TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На Морли ќе му се суди во забрзана судска постапка

А1 - 06.05.2007

Во забрзана судска постапка во Струшкиот суд ќе му се суди на Британецот Николас Морли. А1 дојде до решението со кое кривичниот совет ја укина одлуката на истражниот судија Зеадин Ислами, со која тој го ослободи Британецот со 25.000 евра кауција, но и му го врати пасошот.

Процесот против Морли по забрзана постапка

Макфакс - 06.05.2007

Струга Процесот против Британецот Николас Морли (30), на кого во саботата му беше потврден притворот, ќе се води по забрзана постапка во судот во Струга. Ова, како што јавува дописникот на Макфакс, го соопшти Ади Усени, претседател на Основниот суд во Струга, во чија надлежност е случајот Морли.

Семејството Чепуњоски ќе бара отштета од Морли

Макфакс - 06.05.2007

Охрид Семејството Чепуњоски ќе бара отштета од Британецот Николас Морли (30), осомничен дека како учесник во релито „Гамбол 3000“ со своето „порше“ ја предизвика сообраќајката кај Струга, по која како последица на здобиените повреди починаа сопружниците Владимир и Маргица Чепуњоски.

Британецот Морли останува во притвор

А1 - 05.05.2007

Ник Морли, британецот кој предизвика сообраќајна незгода од која починаа сопружниците Чепуњоски, вратен во Охридскиот затвор. Поништена е вчерашната одлука на струшкиот истражен судија Заедин Ислами, Морли да го пушти на слобода со кауција од 25.000 евра и пасош во џебот.

Возачот Морли се обиде да ја напушти Македонија

Канал5 - 05.05.2007

Николас Морли возачот на поршето кој ги усмрти стружаните Владимир и Марга Чепујновски повторно е во притвор во охридскиот затвор, откако синоќа полицијата го спречи да ја напушти Македонија. Николас Морли возачот на поршето кој ги усмрти стружаните Владимир и Марга Чепујновски повторно е во ...

Стружанката почина, релито откажано

Дневник - 05.05.2007

Стружанката Маргарита Чепуњовска која беше повредена во сообраќајката кај Ќафасан вчера почина во Клиниката за интензивна нега во Скопје. Организаторите на меѓународното рели „Гамбол 3.000“ завчера ја прекинаа трката по сообраќајката во која автомобил „порше“, управувано од учесникот во релито, ...

Прекината трката "Гамбол 3000"

Вест - 05.05.2007

ПО ТРАГИЧНИОТ ИНЦИДЕНТ КАЈ СТРУГА Организаторот на меѓународната рели-трка "Гамбол 3000", која по деветти пат се возеше низ Европа, решил да ја прекине поради тешката сообраќајна несреќа што се случи во средата кај Струга, а во која загина охриѓанецот Владимир Чапуноски.

По предизвикани две сообраќајки, забрането релито на светскиот џет-сет „Гамбол 3000“

Утрински - 05.05.2007

Повредената стружанка кај Ќафасан во петокот им подлегна на повредите. Судир и во Црна Гора. ГОРАН АДАМОВСКИ Светската џет-сет трка е прекината откако брзите возила на своето пропатување низ Европа предизвикаа две сообраќајни несреќи.

Британецот Морли останува во притвор

Макфакс - 05.05.2007

Скопје Британецот Николас Морли останува во притвор во затворот во Охрид, одлучи Кривичниот совет на надлежниот суд во Струга. Веста дека Морли останува во притвор за Макфакс попладнево ја потврди адвокатот на британскиот државјанин, Драган Гоџо.

Чепуњоска не ја преживеа несреќата кај Ќафасан

А1 - 04.05.2007

Маргит Чепуњоска не ја преживеа несреќата кај Ќафасан. Попладнево во Клиничкиот центар во Скопје таа им подлегна на повредите, со што стана втора жртва на релито „Гамбол 3000“. На денот на несреќата на пат кон Скопје почина нејзиниот сопруг Владимир.

Светските џет-сетери во брза трка усмртија стружанец кај преминот Ќафасан

Утрински - 04.05.2007

Несреќа Владо Чепујноски почина, а сопругата е во критична состојба. Британецот, возач на „поршето“ е во притвор СИМОН ИЛИЕВСКИ ГОРАН АДАМОВСКИ СТРУГА - Шеесет и седумгодишниот стружанец Владо Чепујноски им подлегна на повредите што завчера попладне ги задоби во тешката сообраќајна несреќа на патот ...

По несреќата во Струга релито „Гамбел 3000“ прекинато - почина и повредената Марга Чепујновска

Канал5 - 04.05.2007

Марга Чепујновска попладнево почина на клиничкиот центар. Им подлегна на тешките повреди здобиени во сообраќајната незгода пред два дена, кога на патот од струга кон Ќафасан во нивниот „голф“ удри „поршето“ на Британецот Ник Морли. Марга Чепујновска попладнево почина на клиничкиот центар.

