TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СОНК не отстапува од најавениот штрајк

24 Вести - 18.01.2015

Тужби против градоначалници, директори, но и против сите оние кои спротивно на законот ќе се обидат да го спречат штрајкот на СОНК најави првиот човек на синдикатот Јаким Неделков. Вели притисоците не стивнуваат и порача работодавците да не задираат ...

СОНК ја губи поддршката

Алфа - 18.01.2015

Основните и средните училишта во земјава се подготвени за старт на второто полугодие. И градинките од вторник ќе ги отворат вратите за најмладите. Основните и средните училишта во земјава се подготвени за старт на второто полугодие.

Општините Босилово и Василево со реакција дека настава во вторник ќе има

24Струмица - 18.01.2015

Откако објавивме дека наставниците и професорите ќе ја бојкотираат наставата во основните и средните училишта во Струмица со реакција се јавија од општините Босилово и Василево. Нема да има штрајк во училиштата во општина Босилово и наставата ќе ...

Штрајк во образованието нема да има и во Скопје – Наставата нормално почнува во вторник

Сител - 18.01.2015

Скопските градинки и училишта во вторник го стартуваат второто полугодие. Вратите ќе бидат отворени за сите основци и средношколци во општините во главниот град. Наставата нормално ќе почне увери првиот човек на градот скопје.

Нема штрајк во скопските училишта и градинки

МРТ - 18.01.2015

Изминативе денови градоначалнците од скопските општини одржале средби со директорите на институциите. Тие ги информирале дека во ниту една општина нема да се штрајкува... Нема да се штрајкува во ниту една градинка, училиште или културна институција ...

Членовите на СОНК масовно му откажуваат послушност на претседателот

Сител - 18.01.2015

Членовите контра раководството на СОНК. На ден пред стартот на второто полугодие масовно се зголемува бројот на просветари кои не поддржуваат штрајк. Велат работните обврски им почнуваат во вторник, не ја бојкотираат наставата сметајќи дека одлуката ...

ВМРО-ДПМНЕ: Притисоците врз наставниците во струмичко ги прави СДСМ

Курир - 18.01.2015

СДСМ се обидува преку своите проопозициски медиуми да манипулира со јавноста во врска со протестот на СОНК во Струмица, велат од ВМРО-ДПМНЕ. интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Реалноста е сосема поинаква.

Во скопските градинки и основните и средни училишта нема да се штрајкува

Канал5 - 18.01.2015

Наставниот кадар од градинките, основните и средните училишта во Скопје нема да штрајкува и навреме ќе го започнат второто полугодие, вели градоначалникот на град Скопје Коце Трајановски по средбата со градоначалниците од општините во Скопје, по ...

Во Битола наставниците нема да штрајкуваат

Алфа - 18.01.2015

Вторник образовниот процес во основните и средните училишта во Битола, како и работата во градинките нема да биде прекината. Вторник образовниот процес во основните и средните училишта во Битола, како и работата во градинките нема да биде прекината.

Трајановски: Наставата почнува во вторник

Алфа - 18.01.2015

Учебната година почнува во вторник, категоричен е Коце Трајановски по состанокот со градоначалниците од скопските општини, освен Центар. И покрај најавите од страна на СОНК, градоначалникот на Скопје тврди дека во градинките и основните училишта ...

Во вторник редовен почеток на второто полугодие и во Битола

Шеталиште - 18.01.2015

Во вторник на 20 јануари во општина Битола, започнува наставата во второто полугодие во основните и средните училишта. Училиштата се подготвени за непречен вопитнообразовен процес, а градинките исто така се комплетно подготвени за да ги згрижат ...

Жерновски: Во образованието не се мешаме, средбата кај Трајановски е со политичка позадина

А1 On - 18.01.2015

Од општина Центар соопштуваат дека градоначалникот Андреј Жерновски, воопшто не бил информиран за одржувањето на координативен состанок на градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, со градоначалниците на скопските општини, а во врска со ...

Наставниците и професорите од Струмица ќе ја бојкотираат наставата

Нова ТВ - 18.01.2015

Во вторник нема да има настава во основните и средните училишта во Струмица, велат од регионалниот синдикат на СОНК во Струмица. Професорите и наставниците ќе бидат на работните места, но нема да ги извршуваат своите задачи, изјави Претседателот на ...

Скопските училишта нема да штрајкуваат

Република - 18.01.2015

Наставниот кадар од градинките, основните и средните училишта во Скопје нема да штрајкува и навреме ќе го започнат второто полугодие, истакна денеска на прес-конференција градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски по средбата со ...

Наставниците во Свети Николе нема да штрајкуваат

Сител - 18.01.2015

Градоначалникот на Свети Николе Зоран Тасев информира дека во вторник нема да има штрајк во трите основни училишта „Гоце Делчев“, „Кирил и Методиј“ и „Даме Груев“, градинката „Рахилка Гонева“ и средното општинско училиште „Кочо Рацин“ во општина ...

Во вторник започнува второто полугодие

Вечер - 18.01.2015

Во вторник ќе започне второто полугодие од школската година и наставата ќе се одвива нормално во сите средни и основни училишта во Скопје, а ќе работат и сите градинки, информираше денеска градоначалникот Коце Трајановски.

Кочанските училишта ќе започнат со настава во вторник

Вечер - 18.01.2015

Петте основни училишта заедно со подрачните и двете средни училишта во општина Кочани во вторник редовно ќе ја започнат наставата од второто полугодие. Училиштата се снабдени со нафта и други горива за успешно одвивање на зимската грејна сезона, а ...

Училиштата во Скопје подготвени за настава, штрајк нема да има

Курир - 18.01.2015

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски по одржаниот координативен состанок со градоначалниците на скопските општини информираше дека училиштата и градинките во Град Скопје нема да го поддржат најавениот штрајк од СОНК и се подготвени за ...

Просветните работници од Македонски Брод нема да штрајкуваат

Курир - 18.01.2015

Од 20 јануари редовно продолжува второто полугодие за основците и средношколците од Македонски Брод, информира градоначалникот Милосим Војнески на денешната прес-конференција во локалната самоуправа на која присуствуваа и директорите на основното и ...

Штрајкот на СОНК без поддршка од образовните и културни организации во Крушево

Курир - 18.01.2015

Наставата од второто полугодие во двете основни и во гимназијата во Крушево ќе почне редовно на 20 јануари, изјави денеска градоначалникот на Крушево Ѓорѓи Дамчески, по одржаниот координативен состанок со директорите на образовните и на културните ...

Штрајк нема да има ни во Дебрца

Курир - 18.01.2015

Општина Дебрца информира дека наставата во основното образование ќе се одвива во нормални услови во сите единаесет населени места каде што се одржува настава. -Во врска со најавениот штрајк на СОНК од разговорот со Претседателката на СОНК во нашето ...

Образовните и културните институции во Крушево не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Lider - 18.01.2015

Наставата од второто полугодие во двете основни и во гимназијата во Крушево ќе почне редовно на 20 јануари, изјави денеска градоначалникот на Крушево Ѓорѓи Дамчески, по одржаниот координативен состанок со директорите на образовните и на културните ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ врши притисок врз наставниците во струмичко

Нетпрес - 18.01.2015

СДСМ се обидува преку своите проопозициски медиуми да манипулира со јавноста во врска со протестот на СОНК во Струмица, велат од ВМРО-ДПМНЕ. интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Реалноста е сосема поинаква.

Во Битола во вторник редовен почеток на второто полугодие

Курир - 18.01.2015

Во вторник на 20 јануари во општина Битола, започнува наставата во второто полугодие во основните и средните училишта. Училиштата се подготвени за непречен вопитнообразовен процес, а градинките исто така се комплетно подготвени за да ги згрижат ...

Директорите на училиштата со тврдење – ќе нема штрајк

Канал5 - 17.01.2015

Се ситни зимскиот распуст, од учебната 2014 – 2015 година. Само уште три дена до почетокот на новото полугодие. И денеска дел од градоначалниците и директорите по одржаните состаноци уверуваат дека штрајк во образовните и културни институции во ...

СОНК му го врти грбот на Неделков, нема штрајк во Преспа, Виница, Ресен, Гевгелија, Охрид, Кривогаштани

Република - 17.01.2015

Од Регионалниот одбор на СОНК од Охрид денеска соопштија дека според сознанијата добиени од претседателите на синдикалните организации во регионот во инситуциите што ги покрива СОНК од Охрид не се формира штрајкувачки одбор што значи дека членството ...

