TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сирија застана меѓу Турција и Русија

Deutsche Welle - 14.10.2012

Рускиот претседател на неодредено време ја одложи посетата на Турција, што следуваше по присилното слетување на патничкиот авион, којшто леташе на релацијата Москва-Дамаск.

Вестервеле ја поддржува Турција

Deutsche Welle - 14.10.2012

Шефот на германската дипломатија во Истанбул изрази поддршка за турската позиција во однос на случувањата во Сирија и се придружи кон критиките на властите во Дамаск.

Дамаск забрани прелет на турски авиони над сириска територија

24 Вести - 14.10.2012

Сирија синоќа соопшти дека им забранува на турските цивилни авиони да прелетуваат над сириска територија. Во соопштението на Министерството за надворешни работи во Дамаск се наведува дека забраната ...

Сирија забрани прелетување на турски авиони над нејзината територија

Р.С.Европа - 14.10.2012

Сирија синоќа соопшти дека им забранува на турските цивилни авиони да прелетуваат над сириска територија. Во соопштението на Министерството за надворешни работи во Дамаск се наведува дека забраната ...

Турција и се закани на Сирија

Р.С.Европа - 14.10.2012

Турција ќе одговори без колебање, ако нејзината граница со Сирија повторно биде нарушена, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу.

Германија ја поддржува Турција по прашањето за Сирија

Р.С.Европа - 14.10.2012

Германија ја поддржува Турција во нејзината позиција кон Сирија, изјави германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле за време на разговорите со турскиот колега Ахмет Давутоглу во ...

Сирија го затвори небото за турски авиони, реципрочно реагираше анкара

Телма - 14.10.2012

Сирија синоќа соопшти дека им забранува на турските цивилни авиони да прелетуваат над сириска територија, пренесоа странските агенции.

Сирија: Десетици ранети при обид да избегаат во Јордан

БркајРабота - 14.10.2012

Според извори од јорданските сили за безбедност, сириските војници отвориле оган врз група од 400 бегалци при нивниот обид да преминат на јорданска територија.

Вестервеле: Германија ја поддржува Турција во спорот со Сирија

А1 On - 14.10.2012

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле за време на разговорите со турскиот колега Ахмет Давутоглу во Истанбул, изјави дека Германија ја поддржува Турција во нејзината позиција кон ...

Сирија забарани прелет на турските авиони

Алфа - 14.10.2012

Сириј од полноќ им забрани на турските цивилните авиони прелет над нејзина територија, како освета на истата забрана на турските власти за сириските авиони, соопштија сириските официјлани ...

Сирија забрани прелетување на турски цивилни авиони над својата територија

+инфо - 14.10.2012

Сирија синоќа соопшти дека им забранува на турските цивилни авиони да прелетуваат над нивната тероторија, со што дополнително се влошуваат и онака затегнатите односи меѓу двата соседи на Блискиот ...

Вестервеле: Германија ја поддржува Турција во спорот со Сирија

+инфо - 14.10.2012

Германскиот министер за надворешни работи, Гидо Вестервеле изјави дека неговата земја ја поддржува Турција во нејзината позиција кон Сирија.

Ранети неколку десетици бегалци на границата со Јордан

+инфо - 14.10.2012

Повеќе десетици сириски бегалци се ранети доцна синоќа, додека се обидувале да преминат во Јордан, пренесоа германските медиуми.

Сирија забрани прелетување на турски цивилни авиони над сириска територија

Сител - 14.10.2012

Сирија синоќа соопшти дека им забранува на турските цивилни авиони да прелетуваат над сириска територија, пренесоа странските агенции.

Сирија забрани прелетување на турски цивилни авиони над сириска територија

МРТ - 14.10.2012

Сирија синоќа соопшти дека им забранува на турските цивилни авиони да прелетуваат над сириска територија, пренесоа странските агенции.

Сирија забрани прелетување на турски цивилни авиони

Кирилица - 14.10.2012

Сирија забрани прелетување на турски цивилни авиони Сирија синоќа соопшти дека им забранува на турските цивилни авиони да прелетуваат над сириска територија, пренесоа странските агенции.

Десетици Сиријци ранети при обид да избегаат во Јордан

Сител - 14.10.2012

Десетици сириски бегалци се ранети доцна синоќа, додека се обидувале да преминат во Јордан, пренесоа германските медиуми.

Десетици Сиријци ранети при обид да избегаат во Јордан

МРТ - 14.10.2012

Десетици сириски бегалци се ранети доцна синоќа, додека се обидувале да преминат во Јордан, пренесоа германските медиуми.

Германија ја поддржува Турција во спорот со Сирија, изјави Гидо Вестервеле

Сител - 14.10.2012

Германија ја поддржува Турција во нејзината позиција кон Сирија, изјави германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле за време на разговорите со турскиот колега Ахмет Давутоглу во ...

Германија ја поддржува Турција во спорот со Сирија, изјави Гидо Вестервеле

МРТ - 14.10.2012

Германија ја поддржува Турција во нејзината позиција кон Сирија, изјави германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле за време на разговорите со турскиот колега Ахмет Давутоглу во ...

