TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Невработена, без имот, со редовна медицинска терапија: Што пишува во одлуката на Апелација за притворот на Јанева

еМагазин - 23.11.2019

Апелациониот суд Скопје го објави образложението за пуштање во куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева . Во него како причина за ваквата одлука на судиите Јани Нича , Сафет Кадрии и Зоран Димитриевски, стои дека таа е жена ...

Каков имот пријавил Зоран Димитриевски, еден од судиите кој ја пушти Јанева во куќен притвор

еМагазин - 23.11.2019

еМагазин во серијал ќе Ви пренесе каков имот пријавиле до Државната комисија за спречување на корупцијата, тројцата судии од Апелационен суд, кои донесоа одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да излезе од затвор и да оди во домашен ...

Кој е Јани Нича, еден од судиите кој одлучи Јанева да оди во куќен притвор

еМагазин - 23.11.2019

еМагазин во серијал ќе Ви престави тројцата судии од Апелационен суд, кои донесоа одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да излезе од затвор и да оди во домашен притвор, а за кои шефицата на ОЈО за гонење организиран криминал и ...

„Самохрана мајка со додаток на плата од 157 илјади евра„: Твитер реакции за заработувачката на Јанева и одлуката да оди ...

еМагазин - 23.11.2019

Информацијата дека поранешната специјална обвинителка Катица Јанева во текот на својот мандат добила додадок за доверливост и други надоместоци, во вкупна вредност од 157 илјади евра ги „запали“ социјалните мрежи.

Што велат социјалните мрежи: Во францускиот нон-пејпер пишувало - пуштете ја Катица во куќен притвор

Фактор - 23.11.2019

Додека експертската јавност наголемо дебатира дали и кога треба да се спроведе ветинг врз судиите, социјалните мрежи вријат од шеги и реакции за пуштањето во куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева.

Апелационен суд за Јанева: Нејзината здравствена состојба е многу влошена

Канал5 - 22.11.2019

Апелациониониот суд синоќа го објави решението за пуштање на Катица Јанева од затворски во домашен притвор. -Околностите дека обвинетата е жена и самохрана мајка, сама се грижи за своите деца,нејзината здравствена состојба е многу влошена и потребни ...

Апелациски суд за пет дена два пати го сменил мислењето

Deutsche Welle - 22.11.2019

На 14.11. судот сметал дека Јанева може да биде здравствено третирана во притвор, а на 19.11. дека и` треба терапија и хигиена во домашни услови, тврдат извори од судот. Што се сменило во тие пет дена? Во рок од пет дена Апелацискиот суд донел две ...

Апелација одлучувала за Јанева во две различни постапки

Фокус - 22.11.2019

Судиите од скопска Апелација одлучувале два пати за мерките на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, но според информациите кои можат да се добијат од Апелација, судиите донеле решение во две различни постапки.

Зошто апелација во рок од пет дена се предомисли за притворот на Јанева?

Канал5 - 22.11.2019

Апелација за 5 дена го променила мислењето околу околностите за пуштање од притвор на Катица Јанева. На 14.ноември го одбила барањето за нејзино пуштање со гаранција од три стана, за на 19 номеври да одлучи да го прифати барањето за замена на ...

Фотографија од Катица Јанева во куќен притвор

Нетпрес - 22.11.2019

Обвинетата во случајот „Рекет“ е фотографирана од своите соседи, а фотографијата беше споделена на социјалните мрежи утрово. Станува збор за фотографија во зграда на улицата Митрополит Теодосиј Гологанов во Скопје, спроти студенсткиот дом Кузма ...

НИТУ НА ЦИГАРА НЕ МОЖЕ НА РААТ: Прва фотографија од Јанева по пуштањето во домашен притвор (ФОТО)

Слободен Печат - 22.11.2019

Бившата шефица на СЈО беше ставена во домашен притвор пред два дена. Првата фотографија од бившата шефица на СЈО, Катица Јанева излезе на социјалните мрежи, откако таа беше ставена во домашен притворен пред два дена.

Катица Јанева фотографирана во куќен притвор

Сител - 22.11.2019

Поранешната обвинителка на СЈО, Катица Јанева, за прв пат е фотографирана во куќен притвор откако пред два дена замина од истражниот затвор во Шуто Оризари. Обвинетата во случајот „Рекет“ е фотографирана од своите соседи, а фотографијата беше ...

ФОТО: Полицајци во проверка на Јанева по домашниот притвор

Курир - 22.11.2019

Униформирани полициски службеници утринава го посетија домот на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, каде што ја издржува мерката куќен притвор. Фактор јавува дека полицајците се задржале кратко во зградата, по што си заминале.

Апелациски суд: Јанева е самохрана мајка на две деца и е во лоша здравствена состојба

МКД - 22.11.2019

Обвинетата е жена и самохрана мајка, сама се грижи за своите деца, нејзината здравствена состојба е многу влошена и потребни ѝ се подобри услови заради зачуваување на нејзиното здравје . Ова го пишува во решението на Апелацискиот Скопје за домашниот ...

(ФОТО) ПОЛИЦИСКА ВИЗИТА КАЈ ЈАНЕВА - проверка во станот на нејзиниот син

Фактор - 22.11.2019

Полицијата си ја врши својата работа. Денеска рано утрово двајва униформирани полицајци го посетија домот на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, каде што ја издржува мерката куќен притвор, што беше регистрирано од екипата на Фактор.

Катица Јанева на воздух

Вечер Прес - 22.11.2019

Поранешната обвинителка на СЈО, Катица Јанева, за прв пат е фотографирана во куќен притвор откако пред два дена замина од истражниот затвор во Шуто Оризари. Обвинетата во случајот „Рекет“ е фотографирана од своите соседи, а фотографијата беше ...

(Фото) Јанева фотографирана на терасата од станот на синот

24Инфо - 22.11.2019

Поранешната обвинителка на СЈО, Катица Јанева, за прв пат е фотографирана во куќен притвор откако пред два дена замина од истражниот затвор во Шуто Оризари. Обвинетата во случајот „Рекет“ е фотографирана од своите соседи, а фотографијата беше ...

Кој е јавниот интерес од објавување на фотографија од Јанева во куќен притвор?

еМагазин - 22.11.2019

Денеска на социјалните мрежи се споделува фотографија од поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, која од затворот Скопје во Шуто Оризари заврши во домашен притвор во станот на нејзниот син.

Фотографија од Катица Јанева во куќен притвор

Точка - 22.11.2019

Поранешната обвинителка на СЈО, Катица Јанева, за прв пат е фотографирана во куќен притвор откако пред два дена замина од истражниот затвор во Шуто Оризари. Обвинетата во случајот „Рекет“ е фотографирана од своите соседи, а фотографијата беше ...

За пет дена Апелација два пати го менувала мислењето за Јанева, прво да остане во притвор, а потоа да оди дома

24Инфо - 22.11.2019

На 14.11. судот сметал дека Јанева може да биде здравствено третирана во притвор, а на 19.11. дека и` треба терапија и хигиена во домашни услови, тврдат извори од судот. Што се сменило во тие пет дена? Во рок од пет дена Апелацискиот суд донел две ...

Апелациски суд за пет дена два пати го сменил мислењето

Либертас - 22.11.2019

На 14.11. судот сметал дека Јанева може да биде здравствено третирана во притвор, а на 19.11. дека и` треба терапија и хигиена во домашни услови, тврдат извори од судот. Што се сменило во тие пет дена? Во рок од пет дена Апелацискиот суд донел две ...

Пуши цигара на тераса: Дали ова е Јанева? (ФОТО)

PressingTV - 22.11.2019

Корисниците на социјалните мрежи не губат време, па само два дена по пуштањето на Катица Јанева од затворски во куќен притвор се појави првата фотографија „од по дома“. Поранешната специјална обвинителка фотографирана како пуши на тераса.

Mногу болна невработена самохрана мајка е условот за куќниот притвор на Јанева

Република - 22.11.2019

Апелацискиот суд Скопје во решението за пуштање во домашен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева како причина за својата одлука наведува дека обвинетата во „Рекет“ е жена и самохрана мајка, со редовна медицинска терапија, ...

Тенки образложенија на Апелација: Jанева морала да се грижи за полнолетните деца

PressingTV - 22.11.2019

Околностите дека обвинетата е жена и самохрана мајка, сама се грижи за своите деца, нејзината здравствена состојба е многу влошена и потребни и се подобри услови заради зачувување на нејзиното здравје да прима редовна медицинска терапија и да има ...

Катица Јанева фотографирана во куќен притвор

4NEWS - 22.11.2019

Поранешната обвинителка на СЈО, Катица Јанева, за прв пат е фотографирана во куќен притвор откако пред два дена замина од истражниот затвор во Шуто Оризари. Обвинетата во случајот „Рекет“ е фотографирана од своите соседи, а фотографијата беше ...

Зошто Апелација одлучила да ја пушти Јанева од Шутка?

Вечер Прес - 22.11.2019

Скопска Апелација во рок од пет дена ја смени одлуката во врска со куќниот притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Според информациите кои ги пренесуваат дел од медиумите, судиите донеле решение во две различни постапки.

Апелација: Јанева е во домашен притвор поради влошена здравствена состојба

CivilMedia - 22.11.2019

На Јанева и е одземен и пасошот, има забрана за комуникација со лица опфатени во кривичното дело, а и се забранува и употреба на телефони и останати средства за комуникација. На Јанева и е одземен пасошот и не може да добие нова патна исправа.

Апелација за Јанева: Нејзината здравствена состојба е многу влошена

Вечер Прес - 22.11.2019

Апелациониониот суд синоќа го објави решението за пуштање на Катица Јанева од затворски во домашен притвор. -Околностите дека обвинетата е жена и самохрана мајка, сама се грижи за своите деца,нејзината здравствена состојба е многу влошена и потребни ...

Каков имот пријавил Сафет Кадрии, еден од судиите кој ја пушти Јанева во куќен притвор

еМагазин - 22.11.2019

еМагазин во серијал ќе Ви пренесе каков имот пријавиле до Државната комисија за спречување на корупцијата, тројцата судии од Апелационен суд, кои донесоа одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да излезе од затвор и да оди во домашен ...

Кој е Зоран Димитриевски, еден од судиите кој одлучи Јанева да оди во куќен притвор

еМагазин - 22.11.2019

еМагазин во серијал ќе Ви престави тројцата судии од Апелационен суд, кои донесоа одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да излезе од затвор и да оди во домашен притвор, а за кои шефицата на ОЈО за гонење организиран криминал и ...