Дончев: Ќе нема штрајк во образованието во Виница

Канал5 - 17.01.2015

Во четирите основни и средното општинско училиште во Виница во вторник ќе започне второто полугодие. Се е подготвено за прием на учениците на настава, истакнаа директорите на виничките учлилишта на синоќешната средба со градоначалникот на општина ...

Наставници и професори од Гевгелија против најавениот штрајк на СОНК

Канал5 - 17.01.2015

Наставниците и професорите од училиштата во општина Гевгелија не го подржуваат најавениот штрајк од страна на раководството на СОНК и во вторник редовно ќе се јават на работните места на почетокот од второто полугодие, рече градоначалникот на ...

Локалните власти потврдуваат дека штрајк во училиштата нама да има

Сител - 17.01.2015

Се зголемува бројот на општини каде наставниците нема да штрајкуваат. По вчерашните десет денеска уште десет локални власти гарантираат настава од вторник. Второто полугодие ќе почне без проблеми.

Професорите и наставниците од Кавадарци не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Канал5 - 17.01.2015

Во Кавадарци на 20 јануари наставниците нема да штрајкуваат. Во името на професорскиот и наставничкиот кадар , денеска градоначалникот Александар Панов одржа прес конференција на која јавно го кажа ставот дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на ...

Активот на директори на училишта дискутираше за проблемите и предизвиците на образовните установи

ТВМ - 16.01.2015

Во вторник започнува второто полугодие и редовното одвивање на наставата во основните и средните училишта од градов. Денес активот на директори од училиштата остварија работна средба со секретарот на локалната самоуправа, Димитар Спасески, на која ...

Општина Гостивар: Наставата во училиштата ќе продолжи редовно

Канал5 - 17.01.2015

Од Општина Гостивар денеска информираа дека најавениот штрајк на СОНК нема да се одржи и оти наставата во општинските училишта во второто полугодие ќе продолжи според предвиденото. - По остварените средби и разговори со директорите и раководителите ...

Во повеќе општини во вторник нема да се штрајкува

МРТ - 17.01.2015

Учениците не смеат да трпат последици, велат градоначалниците... Нови 10 општини потврдија дека во вторник нема да има штрајк во нивните училишта. По разговорите со наставниците и директорите, градоначалниците уверуваат дека училиштата се подготвени ...

Во голем број општини во вторник нема да се штрајкува

Press24 - 16.01.2015

Градоначалници и претставници на осум локални самоуправи денеска соопштија дека второто полугодие од учебната 2014/2015 година во нивните основни и средни училишта ќе почне без одложување на 20 јануари.

Ќе нема штрајк во образованието – градоначалниците на средби со директорите

Канал5 - 16.01.2015

Настава наместо штрајк, отворени наместо закатанчени училишни врати на дваесетти јануари. Вака уверуваат повеќето градоначалници во земјава кои деновиве ги направиле последните контакти со директорите на основните и средните училишта во контекст на ...

Нема најава за штрајк од битолските училишта

Тера - 16.01.2015

До денес од битолските училишта нема најава за штрајк, вели меѓу другото советникот за образование во општина Битола Снежана Петровска .Зимскиот распуст за учениците од основните и средните училишта завршува на 19 ти јануари и досега до одделението ...

Ресенските наставници нема да го поддржат најавениот штрајк на СОНК

Канал5 - 16.01.2015

Наставниците од Ресен нема да го поддржат генералниот штрајк на СОНК најавен за 20 јануари. Како што велат градоначалникот Ѓоко Стрезовски и директорите на петте основни училишта и средното општинско „Цар Самоил“, наставата на првиот учебен ден од ...

Наставниците во Македонска Каменица нема да штрајкуваат

Сител - 17.01.2015

Нема да се штрајкува во училиштата во Македонска Каменица, соопшти денеска градоначалникот на Општина Македонска Каменица Дарко Митевски по средбата со директорите на основното и средното училиште „Св. Кирил и Методиј“ и „Миле Јаневски - Џингар“.

Наставници од цела Македонија против штрајкот на СОНК, наместо на улица ќе одат на настава

Курир - 16.01.2015

Директори на училишта од цела Македонија и наставници од речиси сите училишта, не го поддржуваат најавениот штрајк од страна на СОНК. Наставата од вторник ќе се одвива нормално, без никакви пречки и проблеми.

Настава наместо штрајк: Голем дел од градските татковци најавуваат редовна настава

МРТ - 16.01.2015

Наставниците и директорите ги увериле градоначалниците дека нема да има штрајк во основното и средното образование, бидејќи тоа е најдобро за сите. Нема да трпи образовниот процес, учениците, но и нивните родители...

Нема одложување на наставата во кваредчките училишта

Press24 - 16.01.2015

Кавадаречките наставници на 20 јануари ќе бидат на своите работни места во училниците каде и што припаѓаат и каде што човечката, моралната и пред се професионалната етика ги обврзува да бидат и да работат единствено во интерес на најмладите.

Трајановски не го повикал Жерновски на состанок, а зборувал за штрајкот на СОНК во Центар

Фокус - 18.01.2015

Повеќе од јасно е дека изјавата на Трајановски, како и самата средба, се со партиско-политичка позадина. Жерновски и општина Центар остануваат доследни на принципот на немешање на политиката во образованието.

Охридските училишта подготвени за почетокот на второто полугодие

Fox.mk - 16.01.2015

Основните и средните училишта во општина Охрид, подготвени за почетокот на второто полугодие од школската година. Ова беше констатирано на денешната средба која Секретарот на општина Охрид, Димитар Спасески ја оствари со активот на директори од ...

Повеќе општини потврдија – штрајк нема, се е подготвено за второто полугодие

Сител - 16.01.2015

Настава ќе има, наставниците од внатрешноста нема да го поддржат штрајкот на СОНК. Најавата за бојкот во училиштата од 20 јануари нема да го одложи стартот на второто полугодие во Прилеп. Учениците не смеат да изгубат ниту час од наставната ...

Ќе нема штрајк и во училиштата во општина Василево

Вечер - 17.01.2015

Ќе нема штрајк во училиштата во општина Василево и наставата ќе продолжи да се одвива според планираното, соопштија од општината. На состанокот кој се одржал денеска во кабинетот на градоначалникот Ване Стојанов со група наставници – членови на ...

Наставничката Богдановиќ меѓу 50 најдобри наставници во 150 земји

Макфакс - 17.01.2015

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски, во сабота се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во основното училиште „Кочо Рацин“ од село Ивањевци, општина Могила, која влезе во изборот меѓу педесетте најдобри наставници, ...

Нема штрајк во Прилеп, наставата ќе продолжи во вторник

Press24 - 16.01.2015

Во училиштата во Прилеп редовно ќе се одвива наставата од второто полугодие и нема најава за штрајк, изјави прилепскиот градоначалник Марјан Ристески кој одржа редовен координативен состанок со директорите на прилепските основни и средни училишта.

Наставата во Кривогаштани ќе започне без никакви пречки

Курир - 17.01.2015

Градоначалникот на општина Кривогаштани Тони Заткоски денеска одржа координативен состанок со директорите на двете училишта во Општината и дел од наставниот кадар, на кој било констатирано е дека нема никакви пречки да почне наставата од второто ...

Второто полугодие во училиштата во Делчево ќе почне навреме

Вечер - 17.01.2015

Второто полугодие од учебната 2014/2015 година во сите основни и во средното општинско училиште во Делчево ќе започне според утврдениот термин со Законот, соопшти градоначалникот Дарко Шехтански, по одржаниот состанок со просветните работници во ...

Наставници во Гевгелија против одлуката на СОНК за штрајк

Република - 16.01.2015

Гевгелиски наставници нема да се приклучат на најавениот штрајк на СОНК и во вторник ќе продолжат со предавањата во второто полугодие на учебната 2014/2015 година. - Наставниците од нашето училиште членови на СОНК на денешниот состанок по пат на ...

Училишта во Пехчево подготвени за второто полугодие

Курир - 17.01.2015

Извршени се сите подготовки за успешно продолжување на воспитно-образовниот процес во предучилишното, основното и средното образование во градинките и училиштата во општина Пехчево, е заклучокот од средбата на градоначалникот на Пехчево Игор ...

