.

НАТО ги отфрли обвинувањата од либиските бунтовници

Курир - 06.04.2011

Силите на НАТО ги отфрлија обвинувањата на либиските бунтовници дека тие реагираат бавно на нивните сигнали и истакнаа дека нападите против режимот на Гадафи се зголемуваат секој дена.

Либија нема иднина со Гадафи, смета Друцас

Курир - 06.04.2011

- Тоа е прв, важен чекор, но ние не можеме да ги приближиме решенијата се додека Триполи одолговлекува, додека поставува услови, наведе Друцас.

Друцас: Либија нема иднина со Гадафи

Press24 - 06.04.2011

Друцас наведе дека либискиот режим нема друга опција освен политичко решавање на кризата. Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас во интервју за германскиот весник „Франкфуртер алемајне цајтунг“ ...

НАТО ги обвини силите на Гадафи дека користат човечки штитови

еФакт - 06.04.2011

Неапол - НАТО објави дека силите лојални на либискиот воач Моамер Гадафи, користат човечки штитови во градот Мисрата, пренесе Би-Би-Си.

Воа - Што прави ЦИА во Либија?

Inpress - 06.04.2011

Вашингтон, 6. април 2011 (ИНПРЕС) Објавени извештаи велат дека ЦИА работи во Либија. Но што прави таму - не е јасно. Администрацијата на Обама вели дека сеж уште не решила дали да ги вооружи ...

Лидерот на либиските бунтовници гo обвини НАТО

Македонија24 - 06.04.2011

Свет - Македониjа 24, , Лидерот на либиските бунтовници гo обвини НАТО, "Абдел Фатах Јунис, лидерот на либиските бунтовници, ги обвини НАТО дека реагираат многу доцна.

Сите реформи се прифатливи, само да остане Гадафи

А1 - 05.04.2011

Избори, референдум - што било. Либиската влада објави дека е подготвена на секакви политички реформи за да прекинат насилствата, ама да остане Гадафи.

Денот кога заврши забавата во дискотеката „Ла Бел“

Deutsche Welle - 05.04.2011

На 5. април 1986 година три лица го загубија животот во експлозија во берлинската дискотека „Ла Бел“, додека двесте беа повредени.

Гадафи сака избори во Либија

Р.С.Европа - 05.04.2011

Гадафи е отворен за идејата за одржувањете избори и реформирање на политичкиот систем, но само либискиот народ може да одлучи дали тој треба да остане лидер на земјата, соопшти портпаролот на Моамер ...

Свет - Либија притиска за ставање крај на борбите

Вест - 05.04.2011

ЛИБИЈА, 5 април (АП) - Либиските бунтовници вчера влегоа во стратешкиот град Брега, но наидоа на оган од силите на Гадафи, додека владин пратеник почна да врши дипломатски притисок во Европа за да се ...

Либија соопшти: реформи ќе правиме, но Гадафи останува

Телма - 05.04.2011

Претставникот на либиската Влада Муса Ибрахим изјави синоќа дека Либија е подготвена да одржи избори и да го реформира својот политички систем, но дека само либискиот народ може да одлучи дали ...

Либиската влада е за примирје, но да остане и Гадафи

Утрински - 05.04.2011

Избори, референдум - што било. Либиската влада објави дека е подготвена за секакви политички реформи, но Муамер Гадафи мора да остане на власт за да се избегне нов Ирак или нова Сомалија.

И Гадафи и бунтовниците во дипломатска офанзива

Дневник - 05.04.2011

Италија, која важеше за најблизок европски сојузник на Гадафи, вчера ги призна либиските бунтовници за единствени легитимни државни претставници и вети дека ќе ги снабдува со оружје и со експерти за ...

Либија подготвена на промени, но Гадафи останува

Алфа - 05.04.2011

Претставникот на либиската Влада Муса Ибрахим изјави синоќа дека Либија е подготвена да одржи избори и да го реформира својот политички систем, но дека само либискиот народ може да одлучи дали ...

Либија подготвена на промени, но под Гадафи

Форум - 05.04.2011

Либија е подготвена да одржи избори и да го реформира својот политички систем, но само народот може да реши дали Моамер ел-Гадафи ќе остане на чело, изјави вчера навечер портпаролот на либиската ...

