TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Австриска награда за Груевски

Утрински - 23.11.2011

Виена – Премиерот Никола Груевски ја доби престижната награда за придонес кон економскиот развој на национално и на регионално ниво на земјите-членки на Виенскиот економски форум.

Македонија е најпријатно економско изненадување во Европа

Дневник - 23.11.2011

На австриско-македонскиот бизнис-форум присуствуваа околу 140 австриски компании од енергетиката, производството на електронска опрема, информатиката и автомобилската индустрија Многумина веќе ја ...

Виенски „Текспорт“ третпат ќе инвестира кај нас

Н.Македонија - 23.11.2011

Македонија е позитивно прифатена од европското семејство, оцени Кристоф Лајтл, претседател на Стопанската комора на Австрија Австриската компанија „Текспорт“ наредната година ќе инвестира во Виница ...

Австриските инвеститори со позитивни искуства од Македонија

Утрински - 22.11.2011

„Мојата земја Република Македонија, во изминативе неколку години за многумина се издигна во едно од најпријатните изненадувања и еден од најпозитивните економски примери во Европа“, рече премиерот ...

Блокадата на Македонија е европски преседан

Дневник - 22.11.2011

Сега е период кога лидерите на земјите-членки на ЕУ треба уште еднаш да размислат и да се најде начин да се почнат преговорите.

Груевски бара паралелни преговори со ЕУ и Грција

Deutsche Welle - 22.11.2011

Премиерот Никола Груевски во Виена побара преговорите за членство на Македонија во ЕУ да почнат паралелно со разговорите за спорот со името со Грција.

Груевски ја доби престижната награда на Виенскиот економски форум

Канал5 - 22.11.2011

Македонија е најатрактивна бизнис дестинација, со најниски даноци, со најдобри бизнис реформи. Вака премиерот Груевски се обрати на 8-от Виенски економски форум.

Македонските бизнис можности на презентазија во Виена

Дневник - 22.11.2011

Владината делегaција предводена од премиерот Никола Груевски денеска пред бизнис заедницата на Австрија ќе ги претстави можностите за водење бизнис и поволните услови за инвестиции во Македонија.

Груевски: Инвестирајте во најголемото изненадување во Европа

Дневник - 22.11.2011

Многумина веќе ја препознаа Македонија како партнер со кој можат да го оплодат својот капитал. Ве поканувам и вас да не посетите и лично да се уверите во поволната бизнис клима во нашата земја и се ...

На вториот ден од посетата на Австрија најава за инвестиција од 1 милион евра

Канал5 - 22.11.2011

Вториот ден од владиното роуд шоу во Виена резултираше со нова австриска инвестиција. Компанијата Текспорт ќе инвестира во Виница, ќе гради фабрика каде ќе се произведува облека за противпожарна ...

Груевски добитник на награда на Виенскиот економски форум

Дневник - 22.11.2011

Премиерот Никола Груевски ја доби престижната награда за придонес кон економскиот развој на национално и регионално ниво на земјите членки на Виенскиот економски форум .

Македонско-австриски бизнис форум во Виена

24 Вести - 22.11.2011

Можностите за инвестирање во Македонија денеска владината делегација предводена од премиерот Никола Груевски ќе ги претстави пред бизнис заедницата на Австрија.

Македонско-австриски бизнис форум во Виена

Утрински - 22.11.2011

Владината делегaција предводена од премиерот Никола Груевски денеска пред бизнис заедницата на Австрија ќе ги претстави можностите за водење бизнис и поволните услови за инвестиции во Македонија .

Македонско-австриски бизнис форум во Виена

Сител - 22.11.2011

Можностите за инвестирање во Македонија денеска владината делегaција предводена од премиерот Никола Груевски ќе ги претстави пред бизнис заедницата на Австрија.

Условите за инвестирање во Македонија пред австриските бизнисмени

Курир - 22.11.2011

Можностите за инвестирање во Македонија денеска владината делегaција предводена од премиерот Никола Груевски ќе ги претстави пред бизнис заедницата на Австрија.

Македонско-австриски бизнис форум во Виена

Нетпрес - 22.11.2011

Владина делегација, предводена од премиерот Никола Груевски денеска пред бизнис заедницата на Австрија ќе ги претстави можностите за инвестирање во Македонија.

