TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димовски: Интерпелацијата за Талат Џафери е веќе подготвена

Фокус - 18.03.2018

Досега во Собранието имало различни настани и ситуации, но вакво силување на правдата и на Деловникот досега не е забележано, вели пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, во интервју за „Вечер“.

(ВИДЕО) Песна за Талат Џафери: „Жива легенда, со Никола Груевски се судри“

Фокус - 18.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери доби песна во која се опева неговото „јунаштво“ за судирот со поранешниот премиер Никола Груевски. Песната се вика „Талат Џафери, жива легенда“, а ја изведува извесна Линда ...

И Талат Џафери опеан во песна како жива легенда Видео

+инфо - 18.03.2018

Извесна Линда Морина од Косово пее песна во која вели дека претседателот на Собранието Талат Џафери е „живата легенда“. Досега како херој повеќе пати е опеван лидерот на ДУИ Али Ахмети. Според снимката која што се појави на социјалните мрежи, Морина ...

(ВИДЕО) Песна за Талат Џафери: „Жива легенда, со Никола Груевски се судри“

Либертас - 18.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери доби песна во која се опева неговото „јунаштво“ за судирот со поранешниот премиер Никола Груевски. Песната се вика „Талат Џафери, жива легенда“, а ја изведува извесна Линда ...

Интерпелацијата за Талат Џафери е подготвена

Република - 18.03.2018

Тој ден, таа постапка за Законот за употреба на јазиците беше целосно надвор од правните норми. Претседателот на Собранието беше предупреден од моја страна во процедуралното обраќање на сите правни аспекти, но и покрај тоа тој одлучи да ја тера ...

Интервју со Илија Димовски: Интерпелацијата за Талат Џафери е подготвена

Либертас - 18.03.2018

Во интервју за весникот „ Вечер “, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, зборуваше за носењето на Законот за употреба на јазиците. – Тој ден таа постапка беше целосно надвор од правните норми.

(Х)ит на неделата

365 - 18.03.2018

Извесна Линда Морина отпеа песна за како што се вели во истата, „живата легенда Талат Џафери“. Според снимката која што се појави на социјалните мрежи, Морина пее за „средбата“ на Талат Џафери со Никола Груевски за време на изгласувањето на Законот ...

Видео: Евровизиска песна за Талат Џафери

Press24 - 18.03.2018

По изгласувањето на Законот за употреба на јазиците на социјалните мрежи кружи песна во која се величи ликот и делото на претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој на 15. март законот го прогласи за донесен.

Интерпелацијата за Талат Џафери е подготвена

Вечер - 18.03.2018

Тој ден, таа постапка за Законот за употреба на јазиците беше целосно надвор од правните норми. Претседателот на Собранието беше предупреден од моја страна во процедуралното обраќање на сите правни аспекти, но и покрај тоа тој одлучи да ја тера ...

Илија Димовски: Интерпелацијата за Талат Џафери е подготвена

Слободен Печат - 18.03.2018

Во интервју за весникот Вечер , пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, зборуваше за носењето на Законот за употреба на јазиците. – Тој ден таа постапка беше целосно надвор од правните норми.

(ВИДЕО) По носењето на Законот за јазици се испеа песна за собрнискиот спикер : „Талат Џафери жива легенда“

Вечер - 18.03.2018

По изгласувањето на Законот за употреба на јазиците на социјалните мрежи кружи песна во која се величи ликот и делото на спикерот, Талат Џафери, кој на 15. март законот го прогласи за донесен.

(ВИДЕО) По инцидентот Груевски - Џафери девојка пее песна „Талат Џафери – жива легенда“

Фактор - 18.03.2018

Извесна Линда Морина пее песна во која вели дека собранискиот спикер Талат Џафери е „живата легенда“. Според снимката која што се појави на социјалните мрежи, Морина пее за „средбата“ на Талат Џафери со Никола Груевски за време на изгласувањето на ...

Законот за јазици ќе упропасти договор со Грција и влез во НАТО

Вечер - 18.03.2018

Од јуни минатата година политичари од ЕУ, функционери на НАТО од Брисел, десетици авторитетни медиуми и експерти од регионот и од Европа најавуваа дека до пролет 2018 глодина Македонија ќе го реши спорот со Грција, и веќе од ова лето ќе станеме ...

Видео: Песна за Талат Џафери

Sky - 18.03.2018

Откако беше изгласан законот за употреба на јазиците, кој всушност претходно беше донесен по изборите во 2011-тата година, од страна на некогашната Влада на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ, се појави и песна посветена за Талат Џафери.

(ВИДЕО) Песна за Талат Џафери: „Жива легенда, со Никола Груевски се судри“

Поглед - 18.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери доби песна во која се опева неговото „јунаштво“ за судирот со поранешниот премиер Никола Груевски. Песната се вика „Талат Џафери, жива легенда“, а ја изведува извесна Линда ...

(ВИДЕО) Што се пее во песната за „живата легенда“ Талат Џафери?

Маркукуле - 18.03.2018

Извесна Линда Морина отпеа песна за како што се вели во истата, „живата легенда Талат Џафери“. Според снимката која што се појави на социјалните мрежи, Морина пее за „средбата“ на Талат Џафери со Никола Груевски за време на изгласувањето на Законот ...

(ВИДЕО) „Талат Џафери жива легенда, со Никола Груевски се судри“, песна за претседателот на Собранието

еМагазин - 18.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, функционер на владејачката ДУИ доби песна „Талат Џафери – жива легенда“. Песната ја изведува Линда Морина, која меѓу другото го опева моментот на „судрување„ на Џафери со пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и ...

ВМРО-ДПМНЕ најави интерпелација за Џафери

Алсат-М - 17.03.2018

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара политичка и кривична одговорност од претседателот на Собранието, Талат Џафери. Според нив, тој ја узурпирал и злоупотребил функцијата. Од партијата велат дека никогаш нема да го прифатат законот за употреба на јазиците, бидејќи ...

Џафери го обвини Спасовски за небезбедноста на пратениците од СДСМ

Нетпрес - 17.03.2018

Во емисијата „Ноќно студио” на Борјан Јовановски, што се емитуваше вчера на телевизија Телма, претседателот на собранието Талат Џафери го обвини министерството за внатрешни работи за слабото обезбедување на домовите на пратениците на СДСМ.

Дојде соживотот: Поддржувачите на Џафери со тешки навреди кон Македонците

Курир - 17.03.2018

Вака изгледа соживотот кој Зоран Заев се обидува да го пласира во јавноста, по силеџиското изгласување на законот за јазици со кој на територија на целата држава и во сите нивоа на власта се воведува албанскиот како втор службен јазик, пишува ...

ВИДЕО: Што се пее во песната за „живата легенда“ Талат Џафери?

Курир - 17.03.2018

Извесна Линда Морина отпеа песна за како што се вели во истата, „живата легенда Талат Џафери“. Според снимката која што се појави на социјалните мрежи, Морина пее за „средбата“ на Талат Џафери со Никола Груевски за време на изгласувањето на Законот ...

Џафери: Требаше да изберам меѓу два зла

МК News - 17.03.2018

Дали претседателот Иванов ќе го потпише Законот за употреба на јазиците е негов личен избор, но ако не го стори тоа тогаш го крши Уставот, рече претседателот на Собранието, Талат Џафер кој гостуваше во емисијата „Ноќно студио“ на телевизија Телма.

Џафери: Требаше да одберам помеѓу две зла

Фактор - 17.03.2018

Собранискиот претседател, Талат Џафери синоќа во Ноќно студио на телевизија Телма изјави дека дали претседателот Ѓорѓе Иванов ќе го потпише Законот за јазици е негов личен избор, но доколку не го потпише тогаш го крши Уставот.

