TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Авганистан откриени девет тони експлозив

Сител - 18.03.2012

Безбедносните сили на Авганистан на почетокот од месецот открија девет тони експлозив, кој екстремистите планирале да го активираат во вторник, кога во земјата традиционално се одбележува Нова година.

Целите на САД во Авганистан остануваат исти

Р.С.Европа - 18.03.2012

Американскиот генерал Мартин Демпси изјави дека целите на САД во Авганистан остануваат исти и покрај последните случувања во земјата.

Бејлс ги уби 16. Авганистанци

Вечер Прес - 18.03.2012

Американскиот војник Роберт Бејлс, кој се сомничи дека минатата недела убил 16 авганистански цивили, пристигнал во американската база Форт Левенворт во Канзас, каде ќе биде задржан во воен затвор се ...

Во Авганистан откриени девет тони експлозив

Н.Македонија - 18.03.2012

Безбедносните сили на Авганистан на почетокот од месецот открија девет тони експлозив, кој екстремистите планирале да го активираат во вторник, кога во земјата традиционално се одбележува Нова година ...

Објавена фотографијата од американскиот војник што уби 16 цивили

Канал5 - 17.03.2012

Американската војска дури денеска го откри идентитетот на наредникот Бејлис, не сакајќи да открива други детали за него.

Објавен идентитетот на војникот осомничен за масакрот во Авганистан

24 Вести - 17.03.2012

Американскиот војник, кој е осомничен дека минатата седмица убил 16 авганистански цивили, меѓу кои имало жени и деца, се вика Роберт Бејлс (38) и е сместен во најпознатиот воен затвор во САД во Форт ...

Објавено името на војникот кој уби 16 деца и возрасни во Авганистан

Телма - 17.03.2012

Американскиот војник, кој е осомничен дека минатата седмица убил 16 авганистански цивили, меѓу кои имало жени и деца, се вика Роберт Бејлс (38) и е сместен во најпознатиот воен затвор во САД во Форт ...

Обама и Карзаи го потврдија повлекувањето на трупите од Авганистан во 2014-та

Deutsche Welle - 17.03.2012

Претседателите на САД и на Авганистан ја расчистија конфузијата околу повлекувањето на меѓународните сили од Хиндукуш. По телефонскиот разговор на двајцата лидери, од Белата куќа во Вашингтон ...

Објавен идентитетот на војникот осомничен за масакрот во Авганистан

МРТ - 17.03.2012

Американскиот војник, кој е осомничен дека минатата седмица убил 16 авганистански цивили, меѓу кои имало жени и деца, се вика Роберт Бејлс (38) и е сместен во најпознатиот воен затвор во САД во Форт ...

Објавен идентитетот на војникот осомничен за масакрот во Авганистан

Сител - 17.03.2012

Американскиот војник, кој е осомничен дека минатата седмица убил 16 авганистански цивили, меѓу кои имало жени и деца, се вика Роберт Бејлс (38) и е сместен во најпознатиот воен затвор во САД во Форт ...

Пентагон го откри идентитетот на војникот кој уби 16 Авганистанци

Макфакс - 17.03.2012

Пентагон го објави името на американски от војник осомничен за масакрот врз авганистанските цивили, пренесува телевизијата Fox News, повикувајќи се на сопствени извори во м инистерството за одбрана ...

Роберт Белс е војникот кој уби 16 цивили во Авганистан

Р.С.Европа - 17.03.2012

Американскиот војник кој уби 16 авганистански цивили се вика Роберт Белс, објави американската војска. Тој се уште не е обвинет и се наоѓа во Форт Лавенфорт во Канзас каде е префрлен од Авганистан ...

Објавен идентитетот на војникот осомничен за масакрот во Авганистан

Алфа - 17.03.2012

Американскиот војник, кој е осомничен дека минатата седмица убил 16 авганистански цивили, меѓу кои имало жени и деца, се вика Роберт Бејлс (38) и е сместен во најпознатиот воен затвор во САД во Форт ...

Откриен идентитетот на маринецот кој уби 16 цивили

Таратур - 17.03.2012

Американската армија дури денес го откри идентитетот на наредникот Бејлс, не сакајќи да даде никакви дополнителни детали за него.

Овој војник го направи масакрот во Авганистан

Курир - 17.03.2012

Американската војска го откри идентитетот на наредникот Бејлс, не сакајќи да дава никакви дополнителни податоци за него.

Ова е американскиот маринец кој уби 16 цивили

Нетпрес - 17.03.2012

Американската војска дури денес го отрки идентитетот на наредникот Бејлс, не сакајќи да дава никакви дополнителни податоци за него.

Роберт Бејлс е војникот што уби 16 цивили во Авганистан

+инфо - 17.03.2012

Американскиот војник, кој е осомничен дека минатата седмица убил 16 авганистански цивили, меѓу кои имало жени и деца, се вика Роберт Бејлс (38) и тој е сместен во најпознатиот воен затвор во САД во ...

Обама и Карзаи го потврдија повлекувањето на меѓународните сили од Авганистан

Сител - 17.03.2012

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот авганистански колега Хамид Карзаи денеска во телефонски разговор ја потврдија целта за повлекување на меѓународните сили од Авганистан до крајот на ...

Објавен идентитетот на војникот осомничен за масакрот во Авганистан

Press24 - 17.03.2012

Американскиот војник, кој е осомничен дека минатата седмица убил 16 авганистански цивили, меѓу кои имало жени и деца, се вика Роберт Бејлс (38) Американскиот војник, кој е осомничен дека минатата ...

Откриен е војникот кој уби 16 цивили во Авганистан

Sky - 17.03.2012

Американската војска соопшти дека, војникот кој уби 16 цивили во Авганистан се вика Роберт Белс. Војникот сеуште не е обвинет и се наоѓа во Форт Лавенфорт во Канзас, каде е префрлен од Авганистан ...

