TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тања Кочовска се врати со песна за Тоше – „Светулка божја“ (АУДИО)

Скопје24 - 20.10.2019

Покрај тоа што е позната како долгогодишна успешна актерка во „Театарот за деца и млади“ и МНТ, Тања Кочовска претходно со години беше успешна пејачка на забавна музика. Позната и призната, со грст фестивалски настапи и победи, дузина награди и ...

Да беше Тоше жив и да те слушнеше само колку убаво пееш: Кога ќе го слушнете ова момче како пее, за момент ќе ...

Курир - 20.10.2019

Дванаесет празни години без нашиот Тоше. Помина точно толку време од оној кобен 16 октомври, кога во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка не напушти нашата музичка ѕвезда, хуман и добар човек каков не сме виделе претходно и после него.

Toше и Габриела Зафирови од Брежице се вратија со огромен успех (фото+видео)

Спортманија - 20.10.2019

Најдориот македонски боди билдер воодушеви со својот настап при песната на македонската музичка икона Тоше Проески, Габриела се закити со сребро и бронза во две категории Македонските репрезенти во боди билдинг и фитнес во машка и женска категорија, ...

Тоше Проески како да претчувствувал дека му се ближи крајот: Еве кој последен го слушнал неговиот глас и што и кажал ...

Скопје24 - 19.10.2019

Пред неколку дена на 16ти се навршија 12 години од неговото заминување, и на сите ни е тешко што повеќе не е со нас, но на неговите најблиски им е најтешко и тие никогаш нема да ја прифати лошата судбина што го однесе… Тоше Проески со својот ...

Македонската естрада ги извади спомените на Тоше од хард дискот на сеќавањата: „Броиме години во кои недостигаш“ (ФОТО)

Курир - 18.10.2019

Тоа кобно утро на 16-ти Октомври 2007 година, никој од нас не сакаше да поверува во она што го слуша, дека Тоше трагично го загубил животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка ама вистината беше сурова и болно реална.

Тања Кочовска се врати со песна за Тоше – „Светулка божја“ (АУДИО)

Вистина.мк - 18.10.2019

Покрај тоа што е позната како долгогодишна успешна актерка во „Театарот за деца и млади“ и МНТ, Тања Кочовска претходно со години беше успешна пејачка на забавна музика. Позната и призната, со грст фестивалски настапи и победи, дузина награди и ...

Неготино, градот каде Тоше ги заработи своите први 100 евра

Фокус - 17.10.2019

Вчерашниот ден во земјава помина во знакот на легендарниот Тоше Проески, кога се одбележаа дванаесет години од неговата трагична смрт. Во повеќе градови се одржаа културни и спортски активности посветени на музичката ѕвезда, се споделуваа негови ...

Каролина се потсети на Тоше: Никогаш нема да бидеш заборавен

Курир - 17.10.2019

Вака Каролина вчера се потсети на Тоше Проески на годишнината од кобниот датум кога загина во ...

(АУДИО) Новата песна „Светулка божја“ на Тања Кочовска посветена на Тоше

Екран - 17.10.2019

Вчера се навршија 12. години од прераното заминување на Тоше Проески, а тимот со кој работеше, композиторот кој го поплочи неговиот пат кон ѕвездите, Кире Костов, најдоа нов начин да му одадат почест.

Менаџерката Љиљана Петровиќ открива зошто не го посетува гробот на Тоше Проески: „Болна сум!“

Убавина и Здравје - 17.10.2019

Љиљана Пертовиќ, која кобната ноќ во октомври беше во автомобилот со Тоше Проески , во разговорот со „Свет“ открива дека по ѕидовите во нејзиниот дом се закачени нивните заеднички фотографии и дека веќе седум години не може да смогне сили да го ...

Тајна чувана долги години: Овој хит на Тоше Проески крие трагична приказна

Хитпортал - 17.10.2019

Тоше Проески зад себе остави многу хитови кои прераснаа во евергрини, а еден од нив е песната „Соба за тага“. Поминаа над 15 години од издавањето на оваа песна, а откриена е и тајната приказна која се крие зад неа.

ТАА БЕШЕ НАЈГОЛЕМА ЉУБОВ НА ТОШЕ: Која е дамата која Проески ја носеше во срце? (ФОТО)

Скопје24 - 17.10.2019

Пред 12 години Македонија ја слушна трагичната вест која одекна далеку низ регионот но и светот. Трагично настрада Тоше Проески кој да беше жив денес ќе имаше 39 години. Детали за животот на човекот кој имаше ангелски глас и насмевка која плени, не ...

Сестрата на Тоше со една објава откри колку ѝ недостасува братот ФОТО

+инфо - 17.10.2019

Вчера се навршија 12 години од трагичната смрт на најголемата македонска ѕвезда Тоше Проески. Вчера се навршија 12 години од трагичната смрт на најголемата македонска ѕвезда Тоше Проески. Неговата сестра Дора Проеска често на социјалните мрежи ...

Од топ ракометарка и најголема љубов на Тоше Проески, до „челична дама“ на чело на машкиот ракомет

Таратур - 17.10.2019

Своевремено одличната ракометарка и дел од златната генерација на шампионскиот „Кометал Ѓорче Петров“, Андријана Будимир, која емоциите во јавноста дополнително ги освои, но и разбранува како девојка на трагично загинатиот Тоше Проески, многумина ја ...

Крвта не е вода: Внукот на Тоше со емотивна фотографија се потсети на кобниот ден- Вака изгледа денес Кристијан

Пулс24 - 17.10.2019

Денеска на годишнината од смртта на Тоше Проески неговиот внук Кристијан објави емотивни фотографии на неговиот Инстаграм профил. Инаку Кристијан Ристески, внукот на Тоше Проески, тргна по стапките на својот никогаш незаборавен вујко, кој секогаш му ...

Сестрата на Тоше со една објава откри колку ѝ недостасува братот

Бриф - 17.10.2019

Сестрата на Тоше Проески, Дора Проеска вчера на социјалните мрежи овјави емотивна порака „Засекогаш сама“. Вчера се навршија 12 години од трагичната смрт на најголемата македонска ѕвезда Тоше Проески.

Христовски: Тоше Проески конечно ќе го добие вечното почивалиште

24Инфо - 17.10.2019

Соработката со централната власт е одлична и тоа е илустрирано преку еден од најважните проекти – изградба на вечно почивалиште на Тоше Проески- вели за 24 инфо Томе Христовски, градоначалник на општина Крушево.

