TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Смирувачки тонови од албанските фудбалски клубови

А1 - 13.07.2002

Сите фудбалски клубови на македонските Албанци и фудбалските работници Албанци на состанок в понеделник ќе се произнесат по понудата од Фудбалскиот сојуз на Македонија за второлигашки статус на „Шкендија ХБ“ и на „Шкендија Арачиново“, како компромис во случајот со нивните барања, дознава А1.

Репрезентативецот Милошевиќ ново име кај прилепчани

Утрински - 13.07.2002

В среда во Тетово Шкендија ХБ - Победа ПРИЛЕП - Како гест на добра волја и наша желба да се надминат актуелните недоразбирања во македонскиот фудбал, со главниот спонзор на Шкендија Х.Б. Шкендер Идризи договоривме пријателски натпревар меѓу нашите две екипи в среда во Тетово, ни изјави ...

В недела основачко собрание на паралелниот фудбалски сојуз!?

Утрински - 13.07.2002

Ако до денеска челниците на ФСМ не попуштат пред барањата на Албанците САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ "Ние нашето го кажавме. Сега на потег се челните луѓе на Фудбалскиот сојуз на Македонија, кои намерно ја одолжуваат работата, сакајќи да добијат на време.

Албанските клубови во понеделник ќе ја промовираат лигата?

Вест - 13.07.2002

До вчерашната средба меѓу двете преговарачки групи околу статусот на Шкендија ХБ не дојде Првата албанска лига со 8 екипи, втората со 10, а во понискиот ранг натпреварување ќе има три региони. Веќе изготвен амблемот на албанскиот фудбалски сојуз.

Фудбал: Можно формирање на паралелелен натпреварувачки систем

А1 - 12.07.2002

Таканареченото Координативно тело на албанските клубови останува на заканите дека следната седмица формира паралелелен натпреварувачки систем со 78 клубови во северо западниот дел на Македонија, ако Фудбалскиот Сојуз на Македонија не му ги прифати барањата по етничка основа.

За двете Шкендии или Втора лига или ништо

Вест - 12.07.2002

Денеска претседателот и потпретседателот на ФСМ Арнаудов и Пановски на состанок на албанските преставници ќе им понудат: Ако Албанците прифатат, ќе мора да се лобира кај делегатите на Собранието на ФСМ, а ако делегатите одбијат, тогаш мора да си замине целото раководство на Сојузот.

Само второлигашки статус за Шкендија

Дневник - 12.07.2002

ФУДБАЛ - ФСМ понуди краjно решение Членот на УО на ФСМ, Реџеп Беџети, повторно најави отцепување "од Охрид до Куманово" Фудбалскиот сојуз на Македонија вчера упати последна понуда до т.н. Координативно тело на албанските клубови, во која стои дека крајниот предлог е - проширување на Втората лига на ...

ФСМ на двете Шкендии им нуди второлигашки статус

А1 - 11.07.2002

По силниот медиумски притисок и противречните информации за вчерашните ручек преговори Фудбалскиот Сојуз на Македонија конечно со став во однос на ултимативните барања по етничка основа на таканаречените албански клубови. Шкендија ХБ може да биде само второлигаш, никако „не“ член на прволигашкото ...

Последниот збор ќе го има Арнаудов

Утрински - 11.07.2002

Маратонски состанок на претставници на ФСМ со т.н. Координативно тело на албанските клубови Емил Китановски Сашко Ѓ. Димовски Околу четири часа траеше состанокот меѓу претставниците на ФСМ, предводени од потпретседателот Михаил Пановски, потоа советникот на генералниот секретар, Илија Атанасовски, ...

Шкендија ХБ административно ќе биде вратена во Првата лига?

Дневник - 11.07.2002

ФУДБАЛ - НЕОФИЦИЈАЛНО Оваа информација вчера протече од претставниците на "албанскиот преговарачки тим" по состанокот во ЕСМ, а членовите на УО на ФСМ останаа без коментар Екипата на Шкендија ХБ од Тетово во наредната сезона ќе игра во Првата лига, а Шкендија од Арачиново ќе влезе како 19-ти тим во ...

За едните состанокот продолжува денеска, за другите Шкендија ХБ прволигаш

Вест - 11.07.2002

Се уште нејасен епилог од состанокот на двата преговарачки тима околу статусот на албанските клубови Фудбалот ни е за црвен картон Две варијанти проструија вчера низ фудбалските кулоари околу епилогот од состанокот на двете преговарачки групи кои требаа да најдат решение по барањето на ...

Дали ФСМ потклекна на уцените од т.н. албански клубови ?

А1 - 10.07.2002

Македонскиот фудбал во пат позиција, по заканата од таканаречените албански клубови за формирање паралелна лига во северозападна Македонија, ако не им се исполнат барањата по етничка основа. Шкендија ХБ - административен член на првата лига која ќе има 13 или 14 екипи.