Јанева од домашен притвор гледа во поранешните канцеларии на СЈО

AKO - 22.11.2019

На социјалните мрежи се споделува фотографија од поранешната Специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, која е во домашен притвор во стан во зграда која, како што пишува Слободен Печат, се наоѓа спроти студентскиот дом ,,Кузман Јосифовски Питу“, ...

Во пет дена две спротивни одлуки на Апелација: Немало, па имало потреба Јанева да биде пуштена во домашен притвор

365 - 22.11.2019

Само пет дена му биле потребни на Апелациониот суд да се премисли околу потребата Катица Јанева да биде пуштена во домашен притвор поради влошената здpaвствена состојба, објави „Дојче веле“ , повикувајќи се на извори од судот.

(ФОТО) Соседите „ја уловија“ Катица Јанева на тераса – прва фотографија од куќен притвор

Скопје1 - 22.11.2019

Поранешната обвинителка на СЈО, Катица Јанева, за прв пат е фотографирана во куќен притвор откако пред два дена замина од истражниот затвор во Шуто Оризари. Обвинетата во случајот „Рекет“ е фотографирана од своите соседи, а фотографијата беше ...

Фотографија од Катица Јанева во домашен притвор

Expres - 22.11.2019

На социјалните мрежи се споделува фотографија, наводно, направена на терасата во станот на синот, откако Апелација на нејзино барање, донесе решение таа од Истражниот затвор Шутка, да биде преместена во домашен ...

Јанева е самохрана мајка, сама се грижи за децата… образложи Апелација

Expres - 22.11.2019

„Околностите дека обвинетата е жена и самохрана мајка, сама се грижи за своите деца, нејзината здравствена состојба е многу влошена и потребни и се подобри услови заради зачуваување на нејзиното здравје да прима редовна медицинска терапија и да има ...

Апелација го објави решението за пуштање на Јанева во домашен притвор: Самохрана мајка и невработена

Фокус - 21.11.2019

Апелациониониот суд вечерва го објави решението за пуштање на Катица Јанева од затворски во домашен притвор. -Околностите дека обвинетата е жена и самохрана мајка, сама се грижи за своите деца, нејзината здравствена состојба е многу влошена и ...

Јанева дала мала парична гаранција да се брани од слобода, затоа ѝ бил одреден куќен притвор

Сакам да кажам - 21.11.2019

Гаранцијата на третоообвинетата во „Рекет“ Катица Јанева да се брани од слобода изнесувала околу 180 илјади евра и советот од тројца судии во Одделот за организиран криминал одлучил дека со таква мала сума таа не може и не смее да биде слободен ...

Апелација ја објави одлуката за домашниот притвор на Јанева – самохрана мајка, со редовна медицинска терација, ...

Телма - 21.11.2019

Апелациониот суд Скопје го објави решението за пуштање во домашен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Судскиот совет кој ја донел одлуката е составен од Јани Нича, претседател на советот, м-р Сафет Кадрии и Зоран ...

Апелација ја објави одлуката за домашниот притвор на Јанева: Самохрана мајка, невработена и без имот

Press24 - 21.11.2019

Апелациониот суд Скопје го објави решението за пуштање во домашен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Судскиот совет кој ја донел одлуката е составен од Јани Нича, претседател на советот, м-р Сафет Кадрии и Зоран ...

Апелацискиот суд за куќниот притвор на Јанева: Обвинетата е жена, самохрана мајка, со влошено здравје, невработена…

+инфо - 21.11.2019

Апелацискиотт суд Скопје го објави решението за пуштање во домашен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Како причина кои се наведени во решението се дека е жена и самохрана мајка, со редовна медицинска терација, невработена и ...

ОЛЕСНИТЕЛНИ ОКОЛНОСТИ за Јанева биле тоа што е самохрана мајка и без имот

Слободен Печат - 21.11.2019

Како ослеснителни околности Апелација ги зела во предевид тоа што е жена и самохрана мајка, со редовна медицинска терација, невработена и без имот. Апелациониот суд Скопје го објави решението за пуштање во домашен притвор на поранешната специјална ...

Јанева понудила малку пари за да излезе од притвор со гаранција

Press24 - 21.11.2019

Катица Јанева понудила малку пари за да излезе од притвор со гаранција. Вредноста на становите на нејзините деца од 160 илјади евра не биле доволни за да ги убеди апелационите судии поранешната шефица од СЈО да излезе од Шутка.

Не биле доволно вредни становите на Јанева, за да излезе од притвор со гаранција

Слободен Печат - 21.11.2019

И вишото Јавно обвинителство кога дало негативно мислење за жалбата на Јанева, го посочиле токму малиот износ на недвижниот ...

Апелацискиот суд за куќниот притвор на Јанева: Обвинетата е жена, самохрана мајка и треба хигиена во домашни услови и е ...

Курир - 21.11.2019

Апелациониот суд Скопје го објави решението за преселбата на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева од истржниот затвор Шутка во домашен притвор. Судскиот совет кој решавал и ја прифатил нејзината жалба за мерката притвор во образложението ...

Апелација ја објави одлуката за притворот на Јанева

Р.С.Европа - 21.11.2019

Апелациониот суд Скопје денеска го објави решението за пуштање во домашен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Судскиот совет кој ја донел одлуката, сметал дека нејзината жалба треба на мерката притвор треба да ја уважи затоа ...

Еве зошто за Јанева беше одобрен куќен притвор

Фактор - 21.11.2019

Апелација ја објави одлуката за притворот на поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева. Судскиот совет кој ја донел одлуката, сметал дека нејзината жалба на мерката притвор треба да ја уважи затоа што Јанева е самохрана мајка на која и ...

Јанева е невработена самохрана мајка со влошена здравствена состојба, стои во одлуката на Апелација

iPortal - 21.11.2019

Невработена самохрана мајка со влошена здравствена состојба. Овие состојби, Апелација ги наведува во одлуката за заменување на мерката на претпазливост за поранешната Специјална јавна обвинителка, Катица Јанева.

АПЕЛАЦИЈА ЗА УКИНАТИОТ ПРИТВОР: Јанева е жена, самохрана мајка и и треба домашна хигиена

Денешен - 21.11.2019

Скопскиот Апелациски суд го објави решението за пуштањето од притворот во Шутка на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева во домашен притвор. – Околностите дека обвинетата е жена и самохрана мајка, сама се грижи за своите деца, нејзината ...

Јанушев: Власта се плаши Катица Јанева да не каже нешто што не треба да го каже

24Инфо - 21.11.2019

Игор Јанушев, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, во гостувањето во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа телевизија претпостави дека промената на мерката притвор во домашен притвор за поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, му оди во ...

Каков имот пријавил Јани Нича, еден од судиите кој ја пушти Јанева во домашен притвор

еМагазин - 21.11.2019

еМагазин во серијал ќе Ви пренесе каков имот пријавиле до Државната комисија за спречување на корупцијата, тројцата судии од Апелационен суд, кои донесоа одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да излезе од затвор и да оди во домашен ...

Кој е Сафет Кадрии, еден од судиите кој одлучи Јанева да оди во куќен притвор

еМагазин - 21.11.2019

еМагазин во серијал ќе Ви престави тројцата судии од Апелационен суд, кои донесоа одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да излезе од затвор и да оди во домашен притвор, а за кои шефицата на ОЈО за гонење организиран криминал и ...

Гаќи, плажа, рекет и македонска (не)правда

еМагазин - 21.11.2019

Во време кога македонското судство е под скенер на Европската Унија, од која сакаме да бидеме дел, се случи мега скандалот „Рекет“, кој уште на старт се претвори во циркуска престава, која лека полека се претвара во тешка трагедија, за која штетата ...

Апелацискиот суд за куќниот притвор на Јанева: Обвинетата е жена, самохрана мајка, со влошено здравје, невработена…

Либертас - 21.11.2019

Апелацискиот суд Скопје во решението за пуштање во домашен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева како причина за својаа одлука наведува дека обвинетата во „Рекет“ е жена и самохрана мајка, со редовна медицинска терација, ...

Апелација образложи зошто Јанева од Шутка се пресели во домашен притвор

24Инфо - 21.11.2019

Апелациониот суд Скопје го објави решението за преселбата на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева од истржниот затвор Шутка во домашен притвор. Судскиот совет кој решавал и ја прифатил нејзината жалба за мерката притвор во образложението ...

Кој е Сафет Кадрии, еден од судиите кој одлучи Јанева да оди во куќен притвор

Вечер Прес - 21.11.2019

Сафет Кадрии е судија во Апелација од 2009 година еден од тројцата сидии кој пред два дена деонесе одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да излезе од затвор и да оди во домашен притвор, а за кои шефицата на ОЈО за гонење ...

Апелација ја пуштила Јанева во домашен притвор поради влошена здравствена состојба

Локално - 21.11.2019

Невработена самохрана мајка со влошена здравствена состојба. Овие состојби, Апелација ги наведува во одлуката за заменување на мерката на претпазливост за поранешната Специјална јавна обвинителка, Катица Јанева.

Не биле доволно вредни становите на Јанева за да излезе од притвор со гаранција, па ја пуштија без гаранција

Република - 21.11.2019

Катица Јанева понудила малку пари за да излезе од притвор со гаранција, пишува Вредноста на становите на нејзините деца од 160 илјади евра не биле доволни за да ги убеди апелациските судии за да излезе од Шутка.

На Јанева и е потебна хигиена, вели Апелација за определената мерка домашен притвор

Скопје1 - 21.11.2019

Апелациониот суд Скопје денеска го објави решението за пуштање во домашен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Судскиот совет кој ја донел одлуката, сметал дека нејзината жалба треба на мерката притвор треба да ја уважи затоа ...

АПЕЛАЦИЈА: Јанева е самохрана мајка на две деца, потребна и е хигиена и медицинска терапија во домашни услови

Магазин - 21.11.2019

Апелациониот суд Скопје денеска го објави решението за пуштање во домашен притвор на екс специјална обвинителка Катица Јанева. Судскиот совет смета дека нејзината жалба треба на мерката притвор треба да ја уважи, затоа што Катица Јанева е самохрана ...

„Театар или претходно организирано сценарио“ – реакции на политичките парти за „ослободувањето“ на Јанева

365 - 21.11.2019

По одлуката за пуштање од притвор на Катица Јанева во домашен притвор, реагираа политичките партии. За опозициската партија ВМРО ДПМНЕ одлука Јанева да се ослободи од притворот во Шутка е смислено сценарио на власта.

