TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Преспанскиот договор по втор пат објавен во службен весник

Фактор - 27.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. Со објавувањето во Службен весник со датум 25 јануари 2019, ...

Заев: Со ратификацијата на Договорот од Преспа, влегуваме во НАТО и сме подготвени за економија

iPortal - 27.01.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска се обрати пред македонската јавност за ратификацијата на Договорот од Преспа кој вчера беше прифатен со потребното мнозинство во грчкиот парламент.

Европски и светски поздрави за храброста на македонските и грчките лидери

Вечер Прес - 27.01.2019

Ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот парламент ја поздравија и ЕУ и Обединетите нации. Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја охрабри Грција за ратификацијата на договорот од Преспа во парламентот со што се стави крај на ...

Макрон го поздрави пробивот на Преспанскиот договор

Фактор - 27.01.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот парламент во петокот. "Го поздравувам гласањето за Преспанскиот договор. Тоа е пример за храброст и единство за Европа ", рече Макрон во ...

ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА ОБЈАВЕН И ВО СЛУЖБЕН ВЕСНИК НА ГРЦИЈА:Уште две недели сме Македонија!

Вечер Прес - 27.01.2019

Според законските процедури, Договорот треба да стапи на сила за околу две недели, кога Македонија и официјално ќе се преименува во Република Северна Македонија. Законот според кој Договорот од Преспа се ратификуваше во грчкиот парламент и доби ...

Заев: Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

Фокус - 26.01.2019

Со Договорот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

Заев: Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

24 Вести - 26.01.2019

Со Договорот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

Фокус - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописничката на МИА ...

Законот за ратификација на Договорот од Преспа објавен во Службен весник и во Грција

ТВ21 - 26.01.2019

Договорот меѓу двете земји е и офоцијален закон во Грција, а го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос веднаш по ратификацијата во Парламентот. Законот од Министерството за надворешни работи на Грција под наслов „Ратификација на конечниот ...

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

Телма - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

Париз ја поздрави храброста и решеноста на Заев и Ципрас

Фокус - 26.01.2019

Ден по гласањето во грчкиот Парламент за Договорот од Преспа продолжуваат признанијата од меѓународната заедница до властите и граѓаните во Македонија и Грција за решавањето на повеќедеценискиот спор меѓу двете земји.

Жан ив ле Дриан: Договорот го отвора патот за пристапување на „Република Северна Македонија” во Атлантската алијанса

ТВ21 - 26.01.2019

Продолжуваат честитките и признанијата за решавањето на спорот меѓу Скопје и Атина. Министерот за Европа и надворешни работи Жан ив ле Дриан упати честика по повод ратификацијата на Договорот од Преспа.

СДСМ: Со ратификацијата на Договорот од Преспа се отстрани и последната пречка за интеграција на Македонија во ЕУ и ...

Канал5 - 26.01.2019

Со ратификацијата на Договорот од Преспа во Парламентот во Грција се реши 27 годишниот спор што ја влечеше државата надолу и го спречуваше развојот на регионот. Отстранета е последната пречка на патот на Македонија кон полноправно членство во ЕУ и ...

Република Северна Македонија стапува на сила за 15 дена

Сакам да кажам - 26.01.2019

Македонија ќе стане Република Северна Македонија за околу две недели, кога според процедурата треба да стапи на сила Договорот од Преспа. Грчкиот парламент вчера со 153 гласа „за“ го ратификуваше историскиот Договор, со кој се става крај на ...

Со ратификацијата на Договорот од Преспа ги отфрливме сеништата на минатото, кажа премиерот Заев во Велес

Сакам да кажам - 26.01.2019

Со ратификацијата на Договорот од Преспа во Грчкиот парламент донесена е сериозна одлука за иднината на нашите деца и идните генерации, а граѓаните можат да бидат горди, бидејќи ова е генерација која стави крај на една епизода од незавршениот филм ...

Кои се следните фази до стапувањето на сила на преспанскиот договор?

Канал5 - 26.01.2019

Преспанскиот договор со мнозинство гласови вчера помина и во грчкиот парламент, но кога одредбите од договорот и официјално ќе стапат во сила. Според уставните амандмани кои беа изгласани во Македонија, промената на името и измените на уставот ќе ...

Заев: Храбрите граѓани избраа да ги избркаат сеништата од минатото

Канал5 - 26.01.2019

Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот, изјави премиерот Заев откако вчера и Грција со 153 гласа „за“ ја ратификуваше спогодбата. Со нејзиното прифаќање и спроведување победници се граѓаните на двете земји и ...

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

Канал5 - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописничката на МИА.

Името „Северна Македонија“ стапува на сила за 15-тина дена

Телма - 26.01.2019

Македонија ќе стане Република Северна Македонија за околу две недели, кога според процедурата треба да стапи на сила Договорот од Преспа. По вчерашното изгласување во грчкиот парламент, прв кој ја потпиша неговата ратификација беше грчкиот заменик ...

ЕУ и Обединетите нации ја поздравија ратификацијата на Преспанскиот договор

24 Вести - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

Договорот од Преспа во Грција и официјално стана закон

Телма - 26.01.2019

Македонија ќе стане Република Северна Македонија за околу две недели, кога според процедурата треба да стапи на сила Договорот од Преспа. Од денеска тој е и официјален закон во Грција, откако беше потпишан од преседателот и веќе е објавен во Службен ...

Што по грчкото „ДА“, спорот е решен – Македонија за 15-тина дена ќе биде Северна

ТВ21 - 26.01.2019

И временските услови надвор , по вчерашното изгласувањето на договорот од Преспа во грчкиот парламент , како да го отсликуваат новото име на државава. Со договорот и двајцата Премиери Заев и Ципрас велат дека се победници граѓаните на двете земји , ...

Колку Елисејскиот договор е сличен со договорот од Преспа?

24 Вести - 26.01.2019

Колку Елисејскиот договор кој Германија и Франција го обновија по 56 години е сличен со договорот од Преспа кој беше ратификуван од страна на Грција и Македонија во изминатиот период? Дали Македонија и Грција ќе бидат новите млади столбови на ...

Заев: Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

Телма - 26.01.2019

Со Договотот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

Заев: Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

Канал5 - 26.01.2019

Со Договорот, се стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот, порача денеска македонскиот премиер Зорав Заев. Со Договотот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на ...

Грција ја исполни првата обврска согласно Договорот од Преспа

Сител - 26.01.2019

По пет дена активна и на моменти жестока дискусија, прво на дводневната Комисија за надворешни работи и одбрана, потоа на маратонска пленарна седница во траење од 38,5 часа, грчкиот Парламент вчера го ратификуваше Договорот од Преспа.

Заев: Крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

Нова ТВ - 26.01.2019

Со Договотот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

Заев: Со Договорот од Преспа се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани

МКД - 26.01.2019

Со Договорот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

Заев: Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

Слободен Печат - 26.01.2019

Со Договотот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

Заев: Договорот од Преспа го отвора патот за подобра иднина

Р.С.Европа - 26.01.2019

Со Договорот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

Франција ја поздрави ратификацијата на Преспанскот договор

Р.С.Европа - 26.01.2019

Францускиот министер за Европа и надворешни работи, Жан Ив Ле Дриан го поздрави изгласувањето во Парламентот на Република Грција на законот за ратификација на Договорот од Преспа. „Овој суштински политички чекор ќе овозможи наскоро стапување во сила ...

Законот за Договорот од Преспа експресно објавен во грчкиот Службен весник

+инфо - 26.01.2019

Веднаш по ратификацијата, го потпиша претседателот на Грција Прокопис Павлопулос и го отвори патот за објавување на законот во Службен весник. Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на ...

Законот за Договорот од Преспа излезе и во Службен весник на Грција

Press24 - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописничката на МИА ...

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

Независен - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. Со објавувањето во Службен весник со датум 25 јануари 2019, ...

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

А1 On - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

ОМД: Преспанскиот договор е успех на западните геополитички интереси, но голем неуспех за демократијата

Макфакс - 26.01.2019

Со 153 гласа „за“, 146 „против“ и еден „воздржан“, грчкиот Парламент го ратификуваше Преспанскиот Договор, проследен со евидентна интервенција на меѓународната заедница и трговија на интереси за глас повеќе.

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

Нова ТВ - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави МИА од Атина.

Хант: Имплементацијата на Договорот ја зголемува перспективата за стабилност во регионот

+инфо - 26.01.2019

Двете земји покажале голема храброст и волја да работат заедно кон вистински промениистакна британскиот секретар за надворешни работи Џереми Хант. . Велика Британија му честита на грчкиот Парламент за успешната ратификација на Договорот од Преспа.

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

Курир - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописничката на МИА ...

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

Нетпрес - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописничката на МИА ...

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

Слободен Печат - 26.01.2019

Со објавувањето во Службен весник со датум 25 јануари 2019, договорот меѓу двете земји веќе и официјално е закон во Грција. Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако ...

Грција го објави законот за Преспанскиот договор во Службен весник

Р.С.Европа - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. Со објавувањето во Службен весник со датум 25 јануари 2019, ...

Круемади: Ратификацијата на Преспанскиот договор е значаен чекор за стабилноста во регионот

МКД - 26.01.2019

Ратифкацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот Парламент го поздрави Моника Круемади, лидерка на третата по големина политичка партија во Албанија, Социјалистичкото движење за интеграција.

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

МКД - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

Жан ив ле Дриан: Договорот го отвора патот за пристапување на „Република Северна Македонија” во НАТО

+инфо - 26.01.2019

Договорот од Преспа ќе овозможи развој на односите меѓу двете земји во многу области и ќе ја зајакне стабилноста на регионот на Западен Балкан и на Европа како целина. Сакам да ја поздравам храброста и решеноста што ја покажаа грчките и македонските ...

Република Северна Македонија стапува на сила за 15 дена

Скопје24 - 26.01.2019

Македонија ќе стане Република Северна Македонија за околу две недели, кога според процедурата треба да стапи на сила Договорот од Преспа. Грчкиот парламент вчера со 153 гласа „за“ го ратификуваше историскиот Договор, со кој се става крај на ...

Франција ја поздравува храброста на Заев и Ципрас за ратификација на преспанскиот договор

Макфакс - 26.01.2019

Францускиот министер за Европа и надворешни работи, Жан Ив Ле Дриан го поздрави изгласувањето во Парламентот на Република Грција на законот за ратификација на Договорот од Преспа. ,,Овој суштински политички чекор ќе овозможи наскоро стапување во ...

Што е следно во спроведувањето на Договорот од Преспа

МКД - 26.01.2019

По вчерашната ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент, откако претходно беше ратификуван во македонскиот Парламент, првиот чекор што треба да се случи е Атина со писмо до генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг дека го ...

Круемади:Ратификацијата на Преспанскиот договор е многу позитивен чекор за регионот

Сител - 26.01.2019

Ратифкацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот Парламент го поздрави Моника Круемади, лидерка на третата по големина политичка партија во Албанија, Социјалистичкото движење за интеграција.

СДСМ: Отстранета е последната пречка на патот на Македонија кон полноправно членство во ЕУ и НАТО

А1 On - 26.01.2019

„Со ратификацијата на Договорот од Преспа во Парламентот во Грција се реши 27 годишниот спор што ја влечеше државата надолу и го спречуваше развојот на регионот. Отстранета е последната пречка на патот на Македонија кон полноправно членство во ЕУ и ...

СДСМ: Отстранета и последната пречка за интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО

Макфакс - 26.01.2019

Со ратификацијата на Договорот од Преспа во Парламентот во Грција се реши 27 годишниот спор што ја влечеше државата надолу и го спречуваше развојот на регионот.Отстранета е последната пречка на патот на Македонија кон полноправно членство во ЕУ и ...

Република Северна Македонија стапува на сила за 15 дена

Курир - 26.01.2019

Македонија ќе стане Република Северна Македонија за околу две недели, кога според процедурата треба да стапи на сила Договорот од Преспа. Грчкиот парламент вчера со 153 гласа „за“ го ратификуваше историскиот Договор, со кој се става крај на ...

Ратификацијата заврши, следува имплементацијата на Договорот

Нова ТВ - 26.01.2019

Со ратификацијата на Договорот во грчкиот Парламент вчера со усвојувањето на уставниоте амандмани во македонското Собрание на 11 јануари, започнува процедурата со која Договорот стапува на сила.

СДСМ: Со ратификацијата на Договорот од Преспа се отстрани и последната пречка за интеграција на Македонија во ЕУ и ...

Сител - 26.01.2019

Со ратификацијата на Договорот од Преспа во Парламентот во Грција се реши 27 годишниот спор што ја влечеше државата надолу и го спречуваше развојот на регионот. Отстранета е последната пречка на патот на Македонија кон полноправно членство во ЕУ и ...

Франција ја поздравува храброста на Заев и Ципрас за ратификацијата на Договорот од Преспа

МКД - 26.01.2019

Сакам да ја поздравам храброста и решеноста што ја покажаа грчките и македонските лидери, особено премиерите Ципрас и Заев. Договорот од Преспа ќе овозможи развој на односите меѓу двете земји во многу области и ќе ја зајакне стабилноста на регионот ...

Заев: Разрешивме спор кој ни го прикажуваа како нерешлив

+инфо - 26.01.2019

Храбрите граѓани избраа да ги избркаат сеништата од минатото и на светот да му дадат Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, место со поврзани соседи, зона на економски процут, модел за интеграција,рече Заев.

Круемади: Ратификацијата на Преспанскиот договор е многу позитивен чекор за регионот

А1 On - 26.01.2019

Ратифкацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот Парламент го поздрави Моника Круемади, лидерка на третата по големина политичка партија во Албанија, Социјалистичкото движење за интеграција.

Заев: Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

А1 On - 26.01.2019

Со Договотот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

Грчките пратеници и министри признаа дека Македонија не е само грчка и дека во неа живеат Македонци

Сител - 26.01.2019

Грчкиот парламент го прифати договорот од Преспа и прв пат испрати признание за неправдите врз Егејците. Премиерот Ципрас ги потсети комунистите во парламентот за Мирка Гинова, пратеникот од Сириза, Никос Филис, објасни како регионот Македонија, ...

Почнува исполнувањето на обврските од „преспанскиот договор“

Алфа - 26.01.2019

„Преспанскиот договор“ стапува во сила за две недели, па тогаш и официјално помеѓу Република и Македонија, ќе стои „Северна“. По добиениот амин од грчките пратеници, сега, како што предвидува процедурата, параф на законот за ратификација става ...

Заев: Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

Курир - 26.01.2019

Со Договотот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

(Видео) Заев: Договорот од Преспа е нужен влог за децата да ни живеат подобро

Макфакс - 26.01.2019

Премиерот Зоран Заев, денеска се обрати пред македонската јавност за ратификацијата на Договорот од Преспа кој вчера беше прифатен со потребното мнозинство во грчкиот парламент. Својата изјава за овој настан, Заев ја даде на трибината со граѓаните ...

Париз ја поздрави храброста и решеноста на Заев и Ципрас

Нова ТВ - 26.01.2019

Ден по гласањето во грчкиот Парламент за Договорот од Преспа продолжуваат признанијата од меѓународната заедница до властите и граѓаните во Македонија и Грција за решавањето на повечедеценискиот спор меѓу двете земји.

Заев: Договорот од Преспа беше нужен влог за децата да живеат подобро

Press24 - 26.01.2019

Со Договотот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

Заев: Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

Сител - 26.01.2019

Со Договорот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

Заев: Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

Нетпрес - 26.01.2019

Со Договотот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

Заев од Велес: Победници се и оние што беа против договорот од Преспа, и за нив доаѓа време на просперитет

Независен - 26.01.2019

Со Договорот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

Законот за ратификација на Договорот од Преспа објавен во Службен весник и во Грција

4NEWS - 26.01.2019

Договорот меѓу двете земји е и офоцијален закон во Грција, а го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос веднаш по ратификацијата во Парламентот. Законот од Министерството за надворешни работи на Грција под наслов „Ратификација на конечниот ...

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

MTM - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописничката на МИА ...

Круемади: Ратификацијата на Преспанскиот договор е многу позитивен чекор за регионот

Опсервер - 26.01.2019

Ратифкацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот Парламент го поздрави Моника Круемади, лидерка на третата по големина политичка партија во Албанија, Социјалистичкото движење за интеграција.

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

Либертас - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописничката на МИА ...

ОМД: Преспанскиот договор е успех на западните геополитички интереси, но голем неуспех за демократијата

24Инфо - 26.01.2019

Со 153 гласа „за“, 146 „против“ и еден „воздржан“, грчкиот Парламент го ратификуваше Преспанскиот Договор, проследен со евидентна интервенција на меѓународната заедница и трговија на интереси за глас повеќе.

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

Република - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописничката на МИА ...

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

Локално - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописничката на МИА ...

ОМД: Преспанскиот договор е успех на западните геополитички интереси, но голем неуспех за демократијата

Точка - 26.01.2019

Со 153 гласа „за“, 146 „против“ и еден „воздржан“, грчкиот Парламент го ратификуваше Преспанскиот Договор, проследен со евидентна интервенција на меѓународната заедница и трговија на интереси за глас повеќе.

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

Бриф - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописничката на МИА ...

СДСМ: Отстранета и последната пречка за интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО

Точка - 26.01.2019

Со ратификацијата на Договорот од Преспа во Парламентот во Грција се реши 27 годишниот спор што ја влечеше државата надолу и го спречуваше развојот на регионот. Отстранета е последната пречка на патот на Македонија кон полноправно членство во ЕУ и ...

Теодоракис: Го следиме националниот, а не партискиот компас и затоа го поддржавме договорот

Локално - 26.01.2019

Парламентот денеска донесе одлука што им служи на интересите на Грците и ја зајакнува безбедноста во регионот, рече лидерот на партијата Река, Ставрос Теодоракис по ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

Вечер Прес - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописничката на МИА ...

СДСМ: Со ратификацијата на Договорот од Преспа се отстрани и последната пречка за интеграција на Македонија во ЕУ и ...

Вечер Прес - 26.01.2019

Со ратификацијата на Договорот од Преспа во Парламентот во Грција се реши 27 годишниот спор што ја влечеше државата надолу и го спречуваше развојот на регионот. Отстранета е последната пречка на патот на Македонија кон полноправно членство во ЕУ и ...

СДСМ: Kрај на 27 годишниот спор за интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО

iPortal - 26.01.2019

Со ратификацијата на Договорот од Преспа во Парламентот во Грција се реши 27 годишниот спор што ја влечеше државата надолу и го спречуваше развојот на регионот. Отстранета е последната пречка на патот на Македонија кон полноправно членство во ЕУ и ...

Договорот од Преспа е за подобар живот на децата: Заев тргна на средби заедно со народот

Centar - 26.01.2019

Премиерот Зоран Заев, денеска се обрати пред македонската јавност за ратификацијата на Договорот од Преспа кој вчера беше прифатен со потребното мнозинство во грчкиот парламент. Својата изјава за овој настан, Заев ја даде на трибината со граѓаните ...

СДСМ: Отстранета и последната пречка за интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО

Centar - 26.01.2019

Со ратификацијата на Договорот од Преспа во Парламентот во Грција се реши 27 годишниот спор што ја влечеше државата надолу и го спречуваше развојот на регионот.Отстранета е последната пречка на патот на Македонија кон полноправно членство во ЕУ и ...

Што по грчкото „ДА“, спорот е решен – Македонија за 15-тина дена ќе биде Северна

4NEWS - 26.01.2019

И временските услови надвор , по вчерашното изгласувањето на договорот од Преспа во грчкиот парламент , како да го отсликуваат новото име на државава. Со договорот и двајцата Премиери Заев и Ципрас велат дека се победници граѓаните на двете земји , ...

Франција ја поздравува храброста на Заев и Ципрас за ратификација на преспанскиот договор

Точка - 26.01.2019

Францускиот министер за Европа и надворешни работи, Жан Ив Ле Дриан го поздрави изгласувањето во Парламентот на Република Грција на законот за ратификација на Договорот од Преспа. „Овој суштински политички чекор ќе овозможи наскоро стапување во сила ...

„Северна Македонија“ стапува на сила за 15 дена

Либертас - 26.01.2019

Македонија ќе стане Република Северна Македонија за околу две недели, кога според процедурата треба да стапи на сила Договорот од Преспа. Грчкиот парламент вчера со 153 гласа „за“ го ратификуваше историскиот Договор, со кој се става крај на ...

Заев: Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

Точка - 26.01.2019

Со Договотот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

Доналд Туск: Браво, Алексис и Зоран!

MTM - 26.01.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на твитер објави пораки на грчки и на македонски јазик. Во нив, тој вели: "Имаа соништа, презедоа ризик и беа подготвени да ги жртвуваат своите сопствени интереси за општото добро.

ОМД: Преспанскиот Договор е успех на западните геополитички интереси, но голем неуспех за демократијата и меѓународното ...

Опсервер - 26.01.2019

Со 153 гласа „за“, 146 „против“ и еден „воздржан“, грчкиот Парламент го ратификуваше Преспанскиот Договор, проследен со евидентна интервенција на меѓународната заедница и трговија на интереси за глас повеќе.

Кои се следните чекори по ратификацијата во грчкиот парламент?Уште еднаш ќе се гласа во македонското Собрание

Фактор - 26.01.2019

Следниот чекор по ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот парамент е е НАТО да подготви Протокол на Вашингтонскиот договор за пристапување на новата членка, односно амандман на оригиналниот договор за Северноатлантски сојуз, склучен во ...

„Македонија си го смени името, парите и пасошите“: Што пишуваат регионалните медиуми за ратификацијата на Договорот од ...

еМагазин - 26.01.2019

„Грција ја призна Северна Македонија“, „Крај на спорот за името Македонија помеѓу Скопје и Атина“, „Македонија го смени името, парите и пасошите„, „Победата на Ципрас и Заев нема да трае долго“… се само дел од насловите во српските, бугарските, ...

Заев: Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

Локално - 26.01.2019

Со Договотот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

Заев: Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

Вечер Прес - 26.01.2019

Со Договотот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

Заев: Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

Опсервер - 26.01.2019

Со Договотот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

Заев: Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

MTM - 26.01.2019

Со Договотот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

СДСМ: Со ратификацијата на Договорот од Преспа се отстрани и последната пречка за интеграција на Македонија во ЕУ и ...

MTM - 26.01.2019

Со ратификацијата на Договорот од Преспа во Парламентот во Грција се реши 27 годишниот спор што ја влечеше државата надолу и го спречуваше развојот на регионот. Отстранета е последната пречка на патот на Македонија кон полноправно членство во ЕУ и ...

„Крај на сагата, Грците рекоа „да“: Што напишаа регионалните медиуми за ратификацијата на Преспанскиот договор?!

Вечер Прес - 26.01.2019

„Грција рече „да“ за Северна Македонија“, „Крај на сагата: Грците рекоа „да“, „Македонија доби ново име: Грците го ратификуваа и завршија повеќедеценискиот спор“, „Два гласа одлучија за новото име на Македонија“, се само дел од насловите во ...

Заев: Преспанскиот договор стави крај на незавршениот мир на Балканот

CivilMedia - 26.01.2019

„Со Договорот од Преспа се стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот“, изјави премиерот Зоран Заев од денешната дебата „Силна економија – шанса за сите“, која ја организира Владата на Република Македонија кој се одржува во Велес.

За пола месец стануваме Северна Македонија

Фактор - 26.01.2019

Нашата земја ќе стане Република Северна Македонија за околу две недели. За толкав временски период според процедурата треба да стапи на сила Договорот од Преспа. Парламентот во Грција вчера со 153 гласа „за“ го ратификуваше овој Договор, со кој се ...

Заев: Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

Либертас - 26.01.2019

Со Договотот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

Уште колку чекори од Договорот од Преспа треба да се исполнат, за да станеме членка на НАТО

еМагазин - 26.01.2019

Откако грчкиот парламент со 153 гласа „за“ го ратификуваше Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција, сега, од седум останаа пет, помалку или повеќе, формални чекори кои ја делат Македонија од полноправно членство во НАТО, пишува „Мета“.

