TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Снимка со тренинг на ИСИС: милитантите се удираат по слабини и „играат“ долга магарица (ВИДЕО)

МКД - 29.11.2015

ИСИС тврди дека тренинг-кампот е сместен во авганистанско-пакистанскиот регион, каде што се надеваат дека ќе воспостават разграноци. На новообјавено видео со тренинг на ИСИС се гледа како џихадистичките борци се удираат по слабини и „играат“ долга ...

Заробен припадник на ИСИС плаче како мало дете(видео)

Република - 29.11.2015

Припадник на ИСИС плачел како мало дете кога го заробиле Курдите. Видеото кое се појавило на социјалните мрежи предизвика лавина кометари на потсмев. Заробеникот немал видливи повреди, ниту пак трагови на мачење додека седел на задниот дел на ...

Владимир Путин испраќа 150 илјади војници во Сирија, а Турција распоредува војска и тенкови на границата

Денешен - 29.11.2015

Според Британскиот весник “Експрес” Владимир Путин решил да ја заврши војната со ИСИС и се спрема да испрати 150.000 војници во Сирија за да ги “исчистат” џихадистите. Британскиот весник се повикува на извор од руската администрација и тврди дека ...

Протести во Лондон:Граѓаните се против напади врз ИСИС

Локално - 29.11.2015

Пoвеќе од 5000 луѓе протестираа вчера Лондон против евентуално учество на Велика Британија во воздушни напади против Исламската држава во Сирија. На почетокот на неделата се очекува британскиот парламент да гласа за тоа, а премиерот Дејвид Камерон ...

ВИДЕО: Заробен припадник на ИСИС плаче како мало дете

Денешен - 29.11.2015

Припадник на ИСИС плачел како мало дете кога го заробиле Курдите. Видеото кое се појавило на социјалните мрежи предизвика лавина кометари на потсмев. Заробеникот немал видливи повреди, ниту пак трагови на мачење додека седел на задниот дел на ...

БРУТАЛНОСТА НА ИСИС: Жена запалиле жива, зашто одбила екстремен сексуален чин

Фактор - 29.11.2015

Терористичката органицазија ИСИС е позната по својата бруталност прикажана преку безмилосно убивање цивили, обезглавување заложници и уништување историски богатства. Освен тоа, Исламската Држава не престанува да изненадува со систематското насилство ...

Путин испраќа 150.000 војници во Сирија - Турција распоредува војска и тенкови на границата со Сирија

Пулс24 - 29.11.2015

Според Британскиот весник “Експрес” Владимир Путин решил да ја заврши војната со ИСИС и се спрема да испрати 150.000 војници во Сирија за да ги “исчистат” џихадистите. Британскиот весник се повикува на извор од руската администрација и тврди дека ...

Страв и лицемерие: ЕУ создава брутални екстремисти на ИСИС

Идивиди - 29.11.2015

24 сата – Загреб Обама „вети‟ дека бескомпромисно ќе го брани „нашиот начин на живот‟, без оглед на тоа што никој жив не знае што точно се подразбира под тоа. Реакцијата на претседателот на Франција, Франсоа Оланд по терористичкиот напад во Париз ...

Страв и лицемерие: ЕУ создава брутални екстремисти на ИСИС

Lider - 29.11.2015

Обама „вети‟ дека бескомпромисно ќе го брани „нашиот начин на живот‟, без оглед на тоа што никој жив не знае што точно се подразбира под тоа. Реакцијата на претседателот на Франција, Франсоа Оланд по терористичкиот напад во Париз уште еднаш ја ...

Германски политичар тврди дека ИСИС во Европа влегува со бегалците

Сител - 28.11.2015

Дел од радикалите од ИСИС кои што во Европа планираат терористички напади на континентот влегуваат скриени меѓу бегалците, смета шефот на германската канцеларија за заштита на уставноста Ханс Јорг Маасен.

Германски политичар тврди дека ИСИС во Европа влегува со бегалците

Репортер - 28.11.2015

Дел од радикалите од ИСИС кои што во Европа планираат терористички напади на континентот влегуваат скриени меѓу бегалците, смета шефот на германската канцеларија за заштита на уставноста Ханс Јорг Маасен.

Германски политичар тврди дека ИСИС во Европа влегува со бегалците

Курир - 28.11.2015

Дел од радикалите од ИСИС кои што во Европа планираат терористички напади на континентот влегуваат скриени меѓу бегалците, смета шефот на германската канцеларија за заштита на уставноста Ханс Јорг Маасен.