Општинските училишта во Берово се подготвени за настава - штрајк нема да има

Press24 - 16.01.2015

Во рамки на подготвителните активности за почеток на второто полугодие на учебната 2014/2015 година, градоначалникот на Општина Берово Драги Наџински ги посети општинските училишта за да оствари средба со раководните структури на училиштата.

Второто полугодие започнува според предвиденото и во Делчево

Курир - 17.01.2015

Директорите на двете основни и средното училиште од општина Делчево време во кабинетот на градоначалникот одржале состанок во врска со најавениот штрајк во образованието. На средбата, како што се вели во соопштението, констатирано е дека нема ...

Општински училишта во Пехчево подготвени за почетокот на второто полугодие

Пулс24 - 16.01.2015

Основното училишта и детската градинка во општина Пехчево, подготвени за почетокот на второто полугодие од школската година. Ова беше констатирано на денешната средба која градоначалникот на општина Пехчево, Игор Поповски, ја оствари со директорот ...

Нема одложување на наставата во Демир Капија

Press24 - 16.01.2015

Во основното општинско училиште „Димче Ангелов Габерот” од Демир Капија нема никакви пречки за на 20 јануари да отпочне со работа во второто полугодие од учебната 2014/2015 година. Вакво соопштение достави денеска градоначалникот на Демир Капија ...

Дончев: Нема штрајк во образованието во Виница, се е подготвено за почетокот на второто полугодие

Курир - 17.01.2015

Во четирите основни и средното општинско чилиште во Виница во вторник ќе започне второто полугодие. Се е подготвено за прием на учениците на настава, истакнаа директорите на виничките учлилишта на синоќешната средба со градоначалникот на општина ...

Наставниците во Прилеп на редовна настава, штрајк нема

Курир - 16.01.2015

Прилепските основци и средношколци редовно ќе го започнат второто полугодие на 20-ти јануари. Пречки или застој во работава на училиштата нема да има. Тоа значи дека наставниците нема да штрајкуваат, туку ќе ја започнат наставата за своите ученици.

Просветните работници од Делчево и Македонска Каменица не го прифаќаат штајкот на СОНК

Курир - 17.01.2015

Второто полугодие од учебната 2014/2015 година во сите основни и во средното општинско училиште во Делчево ќе започне според утврдениот термин со Законот, соопшти градоначалникот Дарко Шехтански, по одржаниот состанок со просветните работници во ...

Штрајк во Крива Паланка нема да има

Курир - 16.01.2015

Градоначалникот на Крива Паланка, Арсенчо Алексовски денес одржа состанок со директорите на училиштата, градинката и Центарот за култура. Од сите нив бил информиран дека во тие институции штрајк нема да се одржи.

Во Пробиштип нема да се штрајкува

Курир - 16.01.2015

Училиштата и Детската градинка во Пробиштип целосно се подготвени и без никакви проблеми ќе го започнат второто полугодие. Ова го констатирале на денешниот состанок гадоначалникот на општина Пробиштип, Тони Тоневски и директорите на општинските ...

Наставниците од Охрид на настава наместо на штрајк

Курир - 16.01.2015

Претставници на општина Охрид денес оддржаа средба со директорите на основните и средните училишта. Заедно констатирале дека се е подготвено и дека наставата ќе започне токму на 20-ти јануари.

Наставниците и професорите од Струмица ќе ја бојкотираат наставата

Локално - 18.01.2015

Во вторник нема да има настава во основните и средните училишта во Струмица, велат од регионалниот синдикат на СОНК во Струмица. Професорите и наставниците ќе бидат на работните места, но нема да ги извршуваат своите задачи, изјави Претседателот на ...

Училиштата во Скопје нема да штрајкуваат

Канал5 - 18.01.2015

Наставниот кадар од градинките, основните и средните училишта во Скопје нема да штрајкува и навреме ќе го започнат второто полугодие, истакна денеска на прес-конференција градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски по средбата со ...

И наставниците во Свети Николе нема да штрајкуваат

Press24 - 18.01.2015

Градоначалникот на Свети Николе Зоран Тасев информира дека во вторник нема да има штрајк во трите основни училишта „Гоце Делчев“, „Кирил и Методиј“ и „Даме Груев“, градинката „Рахилка Гонева“ и средното општинско училиште „Кочо Рацин“ во општина ...

Училиштата во Скопје, во вторник, редовно ќе одржуваат настава

Макфакс - 18.01.2015

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски,соопшти дека училиштата во главниот град во вторник ќе одржат редовна настаа и покрај најавите за штрајк на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и неодржување на настава во основните и ...

Кочанските училишта ќе започнат со настава во вторник

Сител - 18.01.2015

Петте основни училишта заедно со подрачните и двете средни училишта во општина Кочани во вторник редовно ќе ја започнат наставата од второто полугодие. Училиштата се снабдени со нафта и други горива за успешно одвивање на зимската грејна сезона, а ...

Скопските училишта подготвени за настава, штрајк нема да има

Press24 - 18.01.2015

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски по одржаниот координативен состанок со градоначалниците на скопските општини информираше дека училиштата и градинките во Град Скопје нема да го поддржат најавениот штрајк од СОНК и се подготвени за ...

Штрајк нема да има ни во Дебрца - наставата ќе се одвива нормално

Press24 - 18.01.2015

Општина Дебрца информира дека наставата во основното образование ќе се одвива во нормални услови во сите единаесет населени места каде што се одржува настава. -Во врска со најавениот штрајк на СОНК од разговорот со Претседателката на СОНК во нашето ...

Штрајкот на СОНК без поддршка од образовните и културни организации во Крушево

Press24 - 18.01.2015

Наставата од второто полугодие во двете основни и во гимназијата во Крушево ќе почне редовно на 20 јануари, изјави денеска градоначалникот на Крушево Ѓорѓи Дамчески, по одржаниот координативен состанок со директорите на образовните и на културните ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се обидува преку своите медиуми да манипулира со јавноста во врска со протестот на СОНК во Струмица

Пулс24 - 18.01.2015

СДСМ се обидува преку своите проопозициски медиуми да манипулира со јавноста во врска со протестот на СОНК во Струмица, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Реалноста е сосема поинаква. Притисоците врз наставниците и професорите во струмичко ги прави токму СДСМ.

Во Битола наставниците нема да штрајкуваат

Денешен - 18.01.2015

Во вторник на 20 јануари во општина Битола, започнува наставата во второто полугодие во основните и средните училишта. Училиштата се подготвени за непречен вопитнообразовен процес, а градинките исто така се комплетно подготвени за да ги згрижат ...

Поголем дел од членството на СОНК не дава поддршка за штрајкот

Курир - 17.01.2015

Од Регионалниот одбор на СОНК од Охрид денеска соопштија дека според сознанијата добиени од претседателите на синдикалните организации во регионот во инситуциите што ги покрива СОНК од Охрид не се формира штрајкувачки одбор што значи дека членството ...

Дончев: Ќе нема штрајк во образованието во Виница

Сител - 17.01.2015

Во четирите основни и средното општинско училиште во Виница во вторник ќе започне второто полугодие. Се е подготвено за прием на учениците на настава, истакнаа директорите на виничките учлилишта на синоќешната средба со градоначалникот на општина ...

Професорите и наставниците од Кавадарци не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Сител - 17.01.2015

Во Кавадарци на 20 јануари наставниците нема да штрајкуваат. Во името на професорскиот и наставничкиот кадар , денеска градоначалникот Александар Панов одржа прес конференција на која јавно го кажа ставот дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на ...

Учениците од вторник на училиште

Вечер - 17.01.2015

Од Општина Гостивар денеска информираа дека најавениот штрајк на СОНК нема да се одржи и оти наставата во општинските училишта во второто полугодие ќе продолжи според предвиденото. - По остварените средби и разговори со директорите и раководителите ...

Во повеќе општини во вторник нема да се штрајкува

Н.Македонија - 16.01.2015

Градоначалници и претставници на осум локални самоуправи денеска соопштија дека второто полугодие од учебната 2014/2015 година во нивните основни и средни училишта ќе почне без одложување на 20 јануари Градоначалниците на Прилеп, Велес, Охрид, ...