„Република Северна Македонија“ стапува на сила за 15 дена

24Инфо - 26.01.2019

„Република Северна Македонија“ стапува на сила за 15 дена Mакедонија ќе стане Република Северна Македонија за околу две недели, кога според процедурата треба да стапи на сила Договорот од Преспа.

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

24Инфо - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописничката на МИА ...

Круемади:Ратификацијата на Преспанскиот договор е многу позитивен чекор за регионот

Локално - 26.01.2019

Ратифкацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот Парламент го поздрави Моника Круемади, лидерка на третата по големина политичка партија во Албанија, Социјалистичкото движење за интеграција.

Што е следно во спроведувањето на Договорот од Преспа

Тера - 26.01.2019

По вчерашната ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент, откако претходно беше ратификуван во македонскиот Парламент, првиот чекор што треба да се случи е Атина со писмо до генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг дека го ...

Заев: Со ратификацијата на Договорот од Преспа сите знаат дека влегуваме во НАТО и дека сме подготвени за економија

24Инфо - 26.01.2019

Премиерот Заев: Со ратификацијата на Договорот од Преспа сите знаат дека сме фактор на стабилност и безбедност, дека влегуваме во НАТО и дека сме подготвени за економија Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска се обрати ...

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција, го потпиша и грчкиот претседател

еМагазин - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописничката на МИА ...

Хант: Ова е историски момент со кој се затвора деценискиот спор

Опсервер - 26.01.2019

Велика Британија му честита на грчкиот Парламент за успешната ратификација на Договорот од Преспа. Ова е историски момент со кој се затвора деценискиот спор. Денешното гласање овозможува да се заврши имплементацијата на Договорот, кој ја има ...

Република Северна Македонија стапува на сила за 15 дена

Скопје инфо - 26.01.2019

Македонија ќе стане Република Северна Македонија за околу две недели, кога според процедурата треба да стапи на сила Договорот од Преспа. Грчкиот парламент вчера со 153 гласа „за“ го ратификуваше историскиот Договор, со кој се става крај на ...

Заев: Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

24Инфо - 26.01.2019

Со Договотот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

Падна првата „оставка“ поради Договорот од Преспа

Centar - 26.01.2019

Градоначалникот на Стилида, Апостолос Глетос поднесе оставка бидејќи бил ратификуван договорот од Преспа денеска во грчкиот Парламент, пренесува ТВ21. Оваа оставка како што истакнал тој, следувала како протест против договорот од Преспа.

„Северна Македонија“ стапува на сила за 15 дена

Република - 26.01.2019

Македонија ќе стане Република Северна Македонија за околу две недели, кога според процедурата треба да стапи на сила Договорот од Преспа. Грчкиот парламент вчера со 153 гласа „за“ го ратификуваше историскиот Договор, со кој се става крај на ...

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

Опсервер - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописничката на МИА ...

СДСМ: Отстранета и последната пречка за интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО

24Инфо - 26.01.2019

Со ратификацијата на Договорот од Преспа во Парламентот во Грција се реши 27 годишниот спор што ја влечеше државата надолу и го спречуваше развојот на регионот.Отстранета е последната пречка на патот на Македонија кон полноправно членство во ЕУ и ...

Грчкиот парламент го изгласа договорот од Преспа

Н.Македонија - 26.01.2019

Грчкиот парламент со 153 гласа „за“ вчера го ратификува договорот од Преспа, кој, меѓу другото, предвидува новото име на државата да биде Република Северна Македонија. По речиси 40 часа дебата и говори на 200 пратеници, политички лидери, известувачи ...

Грција ја исполни првата обврска согласно Договорот од Преспа

Н.Македонија - 26.01.2019

По пет дена активна и на моменти жестока дискусија, прво на дводневната Комисија за надворешни работи и одбрана, потоа на маратонска пленарна седница во траење од 38,5 часа, грчкиот Парламент вчера го ратификуваше Договорот од Преспа.

Заев: Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

Н.Македонија - 26.01.2019

Со Договотот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

Н.Македонија - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописничката на МИА ...

Жан-Ив ле Дриан: Договорот го отвора патот за пристапување на „Република Северна Македонија” во Атлантската алијанса

Скопје1 - 26.01.2019

Министерот за Европа и надворешни работи Жан-Ив ле Дриан упати честика по повод ратификацијата на Договорот од Преспа. „Го поздравувам изгласувањето во Парламентот на Република Грција на законот за ратификација на Договорот од Преспа за името на ...

Грција ја исполни првата обврска согласно Договорот од Преспа

1tv - 26.01.2019

По пет дена активна и на моменти жестока дискусија, прво на дводневната Комисија за надворешни работи и одбрана, потоа на маратонска пленарна седница во траење од 38,5 часа, грчкиот Парламент вчера го ратификуваше Договорот од Преспа.

Грчкиот службен весник го објави Законот за Договорот од Преспа

Скопје1 - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописничката на МИА.

Македонија ќе стане Република Северна Македонија за две недели

1tv - 26.01.2019

Македонија ќе стане Република Северна Македонија за околу две недели, кога треба да стапи на сила Договорот од Преспа. Грчкиот парламент вчера со 153 гласа „за“ го ратификуваше историскиот Договор.

(Видео) Заев: Договорот од Преспа стави крај на една епизода од незавршениот мир на Балканот

1tv - 26.01.2019

Со Договотот од Преспа и неговото спроведување се отвори патот за подобра иднина на македонските граѓани, за бркање на сеништата од минатото и за Балкан од кој извираат можности и политичка стабилност, кој ќе биде место со поврзани соседи, зона на ...

ОМД: Изјавата на премиерот Ципрас го потврди фактот дека договорот создава нова земја и нација

Скопје1 - 26.01.2019

„Со 153 гласа „за“, 146 „против“ и еден „воздржан“, грчкиот Парламент го ратификуваше Преспанскиот Договор, проследен со евидентна интервенција на меѓународната заедница и трговија на интереси за глас повеќе.

СДСМ: Отстранета е последната пречка на патот на Македонија кон членство во ЕУ и НАТО

Скопје1 - 26.01.2019

Со ратификацијата на Договорот од Преспа во Парламентот во Грција се реши 27 годишниот спор што ја влечеше државата надолу и го спречуваше развојот на регионот, велат од СДСМ. „Отстранета е последната пречка на патот на Македонија кон полноправно ...

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција

1tv - 26.01.2019

Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од Парламентот, го потпиша и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

На домот на американскиот амбасадор во Атина испишан слоган: „Македонија земја на Грците“

Фокус - 25.01.2019

За време на вчерашните протести против Договорот од Преспа во Атина, група на демонстранти кои поминувале покрај домот на амбасадорот на САД, Џефри Пајат, испишале слоган со навредлива содржина: „Македонија земја на Грците“.

Каменос бара оставки од 101 пратеник за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа

ТВ21 - 25.01.2019

Претседателот на „Независни Грци“ Панос Каменос, побара оставки од 101 пратеник за да се спречи ратификација на Договорот од Преспа кој треба да се гласа денеска во грчкиот Парламент. Каменос најпрво самиот понудил оставка, а потоа побарал уште 100 ...

Канал 5 во Атина - Грчкиот парламент, денеска треба да го гласа договорот од Преспа

Канал5 - 25.01.2019

Грчкиот парламент, денеска треба да го гласа договорот од Преспа. Во 8 часот и 30 минути почна третата и последна расправа на пленарната седница за ратификација на договорот . Претседателите на парламентот одлучија гласањето да се одржи во 13 и 30 ...

Остра реторика во грчкиот Парламент за Договорот од Преспа

24 Вести - 25.01.2019

Во грчкиот парламент и вечерва продолжува дебатата, на моменти со остри тонови, во пресрет на утрешното гласањето за ратификација на Договорот од Преспа. Остри тонови на релација власта - опозиција, на улиците масовни протести.

Демонстранти ја блокираа улицата пред грчкиот парламент

ТВ21 - 25.01.2019

Пред малку дваесетина демонстранти ја блокираа улицата пред грчкиот парламент, изразувајќи го своето незадоволство од гласањето за Договорот од Преспа. Во моментов во Парламентот и натаму трае расправата околу ратификација на Договорот, кое што ...

ЕУ: Рековме дека го поддржуваме Договорот од Преспа, и понатаму стоиме на тој став

ТВ21 - 25.01.2019

Маја Коцијанчич, портпаролката на Европската Комисија, денеска пред гласањето во грчкиот парламент, уште еднаш го повтори ставот на ЕУ дека го поддржува договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Брисел.

ВО ЖИВО: Грчкиот парламент гласа за ратификација на договорот од Преспа

ТВ21 - 25.01.2019

Во овие моменти во грчкиот парламент се утрвуда бројката на присутни и се очекува да се премине на гласање по однос на точката на дневен ред, односно ратификацијата на договорот од Преспа.

Грција го изгласа Преспанскиот Договор

24 Вести - 25.01.2019

Со 153 гласови За во грчкиот парламент во овој момент се изгласа договорот од Преспа. Гласањето започна пред два дена. Премиерот Алексис Випрас се обрати на почетокот од расправата, а последните пораки ги прати вчера доцна во ноќта.

Со 153 пратеници изгласан договорот од Преспа во грчкиот Парламент!

ТВ21 - 25.01.2019

Договорот помеѓу Македонија и Грција, а склучен во Преспа минатата година попладнево беше усвоен во Парламентот на Грција со 153 гласови ЗА. 146 пратеници беа против на денешното гласање, а еден воздржан.

Грчкиот парламент го усвои Преспанскиот Договор

Алсат-М - 25.01.2019

Грчкиот парламент со 153 гласови – ЗА го усвои Преспанскиот Договор. Гласањето беше јавно, со прозивање на сите 300 пратеници поединечно. Следен чекор што треба да направи грчкиот парламент е да ги извести земјите членки на НАТО дека се повлекува ...

Грција го ратификуваше Договорот од Преспа

Сакам да кажам - 25.01.2019

Грчкиот парламент со 153 гласа „за“ го ратификуваше Договорот од Преспа, со кој се ставa крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и кој, меѓу другото, предвидува новото име на државата да биде Република Северна Македонија.

Грчкиот Парламент го ратификуваше Договорот од Преспа

Телма - 25.01.2019

Со 153 гласа „за“, 146 „против“ и еден воздржан Парламентот на Грција денес даде зелено светло и го ратификуваше Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. Позитивно за решението на деценискиот спор меѓу Македонија и Грција гласаа 145 ...

Грчкиот парламент даде зелено светло за Преспанскиот договор

Deutsche Welle - 25.01.2019

Грчкиот парламент со 153 гласови „за“ од вкупно 300 пратеници кажа ДА за Преспанскиот договор. Дебатата во парламентот траеше три дена, а одобрувањето на договорот со Македонија важеше за сигурно.

Туск со честитка на македонски јазик за ратификацијата на Преспанскиот договор

24 Вести - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск го честиташе усвојувањето на Преспанскиот Договор на македонски јазик на Твитер. -Тие имаа имагинација, тие го презедоа ризикот, тие беа подготвени да ги жртвуваат сопствените интереси за општото добро.

Заев кон Ципрас: Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа

Фокус - 25.01.2019

Премиерот Заев не го криеше задоволството од ратификацијата на Договорот од Преспа денеска во грчкиот Парламент. Тој на социјалните мрежи се заблагодари на Алесис Ципрас за успешното гласање.

Заев: Честито мој пријателе Ципрас!

Канал5 - 25.01.2019

Честитка до Ципрас преку Твитер упати и македонскиот премиер Заев. -Честито мој пријателе Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа. Нека е вечен договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа, напиша ...

Туск со честитка на три јазици: Зоран, Алексис – Браво! Невозможната мисија се исполни

ТВ21 - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Дналд Туск на Твитер на три јазици испрати честитка за постигнатот. Во честитката им честита на Алексис и Заев и вели дека невозможната мисија се ...

Туск: Зоран, Алексис, невозможната мисија е исполнета!

Алсат-М - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск испрати честитка до премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, откако Преспанскиот договор предмалку беше усвоен од страна на грчкото собрание.

Заев до Ципрас: Честито мој пријателе, испишавме историска победа!

Алсат-М - 25.01.2019

Премиерот Зоран Заев, по изгласувањето на Преспанскиот договор од страна на грчкиот парлемент, преку сфојот твитер профил упати честитка до неговиот грчки колега, Алексис ...

Хан: Им честитам на Грција и на идна Северна Македонија за нивната храброст и визија

ТВ21 - 25.01.2019

Преку социјалните мрежи се огласи и еврокомесарот Јоханес Хан веднаш по историското гласање во грчкиот парламент и прифаќање на Договорот од Преспа. „Преспанскиот договор за решавање на спорот со името помеѓу Грција и наскоро Северна Македонија, ...

Заев: Честито мој пријателе Ципрас, заедно испишавме историска победа

ТВ21 - 25.01.2019

Премиерот на Македонија Зоран Заев ја честиташе победата на неговиот колега Алексис Ципрас по денешното гласање на Договорот од Преспа. „Честито мој пријателе Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа.

Јункер и Могерини со заедничка честитка: Атина и Скопје напишаа нова страница за нашата заедничка иднина во ЕУ

ТВ21 - 25.01.2019

„Атина и Скопје напишаа нова страница за нашата заедничка иднина во ЕУ“, напишаа во зедничката честитка претседателот на Комисијата Жан-Клод Јункер и високата претставичка за надворешна политика Федерика Могерини.

Моментот кога претседателот на грчкиот Парламент кажува дека е изгласан Договорот од Преспа (ВИДЕО)

ТВ21 - 25.01.2019

Историски ден за Македонија и Грција денеска. Ова е моментот кога претседателот на грчкиот Парламент Никос Вуцис ја соопштува одлуката дека со 153 гласа „за“, е изгласана ратификација на Договорот од Преспа.

И Грција го ратификуваше договорот од Преспа, „за“ гласаа 153 од 300 пратеници

Канал5 - 25.01.2019

Грчкиот парламент пред малку со тесно, но апсолутно мнозинство од вкупниот број на пратеници, го ратификуваше договорот од Преспа. „За“ гласаа 153 пратеници, еден беше „воздржан“ а 146 гласаа „против“... Во Атина е Александар Видиновски.

Заев му честиташе на Ципрас за ратификацијата на Договорот од Преспа

Сакам да кажам - 25.01.2019

Премиерот Зоран Заев му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас за ратификацијата на Договорот од Преспа во парламентот во Атина. „Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа.

Ратификацијата на договорот од Преспа во Грција ударна вест во светските медиуми

ТВ21 - 25.01.2019

Како ударни и најнови вести светските агенции и медиуми ја пренесуваат одлуката на грчкиот парламент за ратификација на договорот од Преспа. „Грчките европратеници гласаа ЗА историскиот договор и за новото име на Македонија.

Грачки градоначалник поднесе оставка во знак на протест за Преспанскиот договор

ТВ21 - 25.01.2019

Градоначалникот на Стилида, Апостолос Глетос поднесе оставка бидејќи бил ратификуван договорот од Преспа денеска во грчкиот Парламент, пренесува ТВ21. Оваа оставка како што истакнал тој, следувала како протест против договорот од Преспа.

Туск на македонски им честиташе на Заев и Ципрас за ратификацијата на Договорот од Преспа

Сакам да кажам - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск на македонски јазик ја честиташе ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот парламент и ги пофали двајцата премиери Алексис Ципрас и Зоран Заев за успешно завршената мисија.

Заев за ДВ: Нека бидат горди сите Грци и сите Македонци

Deutsche Welle - 25.01.2019

Договорот од Преспа е нашиот заеднички пат кој е поплочен со најпријателски намери и со вредности кои произлегуваат од заедничкото европско семејство, изјави Заев. Ова е ден за честитање, ден на пријателствата, изјави за Дојче веле македонскиот ...

„Преспа“ предизвика ерупција од честитки

Deutsche Welle - 25.01.2019

Историски договор, победа на разумот над национализмите, пример за политичка храброст и визија.., се само дел од меѓународните и домашни импресии по ратификацијата на Договорот од Преспа. Ерупција од меѓународни и домашни честитки предизвика ...

Реакции - со Договорот од Преспа почнува ера на нова балканска политика

24 Вести - 25.01.2019

Историски момент за двете земји, невозможната мисија е исполнета, со визија и храброст до јасна перспектива, ова се само дел од честитиките и првите реакции на европските челници, веднаш по ратификацијата на Договорот од Преспа во парламентот во ...

Со 153 гласа , грчкиот парламент го ратификува Договорот од Преспа

Канал5 - 25.01.2019

По три дневна жестока дебата, емоции и воинствена реторика, момент на вистината во грчкиот Парламент. Со 153 гласа „за“ и 146 „против“ и еден воздржан, пратениците го ратификуваа Преспанскиот договор, кој официјално треба да стави крај на ...

Грција го ратификуваше Договорот од Преспа, „за“ гласаа 153 од 300 пратеници

Канал5 - 25.01.2019

По три дневна дебата, попладнево грчкиот Парламент со тесно, но апсолутно мнозинство од вкупниот број на пратеници, го ратификуваше Договорот од Преспа. „За“ гласаа 153 пратеници, еден беше „воздржан“ а 146 гласаа „против“.

Протест пред парламентот во Грција

24 Вести - 25.01.2019

Неколку стотици жители на Грција, противници на договорот од Преспа се собраа пред зградата на парламент, каде што пратениците денеска го ратификуваа договорот. Иако се најавуваа големи демонстрации, сепак бројот на учесници е далеку помал од ...

Честитки за Грција и Македонија: Историски договор, победа на разумот над национализмите, пример за политичка храброст ...

Телма - 25.01.2019

Oва е ден за честитање, ден на пријателствата на Балканот, историски ден, по изгласувањето на Преспанскиот договор од страна на грчкиот парламент. Заев прв ќе упати честитки до својот колега Ципрас: Честито мој пријателе Ципрас, заедно со нашите ...

Грчкиот парламент го ратификуваше Договорот од Преспа, отворени вратите на НАТО и еу за Македонија

Сакам да кажам - 25.01.2019

Со 153 гласа „за“, грчкиот парламент денеска го ратификуваше Договорот од Преспа, со што и официјално е ставен крај на спорот за името помеѓу Атина и Скопје, што со посредство на Обединети нации се решаваше 27 години.

Грција го ратификуваше договорот, Република Северна Македонија чекори кон НАТО

ТВ21 - 25.01.2019

Откако претседателот на Парламентот на Грција Никос Вуцис ги соопшти резултатите од гласањето, следуваше аплауз од оние кои што го поддржаа Договорот од Преспа. Вкупно 153 пратеници гласаа „за“, 146 „против“, а еден имаше воздржан.

Реакции по ратификацијата на договорот – Северна Македонија ќе биде пријателска држава, рече Ципрас

ТВ21 - 25.01.2019

Преспанскиот договор помина и во Грчкото Собрание. Неколку минути беа потребни за да почнат да пристигнуваат честитки од светските лидери, дипломати и високи функционери. Премиерот на Македонија, Зоран Заев беше меѓу првите кој му честиташе на ...

Преспанскиот договор со 153 гласа ратификуван во грчкиот парламент

24 Вести - 25.01.2019

Со 153 гласа „за“, 146 „против“ и еден воздржан грчкиот парламент го ратификуваше договорот од П респа. Позитивниот исход беше проследен со аплауз во грчкото собрание. С о п розивање, сите 300 пратеници поединечно се изјаснија за прашањето дали се ...

Влада : Честитки за сите граѓани на двете земји за мирот, прогресот и развојот кои ги носи ратификуваниот Договор од ...

Канал5 - 25.01.2019

Владата на Република Македонија силно ја поздравува одлуката на Парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот Договор од Преспа со којшто се става крај на тридецениски спор кој го попречуваше развојот во регионот.

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

ТВ21 - 25.01.2019

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. – Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор од Преспа.

Теодоракис: Го следиме националниот, а не партискиот компас и затоа го поддржавме договорот

Канал5 - 25.01.2019

Парламентот денеска донесе одлука што им служи на интересите на Грците и ја зајакнува безбедноста во регионот, рече лидерот на партијата Река, Ставрос Теодоракис по ратификацијата на Договорот од Преспа.

Влада на РМ: Честитки за сите граѓани на двете земји за мирот, прогресот и развојот од ратификуваниот Договор од Преспа

Фокус - 25.01.2019

Владата на Република Македонија силно ја поздравува одлуката на Парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот Договор од Преспа со којшто се става крај на тридецениски спор кој го попречуваше развојот во регионот, соопштија денеска од ...

Теодоракис: Го следиме националниот, а не партискиот компас и го поддржавме договорот

Фокус - 25.01.2019

Парламентот денеска донесе одлука што им служи на интересите на Грците и ја зајакнува безбедноста во регионот, рече лидерот на партијата Река, Ставрос Теодоракис по ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

Мета: Усвојувањето на Преспанскиот договор историско достигнување

ТВ21 - 25.01.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета, го поздрави усвојувањето на Преспанскииот договор од страна на грчкиот Парламент, нарекувајќи го „исторско достигнување. -Усвојувањето на Преспанскиот договор од страна на грчкиот Парламент е одлична вест за ...

Рама: Честитки за моите пријатели Ципрас и Заев за историскиот договор

Канал5 - 25.01.2019

Ратификацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот парламент ја поздрави и албанскиот премиер Еди Рама. На Твитер тој им се обраќа на неговите колеги Ципрас и Заев, изразувајќи им почит и честитки за „исторскиот договор".

Тачи го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

ТВ21 - 25.01.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент. Тој ги пофали двајцата премиери Алексис Ципрас и Зоран Заев за покажаната „визија и храброст“.

Борисов го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

Канал5 - 25.01.2019

Премиерот на соседна Бугарија , Бојко Борисов на фејсбук им честиташе на Ципрас и на Заев за ратификацијата на Договорот од Преспа. ,,Се радувам што можам да го поздравам денешното ратификување на Договорот од Преспа, кој дава можност Скопје наскоро ...

Борисов се радува на ратификацијата на Договорот од Преспа: Ќе продолжиме да им помагаме на нашите пријатели

Фокус - 25.01.2019

Се радувам што можам да го поздравам денешното ратификување на Договорот од Преспа, кој дава можност Скопје наскоро да се приклучи кон НАТО и отвора нова страница во неговите односи со ЕУ, па наскоро ќе можат да започнат преговори за пристапување, ...

Хант по ратификацијата на Договорот: Со нетрпение очекуваме да работиме заедно со двете сојузнички земји

Фокус - 25.01.2019

Велика Британија му честита на грчкиот Парламент за успешната ратификација на Договорот од Преспа. Ова е историски момент со кој се затвора деценискиот спор. Денешното гласање овозможува да се заврши имплементацијата на Договорот, кој ја има ...

Грчкиот парламент денеска ќе гласа за Договорот од Преспа

Алсат-М - 25.01.2019

Гласањето за Преспанскиот договор, кое требаше да се случи ноќеска, е одложено за денеска попладне поради големиот број пријавени пратеници за збор. Од вкупно 300 пратеници, збор побарале 230.

Каменос преку Твитер повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

Канал5 - 25.01.2019

До 14 часот можеме да го блокираме гласањето на Договорот од Преспа со оставка на 101 пратеник. Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки ...

Каменос повика на оставки за да се блокира ратификацијата на Договорот од Преспа

Фокус - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер налог, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од ...

ЕУ повтори дека го поддржува Преспанскиот Договор

24 Вести - 25.01.2019

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, повтори дека ЕУ го поддржува Договорот од Преспа и дека ќе реагира штом биде усвоен, или не, во грчкиот Парламент, јави дописничката на МИА во Брисел.

ВО ЖИВО: Започна гласањето во грчкиот Парламент за ратификацијата на договорот од Преспа

Фокус - 25.01.2019

По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, пред малку во грчкиот Парламент започна гласањето за ратификација на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

Почна гласањето во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Телма - 25.01.2019

По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, пред малку во грчкиот Парламент започна гласањето за ратификација на Договорот од Преспа. Со прозивање, сите 300 пратеници ќе треба да кажат дали гласаат „да“, „не“ или ...