Италија ги призна бунтовниците

Н.Македонија - 05.04.2011

Рим вети оружје за бунтовниците и ја отфрли понудата на Гадафи за решавање на конфликтот. Претставник на либискиот лидер е во Европа со порака за преговори, но Италија бара Гадафи веднаш да си замине ...

Во воздушен напад во Либија уништена воена техника во Брега

Алсат-М - 05.04.2011

Во воздушни напади извршени денеска уништени се две владини воени возила во источно-либискиот град Брега, важен нафтен центар каде бунтовниците се борат со силите на Моамер Гадафи веќе петти ден по ...

Триполи:Демократија „да“, но само со Гадафи

Алсат-М - 05.04.2011

Во време кога и понатаму не ù се глада крајот на војната во Либија, порака од власта на Моамер Гадафи во Триполи. Државата е спремна да организира избори и да започне реформи на политичкиот систем.

Либиските бунтовници започнуваат со извоз на нафта

Кајгана - 05.04.2011

Либиските бунтовници се надеваат денеска да го остварат својот прв независен извоз на нафта, со што малку би ги дополниле своите финансии, исцрпени по повеќенеделните борби со силите на Гадафи, ...

Либиските бунтовници започнуваат со извоз на нафта

Форум - 05.04.2011

Либиските бунтовници се надеваат денеска да го остварат својот прв независен извоз на нафта, со што малку би ги дополниле своите финансии, исцрпени по повеќенеделните борби со силите на Гадафи, ...

Раздор помеѓу синовите на Гадафи

Идивиди - 05.04.2011

Лондон, 5 април 2011 (МИА) - Синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи меѓусебно се спротивставија околу прашањето за изнаоѓање излез од либиската криза, пишува весникот „Дејли телеграф“.

Либија подготвена на промени, Гадафи останува, изјави претставник на либиската Влада

Сител - 05.04.2011

Претставникот на либиската Влада Муса Ибрахим изјави синоќа дека Либија е подготвена да одржи избори и да го реформира својот политички систем, но дека само либискиот народ може да одлучи дали ...

САД ги укинаа санкциите против либискиот министер за надворешни работи Муса Куса

Сител - 05.04.2011

САД ги укинаа санкциите против поранешниот министер за надворешни работи на Либија Муса КУса, кој поднесе оставка и избега во Велика Британија.

САД ги укинаа санкциите против Муса Куса

МРТ - 05.04.2011

САД ги укинаа санкциите против поранешниот министер за надворешни работи на Либија Муса КУса, кој поднесе оставка и избега во Велика Британија.

Либија подготвена на промени, Гадафи останува

МРТ - 05.04.2011

Претставникот на либиската Влада Муса Ибрахим изјави синоќа дека Либија е подготвена да одржи избори и да го реформира својот политички систем, но дека само либискиот народ може да одлучи дали ...

САД се повлекоа од Либија

Канал5 - 05.04.2011

САД ги повлекоа воените авиони од учеството во меѓународната операција во Либија, соопшти Пентагон, додавајќи дека авионите се подготвени за интервенција во случај НАТО да го побара тоа.

Велика Британија и САД знаат се околу „случајот Локерби“

МРТ - 05.04.2011

Сеиф ал Ислам, син на либискиот водач Моамер Гадафи изјави дека „нема никакви тајни“ околу случајот Локерби, затоа што Велика Британија и САД „знаат се за него и ништо ново повеќе не може да се ...

„Тајмс“: Повлекувањето на САД од првата борбена линија во Либија „е без преседан“

Канал5 - 05.04.2011

Американците се повлекоа од операциите за бомбрадирање воздух-земја, над либиската територија, предавајќи му ја целосно на НАТО операцијата во оваа северноафриканска земја, што е „случај без ...

Синовите на Гадафи се поделија околу прашањето за излез од кризата

Сител - 05.04.2011

Синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи меѓусебно се спротивставија околу прашањето за изнаоѓање излез од либиската криза, пишува весникот „Дејли телеграф“.

Вашингтон и Лондон се исплашија од исламистите?

Вечер - 05.04.2011

Во Либија е и Ал Каеда, па Британците и Американците не случајно инсистираат Гадафи со синовите и неговото опкружување да си заминат.

Либија подготвена на промени, но под Гадафи

Точка - 05.04.2011

Либија е подготвена да одржи избори и да го реформира својот политички систем, но само народот може да реши дали Моамер ел-Гадафи ќе остане на чело, изјави вчера навечер портпаролот на либиската ...

