TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Референдум за одбележување на 9 јануари како роденден на Република Српска

Алсат-М - 25.09.2016

Во Република Српска денеска се одржува референдум, прв во дејстонска БиХ, на кој граѓаните ќе се изјаснат дали сакаат 9 јануари во иднина да се одбележува како Ден на Републиката во РС. Официјалните претставници на РС ги повикаа граѓаните масовно да ...

Референдум за одбележување на 9 јануари како роденден на Република Српска

24 Вести - 25.09.2016

Во Република Српска денеска се одржува референдум, прв во дејстонска БиХ, на кој граѓаните ќе се изјаснат дали сакаат 9 јануари во иднина да се одбележува како Ден на Републиката во РС. Официјалните претставници на РС ги повикаа граѓаните масовно да ...

Референдум за одбележување на 9 јануари како роденден на Република Српска

ТВ21 - 25.09.2016

Во Република Српска денеска се одржува референдум, прв во дејстонска БиХ, на кој граѓаните ќе се изјаснат дали сакаат 9 јануари во иднина да се одбележува како Ден на Републиката во РС. Официјалните претставници на РС ги повикаа граѓаните масовно да ...

Референдум за одбележување на 9 јануари како роденден на Република Српска

Телма - 25.09.2016

Во Република Српска денеска се одржува референдум, прв во дејстонска БиХ, на кој граѓаните ќе се изјаснат дали сакаат 9 јануари во иднина да се одбележува како Ден на Републиката во РС. Официјалните претставници на РС ги повикаа граѓаните масовно да ...

Без инциденти на референдумот во Република Српска

Алсат-М - 25.09.2016

На референдумот во Република Српска не се забележани инциденти. До 13 часот гласале 30, 48 проценти од вкупниот број запишани граѓани со право на глас. Претседателот на Република Српска Милорад Додик запрашан за можната кривична пријава против него ...

Ова се првичните резултати од референдумот во Република Српска

Алсат-М - 25.09.2016

Според првите неофицијални резултати од референдумот во Република Српска и врз основа на 30,76 отсто обработени избирачки места, 99,80 отсто од граѓаните порачале дека сакаат 9 јануари да биде Ден на Република Српска.

Почна референдумот во Република Српска

Канал5 - 25.09.2016

Под силно полициско обезбедување, во Република Српска започна референдумот на кој граѓаните треба да се изјаснат дали се за или против 9 јануари да биде национален празник – ден кога во 92 та беше прогласена Република Српска.

Референдумот во Република Српска го тресе регионот

24 Вести - 25.09.2016

Поради сомневање за корупција, в понеделник ќе започне постапката за суспензија на главниот обвинител на БИХ Горан Салиховиќ. И по ова како што пишува весникот „Данас“ би следувало апсење на Претседателот на Република Српска Милорад Додик поради ...

Референдум во Република Српска

Телма - 25.09.2016

Босанските Срби се изјаснуваат на референдумот дали Денот на државноста на Република Српска ќе се празнува на 9 јануари, третиот ден на Божиќ и покрај забраната на Уставниот суд во Сараево.

Референдумот на Република Српска нема да го запали Балканот

Дневник - 25.09.2016

Откако српските медиуми објавија шпекулации за можното сценарио за апсење на претседателот на Република Српска, Додик, како и суспензија на главниот обвинител на БиХ, Додик рече дека ќе треба да ги апсат сите, а најави и референдум за НАТО.

(ВИДЕО) Референдумот успешен, за Додик Република Српска е држава

Репортер - 25.09.2016

Претседателот на Република Српска, Мирослав Додик го прогласи референдумот за успешен од Пале и порача дека Српска е држава. -Овде се почна и овде мора да биде одбележано. Далечната 1992 година бев еден од тие кои одлучуваа за тоа како да се направи ...

Референдум за одбележување на 9 јануари како роденден на Република Српска

А1 On - 25.09.2016

Во Република Српска денеска се одржува референдум, прв во дејстонска БиХ, на кој граѓаните ќе се изјаснат дали сакаат 9 јануари во иднина да се одбележува како Ден на Републиката во РС. Официјалните претставници на РС ги повикаа граѓаните масовно да ...