Ресенските наставници нема да го поддржат најавениот штрајк на СОНК

Lider - 16.01.2015

Наставниците од Ресен нема да го поддржат генералниот штрајк на СОНК најавен за 20 јануари. Како што велат градоначалникот Ѓоко Стрезовски и директорите на петте основни училишта и средното општинско „Цар Самоил“, наставата на првиот учебен ден од ...

Наставници од цела Македонија против штрајкот на СОНК, наместо на улица ќе одат на настава

Press24 - 16.01.2015

Директори на училишта од цела Македонија и наставници од речиси сите училишта, не го поддржуваат најавениот штрајк од страна на СОНК. Наставата од вторник ќе се одвива нормално, без никакви пречки и проблеми.

Нема одложување на наставата во кавадаречките училишта

Курир - 16.01.2015

Кавадаречките наставници на 20 јануари ќе бидат на своите работни места во училниците каде и што припаѓаат и каде што човечката, моралната и пред се професионалната етика ги обврзува да бидат и да работат единствено во интерес на најмладите.

Трајановски не го повикал Жерновски на средба поради штрајкот на СОНК

+инфо - 18.01.2015

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, соопшти дека воопшто не беше информиран за одржувањето на координативен состанок на градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски , со градоначалниците на скопските општини, а во врска со ...

Охридските училишта се подготвени за второто полугодие

OhridNews - 16.01.2015

Основните и средните училишта во општина Охрид, подготвени за почетокот на второто полугодие од школската година. Ова беше констатирано на денешната средба која Секретарот на општина Охрид, Димитар Спасески ја оствари со активот на директори од ...

Во Василево второто полугодие ќе започне навреме

Курир - 17.01.2015

Ќе нема штрајк во училиштата во општина Василево и наставата ќе продолжи да се одвива според планираното, соопштија од општината. На состанокот кој се одржал денеска во кабинетот на градоначалникот Ване Стојанов со група наставници – членови на ...

Ристовски се сретна со наставничката Весела Богдановиќ!

Пулс24 - 17.01.2015

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски, денеска се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во основното училиште „Кочо Рацин“ од село Ивањевци, општина Могила.

Училиштата во Кривогаштани не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Сител - 17.01.2015

Градоначалникот на општина Кривогаштани Тони Заткоски денеска одржа координативен состанок со директорите на двете училишта во Општината и дел од наставниот кадар, на кој било констатирано е дека нема никакви пречки да почне наставата од второто ...

Просветните работници од Делчево и Македонска Каменица не го прифаќаат штајкот на СОНК

Press24 - 17.01.2015

Второто полугодие од учебната 2014/2015 година во сите основни и во средното општинско училиште во Делчево ќе започне според утврдениот термин со Законот, соопшти градоначалникот Дарко Шехтански, по одржаниот состанок со просветните работници во ...

Наставници во Гевгелија против одлуката на СОНК за штрајк

Press24 - 16.01.2015

Гевгелиски наставници нема да се приклучат на најавениот штрајк на СОНК и во вторник ќе продолжат со предавањата во второто полугодие на учебната 2014/2015 година. - Наставниците од нашето училиште членови на СОНК на денешниот состанок по пат на ...

Просветните работници во Пехчево и Македонска Каменица не го поддржуваат штрајкот

Нетпрес - 17.01.2015

Извршени се сите подготовки за успешно продолжување на воспитно-образовниот процес во предучилишното, основното и средното образование во градинките и училиштата во општина Пехчево, е заклучокот од средбата на градоначалникот на Пехчево Игор ...

Општинските училишта во Берово се подготвени за настава, штрајк нема да има

Курир - 16.01.2015

Во рамки на подготвителните активности за почеток на второто полугодие на учебната 2014/2015 година, градоначалникот на Општина Берово Драги Наџински ги посети општинските училишта за да оствари средба со раководните структури на училиштата.

Второто полугодие во Демир Капија почнува без пречки и без штрајк

Курир - 16.01.2015

Во основното општинско училиште „Димче Ангелов Габерот” од Демир Капија нема никакви пречки за на 20 јануари да отпочне со работа во второто полугодие од учебната 2014/2015 година. Вакво соопштение достави денеска градоначалникот на Демир Капија, ...

Наставниците во Прилеп на редовна настава, штрајк нема

Денешен - 16.01.2015

Прилепските основци и средношколци редовно ќе го започнат второто полугодие на 20-ти јануари. Пречки или застој во работава на училиштата нема да има. Тоа значи дека наставниците нема да штрајкуваат, туку ќе ја започнат наставата за своите ученици.

СОНК нема поддршка во Крива Паланка, наставниците нема да штрајкуваат

Пулс24 - 16.01.2015

Градоначалникот на Крива Паланка, Арсенчо Алексовски денес одржа состанок со директорите на училиштата, градинката и Центарот за култура. Од сите нив бил информиран дека во тие институции штрајк нема да се одржи.

Наставниците и професорите од Струмица ќе ја бојкотираат наставата

Либертас - 18.01.2015

Во вторник нема да има настава во основните и средните училишта во Струмица, велат од регионалниот синдикат на СОНК во Струмица. Професорите и наставниците ќе бидат на работните места, но нема да ги извршуваат своите задачи, изјави Претседателот на ...

Училиштата во Скопје нема да штрајкуваат во вторник

Утрински - 18.01.2015

Наставниот кадар од градинките, основните и средните училишта во Скопје нема да штрајкува и навреме ќе го започнат второто полугодие, истакна денеска на прес-конференција градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски по средбата со ...

Наставниците во Свети Николе нема да штрајкуваат

Maxim - 18.01.2015

Градоначалникот на Свети Николе Зоран Тасев информира дека во вторник нема да има штрајк во трите основни училишта „Гоце Делчев“, „Кирил и Методиј“ и „Даме Груев“, градинката „Рахилка Гонева“ и средното општинско училиште „Кочо Рацин“ во општина ...

Во вторник во сите училишта во Скопје редовна настава

Сител - 18.01.2015

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска одржа пред конференција по повод најавите за штрајк на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и неодржување на настава во основните и средните училишта во вторник.

Наставата во кочанските училишта во вторник редовно ќе започне

Курир - 18.01.2015

Наставата во петте основни училишта заедно со подрачните и двете средни училишта во општина Кочани во вторник редовно ќе започне. Училиштата се снабдени со нафта и други горива за успешно одвивање на зимската грејна сезона, а во меѓувреме се ...

Училиштата во Скопје подготвени за настава, штрајк нема да има

Maxim - 18.01.2015

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски по одржаниот координативен состанок со градоначалниците на скопските општини информираше дека училиштата и градинките во Град Скопје нема да го поддржат најавениот штрајк од СОНК и се подготвени за ...

Штрајк нема да има ни во Дебрца

Maxim - 18.01.2015

Општина Дебрца информира дека наставата во основното образование ќе се одвива во нормални услови во сите единаесет населени места каде што се одржува настава. -Во врска со најавениот штрајк на СОНК од разговорот со Претседателката на СОНК во нашето ...

Образовните и културни организации во Крушево не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Пулс24 - 18.01.2015

Наставата од второто полугодие во двете основни и во гимназијата во Крушево ќе почне редовно на 20 јануари, изјави денеска градоначалникот на Крушево Ѓорѓи Дамчески, по одржаниот координативен состанок со директорите на образовните и на културните ...

Во Битола наставниците нема да штрајкуваат

Тера - 18.01.2015

Во вторник на 20 јануари во општина Битола, започнува наставата во второто полугодие во основните и средните училишта. Училиштата се подготвени за непречен вопитнообразовен процес, а градинките исто така се комплетно подготвени за да ги згрижат ...

Дончев: Нема штрајк во образованието во Виница, се е подготвено за почетокот на второто полугодие

Press24 - 17.01.2015

Во четирите основни и средното општинско чилиште во Виница во вторник ќе започне второто полугодие. Се е подготвено за прием на учениците на настава, истакнаа директорите на виничките учлилишта на синоќешната средба со градоначалникот на општина ...

Професорите и наставниците од Кавадарци не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Вечер - 17.01.2015

Во Кавадарци на 20 јануари наставниците нема да штрајкуваат. Во името на професорскиот и наставничкиот кадар , денеска градоначалникот Александар Панов одржа прес конференција на која јавно го кажа ставот дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на ...