Сирија забрани прелетување на турски цивилни авиони над својата територија

Либертас - 14.10.2012

Сирија синоќа соопшти дека им забранува на турските цивилни авиони да прелетуваат над нивната тероторија, со што дополнително се влошуваат и онака затегнатите односи меѓу двата соседи на Блискиот ...

Сирија забрани прелети на турски авиони

Канал5 - 14.10.2012

Сирија забрани прелети на турски цивилни авиони над нивниот воздушен простор. Одлуката стапи на сила на полноќ по растечките тензии меѓу двете земји.

Турција забрани прелетување на сириски цивилни авиони над турска територија

Сител - 14.10.2012

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу денеска изјави дека Турција забранува прелетување на сириски цивилни авиони над турска територија.

Германија на страната на Турција во спорот со Сирија

Вечер - 14.10.2012

Германија ја поддржува Турција во нејзината позиција кон Сирија, изјави германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле за време на разговорите со турскиот колега Ахмет Давутоглу во ...

Сирија: Забрана за прелетување на турски цивилни авиони

Курир - 14.10.2012

На турските цивилни авиони, Сирија им забрани да прелетуваат над сириска територија, пренесоа странските агенции. Во соопштението на Министерството за надворешни работи во Дамаск се наведува дека ...

Сирија: Десетици ранети при обид да избегаат во Јордан

Курир - 14.10.2012

Доцна синоќа, додека се обидувале да преминат во Јордан, ранети се десетици сиријци, пренесоа германските медиуми. Според извори од јорданските сили за безбедност, сириските војници отвориле оган врз ...

Сирија забрани прелетување на турски цивилни авиони

Press24 - 14.10.2012

Сирија синоќа соопшти дека им забранува на турските цивилни авиони да прелетуваат над сириска територија, пренесоа странските агенции.

Сирија забрани прелетување на турски цивилни авиони над сириска територија

еВести - 14.10.2012

Сирија синоќа соопшти дека им забранува на турските цивилни авиони да прелетуваат над сириска територија, пренесоа странските агенции.

Германија ја поддржува Турција во спорот со Сирија, изјави Гидо Вестервеле

еВести - 14.10.2012

Германија ја поддржува Турција во нејзината позиција кон Сирија, изјави германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле за време на разговорите со турскиот колега Ахмет Давутоглу во ...

Германија и даде поддршка на Турција во случајот со Сирија

Sky - 14.10.2012

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле истакна дека Германија и дава целосна поддршка на Турција во нејзината позиција кон Сирија.

Германија на страната на Турција за спорот со Сирија

Press24 - 14.10.2012

Германија ја поддржува Турција во нејзината позиција кон Сирија, изјави германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле.

Вестервеле: Германија ја поддржува Турција во спорот со Сирија

Курир - 14.10.2012

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле за време на разговорите со турскиот колега Ахмет Давутоглу во Истанбул, изјави дека Германија ја поддржува Турција во нејзината позиција кон ...

Растат тензиите - Сирија забрани турски цивилни летови во својот воздушен простор

Inpress - 14.10.2012

Анкара, 14. октомври 2012 (ИНПРЕС) Турските цивилни авиони добија забрана за прелет над воздушниот простор на Сирија, одлучи официјален Дамаск.

Сиријци ранети при обид да избегаат во Јордан

Денешен - 14.10.2012

Десетици сириски бегалци се ранети доцна синоќа, додека се обидувале да преминат во Јордан, пренесоа германските медиуми.

Сирија забрани прелетување на турски цивилни авиони

Maxim - 14.10.2012

Во соопштението на Министерството за надворешни работи во Дамаск се наведува дека забраната влезе во сила ноќеска на полноќ.

Германија на страната на Турција за спорот со Сирија

Maxim - 14.10.2012

Министерите за надворешни работи на Германија и Турција вчера ги разгледаа инцидентите долж турско-сириската граница, последниот развој на настаните во Сирија, како и пресретнувањето на турските ...

Сирија ја „симнува топката“ кон Турција?

Deutsche Welle - 13.10.2012

Сирија очигледно сака да ги намали тензиите во односите со соседна Турција. Таа предлага заедничка безбедносна комисија која би требало да се грижи за мир на границата меѓу двете земји.

Брахими во посета на Турција поради зголемените тензии меѓу Анкара и Дамаск

24 Вести - 13.10.2012

Специјалниот претставник на Обединетите нации и Арапската лига за Сирија Лахдар Брахими денеска ќе ја посети Турција поради зголемените тензии меѓу Анкара и Дамаск.

Педесет сириски војници пребегнале во Турција

Р.С.Европа - 13.10.2012

Околу 50 сириски војници, меѓу кои и двајца генерали, со своите семејства пребегале во Туција. Како што јавуваат агенциите, сириските војници преминале на турска територија во текот на ноќта преку ...

Ердоган го критикуваше Советот за безбедност на ОН

Р.С.Европа - 13.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган остро го критикуваше Советот за безбедност на ОН поради неговиот неуспех да се договори да стави крај на 19-месечната граѓанска војна во Сирија.

