TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одложено рочиштето за „Моќник“, Милошоски обвини дека судството работи под диктат

24 Вести - 25.11.2020

Првото рочиште по предметот „Моќник” се одложи за 23 декември поради неприсуство на повеќе од обвинетите, дел поради неуредно добиено известување, а дел поради КОВИД-19. Обвинетиот Томе Аџиев, со уредна документација го известиле судот дека е ...

Одложено рочиштето за „Моќник“, Антонијо Милошоски дојде, Томе Аџиев имал корона

Фокус - 25.11.2020

Првото рочиште по предметот „Моќник” се одложи за 23 декември поради неприсуство на повеќе од обвинетите, дел поради неуредно добиено известување, а дел поради Ковид-19. Обвинетиот Томе Аџиев, со уредна документација го известил судот дека е ...

Одложено рочиштето за „Моќник"

Канал5 - 25.11.2020

Првото рочиште по предметот „Моќник” се одложи за 23 декември поради неприсуство на повеќе од обвинетите, дел поради неуредно добиено известување, а дел поради КОВИД-19. Обвинетиот Томе Аџиев, со уредна документација го известиле судот дека е ...

„Моќник“: Милошоски дојде на првото судење, но ковид го одложи стартот

Алсат-М - 25.11.2020

Денеска во Основниот кривичен суд во Скопје требаше да почне судскиот процес за предметот „Моќник“, каде што еден од обвинетите е пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, но ковид-19 го одложи стартот.

Милошоски: „Моќник“ го почнала Јанева која се занимавала со рекетирање, а го продолжила Фетаи која земала незаконски ...

Фокус - 25.11.2020

Обвинението за случајот „Моќник“ е правно неиздражмно и политичко, вели пратеникот Антонијо Милошоски, кој е еден од обвинетите во овој случај. Според него ова обвинение е компромитирано бидејќи истрагата ја почнала поранешната специјална јавна ...

Милошоски: Во одбраната ќе ја користиме силата на аргументите

Канал5 - 25.11.2020

Како одбрана спремни сме да ги користиме силата на аргументите и сите други потребни докази за да ја увериме и јавноста, дека се работи за правно неоснован и политички мотивиран предмет, изјави Антонио Милошоски, по денешното рочиште за Моќник.

Милошоски: Владата нарачува, Обвинителството спроведува политички случаи

Канал5 - 25.11.2020

Владата нарачува случаи, обвинителството испорачува политички случаи и очекувам во тој дел обвинителството да го користи аргументот на силата пред судот. Почитувани, во врска со овој случај ги известив Коалицијата за правично судење, Мисијата на ...

Почна судењето на Милошоски и татко му за купената зграда со Измама и за нарачаната лустрација на сега веќе починатиот ...

Сакам да кажам - 25.11.2020

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, татко му Милош Милошоски и уште десетина обвинети денеска седнаа на обвинителни клупи пред судијката Ленка Давиткова, но обвинетиот поранешен главен лустратор Томе Аџиев не дојде, зашто е позитивен на ...

Одложено рочиштето за „Моќник“

ТВ21 - 25.11.2020

Првото рочиште по предметот „Моќник” се одложи за 23 декември поради неприсуство на повеќе од обвинетите, дел поради неуредно добиено известување, а дел поради КОВИД-19. Обвинетиот Томе Аџиев, со уредна документација го известиле судот дека е ...

Милошоски и неговиот татко седнаа на обвинителна клупа за „Моќник“

Алсат-М - 25.11.2020

Пратеникот од ВМРО – ДПМНЕ, Антонијо Милошоски и неговиот татко седнаa на обвинителна клупа за случајот „Моќниќ“. Сепак рочиштето денеска се одложи, оти на судењето не дојдоа шест од тринаесетте обвинети кои или не добиле уредно покана или се болни ...

„Моќник“: Милошоски дојде на првото судење, но ковид го одложи стартот

360 степени - 25.11.2020

Меѓу оние кои отсуствуваа поради ковид – ситуацијата е претседателот на поранешната Лустрациска, Томе Аџиев и ексградоначалникот на Македонски Брод Денеска во Основниот кривичен суд во Скопје требаше да почне судскиот процес за предметот „Моќник“ ...