Гостивар: Наставата во училиштата ќе продолжи редовно

Курир - 17.01.2015

Од Општина Гостивар денеска информираа дека најавениот штрајк на СОНК нема да се одржи и оти наставата во општинските училишта во второто полугодие ќе продолжи според предвиденото. - По остварените средби и разговори со директорите и раководителите ...

Во повеќе општини во вторник нема да се штрајкува

Нетпрес - 16.01.2015

Градоначалници и претставници на осум локални самоуправи денеска соопштија дека второто полугодие од учебната 2014/2015 година во нивните основни и средни училишта ќе почне без одложување на 20 јануари.

Ресенските наставници нема да го поддржат најавениот штрајк на СОНК

Сител - 16.01.2015

Наставниците од Ресен нема да го поддржат генералниот штрајк на СОНК најавен за 20 јануари. Како што велат градоначалникот Ѓоко Стрезовски и директорите на петте основни училишта и средното општинско „Цар Самоил“, наставата на првиот учебен ден од ...

Жерновски: Во образованието не се мешаме, средбата кај Трајановски е со политичка позадина

Локално - 18.01.2015

Од општина Центар соопштуваат дека градоначалникот Андреј Жерновски, воопшто не бил информиран за одржувањето на координативен состанок на градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, со градоначалниците на скопските општини, а во врска со ...

Охридските училишта подготвени за настава

Курир - 16.01.2015

Претставници на општина Охрид денес оддржаа средба со директорите на основните и средните училишта. Основните и средните училишта во општина Охрид, подготвени за почетокот на второто полугодие од школската година.

Весела Богдановиќ меѓу 50 најдобри наставници од 150 држави во светот

Канал5 - 17.01.2015

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски денеска се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во ОУ „Кочо Рацин“ од село Ивањевци, општина Могила. Богдановиќ влезе во изборот меѓу педесетте најдобри наставници, во ...

Шехтански:Второто полугодие во училиштата во Делчево ќе почне навреме

Канал5 - 17.01.2015

Второто полугодие од учебната 2014/2015 година во сите основни и во средното општинско училиште во Делчево ќе започне според утврдениот термин со Законот, соопшти градоначалникот Дарко Шехтански, по одржаниот состанок со просветните работници во ...

Во повеќе општини во вторник нема да се штрајкува

Сител - 17.01.2015

Градоначалници и претставници на повеќе локални самоуправи денеска соопштија дека второто полугодие од учебната 2014/2015 година во нивните основни и средни училишта ќе почне без одложување на 20 јануари.

Училишта во Пехчево подготвени за второто полугодие

Press24 - 17.01.2015

Извршени се сите подготовки за успешно продолжување на воспитно-образовниот процес во предучилишното, основното и средното образование во градинките и училиштата во општина Пехчево, е заклучокот од средбата на градоначалникот на Пехчево Игор ...

Општинските училишта во Берово подготвени за почеток на наставата

Нетпрес - 16.01.2015

Во рамки на подготвителните активности за почеток на второто полугодие на учебната 2014/2015 година, градоначалникот на Општина Берово Драги Наџински ги посети општинските училишта за да оствари средба со раководните структури на училиштата.

Во Прилеп наставата ќе започне да се одвива на 20-ти Јануари

Шеталиште - 17.01.2015

Прилепските основци и средношколци редовно ќе го започнат второто полугодие на 20-ти јануари. Пречки или застој во работава на училиштата нема да има. „Сите основни и средни училишта ќе започнат редовно со наставата.

Струмичките наставници ќе ја бојкотираат наставата, веќе добиваат и лични закани

+инфо - 18.01.2015

Во вторник нема да има настава во основните и средните училишта во Струмица, велат од регионалниот синдикат на СОНК во Струмица. Од таму објаснуваат дека пжрофесорите и наставниците ќе бидат на работните места, но нема да ги извршуваат своите ...

Училиштата во Свети Николе подготвени за стартот на второто полугодие

Курир - 18.01.2015

Во вторник нема да има штрајк во трите основни училишта „Гоце Делчев“, „Кирил и Методиј“ и „Даме Груев“, градинката „Рахилка Гонева“ и средното општинско училиште „Кочо Рацин“ во општина Свети Николе, информираше градоначалникот на Свети Николе ...

Трајановски: Скопските основни и средни училишта во вторник почнуваат со второто полугодие

+инфо - 18.01.2015

Во вторник ќе започне второто полугодие од школската година и наставата ќе се одвива нормално во сите средни и основни училишта во Скопје, а ќе работат и сите градинки, изјави скопскиот градоначалник Коце Трајановски денеска на прес конференција, по ...

Наставата во кочанските училишта во вторник редовно ќе започне

Maxim - 18.01.2015

Наставата во петте основни училишта заедно со подрачните и двете средни училишта во општина Кочани во вторник редовно ќе започне. Училиштата се снабдени со нафта и други горива за успешно одвивање на зимската грејна сезона, а во меѓувреме се ...

Училиштата во Скопје подготвени за настава

Денешен - 18.01.2015

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски по одржаниот координативен состанок со градоначалниците на скопските општини информираше дека училиштата и градинките во Град Скопје нема да го поддржат најавениот штрајк од СОНК и се подготвени за ...

Наставата во Дебарца ќе почне, штрајк нема да има

Нетпрес - 18.01.2015

Општина Дебрца информира дека наставата во основното образование ќе се одвива во нормални услови во сите единаесет населени места каде што се одржува настава. -Во врска со најавениот штрајк на СОНК од разговорот со Претседателката на СОНК во нашето ...

Штрајкот на СОНК без поддршка и во Крушево

Нетпрес - 18.01.2015

Наставата од второто полугодие во двете основни и во гимназијата во Крушево ќе почне редовно на 20 јануари, изјави денеска градоначалникот на Крушево Ѓорѓи Дамчески, по одржаниот координативен состанок со директорите на образовните и на културните ...

Редовен почеток на наставата во Битола

Пулс24 - 18.01.2015

Во вторник на 20 јануари во општина Битола, започнува наставата во второто полугодие во основните и средните училишта. Училиштата се подготвени за непречен вопитнообразовен процес, а градинките исто така се комплетно подготвени за да ги згрижат ...

Нема штрајк во образованието во Виница

Maxim - 17.01.2015

Во четирите основни и средното општинско чилиште во Виница во вторник ќе започне второто полугодие. Се е подготвено за прием на учениците на настава, истакнаа директорите на виничките учлилишта на синоќешната средба со градоначалникот на општина ...

Штрајкот на СОНК без поддршка и во Кавадарци

Press24 - 17.01.2015

Во Кавадарци на 20 јануари наставниците нема да штрајкуваат. Во името на професорскиот и наставничкиот кадар , денеска градоначалникот Александар Панов одржа прес конференција на која јавно го кажа ставот дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на ...

Гостивар: Наставата во училиштата ќе продолжи редовно

Press24 - 17.01.2015

Од Општина Гостивар денеска информираа дека најавениот штрајк на СОНК нема да се одржи и оти наставата во општинските училишта во второто полугодие ќе продолжи според предвиденото. - По остварените средби и разговори со директорите и раководителите ...

Во повеќе општини во вторник нема да се штрајкува

Lider - 16.01.2015

Градоначалници и претставници на осум локални самоуправи денеска соопштија дека второто полугодие од учебната 2014/2015 година во нивните основни и средни училишта ќе почне без одложување на 20 јануари.

Настава ќе има – најголем дел од училиштата против штрајк

Алфа - 16.01.2015

Основните училишта во најголем дел од општините се подготвени за настава – штрајкот нема поддршка. Но, и доколку се случи - настава ќе има, се огласија повеќето градоначалници од сите општини, по состаноците со директорите.

Коце, скришно од Андреј, се состанал денеска со другите скопски градоначалници

Либертас - 18.01.2015

- Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, воопшто не беше информиран за одржувањето на координативен состанок на градоначални кот на Град Скопје, Коце Трајановски, со градоначалниците на скопските општини, а во врска со најавениот ...

Охридските училишта подготвени за настава

Денешен - 16.01.2015

Претставници на општина Охрид денес оддржаа средба со директорите на основните и средните училишта. Основните и средните училишта во општина Охрид, подготвени за почетокот на второто полугодие од школската година.