Мировниот пратеник Брахими на средба со турските лидери

Р.С.Европа - 13.10.2012

Меѓународниот мировен пратеник за Сирија Лакдар Брахими денеска во Истанбул треба да одржи разговори со турските водачи во врска со Сирија.

Сирија ја обвини Турција дека лаже

Утрински - 13.10.2012

По принудното слетување на сирискиот авион, Турција да ја покаже „муницијата што била запленета“ Сирија ја обвини Турција дека лаже кога тврди дека авионот што леташе за Сирија и принудно слета во ...

Анкара ги критикува ОН за пасивен однос кон конфликтот во Сирија

Телма - 13.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го критикуваше Советот за безбедност на Обединетите нации поради пасивност во однос на тоа што се случува во Сирија.

Педесет сириски војници пребегнаа во Турција

Дневник - 13.10.2012

Околу 50 сириски војници, меѓу кои и двајца генерали, со своите семејства пребегаа во Туција. Сириските војници преминале на турска територија во текот на ноќта преку граничниот премин во турскиот ...

Педесет сириски војници пребегнаа во Турција

Н.Македонија - 13.10.2012

Околу 50 сириски војници, меѓу кои и двајца генерали, со своите семејства пребегаа во Туција. Сириските војници преминале на турска територија во текот на ноќта преку граничниот премин во турскиот ...

Брахими во посета на Турција поради зголемените тензии меѓу Анкара и Дамаск

Алфа - 13.10.2012

Специјалниот претставник на Обединетите нации и Арапската лига за Сирија Лахдар Брахими денеска ќе ја посети Турција поради зголемените тензии меѓу Анкара и Дамаск.

Ердоган го критикуваше Советот за безбедност на ОН

Н.Македонија - 13.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган остро го критикуваше Советот за безбедност на ОН поради неговиот неуспех да се договори да стави крај на 19-месечната граѓанска војна во Сирија.

Ердоган ги критикува ОН за инертност во врска со Сирија

А1 On - 13.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го критикуваше Советот за безбедност на ОН поради недејствување во врска со Сирија, истакнувајќи дека светските суперсили ги повторуваат грешките коишто довеле до ...

Брахими во посета на Турција поради зголемените тензии меѓу Анкара и Дамаск

+инфо - 13.10.2012

Специјалниот претставник на Обединетите нации и Арапската лига за Сирија Лахдар Брахими денеска ќе ја посети Турција поради зголемените тензии меѓу Анкара и Дамаск.

Педесет сириски војници пребегнаа во Турција

+инфо - 13.10.2012

Околу 50 сириски војници, меѓу кои и двајца генерали, со своите семејства синоќа пребегале во Туција. Сириските војници преминале на турска територија во текот на ноќта преку граничниот премин во ...

Сирија подготвена за директен дијалог со Турција

+инфо - 13.10.2012

Сирија е подготвена да воспостави директен дијалог со Турција за намалување на тензиите меѓу двете земји, соопшти денеска сириското Министерство за надворешни работи.

Ердоган бара реформи во Обединетите нации

+инфо - 13.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека е неопходно Обединетите нации да се реформираат заради нивната неспособност да ја реши кризата во Сирија, соопштија турските медиуми.

Брахими во посета на Турција поради зголемените тензии меѓу Анкара и Дамаск

МРТ - 13.10.2012

Специјалниот претставник на Обединетите нации и Арапската лига за Сирија Лахдар Брахими денеска ќе ја посети Турција поради зголемените тензии меѓу Анкара и Дамаск.

Педесет сириски војници пребегнаа во Турција

Сител - 13.10.2012

Околу 50 сириски војници, меѓу кои и двајца генерали, со своите семејства пребегаа во Туција. Сириските војници преминале на турска територија во текот на ноќта преку граничниот премин во турскиот ...

Брахими во посета на Турција поради зголемените тензии меѓу Анкара и Дамаск

Сител - 13.10.2012

Специјалниот претставник на Обединетите нации и Арапската лига за Сирија Лахдар Брахими денеска ќе ја посети Турција поради зголемените тензии меѓу Анкара и Дамаск.

Педесет сириски војници пребегнаа во Турција

МРТ - 13.10.2012

Околу 50 сириски војници, меѓу кои и двајца генерали, со своите семејства пребегаа во Туција. Сириските војници преминале на турска територија во текот на ноќта преку граничниот премин во турскиот ...

Педесет сириски војници пребегнаа во Турција

Либертас - 13.10.2012

Околу 50 сириски војници, меѓу кои и двајца генерали, со своите семејства синоќа пребегале во Туција. Сириските војници преминале на турска територија во текот на ноќта преку граничниот премин во ...

Сирија изрази подготвеност за директен дијалог со Турција

Сител - 13.10.2012

Сирија е подготвена да воспостави директен дијалог со Турција за намалување на тензиите меѓу двете земји, соопшти денеска сириското Министерство за надворешни работи.

Турскиот премиер Ердоган изјави дека е неопходно ОН да се реформираат

Сител - 13.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека е неопходно Обединетите нации да се реформираат заради нејзината неспособност да ја реши кризата во Сирија, соопштија турските медиуми.