Уникатен, незаборавен, непреболен… Најубавите цитати од Тоше Проески

Пулс24 - 17.10.2019

Пред 36 години на овој свет дојде „ангел“, кој со својот милозвучен глас, скромноста, шармот, добрината и хуманоста успеа да допре до срцата на милиони лица. Него го сакаше цела Македонија, го обожаваше цел Балкан, а да беше жив до денес, тој ...

Македонската естрада ги извади спомените на Тоше од хард дискот на сеќавањата, па ги сподели на социјалните мрежи: ...

Вистина.мк - 17.10.2019

Тоа кобно утро на 16-ти Октомври 2007 година, никој од нас не сакаше да поверува во она што го слуша, дека Тоше трагично го загубил животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка ама вистината беше сурова и болно реална.

Дванаесет години без Тоше Проески

24 Вести - 16.10.2019

Игрите без граници останаа незавршени...Живееше и работеше брзо, замина тивко... И по 12 години Македонија во жал по ангелскиот глас на најголемата музичка ѕвезда Тоше Проески... Кобната вест повеќе од една деценија ги разбуди граѓаните за прерано ...

Сестрата на Тоше: Многу тешко се живее без Тошки

Фокус - 16.10.2019

Изминаа 12 години од трагичната несреќа кај Нова Градишка во Хрватска, во која животот го загуби македонската поп-легенда Тоше Проески на денешен ден. Целиот Балкан и Македонија денеска се присетуваат на песните на Тоше, неговите хумани дела и ...

Со рози пречекани маратонците во чест на Тоше

Канал5 - 16.10.2019

Во Крушево попладнево пристигнаа учесниците во ултрамаратонот во чест на Тоше Проески кои беа пречекани од ученици, млади, вработени во институции, угостители, компании и граѓани со рози во рацете.

Македонија и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески

Канал5 - 16.10.2019

Стотици членови и подржувачи на балканската по ѕвезда Тоше Проески и денеска на Гумење. Со многу негови песни со уште повеќе емоции и солзи ја одбележуваат 12 годишнината од неговата смрт. Мојот впечаток е дека се организираат многу иницијативи..

Најголемата љубов на Тоше по неговата смрт живее семеен живот

Канал5 - 16.10.2019

Андријана Будимир беше долгогодишна девојка на Тоше Проески , а многумина ја нарекуваат и негова најголема љубов. По смртта на Тоше пред 12 години , Андријана се повлече од јавноста и одбиваше да зборува за никогаш непрежалениот Тоше.

Весна Петрушевска и Гуру Харе искрено за Тоше

24 Вести - 16.10.2019

ВЕ САКАМ СИТЕ!!! Така го завршуваше секој свој настап, со многу љубов во себе за сите, лебдеше над нас, лебди и денес, 12 години откако не напушти и замина во вечен мир. Тоше Проески, беше и остана нашата најголема музичка звезда, а овој ден ја ...

Дванаесет години без Тоше

24 Вести - 16.10.2019

Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред дванаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите 11 години, на неговото вечно почивалиште во Крушево ...

Дванаесет години без Тоше

Фокус - 16.10.2019

Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред дванаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите 11 години, на неговото вечно почивалиште во Крушево ...

12 години од трагичното загинување на Тоше Проески

Канал5 - 16.10.2019

Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред дванаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите 11 години, на неговото вечно почивалиште во крушево ...

12 години од смртта на Тоше Проески

ТВ21 - 16.10.2019

„Македонскиот пејач Тоше Проески загина утрово во сообраќајна несреќа во Хрватска. Како што јавија хрватските медиуми, несреќата се случила кај Нова Градишка во западна Славонија“, оваа информација пред 12 години ги шокираше Македонија и Балканот ...

Твоите другари ќе бидат стари, а ти ќе останеш вечно млад – во спомен на Тоше

Фокус - 16.10.2019

Денес се навршуваат 12 години од смртта на легендарната музичка ѕвезда Тоше Проески. Во чест на момчето со неверојатен глас, харизма и хумано срце, медиумите од регионот, но и социјалните мрежи уште од рано наутро се преплавени со негови фотографии, ...

Зар некој може да те замени? 12 години без Тоше

Слободен Печат - 16.10.2019

На денешен ден пред дванаесет години плачеше целиот Балкан откако одекна веста за смртта на македонскиот пејач Тоше Проески. Една од најголемите македонски музички ѕвезди на денешен ден во 2007 година трагично го загуби животот во сообраќајна ...

(ВИДЕО+ФОТО) 12. години од смртта на Тоше Проески: Се’ е исто како пред кобниот ден!

Екран - 16.10.2019

Денеска се навршуваат 12. години од смрта на Тоше Проески во неразјаснета сообраќајна несреќа… Тое беше и острана во срцето на неговите фанови… Тоше беше и остана најголемиот пејач од овие простори… Тоше беше и остана најсаканиот пејач во овие ...

Нека ечи Тоше!

Fashionel - 16.10.2019

Секој има различно сеќавање за трагичниот 16.октомври 2007 година. Некој го разбуди лошата вест, некој ја дозна на работното место, некој на училиште, факултет. А имаше и такви кои го гледаа неговиот лик на телевизорите од сите кафулиња и ја слушаа ...

Ова видео ќе не потсети на неверојатниот талент на нашата легенда Тоше Проески

Хитпортал - 16.10.2019

Веќе 12 години од кога не напушти нашиот најдобар пејач и голем хуманист Тоше Проески, но неговата музика и понатаму останува да живее. Фановите го споредуваа со ангел, а неговите песни се сеуште актуелни и најслушани.

Дванаесет години од смртта на Тоше Проески

Макфакс - 16.10.2019

На денешен ден пред дванаесет години пејачот Тоше Проески трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб, на 26-годишна возраст. Вест што го шокираше целиот Балкан.

Најмудрите мисли на Тоше Проески за љубовта и животот

Кајгана - 16.10.2019

Тодор Проески – Тоше е роден на 25 јануари 1981 година во Прилеп, како второ дете на Никола и Доминика Проески. Тоше беше несомнено една од најголемите ѕвезди на балканската музичка сцена, а во Македонија се смета за заштитен знак на домашната ...

Дванаесет години од смртта на Тоше

Press24 - 16.10.2019

Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред дванаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите 11 години, на неговото вечно почивалиште во Крушево ...

Балканот се потсети на Тоше: Те сакаме до последниот здив!

Слободен Печат - 16.10.2019

Постојат луѓе кои и кога ќе заминат остануваат длабоко во нас, порача Мирослав Рус. На дванаесетгодишнината од смртта на Тоше Проески, секој на свој начин се присетува на човекот и пејачот кој со своите дела остави неизбришлива трага.