Референдум за одбележување на 9 јануари како роденден на Република Српска

Сител - 25.09.2016

Во Република Српска денеска се одржува референдум, прв во дејстонска БиХ, на кој граѓаните ќе се изјаснат дали сакаат 9 јануари во иднина да се одбележува како Ден на Републиката во РС. Официјалните претставници на РС ги повикаа граѓаните масовно да ...

Босанските Срби гласаат на „референдум“ за свој национален празник

Стандард - 25.09.2016

Србите во Босна и Херцеговина гласаат денеска дали 9 јануари да биде прогласен за Ден на државноста, иако Уставниот суд на земјата пресуди дека таквото решение би било нелегално. Западните држави исто повикуваа да не се одржува т.н.

Референдум на раздорот

Нова ТВ - 25.09.2016

Европската унија (ЕУ) пред една недела го прифати барањето на Босна и Херцеговина за членство во европскиот клуб. Шефовите на европските дипломатии побараа од Европската комисија (ЕК) да го даде своето мислење за оваа кандидатура, поднесена во ...

Почна референдумот поради кој повторно се зборува за војна на Балканот

МКД - 25.09.2016

На територијата на Република Српска утринава во 7 часот беа отворени гласачките места на кои граѓаните на босанскохерцеговскиот ентитет можат да се изјаснат дали сакаат 9 јануари да продолжи да се одбележува како Ден на РС и покрај забраната од ...

Референдумот во Република Српска ги засилува тензиите

Р.С.Европа - 25.09.2016

Критичарите на референдумот велат дека тој ги разгорува меѓуетничките тензии и го зацврстува сепаратистичкото расположение кај босанските Срби. Националистичкиот претседател на Република Српска, Милорад Додик, пак, вели дека отцепувањето не е дел од ...

Во Република Српска се одржува референдум за одбележување празник

Макфакс - 25.09.2016

Во Република Српска, во недела се одржува референдум, на кој граѓаните се изјаснуваат дали сакаат 9 јануари во иднина да се одбележува како Ден на Републиката во Република Српска. Официјалните претставници ги повикаа граѓаните масовно да излезат на ...

Референдум за одбележување на 9 јануари како роденден на Република Српска

Алфа - 25.09.2016

Во Република Српска денеска се одржува референдум, прв во дејстонска БиХ, на кој граѓаните ќе се изјаснат дали сакаат 9 јануари во иднина да се одбележува како Ден на Републиката во РС. Во Република Српска денеска се одржува референдум, прв во ...

Без инциденти на референдумот во Република Српска

Р.С.Европа - 25.09.2016

На референдумот во Република Српска не се забележани инциденти. До 13 часот гласале 30, 48 проценти од вкупниот број запишани граѓани со право на глас. Претседателот на Република Српска Милорад Додик запрашан за можната кривична пријава против него ...

Референдум за одбележување на 9 јануари како роденден на Република Српска

Курир - 25.09.2016

Во Република Српска денеска се одржува референдум, прв во дејстонска БиХ, на кој граѓаните ќе се изјаснат дали сакаат 9 јануари во иднина да се одбележува како Ден на Републиката во РС. Официјалните претставници на РС ги повикаа граѓаните масовно да ...

Референдум за одбележување на 9 јануари како роденден на Република Српска

+инфо - 25.09.2016

Право на глас имаат 1.219.399 граѓани, кои ќе се изјаснуваат на околу 1.900 гласачки места. Во Република Српска денеска се одржува референдум, прв во дејстонска БиХ, на кој граѓаните ќе се изјаснат дали сакаат 9 јануари во иднина да се одбележува ...

РЕФЕРЕНДУМ ВО РЕПУБЛИКА СРПСКА: Ќе се загрози ли безбедноста на БиХ?

Телеграф - 25.09.2016

Одлуката на Уставниот суд на Босна и Херцеговина да го забрани референдумот што треба да се одржи в недела во Република Српска е за да ги дисциплинира Србите и политичкото водство во Бања Лука, кое покажува константно непочитување на нејзините ...

Референдумот во Република Српска поминал успешно

Стандард - 25.09.2016

Премиерот на Република Српска, Желька Цвијановиќ изрази задоволство дека денешниот референдум поминал мирно и без инциденти. Таа додаде дека референдумот е спроведен успешно, пренесе Танјуг. – Браво граѓани на Република Српска, изјави Цвијановиќ.

