TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Престана да постои Движењето за суверена Црна Гора

А1 - 18.06.2006

Референдумското движење за суверена Црна Гора престана да постои, јавуваат денеска црногорските медиуми. На синоќешниот собир, на кој се констатираше крајот на ова Движење, биле доделени благодарници на околу 200 донатори кои со пари и на друг начин ја помогнале кампањата за независност.

Се укинува воениот рок

Дневник - 17.06.2006

Црногорската влада во септември ќе го укине задолжителниот воен рок, јави МИА. Актуелниот воен рок во Црна Гора е шест месеци. Се предвидува црногорската армија целосно да биде да биде составена од ...

Аргентина ја збриша Србија и Црна Гора со 6:0

А1 - 16.06.2006

Аргентина го забележа највисокиот триумф на ова и 10-та најубедлива победа воопшто на светските првенства. Со 6:0 ја збриша Србија и Црна Гора. Двапати Родригез, потоа Креспо, Тевез, Меси и Камбијасо ги постигнаа головите и беа директните креатори на фудбалскиот распад на државата која што веќе ја ...

Србија ја призна независноста

Време - 16.06.2006

ВЕСТИ ОД ЦРНА ГОРА Владата на Србија вчера ја призна независноста на Црна Гора. По одолжувањето, кое предизвика остри реакции од Подгорица, Србите решиле да воспостават дипломатски односи со републиката со која до скоро беа во една држава.

Србија ја призна Црна Гора

Утрински - 16.06.2006

Белград - Српската влада донесе одлука да ја признае независноста на Црна Гора и да им даде државјанство на Црногорците што живеат во Србија. „По одлуката на Народното собрание на Република Србија, донесена на 5 јуни, со која се констатира самостојноста на Црна Гора, се стекнаа услови Владата на ...

Србија ја призна Црна Гора

Дневник - 16.06.2006

Српската влада вчера одлучи да ја признае независноста на Црна Гора и да им даде државјанство на Црногорците што живеат во Србија, јави Макфакс. - По одлуката на Народното собрание на Република Србија, донесена на 5 јуни, со која се констатира самостојноста на Црна Гора, се стекнаа услови, Владата ...

Односите со Црна Гора на ниво на амбасади

Дневник - 16.06.2006

Генералниот конзул на Македонија во Подгорица Слободан Ковачевски во црногорското Министерство за надворешни работи размени ноти со кои двете земји воспоставија дипломатски односи на ниво на амбасади. Во текот на вчерашниот ден дипломатски односи со Црна Гора воспоставија и повеќе други држави меѓу ...

Црна Гора ќе го укине задолжителниот воен рок

Канал5 - 16.06.2006

Црногорската Влада во септември ќе го укине задолжителниот воен рок, објави денеска црногорскиот дневен весник Вијести Подгорица, 16 јуни (МИА) - Црногорската Влада во септември ќе го укине задолжителниот воен рок, објави денеска црногорскиот дневен весник Вијести .

Србија ја призна Црна Гора

Вечер - 16.06.2006

Српската Влада вчера ја призна независноста на Црна Гора и соопшти дека ќе воспостави дипломатски односи со поранешниот партнер од веќе непостоечкиот сојуз Србија и Црна Гора. Во декларацијата на Владата се наведува дека одлуката за признавање следува по декларацијата за независност на црногорскиот ...

Србија ја призна Црна Гора

А1 - 15.06.2006

Српската Влада денеска ја призна независноста на Црна Гора и соопшти дека ќе воспостави дипломатски односи со поранешниот партнер од веќе непостоечкиот сојуз Србија и Црна Гора. Во декалрацијата на Владата се наведува дека одлуката за признавање следува по декларацијата за независност на ...

Франција и Албанија ја признаа независноста на Црна Гора

А1 - 14.06.2006

Франција и Албанија ја признаа независноста на Црна Гора и најавија воспоставување на дипломатски односи, објави денеска Собранието на Црна Гора. „Франција ја поздравува суверена Црна Гора и на нејзините граѓани им посакува среќа и напредок“, рече шефот на канцеларијата француското претставништво ...

Остана уште Србија

Време - 14.06.2006

ОТКАКО САД, ЕУ И РУСИЈА ЈА ПРИЗНАА ЦРНА ГОРА САД вчера ја признаа Црна Гора како независна и суверена држава, откако тоа го сторија Европската Унија и Русија, јави новинската агенција АФП. Американската секретарка Кондолиза Рајс во писмо до црногорскиот министер за надворешни работи, Миодраг ...

Сите ја признаа Црна Гора, само Србија молчи

Дневник - 14.06.2006

Европската Унија, Соединетите Американски Држави, Русија, Македонија, Хрватска, Бугарија и Чешка, Швајцарија и Исланд веќе ја признаа независноста на Црна Гора по успешниот референдум во мај, но Србија воопшто не го става тоа прашање на дневен ред.