Турскиот премиер Ердоган изјави дека е неопходно ОН да се реформираат

МРТ - 13.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека е неопходно Обединетите нации да се реформираат заради нејзината неспособност да ја реши кризата во Сирија, соопштија турските медиуми.

Ердоган бара реформи во Обединетите нации

Либертас - 13.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека е неопходно Обединетите нации да се реформираат заради нивната неспособност да ја реши кризата во Сирија, соопштија турските медиуми.

“Турција ќе одговори ако границата со Сирија повторно биде повредена“

МРТ - 13.10.2012

Турција ќе одговори без колебање, ако нејзината граница со Сирија повторно биде нарушена, изјави денеска турскиот шеф на дипломатијата Ахмет Давутоглу, цитиран од британските медиуми.

Давутоглу: Турција непоколебливо ќе одговори доколку нејзината граница со Сирија повторно биде повредена

Сител - 13.10.2012

Турција ќе одговори без колебање, ако нејзината граница со Сирија повторно биде нарушена, изјави денеска турскиот шеф на дипломатијата Ахмет Давутоглу, цитиран од британските медиуми.

Ердоган: Неопходно е ОН да се реформираат

Точка - 13.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека е неопходно Обединетите нации да се реформираат заради нејзината неспособност да ја реши кризата во Сирија, соопштија турските медиуми.

Брахими во посета на Турција поради зголемените тензии меѓу Анкара и Дамаск

еВести - 13.10.2012

Специјалниот претставник на Обединетите нации и Арапската лига за Сирија Лахдар Брахими денеска ќе ја посети Турција поради зголемените тензии меѓу Анкара и Дамаск.

Ердоган: Неопходно е ОН да се реформираат

Курир - 13.10.2012

Турските медиуми соопштија дека премиерот Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека е неопходно Обединетите нации да се реформираат заради неспособноста да ја реши кризата во Сирија.

Турскиот премиер Ердоган изјави дека е неопходно ОН да се реформираат

еВести - 13.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека е неопходно Обединетите нации да се реформираат заради нејзината неспособност да ја реши кризата во Сирија, соопштија турските медиуми.

Ердоган: Неопходно е ОН да се реформираат

Нетпрес - 13.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека е неопходно Обединетите нации да се реформираат заради нејзината неспособност да ја реши кризата во Сирија, соопштија турските медиуми.

Давутоглу: Турција непоколебливо ќе одговори доколку нејзината граница со Сирија повторно биде повредена

еВести - 13.10.2012

Турција ќе одговори без колебање, ако нејзината граница со Сирија повторно биде нарушена, изјави денеска турскиот шеф на дипломатијата Ахмет Давутоглу, цитиран од британските медиуми.

Ердоган побара реформи во ОН

Sky - 13.10.2012

Неопходно е Обединетите нации да се реформираат заради нивната неспособност да ја реши кризата во Сирија, побара денеска турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, пренесоа турските медиуми.

Ердоган ги критикува ОН за инертност во врска со Сирија

Макфакс - 13.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го критикуваше во саботата Своето за безбедност на ОН поради недејствување во врска со Сирија, изјавувајќи дека ова тело во кое светските суперсили ги повторуваат ...

Ердоган: ООН треба да се реформира

Денешен - 13.10.2012

На Обединетите нации им треба реформа. Кризата во Сирија покажа дека ООН, немаат капацитет за решавање на конфликти, вели турскиот Премиер, реџеп Таип Ердоган.

Најмалку 210 загинати во вчерашните насилства ширум Сирија

24 Вести - 12.10.2012

Најмалку 210 луѓе загинаа вчера во насилствата ширум Сирија, меѓу кои 87 војници, што е најголем број на жртви од почетокот на избивањето на судирите, соопшти невладината организација Сириски центар ...

Оланд: постои ризик од конфликт меѓу Турција и Сирија

Телма - 12.10.2012

Францускиот претседател Франсоа Оланд оцени дека постои ризик од ескалација на конфликтот меѓу Сирија и Турција. - Постои ризик, а Турција покажа воздржаност.

Како членка на ОН „што ги почитува човековите права“, Грција е подготвена да прифати 20.000 бегалци од Сирија

МКД - 12.10.2012

Грција е подготвена, доколку е потребно, да прифати и до 20.000 сириски бегалци, според планот што го изработило Министерството за јавен ред во рамките на Повелбата на Обединетите нации за прифаќање ...

Растат тензиите: ако продолжи оваа ситуација, Турција уште пожестоко ќе ѝ одговори на Сирија

МКД - 12.10.2012

Турција најави „пожесток одговор“ ако сириските гранати продолжат да паѓаат на нејзина територија, пренесува порталот Б92.

ЕУ воведува нови санкции против Сирија

А1 On - 12.10.2012

Европската унија ќе ги заостри санкциите против сириската воена индустрија и ќе ја прошири забраната за патувања во Европа за сириските функционери, за да го затвори дотокот на пари за режимот на ...

Оланд: Постои ризик од ескалација на конфликтот меѓу Турција и Сирија

Алфа - 12.10.2012

Францускиот претседател Франсоа Оланд оцени дека постои ризик од ескалација на конфликтот меѓу Сирија и Турција. Додаде декаТурција прави се што е можно за да избегне ескалација, која всушност би ...

