TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новиот аеродром треба да донесе и повеќе патници

Алфа - 11.09.2011

Новата, модерна зграда на аеродромот Александар велики ќе донесе и повеќе патници во земјава - ова го најавуваат и Владата и менаџментот на ТАВ.

Третиот аеродром во Пекинг со девет писти!

Вечер - 11.09.2011

Во Пекинг почна изградбата на новиот мега аеродром кој ќе биде со големина речиси колку островската држава Бермуди и ќе има дури девет писти.

Македонија - "Александар Велики" ги пречека првите 137 патници

Вест - 10.09.2011

Збунети и изненадени беа и патниците, кои не очекуваа вицепремиерот Пешевски и министерот Јанакиески да ги пречекаат со вино и со рози На аеродромот "Александар Велики" вчера напладне пристигнаа ...

Вино од Пешевски и роза од Јанакиески

Утрински - 10.09.2011

Вино и рози од вицепремиерот Владимир Пешевски и од министерот за транспорт Миле Јанакиески, беа изненадувањето за првите патници кои вчера први зачекорија во новата терминална зграда на аеродромот ...

Рози и вино за првите патници на новиот терминал

Дневник - 10.09.2011

Со пристигнување на летовите на авиокомпаниите на „Аустриан“ и на „Еделвајс од Австрија, односно Швајцарија, денеска напладне официјално профункционира новиот терминал на скопскиот аеодром ...

Во пет до дванаесет прво полетување од новиот „Александар Велики“

Дневник - 10.09.2011

Во пет минути до 12 часот денеска ќе полета првиот авион од модернизираниот аеродром „Александар Велики“ и тоа на релација од Скопје за Виена, со авиокомпанијата „Аустриан“.

Кина гради најголем аеродром на светот

Дневник - 10.09.2011

Во Пекинг почна изградбата на новиот мега аеродром кој ќе биде со големина колку Бермудските острови и ќе има девет писти.

Кина гради најголем аеродром на светот

Идивиди - 10.09.2011

Во Пекинг почна изградбата на новиот мега аеродром кој ќе биде со големина колку Бермудските острови и ќе има девет писти.

Рози и вино за првите патници на новиот аеродром

Н.Македонија - 10.09.2011

Иако имало настојување првиот авион што ќе слета да биде на голема авиокомпанија, тоа не можело да се усогласи со планот за летање, па малата компанија „Еделваис“ прва стапна на пистата Срдечниот ...

Кина гради најголем аеродром на светот

Сител - 10.09.2011

Во Пекинг почна изградбата на новиот мега аеродром кој ќе биде со големина колку Бермудските острови и ќе има девет писти.

Кина гради најголем аеродром на светот

МРТ - 10.09.2011

Во Пекинг почна изградбата на новиот мега аеродром кој ќе биде со големина колку Бермудските острови и ќе има девет писти.

Кина го гради најголемиот аеродром во светот

Точка - 10.09.2011

Во Пекинг започна изградбата на наовиот мега-аеродром “Дасинг“ кој отприлика ќе биде голем колку островската држава Бермуди и ќе има дури девет писти.

Почна изградбата на најголемиот светски аеродром

Курир - 10.09.2011

Во Пекинг почна изградбата на новиот мега аеродром кој ќе биде со големина колку Бермудските острови и ќе има девет писти.

Кина ја почна изградбата на најголемиот аеродром во светот

Press24 - 10.09.2011

Во Пекинг почна изградбата на новиот мега аеродром кој ќе биде со големина колку Бермудските острови и ќе има девет писти.

Кина го гради најголемиот аеродром во светот

Нетпрес - 10.09.2011

Сегашниот аеродром во Пекинг Во Пекинг започна изградбата на наовиот мега-аеродром “Дасинг“ кој отприлика ќе биде голем колку островската држава Бермуди и ќе има дури девет писти.

„Александар Велики“ ги пречекува првите патници

Р.С.Европа - 09.09.2011

На аеродромот „Александар Велики“ денеска официјално ќе профункционира новиот терминал со пристигнување на летовите на авиокомпаниите „Еделваис“ и на „Аустриан“.

„Александар Велики“ ги пречека првите патници

Телма - 09.09.2011

На аеродромот „Александар Велики“ денеска напладне официјално профункционира новиот терминал со пристигнување на летовите на авиокомпаниите на „Аустриан“ и на „Еделваис“.