Успешен референдум во РС, 99 отсто гласале 9 јануари да биде празник

Нова ТВ - 25.09.2016

Според првите неофицијални резултати од референдумот во Република Српска и врз основа на 30,76 отсто обработени избирачки места, 99,80 отсто од граѓаните порачале дека сакаат 9 јануари да биде Ден на Република Српска.

(ВИДЕО) Референдумот успешен, за Додик Република Српска е држава

А1 On - 25.09.2016

Претседателот на Република Српска, Мирослав Додик го прогласи референдумот за успешен од Пале и порача дека Српска е држава. -Овде се почна и овде мора да биде одбележано. Далечната 1992 година бев еден од тие кои одлучуваа за тоа како да се направи ...

Референдумот во Република Српска е успешен, 99,8 отсто од гласовите се „за“

МКД - 25.09.2016

Според првичните неофицијални резултати на референдумот за Денот на Република Српска, 99,8 отсто од граѓаните се изјасниле дека сакаат 9 јануари да продолжи да се одбележува како празник. Првите неофицијални резултати се објавени врз основа на ...

Се одржува контраверзниот РЕФЕРЕНДУМ за одбележување на 9 јануари како роденден на Република Српска

МК News - 25.09.2016

Во Република Српска денеска се одржува референдум, прв во дејстонска БиХ, на кој граѓаните ќе се изјаснат дали сакаат 9 јануари во иднина да се одбележува како Ден на Републиката во РС. Официјалните претставници на РС ги повикаа граѓаните масовно да ...

Ќе се загрози ли безбедноста на БиХ?

Вечер Прес - 25.09.2016

Одлуката на Уставниот суд на Босна и Херцеговина да го забрани референдумот што се одржува денес во Република Српска е за да ги дисциплинира Србите и политичкото водство во Бања Лука, кое покажува константно непочитување на нејзините институции.

Српскиот референдум ја става Босна под напон

Локално - 25.09.2016

Босанските Срби учествуваат денеска во референдум за нивниот “национален празник”. Босанските Срби учествуваат денеска во референдум за нивниот “национален празник”. Тоа е предизвик за федералните институции во Сараево и кон муслиманите и ...

Иваниќ: Нема да има референдум за независност на Република Српска

Вечер Прес - 25.09.2016

Членот на Претседателството на БиХ не гледа причина за санкции за ентитетот Република Српска ако биде променет Законот за празници Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина Младен Иваниќ категорично тврди дека нема да има референдум за ...

Можни сценарија: Суспензија на обвинителот, па апсење на Додик?

Вечер Прес - 25.09.2016

Постапка за суспензија на главниот обвинител на БиХ Горан Салиховиќ ќе биде покрената в понеделник, по што би требало да следува апсење на претседателот на РС Милорад Додик поради одржувањето на референдумот и покрај забраната од Уставниот суд, ...

Србите го спасија Дејтон: ДОДИК - Јачи смо од судбине!

Вечер Прес - 25.09.2016

Според првите неофицијални резултати од референдумот во Република Српска и врз основа на 30,76 отсто обработени избирачки места, 99,80 отсто од граѓаните порачале дека сакаат 9 јануари да биде Ден на Република Српска.

РЕФЕРЕНДУМ ВО РЕПУБЛИКА СРПСКА: До 11 часот гласале 17.68% од гласачите

Фактор - 25.09.2016

Во Република Српска се одржува референдум на кој 1.219.399 граѓани одговараат на прашањето „Дали поддржувате 9 јануари да се одбележува и слави како Ден на Република Српска?“. До 11 часот гласале 17.68% од гласачите.

Нема да има војна, ниту отцепување, понеделник за БиХ ќе биде мирен ден !

Локално - 25.09.2016

Недељко Чубриловиќ, претседателот на Собранието на српски јазик, вели дека има “Вести” за важноста на референдумот и за заканите од Сараево. Ние ја славиме демократијата и да го брани роденден. Изетбеговиќ предизвика криза.

(ВИДЕО) Референдумот e успешен: За Додик Република Српска е држава

Локално - 25.09.2016

Претседателот на Република Српска, Мирослав Додик го прогласи референдумот за успешен. Oд Пале порача дека Српска е држава. – Овде се почна и овде мора да биде одбележано. Далечната 1992 година бев еден од тие кои одлучуваа за тоа како да се направи ...

