TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЌЕ ПОМИНЕ ЛИ ЗАКОН ЗА УПОТРЕБА НА ЗНАМИЊАТА?!

Канал5 - 19.06.2005

Ќе го има ли владата потребното двојно мнозинство за да и помине предлогот за употребата на знамињата со оглед на резервираноста на ДУИ и ЛДП кога законот се отвори во Парламентот? И покрај договорот на владеачките лидери, единствено социјалдемократите н Ќе го има ли владата потребното двојно ...

Опозицијата против туѓи знамиња

Време - 18.06.2005

ПУКНА УШТЕ ВО ПОЧЕТОКОТ НА РАСПРАВАТА ЗА СИМБОЛИТЕ Александра М. Митевска Етнички знамиња да се веат секаде низ земјава каде што живеат припадници на заедниците, побара вчера владејачката ДУИ, наспроти сугестиите на опозициските партии дека законот за употреба на симболите треба да се повлече, за ...

ДУИ бара албанското знаме да се вее во сите општини

Утрински - 18.06.2005

Промотивната седница за законот за етничките симболи заврши со кавга СДСМ и ДУИ го бранеа законот, опозицијата и ЛДП ја напуштија седницата на Законодавно- правната комисија ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА СДСМ и ДУИ останаа осамени во одбраната на законот за употреба на знамињата на етничките заедници, кој ...

Опозицијата бара нов закон за знамињата

Дневник - 18.06.2005

КОМИСИСКА РАСПРАВА ЗА ВЛАДИНИОТ ПРЕДЛОГ Опозицијата вчера побара Владата да го повлече предлог-законот за знамињата и предложи најпрво да се донесе закон за знамињата на етничките заедници и за нивната употреба. На вчерашната комисиска расправа, владејачката ДУИ се заложи составен дел од законот да ...

Шаренијада

Вечер - 18.06.2005

Шаренијада, која ќе внесе само проблеми во Република Македонија. Вака пратеникот од ВМРО-Народна, Жарко Караџоски, на вчерашната седница на Законодавно-правната комисија, го оцени владиниот предлог-закон за употреба на знамињата на заедниците.

Експертите против законот за знамињата

А1 - 17.06.2005

Знамето на Република Албанија не може во истовреме да биде знаме на албанската заедница во Македонија. Меѓународните стандарди, велат експертите, зборуваат дека дури и во земји со федеративно уредување знамињата на кантоните се нивни автентични, различни од знамињата на матичната држава.

Само СДСМ не им најде маана на знамињата

Време - 17.06.2005

ОПОЗИЦИЈА ВО ВЛАДЕЈАЧКАТА КОАЛИЦИЈА Само за мнозинството пратеници од СДСМ засега е прифатлив законот за употреба на симболите во форма како што го предложи Владата, додека пратеници од другите партии од парламентарното мнозинство најавуваат амандмани.

Фрчат амандмани за законот за знамињата

Утрински - 17.06.2005

Денеска стартува расправата за законот за употреба на симболите на етничките заедници ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Стартот на комисиската расправа во Собранието за владиниот закон за употреба на знамињата на етничките заедници е одложена за денеска, и според најавите од пратеничките групи буквално ќе фрчат ...

Пратениците ќе закачат куп амандмани на знамињата

Дневник - 17.06.2005

НЕЗАДОВОЛСТВО ОД ВЛАДИНИОТ ПРЕДЛОГ-ЗАКОН Забрана за употреба на знаме на туѓа држава и намалување на цензусот за употреба на знамињата на етничките заедници ќе бидат главните амандмани, за кои ќе се кршат копјата помеѓу владејачкото парламентарно мнозинство и опозицијата.

ПРОДОЛЖУВА КОМИСИСКАТА РАСПРАВАТА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЗНАМИЊА

Канал5 - 17.06.2005

Во отсуство на опозицијата законодавно правната комисија даде поддршка на владиното предлог решение за употребата на знамињата на заедниците. „На некои територии да се веат четири државни знамиња такво нешто нема никаде на светот, освен во Македонија Во отсуство на опозицијата законодавно правната ...

"Поплава" од амандмани

Вечер - 17.06.2005

Собранието денеска буквално ќе биде преплавено од амандмани на владиниот предлог-закон за употреба на знамињата на заедниците во Република Македонија. За измена на законот што, се чини им се допаѓа само на предлагачите, амандмански ќе се обидат да интервенираат и опозицијата и позицијата, но и ...

Пенов го мати дилот на Бучковски и Ахмети за знамињата

А1 - 16.06.2005

Пенов го мати дилот на Бучковски и Ахмети за законот за знамињата. ЛДП уште неколку дена ќе ги држи во неизвесност своите коалициони партнери, дали ќе се спротистави на албанското државно знаме, не исклучувајќи и растурање на владината коалиција.