Првите патници ќе пристигнат на новиот аеродром

БркајРабота - 09.09.2011

Денес официјално ќе пристигнат првите патници од летовите на авиокомпаниите „Еделваис“ и „Аустриан“, на новиот аеродром „Александар Велики“.

Започна со работа “Александар Велики“

Алфа - 09.09.2011

Претпладнево официјално започна да работи новата терминална зграда на аеродромот Александар Велики. Турскиот оператор ТАВ на официјална церемонија ги пречека првите патници кои пристигнаа во Скопје ...

Првите патници воодушевени од новиот аеродром

Здраво - 09.09.2011

Новиот терминал на Аеродромот “Александар Велики” денеска официјално профункционира и ги пречека патниците на авиокомпаниите “Еделваис” и на “Аустриан”.

„Александар Велики“ ги пречекa првите патници

Идивиди - 09.09.2011

Скопје, 9 септември 2011 (МИА) - На аеродромот „Александар Велики“ денеска напладне официјално профункционира новиот терминал со пристигнување на летовите на авиокомпаниите на „Аустриан“ и на ...

Патниците воодушевени од новиот аеродром

БркајРабота - 09.09.2011

Денес напладне официјално профункционира новиот терминал на аеродромот „Александар Велики“, при што пристигнаа првите патници кои летаа со авиокомпаниите „Аустриан“ и „Еделваис“.

Први летови од новиот терминал на „Александар Велики“

Алфа - 09.09.2011

Со двата лета на „Еделвајс“ и „Аустриан ерлајнс“ напладне официјално почна да работи новата терминална зграда на аеродромот Александар Велики.

Од денеска првите летови на новиот аеродром „Александар Велики“

+инфо - 09.09.2011

На новиот модерен аеродром „Александар Велики“ денеска и официјално ќе полетаат и ќе пристигнат првите авиони, при што ќе профункционира новиот терминал.

Вино и рози за првите патници на новоотворениот аеродром „Александар Велики“

+инфо - 09.09.2011

Првите луѓе на турски концесионер на скопскиот аеродром „ТАВ Македонија“, заедно со министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и вицепремиерот, Владимир Пешевски, денеска со вино и рози ги ...

Кина го гради најголемиот аеродром во светот

+инфо - 09.09.2011

Во Пекинг почна изградбата на новиот аеродром Дасинг, кој треба да биде со големина приближно како Бермудските Острови и ќе има дури девет писти.

Модернизираниот аеродром „Александар Велики“ ги пречекува првите патници

Сител - 09.09.2011

На аеродромот „Александар Велики“ денеска официјално ќе профункционира новиот терминал со пристигнување на летовите на авиокомпаниите „Еделваис“ и на „Аустриан“.

Први патници на новиот аеродром „Александар Велики“

Канал5 - 09.09.2011

Официјално почна со работа модернизираниот аеродромот „Александар Велики“. Денеска беше реализирано првото полетување кон Цирих, а од Виена пристигнаа и првите патници.

Модернизираниот аеродром „Александар Велики“ ги пречекa првите патници

МРТ - 09.09.2011

На аеродромот „Александар Велики“ денеска напладне официјално профункционира новиот терминал со пристигнување на летовите на авиокомпаниите на „Аустриан“ и на „Еделваис“.

Отворен аеродромот „Александар Велики”

МРТ - 09.09.2011

Со цвеќе, вино и со насмевка беа пречекани првите патници кои што пристигнаа на новиот аеродром Александар Велики. Авионот на „Аустриан ерлајнс” на редовната линија Виена - Скопје ја отвори новата ...

Кина го гради најголемиот аеродром во светот

Канал5 - 09.09.2011

Во Пекинг почна изградбата на новиот мега – аеродром Дасинг кој треба да биде со големина приближно како островската држава Бермуда и ќе има дури девет писти.

"Т'га за југ" и бели рози за добредојде во Македонија

Вечер - 09.09.2011

Веднаш по излегувањето од авионот на "Аустријан ерлајнс" со македонско вино и бели рози топло добредојде на патниците им посакаа вицепремиерот за економски прашања, Владимир Пешевски, министерот за ...

Роза и вино за првите патници на аеродромот “Александар Велики“

Точка - 09.09.2011

ТАВ Македонија денеска со роза и вино ги пречека првите патници кои пристигнаа на новиот терминал на аеродромот “Александар Велики“ во Скопје.

Првите патници ќе пристигнат на новиот аеродром

Курир - 09.09.2011

Денес официјално ќе пристигнат првите патници од летовите на авиокомпаниите „Еделваис“ и „Аустриан“, на новиот аеродром „Александар Велики“.