Референдумот е успешен: За Додик Република Српска е држава (Видео)

Република - 25.09.2016

Претседателот на Република Српска, Мирослав Додик го прогласи референдумот за успешен. Oд Пале тој порача дека Р. Српска е држава. – Овде се почна и овде мора да биде одбележано. Далечната 1992 година бев еден од тие кои одлучуваа за тоа како да се ...

Босанските Срби гласаат на „референдум“ за свој национален празник

Тера - 25.09.2016

Србите во Босна и Херцеговина гласаат денеска дали 9 јануари да биде прогласен за Ден на државноста, иако Уставниот суд на земјата пресуди дека таквото решение би било нелегално. Западните држави исто повикуваа да не се одржува т.н.

99 отсто гласале 9 јануари да биде празник

Тера - 25.09.2016

Според првите неофицијални резултати од референдумот во Република Српска и врз основа на 30,76 отсто обработени избирачки места, 99,80 отсто од граѓаните порачале дека сакаат 9 јануари да биде Ден на Република Српска.

Референдумот, која не ја признава БиХ

Локално - 25.09.2016

Во босанск херцеговачкиот ентитет, Република Српска сè е подготвено за референдум на кој 1.219.399 граѓани имаат можност да гласаат на прашањето – “Дали поддржувате на 9-ти-ти јануари да се одбележува и слави како Ден на Република Српска”.

Референдум за одбележување на 9 јануари како роденден на Република Српска

Локално - 25.09.2016

Во Република Српска денеска се одржува референдум, прв во дејстонска БиХ, на кој граѓаните ќе се изјаснат дали сакаат 9 јануари во иднина да се одбележува како Ден на Републиката во РС. Официјалните претставници на РС ги повикаа граѓаните масовно да ...

Започна референдумот во Република Српска

Република - 25.09.2016

Во Република Српска денеска се одржува референдум, прв во дејстонска БиХ, на кој граѓаните ќе се изјаснат дали сакаат 9 јануари во иднина да се одбележува како Ден на Републиката во РС. Официјалните претставници на РС ги повикаа граѓаните масовно да ...

“Мирно и достоинствено” на референдумот во Република Српска! До 13 ч. излезноста 30, 48%…

Локално - 25.09.2016

Србите во Босна и Херцеговина гласаат на контроверзниот референдум – дали датумот 9 јануари да биде прогласена за национален празник на Република Српска. На референдумот во Република Српска не се забележани инциденти.

Без инциденти на референдумот во Република Српска...

Н.Македонија - 25.09.2016

Во Република Српска (РС) денеска се одржува референдум на кој граѓаните се изјаснуваат дали сакаат 9 јануари и во иднина да се одбележува како Ден на републиката во РС Не е забележан ниту еден инцидент на референдумот во Република Српска (РС) часот ...

Референдумот во Република Српска е „успешен“...

Н.Македонија - 25.09.2016

Првите неофицијални резултати од гласањето во Република Српска (РС) покажуваат дека 99,8 отсто од граѓаните се изјасниле 9 јануари и понатаму да се одбележува како Ден на Републиката. Одѕивот е меѓу 56 и 60 отсто.

Референдум за роденден на Република Српска ...

Н.Македонија - 25.09.2016

Референдум за роденден на Република Српска Во Република Српска денеска се одржува референдум, прв во дејстонска БиХ, на кој граѓаните ќе се изјаснат дали сакаат 9 јануари во иднина да се одбележува како Ден на Републиката во РС.

Референдум за одбележување на 9 јануари како роденден на Република Српска

Lider - 25.09.2016

Во Република Српска денеска се одржува референдум, прв во дејстонска БиХ, на кој граѓаните ќе се изјаснат дали сакаат 9 јануари во иднина да се одбележува како Ден на Републиката во РС. Официјалните претставници на РС ги повикаа граѓаните масовно да ...

Референдум за одбележување на 9 јануари како роденден на Република Српска

Идивиди - 25.09.2016

Во Република Српска денеска се одржува референдум, прв во дејстонска БиХ, на кој граѓаните ќе се изјаснат дали сакаат 9 јануари во иднина да се одбележува како Ден на Републиката во РС. Официјалните претставници на РС ги повикаа граѓаните масовно да ...