Груевски-Фајман: Поддршката од Австрија во евроинтегративните процеси продолжува

Нетпрес - 22.11.2011

Премиерот Никола Груевски синоќа во Виена оствари средба со австрискиот канцелар Вернер Фајман, на која и двајцата државници укажале на поддршката што Австрија и’ ја пружа на Македонија во нејзините ...

Груевски-Фајман: Поддршката од Австрија во евроинтегративните процеси продолжува

Таратур - 22.11.2011

Премиерот Никола Груевски синоќа во Виена оствари средба со австрискиот канцелар Вернер Фајман, на која и двајцата државници укажале на поддршката што Австрија и’ ја пружа на Македонија во нејзините ...

Груевски на бизнис презентација на Македонија во Виена

Р.С.Европа - 22.11.2011

Премиерот Никола Груевски денеска во Виена ќе ги престави можностите за инвестирање во Македонија пред бизнис заедницата на Австрија.

Македонско-австриски бизнис форум во Виена

Алфа - 22.11.2011

Можностите за инвестирање во Македонија денеска владината делегaција предводена од премиерот Никола Груевски ќе ги претстави пред бизнис заедницата на Австрија.

Австриските инвеститори со позитивни искуства од Македонија

Сител - 22.11.2011

Македонија како поволна бизнис дестинација, премиерот Никола Груевски и владиниот тим во Виена ја претставија пред околу 150 австриски компании кои присуствуваа на Македонско-австрискиот бизнис форум.

Проекти од над 2 милијарди евра презентирани пред 140 австриски компании

Капитал - 22.11.2011

Австријците беа информирани дека Македонија ќе гради автопатиштата од Коридорот 10 и 8, проценети на околу една милијарда евра, железница кон Бугарија, национален гасоводен систем, ХЕЦ Чебрен и ...

Груевски пред инвеститорите: Дојдете во најголемото изненадување во Европа

Press24 - 22.11.2011

Можностите за инвестирање во Македонија денеска владината делегaција предводена од премиерот Никола Груевски ги претстави пред бизнис заедницата на Австрија.

Австриските инвеститори со позитивни искуства од Македонија

Курир - 22.11.2011

Македонија како поволна бизнис дестинација, премиерот Никола Груевски и владиниот тим во Виена ја претставија пред околу 150 австриски компании кои присуствуваа на Македонско-австрискиот бизнис форум.

Во Виница ќе се овозможат 200 нови вработувања

Курир - 22.11.2011

Австриската компанија „Текспорт“ најави инвестиција во Виница во делот за производство на пожарникарка опрема која се очекува да отвори нови 200 работни места.

Австриската фирма Текспорт ќе гради фабрика за текстил во Виница

Капитал - 22.11.2011

Австриската фирма Текспорт ќе ја гради својата трета фабрика за производство на работна облека за заштита од вода и од пожар во Македонија, овој пат во Виница.

Пешевски: Има интерес кај австриски компании за капитални проекти во Македонија

Капитал - 22.11.2011

„Денеска сме сведоци дека стратегијата на Владата за привлекување странски инвестиции дава резултати, за воспоставување иницијални контакти и за анимирање на компаниите за започнување преговори.

Македонско-австриски бизнис форум во Виена

МРТ - 22.11.2011

Можностите за инвестирање во Македонија денеска владината делегaција предводена од премиерот Никола Груевски ќе ги претстави пред бизнис заедницата на Австрија.

Нова австриска инвестиција од еден милион евра во Виница

Сител - 22.11.2011

Австриската компанија Текспорт во наредната година ќе инвестира еден милион евра во изградба на фабрика за производство на заштитна облека при работа.

Нова австриска инвестиција

Алфа - 22.11.2011

До крајот на 2012-та година во Виница австриска компанија ќе инвестира во производство на заштитна облека при работа. Компанијата "Текспорт" ја соопшти одлуката за вложување во Македонија на ...

Австриските инвеститори со позитивни искуства од Македонија

МРТ - 22.11.2011

Македонија како поволна бизнис дестинација, премиерот Никола Груевски и владиниот тим во Виена ја претставија пред околу 150 австриски компании кои присуствуваа на Македонско-австрискиот бизнис форум.