Милошоски: „Моќник“ е паушален случај, политички мотивиран

360 степени - 25.11.2020

Обвинението за „Моќник“ е паушално и политички мотивирано, рече пратеникот Антонијо Милошоски, кој е еден од обвинетите во овој случај. Тој се товари за измама и злоупотреба на службената положба и овластувања, а по одложувањето на денешното прво ...

Коронавирусот го одложи почетокот на судењето за Антонио Милошоски

Сител - 25.11.2020

Случајот "Моќник" влезе во судница. Обвинети се 13 лица, Антонио Милошоски, неговиот татко, поранешниот претседател на Комисијата за лустрација, Томе Аџиев, ексградоначалникот на Македонски брод, Милосим Војнески.

Милошоски: Во одбраната ќе ја користиме силата на аргументите

Press24 - 25.11.2020

Како одбрана спремни сме да ги користиме силата на аргументите и сите други потребни докази за да ја увериме и јавноста, дека се работи за правно неоснован и политички мотивиран предмет, изјави Антонио Милошоски, по денешното рочиште за случајот ...

Милошоски за случајот „Моќник“: Во одбраната ќе ја користиме силата на аргументите

ММС - 25.11.2020

Како одбрана спремни сме да ги користиме силата на аргументите и сите други потребни докази за да ја увериме и јавноста, дека се работи за правно неоснован и политички мотивиран предмет, изјави Антонио Милошоски, по денешното рочиште за случајот ...

Одложено рочиштето за „Моќник“, поголемиот дел од обвинетите не дојдоа

Независен - 25.11.2020

Првото рочиште по предметот „Моќник” се одложи за 23 декември поради неприсуство на повеќе од обвинетите, дел поради неуредно добиено известување, а дел поради КОВИД-19. Обвинетиот Томе Аџиев, со уредна документација го известиле судот дека е ...

Милошоски дојде, но рочиштето за „Моќник“ се одложи

Слободен Печат - 25.11.2020

Првото рочиште по предметот „Моќник” се одложи за 23 декември поради неприсуство на повеќе од обвинетите, дел поради неуредно добиено известување, а дел поради КОВИД-19. Обвинетиот Томе Аџиев, со уредна документација го известиле судот дека е ...

Милошоски бара меѓународна помош, вели дека случајот „Моќник“ е политички процес, сите сведоци на обвинението се од ...

МКД - 25.11.2020

Актуелната власт преку политичко-обвинителски процеси врши притисок врз политичките противници, изјави денеска Антонио Милошоски кој е обвинет за измама и за злоупотреба на службената положба во случајот „Моќник“, а обвинението е застапувано од ...

Милошоски: „Моќник“ е политички мотивиран случај

МКД - 25.11.2020

Деновиве ги известив и поканив овој предмет да го следат "Коалицијата за правично судење", Мисијата на ОБСЕ и Мисијата на ЕУ, со цел самите да се уверат дека се работи за арбитререн правно неоснован и политички мотивиран случај, изјави денес во ...

Милошоски: Ќе докажеме дека случајот „Моќник“ е политички мотивиран и правно неиздржан

Нетпрес - 25.11.2020

Случајот „Моќник” е правно неоснован и политички мотивиран, тоа ќе о докажеме со силата на аргументите, изјави Антонио Милошоски, пред Кривичниот суд во Скопје, еден од обвинетите откако судот објави дека рочиштето се одложува за 23 декември.

„Моќник“ одложен, дел од обвинетите позитивни на ковид-19

МКД - 25.11.2020

Првото рочиште по предметот „Моќник" се одложи за 23 декември поради отсуство на повеќе обвинети, дел поради неуредно добиено известување, а дел поради ковид-19. Обвинетиот Томе Аџиев, со уредна документација го известиле судот дека е позитивен на ...

Коронавирусот го одложи првото рочиште за „Моќник“, Милошоски вели дека Обвинителството нема издржани докази

А1 On - 25.11.2020

Првото рочиште по предметот „Моќник” се одложи за 23 декември поради неприсуство на повеќе од обвинетите, дел поради неуредно добиено известување, а дел поради Ковид-19. Обвинетиот Томе Аџиев, со уредна документација го известиле судот дека е ...