Наставничката Богдановиќ меѓу 50 најдобри наставници во светот

Вечер - 17.01.2015

Ристовски смета дека Богдановиќ е пример кој треба да го следат и другите наставници во нашата држава. Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски, денес се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во основното училиште „Кочо ...

Нема штрајк ниту во Делчево и Македонска Каменица- редовна настава во вторник

Maxim - 17.01.2015

Второто полугодие од учебната 2014/2015 година во сите основни и во средното општинско училиште во Делчево ќе започне според утврдениот термин со Законот, соопшти градоначалникот Дарко Шехтански, по одржаниот состанок со просветните работници во ...

Во вторник нема да се штрајкува во повеќе општини

Курир - 17.01.2015

Градоначалници и претставници на повеќе локални самоуправи денеска соопштија дека второто полугодие од учебната 2014/2015 година во нивните основни и средни училишта ќе почне без одложување на 20 јануари.

Училишта во Пехчево подготвени за второто полугодие

Maxim - 17.01.2015

Извршени се сите подготовки за успешно продолжување на воспитно-образовниот процес во предучилишното, основното и средното образование во градинките и училиштата во општина Пехчево, е заклучокот од средбата на градоначалникот на Пехчево Игор ...

Општинските училишта во Берово подготвени за почеток на наставата

Точка - 16.01.2015

Во рамки на подготвителните активности за почеток на второто полугодие на учебната 2014/2015 година, градоначалникот на Општина Берово Драги Наџински ги посети општинските училишта за да оствари средба со раководните структури на училиштата.

Наставниците и професорите од Струмица ќе ја бојкотираат наставата

24Струмица - 18.01.2015

Во вторник нема да има настава во основните и средните училишта во Струмица, велат од регионалниот синдикат на СОНК во Струмица. Професорите и наставниците ќе бидат на работните места, но нема да ги извршуваат своите задачи, вели за НОВА ...

Редовна настава од вторник во скопските училишта

Lider - 18.01.2015

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска одржа пред конференција по повод најавите за штрајк на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и неодржување на настава во основните и средните училишта во вторник.

Наставата во кочанските училишта во вторник редовно ќе започне

Press24 - 18.01.2015

Наставата во петте основни училишта заедно со подрачните и двете средни училишта во општина Кочани во вторник редовно ќе започне. Училиштата се снабдени со нафта и други горива за успешно одвивање на зимската грејна сезона, а во меѓувреме се ...

Во Скопските училишта штрајк ке немало. Коце држел се под контрола

Либертас - 18.01.2015

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски по одржаниот координативен состанок со градоначалниците на скопските општини информираше дека училиштата и градинките во Град Скопје нема да го поддржат најавениот штрајк од СОНК и се подготвени за ...

Во општина Дебрца во вторник ќе започне наставата

Канал5 - 18.01.2015

Наставата во основното образование во општина Дебрца ќе се одвива во нормални услови во сите единаесет населени места каде што се одржува настава. - Во врска со најавениот штрајк на СОНК, од разговорот со претседателката на СОНК во нашето училиште ...

Образовните и културните институции во Крушево не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Сител - 18.01.2015

Наставата од второто полугодие во двете основни и во гимназијата во Крушево ќе почне редовно на 20 јануари, изјави денеска градоначалникот на Крушево Ѓорѓи Дамчески, по одржаниот координативен состанок со директорите на образовните и на културните ...

Дончев: Нема штрајк во ибразоването во Виница

Нетпрес - 17.01.2015

Во четирите основни и средното општинско чилиште во Виница во вторник ќе започне второто полугодие. Се е подготвено за прием на учениците на настава, истакнаа директорите на виничките учлилишта на синоќешната средба со градоначалникот на општина ...

Штрајкот на СОНК без поддршка и во Кавадарци

Курир - 17.01.2015

Во Кавадарци на 20 јануари наставниците нема да штрајкуваат. Во името на професорскиот и наставничкиот кадар , денеска градоначалникот Александар Панов одржа прес конференција на која јавно го кажа ставот дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на ...

Наставата во училиштата во Гостивар ќе продолжи редовно

Maxim - 17.01.2015

Од Општина Гостивар денеска информираа дека најавениот штрајк на СОНК нема да се одржи и оти наставата во општинските училишта во второто полугодие ќе продолжи според предвиденото. - По остварените средби и разговори со директорите и раководителите ...

Во повеќе општини во вторник нема да се штрајкува

Точка - 16.01.2015

Градоначалници и претставници на осум локални самоуправи денеска соопштија дека второто полугодие од учебната 2014/2015 година во нивните основни и средни училишта ќе почне без одложување на 20 јануари.

Најавениот штрајк на СОНК не го поддржуваат наставниците од Ресен

Тера - 16.01.2015

Наставниците од Ресен нема да го поддржат генералниот штрајк на СОНК најавен за 20 јануари. Како што велат градоначалникот Ѓоко Стрезовски и директорите на петте основни училишта и средното општинско „Цар Самоил", наставата на првиот учебен ден од ...

ОПШТИНА ЦЕНТАР: Директорите и наставниците сами нека одлучат за штрајкот на СОНК

Телеграф - 18.01.2015

Градоначалникот наЦентар, Андреј Жерновски остава наставниците, директорите и воспитувачите сами да одредат дали ќе излезат на штрајк или не Градоначалникот Андреј Жерновски и општина Центар остануваат доследни на принципот на немешање на политиката ...

Охридските училишта подготвени за настава

Press24 - 16.01.2015

Претставници на општина Охрид денес оддржаа средба со директорите на основните и средните училишта. Основните и средните училишта во општина Охрид, подготвени за почетокот на второто полугодие од школската година.

Ристовски се сретна со македонската наставничка Богдановиќ - една од најдобрите во светот

Maxim - 17.01.2015

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски, денеска се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во основното училиште „Кочо Рацин“ од село Ивањевци, општина Могила.

Шехтански:Второто полугодие во училиштата во Делчево ќе почне навреме

Сител - 17.01.2015

Второто полугодие од учебната 2014/2015 година во сите основни и во средното општинско училиште во Делчево ќе започне според утврдениот термин со Законот, соопшти градоначалникот Дарко Шехтански, по одржаниот состанок со просветните работници во ...

СОНК му го врти грбот на Неделков – Нема поддршка за штрајкот

Денешен - 17.01.2015

Од Регионалниот одбор на СОНК од Охрид денеска соопштија дека според сознанијата добиени од претседателите на синдикалните организации во регионот во инситуциите што ги покрива СОНК од Охрид не се формира штрајкувачки одбор што значи дека членството ...

Во повеќе општини во вторник нема да се штрајкува

Денешен - 17.01.2015

Градоначалници и претставници на повеќе локални самоуправи денеска соопштија дека второто полугодие од учебната 2014/2015 година во нивните основни и средни училишта ќе почне без одложување на 20 јануари.

Училиштата во Пехчево подготвени за почеток на наставата

Канал5 - 17.01.2015

Извршени се сите подготовки за успешно продолжување на воспитно-образовниот процес во предучилишното, основното и средното образование во градинките и училиштата во општина Пехчево, е заклучокот од средбата на градоначалникот на Пехчево Игор ...

Училиштата во Скопје нема да штрајкуваат

Н.Македонија - 18.01.2015

Во вторник ќе започне второто полугодие од школската година и наставата ќе се одвива нормално во сите средни и основни училишта во Скопје, а ќе работат и сите градинки. Ова денеска го изјави Коце Трајановски, градоначалникот на Скопје, на ...

Училиштата и градинките во Скопје не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Нетпрес - 18.01.2015

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски по одржаниот координативен состанок со градоначалниците на скопските општини информираше дека училиштата и градинките во Град Скопје нема да го поддржат најавениот штрајк од СОНК и се подготвени за ...

Во општина Дебaрца во вторник ќе започне наставата

Сител - 18.01.2015

Наставата во основното образование во општина Дебaрца ќе се одвива во нормални услови во сите единаесет населени места каде што се одржува настава. - Во врска со најавениот штрајк на СОНК, од разговорот со претседателката на СОНК во нашето училиште ...