(ВИДЕО) Јовески за ИРЛ: Не се мешаме во работата на судиите, Русковска беше разочарана

IRL - 20.11.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески во интервју за ИРЛ вели дека неговата колешка Вилма Русковска реагирала импулсивно и не станува збор за притисок врз апелационите судии кои одлучиле за ослободување од затворски притвор за обвинетата Катица Јанева.

Дали од домашен притвор Катица Јанева може да влијае во случајот „Рекет“?

Канал5 - 20.11.2019

Дали со излегувањето од притвор Катица Јанева може да ја загрози истрагата и да влијае во случајот „Рекет“?.Таа има забрана за контакт со останатите обвинети во случајот, но во домот на нејзиниот син може да без никакви пречки да прима останати ...

„Лажги со опашки“ за излегувањето од притвор – ја знаеше ли премиерот иднината на Катица?

ТВ21 - 20.11.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски пред два месеци за време на лидерската средба рече дека Заев им кажал дека Катица Јанева ќе излезе од притвор и ќе оди во куќен притвор. „Тоа се лажги со опашки.

Ексклузивно: Кои се судиите во Апелација што ја пуштија Катица?

Канал5 - 20.11.2019

Апелација во текот на денот треба да го објави решението со кое притворот на Катица Јанева го заменува со домашен притвор. Во него, освен основите за одлуката, ќе бидат објавени и имињата на судиите што ја донеле.

Судијата Нича добил СМС порака од Русковска откако ја пуштија Јанева во домашен притвор

Телма - 20.11.2019

Судиите Јани Нича, Сафет Кадрии и Зоран Димитриевски се тројцата судии од Апелација кои вчера попладнето донесоа одлука, Катица Јанева да биде пуштена во домашен притвор, откако таа 94 дена беше во затворот во Шутка.

Лавина од реакции на политичките партии за домашниот притвор на Јанева

Канал5 - 20.11.2019

Политичките партии низ различна призма ја гледаат одлуката за куќен притвор на Катица Јанева. Премиерот Заев не сака да коментира за најавената истрага од Русковска врз судиите кои ја донеле одлуката.

Партиски реакции за куќниот притвор на Јанева

Алсат-М - 20.11.2019

Од исцениран театар, до без коментар. Ден по одлуката на апелацините судии ексшефицата на СЈО Катица Јанева притворот да го продолжи дома, премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира, повикувајќи се на извештајот на Прибе, политичарите да ...

Од гаќи ќе ве истресам – Русковска против апелационите судии кои одредија куќен притвор за Јанева

Телма - 20.11.2019

СМС порака од обвинителката Вилма Русковска до аплеациониот судија Јани Нича, но и нејзината изјава дека ќе отвори финансиска истрага за судиите ја скара обвинителката со судиите кои и одредија домашен притвор на Катица Јанева.

Вмро-дпмне: пуштањето на Јанева театар на власта

24 Вести - 20.11.2019

Одлука на Апелација екс шефицата на СЈО Катица Јанева од затворската ќелија во Шутка да замине дома – за опозицијата е исцениран театар – власта конкретно не ја коемнтира, но премиерот повторува дека принципиелно е против притворот како казна.

Заев: Притворот не треба да биде казна

24 Вести - 20.11.2019

Не ја знам одлуката на судот, но останувам конзистентен на своите политики дека притворот не треба да биде казна без разлика дали се работи за Катица Јанева, за Груевски или за било кој во општеството, изјави вечерва премиерот Зоран Заев во емисија ...

Кој и ја даде полициската кабаница на Јанева за да се сокрие од медиумите?

А1 On - 20.11.2019

Катица Јанева во затворот во Шутка не ја носела кабаницата со која синоќа се маскираше пред камерите при нејзиното пренесување од затворот до станот на нејзиниот син каде што ќе биде во домашен притвор.

Јанева во Шутка не ја носела кабаницата- во затвор не биле дозволени такви јакни

Press24 - 20.11.2019

Катица Јанева во затворот во Шутка не ја носела кабаницата со која синоќа се маскираше пред камерите при нејзиното пренесување од затворот до станот на нејзиниот син каде што ќе биде во домашен притвор, пишува „ А1он„ Директорот на КПУ Затвор Скопје ...

Чија е полициската кабаница што ја носеше Катица Јанева?

Слободен Печат - 20.11.2019

Директорот на КПУ Затвор Скопје, Есад Рахиќ, изјавил дека такви јакни и дуксери со капи не се дозволени во затворот. Полициската кабаница на Катица Јанева, која ја забележаа многумина, при излегувањето од полициското комбе, при спроводот во ...

Ова се судиите кои вчера ја пуштија Јанева во домашен притвор

Слободен Печат - 20.11.2019

Тројцата судии вчера одлучија Катица Јанева после 94 дена минати во затворски да биде пуштена во домашен притвор. Судиите Јани Нича, Сафет Кадрии и Зоран Димитриевски се тројцата судии кои вчера попладнето ја пуштија поранешната специјална јавна ...

И Катица дома, дали Боки 13 е следен за куќен притвор!?

Нетпрес - 20.11.2019

Од синоќа поранешната специјална обвинителка и второобвинета во предметот „Рекет“, Катица Јанева со одлука на Апелациониот суд е во домашен притвор. Јанева помина повеќе од три месеци во ќелија во истражниот затвор во Шуто Оризари.

Обвинителката Русковска и апелациските судии меѓу себе се закануваат со финансиски истраги и пријави до полиција

МКД - 20.11.2019

Одлуката на Апелацискиот суд Скопје Катица Јанева да оди во куќен притвор очигледно е дека ги помати сметките на многумина. Вчера откако Јанева отиде во куќен притвор во станот на нејзиниот син Лазар Јанев, најпрво обвинителката Вилма Русковска ...

Алијанса за Албанците: Ова е „правдата“ ја пуштија Јанева во куќен притвор, а неправедно го држи Фета Алими

+инфо - 20.11.2019

Алијансата за Албанците остро реагира на одлуката на Апелацискиот суд, кој ја прифати жалбата на поранешната обвинителка Катица Јанева, дозволувајќи да биде во куќен притвор. Нагласуваме дека имало десетици случаи на албански затвореници во ...

Јанушев: Власта се плаши Катица Јанева да не каже нешто што не треба да го каже

Курир - 20.11.2019

Игор Јанушев, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, во гостувањето во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа телевизија претпостави дека промената на мерката притвор во домашен притвор за поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, му оди во ...

Алијанса за Албанците: Судството со двојни стандарди, Албанците во затвор без докази, Катица Јанева одмара дома

МКД - 20.11.2019

Сведоци сме на една горчлива реалност и сè повеќе корумпиран судски систем. Сведоци сме на делумна и политизирана правда. Сведоци сме на губење на надежта за иднина во нашата земја, реагира Алијансата за Албанците на одлуката Катица Јанева да биде ...

(ВИДЕО) Членови на Судскиот совет во посета на Апелација

360 степени - 20.11.2019

Три члена на Судскиот совет денеска поминаа повеќе од еден час во Апелациониот суд Скопје. На излегување од зградата, Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи не ја образложија својата посета на судот.

Алијанса за Албанците: Албанците во затвор без докази, Катица Јанева одмара дома

Сител - 20.11.2019

Сведоци сме на една горчлива реалност и сè повеќе корумпиран судски систем. Сведоци сме на делумна и политизирана правда. Сведоци сме на губење на надежта за иднина во нашата земја. Алијансата за Албанците отсекогаш била гласна за сите неправди што ...

Заев: притворот не треба да биде казна

Р.С.Европа - 20.11.2019

„Не ја знам одлуката на судот, но останувам конзистентен на своите политики дека притворот не треба да биде казна без разлика дали се работи за Катица Јанева, за Никола Груевски или за кој било во општеството, изјави премиерот Зоран Заев за ...

Сите ја видоа јакната со качулка, но никој не го виде ликот на Јанева

Алфа - 20.11.2019

Зошто немаше женско униформирано лице при транспортот на Катица Јанева од Шутка во станот на син и Лазар како што е праксата досега? Прекршена ли е процедурата? Зошто за прв пат во историјата на спектакуларните апсења и трансфери од овој тип толку ...

Русковска најави истрага за судиите, а судиите со пријава за Русковска

+инфо - 20.11.2019

Земјотрес предизвика завршувањето на ексшефицата Катица Јанева од Шутка во домашен притвор за случајот „Рекет“ по одлука на Апелацискиот суд. По ова јавната обвинителка Вилма Русковска која го води случајот најави покренување на финансиска истрага ...

Заев: Притворот не треба да биде казна

Опсервер - 20.11.2019

Не ја знам одлуката на судот, но останувам конзистентен на своите политики дека притворот не треба да биде казна без разлика дали се работи за Катица Јанева, за Груевски или за било кој во општеството, изјави вечерва премиерот Зоран Заев во емисија ...

ПОД ИСТРАГА: Кои судии го потпишаа решението за куќен притвор на Јанева?

Фактор - 20.11.2019

Кои се тројцата судии од Апелацискиот суд кои донесоа одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да оди во куќен притвор и за кои обвинителката Вилма Русковска ќе побара финансиска истрага?.

Давидовиќ: Jанева не смее да го напушти прагот од домот

Република - 20.11.2019

Адвокатот објаснува што значи одлуката на Апелација, поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да замине во домашен притвор. Според него, постојат посебни правила на однесување кои ако ги прекрши треба да биде вратена во притвор.

„Лажги со опашки“ за излегувањето од притвор – ја знаеше ли премиерот иднината на Катица?

4NEWS - 20.11.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски пред два месеци за време на лидерската средба рече дека Заев им кажал дека Катица Јанева ќе излезе од притвор и ќе оди во куќен притвор. „Тоа се лажги со опашки.

Заев за пуштањето на Јанева од затвор: Притворот не треба да биде казна

еМагазин - 20.11.2019

Не ја знам одлуката на судот, но останувам конзистентен на своите политики дека притворот не треба да биде казна без разлика дали се работи за Катица Јанева, за Груевски или за било кој во општеството, изјави премиерот Зоран Заев во емисија на ...

Кој се меша во независното судство?

Вечер Прес - 20.11.2019

Одлуката на Апелација за куќен притвор на екс специјалната јавна обвинителка ја крена јавноста на нозе и ги раскара судиите. „Ако ти со советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага.