Џафери го обвинува Спасовски за небезбедноста на пратениците од СДСМ

Вечер - 17.03.2018

Во емисијата „Ноќно студио" , на телевизија Телма, собрнискиот спикер Талат Џафери го обвини министерството за внатрешни работи за слабото обезбедување на домовите на пратениците на СДСМ. -Тоа што автомобилот на пратеничката на СДСМ од Виница била ...

Груевски: Немав намера да направам инцидент, Џафери да ѝ се извини на јавноста

МКД - 16.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска изјави дека немал намера да предизвика инцидент во Собранието кога се усвојуваше Законот за употреба на јазиците, туку само сакал да покаже дека не се согласува со начинот на кој бил донесен.

Груевски: Само му ја тргнав раката на Џафери, тој треба да се извини

24 Вести - 16.03.2018

Воопшто не ми беше целта да предизвикам инцидент, туку јасно и гласно да покажам дека не се согласувам со начинот на кој беше донесен Законот за употреба на јазиците, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во врска со инцидентот што пред ...

Груевски: Јавноста ќе го процени моето однесување во собранието, Талат Џафери треба да се извини

Фокус - 16.03.2018

Поранешниот лидер и премиер Никола Груевски денеска пред судот, каде што е на рочиштето за случајот ТНТ, односно за рушењето на Космос рече дека воопшто не му била целта да предизвика инцидент, туку јасно и гласно да покаже дека не се согласува со ...

Груевски: Не сакав инцидент, а Џафери треба да и се извини на јавноста

Нова ТВ - 16.03.2018

Во однос на неодамнешните тензии помеѓу собранискиот спикер Талат Џафери и поранешниот премиер а сега пратеник, Никола Груевски, за време на гласањето на Законот за јазиците, денеска пред судот Груевски рече дека воопшто не му била целта да ...

Џафери: Морав да одбирам меѓу две зла

Фокус - 16.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери во вечерашното гостување во Ноќно студио на телевизија Телма кажа дека дали претседателот ЃорѓеИванов ќе го потпише Законот за јазици е негов личен избор, но доколку не го потпише тогаш го крши Уставот.

Груевски: Само одмавнав со рака кон Џафери кога ме допре, ништо повеќе од тоа не се случи

Фокус - 16.03.2018

Експремиерот и пратеник Никола Груевски вели дека не сакал да предизвика инцидент во Собранието кога се носеше законот за јазиците, туку сакал да спречи неуставно носење на законот. -Воопшто не ми беше целта да предизвикам инцидент, туку јасно и ...

Парламентарното мнозинство без план “Б” за Законот за јазиците

Алсат-М - 16.03.2018

„ Претседателот Ѓорге Иванов не е над Уставот и законите“. Само ова јавно го изјавуваат пратениците од мнозинството на прашањето за тоа како ќе се дејствува ако Иванов и инсистира да не го потпише Законот за употреба на јазиците.

Груевски: Не можев да останам рамнодушен на приватизацијата на Собранието

Алфа - 16.03.2018

- Јас му ја тргнав раката на Џафери во моментот кога тој ме допре и ништо повеќе од тоа не се случи. - Јас му ја тргнав раката на Џафери во моментот кога тој ме допре и ништо повеќе од тоа не се случи.

Груевски: Талат Џафери треба да се извини за шверцерското носење на неуставен закон

Курир - 16.03.2018

Поранешниот лидер и премиер Никола Груевски денеска пред судот, каде што е на рочиштето за случајот ТНТ, односно за рушењето на Космос рече дека воопшто не му била целта да предизвика инцидент во Собранието, туку јасно и гласно да покаже дека не се ...

Груевски: Јавноста ќе го процени моето однесување во Собранието, Талат Џафери треба да се извини

Република - 16.03.2018

Поранешниот лидер и премиер Никола Груевски денеска пред судот, каде што е на рочиштето за случајот ТНТ, односно за рушењето на Космос рече дека воопшто не му била целта да предизвика инцидент во Собранието, туку јасно и гласно да покаже дека не се ...

(ВИДЕО) Груевски: Не сакав да предизвикам инцидент со Џафери, само одмавнав со раката

А1 On - 16.03.2018

Експремиерот и пратеник Никола Груевски, изјави дека не сакал да предизвика инцидент во Собранието кога се носеше законот за употреба на јазиците. „Воопшто не ми беше целта да предизвикам инцидент, туку јасно и гласно да покажам дека не се ...

ВИДЕО: Парламентарното мнозинство без план „Б“ за Законот за јазиците

Либертас - 16.03.2018

„Претседателот Ѓорге Иванов не е над Уставот и законите“. Само ова јавно го изјавуваат пратениците од мнозинството на прашањето за тоа како ќе се дејствува ако Иванов и инсистира да не го потпише Законот за употреба на јазиците.

Груевски: Џафери прв ме допре, јас само одмавнав со раката

Канал5 - 16.03.2018

Поранешниот премиер Груевски изјави дека физичкиот контакт со Џафери за време на гласањето на законот, го предизвикал претседателот на собранието. Изјавата ја даде за време на паузата за судењето за ...

(Видео) Груевски: Не сакав да предизвикам инцидент со Џафери, само одмавнав со раката

Макфакс - 16.03.2018

Експремиерот и пратеник Никола Груевски изјави дека не сакал да предизвика инцидент во Собранието кога се носеше законот за употреба на јазиците. „Воопшто не ми беше целта да предизвикам инцидент, туку јасно и гласно да покажам дека не се согласувам ...

Груевски: Само му ја тргнав раката на Џафери од себе

+инфо - 16.03.2018

Воопшто не ми беше целта да предизвикам инцидент, туку јасно и гласно да покажам дека не се согласувам со начинот на кој беше донесен Законот за употреба на јазиците, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во врска со инцидентот што пред ...

Џафери прв ме допре, јас само одмавнав со раката, кажа Груевски за инцидентот во Собранието

Сакам да кажам - 16.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери прв ме допре и јас, како што се гледа на снимките, одмавнав со раката пред да се пристапи кон силеџиското носење на Законот за јазиците завчера, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на паузата на ...

Груевски: Не ми беше целта да предизвикам инцидент во Собранието

МРТ - 16.03.2018

Парламентарното мнозинство не чувствува страв по гласањето на Законот за употреба на јазиците, велат од СДСМ. Уверуваат дека слободно се движат и функционираат. Според пратеникот и екс- премиер Груевски, народните избраници кои решиле да го поддржат ...

Груевски: Џафери прв предизвика физички контакт

ТВ21 - 16.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не се консултирал со парламентарната група ниту со раководството на партијата за неговото однесување во Собранието при гласањето на Законот за употреба на јазиците.

Груевски: Не сакав инцидент, а Џафери треба да и се извини на јавноста

Тера - 16.03.2018

Во однос на неодамнешните тензии помеѓу собранискиот спикер Талат Џафери и поранешниот премиер а сега пратеник, Никола Груевски, за време на гласањето на Законот за јазиците, денеска пред судот Груевски рече дека воопшто не му била целта да ...

Џафери: Требаше да изберам меѓу два зла

Press24 - 16.03.2018

Дали претседателот Иванов ќе го потпише Законот за употреба на јазиците е негов личен избор, но ако не го стори тоа тогаш го крши Уставот, рече претседателот на Собранието, Талат Џафер кој вечерва гостуваше во емисијата „Ноќно студио“ на телевизија ...

Груевски: Не сакав да правам инцидент, Џафери да се извини на народот

Press24 - 16.03.2018

Никола Груевски денеска пред Судот изјави дека воопшто не му била целта да предизвика инцидент, туку јасно и гласно да покаже дека не се согласува со начинот на кој беше донесен Законот за употреба на јазиците, пренесе Нова.

Груевски бара Џафери да се извини на јавноста

Фактор - 16.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вели дека воопшто не му била целта да предизвика инцидент, туку јасно и гласно да покаже дека не се согласувам со начинот на кој беше донесен Законот за употреба на јазиците.