Јелена Карлеуша, Тони Цетински и Весна Бејби се сеќаваат на Тоше: емотивни исповеди

Скопје24 - 16.10.2019

Денеска се навршуваат 12 години од смр*та на најголемата музичка ѕвезда во Македонија Тоше Проески. Пред точно 12 години ова беше најтешкиот ден за Македонија, а вистински шок за целиот Балкан и пошироко.

Најмудрите мисли на Тоше Проески за љубовта и животот

Курир - 16.10.2019

Тоше беше несомнено една од најголемите ѕвезди на балканската музичка сцена, а во Македонија се смета за заштитен знак на домашната забавна музика. Музичката кариера ја почна со настапот на прилепскиот фестивал Мелфест во 1997, каде што и победи, ...

Тони Цетински полн со емоции се сеќава на Тоше

Репортер - 16.10.2019

Хрватскиот пејач Тони Цетински, со кого Тоше сними дует, но и приватно се дружеа, напиша емотивен статус на социјалните мрежи. „Секоја година ни доаѓа тој ден, тоа утро кога нешто што не сакаме да го дознаме, чуеме, насетиме… но сепак немилосрдно ...

Дванаесет години од смртта на Тоше

+инфо - 16.10.2019

Животот на Тоше заврши во годината кога одбележуваше десет години успешна кариера и кога таа почна да станува меѓународна. Но албумот на англиски јазик што го подготовуваше беше постхумно промовиран (The Hardest Thing).

Дванаесет години без Тоше

Сител - 16.10.2019

Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред дванаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите 11 години, на неговото вечно почивалиште во Крушево ...

(Видео) „Срцево ти прави скали да дојдеш меѓу нас“: Тања сними емотивна балада за Тоше

Репортер - 16.10.2019

Глумицата и пејачка Тања Кочовска по подолго време сними нова песна. Емотивната балада „Светулка божја“, велат авторите, е посветена на починатата македонска ѕвезда, Тоше Проески. Музиката за песната ја направи Роберто Панчевски, текстот е на ...

Кога Тоше Проески ќе ја запееше химната, се тресеа трибините на стадионот (Видео)

Спортманија - 16.10.2019

Прославениот пејач кој точно пред 12 години трагично го загуби животот беше голем вљубеник и во спортот, а сега Националната арена го носи неговото име. Поминаа точно 12 години од страшната вест дека на денешен ден во 2007 година трагично згасна ...

Весна Бејби до Жаре: „Не знам како те издржаа 10 сезони, па уште 11 ќе снимаш!“

Убавина и Здравје - 16.10.2019

Уживајќи во одморот по напорниот работен ден, актерката Весна Бејби Петрушевска слушна вести што многу ја изненадија. Нејзиниот пријател Жарко Димитриоски-Жаре подготвува нова сезона на емисијата 1на1.

Маратонците трчаа во чест на Тоше, крушевчани ги пречекаа со црвени рози

А1 On - 16.10.2019

Со пиетет, емоции и по вторпат, со црвени рози, крушевчани, и млади и стари, ги пречекаа деветте маратонци кои 12 години го врват патот на спомените – од Нова Градишка, Хрватска каде во сообраќајна несреќа Тоше го загуби животот, па до неговото ...

Балканот денеска се сеќава на ѕвездата: 12 години без Тоше се пеат неговите песни

Алфа - 16.10.2019

Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред дванаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите 11 години, на неговото вечно почивалиште во Крушево ...

Адријана Будимир: Лилјана Петровиќ ми го уништи животот

Скопје24 - 16.10.2019

Иако приватниот живот на Тоше Проески беше таен, сепак не поминуваше незабележано. И покрај тоа што го поврзуваа со многу девојки, како негова голема љубов остана запаметена ракометарката Андријана Будимир, со која беше во долгогодишна врска со ...

Оваа е најтешката ноќ за Македонија: Еве како познатите се простуваа од Тоше пред 12 години, од пораката на Весна ...

Курир - 16.10.2019

Денеска се навршуваат 12 години од смртта на најголемата музичка ѕвезда во Македонија Тоше Проески. Пред точно 12 години ова беше најтешкиот ден за Македонија, а вистински шок за целиот Балкан и пошироко.

И по 12 години чувствува иста болка- сестрата на Тоше со еден коментар на социјалните мрежи откри колку и недостасува ...

Курир - 16.10.2019

Денеска е најтажниот ден за Македонија во поновата историја, а 16 октомври нема човек што не го асоцира на загинувањето на македонската музичка легенда Тоше Проески. Утрото на 16 октомври на пат кон Хрватска кај местото Нова Градишка Проески загина ...

Дванаесет години од смртта на Тоше Проески

Студенти - 16.10.2019

На денешен ден пред дванаесет години пејачот Тоше Проески трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб, на 26-годишна возраст. Вест што го шокираше целиот Балкан.

(ФОТО) ТАА БЕШЕ НАЈГОЛЕМАТА ЉУБОВ НА ТОШЕ ПРОЕСКИ – Андријана Будимир со тврдење: Лилјана Петровиќ ми го уништи животот

Екран - 16.10.2019

Андријана го доби судскиот спор откако приложи над 200 смс пораки кои ги размениле со Тоше… Иако приватниот живот на Тоше Проески беше таен, сепак не поминуваше незабележано. И покрај тоа што го поврзуваа со многу девојки, неговите пријатели тврдат ...

Маратонците трчаа во чест на Тоше, крушевчани ги пречекаа со црвени рози

Слободен Печат - 16.10.2019

Наум Фабричевски кој ги предводи маратонците рече дека ништо не може да ги запре во намерата да му оддадат почит на големиот Тоше, на македонската и блаканската поп-икона. Па ниту тешките услови по патот.

Маратонците трчаа во чест на Тоше, крушевчани ги пречекаа со „Тајно моја“ и рози

+инфо - 16.10.2019

И оваа година, на 16 октомври, по 12-ти пат, го истрчавме ултрамаратонот од Нова Градишка до Крушево во чест на нашата најголема, македонска и балканска поп-икона, Тоше Проески. Девет од 10-те спортисти успеавме да се избориме со асфалтот, да го ...

Маратонците трчаа во чест на Тоше, крушевчани ги пречекаа со црвени рози

Сител - 16.10.2019

Со пиетет, емоции и по вторпат, со црвени рози, крушевчани, и млади и стари, ги пречекаа деветте маратонци кои 12 години го врват патот на спомените – од Нова Градишка, Хрватска каде во сообраќајна несреќа Тоше го загуби животот, па до неговото ...

Тоше со неа сакаше да се венча, но Лилјана Петровиќ никогаш не го дозволи тоа- двете завршија на суд, а еве како денес ...

