TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јордан приведе над 200 души за нападите во Аман

Вест - 12.11.2005

Аман, 12 ноември - Јорданската полиција приведе најмалку 200 лица, главно Ирачани и Јорданци, во потрага по лицата кои стојат зад трите експлозии во хотелите "Хајат", "Радисон" и "Дејс" во Аман, во кои загинаа најмалку 57-мина, изјави полициски претставник.

Јорданската полиција приведе 120 лица

А1 - 11.11.2005

Јорданската полиција приведе најмалку 120 лица, главно Ирачани и Јорданци, во потрага по лицата кои стојат зад трите експлозии во хотелите „Хајат“, „Радисон“ и „Дејс“ во Аман, во кои загинаа најмалку 60 лица, изјави денеска полициски претставник.

Разнесени три луксузни хотели во Аман, 56 жртви

Време - 11.11.2005

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ ВО ЈОРДАН Бомбаши-самоубијци завчеравечер речиси истовремено се разнеле во три луксузни хотели во јорданскиот главен град Аман и убиле 56 лица, а раниле повеќе од 90. Одговорноста за терористичките напади ја преземал Јорданецот Абу Мусаб ал Заркави, водач на крилото на Ал каеда ...

Ал Каеда го нападна и Јордан

Вест - 11.11.2005

АМАН, Јордан, 11 ноември (АП) - Групата Ал-Каеда вчера објави соопштение преку Интернет во кое ја презеде одговорноста за трите самоубиствени бомбашки напади врз западни хотели во кои загинаа најмалку 57 луѓе. Групата објави дека крвавите напади се п АМАН, Јордан, 11 ноември (АП) - Групата Ал-Каеда ...

Во три луксузни хотели загинаа 57 лица, а над 100 се повредени

Утрински - 11.11.2005

Синхронизирани самоубиствени бомбашки напади во главниот град на Јордан Во синхронизираните напади во средата вечер експлодираа две бомби додека толпа луѓе се веселеа на свадба АМАН - Ирачката ќелија на Ал Каеда ја презеде одговорноста за вчерашните самоубиствени бомбашки напади врз луксузни хотели ...

Бомбаши на Ал каеда убија 57 луѓе во Јордан

Дневник - 11.11.2005

ТРИ САМОУБИСТВЕНИ НАПАДИ ВО АМАН Најмалку 57 лица загинаа, а 115 се ранети во три самоубиствени бомбашки напади извршени врз хотели во Аман, јави МИА. Бомбите експлодираа во хотелите "Радисон САС", "Гранд Хајат" и Дејз ин", а одговорноста за нападите ја презеде ирачкиот разгранок на Ал каеда ...

Јорданската полиција приведе 120 лица во врска со нападите во Аман

Канал5 - 11.11.2005

Јорданската полиција приведе најмалку 120 лица, главно Ирачани и Јорданци, во потрага по лицата кои стојат зад трите експлозии во хотелите “Хајат”, “Радисон” и “Дејс” во Аман, во кои загинаа најмалку 60 лица, изјави денеска полициски претставник.

Најмалку 57 загинати!

Вечер Прес - 11.11.2005

Најмалку 57 луѓе загинаа, а повеќе стотици се ранети во три самоубиствени бомбашки напади во хотели во главниот град на Јордан, Аман, јавуваат светските медиуми.Експлозиите речиси истовремено одекнале во хотелите "Радисон САС", "Хајат" и "Дејс Ин", а според зборовите на јорданскиот премиер Маруан ...

Најмалку 57 загинати во самоубиствени напади во Аман

А1 - 10.11.2005

Најмалку 57 лица загинаа, а 115 се повредени во трите самоубиствени бомбашки напади извршени врз меѓународни хотели во Аман, соопштија синоќа јорданските власти. Ирачкиот огранок на Ал Каеда денеска презеде одговорност за вчерашните бомбашки напади во Аман.

Најмалку 57 жртви во Аман, светот ги осуди нападите

Канал5 - 10.11.2005

Најмалку 57 лица загинаа, а 115 се повредени во трите самоубиствени бомбашки напади извршени врз меѓународни хотели во Аман, соопштија синоќа јорданските власти. Аман, 10 ноември (МИА) - Најмалку 57 лица загинаа, а 115 се повредени во трите самоубиствени бомбашки напади извршени врз меѓународни ...