Груевски: Немав намера да направам инцидент, Џафери да ѝ се извини на јавноста

Мета - 16.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, денеска изјави дека немал намера да предизвика инцидент во Собранието, кога се усвојуваше Законот за употреба на јазиците, туку само сакал да покаже дека не се согласува со начинот на ...

Груевски: Само ја оттргнав раката на Џафери, тој треба да се извини

Шеталиште - 16.03.2018

Никола Груевски денеска пред Судот изјави дека воопшто не му била целта да предизвика инцидент, туку јасно и гласно да покаже дека не се согласува со начинот на кој беше донесен Законот за употреба на јазиците.

Груевски: Талат Џафери треба да се извини за шверцерското носење на неуставен закон

Вечер - 16.03.2018

Поранешниот лидер и премиер Никола Груевски денеска пред судот, каде што е на рочиштето за случајот ТНТ, односно за рушењето на Космос рече дека воопшто не му била целта да предизвика инцидент во Собранието, туку јасно и гласно да покаже дека не се ...

Груевски: Не сакав да предизвикам инцидент со Џафери, само одмавнав со раката

Точка - 16.03.2018

Експремиерот и пратеник Никола Груевски, изјави дека не сакал да предизвика инцидент во Собранието кога се носеше законот за употреба на јазиците. „Воопшто не ми беше целта да предизвикам инцидент, туку јасно и гласно да покажам дека не се ...

Груевски: Само му ја тргнав раката на Џафери, тој треба да се извини

Локално - 16.03.2018

Воопшто не ми беше целта да предизвикам инцидент, туку јасно и гласно да покажам дека не се согласувам со начинот на кој беше донесен Законот за употреба на јазиците, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во врска со инцидентот што пред ...

Груевски: Не сакав да предизвикам инцидент со Џафери

Независен - 16.03.2018

Експремиерот и пратеник Никола Груевски изјави дека не сакал да предизвика инцидент во Собранието кога се носеше законот за употреба на јазиците. -Воопшто не ми беше целта да предизвикам инцидент, туку јасно и гласно да покажам дека не се согласувам ...

Груевски: Само му ја тргнав раката на Џафери

Слободен Печат - 16.03.2018

Воопшто не ми беше целта да предизвикам инцидент, туку јасно и гласно да покажам дека не се согласувам со начинот на кој беше донесен Законот за употреба на јазиците, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во врска со инцидентот што пред ...

Груевски: Само му ја тргнав раката на Џафери, кога тој ме допре

еМагазин - 16.03.2018

Поранешниот премиер и актуелен пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Грувски, кој денеска беше на судење за случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство, изјави дека немал намера да предизвика инцидент во Собранието, кога се усвојуваше Законот за ...

Партијата на Јанко Бачев: Талат Џафери отворено повика на војна

Фокус - 15.03.2018

Од партијата „Единствена Македонија“ на Јанко Бачев, велат дека со вчерашното изгласување на Законот за употреба на јазиците, претседателот на Собранието, Талат Џафери, отворено повикал на војна.

Иванов: Нема да го дозволам донесувањето на законот за јазиците

Телма - 15.03.2018

Собранието во тензична атмосфера во која беше избегната и физичка пресметка меѓу поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и претседателот на законодавниот дом Талат Џафери, го донесе законот за употреба на јазиците.

Инциденти во Собранието: Груевски во главна улога

Deutsche Welle - 15.03.2018

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски не бираше начин да го спречи собранискиот спикер Талат Џафери во водењето на вчерашната седница на која се гласаше за Законот за јазици.

Единствена Македонија: Џафери повика на војна, мора пак да се пресметаме со радикалните Албанци

МКД - 15.03.2018

Централниот комитет на Единствена Македонија како највисоко одлучувачки орган на партијата помеѓу два конгреса, на итна и вонредна седница ја разгледал новонастанатата состојба со Законот за употреба на јазиците.

Џафери нема да го тужи Груевски за неговото однесување

Алсат-М - 15.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери не ги коментираше најавите на ВМРО-ДПМНЕ за кривична пријава против него. Спикерот пак, според информациите, не планира да покрене тужба против Груевски за неговото однесување во текот на гласањето.

Медиумите фокусирани на Законот за јазиците и Казандол

Р.С.Европа - 15.03.2018

Сите медиуми пишуваат за усвојувањето на Законот за јазици, за атмосферата во која беше донесен, за последиците и за протестите против законот. Втората „жешка„ тема е раскинувањето на договорот за рудникот во Казандол.

(ВИДЕО) Џафери: Иванов мора да го потпише законот за јазиците

А1 On - 15.03.2018

Собранискиот спикер Талат Џафери тврди дека претседателот на државата, Ѓорге Иванов, мора да го потпише указот за законот за јазиците, во спротивно смета дека тој ќе го прекрши Уставот. „Јас не се оптоварувам за кој како ги спроведува работите ...

Единствена Македонија: Џафери повика на војна, мора пак да се пресметаме со радикалните Албанци

Сител - 15.03.2018

Централниот комитет на Единствена Македонија како највисоко одлучувачки орган на партијата помеѓу два конгреса, на итна и вонредна седница ја разгледал новонастанатата состојба со Законот за употреба на јазиците.

(Видео) Џафери: Иванов мора да го потпише законот за јазиците

Макфакс - 15.03.2018

Собранискиот спикер Талат Џафери тврди дека претседателот на државата, Ѓорге Иванов, мора да го потпише указот за законот за јазиците, во спротивно смета дека тој ќе го прекрши Уставот. „Јас не се оптоварувам за кој како ги спроведува работите ...

За СДСМ 24-ти декември беше црн ден, а потегот кој Груевски го превзема за одбрана на Уставот сега го нарекоа ...

Курир - 15.03.2018

Двојните аршини на СДСМ излегуват како манипулација пред очите на јавноста. За партијата чиј лидер е Зоран Заев, вчерашниот потег на Никола Груевски е недемократски чекор. Екс-премиерот, а сега пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски, вчера му се ...

Продолжува притисокот врз новинарите, Талат Џафери брутално ги навреди новинарите и камерманите

Република - 15.03.2018

Талат Џафери, од вчерашната прес-конференција по повод нелегалното носење законот за двојазичност брутално ги навредуваше медиумските работници и игнорантски се однесуваше со нив во текот на целата пресконференција.

Џафери не очекувал провокација од Груевски

ТВ21 - 15.03.2018

Прво удираше по ѕвончето, а потоа му го исклучуваше микрофонот на претседателот на законодавниот дом. Потоа истури вода. Неколку секунди подоцна се приближи до столчето на собранискиот спикер, обидувајќи се да му ја одземе картичката со која се ...

Џафери: Иванов мора да го потпише законот за јазиците

Точка - 15.03.2018

Собранискиот спикер Талат Џафери тврди дека претседателот на државата, Ѓорге Иванов, мора да го потпише указот за законот за јазиците, во спротивно смета дека тој ќе го прекрши Уставот. „Јас не се оптоварувам за кој како ги спроведува работите ...

Спикерот Џафери нападна новинари и сниматели

Вечер - 15.03.2018

Талат Џафери, од вчерашната прес-конференција по повод нелегалното носење законот за двојазичност брутално ги навредуваше медиумските работници и игнорантски се однесуваше со нив во текот на целата пресконференција.

Боксерот се врати во ринг

Независен - 15.03.2018

Спикерот на македонскиот парламент Талат Џафери вчера вторпат имаше блиска средба со гневните пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, и овој пат со нивниот довчерашен лидер Никола Груевски. Груевски, кој изминатите десет години практикуваше другите да му ги вршат ...