Бизнис форум - австриските инвеститори со позитивни искуства од Македонија

Inpress - 22.11.2011

Виена, 22. ноември 2011 (ИНПРЕС) Македонија како поволна бизнис дестинација, премиерот Никола Груевски и владиниот тим во Виена ја претставија пред околу 150 австриски компании кои присуствуваа на ...

Австриски „Текспорт“ ќе инвестира 1 милион евра во Виница

+инфо - 22.11.2011

Австриската компанија „Текспорт“ во наредната година ќе инвестира еден милион евра во изградба на фабрика за производство на заштитна облека при работа.

Груевски добитник на престижната награда на Виенскиот економски форум

Вечер Прес - 22.11.2011

Мојата земја, во изминативе неколку години за многумина се издигна во едно од најпријатните изненадувања и еден од најпозитивните економски примери во Европа.

Македонско-австриски бизнис форум во Виена

Точка - 22.11.2011

Владина делегација, предводена од премиерот Никола Груевски денеска пред бизнис заедницата на Австрија ќе ги претстави можностите за инвестирање во Македонија.

Груевски-Фајман: Поддршката од Австрија во евроинтегративните процеси продолжува

Точка - 22.11.2011

Премиерот Никола Груевски синоќа во Виена оствари средба со австрискиот канцелар Вернер Фајман, на која и двајцата државници укажале на поддршката што Австрија и’ ја пружа на Македонија во нејзините ...

Премиерот Груевски оствари средба со австрискиот канцелар Фајман

Sky - 22.11.2011

Премиерот на Република Македонија, Никола Груевски имаше средба со канцеларот на Австрија, Вернер Фајман. На средбата било разговарано за подршката што Австрија и ја дава на Република Македонија при ...

Груевски во Австрија, австриски инвестиции кај нас

Н.Македонија - 22.11.2011

Можностите за инвестирање во Македонија ќе бидат претставени денеска пред австриската бизнис-заедница, откако премиерот Груевски вчера се сретна со австрискиот канцелар Вернер Фајман и се обрати на ...

Македонско-австриски бизнис форум во Виена

Идивиди - 22.11.2011

Виена, 22 ноември 2011 (МИА) – Можностите за инвестирање во Македонија денеска владината делегaција предводена од премиерот Никола Груевски ќе ги претстави пред бизнис заедницата на Австрија.

Премиерот Груевски номиниран за награда на Виенскиот економски форум

Дневник - 21.11.2011

Премиерот Никола Груевски е номиниран за престижната награда на Виенскиот економски форум. Ова високо признание се доделува за исклучителен придонес во развој на национално и регионално ниво во ...

Премиерот Груевски номиниран за наградата на Виенскиот економски форум

Вест - 21.11.2011

Премиерот Никола Груевски е номиниран за престижната награда на Виенскиот економски форум која се доделува за придонес кон економскиот развој на национално и регионално ниво во земјите членки на ...

Груевски и Пешевски во лов по австриски и германски инвестиции

24 Вести - 21.11.2011

Виена, Минхен и Дизелдорв ова се трите дестинации за лов на инвестиции. Од утре па до четврток, владиниот економски тим предводен од премиерот Никола Груевски ќе престојува во Германија и Австрија.

Груевски на средба со австрискиот канцелар Фајман

Канал5 - 21.11.2011

Силна поддршка за интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО ќе побара денеска премиерот Груевски на тет а тет средбата со австрискиот канцелар Вернер Фајман во Виена.

Груевски во Австрија: На Р.М. да и се даде можност да ги почне преговорите

Канал5 - 21.11.2011

Премиерот е номиниран за престижната награда на Виенскиот економски форум која се доделува за придонес кон економскиот развој на национално и регионално ниво во земјите членки на Виенскиот економски ...

Премиерот Груевски во посета на Австрија

Утрински - 21.11.2011

Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски денеска и утре престојува во Австрија каде што ќе бидат презентирани можностите за инвестирање во Република Македонија .

Премиерот Груевски во Виена по поддршка за ЕУ и австриски инвестиции во Македонија

24 Вести - 21.11.2011

Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски денеска и утре престојува во Австрија каде што ќе бидат презентирани можностите за инвестирање во Република Македонија, како и очекувањата ...