(ВИДЕО) Каде Катица Јанева ќе биде во домашен притвор

еМагазин - 20.11.2019

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева покриена со качулка на главата, синоќа од затворот Скопје во Шуто Оризари беше донесена во станот на нејзниот син Лазар во Скопје. Таа не одговори на прашањата на новинарите за нејзината здравствена ...

„Војна“ меѓу Русковска и судиите од Апелација што ја пуштија Јанева

Мета - 20.11.2019

По одлуката на Апелацискиот суд Скопје поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева да излезе од притворот во Шутка и да издржува домашен притвор во станот на нејзиниот син, изби „војна“ помеѓу првиот човек од Обвинителството за ...

Фрчкоска: Одлуката на апелација е законска, а реакцијата на обвинителството се смета за притисок

Либертас - 20.11.2019

Одлуката на апелација за укинување на мерката притвор и замена со куќен притвор и мерки на претпазливост е сосема законска и целосно оправдана, смета адвокатката на Јанева, Ирена Фрчкоска.

Заев: Притворот не треба да биде казна

CivilMedia - 20.11.2019

Не ја знам одлуката на судот, но останувам конзистентен на своите политики дека притворот не треба да биде казна без разлика дали се работи за Катица Јанева, за Груевски или за било кој во општеството, изјави вечерва премиерот Зоран Заев во емисија ...

Апелација на нозе: Ќе ја пријави Русковска за заканувачка порака

Точка - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје вчеравечер по пуштањето на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева во домашен притвор, се кренал на нозе откако обвинителката Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат ...

Кои се судиите во Апелација што ја пуштија Катица?

Либертас - 20.11.2019

Апелација во текот на денот треба да го објави решението со кое притворот на Катица Јанева го заменува со домашен притвор. Во него, освен основите за одлуката, ќе бидат објавени и имињата на судиите што ја донеле.

Познати судиите кои вчера ја пуштија Јанева во домашен притвор

24Инфо - 20.11.2019

Судиите Јани Нича, Сафет Кадрии и Зоран Димитриевски се тројцата судии кои вчера попладнето ја пуштија поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, во домашен притвор, откако таа 94 дена помина во затворски притво за случајот „Рекет“.

Кои судии вчера ја пуштија Јанева во домашен притвор?

Република - 20.11.2019

Судиите Јани Нича, Сафет Кадрии и Зоран Димитриевски се тројцата судии кои вчера попладнето ја пуштија поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, во домашен притвор, откако таа 94 дена помина во затворски притвор за случајот „Рекет“, ...

Се огласи Панчевски по одредениот домашен притвор за Катица Јанева: Еве што порача на Твитер

Бизнис Вести - 20.11.2019

Поранешниот претседател на Основен суд Скопје 1, Владимир Панчевски, реагираше на одредениот домашен притвор за Катица Јанева. „ЕКСКЛУЗИВНО: Катица Јанева во истиот куќен притвор со Лазар Јанев, потенцијален обвинет и потписник на сомнителните ...

Давидовиќ: Jaнева не смее да го напушти прагот од домот или се враќа во притвор

PressingTV - 20.11.2019

Адвокатот Звонко Давидовиќ објаснува што значи одлуката на Апелација, поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да замине во домашен притвор. Според него, постојат посебни правила на однесување кои ако ги прекрши треба да биде вратена во ...

Канал 5: Еве кои судии Јанева ја пуштија во домашен притвор…

Скопје1 - 20.11.2019

Апелација во текот на денот треба да го објави решението со кое притворот на Катица Јанева го заменува со домашен притвор. Во него, освен основите за одлуката, ќе бидат објавени и имињата на судиите што ја донеле.

Јанева облечена како во „Star Wars“ замина во куќен притвор

MakPress - 20.11.2019

Поранешната специјална обвинителка и осомничена во предметот „Рекет“, Катица Јанева попладнево ја напушти „Шутка“ и замина во куќен притвор. Со полициско обезбедување Јанева беше спроведена во нејзиниот стан во близина на Клубот на пратениците.

Димовски: Судењето за „Рекет“ нема да почне на 3 декември!

Expres - 20.11.2019

„Куќниот притвор за Катица Јанева за мене е дефинитвно скандлозен, ако го гледаме краткиот притвор, за мене се уште краток притвор од три месеци. Посебно е загрижувачки што за десетина дена е почетокот на судењето“ вели новинарот, Саше Димовски, ...

АА: Албанците во затвор без докази, Катица Јанева одмара дома

Скопје1 - 20.11.2019

Сведоци сме на една горчлива реалност и сè повеќе корумпиран судски систем. Сведоци сме на делумна и политизирана правда. Сведоци сме на губење на надежта за иднина во нашата земја. Алијансата за Албанците отсекогаш била гласна за сите неправди што ...

Целосно покриената Катица ги подгреа сомнежите дали навистина беше таа

AKO - 20.11.2019

Целосно покриена од глава до коленици, со качулка на главата низ која не можеше да се види ниту милиметар од лицето, значително ослабена. Вака вчера изгледаше поранешната Специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, која беше пренесена од истражниот ...

Кои се судиите во Апелација што ја пуштија Катица?

365 - 20.11.2019

Апелациониот суд во текот на денот треба да го објави решението со кое притворот на Катица Јанева го заменува со домашен притвор.Тројцата судии вчера одлучија Катица Јанева после 94 дена минати во затворски да биде пуштена во домашен притвор.

Алијанса за Албанците: Ова е „правдата“ ја пуштија Јанева во куќен притвор, а неправедно го држaт Фета Алими

365 - 20.11.2019

По одлуката на Апелацискиот суд, кој ја прифати жалбата на поранешната обвинителка Катица Јанева, дозволувајќи да биде во куќен притвор. Алијансата за Албанците остро реагира на одлуката, нагласувајќи дека Нагласуваќи дека имало десетици случаи на ...

Заев: Притворите од 60,90,100,200 или 300 дена се казна

MakPress - 20.11.2019

Не ја знам одлуката на судот, но останувам конзистентен на своите политики дека притворот не треба да биде казна без разлика дали се работи за Катица Јанева, за Груевски или за било кој во општеството, изјави премиерот Зоран Заев во емисија на ...

Катица Јанева пред камери и со сокриено лице беше спроведена во домашен притвор

IRL - 19.11.2019

Со длабока качулка и покриена од глава до пети поранешната Специјална обвинителка Катица Јанева вечерва беше спроведена во домашен притвор со полициско комбе. Пред зградата каде што живее нејзиниот син, а каде што таа ќе го мине куќниот притвор, ...

Катица Јанева излегува од Шутка – оди во куќен притвор

ТВ21 - 19.11.2019

Екс специјалната јавна обвинителка Катица Јанева оди во куќен притвор, потврдиваат од Апелација за ТВ21. Телма објавува дека таа ќе оди во станот на нејзиниот ...

(ВИДЕО) Катица Јанева излегува од Шутка

Алсат-М - 19.11.2019

Катица Јанева ја напушти притворот во Шутка. Поранешната специјална обвинителка е спроведена во домашен притвор. Апелација потврди дека гаранцијата од три стана е прифатена и по речиси три месеци таа ја напушти ќелијата во истражниот затвор.

Катица Јанева пуштена од затворот во ,,Шутка" во домашен притвор

Канал5 - 19.11.2019

Екс специјалната обвинителка Катица Јанева е пуштена во домашен притвор од затоврот во Шуто Оризари. Јанева беше во притвор од 21. август ,кога беше уапсена од нејзиниот дом во скопско Козле како второосомниена во случајот Рекет.

Судот на Јанева и одреди и мерки за претпазливост

Фокус - 19.11.2019

Апелацискиот суд освен куќен притвор на поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева и определи и мерки за претпазливост, односно забрана да комуницира со лицата опфатени во случајот „Рекет“, таа не смее да ја напушти земјава ниту со ...

Апелација ја прифати жалбата на Катица Јанева и ја пушти во куќен притвор

Сакам да кажам - 19.11.2019

Апелациониот суд Скопје попладнево ја прифати жалбата на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и мерката притвор ѝ ја замени со мерка куќен притвор. „Преиначено е првостепеното решение и одредена е мерка куќен притвор, заедно со ...

ФОТО+ВИДЕО: Со капа и покриено лице, Јанева спроведна од Шутка во домашен притвор

ТВ21 - 19.11.2019

Екс специјалната јавна обвинителка Катица Јанева пред само неколку минути од притворот во Шутка, беше спроведена во домашен притвор. „Фатете ме за двете раце“, им рече Јанева на полицајците.

(ВИДЕО) Јанева со капа и покриено лице спроведена во домашен притвор

Фокус - 19.11.2019

Поранешната специјалната јавна обвинителка Катица Јанева пред само неколку минути од притворот во Шутка, беше спроведена во домашен притвор, објави ТВ 21 . Катица Јанева излезе од "Шутка", ќе биде во куќен притвор Катица Јанева излезе од "Шутка", ќе ...

(видео) Катица Јанева спроведена во домашен притвор, во станот на синот во цетарот на Скопје

Телма - 19.11.2019

Поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство, а сега второобвинета во случајот „Рекет“, Катица Јанева, доцна попладнево беше спроведена во домашен притвор, поточно во станот на нејзиниот син Лазар, во центарот на Скопје.

Катица Јанева од Шутка заминува во домашен притвор

Канал5 - 19.11.2019

По речиси три месеци поминати зад решетки екс специјалната обвинителка Катица Јанева, сега со статус обвинета во случајот Рекет, оди во домашен притвор. Апелациониот суд ја прифати жалбата на нејзиниот адвокатски тим.

Скопска апелација одлучи: Катица Jанева оди во куќен притвор

Фокус - 19.11.2019

Катица Јанева оди во куќен притвор. Вака денеска одлучи скопскиот апелационен суд, по жалбата на екс специјалната обвинителка. Инаку таа претходно понуди гаранција од три станови но кривичниот суд не ја прифати.

Покриена од глава до петици Катица Јанева спроведена во куќен притвор

Телма - 19.11.2019

Со наведната глава и покриено лице, поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) а сега второобвинета во случајот „Рекет“, Катица Јанева, излезе од полициското комбе со кое беше спроведена од истражниот затвор во Шутка, до станот на ...

Русковска ќе спроведе финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор

Фокус - 19.11.2019

Првиот човек на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска ќе спроведе финансиска истрага против судиите кои ја пуштија Катица Јанева во домашен притвор, пренесува „ А1 Он “. „Решението за Јанева не сме го добиле.