(Видео) Џафери: Иванов мора да го потпише законот за јазиците

Sky - 15.03.2018

Собранискиот спикер Талат Џафери тврди дека претседателот на државата, Ѓорге Иванов, мора да го потпише указот за законот за јазиците, во спротивно смета дека тој ќе го прекрши Уставот. „Јас не се оптоварувам за кој како ги спроведува работите ...

Џафери: Законот е донесен, нема да дозволам нови нереди во Собранието

Нова ТВ - 14.03.2018

Собранискиот спикер, Талат Џафери, не одговори дали ќе понесе одговорност доколку Законот за употреба на јазици, кој денеска го изгласа Собранието, биде прогласен за неуставен од страна на Уставниот суд, тврдејќи дека тоа не е негова работа.

Џафери: Нема да дозволам да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието

МКД - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на Република Македонија, откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците.

Физички контакт меѓу Џафери и Груевски на седницата на законот за јазици

Фокус - 14.03.2018

Откако Талат Џафери ја прекина собраниската седница, по спротиставувањето на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ предводени од поранешниот лидер на партијата Никола Груевски, дојде до минимален физички контакт меѓу Џафери и Груевски.

ГАЛЕРИЈА Груевски застана до Талат Џафери, истури вода и му го исклучи микрофонот

Фокус - 14.03.2018

Кога на дневен ред дојде точката за Законот за употреба на јазиците, вмровските пратеници се собраа на говорницата и почнаа да се караат со претседателот на Собранието Талат Џафери. Најжесток од сите беше екс премиерот Никола Груевски, кој истури ...

(ФОТО) Груевски во клинч со собраниското обезбедување

Фокус - 14.03.2018

Пораншниот премиер и поранешен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, а сега пратеник, Никола Груевски денеска тргна физички да се пресметува со претседателот на Собранието Талат Џафери. При второто напаѓање за време на самото гласање на Законот за јазиците, Груевски ...

Избегната тепачка меѓу Груевски и Џафери

Телма - 14.03.2018

За малку избегнат физички судир меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери и поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Груевски му пристапи на Џафери зад грб, се наведна над наге, додека Џафери ја отвараше точката за јазиците.

Парламентот на раб на инцидент

Р.С.Европа - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза од 15 минути, откако ја започна расправата за Законот за употреба на јазиците, бидејќи пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараа процедурално да се изјаснат и оневозможија седницата да продолжи.

ГАЛЕРИЈА Во тензична атмосфера, со 64 гласа беше изгласан Законот за јазиците, Груевски „најбунтовен“

Фокус - 14.03.2018

Со 64 гласа „за“ денеска беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Во напната и тензична атмосфера заврши седницата, на која опозициските пратеници од ВМРО-ДПМНЕ се приближија до претседателот на Собранието, Талат Џафери, барајќи од него да не ...

ВИДЕО: Како Груевски го нападна Џафери

Фокус - 14.03.2018

Во тензична и напната атмосфера денеска со 64 гласа беше донесен законот за употреба на јазиците. На тоа и претходеше кавга меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски..

Инцидент меѓу Груевски и Џафери (фото-видео)

Алсат-М - 14.03.2018

За време на продолжението на 32. седница, и 8-та точка, за Законот за употреба на јазиците, поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски се качи на говорницата кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, бараше од него да прекине со ...

Инцидент во Собранието: За влакно избегната физичка пресметка помеѓу Груевски и Талат Џафери

24 Вести - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски му ја зема картичката на собранискиот спикер Џафери додека ја отвораше точката за Законот за употреба на јазиците. Груевски се надвисна над него и во моментот кога Џафери го напушти столчето , Груевски се ...

Џафери го прескокна Законот за јазици и даде пауза од еден час

Р.С.Европа - 14.03.2018

Кусо по почетокот на собраниската седницата на која на дневен ред е Законот за јазиците претседателот на Собрание, Талат Џафери даде пауза од еден час. Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ побара да се одржи состанок на мандатно-имунитетна ...

По инцидентот Груевски – Џафери, донесен Законот за јазици

Нова ТВ - 14.03.2018

Со 64 гласови „ за“ пред малку беше изгласан Законот за јазици. Претседателот на Собранието Талат Џафери го стави Законот на гласање без да отвори дебата за амандманите подонесени од ВМРО ДПМНЕ.

(ВИДЕО) Никола Груевски крена рака на Талат Џафери

Нова ТВ - 14.03.2018

Собраниското обезбедување попладнево интервенираше во пленарната сала во Собранието, откако Никола Груевски и уште неколку пратеници од ВМРО ДПМНЕ се втурнаа кон претседателот на Собранието Талат Џафери.

Закон за јазици: Собранието на раб на инцидент

Deutsche Welle - 14.03.2018

Во Собранието полека зовриваат страстите по најавата на спикерот Талат Џафери дека се отвора расправа за законот за јазиците во трето читање. Пред парламентот протести, во него препукувања и блокади.

Џафери: Нема да го коментирам однесувањето на Груевски

Фокус - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери на прес конференцијата по донесувањето на Законот за употреба на јазиците не сакаше да го коментира однесувањето на Никола Груевски кој тргна физички да се пресметува со него.

Пресметка меѓу Груевски и Џафери, пак пауза (ФОТО + ВИДЕО)

МКД - 14.03.2018

Со вода беше испрскан претседателот на Собранието Талат Џафери од пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски кога спикерот почна да ја отвора раасправата за Законот за употребата на јазиците.

Законот за јазици донесен во тензична атмосфера

Телма - 14.03.2018

Во тензична атмосфера, 64 пратеници од владеачкото мнозинство, од кои 24 од помалите заедници, го донесоа Законот за јазиците. Состојбата ескалираше кога спикерот Талат Џафери ја отвори точката и веднаш го стави законот на гласање без било какво ...

Законот за јазици изгласан во тензична атмосфера

Глас на Америка - 14.03.2018

За законот гласаа 64 пратеници. На гласањето не му претходеше амандманската расправа која ја бараше опозицијата. Собраниското обезбедување спречи поголем инцидент и физичка пресметка меѓу поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и спикерот ...

Џафери нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ

Сител - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ, откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците.

Груевски по вторпат го нападна Џафери и му ја зеде картичката

Кајгана - 14.03.2018

Во моментот кога Џафери го стави Законот за јазици на гласање, со гласно скандирање пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се обидоа да го спречат тоа, а пак експремиерот Никола Груевски повторно се качи на собранискиот пулт кај претседателот Џафери за да го ...

Груевски до Џафери: „Немојте на сила, немојте на сила, не е добро на сила!“

Сител - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија, по третото читање го донесе Законот за употреба на јзиците со 64 гласа „за“, без против и воздржани. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги искористија сите законски можности да се спротивстават на донесувањето на ...

Џафери: Нема да дозволам да се повтори 27 април во Собранието

Кајгана - 14.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери не одговори дали ќе понесе одговорност доколку Законот за употреба на јазици, кој денеска го изгласа Собранието, биде прогласен за неуставен од страна на Уставниот суд, тврдејќи дека тоа не е негова работа.

Џафери: Не го коментирам Груевски, јавноста ќе цени

+инфо - 14.03.2018

На албански јазик претседателот на Собранието Талат Џафери ја почна прес конференцијата веднаш по донесувањето на Законот за употреба на јазиците и порача дека нема да го коментира однесувањето на пратеникот Никола Груевски, кој се обиде физички да ...

По донесувањето на законот, Џафери заборави да зборува Македонски (видео)

Република - 14.03.2018

Првата прес конференција по донесувањето на Законот за јазици, претседателот на собранието Талат Џафери ја почна на Албански јазик. Без да знаеме што зборува и без соодветен симултан превод, Џафери ја почна прес конференцијата.

Груевски го удри Талат Џафери во Собранието

Кајгана - 14.03.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски го удри претседателот на Собранието, Талат Џафери во собраниската сала. Тој му го исклучуваше микрофонот, му ја одземаше картицата, по што почна да замавнува кон него.