Во моментов во Грција гласање за Преспанскиот Договор

24 Вести - 25.01.2019

По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, пред малку во грчкиот Парламент започна гласањето за ратификација на Договорот од Преспа. Со прозивање, сите 300 пратеници ќе треба да кажат дали гласаат „да“, „не“ или ...

Грчкиот Парламент го ратификуваше Договорот од Преспа

Фокус - 25.01.2019

По тридневна, на моменти жестока, дебата грчкиот Парламент попладнево даде зелено светло за ратификацијата на Договорот од Преспа. Со прозивање, сите 300 пратеници поединечно се изјаснија за прашањето дали се „за“, „против“ или „воздржано“ за ...

Туск со честитка на македонски јазик за ратификацијата на преспанскиот договор

Канал5 - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск го честиташе усвојувањето на преспанскиот договор на македонски јазик на Твитер. -Тие имаа имагинација, тие го презедоа ризикот, тие беа подготвени да ги жртвуваат сопствените интереси за општото добро.

Туск со честитка: Зоран, Алексис – браво, невозможната мисија се исполни

Фокус - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск го честиташе усвојувањето на Преспанскиот Договор на македонски јазик на Твитер. -Тие имаа имагинација, тие го презедоа ризикот, тие беа подготвени да ги жртвуваат сопствените интереси за општото добро.

Заев до Ципрас: Заедно со нашите народи испишавме историска победа

24 Вести - 25.01.2019

Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа. Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа. Ова го напиша премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил по ...

ЕК со честитки за Преспанскиот Договор, се отвора вратата за ЕУ и НАТО

Канал5 - 25.01.2019

Бројни честитки пристигнуваат преку социјалните мрежи по ратификацијата на Преспанскиот Договор во Атина, јави дописничката на МИА во Брисел. Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, го нарече решавањето на спорот за името "историски исчекор" за ...

ЕК: Атина и Скопје, заедно испишаа нова страница во нашата заедничка ЕУ иднина

Фокус - 25.01.2019

Јункер, Могерини и Хан во заедничко соопштение го поздравија усвојувањето на Преспанскиот Договор во Грција. Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот ...

ЕУ: Атина и Скопје испишаа нова страница на нашата заедничка ЕУ иднина

Канал5 - 25.01.2019

Јункер, Могерини и Хан во заедничко соопштение го поздравија усвојувањето на Преспанскиот Договор во Грција. Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот ...

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

Канал5 - 25.01.2019

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа. ,,Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор од Преспа.

ЕУ: Атина и Скопје испишаа нова страница на нашата заедничка ЕУ иднина

Телма - 25.01.2019

Јункер, Могерини и Хан во заедничко соопштение го поздравија усвојувањето на Преспанскиот Договор во Грција. Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот ...

Атина: Денеска се гласа за Преспанскиот договор

Deutsche Welle - 25.01.2019

Завршница на дебатата во грчкиот парламент за Преспанскиот договор - пратениците треба да се изјаснат попладнево. Гласањето за Преспанскиот договор, кое требаше да се случи ноќеска, е одложено за денеска попладне поради големиот број пријавени ...

Грчкиот парламент попладне ќе гласа за ратификација на Договорот од Преспа, најавени нови протести во Атина

ТВ21 - 25.01.2019

Денеска во Грчкиот парламент, продолжува расправата за ратификација на Договорот од Преспа помеѓу Грција и Македонија. Неговото гласање ќе се случи попладне, откако ќе заврши расправата. Тоа веројатно ќе се случи околу 14:30 часот, јавува ...

Влада на РМ: Честитки за граѓаните на двете земји за мирот, прогресот и развојот кои ги носи ратификуваниот Договор од ...

А1 On - 25.01.2019

Владата на Република Македонија силно ја поздравува одлуката на Парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот Договор од Преспа, со кој се става крај на тридецениски спор кој го попречуваше развојот во регионот.

Мета: Усвојувањето на Преспанскиот договор историско достигнување

Сител - 25.01.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета, го поздрави усвојувањето на Преспанскииот договор од страна на грчкиот Парламент, нарекувајќи го „исторско достигнување. -Усвојувањето на Преспанскиот договор од страна на грчкиот Парламент е одлична вест за ...

ЕУ повтори дека го поддржува Преспанскиот Договор

Независен - 25.01.2019

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, повтори дека ЕУ го поддржува Договорот од Преспа и дека ќе реагира штом биде усвоен, или не, во грчкиот Парламент. -Одблиску го следиме процесот на овој многу важен договор и конзистентно сме ...

ЕУ повтори дека го поддржува Преспанскиот Договор

Слободен Печат - 25.01.2019

Вчера новинарите дописници во Брисел бараа одговори од Европската Комисија зошто не е опоменат комесарот за миграција, Димитрис Аврамопулос за неговите изјави против Преспанскиот Договор, со оглед на тоа дека ЕУ силно се вложи во овој договор.

Рама: Честитки за моите пријатели Ципрас и Заев за историскиот договор

А1 On - 25.01.2019

Ратификацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот парламент ја поздрави и албанскиот премиер Еди Рама. На Твитер тој им се обраќа на неговите колеги Ципрас и Заев, изразувајќи им почит и честитки за „исторскиот договорот“.

Влада: Со договорот од Преспа светот доби нов модел за пријателство

Р.С.Европа - 25.01.2019

Владата на Република Македонија силно ја поздравува одлуката на Парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот Договор од Преспа, со кој се става крај на тридецениски спор кој го попречуваше развојот во регионот.

Домот на американскиот амбасадор во Атина испишан со слогани пред ратификацијата на Преспанскиот договор

Курир - 25.01.2019

Непознати група, незадоволни од тоа што денеска ќе има гласање за ратификација на Преспанскиот договор во грчкиот парламент, испишале слогани со заканувачка и навредлива содржина на ѕидовите од домот на амбасадорот на САД во Грција, Џефри Пјат.

Рама: Честитки за моите пријатели Ципрас и Заев  за историскиот договор

Слободен Печат - 25.01.2019

Ратификацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот парламент ја поздрави и албанскиот премиер Еди Рама. На Твитер тој им се обраќа на неговите колеги Ципрас и Заев, изразувајќи им почит и честитки за „исторскиот договорот”.

Рама: Честитки за моите пријатели Ципрас и Заев за историскиот договор

Независен - 25.01.2019

Ратификацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот парламент ја поздрави и албанскиот премиер Еди Рама. На Твитер тој им се обраќа на неговите колеги Ципрас и Заев, изразувајќи им почит и честитки за „исторскиот договорот“.

Владата со честитка до граѓаните и во Македонија и Грција

МКД - 25.01.2019

Владата на Република Македонија преку соопштение ја поздрави одлуката на грчкиот парламент да го ратификува историскиот Договор од Преспа со којшто се става крај на тридецениски спор кој, како што велат од Владата, го попречуваше развојот во ...

Рама: Честитки за моите пријатели Ципрас и Заев за историскиот договор

Press24 - 25.01.2019

Ратификацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот парламент ја поздрави и албанскиот премиер Еди Рама. На Твитер тој им се обраќа на неговите колеги Ципрас и Заев, изразувајќи им почит и честитки за „исторскиот договорот“.

Тачи го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

Сител - 25.01.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент. Тој ги пофали двајцата премиери Алексис Ципрас и Зоран Заев за покажаната „визија и храброст“.

Тачи го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

Press24 - 25.01.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент. Тој ги пофали двајцата премиери Алексис Ципрас и Зоран Заев за покажаната „визија и храброст“.

ЕУ повторно излезе со поддршка за Договорот од Преспа

МКД - 25.01.2019

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, повтори дека ЕУ го поддржува Договорот од Преспа и дека ќе реагира штом биде усвоен, или не, во грчкиот Парламент. „Одблиску го следиме процесот на овој многу важен договор и конзистентно сме ...

Тачи и Рама со честитки до Ципрас и Заев по гласањето на Преспанскиот договор во грчкиот парламент

Нетпрес - 25.01.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави во поетокот ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот парламент, а ово чин го поздрави и албанскиот премиер Еди Рама кој на Twitter тој им се обрати на неговите грчки и македонски колега Алексис ...

Тачи го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

+инфо - 25.01.2019

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент. Тој ги пофали двајцата премиери Алексис Ципрас и Зоран Заев за покажаната „визија и храброст“.

Уште пет формални чекори до столчето во НАТО

Слободен Печат - 25.01.2019

Откако грчкиот парламент со 153 гласа „за“ го ратификуваше Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција, сега, од седум останаа пет, помалку или повеќе, формални чекори кои ја делат Македонија од полноправно членство во НАТО, пишува МЕТА.

Борисов: Нашите напори како претседавачи со ЕУ дадоа резултати

Press24 - 25.01.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов се огласи со честитка за ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент на неговиот официјален Фејсбук профил и напиша дека напорите кои ги вложиле сега даваат резултати.

Борисов го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

Сител - 25.01.2019

Се радувам што можам да го поздравам денешното ратификување на Договорот од Преспа, кој дава можност Скопје наскоро да се приклучи кон НАТО и отвора нова страница во неговите односи со ЕУ, па наскоро ќе можат да започнат преговори за пристапување, ...

ЕУ повтори дека го поддржува Преспанскиот Договор

Сител - 25.01.2019

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, повтори дека ЕУ го поддржува Договорот од Преспа и дека ќе реагира штом биде усвоен, или не, во грчкиот Парламент, јави дописничката на МИА во Брисел.

Борисов го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

Слободен Печат - 25.01.2019

Се радувам што можам да го поздравам денешното ратификување на Договорот од Преспа, кој дава можност Скопје наскоро да се приклучи кон НАТО и отвора нова страница во неговите односи со ЕУ, па наскоро ќе можат да започнат преговори за пристапување, ...

ЕУ повтори дека го поддржува Преспанскиот Договор

А1 On - 25.01.2019

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, повтори дека ЕУ го поддржува Договорот од Преспа и дека ќе реагира штом биде усвоен, или не, во грчкиот Парламент, јави дописничката на МИА во Брисел.

Харадинај и Весели: Историски чекор за Балканот

Press24 - 25.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го поздрави изгласувањето во грчкиот Парламент на Преспанскиот договор, со кој се стави крај на спорот за името меѓу Грција и Македонија, оценувајќи дека ова е поттик за целиот Балкан да продолжи на патот на ...

Падна првата „оставка“ поради Договорот од Преспа

Press24 - 25.01.2019

Градоначалникот на Стилида, Апостолос Глетос поднесе оставка бидејќи бил ратификуван договорот од Преспа денеска во грчкиот Парламент, пренесува ТВ21. Оваа оставка како што истакнал тој, следувала како протест против договорот од Преспа.

Хант: Ова е историски момент со кој се затвора деценискиот спор

А1 On - 25.01.2019

Велика Британија му честита на грчкиот Парламент за успешната ратификација на Договорот од Преспа. Ова е историски момент со кој се затвора деценискиот спор. Денешното гласање овозможува да се заврши имплементацијата на Договорот, кој ја има ...

Хант: Ова е историски момент со кој се затвора деценискиот спор

Сител - 25.01.2019

Велика Британија му честита на грчкиот Парламент за успешната ратификација на Договорот од Преспа. Ова е историски момент со кој се затвора деценискиот спор. Денешното гласање овозможува да се заврши имплементацијата на Договорот, кој ја има ...

Хант: Ова е историски момент со кој се затвора деценискиот спор

Press24 - 25.01.2019

Велика Британија му честита на грчкиот Парламент за успешната ратификација на Договорот од Преспа. Ова е историски момент со кој се затвора деценискиот спор. Денешното гласање овозможува да се заврши имплементацијата на Договорот, кој ја има ...

ВО ЖИВО: Почна гласањето во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Курир - 25.01.2019

По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, пред малку во грчкиот Парламент започна гласањето за ратификација на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчкиот парламент ќе гласа за Преспанскиот договор

Р.С.Европа - 25.01.2019

Во 9 часот по локално време започнува третото и последно продолжение на пленарната седница за ратификација на нацрт законот на Министерството за надворешни работи на Грција за Договорот од Преспа.

Трет ден од расправата за Преспанскиот договор во грчкиот Парламент, гласањето во 14,30 часот

Курир - 25.01.2019

Во грчкиот Парламент почна третата и последна расправа на пленарната седница за ратификација на Договорот од Преспа. Според вчерашната одлука на претседателите на Парламентот, гласањето планирано е да се одржи во 14.30 часот по локално време, ...

Денеска ратификација на Договорот од Преспа, дебатата пожестока од протестите

Р.С.Европа - 25.01.2019

Долгата листа на пријавени за дискусија ја одложи ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент за денеска во 14.30 часот. Синоќа дебатата беше пожестока од протестите во Атина, а дополнително се вжешти кога премиерот Ципрас зборуваше ...

Хант: Двете земји покажаа храброст и волја

МКД - 25.01.2019

Велика Британија му честита на грчкиот Парламент за успешната ратификација на Договорот од Преспа. Ова е историски момент со кој се затвора деценискиот спор. Денешното гласање овозможува да се заврши имплементацијата на Договорот, кој ја има ...

Почна гласањето во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Сител - 25.01.2019

По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, пред малку во грчкиот Парламент започна гласањето за ратификација на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

Домот на американскиот амбасадор во Атина испишан со слогани пред ратификацијата на Преспанскиот договор

Нетпрес - 25.01.2019

Непознати група, незадоволни од тоа што денеска ќе има гласање за ратификација на Преспанскиот договор во грчкиот парламент, испишале слогани со заканувачка и навредлива содржина на ѕидовите од домот на амбасадорот на САД во Грција, Џефри Пјат.

Каменос преку Твитер повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

Курир - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од ...

Почна гласањето во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

А1 On - 25.01.2019

По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, пред малку во грчкиот Парламент започна гласањето за ратификација на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

Повеќе од 100 лица се притворени по синоќешните протести во Атина

Макфакс - 25.01.2019

Повеќе од 100 лица беа притворени доцна синоќа по протестот во Атина кој се одржува веќе неколку дена, а е против ратификацијата на договорот од Преспа. Во грчкиот парламент два дена треаше дебата за Преспаснкиот договор, а за денеска е заказажно ...

Каменос преку Твитер повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

А1 On - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од ...

Грчкиот парламент денеска во 14,30 ќе реши за Договорот од Преспа

МКД - 25.01.2019

Во грчкиот парламент почна третата и последна расправа на пленарната седница за ратификација на Договорот од Преспа. Според вчерашната одлука, гласањето е планирано за денеска во 14,30 часот по локално време, меѓутоа можно е да задоцни, со оглед на ...

Ново, патриотско крило на ВМРО-ДПМНЕ: Раководството е пасивно, ќе работиме на поништување на Договорот од Преспа

МКД - 25.01.2019

Омаловажувачкиот за Македонија и Македонците Договор од Преспа нема да го признаеме и ќе го вратиме вистинското, уставно име на Македонија - Република Македонија. Ова се дел од определбите на новото, т.н.

Каменос: 101 пратеник да поднесе оставка за да не се ратификува договорот

Макфакс - 25.01.2019

Панос Каменос, кој до неодамна беше Министер за одбрана во грчката влада, повика на масовни оставки со цел да се спречи ратификувањето на преспанскиот договор. „До 14 часот ќе можеме да ја спречиме ратификацијата на Договорот од Преспа со 101 ...

Каменос повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата на Договорот од Преспа

+инфо - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од ...

Грчкиот Парламент го ратификуваше Договорот од Преспа

Слободен Печат - 25.01.2019

Со прозивање, сите 300 пратеници поединечно се изјаснија за прашањето дали се „за", „против" или „воздржано" за ратификацијата на Договорот од Преспа. По тридневна, на моменти жестока, дебата грчкиот Парламент предмалку даде зелено светло за ...

Дебатата во грчкиот парламент за Преспанскиот договор (ВО ЖИВО)

+инфо - 25.01.2019

Во тек е дебатата во грчкиот парламент после која треба да следи гласање за ратификација на Преспанскиот Договор. Фото: ...

ВО ЖИВО: Гласање во грчкиот Парламент за Договорот од Преспа

Слободен Печат - 25.01.2019

Во моментов грчките пратеници се изјаснуваат за Договорот од ...

Почна гласањето во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Независен - 25.01.2019

По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, пред малку во грчкиот Парламент започна гласањето за ратификација на Договорот од Преспа. Со прозивање, сите 300 пратеници ќе треба да кажат дали гласаат „да“, „не“ или ...

Грчкиот Парламент го ратификуваше Договорот од Преспа

Курир - 25.01.2019

По тридневна, на моменти жестока, дебата грчкиот Парламент попладнево даде зелено светло за ратификацијата на Договорот од Преспа. Со прозивање, сите 300 пратеници поединечно се изјаснија за прашањето дали се „за“, „против“ или „воздржано“ за ...

Грците со 153 гласа „не“ го изгласаа Преспанскиот договор

+инфо - 25.01.2019

Пратениците во грчкиот Парламент штотуку го ратификуваа Договорот од Преспа со 153 гласа „не“, што значи „да“. Со „охи“ што значи „против“ гласаа 146, а еден беше „воздржан“. Официјалните бројки од гласањето треба да ги потврди и претседателот на ...

Грчкиот Парламент го ратификуваше Договорот од Преспа

А1 On - 25.01.2019

По тридневна, на моменти жестока, дебата грчкиот Парламент попладнево даде зелено светло за ратификацијата на Договорот од Преспа. Со прозивање, сите 300 пратеници поединечно се изјаснија за прашањето дали се „за“, „против“ или „воздржано“ за ...

Грчкиот Парламент го ратификуваше Договорот од Преспа

Сител - 25.01.2019

По тридневна, на моменти жестока, дебата грчкиот Парламент попладнево даде зелено светло за ратификацијата на Договорот од Преспа. Со прозивање, сите 300 пратеници поединечно се изјаснија за прашањето дали се „за“, „против“ или „воздржано“ за ...

Грчкиот Парламент го ратификува Договорот од Преспа

Р.С.Европа - 25.01.2019

Грчкиот парламент денеска го ратификува Преспанскиот договор со Македонија. Со 153 гласови „за“, 300-члениот парламент во Атина тукушто го прифати договорот според кој Македонија го менува името во Северна Македонија, а Грција нема да ја блокира при ...

Грчкиот парламент гласа за ратификација на Договорот од Преспа

Нетпрес - 25.01.2019

Во грчкиот парламент во тек е гласање за ратификација на Преспанскиот ...

Грчкиот Парламент гласаше „за“ Преспанскиот договор

Нова ТВ - 25.01.2019

Грчкиот Парламент со гласа 153 гласа „за“ го усвои Договорот што премиерите на двете држави Зоран Заев и Алексис Ципрас го потпишаа лани во Преспа, а беше резултат на долги преговори што ги водеа министрите за надворешни рабти Никола Димитров и сега ...

Со 153 гласови „за“ грчкото Собрание го ратификуваше Договорот од Преспа

Нетпрес - 25.01.2019

По тридневна, на моменти жестока, дебата грчкиот Парламент попладнево даде зелено светло за ратификацијата на Договорот од Преспа. Со прозивање, сите 300 пратеници поединечно се изјаснија за прашањето дали се „за“, „против“ или „воздржано“ за ...

(ВИДЕО) Грчкиот Парламент го ратификуваше Договорот од Преспа

Независен - 25.01.2019

По тридневна, на моменти жестока, дебата грчкиот Парламент попладнево даде зелено светло за ратификацијата на Договорот од Преспа. Со прозивање, сите 300 пратеници поединечно се изјаснија за прашањето дали се „за“, „против“ или „воздржано“ за ...

Грчкиот парламент го ратификуваше Договорот од Преспа

МКД - 25.01.2019

Со 153 гласа „за“, 146 „против“ и еден воздржан пратениците во грчкиот парламент го ратификуваа Договорот од Преспа. Пратениците се изјаснуваа поединечно на прашањето дали се „за“, „против“ или „воздржани“ за ратификација на Договорот од Преспа.

(Видео) Грчкиот парламент го ратифицира договорот од Преспа

Макфакс - 25.01.2019

Грчкиот парламент го ратификуваше договорот од Преспа. Од вкупно 300 пратеници, 153 гласаа „за“, 146 гласаа „против“ и еден „воздржано“. Расправа која течеше во парламентот беше тензична и неизвесна.

Договорот од Преспа помина во грчкиот Парламент

Press24 - 25.01.2019

Со поддршка од 153 пратеници, Договорот од Преспа ја помина ратифиацијата во грчкиот Парламент. По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, пред малку во грчкиот Парламент започна гласањето за ратификација на Договорот ...

Туск: Зоран, Алексис, браво!

МКД - 25.01.2019

„Тие имаа имагинација, тие го презедоа ризикот, тие беа подготвени да ги жртвуваат сопствените интереси за општото добро. Зоран, Алексис – Браво! Невозможната мисија се исполни“, напиша по денешното гласање во грчкиот парламент Доналд Туск, ...

Туск со честитка на македонски јазик за ратификацијата на Преспанскиот договор

А1 On - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск го честиташе усвојувањето на Преспанскиот Договор на македонски јазик на Твитер. -Тие имаа имагинација, тие го презедоа ризикот, тие беа подготвени да ги жртвуваат сопствените интереси за општото добро.

Трет ден од расправата за Преспанскиот договор во грчкиот Парламент, гласањето во 14,30 часот

Сител - 25.01.2019

Во грчкиот Парламент почна третата и последна расправа на пленарната седница за ратификација на Договорот од Преспа. Според вчерашната одлука на претседателите на Парламентот, гласањето планирано е да се одржи во 14.30 часот по локално време, ...

Заев: Честито мој пријателе Ципрас!

МКД - 25.01.2019

Честито мој пријателе Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа. Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа, напиша пред малку македонскиот премиер Зоран Заев, по гласањето во грчкиот ...

Туск со честитка на македонски јазик за ратификацијата на Преспанскиот договор

Независен - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск го честиташе усвојувањето на Преспанскиот Договор на македонски јазик на Твитер. -Тие имаа имагинација, тие го презедоа ризикот, тие беа подготвени да ги жртвуваат сопствените интереси за општото добро.

Туск со честитка на македонски јазик за ратификацијата на Преспанскиот договор

+инфо - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск го честиташе усвојувањето на преспанскиот договор на македонски јазик на Твитер. – Тие имаа имагинација, тие го презедоа ризикот, тие беа подготвени да ги жртвуваат сопствените интереси за општото добро.

Заев: Честито мој пријателе Алексис Ципрас!

Слободен Печат - 25.01.2019

Премиерот Зоран Заев се огласи по одлуката на грчкиот парламент кој со 153 гласа „за“ го ратификуваше Договорот од Преспа. „Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа.

Туск со честитка на македонски јазик за ратификацијата на Преспанскиот договор

Сител - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск го честиташе усвојувањето на Преспанскиот Договор на македонски јазик на Твитер. -Тие имаа имагинација, тие го презедоа ризикот, тие беа подготвени да ги жртвуваат сопствените интереси за општото добро.

Каменос преку Твитер повикува на масовни оставки за да се блокира Договорот

Нова ТВ - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа.

Европските социјалисти ја поздравија ратификацијата на Преспанскиот договор

МКД - 25.01.2019

Партијата на европските социјалисти срдечно ја поздрави денешната ратификација на Преспанскиот договор во грчкиот парламент за да му се стави крај на долготрајниот спор меѓу Грција и Република Македонија.

Грчкиот Парламент го ратификуваше Договорот од Преспа, Заев му честита на Ципрас

Алфа - 25.01.2019

Со 153 гласа „за“ грчкиот Парламент го ратификуваше Договорот од Преспа, со што Македонија и официјално станува Република Северна Македонија. Премиерот Зоран Заев на својот грчки колега му честиташе: – Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со ...

Хан: Им аплаудирам на двете страни за храброста и визијата

+инфо - 25.01.2019

Веднаш по ратификувањето на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент стигаат и првите реакции. Меѓу првите кои честитаа е и еврокомесарот Јоханес Хан. Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, го нарече решавањето на спорот за името “историски ...

Заев до Ципрас: Испишавме историска победа

+инфо - 25.01.2019

„Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа. Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа.“ Ова го напиша премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил по ...

Каменос преку Твитер повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

Сител - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од ...

