TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во воздушните напади во Авганистан убиени најмалку 40 талибанци

Слободен Печат - 15.09.2019

Во одвоен напад е убиен и талибанскиот командант за округот Анар Дара, заедно со, како што се наведува, 34 негови соборци. Авганистанските сили, со поддршката од САД, убиле двајца високо рангирани талибански команданти и уште најмалку 38 бунтовници ...

Во воздушните напади во Авганистан убиени најмалку 40 талибанци

Нетпрес - 15.09.2019

Авганистанските сили, со поддршката од САД, убиле двајца високо рангирани талибански команданти и уште најмалку 38 бунтовници во заедничките воздушни напади во северните и западните региони на Авганистан, потврдија официјални претставници на власта, ...

Над 40 талибанци убиени во воздушни напади во Авганистан

Макфакс - 15.09.2019

Авганистанските сили, со поддршката од САД, убиле двајца високо рангирани талибански команданти и уште најмалку 38 бунтовници во заеднички воздушни напади во северните и западните региони на Авганистан, потврдија официјални претставници.

Во воздушните напади во Авганистан убиени најмалку 40 талибанци

А1 On - 15.09.2019

Авганистанските сили, со поддршката од САД, убиле двајца високо рангирани талибански команданти и уште најмалку 38 бунтовници во заедничките воздушни напади во северните и западните региони на Авганистан, потврдија официјални претставници на власта, ...

Во воздушните напади во Авганистан убиени најмалку 40 талибанци

24Инфо - 15.09.2019

Авганистанските сили, со поддршката од САД, убиле двајца високо рангирани талибански команданти и уште најмалку 38 бунтовници во заедничките воздушни напади во северните и западните региони на Авганистан, потврдија официјални претставници на власта, ...

Авганистан: Со поддршка од САД во вчерашните воздушни напади се убиени 40 талибанци

Денешен - 15.09.2019

Авганистанските сили, со поддршката од САД, убиле двајца високо рангирани талибански команданти и уште најмалку 38 бунтовници во заедничките воздушни напади во северните и западните региони на Авганистан, потврдија официјални претставници на власта, ...

Над 40 талибанци убиени во воздушни напади во Авганистан

Локално - 15.09.2019

Авганистанските сили, со поддршката од САД, убиле двајца високорангирани талибански команданти и уште најмалку 38 бунтовници во заеднички воздушни напади во северните и западните региони на Авганистан, потврдија официјални претставници пренесе ...

Над 40 талибанци убиени во воздушни напади во Авганистан

Либертас - 15.09.2019

Авганистанските сили, со поддршката од САД, убиле двајца високорангирани талибански команданти и уште најмалку 38 бунтовници во заеднички воздушни напади во северните и западните региони на Авганистан, потврдија официјални претставници пренесе ...

Во воздушните напади во Авганистан убиени најмалку 40 талибанци

Опсервер - 15.09.2019

Авганистанските сили, со поддршката од САД, убиле двајца високо рангирани талибански команданти и уште најмалку 38 бунтовници во заедничките воздушни напади во северните и западните региони на Авганистан, потврдија официјални претставници на власта, ...

Над 40 талибанци убиени во воздушни напади во Авганистан

Н.Македонија - 15.09.2019

Авганистанските сили, со поддршката од САД, убиле двајца високорангирани талибански команданти и уште најмалку 38 бунтовници во заеднички воздушни напади во северните и западните региони на Авганистан, потврдија официјални претставници пренесе ...

Во воздушни напади во Авганистан убиени најмалку 40 талибанци

1tv - 15.09.2019

Авганистанските сили, со поддршката од САД, убиле двајца високо рангирани талибански команданти и уште најмалку 38 бунтовници во заедничките воздушни напади во северните и западните региони на Авганистан, потврдија официјални претставници на власта, ...

Откако Трамп кажа дека „преговорите се мртви“ талибанците заминаа на средби во Русија

Фокус - 14.09.2019

Преговарачка екипа на авганистанските талибанци допатува во Русија, само неколку дена откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека преговорите со нив се „мртви“, пренесуваат американските медиуми.

Откако Трамп кажа дека „преговорите се мртви“ талибанците се свртеа кон Русија

+инфо - 14.09.2019

Преговарачка екипа на авганистанските талибанци допатува во Русија, само неколку дена откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека преговорите со нив се „мртви“, пренесуваат американските медиуми.