Либиските бунтовници ќе извезуваат сирова нафта

Точка - 05.04.2011

Либиските бунтовници оваа недела ќе го натоварат првиот танкер со сирова нафта наменета за извоз, откако, поради протестите против лидерот Моамер Гадафи беше спречен извозот на “течното злато“ од ...

НАТО почна возушни напади врз силите на Гадафи

Точка - 05.04.2011

Борбени авиони на НАТО почнале воздушни напади врз силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи, стационирани околу градот Брега во источниот дел на земјата, јавил репортер на АФП, пренесува ...

Реформите во Либија да ги спроведува Гадафи

Курир - 05.04.2011

Либија е подготвена да одржи избори и да го реформира својот политички систем, но само либискиот народ може да одлучи дали неговиот лидер Моамер Гадафи останува и натаму на чело на државата, изјави ...

Либиските бунтовници ќе извезуваат сирова нафта

Нетпрес - 05.04.2011

Либиските бунтовници оваа недела ќе го натоварат првиот танкер со сирова нафта наменета за извоз, откако, поради протестите против лидерот Моамер Гадафи беше спречен извозот на “течното злато“ од ...

Само Либијците можат да одлучуваат за судбината на својата држава, став на член на либиската влада

Канал 77 - 05.04.2011

Либија е подготвена да одржи избори и да го реформира својот политички систем, но само либискиот народ може да одлучи дали неговиот лидер Моамер Гадафи останува и натаму на чело на државата, изјави ...

Либија е за дипломатско решение, САД ги повлекоа авионите

eReporter - 05.04.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се обидува да најде дипломатски излез од кризата во земјата, откако САД ги прекинаа нападите со своите авиони, две недели по почетокот на меѓународната воена ...

Дали Муса Куса е вмешан во атентатот во Локерби?

Курир - 05.04.2011

Шкотски истражувачи со Министерството за надворешни работи ќе го разгледуваат случајот на поранешниот шеф на либиската дипломатија Мусо Куса, осомничен дека е замешан во атентатот во Локерби во 1988 ...

НАТО почна возушни напади врз силите на Гадафи

Нетпрес - 05.04.2011

Борбени авиони на НАТО почнале воздушни напади врз силите плојални на либискиот лидер Моамер Гадафи, стационирани во градот Брега во источниот дел на земјата, јавил репортер на АФП, пренесува Нетпрес.

Либиската влада подготвена на промени, но Гадафи да остане

Press24 - 05.04.2011

Либија е подготвена да одржи избори и да го реформира својот политички систем, но Моамер Гадафи мора да остане лидер на цела Либија, како би се избегнале нов Ирак, Сомалија или Авганистан, јавила ...

Либија подготвена за реформи, но само со Гадафи на чело

Нетпрес - 05.04.2011

Либија објави дека е отворена за “секакви“ политички реформи, но Моамер Гадафи треба да остане на власт, за да се избегнат сценарија како оние во Ирак или во Сомалија.

Тајмс: Повлекувањето на Американците од Либија „е без преседан“

Курир - 05.04.2011

Американците се повлекоа од операциите за бомбрадирање воздух-земја, над либиската територија, предавајќи му ја целосно на НАТО операцијата во оваа северноафриканска земја, што е „случај без ...

Раздор меѓу синовите на Гадафи

Курир - 05.04.2011

Синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи меѓусебно се спротивставија околу прашањето за изнаоѓање излез од либиската криза, пишува весникот „Дејли телеграф“.

Гадафи е подготвен на избори и реформи

Inpress - 05.04.2011

Триполи, 5. април 2011 (ИНПРЕС) Владата во Либија соопшти дека е подготвена да одржи демократски избори, референдум и реформа на политичкиот систем со цел да се стави крај на граѓанската војна во ...

Сеф ал Ислам - Муса Куса е болен

Inpress - 05.04.2011

Триполи, 5. април 2011 (НПРЕС) Поранешниот министер за надворешни работи на Либија Муса Куса, кој минатата недела дезертираше и пристигна во Велика Британија, е болен и тоа е единствената причина за ...

НАТО - Воздушните напади уништија 30% од воената моќ на Гадафи

Inpress - 05.04.2011

Триполи, 5. април 2011 (ИНПРЕС) За време на воздушните напади уништена е скоро една третина од воената сила на либискиот лидер Моамер Гадафи, објави официјален претставник на НАТО.