Нутела одбиле да направат персонализирана тегла од нивниот крем за девојче по име Исис (ФОТО)

МКД - 28.11.2015

Нутела ја одбиле молбата на едно семејство од Австралија, да го напишат името на нивното пет годишно девојче Исис на една од нивните тегли со крем. Компанијата не сакала на нивниот производ да го стави името на девојчето кое исто така е и име на ...

Маасен: Џихадистите во Европа доаѓаат со бегалците

Press24 - 28.11.2015

Дел од радикалите од ИСИС кои што во Европа планираат терористички напади на континентот влегуваат скриени меѓу бегалците, смета шефот на германската канцеларија за заштита на уставноста Ханс Јорг Маасен.

Страв и лицемерие: ЕУ создава брутални екстремисти на ИСИС

Press24 - 28.11.2015

24 сата – Загреб Обама „вети‟ дека бескомпромисно ќе го брани „нашиот начин на живот‟, без оглед на тоа што никој жив не знае што точно се подразбира под тоа. Реакцијата на претседателот на Франција, Франсоа Оланд по терористичкиот напад во Париз ...

Милитант на ИСИС разнесен од ракета додека снима пропаганден говор (ВИДЕО)

МКД - 28.11.2015

На интернет се појави снимка од 7 ноември што го прикажува моментот кога милитант на Исламска држава и неговиот камерман се погодени од проектил додека снимаат пропагандни материјали. На снимката, која трае 40 секунди, член на ИСИС држи говор во кој ...

ВИДЕО: Многу голем „јунак“ - џихадист од ИД не престана да плаче

Press24 - 28.11.2015

Припадник на Исламската држава плачел како мало дете кога Курдите го заробиле. Курдските сили во Ирак заробиле еден терорист, припадник на ИД, а потоа на интернет го постираа видеото на кое се гледа како џихадистот плаче, иако ништо не му прават.

(ВИДЕО) ЏИХАДИСТ „ПЛАЧИ П..КА„: Заробен борец на ИД „кука„ и плаче да не го убијат

Репортер - 28.11.2015

На интернет се појави видео снимка на еден заробен џихадист на ИСИС. Крдските сили го заробиле во Ирак. На неа може да се забележи како тој плаче и моли за неговиот живот да биде поштеден.

Три причини зошто Франција не побара помош од НАТО во борбата против ИСИС

МКД - 28.11.2015

Франција прогласи состојба на војна со ИСИС по терористичките напади во Париз, но претседателот Франсоа Оланд избегнува да го извлече своето најголемо оружје: да го активира членот 5 од Северноатлантскиот договор, кој ги обврзува сите членки на НАТО ...

Страв и лицемерие: ЕУ создава брутални екстремисти на ИСИС

А1 On - 28.11.2015

24 сата – Загреб Обама „вети‟ дека бескомпромисно ќе го брани „нашиот начин на живот‟, без оглед на тоа што никој жив не знае што точно се подразбира под тоа. Реакцијата на претседателот на Франција, Франсоа Оланд по терористичкиот напад во Париз ...

Страв и лицемерие: ЕУ создава брутални екстремисти на ИСИС

Репортер - 28.11.2015

24 сата – Загреб Обама „вети‟ дека бескомпромисно ќе го брани „нашиот начин на живот‟, без оглед на тоа што никој жив не знае што точно се подразбира под тоа. Реакцијата на претседателот на Франција, Франсоа Оланд по терористичкиот напад во Париз ...

Германски политичар тврди дека ИСИС во Европа влегува со бегалците

А1 On - 28.11.2015

Дел од радикалите од ИСИС кои што во Европа планираат терористички напади на континентот влегуваат скриени меѓу бегалците, смета шефот на германската канцеларија за заштита на уставноста Ханс Јорг Маасен.

Страв и лицемерие: ЕУ создава брутални екстремисти на ИСИС

Алфа - 28.11.2015

Обама „вети‟ дека бескомпромисно ќе го брани „нашиот начин на живот‟, без оглед на тоа што никој жив не знае што точно се подразбира под тоа. Обама „вети‟ дека бескомпромисно ќе го брани „нашиот начин на живот‟, без оглед на тоа што никој жив не ...