САД ја признаа независна Црна Гора

А1 - 13.06.2006

САД ја признаа Црна Гора како независна и суверена држава, соопшти Владата на Црна Гора. Конзулот на САД во Подгорица Арлин Ферил му го предала на министерот за надворешни работи на Црна Гора Миодраг Влаховиќ писмо, кое го потпишала американскиот државен секретар Кондолиза Рајс.

Македонија ја призна независна Црна Гора

Време - 13.06.2006

ПО РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА САМОСТОЈНОСТ Македонија вчера ја призна Црна Гора како независна и суверена држава. Премиерот Владо Бучковски соопшти дека дека се почнати и активности за именување на македонски амбасадор во Подгорица. - Уште еднаш сакам да ја повторам нашата подготвеност со искуство што го ...

Македонија ја призна Црна Гора

Утрински - 13.06.2006

Македонската Влада на вчерашната седница ја призна Република Црна Гора како самостојна и независна држава, а наедно ја поддржа и Црногорската православна црква. Со одлуката за признавање се воспоставуваат дипломатски односи меѓу Македонија и Црна Гора на амбасадорско ниво.

ЕУ ја призна Црна Гора како независна држава

Утрински - 13.06.2006

Одлука Луксембург - Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ вчера во Луксембург донесоа одлука за признавање на независноста на Црна Гора. По ова, се очекува 25-те членки на ЕУ и одделно да ја признаат Црна Гора.

Ја признавме Црна Гора

Дневник - 13.06.2006

Македонската влада на вчерашната седница ја призна Република Црна Гора како самостојна и независна држава, а ја поддржа и Црногорската православна црква. Со одлуката за признавање се воспоставуваат дипломатски односи помеѓу Македонија и Црна Гора на амбасадорско ниво.

Поединечно признавање на Црна Гора

Вечер - 13.06.2006

Шефовите на дипломатиите на ЕУ вчера во Луксембург се договорија сите членки поединечно, според усогласените насоки, да ја признаат независноста на Црна Гора. Насоките го означуваат и правецот на понатамошните односи на ЕУ со Црна Гора, а европските министри повторно ги охрабрија Белград и ...

Никој од власта во Црна Гора не тргувал со луѓе

А1 - 12.06.2006

Официјална Подгорица го отфрли извештајот на американскиот Стејт департмент во врска со трговијата со луѓе. Во текот на изминатите две години никој од власта не бил вмешан во трговијата со луѓе, изјави за белградската агенција Фонет шефот на полицискиот анти-трафикинг тим Веселин Шарановиќ.

ЕУ ја призна независноста на Црна Гора

А1 - 12.06.2006

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ денеска во Луксембург донесоа одлука за признавање на независноста на Црна Гора, јави црногорската државна телевизија. По ова се очекува 25-те членки на ЕУ и одделно да ја признаат Црна Гора.

Македонската Влада ја призна Црна Гора

А1 - 12.06.2006

Македонија ја призна независна Црна Гора. Еден ден по Русија, а во ист ден со Европската Унија, македонската Влада донесе одлука за признавање на црногорската самостојност и за воспоставување на дипломатски односи на амбасадорско ниво.

Црна Гора членка на ЕХФ од 1 јули

Утрински - 12.06.2006

РАКОМЕТ Црна Гора на 1 јули ќе стане полноправна членка на Европската ракометна федерација, реши Извршниот комитет на ЕХФ на својот состанок викендот во Прага. Своето деби во ракометните натпреварувања на репрезентативно ниво Црногорците ќе го имаат кон крајот на ноември оваа година во ...

СПЦ се заканува црковно и политички да ја дестабилизира Црна Гора

Утрински - 12.06.2006

СПЦ сака тесниот референдумски резултат во Црна Гора да го сврти во своја полза, смета владиката Петар Билјана Јовановска Менувањето на митрополитската титула на црногорско-приморскиот владика Амфилохие во архиепископ цетињски и митрополит црногорски е сериозна најава дека Српската православна ...

Учесничките на „Мис Србија и Црна Гора“ се прошетаа по скопските сокаци

Дневник - 12.06.2006

Најубавите девојки од Србија и Црна Гора, кои ќе учествуваат на националниот избор „Мис Србија и Црна Гора“, во петокот беа на вечера во скопскиот ресторан „Дал Фуфо“ Најубавите девојки од Србија и Црна Гора, кои ќе учествуваат на националниот избор „Мис Србија и Црна Гора“, во петокот беа на ...

Владата донесе Одлука за признавање на Црна Гора како самостојна и независна држава

Канал5 - 12.06.2006

Македонија ја призна независноста на Црна Гора. Одлуката паднала на денешната владина седница, само неколку дена по официјалното раздвојување на неодамнешната државна аедница. Македонија ја призна независноста на Црна Гора. Одлуката паднала на денешната владина седница, само неколку дена по ...

МИХАИЛО КОНТРА АМФИЛОХИЈЕ

Вечер - 12.06.2006

Именувањето на Црногорско-приморскиот митрополит Амфилохије за почесен архиепископ Цетињски потсетува на она што српските архијереи го направија во Македонија со Јован Вранишковски, оценува Михаило, архиепископ на непризнатата Црногорска православна црква.