TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракометарите ја совладаа Естонија

А1 - 15.01.2006

Машката ракометна репрезентација на Македонија ја совлада во Охрид против Естонија со 44:29, по 43 минути игра од квалификацискиот натпревар за мундијалот во 2006 во Германија. Победата против селекцијата која пред четири дена ни украде важен бод во борбата за првото место во групата 3, нашите ...

Нов кикс ни под разно

Вест - 14.01.2006

РАКОМЕТ - ПО ЗАГУБЕНИОТ БОД ВО ЕСТОНИЈА Нашите најдобри ракометари се наоѓаат во ни малку пријатна позиција. Од Естонија се вратија со само еден бод, а им беа неопходни и двата, со што, како што признава и селекторот Гино Стрезовски, го избраа потешки Нашите најдобри ракометари се наоѓаат во ни ...

Победа за враќање на мотивите

Утрински - 14.01.2006

В недела (18.30 ч.) во Охрид реванш меч-меѓу Македонија и Естонија во квалификациите за СП 2007 во Германија Поради фрактура на ногата Н. Мојсоски ќе паузира во наредните два месеца САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Победата е единствена опција за македонската машка ракометна репрезентација во неделниот реванш ...

Сениорите не се откажуваат од теоријата

Дневник - 14.01.2006

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2007 Со намалени шанси за прво место во групата, но со оптимизам, верба и надеж оти не може повторно да имаме "лоша среќа" и "слаб ден", македонските ракометни сениори утревечер во Охрид (18.30 МТВ-пренос) го играат реваншот со Естонија во рамките на квалификациите за пласман во ...

Со мислите во Чешка

Вечер - 14.01.2006

По Кавадарци, каде ги одигравме двете средби со Кипар, утре Охрид (18.30 ч.) ќе биде мегдан на четвртиот настап на нашите најдобри ракометари, кои се среќаваат со селекцијата на Естонија во квалификациите за пласман на СП 2007 во Германија.

Македонската ракометна селекција денеска се врати од Естонија

А1 - 13.01.2006

По неочекуваното реми со аутсајдерот се намалуваат можностите за калкулации во нашиот табор. В недела во Охрид треба да се оствари планираниот триумф над Естонците, за потоа во Скопје да се победи и главниот конкурент за 1-то место во групата што води во баражот за светското првенство 2007-ма.

Прокоцкана победа и загубен драгоцен бод

Време - 13.01.2006

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2007: ЕСТОНИЈА - МАКЕДОНИЈА 30-30 Машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија прокоцка седум гола разлика и добиен натпревар и на крај остана само со еден бод играјќи нерешено, 30-30, против селекцијата на Естонија на гостувањето во Кехра во третиот натпревар од ...

Само бод во Естонија

Вест - 13.01.2006

МАШКАТА РАКОМЕТНА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА СЕ ПОДАЛЕКУ ОД БАРАЖОТ ЗА СП 2007 Машката ракометна репрезентација фаќа потежок пат кон баражот за Светското првенство 2007 во Германија. Тој води преку Плзен, каде што ќе мораме да го совладаме бундеслигашкиот состав на Чешка, доколку сакаме ЕСТОНИЈА - МАКЕДОНИЈА ...

Загубен клучен бод во трката за баражот

Утрински - 13.01.2006

Само реми за македонските ракометари во Естонија во квалификациите за СП 2007 во Германија Примен гол пет секунди до крајот, а на полувреме беше плус седум Македонските ракометари, практично, ги завршија квалификациите за Светското првенство 2007 во Германија уште на средина од натпреварите во ...

Реми што создава проблеми

Дневник - 13.01.2006

РАКОМЕТ - квалификациите за бараж за СП 2007 Македонската сениорска ракометна репрезентација беше шокирана со конечните 30-30 на дуелот во Естонија, во квалификациите за пласман за баражот за СП 2007 година, бидејќи на полувремето водеше со 20-13. Во последниот напад се браневме да не примиме гол.