Курир - 16.10.2019

Иако приватниот живот на Тоше Проески беше таен, сепак не поминуваше незабележано. И покрај тоа што го поврзуваа со многу девојки, неговите пријатели тврдат дека имал само една голема љубов, ракометарката Андријана Будимир, со која беше во ...

Маратонците трчаа во чест на Тоше – Крушевчани ги пречекаа со „Тајно моја“ и рози

Скопје24 - 16.10.2019

Со пиетет, емоции и по вторпат, со црвени рози, крушевчани, и млади и стари, ги пречекаа деветте маратонци кои 12 години го врват патот на спомените – од Нова Градишка, Хрватска, каде во сообраќајна несреќа, Тоше го загуби животот, па до неговото ...

ЌЕ ВЕ ДОПPE ДО CPЦЕТО: Новата песна на Тања Кочовска, „Светулка Божја“е пocветена на Тоше (ВИДЕО)

Скопје24 - 16.10.2019

Вчера се навршија 12. години од прераното заминување на Тоше Проески, а тимот со кој работеше, композиторот кој го поплочи неговиот пат кон ѕвездите, Кире Костов, најдоа нов начин да му одадат почест.

Дванаесет години без Тоше

А1 On - 16.10.2019

Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред дванаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите 11 години, на неговото вечно почивалиште во Крушево ...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: На автопатот кај Нова Градишка згасна македонската и балканска музичка ѕвезда Тоше Проески

Скопје24 - 16.10.2019

Во кобна сообраќ*јна несреќа на 16 октомври 2007 година замина македонската и балканската музичка мега-ѕвезда Тоше Проески. Оваа трагична несреќа се случи на автопатот Загреб – Липовац, кај местото Нова Градишка, во Хрватска.

Дванаесет години без Тоше

Нетпрес - 16.10.2019

Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред дванаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите 11 години, на неговото вечно почивалиште во Крушево ...

Колумна: Слушаш ли, Тоше...

Факултети - 16.10.2019

Слушаш ли, Тоше... Се срамам да се вратам во реалноста. Дванаесет години иста слика. Лимен покрив, пластифицирана плоча, цвеќиња, мечиња и твои фотографии, опкружени со железни столбови и најлон.

Дванаесет години без Тоше

Независен - 16.10.2019

Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред дванаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите 11 години, на неговото вечно почивалиште во Крушево ...

12 години од смртта на Тоше Проески – Тони Цетински со емотивна порака по тој повод

Таратур - 16.10.2019

Дванаесет празни години без нашиот Тоше. Помина точно толку време од оној кобен 16 октомври, кога во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка не напушти нашата музичка ѕвезда, хуман и добар човек каков не сме виделе претходно и после него.

12 години без ангелот со боженствен глас

OhridNews - 16.10.2019

На денешен ден пред 12 години во магливо утро на автопатот Белград – Загреб кај Нова Градишка во тешка сообраќајна несреќа згасна животот на големата балканска музичка ѕвезда, Тоше Проески.

Дванаесет години без Тоше

Курир - 16.10.2019

Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред дванаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите 11 години, на неговото вечно почивалиште во Крушево ...

Желбата што ја кажа на последниот концерт, никогаш не му се исполни

Република - 16.10.2019

Се надевам дека на наредниот концерт кој ќе се случи за неколку години, сцената ќе биде на крајот на стадионот и сè ќе биде преполно“, беше желбата на Тоше која никогаш не се исполни… Со „Игри без граници” го започна тричасовниот хуманитарен ...

Адријана Будимир: Лилјана Петровиќ ми го уништи животот

Локално - 16.10.2019

Иако приватниот живот на Тоше Проески беше таен, сепак не поминуваше незабележано. И покрај тоа што го поврзуваа со многу девојки, неговите пријатели тврдат дека имал само една голема љубов, ракометарката Андријана Будимир, со која беше во ...

Дванаесет години од смртта на Тоше Проески

MTM - 16.10.2019

На денешен ден пред дванаесет години пејачот Тоше Проески трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб, на 26-годишна возраст. Вест што го шокираше целиот Балкан.

Дванаесет години без Тоше

Опсервер - 16.10.2019

Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред дванаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите 11 години, на неговото вечно почивалиште во Крушево ...

Неколку часа пред кобниот час: Вечерта на 15 октомври Тоше Проески кажа морничави зборови кои до ден денес останаа ...

Пулс24 - 16.10.2019

На 15 октомври некаде околу 21 часот заедно со Зафирчев го снимивме последното интервју на Тоше Проески. Мојата бајадера отиде некаде заедно со ѕвездите, животот се менува инстантно. Тоше не го заслужува ова, јас со него почнав, тој заврши во ...

Адријана Будимир: Лилјана Петровиќ ми го уништи животот

Република - 16.10.2019

Иако приватниот живот на Тоше Проески беше таен, сепак не поминуваше незабележано. И покрај тоа што го поврзуваа со многу девојки, неговите пријатели тврдат дека имал само една голема љубов, ракометарката Андријана Будимир, со која беше во ...

Соња Алексоска Неделковска: Тоше знаеше дека не е ниту мудро, ниту корисно да се игра со отворени карти

Точка - 16.10.2019

После 12 години од смртта на Тоше, прочитајте дел од книгата на новинарката Соња Алексоска Неделковска посветена токму нему. Таа имаше прилика да го познава и професионално и приватно, па споделува со вас моменти од приватниот живот кои можеби не ...

Дванаесет години од тpагичната смpт на нашиот Тоше

Пулс24 - 16.10.2019

Цели 12 години без легендата на македонската музика Тоше Проески Тодор „Тоше“ Проески (25 јануари 1981 – 16 октомври 2007) беше познат македонски пејач и една од најголемите ѕвезди на балканската музичка сцена, каде што беше доживуван како заштитен ...

Дванаесет години без Тоше

24Инфо - 16.10.2019

Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред дванаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите 11 години, на неговото вечно почивалиште во Крушево ...

12 години од смртта на Тоше Проески

4NEWS - 16.10.2019

„Македонскиот пејач Тоше Проески загина утрово во сообраќајна несреќа во Хрватска. Како што јавија хрватските медиуми, несреќата се случила кај Нова Градишка во западна Славонија“, оваа информација пред 12 години ги шокираше Македонија и Балканот ...

Андријана Будимир: секој пат кога одев на гробот од Тоше, завршував во болница

iPortal - 16.10.2019

Иако приватниот живот на Тоше Проески беше таен, сепак не поминуваше незабележано. И покрај тоа што го поврзуваа со многу девојки, неговите пријатели тврдат дека имал само една голема љубов, ракометарката Андријана Будимир, со која беше во ...