„Сефте“ на аеродромот Александар Велики

Press24 - 09.09.2011

Модернизираниот аеродром денеска ги пречека и ги испрати првите патници На аеродромот „Александар Велики“ денеска официјално профункционира новиот терминал со пристигнување на летовите на ...

Патниците воодушевени од новиот аеродром

Курир - 09.09.2011

Денес напладне официјално профункционира новиот терминал на аеродромот „Александар Велики“, при што пристигнаа првите патници кои летаа со авиокомпаниите „Аустриан“ и „Еделваис“.

Роза и вино за првите патници на аеродромот “Александар Велики“

Нетпрес - 09.09.2011

ТАВ Македонија денеска со роза и вино ги пречека првите патници кои пристигнаа на новиот терминал на аеродромот “Александар Велики“ во Скопје.

Патниците од Цирих први ќе стапнат на модерниот аеродром

Вечер - 08.09.2011

Патниците на швајцарската авиокомпанија Еделваис", која лета на релација Цирих Скопје, денеска први ќе ги почувствуваат придобивките на услугите што отсега ги нуди модернизираниот скопски аеродром ...

Македонија конечно доби авиопристаниште по европски терк

Бизнис24 - 07.09.2011

Обновен и модернизиран со најсовремена технолошка опрема според сите светски стандарди и капацитет да опслужува четири милиони патници годишно е новиот лик на аеродромот „Александар Велики“ во ...

Македонија - В петок први летови од новиот "Александар Велики"

Вест - 07.09.2011

Аеродромот "Александар Велики" вчера свечено беше пуштен во употреба. Граѓаните имаа ретка можност да се прошетаат низ новиот аеродром и да го видат одблизу.

Проработе аеродромот „Александар Велики“

Утрински - 07.09.2011

Скопје од вчера и официјално го доби најмодерниот аеродром на Балканот. Со инвестиција тешка 100 милиони евра, турскиот концесионер ТАВ за само една и пол година од корен го реконструираше ...

„Александар Велики“ отвори нови порти кон Македонија

Дневник - 07.09.2011

Неколку илјади гости дојдоа вчера на скопскиот аеродром за да бидат дел од свеченото отворање на новата терминална зграда на „Александар Велики“.

ФОТО: Илјадници гости на отворањето на новиот аеродром

Дневник - 07.09.2011

Неколку илјади гости дојдоа вчера на скопскиот аеродром за да бидат дел од свеченото отворање на новата терминална зграда на "Александар Велики".

„Александар Велики“ со ново руво

Кантар - 07.09.2011

Обновен и модернизиран со најсовремена технолошка опрема според сите светски стандарди, за да може да опслужува четири милиони патници годишно.

Скопје доби нов ултра модерен Аеродром! (фото/видео)

Здраво - 07.09.2011

Македонија конечно доби аеродром со Европски лик, втор по големина на балканот! Скопскиот “Александар Велики” може да опслужи 4 милиони патници годишно.

Ќе станеме балкански транспортен центар

Н.Македонија - 07.09.2011

Новиот македонски аеродром „Александар Велики“, кој е десет пати поголем од досегашниот, вчера беше пуштен во употреба во присуство на македонскиот државен врв и многубројна турска бизнис-делегација ...

Отворен модернизираниот аеродром „Александар Велики“

Канал 77 - 07.09.2011

Обновен и модернизиран со најсовремена технолошка опрема според сите светски стандарди и капацитет да опслужува четири милиони патници годишно е новиот лик на аеродромот „Александар Велики“ во ...

Фото: Премиерот Груевски прв го чекираше билетот на „Александар Велики“

Курир - 07.09.2011

Премиерот Никола Груевски, по вчерашното пуштање на новиот аеродром „Александар Велики“, прв го чекираше билетот. Отварањето на ултра модерниот аеродром кој го посетија стотици граѓани беше еден од ...

Аеродромот „Александар Велики“најмодерен на Балканот

Бизнис24 - 06.09.2011

Реконстрираниот аеродром „Александар Велики“ во Скопје, инвестиција на турски ТАВ, денес официјално ќе биде пуштен во употреба.

Скопје доби нова, модерна визит-карта

Deutsche Welle - 06.09.2011

По две децении самостојност, два дена пред големиот јубилеј, Македонија доби нов, модерен аеродром. „Александар Велики“ сега навистина го заслужува името.