Пешевски очекува конкретни резултати од бизнис презентацијата на Македонија во Австрија и Германија

24 Вести - 21.11.2011

Вицепремиерот Владимир Пешевски очекува во наредниот период конкретни бизнис резултати од Австрија и Германија каде што владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски од денеска ќе ги ...

Пешевски очекува повеќе инвестиции од Австрија и Германија

Утрински - 21.11.2011

Вицепремиерот Владимир Пешевски очекува во наредниот период конкретни бизнис резултати од Австрија и Германија каде што владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски од денеска ќе ги ...

Премиерот Груевски во посета на Австрија

24 Вести - 21.11.2011

Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски денеска и утре престојува во Австрија каде што ќе бидат презентирани можностите за инвестирање во Република Македонија.

Груевски на турнеја во Австрија и во Германија

Deutsche Welle - 21.11.2011

Македонскиот премиер Никола Груевски предводи висока владина делегација која денеска (21.11.2011) започнува мини турнеја низ Австрија и низ Германија, која ќе трае до четврток.

Владата во потрага по инвеститори во Австрија и Германија

Канал5 - 21.11.2011

Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски од денеска до четврток ќе ги претстави можностите за инвестирање во Република Македонија во три европски градови во Австрија и Германија.

Премиерот Груевски во Австрија ќе бара отворање на патот кон ЕУ

Дневник - 21.11.2011

Австрија да лобира и да помогне во декември да се одблокираат македонските евроинтеграции. Ова денеска премиерот Никола Груевски се очекува да го побара од неговиот австриски колега Вернер Фајман .

Пешевски очекува инвестиции од Австрија

Дневник - 21.11.2011

Вицепремиерот Владимир Пешевски очекува во наредниот период конкретни бизнис резултати од Австрија и Германија каде што владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски од денеска ќе ги ...

Премиерот Груевски во посета на Австрија

Сител - 21.11.2011

Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски денеска и утре престојува во Австрија каде што ќе бидат презентирани можностите за инвестирање во Република Македонија.

Премиерот Груевски во посета на Австрија

МРТ - 21.11.2011

Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски денеска и утре престојува во Австрија каде што ќе бидат презентирани можностите за инвестирање во Република Македонија.

Груевски во посета на Австрија

Курир - 21.11.2011

Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски денеска и утре престојува во Австрија каде што ќе бидат презентирани можностите за инвестирање во Република Македонија.

Австриските и германските бизнисмени ќе се запознаат со условите за инвестирање во Македонија

Капитал - 21.11.2011

Можностите за инвестирање во Македонија од денес до четврток ќе бидат претставени во три европски градови од страна на владина делегација, предвоена од премиерот Никола Груевски.

Груевски на средба со австрискиот канцелар Фајман

Сител - 21.11.2011

Поддршка за евроинтеграцијата и конкретно за добивањето датум за преговори на Република Македонија ќе побара премиерот Груевски на тет а тет средбата со сојузниот канцелар на Австрија, Вернер Фајман.

Груевски ќе добие награда во Виена

Press24 - 21.11.2011

Премиерот Никола Груевски е номиниран за престижната награда на Виенскиот економски форум која се доделува за придонес кон економскиот развој на национално и регионално ниво во земјите членки на ...

Пешевски: Германските и австриските компании заинтересирани да инвестираат во Македонија

Курир - 21.11.2011

Вицепремиерот Владимир Пешевски, очекува во наредниот период конкретни бизнис резултати од Австрија и Германија каде што владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски од денеска ќе ги ...

Груевски во Австрија по инвестиции и поддршка за ЕУ

Курир - 21.11.2011

Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски денеска и утре престојува во Австрија каде што ќе бидат презентирани можностите за инвестирање во Република Македонија, како и очекувањата ...

Груевски номиниран за наградата на Виенскиот економски форум

Курир - 21.11.2011

Премиерот Никола Груевски е номиниран за престижната награда на Виенскиот економски форум која се доделува за придонес кон економскиот развој на национално и регионално ниво во земјите членки на ...