Жестоки судири во Сирија, повеќе од 200 загинати

Дневник - 12.10.2012

Најмалку 210 луѓе загинаа вчера во насилствата ширум Сирија, меѓу кои 87 војници, што е најголем број на жртви од почетокот на избивањето на судирите, соопшти невладината организација Сириски центар ...

Најмалку 210 загинати во вчерашните насилства ширум Сирија

Алфа - 12.10.2012

Најмалку 210 луѓе загинаа вчера во насилствата ширум Сирија, меѓу кои 87 војници, што е најголем број на жртви од почетокот на избивањето на судирите, соопшти невладината организација Сириски центар ...

Турција распоредува тенкови на границата со Сирија

А1 On - 12.10.2012

Турција планира на границата со Сирија да распореди тенкови и борбени авиони, во време кога тензиите на Анкара и Дамаск растат, и два дена откако турската војска приземји сириски авион поради ...

Најмалку 210 загинати во вчерашните насилства ширум Сирија

+инфо - 12.10.2012

Најмалку 210 луѓе загинаа вчера во насилствата ширум Сирија, меѓу кои 87 војници, што е најголем број на жртви од почетокот на избивањето на судирите, соопшти невладината организација Сириски центар ...

Расте напнатоста на релација Дамаск-Анкара-Москва

+инфо - 12.10.2012

Продолжува препукувањето за рускиот авион што беше принудно спуштен во Турција. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган рече дека е докажано оти патничкиот авион, освен патници, превезувал оружје во ...

Турција распоредува тенкови на границата со Сирија

+инфо - 12.10.2012

Турција планира на границата со Сирија да распореди тенкови и борбени авиони, во време кога тензиите во Анкара и во Дамаск растат, и два дена откако турската војска приземји сириски авион поради ...

Оланд: Постои ризик од ескалација на конфликтот меѓу Турција и Сирија

МРТ - 12.10.2012

Францускиот претседател Франсоа Оланд оцени дека постои ризик од ескалација на конфликтот меѓу Сирија и Турција. - Постои ризик, а Турција покажа воздржаност.

Оланд: Постои ризик од ескалација на конфликтот меѓу Турција и Сирија

Сител - 12.10.2012

Францускиот претседател Франсоа Оланд оцени дека постои ризик од ескалација на конфликтот меѓу Сирија и Турција. - Постои ризик, а Турција покажа воздржаност.

Најмалку 210 загинати во вчерашните насилства ширум Сирија

Сител - 12.10.2012

Најмалку 210 луѓе загинаа вчера во насилствата ширум Сирија, меѓу кои 87 војници, што е најголем број на жртви од почетокот на избивањето на судирите, соопшти невладината организација Сириски центар ...

Најмалку 210 загинати во вчерашните насилства ширум Сирија

МРТ - 12.10.2012

Најмалку 210 луѓе загинаа вчера во насилствата ширум Сирија, меѓу кои 87 војници, што е најголем број на жртви од почетокот на избивањето на судирите, соопшти невладината организација Сириски центар ...

Оланд: Има ризик ситуацијата меѓу Турција и Сирија да ескалира

Канал5 - 12.10.2012

Францускиот претседател Франсоа Оланд оцени дека постои ризик од ескалација на конфликтот меѓу Сирија и Турција. - Постои ризик, а Турција прави се што е можно за да избегне ескалација, која всушност ...

Турција испрати два воени авиони кон границата со Сирија

Сител - 12.10.2012

Турција испрати два воени авиони кон границата со Сирија, откако сириски воен хеликоптер го бомбардираше сирискиот пограничен град Азмарин.

Сирискиот цивилен авион пренесувал боева муниција

Вечер - 12.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган соопшти дека сирискиот патнички авион на "Сириен ер", кој патуваше од Москва за Дамаск и кој беше принуден да се приземји во Анкара, превезувал боева муниција ...

Турција испрати два воени авиони кон границата со Сирија

МРТ - 12.10.2012

Турција испрати два воени авиони кон границата со Сирија, откако сириски воен хеликоптер го бомбардираше сирискиот пограничен град Азмарин.

Расте напнатоста на релација Дамаск-Анкара-Москва

Точка - 12.10.2012

Продолжува препукувањето за рускиот авион што беше принудно приземјен во Турција. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган вчера рече дека е докажано дека патничкиот авион, освен патници, превезувал ...

Оланд: Постои ризик од ескалација на конфликтот меѓу Турција и Сирија

Press24 - 12.10.2012

Францускиот претседател Франсоа Оланд оцени дека постои ризик од ескалација на конфликтот меѓу Сирија и Турција. - Постои ризик, а Турција покажа воздржаност.

Сирија: Најмалку 210 загинати во вчерашните насилства

Курир - 12.10.2012

Најмалку 210 луѓе загинаа вчера во насилствата ширум Сирија, меѓу кои 87 војници, што е најголем број на жртви од почетокот на избивањето на судирите, соопшти невладината организација Сириски центар ...

Оланд: Постои ризик од ескалација меѓу Турција и Сирија

Курир - 12.10.2012

Францускиот претседател Франсоа Оланд оцени дека постои ризик од ескалација на конфликтот меѓу Сирија и Турција. - Постои ризик, а Турција покажа воздржаност.