Одложено првото рочиште за „Моќник“ поради коронавирус

Макфакс - 25.11.2020

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, обвинет во случајот „Моќник“ кој се однесува на продажба на имот, во село Ижишта, сопственост на Македонски Брод, по првото рочиште кое беше одложено, рече дека обвинението е компромитирано.

Одложено рочиштето за предметот „Моќник“

Нетпрес - 25.11.2020

Првото рочиште по предметот „Моќник” се одложи за 23 декември поради неприсуство на повеќе од обвинетите, дел поради неуредно добиено известување, а дел поради КОВИД-19. Обвинетиот Томе Аџиев, со уредна документација го известиле судот дека е ...

Антонио Милошоски прв пат на обвинителна клупа, „Моќник“ денес влегува во судница

МКД - 25.11.2020

За денес во Основниот кривичен суд во Скопје е закажан почетокот на судскиот процес за предметот „Моќник", во кој еден од обвинетите е пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. Тој за првпат треба да седне на обвинителна клупа, а делата за кои се ...

Милошоски: Дел од Обвинителството е под силно влијание на Владата

Слободен Печат - 25.11.2020

Како одбрана спремни сме да ги користиме силата на аргументите и сите други потребни докази за да ја увериме и јавноста, дека се работи за правно неоснован и политички мотивиран предмет, изјави Антонио Милошоски, по денешното рочиште за случајот ...

Милошоски: Ќе докажеме дека „Моќник“ е политички мотивиран и правно неиздржан случај

+инфо - 25.11.2020

Случајот „Моќник” е правно неоснован и политички мотивиран, тоа ќе о докажеме со силата на аргументите, изјави Антонио Милошоски, пред Кривичниот суд во Скопје, еден од обвинетите откако судот објави дека рочиштето се одложува за 23 декември.

Коронавирусот го одложи судското рочиште за „Моќник“

+инфо - 25.11.2020

Се одложи првото судско рочиште во случајот „Моќник” во кој се обвинети 13 лица меѓу кои и Антонио Милошоски, неговиот татко, поранешниот претседател на Комисијата за лустрација, Томе Аџиев, поранешниот градоначаник на Македонски брод, Милосим ...

Одложено рочиштето за „Моќник“, Антонијо Милошоски дојде, Томе Аџиев имал корона

Либертас - 25.11.2020

Првото рочиште по предметот „Моќник” се одложи за 23 декември поради неприсуство на повеќе од обвинетите, дел поради неуредно добиено известување, а дел поради Ковид-19. Обвинетиот Томе Аџиев, со уредна документација го известил судот дека е ...

Ковид-19 го одложи судењето за „Моќник“ во кој е обвинет и Антонио Милошоски

еМагазин - 25.11.2020

Првото рочиште по предметот „Моќник” се одложи за 23 декември поради неприсуство на повеќе од обвинетите, дел поради неуредно добиено известување, а дел поради Ковид-19. Обвинетиот Томе Аџиев , со уредна документација го известил судот дека е ...

Одложено рочиштето за „Моќник”

Опсервер - 23.06.2021

– Главната расправа за „Моќник” предвидено да се одржи денеска се одлага по барања на јавниот обвинител кој го застапува овој случај. Како што информираат од Кривичниот суд Скопје, следното рочиште за овој предмет е закажано за 14 јули.

Одложено првото рочиште за „Моќник“ поради коронавирус

Точка - 25.11.2020

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, обвинет во случајот „Моќник“ кој се однесува на продажба на имот, во село Ижишта, сопственост на Македонски Брод, по првото рочиште кое беше одложено, рече дека обвинението е компромитирано.

Одложено првото рочиште за „Моќник“ поради коронавирус

Опсервер - 25.11.2020

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, обвинет во случајот „Моќник“, кој се однесува на продажба на имот во село Ижишта, сопственост на Македонски Брод, по првото рочиште, кое беше одложено, рече дека обвинението е компромитирано.

Милошоски:„Моќник“ е неоснован и политички монтиран случај

24Инфо - 25.11.2020

„Моќник“ е неоснован и политички монтиран, изјави за новинарите пратеникот Антонио Милошоски, eден од обвинентите во случајот по одложеното рочиште, денска во Кривичниот суд. – Деновиве ги известив и поканив овој предмет да го следат “Коалицијата за ...