Скопје со најмодерен аеродром на Балканот

Р.С.Европа - 06.09.2011

Денеска официјално ќе биде пуштен реконстрираниот аеродром „Александар Велики,, во Скопје, инвестиција на турски ТАВ. Аеродромот е со капацитет од четири милиони патници годишно.

Аеродромот „Александар Велики“ со нов лик

Р.С.Европа - 06.09.2011

Пред прославата на независноста, пуштање во употреба на реконструираниот Аеродром „Александар Велики“. Се пушта во употреба реконструираниот Аеродром, Александар Велики, во Скопје на два дена пред ...

Македонија - Ќе чекаме авион како луѓе

Вест - 06.09.2011

"Вест" доби ексклузивни фотографии од внатрешноста на новата терминална зграда на аеродромот "Александар Велики" - Новата терминална зграда на аеродромот "Александар Велики" денес треба свечено да ...

Ердоган во Скопје на крајот на месецов

Утрински - 06.09.2011

Иако турските медиуми напишаа дека турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска ќе дојде во Скопје за да го предаде во употреба новиот модерен аеродром „Александар Велики“, сепак, нема да се случи тоа.

Свечено отворање на аеродромот „Александар Велики“

Телма - 06.09.2011

Обновен и модернизиран со најсовремена технолошка опрема според сите светски стандарди и капацитет да опслужува четири милиони патници годишно е новиот лик на аеродромот „Александар Велики“ во ...

Свечено отворен најмодерниот аеродром на балканот

Телма - 06.09.2011

По дваесет години независност Македонија конечно доби модерен и европски аеродром. Помпезно и пред голем број гости од земјава и странство беше промовирана новата терминална зграда на аеродромот ...

Таксито поскапо од авионот

Дневник - 06.09.2011

Таксистите им ги изгореа џебовите на граѓаните што патуваат во странство или се враќаат кон градот, а немаат со што да се превезат до аеродромот „Александар Велики“.

„Александар Велики“ порасна уште поголем

Дневник - 06.09.2011

Со слетување на авионот на компанијата „Туркиш ерлајнс“ од Истанбул, во кој ќе бидат претставници на владата на Турција и бизнисмени, денеска во 13.30 часот свечено ќе биде пуштена во употреба новата ...

Се е спремно за отворањето на новиот скопски Аеродром (фото)

Здраво - 06.09.2011

Машала! Се е подготвено за утрешното отворање на новиот терминал на скопскиот Аеродром “Александар Велики”. Пријатен лет… или сон! ...

Аеродромот „Александар Велики“ од денеска со нов лик

Кајгана - 06.09.2011

Новиот терминал на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје од денеска почнува со работа, а има капацитет да прими и до четири милиони патници годишно.

„Александар Велики“ со нов лик

Алфа - 06.09.2011

Реконструираниот аеродром „Александар Велики“ во Скопје, инвестиција на турски ТАВ, денеска официјално ќе биде пуштен во употреба.

Фотографии на новиот аеродром направени од воздух

БркајРабота - 06.09.2011

Аеродромот „Александар Велики“ конечно го доби новиот изглед. Фотографиите на Драгољуб Николовски направени од хеликоптер ви ги пренесуваме во пресрет на свеченото отворање на „новиот“ аеродром.

Отворање кон светот: „Александар Велики“ пуштен во употреба

Mnogoo - 06.09.2011

Денеска е официјалното отворање на старо-новиот аеродром „Александар Велики“ во Скопје. Реконструкцијата и доградбата беа инвестиција на концесионерот ТАВ од Турција.

Отворен модернизираниот аеродром „Александар Велики“

Алфа - 06.09.2011

Обновен и модернизиран со најсовремена технолошка опрема според сите светски стандарди и капацитет да опслужува четири милиони патници годишно е новиот лик на аеродромот „Александар Велики“ во ...

Отворен модернизираниот аеродром „Александар Велики“

Идивиди - 06.09.2011

Скопје, 6 септември 2011 (МИА) - Обновен и модернизиран со најсовремена технолошка опрема според сите светски стандарди и капацитет да опслужува четири милиони патници годишно е новиот лик на ...

Аеродромот „Александар Велики“ со нов лик

Капитал - 06.09.2011

Обновен и модернизиран со најсовремена технолошка опрема според сите светски стандарди и капацитет да опслужува четири милиони патници годишно е новиот лик на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје.

Отворен реконструираниот аеродром „Александар Велики“

Кајгана - 06.09.2011

Во присуство на државниот врв, високи претставници на турската компанија ТАВ, како и повеќе стотици гости денеска е отворен реконструираниот и модернизиран аеродром „Александар Велики“ во Скопје.