Хан: Ципрас и Заев имаа храброст и визија

МКД - 25.01.2019

Еврокомесарот за соседска политика Јоханес Хан по ратификацијата на Договорот од Преспа во Атина се огласи на Твитер со честитка до премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев за нивната храброст и визија.

Заев: Честито мој пријателе Алексис Ципрас, нека е вечен Договорот од Преспа

Макфакс - 25.01.2019

Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа. Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа, напиша премиерот Зоран Заев на „Фејсбук“, веднаш откако грчкиот ...

Грчкиот парламент го ратификуваше Преспанскиот договор

Академик - 25.01.2019

Грчкиот парламент го ратификуваше Преспанскиот договор. За ратфикацијата гласаа 153 од 300 пратеници. За Преспанскиот договор во Грчкиот парламент се дебатираше два дена. За грчката опозиција Договорот е национален пораз, додека пак за премиерот ...

Договорот од Преспа помина во грчкиот парламент

Радио МОФ - 25.01.2019

СО 153 гласа „за“ и 146 „против“ и еден „воздржан“, а по 38,5 часа расправа на пленарната седница, Грчкиот Парламент го ратификуваше Договорот од Преспа. Договорот потпишан лани во Преспа беше резултат на долги преговори што ги водеа министрите за ...

ЕК со честитки за Преспанскиот Договор, се отвора вратата за ЕУ и НАТО

Сител - 25.01.2019

Бројни честитки пристигнуваат преку социјалните мрежи по ратификацијата на Преспанскиот Договор во Атина, јави дописничката на МИА во Брисел. Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, го нарече решавањето на спорот за името “историски исчекор“ за ...

Каменос преку Твитер повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

Нетпрес - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од ...

ЕУ: Атина и Скопје испишаа нова страница на нашата заедничка ЕУ иднина

Сител - 25.01.2019

Јункер, Могерини и Хан во заедничко соопштение го поздравија усвојувањето на Преспанскиот Договор во Грција. Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот ...

Заев: Ви ја честитам историската победа - нека е вечен Договорот од Преспа

Press24 - 25.01.2019

Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа. Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа. Ова го напиша Заев на Фејсбук откако Грција даде зелено светло за ...

Шведскиот амбасадор: Имавте храброст за компромиси и покрај многуте емоции

+инфо - 25.01.2019

Амбасадорот на Кралството Шведска во Република Македонија, Матс Стафансон, се јави со честитки за ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. „Грчкиот парламент штотуку го ратификуваше Преспанскиот договор кој му става крај на ...

Протест пред парламентот во Грција

Макфакс - 25.01.2019

Неколку стотици противници на договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција се собраа пред зградата на грчкиот парламент, каде пратениците го ратификуваа договрот. Според овој договор, потпишан минатата година, Македонија ќе го промени своето име во ...

Курц: Се отвори патот на Северна Македонија кон ЕУ, целосно ја поддржуваме

+инфо - 25.01.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц е уште еден во низата европски политичари кои го честитаа ратификувањето на Договорот од Преспа. „Денешното гласање на грчкиот Парламент за ратификување на договорот за Северна Македонија е навистина историско! ...

Европските социјалисти ја поздравија ратификацијата на Договорот од Преспа

Сител - 25.01.2019

Партијата на европските социјалисти ја поздрави ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. ПЕС ги поздравува напорите на двете влади и на двата парламента за надминување на повеќе деценискиот спор меѓу двете земји.

Хан: Договорот од Преспа треба да биде инспирација за целиот регион

Макфакс - 25.01.2019

Договорот од Преспа за решавање на спорот за името помеѓу Грција и наскоро Северна Македонија претставува историски чекор напред за двете земји, регионот и Европа како целина, напиша еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“, откако ...

Заев до Ципрас: Заедно со нашите народи испишавме историска победа

А1 On - 25.01.2019

„Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа. Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа“. Ова го напиша премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил по ...

Заев до Ципрас: Честито мој пријателе, заедно со нашите народи испишавме историска победа

Сител - 25.01.2019

Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа. Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа. Ова го напиша премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил по ...

Туск: Зоран и Алексис успешно завршија невозможна мисија

Макфакс - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, го поздрави ратифицирањето на договорот од Преспа во грчкиот Парламент, со порака на „Твитер“ во која нагласи дека и двете страни биле подготвени да ги жртвуваат своите интереси за поголемо добро.

ЕК со честитки за Преспанскиот договор, се отвора вратата за ЕУ и НАТО

Р.С.Европа - 25.01.2019

Бројни честитки пристигнуваат преку социјалните мрежи по ратификацијата на Преспанскиот договор во Атина. Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, го нарече решавањето на спорот за името „историски исчекор“ за двете земји, за регионот и за Европа ...

Могерини и Јункер: Атина и Скопје напишаа нова страница за нашата заедничка иднина во ЕУ

Макфакс - 25.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер и високата претставничка за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини преку заедничко соопштение го поздравија ратификувањето на договорот од Преспа и во грчкиот парламент.

Туск на македонски јазик честиташе за ратификацијата на Договорот од Преспа

Press24 - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск го честиташе усвојувањето на Преспанскиот Договор на македонски јазик на Твитер. -Тие имаа имагинација, тие го презедоа ризикот, тие беа подготвени да ги жртвуваат сопствените интереси за општото добро.

Курц: Се отвора патот за Северна Македонија во ЕУ

МКД - 25.01.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц со порака на Твитер ја честиташе ратификацијата на Договорот од Преспа во Атина и денешното гласање го нарече „навистина историско“. „Денешното гласање на грчкиот парламент за ратификација на договорот за Северна ...

ЕК со честитки за Преспанскиот Договор, се отвора вратата за ЕУ и НАТО

А1 On - 25.01.2019

Бројни честитки пристигнуваат преку социјалните мрежи по ратификацијата на Преспанскиот Договор во Атина, јави дописничката на МИА во Брисел. Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, го нарече решавањето на спорот за името “историски исчекор“ за ...

Јункер, Могерини и Хан го поздравија усвојувањето на Преспанскиот договор

Нетпрес - 25.01.2019

Јункер, Могерини и Хан во заедничко соопштение го поздравија усвојувањето на Преспанскиот Договор во Грција. Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот ...

ЕУ: Атина и Скопје испишаа нова страница на нашата заедничка ЕУ иднина

+инфо - 25.01.2019

Јункер, Могерини и Хан во заедничко соопштение го поздравија усвојувањето на Преспанскиот Договор во Грција. Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот ...

ЕУ: Атина и Скопје испишаа нова страница на нашата заедничка ЕУ иднина

А1 On - 25.01.2019

Јункер, Могерини и Хан во заедничко соопштение го поздравија усвојувањето на Преспанскиот Договор во Грција. Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот ...

Договорот од Преспа доби зелено светло од грчкиот парламент

Сител - 25.01.2019

Со 153 гласа за, 146 против и еден воздржан грчкиот парламент го ратификуваше преспанскиот догвор. Гласањето помина во тензична атмосфера. Пратениците се изјаснуваа поединечно и со прозивање.

Првата честитка до Ципрас стаса од Заев, поддршка и од НАТО и од ЕУ

Сител - 25.01.2019

Заедно со нашите народи испишавме историска победа. Првата честитка до грчкиот премиер за ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент стигна од премиерот Заев. Честито мој пријателе @tsipras_eu, заедно со нашите народи испишавме ...

Мета: Усвојувањето на Преспанскиот договор историско достигнување

Press24 - 25.01.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета, го поздрави усвојувањето на Преспанскииот договор од страна на грчкиот Парламент, нарекувајќи го „исторско достигнување. -Усвојувањето на Преспанскиот договор од страна на грчкиот Парламент е одлична вест за ...

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

Нова ТВ - 25.01.2019

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. – Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор од Преспа.

Каменос преку Твитер повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

Алфа - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од ...

Влада: Балканот, Европа и светот добија нов модел за градење пријателства

Нова ТВ - 25.01.2019

Владата денеска преку соопштение ја поздрави одлуката на Парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот Договор од Преспа и им честита на сите граѓани на двете земји за мирот, прогресот и развојот кои, како што се наведува, ги носи ...

Ратификуван Преспанскиот договор и од Атина

Глас на Америка - 25.01.2019

Mнозинството во грчкиот парламент успеа да обезбеди 153 гласа со кои Преспанскиот договор беше ратификуван. Со тоа и Грција го заврши својот дел од правното заокружување на договорот, чекор што ќе овозможи Република Севрена Македонија да стане дел ...

Влада на РМ: Честитки за сите граѓани на двете земји за мирот, прогресот и развојот од ратификуваниот Договор од Преспа

+инфо - 25.01.2019

Владата на Република Македонија силно ја поздравува одлуката на Парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот Договор од Преспа со којшто се става крај на тридецениски спор кој го попречуваше развојот во регионот, соопштија денеска од ...

Теодоракис: Го следиме националниот, а не партискиот компас и затоа го поддржавме договорот

Слободен Печат - 25.01.2019

Парламентот денеска донесе одлука што им служи на интересите на Грците и ја зајакнува безбедноста во регионот, рече лидерот на партијата Река, Ставрос Теодоракис по ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

Владата: Честитки до сите граѓани на двете земји за мирот, прогресот и развојот што ги носи ратификуваниот договор од ...

Макфакс - 25.01.2019

Владата на Република Македонија силно ја поздравува одлуката на парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот договор од Преспа со кој се става крај на тридеценискиот спор што го попречуваше развојот во регионот.

Рама: Честитки за моите пријатели Ципрас и Заев за историскиот договор

+инфо - 25.01.2019

Ратификацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот парламент ја поздрави и албанскиот премиер Еди Рама. На Твитер тој им се обраќа на неговите колеги Ципрас и Заев, изразувајќи им почит и честитки за „историскиот договор“.

Јункер, Могерини, Хан: Атина и Скопје заедно испишаа нова страница на заедничка иднина во ЕУ

OhridNews - 25.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за заедничка надворешна политика Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ја поздравија ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот парламент.

Република Македонија дефинитивно и конечно заминува во историјата

Алфа - 25.01.2019

Република Македонија доби ново име Република Северна Македонија – се ратификуваше Преспанскиот договор. Со 153 гласови ЗА, пратениците во грчкиот парламент ставија завршница на имплементацијата на Спогодбата од Преспа и 27 годишниот спор.

„Ora News“: Баша ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот Договор

Курир - 25.01.2019

Ратификацијата на Преспанскиот Договор од страна на грчкиот парламент беше поздравена од претседателот на Демократската партија на Албанија, Лулзим Баша, пренесува „Ora News“ . Во пост на Твитер, Баша напиша дека договорот ги консолидира основите на ...

Тачи го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

А1 On - 25.01.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент. Тој ги пофали двајцата премиери Алексис Ципрас и Зоран Заев за покажаната „визија и храброст“.

Рама до Ципрас и Заев: Многу добро направено, драги пријатели

МКД - 25.01.2019

Ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот парламент ја поздрави и албанскиот премиер Еди Рама кој на Твитер тој им се обрати на неговите колеги Ципрас и Заев, изразувајќи им почит и честитки за „историскиот договорот“.

Албанскиот претседател Илир Мета: Донесувањето на Преспанскиот Договор од страна на Грчкиот Парламент е една одлична ...

Курир - 25.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави усвојувањето на Преспанскиот договор од страна на грчкиот парламент. Тој на својот Фејсбук профил напиша: -Донесувањето на Преспанскиот Договор од страна на Грчкиот Парламент е една одлична вест за ...

Грчкиот парламент даде зелено светло за Преспанскиот договор

OhridNews - 25.01.2019

Грчкиот парламент со 153 гласови „за“ од вкупно 300 пратеници кажа ДА за Преспанскиот договор. Дебатата во парламентот траеше три дена, а одобрувањето на договорот со Македонија важеше за сигурно.

Заев до Ципрас - Заедно со нашите народи испишавме историска победа

Р.С.Европа - 25.01.2019

Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа. Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа. Ова го напиша премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил по ...

ЕУ - Атина и Скопје испишаа нова страница на нашата заедничка ЕУ иднина

Р.С.Европа - 25.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот Јоханес Хан „топло го поздравија“ новиот чекор во усвојувањето на Преспанскиот договор, со кој земјата станува ...

Каменос бара оставки: Заев се слика со Сорос, не дозволувајте да се распадне Грција

Press24 - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од ...

Грчкиот Парламент со 153 гласа „за“ го ратификува Договорот од Преспа

Нова ТВ - 25.01.2019

Грчкиот Парламент со гласа 153 гласа „за“, еден воздржан и 146 „против“ го усвои Договорот што премиерите на двете држави Зоран Заев и Алексис Ципрас го постигнаа лани во Преспа, а беше резултат на долги преговори што ги водеа министрите за ...

Борисов: Нашите напори како претседавачи со ЕУ дадоа резултати

МКД - 25.01.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов се огласи со честитка за ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент на неговиот официјален Фејсбук профил и напиша дека напорите кои ги вложиле сега даваат резултати.

Борисов го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

А1 On - 25.01.2019

Се радувам што можам да го поздравам денешното ратификување на Договорот од Преспа, кој дава можност Скопје наскоро да се приклучи кон НАТО и отвора нова страница во неговите односи со ЕУ, па наскоро ќе можат да започнат преговори за пристапување, ...

Харадинај и Весели за ратификацијата на Преспанскиот договор во Атина: Историски чекор за Балканот

А1 On - 25.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го поздрави изгласувањето во грчкиот Парламент на Преспанскиот договор, со кој се стави крај на спорот за името меѓу Грција и Македонија, оценувајќи дека ова е поттик за целиот Балкан да продолжи на патот на ...

Албанското МНР ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

А1 On - 25.01.2019

Албанското Министерство за Европа и надворешни работи ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент, оценувајќи го како клучен придонес за стабилноста, развојот и евро-атланската интеграција на целиот регион.

Владата им честита на граѓаните на двете земји за ратификуваниот Договор од Преспа

OhridNews - 25.01.2019

Владата на Република Македонија ја поздрави одлуката на Парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот Договор од Преспа со којшто се става крај на тридецениски спор кој го попречуваше развојот во регионот, се вели во владиното ...

Јункер, Могерини и Хан со честитка: Атина и Скопје испишаа нова страница на нашата заедничка ЕУ иднина

Press24 - 25.01.2019

Јункер, Могерини и Хан во заедничко соопштение го поздравија усвојувањето на Преспанскиот Договор во Грција. Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот ...

ЕУ: Атина и Скопје испишаа нова страница на нашата заедничка ЕУ иднина

Независен - 25.01.2019

Јункер, Могерини и Хан во заедничко соопштение го поздравија усвојувањето на Преспанскиот Договор во Грција. Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот ...

Европските социјалисти ја поздравија ратификацијата на Договорот од Преспа

А1 On - 25.01.2019

Партијата на европските социјалисти ја поздрави ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. ПЕС ги поздравува напорите на двете влади и на двата парламента за надминување на повеќе деценискиот спор меѓу двете земји.

Честитки и поддршка по ратификацијата на Договорот во грчкиот Парламент

Глас на Америка - 25.01.2019

САД, ЕУ и НАТО ја поздравија одлуката на парламентот во Атина и изразија поддршка за двете држави кои според нив исполниле „невозможна мисија“ СКОПЈЕ – Соединетите Американски Држави ја поздравија одлуката на грчкиoт Пaрлaмент за ратификација на ...

ОМД: Договорот од Преспа е успех на западните интереси, но неуспех за демократијата и меѓународното право

МКД - 25.01.2019

Обединетата македонска дијаспора по ратфикацијата на Договорот од Преспа во грчкиот парламент излезе со соопштение во кое вели дека начинот на склучување, потпишување и ратификување на Преспанскиот Договор е успех на западните геополитички интереси, ...

Се отвора вратата за членство на Македонија во НАТО и ЕУ

Р.С.Европа - 25.01.2019

По тридневна жестока дебата и постојани протести во Атина, мнозинството во грчкиот Парламент даде зелено светло за Договорот од Преспа и се отстранува грчката пречка за членство на нашата земја во евроатлантските организации.

Заев до Ципрас: Со нашите народи испишавме историска победа

Нова ТВ - 25.01.2019

„Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа. Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа“, напиша премиерот Зоран Заев на социјалните мрежи, по веста дека ...

Јункер, Могерини и Хан: Атина и Скопје испишаа нова страница на нашата заедничка ЕУ иднина

МКД - 25.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот Јоханес Хан “топло го поздравија“ новиот чекор во усвојувањето на Преспанскиот Договор, со кој земјата станува ...

Европските социјалисти ја поздравија ратификацијата на Преспанскиот договор

Р.С.Европа - 25.01.2019

Партијата на европските социјалисти срдечно ја поздрави денешната ратификација на Преспанскиот договор во грчкиот парламент за да му се стави крај на долготрајниот спор меѓу Грција и Македонија.

ЕУ: Атина и Скопје испишаа нова страница на нашата заедничка ЕУ иднина

Нова ТВ - 25.01.2019

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот Јоханес Хан во заедничкото соопштение “топло го поздравија“ новиот чекор во усвојувањето на Преспанскиот Договор, ...

ЕУ: Атина и Скопје испишаа нова страница на нашата заедничка ЕУ иднина

Слободен Печат - 25.01.2019

Јункер, Могерини и Хан во заедничко соопштение го поздравија усвојувањето на Преспанскиот Договор во Грција. Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот ...

Заев до Ципрас: Честито мој пријателе, испишавме историска победа

Независен - 25.01.2019

Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа. Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа. Ова го напиша премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил по ...

Туск со честитка на македонски јазик за ратификацијата на Преспанскиот договор

Слободен Печат - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск го честиташе усвојувањето на преспанскиот договор на македонски јазик на Твитер. – Тие имаа имагинација, тие го презедоа ризикот, тие беа подготвени да ги жртвуваат сопствените интереси за општото добро.

Каменос: Mожеме да го блокираме гласањето на Договорот од Преспа со оставка на 101 пратеник

МКД - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа.

Мета: Усвојувањето на Преспанскиот договор историско достигнување

Слободен Печат - 25.01.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета, го поздрави усвојувањето на Преспанскииот договор од страна на грчкиот Парламент, нарекувајќи го „исторско достигнување. -Усвојувањето на Преспанскиот договор од страна на грчкиот Парламент е одлична вест за ...

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

+инфо - 25.01.2019

– Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор од Преспа. Грција е протагонист во мирот и стабилноста на Балканот и Европа. Нова ера во нашите односи со нашите соседи, напиша Катругалос на неговиот официјален Твитер ...

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

Независен - 25.01.2019

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа. – Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор од Преспа.

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

Слободен Печат - 25.01.2019

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. – Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор од Преспа.

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

Р.С.Европа - 25.01.2019

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа, јави МИА од Атина. "Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор од Преспа.

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

Курир - 25.01.2019

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. – Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор од Преспа.

Каменос преку Твитер повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата на Преспанскиот договор

Р.С.Европа - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од ...

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

Press24 - 25.01.2019

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина – Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор од Преспа.

Каменос преку Твитер повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

Слободен Печат - 25.01.2019

Лидерот на Независни Грци ја коментираше фотографијата на Зоран Заев со Џорџ Сорос, која македонскиот премиер ја објави вчера на Твитер. Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот ...

Повеќе од 100 лица се притворени по синоќешните протести во Атина

Нетпрес - 25.01.2019

Повеќе од 100 лица беа притворени доцна синоќа по протестот во Атина кој се одржува веќе неколку дена, а е против ратификацијата на договорот од Преспа. Во грчкиот парламент два дена треаше дебата за Преспаснкиот договор, а за денеска е заказажно ...

Каменос бара 101 оставка за блокада на ратификацијата на договорот од Преспа

Независен - 25.01.2019

Атина – Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на договорот од Преспа.

Мета: Усвојувањето на Преспанскиот договор историско достигнување

А1 On - 25.01.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета, го поздрави усвојувањето на Преспанскииот договор од страна на грчкиот Парламент, нарекувајќи го „исторско достигнување. -Усвојувањето на Преспанскиот договор од страна на грчкиот Парламент е одлична вест за ...

Влада на РМ: Честитки за граѓаните на двете земји за мирот, прогресот и развојот кои ги носи ратификуваниот Договор од ...

Слободен Печат - 25.01.2019

Владата на Република Македонија силно ја поздравува одлуката на Парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот Договор од Преспа, со кој се става крај на тридецениски спор кој го попречуваше развојот во регионот.

Теодоракис: Го следиме националниот, а не партискиот компас и затоа го поддржавме договорот

Press24 - 25.01.2019

Парламентот денеска донесе одлука што им служи на интересите на Грците и ја зајакнува безбедноста во регионот, рече лидерот на партијата Река, Ставрос Теодоракис по ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

Влада: Балканот, Европа и светот добија нов модел за пријателство

Независен - 25.01.2019

Владата денеска преку соопштение ја поздрави одлуката на Парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот Договор од Преспа и им честита на сите граѓани на двете земји за мирот, прогресот и развојот кои, како што се наведува, ги носи ...

Влада на РМ: Честитки за сите грѓани за изгласаниот договор кој ќе донесе мир, прогрес и развој за двете земји

Press24 - 25.01.2019

Откако попладнево беше изгласана ратификција на Песпанскиот договор и во Грчкиот парламент, Владата на Македонија испрати соопштение со честитка до сите граѓани. „ Владата на Република Македонија силно ја поздравува одлуката на Парламентот на ...

Теодоракис: Го следиме националниот, а не партискиот компас и го поддржавме договорот

+инфо - 25.01.2019

Парламентот денеска донесе одлука што им служи на интересите на Грците и ја зајакнува безбедноста во регионот, рече лидерот на партијата Река, Ставрос Теодоракис по ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

А1 On - 25.01.2019

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа. – Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор од Преспа.

Повеќе од 100 лица притворени по синоќешните протести во Атина

OhridNews - 25.01.2019

Повеќе од 100 лица беа притворени доцна синоќа по протестот во Атина, кој се одржува веќе неколку дена, а е против ратификацијата на договорот од Преспа. Во грчкиот парламент два дена траеше дебата за преспанскиот договор, а за денеска е закажано ...

Теодоракис: Го следиме националниот, а не партискиот компас и затоа го поддржавме договорот

А1 On - 25.01.2019

Парламентот денеска донесе одлука што им служи на интересите на Грците и ја зајакнува безбедноста во регионот, рече лидерот на партијата Река, Ставрос Теодоракис по ратификацијата на Договорот од Преспа.

Повеќе од 100 лица се притворени по синоќешните протести во Атина

24Инфо - 25.01.2019

Повеќе од 100 лица беа притворени доцна синоќа по протестот во Атина кој се одржува веќе неколку дена, а е против ратификацијата на договорот од Преспа. Во грчкиот парламент два дена треаше дебата за Преспаснкиот договор, а за денеска е заказажно ...

Борисов: Договорот од Преспа овозможува Скопје наскоро да се приклучи кон НАТО

Фактор - 25.01.2019

Се радувам што можам да ја поздравам денешната ратификација на Договорот од Преспа кој овозможува Скопје наскоро да се приклучи кон НАТО и отвора нова страница во односите со Европската Унија, па ќе можат скоро да почнат преговори за членство, ...

Со 153 грчки „не“ Македонија стана Северна

Република - 25.01.2019

По тридневна, на моменти жестока, дебата грчкиот Парламент попладнево даде зелено светло за ратификацијата на Договорот од Преспа. Со прозивање, сите 300 пратеници поединечно се изјаснија за прашањето дали се „за“, „против“ или „воздржано“ за ...

Димитров: Грција со поголема самодоверба ќе биде резултатот на заокружување на целиот процес со Преспанскиот договор

Опсервер - 25.01.2019

Грција со поголема самодоверба на меѓународната сцена ќе биде резултатот на целосното прифаќање на Договорот од Преспа од грчка страна, земјата со тоа ќе ја зајакне својата позиција во регионот и пошироко, истакна шефот на македонската дипломатија ...

Хан: Договорот од Преспа треба да биде инспирација за целиот регион

24Инфо - 25.01.2019

Договорот од Преспа за решавање на спорот за името помеѓу Грција и наскоро Северна Македонија претставува историски чекор напред за двете земји, регионот и Европа како целина, напиша еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“, откако ...