Гадафи: Војната да запре

А1 - 04.04.2011

Гадафи сака да се стави крај на воениот конфликт во неговата земја. Ваквата порака, либискиот заменик министер за надворешни работи, му ја пренел на грчкиот премиер.

„Ќе се бориме и со камења“

Deutsche Welle - 04.04.2011

Востаниците во Либија вложуваат големи напори да ја подобрат борбената готовност. Во меѓувреме добија главен командант, а на чело на малите единици се наоѓаат професионални војници и офицери, кои ја ...

Папандреу прими порака од Гадафи

Р.С.Европа - 04.04.2011

Грција соопшти дека владата предводена од Либискиот лидер Моамер Гадафи очигледно е во потрага по излез од конфликтот со бунтовниците кои бараат Гадафи да се симне од власт.

Свет - САД и Египет ги обучуваат бунтовниците

Време - 04.04.2011

Специјалните единици на САД и на Египет вршат воена обука на бунтовничките сили во Либија, тврди катарската телевизија „Ал Џезира“ повикувајќи се на извори од редовите на бунтовниците.

Друцас: Гадафи нема да емигрира во Грција

Р.С.Европа - 04.04.2011

Министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас денеска ги демантираше неофицијалните тврдења кои се појавија во јавноста дека либискиот лидер Моамер Гадафи би можел да емигрира во Грција.

Свет - Либиските бунтовци спремни за ракетите на Гадафи

Вест - 04.04.2011

Бунтовниците се качуваа еден врз друг за да стигнат до врвот на јарболот и да го постават своето знаме ЛИБИЈА, 4 април (Ројтерс) - Борбени авиони вчера надлетуваа над Брега додека бунтовниците се ...

Американците се повлекуваат од акциите во Либија

Утрински - 04.04.2011

Единствениот град на запад на Либија, кој барем делумно е во рацете на бунтовниците, Мисурата, и вчера беше жестоко напаѓан од силите на Гадафи.

Синовите на Гадафи го предаваат?

Идивиди - 04.04.2011

Вашингтон, 4 април 2011 (МИА) - Најмалку двајца од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи предлагаат транзиција кон демократски систем, со која се предвидува нивниот татко да се повлече од власта, ...

Куса ќе биде испрашуван за случајот „Локерби“

Кајгана - 04.04.2011

Шкотските истражни органи денеска заедно со британскиот Форин офис ќе го разгледуваат случајот со поранешниот шеф на либиската дипломатија Муса Куса, осомничен дека е вмешан во атентатот на авионот ...

Синовите на Гадафи согласни нивниот татко да падне

Алфа - 04.04.2011

Најмалку двајца од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи предлагаат транзиција кон демократски систем, со која се предвидува нивниот татко да се повлече од власта, пишува американскиот весник ...

Гадафи ќе биде предаден од неговите синови ?

Алсат-М - 04.04.2011

Најмалку двајца од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи предлагаат транзиција кон демократски систем, со која се предвидува нивниот татко да се повлече од власта, пишува американскиот весник ...

Куќата на синот на Гадафи

Црнобело - 04.04.2011

Муамер Гадафи е водачот на Либија особено популарен во последниве неколку месеци. Но, ние нема да зборуваме за политика, туку ќе ве... ...прошетаме на кратко низ куќата на неговиот син во Франција.

Американците резервисти во Либија

Н.Македонија - 04.04.2011

Вашингтон бомбардирањето на силите на Гадафи им го препушти на европските сојузници во НАТО. Американските авиони, бродови и подморници отсега ќе напаѓаат само ако Алијансата побара помош Триполи го ...

Бунтовниците го одбија предлогот на синовите на Гадафи

Форум - 04.04.2011

Највисокото тело на либиската опозиција, Преодниот Национален совет ја одби денеска можноста либискиот водач, Моамер eл-Гадафи да го замeни еден од неговите синови, за што пишуваше The New York Times ...

Гадафи ќе емигрира во Грција

Идивиди - 04.04.2011

Атина, 4 април 2011 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас денеска ги демантираше неофицијалните тврдења кои се појавија во јавноста дека либискиот лидер Моамер Гадафи би ...

Унијата испраќа свои емисари во Бенгази

Кајгана - 04.04.2011

Европската унија утре ќе испрати свои преставници во седиштето на либиските бунтовници Бенгази, со цел да се воспостават подобри контакти со противниците на режимот на Моамер Гадафи.