Цетински: Драг Тоше, те сакаме до последниот здив!

Република - 16.10.2019

По повод годишнината од смртта на Тоше се огласи и хрватскиот пејач Тони Цетински, со кого Тоше другаруваше, а снимија и дует. Секоја година ни доаѓа тој ден, тоа утро како нешто што не сакаме да го дознаме, чуеме, насетиме… но сепак немилосрдно ...

Внукот на Тоше: „Споредбите не ми годат, никој не може да го замени вујко ми“

Либертас - 16.10.2019

Многумина го споредуваат со Тоше и го нарекуваат негов наследник. Во интервју за Точка.мк внукот на Тоше, Кристијан откри дека не ги сака споредите со неговиот вујко бидејќи никој не може да го замени.

„Ти си доказ дека постојат ангели во човечки облик“: Тони Цетински со емотивна порака за Тоше Проески

Либертас - 16.10.2019

Тони Цетински сè уште тажи за својот непреболен пријател – нашиот ангел Тоше Проески. 50-годишниот хрватски пејач објави емотивна порака за 12-годишнината од неговата смрт. „Беше и остана доказ дека постојат ангели во човечки облик и засекогаш ...

Маратонците трчаа во чест на Тоше, крушевчани ги пречекаа со црвени рози

Вечер Прес - 16.10.2019

Со пиетет, емоции и по вторпат, со црвени рози, крушевчани, и млади и стари, ги пречекаа деветте маратонци кои 12 години го врват патот на спомените – од Нова Градишка, Хрватска каде во сообраќајна несреќа Тоше го загуби животот, па до неговото ...

Адријана Будимир: Лилјана Петровиќ ми го уништи животот

Пулс24 - 16.10.2019

Иако приватниот живот на Тоше Проески беше таен, сепак не поминуваше незабележано. И покрај тоа што го поврзуваа со многу девојки, неговите пријатели тврдат дека имал само една голема љубов, ракометарката Андријана Будимир, со која беше во ...

Маратонците трчаа во чест на Тоше, крушевчани ги пречекаа со црвени рози

24Инфо - 16.10.2019

Со пиетет, емоции и по вторпат, со црвени рози, крушевчани, и млади и стари, ги пречекаа деветте маратонци кои 12 години го врват патот на спомените – од Нова Градишка, Хрватска каде во сообраќајна несреќа Тоше го загуби животот, па до неговото ...

Најголемата љубов на Тоше Проески по 12 години од неговата смрт живее целосно поразличен живот - погледнете каде се ...

Точка - 16.10.2019

Адријана Будимир беше долгогодишна девојка на Тоше Проески, а многумина и до ден денес ја нарекуваат “негова најголема љубов“. По смртта на Тоше, пред 12 години, Адријана се повлече од јавноста и одбиваше да разговара со новинарите за никогаш ...

Дванаесет години од смртта на Тоше Проески

Centar - 16.10.2019

На денешен ден пред дванаесет години пејачот Тоше Проески трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб, на 26-годишна возраст. Вест што го шокираше целиот Балкан.

Будимир ја отвори душата: Лилја Петровиќ сакаше да ме раздели со Тоше

PressingTV - 16.10.2019

Иако приватниот живот на Тоше Проески беше таен, сепак не поминуваше незабележано. И покрај тоа што го поврзуваа со многу девојки, неговите пријатели тврдат дека имал само една голема љубов, ракометарката Андријана Будимир, со која беше во ...

Дванаесет години без Тоше

Република - 16.10.2019

Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред дванаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите 11 години, на неговото вечно почивалиште во Крушево ...

Весна Петрушевска со емотивна порака за Тоше: „Беше ладен и дождлив октомври.. Мене барем ми беше така... Вечерва исто“

Точка - 16.10.2019

Денеска навршуваат 12 години од смртта на нашата музичка икона, Тоше Проески. Јавните личности, а и сите оние кои го обожуваа и него и неговите песни, од вчеравечер објавуваат разни содржини.

12 години без Тоше Проески

Тера - 16.10.2019

На денешен ден, во 2007 година, веста за загинувањето на Тоше Проески го зави целиот Балкан во црно. На 16 октомври, пред 12 години загина на автопатот кај Нова Градишка. Имаше 26 години и кариера која му ветуваше дека ќе се издигне во височините.

Маратонците трчаа во чест на Тоше, крушевчани ги пречекаа со „Тајно моја“ и рози

Либертас - 16.10.2019

Со пиетет, емоции и по вторпат, со црвени рози, крушевчани, и млади и стари, ги пречекаа деветте маратонци кои 12 години го врват патот на спомените – од Нова Градишка, Хрватска, каде во сообраќајна несреќа, Тоше го загуби животот, па до неговото ...

„Јас сум давеник во море“: Еве каде е и што работи 12 години подоцна менаџерката на Тоше, Лилјана Петровиќ

Пулс24 - 16.10.2019

Денес се навршуваат 12 години од смртта на македонскиот легендарен пејач Тоше Проески, а Лилјана Петровиќ, поранешната менаџерка на Тоше Проевски, неодамна ги демантираше шпекулациите дека повторно почнала да работи како менаџер на млад пејач.

Маратонците трчаа во чест на Тоше, крушевчани ги пречекаа со црвени рози

Опсервер - 16.10.2019

Со пиетет, емоции и по вторпат, со црвени рози, крушевчани, и млади и стари, ги пречекаа деветте маратонци кои 12 години го врват патот на спомените – од Нова Градишка, Хрватска каде во сообраќајна несреќа Тоше го загуби животот, па до неговото ...

Дванаесет години без Тоше

Скопје инфо - 16.10.2019

Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред дванаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите 11 години, на неговото вечно почивалиште во Крушево ...

Денот кога цела Македонија падна во депресија: 12 години од смртта на Тоше Проески

Бриф - 16.10.2019

Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред дванаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите 11 години, на неговото вечно почивалиште во Крушево ...

Дванаесет години без Тоше Проески

Либертас - 16.10.2019

Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред дванаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите 11 години, на неговото вечно почивалиште во Крушево ...

Никогаш нема да го заборавиме: Поминаа 12 години од смртта на Тоше

iPortal - 16.10.2019

Поминаа 12 години од денот кога цела Македонија, но и Балканот, се разбудија слушајќи ги шокирачките вести – Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа во Хрватска. Часовите минеа, луѓето чекаа некој да ја демантира оваа вест, но официјални потврди ...

12 години од смртта на Тоше Проески: Зар некој може да те замени?

Скопје инфо - 16.10.2019

Вторник, 6,25 часот, 16 октомври 2007 година. Утро што неповторливо им го измени животот на сите оние што барем еднаш го имаа слушнато гласот на македонскиот славеј, како што го нарекуваа хрватските медиуми.