Милошоски: Во одбраната ќе ја користиме силата на аргументите

Вечер Прес - 25.11.2020

Како одбрана спремни сме да ги користиме силата на аргументите и сите други потребни докази за да ја увериме и јавноста, дека се работи за правно неоснован и политички мотивиран предмет, изјави Антонио Милошоски, по денешното рочиште за случајот ...

„Моќник“: Милошоски дојде на првото судење, но ковид го одложи стартот

24Инфо - 25.11.2020

Првото рочиште по предметот „Моќник” се одложи за 23 декември поради неприсуство на повеќе од обвинетите, дел поради неуредно добиено известување, а дел поради КОВИД-19. Обвинетиот Томе Аџиев, со уредна документација го известил судот дека е ...

Милошоски: Владата нарачува, Обвинителството спроведува политички случаи

Опсервер - 25.11.2020

Почитувани, во врска со овој случај ги известив Коалицијата за правично судење, Мисијата на ОБСЕ, Мисијата на Европската унија, да проследат целиот случај од почеток до крај, бидејќи сакаме и тие да се уверат дека се работи за политички арбитререн, ...

Милошоски: Во одбраната ќе ја користиме силата на аргументите

Бриф - 25.11.2020

Како одбрана спремни сме да ги користиме силата на аргументите и сите други потребни докази за да ја увериме и јавноста, дека се работи за правно неоснован и политички мотивиран предмет, изјави Антонио Милошоски, по денешното рочиште за случајот ...

Милошоски: Владата нарачува, Обвинителството спроведува политички случаи

Курир - 25.11.2020

Почитувани, во врска со овој случај ги известив Коалицијата за правично судење, Мисијата на ОБСЕ, Мисијата на Европската унија, да проследат целиот случај од почеток до крај, бидејќи сакаме и тие да се уверат дека се работи за политички арбитререн, ...

Милошоски за случајот „Моќник„: Дел од Обвинителството е под силно влијание на Владата

еМагазин - 25.11.2020

Како одбрана спремни сме да ги користиме силата на аргументите и сите други потребни докази за да ја увериме и јавноста, дека се работи за правно неоснован и политички мотивиран предмет, изјави Антонио Милошоски , по денешното рочиште за случајот ...

Милошоски: Случајот „Моќник“ е правно неиздржан и има политичка димензија и цел

PressingTV - 25.11.2020

Неоснован и политички монтиран случај е „Моќник“, изјави за новинарите пратеникот Антонио Милошоски по одложеното рочиште. Деновиве ги известив и поканив овој предмет да го следат “Коалицијата за правично судење”, Мисијата на ОБСЕ и Мисијата на ЕУ, ...

Денеска започнува судењето за „Моќник“, Милошоски вели дека го води обвинителка која земала 88.000 евра за хонорари

Фактор - 25.11.2020

Пратеникот Антонијо Милошоски на денешниот старт на судењето за случајот „Моќник“ пред Кривичниот суд рече дека случајот е политички монтиран, а за обвинителката Фатиме Фетаи додаде дека е дискредитирана со самото тоа, како што вели, што земала ...

Милошоски: „Моќник” е политички мотивиран случај

Локално - 25.11.2020

Денешното рочиште на предметот „Моќник” беше одложено. Во судница беше присутен обвинетиот Антонио Милошоски, кој заедно со уште 12 лица се обвинети за продажбата на објект во село Ижишта-Општина Македонски Брод, кој го користела општина Пласница.

Милошоски за „Моќник“: Обвинителниот акт е компромитиран по два основи

Локално - 25.11.2020

„Обвинителниот акт е компромитиран по два основи, истрагата ја почнала специјалната обвинителка Катица Јанева, која се занимавала со рекетирање, а продолжена е од нејзината другарка Фетаи, за која Државната ревизија утврдила дека незаконски земала ...

Предметот „Моќник“ почна и се одложи

PressingTV - 25.11.2020

Предметот “Моќник” влезе во судница, но поради отсуство на обвинети и на нивни бранители заради заболеност од Ковид-19 или самоизлоација, денеска беше одложен. Во предметот се обвинети 13 лица, меѓу кои пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, ...