„ТАВ“ го отвори новиот аеродром „Александар Велики“

Алфа - 06.09.2011

Новата, модерна терминална зграда на скопскиот аеродром „Александар Велики“, според очекувањата на власта и турски „ТАВ“ треба вистински да ја внесе Македонија во 21-от век.

Груевски гo пропушти отворањето на аеродромот

+инфо - 06.09.2011

Пред малку на скопскиот аеродром „Александар Македонски“ почна свеченото отворање на новата, огромна терминална зграда, на кое присуствува и премиерот Никола груевски.

ФОТО: Македонија доби гигантски модерен аеродром

+инфо - 06.09.2011

Новиот скопски аеродром, кој од стариот ја наследи само пистата, но и таа е продолжена, претпладнево беше свечено предаден во употреба.

Реконструираниот аеродром Александар Велики денеска ќе биде пуштен во употреба

Канал5 - 06.09.2011

Реконстрираниот аеродром „Александар велики“ во Скопје, денеска официјално ќе биде пуштен во употреба. Аеродромот, десет пати поголем од досегашниот е со капацитет да обезбеди услуга за четири ...

Од денес, Александар Велики - нов и во полн сјај

Кирилица - 06.09.2011

Новиот терминал на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје од денеска почнува со работа Реконструкцијата на аеродромот во изминатите 18 месеци е инвестиција на турската компанија ТАВ, која ...

Пешевски: „Александар Велики“ ќе биде поттик за нови инвестиции

Канал5 - 06.09.2011

Десет пати поголем од досегашниот, аеродромот е со капацитет да обезбеди услуга за четири милиони патници годишно. Во аеродромот, кој турски ТАВ го презеде во март минатата година вложени се 100 ...

Современ, модернизиран „Александар Велики“ огледало на Македонија

Канал5 - 06.09.2011

Без срам, со гордост од денес ќе се пречекуваат странците во земјава. Новиот лик на аеродромот „Александар Велики“ современ, модернизиран, високо - технолошки опремен ја менува сликата за Македонија.

Скопје со нов Аеродром

МРТ - 06.09.2011

Македонија доби аеродром со Европски лик, втор по големина на балканот. Скопскиот Александар Велики може да опслужи 4 милиони патници годишно.

Скопје доби најмодерен аеродром на Балканот

Точка - 06.09.2011

Реконструираниот аеродром “Александар Велики“ во Скопје, инвестиција на турски ТАВ, денеска официјално ќе биде пуштен во употреба. Според инвеститорот станува збор за најмодерен аеродром на Балканот.

Груевски: Новиот аеродром во Скопје симболизира капацитет, ефикасност и функционалност

Точка - 06.09.2011

Денешниот датум е историски за Македонија, сите генерации ќе паметат дека на шести септември се отвори новиот аеродром кој симболизира капацитет, ефикасност и функционалност, истакна премиерот Никола ...

Скопје доби најмодерен аеродром на Балканот

Нетпрес - 06.09.2011

Реконструираниот аеродром “Александар Велики“ во Скопје, инвестиција на турски ТАВ, денеска официјално ќе биде пуштен во употреба. Според инвеститорот станува збор за најмодерен аеродром на Балканот.

„Александар Велики“ со нов лик

Канал 77 - 06.09.2011

Денеска официјално ќе биде пуштен реконструираниот аеродром „Александар Велики,, во Скопје, инвестиција на турски ТАВ. Аеродромот е со капацитет од четири милиони патници годишно.

Добивме аеродром од светски ранг

Курир - 06.09.2011

Пред голем број на функционери и граѓани кои што дојдоа со новите двокатни автобуси кои беа предмалку промовирани, беше ставен во функција новиот аеродром „Александар Велики“.

Груевски: Новиот аеродром во Скопје симболизира капацитет, ефикасност и функционалност

Нетпрес - 06.09.2011

Денешниот датум е историски за Македонија, сите генерации ќе паметат дека на шести септември се отвори новиот аеродром кој симболизира капацитет, ефикасност и функционалност, истакна премиерот Никола ...

Отворен "Александар Велики" - Скопје доби аеродром по светски стандарди

eReporter - 06.09.2011

Реконструраниот аеродром „Александар Велики“ во Скопје, со капацитет да обезбеди услуга за четири милиони патници годишно денеска е свечено отворен.