Инцко: Ќе одговараат сите што учествуваа во спроведувањето на референдумот

Дневник - 24.09.2016

Високиот претставник за Босна и Херцеговина, Валентин Инцко, најави дека по одржувањето на референдумот во Република Српска се можни санкции за властите во РС, односно за оние кои со спроведувањето на референдумот за Денот на Република Српска ...

Додик свесно предизвикува криза

Deutsche Welle - 24.09.2016

Претседателот на Република Српска свесно го зема во предвид загрозувањето на мирот во БиХ, но и во Европа, пишуваат весниците на германски јазик во врска со референдумот во БиХ. Проблемот, за почеток, е во тоа што Додик воопшто не смееше да распише ...

ЏЕВАД ГАЛИЈАШЕВИЌ: Референдумот во Република Српска може да биде закана за безбедноста на БиХ

Телеграф - 24.09.2016

Западот е уплашен бидејќи овој референдум може да биде пробен балон за одржување референдум за отцепување на Република Српска, што е спротивно на Договорот од Дејтон со кој ѝ беше ставен крај на војната во Босна и Херцеговина Одлуката на Уставниот ...

Сè е подготвено за референдумот во недела во Република Српска

Тера - 24.09.2016

На референдумот на 1.900 гласачки места ќе може да гласаат повеќе од 1,2 милиони граѓани, како што утврди Републичката комисија за спроведување на референдумот. Централната изборна комисија не и го отстапи на Република Српска централниот избирачки ...

Новата битка меѓу Западот и Русија ги запали тензиите во Босна и Херцеговина!

Локално - 24.09.2016

Причината е референдумот, кој ќе се одржи утре Мини-државата на босанските Срби закажа за овој викенд рпредвиде еферендум, кој се претвори во своевидна битка меѓу Западот и Русија, разгори нови тензии и предизвика стравувања од нови конфликти со ...

Референдумот во РС доказ дека војните не завршиле, туку се смениле оружјата...

Н.Македонија - 24.09.2016

Во деновите непосредно пред референдумот, во Сараево се одржува меѓународна конференција на која учествуваат професори, лица од правосудството, новинари и други од целиотрегион, на тема транзициска правда.

Москва: Средба Путин - Додик

24 Вести - 23.09.2016

Рускиот претседател Валдимир Путин во Москва разговараше со претседателот на Република Српска Милорад Додик. Како што јавува руската агенција ТАСС, тие разговарале за ситуацијата на Балканот и за билатералните односи.

Средба Путин – Додик во Москва пред неделниот референдум

Канал5 - 23.09.2016

Два дена пред референдумот во Република Српска не запираат притисоците граѓанското изјаснување да не се одржи. Претседателот Милорад Додик не отстапува од референдумот, а вчера побара поддршка и од рускиот претседател Путин.

Повторно воени крици во БиХ

Deutsche Welle - 23.09.2016

Босанските Срби во битка за надмоќ со Уставниот суд, со далекусежни последици за и онака раскараната балканска држава, анализира денеска германската агенција ДПА, додавајќи: „Врвни политичари веќе зборуваат за војна.

Сè е подготвено за референдумот во недела во Република Српска

Нова ТВ - 23.09.2016

На полноќ во Република Српска почнува 24 часовниот молк пред референдумот на кој граѓаните ќе се изјаснат дали се за тоа на 9 јануари и натаму да се слави Денот на републиката. Законот за референдум и граѓанска иницијатива предвидува дека 24 часа ...

Во Москва Путин се сретна со Додик

Р.С.Европа - 23.09.2016

Рускиот претседател Валдимир Путин во Москва разговараше со претседателот на Република Српска Милорад Додик. Притоа, како што јавува руската агенција ТАСС, тие разговарале за ситуацијата на Балканот и за билатерланите односи.

Додик и Путин не разговараа за референдумот за Република Српска

МРТ - 23.09.2016

Додик добил поддршка од официјална Москва за обидите за одржување на стабилноста на Западен Балкан и Дејтонскиот договор. Претседателот на Република Српска Милорад Додик се сретна со рускиот колега Владимир Путин во рамките на редовните консултации ...

Инцко најави санкции за Република Српска

Сител - 23.09.2016

Високиот претставник во Босна и Херцеговина Валентин Инцко денеска се закани дека по одржувањето на референдумот во Република Српска ќе следат санкции за властите. - Мислам дека санкциите се можни, јас морам да имам состанок со Советот за ...