Милошоски: „Моќник“ е политички монторан случај, Обвинителството е под директна контрола на власта

Република - 25.11.2020

Неоснован и политички монтиран случај е „Моќник“, изјави за новинарите пратеникот Антонио Милошоски по одложеното рочиште. , рече Милошоски. Судското рочиште за овој случај беше одложено пораади отсуството на Томе Аџиев, кој е позитивен на корона.

Одложено рочиштето за „Моќник“

Н.Македонија - 25.11.2020

Првото рочиште во предметот „Моќник“ е одложено поради отсуство на повеќемина од обвинетите. Дел од нив не дошле на суд поради неуредно добиено известување, а дел поради коронавирусот. Рочиштето е одложено за 23 декември.

Почна судењето на Антонијо Милошоски, долгогодишен пратеник и поранешен министер

Магазин - 25.11.2020

Актуелната власт ги седна на обвинитлени клупи пред судијката Ленка Давиткова, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, неговиот татко Милош Милошоски и уште десетина обвинети , додека обвинетиот поранешен главен лустратор Томе Аџиев не дојде, ...

Милошоски: Ќе докажеме дека „Моќник“ е политички мотивиран и правно неиздржан случај

Магазин - 25.11.2020

Обвинението за „Моќник“ е паушално и политички мотивирано, рече пратеникот Антонијо Милошоски, кој е еден од обвинетите во овој случај. Тој се товари за измама и злоупотреба на службената положба и овластувања, а по одложувањето на денешното прво ...

Милошоски: Владата нарачува, Обвинителството спроведува политички случаи

Скопје1 - 25.11.2020

Во врска со овој случај ги известив Коалицијата за правично судење, Мисијата на ОБСЕ, Мисијата на Европската унија, да проследат целиот случај од почеток до крај, бидејќи сакаме и тие да се уверат дека се работи за политички арбитререн, правно ...

Одложено рочиштето за Моќник, екс лустраторот Томе Аџиев позитивен на Ковид 19, обвинетиот Милошоски се појави во ...

Frontline - 25.11.2020

Во судница беше присутен обвинетиот Антонио Милошоски, кој заедно со уште 12 лица се обвинети за продажбата на објект во село Ижишта-Општина Македонски Брод, кој го користела општина Пласница.

Милошоски: Владата нарачува, ОБВИНИТЕЛСТВОТО СПРОВЕДУВА ПОЛИТИЧКИ СЛУЧАИ

Вечер - 25.11.2020

Почитувани, во врска со овој случај ги известив Коалицијата за правично судење, Мисијата на ОБСЕ, Мисијата на Европската унија, да проследат целиот случај од почеток до крај, бидејќи сакаме и тие да се уверат дека се работи за политички арбитререн, ...

Милошоски го гонат рекетарка и обвинителка што незаконски земала 87 илјади евра

Expres - 25.11.2020

Реакција на пратеникот Антонио Милошоски во врска со рочиштето за случајот “Моќник” кое е одложено за 23 декември. “Деновиве ги известив и поканив овој предмет да го следат “Коалицијата за правично судење”, Мисијата на ОБСЕ и Мисијата на ЕУ, со цел ...

Побарав од ОБСЕ и ЕУ да го следат цел процес за „Моќник“ за да се уверат дека се работи за политички случај, вели ...

MakPress - 25.11.2020

Како одбрана спремни сме да ги користиме силата на аргументите и сите други потребни докази за да ја увериме и јавноста, дека се работи за правно неоснован и политички мотивиран предмет, изјави Антонио Милошоски, по денешното рочиште за случајот ...

Милошоски: Обвинението против мене за „Моќник“ е целосно компромитирано

MakPress - 25.11.2020

Во врска со овој случај ги известив Коалицијата за правично судење, Мисијата на ОБСЕ, Мисијата на Европската унија, да проследат целиот случај од почеток до крај, бидејќи сакаме и тие да се уверат дека се работи за политички арбитререн, правно ...

Одложено рочиштето за „Моќник”

MakPress - 23.06.2021

Главната расправа за „Моќник” предвидено да се одржи денеска се одлага по барања на јавниот обвинител кој го застапува овој случај. Како што информираат од Кривичниот суд Скопје, следното рочиште за овој предмет е закажано за 14 јули.