Војникот-убиец не сакал да служи во Авганистан

Н.Македонија - 17.03.2012

Масакрот врз цивилите може да предизвика одма­зднички напади во САД, предупреди ФБИ Во куќата во Кабул настрадале две жени и две деца Американскиот војник обвинет дека ладнокрвно убил 16 цивили во ...

Објавен идентитетот на војникот осомничен за масакрот во Авганистан

Идивиди - 17.03.2012

Американскиот војник, кој е осомничен дека минатата седмица убил 16 авганистански цивили, меѓу кои имало жени и деца, се вика Роберт Бејлс (38) и е сместен во најпознатиот воен затвор во САД во Форт ...

Американскиот војник- убиец „не бил здрав“

Deutsche Welle - 16.03.2012

Адвокатот на американскиот војник кој минатата недела застрела 16 цивили, претежно жени и деца во Авганистан, тврди дека неговиот клиент не бил психички здрав.

Војникот кој уби 16 цивили не сакал да оди во Авганистан

Канал5 - 16.03.2012

Адвокатот на војникот кој уби 16 цивили вели дека тој бил несреќен што го праќаат на мисија во Авганистан. Се огласи и адвокатот на американскиот војник кој во неделата уби 16 цивили.

Војникот кој уби цивили во Авганистан ќе биде префрлен во затвор во САД

+инфо - 16.03.2012

Американскиот војник обвинет за убиство на 16 цивили во Авганистан, би требало денеска да биде префрлен во американскиот воен затвор во Форт Ливенворт во Канзас, изјави еден висок воен претставник.

Албанскиот војник кој беше тешко ранет во Авганистан се врати дома

Press24 - 16.03.2012

На аеродромот „Мајка Тереза“ освен неговите најбилски, родителите и свршеницата, Печи го пречекаа и високи претставници на албанската армија.

Карзаи: САД не соработувале во истрагата за убиството на 16 цивили

Р.С.Европа - 16.03.2012

Авганистанскиот претседател Хамид Карази ги обвини Соединетите држави дека целосно не соработувале околу истрагата во врска со масакрот кога на 11 март еден американски војник убил 16 цивили.

Обама и Карзаи го потврдија повлекувањето на меѓународните сили од Авганистан до крајот на 2014 година

Press24 - 16.03.2012

Во соопштението се истакнува дека од почетокот на 2013 година раководството на воените операции во Авганистан ќе биде постепено пренесено на авганистанските сили, а американските војници ќе ...

Војникот кој уби 16 цивили не сакал да биде распореден во Авганистан

Р.С.Европа - 16.03.2012

Адвокатот Џон Хенри Браун од кого е побарано да го брани американскиот војник, обвинет за убиството на 16 авганистански селани во минатиот викенд изјави дека неговиот клиент не сакал по четвртти пат ...

Најмалку 20 војници го извршиле маскарот во Кандахар

МКД - 16.03.2012

Истрагата спроведена од страна на Авганистанскиот парламент покажала дека меѓу 15 и 20 американски војници учествувале во убивањата.

Меѓународните сили од Авганистан се повлекуваат до крајот на 2014 година

МРТ - 16.03.2012

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот авганистански колега Хамид Карзаи денеска во телефонски разговор ја потврдија целта за повлекување на меѓународните сили од Авганистан до крајот на ...

Стресот наводна причина за масакрот во Авганистан

Глас на Америка - 16.03.2012

Секретарот Панета во обид да го увери претседателот Карзаи дека правдата ќе го стаса водникот Адвокатот на 38-годишниот американски војник кој се товари за убиството на 16 авганистански цивили, вели ...

Војникот кој е осомничен за убиството на 16 цивили ќе биде префрлен во САД

Sky - 16.03.2012

Денеска американскиот војник кој е обвинет за убиство на 16 цивили во Авганистан треба да биде префрлен во затворот во САД, изјави висок воен претставник.

Странските војски дефинитивно си одат од Авганистан во 2014 година

Н.Македонија - 16.03.2012

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот авганистански колега Хамид Карзаи денеска во телефонски разговор ја потврдија целта за повлекување на меѓународните сили од Авганистан до крајот на ...

Остануваме во Авганистан и кога сојузниците имаат проблеми

Н.Македонија - 16.03.2012

Убивањето цивили, палењето на Куранот и жестоките безредија што ги предизвикаа овие инциденти не влијаат врз нашата одлука да чекаме западната алијанса да одлучи дали и кога нашите и другите војници ...

Карзаи: Војниците да се вратат во базите

Утрински - 15.03.2012

Претседателот Хамид Карзаи на американскиот министер за одбрана му предочи дека авганистанските сили се подготвени да ја преземат одговорноста за заштита на сопствената земја КАБУЛ – Талибанска ...

Нарко -тестови за војниците

Утрински - 15.03.2012

Брисел- НАТО воведе план за подетални испитувања на вработените во силите за безбедност во Авганистан, вклучувајќи и ненајавени наркотестови, изјави вчера на прес-конференција во седиштето на ...

Американскиoт воjник, кој уби 16 цивили во Авганистан, префрлен е во Кувајт

Вест - 15.03.2012

Американскиот војник, кој во неделата уби 16 цивили во Авганистан, е префрлен во Кувајт, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на американски официјален извор.

Воjникот што уби 16 цивили во Авганистан префрлен во Кувајт

Утрински - 15.03.2012

Американскиот војник, кој во неделата уби 16 цивили во Авганистан, е префрлен во Кувајт, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на американски официјален извор.

Тринаесет цивили загинаа од експлозија на бомба во Авганистан

24 Вести - 15.03.2012

Најмалку тринаесет цивили, четири жени и девет деца, загинаа денеска во експлозија на подметната бомба на пат во провинцијата Урузган, на југот на Авганистан, соопшти полицијата.

Затегната ситуација во Авганистан

Deutsche Welle - 15.03.2012

Денеска се одржуваат нови протести поради масакрот на американскиот војник врз цивили, а воени кругови информираат дека инцидентот при слетувањето на министерот Панета бил обид за напад.

