TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меркел за целосно запирање на илегалната имиграција

А1 On - 25.09.2016

Германската канцеларка Ангела Мерел изјави во австриската престолнина Виена во сабота на средбата на челниците до земјите на ткн Балканска рута, дека илегалната имиграција треба целосно да се спречи и вети помош за Грција и Италија, членки на ...

Меркел за целосно запирање на илегалната имиграција

Макфакс - 25.09.2016

Германската канцеларка Ангела Мерел изјави во австриската престолнина Виена во сабота на средбата на челниците до земјите на ткн Балканска рута, дека илегалната имиграција треба целосно да се спречи и вети помош за Грција и Италија, членки на ...

Меркел: Германија е спремна месечно да прифати неколку стотици бегалци, не повеќе од тоа

МКД - 25.09.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави вчера во Виена дека нелегалната емиграција мора целосно да се сопре и им вети помош на Грција и Италија, членките на ЕУ најизложени на бегалскиот бран.

Што предлага Меркел за илегалната миграција?

Фактор - 25.09.2016

Канцеларката на Германија, Ангела Меркел побара Европа да ја зајакне борбата против илегалната имиграција, кога склучува договори за враќање на лицата кои не добиле право на азил во нивните родни земји, пренесува АФП.

Меркел бара договори за враќање на мигрантите во нивните земји

Локално - 25.09.2016

Канцеларот на СРГ Ангела Меркел побара Европа да ја зајакне борбата против илегалната имиграција. Канцеларот на СРГ Ангела Меркел побара Европа да ја зајакне борбата против илегалната имиграција, како склучува договори за враќање на лицата кои не ...

Меркел загуби контакт со реалниот свет

Дневник - 24.09.2016

Максимилијан Kрах, кој пред неколку дена ја напушти партијата на германската канцеларка Ангела Меркел, Христијанско-демократската унија (ЦДУ) поради нејзината мигрантска политика, за „Раша тудеј“ вели дека канцеларката дејствува спротивно на ...

Меркел: Европа треба да прекине со нелегалната миграција

Фактор - 24.09.2016

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека запирање на протокот на илегални мигранти треба да биде цел на земјите од Европа, кои успеале да постигнат напредок по тоа прашање. Ова го објави таа за време на денешната средба за миграцијата преку ...

Мора да се реши проблемот со мигрантите...

Н.Македонија - 24.09.2016

Хорст Зехофер, официјалниот политички сојузник на германската канцеларка Ангела Меркел, всушност е нејзиннајголем противник, смета „Шпигел“. Меркел и Зехофер, претседател на Христијанска социјалната унија (ЦСУ),баварска сестринска партија на ...

Ангела Меркел - комплексна личност

Deutsche Welle - 23.09.2016

Сѐ што отсекогаш сте сакале да знаете за германската канцеларка Ангела Меркел е содржано во новата книга објавена во Германија „Лексикон Меркел - канцеларката од А до Ш“. Книгата нуди одговори на прашања од приватниот и политичкиот живот на ...

Рекордна поддршка за крајната десница во Германија

Канал5 - 23.09.2016

Националистиката антиимигрантска партија Алтернатива за Германија (АФД) би освоила рекордни 16 проценти од гласовите доколку сега се одржат федерални избори, покажуваат најновите истражувања на јавното мислење во Германија.

Рекордна поддршка за ултрадесницата во Германија

+инфо - 23.09.2016

Според анкетата, Големата коалиција составена од ЦДУ/ЦСУ и СПД се уште е во позиција да формира влада со 54 проценти од гласовите. Националистиката антиимигрантска партија Алтернатива за Германија (АФД) би освоила рекордни 16 проценти од гласовите ...

Анкета: Рекордна поддршка за ултрадесница во Германија

Сител - 23.09.2016

Националистиката антиимигрантска партија Алтернатива за Германија (АФД) би освоила рекордни 16 проценти од гласовите доколку сега се одржат федерални избори, покажуваат најновите истражувања на јавното мислење во Германија.

Анкета: Рекордна поддршка за ултрадесницата во Германија

А1 On - 23.09.2016

Националистиката антиимигрантска партија Алтернатива за Германија (АФД) би освоила рекордни 16 проценти од гласовите доколку сега се одржат федерални избори, покажуваат најновите истражувања на јавното мислење во Германија.

Шојбле контра Меркел во судирот со баварската ЦСУ

А1 On - 22.09.2016

Германскиот министер за финансии и еден од кандидатите за канцеларската позиција доколку Ангела Меркел одлучи да не се кандидира за уште еден мандат, Волфганг Шојбле, застана контра својата партиска шефица во судирот со сестринската баварска партија ...