Откако Трамп кажа дека „преговорите се мртви” талибанците заминаа на средби во Русија

Слободен Печат - 14.09.2019

Портпаролот на талибанците, Сухаил Шахин, изјави дека делегацијата веќе одржала консултации со Замир Кабулов. Преговарачка екипа на авганистанските талибанци допатува во Русија, само неколку дена откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави ...

Откако Трамп кажа дека „преговорите се мртви“ талибанците заминаа на средби во Русија

Независен - 14.09.2019

Преговарачка екипа на авганистанските талибанци допатува во Русија, само неколку дена откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека преговорите со нив се „мртви“, пренесуваат американските медиуми.

Откако Трамп кажа дека „преговорите се мртви“ талибанците заминаа на средби во Русија

А1 On - 14.09.2019

Преговарачка екипа на авганистанските талибанци допатува во Русија, само неколку дена откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека преговорите со нив се „мртви“, пренесуваат американските медиуми.

Талибанците во Москва на средба со специјалниот руски пратеник за Авганистан

Р.С.Европа - 14.09.2019

Тим преговарачи на Талибанците од канцеларијата на милитатната група во Катар биле на преговори во Москва, ден откако американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека мировните преговорите со официјалните претставници на САД пропаднале.

Откако Трамп кажа дека „преговорите се мртви“ талибанците заминаа на средби во Русија

Сител - 14.09.2019

Преговарачка екипа на авганистанските талибанци допатува во Русија, само неколку дена откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека преговорите со нив се „мртви“, пренесуваат американските медиуми.

Откако Трамп кажа дека „преговорите се мртви“ талибанците заминаа на средби во Русија

MTM - 14.09.2019

Преговарачка екипа на авганистанските талибанци допатува во Русија, само неколку дена откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека преговорите со нив се „мртви“, пренесуваат американските медиуми.

Откако Трамп кажа дека „преговорите се мртви“ талибанците заминаа на средби во Русија

Опсервер - 14.09.2019

Преговарачка екипа на авганистанските талибанци допатува во Русија, само неколку дена откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека преговорите со нив се „мртви“, пренесуваат американските медиуми.

Авганистан: Откако Трамп кажа дека преговорите се мртви талибанците заминаа во Русија

Денешен - 14.09.2019

Преговарачка екипа на авганистанските талибанци допатува во Русија, само неколку дена откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека преговорите со нив се „мртви“, пренесуваат американските медиуми.

Откако Трамп кажа дека „преговорите се мртви” талибанците заминаа на средби во Русија

Вечер Прес - 14.09.2019

Преговарачка екипа на авганистанските талибанци допатува во Русија, само неколку дена откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека преговорите со нив се „мртви”, пренесуваат американските медиуми.

Трамп ги прогласи преговорите за „мртви“, Талибанците заминаа на средби во Русија

1tv - 14.09.2019

Портпаролот на талибанците, Сухаил Шахин, изјави дека делегацијата веќе одржала консултации со Замир Кабулов, пратеник на рускиот претседател Владимир Путин за Авганистан. Руските медиуми пренесуваат изјава на неименуван портпарол на руското ...

Најмалку четворица авганистански војници загинаа при бомбашки напад во Кабул

А1 On - 12.09.2019

Најмалку четири војници загинаа при напад на бомбаш-самоубиец врз база на авганистанските специјални сили на периферија на Кабул, соопшти авганистанското Министерство за одбрана. Во нападот повредени се тројца војници.

Бомбашки напад во Кабул

Р.С.Европа - 12.09.2019

Најмалку четири војници загинаа при напад на бомбаш-самоубиец врз база на авганистанските специјални сили на периферија на Кабул, соопшти авганистанското Министерство за одбрана. Во нападот повредени се тројца војници.

Бомбашки напад во Кабул, загинаа четворица авганистански војници

Слободен Печат - 12.09.2019

Портпаролот на талибанците Забихулах Муџахид презеде одговорност за бомбашкиот напад. Најмалку четири војници загинаа при напад на бомбаш-самоубиец врз база на авганистанските специјални сили на периферија на Кабул, соопшти авганистанското ...

Најмалку четворица авганистански војници загинаа при бомбашки напад во Кабул

MTM - 12.09.2019

Најмалку четири војници загинаа при напад на бомбаш-самоубиец врз база на авганистанските специјални сили на периферија на Кабул, соопшти авганистанското Министерство за одбрана. Во нападот повредени се тројца војници.