Авганистанските пратеници бараат на американскиот војник да му се суди во Авганистан

24 Вести - 15.03.2012

Авганистанските пратеници разлутени денеска реагираа поради одлуката на САД да го префрлат од земјата американскиот војник, кој претходно оваа недела уби 16 авганистански цивили , нагласувајќи дека ...

Карзаи бара предвремено повлекување на НАТО

Deutsche Welle - 15.03.2012

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи со ненадеен предлог-бара повлекување на трупите на НАТО од селата. Талибанците во Авганистан ги прекинаа разговорите за мировни преговори со САД.

Во американската база „Кемп бастион“ спречен обид за напад врз маринци

МРТ - 15.03.2012

Во американската воена база „Кемп бастион“, во авганистанската провинција Хелманд, е спречен обид за атентат врз маринци, кои се собрале за да го пречекаат министерот за одбрана Лион Панета, ...

Нови протести во Авганистан поради странското воено присуство

МРТ - 15.03.2012

Над илјада луѓе излегоа денеска на протести во градот Калат, административниот центар на провинцијата Забул во јужниот дел на Авганистан, поради убиството на 16 цивили од американски војник.

Почина Авганистанецот што тргна со камион кон американскиот секретар за одбрана

Сител - 15.03.2012

Авганистанецот, кој вчера се обиде со камион да прегази група американски маринци во базата „Кемп бастион“ во провинцијата Хелманд, починал од изгореници, пренесоа британските медиуми.

Американскиoт воjник, кој уби 16 цивили префрлен е во Кувајт

Сител - 15.03.2012

Американскиот војник, кој во неделата уби 16 цивили во Авганистан, е префрлен во Кувајт, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на американски официјален извор.

Напад врз маринци кај Камп Бастион во Авганистан

Р.С.Европа - 15.03.2012

Американски преставници во Авганистан соопштија дека еден авганистанец загинал обидувајки се да нападне американски маринци за време на посетата на секретарот за одбрана Леон Панета.

Почина Авганистанецот што се обиде да изврши атентат врз Панета

Алфа - 15.03.2012

Авганистанецот, кој вчера со камион излета на аеродромската писта во базата „Кемп бастион“ во Авганистан, починал од изгореници.

Вчерашниот инцидент бил обид за напад врз Панета!

Inpress - 15.03.2012

Вашингтон, 15. март 2012 (ИНПРЕС) Авганистански преведувач, вчера во американската база Кемп Бастион, се обиде да ги нападне американските маринци, собрани да го пречекаат министерот за одбрана Леон ...

Американскиoт воjник што уби цивили e префрлен во Кувајт

+инфо - 15.03.2012

Американскиот војник, кој во неделата уби 16 цивили во Авганистан, e префрлен во Кувајт, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на американски официјален извор.

Спречен обид за напад врз маринци во база во Авганистан

Сител - 15.03.2012

Во американската воена база „Кемп бастион“, во авганистанската провинција Хелманд, е спречен обид за атентат врз маринци, кои се собрале за да го пречекаат министерот за одбрана Лион Панета, ...

Пратениците бараат на американскиот војник да му се суди во Авганистан

МРТ - 15.03.2012

Авганистанските пратеници разлутени денеска реагираа поради одлуката на САД да го префрлат од земјата американскиот војник, кој претходно оваа недела уби 16 авганистански цивили, нагласувајќи дека би ...

Експлозија на бомба во Авганистан,13 жртви

Р.С.Европа - 15.03.2012

Авганистанските власти соопштија дека девет деца и четири жени загинале од експлозија на бомба поставена покрај патот во покраината Орузган во јужниот дел на земјата.

Тринаесет цивили загинаа од експлозија на бомба во Авганистан

Press24 - 15.03.2012

Талибанците ја поставиле мината на патот и ја активирале кога патничкото комбе минувало крај неа Најмалку тринаесет цивили, четири жени и девет деца, загинаа денеска во експлозија на подметната бомба ...

Карзаи ги повика НАТО силите да ги напуштат селата во Авганистан

Р.С.Европа - 15.03.2012

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска ги повика НАТО силите да ги напуштат селата во земјата, по убиството на 16 цивили од страна на еден американски војник.

Талибанците ги прекинаа преговорите со САД

Р.С.Европа - 15.03.2012

Талибанците соопштија дека ги прекинале преговорите со САД кои се со цел да се стави крај на конфликтот во Авганистан. Според соопштението, талибанците ги обвинија САД дека имаат нејасна позициција и ...

Американскиoт воjник, кој уби 16 цивили во Авганистан, префрлен е во Кувајт

МРТ - 15.03.2012

Американскиот војник, кој во неделата уби 16 цивили во Авганистан, е префрлен во Кувајт, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на американски официјален извор.

Карзаи: американските сили да се повлечат од селата

Глас на Америка - 15.03.2012

Панета по средбата во Кабул уверен дека САД и Авганистан ќе се договорат за долгорочното американско присуство по повлекувањето на силите 2014-та.

Карзаи побара повлекување на странските војници од авганистанските села

Press24 - 15.03.2012

Во Авганистан распоредени се приближно 130.000 војници на ИСАФ, од кои 90.000 се американски војници. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска побара од американскиот секретар за одбрана Леон ...

Авганистанските талибанци прекинуваат преговори со САД

Press24 - 15.03.2012

Во почетокот на јануари за првпат талибанците изразија намера да отворат канцеларија во Катар за да преговараат со САД. Авганистанските талибанци соопштија денеска дека ги прекинуваат првичните ...

Карзаи побара повлекување на странските војници

+инфо - 15.03.2012

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска побара од американскиот секретар за одбрана Леон Панета сите странски војски под команда на НАТО да се повлечат од авганистанските села, откако пред ...

Авганистанецот, што се обиде да изврши атентат врз Лион Панета, починал

МРТ - 15.03.2012

Авганистанецот, кој вчера се обиде со камион да прегази група американски маринци во базата „Кемп бастион“ во провинцијата Хелманд, починал од изгореницир, пренесоа британските медиуми.