Грчките пратеници денес ќе гласаат за Преспанскиот договор

CivilMedia - 25.01.2019

Гласањето за Преспанскиот договор, кое требаше да се случи синоќа е одложено за денеска попладне поради големиот број пријавени пратеници за збор. Од вкупно 300 пратеници, збор побарале 230 ...

Влада: Честитки за сите граѓани на двете земји за мирот, прогресот и развојот кои ги носи ратификуваниот Договор од ...

iPortal - 25.01.2019

Владата на Република Македонија силно ја поздравува одлуката на Парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот Договор од Преспа со којшто се става крај на тридецениски спор кој го попречуваше развојот во регионот.

Борисов го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

Либертас - 25.01.2019

Се радувам што можам да го поздравам денешното ратификување на Договорот од Преспа, кој дава можност Скопје наскоро да се приклучи кон НАТО и отвора нова страница во неговите односи со ЕУ, па наскоро ќе можат да започнат преговори за пристапување, ...

Дома ќе стануваме Северна на рати, надвор во рок од пет години!

Вечер Прес - 25.01.2019

Грчкиот Парламент денеска во 14 часот, според последните најави, ќе гласа ЗА или ПРОТИВ Преспанскиот договор. Но, ратификацијата во грчкиот Парламент не е крај на овој процес, туку е претпоследна фаза во процесот, потоа следува ратификацијата на ...

Во Солун се делат „некролози“ за Македонија

Мета - 25.01.2019

Малубројни противници на Договорот од Преспа денеска во Солун, пред Министерството за Македонија и Тракија, на минувачите им делеа „некролози“ со името „Македонија“, изразувајќи го на тој начин својот протест против, како што велат „предавството кон ...

Албанското МНР ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

Локално - 25.01.2019

Албанското Министерство за Европа и надворешни работи ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент, оценувајќи го како клучен придонес за стабилноста, развојот и евро-атланската интеграција на целиот регион.

ЕУ повтори дека го поддржува Преспанскиот Договор

Локално - 25.01.2019

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, повтори дека ЕУ го поддржува Договорот од Преспа и дека ќе реагира штом биде усвоен, или не, во грчкиот Парламент, јави дописничката на МИА во Брисел.

Туск: Зоран и Алексис успешно завршија невозможна мисија

24Инфо - 25.01.2019

Pретседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, го поздрави ратифицирањето на договорот од Преспа во грчкиот Парламент, со порака на „Твитер“ во која нагласи дека и двете страни биле подготвени да ги жртвуваат своите интереси за поголемо добро.

Харадинај и Весели за ратификацијата на Преспанскиот договор во Атина: Историски чекор за Балканот

24Инфо - 25.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го поздрави изгласувањето во грчкиот Парламент на Преспанскиот договор, со кој се стави крај на спорот за името меѓу Грција и Македонија, оценувајќи дека ова е поттик за целиот Балкан да продолжи на патот на ...

Тачи го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

Опсервер - 25.01.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент. Тој ги пофали двајцата премиери Алексис Ципрас и Зоран Заев за покажаната „визија и храброст“.

Борисов го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

Опсервер - 25.01.2019

Се радувам што можам да го поздравам денешното ратификување на Договорот од Преспа, кој дава можност Скопје наскоро да се приклучи кон НАТО и отвора нова страница во неговите односи со ЕУ, па наскоро ќе можат да започнат преговори за пристапување, ...

Албанското МНР ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

24Инфо - 25.01.2019

Албанското Министерство за Европа и надворешни работи ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент, оценувајќи го како клучен придонес за стабилноста, развојот и евро-атланската интеграција на целиот регион.

Грција го ратификуваше договорот, Република Северна Македонија чекори кон НАТО

4NEWS - 25.01.2019

Откако претседателот на Парламентот на Грција Никос Вуцис ги соопшти резултатите од гласањето, следуваше аплауз од оние кои што го поддржаа Договорот од Преспа. Вкупно 153 пратеници гласаа „за“, 146 „против“, а еден имаше воздржан.

ЕУ: Атина и Скопје испишаа нова страница на нашата заедничка ЕУ иднина

iPortal - 25.01.2019

Јункер, Могерини и Хан во заедничко соопштение го поздравија усвојувањето на Преспанскиот Договор во Грција. Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот ...

Харадинај и Весели за ратификацијата на Преспанскиот договор во Атина: Историски чекор за Балканот

Опсервер - 25.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го поздрави изгласувањето во грчкиот Парламент на Преспанскиот договор, со кој се стави крај на спорот за името меѓу Грција и Македонија, оценувајќи дека ова е поттик за целиот Балкан да продолжи на патот на ...

Ратификацијата на Преспанскиот договор изгласана со аплауз од 153 пратеници

Фактор - 25.01.2019

Со поединечно гласање на сите пратеници попладнево беше изгласана ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот парламент со што и официјално е заокружен легислативниот дел од спогодбата.

Договорот од Преспа ратификуван во грчкиот Парламент со 153 гласа

еМагазин - 25.01.2019

По тридневна, на моменти жестока, дебата грчкиот Парламент попладнево даде зелено светло за ратификацијата на Договорот од Преспа. Со прозивање, сите 300 пратеници поединечно се изјаснија за прашањето дали се „за“, „против“ или „воздржано“ за ...

Реакции по ратификацијата на договорот, Северна Македонија ќе биде пријателска држава

4NEWS - 25.01.2019

Преспанскиот договор помина и во Грчкото Собрание. Неколку минути беа потребни за да почнат да пристигнуваат честитки од светските лидери, дипломати и високи функционери. Премиерот на Македонија, Зоран Заев беше меѓу првите кој му честиташе на ...

Повеќе од 100 лица се притворени по синоќешните протести во Атина

Centar - 25.01.2019

Повеќе од 100 лица беа притворени доцна синоќа по протестот во Атина кој се одржува веќе неколку дена, а е против ратификацијата на договорот од Преспа. Во грчкиот парламент два дена треаше дебата за Преспаснкиот договор, а за денеска е заказажно ...

Хант: Ова е историски момент со кој се затвора деценискиот спор

24Инфо - 25.01.2019

Хант: Ова е историски момент со кој се затвора деценискиот спор Велика Британија му честита на грчкиот Парламент за успешната ратификација на Договорот од Преспа. Ова е историски момент со кој се затвора деценискиот спор.

Европските социјалдемократи бараат старт на преговори со Македонија во јуни

Либертас - 25.01.2019

Партијата на европските социјалисти ја поздрави ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. ПЕС ги поздравува напорите на двете влади и на двата парламента за надминување на повеќе деценискиот спор меѓу двете земји.

Грција го изгласа Договорот од Преспа

CivilMedia - 25.01.2019

Со 153 гласа „за“ грчкиот Парламент го изгласа ратификувањето на Преспанскиот договор. По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, во грчкиот Парламент заврши гласањето за ратификација на Договорот од Преспа.

Каменос преку Твитер повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

Точка - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од ...

Заев: Честито мој пријателе Алексис Ципрас, нека е вечен договорот од Преспа

Точка - 25.01.2019

Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа. Нека е вечен договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа, напиша премиерот Зоран Заев на „Фејсбук“, веднаш откако грчкиот ...

Со 153 глаза „ЗА“ ратификуван Преспанскиот договор во грчкиот парламент

Либертас - 25.01.2019

Со 153 глаза „ЗА“ помина Преспанскот договор во грчкиот парламент Тридневната дебата, со говор, ја затвори алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос ...

Грчкиот Парламент го ратификуваше Договорот од Преспа

24Инфо - 25.01.2019

По тридневна, на моменти жестока, дебата грчкиот Парламент попладнево даде зелено светло за ратификацијата на Договорот од Преспа. Со прозивање, сите 300 пратеници поединечно се изјаснија за прашањето дали се „за”, „против” или „воздржано” за ...

Трет ден од расправата за Преспанскиот договор во грчкиот Парламент, гласањето во 14,30 часот

Опсервер - 25.01.2019

Во грчкиот Парламент почна третата и последна расправа на пленарната седница за ратификација на Договорот од Преспа. Според вчерашната одлука на претседателите на Парламентот, гласањето планирано е да се одржи во 14.30 часот по локално време, ...

Каменос преку Твитер повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

24Инфо - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од ...

Се пишува историја: Грција нѐ призна под Уставно име

Centar - 25.01.2019

Грција го изгласа Законот со кој се признава дека нивниот северен сосед се вика Северна Македонија, во која живеат Македонци, кои зборуваат Македонски. Со ова за прв пат Грција ја призна нашата земја под новото Уставно име, Северна Македонија.

Хант: Имплементацијата на Договорот ја зголемува перспективата за стабилност во регионот

Либертас - 25.01.2019

Велика Британија му честита на грчкиот Парламент за успешната ратификација на Договорот од Преспа. Ова е историски момент со кој се затвора деценискиот спор. Денешното гласање овозможува да се заврши имплементацијата на Договорот, кој ја има ...

Могерини и Јункер: Атина и Скопје напишаа нова страница за нашата заедничка иднина во ЕУ

24Инфо - 25.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер и високата претставничка за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини преку заедничко соопштение го поздравија ратификувањето на договорот од Преспа и во грчкиот парламент.

Во живо: Почна гласањето за ратификација на Преспанскиот договор во грчкиот парламент

Точка - 25.01.2019

Во грчкиот парламент започна гласањето за ратификација на Преспанскиот договор, по 35-часовната расправа која започна во средата. Грчките пратеници, со прозивање, еден по еден ќе кажуваат дали се "за", "против" или се "воздржани" за нацрт законот на ...

ЕУ повтори дека го поддржува Преспанскиот Договор

Република - 25.01.2019

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, повтори дека ЕУ го поддржува Договорот од Преспа и дека ќе реагира штом биде усвоен, или не, во грчкиот Парламент, јави дописничката на МИА во Брисел.

Заев кон Ципрас: Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа

Вечер Прес - 25.01.2019

Премиерот Заев не го криеше задоволството од ратификацијата на Договорот од Преспа денеска во грчкиот Парламент. Тој на социјалните мрежи се заблагодари на Алесис Ципрас за успешното гласање.

ЕК со честитки за Преспанскиот Договор, се отвора вратата за ЕУ и НАТО

MTM - 25.01.2019

Бројни честитки пристигнуваат преку социјалните мрежи по ратификацијата на Преспанскиот Договор во Атина, јави дописничката на МИА во Брисел. Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, го нарече решавањето на спорот за името “историски исчекор“ за ...

Грција ја исполни првата обврска согласно Договорот од Преспа

Локално - 25.01.2019

По пет дена активна и на моменти жестока дискусија, прво на дводневната Комисија за надворешни работи и одбрана, потоа на маратонска пленарна седница во траење од 38,5 часа, грчкиот Парламент вчера го ратификуваше Договорот од Преспа.

Грчкиот парламент го ратификуваше Договорот од Преспа

Мета - 25.01.2019

Грчкиот парламент попладнево со 153 пратеници „за“ го ратификуваше Договорот од Преспа потпишан помеѓу Македонија и Грција за крај на спорот со името кој се водеше речиси три децении. Сите 300 пратеници поединечно, со прозивање, се изјаснија за ...

Во живо: Грција го изгласа Преспанскиот договор

Точка - 25.01.2019

Грчките парламентарци го ратификуваа Преспанскиот договор со 153 гласа "за". Грчкиот парламент го ратификуваше Преспанскиот договор со 153 гласа "за". Со ова се решава 27 години долгиот спор меѓу Македонија и Грција, а договорот предвидува името на ...

Јункер и Могерини со заедничка честитка: Атина и Скопје напишаа нова страница за нашата заедничка иднина во ЕУ

4NEWS - 25.01.2019

„Атина и Скопје напишаа нова страница за нашата заедничка иднина во ЕУ“, напишаа во зедничката честитка претседателот на Комисијата Жан-Клод Јункер и високата претставичка за надворешна политика Федерика Могерини.

Заев: Честито мој пријателе Ципрас, заедно испишавме историска победа

4NEWS - 25.01.2019

Премиерот на Македонија Зоран Заев ја честиташе победата на неговиот колега Алексис Ципрас по денешното гласање на Договорот од Преспа. „Честито мој пријателе Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа.

Грција го ратификуваше Договорот од Преспа

MTM - 25.01.2019

Со 153 гласа „за“, 146 „против“ и еден воздржан Парламентот на Грција денес даде зелено светло и го ратификуваше Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. Позитивно за решението на деценискиот спор меѓу Македонија и Грција гласаа 145 ...

Заев: Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа

еМагазин - 25.01.2019

Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа, напиша премиерот Зоран Заев на неговиот Фејсбук-профил по повод ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот парламент.

Грчкиот парламент го ратификуваше Договорот од Преспа

Тера - 25.01.2019

Со 153 гласа „за“, 146 „против“ и еден воздржан пратениците во грчкиот парламент го ратификуваа Договорот од ...

ЕУ: Атина и Скопје испишаа нова страница на нашата заедничка ЕУ иднина

MTM - 25.01.2019

Јункер, Могерини и Хан во заедничко соопштение го поздравија усвојувањето на Преспанскиот Договор во Грција. Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот ...

Заев до Ципрас: Заедно со нашите народи испишавме историска победа

MTM - 25.01.2019

Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа. Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа. Ова го напиша премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил по ...

Со 153 гласа „ЗА“ ратификуван Преспанскиот договор во грчкиот парламент

iPortal - 25.01.2019

Со 153 гласа „ЗА“ помина Преспанскиот договор во грчкиот парламент. Грчкиот парламент со 153 гласа „за“ го ратификуваше Договорот од Преспа, со кој се ставa крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и кој, меѓу другото, ...

И во Грција се 8

Република - 25.01.2019

Со 153 гласа „за“, 146 „против“ и еден воздржан Парламентот на Грција денес даде зелено светло и го ратификуваше Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. Позитивно за решението на деценискиот спор меѓу Македонија и Грција гласаа 145 ...

Туск: Зоран, Алексис, браво!

iPortal - 25.01.2019

„Тие имаа имагинација, тие го презедоа ризикот, тие беа подготвени да ги жртвуваат сопствените интереси за општото добро. Зоран, Алексис – Браво! Невозможната мисија се исполни“, напиша на Твитер по денешното гласање во грчкиот парламент Доналд ...

Заев му честиташе на Ципрас: Нека е вечен Договорот од Преспа

Фактор - 25.01.2019

Премиерот Заев му испрати честитка на грчкиот колега Алексис Ципрас откако грчкиот парламент го ратификуваше договорот од Преспа. „Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа.

Груби и Жерновски први ја честитаа ратификацијата на Преспанскиот договор

Фактор - 25.01.2019

Заменик-министерот за надворешни работи Андреј Жерновски и пратеникот Артан Груби први ја честитаа ратификацијата на Преспанскиот договор од 153 пратеници во грчкиот парламент. - Во животот е потребна храброст и одлучност, особено во политиката.

Европските социјалдемократи бараат старт на преговори со Македонија во јуни

iPortal - 25.01.2019

Партијата на европските социјалисти ја поздрави ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. ПЕС ги поздравува напорите на двете влади и на двата парламента за надминување на повеќе деценискиот спор меѓу двете земји.

Заев: Честито мој пријателе Алексис Ципрас

Либертас - 25.01.2019

Премиерот Зоран Заев преку објава на својот фејсбук профил го честиташе ратификувањето на Преспанскиот договор: Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа.

ЕУ: Атина и Скопје испишаа нова страница на нашата заедничка ЕУ иднина

Либертас - 25.01.2019

Јункер, Могерини и Хан во заедничко соопштение го поздравија усвојувањето на Преспанскиот Договор во Грција. Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот ...

Хан: Договорот од Преспа треба да биде инспирација за целиот регион

Точка - 25.01.2019

Договорот од Преспа за решавање на спорот за името помеѓу Грција и наскоро Северна Македонија претставува историски чекор напред за двете земји, регионот и Европа како целина, напиша еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“, откако ...

Туск: Зоран и Алексис успешно завршија невозможна мисија

Точка - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, го поздрави ратифицирањето на договорот од Преспа во грчкиот парламент, со порака на „Твитер“ во која нагласи дека и двете страни биле подготвени да ги жртвуваат своите интереси за поголемо добро.

Грчкиот Парламент го изгласа Договорот од Преспа со 153 ЗА 146 НЕ

Вечер Прес - 25.01.2019

По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, штотуку грчкиот Парламент ја изгласа Ратификацијата на Договорот од Преспа. ЗА договорот гласаа 153 пратеници, против беа 146.

Могерини и Јункер: Атина и Скопје напишаа нова страница за нашата заедничка иднина во ЕУ

Точка - 25.01.2019

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, и високата претставничка за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, преку заедничко соопштение го поздравија ратифицирањето на договорот од Преспа и во грчкиот парламент.

Заев: Честитки пријателе Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа

Мета - 25.01.2019

Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа, напиша премиерот Зоран Заев на неговиот фејсбук-профил , по повод ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот парламент.

Грчкиот Парламент го ратификуваше Договорот од Преспа

Опсервер - 25.01.2019

Со 153 гласа „за“, 146 „против“ и еден воздржан Парламентот на Грција денес даде зелено светло и го ратификуваше Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. Позитивно за решението на деценискиот спор меѓу Македонија и Грција гласаа 145 ...

Ратификацијата на договорот од Преспа во Грција ударна вест во светските медиуми

4NEWS - 25.01.2019

Како ударни и најнови вести светските агенции и медиуми ја пренесуваат одлуката на грчкиот парламент за ратификација на договорот од Преспа. „Грчките европратеници гласаа ЗА историскиот договор и за новото име на Македонија.

Туск со честитка на три јазици: Зоран, Алексис – Браво! Невозможната мисија се исполни

4NEWS - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Дналд Туск на Твитер на три јазици испрати честитка за постигнатот. Во честитката им честита на Алексис и Заев и вели дека невозможната мисија се исполни.

Европските социјалисти ја поздравија ратификацијата на Договорот од Преспа

Локално - 25.01.2019

Партијата на европските социјалисти ја поздрави ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. ПЕС ги поздравува напорите на двете влади и на двата парламента за надминување на повеќе деценискиот спор меѓу двете земји.

Прв ќе си дадам: Каменос повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

Република - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот „Твитер“ профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА ...

Јункер, Могерини и Хан го поздравија ратификувањето на Преспанскиот договор

Мета - 25.01.2019

Со заедничка изјава , претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за заедничка надворешна политика Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ја поздравија ратификацијата на Преспанскиот договор во ...

Честитка на македонски јазик од Доналд Туск

Фактор - 25.01.2019

Првиот човек на Европскиот Совет Доналд Туск, на македонски јазик ја честиташе ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Тој ги пофали двајцата премиери Алексис Ципрас и Зоран Заев за успешно завршената мисија.

Каменос повикува на масовни оставки на пратениците за да се блокира ратификацијата на Договорот од Преспа

еМагазин - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од ...

Падна „оставка“ поради Договорот од Преспа

Фактор - 25.01.2019

Грчки градоначалник поднесе оставка поради ратификација на Договорот од Преспа. Се работи за градоначалникот на Стилида, Апостолос Глетос кој поднесе оставка бидејќи бил ратификуван договорот од Преспа денеска во грчкиот Парламент, пренесува ТВ21 .

Последна расправа за преспанскиот договор во грчкиот Парламент,гласањето во 14,30 часот

Вечер Прес - 25.01.2019

Во грчкиот Парламент почна третата и последна расправа на пленарната седница за ратификација на Договорот од Преспа. Според вчерашната одлука на претседателите на Парламентот, гласањето планирано е да се одржи во 14.30 часот по локално време, ...

Грција го ратификуваше договорот од Преспа

Кумановски м. - 25.01.2019

Со 153 гласа „за“ грчкиот парламент го ратификуваше Договорот од Преспа со кој се става крај на спорот помеѓу Грција и Македонија стар 27 години. Воедно ратификацијата предвидува новото име да биде Република Северна Македонија, додека пак ...

Заев со честитка до Ципрас: Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа

iPortal - 25.01.2019

“Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа. Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа.” – напиша на Фејсбук, премиерот Заев, по гласањето на договорот од ...

ЕУ повтори дека го поддржува Преспанскиот Договор

Опсервер - 25.01.2019

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, повтори дека ЕУ го поддржува Договорот од Преспа и дека ќе реагира штом биде усвоен, или не, во грчкиот Парламент, јави дописничката на МИА во Брисел.

Моментот кога претседателот на грчкиот Парламент кажува дека е изгласан Договорот од Преспа (ВИДЕО)

4NEWS - 25.01.2019

Историски ден за Македонија и Грција денеска. Ова е моментот кога претседателот на грчкиот Парламент Никос Вуцис ја соопштува одлуката дека со 153 гласа „за“, е изгласана ратификација на Договорот од Преспа.

ЕУ повтори дека го поддржува Преспанскиот Договор

24Инфо - 25.01.2019

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, повтори дека ЕУ го поддржува Договорот од Преспа и дека ќе реагира штом биде усвоен, или не, во грчкиот Парламент, јави дописничката на МИА во Брисел.

ЕУ повтори дека го поддржува Преспанскиот Договор

MTM - 25.01.2019

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, повтори дека ЕУ го поддржува Договорот од Преспа и дека ќе реагира штом биде усвоен, или не, во грчкиот Парламент, јави дописничката на МИА во Брисел.

Договорот од Преспа помина и во грчкиот Парламент

Пулс24 - 25.01.2019

Парламентот на Грција денес го ратификуваше Договорот од Преспа со 153 гласа “ЗА“, 146 „ПРОТИВ“ и еден воздржан, јави дописничката на МИА од Атина. Со поединечно прозивање сите 300 пратеници требаше да кажат дали гласаат “за“, “против“ или ...

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

Локално - 25.01.2019

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. – Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор од Преспа.

ЕВРОПА ЧЕСТИТА: Двете земји ја искористија оваа уникатна прилика која дава пример

Фактор - 25.01.2019

Oд ЕУ се огласија и велат дека Атина и Скопје испишаа нова страница за заедничка ЕУ иднина. Претседателот на Европската комисија, Џан Клод Јункер, високата претставничка Федерика Могерини и комесарот Јоханес Хан во заедничко соопштение го поздравија ...

Туск со честитка на македонски јазик за ратификацијата на Преспанскиот договор

Бриф - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск го честиташе усвојувањето на Преспанскиот Договор на македонски јазик на Твитер. -Тие имаа имагинација, тие го презедоа ризикот, тие беа подготвени да ги жртвуваат сопствените интереси за општото добро.

Доналд Туск со честитка и на македонски јазик за ратификацијата на Договорот од Преспа и во Грција

еМагазин - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск го честиташе усвојувањето на Преспанскиот Договор на македонски, грчки и англиски јазик. -Тие имаа имагинација, тие го презедоа ризикот, тие беа подготвени да ги жртвуваат сопствените интереси за ...

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

24Инфо - 25.01.2019

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. – Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор од Преспа.

Туск со честитка на македонски јазик за ратификацијата на Преспанскиот договор

Локално - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск го честиташе усвојувањето на Преспанскиот Договор на македонски јазик на Твитер. -Тие имаа имагинација, тие го презедоа ризикот, тие беа подготвени да ги жртвуваат сопствените интереси за општото добро.

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

еМагазин - 25.01.2019

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. – Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор од Преспа.

Мета: Усвојувањето на Преспанскиот договор историско достигнување

Опсервер - 25.01.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета, го поздрави усвојувањето на Преспанскииот договор од страна на грчкиот Парламент, нарекувајќи го „исторско достигнување. -Усвојувањето на Преспанскиот договор од страна на грчкиот Парламент е одлична вест за ...

Демонстранти ја блокираа улицата пред грчкиот парламент

4NEWS - 25.01.2019

Пред малку дваесетина демонстранти ја блокираа улицата пред грчкиот парламент, изразувајќи го своето незадоволство од гласањето за Договорот од Преспа. Во моментов во Парламентот и натаму трае расправата околу ратификација на Договорот, кое што ...