„Држете ме со двете раце“, Катица Јанева излезе од Шутка – со капа и покриено лице спроведена во домашен притвор

ТВ21 - 19.11.2019

Апелациониот суд Скопје попладнево ја прифати жалбата на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и мерката притвор ѝ ја замени со мерка куќен притвор. Преиначено е првостепеното решение и одредена е мерка куќен притвор, заедно со ...

Апелација одлучи: куќен притвор за катица Јанева

24 Вести - 19.11.2019

Апелација денеска ја прифати нејзината жалба во која има медицински документи за сериозни проблеми со срцето од клиниката Жан Митрев. Одреден и е домашен притвор и алтернативни мерки. Иако пред еден месец истиот суд одлучи таа да остане во притвор ...

Заев: Притворот за мене е казна!

Фокус - 19.11.2019

Премиерот на Македонија, Зоран Заев вечерва гостува во МРТ заедно со министерката за финансии, Нина Ангеловска и одговараа на прашања на новинари и уредници на медиуми од земјава. Според Заев, притворот е еден тип на казна, без разлика на тоа за ...

По три месеци во Шутка, Катица Јанева доби куќен притвор

Алсат-М - 19.11.2019

Затворските полицајци во Шутка ја изнесоа Катица Јанева од ќелијата каде беше во притвор. Таа од вечерва заминува во куќен притвор. Апелациските судии и ја уважија жалбата и одлучија поранешната шефица на СЈО стартот на судењето за „Рекет“ да го ...

Јанева пуштена дома, Русковска ќе ги истражува судиите

Deutsche Welle - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева денеска беше пуштена во куќен притвор. Обвинителката Вилма Русковска лута на одлуката најавува истрага против судиите во Апелација. Катица Јанева ноќва за првпат од 21 август годинава ќе ја помине ...

Катица Јанева во куќен притвор – со капа и покриено лице спроведена во станот на синот

ТВ21 - 19.11.2019

Со качулка на главата и марама на рацете на кои имаше лисици Катица Јанева по одлуката на Апелација беше спроведена во куќен пртивор. Не одговори на ниту едно од многу поставени новинарски прашања за тоа каква е нејзината здравствена состојба, дали ...

Заев за Јанева: Притворот не треба да биде казна

Канал5 - 19.11.2019

Притворот е еден тип на казна, без разлика на тоа за кого се работи, вели премиерот Зоран Заев коментирајќи ја одлуката на Апелацискиот суд да одобри домашен притвор за поранешната специјална обвинителка Катица Јанева.

Катица Jанева оди во куќен притвор

Телма - 19.11.2019

Катица Јанева оди во куќен притвор. Вака денеска одлучи скопскиот апелационен суд, по жалбата на екс специјалната обвинителка. Инаку таа претходно понуди гаранција од три станови но кривичниот суд не ја прифати.

Катица Јанева во куќен притвор во станот на синот во Скопје

Телма - 19.11.2019

Телма дознава дека Катица Јанева ќе оди во куќен притвор во станот на синот во Скопје. Апелациониот суд за да ја донесе ваквата одлука пред себе го имал имотниот лист од овој стан, но и ја ценел здравствена состојба на екс специјалната обвинителка, ...

Апелација без никаква гаранција ја пушти Јанева од притвор

Алфа - 19.11.2019

Катица Јанева оди во домашен притвор. Екс специјалната обвинителка повеќе нема да биде во Шутка. Ваква одлука донесе апелациониот суд кој ја прифати жалбата на Јанева и многу извесно е таа веќе денеска да го напушти притворското одделение во ...

Финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор, најави Русковска

А1 On - 19.11.2019

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска за „А1он“ по одлуката на апелационите судии кои ја пуштија обвинетата Катица Јанева во куќен притвор, најави дека ќе спроведе финансиска истрага за нив.

ВИДЕО: Катица Јанева донесена во домашен притвор

А1 On - 19.11.2019

Покриена со качулка на главата и двајца полицајци кои ја носеа под рака, ексшефицата на СЈО Катица Јанева беше донесена од истражниот затвор во Шитка во станот на нејзиниот син, Лазар, каде ќе биде во домашен притвор.

А1он: Финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор најави Русковска

ММС - 19.11.2019

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска за „ А1он “ по одлуката на апелационите судии кои ја пуштија обвинетата Катица Јанева во куќен притвор, најави дека ќе спроведе финансиска истрага за нив.

Одлуката Јанева да оди во домашен притвор е скандалозна, судењето за „Рекет“ ќе се одолговлекува

Нетпрес - 19.11.2019

Новинарот кој е познат по своите репортажи од правocyдството, Саше Димовски одлуката на Апелациониот суд за замена на мерката ефективен притвор со домашен притвор ја гледа како скандалозна.

ВИДЕО: Со качулка и покриено лице - Катица Јанева излезе од затвор

Press24 - 19.11.2019

Прикриена и со качулка на главата, поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, денеска беше изнесена од затвор за да оди во куќен притвор. Јанева молчеше пред новинарските прашања, дали се чувствува виновна и каква и е здравствената состојба.

ФОТО+ВИДЕО: Катица Јанева „маскирана“ и со полициска придружба донесена во домашен притвор

Курир - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева со полициска придружба беше донесена од истражниот затвор во Шутка во станот на нејзиниот син, Лазар Јанев каде што ќе биде во домашен притвор.

Со качулка на главата и покриено лице, Јанева е префрлена од Шутка во станот на нејзиниот син

МКД - 19.11.2019

Без да ѝ се види лицето, ниту пак рацете, „забарикадирана“ со качулка на главата, поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева попладнево беше префрлена од Шутка во куќен притвор.

Заев: Притворот не треба да биде казна

Нова ТВ - 19.11.2019

Не ја знам одлуката на судот, но останувам конзистентен на своите политики дека притворот не треба да биде казна без разлика дали се работи за Катица Јанева, за Груевски или за било кој во општеството, изјави вечерва премиерот Зоран Заев во емисија ...

Јанева спроведена во домашен притвор

360 степени - 19.11.2019

Од полициско комбе, со качулка на глава, поранешната обвинителка Катица Јанева попладнево од Шутка е спроведена во домашен притвор, објави А1Он . Мерката ќе ја издржува во станот на нејзиниот син во Скопје.

Заев: Притворот не треба да биде казна без разлика дали за Катица или Груевски

Press24 - 19.11.2019

Не ја знам одлуката на судот, но останувам конзистентен на своите политики дека притворот не треба да биде казна без разлика дали се работи за Катица Јанева, за Груевски или за било кој во општеството, изјави вечерва премиерот Зоран Заев во емисија ...

Заев: Притворот не треба да биде казна

Нетпрес - 19.11.2019

Не ја знам одлуката на судот, но останувам конзистентен на своите политики дека притворот не треба да биде казна без разлика дали се работи за Катица Јанева, за Груевски или за било кој во општеството, изјави вечерва премиерот Зоран Заев во емисија ...

Со главата под капа, покриено лице и молба „Фатете ме за двете раце“, Јанева излезе од притвор

+инфо - 19.11.2019

„Фатете ме за двете раце“, им рече на полицајците поранешната специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која пред неполн час од притворот во Шутка, беше спроведена во домашен притвор, објави ТВ 21, Со покриено лице и со капа на главата, таа ги ...

Заев: Притворот не треба да биде казна, без разлика дали е за Јанева, за Груевски или за некој друг

МКД - 19.11.2019

Не ја знам одлуката на судот, но останувам конзистентен на своите политики дека притворот не треба да биде казна без разлика дали се работи за Катица Јанева, за Груевски или за кого било во општеството, изјави вечерва премиерот Зоран Заев.

Катица Јанева однесена во куќен притвор

Р.С.Европа - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка, а сега осомничена во случајот „Рекет“, Катица Јанева, доцна попладне, беше пренесена од затворот „Скопје“ во домашен притвор. Таа, со целосно покриено лице, не одговараше на новинарските орашања.

Русковска по одлуката за Јанева: Со вакви судии нема во ЕУ, финансиска истрага за нив

Press24 - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на Апелационите судии да ја пуштат поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева во куќен притвор, најави дека ќе спроведе финансиска истрага за нив, јави А1.он. -„Решението за Јанева не сме го добиле.

Јанева видно ослабена, да не прозбореше ќе имаше сомнеж дека не е таа

ММС - 19.11.2019

„Фатете ме за двете раце“, им рече на полицајците поранешната специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која пред неполн час од притворот во Шутка, беше спроведена во домашен притвор, објави ТВ 21.

Заев: Принципиелно сум против мерката притвор

Сител - 19.11.2019

Не ја знам одлуката на судот, но останувам конзистентен на своите политики дека притворот не треба да биде казна без разлика дали се работи за Катица Јанева, за Груевски или за било кој во општеството, изјави вечерва премиерот Зоран Заев во емисија ...

Димовски: Одлуката Јанева да оди во домашен притвор е скандалозна, судењето за „Рекет“ ќе се одолговлекува

Курир - 19.11.2019

Новинарот кој е познат по своите репортажи од правocyдството, Саше Димовски одлуката на Апелациониот суд за замена на мерката ефективен притвор со домашен притвор ја гледа како скандалозна.

Русковска за А1on: Финансиска истрага за судиите кои ја пуштиле Јанева во куќен притвор

+инфо - 19.11.2019

Со вакви судии нема место во ЕУ - изјавила Русковска за А1он.мк. Под лупа ќе биде чекмеџето на судиите кои донеле одлука Катица Јанева да биде пу штена во куќен притвор. Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал, Вилма Русковска ...

Русковска најави финансиска истрага за судиите што ја пуштиле Јанева во домашен притвор

Р.С.Европа - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција најави дека ќе биде спроведена финансиска истрага за судиите кои ја пуштиле Катица Јанева во домашен притвор, пренесе порталот „А1Он“.

ВО ЖИВО ОД ШУТКА: Катица Јанева излегува од притвор

Курир - 19.11.2019

Катица Јанева оди во куќен притвор. Вака денеска одлучи скопскиот апелационен суд, по жалбата на екс специјалната обвинителка, објави Телма. Инаку таа претходно понуди гаранција од три станови но кривичниот суд не ја прифати.

Катица Jанева оди во куќен притвор

Сител - 19.11.2019

Катица Јанева оди во куќен притвор. Вака денеска одлучи скопскиот апелационен суд, по жалбата на екс специјалната обвинителка. Инаку таа претходно понуди гаранција од три станови но кривичниот суд не ја прифати.