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: На автопатот кај Нова Градишка згасна македонската и балканска музичка ѕвезда Тоше Проески

Денешен - 16.10.2019

Во кобна сообраќајна несреќа на 16 октомври 2007 година загина македонската и балканската музичка мега-ѕвезда Тоше Проески. Оваа трагична несреќа се случи на автопатот Загреб – Липовац, кај местото Нова Градишка, во Хрватска.

Што кажа Тоше во своето последно интервју...

Женски магазин - 16.10.2019

Во последното негово интервју во емисијата „Вртелешка“, Тоше Проески отворено зборува за сериозните животни предизвици кои ги носи популарноста, за вистинските семјни вредности, за траумите кои ги преживеал со новостекнатите „пријателства“, за ...

Маратонците од Нова Градишка во чест на Тоше Проески денес доаѓаат во Крушево

Пулс24 - 16.10.2019

Во Крушево денес ќе бидат пречекани учесниците во ултрамаратонот од Нова Градишка до Крушево кој по дванаести пат се одржува во чест на нашата голема музичка ѕвезда Тоше Проески. На 16 октомври 2007 година Тоше Проески го загуби животот во ...

ФОТО: Семејството на Тоше со подароци за учесниците во ултрамаратонот од Нова Градишка до Крушево

Либертас - 16.10.2019

Во Крушево денеска ќе бидат пречекани учесниците во ултрамаратонот од Нова Градишка до Крушево кој по дванаести пат се одржува во чест на нашата голема музичка ѕвезда Тоше Проески. На 16 октомври 2007 година Тоше Проески го загуби животот во ...

12 години од трагичното загинување на Тоше Проески

Тера - 16.10.2019

Македонија и Балканот денеска се сеќаваат на Тоше Проески. Дванаесет години откако на 16 октомври 2007 година нашата најголема музичка ѕвезда во сообраќајна несреќа го загуби животот кај Нова Градишка, на пат кон Загреб.

Сеќавање на Тоше – 12 години од смртта на миленикот на балканската публика

Gostivarpress.mk - 16.10.2019

На денешен датум, 16-ти октомври 2007 година, големата македонска и балканска музичка ѕвезда Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа. Дванаесет години од неговата трагична смрт, публиката се` уште го носи во срце како миленик на сите генерации и ...

Секогаш во нашите срца: 12 години без Тоше Проески

Локално - 16.10.2019

Поминаа 12 години од денот кога цела Македонија, но и Балканот, се разбудија слушајќи ги шокирачките вести – Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа во Хрватска. Часовите минеа, луѓето чекаа некој да ја демантира оваа вест, но официјални потврди ...

Цетински на годишнината од смртта на Тоше Проески: Секоја година немилосрдно доаѓа тој ден

Република - 16.10.2019

Поминаа дванаесет години од смртта на Тоше Проески, кој загина во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка на 16 октомври 2007 година, а неговиот близок пријател и колега Тони Цетински преку социјалните мрежи се потсети на големата sвезда.

Весна Бејби: Помислувам многу често како ќе пееше денес, на што ќе се смееше, за што ќе беше нервозен…

Република - 16.10.2019

Денеска се навршуваат 12 години од смртта на најголемата музичка ѕвезда во Македонија Тоше Проески. Пред точно 12 години ова беше најтешкиот ден за Македонија, а вистински шок за целиот Балкан и пошироко.

Љиљана Петровиќ 12 години по заминувањето на Тоше открива што и дал пред несреќата

Пулс24 - 16.10.2019

Љиљана Петровиќ, менаџерката која беше во автомобилот со пејачот на кобната вечер, вели дека во нејзиниот дом на ѕидовите се закачени нивните заеднички фотографии. Времето за Љиљана Петровиќ е бавно од смртта на Тоше Проески.

Балканот денеска се сеќава на ѕвездата: 12 години без Тоше се пеат неговите песни

Денешен - 16.10.2019

Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред дванаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите 11 години, на неговото вечно почивалиште во Крушево ...

(ВИДЕО) „Светулка божја“ од Тања Кочовска – Нова песна посветена на Тоше

Бриф - 16.10.2019

„Светулка божја“ е најновото дело на композиторот Роберто Панчевски. Песната е изведена од Тања Кочовска и е посветена на еден од најдобрите македонски изведувачи – Тоше Проески. Текстот е напишан од професор Миодраг Врчаковски, а аранжманот е на ...

Што кажа Тоше во своето последно интервју...

Фактор - 16.10.2019

Во последното негово интервју во емисијата „Вртелешка“, Тоше Проески отворено зборува за сериозните животни предизвици кои ги носи популарноста, за вистинските семјни вредности, за траумите кои ги преживеал со новостекнатите „пријателства“, за ...

Јелена Карлеуша се сеќава на Тоше: Беше исклучителен другар

Вечер Прес - 16.10.2019

И ако за Балканот важи за скандалозна личност, популарната српска пејачка Јелена Карлеуша по повод денот на трагичната смрт на Тоше Проески објави нивна заедничка фотографија која се случи пред многу години во Белград, после една промоција, на која ...

Маратонците што трчаа во чест на Тоше ќе бидат пречекани со рози

Н.Македонија - 16.10.2019

И оваа година крушевчани со рози ќе ги пречекаат маратонците што трчаат во чест на Тоше Проески од Нова Градишка до Крушево. Тие својата трка ја почнаа во понеделникот, во 15.30 часот, а нивното пристигнување во родниот град на нашата најголема ...

Дванаесет години од смртта на Тоше Проески

Н.Македонија - 16.10.2019

Македонија и Балканот денеска се сеќаваат на Тоше Проески. Дванаесет години откако на 16 октомври 2007 година нашата најголема музичка ѕвезда во сообраќајна несреќа го загуби животот кај Нова Градишка, на пат кон Загреб.

Маратонците трчаа во чест на Тоше, крушевчани ги пречекаа со црвени рози

MakPress - 16.10.2019

Со пиетет, емоции и по вторпат, со црвени рози, крушевчани, и млади и стари, ги пречекаа деветте маратонци кои 12 години го врват патот на спомените – од Нова Градишка, Хрватска каде во сообраќајна несреќа Тоше го загуби животот, па до неговото ...

По 12 години реши да открие: И мене Лиља ми го уништи животот -Будимир го раскажува пеколот додека била со Тоше

Магазин - 16.10.2019

Андријана Будими имаше голема улога во животот на Тоше Проески таа беше со него кога неговата кариера беше многу успешна, и покрај притисоците од јавноста тие успеаа да одржуваат нивната врска.