Заев за ДВ: Нека бидат горди сите Грци и сите Македонци

Либертас - 25.01.2019

Договорот од Преспа е нашиот заеднички пат кој е поплочен со најпријателски намери и со вредности кои произлегуваат од заедничкото европско семејство, изјави ...

Протест пред парламентот во Грција

Точка - 25.01.2019

Неколку стотици противници на договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција се собраа пред зградата на грчкиот парламент, каде што пратениците го ратифицираа договорот. Според овој договор, потпишан минатата година, Македонија ќе го промени своето ...

Взаемни честитки на Заев и Ципрас на социјалните мрежи

CivilMedia - 25.01.2019

„Следните генерации и во двете земји им должат благодарност на пратениците кои со храброст и смелост ги поставија темелите за иднина на мир, солидарноста и хармоничен соживот меѓу двата народи.

Грчкиот Парламент го ратификуваше Договорот од Преспа

Вечер Прес - 25.01.2019

Со 153 гласа „за“, 146 „против“ и еден воздржан Парламентот на Грција денес даде зелено светло и го ратификуваше Договорот од Преспа. Позитивно за решението на деценискиот спор меѓу Македонија и Грција гласаа 145 пратеници од СИРИЗА (целата ...

Влада на РМ: Честитки за граѓаните на двете земји за мирот, прогресот и развојот кои ги носи ратификуваниот Договор од ...

Бриф - 25.01.2019

Владата на Република Македонија силно ја поздравува одлуката на Парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот Договор од Преспа, со кој се става крај на тридецениски спор кој го попречуваше развојот во регионот.

Туск среќен за преименувањаето на Македонија: Зоран, Алексис – Браво

Република - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск го честиташе усвојувањето на Преспанскиот Договор на македонски јазик на Твитер. напиша Туск на Твитер. Тие имаа имагинација, тие го презедоа ризикот, тие беа подготвени да ги жртвуваат сопствените ...

Каменос преку Твитер повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

Опсервер - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од ...

Хан: Им честитам на Грција и на идна Северна Македонија за нивната храброст и визија

4NEWS - 25.01.2019

Преку социјалните мрежи се огласи и еврокомесарот Јоханес Хан веднаш по историското гласање во грчкиот парламент и прифаќање на Договорот од Преспа. „Преспанскиот договор за решавање на спорот со името помеѓу Грција и наскоро Северна Македонија, ...

(ВИДЕО) Во Грција биеjа камбани во знак на жалост за ратификацијата на Договорот од Преспа, седиштата на СИРИЗА ги чува ...

еМагазин - 25.01.2019

Во грчка Вериа по ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент во знак на жалост биеjа камбаните, пренесува дописникот на „еМагазин“ од Солун. Седиштето на владејачката СИРИЗА во градов, како и на многу други места низ Грција, како што ...

(Видео) Грција го изгласа Преспанскиот договор

Точка - 25.01.2019

Грчкиот парламент го ратификуваше договорот од Преспа. Од вкупно 300 пратеници, 153 гласаа „за“, 146 гласаа „против“ и еден „воздржано“. Расправата која течеше во парламентот беше тензична и неизвесна.

Северна Македонија, веројатно од напролет – што по ратификацијата во грќкиот парламент?

Локално - 25.01.2019

Откако грчкиот парламент денеска ја ратификува спогодбата од Преспа, за промена на името Македонија, обврските од Договорот од Преспа во оваа фаза од неговото спроведување се во рацете на политичарите во Грција.

Теодоракис: Го следиме националниот, а не партискиот компас и затоа го поддржавме договорот

24Инфо - 25.01.2019

Парламентот денеска донесе одлука што им служи на интересите на Грците и ја зајакнува безбедноста во регионот, рече лидерот на партијата Река, Ставрос Теодоракис по ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

Гаши: Ратификацијата во грчкиот парламент на Договорот од Преспа е заокружување на еден макотрпен, долг и напорен, но ...

Вечер Прес - 25.01.2019

Денешната ратификација во грчкиот парламент на Договорот од Преспа, на некој начин, е и заокружување на еден макотрпен, долг и напорен, но сепак храбар процес. Притоа сакам да им се заблагодарам на грчките пратеници за покажаната зрелост, но воедно ...

ЕК со честитки за Преспанскиот Договор, се отвора вратата за ЕУ и НАТО

Бриф - 25.01.2019

Бројни честитки пристигнуваат преку социјалните мрежи по ратификацијата на Преспанскиот Договор во Атина, јави дописничката на МИА во Брисел. Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, го нарече решавањето на спорот за името “историски исчекор“ за ...

„Стани Зелче, ФИРОМ почина“: Твитер за ратификацијата на Договорот од Преспа и во Грција

еМагазин - 25.01.2019

Бројни реакции предизвика ратификувањето на Договорот од Преспа и во грчкиот Парламент, со кој меѓудругото, сега Македонија и официјално го менува името во Република Северна Македонија. Реакциите се различни, а еве како работите ги гледа Твитер ...

МАЛ БРОЈ ДЕМОНСТРАНТИ: Дали Грците си „легнаа“ на брашното?

Фактор - 25.01.2019

Мал број демонстранти денеска се собраа пред Парламентот во Атина, додека внатре се гласаше за Договорот од Преспа. Противниците на Договорот од Преспа беа пред зградата на грчкиот Парламент, каде што пратениците го ратификуваа Договорот.

Уште пет формални чекори до столчето во НАТО

Мета - 25.01.2019

Откако грчкиот парламент со 153 гласа „за“ го ратификуваше Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција, сега, од седум останаа пет, помалку или повеќе, формални чекори кои ја делат Македонија од полноправно членство во НАТО.

Заев до Ципрас: Заедно со нашите народи испишавме историска победа

Бриф - 25.01.2019

Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа. Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа. Ова го напиша премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил по ...

Теодоракис: Го следиме националниот, а не партискиот компас и затоа го поддржавме договорот

Вечер Прес - 25.01.2019

Парламентот денеска донесе одлука што им служи на интересите на Грците и ја зајакнува безбедноста во регионот, рече лидерот на партијата Река, Ставрос Теодоракис по ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

Каменос преку Твитер повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

Вечер Прес - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа.

Денеска ќе се гласа за Договорот од Преспа

Тера - 25.01.2019

Започнува третото и последно продолжение на пленарната седница за ратификација на нацрт законот на Министерството за надворешни работи на Грција за Договорот од Преспа. Предвидено е, доколку не се пролонгира за подоцна поради големиот број пријавени ...

Каменос преку Твитер повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

Либертас - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од ...

Почна гласањето во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Бриф - 25.01.2019

По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, пред малку во грчкиот Парламент започна гласањето за ратификација на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

Заев кон Ципрас: Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа

Локално - 25.01.2019

Премиерот Заев не го криеше задоволството од ратификацијата на Договорот од Преспа денеска во грчкиот Парламент. Тој на социјалните мрежи се заблагодари на Алесис Ципрас за успешното гласање.

Што порачаа политичарите од Албанија по ратификацијата?

Фактор - 25.01.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на Твитер им се обрати на своите колеги Алексис Ципрас и Зоран Заев, изразувајќи им почит и честитки за „историскиот договорот“. „Повторно почит и честитки за Алексис Ципрас и Зоран Заев за нивнотоисториско достигнување и ...

25 јануари: Разумот победи во Грција, честитки и нови перспективи

CivilMedia - 25.01.2019

Или, „Грција кажа не!“, како што напиша Плусинфо (што на македонски значи ДА). Со 153 гласа „за“ грчкиот Парламент го ратификува Преспанскиот договор. Со прозивање, сите 300 пратеници одговараа „да“, „не“ или „воздржано“ за нацрт законот на ...

Заев: Честито мој пријателе Алексис Ципрас, нека е вечен Договорот од Преспа

24Инфо - 25.01.2019

Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа. Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа, напиша премиерот Зоран Заев на „Фејсбук“, веднаш откако грчкиот ...

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

Опсервер - 25.01.2019

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. – Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор од Преспа.

Нимиц ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во Парламентот на Грција

Локално - 25.01.2019

Посредникот од ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција за прашањето на името, Метју Нимиц ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во Парламентот на Грција. Во соопштение Нимиц пишува: Го поздравувам Парламентот и Владата на Грција за ...

Трет ден од расправата за Преспанскиот договор во грчкиот Парламент, гласањето во 14,30 часот

Локално - 25.01.2019

Во грчкиот Парламент почна третата и последна расправа на пленарната седница за ратификација на Договорот од Преспа. Според вчерашната одлука на претседателите на Парламентот, гласањето планирано е да се одржи во 14.30 часот по локално време, ...

Каменос преку Твитер повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

Локално - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од ...

(ВО ЖИВО) Почна гласањето во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Либертас - 25.01.2019

По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, пред малку во грчкиот Парламент започна гласањето за ратификација на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

На Твитер на големо се коментира Договорот со кој стануваме Северна Македонија

Фактор - 25.01.2019

На Твитер има различни коментари за она што денес се случи во Грција, ратификација на Договорот од Преспа со кој стануваме Република Северна Македонија. За едни тоа е крајно негативно и ќе има последици, за други сосема ...

Влада на РМ: Честитки за граѓаните на двете земји за мирот, прогресот и развојот кои ги носи ратификуваниот Договор од ...

24Инфо - 25.01.2019

Владата на Република Македонија силно ја поздравува одлуката на Парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот Договор од Преспа, со кој се става крај на тридецениски спор кој го попречуваше развојот во регионот.

Грција го ратификуваше Преспанскиот договор, а еве што има да каже Твитер заедницата на таа тема: "А долговите на ...

Точка - 25.01.2019

Денес, по речиси 35 часовна дебата во грчкото собрание, беше одржано гласање за ратификација на Преспанскиот договор. Грците го изгласаа договорот со 152 гласови "за", со што на Македонија и се отворија вратите кон членство во НАТО Алијансата.

Хан: Им аплаудирам на лидерите од двете страни за нивната храброст и визија

Република - 25.01.2019

Бројни честитки пристигнуваат преку социјалните мрежи по ратификацијата на Преспанскиот Договор во Атина, јави дописничката на МИА во Брисел. Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, го нарече решавањето на спорот за името „историски исчекор“ за ...

Борисов за Преспанскиот договор: Напорите даваат резултат

MTM - 25.01.2019

"Се радувам што можам да ја поздравам денешната ратификација на Преспанскиот договор, кој наскоро му овозможува на Скопје да влезе во НАТО и ќе отвори нова страница во нивните односи со ЕУ за да можат наскоро да започнат разговори за пристапување".

Со 153 пратеници изгласан договорот од Преспа во грчкиот Парламент!

4NEWS - 25.01.2019

Договорот помеѓу Македонија и Грција, а склучен во Преспа минатата година попладнево беше усвоен во Парламентот на Грција со 153 гласови ЗА. 146 пратеници беа против на денешното гласање, а еден воздржан. Првото „ЗА“ го даде премиерот Алексис Ципрас.

Ратификацијата на Преспанскиот договор во Грција одекна во светските медиуми

еМагазин - 25.01.2019

„Би-би-си“, „Си-ен-ен“ и повеќе дурги водечки медиумски куќи во светот по ратификацијата на Преспанскиот договор во Грција објавија опширни анализи за долгогодишнио спор меѓу двете земји и за патот до решението.

Каменос преку Твитер повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

MTM - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од ...

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

Вечер Прес - 25.01.2019

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. – Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор од Преспа.

Почна гласањето во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Локално - 25.01.2019

По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, пред малку во грчкиот Парламент започна гласањето за ратификација на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

(Во живо)Почна гласањето во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

24Инфо - 25.01.2019

По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, пред малку во грчкиот Парламент започна гласањето за ратификација на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

ЕК со честитки за Преспанскиот Договор, се отвора вратата за ЕУ и НАТО

Локално - 25.01.2019

Бројни честитки пристигнуваат преку социјалните мрежи по ратификацијата на Преспанскиот Договор во Атина, јави дописничката на МИА во Брисел. Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, го нарече решавањето на спорот за името “историски исчекор“ за ...

Протест пред парламентот во Грција

24Инфо - 25.01.2019

Неколку стотици противници на договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција се собраа пред зградата на грчкиот парламент, каде пратениците го ратификуваа договрот. Според овој договор, потпишан минатата година, Македонија ќе го промени своето име во ...

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

4NEWS - 25.01.2019

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. – Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор од Преспа.

Мета: Усвојувањето на Преспанскиот договор историско достигнување

4NEWS - 25.01.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета, го поздрави усвојувањето на Преспанскииот договор од страна на грчкиот Парламент, нарекувајќи го „исторско достигнување. -Усвојувањето на Преспанскиот договор од страна на грчкиот Парламент е одлична вест за ...

ЕК со честитки за Преспанскиот Договор

24Инфо - 25.01.2019

Бројни честитки пристигнуваат преку социјалните мрежи по ратификацијата на Преспанскиот Договор во Атина, јави дописничката на МИА во Брисел. Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, го нарече решавањето на спорот за името “историски исчекор” за ...

Заев: Честито мој пријателе Ципрас

Centar - 25.01.2019

-Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа. Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа., напиша Премиерот Зоран Заев на фејсбук по ратификацијата на ...

Рама: Честитки за моите пријатели Ципрас и Заев за историскиот договор

24Инфо - 25.01.2019

Ратификацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот парламент ја поздрави и албанскиот премиер Еди Рама. На Твитер тој им се обраќа на неговите колеги Ципрас и Заев, изразувајќи им почит и честитки за „исторскиот договорот”.

Туск со честитка на македонски јазик:Зоран, Алексис – браво!

Вечер Прес - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск го честиташе усвојувањето на Преспанскиот Договор на македонски јазик на Твитер. -Тие имаа имагинација, тие го презедоа ризикот, тие беа подготвени да ги жртвуваат сопствените интереси за општото добро.

Јункер, Могерини и Хан радосни за ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот парламент

еМагазин - 25.01.2019

Со заедничка изјава , претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за заедничка надворешна политика Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ја поздравија ратификацијата на Преспанскиот договор во ...

Тачи го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

Локално - 25.01.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент. Тој ги пофали двајцата премиери Алексис Ципрас и Зоран Заев за покажаната „визија и храброст“.

Мета: Усвојувањето на Преспанскиот договор историско достигнување

Либертас - 25.01.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета, го поздрави усвојувањето на Преспанскииот договор од страна на грчкиот Парламент, нарекувајќи го „исторско достигнување. -Усвојувањето на Преспанскиот договор од страна на грчкиот Парламент е одлична вест за ...

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

Либертас - 25.01.2019

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа. – Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор од Преспа.

Теодоракис: Го следиме националниот, а не партискиот компас и затоа го поддржавме договорот

Либертас - 25.01.2019

Парламентот денеска донесе одлука што им служи на интересите на Грците и ја зајакнува безбедноста во регионот, рече лидерот на партијата Река, Ставрос Теодоракис по ратификацијата на Договорот од Преспа.

Влада: Честитки за сите граѓани на двете земји за мирот, прогресот и развојот кои ги носи Договорот од Преспа

Либертас - 25.01.2019

Владата на Република Македонија силно ја поздравува одлуката на Парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот Договор од Преспа со којшто се става крај на тридецениски спор кој го попречуваше развојот во регионот.

Рама: Честитки за моите пријатели Ципрас и Заев за историскиот договор

Либертас - 25.01.2019

Ратификацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот парламент ја поздрави и албанскиот премиер Еди Рама. На Твитер тој им се обраќа на неговите колеги Ципрас и Заев, изразувајќи им почит и честитки за „исторскиот договорот“.

Тачи го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

MTM - 25.01.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент. Тој ги пофали двајцата премиери Алексис Ципрас и Зоран Заев за покажаната „визија и храброст".

Владата на Република Македонија им честита на сите граѓани на двете земји за ратификуваниот Договор од Преспа

Република - 25.01.2019

Владата на Република Македонија силно ја поздравува одлуката на Парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот Договор од Преспа со којшто се става крај на тридецениски спор кој го попречуваше развојот во регионот, стои во соопштението ...

Каменос бара оставки од 101 пратеник за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа

4NEWS - 25.01.2019

Претседателот на „Независни Грци“ Панос Каменос, побара оставки од 101 пратеник за да се спречи ратификација на Договорот од Преспа кој треба да се гласа денеска во грчкиот Парламент. Каменос најпрво самиот понудил оставка, а потоа побарал уште 100 ...

Тачи го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

24Инфо - 25.01.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент. Тој ги пофали двајцата премиери Алексис Ципрас и Зоран Заев за покажаната „визија и храброст”.

Владата: Честитки до сите граѓани на двете земји за мирот, прогресот и развојот што ги носи ратификуваниот договор од ...

Точка - 25.01.2019

Владата на Република Македонија силно ја поздравува одлуката на парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот договор од Преспа со кој се става крај на тридеценискиот спор што го попречуваше развојот во регионот.

Тачи го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

4NEWS - 25.01.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент. Тој ги пофали двајцата премиери Алексис Ципрас и Зоран Заев за покажаната „визија и храброст“.

Почна гласањето во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

MTM - 25.01.2019

По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, пред малку во грчкиот Парламент започна гласањето за ратификација на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

Европските социјалисти ја поздравија ратификацијата на Договорот од Преспа

Опсервер - 25.01.2019

Партијата на европските социјалисти ја поздрави ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. ПЕС ги поздравува напорите на двете влади и на двата парламента за надминување на повеќе деценискиот спор меѓу двете земји.

Теодоракис: Го следиме националниот, а не партискиот компас и затоа го поддржавме договорот

Опсервер - 25.01.2019

Парламентот денеска донесе одлука што им служи на интересите на Грците и ја зајакнува безбедноста во регионот, рече лидерот на партијата Река, Ставрос Теодоракис по ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

ЕУ: Атина и Скопје испишаа нова страница на нашата заедничка ЕУ иднина

Опсервер - 25.01.2019

Јункер, Могерини и Хан во заедничко соопштение го поздравија усвојувањето на Преспанскиот Договор во Грција. Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот ...

Со 153 гласа „ЗА“ Грчкиот Парламент го ратификуваше Договорот од Преспа

Бриф - 25.01.2019

По тридневна, на моменти жестока, дебата грчкиот Парламент попладнево даде зелено светло за ратификацијата на Договорот од Преспа. Со прозивање, сите 300 пратеници поединечно се изјаснија за прашањето дали се „за“, „против“ или „воздржано“ за ...

Влада на РМ: Честитки за граѓаните на двете земји за мирот, прогресот и развојот кои ги носи ратификуваниот Договор од ...

MTM - 25.01.2019

Владата на Република Македонија силно ја поздравува одлуката на Парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот Договор од Преспа, со кој се става крај на тридецениски спор кој го попречуваше развојот во регионот.

Влада на РМ: Честитки за граѓаните на двете земји за мирот, прогресот и развојот кои ги носи ратификуваниот Договор од ...

Опсервер - 25.01.2019

Владата на Република Македонија силно ја поздравува одлуката на Парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот Договор од Преспа, со кој се става крај на тридецениски спор кој го попречуваше развојот во регионот.

Рама: Честитки за моите пријатели Ципрас и Заев  за историскиот договор

Опсервер - 25.01.2019

Ратификацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот парламент ја поздрави и албанскиот премиер Еди Рама. На Твитер тој им се обраќа на неговите колеги Ципрас и Заев, изразувајќи им почит и честитки за „исторскиот договорот“.

Борисов го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

Локално - 25.01.2019

Се радувам што можам да го поздравам денешното ратификување на Договорот од Преспа, кој дава можност Скопје наскоро да се приклучи кон НАТО и отвора нова страница во неговите односи со ЕУ, па наскоро ќе можат да започнат преговори за пристапување, ...

Домот на американскиот амбасадор во Атина испишан со слогани пред ратификацијата на Преспанскиот договор

Фактор - 25.01.2019

Непознати група, незадоволни од тоа што денеска ќе има гласање за ратификација на Преспанскиот договор во грчкиот парламент, испишале слогани со заканувачка и навредлива содржина на ѕидовите од домот на амбасадорот на САД во Грција, Џефри Пјат.

Борисов го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

24Инфо - 25.01.2019

Се радувам што можам да го поздравам денешното ратификување на Договорот од Преспа, кој дава можност Скопје наскоро да се приклучи кон НАТО и отвора нова страница во неговите односи со ЕУ, па наскоро ќе можат да започнат преговори за пристапување, ...

Грчкиот парламент попладне ќе гласа за ратификација на Договорот од Преспа, најавени нови протести во Атина

4NEWS - 25.01.2019

Денеска во Грчкиот парламент, продолжува расправата за ратификација на Договорот од Преспа помеѓу Грција и Македонија. Неговото гласање ќе се случи попладне, откако ќе заврши расправата. Тоа веројатно ќе се случи околу 14:30 часот, јавува ...

Заев: Честито мој пријателе Алексис Ципрас

Н.Македонија - 25.01.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев на својот Фејсбук профил ја честиташе ратификацијата на Преспанскиот Договор во Атина. -Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа.

Јавно признание на грчкиот иредентизам

Н.Македонија - 25.01.2019

Од дводневната дискусија во грчкиот парламент за спогодбата од Преспа, која главно се одвиваше во амбиент на очекуваните позиции на власта и опозицијата, сепак произлегоа и некои неочекувани „признанија“ за јавноста во Македонија, што внимателно ја ...

Каменос повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

Н.Македонија - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од ...

Хан: Им аплаудирам на лидерите од двете страни за нивната храброст и визија

Н.Македонија - 25.01.2019

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, го нарече решавањето на спорот за името “историски исчекор“ за двете земји, за регионот и за Европа во целост. -Им аплаудирам на лидерите од двете страни за нивната храброст и визија – напиша Хан по ...

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

Н.Македонија - 25.01.2019

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. – Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор од Преспа.

Договорот е алатка што може да биде употребена и злоупотребена

Н.Македонија - 25.01.2019

Обврските од договорот од Преспа во оваа фаза од неговото спроведување се во рацете на политичарите во Грција. Следна постапка, по гласањето во тамошниот парламент, е Владата во Атина да го информира генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ...

ЕУ: Атина и Скопје заедно испишаа нова страница во заедничката европска иднина

Н.Македонија - 25.01.2019

Јункер, Могерини и Хан во заедничко соопштение го поздравија усвојувањето на Преспанскиот Договор во Грција. Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот ...

Tуск со честитка на македонски јазик за ратификацијата на Преспанскиот договор

Н.Македонија - 25.01.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск го честиташе усвојувањето на Преспанскиот Договор на македонски јазик на Твитер. -Тие имаа имагинација, тие го презедоа ризикот, тие беа подготвени да ги жртвуваат сопствените интереси за општото добро.

Продолжуваат протестите за ратификацијата на Преспанскиот договор во Грција

Н.Македонија - 25.01.2019

По синоќешните настани пред парламентот во Атина, грчкиот медиум „Екатимерини“ објавува дека започнаа подготовки за нови протести против ратификацијата на Договорот од Преспа. Вчера од спикерот на парламентот на Грција беше најавено дека гласањето ...

Грчкиот парламент го ратификуваше Договорот од Преспа

Н.Македонија - 25.01.2019

По тридневна, на моменти жестока, дебата грчкиот Парламент попладнево даде зелено светло за ратификацијата на Договорот од Преспа. Со прозивање, сите 300 пратеници поединечно се изјаснија за прашањето дали се „за“, „против“ или „воздржано“ за ...

Почна гласањето во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Н.Македонија - 25.01.2019

По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, пред малку во грчкиот Парламент започна гласањето за ратификација на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

ЕУ повтори дека го поддржува Преспанскиот Договор

Н.Македонија - 25.01.2019

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, повтори дека ЕУ го поддржува Договорот од Преспа и дека ќе реагира штом биде усвоен, или не, во грчкиот Парламент, јави дописничката на МИА во Брисел.

Хант: Ова е историски момент со кој се затвора деценискиот спор

Н.Македонија - 25.01.2019

Велика Британија му честита на грчкиот Парламент за успешната ратификација на Договорот од Преспа. Ова е историски момент со кој се затвора деценискиот спор. Денешното гласање овозможува да се заврши имплементацијата на Договорот, кој ја има ...