Груевски застана во одбрана на демократијата: Немој на сила, не е добро на сила (ВИДЕО)

Курир - 14.03.2018

Собранието на Репшублика Македонија, по третото читање го донесе Законто за употреба на јзиците со 64 гласа „за“, без против и воздржани. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги искористија сите законски можности да се спротивстават на донесувањето на ...

Едночасовна пауза во Собранието, Џафери го прескокна законот за јазиците

Кајгана - 14.03.2018

По барање на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде еден час пауза на седницата која траеше околу половина час, а на која на дневен ред е законот за јазиците.

Груевски се обиде да се пресмета со Талат Џафери во Собранието

Кајгана - 14.03.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, со удирање врз масата бараше прекинување на седницата, му ја истури водата на Џафери, а проба и да му ја одземе собраниската картичка. Груевски му го исклучуваше и микрофонот на собранискиот спикер, а ...

ВИДЕО: Груевски физички го нападна Џафери

Либертас - 14.03.2018

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го нападна пред малку претседателот на парламентот Талат Џафери, додека тој се обидуваше да излезе од собраниската сала, откако околу неговата маса се собраа опозициските пратеници пред почетокот на ...

По гласањето за двојазичнст, Џафери пресот го почна на албански

Нетпрес - 14.03.2018

Првата прес-конференција по донесувањето на Законот за јазици претседателот на Собранието Талат Џафери ја почна на албански јазик. Без да знаеме што зборува и без соодветен симултан превод, Џафери ја почна прес-конференцијата.

Џафери го нападна Груевски (ВИДЕО)

Нетпрес - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија, по третото читање го донесе Законот за употреба на јзиците со 64 гласа „за“, без против и воздржани. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги искористија сите законски можности да се спротивстават на донесувањето на ...

Џафери на aлбански ја почна прес конференцијата по донесувањето на Законот за јазиците

Сител - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери прво се обрати на Албански јазик, а потоа продолжи за инцидентот со пратеникот Никола Груевски. Свесен сум за сите предизвици со кои треба да се соочам кога дојдов на оваа функција .

ВИДЕО: Груевски по втор пат го нападна Џафери

А1 On - 14.03.2018

Во моментот кога Џафери го стави Законот за јазици на гласање, со гласно скандирање пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се обидеа да го спречат тоа, а пак експремиерот Никола Груевски повторно се качи на собранискиот пулт кај претседателот Џафери за да го ...

Груевски крена рака да го удри Џафери и го поли со вода (Видео)

+инфо - 14.03.2018

Инциденрт помеѓу претседателот на Собранието Талат Џафери и пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, во обид тој да му ја одземе картичката на претседателот на парламентот.Со вода беше испрскан претседателот Џафери од Груевски кога спикерот почна ...

ВИДЕО: Прес конференција на претседателот на Собранието, Талат Џафери

Либертас - 14.03.2018

Следете ја прес конференција на претседателот на Собранието, Талат Џафери по носењето на Законот за употреба на јазиците во тензична атмосфера, и без разгледување на амандманите од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

ВИДЕО: Законот за јазиците донесен без амандманска расправа, Груевски пак го нападна Џафери

Либертас - 14.03.2018

Предмалку во Собранието беше донесен Законот за употреба на јазиците со 64 гласа за. Претседателот на Собранието, Талат Џафери побара да се гласа за законот без разгледување на 35-те илјади амандмани поднесени од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

ВИДЕО: Груевски го удри Џафери

А1 On - 14.03.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски го удри претседателот на Собранието, Талат Џафери во собраниската сала. Груевски му истури вода врз микрофонот и масата. Потоа му го исклучуваше микрофонот, му ја одземаше картицата, по што почна да ...

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Груевски му се спротивстави на Џафери при носењето на неуставниот закон

Курир - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски му ја зема картичката на собранискиот спикер Џафери додека ја отвораше точката за Законот за употреба на јазиците. Груевски се надвисна над него и во моментот кога Џафери го напушти столчето.

Обезбедувањето спречи тепачка на Груевски со Џафери

Сакам да кажам - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го испрска со вода претседателот на Собранието Талат Џафери, па му ја зема картичката за гласање, по што Џафери даде пауза и стана да си оди, но беше запрен од Груевски, при што дојде до турканица меѓу нив ...

ГАЛЕРИЈА: Како помина носењето на Законот за јазици – Груевски го нападна Џафери

Либертас - 14.03.2018

Од галеријата на МИА погледнете како помина носењето на Законот за употреба на јазиците во Собранието. Пратеникот и поранешен премиер Никола Груевски го нападна претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Џафери даде пауза во Собранието откако Димовски побара комисиска расправа за Законот за јазици

Сакам да кажам - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза од еден час на седницата на која што на дневен ред е и точката за Законот за употреба на јазиците. Претходно, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара Комисијата за мандатно-имунитетни и ...

ВИДЕО: Груевски како опозиционер и во 2003 одзеде картичка од претседател на Собранието

Либертас - 14.03.2018

Денешните активности на поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, не се случуваат првпат. Ова го направи и во 2003 кога претседател на Собранието беше Љупчо Јордановски.

Инцидент во Собранието - Груевски во обид да му ја земе картичката на Џафери (ВИДЕО)

Канал5 - 14.03.2018

Седницата на Собранието беше прекината , откако пратениците од ВМРО – ДПМНЕ излегоа на говорница пред претседатлеот Талат Џафери . Претседатрелот на собранието Талат Џафери сакаше да ја отвори амандманската расправа по осмата точка на двенвниот ред ...

Груевски: Немој на сила, немој на сила – СДСМ и ДУИ го донесоа Законот за јазиците (ВИДЕО)

Република - 14.03.2018

Собранието на Репшублика Македонија, по третото читање го донесе Законто за употреба на јзиците со 64 гласа „за“, без против и воздржани. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги искористија сите законски можности да се спротивстават на донесувањето на ...

Џафери: Нема да дозволам да се повтори 27 април

ТВ21 - 14.03.2018

Спикерот на Собранието Талат Џафери нема да дозволи да се повтори насилството од 27 април, рече на денешната прес-конференција Џафери. На прашањето дали ќе понесе одговорност доколку Уставниот суд го оспори Законот, тој рече дека законот уште кога ...

Собранието го изгласа Законот за јазици, Груевски сакаше да го тепа Џафери

Сакам да кажам - 14.03.2018

Собранието, по куса пауза по инцидентот со Никола Груевски, го изгласа Законот за употреба на јазиците со 64 гласа „за“ без да ги разгледа илјадниците амандмани на ВМРО-ДПМНЕ. Веднаш по гласањето, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ застанаа пред ...

СДСМ и Талат Џафери против Македонија и Уставот (ВИДЕО)

Курир - 14.03.2018

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник денес еднаш со интервенција пред говорницата на претседателот на Собранието Тачат Џафери го одложи гласањето на законот за двојазичност. Груевски излезе пред Џафери и се обиде да го спречи во ...

Едночасовна пауза во Собранието, Џафери го прескокна законот за јазиците

Макфакс - 14.03.2018

По барање на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде еден час пауза на седницата која траеше околу половина час, а на која на дневен ред е законот за јазиците.

Џафери на Албански ја почна прес конференцијата по донесувањето на Законот за јазиците

Канал5 - 14.03.2018

Претседателто на Собранието Талат Џафери на Албански нјазик ја почна прес конференцијата веднаш по донесувањето на Законот за јазиците. Претседателот на Собранието Талат Џафери прво се обрати на Албански јазик , а потоа продолжи за изнцидентот со ...

(Видео) Груевски по вторпат го нападна Џафери

Макфакс - 14.03.2018

Пратеникот Никола Груевски по вторпат го нападна собранискиот спикер Талат Џафери.Во моментот кога Џафери го стави Законот за јазици на гласање, со гласно скандирање пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се обидоа да го спречат тоа, а, пак, експремиерот Никола ...