Загина стружанец во судир на "порше" и "голф"

Вест - 04.05.2007

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА НА СВЕТСКО ЏЕТ-СЕТ РЕЛИ КАЈ СТРУГА Од засега непознати причини дошло до судир на автомобил "порше" со англиски регистарски ознаки, кој го управувал Николас Морин (30), и "голф" со охридски регистарски ознаки, кој го управувал Чепуњовски, а по стравотниот удар англискиот возач п ...

Британскиот возач притворен во Струга

Дневник - 04.05.2007

Полицијата не ја исклучува можноста дека е виновен возачот на „голфот“, кој на магистралниот пат се вклучувал од споредна улица, но и дека „поршето“ се движело со голема брзина Британецот Николас Морли е во 30-дневен притвор откако завчера на магистралниот пат Струга-Ќафасан, со својот автомобил ...

Совозачот на Морли, Мекконвил нема да биде кривично гонет

Макфакс - 04.05.2007

Скопје Полицијата нема да поднесе кривична пријава против британскиот државјанин Метју Мекконвил, учесник во релито „Гaмбл 3000“, за сообраќајката која заврши со загинат и тешко повреден. Ова за Макфакс денеска го потврди портпаролот на македонската полиција Иво Котевски.

Релито „Гaмбл 3000“ ја зеде и втората жртва во Македонија

Макфакс - 04.05.2007

Скопје Релито „Гaмбл 3000“ денеска во Македонија ја зема втората жртва - на Клиничкиот центар во Скопје почина Маргарита Чепуњоска, сопругата на Владимир кој загина два дена претходно. Маргарита беше тешко повредена во несреќата што се случи во средата, кога во автомобилот што го управуваше ...

Прекинато релито „Гамбол“ поради несреќата во Македонија

Макфакс - 04.05.2007

Братислава/Скопје Европското рели „Гамбол3000“ денеска е прекинато поради трагичната несреќата што учесниците ја предизвикаа во Македонија, соопшти денеска организаторот. „Одлучивме годинешното издание на релито да го прекинеме во знак на почит кон жртвите (во Македонија).

Гамболерите со број 12 залутаа во Прилеп

А1 - 03.05.2007

Гамболерите со бројот 12 залутаа со своето „Бентли“. Наместо кон Охрид, се загубија во Прилеп. Нашиот репортер Дарко Штаргоски и неговиот снимател Илчо Димески, откако со своето „Југо“ едвај го стигнаа бентлито старо само неколку месеци, разговараа со возачот Рики Ворен. „Се изгубивме.

Притвор за возачот кој ја предизвика несреќата кај Ќафасан

А1 - 03.05.2007

30-дневен притвор за Британецот Ник Морли. Не ја извозе рутата 3000. Ќе остане во Македонија. Ќе одговара за смртта на Владимир Чепуњоски, кој синоќа загина во сообраќајна несреќа кај Ќафасан. Директно се судрија голфот на Чепуњоски и поршето на Морли.

Британците од тешката сообраќајка кај Струга пред истражен судија

Макфакс - 03.05.2007

Струга Двајца британски државјани што синоќа, според очевидци, предизвикаа тешка сообраќајна несреќа со смртни последици кај Струга, секој момент се очекува да бидат изведени пред истражен судија, јави дописникот на Макфакс. Охриѓанецот Владимир Чепуљоски (67) им подлегна на повредите здобиени во ...

Притвор од 30 дена доби Британецот пријавен за сообраќајката кај Струга

Макфакс - 03.05.2007

Охрид/Струга Британскиот граѓанин Николас Морли доби мерка притвор од 30 дена од надлежен истражен судија од Судот во Струга, јави предмалку дописникот на Макфакс. Морли е притворен поради понатамошна истрага за вчерашната сообраќајна несреќа на патот Струга – граничен премин Ќафасан, во која еден ...

Еден загинат и еден повреден во сообраќајка на Ќафасан

А1 - 02.05.2007

67-годишниот Владимир Чепуњоски им подлегна на повредите, а неговата сопруга Маргит се наоѓа во критична состојба во Ургентниот центар во Скопје, по вчерашната тешка сообраќајна несреќа што се случи на патот Струга-Ќафасан, кога во нив удрило луксузно „Порше“ управувано од Британци.

„Адидас“ му откажа спонзорство на „Гамбол 3000“ поради Македонија

Макфакс - 01.05.2007

Лондон „Адидас“ откажа мултимилионско спонзорство на меѓународното рели „Гамбол 3000“ поради несреќата во Македонија. Светски понзатата компанија за производство на спортска облека и обувки соопшти дека жали за жртвите и поради несреќата повеќе нема да биде спонзор на релито на светскиот џет-сет, ...