Најмалку 210 загинати во вчерашните насилства ширум Сирија

еВести - 12.10.2012

Најмалку 210 луѓе загинаа вчера во насилствата ширум Сирија, меѓу кои 87 војници, што е најголем број на жртви од почетокот на избивањето на судирите, соопшти невладината организација Сириски центар ...

ЕУ воведува нoви санкции против Сирија

Канал 77 - 12.10.2012

Европската унија ќе ги заостри санкциите против сириската воена индустрија и ќе ја прошири забраната за патувања во Европа за сириските функционери, за да го затвори дотокот на пари за режимот на ...

Расте напнатоста на релација Дамаск-Анкара-Москва

Нетпрес - 12.10.2012

Продолжува препукувањето за рускиот авион што беше принудно спуштен во Турција. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган вчера рече дека е докажано дека патничкиот авион, освен патници, превезувал оружје ...

Турција испрати два воени авиони кон границата со Сирија

Курир - 12.10.2012

Турција испрати два воени авиони кон границата со Сирија, откако сириски воен хеликоптер го бомбардираше сирискиот пограничен град Азмарин.

ЕУ воведува ниви санкции против Сирија

Макфакс - 12.10.2012

Европската унија ќе ги заостри санкциите против сириската воена индустрија и ќе ја прошири забраната за патувања во Европа за сириските функционери, за да го затвори дотокот на пари за режимот на ...

Оланд: Турција прави се за да избегне ескалација на конфликтот

Денешен - 12.10.2012

Францускиот претседател Франсоа Оланд оцени дека постои ризик од ескалација на конфликтот меѓу Сирија и Турција. - Постои ризик, а Турција покажа воздржаност.

Турција испрати воени авиони кон границата со Сирија

Денешен - 12.10.2012

Oткако сириски воен хеликоптер го бомбардираше сирискиот пограничен град Азмарин, Турција испрати два воени авиони кон границата со Сирија.

Франсоа Оланд: Постои ризик од ескалација на конфликтот меѓу Турција и Сирија

Maxim - 12.10.2012

- Во Сирија се уште има личности кои можат да бидат решение за преодната власт, но нема можност за компромис со Башар Асад, нагласи францускиот претседател.

Дамаск ја обвини Турција за непријателско однесување

+инфо - 11.10.2012

Сирија денеска ја обвини Турција за непријателско однесување откако синоќа, на неколку часа, во Анкара беше задржан сириски патнички авион поради сомневање дека превезувал оружје за режимот на Башар ...

Русија и Турција во дипломатски клинч поради Сирија

Канал5 - 11.10.2012

По односите со Сирија, Турција ги заладува релациите и со Русија. Москва жестоко го осуди чинот на Анкара, откако вчера сириски авион, во кој имаше и руски патници, беше принудно приземјен во ...

Дамаск: Турција се однесува непријателски

Курир - 11.10.2012

Сирија ја обвини денеска Турција за непријателско однесување, откако вчера, на неколку часа во Анкара беше задржан сириски патнички авион поради сомневање дека превезувал оружје за режимот на Башар ...

Дамаск ја обвини Турција за непријателско однесување

еВести - 11.10.2012

Сирија ја обвини денеска Турција за непријателско однесување, откако вчера, на неколку часа во Анкара беше задржан сириски патнички авион поради сомневање дека превезувал оружје за режимот на Башар ...

Турција се закани со поостри напади врз Сирија

Р.С.Европа - 10.10.2012

Турција ќе одговори со поголема сила ако продолжат нападите од Сирија, изјави денеска началникот на генералштабот на турската армија Неџдет Јозел.

УНХЦР: Бројот на сириски бегалци се искачи на 350.000 луѓе

Дневник - 10.10.2012

Обединетите нации регистрираа околу 350.000 сириски бегалци. Тоа е десетпати повеќе од податоците за март, а реалниот број може да биде околу 500.000, изјави регионалниот координатор за Сирија на ...

Турција се заканува: Ќе возвратиме уште посилно

А1 On - 10.10.2012

Турција најави „посилен одговор“ во случај сириските гранати да продолжат да паѓаат на нејзината територија. „И досега возвраќавме на гранатирањето, но ако продолжи оваа ситуација ќе одговориме уште ...

Американскиот секретар за одбрана потврди: САД испраќа војници на јорданско – сириската граница

А1 On - 10.10.2012

Американскиот секретар за одбрана, Леон Панета, потврди дека американските војници се испратени на јорданско-сириската граница, наводно за да се зајакне јорданската војска во случај на ескалација на ...

УНХЦР: Бројот на сириски бегалци се искачи на 350.000 луѓе

МРТ - 10.10.2012

Обединетите нации регистрираа околу 350.000 сириски бегалци. Тоа е десетпати повеќе од податоците за март, а реалниот број може да биде околу 500.000, изјави регионалниот координатор за Сирија на ...

„Њујорк тајмс“: Американска воена мисија распоредена во Јордан поради кризата во Сирија

Сител - 10.10.2012

Американската армија тајно испратила група од над 150 планери и други експерти во Јордан, за да им помогнат на јорданските вооружени сили да се справат со бранот на сириски бегалци, да извршат ...