Се очекуваат нови напади: 7.900 борци на ИСИС пристигнале во Европа со мигрантите

еМагазин - 28.11.2015

Дел од радикалите од ИСИС кои што во Европа планираат терористички напади на континентот влегуваат скриени меѓу бегалците, смета шефот на германската канцеларија за заштита на уставноста Ханс Јорг Маасен.

(ВИДЕО) ЏИХАДИСТ ПЛАЧЕ КАКО МАЛО ДЕТЕ: Курдите заробиле член на ИСИС, нема да верувате како ПЛАЧЕ!

Фактор - 28.11.2015

Припадник на ИСИС плачел како мало дете кога го заробиле Курдите. Видеото кое се појавило на социјалните мрежи предизвика лавина кометари на потсмев. Заробеникот немал видливи повреди, ниту пак трагови на мачење додека седел на задниот дел на ...

КОНТРОВЕРЗНО ВИДЕО: Турски војници разговараат со терористи на ИСИС?!

Пулс24 - 28.11.2015

Аматерска снимка која е снимена во близина на ридот Зарова, на периферијата на Кобане, покрена низа прашања зa односите помеѓу терористите и претставниците на безбедносните сили на Турција, која воедно е членка на НАТО.

Германски политичар тврди дека ИД во Европа влегува со бегалците

Денешен - 28.11.2015

Дел од радикалите од ИСИС кои што во Европа планираат терористички напади на континентот влегуваат скриени меѓу бегалците, смета шефот на германската канцеларија за заштита на уставноста Ханс Јорг Маасен.

(НЕВЕРОЈАТНА СНИМКА) Погледнете како Турските граничари си разговараат со терористи на ИСИС на границата со Сирија!

Репортер - 27.11.2015

Неверојатно видео се појави, прикажувајќи ги терористите на ИСИС како си тераат моабет со група на Турски граничари во близина на Сирискиот град Кобане. Аматерската снимка е снимена во близина на ридот Зарова, на периферијата на Кобане, а подига ...

21-годишен скопјанец се борел за ИСИС

Фактор - 27.11.2015

Уапсен е 21-годишен скопјанец со иницијали С.Р под сомнение дека во два наврати патувал во Сирија како припадник на ИСИС, соопшти денеска МВР. „Според сознанијата пријавениот бил припадник на Исламската држава и првото заминување за Сирија го ...

Анализа:1 година и 10 милијарди долари, толку е потребно за да се победи Исламската држава

Локално - 27.11.2015

Околу една година и минимум 10 милијарди долари се потребни за победа над Исламската држава,а копнената операција е задолжителна, тврдат во своите истражувања познати светски воени аналитичари.

ИСИС со закана и кон Македонија: Ќе ве изгори огнот на војната (видео)

Канал5 - 26.11.2015

Медиумското крило на исламската држава, „Ал Хајат медиа центар" објави ново пропагандно видео во коe џихадистите се закануваат кон државите во Европа, вклучително и Македонијa. Објавена е верзија на англиски јазик и со босански превод.

Црвен аларм поради тероризам: Уапсена жена војник на ИСИС - Обучена да биде бомбаш-самоубиец

Сител - 26.11.2015

Државјанка на Србија, наследничка на ИСИС, Е.Џ (21) е уапсена вчера во населбата Калесија во Босна и Херцеговина во акција на полицијата откако била известена од српската разузнавачка служба.

ЦРВЕН АЛАРМ НА БАЛКАНОТ: Уапсена жена член на ИСИС – тренирана да биде бомбаш самоубиец

Репортер - 26.11.2015

Државјанка на Србија, следбеничка на ИСИС Е.Џ. (21), е уапсена вчера во населбата Калешија во БиЏ во акцијата СИПА. Таа добро е истренирана за самоубиствени напади и спремна е да изведе терористички напад на овие простори.

Велика Британија се приклучува во нападите кон ИСИС!

Репортер - 26.11.2015

После руските и француските сили кои ја напаѓаат ИСИС од воздухот, сега и Велика Британија се приклучи во војната против оваа дива држава. Британскиот премиер Дејвид Камерон наведе дека ИД се повеќе ќе се зголемува, доколку Британија не почне да ...

„Ние го имавме први!“ Селаните од Исис, Австралија, одбиваат да го сменат името (ВИДЕО)

МКД - 26.11.2015

Многу далеку од Сирија и Ирак, во Австралија постои село што се вика Исис и е дом на 6 илјади луѓе. Иако името на селото е исто со името на зогласните терористи, селаните одбиваат да го сменат.