Почина Авганистанецот што се обиде да изврши атентат врз Панета

Курир - 15.03.2012

Авганистанецот, кој вчера се обиде со камион да прегази група американски маринци во базата „Кемп бастион“ во провинцијата Хелманд, почина од изгореници, јавија британските медиуми.

Почина Авганистанецот што тргна со камион кон американскиот секретар за одбрана

Вечер Прес - 15.03.2012

Авганистанецот, кој вчера се обиде со камион да прегази група американски маринци во базата Кемп бастионн во провинцијата Хелманд, починал од изгореници, пренесоа британските медиуми.

При експлозија на бомба во Авганистан загинаа 13 лица

Sky - 15.03.2012

При експлозија на бомба која била поставена покрај патот во покраината Орузган во јужниот дел на земјата загинале девет деца и четири жени, соопштија авганистанските власти.

Пратеници бараат на американскиот војник да му се суди во Авганистан

Н.Македонија - 15.03.2012

Авганистанските пратеници денеска реагираа поради одлуката на САД да го префрли од земјата американскиот војник, кој неделава уби 16 авганистански цивили, нагласувајќи дека би требало да му се суди ...

Нови протести во Авганистан поради странското воено присуство

Идивиди - 15.03.2012

Кабул, 15 март 2012 (МИА) - Над илјада луѓе излегоа денеска на протести во градот Калат, административниот центар на провинцијата Забул во јужниот дел на Авганистан, поради убиството на 16 цивили од ...

Да се повлечат сите странски војници

Идивиди - 15.03.2012

Кабул, 15 март 2012 (МИА) - Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска побара од американскиот секретар за одбрана Леон Панета сите странски војски под команда на НАТО да се повлечат од ...

Талибанците се закануваат дека ќе им ги отсечат главите на американските војници

Дневник - 14.03.2012

Авганистанските талибанци се заканија вчера дека ќе им ги отсечат главите на американските војници во знак на одмазда за масакрот на 16 авганистански цивили, кој го извршил американски војник во ...

Масакр на полноќ!

Утрински - 14.03.2012

Војникот кој уби 16 Авганистанци имал тешка повреда на мозокот добиена во Ирак Во понеделникот се појавија нови детали во врска со осомничениот, водникот кој моментално е во притвор во Авганистан.

Видео-снимка од американскиот водник, кој уби 16 Авганистанци, како се враќа во базата

24 Вести - 14.03.2012

Водникот на копнените сили на САД во Авганистан, кој е обвинет дека уби 16 авганистански цивили, бил снимен од набљудувачка камера.

Осум цивили загинаа во бомбашки напад во провинцијата Хелманд

МРТ - 14.03.2012

Осум цивили беа убиени денеска во експлозија на бомба постацена покрај пат во провинцијата Хелманд во јужен Авганистан, каде денеска во посета пристигна шефот на Пентагон Леон Панета.

Германскиот министер за одбрана пристигна во посета на Авганистан

МРТ - 14.03.2012

Германскиот министер за одбрана Томас де Мезиер денеска пристигна во ненајавена посета на Кабул, два дена по посетата на канцеларот Ангела Меркел, соопштија француските агенции.

Четворица загинати при експлозија на бомба во Пакистан

Р.С.Европа - 14.03.2012

Пакистанските власти соопштија дека најмалку 4 лица загинале, а двајца се повредени при експлозија на бомба поставена покрај патот во бунтовнички реон на границата со Авганистан.

Панета: Инцидентот нема да ги поткопа американско-авганистанските односи

Глас на Америка - 14.03.2012

Првиот човек на Пентагон во посета на Авганистан по убиството на 16 цивили. Американскиот секретар за одбрана Леон Панета вели дека последните насилства во Авганистан, вклучувајќи го и смртоносниот ...

НАТО воведува наркотестови и подетални проверки на вработените во силите за безбедност во Авганистан

Press24 - 14.03.2012

Предвидено е тој план да биде исполнет од специјална армиска комисија, која ќе организира и дополнителни курсеви за обука за вработените во службите за безбедност.

Цената на животот во Авганистан - 210 долари

Макфакс - 14.03.2012

Животот на Авганистанците, доколку го одземе војник на НАТО, различно се вреднува а кога станува за исплата во пари, подобро е да се загине од германски или италијански отколку од американски или ...

Панета: Убиството на цивили и палењето на Коранот се загрижувачки

Press24 - 14.03.2012

Запалувањето примероци од Коранот и убиството на цивили од страна на американски војници е многу загрижувачко, изјави денеска министерот за одбрана на САД Лион Панета, кој е во посета на Авганистан.

Инцидент при слетувањето на авионот на Панета во Авганистан

Р.С.Европа - 14.03.2012

Пентагон соопшти дека еден автомобил експлодирал на пистата во кампот Бастион во покраината Хелманд при слетувањето на авионот на американскиот секретар за одбрана Леон Панета.

Обама не очекува промена на планот за повлекување на коалициските сили од Авганистан

Press24 - 14.03.2012

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека САД, Велика Британија и нивните сојузници од Алијансата ќе се придржуваат до обврските следната година да минат од воена во улога на сили за ...

Леон Панета во дводневна посета на Авганистан

Алфа - 14.03.2012

Американскиот секретар за одбрана Леон Панета денеска пристигна во ненајавена дводневна посета во Авганистан. Неговата посета е во моментот кога САД се обидуваат да ги санираат последиците од ...

Видео-снимка од американскиот водник, кој уби 16 Авганистанци

МРТ - 14.03.2012

Водникот на копнените сили на САД во Авганистан, кој е обвинет дека уби 16 авганистански цивили, бил снимен од набљудувачка камера.

Леон Панета во дводневна посета на Авганистан

МРТ - 14.03.2012

Американскиот секретар за одбрана Леон Панета денеска пристигна во ненајавена дводневна посета во Авганистан. Неговата посета е во моментот кога САД се обидуваат да ги санираат последиците од ...