Дали ЕУ ќе преживее политичка смрт на Меркел?

Факултети - 22.09.2016

Од 2010-та Меркел е главна сила за одржување на Европскиот проект. Секој кој се сомнева дека доминантната политичка позиција на г-ѓа Меркел ќе ни недостига во годината што следи, треба да има предвид дека на Европа ќе и` треба многу силен лидер за ...

Шојбле контра Меркел во судирот со баварската ЦСУ

Сител - 22.09.2016

Германскиот министер за финансии и еден од кандидатите за канцеларската позиција доколку Ангела Меркел одлучи да не се кандидира за уште еден мандат, Волфганг Шојбле, застана контра својата партиска шефица во судирот со сестринската баварска партија ...

Шојбле контра Меркел во судирот со баварската ЦСУ

Либертас - 22.09.2016

Германскиот министер за финансии и еден од кандидатите за канцеларската позиција доколку Ангела Меркел одлучи да не се кандидира за уште еден мандат, Волфганг Шојбле, застана контра својата партиска шефица во судирот со сестринската баварска партија ...

Шојбле контра Меркел во судирот со баварската ЦСУ...

Н.Македонија - 22.09.2016

Шојбле контра Меркел во судирот со баварската ЦСУ Германскиот министер за финансии и еден од кандидатите за канцеларската позиција доколку Ангела Меркел одлучи да не се кандидира за уште еден мандат, Волфганг Шојбле, застана контра својата партиска ...

Шојбле контра Меркел во судирот со баварската ЦСУ

Lider - 22.09.2016

Германскиот министер за финансии и еден од кандидатите за канцеларската позиција доколку Ангела Меркел одлучи да не се кандидира за уште еден мандат, Волфганг Шојбле, застана контра својата партиска шефица во судирот со сестринската баварска партија ...

Промена на германската политика кон Србија?

Deutsche Welle - 21.09.2016

По лошите резултати на ЦДУ на повеќе локални избори во Германија, српскиот премиер проценува дека заминувањето од власт на Меркел ќе значи "крај на Европа". ДВ анализира што би значела промената во Берлин за Србија.

Меркел би сакала да го врати времето назад

Дневник - 21.09.2016

По поразот на изборите во Берлин, германската канцеларка Ангела Меркел истакна дека ја прифаќа својата одговорност за тоа што гласачите ја казнуваат нејзината партија Христијанско демократска унија (ЦДУ) за политиката на отворени порти за мигрантите.

Што се крие зад резултатите од изборите: Се враќа ли нацизмот во Германија?

Точка - 21.09.2016

Екстремно десничарската партија „Алтернатива за Германија“ (AfD) во последните неколку месеци ја стекна својата популарност во Германиј благодарение на својата анти-имиграциска и исламофобна политика.

Промена на германската политика кон Србија?

Либертас - 21.09.2016

По лошите резултати на ЦДУ на повеќе локални избори во Германија, српскиот премиер проценува дека заминувањето од власт на Меркел ќе значи “крај на Европа”. Дојче веле анализира што би значела промената во Берлин за Србија.

Меркел е подготвена за битка!

Deutsche Welle - 20.09.2016

На прес-конференцијата по поразот на нејзината ЦДУ на изборите во Берлин, Меркел беше невообичаено самокритична, но и одлучна. За Кристоф Штрак тоа се јасни индиции: таа ќе се обиде повторно! Ангела Меркел успеа да се претстави како самокритична, но ...

Мигрантите ~ донесоа пораз на Меркел и во Берлин

Дневник - 20.09.2016

Партијата на германската канцеларка Ангела Меркел во неделата претрпе историски пораз на изборите во сојузната држава Берлин, а десничарската партија Алтернатива за Германија (АфД) доби нова поддршка придобивајќи ги гласачите кои се бесни поради ...

Се враќа ли нацизмот на голема врата во Германија?

МКД - 20.09.2016

Екстремно десната Алтернатива за Германија (АфД), која популарноста во последните месеци забрзано ја стекнува врз основа на исламофобијата и антиемигрантската политика, оствари значителни успеси на локалните избори низ Германија.

Меркел лексикон

Оff.net - 20.09.2016

Затоа што веќе има голем број биографии и книги за Ангела Меркел, германскиот политички новинар Андреас Ринке се обидува да ја објасни германската канцеларка во форма на лексикон. На прашањето, што ја придвижува Меркел, Ринке тврди дека има три ...

