TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракометарите ја продолжија стагнацијата

А1 - 17.06.2007

Македонската машка ракометна репрезентација и по осум години останува без пласман на големите собири. Во бараж двомечот за учество на следното европско првенство, Словенија сепак беше преголем залак за нашиот национален тим. Во реваншот синоќа во Скопје се покажа нереалноста на најавите и на ...

Ракомет: Македонија - Словенија 32:33

А1 - 16.06.2007

Машката ракометна селекција на Македонија е елиминирана од Словенија во баражот за идното европско првенство во Норвешка. Со пораз и во реваншот во Скопје. 33:32, во натпревар во кој не успеавме ниту еднаш да ја помирисаме потребната разлика за конечен триумф и прекин на осумгодишното отсуство од ...

Најблизу сме до ЕП по пауза од седум години

Време - 16.06.2007

РАКОМЕТ ДЕНЕСКА ВО „КАЛЕ“ МАКЕДОНИЈА - СЛОВЕНИЈА (20.10 ч.) Можеби како никогаш досега македонската машка сениорска ракометна репрезентација е најблизу до пласман на едно Европско првенство откако денеска во Скопје во СРЦ Кале (20.10 ч.

Со студени глави во пеколниот амбиент до ЕП

Вест - 16.06.2007

НАШИТЕ НАЈДОБРИ РАКОМЕТАРИ ПРЕД ШАНСАТА ШТО НЕ СЕ ПРОПУШТА Европското првенство во Норвешка, што ќе се одржи во почетокот на следната година, е најдоброто нешто што може да му се случи на нашиот машки ракомет за период од речиси цела деценија.

Во Кале сонот се претвора во јаве

Дневник - 16.06.2007

Македонија вечерва на реваншот со победа од пет гола против Словенија ќе обезбеди учество во Норвешка Ракометниот сон за пласман на машкото ЕП в година во Норвешка, денеска во СРЦ „Кале“ (20.10 ч., МТВ-пренос) може да стане реалност за Македонија, ако ја анулираме негативата од пет гола од првиот ...

Ни требаат студени глави

Вечер Прес - 16.06.2007

Според Наумче Мојсоски, овој натпревар решава многу дилеми, тоа е шанса на генерацијата, петте голови предност на Словенците од првиот меч во Марибор не се големи, но нас ќе ни требаат смиреност и поддршка од трибините ако сакаме да одиме во Норвешка Македонија одигра добро едно полувреме на првиот ...

На Словенците ќе им вратиме на теренот

Утрински - 15.06.2007

Ракометарите оптимисти пред утрешниот реванш од баражот за ЕП, во кој гостите ќе бидат без Кавтичник и Лубеј, а ние без Стојановиќ РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Пораката од насловот, изречена од генералниот секретар на Ракометната федерација на Македонија, Марјан Начевски, ги сублимира атмосферата и ...

Вујовиќ: Имаме квалитет за ЕП, па дури и за пласман на ЛОИ

Време - 15.06.2007

СЕНИОРИТЕ УТРЕ ЈА ПРЕЧЕКУВААТ СЛОВЕНИЈА ВО „КАЛЕ“ Оптимизам, одлична атмосфера, надеж и верба дека оваа генерација на ракометари заслужува да игра на завршницата на Европското првенство (ЕП) во Норвешка идната година преовладува на два дена пред одигрувањето на реванш-натпреварот против Словенија.

Со трпение до преодна шестка

Дневник - 15.06.2007

Никогаш досега не сме имале вака активен резултат во бараж-средбите и треба да останеме со ладни глави до крајот, вели Лазаров Само со стрплива игра до крајот на мечот, без еуфорија, грешки и без паѓање на провокациите на противникот, в сабота Македонија ќе стигне до победа од најмалку пет гола ...

Не последна, но голема шанса на генерацијата

Вест - 15.06.2007

РАКОМЕТ, БАРАЖ ЗА ЕП 2008 - ПРЕД УТРЕШНИОТ РЕВАНШ СО СЛОВЕНИЈА Најмладиот во тимот на Веселин Вујовиќ, Велко Маркоски, имаше само 13 години кога нашата машка ракометна репрезентација за последен пат настапи на едно големо натпреварување, Мундијалот во Египет во 1999.

Сите сакаат во Норвешка

Вечер Прес - 15.06.2007

Според капитенот Кире Лазаров, оваа генерација има голема желба да оди на ЕП 2008 и тоа е шанса што треба да се искористи Одамна еден спортски настан во Македонија не предизвикал такво големо внимание како вториот бараж-натпревар за пласман на ЕП 2008, меѓу нашата селекција и репрезентацијата на ...

Оптимизам пред реваншот со Словенија

А1 - 14.06.2007

Со нескриен оптимизам и огромна желба за враќање во европскиот крем, македонските ракометари го очекуваат саботниот натпревар со Словенија за пласман на континенталниот шампионат во Норвешка на почетокот на наредната година. Разликата од пет гола што ја има противникот е активна и за двете ...

И "чкембарите" на штрек

Вест - 14.06.2007

БИТОЛА. - Навивачката група "чкембари" лесно би можела да се најде на трибините во салата "Кале" за да и помогне на машката ракометна репрезентација на саботниот реванш со Словенија, разбирливо, доколку организаторот на натпреварот официјално не покани во Скопје, велат од таборот на "чкембарите".

Со „Чкембарите“ пеколна атмосфера во Кале

Утрински - 14.06.2007

Битолските навивачи очекуваат повик од селекторот Вујовиќ БИТОЛА - Навивачката група „Чкембари“ меѓу првите ги понуди своите услуги на селекторот Веселин Вујовиќ по неговиот вчерашен апел дека за саботниот реванш натпревар со Словенија за пласман на ЕП во Норвешка во салата „Кале“ му се потребни ...