Премиерот Груевски во Виена по поддршка за ЕУ и австриски инвестиции во Македонија

МРТ - 21.11.2011

Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски денеска и утре престојува во Австрија каде што ќе бидат презентирани можностите за инвестирање во Република Македонија, како и очекувањата ...

Пешевски очекува конкретни резултати од бизнис презентацијата на Македонија

МРТ - 21.11.2011

Вицепремиерот Владимир Пешевски очекува во наредниот период конкретни бизнис резултати од Австрија и Германија каде што владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски од денеска ќе ги ...

Премиерот Груевски добитник на престижна економска награда

Курир - 21.11.2011

Премиерот Никола Груевски ја доби престижната награда за придонес кон економскиот развој на национално и регионално ниво на земјите членки на Виенскиот економски форум.

Премиерот Груевски во посета на Австрија

Кирилица - 21.11.2011

Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски денеска и утре престојува во Австрија каде што ќе бидат презентирани можностите за инвестирање во Република Македонија Во рамки на посетата ...

Груевски пред Фајман: Пристапни преговори паралелно со разговорите за името

Кајгана - 21.11.2011

Македонија да ги почне преговорите за членство со Европската Унија, а разговорите за проблемот со Грција да се одвиваат паралелно со интегративниот процес.

Премиерот Груевски добитник на престижна награда на Виенскиот економски форум

Сител - 21.11.2011

Премиерот Никола Груевски ја доби престижната награда за придонес кон економскиот развој на национално и регионално ниво на земјите членки на Виенскиот економски форум.

Австрија ја поддржува Македонија во евроинтеграцискиот процес

Курир - 21.11.2011

Наоѓање начин од страна на лидерите на ЕУ да се даде можност на Македонија да ги почне преговорите за полноправно членство и паралелно да се водат разговори за билатералниот спор за името со Грција, ...

Средба Груевски – Фајман

МРТ - 21.11.2011

Премиерот Груевски ја доби престижната награда за придонес кон економскиот развој на национално и на регионално ниво во земјите на Виенскиот Економски Форум.

Груевски во посета на Австрија

+инфо - 21.11.2011

Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски денеска и утре ќе престојува во Австрија каде што ќе бидат презентирани можностите за инвестирање во Македонија.

Груевски во посета на Австрија

Нетпрес - 21.11.2011

Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски денеска и утре ќе престојува во Австрија каде што ќе бидат презентирани можностите за инвестирање во Македонија.

Премиерот Груевски во посета на Австрија

Press24 - 21.11.2011

Во рамки на посетата премиерот Груевски денеска ќе се сретне со австрискиот канцелар Вернер Фајман, а ќе учествува и ќе се обрати на завршната заедничка сесија „Перспективите по 8.

Груевски во посета на Австрија

Точка - 21.11.2011

Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски денеска и утре ќе престојува во Австрија каде што ќе бидат презентирани можностите за инвестирање во Македонија.

Груевски по поддршка за ЕУ интеграција

Вечер Прес - 21.11.2011

Од австрискиот канцелар Вернер Фајман се бара поддршка за деблокирање на македонската евроинтеграција и почеток на пристапните преговори со Европската унија.

Премиерот Груевски добитник на награда во Виена

Н.Македонија - 21.11.2011

Македонскиот премиер Никола Груевски ја доби престижната награда за придонес кон економскиот развој на национално и регионално ниво на земјите членки на Виенскиот економски форум Груевски посочил ...

Груевски во Австрија, австриски инвестиции во Македонија

Н.Македонија - 21.11.2011

Можностите за инвестирање во Македонија ќе бидат претставени утре пред австриската бизнис - заедница, пос средбата на премиерот Груевски со австрискиот канцелар Вернер Фајман, закажана денеска, и ...

Премиерот Груевски во посета на Австрија

Идивиди - 21.11.2011

Виена, 21 ноември 2011 (МИА) – Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски денеска и утре престојува во Австрија каде што ќе бидат презентирани можностите за инвестирање во Република ...

Премиерот Груевски во Виена по поддршка за ЕУ и австриски инвестиции во Македонија

Идивиди - 21.11.2011

Виена, 21 ноември 2011 (МИА) - Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски денеска и утре престојува во Австрија каде што ќе бидат презентирани можностите за инвестирање во Република ...