Загубената битка за душата на Европа

Стандард - 20.09.2016

Кога пред една година унгарските власти објавија дека се затвори и последната пукнатина во оградата на границата со Србија, противречностите во Европа станаа уште очигледни. Додека унгарскиот премиер напорно работеше за претворање на Европа во ...

На пат ли е Ангела Меркел да ја загуби Европа?

Фактор - 20.09.2016

Тешко е да се сети човек што уште можеше да направи германската канцеларка, Ангела Меркел во последниве недели, за да ги поттикне останатите европски лидери кон постигнување на консензус за периодот по Брегзит.

Меркел: Ако можев, ќе го вратев времето назад

Локално - 20.09.2016

“Ако можев, ќе го вратев времето со многу години наназад”, изјави Меркел по гласањето во Берлин, признавајќи дека Германија погреши. Таа беше невообичаено самокритична, но и исполнета со решителност.

Најлош резултат на ЦДУ во Берлин досега...

Н.Македонија - 20.09.2016

Најлош резултат на ЦДУ во Берлин досега Демохристијаните на германската канцеларка Ангела Меркел претрпеа историски пораз на парламентарните избори во покраината Берлин, добивајќи ја поддршката на нешто помалку од 18 отсто од гласачите.

Дебакл на партијата на Меркел, нов пробив на десничарите

Канал5 - 19.09.2016

Дебакл на партијата на Меркел на локалните избори во Берлин. Конзервативната Христијанско демократска унија освои очајни 18 отсто гласови, што е најлош резултат во својата историја во главниот град.

Да не се бара повторно вината кај Меркел

Deutsche Welle - 19.09.2016

Покраинските избори во Берлин ќе донесат промени. Но само за Берлин. Сојузно-политички причини за изборниот исход има малку. А и тие дефинитивно не се поврзани со темите околу бегалската политика, смета Удо Бауер.

Меркел со нов пораз на покраинските избори во Берлин

Телма - 19.09.2016

ЦДУ на Ангела Меркел забележа уште еден пораз, овој пат на изборите за парламентот на покраината Берлин.Партијата на германската канцеларка освои досега најмалку вкупно 18% од гласовите во Берлин.

Партијата на Меркел загуби на изборите во Берлин

ТВ21 - 19.09.2016

Христијанско демократската партија на германскиот канцелар Ангела Меркел загуби на уште едни држави избори за еден месец. Во исто време, партијата Алтернатива за Германија продолжи да јава на антимигрантскиот бран.

Гласачите во Берлин ѝ нанесоа уште еден удар на Меркел

Сакам да кажам - 19.09.2016

Партијата на германската канцеларка Ангела Меркел претрпе уште еден пораз на покраинските избори, откако нејзината Христијанско Демократска Унија (ЦДУ) беше обезвластена во Берлин по најлошиот резултат по Втората светска војна, покажаа првичните ...

Партијата на Меркел загуби на изборите во Берлин

Р.С.Европа - 19.09.2016

Христијанско демократската партија на германскиот канцелар Ангела Меркел загуби на уште едни држави избори за еден месец. Во исто време, партијата Алтернатива за Германија продолжи да јава на антимигрантскиот бран.

Нов пораз на Меркел: ЦДУ во Берлин освои само 18 отсто гласови

Нова ТВ - 19.09.2016

Демохристијаните на германската канцеларка Ангела Меркел на изборите за парламентот во покраината Берлин освоија 18 проценти од гласовите, што е досега најлош резултат во овој регион. Антиимиграциската Алтернатива за Германија освои најмалку 11, 5 ...

Социјалдемократите (СПД) победници на локалните избори во Берлин, националистите во подем

+инфо - 19.09.2016

За да формира стабилна влада старо новиот градоначалник од СПД која освои 23% од гласовите, мора да внесе уште најмалку две партии во новата влада. Одличниот резултат на националистичката Алтернатива за Германија (АФД) која освои над 13% од ...

Берлин ќе добие нова влада, АФД освои 22 пратенички места

Сител - 19.09.2016

Одличниот резултат на националистичката Алтернатива за Германија (АФД) која освои над 13% од гласовите на изборите во главниот град Берлин ќе предизвика промена во покраинската влада. Наместо коалицијата меѓу Социјалдемократите (СПД) и ...

Демохристијаните на Меркел и коалициските социјалдемократи паднаа во Берлин

Капитал - 19.09.2016

Големата коалиција на демохристијаните на Ангела Меркел и социјалдемократите, нема да може да ја продолжи соработката во Берлин, бидејќи и двете партии на вчерашните избори поминаа лошо, пишува Дојче Веле, потенцирајќи дека во Парламентот ќе биде ...