Џафери го потпиша законот за јазици и го испрати кај Иванов

Макфакс - 14.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери го потпиша законот за употреба на јазиците кој што беше усвоен денеска во Собранието и го препрати кај претседателот Ѓорге Иванов кој што треба да го потпише. За законот гласаа 64 пратеници.

Донесен Законот за употреба на јазиците, во Собранието тензично

МРТ - 14.03.2018

Со 64 гласа „за“ донесен Законот за употреба на јазиците. Во Собранието, тензии, турканици, жестока реакција од опзициската ВМРО-ДПМНЕ која обвини за кршење на Деловникот и за носење на Законот на сила...

Со чаша вода во одбрана на демократијата: Груевски лавовски му се спротивстави на неуставното донесување на Законот за ...

Република - 14.03.2018

Кога на дневен ред дојде точката за Законот за употреба на јазиците, пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ се собраа на говорницата и почнаа да го бараат да се политува нивното демократско и деловничко право да расправаат по поднесените амнадмани.

Џафери го прогласи Законот за јазиците за донесен (ВИДЕО)

Канал5 - 14.03.2018

Претседателот на Собранието , Талат Џафери го прогласи Законот за јазиците за донесен по 15 минутната пауза по инцидентот . Џафери ги повика пратениците да гласаат веднаш по инцидентот со пратениците од ВМРО – ДПМНЕ и го прогласи законот за донесен ...

(Видео) Џафери: Нема да дозволам да се повтори 27 април во Собранието

Макфакс - 14.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, не одговори дали ќе понесе одговорност доколку Законот за употреба на јазици, кој денеска го изгласа Собранието, биде прогласен за неуставен од страна на Уставниот суд, тврдејќи дека тоа не е негова работа.

Џафери: Нема да дозволам да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието...

Н.Македонија - 14.03.2018

Џафери: Нема да дозволам да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ, откако беше изгласан Законот за ...

Џафери: Нема да дозволам да се повтори 27. април во Собрание

Press24 - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ, откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците.

Груевски во одбрана на демократијата: „Немој на сила, не е добро на сила“ (видео)

Press24 - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија, по третото читање го донесе Законот за употреба на јзиците со 64 гласа „за“, без против и воздржани. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги искористија сите законски можности да се спротивстават на донесувањето на ...

Изгласан Законот за употреба на јазиците

Тера - 14.03.2018

Собранието во тензична атмосфера со 64 гласа „за“ без против и воздржани гласови го донесе законот за употреба на јазиците без да расправа за 36.000 амандмани поднесени од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

ВИДЕО: Пресметка меѓу Груевски и Џафери

Тера - 14.03.2018

Со вода беше испрскан претседателот на Собранието Талат Џафери од пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски кога спикерот почна да ја отвора раасправата за Законот за употребата на јазиците.

Обезбедувањето спречи тепачка меѓу Груевски и Џафери

Тера - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го испрска со вода претседателот на Собранието Талат Џафери, па му ја зема картичката за гласање, по што Џафери даде пауза и стана да си оди, но беше запрен од Груевски, при што дојде до турканица меѓу нив ...

Груевски застана до Талат Џафери, истури вода и му го исклучи микрофонот

Тера - 14.03.2018

Кога на дневен ред дојде точката за Законот за употреба на јазиците, пратеници од ВМРО ДПМНЕ се собраа на говорницата и почнаа да се караат со претседателот на Собранието Талат Џафери. Најжесток од сите беше екс премиерот Никола Груевски, кој истури ...

Џафери: Нема да го коментирам однесувањето на Груевски

Press24 - 14.03.2018

На прес-конференцијата во Собранието, по донесувањето на Законот за употреба на јазиците, претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека нема да го коментира однесувањето на екс-премиерот Никола Груевски, кој се обиде физички да го спречи ...

Инцидент во Собранието: За влакно избегната тепачка меѓу Груевски и Џафери

Press24 - 14.03.2018

Екс лидерот на ВМРО-ДПМНЕ практично ја прекина седницата на која требаше да се донесе Законот з ајазиците откако доаѓајќи на местото на Џафери, најверојатно му ја извади собраниската картичка со што оневозможи да ја почне постапката за донесување на ...

Во тензична атмосфера и противење на ВМРО ДПМНЕ, владејачкото мнозинство го донесе Законот за јазици

AKO - 14.03.2018

Со 64 гласа мнозинството го донесе Законот за јазиците. Пратениците од опозицијата се обидоа да го спречат гласањето на законот и да побараат процедурално да се обратат, но Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата и со ...

Спречена тепачка меѓу Никола Груевски и Талат Џафери во Собрание

AKO - 14.03.2018

По тензична атмосфера, предизвикана од пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ, која излезе пред претседателот на Собранието за да го спречат започнувањето на седницата за Законот за јазици, за малку ќе се степаа Никола Груевски и Талат Џафери.

Џафери го потпиша законот за јазици и го испрати кај Иванов

Press24 - 14.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери го потпиша Законот за употреба на јазиците кој денеска беше донесен во Собранието на Република Македонија и го испрати кај претседателот Ѓорѓе Иванов да го потпише.

Џафери нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ

МК News - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ, откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците.

Груевски до Џафери: „Немојте на сила, немојте на сила, не е добро на сила!“

МК News - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија, по третото читање го донесе Законот за употреба на јзиците со 64 гласа „за“, без против и воздржани. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги искористија сите законски можности да се спротивстават на донесувањето на ...

Џафери нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ

Локално - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ, откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците.

(ВИДЕО) Што му рече Груевски кога му се доближи на Џафери?

Фактор - 14.03.2018

Пратеникот Никола Груевски му се обрати на спикерот Талат Џафери со молба да не се донесува на сила законот. „Немојте на сила, немојте на сила, не е добро на сила“ - рече Груевски. Собранието на Република Македонија, по третото читање го донесе ...

Џафери: Нема да дозволам да се повтори 27 април во Собранието

Шеталиште - 14.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, не одговори дали ќе понесе одговорност доколку Законот за употреба на јазици, кој денеска го изгласа Собранието, биде прогласен за неуставен од страна на Уставниот суд, тврдејќи дека тоа не е негова работа.

(Видео) Груевски го удира Џафери

Репортер - 14.03.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски го удри претседателот на Собранието, Талат Џафери во собраниската сала. Груевски му истури вода врз микрофонот и масата. Потоа му го исклучуваше микрофон му ја одземаше картицата, по што почна да замавнува ...

Груевски до Џафери: „Немојте на сила!“ (ВИДЕО)

Вечер - 14.03.2018

Собранието на Репшублика Македонија, по третото читање го донесе Законто за употреба на јзиците со 64 гласа „за", без против и воздржани. Без претходно прегледување на амандманите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Џафери ги повика пратениците да гласаат и ...

Едночасовна пауза во Собранието, Џафери го прескокна законот за јазиците

Точка - 14.03.2018

По барање на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде еден час пауза на седницата која траеше околу половина час, а на која на дневен ред е законот за јазиците.

Инцидент во Собранието: Груевски во обид да му ја земе картичката на Џафери (видео)

Скопје инфо - 14.03.2018

Никола Груевски, поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, тргна директно кон претседателот на Собранието Талат Џафери заедно со останатите пратеници на опозицијата. Груевски го поли со вода Џафери, а откако спикерот под притисок на опозицијата повика да се ...

Џафери на aлбански го започна обраќањето по донесувањето на Законот за двојазичност

Вечер - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери прво се обрати на Албански јазик, а потоа продолжи за инцидентот со пратеникот Никола Груевски. Свесен сум за сите предизвици со кои треба да се соочам кога дојдов на оваа функција .

Груевски по втор пат го нападна Џафери?