Панета во ненајавена посета на Авганистан

Нетпрес - 14.03.2012

Американскиот министер за одбрана, Леон Панета, допатува во ненајавена посета на Авганистан, додека Вашингтон се обидува да ја смири ситуацијата заради убиството на 16 цивили од страна на еден ...

Панета во ненајавена посета на Авганистан

Макфакс - 14.03.2012

Американскиот министер за одбрана Леон Панета во средата пристигна во посета на Авганистан, каде треба да одржи разговори со преставници на властите, јавуваат агенциите.

Палењето на Куранот и убиството на цивили се тешки инциденти, изјави Панета

Р.С.Европа - 14.03.2012

Американскиот секретар за одбрана Леон Панета, кој е во посета на Авганистан, изјави дека палењето на Куранот и убиството на 16 авганистански цивили од страна на американски војник, се многу ...

Наркотестови за војниците на НАТО во Авганистан

Курир - 14.03.2012

НАТО воведе план за подетални испитувања на вработените во силите за безбедност во Авганистан, вклучувајќи и ненајавени наркотестови, изјави денеска на прес-конференција во седиштето на Алијансата во ...

Бомбашки напади во Авганистан, девет жртви

Р.С.Европа - 14.03.2012

Најмалку девет лица загинаа при експлозија на две бомби во јужен Авганистан. Нападот се случи во време кога американскиот секретар за одбрана Леон Панета ги посети војниците во воениот камп во ...

При бомбашки напад во Авганистан загинаа девет лица

Sky - 14.03.2012

При експлозија на две бомби во јужен Авганистан загинаа најмалку девет лица. Нападот се случил во време кога секретарот за одбрана на Америка Леон Панета бил во посета на војниците во воениот камп во ...

При експлозија на бомба во Пакистан загинале 4 лица

Sky - 14.03.2012

Најмалку 4 лица загинале а две лица се повредени при експлозија на бомба која била поставена покрај патот во бунтовничкиот регион на границата со Авганистан, соопштија пакистанските власти.

Авганистанец украл возило на НАТО и го запалил на аеродром, додека слетувал авионот со Леон Панета

Sky - 14.03.2012

Еден Авганистанец денеска украл автомобил од база на НАТО во Авганистан, го возел до аеродром и го запалил во време кога слетал министерот за одбрана на САД, Леон Панета, но се уште не е јасно како ...

Авганистанец се самозапали пред авионот на Леон Панета

Н.Македонија - 14.03.2012

Авганистанец украл возило од база на НАТО во Авганистан и со него дошол на пистата во време кога слетувал авион во кој бил американскиот секретар за одбрана Леон Панета, по што се запалил, но не е ...

Масакрот го зовре Авганистан

Н.Македонија - 14.03.2012

Вооружени бунтовници вчера нападнаа висока владина делегација во двете села во јужен Авганистан, каде што американски војник викендот уби 16 цивили, повеќето жени и деца Над 2.000 лица во Џалалабад ...

Остануваме во Авганистан

Идивиди - 14.03.2012

Вашингтон, 13 март 2012 (МИА) - Белата куќа денеска соопшти дека во моментот не ја разгледува опцијата за вонредно повлекување на американските војници од Авганистан, по масакрот кога еден ...

Талибанците почнаа да се одмаздуваат

Телма - 13.03.2012

Милитантите во Авганистан ја нападнаа денеска владината делегација која ја посети локацијата каде што еден американски војник уби 16 авганистански цивили.

Фаталнa одбивност

Утрински - 13.03.2012

Димитар Чулев Три нешта се извесни по последниот трагичен инцидент во Авганистан кога војник-самотник уби 16 лица од кои девет деца и три жени: Настанот нема да помине како колатерална штета на ...

Талибанците се закануваат со одмазда

Дневник - 13.03.2012

Авганистанскиот претседател Хамид Kарзаи ги опиша убиствата како намерни, кои не можат да се простат, истовремено критикувајќи ги западните војски за неуспехот да ги спречат цивилните жртви ...

Протести по масакрот врз цивилите во Авганистан

Deutsche Welle - 13.03.2012

Авганистанска владина делегација е нападната додека го посетувала местото на кое во неделата американски војник уби 16 цивили.

Талибанците нападнаа владина делегација на местото каде американскиот војник уби 16 цивили

Канал5 - 13.03.2012

Талибанските бунтовници нападнаа авганистанска владина делегација која го посетила местото каде што американски војник уби 16 цивили, јави Би Би Си.

Панета: Можна смртна казна за војникот на САД кој уби 16 цивили

Канал5 - 13.03.2012

Војникот кој во неделата во Авганистан уби 16 цивили меѓу кои 9 деца би можел да биде осуден на смрт – изјави американскиот министер за одбрана Леон Панета.

Дипломати во Кабул разгледуваат можно апокалиптично сценарио во Авганистан

Сител - 13.03.2012

Дипломати во Кабул ја разгледуваат можноста за апокалиптично сценарио во Авганистан, според кое авганистанскиот претседател Хамид Карзаи одбива да им дозволи на американските воени советници да ...

Дипломати во Кабул разговараат за можното апокалиптично сценарио

МРТ - 13.03.2012

Дипломати во Кабул ја разгледуваат можноста за апокалиптично сценарио во Авганистан, според кое авганистанскиот претседател Хамид Карзаи одбива да им дозволи на американските воени советници да ...

Можна смртна казна за американскиот војник-убиец

Макфакс - 13.03.2012

Американскиот министер за одбрана Леон Панета изјави дека доколку на американскиот војник кој изврши масакр над 16 цивили во Авганистан му се суди во рамките на американскиот правосуден систем би ...

Обама: Нема да се брза со повлекувањето од Авганистан

Р.С.Европа - 13.03.2012

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека нема да се брза со повлекувањето на американските војници од Авганистан и покрај инцидентот во кој американски војник уби 16 цивили на единаесетти ...

Панета: Можна смртна казна за американскиот војник кој уби 16 цивили

Нетпрес - 13.03.2012

Американскиот министер за одбрана Леон Панета изјавил дека доколку во американското правосудство му се суди на војникот кој уби 16 цивили во Авганистан, за него може да биде побарана доживотна казна.