Германски медиуми: Меркел загуби во Берлин поради политиката на отворени врати

+инфо - 19.09.2016

Дел од граѓаните се незадоволни од начинот на кој се решаваат проблемите од актуелната коалиција меѓу Социјалдемократите и Христијанските Демократи. Политиката на отворени врати не е единствената причина за лошите резултати на партијата на ...

Меркел: Нема да запреме со прием на бегалци и муслимани во Германија

+инфо - 19.09.2016

Таа порача дека работи да обезбеди да не се повтори ланскиот хаос кога над еден милион баратели влегоа во земјата. Германската канцеларка Ангела Меркел е разочарана од поразот на нејзината партија на покраинските избори во Берлин, но резултатите ...

Меркел: Ако можев да го вратам времето назад …

Стандард - 19.09.2016

Канцеларот на Германија, Ангела Меркел призна дека би сакала да може да го врати времето назад, за да биде подобро подготвена за приливот од милион мигранти кои ја зафатија Германија минатата година.

ПОРАЗОТ НА МЕРКЕЛ: Сите причини зошто канцеларката изгуби во Берлин

Телеграф - 19.09.2016

Според медиумите на германски јазик, генерално лошата состојба на сите центристички партии во Германија и во Европа е дел од причините за сè полошиот рејтинг на Меркел Политиката на отворени врати не е единствената причина за лошите резултати на ...

Германски медиуми: Зошто Меркел загуби во Берлин

А1 On - 19.09.2016

Политиката на отворени врати не е единствената причина за лошите резултати на партијата на канцеларката Ангела Меркел, која имаше полоши резултати од националистичката АФД на два од трите последни покраински избори, оценуваат медиумите на германски ...

Меркел: Нема да запреме со приемот на бегалци

МРТ - 19.09.2016

Меркел вели дека и покрај порастот на довербата во антиимигрантската АФД секоја блокада за бегалците и муслиманите ќе биде спротивна на нејзините и убедувањата... Германската канцеларка Ангела Меркел е разочарана од поразот на нејзината партија на ...

Меркел: Нема да запреме со прием на бегалци и муслимани во Германија

А1 On - 19.09.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел е разочарана од поразот на нејзината партија на покраинските избори во Берлин, но резултатите нема да ја натераат да ги блокира бегалците при влез во Германија, јавува дописникто на МИА од Берлин.

Германски медиуми: Зошто Меркел загуби во Берлин

Алфа - 19.09.2016

Дел од медиумите на германски јазик сметаат дека ерозијата на политичкиот центар е причина за се полошите резулати на ЦДУ и СПД. Политиката на отворени врати не е единствената причина за лошите резултати на партијата на канцеларката Ангела Меркел, ...

Фразата што ја прогонува Меркел

Факултети - 19.09.2016

Една година по изговарање на историската реченица „Ние тоа го можеме“ во контекс на решавање на бегалската криза, германската канцеларка изјавува дека веќе нема да ги користи тие зборови. Меркел објаснува дека фразата се претворила во „прост слоган ...

Берлин ќе добие нова влада, АФД освои 22 пратенички места

А1 On - 19.09.2016

Одличниот резултат на националистичката Алтернатива за Германија (АФД) која освои над 13% од гласовите на изборите во главниот град Берлин ќе предизвика промена во покраинската влада. Наместо коалицијата меѓу Социјалдемократите (СПД) и ...

Меркел изгуби на изборите, Берлин ќе добие нова влада

еМагазин - 19.09.2016

Одличниот резултат на националистичката Алтернатива за Германија (АФД) која освои над 13% од гласовите на изборите во главниот град Берлин ќе предизвика промена во покраинската влада. Наместо коалицијата меѓу Социјалдемократите (СПД) и ...

ГЕРМАНИЦИТЕ ЈА КАЗНИЈА: Втор шамар за Меркел на изборите во Берлин

Фактор - 19.09.2016

Под слоганот „Силен Берлин“ канцеларката Ангела Меркел вчера се упати кон четвртата загуба оваа година на локалните избори. Германците упорно ја казнуваат за нејзината политика на отворени врати кон мигрантите и веројатно нема да и дадат четврт ...

Меркел доживеа изборен дебакл во Берлин, антиимигрантската АфД влезе во Сенатот

Вечер Прес - 19.09.2016

Партиите на владејачката коалиција во градот-сојузна покраина Берлин, Социјалдемократската партија на Германија (СПД) и Христијанско-демократската унија (ЦДУ), претрпеа тешки загуби на вчерашните избори за локалниот парламент, додека ...