Бугарските медицински лица се потсетуваат на либискиот кошмар

SETimes - 04.04.2011

Додека либискиот преседател Муамер Гадафи се бори со сопствениот народ, медицинските лица затворени од неговиот режим се потсетија на своето измачување.

Синовите на Гадафи се согласуваат со повлекување на нивниот татко од власта

МРТ - 04.04.2011

Најмалку двајца од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи предлагаат транзиција кон демократски систем, со која се предвидува нивниот татко да се повлече од власта, пишува американскиот весник ...

Синовите на Гадафи се согласуваат со повлекување на нивниот татко од власта

Сител - 04.04.2011

Најмалку двајца од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи предлагаат транзиција кон демократски систем, со која се предвидува нивниот татко да се повлече од власта, пишува американскиот весник ...

Синовите на Гадафи се согласуваат за повлекување на нивниот татко од власта

Кирилица - 04.04.2011

Најмалку двајца од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи предлагаат транзиција кон демократски систем, со која се предвидува нивниот татко да се повлече од власта, пишува американскиот весник ...

Со турски брод од Мисрата евакуирани 250 повредени

Сител - 04.04.2011

Турски брод спасил 250 повредени лица од либискиот град Мисрата, но таму останале уште илјадници луѓе кои молеле да бидат спасени, раскажал турски дипломат за агенцијата “Ројтерс“.

Либиските бинтовници не го сакаат на власт ниту синот на Гадафи

Сител - 04.04.2011

Преодниот национален совет кој ја претставува опозицијата во Либија, ја отфрли денеска идејата за преоден период под раководство на некои од синовите на Моамер Гадафи.

Друцас: Гадафи нема да емигрира во Грција

Кирилица - 04.04.2011

Министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас денеска ги демантираше неофицијалните тврдења кои се појавија во јавноста дека либискиот лидер Моамер Гадафи би можел да емигрира во Грција - ...

Друцас: Гадафи нема да емигрира во Грција

Сител - 04.04.2011

Министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас денеска ги демантираше неофицијалните тврдења кои се појавија во јавноста дека либискиот лидер Моамер Гадафи би можел да емигрира во Грција.

Друцас: Гадафи нема да емигрира во Грција

МРТ - 04.04.2011

Министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас денеска ги демантираше неофицијалните тврдења кои се појавија во јавноста дека либискиот лидер Моамер Гадафи би можел да емигрира во Грција.

Бунтовниците го одбија предлогот на синовите на Гадафи

МРТ - 04.04.2011

Највисокото тело на либиската опозиција, Преодниот Национален совет ја одби денеска можноста либискиот водач, Моамер Гадафи да го замeни еден од неговите синови, за што пишуваше „Њујорк тајмс“.

Либија почнува со извоз на нафта

Кирилица - 04.04.2011

Либиските бунтовници неделава ќе го натоварат првиот танкер со сирова нафта наменет за извоз, откако извозот на „течното злато“ од оваа северноафриканска земја беше прекинат заради бунтот против ...

Бунтовниците не сакаат власт ни со син на Гадафи

Вечер - 04.04.2011

Опозициониот Преоден национален совет го отфрли предлогот на двајца синови на Гадафи - татко им да се повлече, а тие да обезбедат преодна влада која земјата би ја извела од состојба на судири и би ја ...

Куса ќе биде испрашуван за случајот „Локерби“

Точка - 04.04.2011

Шкотските истражни органи денеска заедно со британскиот Форин офис ќе го разгледуваат случајот со поранешниот шеф на либиската дипломатија Муса Куса, осомничен дека е вмешан во атентатот на авионот ...

Ќе стане ли Гадафи жртва на своите синови?

Точка - 04.04.2011

Двајца од седумте синови на Моамер Гадафи предлагаат Либија да премине во конституционална демократија, која предвидува симнување на нивниот татко од власт, пишува во своето денешно издание “Њујорк ...

Брега под контрола на либиските бунтовници

Точка - 04.04.2011

Либиските бунтовници денеска го зазедоа стратешкиот град Брега, на истокот од земјата, додека прaтеникот на либиските власти, Абдул Ати ал Обеиди се наоѓа во посета на земјите од јужна Европа ...