Фактор - 14.03.2018

Пратеникот Никола Груевски денеска по втор пат го нападна собранискиот претседател Талат Џафери. Во моментот кога спикерот го стави Законот за јазици на гласање, со гласно скандирање пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се обидоа да го спречат тоа, а пак ...

ВИДЕО: Инцидент во Собранието – Избегната физичка пресметка помеѓу Груевски и Талат Џафери

Шеталиште - 14.03.2018

Кога на дневен ред дојде точката за Законот за употреба на јазиците, вмровските пратеници се собраа на говорницата и почнаа да се караат со претседателот на Собранието Талат Џафери. Најжесток од сите беше екс премиерот Никола Груевски, кој истури ...

Џафери: Нема да го коментирам однесувањето на Груевски

Вечер - 14.03.2018

На прес-конференцијата во Собранието, по донесувањето на Законот за употреба на јазиците, претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека нема да го коментира однесувањето на екс-премиерот Никола Груевски, кој се обиде физички да го спречи ...

Груевски до Џафери: Немојте на сила, не е добро на сила

Шеталиште - 14.03.2018

Во моментот кога Џафери го стави Законот за јазици на гласање, со гласно скандирање пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се обидоа да го спречат тоа, а, пак, експремиерот Никола Груевски се качи на собранискиот пулт кај претседателот Џафери за да го спречи ...

Груевски го поли со вода Џафери, избегната тепачка ВИДЕО

Слободен Печат - 14.03.2018

Обезбедувањето на Собранието на Република Македонија морало итно да интервенира кога Никола Груевски, поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, тргна кон собранискиот спикер Талат Џафери, заедно со пратениците од опозицијата.

(Видео) Тензично во Собранието: За малку избегната физичка пресметка Груевски – Џафери, донесен законот за јазици

Локално - 14.03.2018

Претседателот на Собранието , Талат Џафери го прогласи Законот за јазиците за донесен по 15 минутната пауза по инцидентот . Џафери ги повика пратениците да гласаат веднаш по инцидентот со пратениците од ВМРО –ДПМНЕ и го прогласи законот за донесен ...

Џафери нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ

Стандард - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ, откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците.

Тензично во Собранието - Груевски му го исклучи микрофонт на Џафери

Вечер - 14.03.2018

Никола Груевски, екс лидерот на ВМРО-ДПМНЕ практично ја прекина седницата на која требаше да се донесе Законот за јазиците откако доаѓајќи на местото на Џафери, најверојатно му ја извади собраниската картичка со што оневозможи да ја почне постапката ...

Џафери го потпиша законот за јазици и го испрати кај Иванов

Шеталиште - 14.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери го потпиша Законот за употреба на јазиците кој денеска беше донесен во Собранието на Република Македонија и го испрати кај претседателот Ѓорѓе Иванов да го потпише.

Груевски замавна кон Талат во Собранието

Вечер - 14.03.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски го удри претседателот на Собранието, Талат Џафери во собраниската сала. Тој му го исклучуваше микрофонот, му ја одземаше картицата, по што почна да замавнува кон него.

Ништо од расправа за амандманите, во тензична атмосфера донесен законот за јазиците - Немојте на сила -извикувше ...

Вечер - 14.03.2018

По неколку паузи, во Собранието попладнево во тензична атмосфера се донесе законот за јазиците. Собранието на Репшублика Македонија, по третото читање го донесе Законто за употреба на јзиците со 64 гласа „за", без против и воздржани.

Едночасовна пауза во Собранието, Џафери го прескокна законот за јазиците

Вечер - 14.03.2018

По барање на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде еден час пауза на седницата која траеше околу половина час, а на која на дневен ред е законот за јазиците.

Џафери: Нема да дозволам да се повтори 27 април во Собранието

Точка - 14.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери не одговори дали ќе понесе одговорност доколку Законот за употреба на јазици, кој денеска го изгласа Собранието, биде прогласен за неуставен од страна на Уставниот суд, тврдејќи дека тоа не е негова работа.

Видео – моментот кога се закачија Груевски и Џафери

МК News - 14.03.2018

Во тензична и напната атмосфера денеска со 64 гласа беше донесен законот за употреба на јазиците. На тоа и претходеше кавга меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски..

ИНЦИДЕНТ ВО СОБРАНИЕТО: Спречена тепачка помеѓу Груевски и Џафери

Скопје24 - 14.03.2018

Инцидент се случи предмалку во Собранието на Р.Македонија. Како известија медиумите за тензичната атмосфера во продолжение: 24 вести: Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски му ја зема картичката на собранискиот спикер Џафери додека ја отвораше ...

По инцидентот Груевски – Џафери, донесен Законот за јазици

Шеталиште - 14.03.2018

Со 64 гласови „ за“ пред малку беше изгласан Законот за јазици. Претседателот на Собранието Талат Џафери го стави Законот на гласање без да отвори дебата за амандманите подонесени од ВМРО ДПМНЕ.

Заев и Мицкоски на средба со Џафери во Собранието

Вечер - 14.03.2018

Поплнево пред стартот на седницата за Законт за јазиците во Собранието пристигнаа Зоран Заев и Христијан Мицковски. Во моментов тие се на средба со собранискиот спикер Талат Џафери. И натаму нема никакви информации дали ќе се разгледуваат ...

Видео: Навреди и провокации на протестот пред Собрание - Излезете терористи

Фактор - 14.03.2018

Група на повозрасни жени кои се дел од протестот на граѓани пред Собранието на Република Македонија довикуваа недолични и навредливи пцовки кон пратениците, а особено кон собранискиот претседател Талат Џафери кој го нарекоа терорист на УЧК.

(ВИДЕО) Груевски физички го нападна Џафери

Независен - 14.03.2018

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го нападна пред малку претседателот на парламентот Талат Џафери, додека тој се обидуваше да излезе од собраниската сала, откако околу неговата маса се собраа опозициските пратеници пред почетокот на ...

(ВИДЕО) Никола Груевски го нападна собранискиот претседател Џафери

Бриф - 14.03.2018

Избегната физичкка пресметка помеѓу Талат Џафери и поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Груевски му истури вода врз документите на претседателската маса и му се внесе во лице на спикерот на Собранието.

Груевски овој пат не нарачува шамари, сам ги спроведува

CivilMedia - 14.03.2018

Никола Груевски на 32 седница на Собранието, во врска со Законот за употреба на јазиците, реши сам да ги доведе „во ред“ работите, наместо Талат Џафери. Џафери прогласи 15 минути пауза, по обидот на Груевски да ја прекине седницата.

Груевски тргна кон Талат Џафери, го поли со вода па интервенираше обезбедувањето

Фактор - 14.03.2018

Никола Груевски, поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, тргна директно кон претседателот на Собранието Талат Џафери заедно со останатите пратеници на опозицијата. Груевски го поли со вода Џафери, а откако спикерот под притисок на опозицијата повика да се ...

ВИДЕО: Пресметка меѓу Груевски и Џафери, пак пауза

Орбис - 14.03.2018

Со вода беше испрскан претседателот на Собранието Талат Џафери од пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски кога спикерот почна да ја отвора раасправата за Законот за употребата на јазиците.

Џафери не го коментира Груевски, вели нема да дозволи да се повтори 27 април

Фактор - 14.03.2018

Спикерот Талат Џафери на прес-конференција во Собранието рече дека за однесувањето на пратеникот Никола Груевски и екс премиер, нема потреба тој да го коментира. „Секој граѓанин кој имал прилика тоа да го види или ќе го види по медиумските репортажи ...

Груевски покажува „сила“ – го нападна Талат Џафери

Стандард - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и експремиер Никола Груевски му ја одзеде картичката на претседателот на Собранието, Талат Џафери додека ја отвораше точката за Законот за употреба на јазиците. Груевски застана до него и во моментот кога Џафери го напушти ...