Партијата на Меркел загуби на изборите во Берлин

Тера - 19.09.2016

Христијанско демократската партија на германскиот канцелар Ангела Меркел загуби на уште едни држави избори за еден месец. Во исто време, партијата Алтернатива за Германија продолжи да јава на антимигрантскиот бран.

DW: Да не се бара повторно вината кај Меркел!

Локално - 19.09.2016

Покраинските избори во Берлин ќе донесат промени. Но само за Берлин. Сојузно-политички причини за изборниот исход има малку. А, и тие дефинитивно не се поврзани со темите околу бегалската политика, смета Удо Бауер за DW.

Германски медиуми: Зошто Меркел загуби во Берлин

Локално - 19.09.2016

Политиката на отворени врати не е единствената причина за лошите резултати на партијата на канцеларката Ангела Меркел, која имаше полоши резултати од националистичката АФД на два од трите последни покраински избори, оценуваат медиумите на германски ...

Меркел: Нема да запреме со прием на бегалци и муслимани во Германија

Либертас - 19.09.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел е разочарана од поразот на нејзината партија на покраинските избори во Берлин, но резултатите нема да ја натераат да ги блокира бегалците при влез во Германија.

Зарем можело политичар да преземе одговорност!? Меркел лично се смета за одговорна за загубата во Берлин

Локално - 19.09.2016

Ангела Меркел ја презеде одговорноста за слабите резултати на својот Демохристијанската унија (ЦДУ) на регионалните избори во Берлин, пренесоа светските агенции. Застаната до кандидатот на ХДЗ за градското градоначалник Франк Хенкел, сојузниот ...

Изразот на лицето кажува сè: Меркел по дебаклот: "Би сакала да можам да го вратам времето"

Точка - 19.09.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел, прв пат ѝ се обратила на јавноста по тешкиот пораз на нејзината партија на покраинските избори во Берлин. "Го прифаќам својот дел од одговорноста за резултатот во Берлин", рекла канцеларката на конференцијата, ...

ЦСУ: Меркел ќе ја загуби нашата поддршка ако не воведе квота за бегалците

Либертас - 19.09.2016

Баварската конзервативна Христијанско социјална унија (ЦСУ), сестринска партија на Христијанско демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел, упати закани кон својот партнер дека нема да настапат заедничи на сојузните ...

Берлин ќе добие нова влада, АФД освои 22 пратенички места, Меркел тоне!

Локално - 19.09.2016

Одличниот резултат на националистичката Алтернатива за Германија (АФД) која освои над 13% од гласовите на изборите во главниот град Берлин ќе предизвика промена во покраинската влада. Наместо коалицијата меѓу Социјалдемократите (СПД) и ...

Берлин ќе добие нова влада, АФД освои 22 пратенички места ...

Н.Македонија - 19.09.2016

Берлин ќе добие нова влада, АФД освои 22 пратенички места Одличниот резултат на националистичката Алтернатива за Германија (АФД) која освои над 13 % од гласовите на изборите во главниот град Берлин ќе предизвика промена во покраинската влада.

Меркел: Нема да запреме со прием на бегалци и муслимани во Германија...

Н.Македонија - 19.09.2016

Меркел: Нема да запреме со прием на бегалци и муслимани во Германија Германската канцеларка Ангела Меркел е разочарана од поразот на нејзината партија на покраинските избори во Берлин, но резултатите нема да ја натераат да ги блокира бегалците при ...

Берлин ќе добие нова влада, АФД освои 22 пратенички места

Lider - 19.09.2016

Одличниот резултат на националистичката Алтернатива за Германија (АФД) која освои над 13% од гласовите на изборите во главниот град Берлин ќе предизвика промена во покраинската влада. Наместо коалицијата меѓу Социјалдемократите (СПД) и ...

Германски медиуми: Зошто Меркел загуби во Берлин

Lider - 19.09.2016

Политиката на отворени врати не е единствената причина за лошите резултати на партијата на канцеларката Ангела Меркел, која имаше полоши резултати од националистичката АФД на два од трите последни покраински избори, оценуваат медиумите на германски ...

Меркел: Нема да запреме со прием на бегалци и муслимани во Германија

Lider - 19.09.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел е разочарана од поразот на нејзината партија на покраинските избори во Берлин, но резултатите нема да ја натераат да ги блокира бегалците при влез во Германија, јавува дописникто на МИА од Берлин.