Дончев: Нема штрајк во образованието во Виница, се е подготвено за почетокот на второто полугодие

Lider - 17.01.2015

Во четирите основни и средното општинско чилиште во Виница во вторник ќе започне второто полугодие. Се е подготвено за прием на учениците на настава, истакнаа директорите на виничките учлилишта на синоќешната средба со градоначалникот на општина ...

И во Кавадарци штрајкот на СОНК без поддршка

Maxim - 17.01.2015

Во Кавадарци на 20 јануари наставниците нема да штрајкуваат. Во името на професорскиот и наставничкиот кадар , денеска градоначалникот Александар Панов одржа прес конференција на која јавно го кажа ставот дека не го прифаќаат закажаниот штрајк на ...

Општина Гостивар: Наставата во училиштата ќе продолжи редовно

Сител - 17.01.2015

Од Општина Гостивар денеска информираа дека најавениот штрајк на СОНК нема да се одржи и оти наставата во општинските училишта во второто полугодие ќе продолжи според предвиденото. - По остварените средби и разговори со директорите и раководителите ...

Ристовски се сретна со македонската наставничка Богдановиќ, една од најдобрите во светот

Press24 - 17.01.2015

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски, денеска се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во основното училиште „Кочо Рацин“ од село Ивањевци, општина Могила.

Мнозинството од членовите на СОНК не го поддржуваат штрајкот

Пулс24 - 17.01.2015

Од Регионалниот одбор на СОНК од Охрид денеска соопштија дека според сознанијата добиени од претседателите на синдикалните организации во регионот во инситуциите што ги покрива СОНК од Охрид не се формира штрајкувачки одбор што значи дека членството ...

Штрајкот за наставниците во Гевгелија и во Василево е неприфатлив

Нетпрес - 17.01.2015

Наставниците и професорите од училиштата во општина Гевгелија не го подржуваат најавениот штрајк од страна на раководството на СОНК и во вторник редовно ќе се јават на работните места на почетокот од второто полугодие, рече градоначалникот на ...

И просветните работници во Пехчево не го поддржуваат штрајкот

Точка - 17.01.2015

Извршени се сите подготовки за успешно продолжување на воспитно-образовниот процес во предучилишното, основното и средното образование во градинките и училиштата во општина Пехчево, е заклучокот од средбата на градоначалникот на Пехчево Игор ...

Власта на сите начини се обидува да го спречи штрајкот на СОНК

Фокус - 18.01.2015

И покрај обидите на власта да го минимизира незадоволството кај наставниците и намерата да се ангажираат нови наставници на нивно место, СОНК не се откажува. Градот Скопје и општините под водство на ВМРО ДПМНЕ, а такви се поголемиот дел, денеска ...

Скопските училишта подготвени за настава, штрајк нема да има

Орбис - 18.01.2015

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски по одржаниот координативен состанок со градоначалниците на скопските општини информираше дека училиштата и градинките во Град Скопје нема да го поддржат најавениот штрајк од СОНК и се подготвени за ...

Во општина Дебрца нема да има штрајк во училиштата

OhridNews - 18.01.2015

Наставата во основното образование во општина Дебрца ќе се одвива во нормални услови во сите единаесет населени места, информира општина Дебарца. -Во врска со најавениот штрајк на СОНК од разговорот со претседателката на СОНК во нашето училиште Ве ...

Весела Богдановиќ меѓу 50 најдобри наставници од 150 држави во светот

А1 On - 17.01.2015

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски денеска се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во ОУ „Кочо Рацин“ од село Ивањевци, општина Могила. Богдановиќ влезе во изборот меѓу педесетте најдобри наставници, во ...

Второто полугодие во училиштата во Василево ќе започне навреме

Сител - 17.01.2015

Ќе нема штрајк во училиштата во општина Василево и наставата ќе продолжи да се одвива според планираното, соопштија од општината. На состанокот кој се одржал денеска во кабинетот на градоначалникот Ване Стојанов со група наставници – членови на ...

Училиштата во Пехчево подготвени за почеток на наставата

Сител - 17.01.2015

Извршени се сите подготовки за успешно продолжување на воспитно-образовниот процес во предучилишното, основното и средното образование во градинките и училиштата во општина Пехчево, е заклучокот од средбата на градоначалникот на Пехчево Игор ...

Трајановски: Скопските училишта во вторник почнуваат со настава

Sky - 18.01.2015

Во вторник ќе започне второто полугодие од школската година и наставата ќе се одвива нормално во сите средни и основни училишта во Скопје, а ќе работат и сите градинки, соопшти денеска на прес-конференција градоначалникот на Град Скопје, ...

Градоначалникот на Скопје вели дека во вторник настава ќе има

Н.Македонија - 18.01.2015

-Сакаме да ги информираме учениците и родителите во вторник да дојдат на училиште затоа што наставата ќе се одвива нормално и родителите да ги донесат своите деца во градинките бидјеќи истите ќе бидат отворени, посочи Трајановски Градоначалникот на ...

Ристовски се сретна со македонската наставничка Богдановиќ, една од најдобрите во светот

Курир - 17.01.2015

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски, денеска се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во основното училиште „Кочо Рацин“ од село Ивањевци, општина Могила.

Нема штрајк во Босилово, наставата продолжува редовно

Република - 18.01.2015

Наставата во училиштата во Општина Босилово во вторник ќе продолжи да се одвива според планираното. Нема да има штрајк, соопшти градоначакникот на општината Љупчо Колев по денешната средба со директорите на училиштата и група наставници членови на ...

Штрајкот за наставниците во Гевгелија и во Василево е неприфатлив

Точка - 17.01.2015

Нема да се штрајкува, според изјавите, ниту во детските градинки од каде најавуават дека во вторник од рано сабајле вратите ќе бидат отворени за најмалите. Наставниците и професорите од училиштата во општина Гевгелија не го подржуваат најавениот ...

Власта преку притисоци го спречува штрајкот на СОНК

Либертас - 18.01.2015

Градот Скопје и општините под водство на ВМРО-ДПМНЕ, денеска пуштаат известувања до медиумите дека наставата во училиштата од второто полугодие ќе започне навремено, во вторник. Дури се соопштува дека ниту едно училиште и ниту една градинка не ...

Весела Богдановиќ меѓу 50 најдобри наставници во светот

Н.Македонија - 17.01.2015

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски денеска се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во ОУ „Кочо Рацин“ од село Ивањевци, општина Могила, јавува МИА Богдановиќ влезе во изборот меѓу педесетте најдобри наставници, во ...

Во се поголем број општини нема да се штрајкува

Денешен - 18.01.2015

Градоначалници и претставници на повеќе локални самоуправи денеска соопштија дека второто полугодие од учебната 2014/2015 година во нивните основни и средни училишта ќе почне без одложување на 20 јануари.

Професорите не го подржуваат протестот што го организира СОНК

Република - 17.01.2015

Во четирите основни и средното општинско чилиште во Виница во вторник ќе започне второто полугодие. Се е подготвено за прием на учениците на настава, истакнаа директорите на виничките учлилишта на синоќешната средба со градоначалникот на општина ...

Училиштата во Скопје, во вторник, редовно ќе одржуваат настава

Fox.mk - 18.01.2015

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, соопшти дека училиштата во главниот град во вторник ќе одржат редовна настаа и покрај најавите за штрајк на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и неодржување на настава во основните и ...

Наставничката Богдановиќ меѓу 50 најдобри наставници во светот

Сител - 17.01.2015

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски денеска се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во ОУ „Кочо Рацин“ од село Ивањевци, општина Могила. Богдановиќ влезе во изборот меѓу педесетте најдобри наставници, во ...

Нема штрајк во Босилово, наставата продолжува редовно

Курир - 18.01.2015

Наставата во училиштата во Општина Босилово во вторник ќе продолжи да се одвива според планираното. Нема да има штрајк, соопшти градоначакникот на општината Љупчо Колев по денешната средба со директорите на училиштата и група наставници членови на ...

Наставата во Кочани и во Свети Николе почнувс во вторник

Нетпрес - 18.01.2015

Наставата во петте основни училишта заедно со подрачните и двете средни училишта во општина Кочани во вторник редовно ќе започне. Училиштата се снабдени со нафта и други горива за успешно одвивање на зимската грејна сезона, а во меѓувреме се ...