Најмалку четворица авганистански војници загинаа при бомбашки напад во Кабул

Опсервер - 12.09.2019

Најмалку четири војници загинаа при напад на бомбаш-самоубиец врз база на авганистанските специјални сили на периферија на Кабул, соопшти авганистанското Министерство за одбрана. Во нападот повредени се тројца војници.

Доналд и Меланија Трамп на церемонијата по повод годишнината од нападите на 11. септември (ВИДЕО)

Канал5 - 11.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп во говорот по повод 18 годишнината од нападите 9/11 , рече дека САД порешително од кога било ќе се справи со Талибанците. „Последните четири дена го погодивме непријателот потешко од кога било и така ќе ...

Експлозија кај американската амбасада во Кабул на годишнината од 9/11

МКД - 11.09.2019

Ракета експлодира во американската амбасада во Авганистан само неколку минути по полноќ во средата, на годишнината од нападот на 9/11 врз Соединетите Држави, но официјалните лица во комплексот околу еден час подоцна рекоа дека нема повредени.

ДРАМА ВО КАБУЛ: Силна експлозија кај американската амбасада на годишнината од терористичките напади во САД (ВИДЕО)

Слободен Печат - 11.09.2019

Неименуван функционер на амбасадата потврдил дека се случила експлозија не наведувајќи други детали. Силна експлозија одекнала во Кабул во близина на американската амбасада во Авганистан. Експлозијата се случила неколку часа по полноќ по локално ...

Експлозија во Кабул на годишнината од терористичките напади на кулите близначки

Макфакс - 11.09.2019

Ракета експлодира пред американската амбасада во Авганистан неколку минути по полноќ во средата, на годишнината од нападот врз кулите близначки на 11 септември 2001 година. Официјалните лица во комплексот подоцна објавија дека нема повредени.

Амбасадата на САД во Кабул погодена од ракета една минута по полноќ на 11 септември

+инфо - 11.09.2019

Американската амбасада во Кабул е погодена од ракета една минута по полноќ на 18-годишнината од нападите на 11 септември на Светскиот трговски центар. Веднаш се слушнало предупредување дека „се случила експлозија во округот на Амбасадата“ само ...

Амбасадата на САД во Кабул погодена од ракета една минута по полноќ на 11 септември

Сител - 11.09.2019

Американската амбасада во Кабул е погодена од ракета една минута по полноќ на 18-годишнината од нападите на 11 септември на Светскиот трговски центар. Веднаш се слушнало предупредување дека „се случила експлозија во округот на Амбасадата“ само ...

Амбасадата на САД во Кабул погодена од ракета една минута по полноќ на 11 септември

А1 On - 11.09.2019

Американската амбасада во Кабул е погодена од ракета една минута по полноќ на 18-годишнината од нападите на 11 септември на Светскиот трговски центар. Веднаш се слушнало предупредување дека „се случила експлозија во округот на Амбасадата“ само ...

Амбасадата на САД во Кабул погодена од ракета една минута по полноќ на 11 септември

Нетпрес - 11.09.2019

Американската амбасада во Кабул е погодена од ракета една минута по полноќ на 18-годишнината од нападите на 11 септември на Светскиот трговски центар. Веднаш се слушнало предупредување дека „се случила експлозија во округот на Амбасадата“ само ...

Силна експлозија во близина на амбасадата на САД во Кабул

Р.С.Европа - 11.09.2019

Силна експлозија одекнала во Кабул во близина на американската амбасада во Авганистан нешто по полноќ по локално време, на денот на одбележувањето на годишнината од терористичките напади на 11 сепетмври 2001 година во САД.

Амбасадата на САД во Кабул погодена од ракета една минута по полноќ на 11 септември

MTM - 11.09.2019

Американската амбасада во Кабул е погодена од ракета една минута по полноќ на 18-годишнината од нападите на 11 септември на Светскиот трговски центар. Веднаш се слушнало предупредување дека „се случила експлозија во округот на Амбасадата“ само ...

Експлозија во Кабул на годишнината од терористичките напади на кулите близначки

24Инфо - 11.09.2019

Ракета експлодира пред американската амбасада во Авганистан неколку минути по полноќ во средата, на годишнината од нападот врз кулите близначки на 11 септември 2001 година. Официјалните лица во комплексот подоцна објавија дека нема повредени.

(ФОТО) ХОРОР ДРАМА ВО КАБУЛ: Силна експлозија на годишнина од терористичките напади во САД

Фактор - 11.09.2019

На годишнина од терористичките напади во САД во Кабул близу американската амбасада одекнала силна експлозија. Експлозијата се слушнала нешто после полноќ по локално време, а таа се случува на годишнина од терористичките напади од 11 септември 2001 ...