Грција фатена во сопствената стапица

Н.Македонија - 25.01.2019

Полека привршува пленарната расправа за спогодбата од Преспа во грчкиот парламент, која како во Грција, така и во Македонија се следи со висок степен на заинтересираност, па и исчекување. Привршува и се наѕира крајот на наметнатиот проблем, од кој ...

ВО ЖИВО: Дебата и гласање за договорот меѓу Грција и Македонија

Скопје1 - 25.01.2019

Во тек е дебатата во грчкиот парламент после која треба да следи гласање за ратификација на Преспанскиот ...

Гласањето за Преспанскиот договор во грчкиот Парламент во 14.30 часот

1tv - 25.01.2019

Во грчкиот Парламент почна третата и последна расправа на пленарната седница за ратификација на Договорот од Преспа. Според вчерашната одлука на претседателите на Парламентот, гласањето планирано е да се одржи во 14.30 часот по локално време, но ...

Заев до Ципрас: Честито, пријателе, нека е вечен Договорот и мирот на Балканот

365 - 25.01.2019

Грчкиот парламент го ратификуваше Договорот од Преспа , а една од првите честитки стигна од македонскиот премиер Зоран Заев преку Твитер: „Честито мој пријателе Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа.

Влада: Честитки за сите граѓани на двете земји за мирот, прогресот и развојот кои ги носи Договорот од Преспа

1tv - 25.01.2019

Владата на Република Македонија силно ја поздравува одлуката на Парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот Договор од Преспа со којшто се става крај на тридецениски спор кој го попречуваше развојот во регионот.

Заев: Честито мој пријателе Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа

Скопје1 - 25.01.2019

Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа. Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа. Ова го напиша премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил по ...

Рече „не“ по грчки „да“ – грчкото собрание го изгласа Преспанскиот договор

1tv - 25.01.2019

Грчкиот парламент даде зелено светло за ратификација на Договорот од Преспа по тридневна, на моменти жестока. 153 пратеници гласаа „за“, еден „воздржан“ и 146 „против“. Со прозивање, сите 300 пратеници поединечно се изјаснија за прашањето дали се ...

Каменос преку Твитер повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

1tv - 25.01.2019

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од ...

Апостолос Глетос поднесе оставка како протест против договорот од Преспа

Скопје1 - 25.01.2019

Градоначалникот на Стилида, Апостолос Глетос поднесе оставка бидејќи бил ратификуван договорот од Преспа денеска во грчкиот Парламент, пренесува ТВ21. Оваа оставка како што истакнал тој, следувала како протест против договорот од Преспа.

Еди Рама и Грамоз Ручи упатија честитки до Ципрас и Заев

Скопје1 - 25.01.2019

Ратификацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот парламент ја поздрави и албанскиот премиер Еди Рама. На Твитер тој им се обраќа на неговите колеги Ципрас и Заев, изразувајќи им почит и честитки за „историскиот договор“.

Со 153 гласа „не“, Грција го ратификуваше Преспанскиот договор (ВИДЕО)

365 - 25.01.2019

По 38.5 часа расправа на пленарната седница, која почна во средата наутро, грчкиот парламент го ратификуваше Договорот од Преспа. Се гласаше со поединечно прозивање на сите 300 пратеници. 153 пратеници гласаа „за“, 1 беше „воздржан“, а 146 – ...

Заев: Честито мој пријателе Ципрас

AKO - 25.01.2019

,,Честито мој пријателе Алексис Ципрас, заедно со нашите народи испишавме историска победа. Нека е вечен Договорот од Преспа, нека се вечни мирот и прогресот на Балканот и во Европа“-напиша на својот Фб профил македонскиот премиер, Зоран Заев, ...

153 грчки пратеници поддржаа „Северна Македонија“, договорот ратификуван

Скопје1 - 25.01.2019

Грчкиот парламент го ратификуваше Договорот од Преспа. По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, грчкиот парламент го ратификуваше со 153 гласа „за“. Против гласале 146 пратеници.

ЕУ: Атина и Скопје испишаа нова страница на нашата заедничка ЕУ иднина

1tv - 25.01.2019

Јункер, Могерини и Хан во заедничко соопштение го поздравија усвојувањето на Преспанскиот Договор во Грција. Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот ...

(Живо) Почна гласањето во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

1tv - 25.01.2019

По 38,5 часа расправа на пленарната седница од средата наутро до денеска, пред малку во грчкиот Парламент започна гласањето за ратификација на Договорот од Преспа. Со прозивање, сите 300 пратеници ќе треба да кажат дали гласаат „да“, „не“ или ...

Мета: Усвојувањето на Преспанскиот договор историско достигнување

1tv - 25.01.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета, го поздрави усвојувањето на Преспанскииот договор од страна на грчкиот Парламент, нарекувајќи го „исторско достигнување. -Усвојувањето на Преспанскиот договор од страна на грчкиот Парламент е одлична вест за ...

Владата со честитка до граѓаните на двете земји за мирот, прогресот и развојот кои ги носи Договорот од Преспа

Скопје1 - 25.01.2019

„Владата на Република Македонија силно ја поздравува одлуката на Парламентот на Република Грција да го ратификува историскиот Договор од Преспа со којшто се става крај на тридецениски спор кој го попречуваше развојот во регионот.

БЕСА: Ратификацијата на Договорот од Преспа е заокружување на еден долг и храбар процес

Скопје1 - 25.01.2019

„Денешната ратификација во грчкиот парламент на Договорот од Преспа, на некој начин, е и заокружување на еден макотрпен, долг и напорен, но сепак храбар процес. Притоа сакам да им се заблагодарам на грчките пратеници за покажаната зрелост, но воедно ...

Борисов со честитка до Ципрас и Заев по повод ретификацијата на Договорот од Преспа

Скопје1 - 25.01.2019

Премиерот на соседна Бугарија , Бојко Борисов преку својот Фејсбук профил им честиташе на Ципрас и на Заев за ратификацијата на Договорот од Преспа. ,,Се радувам што можам да го поздравам денешното ратификување на Договорот од Преспа, кој дава ...

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

1tv - 25.01.2019

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа. – Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор од Преспа.

Рама: Честитки за моите пријатели Ципрас и Заев за историскиот договор

1tv - 25.01.2019

Ратификацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот парламент ја поздрави и албанскиот премиер Еди Рама. На Твитер тој им се обраќа на неговите колеги Ципрас и Заев, изразувајќи им почит и честитки за „исторскиот договорот“.

„Македонија земја на Грците“ испишано пред домот на американскиот амбасадор во Атина

Скопје1 - 25.01.2019

За време на вчерашните протести против Договорот од Преспа во Атина, група на демонстранти кои поминувале покрај домот на амбасадорот на САД, Џефри Пајат, испишале слоган со навредлива содржина: „Македонија земја на Грците“.

Грчки градоначалник си даде оставка поради ратификацијата на Преспанскиот договор

365 - 25.01.2019

Ни неколку часа не изминаа од ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот парламент, а градоначалникот на Стилида (централна Грција) – Апостолос Глетос ја најави својата оставка во знак на протест.

ЕУ повтори дека го поддржува Преспанскиот Договор

1tv - 25.01.2019

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, повтори дека ЕУ го поддржува Договорот од Преспа и дека ќе реагира штом биде усвоен, или не, во грчкиот Парламент. -Одблиску го следиме процесот на овој многу важен договор и конзистентно сме ...

Грчкиот Парламент го ратификуваше Договорот од Преспа

Денар - 25.01.2019

Со 153 гласа „за“, 146 „против“ и еден воздржан Парламентот на Грција денес даде зелено светло и го ратификуваше Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. Позитивно за решението на деценискиот спор меѓу Македонија и Грција гласаа 145 ...

Теодоракис: Го следиме националниот, а не партискиот компас и затоа го поддржавме договорот

1tv - 25.01.2019

Парламентот денеска донесе одлука што им служи на интересите на Грците и ја зајакнува безбедноста во регионот, рече лидерот на партијата Река, Ставрос Теодоракис по ратификацијата на Договорот од Преспа.

Борисов го поздрави изгласувањето на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент

1tv - 25.01.2019

Се радувам што можам да го поздравам денешното ратификување на Договорот од Преспа, кој дава можност Скопје наскоро да се приклучи кон НАТО и отвора нова страница во неговите односи со ЕУ, па наскоро ќе можат да започнат преговори за пристапување, ...

Со 153 гласа ЗА и аплауз изгласана ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент

AKO - 25.01.2019

Со поединечно гласање на сите пратеници попладнево беше изгласана ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот Парламент со што и официјално е заокружен легислативниот дел од спогодбата.

Хант: Ова е историски момент со кој се затвора деценискиот спор

1tv - 25.01.2019

Велика Британија му честита на грчкиот Парламент за успешната ратификација на Договорот од Преспа. Ова е историски момент со кој се затвора деценискиот спор. Денешното гласање овозможува да се заврши имплементацијата на Договорот, кој ја има ...

Илир Мета: Донесувањето на Преспанскиот Договор е одлична вест за билатералните односи со Северна Македонија

Скопје1 - 25.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави усвојувањето на Преспанскиот договор од страна на грчкиот парламент. „Донесувањето на Преспанскиот Договор од страна на Грчкиот Парламент е една одлична вест за билатералните односи со Северна Македонија ...

Денеска грчкиот парламент треба да гласа за Договорот од Преспа

Алсат-М - 24.01.2019

Денеска во 9:30 часот по локално време грчкиот парламент ќе го започне вториот ден од расправата за Преспанскиот договор. Вчерашната седница заврши доцна синоќа, два часа после полноќ. Ако не се случи нешто непредвидено, вечер или во текот на ноќта ...

Вечерва гласањето на Преспанскиот договор и протести пред грчкиот парламент

Канал5 - 24.01.2019

Почна вториот и последен ден од расправата на пленарната седница во грчкиот парламент за ратификација на Договорот од Преспа. Седницата треба да заврши доцна вечерва со гласање на пратениците, иако се најавуваше опозициската нова демократија нема да ...

ТВ 24 во Атина, грчкиот Парламент ќе гласа за ратификација на Договорот од Преспа

24 Вести - 24.01.2019

Во грчкото Собрание втор ден расправа за ратификација на Договорот од Преспа. Вечерва или во текот на ноќта планирано е да се одржи гласањето во грчкиот Парламент. Во исто време, во попладневните часови закажани се и протести во центарот на Атина.

Канал 5 во Атина: Вжештена атмосфера пред вечерашното гласање на договорот од Преспа

Канал5 - 24.01.2019

Вжештена атмосфера во Атина пред вечерашното гласање на договорот од Преспа во парламентот но и пред закажаниот протест. Безбедносните мерки се покачени на највисоко ниво, а опозицијата ги користи сите дозволени и недозволени средства да го стопира ...

Утре во 14.30 гласање за ратификација на Договорот од Преспа

24 Вести - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време. На расправата за ратификација на Договорот од Преспа, пријавени за збор се ...

Атина под силни безбедносни мерки - германската ЦДУ ја повика опозицијата да гласа за Договорот

Канал5 - 24.01.2019

Емоции и воинствена реторика втор ден го тресат грчкиот парламент. Власта и опозицијата се судрија околу тоа – дали содржината на Преспанскиот договор ги урива националните интереси. Опозицијата, предводена од Нова демократија обвини дека владата на ...

Грчкиот Парламент треба да гласа за ратификација на Договорот од Преспа

24 Вести - 24.01.2019

Со задоцнување од 15 минути почна вториот и последен ден од расправата на пленарната седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа. Доколку не се случи нешто непредвидено, вечер или во текот на ноќта планирано е да се одржи ...

Канал 5 ТВ во Атина- Парламентот утре ќе гласа за ратификација на Преспанскиот договор

Канал5 - 24.01.2019

Грчкиот Парламент за утре го премести гласањето на Договорот од Преспа кое првично беше најавено за вечерва на полноќ. Инаку дебатата во законодавниот дом ја одбележаа жестоки дискусии внатре а ,со не помала жестина се најавуваше и вечерниов протест ...

Грчкиот парламент утре попладне ќе гласа за договорот од Преспа

Сакам да кажам - 24.01.2019

Грчкиот парламент одлучи утре во 14.30 да гласа за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и кој, меѓу другото, предвидува новото име на државата да биде Република Северна ...

ВИДЕО: Протести во Грција против Преспанскиот договор – гласањето за ратификација утре попладне

ТВ21 - 24.01.2019

Во тек се најавените протести против ратификацијата на договорот од Преспа во Атина, Грција. Информациите кои доаѓаат од таму велат дека за сега протестите се мирни и без поголеми инциденти како пред неколку денови.

Грчкиот Парламент утре ќе гласа за договорот од Преспа

24 Вести - 24.01.2019

Во грчкиот парламент и вечерва продолжува дебатата, на моменти со остри тонови, во пресрет на утрешното гласањето за ратификација на Договорот од Преспа. Пред пратениците обраќање имаше поранешниот министер за надворешни работи Никос Коѕиас кој ја ...

Ратификацијата на Договорот од Преспа ќе биде историски чекор, рече Ципрас во грчкиот парламент

Сакам да кажам - 24.01.2019

Ратификацијата на Договорот од Преспа ќе биде историски чекор, рече вечерва грчкиот премиер Алексис Ципрас во обраќањето во Парламентот каде трае расправата за ратификацијата на Договорот со Македонија.

Во Грција почна протестот против Договорот со паролата „Македонија е грчка“

Фокус - 24.01.2019

Со грчки знамиња, пароли против Договорот од Преспа и „Македонија е грчка“, мал број Грци се собраа на почетокот од протестот пред Парламентот организиран од т.н „Комитет за борба за грчкиот карактер на Македонија“, јави дописничката на МИА од Атина.

Димитров ја мотивира Грција: Со ратификацијата на Договорот ќе се вратат како голем играч на Балканот

Фокус - 24.01.2019

Грција со поголема самодоверба на меѓународната сцена ќе биде резултатот на целосното прифаќање на Договорот од Преспа од грчка страна, земјата со тоа ќе ја зајакне својата позиција во регионот и пошироко, истакна шефот на македонската дипломатија ...

Спикерот Вуцис смета дека слоганот „Македонија е една и грчка“ е иредентистички

24 Вести - 24.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис смета дека слоганот „Македонија е една и грчка“ што се слушаше на протестите во Грција е „доста иредентистички слоган“. Говорејќи на расправата за ратификација на Договорот од Преспа, Вуцис рече дека ...

Парламентот во Грција вечерва ќе гласа за ратификација на Договорот од Преспа

24 Вести - 24.01.2019

По 16 часа континуирана расправа, во 02.30 часот по полноќ заврши првиот ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а продолжува денеска во 9.30 часот по локално време.

Вуцис: Слоганот „Македонија е една и грчка" е иредентистички

Канал5 - 24.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис смета дека слоганот „Македонија е една и грчка" што се слушаше на протестите во Грција е „доста иредентистички слоган", јави дописничката на МИА од Атина Говорејќи на расправата за ратификација на ...

Џафери за „Нафтемборики" изразува убеденост дека Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во Грција

Канал5 - 24.01.2019

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери за грчкиот весник „Нафтемборики", изразува убеденост дека Договорот од Преспа ќе помине во грчкиот Парламент, Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери за грчкиот весник „Нафтемборики", ...

Грчкиот Парламент вечер треба да гласа за ратификација на Договорот од Преспа

Канал5 - 24.01.2019

По 16 часа континуирана расправа, во 02.30 часот по полноќ заврши првиот ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а продолжува денеска во 9.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Слоганот „Македонија е една и грчка“ е иредентистички, рече претседателот на грчкиот Парламент

Фокус - 24.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис смета дека слоганот „Македонија е една и грчка“ што се слушаше на протестите во Грција е „доста иредентистички слоган“, јави дописничката на МИА од Атина Говорејќи на расправата за ратификација на ...

Втор, последен, ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Телма - 24.01.2019

Со задоцнување од 15 минути почна вториот и последен ден од расправата на пленарната седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, што ќе кулминира доцна вечерва со гласање на пратениците, јави дописничката на МИА од Атина.

Германската ЦДУ ја повика Нова демократија да го поддржи Преспанскиот договор

Канал5 - 24.01.2019

Германската владејачка партија ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел ја повика грчката опозициска партија Нова демократија да гласа за Договорот од Преспа во Парламентот на Грција. Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ...

Утре во 14.30 гласање за ратификација на Договорот од Преспа

Телма - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време. На расправата за ратификација на Договорот од Преспа, пријавени за збор се ...

Гласањето за Договорот од Преспа во грчкиот Парламент поместено за утре во 14.30

ТВ21 - 24.01.2019

Гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време, одложувањето е поради големиот број на пријавени пратеници за збор. На расправата за ратификација на Договорот од Преспа, ...

Гласањето за ратификацијата на Договорот од Преспа ќе биде утре во 14:30 часот

Фокус - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Со молотови коктели нападнат домот на пратеничка на Сириза пред денешното гласање за Договорот од Преспа

Сакам да кажам - 24.01.2019

Со четири молотови коктели ноќеска беше нападната куќата на пратеничката на владејачката Сириза, Теодора Цакри од Јаница. Предизвикана е значителна материјална штета, но нема повредени. За време на нападот, во куќата биле родителите, сопругот и ...

Грчкиот Парламент вечерва треба да гласа за ратификација на Преспанскиот договор

ТВ21 - 24.01.2019

Во 9.30 часот денеска продолжува расправата за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент, а гласањето се очекува до вечерва или најкасно во текот на ноќта. Првиот ден од пленарната седница во грчкиот Парламентот започна вчера, а од ...

Нов протест во Атина против Договорот од Преспа

ТВ21 - 24.01.2019

Со продолжувањето на седницата во грчкиот Парламент во исто време се закажани протести во центарот на Атина. Еден од т.н. „ Комитет за борба за грчкиот карактер на Македонија“, организацијата што стои зад протестите против Договорот од Преспа, друг ...

Протест против Договорот од Преспа пред грчкиот парламент

МКД - 24.01.2019

Со грчки знамиња, пароли против Договорот од Преспа и „Македонија е грчка", мал број Грци се собраа на почетокот од протестот пред Парламентот организиран од т.н „Комитет за борба за грчкиот карактер на Македонија", јави дописничката на МИА од Атина.

Ципрас: Ратификацијата на договорот е историски чекор

Макфакс - 24.01.2019

Ратификацијата на преспанскиот договор ќе биде историски чекор, рече премиерот на Грција, Алексис Ципрас за време на своето обраќање пред пратениците во парламентот, додавајќи дека со тоа се решава и долготрајниот спор за името.

Протести против Договорот од Преспа во Атина

А1 On - 24.01.2019

Демонстрантите кои се против ратификација на договорот од Преспа со грчки знамиња в рацете и транспаренти дека „Македонија е грчка“ се собраа на повеќе локации низ Атина. Демонстранти има и пред грчкиот парламент каде во моментов тече вториот ден од ...

Димитров: Грција со поголема самодоверба ќе биде резултатот на заокружување на целиот процес со Преспанскиот договор

Press24 - 24.01.2019

Грција со поголема самодоверба на меѓународната сцена ќе биде резултатот на целосното прифаќање на Договорот од Преспа од грчка страна, земјата со тоа ќе ја зајакне својата позиција во регионот и пошироко, истакна шефот на македонската дипломатија ...

Димитров: Грција со поголема самодоверба ќе биде резултатот на заокружување на целиот процес

Независен - 24.01.2019

Грција со поголема самодоверба на меѓународната сцена ќе биде резултатот на целосното прифаќање на Договорот од Преспа од грчка страна, земјата со тоа ќе ја зајакне својата позиција во регионот и пошироко, истакна шефот на македонската дипломатија ...

Димитров: Задача на оваа генерација е да се стави крај на овој спор со Грција

Слободен Печат - 24.01.2019

Грција со поголема самодоверба на меѓународната сцена ќе биде резултатот на целосното прифаќање на Договорот од Преспа од грчка страна, земјата со тоа ќе ја зајакне својата позиција во регионот и пошироко, истакна шефот на македонската дипломатија ...

Димитров: Ќе станеме сојузници, оној кој ќе ја чепне Грција нѐ чепка и нас, оној кој ќе нѐ чепне нас, ја чепка и Грција

+инфо - 24.01.2019

Грција со поголема самодоверба на меѓународната сцена ќе биде резултатот на целосното прифаќање на Договорот од Преспа од грчка страна, земјата со тоа ќе ја зајакне својата позиција во регионот и пошироко, истакна шефот на македонската дипломатија ...

Грчкиот парламент вечер треба да го ратификува Договорот од Преспа

Р.С.Европа - 24.01.2019

По 16 часа континуирана расправа, во 02.30 часот по полноќ заврши првиот ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а продолжува денеска во 9.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Џафери убеден дека Грција ќе го ратификува Договорот - "Уставни измени и без потпис на Иванов"

Press24 - 24.01.2019

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери за грчкиот весник „Нафтемборики“, изразува убеденост дека Договорот од Преспа ќе помине во грчкиот Парламент, иако вели дека не сака да ги коментира внатрешно-политичките случувања во Грција и ...

Џафери: Договорот од Преспа ќе помине во грчкиот парламент

+инфо - 24.01.2019

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери за грчкиот весник „Нафтемборики“, изразува убеденост дека Договорот од Преспа ќе помине во грчкиот парламент, иако вели дека не сака да ги коментира внатрешно-политичките случувања во Грција и ...

Вуцис: Слоганот „Македонија е една и грчка“ е иредентистички

+инфо - 24.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис смета дека слоганот „Македонија е една и грчка“ што се слушаше на протестите во Грција е „доста иредентистички слоган“, јави дописничката на МИА од Атина Говорејќи на расправата за ратификација на ...

Грчкиот Парламент вечер треба да гласа за ратификација на Договорот од Преспа

Курир - 24.01.2019

По 16 часа континуирана расправа, во 02.30 часот по полноќ заврши првиот ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а продолжува денеска во 9.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Вуцис во Парламентот: Слоганот од протестите „Македонија е една и грчка“ е иредентистички

Нова ТВ - 24.01.2019

По 16 часа континуирана расправа, во 02.30 часот по полноќ заврши првиот ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а продолжува денеска во 9.30 часот по локално време..

Вечер ќе се гласа за ратификација на Договорот од Преспа

МКД - 24.01.2019

По 16 часа континуирана расправа, во 02.30 часот по полноќ заврши првиот ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а продолжува денеска во 9.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчкиот Парламент вечер треба да гласа за ратификација на Договорот од Преспа

Независен - 24.01.2019

По 16 часа континуирана расправа, во 02.30 часот по полноќ заврши првиот ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а продолжува денеска во 9.30 часот по локално време, јави МИА од Атина.

Протести и кавги - денеска одлучувачки ден во Грција за „Договорот од Преспа"

Press24 - 24.01.2019

Со задоцнување од 15 минути почна вториот и последен ден од расправата на пленарната седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, што ќе кулминира доцна вечерва со гласање на пратениците, јави дописничката на МИА од Атина.

Вуцис: Слоганот „Македонија е една и грчка“ е иредентистички

А1 On - 24.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис смета дека слоганот „Македонија е една и грчка“ што се слушаше на протестите во Грција е „доста иредентистички слоган“, јави дописничката на МИА од Атина Говорејќи на расправата за ратификација на ...

Грчкиот Парламент вечер треба да гласа за ратификација на Договорот од Преспа

Сител - 24.01.2019

По 16 часа континуирана расправа, во 02.30 часот по полноќ заврши првиот ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а продолжува денеска во 9.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Втор, последен, ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Алфа - 24.01.2019

Со задоцнување од 15 минути почна вториот и последен ден од расправата на пленарната седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, што ќе кулминира доцна вечерва со гласање на пратениците.

Вуцис: Слоганот „Македонија е една и грчка“ е иредентистички

Сител - 24.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис смета дека слоганот „Македонија е една и грчка“ што се слушаше на протестите во Грција е „доста иредентистички слоган“, јави дописничката на МИА од Атина Говорејќи на расправата за ратификација на ...

Партијата на Меркел на повика Нова демократија да го поддржи Договорот

Нова ТВ - 24.01.2019

Германската владејачка партија ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел ја повика грчката опозициска партија Нова демократија да гласа за Договорот од Преспа во Парламентот на Грција. Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ...