12 години непребол по Тоше Проески: Весна Петрушевска и Тони Цетински со сеќавање кое боли во секој збор!

Вистина.мк - 16.10.2019

12 години и ниту една емоција не се промени, физички го нема, но толку многу е присутен во нашите мисли и срца – единствениот Тоше Проески кој на денешен ден во 2007 година го испративме во вечноста! Минатата ноќ пред 12 години го гледавме за ...

(АУДИО) „Светулка божја“ Тања Кочовска посвети песна на Тоше Проевски

Скопје1 - 16.10.2019

„Светулка божја“ е најновото дело на композиторот Роберто Панчевски. Песната е изведена од Тања Кочовска и е посветена на еден од најдобрите македонски изведувачи – Тоше Проески. Текстот е напишан од професор Миодраг Врчаковски, а аранжманот е на ...

„Болна сум, не одам на неговиот гроб “: Лилјана Петровиќ конечно проговори пред јавноста- открива што и подари Проески ...

Магазин - 16.10.2019

Сигурно ја паметите Лилjана Петровиќ , менаџерката на нашата најголема ѕвезда Тоше Проески. Дури по 12 години непребол, за Лилjана бавно поминува откако го нема Тоше Проески. По трагичната смрт на Тоше таа буквално се повлече од јавноста и веќе не е ...

Дванаесет години без Тоше

MakPress - 16.10.2019

Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред дванаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите 11 години, на неговото вечно почивалиште во Крушево ...

Беше и остана ангел во човечка форма, ти беше посебен -Цетински со емотивна порака за Тоше

Магазин - 16.10.2019

Денеска навршуваат 12 години од смртта на најголемата македонска ѕвезда која трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа, Тоше Проески. Но и по дванаесет години болката кај неговите пријатели, најблиските и неговите фанови не стивнува.

Желбата што ја кажа ТОШЕ на последниот концерт, НИКОГАШ НЕ МУ СЕ ИСПОЛНИ

Магазин - 16.10.2019

Точно 12 години поминаа од последниот концерт на Тоше Проески, кој се одржа на градскиот стадион во Скопје. -Се надевам дека на наредниот концерт кој ќе се случи за неколку години, сцената ќе биде на крајот на стадионот и сè ќе биде преполно“, беше ...

Балканот тагува – 12 години без нашиот Тоше

Магазин - 16.10.2019

И по 12 години владее голема тага и болка.Балканот денеска се сеќава на Тоше Проески кој на денешен ден пред дванаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб.

Тијана Дапчевиќ, Елена Ристеска, Калиопи, Нина Бадриќ не го забораваат Тоше: „Никогаш заборавен, засекогаш сакан“

Вистина.мк - 16.10.2019

Денес (16.10.2019) се полнат 12 години откако почина најдобриот македонски вокал Тоше Проески. Тој беше еден од најдобрите вокали, човек со големо срце, фановите и колегите го обожаваа, а неговата парола гласеше: „Ве сакам сите“.

(ВИДЕО и ДОКУМЕНТАРЕН ФИЛМ) 12. години без Тоше Проески

Скопје1 - 16.10.2019

На денешен ден пред 12 години во магливо утро на автопатот Белград – Загреб кај Нова Градишка во тешка сообраќајна несреќа згасна животот на големата балканска музичка ѕвезда, Тоше Проески.

Рози во чест на Тоше Проески

Канал5 - 15.10.2019

Во Крушево утре ќе бидат пречекани учесниците во ултрамаратонот од Нова Градишка до Крушево. Маратонот по дванаести пат се одржува во чест на нашата голема музичка ѕвезда Тоше Проески. На 16 октомври 2007 година Тоше Проески го загуби животот во ...

Тони Цетински со емотивна порака пред годишнината од смртта на Тоше

Канал5 - 15.10.2019

,,Секоја година неумоливо доаѓа тој ден” ,напиша хрватскиот пејач Тони Цетински во емотивната објава на Инстаграм ,а на Фејсбук ја сподели песната ,,Игра без граници”. Поминаа дванаесет години од смртта на незаборавниот Тоше Проески, кој загина во ...

Рози во чест на Тоше Проески

Слободен Печат - 15.10.2019

Во Крушево утре ќе бидат пречекани учесниците во ултрамаратонот од Нова Градишка до Крушево кој по дванаести пат се одржува во чест на нашата голема музичка ѕвезда Тоше Проески. На 16 октомври 2007 година Тоше Проески го загуби животот во ...

Ќе ви се насолзат очите: Весна Бејби не сака да се сети на утрото, 16 октомври, 2007 година (ФОТО)

Слободен Печат - 15.10.2019

Познатата актерка со објава за нејзиниот „Бејб“! 16 октомври, 2007 година – како гром од ведро небо утрото одекна веста на целиот Балкан дека загина најголемата музичка ѕвезда на овие простори, Тоше Проески.

Маратонците од Нова Градишка во чест на Тоше Проески утре доаѓаат во Крушево

+инфо - 15.10.2019

Во Крушево утре ќе бидат пречекани учесниците во ултрамаратонот од Нова Градишка до Крушево кој по дванаести пат се одржува во чест на нашата голема музичка ѕвезда Тоше Проески. На 16 октомври 2007 година Тоше Проески го загуби животот во ...

Рози во чест на Тоше Проески

Нетпрес - 15.10.2019

Во Крушево утре ќе бидат пречекани учесниците во ултрамаратонот од Нова Градишка до Крушево кој по дванаесетти пат се одржува во чест на нашата голема музичка ѕвезда Тоше Проески. На 16 октомври 2007 година Тоше Проески го загуби животот во ...

Рози во чест на Тоше Проески

А1 On - 15.10.2019

Во Крушево утре ќе бидат пречекани учесниците во ултрамаратонот од Нова Градишка до Крушево кој по дванаести пат се одржува во чест на нашата голема музичка ѕвезда Тоше Проески. На 16 октомври 2007 година Тоше Проески го загуби животот во ...

Рози во чест на Тоше Проески

Сител - 15.10.2019

Во Крушево утре ќе бидат пречекани учесниците во ултрамаратонот од Нова Градишка до Крушево кој по дванаести пат се одржува во чест на нашата голема музичка ѕвезда Тоше Проески. На 16 октомври 2007 година Тоше Проески го загуби животот во ...

Маратонците од Нова Градишка во чест на Тоше Проески утре доаѓаат во Крушево

Репортер - 15.10.2019

Утре во Крушево ќе бидат пречекани учесниците во маратонот од Нова Градишка до Крушево кој по дванаести пат се одржува во чест на поп-ѕвездата Тоше Проески. На 16 октомври 2007 година Тоше Проески го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова ...