Студентски протести во Авганистан

Р.С.Европа - 13.03.2012

Неколку стотици студенти демонстрираа во авганистанскиот град Џалалабад во знак на протест поради убивањето на 16 цивили од страна на еден американски војник пред два дена.

Загина авганистански војник

Глас на Америка - 13.03.2012

Нападната авганистанската владина делегација во посета на селата каде неделата американски војник, според наводите, уби 16 цивили.

Милошоски: АРМ да се повлече од Авганистан

МКД - 13.03.2012

По убивањето цивили во Авганистан, време е Македонија да ја разгледа одлуката за учество на македонски воени трупи во ИСАФ-мисијата на НАТО во Авганистан.

Ванковска: Македонија не треба да учествува во неморалната војна во Авганистан

МКД - 13.03.2012

Подобро за Македонија е да му се посвети на својот внатрешен мир и развој, наместо да учествува во една неморална и нелегитимна војна, смета професорката Билјана Ванковска , принципиелен критичар на ...

Американците остануваат во Авганистан

Нетпрес - 13.03.2012

Масакрот на авганистанските цивили, што го изврши еден американски војник, нема да ги промени плановите на Соединетите Американски Држави, ниту пак ќе доведе до повлекување на американските трупи, ...

Обама: Виновните за убиството на цивили во Авганистан ќе сносат одговорност

МРТ - 13.03.2012

Американскиот претседател Барак Обама денеска изјави дека издал наредба Пентагон да изврши темелна и сериозна истрага на убиството на авганистански цивили од страна на американски војник, кој отвори ...

Обама-виновните за убиство на цивили во Авганистан ќе одговараат пред законот

Р.С.Европа - 13.03.2012

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека му наредил на Пентагон да ги вложи сите напори во истрагата за убиството на 16 цивили од страна на еден американски војник во Авганистан.

Водникот осомничен за убиствата во Авганистан на воен суд?

Глас на Америка - 13.03.2012

Инцидентот може да се одрази на американската улога во земјата по повлекувањето на војниците, сметаат стручњаците. Американските и авганистански претставници велат дека водникот ја напуштил својата ...

Што ќе прави Карзаи без Американците?

Вечер Прес - 13.03.2012

Без поддршка на американски инструктори за обучување, слабомотивираните авганистански сили ќе имаат потешкотии да одржат дури и ограничено ниво на безбедност и Авганистан може повторно да западне во ...

Панета: Постои можност за смрттна казна за американскиот војник кој уби 16 цивили

Sky - 13.03.2012

Доколку во американското правосудство му се пресуди на војникот кој убил 16 цивили во Авганистан за него може да биде побарана доживотна затворска казна, изјави американскиот министер за одбрана Леон ...

Талибанците најавија одмазда за масакрот на цивили во Авганистан

Н.Македонија - 13.03.2012

Талибанците вчера се заканија со одмазднички напади за масакрот викендов во јужната авганистанска провинција Кандахар, каде што американски војник уби 16 цивили, од кои повеќето жени и деца Убиството ...

Обама: Убиството на авганистански цивили од американски војник е трагичен настан

24 Вести - 12.03.2012

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека длабоко жали за убиството на 16 цивили Авганистанци од американски војник и го оквалификува инцидентот како трагичен и шокирачки.

Зголемени мерките на безбедност во мировните мисии во Авганистан

Канал5 - 12.03.2012

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека „длабоко жали“ поради вчерашното убиството на 16 авганистански цивили од страна на американски војник.

Талибанците ветија одмазда кон „умноболните американци“

Телма - 12.03.2012

Талибанците денеска ветија дека ќе им се одмаздат на „умноболните американски дивјаци“ за масакрот за време на викендов, кога американски војник уби 16 цивили, меѓу кои и девет деца во јужен ...

Меркел скептична за повлекувањето од Авганистан во 2014-та година

Deutsche Welle - 12.03.2012

Германската канцеларка Ангела Меркел за време на посетата на Авганистан изрази скепса дека борбените трупи на НАТО ќе можат да се повлечат од оваа земја како што е планирано во 2014-та година.

Меркел скептична за брзо повлекување од Авганистан

Телма - 12.03.2012

Повлекувањето на трупите од Aвганистан, можеби нема да се случи до крајот на 2014 година, изјави канцеларката Aнгела Mеркел, за време на посетата на германските војници во Авганистан.

Расмусен: Шок поради убиството на цивили во Авганистан

Вест - 12.03.2012

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека е шокиран поради смртта на 16 цивили во авганистанската провинција Кандахар и побара темелна истрага.

Ќе им се одмаздиме на „умоболните американски дивјаци“

24 Вести - 12.03.2012

Талибанците денеска ветија дека ќе им се одмаздат на „умноболните американски дивјаци“ за масакрот за време на викендов, кога американски војник уби 16 цивили, меѓу кои и девет деца во јужен ...

Талибанците најавија одмазда за масакрот во Авганистан

Утрински - 12.03.2012

Талибанците денеска ветија дека ќе им се одмаздат на „умноболните американски дивјаци“ за масакрот за време на викендов, кога американски војник уби 16 цивили, меѓу кои и девет деца во јужен ...

Расмусен - Шок поради убиството на цивили во Авганистан

Утрински - 12.03.2012

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека е шокиран поради смртта на 16 цивили во авганистанската провинција Кандахар и побара темелна истрага.

Меркел во ненадејна посета на Авганистан

Утрински - 12.03.2012

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска допатува во ненадејна посета на Авганистан, каде изјави дека не може да биде сигурна дека меѓународните сили ќе се повлечат до 2014 година, како што првично ...

Талибанците најавија одмазда за масакрот во јужен Авганистан

Вест - 12.03.2012

Талибанците денеска ветија дека ќе им се одмаздат на „умноболните американски дивјаци“ за масакрот за време на викендов, кога американски војник уби 16 цивили, меѓу кои и девет деца во јужен ...