Путин и Додик не разговарале посебно за референдумот во Република Српска

Макфакс - 23.09.2016

Претседателот на ентитетот Република Српска, Милорад Додик, изјави во четвртокот доцна ноќта дека од рускиот претседател Владимир Путин добил поддршка за напорите за одржување на стабилноста во регионот на западен Балкан, како и за Дејтонскиот ...

Инцко најави санкции за Република Српска

А1 On - 23.09.2016

Високиот претставник во Босна и Херцеговина Валентин Инцко денеска се закани дека по одржувањето на референдумот во Република Српска ќе следат санкции за властите. – Мислам дека санкциите се можни, јас морам да имам состанок со Советот за ...

Инцко не исклучува санкции за Република Српска

Р.С.Европа - 23.09.2016

Високиот претставник во Босна и Херцеговина Валентин Инцко денеска се закани дека по одржувањето на референдумот во Република Српска ќе следат санкции за властите. Тој истакна дека санкциите се можни и дека за прашањето ќе разговара на состанокот со ...

Во Москва Путин се сретна со Додик

Тера - 23.09.2016

Рускиот претседател Валдимир Путин во Москва разговараше со претседателот на Република Српска Милорад Додик. Притоа, како што јавува руската агенција ТАСС, тие разговарале за ситуацијата на Балканот и за билатерланите односи.

Замисли! Додик и Путин ќе разговараат за борбата против тероризмот

Локално - 23.09.2016

Претседателот на Република Српска, влегува во составот на Босна и Херцеговина, Милорад Додик ќе разговара со рускиот претседател Владимир Путин во Москва соработката во борбата против тероризмот, соопшти Sputnik.

Растат тензиите во БиХ! Инцко најави санкции за Република Српска…

Локално - 23.09.2016

Високиот претставник во Босна и Херцеговина Валентин Инцко денеска се закани дека по одржувањето на референдумот во Република Српска ќе следат санкции за властите. – Мислам дека санкциите се можни, јас морам да имам состанок со Советот за ...

Инцко најави санкции за Република Српска

Либертас - 23.09.2016

Високиот претставник во Босна и Херцеговина Валентин Инцко денеска се закани дека по одржувањето на референдумот во Република Српска ќе следат санкции за властите. – Мислам дека санкциите се можни, јас морам да имам состанок со Советот за ...

Путин и Додик не разговарале посебно за референдумот во Република Српска

Точка - 23.09.2016

Претседателот на ентитетот Република Српска, Милорад Додик, изјави во четвртокот доцна ноќта дека од рускиот претседател Владимир Путин добил поддршка за напорите за одржување на стабилноста во регионот на западен Балкан, како и за Дејтонскиот ...

Босна пред референдумот во Р. Српска: реална или лажна тензија...

Н.Македонија - 23.09.2016

Некои од жителите се загрижени дека референдумот може да ја влоши состојбата и да ја засили конфликтната атмосфера, а други го гледаат како дел од предизборната кампања. Но постои согласност дека настанот воопшто не е наивен и може да има тешки ...

Инцко најави санкции за Република Српска...

Н.Македонија - 23.09.2016

Инцко најави санкции за Република Српска Високиот претставник во Босна и Херцеговина Валентин Инцко денеска се закани дека по одржувањето на референдумот во Република Српска ќе следат санкции за властите.

Инцко најави санкции за Република Српска

Lider - 23.09.2016

Високиот претставник во Босна и Херцеговина Валентин Инцко денеска се закани дека по одржувањето на референдумот во Република Српска ќе следат санкции за властите. – Мислам дека санкциите се можни, јас морам да имам состанок со Советот за ...

Руските интереси во БиХ

Deutsche Welle - 22.09.2016

Претседателот на Република Српска Милорад Додик денеска е во посета на Русија. Какво е руското влијание во БиХ и нејзините интереси во таа земја? Во односите на Русија и Босна и Херцеговина досега немаше проблеми, ниту во политичка ниту во економска ...

Додик: На насилството ќе одговориме со отцепување

Алсат-М - 22.09.2016

Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјави дека официјална Бања Лука на насилството од Сараево ќе одговори со отцепување од Босна и Херцеговина. Додик ја даде оваа изјава за „Спутник“ како коментар на претходната изјава на командантот на ...