Лилјана Петровиќ 12 години по заминувањето на Тоше открива што и дал пред несреќата

Скопје24 - 15.10.2019

Љиљана Петровиќ, менаџерката која беше во автомобилот со пејачот на кобната вечер, вели дека во нејзиниот дом на ѕидовите се закачени нивните заеднички фотографии. Времето за Љиљана Петровиќ е бавно од смртта на Тоше Проески.

Рози во чест на Тоше Проески, во Крушево ќе бидат пречекани маратонците од Нова Градишка

Курир - 15.10.2019

Во Крушево утре ќе бидат пречекани учесниците во ултрамаратонот од Нова Градишка до Крушево кој по дванаести пат се одржува во чест на нашата голема музичка ѕвезда Тоше Проески. На 16 октомври 2007 година Тоше Проески го загуби животот во ...

„Нашите фотографии на кои сме насмеани сè уште се на ѕидот“, Љиљана Петровиќ 12 години по смртта на Тоше

Репортер - 15.10.2019

Утре се навршуваат 12 години од трагичната смрт на поп-ѕвездата Тоше Проески. Неговата менаџерка Љиљана Петровиќ, и овој октомври се присетува на кобниот ден, утрото кога загина Тоше кај Нова Градишка во Хрватска.

Ултрамаратон од Нова Градишка до Крушево: Ружи во чест на Тоше Проески

Независен - 15.10.2019

Во Крушево утре ќе бидат пречекани учесниците во ултрамаратонот од Нова Градишка до Крушево кој по дванаести пат се одржува во чест на нашата голема музичка ѕвезда Тоше Проески. На 16 октомври 2007 година Тоше Проески го загуби животот во ...

„Светулка божја“ од Тања Кочовска - Нова песна посветена на Тоше

Црнобело - 15.10.2019

„Светулка божја“ е најновото дело на композиторот Роберто Панчевски. Песната е изведена од Тања Кочовска и е посветена на еден од најдобрите македонски изведувачи - Тоше Проески. Текстот е напишан од професор Миодраг Врчаковски, а аранжманот е на ...

„Јас сум давеник во море“: Еве каде е и што работи 12 години подоцна менаџерката на Тоше, Лилјана Петровиќ (ВИДЕО)

Курир - 15.10.2019

Утре се навршуваат 12 години од смртта на македонскиот легендарен пејач Тоше Проески, а Лилјана Петровиќ, поранешната менаџерка на Тоше Проевски, неодамна ги демантираше шпекулациите дека повторно почнала да работи како менаџер на млад пејач.

Неколку часа пред кобниот час: Вечерта на 15 октомври Тоше Проески кажа морничави зборови кои до ден денес останаа ...

Курир - 15.10.2019

На 15 октомври некаде околу 21 часот заедно со Зафирчев го снимивме последното интервју на Тоше Проески. Мојата бајадера отиде некаде заедно со ѕвездите, животот се менува инстантно. Тоше не го заслужува ова, јас со него почнав, тој заврши во ...

Љиљана Петровиќ 12 години по смртта на Тоше: „Се чувствувам лошо. Јас сум болна и не сум добро, тагата си го прави ...

Точка - 15.10.2019

Времето за Љиљана Петровиќ е бавно од смртта на Тоше Проески. Таа ја остави менаџерската работа веднаш по неговата смрт и целосно се повлече од јавноста. Утре, 16-ти октомври, навршуваат 12 години откако Тоше трагично загина во ужасна сообраќајна ...

12 години без Тоше

Centar - 15.10.2019

На утрешен ден пред 12 години, кобниот 16-ти октомври загина македонската музичка ѕвезда Тоше Проески, во тешка сообраќајна несреќа која се случи крај Нова Градишка, на автопатот Загреб-Липовац. Пејачот почина на 26 годишна возраст.

Љиљана Петровиќ 12-години по смртта на Тоше: Нашите фотографии каде сме насмеани висат на ѕидот

Либертас - 15.10.2019

Љиљана Петровиќ, менаџерката која беше во автомобилот со пејачот на кобната вечер, вели дека во нејзиниот дом на ѕидовите се закачени нивните заеднички фотографии. Времето за Љиљана Петровиќ е бавно од смртта на Тоше Проески.

Рози во чест на Тоше Проески

Вечер Прес - 15.10.2019

Во Крушево ќе бидат пречекани учесниците од ултрамаратонот од Нова Градишка до Крушево кој по дванаесетти пат се одржува во чест на нашата голема музичка ѕвезда Тоше Проески. На 16 октомври се одбележува денот кога Тоше Проески го загуби животот во ...

Рози во чест на Тоше Проески

Скопје инфо - 15.10.2019

Во Крушево утре ќе бидат пречекани учесниците во ултрамаратонот од Нова Градишка до Крушево кој по дванаести пат се одржува во чест на нашата голема музичка ѕвезда Тоше Проески. На 16 октомври 2007 година Тоше Проески го загуби животот во ...

Утре во Крушево: Рози во чест на Тоше Проески

Денешен - 15.10.2019

Во Крушево утре ќе бидат пречекани учесниците во ултрамаратонот од Нова Градишка до Крушево кој по дванаести пат се одржува во чест на нашата голема музичка ѕвезда Тоше Проески. На 16 октомври 2007 година Тоше Проески го загуби животот во ...

Љиљана Петровиќ 12 години по трагичната загуба на Тоше открива што и дал пред смртта

Вистина.мк - 15.10.2019

Љиљана Петровиќ, менаџерката која беше во автомобилот со пејачот на кобната вечер, вели дека во нејзиниот дом на ѕидовите се закачени нивните заеднички фотографии. Времето за Љиљана Петровиќ е бавно од смртта на Тоше Проески.

12 години од трагичната несреќа во која загина Тоше Проески, рози во Крушево во негова чест

MakPress - 15.10.2019

Во Крушево утре ќе бидат пречекани учесниците во ултрамаратонот од Нова Градишка до Крушево кој по дванаести пат се одржува во чест на нашата голема музичка ѕвезда Тоше Проески. На 16 октомври 2007 година Тоше Проески го загуби животот во ...

Болката на Весна Бејби за Тоше се уште пече: Помислувам како денес ќе пееше и како ќе се смееше!

Магазин - 15.10.2019

Актерката Весна Бејби Петрушевска на својот Фејсбук профил напиша емотивна порака за прерано загинатата ѕвезда Тоше Проески. Весна Бејби ја имаше таа привилегија и чест во секоја сезона гостин да и биде нејзиниот омилен пејач и пријател Тоше, нашата ...