Штрајкот на СОНК без поддршка од образовните и културни организации во Крушево

Орбис - 18.01.2015

Наставата од второто полугодие во двете основни и во гимназијата во Крушево ќе почне редовно на 20 јануари, изјави денеска градоначалникот на Крушево Ѓорѓи Дамчески, по одржаниот координативен состанок со директорите на образовните и на културните ...

И наставниците во Свети Николе нема да штрајкуваат

Орбис - 18.01.2015

Градоначалникот на Свети Николе Зоран Тасев информира дека во вторник нема да има штрајк во трите основни училишта „Гоце Делчев“, „Кирил и Методиј“ и „Даме Груев“, градинката „Рахилка Гонева“ и средното општинско училиште „Кочо Рацин“ во општина ...

Просветните работници од Македонски Брод нема да штрајкуваат

Press24 - 18.01.2015

Од 20 јануари редовно продолжува второто полугодие за основците и средношколците од Македонски Брод, информира градоначалникот Милосим Војнески на денешната прес-конференција во локалната самоуправа на која присуствуваа и директорите на основното и ...

Во вторник редовна настава во сите училишта во Скопје

Cooltura - 18.01.2015

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска (18 јануари) одржа пред конференција по повод најавите за штрајк на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и неодржување на настава во основните и средните училишта во вторник.

Наставничката Богдановиќ меѓу 50 најдобри наставници во 150 земји

Fox.mk - 17.01.2015

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски, се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во основното училиште „Кочо Рацин“ од село Ивањевци, општина Могила, која влезе во изборот меѓу педесетте најдобри наставници, во ...

Наставата во Босилово во вторник продолжува редовно

Press24 - 18.01.2015

Наставата во училиштата во Општина Босилово во вторник ќе продолжи да се одвива според планираното. Нема да има штрајк, соопшти градоначакникот на општината Љупчо Колев по денешната средба со директорите на училиштата и група наставници членови на ...

Од вторник редовна настава и во училиштата во Македонски Брод

Нетпрес - 18.01.2015

Од 20 јануари редовно продолжува второто полугодие за основците и средношколците од Македонски Брод, информира градоначалникот Милосим Војнески на денешната прес-конференција во локалната самоуправа на која присуствуваа и директорите на основното и ...

Скопје: Основните и средните училишта со редовна настава во вторник

Пулс24 - 18.01.2015

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска /18.01.2015 година, недела/ одржа пред конференција по повод најавите за штрајк на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и неодржување на настава во основните и средните училишта ...

МОН: Наставничката Богдановиќ е пример кој треба да го следат и другите наставници

+инфо - 17.01.2015

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски денеска се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во ОУ „Кочо Рацин“ од село Ивањевци, општина Могила. Богдановиќ влезе во изборот меѓу педесетте најдобри наставници, во ...

Во повеќе општини низ Македонија во вторник нема да се штрајкува

Н.Македонија - 18.01.2015

Градоначалници и претставници на повеќе локални самоуправи денеска соопштија дека второто полугодие од учебната 2014/2015 година во нивните основни и средни училишта ќе почне без одложување на 20 јануари.

Ристовски се сретна со македонската наставничка Богдановиќ, една од најдобрите во светот

Lider - 17.01.2015

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски денеска се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во ОУ „Кочо Рацин“ од село Ивањевци, општина Могила. Богдановиќ влезе во изборот меѓу педесетте најдобри наставници, во ...

Во се поголем број општини низ Македонија во вторник нема да се штрајкува

Вечер - 18.01.2015

Градоначалниците на Битола, Свети Николе, Кочани, Крушево, Македонски Брод, Дебрца, Босилово, Демир Хисар... на средби со директори на училиштата биле информирани дека нема да биде поддржан најавениот штрајк на СОНК и оти наставата во второто ...

Повеќето училишта рекоа „Не“ за штрајкот на СОНК

Република - 18.01.2015

Наставата во петте основни училишта заедно со подрачните и двете средни училишта во општина Кочани во вторник редовно ќе започне. Училиштата се снабдени со нафта и други горива за успешно одвивање на зимската грејна сезона, а во меѓувреме се ...

Штрајкот на СОНК без поддршка од образовните и културни организации во Крушево

Република - 18.01.2015

Настава од второто полугодие во двете основни и во гимназијата во Крушево ќе почне редовно на 20 јануари, изјави денеска градоначалникот на Крушево Ѓорѓи Дамчески, по одржаниот координативен состанок со директорите на образовните и на културните ...

Просветните работници од Македонски Брод нема да штрајкуваат

Република - 18.01.2015

Од 20 јануари редовно продолжува второто полугодие за основците и средношколците од Македонски Брод, информира градоначалникот Милосим Војнески на денешната прес-конференција во локалната самоуправа на која присуствуваа и директорите на основното и ...

Основните и средните училишта во Битола подготвени за стартот на второто полугодие

Press24 - 18.01.2015

Дванаесет основни и седум средни училишта чиј основач е општина Битола подготвени ќе го почнат второто полугодие од учебната 2014-2015 година. На денешната средба со директорите на училиштата, но и детските градинки во Битола, градоначалникот ...

Весела Богдановиќ меѓу 50 најдобри наставници од 150 држави во светот

Алфа - 17.01.2015

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски денеска се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во ОУ „Кочо Рацин“ од село Ивањевци, општина Могила. Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски денеска се сретна ...

Во Битола во вторник редовен почеток на второто полугодие

Maxim - 18.01.2015

Дванаесет основни и седум средни училишта чиј основач е општина Битола подготвени ќе го почнат второто полугодие од учебната 2014-2015 година. На денешната средба со директорите на училиштата, но и детските градинки во Битола, градоначалникот ...

Ристовски: Богдановиќ е пример кој треба да го следат и другите наставници

Нетпрес - 17.01.2015

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски денеска се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во ОУ „Кочо Рацин“ од село Ивањевци, општина Могила. Богдановиќ влезе во изборот меѓу педесетте најдобри наставници, во ...

Во се поголем број општини низ Македонија во вторник нема да се штрајкува

Пулс24 - 18.01.2015

Градоначалници и претставници на повеќе локални самоуправи денеска соопштија дека второто полугодие од учебната 2014/2015 година во нивните основни и средни училишта ќе почне без одложување на 20 јануари.

Весела Богдановиќ меѓу 50 најдобри наставници од 150 држави во светот

Локално - 17.01.2015

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски денеска се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во ОУ „Кочо Рацин“ од село Ивањевци, општина Могила. Богдановиќ влезе во изборот меѓу педесетте најдобри наставници, во ...

Основните и средните училишта во Битола подготвени за стартот на второто полугодие

Орбис - 18.01.2015

Дванаесет основни и седум средни училишта чиј основач е општина Битола подготвени ќе го почнат второто полугодие од учебната 2014-2015 година. На денешната средба со директорите на училиштата, но и детските градинки во Битола, градоначалникот ...

Ристовски: Богдановиќ е пример кој треба да го следат и другите наставници

Точка - 17.01.2015

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски денеска се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во ОУ "Кочо Рацин" од село Ивањевци, општина Могила. Богдановиќ влезе во изборот меѓу педесетте најдобри наставници, во ...

Училиштата во Битола подготвени за стартот на второто полугодие

Lider - 18.01.2015

Дванаесет основни и седум средни училишта чиј основач е општина Битола подготвени ќе го почнат второто полугодие од учебната 2014-2015 година. На денешната средба со директорите на училиштата, но и детските градинки во Битола, градоначалникот ...

Весела Богдановиќ меѓу 50 најдобри наставници од 150 држави во светот

Денешен - 17.01.2015

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски денеска се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во ОУ „Кочо Рацин“ од село Ивањевци, општина Могила. Б огдановиќ влезе во изборот меѓу педесетте најдобри наставници, во ...

Образование, во повеќе општини нема да се штрајкува

Алсат-М - 18.01.2015

Градоначалници и претставници на повеќе локални самоуправи денеска соопштија дека второто полугодие од учебната 2014/2015 година во нивните основни и средни училишта ќе почне без одложување на 20 јануари.

Ристовски се сретна со наставничка Весела – една од 50-те најдобри во светот

Шеталиште - 18.01.2015

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски, вчера се сретна со Весела Богдановиќ, одделенски наставник во основното училиште „Кочо Рацин“ од село Ивањевци, општина Могила. Богдановиќ влезе во изборот меѓу педесетте најдобри ...