Вујовиќ бара полна сала со навивачи, а не со гледачи

Дневник - 14.06.2007

Оние што сакаат само да го гледаат мечот нека си останат дома пред ТВ, нам ни треба полна сала и силна поддршка, вели селекторот Единствената недоумица на македонскиот ракометен селектор Веселин Вујовиќ е кои двајца ракометари ќе го дополнат отворениот список од 14 играчи што в сабота ќе играат на ...

Темелков_ Имаме големи шанси за пласман на ЕП

Утрински - 14.06.2007

Селекторот Вујовиќ полага големи надежи во левиот бек Стојановиќ и во пикерот Павловски, кои не играа во Марибор РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Засилени со левиот бек Радослав Стојановиќ и со пикерот Игор Павловски, најдобрите македонски ракометари коваат тактика како в сабота во „Кале“ да ја анулираат ...

Стојановиќ тешко, Словенија без Рутенка

Вест - 14.06.2007

РАКОМЕТ - ЗА РЕВАНШОТ СО МАКЕДОНИЈА Раде Стојановиќ повторно се повреди и неговиот настап на саботниот реванш со Словенија од баражот за ЕП 2008 во Норвешка е под голема неизвесност. Капитенот на Голд клуб го пропушти првиот натпревар во Марибор откако непосредно пред почетокот на подготовките ...

Рутенка им откажа на Словенците

Дневник - 14.06.2007

Можноста Сергеј Рутенка на дуелот во Скопје да се прости од играњето во словенечката репрезентација пропадна, зашто не доби дозвола од Шпанската ракометна федерација. Белорускиот интернационалец, кој има словенечки пасош, требаше да биде „џокерот“ на селекторот Касим Каменица за полесно минување на ...

Стојановиќ проблематичен

Вечер Прес - 14.06.2007

По дводневен одмор, по првиот бараж натпревар за ЕП 2008, во Марибор, со Словенија, машката ракометна репрезентација на Македонија ги продолжи подготовките за саботниот реванш, но селекторот Веселин Вујовиќ се соочува со проблем.

Вујовиќ бара и навивачите да го остават срцето во „Кале“

Време - 13.06.2007

СЕНИОРСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА Александра Мазнева Бундалевска Сабота е само еден сосема обичен ден. Животот не завршува ако не се пласираме на Европското првенство (ЕП) во Норвешка во 2008 година, резонира селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија Веселин Вујовиќ, кој вчера ...

Ни треба публика, а не гледачи

Вечер Прес - 13.06.2007

Според селекторот Веселин Вујовиќ в сабота во "Кале" потребна е пеколна атмосфера, објективно судење, но и помалку технички грешки за пласман на ЕП во Норвешка Македонија беше на прагот да доживее убедлив пораз на првата пресметка во Марибор со Словенија во баражот за учество на ЕП 2008, но во ...

Словенците со Рутенка

Вест - 12.06.2007

ЗА РЕВАНШОТ СО МАКЕДОНИЈА Словенечките медиуми најавуваат дека Сергеј Рутенка ќе биде во составот на Словенија за реваншот со Македонија од баражот за ЕП 2008. Белорусинот се реши во иднина да настапува за Шпанија и натпреварот во Скопје в сабота би било негово простување од дресот на Словенија.

Словенците го носат Рутенка во Скопје?

Дневник - 12.06.2007

Најголемиот џокер за Касим Каменица на гостувањето на Словенија в сабота во СРЦ „Кале“ треба да биде играњето на Сергеј Рутенка. Најдобриот словенечки ракометар, кој сака да земе шпански пасош и потоа да игра за „црвената фурија“, би требало во Скопје да го има прошталниот меч од словенечката ...

Можеше да биде и полошо

Време - 11.06.2007

ПРВ БАРАЖ-НАТПРЕВАР ЗА ПЛАСМАН НА ЕП 2008, СЛОВЕНИЈА- МАКЕДОНИЈА 33-28 (14-14) Македонската машка ракометна репрезентација во „Кале“ в сабота ќе се обиде да ја дополни разликата од пет гола и по седум години пауза да се пласира на завршницата на Европското првенство (ЕП) во Норвешка во 2008 година, ...

Ракометарите загубија достижна негатива во Марибор

Утрински - 11.06.2007

Македонија загуби од Словенија со 33:28 во првиот меч од баражот за ЕП 2008, но во две третини од средбата беше рамноправна Од нашиот известувач РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ МАРИБОР - Првпат по подолго време, машката ракометна репрезентација на Македонија со каква-таква надеж ќе го очекува реваншот, откако ...

Пет гола разлика за неизвесност

Дневник - 11.06.2007

Првпат по 10 години во играта на Македонците во еден бараж-меч на гости „имаше крв“ Првпат по 10 години во играта на ракометарите на Македонија во еден бараж-меч на гости „имаше крв“, иако загубија од Словенија со 28-33 (14-14).

Никогаш во подобра позиција

Вест - 11.06.2007

РАКОМЕТ - БАРАЖ ЗА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО 2008 ВО НОРВЕШКА По долги години Македонија барем ја допре можноста да се пласира на едно големо натпреварување - убаво заклучи селекторот Веселин Вујовиќ по поразот од Словенија од пет гола во првиот бараж-меч за пласман на Е Специјално од Марибор, Горан ...

За Норвешка се поаѓа од Кале

Вечер Прес - 11.06.2007

Избраниците на Вујовиќ одиграа добри 40 минута, кога имаа и водство, но во завршницата попушти концентрацијата и Словенците на крајот славеа со 5 голови разлика, преносот што може да се стопи дома Словенија - Македонија 33:28 (14:14) Машката ракометна репрезентација на Македонија е поразена во ...