(ВИДЕО) Џафери соопшти дека Законот за јазици е донесен - ќе се крене ли народот?

Фактор - 14.03.2018

Спикерот Талат Џафери ги повика пратениците да гласаат веднаш по инцидентот со пратениците од ВМРО – ДПМНЕ и го прогласи Законот за донесен со 64 гласа. Пратениците на ВМРО – ДПМНЕ бурно реагираа, но Џафери ја прогласи седницата за завршена.

На Груевски не му успеа два пати иста “финта“ со картичките

Фактор - 14.03.2018

Денес во Собранието на Реупблика Македонија о позиционерот Никола Груевски се обиде да му ја земе картичката на спикерот Талат Џафери, најверојатно за да му го одвлече вниманието...токму истото ова го стори и во 2003 година кога успеа да му ја земе ...

Груевски до Џафери: Немојте на сила, не е добро на сила

Точка - 14.03.2018

Во моментот кога Џафери го стави Законот за јазици на гласање, со гласно скандирање пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се обидоа да го спречат тоа, а, пак, експремиерот Никола Груевски се качи на собранискиот пулт кај претседателот Џафери за да го спречи ...

Груевски и во 2003 одзел картичка од претседател на Собрание

Слободен Печат - 14.03.2018

Одземањето на картичките на претседателите на Собранието на Република Македонија е потег кој Никола Груевски го има направено и во минатото, пред околу 15 години. Во 2003, кога претседател на Собранието беше Љупчо Јордановски, Груевски, исто така ...

Џафери: Нема да дозволиме да се врати сликата од 27 април во Собранието

Слободен Печат - 14.03.2018

Собранието да се претвори во 24 декември 2012 година и во 27 април, да се врати таа слика нема да дозволиме, изјави спикерот Талат Џафери по инцидентот во кој за малку ќе дојдеше до физичка пресметка меѓу него и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ ...

Тензично во Собранието: За малку избегната физичка пресметка Груевски – Џафери

Мета - 14.03.2018

Откако претседателот на Собранието, Талат Џафери, почна да го чита текстот за да го стави законот за употреба на јазиците на дневен ред за гласање, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ предводени од поранешниот лидер Никола Груевски се обидоа да го спречат ...

Џафери: Груевски истури вода на електронскиот систем, па гласавме рачно

Независен - 14.03.2018

При првото гласање на законот, кога се направи неред со истурањето вода од страна на пратеникот Никола Груевски, законот доби 64 гласа што се доволни, рече претседателот на Собранието Талат Џафери на прес-конференцијата што се одржа попладнево по ...

Во тензична атмосфера изгласан Законот за употреба на јазиците

Мета - 14.03.2018

Собранието во тензична атмосфера со 64 гласа „за“ без против и воздржани гласови го донесе законот за употреба на јазиците без да расправа за 36.000 амандмани поднесени од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ создаде прилика Груевски да се покаже себеси како „херој“

Антропол - 14.03.2018

Денес, со 64 гласа ЗА, Претседателот на Собранието, Талат Џафери, го прогласи за изгласан, по втор пат, Законот за јазиците. Џафери одби да се разгледуваат 35 000 амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ, кои, иако на секого му е јасно дека се во толкав ...

Вечерва протести пред Собрание против Законот за јазиците (ВИДЕО)

Вечер - 14.03.2018

Сѐ уште траат протестите ред Собранието на Република Македонија, каде собраните демонстранти протестираат против Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан. Со 64 гласа „за", претседателот на Собранието Талат Џафери денеска го ...

Груевски застана во одбрана на демократијата: Немој на сила, не е добро на сила

Пулс24 - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија, по третото читање го донесе Законот за употреба на јзиците со 64 гласа „за“, без против и воздржани. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги искористија сите законски можности да се спротивстават на донесувањето на ...

Џафери: Нема да дозволам да се повтори 27 април во Собранието

Sky - 14.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, не одговори дали ќе понесе одговорност доколку Законот за употреба на јазици, кој денеска го изгласа Собранието, биде прогласен за неуставен од страна на Уставниот суд, тврдејќи дека тоа не е негова работа.

Едночасовна пауза во Собранието, Џафери го прескокна законот за јазиците

Sky - 14.03.2018

По барање на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде еден час пауза на седницата која траеше околу половина час, а на која на дневен ред е законот за јазиците.

Груевски по вторпат го нападна Џафери

Поглед - 14.03.2018

Вест/Фото – МакФакс Пратеникот Никола Груевски по втор пат го нападна собранискиот спикер Талат Џафери. Во моментот кога Џафери го стави Законот за јазици на гласање, со гласно скандирање пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се обидоа да го спречат тоа, а пак ...

Избегнат тежок инцидент во Собранието

Sky - 14.03.2018

Пратеникот Никола Груевски по вторпат го нападна собранискиот спикер Талат Џафери. Во моментот кога Џафери го стави Законот за јазици на гласање, со гласно скандирање пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се обидоа да го спречат тоа, а, пак, експремиерот Никола ...

ВИДЕО: Груевски по инцидентот во Собранието

Поглед - 14.03.2018

Екс-премиерот и пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски замина од Собранието на Република Македонија, по краткиот инцидент со Талат ...

Никола Груевски го нападна Талат Џафери во собранието (Видео)

Бизнис Вести - 14.03.2018

Никола Груевски го нападна собранискиот спикер Талат Џафери. Во моментот кога Џафери го стави Законот за јазици на гласање, експремиерот Никола Груевски повторно се качи на собранискиот пулт кај претседателот Џафери за да го спречи гласањето.

Кавга во Собрание: Груевски и Џафери во вербален конфликт, спречен поголем инцидент

Поглед - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по обраќањето на Претседателот на Собранието Талат Џафери, му побара процедурално, а откако истиот не го одобри, Груевски му го сврте микрофонот и му се обрати со зборовите: Прекинете, барам процедурално! ...

(ВИДЕО) Груевски во одбрана на демократијата во Собранието

Маркукуле - 14.03.2018

Почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, барајќи да се почитува основното правило на пратениците во Собранието на Р.Македонија за да се дискутира по амандманите на пратениците, влезе во судир со Талат Џафери во одбрана на демократското ...

Џафери со изјава по изгласувањето на законот: Говореше прво на албански, па на македонски јазик

Поглед - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери по изгласувањето на законот за јазици одржа прес-конференција на која најпрвин се обрати на албански јазик, па потоа на македонски јазик. “Коментарот за однесувањето на пратеникот Никола Груевски, до вчера ...

Груевски тргна кон Талат Џафери, го поли со вода па настана хаос

Sky - 14.03.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски со мавање на масата бараше прекинување на седницата, му ја истури водата на Џафери, а проба и да му ја одземе собраниската картица. Груевски му го исклучуваше и микрофонот на собранискиот спикер, а ...

Џафери утре ќе ја закаже седницата за Законот за јазиците

24 Вести - 13.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери утре во 13 часот ќе закаже седница на која треба да се гласа Законот за јазиците. Ова го соопштил Џафери на денешната координација во Собранието. Тој не сакал да каже детали како ќе го изигра моментот со ...

Џафери ја закажа седницата за законот за јазици

24 Вести - 13.03.2018

Собранискиот спикер Талат Џафери ја закажа седница за законот за јазици за утре во 13 часот. По неа, Џафери закажа одржување на 13-тата и 35-тата седница. Најавите од мнозинството е дека законот ќе се гласа без амандмани кои Џафери ќе ги отфрли како ...

Законот за употреба на јазиците утре на собрансика седница

Канал5 - 13.03.2018

На денешната координација кај собранискиот спикер, Талат Џафери ги известил координаторите на пратеничките групи дека за утре во 13 часот ќе ја закаже 32 седница на која прва точка е Законот за употреба на јазиците.