Катица Jанева излегува од притвор

Нетпрес - 19.11.2019

Катица Јанева оди во куќен притвор. Вака денеска одлучи скопскиот апелационен суд, по жалбата на екс специјалната обвинителка, објави Телма. Инаку таа претходно понуди гаранција од три станови но кривичниот суд не ја прифати.

Русковска најави финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор

МКД - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. „Не знам кои се судиите.

Катица Jанева оди во куќен притвор

Press24 - 19.11.2019

Катица Јанева оди во куќен притвор. Вака денеска одлучи скопскиот апелационен суд, по жалбата на екс специјалната обвинителка, пренесува „Телма“. Инаку таа претходно понуди гаранција од три станови но кривичниот суд не ја прифати.

Заев: Треба да има ветинг за политичарите, МВР, судството

Слободен Печат - 19.11.2019

Според Заев, притворот е еден тип на казна, без разлика на тоа за кого се работи. Во Македонската радио телевизија вечерва гостуваат премиерот на земјава, Зоран Заев заедно со министерката за финансии, Нина Ангеловска, каде одговараа на прашања од ...

Заев: Притворот не треба да биде казна

+инфо - 19.11.2019

До ден денеска се прашувам како тоа Груевски е ставен по тој член за да делото брзо застаре, а другите не, кога сите ги слушавме бомбите кој тоа го организира. Јас не знам дали тука е судот или обвинителството и затоа зборувам за правосудството, ...

Катица Јанева во куќен притвор во станот на синот во Скопје- Одземен и е пасошот

Press24 - 19.11.2019

Катица Јанева ќе оди во куќен притвор во станот на синот во Скопје, дознава „Телма“. Апелациониот суд за да ја донесе ваквата одлука пред себе го имал имотниот лист од овој стан, но и ја ценел здравствена состојба на екс специјалната обвинителка, ...

По сомнежот на јавноста ова е доказ дали Јанева се криеше зад „маската“: Фатиме за двете раце (ВИДЕО)

Курир - 19.11.2019

По одлуката на апелациониот суд, поранешната специјална обвинителка Катица Јанева од затворот во Шутка беше спроведена во станот на нејзиниот син во Скопје каде што и ќе ја издржува мерката куќен притвор.

Катица Јанева оди во домашен притвор

OhridNews - 19.11.2019

Катица Јанева ќе оди во куќен притвор во станот на синот во Скопје, дознава телевизија Телма. Апелациониот суд за да ја донесе ваквата одлука пред себе го имал имотниот лист од овој стан, но и ја ценел здравствена состојба на екс специјалната ...

Катица во куќен притвор, Вилма ќе покрене истрага против судиите кои ја пратија дома

Алфа - 19.11.2019

Катица Јанева од дома ќе го чека почетокот на судењето за случајот”Рекет”, а Русковска ќе покрене финансиска истрага за судиите од апелација кои ја пратија специјалната обвинителка во куќен притвор.

Апелација одлучи – куќен притвор за Катица Јанева

ММС - 19.11.2019

Скопскиот Апелациски суд попладнево донесе одлука со која ја уважи жалбата на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева и и одреди мерка куќен притвор. – Преиначено е првостепеното решение и одредена е мерка куќен притвор, заедно со мерки за ...

Катица Јанева ја напушти „Шутка“ и замина во куќен притвор

Сител - 19.11.2019

Со сокриено лице и марама на рацете поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство беше спроведена во ќуќен притвор. Околу 17.30 минути со полициско комбе од истражниот затвор во Шутка Јанева ја донесоа во станот на нејзиниот син во центарот ...

Куќен притвор за Катица Јанева

Академик - 19.11.2019

По претходно поднесена жалба, Апелациониот суд Скопје одлучи Катица Јанева да оди во куќен притвор. Притворот на Јанева ѝ беше определен кон крајот на месец август. Изминатиот период таа неколку пати бараше притворот да ѝ биде заменет со куќен ...

Апелација ја уважи лекарската документација на Катица Јанева, за да оди во куќен притвор

Нетпрес - 19.11.2019

Скопскиот Апелациски суд попладнево донесе одлука со која ја уважи жалбата на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева и и одреди мерка куќен притвор. – Преиначено е првостепеното решение и одредена е мерка куќен притвор, заедно со мерки за ...

Јанева оди во домашен притвор

Слободен Печат - 19.11.2019

Таа во затворот во Шутка беше од 21 август годинава кога беше уапсена како второосомничена во „Рекет“. Скопска Апелација го прифати барањето на обвинетата Катица Јанева, па одлучи затворскиот притвор да биде заменет со домашен, кој ќе го отслужува ...

Јанева ја напушта Шутка, судењето за „Рекет“ ќе го чека од домашен притвор

360 степени - 19.11.2019

Јанева не смее да комуницира со лицата опфатени во „Рекет“ , одземен ѝ е пасошот и има забрана за напуштање на државата Поранешната обвинителка Катица Јанева, обвинета во случајот „Рекет“, од Шутка оди во куќен притвор.

Катица Јанева оди во куќен притвор

Глас на Америка - 19.11.2019

Катица Јанева оди во куќен притвор откако Апелацискиот суд ја прифати нејзината жалба на мерката притвор изречена од кривичниот суд. Јанева побара и од Кривичниот суд да и го укине притворот и да го замени со домашен за што понуди гаранција во ...

(Видео) Катица Јанева спроведена во домашен притвор

Макфакс - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, од затворот во Шуто Оризари беше спроведена во домашен притвор, во стан во Скопје, откако Апелациониот суд го прифати нејзиното барање. Јанева во истражниот затвор во Шуто Оризари беше од 21 август ...

Катица Јанева оди во домашен притвор

А1 On - 19.11.2019

Катица Јанева оди во домашен притвор, откако Апелацискиот суд го прифатил барањето на обвинетата Јанева и одлучил затворскиот притвор да биде заменет со домашен. Јанева во затворот во Шутка беше од 21 август годинава кога беше уапсена како ...

ОДЗЕМЕН ПАСОШОТ НА КАТИЦА: Апелација и определи мерки на претпазливост

Слободен Печат - 19.11.2019

Јанева нема да се врати во Гевгелија, туку домашниот притвор ќе го издржува во станот на нејзиниот син. Апелацискиот суд освен куќен притвор на поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева и определи и мерки за претпазливост, односно ...

Јанева се враќа дома

ММС - 19.11.2019

Скопскиот Апелационен суд денеска ја прифати жалбата на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, второобвинета за случајот „Рекет“, пренесува Телевиија Телма. Во одлуката на Апелација, Јанева го напушта затворот, каде се наоѓа од 21 ...

Катица Јанева, од затворот во Шуто Оризари, ќе биде преместена во домашен притвор

Макфакс - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, оди во домашен притвор. Апелациониот суд го прифатил нејзиното барање и донел одлука затворскиот притвор да ѝ биде заменет со домашен. Јанева е во притвор во затворот во Шуто Оризари од 21 август.

Телма -Катица Јанева спроведена во домашен притвор, во станот на синот во цетарот на Скопје (видео)

ММС - 19.11.2019

Поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство, а сега второобвинета во случајот „Рекет“, Катица Јанева, доцна попладнево беше спроведена во домашен притвор, поточно во станот на нејзиниот син Лазар, во центарот на Скопје.

Катица Јанева во куќен притвор- одлучи Апелација

Нова ТВ - 19.11.2019

Скопскиот Апелациски суд попладнево донесе одлука со која ја уважи жалбата на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева и и одреди мерка куќен притвор. – Преиначено е првостепеното решение и одредена е мерка куќен притвор, заедно со мерки за ...

Катица Јанева од Шутка оди во куќен притвор

МКД - 19.11.2019

Катица Јанева оди во куќен притвор откако Апелацискиот суд ја прифати нејзината жалба на мерката притвор изречена од Кривичниот суд. Скопскиот Апелациски суд попладнево донесе одлука со која ја уважи жалбата на поранешната специјална обвинителка ...

Апелација одлучи: Катица Јанева оди во куќен притвор

Р.С.Европа - 19.11.2019

Апелациски суд Скопје попладнево донесе одлука со која ја уважи жалбата на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева и ѝ одреди мерка куќен притвор, пренесе МИА. „Преиначено е првостепеното решение и одредена е мерка куќен притвор, заедно со ...

СИТЕЛ ЕКСКЛУЗИВНО: Катица Јанева влегува во куќен притвор

Сител - 19.11.2019

Доцна попладнево околу 17.20 часот Катица Јанева излезе од КПУ Затвор - Скопје и со полициско комбе се упати кон станот на својот син во центарот на Скопје каде ќе остане во куќен притвор.

Јанева излезе од затворот во Шутка во домашен притвор

+инфо - 19.11.2019

Апелацискиот суд во Скопје ја уважи жалбата на екс претседателката на Специјалното обвинителство и таа денеска излегува од затворот во Шутка во домашен притвор, и тоа во станот на нејзиниот син, за кој тој поседува имотен лист.

Русковска: За советот што ја донесе одлуката за куќен притвор, ќе отвориме финансиска истрага

Фактор - 19.11.2019

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска за „ А1он “ по одлуката на апелационите судии кои ја пуштија обвинетата Катица Јанева во куќен притвор, најави дека ќе спроведе финансиска истрага за нив.

Заев: Притворот за мене е казна

24Инфо - 19.11.2019

Премиерот на Македонија, Зоран Заев вечерва гостува во МРТ заедно со министерката за финансии, Нина Ангеловска и одговараа на прашања на новинари и уредници на медиуми од земјава. Според Заев, притворот е еден тип на казна, без разлика на тоа за ...

Kатица Jанева од Шутка оди во домашен притвор

Вечер Прес - 19.11.2019

Катица Јанева оди во куќен притвор. Вака попладнево одлучи скопскиот апелационен суд, по жалбата на екс специјалната обвинителка. Инаку таа претходно понуди гаранција од три станови, но Кривичниот суд не ја прифати.

Маскирана со полициска јакна Јанева ја напушти Шутка

Република - 19.11.2019

Катица Јанева оди во куќен притвор, одлучи скопскиот апелационен суд, по жалбата на ексспецијалната обвинителка. Пред малку притворената Катица Јанева од затворот Шутка е пренесена во куќен притвор.

Катица Jанева оди во куќен притвор

PressingTV - 19.11.2019

Катица Јанева оди во куќен притвор. Вака денеска одлучи скопскиот апелационен суд, по жалбата на екс специјалната обвинителка, објави Телма. Инаку таа претходно понуди гаранција од три станови но кривичниот суд не ја прифати.