Знамињата ги поделија, ама не ги разделија СДСМ и ЛДП

Време - 16.06.2005

ЕТНИЧКИТЕ СИМБОЛИ НА КАНТАРОТ НА ВЛАДЕЈАЧКИТЕ ПАРТИИ Владејачката ЛДП и вчера остана без официјален став за предложениот закон за употреба на симболите на заедниците по најавите од високи функционери во партијата дека нема да поддржат истакнување знамиња на други држави.

ДУИ и ЛДП ја спукаа за знамињата и за изборите

Утрински - 16.06.2005

На викенд-средбата во Маврово жестока расправа меѓу Пенов и претставници на ДУИ Раководството на интегративците сў уште го убедува радикалното крило во партијата да го прифати законот за знамињата БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Коалициските партнери во власта, ДУИ и ЛДП, влегоа во отворен судир, обвинувајќи се ...

Утре ќе се знае ставот на ЛДП за законот за знамињата

А1 - 15.06.2005

Утре владиниот коалиционен партнер ЛДП дефинитивно ќе знае како ќе гласа за законот за знамињата. На вчерашниот Централен одбор, либералдемократите ја отвориле дилемата дали партијата треба да интервенира со амандман, кој би гласел дека не може на територијата на РМ да се употребува знаме на туѓа ...

ЛДП нема да го вее знамето на СДСМ и на ДУИ

Време - 15.06.2005

ЕТНИЧКИТЕ ЗНАМИЊА ЈА ПОДЕЛИЈА ВЛАСТА Александра М. Митевска За ЛДП е неприфатливо во Македонија да се веат знамиња на друга држава, па ако во меѓувреме на се постигне друго решение во рамките на владејачката коалиција, пратеничката група на партијата амандмански ќе интервенира во законот што го ...

Општинските совети ќе решаваат за знамињата?

Дневник - 15.06.2005

ДУИ ПРЕД "СОЛОМОНСКО" РЕШЕНИЕ Советите на општините ќе одлучуваат дали ќе се истакнува знамето на заедниците таму каде што тие не сочинуваат мнозинство од населението. Ова најверојатно ќе биде измената на предлог-законот за употреба на знамињата на етничките заедници, за која разговараат ...

Која е последната обврска од Рамковниот договор

Вечер - 15.06.2005

Истите политичари на ДУИ на чело со Гзим Острени кои повикаа да не се гласа владиниот предлог за употреба на знамињата деновиве го актуелизираа и прашањето за химната и грбот во кои наводно не се "препознавале" и со кои не се идентификувале припадниците на албанската етничка заедница.

Законот за знамињата поминува и без опозициска поддршка

Утрински - 14.06.2005

Идната недела на дневен ред на Собранието ќе се најде претпоследната обврска од Рамковниот договор Најголемата непознатица околу визирањето на овој закон во изминатиот период доаѓаше од редовите на ДУИ, но оттаму велат дека ќе го почитуваат коалицискиот договор и ќе го поддржат законот БОРИС ...

Бучковски: Ќе има строги казни за незаконско веење знамиња

Време - 13.06.2005

МАВРОВСКАТА СРЕДБА ВО ЗНАКОТ НА СИМБОЛИТЕ Емил Зафировски Предлог-законот за знамињата ќе влезе во Собрание на 22 јуни, а ќе биде изгласан до крајот на месецов, изјави премиерот Владо Бучковски завчера во Маврово, каде што се сретнаа власта и опозицијата.

Опозицијата не даде согласност за законот за етничките симболи

Утрински - 13.06.2005

Дводневна викенд-средба на политичарите во Маврово Меѓународните претставници бараат резултати пред годишните одмори, но опозицијата не се согласува со предложените законски решенија На дводневната викенд-средба во Маврово меѓу власта и опозицијата, свикана од швајцарската амбасада, ВМРО-ДПМНЕ и ...

Знамињата без опозициска виза

Дневник - 13.06.2005

МАВРОВСКИ СРЕДБИ Партиите од власта и од опозицијата не се договорија за законот за знамињата на својата средба во Маврово, под покровителство на Проектот за етнички односи (ПЕО) и Амбасадата на Швајцарија. Прашањето за овој закон било покренато на маргините на состанокот, на кој главно се ...

Симболи на неединството

Дневник - 13.06.2005

Коментар - Натали Н. Сотировска Продуцирање, а не решавање проблеми - тоа прават албанските политичари обидувајќи се, заедно со озаконувањето на употребата на знамињата на заедниците во општините каде што се мнозинство, да го протуркаат и барањето за смена и на државните симболи на Република ...

Бучковски не знаел за желбите на ДУИ

Вечер - 13.06.2005

Тркалезната маса која викендов се оддржа во Маврово не успеа да ги смири страстите меѓу Владата и опозицијата. Владата и по мавровската средба остана без поддршката од опозиционите партии за законот за употреба на знамињата, кој треба да се најде на расправа во парламентот на 22 овој месец Во ВМРО ...