„Њујорк тајмс“: Американска воена мисија распоредена во Јордан

МРТ - 10.10.2012

Американската армија тајно испратила група од над 150 планери и други експерти во Јордан, за да им помогнат на јорданските вооружени сили да се справат со бранот на сириски бегалци, да извршат ...

ГШ на турската армија: Ако Сирија продолжи ќе одговориме со уште поголема сила

Сител - 10.10.2012

Турција ќе одговори со поголема сила ако продолжат нападите од Сирија, изјави денеска началникот на генералштабот на турската армија Неџдет Јозел.

Ако Сирија продолжи ќе одговориме со уште поголема сила

МРТ - 10.10.2012

Турција ќе одговори со поголема сила ако продолжат нападите од Сирија, изјави денеска началникот на генералштабот на турската армија Неџдет Јозел.

Лавров ги повика Анкара и Дамаск да остварат директен дијалог

Сител - 10.10.2012

Турција и Сирија треба да остварат директен дијалог за нормализирање на односите меѓу двете земји, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Лавров ги повика Анкара и Дамаск да остварат директен дијалог

МРТ - 10.10.2012

Турција и Сирија треба да остварат директен дијалог за нормализирање на односите меѓу двете земји, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Турција и’ се закани на Сирија со поголема сила

Точка - 10.10.2012

Турската армија ќе одговори со поголема сила, ако нападите од Сирија продолжат да преминуваат на турската страна на границата, изјави началникот на Генералштабот на Турција, Неџет Јозел, пренесува ...

Турција: Ако Сирија продолжи ќе одговориме со уште поголема сила

Курир - 10.10.2012

Турција ќе одговори со поголема сила ако продолжат нападите од Сирија, изјави денеска началникот на генералштабот на турската армија Неџдет Јозел.

Турција и’ се закани на Сирија со поголема сила

Нетпрес - 10.10.2012

Турската армија ќе одговори со поголема сила, ако нападите од Сирија продолжат да преминуваат на турската страна на границата, изјави началникот на Генералштабот на Турција, Неџет Јозел, пренесува ...

Турција и' се закани на Сирија со пожесток одговор

Макфакс - 10.10.2012

Врховниот командант на турската армија, генералот Беџдет Озел, во средата и' се закани на Сирија „со уште посилен одговор" доколку продолжи истрелувањето на гранит кон турска територија.

Турција: Ако Сирија продолжи ќе возвратиме посилно

Денешен - 10.10.2012

Турција ќе одговори со поголема сила ако продолжат нападите од Сирија, изјави денеска началникот на генералштабот на турската армија Неџдет Јозел.

Остро предупредување кон Сирија од Турција

Inpress - 10.10.2012

Aксакале, 10. октомври 2012 (ИНПРЕС) Воен шеф на Турција ја предупреди Сирија дека ќе има построг одговор, ако сириските бунтовници продолжат да експлодираат на турската почва.

Абдула Ѓул ја повика Меѓународната заедница да преземе акција во Сирија

Р.С.Европа - 09.10.2012

Турскиот претседател Абдула Ѓул изјави дека во Сирија се развива најлошо светско сценарио и ја повика Меѓународната заедница да дејствува во Сирија.Ѓул рече во Анкара дека Турција ќе продолжи да ...

Отров во турскиот чај

Дневник - 09.10.2012

Христо ИВАНОВСКИ Подзаспаното гратче Акчакале во југоисточна Анадолија, на границата меѓу Турција и Сирија е местото што би можело да ја симболизира големата пресвртница во процесот на Арапската ...

Турскиот претседател Ѓул тврди: Во Сирија се развива најлошото светско сценарио

Канал5 - 09.10.2012

Турскиот претседател Абдула Ѓул изјави дека во Сирија се развива најлошо светско сценарио и ја повика меѓународната заедница да дејствува во Сирија.

Ердоган: Границите на Турција отворени за сириските бегалци

Сител - 09.10.2012

Турција ќе продолжи да прима бегалци од Сирија на својата територија, објави премиерот Реџеп Тајип Ердоган на седници на владејачката Партија на правдата.

Ердоган - Границите на Турција се отворени за сириските бегалци

Inpress - 09.10.2012

Анкара, 9. октомври 2012 (ИНПРЕС) Турција ќе продолжи да прима бегалци од Сирија на својата територија, објави премиерот Реџеп Тајип Ердоган на седници на владејачката Партија на правдата.

Опасен пресврт во турската надворешна политика

Deutsche Welle - 08.10.2012

Со напуштањето на политиката на употреба на „мека сила“ и заканите за војна со Сирија, Турција се впушта во опасна зона и ризикува влошени односи со сите соседи.

Ѓул ја повика меѓународната заедница да преземе акција поради случувањата во Сирија

24 Вести - 08.10.2012

Турскиот претседател Абдулах Ѓул денеска изјави дека во Сирија се развиваат „најлошите сценарија“ и ја повика меѓународната заедница да дејствува.