Силна експлозија во близина на амбасадата на САД во Кабул

Тера - 11.09.2019

Силна експлозија одекнала во Кабул во близина на американската амбасада во Авганистан нешто по полноќ по локално време, на денот на одбележувањето на годишнината од терористичките напади на 11 сепетмври 2001 година во САД.

Амбасадата на САД во Кабул погодена од ракета една минута по полноќ на 11 септември

Опсервер - 11.09.2019

Американската амбасада во Кабул е погодена од ракета една минута по полноќ на 18-годишнината од нападите на 11 септември на Светскиот трговски центар. Веднаш се слушнало предупредување дека „се случила експлозија во округот на Амбасадата“ само ...

Експлозија во Кабул на годишнината од терористичките напади на кулите близначки

Точка - 11.09.2019

Ракета експлодира пред американската амбасада во Авганистан неколку минути по полноќ во средата, на годишнината од нападот врз кулите близначки на 11 септември 2001 година. Официјалните лица во комплексот подоцна објавија дека нема повредени.

Експлозија во Кабул на годишнината од нападот на кулите-близначки

Н.Македонија - 11.09.2019

Ракета експлодира пред американската амбасада во Авганистан неколку минути по полноќ, на годишнината од нападот врз кулите-близначки на 11 септември 2001 година. Официјалните лица во комплексот подоцна објавија дека нема повредени.

Трамп: Преговорите со талибанците се мртви

Слободен Печат - 10.09.2019

Американскиот претставник Залмај Халилзад преговараше со политичкото крило на талибанците во Доха речиси една година. Претседателот Доналд Трамп изјави денеска дека разговорите на САД со талибанците во Авганистан се „мртви”.

Трамп: Преговорите со талибанците се мртви

А1 On - 10.09.2019

Претседателот Доналд Трамп изјави денеска дека разговорите на САД со талибанците во Авганистан се „мртви“. На прашањето за разговорите, Трамп одговори: „Тие се мртви. Што се однесува до мене, тие се мртви“.

Трамп: Преговорите со талибанците се мртви

Сител - 10.09.2019

Претседателот Доналд Трамп изјави денеска дека разговорите на САД со талибанците во Авганистан се „мртви“. На прашањето за разговорите, Трамп одговори: „Тие се мртви. Што се однесува до мене, тие се мртви“.

Трамп: Преговорите со талибанците се мртви

Опсервер - 10.09.2019

Претседателот Доналд Трамп изјави денеска дека разговорите на САД со талибанците во Авганистан се „мртви“. На прашањето за разговорите, Трамп одговори: „Тие се мртви. Што се однесува до мене, тие се мртви“.

Трамп ќе мора да се врати на преговарачка маса со талибанците

Deutsche Welle - 09.09.2019

Изненадувачката најава на американскиот претседател ги запре преговорите. Но, ни САД, ниту талибанците не можат да ризикуваат да пропадне договорот за повлекување на армијата - последиците ќе бидат тешки за сите.

Трамп и натаму подготвен за преговори со непријателот

Нетпрес - 09.09.2019

Објавувајќи ја информацијата дека е спремен да ги прими на преговори талибаните во „Кемп Дедјвид“, место значајно за американската дипломатија, претседателот Доналд Трамп уште еднаш покажа подготвеност на преговори со најголемите непријатели.

Чуден крај на надежите за мир во Авганистан

Р.С.Европа - 09.09.2019

Одлуката на претседателот Доналд Трамп да ги откаже мировните преговори за Авганистан ќе чини многу американски животи, соопштија талибанците. Во исто време Соединетите држави најавија дека ќе продолжат да вршат притисок врз милитантите.

И демократите и републиканците против мировни разговори со Талибан во САД

Глас на Америка - 09.09.2019

Лидери на терористички организации никогаш не треба да бидат пуштени во нашата прекрасна држава, реагираа законодавци од двете партии ВАШИНГТОН — Откажаните планирани мировни разговори со лидерите на Талибан и авганистанскиот претседател Ашраф Гани, ...

Одлуката најмногу ќе ги повреди Соединетите држави, одговорија Талибанците

Фактор - 09.09.2019

САД ќе „страдаат најмногу од сите“ со прекинување на разговорите, предупредуваат Талибанците, цитирани од АФП. Претходно, американскиот претседател Доналд Трамп откри дека ги откажал разговорите со лидерите на Талибанците, кои требаше да се одржат ...