Германската ЦДУ ја повика Нова демократија да го поддржи Преспанскиот договор

А1 On - 24.01.2019

Германската владејачка партија ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел ја повика грчката опозициска партија Нова демократија да гласа за Договорот од Преспа во Парламентот на Грција. Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ...

Грците ќе протестираат, пратениците ќе гласаат за Договорот од Преспа

+инфо - 24.01.2019

Иако беше најавувано како веројатно, сценариото Нова демократија да достави иницијатива за гласање недоверба на владата, сепак доцна синоќа грчките медиуми повикувајќи се на извори од партијата објавија дека такво нешто нема да се случи, а процесот ...

Партијата на Меркел ја повикува Нова демократија да гласа за Договорот од Преспа

Слободен Печат - 24.01.2019

Пратеникот во германскиот Бундерстаг Јирген Хард, пак, изјави дека изгласувањето на Преспанскиот договор ќе овозможи зачленување на Македонија во НАТО, што ќе значи и поголема безбедност и за Грција.

Партијата на Меркел ја повика Неа демократиа да гласа за Договорот од Преспа

МКД - 24.01.2019

Германската владејачка партија ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел ја повика грчката опозициска партија Неа демократија да гласа за Договорот од Преспа во Парламентот на Грција. Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ...

Германската ЦДУ ја повика Нова демократија да го поддржи Преспанскиот договор

Р.С.Европа - 24.01.2019

Германската владејачка партија ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел ја повика грчката опозициска партија Нова демократија да гласа за Договорот од Преспа во Парламентот на Грција. Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ...

Утре во 14:30 гласање за ратификација на Договорот од Преспа

Курир - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Гласањето за ратификација на Договорот од Преспа одложено за утре

Нова ТВ - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14 часот и 30 минути по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчкиот Парламент пред гласање за „Договорот од Преспа" - закажани масовни протести

Press24 - 24.01.2019

По 16 часа континуирана расправа, во 02.30 часот по полноќ заврши првиот ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а продолжува денеска во 9.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчките пратеници утре во 14 и 30 ќе гласаат за ратификација на Договорот од Преспа

А1 On - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време. На расправата за ратификација на Договорот од Преспа, пријавени за збор се ...

Утре во 14.30 гласање за ратификација на Договорот од Преспа

Press24 - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14 часот и 30 минути по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчкиот парламент го одложи Договорот од Преспа за утре

Нетпрес - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Утре во 14.30 гласање во грчкиот парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Слободен Печат - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчкиот парламент го одложи гласањето, за Договорот од Преспа ќе се гласа утре во 14,30

МКД - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14,30 часот по локално време. „На состанокот на координаторите, едногласно беше одреден следниот временски ...

Втор, последен, ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Курир - 24.01.2019

Со задоцнување од 15 минути почна вториот и последен ден од расправата на пленарната седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, што ќе кулминира доцна вечерва со гласање на пратениците, јави дописничката на МИА од Атина.

Утре во 14:30 гласање за ратификација на Договорот од Преспа

Сител - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчките пратеници вечерва ќе гласаат за ратификација на договорот за името

Макфакс - 24.01.2019

Вториот ден од дебатата за преспанскиот договор, на пленарната седница во грчкиот парламент, ќе биде заокружена доцна вечерва, кога се очекува владата да обезбеди ратификација на спорниот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Партијата на Меркел ја повикува Нова демократија да гласа за Договорот од Преспа

+инфо - 24.01.2019

Германската владејачка партија ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел ја повика грчката опозициска партија Нова демократија да гласа за Договорот од Преспа во Парламентот на Грција. Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ...

Грчкиот Парламент вечер треба да гласа за ратификација на Договорот од Преспа

А1 On - 24.01.2019

По 16 часа континуирана расправа, во 02.30 часот по полноќ заврши првиот ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а продолжува денеска во 9.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Северна Македонија, веројатно од напролет

Р.С.Европа - 24.01.2019

Грчкиот парламент денеска ја продолжува расправата за Договорот од Преспа која се очекува да заврши вечер со гласање. За попладне се закажани протести во центарот на Атина, а полицијата презеде засилени безбедносни мерки.

Утре во 14.30 часот грчкиот Парламент гласа за ратификација на Договорот од Преспа

+инфо - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Димитров: Поддржувачите на договорот се на вистинската страна од историјата

Макфакс - 24.01.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, изјави дека оние го поддржуваат договорот за името се наоѓаат на вистинската страна од историјата. Во изјава за француската новинска агенција АФП, Димитров изрази верување дека и оние кои во моментов ...

Грчкиот Парламент пред гласање за „Договорот од Преспа” – закажани масовни протести

Алфа - 24.01.2019

Вечерва ќе се ратификува Преспанскиот договор – Ципрас брои мнозинство, а опозицијата ќе го одолговлекува гласањето. Расправата меѓу пратениците започна откако вчера 16 часа жестоко се дебатираше и се обвинуваше Грчката влада.

Започна протестот против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент

Сител - 24.01.2019

Со грчки знамиња, пароли против Договорот од Преспа и „Македонија е грчка“, мал број Грци се собраа на почетокот од протестот пред Парламентот организиран од т.н „Комитет за борба за грчкиот карактер на Македонија“, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Атина вечерва гласање за Договорот од Преспа

Сител - 24.01.2019

Втор и последен ден продолжува дебатата за ратификација на преспанскиот договор во грчкиот парламент. Се очекува гласањето да се одржи во текто на ноктга. Пратенците на Сириза и Нова демократија денеска останаа цврсто на своите партиски линии, за и ...

Гласањето во грчкиот парламент одложено за утре попладне

Независен - 24.01.2019

Гласањето во парламентот во Атина за ратификација на Преспанскиот договор е одложено за утре попладне во 14.30 часот по грчко време, односно во 13.30 по македонско време. Ова е резултат на едногласната одлука од координацијата на претседателството ...

Џафери за „Нафтемборики“ изразува убеденост дека Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во Грција

А1 On - 24.01.2019

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери за грчкиот весник „Нафтемборики“, изразува убеденост дека Договорот од Преспа ќе помине во грчкиот Парламент, иако вели дека не сака да ги коментира внатрешно-политичките случувања во Грција и ...

Започна протестот против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент

+инфо - 24.01.2019

Со грчки знамиња, пароли против Договорот од Преспа и „Македонија е грчка“, мал број Грци се собраа на почетокот од протестот пред Парламентот организиран од т.н „Комитет за борба за грчкиот карактер на Македонија“, јави дописничката на МИА од Атина.

Започна протестот против Договорот од Преспа пред грчкиот парламент

Слободен Печат - 24.01.2019

Со грчки знамиња, пароли против Договорот од Преспа и „Македонија е грчка”, мал број Грци се собраа на почетокот од протестот пред Парламентот организиран од т.н „Комитет за борба за грчкиот карактер на Македонија”, јави дописничката на МИА од Атина.

Нови протести во Атина

Макфакс - 24.01.2019

Околу 1.500 полицајци беа распоредени во Атина во пресрет на попладневниот протест против ратификација на договорот од Преспа со Македонија во грчкиот парламент. Демонстрантите веќе почнаа да се собираат на Акропол.

Грчкиот Парламент сепак утре ќе гласа за „Договорот од Преспа”

Алфа - 24.01.2019

Ратификацијата на Преспанскиот договор се одложи за утре попладне – вечерва се спремаат протести во Атина и Солун. Заменик Претседателот на Грчкиот Парламент објави дека расправата ќе биде завршена утре заклучно со гласање во 14 часот и 30 минути – ...

Ратификацијата на договорот од Преспа во грчкиот парламент ќе се одржи утре

Макфакс - 24.01.2019

Кабинетот на претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис соопшти дека гласањето за ратификацијата на договорот од Преспа ќе се одржи утре , објави „Катимерини“. Според информациите одлагањето на гласањето кое требаше да се одржи доцна вечерва е ...

Грција на нозе: Започна протестот против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент

Press24 - 24.01.2019

Со грчки знамиња, пароли против Договорот од Преспа и „Македонија е грчка“, мал број Грци се собраа на почетокот од протестот пред Парламентот организиран од т.н „Комитет за борба за грчкиот карактер на Македонија“, јави дописничката на МИА од Атина.

Гласањето за Договорот од Преспа во грчкиот Парламент одложено за утре

Р.С.Европа - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Вуцис: „Македонија е една и грчка“ е иредентистички слоган, Договорот од Преспа е од голема важност

МКД - 24.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис смета дека слоганот „Македонија е една и грчка" што се слушаше на протестите во Грција е „доста иредентистички слоган", јави дописничката на МИА од Атина Говорејќи на расправата за ратификација на ...

Одложено гласањето за Договорот од Преспа во грчкиот Парламент

Р.С.Европа - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи во петок на 25 јануари по локално време,соопшти еден од потпретседателите на Парламентот, Спирос Ликудис, на ...

Во Атина утре ќе се гласа за Договорот од Преспа

Сител - 24.01.2019

Пратенците на Сириза и Нова демократија денеска останаа цврсто на своите партиски линии, за и против договорот. Но, еден по еден се огласија и оние од помалите партии кои одлучија да се приклучат на мнозинството на Ципрас за да помине ...

Договорот од Преспа е штетен за 62% од Грците – рејтингот на Ципрас паѓа

Нетпрес - 24.01.2019

На Договорот од Преспа му се спротивставуваат 62% од Грците, а го поддржуваат само 27%, покажуваат резултатите од најновата анкета, која ја објави грчката телевизија Скај. 62% од испитаниците имаат негативно мислење за Преспанскиот договор, 27% ...

Започна протестот против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент

Независен - 24.01.2019

Со грчки знамиња, пароли против Договорот од Преспа и „Македонија е грчка“, мал број Грци се собраа на почетокот од протестот пред Парламентот организиран од т.н „Комитет за борба за грчкиот карактер на Македонија“.

Протести против договорот од Преспа на повеќе локации во Атина

Макфакс - 24.01.2019

Демонстрантите што се против ратификација на договорот од Преспа со грчки знамиња во рацете и со транспаренти „Македонија е грчка“ се собраа на повеќе локации во Атина. Демонстранти има и пред грчкиот парламент, каде што во моментот тече вториот ден ...

Димитров: Задача на оваа генерација е да стави крај на овој спор

Нова ТВ - 24.01.2019

Грција со поголема самодоверба на меѓународната сцена ќе биде резултатот на целосното прифаќање на Договорот од Преспа од грчка страна, земјата со тоа ќе ја зајакне својата позиција во регионот и пошироко, истакна шефот на македонската дипломатија ...

Тајм: Преспанскиот договор е триумф за ЕУ, но е загрижувачки за демократијата

МКД - 24.01.2019

За ЕУ Преспанскиот договор е и геополитичка победа и оправдување на нејзината визија за меѓународната политика. Но во оваа приказна има три проблеми. Минатиот јуни, во живописниот езерски крај Преспа, Грција и Македонија го надминаа децениското ...

Вуцис: Слоганот „Македонија е една и грчка“ е иредентистички

Локално - 24.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис смета дека слоганот „Македонија е една и грчка“ што се слушаше на протестите во Грција е „доста иредентистички слоган“, јави дописничката на МИА од Атина Говорејќи на расправата за ратификација на ...

Грчкиот Парламент вечер треба да гласа за ратификација на Договорот од Преспа

Локално - 24.01.2019

По 16 часа континуирана расправа, во 02.30 часот по полноќ заврши првиот ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а продолжува денеска во 9.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Џафери за „Нафтемборики“ изразува убеденост дека Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во Грција

Локално - 24.01.2019

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери за грчкиот весник „Нафтемборики“, изразува убеденост дека Договорот од Преспа ќе помине во грчкиот Парламент, иако вели дека не сака да ги коментира внатрешно-политичките случувања во Грција и ...

Македонците во Грција се надеваат на позитивен исход од гласањето во парламентот во Атина

Либертас - 24.01.2019

Македонците кои живеат во Грција со нетрпение го чекаат конечниот епилог од гласањето за Ратификацијата на Договорот од Преспа. Павле Воскопулос, од партијата на Македонците во Грција, Виножито, за 1ТВ изјави дека Ципрас го има потребното мнозинство ...

Втор, последен, ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Локално - 24.01.2019

Со задоцнување од 15 минути почна вториот и последен ден од расправата на пленарната седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, што ќе кулминира доцна вечерва со гласање на пратениците, јави дописничката на МИА од Атина.

Џафери убеден дека Грција ќе го ратификува Преспанскиот договор

Република - 24.01.2019

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери за грчкиот весник „Нафтемборики“ , изразува убеденост дека Договорот од Преспа ќе помине во грчкиот Парламент, иако вели дека не сака да ги коментира внатрешно-политичките случувања во Грција и ...

Втор, последен, ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Опсервер - 24.01.2019

Со задоцнување од 15 минути почна вториот и последен ден од расправата на пленарната седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, што ќе кулминира доцна вечерва со гласање на пратениците, јави дописничката на МИА од Атина.

Утре во 14.30 гласање за ратификација на Договорот од Преспа

Вечер Прес - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Одложено гласањето за ратификација на Договорот од Преспа

Република - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчкиот Парламент вечер треба да гласа за ратификација на Договорот од Преспа

MTM - 24.01.2019

По 16 часа континуирана расправа, во 02.30 часот по полноќ заврши првиот ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а продолжува денеска во 9.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Џафери за „Нафтемборики" изразува убеденост дека Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во Грција

MTM - 24.01.2019

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери за грчкиот весник „Нафтемборики", изразува убеденост дека Договорот од Преспа ќе помине во грчкиот Парламент, иако вели дека не сака да ги коментира внатрешно-политичките случувања во Грција и ...

Вуцис: Слоганот „Македонија е една и грчка" е иредентистички

MTM - 24.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис смета дека слоганот „Македонија е една и грчка" што се слушаше на протестите во Грција е „доста иредентистички слоган", јави дописничката на МИА од Атина Говорејќи на расправата за ратификација на ...

Утре во 14.30 гласање за ратификација на Договорот од Преспа

Бриф - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчкиот Парламент вечерва треба да гласа за ратификација на Преспанскиот договор

4NEWS - 24.01.2019

Во 9.30 часот денеска продолжува расправата за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент, а гласањето се очекува до вечерва или најкасно во текот на ноќта. Првиот ден од пленарната седница во грчкиот Парламентот започна вчера, а од ...

Утре во 14.30 гласање за ратификација на Договорот од Преспа

Локално - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Атина под полициска опсада: 1,500 полицајци се подготвуваат за новите протести поради договорот со Македонија

Точка - 24.01.2019

Околу 1,500 полицајци се распоредени денес во грчкиот главен град во пресрет на почетокот на протестите против ратификацијата на Преспанскиот договор со Македонија во грчкиот парламент. Демонстрантите веќе започнаа да се собираат на Акропол во ...

Грчкиот парламент вечерва треба да гласа за ратификација на Преспанскиот договор

Република - 24.01.2019

По 16 часа континуирана расправа, во 02.30 часот по полноќ заврши првиот ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а продолжува денеска во 9.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Гласањето за Договорот од Преспа во грчкиот парламент поместено за утре во 14.30

Либертас - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време. На расправата за ратификација на Договорот од Преспа, пријавени за збор се ...

Грчкиот Парламент вечерва треба да гласа за ратификација на Договорот од Преспа

Вечер Прес - 24.01.2019

По 16 часа континуирана расправа, во 02.30 часот по полноќ заврши првиот ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а продолжува денеска во 9.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Гласањето за Договорот од Преспа во грчкиот парламент одложено за утре

еМагазин - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчкиот Парламент вечер треба да гласа за ратификација на Договорот од Преспа

Опсервер - 24.01.2019

По 16 часа континуирана расправа, во 02.30 часот по полноќ заврши првиот ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а продолжува денеска во 9.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Слоганот „Македонија е една и грчка“ е иредентистички, рече претседателот на грчкиот Парламент

Либертас - 24.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис смета дека слоганот „Македонија е една и грчка“ што се слушаше на протестите во Грција е „доста иредентистички слоган“, јави дописничката на МИА од Атина Говорејќи на расправата за ратификација на ...

Џафери за „Нафтемборики“ изразува убеденост дека Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во Грција

Опсервер - 24.01.2019

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери за грчкиот весник „Нафтемборики“, изразува убеденост дека Договорот од Преспа ќе помине во грчкиот Парламент, иако вели дека не сака да ги коментира внатрешно-политичките случувања во Грција и ...

Вуцис: Слоганот „Македонија е една и грчка“ е иредентистички

Република - 24.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис смета дека слоганот „Македонија е една и грчка“ што се слушаше на протестите во Грција е „доста иредентистички слоган“, јави дописничката на МИА од Атина.

Започна протестот против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент

Локално - 24.01.2019

Со грчки знамиња, пароли против Договорот од Преспа и „Македонија е грчка“, мал број Грци се собраа на почетокот од протестот пред Парламентот организиран од т.н „Комитет за борба за грчкиот карактер на Македонија“, јави МИА од Атина.

За Договорот од Преспа грчките пратеници ќе гласаат утре

Фактор - 24.01.2019

За Договорот од Преспа грчките пратеници утре ќе гласаат. Иако се очекуваше тоа да се случи денеска, сепак седницата ќе продолжи утре во 14 часот. Се смета дека причина за одлучување е тоа што ќе има масовни протести, додека во Парламентот беше ...

Вуцис: Слоганот „Македонија е една и грчка” е иредентистички

24Инфо - 24.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис смета дека слоганот „Македонија е една и грчка” што се слушаше на протестите во Грција е „доста иредентистички слоган”, јави дописничката на МИА од Атина Говорејќи на расправата за ратификација на ...

Гласањето за Договорот од Преспа во грчкиот Парламент поместено за утре во 14.30

4NEWS - 24.01.2019

Гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време, одложувањето е поради големиот број на пријавени пратеници за збор. На расправата за ратификација на Договорот од Преспа, ...

Партијата на Меркел ја повикува Нова демократија да гласа за Договорот од Преспа

Либертас - 24.01.2019

Германската владејачка партија ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел ја повика грчката опозициска партија Нова демократија да гласа за Договорот од Преспа во Парламентот на Грција. Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ...

Започна протестот против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент

Вечер Прес - 24.01.2019

Со грчки знамиња, пароли против Договорот од Преспа и „Македонија е грчка“, мал број Грци се собраа на почетокот од протестот пред Парламентот организиран од т.н „Комитет за борба за грчкиот карактер на Македонија“, јави дописничката на МИА од Атина.

Вечерва грчкиот Парламент ќе гласа за Договорот од Преспа

CivilMedia - 24.01.2019

По 16 часа континуирана расправа, во 02.30 часот по полноќ заврши првиот ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а продолжува денеска во 9.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Германската ЦДУ ја повика Нова демократија да го поддржи Преспанскиот договор

MTM - 24.01.2019

Германската владејачка партија ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел ја повика грчката опозициска партија Нова демократија да гласа за Договорот од Преспа во Парламентот на Грција. Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ...

Утре во 14.30 гласање за ратификација на Договорот од Преспа

Опсервер - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Германската ЦДУ ја повика Нова демократија да го поддржи Преспанскиот договор

Опсервер - 24.01.2019

Германската владејачка партија ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел ја повика грчката опозициска партија Нова демократија да гласа за Договорот од Преспа во Парламентот на Грција. Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ...

Германската ЦДУ ја повика Нова демократија да го поддржи Преспанскиот договор

24Инфо - 24.01.2019

Германската владејачка партија ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел ја повика грчката опозициска партија Нова демократија да гласа за Договорот од Преспа во Парламентот на Грција. Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ...

Започна протестот против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент

MTM - 24.01.2019

Со грчки знамиња, пароли против Договорот од Преспа и „Македонија е грчка", мал број Грци се собраа на почетокот од протестот пред Парламентот организиран од т.н „Комитет за борба за грчкиот карактер на Македонија", јави дописничката на МИА од Атина.

Грчкиот парламент го одложи гласањето за Преспанскиот договор

MTM - 24.01.2019

Парламентот во Атина денеска попладне го одложи гласањето за договорот со Македонија. Последната информација е дека премиерот Алексис Ципрас обезбедил мнозинство и документот се очекува да биде усвоен утре.

Започна протестот против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент

Опсервер - 24.01.2019

Со грчки знамиња, пароли против Договорот од Преспа и „Македонија е грчка“, мал број Грци се собраа на почетокот од протестот пред Парламентот организиран од т.н „Комитет за борба за грчкиот карактер на Македонија“, јави дописничката на МИА од Атина.

Утре во 14:30 гласање за ратификација на Договорот од Преспа (ДПЛ)

MTM - 24.01.2019

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30 часот по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Нови протести во Атина

Centar - 24.01.2019

Демонстрантите од Комунистичката партија на Грција рано утринава на ѕидините на древниот Акропол поставија два огромни транспарента против овој договор. Грчкиот парламент вечерва би требало да се гласа за ратификација на договорот од Преспа, што ...

Германската ЦДУ ја повика Нова демократија да го поддржи Преспанскиот договор

Локално - 24.01.2019

Германската владејачка партија ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел ја повика грчката опозициска партија Нова демократија да гласа за Договорот од Преспа во Парламентот на Грција. Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ...

Ратификацијата на договорот од Преспа во грчкиот парламент ќе се одржи утре

Точка - 24.01.2019

Кабинетот на претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис соопшти дека гласањето за ратификацијата на договорот од Преспа ќе се одржи утре, објави „Катимерини“. Според информациите, одлагањето на гласањето, кое требаше да се одржи доцна вечерва, ...

Ратификацијата на договорот од Преспа во грчкиот парламент ќе се одржи утре

Centar - 24.01.2019

Кабинетот на претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис соопшти дека гласањето за ратификацијата на договорот од Преспа ќе се одржи утре, објави „Катимерини“. Според информациите, одлагањето на гласањето, кое требаше да се одржи доцна вечерва, ...

Вуцис: Слоганот „Македонија е една и грчка“ е иредентистички

Опсервер - 24.01.2019

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис смета дека слоганот „Македонија е една и грчка“ што се слушаше на протестите во Грција е „доста иредентистички слоган“, јави дописничката на МИА од Атина Говорејќи на расправата за ратификација на ...

Протести против договорот од Преспа на повеќе локации низ Атина

Точка - 24.01.2019

Демонстрантите кои се против ратификација на договорот од Преспа со грчки знамиња в рацете и транспаренти дека „Македонија е грчка“ се собраа на повеќе локации низ Атина. Демонстранти има и пред грчкиот парламент каде во моментов тече вториот ден од ...

Вечерва протест против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент

Либертас - 24.01.2019

Со грчки знамиња, пароли против Договорот од Преспа и „Македонија е грчка“, мал број Грци се собраа на почетокот од протестот пред Парламентот организиран од т.н „Комитет за борба за грчкиот карактер на Македонија“.

Димитров: Грција со поголема самодоверба ќе биде резултатот на заокружување на целиот процес со Преспанскиот договор

Локално - 24.01.2019

Грција со поголема самодоверба на меѓународната сцена ќе биде резултатот на целосното прифаќање на Договорот од Преспа од грчка страна, земјата со тоа ќе ја зајакне својата позиција во регионот и пошироко, истакна шефот на македонската дипломатија ...

Последен ден од расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

24Инфо - 24.01.2019

Со задоцнување од 15 минути почна вториот и последен ден од расправата на пленарната седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, што ќе кулминира доцна вечерва со гласање на пратениците, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчките пратеници вечерва ќе гласаат за ратификација на договорот за името

Centar - 24.01.2019

Вториот ден од дебатата за преспанскиот договор, на пленарната седница во грчкиот парламент, ќе биде заокружена доцна вечерва, кога се очекува владата да обезбеди ратификација на спорниот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Финале на Договорот од Преспа во Грција, Атина под засилени безбедносни мерки поради новиот протест

еМагазин - 24.01.2019

Со задоцнување од 15 минути почна вториот и последен ден од расправата на пленарната седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, што ќе кулминира доцна вечерва со гласање на пратениците, јави дописничката на МИА од Атина.