Црвен аларм поради тероризам: Уапсена жена обучена да биде бомбаш-самоубиец

Press24 - 26.11.2015

Државјанка на Србија, наследничка на ИСИС, 21-годишната Е.Џ е уапсена вчера во населбата Калесија во Босна и Херцеговина во акција на полицијата откако била известена од српската разузнавачка служба.

АМЕРИКА ГИ ПРЕДУПРЕДУВА ТЕРОРИСТИТЕ: Бегајте од своите камиони, следува бомбардирање

Пулс24 - 26.11.2015

Минатата недела, Русите и Французите бараа одмазда за неодамнешните терористички напади врз нивните нации преку испраќање на воздушни бомбардирања на утврдувањата на ИСИС. Веднаш по тоа, САД стапи на сцена.

Е, сега навистина е светска војна: Британија се приклучува во нападот на ИСИС, Русија ја „боцна“ Турција

Пулс24 - 26.11.2015

Покрај руските и француските сили кои ја напаѓаат ИСИС преку воздух, сега и Велика Британија се приклучува во војната против овие две држави. Британскиот премиер Дејвид Камерон навел дека Исламската држава ќе расте уште повеќе доколку Британија не ...

ЦРВЕН АЛАРМ ВО СРБИЈА ПОРАДИ ТЕРОРИЗАМ: Уапсена жена борец на ИСИС- Тренирана да биде БОМБАШ САМОУБИЕЦ

Фактор - 26.11.2015

Државјанка на Србија, следбеник на ИСИС Е. Џ. (21), уапсена е синоќа во населбата Калесија во БиХ во акција на СИПА со која српските разознавачки служби разменувале податоци за неа. Таа е уапсена заедно со нејзиниот сопруг Енес Мешич, кој е пуштен ...

Исламска држава со закана и до Македонија: Ќе ве изгориме во војна (ВИДЕО)

+инфо - 25.11.2015

Терористичката организација Исламска држава објави ново видео преку кое се заканува на дури 60 држави меѓу кои е и Македонија, но и Босна и Херцеговина, Словенија и Хрватска. На сите овие земји, во видеото наречени „членки на ѓаволската коалциија“ ...

ИСИС и се закани и на Македонија (ВИДЕО)

Курир - 25.11.2015

Медиумското крило на Исламската држава, „Ал Хајат медиа центар" објави ново пропагандно видео во која џихадистите се закануваат кон државите во Европа, вклучително и ...

Писмо од Рака

Оff.net - 25.11.2015

Сведоштво од прва рака за тоа како е да се живее во градот кој го контролира ИСИС. На моменти тоа личи на животот во Србија бомбардирана од НАТО: земјата ти ја држат бандити ама овие што од воздух демек те ослободуваат, рокаат бомби врз тебе.

Колку САД вистински ги бомбардираат ИСИС?

Кајгана - 25.11.2015

BBC објави интересна видео анимација во која прави споредба на интензитетот на бомбардирањето што САД го прави врз ИСИС, со кампањите што американската авијација ги правела во претходните конфликти.

ИСИС ѝ се закани и на Македонија: Дел сте од ѓаволската коалиција, ќе ве изгори огнот на војната (ВИДЕО)

МКД - 25.11.2015

Терористите на Исламска држава објавија нова снимка во која се закануваат со терористички напади низ целиот свет. Закана се однесува на дури 60 светски држави, а меѓу нив се и Македонија, Србија, БиХ, Хрватска и Словенија.

ИСИС со закани и до Македонија (Видео)

Вечер Прес - 25.11.2015

Медиумското крило на Исламската држава, „Ал Хајат медиа центар" објави ново пропагандно видео во која џихадистите се закануваат кон државите во Европа, вклучително и Македонија. Објавена е верзија на англиски јазик и со босански превод.

ИСИС со закани и до Македонија (Видео)

Република - 25.11.2015

Медиумското крило на Исламската држава, „Ал Хајат медиа центар“ објави ново пропагандно видео во која џихадистите се закануваат кон државите во Европа, вклучително и Македонија. Објавена е верзија на англиски јазик и со босански превод.