Закана со фудбалска сецесија

Утрински - 10.07.2002

"Координативно тело на албанските клубови во Македонија" На 7 јули во Тетово се одржа состанок на т.н. Координативно тело на албанските фудбалски клубови во Македонија, на кој присуствуваа претседателите на на ОФС Тетово, ОФС Гостивар, ОФС Струга, членови на УО на ФСМ од албанска националност, како ...

Првата лига по словенечкиот модел, статусот на Шкендија ХБ ќе се решава денеска

Вест - 10.07.2002

Седница на Управниот одбор на ФСМ Секретарот Бошалевски ја "преживеа" и оваа седница. Аферата "Цементарница 55" предадена на Државното јавно обвинителтво. Репрезентативните дресови со амблемот на ФСМ. Во престојното фудбалско првенство на Првата лига ќе се применува словенчкиот систем на ...

Албанските клубови се заканија со отцепување?!

Дневник - 10.07.2002

ФУДБАЛ - СЕДНИЦА НА УПРАВНИОТ ОДБОР НА ФСМ Нивното координативно тело побара проширување на Првата лига и пропорционално застапување во органите на ФСМ, Албанец - потпретседател на Сојузот Фудбалскиот сојуз на Македонија нема да и дозволи на Шкендија ХБ административно враќање во Првата лига ако се ...

Закана од т.н. албански клубови за формирање паралелна фудбалска лига

А1 - 09.07.2002

Шкендија ХБ најверојатно второлигаш. Шпекулациите се дека таков може да биде компромисот во случајот со ултимативното барање на овој клуб за прволигашки статус по административен пат. Откако од денешната седница на Управниот одбор на Фудбалскиот Сојуз на Македонија не произлезе решение, ...

Четири клуба бараат смена на Комисијата за молби и жалби

Дневник - 09.07.2002

ФУДБАЛ Вардар, Силекс и Цементарница гневни на одлуката за раскин на договорите на Панов, Деспотовски, Ристиќ и Ахметовиќ, а во Слога Ј. се сомневаат дека следниот случај ќе биде со Штерјовски Вардар, Слога Југомагнат, Силекс и Цементарница, на заедничка прес-конференција, ја обвинија Комисијата за ...

УО на ФСМ да ги поништи одлуките на Комисијата за молби и жалби

Утрински - 09.07.2002

Прес-конференција на Вардар, Слога Ј., Силекс и ФЦУ 55 за "случајот ОФК Београд" Емил Китановски Доколку Управниот одбор на Фудбалскиот сојуз на Македонија на денешната седница не ги поништи одлуките на Комисијата за молби и жалби, со која директно се оштетуваат клубовите, тие ќе се обидат правдата ...

Дневниот ред на Ико на проверка кај Арнаудов

Утрински - 09.07.2002

Денеска во 12 ч седница на Управниот одбор на ФСМ По враќањето од Верија, Грција, каде што присуствуваше на состанокот на претставниците од балканските фудбалски сојузи, советникот во ФСМ, Илија Атанасовски, вчера му го достави дневниот ред за денешната седница на УО на проверка на неговиот ...

Потпретседателот Пановски се повлекува?

Дневник - 09.07.2002

ФУДБАЛ - ДЕНЕСКА СЕДНИЦА НА УО НА ФСМ Тој наводно, е лут што не може да влијае врз работата на Сојузот, кој се користи за потребите на Беласица ГЦ Постои голема веројатност на денешната седница на Управниот одбор на Фудбалскиот сојуз на Македонија "да пукне тиквата" помеѓу највлијателните членови, ...

Состанок за разбистрување на фудбалските води

Вест - 09.07.2002

Денеска во зградата на ЕСМ (12 ч.) седница на Управниот одбор на ФСМ Македонскиот фудбалски врв на денешната своја седница пред летните одмори ќе се обиде да донесе неколку одлуки кои барем за малку би ги избистриле веќе и премногу заматените фудбалски води.

Комисијата има тарифа за раскинување на договорите

Вест - 09.07.2002

Дел од прволигашките клубови незадоволни од работата на Комисијата за молби и жалби на ФСМ Ги штитат своите права. - Рамадан Топојани и Добре Иванов По повод последните настани, откако прво Комисијата за молби и жалби на ФСМ на штета на клубовите ги раскина договорите на Ангелко Панов со Вардар, ...

Вардар, Цементарница, Силекс и Слога Ј. во спор со ФСМ

А1 - 08.07.2002

Четирите прволигашки фудбалски клубови Вардар, Цементарница, Силекс и Слога Југомагнат ќе поднесат тужба до Фудбалскиот Сојуз на Македонија, ако не биде во нивна полза конечната одлука во нивните спорови со играчите, кои неодамна добија раскин на договорите на клупска штета, поради наводно ...

На дневен ред и "случајот ОФК Београд"

Утрински - 08.07.2002

Утре седница на Управниот одбор на ФСМ Утре во просториите на "Електростопанство на Македонија" ќе се одржи редовна седница на УО на ФСМ. Веќе подолго време главните оперативци на Сојузот, генералниот секретар Никола Бошалевски и неговиот советник Илија Атанасовски, делуваат како рогови во вреќа и ...