Се изрезиливме во Кехра

Вечер - 13.01.2006

ЕСТОНИЈА - МАКЕДОНИЈА 30:30 (13:20) КЕХРА.- Спротска сала. Гледачи 300. Судии: Борисов и Тарисаков од Русија. Седмерци: Естонија 1 (1), Македонија 5 (3). Исклучувања: Естонија 4, Македонија 6 мин. Естонија: Алексиев (2 одбрани), Наум (12), Лилсо 3, Муга 4, Јарве 4, Р.Лел 1, Васалу 1, Глинкин 3, ...

Естонија - Македонија 30:30

А1 - 11.01.2006

Нашата машка ракометна селекција веќе заостанува зад Чешка во трката за осовојување на првото место во квалификациската група што обезбедува бараж за мундијалот идната година. Вечерва на гостувањето против Естонија Македонија не ја оправда фаворитската улога и одигра само 30:30.

Мораме по стапките на Чешка

Вест - 11.01.2006

МАШКАТА РАКОМЕТНА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ДЕНЕСКА ГОСТУВА ВО ЕСТОНИЈА Машката ракометна репрезентација денеска го продолжува патот кон баражот за Светското првенство 2007 во Германија. Следната станица е Естонија, меч што во нашиот табор го третираат како клучен, без разлика шт Машката ракометна ...

Без победа - збогум на баражот

Утрински - 11.01.2006

Македонските ракометари пред сериозен испит вечер во Естонија во квалификациите за СП 2007 Мечот во Кехра ќе биде прв официјален меѓусебен дуел РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Секој друг резултат освен победа во вечерашниот прв натпревар со Естонија од 18 ч.

Единствена дилема - бројот на голманите

Дневник - 11.01.2006

РАКОМЕТ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2007, МАЖИ Без конкретни информации за противникот, но свесни дека само победа не одржува во игра за првото место во квалификациската група за пласман во баражот на Светското првенство 2007, македонските ракометни сениори и гостуваат на Естонија (почеток 17 ч.

Ракометарите очекуваат триумф

А1 - 10.01.2006

Ракометните репрезентативци очекуваат триумф во Естонија во квалификациите за светското првенство. По првите две победи над Кипар, важиме за фаворити без оглед на тоа што играме на теренот на противникот. Против естонците треба да потврдиме дека само Чешка ќе ни биде вистинска пречка за првото ...

Лазаров: Победа по секоја цена!

Време - 10.01.2006

СИДНЕЈ, ДВОЈКИ РАКОМЕТ Без подетални видеоинформации за противникот, но со зацртана победа како императив, машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија вчера отпатува за Кехра, каде што утре (18 ч.) ќе игра против Естонија во третиот натпревар од квалификациите за пласман во баражот за ...

Чешка се намачи во реваншот со Естонија

Утрински - 10.01.2006

Аларм за нашите ракометари пред утрешниот меч во Кехра Чешките ракометари славеа над Естонија и на гостувањето во Полва во рамките на третата квалификациска група за Светското првенство 2007 во Германија, но не само резултатот (28:23), туку и играта на домаќинот се сериозно предупредување за ...

На најважниот меч на слепо

Вест - 09.01.2006

МАШКАТА РАКОМЕТНА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА УТРОВО ПАТУВА ЗА ЕСТОНИЈА Поради двете гостувања на Кипар во Кавадарци, машката ракометна репрезентација имаше можност за нешто подолг одмор до почнувањето на вториот двомеч од квалификациите за СП 2007 во Германија.

Во Кехра без Стојановиќ, Петровски и Недановски

Утрински - 09.01.2006

Македонската ракометна репрезентација утрово заминува за Естонија РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Радослав Стојановиќ, Владо Недановски и Александар Петровски нема да бидат дел од 15-члената ракометна репрезентација на Македонија што денеска заминува за Естонија, каде што задутре во Кехра ќе го одигра третиот ...

На првото гостување "на слепо"

Дневник - 09.01.2006

РАКОМЕТ - СЕНИОРИТЕ ПАТУВААТ ЗА ЕСТОНИЈА Подготвувајќи се за првото гостување годинава во квалификациите за бараж за СП 2007 година, македонските сениори се надеваат дека ќе имаат можност барем на една видеолента да го видат противникот, Естонија, пред да се сретнат со него в среда на првиот дуел ...