Катица Jанева излегува од притвор

Пулс24 - 19.11.2019

Катица Јанева оди во куќен притвор. Вака денеска одлучи скопскиот апелационен суд, по жалбата на екс специјалната обвинителка, објави Телма. Инаку таа претходно понуди гаранција од три станови но кривичниот суд не ја прифати.

Премиерот во заминување ѝ останува верен на заминатата специјална обвинителка: Притворот не треба да биде казна

Република - 19.11.2019

Не ја знам одлуката на судот, но останувам конзистентен на своите политики дека притворот не треба да биде казна без разлика дали се работи за Катица Јанева, за Груевски или за било кој во општеството, изјави вечерва премиерот Зоран Заев во емисија ...

Катица Јанева во куќен притвор – со капа и покриено лице спроведена во станот на синот

4NEWS - 19.11.2019

Со качулка на главата и марама на рацете на кои имаше лисици Катица Јанева по одлуката на Апелација беше спроведена во куќен пртивор. Не одговори на ниту едно од многу поставени новинарски прашања за тоа каква е нејзината здравствена состојба, дали ...

Заев: Принципиелно сум против мерката притвор

4NEWS - 19.11.2019

Не ја знам одлуката на судот, но останувам конзистентен на своите политики дека притворот не треба да биде казна без разлика дали се работи за Катица Јанева, за Груевски или за било кој во општеството, изјави вечерва премиерот Зоран Заев во емисија ...

Катица Јанева оди во куќен притвор

Тера - 19.11.2019

Катица Јанева оди во куќен притвор откако Апелацискиот суд ја прифати нејзината жалба на мерката притвор изречена од кривичниот суд. Јанева побара и од Кривичниот суд да и го укине притворот и да го замени со домашен за што понуди гаранција во ...

Со покриен лик, Јанева пренесена во домашен притвор

Локално - 19.11.2019

Со прекриен лик со капа и јакна, поранешната Специјална јавна обвинителка Катица Јанева доцна попладнево беше спроведена од притворското одделение во затворот Шутка во домашен притвор, во еден од становите кои ги даде како гаранција.

Катица Јанева ја напушти „Шутка”, спроведена е во куќен притвор

Вечер Прес - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка и осомничена во предметот „Рекет”, Катица Јанева попладнево ја напушти „Шутка” и замина во куќен притвор. Со полициско обезбедување Јанева беше спроведена во нејзиниот стан во близина на Клубот на пратениците.

Апелација: Јанева излегува од притвор

Локално - 19.11.2019

Екс шефицата на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева оди во куќен притвор откако Апелација ја прифати нејзината жалба на мерката притвор изречена од кривичниот суд. Јанева порбара и од Кривичниот суд да и го укине притворот и да го замени ...

СИТЕЛ ЕКСКЛУЗИВНО: Катица Јанева влегува во куќен притвор

4NEWS - 19.11.2019

Доцна попладнево околу 17.20 часот Катица Јанева излезе од КПУ Затвор – Скопје и со полициско комбе се упати кон станот на својот син во центарот на Скопје каде ќе остане во куќен притвор.

Спроводот на Катица одблизу: Невидлива како нинџа и во Шутка и надвор од неа

Република - 19.11.2019

Апелациониот суд во Скопје ја прифати жалбата на поранешната специјална обвинителка за нејзино префрлување во куќен притвор и таа попладнево беше префрлена во станот на нејзиниот син Лазар Јанев.

Катица Јанева во куќен притвор во станот на синот во Скопје

Либертас - 19.11.2019

Телма дознава дека Катица Јанева ќе оди во куќен притвор во станот на синот во Скопје. Апелациониот суд за да ја донесе ваквата одлука пред себе го имал имотниот лист од овој стан, но и ја ценел здравствена состојба на екс специјалната обвинителка, ...

Jaнeва заминува во куќен притвор

Фактор - 19.11.2019

Телма дознава дека Катица Јанева ќе оди во куќен притвор во станот на синот во Скопје. Апелациониот суд за да ја донесе ваквата одлука пред себе го имал имотниот лист од овој стан, но и ја ценел здравствена состојба на екс специјалната обвинителка, ...

ФОТО+ВИДЕО: Со капа на главата и покриено лице, Јанева спроведна од Шутка во домашен притвор

4NEWS - 19.11.2019

Екс специјалната јавна обвинителка Катица Јанева пред само неколку минути од притворот во Шутка, беше спроведена во домашен притвор. „Фатете ме за двете раце“, им рече Јанева на полицајците.

Катица Јанева спроведена во домашен притвор

Centar - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, од затворот во Шуто Оризари беше спроведена во домашен притвор, во стан во Скопје, откако Апелациониот суд го прифати нејзиното барање. Таа беше покриена со качулка на главата, а од комбето до ...

(Видео) Катица Јанева спроведена во домашен притвор

24Инфо - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, од затворот во Шуто Оризари беше спроведена во домашен притвор во стан во Скопје кога Апелациониот суд го прифати нејзиното барање. Таа беше покриена со качулка на главата, а од комбето до станот ја ...

ВИДЕО: Катица Јанева спроведена во домашен притвор

Точка - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, од затворот во Шуто Оризари беше спроведена во домашен притвор во стан во Скопје кога Апелациониот суд го прифати нејзиното барање. Таа беше покриена со качулка на главата, а од комбето до станот ја ...

Катица Јанева однесена во куќен притвор

Тера - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева вечерва од затворот во Шутка беше пренесена во станот на нејзиниот син каде што ќе биде во куќен притвор. Со целосно покриено лице, беше споведана од полициски службеници.

Aпелација ја пушта Jанева во куќен притвор без никаква гаранција

Република - 19.11.2019

Апелациониот суд во Скопје ја прифати жалбата на поранешната специјална обвинителка за нејзино префрлување во домашен затвор. Катица Јанева оди во куќен притвор. Претходно таа понуди гаранција од три станови, но Кривичниот суд не ја прифати.

Скриена со капа и јакна, Катица Јанева спроведена во домашен притвор

iPortal - 19.11.2019

Со прекриен лик со капа и јакна, поранешната Специјална јавна обвинителка Катица Јанева доцна попладнево беше спроведена од притворското одделение во затворот Шутка во домашен притвор, во еден од становите кои ги даде како гаранција.

Димовски: Пуштањето на Јанева дома значи дека ќе има одолговлекување во судската постапка против неа

Локално - 19.11.2019

Новинарот Саше Димовски на дебатна емисија Топ Тема изјави дека очекувал апелацискиот суд порано да ја пушти Катица Јанева, со оглед на тоа како до сега функцинирал второстепениот суд во Македонија.

Катица Јанева излегува од Шутка – оди во куќен притвор

4NEWS - 19.11.2019

Екс специјалната јавна обвинителка Катица Јанева оди во куќен притвор, потврдиваат од Апелација за ТВ21. Телма објавува дека таа ќе оди во станот на нејзиниот син. Извор: ...

Заев: Верувам во ефикасни судски процеси

Локално - 19.11.2019

Не ја знам основата за одлуката на судот, но останувам конзистентен на политиките на оваа влада и моите политики. Се борев за притворот да не биде казна, рече премиерот Зоран Заев на новинарско прашање во врска со судовите, а по носењето на екс ...

Апелација одлучи – куќен притвор за Катица Јанева

Опсервер - 19.11.2019

Скопскиот Апелациски суд попладнево донесе одлука со која ја уважи жалбата на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева и и одреди мерка куќен притвор. – Преиначено е првостепеното решение и одредена е мерка куќен притвор, заедно со мерки за ...

Катица Јанева „маскирана“ и со полициска придружба донесена во домашен притвор

Пулс24 - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева со полициска придружба беше донесена од истражниот затвор во Шутка во станот на нејзиниот син, Лазар Јанев каде што ќе биде во домашен притвор.

Катица Jанева оди во куќен притвор

4NEWS - 19.11.2019

Катица Јанева оди во куќен притвор. Вака денеска одлучи скопскиот апелационен суд, по жалбата на екс специјалната обвинителка. Инаку таа претходно понуди гаранција од три станови но кривичниот суд не ја прифати.

Катица Јанева оди во домашен притвор

еМагазин - 19.11.2019

По жалбата на поранешната јавна обвинителка Катица Јанева, Апелациониот суд одлучи таа да оди во домашен притвор. Адвокатите на Јанева претходно бараа домашен притвор за поранешната обвинителка со понудена гаранција од имот, но Кривичниот суд го ...

Финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор најави Русковска

Либертас - 19.11.2019

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска за „ А1он “ по одлуката на апелационите судии кои ја пуштија обвинетата Катица Јанева во куќен притвор, најави дека ќе спроведе финансиска истрага за нив.

Катица Јанева излегува од Шутка

iPortal - 19.11.2019

Екс шефицата на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева оди во куќен притвор откако Апелација ја прифати нејзината жалба на мерката притвор изречена од кривичниот суд. Јанева порбара и од Кривичниот суд да и го укине притворот и да го замени ...

Многу поминавме, малку остана: Правда ќе има и таа ќе важи за сите!

Република - 19.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски постави неколку отворени дилеми за правосудството кои произлегуваат од денешната одлука на Апелација да ѝ дозволи куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, обвинета во случајот ...

Катица Јанева ја напушти „Шутка“ и замина во куќен притвор

Бриф - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка и осомничена во предметот „Рекет“, Катица Јанева попладнево ја напушти „Шутка“ и замина во куќен притвор. Со полициско обезбедување Јанева беше спроведена во нејзиниот стан во близина на Клубот на пратениците.

Aпелација одлучи: Jанева оди во куќен притвор

24Инфо - 19.11.2019

Катица Јанева оди во куќен притвор. Вака денеска одлучи скопскиот апелационен суд, по жалбата на екс специјалната обвинителка. Инаку таа претходно понуди гаранција од три станови но кривичниот суд не ја прифати.

„Држете ме со двете раце“, Катица Јанева излезе од Шутка – со капа и покриено лице спроведена до домашен притвор

4NEWS - 19.11.2019

Апелациониот суд Скопје попладнево ја прифати жалбата на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и мерката притвор ѝ ја замени со мерка куќен притвор. Преиначено е првостепеното решение и одредена е мерка куќен притвор, заедно со ...