Додик во Москва на средба со Путин

МРТ - 22.09.2016

Главна тема во агендата се економијата и политиката во Босна и Херцеговина, вклучувајќи го и референдумот на 25 септември за 9 јануари како Ден на Република Српска, празникот кој беше прогласен за неуставен од Уставниот суд во Босна и Херцеговина.

ИНЦКО: Уставниот суд го забрани референдумот, нема потреба и јас да го сторам тоа

Телеграф - 22.09.2016

Високиот претставник не одговори на прашањето на каков начин ќе се однесува кон претседателот на РС Милорад Додик, доколку биде спроведен референдумот Високиот претставник Валентин Инцко изјави денеска дека Уставниот суд на Босна и Херцеговина го ...

Инцко: Уставниот суд го забрани референдумот, нема потреба и јас да го сторам тоа

+инфо - 22.09.2016

Референдумот нема уставна подлога, тој нема сила. Многу ќе чини, а нема да има никакви правни последици - истакна Инцко. Високиот претставник Валентин Инцко изјави денеска дека Уставниот суд на Босна и Херцеговина го забрани референдумот во ...

Додик: На насилството ќе одговориме со отцепување

Р.С.Европа - 22.09.2016

Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјави дека официјална Бања Лука на насилството од Сараево ќе одговори со отцепување од Босна и Херцеговина. Додик ја даде оваа изјава за „Спутник“ како коментар на претходната изјава на командантот на ...

Инцко: Уставниот суд го забрани референдумот, нема потреба и јас да го сторам тоа

А1 On - 22.09.2016

Високиот претставник Валентин Инцко изјави денеска дека Уставниот суд на Босна и Херцеговина го забрани референдумот во Република Српска и дека нема потреба и тој да го направи истото. Инцко смета дека нема никаква потреба за референдум.

Инцко: Уставниот суд го забрани референдумот, нема потреба и јас да го сторам тоа

Локално - 22.09.2016

Високиот претставник Валентин Инцко изјави денеска дека Уставниот суд на Босна и Херцеговина го забрани референдумот во Република Српска и дека нема потреба и тој да го направи истото. Инцко смета дека нема никаква потреба за референдум.

Додик: На насилството ќе одговориме со отцепување

Вечер Прес - 22.09.2016

Претседателот на РС исто така изрази уверување дека Република Српска е воено способна да се одбрани ако некој ја нападне, а на прашањето дали во таков случај смета на Србија и Русија, тој одговори: Сметам на се, а пред се сметам на нашиот народ ...

Инцко: Уставниот суд го забрани референдумот, нема потреба и јас да го сторам тоа...

Н.Македонија - 22.09.2016

Инцко: Уставниот суд го забрани референдумот, нема потреба и јас да го сторам тоа Високиот претставник Валентин Инцко изјави денеска дека Уставниот суд на Босна и Херцеговина го забрани референдумот во Република Српска и дека нема потреба и тој да ...

Додик: На насилството ќе одговориме со отцепување

+инфо - 21.09.2016

Додик ја даде оваа изјава за „Спутњик“ како коментар на претходната изјава на командантот на босанската војска, Сафер Халиловиќ. Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјави дека официјална Бања Лука на насилството од Сараево ќе одговори ...

Додик: На насилството ќе одговориме со отцепување

Сител - 21.09.2016

Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјави дека официјална Бања Лука на насилството од Сараево ќе одговори со отцепување од Босна и Херцеговина. Додик ја даде оваа изјава за „Спутњик“ пред да започне разговорот со рускиот претседател ...

Референдумот на Додик може да ја отвори Пандорината кутија на Балканот

Стандард - 21.09.2016

Настаните на Балканот се искомплицираа по најавениот референдум во Република Српска, закажан за 25 септември 2016 година. Неговата цел е да ја поништи одлуката на Уставниот суд на Босна и Херцеговина, според која 9 јануари не може да биде славен ...

Додик: На насилството ќе одговориме со отцепување

А1 On - 21.09.2016

Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјави дека официјална Бања Лука на насилството од Сараево ќе одговори со отцепување од Босна и Херцеговина. Додик ја даде оваа изјава за „Спутњик“ пред да започне разговорот со рускиот претседател ...

Референдумот на Додик – Пандорина кутија на Балканот?

Локално - 21.09.2016

Ситуацијата во Македонија ќе биде дестабилизирана дополнително, а Србите во Црна Гора, охрабрени од Москва и Белград, ќе вложат напори за да се создадат своја сопствена единица во земјата. А Косово, Бугарија..