Скопје доби најмодерен аеродром на Балканот, „Александар Велики“ со нов лик

Inpress - 06.09.2011

Скопје, 6. септември 2011 (ИНПРЕС) Реконструираниот аеродром „Александар Велики“ во Скопје, инвестиција на турски ТАВ, денеска официјално е пуштен во употреба.

Отворен модернизираниот аеродром „Александар Велики“

Македонија24 - 06.09.2011

Македонија - Македониjа 24, , Отворен модернизираниот аеродром „Александар Велики“, "Скопје денес доби нов модерен аеродром со најсовремена технолошка опрема според светски стандарди.

Модерниот аеродром во Скопје - само почеток

Deutsche Welle - 05.09.2011

Утре (06.09.2011) Скопје треба да го добие најмодерниот аеродром на Балканот со кој управува турската компанија ТАВ. Тоа е само мал дел од најавената една милјарда долари турски инвестиции и размена ...

Скопје доби најмодерен аеродром на Балканот

Утрински - 05.09.2011

Реконстрираниот аеродром „Александар Велики“ во Скопје, инвестиција на турски ТАВ, утре официјално ќе биде пуштен во употреба.

Скопје доби нов аеродром!

Капитал - 05.09.2011

“Капитал“ на аеродромот Александар Велики Грандиозноста и модерниот изглед на аеродромот Александар Велики станаа реалност. Стаклената фасада, воздушните порти за авиони, новата писта...

„Александар Велики“ од утре со нов лик

Алфа - 05.09.2011

Реконстрираниот аеродром „Александар Велики“ во Скопје, инвестиција на турски ТАВ, утре официјално ќе биде пуштен во употреба.

Аеродромот „Александар Велики“ од утре со модерен лик

Дневник - 05.09.2011

По 18-месечна модернизација и изградба, аеродромот во Скопје од утре почнува да работи со нов, современ терминал кој ќе има капацитет да прими и до четири милиони патници годишно.

Скопје доби нов аеродром!

Идивиди - 05.09.2011

Грандиозноста и модерниот изглед на аеродромот Александар Велики станаа реалност. Стаклената фасада, воздушните порти за авиони, новата писта...

Аеродромот „Александар Велики“ од утре со нов лик

+инфо - 05.09.2011

Реконстрираниот аеродром „Александар Велики“ во Скопје, инвестиција на турски ТАВ, утре официјално ќе биде пуштен во употреба.

Авиопревозот на патници се зголеми за 11,7 отсто во првото шестмесечје

+инфо - 05.09.2011

Авионскиот превоз на патници во земјава порасна за 11,7 отсто во првата половина од годинава во однос на истиот период лани, објави државната статистика.

Скопје доби најмодерен аеродром на Балканот, „Александар Велики“ со нов лик

Сител - 06.09.2011

Реконстрираниот аеродром „Александар Велики“ во Скопје, инвестиција на турски ТАВ, денеска официјално ќе биде пуштен во употреба.

Скопје доби најмодерен аеродром на Балканот, „Александар Велики“ со нов лик

МРТ - 06.09.2011

Реконстрираниот аеродром „Александар Велики“ во Скопје, инвестиција на турски ТАВ, денеска официјално ќе биде пуштен во употреба.

Од утре Скопје со "светски" аеродром

Кирилица - 05.09.2011

По 18-месечна модернизација и изградба, аеродромот Александар Велики во Скопје од утре почнува да работи со нов, современ терминал кој ќе има капацитет да прими и до четири милиони патници годишно ...

Скопје го доби најмодерниот аеродром на Балканот

Press24 - 06.09.2011

Во средишниот дел на аеродромската зграда е поставен симболот на аеродромот - споменик на Александар Велики поставен на коњ.

Фотографии од најмодерниот аеродром на Балканот, „Александар Велики“

Курир - 06.09.2011

Денес свечено ќе биде пуштен во употреба реконструираниот аеродром „Александар Велики“ во Скопје, инвестиција на турски ТАВ.

Аеродромот „Александар Велики“ од утре официјално во употреба

Канал 77 - 05.09.2011

Во скопскиот аеродорм, кој „ТАВ Аеродроми“ го презеде во март минатата година и со него ќе управува во следните 20 години, до март 2030 година, турската компанијата вложи 100 милиони евра.

ФОТО вест: Sирнете во внатрешноста на Аеродромот Александар Велики

Press24 - 05.09.2011

Се е подготвено за утрешното отворање на аеродромот Александар Велики. Ако до сега можевте да видите како ќе изгледа однадвор, овој пат влезете во внатрешноста преку овие ...