Катица Јанева ќе оди во домашен притвор пред почетокот на судењето за „Рекет“

Мета - 19.11.2019

Апелациониот суд Скопје го прифатил барањето на поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева за затворскиот притвор во Шутка да ѝ биде заменет со домашен притвор, јавува телевизија „Телма“. Ваквата одлука доаѓа на само неколку дена пред 3 декември, за ...

Катица Јанева спроведена во домашен притвор (ВИДЕО)

MTM - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, од затворот во Шуто Оризари беше спроведена во домашен притвор, во стан во Скопје, откако Апелациониот суд го прифати нејзиното барање. Таа беше покриена со качулка на главата, а од комбето до ...

Димовски: Доколку се смени власта и се промени претседателот на Кривичен, судските процеси ќе пропаднат

iPortal - 19.11.2019

Новинарот Саше Димовски на дебатна емисија Топ Тема изјави дека очекувал апелацискиот суд порано да ја пушти Катица Јанева, со оглед на тоа како до сега функцинирал второстепениот суд во Македонија.

Јанева ја пуштивме дома, ама нејзиниот пасош е кај нас на сигурно

Република - 19.11.2019

Апелацискиот суд освен куќен притвор на поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева и определи и мерки за претпазливост, односно забрана да комуницира со лицата опфатени во случајот „Рекет“, таа не смее да ја напушти земјава ниту со ...

Заев: Притворот за мене е казна

Centar - 19.11.2019

Премиерот на Македонија, Зоран Заев вечерва гостува во МРТ заедно со министерката за финансии, Нина Ангеловска и одговараа на прашања на новинари и уредници на медиуми од земјава. Според Заев, притворот е еден тип на казна, без разлика на тоа за ...

Апелацискиот суд определи и мерки за претпазливост за Катица Јанева

Фактор - 19.11.2019

Судот на поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева и одреди и мерки за претпазливост. Апелацискиот суд освен куќен притвор на Јанева и определи и мерки за претпазливост, односно забрана да комуницира со лицата опфатени во случајот ...

Катица Јанева, од затворот во Шуто Оризари, ќе биде преместена во домашен притвор

Точка - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, оди во домашен притвор. Апелациониот суд го прифатил нејзиното барање и донел одлука затворскиот притвор да ѝ биде заменет со домашен. Јанева во истражниот затвор во Шуто Оризари беше од 21-ви ...

Заев: Верувам дека притворите од 100, 200, 300 дена стануваат казна

iPortal - 19.11.2019

Не ја знам основата за одлуката на судот, но останувам конзистентен на политиките на оваа влада и моите политики. Се борев за притворот да не биде казна, рече премиерот Зоран Заев на новинарско прашање во врска со судовите, а по носењето на екс ...

Заев: Се борев притворот да не биде казна

Либертас - 19.11.2019

Не ја знам основата за одлуката на судот, но останувам конзистентен на политиките на оваа влада и моите политики. Се борев за притворот да не биде казна, рече премиерот Зоран Заев на новинарско прашање во врска со судовите, а по носењето на екс ...

Заев: Притворот не треба да биде казна

Вечер Прес - 19.11.2019

Не ја знам одлуката на судот, но останувам конзистентен на своите политики дека притворот не треба да биде казна без разлика дали се работи за Катица Јанева, за Груевски или за било кој во општеството, изјави вечерва премиерот Зоран Заев во емисија ...

Јанева е подготвена да ја напушти Шутка

Фактор - 19.11.2019

Екс шефицата на СЈО, Катица Јанева е подготвена и во секој момент од Шутка треба да си замине во домашен притвор. Вака одлучи Апелација. Таа со поливиска придружба ќе замине во станот на синот.

(ФОТО) Вака маскирана Катица Јанева ја напушти Шутка и замина дома

Денешен - 19.11.2019

Со покриено лице и глава, Катица Јанева (или наводната Катица Јанева) денеска го напушти затворот во Шутка каде беше во притвор и замина во домашен притвор. Таква одлука донел Апелациониот суд, кој го прифатил барањето на Јанева да си оди во домашен ...

Катица Jанева оди во куќен притвор

CivilMedia - 19.11.2019

Катица Јанева оди во куќен притвор. Вака денеска одлучи скопскиот апелационен суд, по жалбата на екс специјалната обвинителка, пренесува Телма. Инаку таа претходно понуди гаранција од три станови но кривичниот суд не ја прифати.

„Аирлија нов бегалец„: Твитер реакции за одлуката Катица Јанева да оди во домашен притвор

еМагазин - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, која е обвинета за случајот „Рекет“ оди во домашен притвор, одлучи Апелацискиот суд. “Преиначено е првостепеното решение и одредена е мерка куќен притвор, заедно со мерки за претпазливост“, велат од ...

Апелација одлучи – куќен притвор за Катица Јанева

Бриф - 19.11.2019

Скопскиот Апелациски суд попладнево донесе одлука со која ја уважи жалбата на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева и и одреди мерка куќен притвор. – Преиначено е првостепеното решение и одредена е мерка куќен притвор, заедно со мерки за ...

ВО ЖИВО: Катица Јанева со полициско комбе оди на домашен притвор

Либертас - 19.11.2019

Катица Јанева со полициско комбе оди на домашен притвор (Во живо) Катица Јанева од Шутка оди во домашен притвор (Во живо) Катица Јанева од Шутка оди во домашен притвор Posted by DW на македонски on Вторник, 19 ноември ...

Катица Јанева спроведена во домашен притвор

Н.Македонија - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, од затворот во Шуто Оризари беше спроведена во домашен притвор, во стан во Скопје, откако Апелациониот суд го прифати нејзиното барање. Јанева во истражниот затвор во Шуто Оризари беше од 21 август ...

Со судии што ја пуштаат Катица дома, нема место во ЕУ- Рускоска бесна поради одлуката на Апелација

Магазин - 19.11.2019

Откако денеска Апелациониот суд донесе одлука Катица Јанева да биде пуштена во домашен притвор, се огласи и Вилма Русковска, шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Катица Јанева од Шутка се сели во домашен притвор

MakPress - 19.11.2019

Скопскиот Апелациски суд попладнево донесе одлука со која ја уважи жалбата на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева и и одреди мерка куќен притвор. – Преиначено е првостепеното решение и одредена е мерка куќен притвор, заедно со мерки за ...

Русковска најави истрага за судиите што ја пуштија Јанева во куќен притвор

Expres - 19.11.2019

По одлуката на апелационите судии да ѝ се определи куќен притвор на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева, која вечерва беше пренесена во станот на нејзиниот син, обвинителката Вилма Русковска најави дека ќе спроведе финасиска истрага.

ФОТО: Катица Јанева маскирана беше пренесена во домашен притвор

Скопје1 - 19.11.2019

Екс специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево од притворот во Шутка, беше спроведена во домашен притвор. „Фатете ме за двете раце“, им рече Јанева на полицајците. Јанева покриено лице и со капа на главата ги одбегна новинарите и замина ...

Катица Јанева излегува од Шутка

Скопје1 - 19.11.2019

Катица Јанева оди во куќен притвор. Вака денеска одлучи скопскиот апелационен суд, по жалбата на екс специјалната ...

Јанева се враќа дома

365 - 19.11.2019

Скопскиот Апелационен суд денеска ја прифати жалбата на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, второобвинета во случајот „Рекет“, објави „Телма“ . Со одлуката на Апелација, Јанева го напyшта затвopот, каде се наоѓа од 21 август, и ...

Јанева во пpитвop во станот на синот, исто така „oбвинeт“ за peкет

365 - 19.11.2019

Доза на иронија во исходот од денешната одлука на скопска Апелација да ја ослободи екс-специјалната јавна обвинителка од притвop и мерката да ѝ ја замени со домашен притвор, кој Јанева ќе го издржува во станот на синот Лазар, дознава „Телма“ .

Премиерот Заев уште во септември најави дека Јанева ќе биде пуштена во куќен притвор

Магазин - 19.11.2019

Се потврдија информациите на пратеникот Антонио Милошоски кажани на лидерската средба во септември дека Зоран Заев најавил дека специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе биде пуштена во домашен притвор.

Панчевски за куќниот притвор на Јанева кај син ѝ: Држава ли е ова, институции ли се?

Expres - 19.11.2019

Поранешниот претседател на Основен суд Скопје 1, Владимир Панчевски, реагира на одредениот домашен притвор за бившата шефица на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева. „ЕКСКЛУЗИВНО: Катица Јанева во истиот куќен притвор со Лазар Јанев, ...

Русковска: За советот што ја донесе одлуката за куќен притвор на Јанева, ќе спроведеме финасиска истрага

Скопје1 - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција најави дека ќе биде спроведена финансиска истрага за судиите кои ја пуштиле Катица Јанева во домашен притвор, пренесе порталот „А1Он“.

Катица Јанева оди во куќен притвор во станот на синот!?

Expres - 19.11.2019

Поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, која е во притвор во Шутка од август, ќе оди во куќен притвор во станот на синот во Скопје, дознава Телма. Апелациониот суд ја порифатил жалбата на екс обвинителката а за ваквата одлука ја ценел здравствена ...

Јанева ја напушти Шутка (ВИДЕО)

Expres - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, од затворот во Шуто Оризари беше спроведена во домашен притвор во станот на нејзиниот син Лазар откако Апелациониот суд денеска го прифати нејзиното барање.

МИЛЕНКО: ТОА НЕ Е КАТИЦА-ЛАЖАТ таа е пренесена е со хеликоптер од Јасен во Грција во куќа на еден наш богаташ-политичар

Магазин - 19.11.2019

Екс обвинителката Катица Јанева оди во куќен притвор. Вака денеска одлучи скопскиот апелационен суд, по жалбата на екс специјалната обвинителка. Јанева претходно понуди гаранција од три станови но кривичниот суд не ја прифати.

Катица маскирана излегува од полициското комбе: Јанева влегува во куќен притвор

Магазин - 19.11.2019

Катица Јанева оди во куќен притвор. Вака денеска одлучи скопскиот апелационен суд, по жалбата на екс специјалната обвинителка. Инаку таа претходно понуди гаранција од три станови но кривичниот суд не ја прифати.

ЗАЕВ ЗА ЈАНЕВА: Притворот за мене е казна!

Магазин - 19.11.2019

Премиерот на Република Македонија и лидер на СДСМ, Зоран Заев вечерва гостува во МРТ заедно со министерката за финансии, Нина Ангеловска и одговараа на прашања на новинари и уредници на медиуми од земјава.