Петти ден меѓугранични инциденти меѓу Сирија и Турција

Р.С.Европа - 08.10.2012

Турската артилерија вчера отвори оган кон Сирија, неколку минути откако една граната испукана од сириска страна падна до склад за жито во близина на турскиот град Акчакале.

Турско- сириските тензии се заоструваат

Р.С.Европа - 08.10.2012

Турските власти соопштија дека денеска војската отворила оган во пограничната област како одговор на нападот на Сирија. Ова е шести ден по ред како туркста војска возвраќа на напади кои се случуваат ...

Турција побара меѓународната акција во Сирија

Р.С.Европа - 08.10.2012

Турскиот претседател Абдула Ѓул денеска изјави дека „најлошите сценарија“ во Сирија веќе се случуваат и меѓународната заедница мора да реагира.

Турција-Сирија: шести ден престрелки

МКД - 08.10.2012

Турската војска и денес ѝ возвратила на Сирија, откако една граната од сириска територија паднала и експлодирала во турската јужна провинција Хатај.

Гранатите врз Акчакале биле сириски

Дневник - 08.10.2012

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу вчера ја отфрли можноста „трета страна“ да е замешана во инцидентот од средата, кога беше гранатиран турскиот град Акчакале, при што загинаа петмина ...

Турската артилерија повторно пука кон Сирија, Асад во јавноста, Давутоглу сака подпретседателот да ја превземе Сирија

А1 On - 08.10.2012

Турската артилерија повторно испука неколку гранати кон Сирија, петти ден по ред. Наводно, тоа е само уште еден одговор по паѓањето на нова граната испалена од сириска страна во близина на градот ...

Тампон-зона меѓу Сирија и Турција

Н.Македонија - 08.10.2012

Турскиот весник „Заман“ пишува дека сириската влада била принудена да отстапи пред турскиот ултиматум и да ги прифати условите за создавање десеткилометарска тампон-зона покрај границата меѓу двете ...

Турската армија возврати на сириското гранатирање

Н.Македонија - 08.10.2012

Турската армија возврати денеска со гранатирање на сириска територија откако граната испукана од сириска страна падна во провинцијата Хатај на турската страна од границата Тоа е шести по ред ден на ...

Турција повторно отвори оган по паѓање на сириски проектил

Кајгана - 08.10.2012

Турската армија повторно отвори артилериски оган врз територијата на соседна Сирија, откако во турската погранична провинција Хатај паднал проектил истрелан од сириска територија, пренесува Reuters ...

Продолжува сириско- турскиот двобој преку граница

Канал5 - 08.10.2012

Нова размена на оган на сириско- турската граница. Сириската армија вчера во попладневните часови испука граната во пограничниот град Акџакале, по што турската војска врати со артилериски оган.

Турскиот претседател ја повика меѓународната заедница да преземе акција поради случувањата во Сирија

Сител - 08.10.2012

Турскиот претседател Абдулах Ѓул денеска изјави дека во Сирија се развиваат „најлошите сценарија“ и ја повика меѓународната заедница да дејствува.

Продолжуваат артилериските напади помеѓу Турција и Сирија

Точка - 08.10.2012

Турската војска извела нов артилериски напад на Сирија, откако близу градот Акчакале паднала граната од Сирија. Ова е веќе петти ден на размена на оган на двете земји, откако во првиот напад на ...

Продолжуваат артилериските напади помеѓу Турција и Сирија

Нетпрес - 08.10.2012

Турската војска извела нов артилериски напад на Сирија, откако близу градот Акчакале паднала граната од Сирија. Ова е веќе петти ден на размена на оган на двете земји, откако во првиот напад на ...

Турската војска извела нов артилериски напад на Сирија, откако близу градот Акчакале паднала граната од Сирија.

Таратур - 08.10.2012

Турската војска извела нов артилериски напад на Сирија, откако близу градот Акчакале паднала граната од Сирија. Ова е веќе петти ден на размена на оган на двете земји, откако во првиот напад на ...

Ѓул ја повика меѓународната заедница да преземе акција поради случувањата во Сирија

еВести - 08.10.2012

Турскиот претседател Абдулах Ѓул денеска изјави дека во Сирија се развиваат „најлошите сценарија“ и ја повика меѓународната заедница да дејствува.

Турција и Сирија шести ден по ред разменуваат оган

Sky - 08.10.2012

Турската војска и денеска, шести ден по ред, разменуваше прекуграничен оган со сириските војници, јавија официјални лица.

Турција повторно отвори оган по паѓање на сириски проектил

Макфакс - 08.10.2012

Турската армија во понеделникот повторно отвори артилериски оган врз територијата на соседна Сирија, откако во турската погранична провинција Хатај паднал проектил истрелан од сириска територија, ...

Бурната историја на турско-сириските односи

Макфакс - 08.10.2012

Од почетокот на бунтот против сирискиот претседател Асад, Турција ги прифаќаше бегалците од Сирија, но со заострувањето на конфликтот ги прекина односите со соседот земја кои беа во нагорен тренд по ...

Турција ја гранатира Сирија

Денешен - 08.10.2012

Турската армија возврати денеска со гранатирање на сириска територија откако граната испукана од сириска страна падна во провинцијата Хатај на турската страна од границата.