Додик: На насилството ќе одговориме со отцепување

Локално - 21.09.2016

Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјави дека официјална Бања Лука на насилството од Сараево ќе одговори со отцепување од Босна и Херцеговина. Додик ја даде оваа изјава за „Спутњик“ пред да започне разговорот со рускиот претседател ...

Додик: На насилството ќе одговориме со отцепување

Република - 21.09.2016

Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјави дека официјална Бања Лука на насилството од Сараево ќе одговори со отцепување од Босна и Херцеговина. Додик ја даде оваа изјава за „Спутњик“ пред да започне разговорот со рускиот претседател ...

Додик: На насилство ќе одговориме со отцепување

Либертас - 21.09.2016

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека официјална Бања Лука, на евентуално насилство од Сараево, ќе одговори со отцепување од Босна и Херцеговина. Додик ја даде оваа изјава како коментар на изјавата на командантот на ...

Додик: На насилството од Сараево ќе одговориме со отцепување

Мета - 21.09.2016

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик изјави дека официјална Бања Лука на насилството од Сараево ќе одговори со отцепување од Босна и Херцеговина. Оваа изјава Докик ја даде за агенцијата „Спутник“ пред разговорот со рускиот претседател ...

Додик: На насилството ќе одговориме со отцепување...

Н.Македонија - 21.09.2016

Додик: На насилството ќе одговориме со отцепување Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјави дека официјална Бања Лука на насилството од Сараево ќе одговори со отцепување од Босна и Херцеговина.

Додик: На насилството ќе одговориме со отцепување

Lider - 21.09.2016

Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјави дека официјална Бања Лука на насилството од Сараево ќе одговори со отцепување од Босна и Херцеговина. Додик ја даде оваа изјава за „Спутњик“ пред да започне разговорот со рускиот претседател ...

Додик: Ќе има референдум за Денот на РС

24 Вести - 20.09.2016

Претседателот на Република Српска Мирослав Додик изјави за Радио Слободна Европа дека ќе се одржи референдумот за тоа кога да се прославува Денот на овој ентитет во БиХ, потег што претставува предизвик за централната влада.

Додик: ќе има референдум за Денот на РС

Р.С.Европа - 20.09.2016

Претседателот на Република Српска Мирослав Додик изјави за Радио Слободна Европа дека ќе се одржи референдумот за тоа кога да се прославува Денот на овој ентитет во БиХ, потег што претставува предизвик за централната влада.

ЕУ одлучува дали да и даде на БиХ статус на кандидат за членство

Локално - 20.09.2016

Босна и Херцеговина денес очекува министрите за надворешни работи на ЕУ да го одобрат барањето за членство – почетокот на долг пат, кој може да биде оцрнет од референдум на босанските Срби, илустрирани нагледно во длабоката етничката поделба во ...

Додик: Ќе има референдум за Денот на РС

Вечер Прес - 20.09.2016

Претседателот на Република Српска Мирослав Додик изјави за Радио Слободна Европа дека ќе се одржи референдумот за тоа кога да се прославува Денот на овој ентитет во БиХ, потег што претставува предизвик за централната влада Референдумот е најавен за ...

Инцко: Одлуките на Уставниот суд се обврзувачки во секоја земја

Сител - 19.09.2016

Високиот претставник на меѓународната заедница во Босна и Херцеговина, Валентин Инцко изјави денеска дека одржувањето на референдумот во Република Српска се уште е хипотетичко прашање и дека до тоа случување има уште седум дена, нагласувајќи дека ...

Инцко: Одлуките на Уставниот суд се обврзувачки во секоја земја

Локално - 19.09.2016

Високиот претставник на меѓународната заедница во Босна и Херцеговина, Валентин Инцко изјави денеска дека одржувањето на референдумот во Република Српска се уште е хипотетичко прашање и дека до тоа случување има уште седум дена, нагласувајќи дека ...

Инцко: Одлуките на Уставниот суд се обврзувачки во секоја земја...

Н.Македонија - 19.09.2016

Инцко: Одлуките на Уставниот суд се обврзувачки во секоја земја Високиот претставник на меѓународната заедница во Босна и Херцеговина, Валентин Инцко изјави денеска дека одржувањето на референдумот во Република Српска се уште е хипотетичко прашање и ...