ИСИС и се закани и на Македонија: „Ќе ве изгори воен оган"

Пулс24 - 25.11.2015

Медиумското крило на Исламската држава, „Ал Хајат медиа центар" објави ново пропагандно видео во која џихадистите се закануваат кон државите во Европа, вклучително и Македонија Објавена е верзија на англиски јазик и со босански превод.

(ФОТО) Американците открија како навистина настана ИСИС!

Репортер - 24.11.2015

На неколку американски портали оваа слика стана вистински хит, тврдејќи дека на овој начин џихадистите дошле до името ИСИС. Сите мислевте дека е вака, зарем ...

Новинар што се вратил од штабот на ИСИС кажува како може се поразат џихадистите (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 23.11.2015

Јирген Тоденхофер е првиот западен новинар кому му било дозволено да влезе на територијата контролирана од т.н. Исламска држава. Пред една година тој поминал 10 дена меѓу терористите, посетувајќи ја и Рака, главниот град на самопрогласениот калифат.

Путин сака да сврти страница од Украина на Сирија

МКД - 23.11.2015

Москва, САД и ЕУ имаат заеднички непријател во ИСИС, но Украина сè уште ги разделува. Кога станува збор за односите со Русија, Кремљ сака Западот да избере меѓу одржувањето на дипломатскиот притисок во Украина и соработката „авион до авион“ во ...

Дали тоа Русија или Франција ја гаѓаат ИСИС со хемиско оружје во Рака? (ВИДЕО)

МКД - 23.11.2015

Активистите во Сирија јавуваат дека при воздушните напади во земјата се употребува бел фосфор, кој предизвикува ужасни изгореници ако со него се напаѓаат луѓе. Една или повеќе членки на меѓународната заедница во нападите врз ИСИС во Рака наводно ...

Низ 2015-та

Оn.net - 23.11.2015

ОН ја прогласи 2015-та за Меѓународна година на светлината и Меѓународна година на почвите. Што донесе оваа година - месец по месец. Јануари - Литванија го воведе еврото како официјална валута.

Руската авијација откри конвој од 500 возила на ИСИС, што мислите што остана од конвојот?!

Сител - 23.11.2015

Руските сили во Сирија откриле конвој од околу 500 возила и цистерни на ИСИС кој се движел кон Ирак. Се претпоставува дека се работело за колона во која имало голем број на цистерни кои превезувале ирачка нафта за Турција, а потоа тргнале по нова ...

Од каде потекнува Исис?

Факултети - 23.11.2015

Во оваа епизода од „Truth of media“, се истражува потеклото на Исис кое веќе било долго време заборавено. Тука се разгледува централниот проблем за тоа дали Исис била создадена од „неактивноста“ од страна на владата на Америка, или пак, преку ...

Следете ги парите: Париз - Исис- Париз

Оff.net - 23.11.2015

Дека оние што сами се разнесуваат или рафално пукаат по концертни сали се морони, морони се. Ама дека целата оваа приказна со тероризмот не може да се сведе само на морони, не може. Неколку незгодни прашања на таа тема.

ТОП 5: Во овие земји има најмногу приврзаници на ИСИС

Фактор - 23.11.2015

Во листата на земји со најголем број лица кои се придружиле на Исламската Држава се најде и Балканот. Босна и Херцеговина се најде на четврто место на светот според бројот на лица кои се придружиле кон терористичката ИСИС, пишуваат британските ...

СТРАТЕГИЈА: Како да се уништи ИСИС во три чекори

Фактор - 23.11.2015

Поранешниот шеф на Британската кралска морнарица, Лорд Вест, тврди дека Исламската Држава може да се уништи во три чекори. Тој смета дека меѓународните сили треба да се насочат кон уништување на ИСИС во Ирак, пред да тргнат во конечна офанзива во ...

Босна четврта во светот по бројот на борци во ИСИС

Локално - 23.11.2015

Босна и Херцеговина е четврта држава во светот според бројот на жители кои се придружиле на Исламската држава, тврдат британските медиуми кои наведуваат дека оваа година 92 државјани од БиХ станале борци на ИСИС .

Воен аналитичар: Како во три чекори да се уништи Исламската држава

Точка - 23.11.2015

Силите на Меѓународната коалиција, на коа неодамна им се приклучила и Русија, веќе со месеци ја бомбардираат Исламската држава, но резултатот не е таков каков што светот посакува. Посебно милионите бегалци кои сè уште ги напуштаат Ирак и Сирија, две ...