Либиската опозиција го отфрли мировниот план на синовите на Гадафи

Точка - 04.04.2011

Либискиот опозициски Преоден национален совет, денеска го отфрли предлогот за премин кон конституционална демократија, кој е планирано да се одвива под надзор на синовите на Моамер Гадафи, јави АФП, ...

Гадафи го копира Слобо Милошевиќ во војната против НАТО

Точка - 04.04.2011

Паметните луѓе учат од туѓите грешки. Либискиот лидер Моамер Гадафи, во конфликтот со НАТО, ги користи методите на Слободан Милошевиќ, бившиот претседател на СР Југославија.

Ќе стане ли Гадафи жртва на своите синови?

Нетпрес - 04.04.2011

Двајца од седумте синови на Моамер Гадафи предлагаат Либија да премине во конституционална демократија, која предвидува симнување на нивниот татко од власт, пишува во своето денешно издание “Њујорк ...

Гадафи го копира Слобо Милошевиќ во војната против НАТО

Нетпрес - 04.04.2011

Паметните луѓе учат од туѓите грешки. Либискиот лидер Моамер Гадафи, во конфликтот со НАТО, ги користи методите на Слободан Милошевиќ, бившиот претседател на СР Југославија.

Со турски брод од Мисрата евакуирани 250 повредени

Нетпрес - 04.04.2011

Турски брод спасил 250 повредени лица од либискиот град Мисрата, но таму останале уште илјадници луѓе кои молеле да бидат спасени, раскажал турски дипломат за агенцијата “Ројтерс“.

Со турски брод од Мисрата евакуирани 250 повредени

Press24 - 04.04.2011

Турски брод спаси 250 ранети од либискиот град Мисрата, но таму има уште илјадници луѓе кои молат да бидат евакуирани, тврдат очевидци и еден турски дипломат.

Либиската опозиција го отфрли мировниот план на синовите на Гадафи

Нетпрес - 04.04.2011

Либискиот опозициски Преоден национален совет, денеска го отфрли предлогот за премин кон конституционална демократија, кој е планирано да се одвива под надзор на синовите на Моамер Гадафи, јави АФП, ...

Гадафи - диктатор или лондонски професор?

Окно - 04.04.2011

Либиската револуција се одигрува малку и во Лондон – во лондонската вила на Саиф Гадафи, синот на диктаторот, сега живеат бездомници.

250 лица од Мисрата спасени со турски брод

Канал 77 - 04.04.2011

Турски брод спасил 250 повредени лица од либискиот град Мисрата, но таму останале уште илјадници луѓе кои молеле да бидат спасени, раскажал турски дипломат за агенцијата “Ројтерс”.

Либиската опозиција бара парламентарна демократија

Нетпрес - 04.04.2011

Либиската опозиција денеска објави дека сака во земјата да изгради парламентарна демократија, објави Итар-Тасс, пренесува Нетпрес.

Друцас демантираше дека Гадафи ќе емигрира во Грција

Курир - 04.04.2011

Министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас денеска ги демантираше неофицијалните тврдења кои се појавија во јавноста дека либискиот лидер Моамер Гадафи би можел да емигрира во Грција.

Либиските бунтовници почнуваат со продажба на нафта

eReporter - 04.04.2011

Либиските бунтовници неделава ќе го наполнат првиот танкер со нафта, откако востанието против либискиот лидер Моамер Гадафи го прекина извизот на црно злато од оваа северноафриканска држава.

Повторно се разгледува случајот „Локерби“

Курир - 04.04.2011

Властите во Шкотска бобарале од британскиот Форин Офис да им дозоли средба со пребеганиот поранешен либиски министер за надворешни работи Муса Куса.

Гадафи жртва на своите синови

Press24 - 04.04.2011

Синовите на Гадафи, Саиф и Саади, двајца од седумте, заговараат воспоставување на мировниот план за демократизирање на Либија, кој ќе го симне од власт нивниот татко.

Градот Брега под контрола на либиските бунтовници

Press24 - 04.04.2011

Стратешкиот град Брега денес заземен од либиските бунтовници, откако неколку недели е жариште на битките меѓу бунтовниците и либискиот режим Бунтовниците, со поддршка на воздушните напади на ...

Жестоки борби во Либија

Македонија24 - 04.04.2011

Свет - Македониjа 24, , Жестоки борби во Либија, "Продолжуваат жестоките судири помеѓу бунтовниците и силите лојални на Моамер Гадафи. Најжестоки биле борбите во источниот либиски град Брега.