Американски војник уби 16 цивили во Авганистан

Утрински - 12.03.2012

Војникот отворил оган и врз жени и деца откако доживеал нервен слом. Тој ја напуштил воена база и отворил оган откако влегол во локални куќи.

Меркел во Авганистан во непријатен момент

Deutsche Welle - 12.03.2012

По четврти пат како германски канцелар Ангела Меркел е во посета на војниците на Бундесверот во Авганистан. Таму населението е во шок по масакрот на еден американски војник врз повеќемина цивили.

Ангела Меркел ненајавено во Авганистан

Р.С.Европа - 12.03.2012

Германскиот Канцелар Ангела Меркел пристигна во Авганистан во ненајавена посета на германските војници, Меркел е во посета на трупите во Мазар - и – Шариф.

Најверојатно 45 лица се затрупани од лавина во Авганистан

Press24 - 12.03.2012

Две села во оддалечен реон во североисточниот дел на Авганистан беа затрупани од лавина и најверојатно 45 лица се наоѓаат под снегот, соопштија авганистанските власти.

Талибанците најавија одмазда за масакрот во јужен Авганистан

Press24 - 12.03.2012

Талибанците денеска ветија дека ќе им се одмаздат на „умноболните американски дивјаци“ за масакрот за време на викендов, кога американски војник уби 16 цивили, меѓу кои и девет деца во јужен ...

Расмусен и Обама шокирани поради убиството на цивили во Авганистан

Курир - 12.03.2012

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и американскиот претседател Барак Обама се шокирани поради смртта на 16 цивили во авганистанската провинција Кандахар.

Расмусен: Шок поради убиството на цивили во Авганистан

МРТ - 12.03.2012

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека е шокиран поради смртта на 16 цивили во авганистанската провинција Кандахар и побара темелна истрага.

Снежна лавина во Авганистан отсече две села

Р.С.Европа - 12.03.2012

Авганистанските власти стравуваат дека најмалку 45 луѓе загинаа при снежна лавина која отсекла две села на северо-запад во Нуристан.

Ангела Меркел пристигна во Авганистан, но не успеа да ја посети базата на бундесверот

Inpress - 12.03.2012

Кабул, 12. март 2012 (ИНПРЕС) Канцеларката на Германија Ангела Меркел пристигна во изненадувачка посета на Авганистан, но не успеа да ја посети базата на бундесверот во провинцијата Кундуз.

Најверојатно 45 лица се затрупани од лавина во Авганистан

МРТ - 12.03.2012

Две села во оддалечен реон во североисточниот дел на Авганистан беа затрупани од лавина и најверојатно 45 лица се наоѓаат под снегот, соопштија авганистанските власти.

Расмусен жали за инцидентот во Авганистан

Р.С.Европа - 12.03.2012

Генералниот Секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен го изрази своето жалење за убиството на 16 селани што го изврши вчера американскиот војник во Авганистан.

Талибанците најавија одмазда за масакрот

Алфа - 12.03.2012

Талибанците денеска ветија дека ќе им се одмаздат, на како што наведоа на нивната интернет страница, „умноболните американски дивјаци“ за масакрот што се случи викендов, кога војник уби 16 цивили во ...

Меркел: повлекувањето од Авганистан до 2014 не е сигурно

Р.С.Европа - 12.03.2012

Германскиот Канцелар Ангела Меркел која е во Авганистан во ненајавена посета на германските војници кај Мазар - и – Шариф изјави дека не е сеуште јасно дали тие ќе се повлечат од земјата до 2014 ...

НАТО: На еден американски војник ќе му се суди за убиство на 16 авганистански цивили

Press24 - 12.03.2012

На еден американски војник ќе му се суди за убиство на 16 авганистански цивили во јужен Авганистан, изјави портпаролот на Меѓународните сили за поддршка на безбедноста во земјата (ИСАФ), Карстен ...

Талибаните се заканија со одмазда за авганистанските цивили

Макфакс - 12.03.2012

Во неделите околу три часот наутро, војник од американскиот контигент на меѓународните сили на НАТО во Авганистан, стациониран во покраината Кандахар, ја напуштил својата база тешко вооружен убивајќи ...

Меркел неочекувано го посети Авганистан

Курир - 12.03.2012

Неможам да бидам сигурна дека меѓународните сили ќе се повлечат до 2014 година, како што првично беше планирано, изјави германскиот канцелар Ангела Меркел во Авганистан, каде денеска допатува во ...

Авганистан: Во снежно невреме загинаа 45 лица

Нетпрес - 12.03.2012

Најмалку 45 лица го загубиле животот кога лавина затрупала домови во источен Авганистан, во текот на најтешката зима во таа земја во изминатите 30 години.

Авганистанскиот Парламент побара судскиот процес за убиствата на 16 авганистански цивили да се води во Авганистан

Press24 - 12.03.2012

Пратениците од Претставничкиот дом ја прекинаа денеска работата, откажувајќи ги седниците во знак на протест поради инцидентот.

Талибанците најавија одмазда за масакрот во јужен Авганистан

Сител - 12.03.2012

Талибанците денеска ветија дека ќе им се одмаздат на „умноболните американски дивјаци“ за масакрот за време на викендов, кога американски војник уби 16 цивили, меѓу кои и девет деца во јужен ...

Талибан најави одмазда за убиството на 16 цивили

Глас на Америка - 12.03.2012

Обама изрази сочувство, Карзаи вели дека нападот е намерно убиство на недолжни цивили за кое нема прошка. Талибан се закани со одмазда против, како што наведува, „американските дивјаци“ откако ...

Војникот-убиец требал да воспостави доверба со населението

Нетпрес - 12.03.2012

Наредникот, кој е осомничен за убиство на 16 цивили во Авганистан, претежно жени и деца, е војник од сојузната американска држава Вашингтон.

Авганистан бара јавно судење за Американецот-убиец

МКД - 12.03.2012

Бригадниот генерал Карстен Јакобсон, портпаролот на коалициските сили во Авганистан, денес вети дека народот на Авганистан ќе ја добие правдата.

Албанската полиција приведе 24 Авганистанци

Макфакс - 12.03.2012

Албанската полиција приведе 24 Авганистанци кои илегално влегле во земјата од Грција, со намера да заминат за Италија преку албанското јужно пристаниште Валона, соопшти во понеделник извор во ...

Кој убиваше во Авганистан

Оff.net - 12.03.2012

38-годишен татко на две малолетни деца, со 11 години стаж во Армијата, е човекот кој викендов во Авганистан уби 16 цивили.

Не се менува стратегијата на НАТО и покрај убиството на 16 авганистански цивили

Сител - 12.03.2012

Убиството на 16 цивили од американски војник во Авганистан нема да го промени тајмингот за повлекување на војските на НАТО од државата до крајот на 2014 година, изјави денеска портпарол на НАТО Оана ...

Повлекување на ИСАФ од Авганистан пред 2014?

Алфа - 12.03.2012

Германската канцеларка Ангела Меркел, денеска пристигна во ненaјавена посета на германските трупи во Авганистан. Посетата следува по вчерашното убиство на 16 цивили од американски војник, во момент ...

Лавина затрупа 45 лица во Авганистан

Курир - 12.03.2012

Најверојатно 45 лица се наоѓаат под снег, откако две села во оддалечен реон во североисточниот дел на Авганистан беа затрупани од лавина, соопштија авганистанските власти.

Талибанците ќе се одмаздуват за масакарот

Курир - 12.03.2012

Поради масакарот кој се случи викендов, откако американски војник уби 16 цивили, меѓу кои и девет деца во јужен Авганистан, талибанците ветија дека ќе им се одмаздат на „умноболните американски ...

Меркел во ненадејна посета на Авганистан

Алфа - 12.03.2012

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска допатува во ненадејна посета на Авганистан, каде изјави дека не може да биде сигурна дека меѓународните сили ќе се повлечат до 2014 година, како што првично ...

Талибаните се заканија со одмазда за авганистанските цивили

Кајгана - 12.03.2012

Во неделите околу три часот наутро, војник од американскиот контигент на меѓународните сили на НАТО во Авганистан, стациониран во покраината Кандахар, ја напуштил својата база тешко вооружен, ...

Расмусен: Шок поради убиството на цивили во Авганистан

Сител - 12.03.2012

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека е шокиран поради смртта на 16 цивили во авганистанската провинција Кандахар и побара темелна истрага.

На еден американски војник ќе му се суди за убиство на 16 авганистански цивили

МРТ - 12.03.2012

На еден американски војник ќе му се суди за убиство на 16 авганистански цивили во јужен Авганистан, изјави портпаролот на Меѓународните сили за поддршка на безбедноста во земјата (ИСАФ), Карстен ...

Меркел во ненадејна посета на Авганистан

МРТ - 12.03.2012

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска допатува во ненадејна посета на Авганистан, каде изјави дека не може да биде сигурна дека меѓународните сили ќе се повлечат до 2014 година, како што првично ...

Талибанците најавија одмазда за масакрот во Авганистан

+инфо - 12.03.2012

Талибанците денеска ветија дека ќе им се одмаздат на „умноболните американски дивјаци“ за масакрот за време на викендов, кога американски војник уби 16 цивили, меѓу кои и девет деца во јужен ...

Авганистанскиот Парламент побара судскиот процес за убиствата во Авганистан

МРТ - 12.03.2012

Авганистанскиот Парламент бара на Американците, виновни за вчерашното убиство на 16 цивили во јужен Авганистан, да им биде судено на јавен процес на авганистанска територија.

Албанската полиција приведе 24 Авганистанци

Кајгана - 12.03.2012

Албанската полиција приведе 24 Авганистанци кои илегално влегле во земјата од Грција, со намера да заминат за Италија преку албанското јужно пристаниште Валона, соопшти во понеделник извор во ...

Не се менува стратегијата на НАТО и покрај убиството на 16 авганистански цивили

МРТ - 12.03.2012

Убиството на 16 цивили од американски војник во Авганистан нема да го промени тајмингот за повлекување на војските на НАТО од државата до крајот на 2014 година, изјави денеска портпарол на НАТО Оана ...

Обама „ длабоко жали “ за убиството на цивили во Авганистан

Р.С.Европа - 12.03.2012

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека „длабоко жали “ поради вчерашното убиството на 16 авганистански цивили од страна на американски војник.

Талибанците најавија одмазда за масакрот во јужен Авганистан

МРТ - 12.03.2012

Талибанците денеска ветија дека ќе им се одмаздат на „умноболните американски дивјаци“ за масакрот за време на викендов, кога американски војник уби 16 цивили, меѓу кои и девет деца во јужен ...

Ќе им се одмаздиме на "умоболните дивјаци" од САД

Вечер Прес - 12.03.2012

Авганистанскиот Парламент бара на Американците, виновни за завчерашното убиство на 16 цивили во Јужен Авганистан, да им биде судено на јавен процес на авганистанска територија.

Американски војник уби 17 цивили во Авганистан

Н.Македонија - 12.03.2012

Американски војник убил најмалку 17 цивили, а ранил уште четворица други, во напад врз неколку селски куќи во авганистанската провинција Кандахар Војникот вчераутро сам ја напуштил базата и набрзо ...

Талибанците најавија одмазда за масакрот во јужен Авганистан

Н.Македонија - 12.03.2012

Талибанците денеска ветија дека ќе им се одмаздат на умоболните американски дивјаци“ за масакрот за време на викендов, кога американски војник уби 16 цивили, меѓу кои и девет деца во јужен Авганистан ...

Ќе се одмаздиме за масакрот

Идивиди - 12.03.2012

Кабул, 12 март 2012 (МИА) - Талибанците денеска ветија дека ќе им се одмаздат на „умноболните американски дивјаци“ за масакрот за време на викендов, кога американски војник уби 16 цивили, меѓу кои и ...