TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Втора победа за македонските ракометари на СП 2017, совладана Аногола 31:22

Вест - 15.01.2017

Македонската репрезентација ја постигна и втората победа на ракометниот мундијал во Франција. Вечерва беше совладана селекцијата на Ангола со 31:22 (14:9). На почетокот од дуелот нашите ракометари имаа минимално водство пред се благодарение на ...

Македонија за вториот триумф беше убедлива против Ангола

Телма - 15.01.2017

Македонската репрезентација ја постигна и втората победа на ракометниот мундијал во Франција откако ја совлада Ангола со 31:22 (14:9) во второто коло од Б групата. На почетокот од дуелот нашите ракометари имаа минимално водство пред се благодарение ...

Македонската ракометна репрезентација со одличен старт на СП во Франција

Алсат-М - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација на СП во Франција има одличен старт по двете победи, против Тунис и Ангола. На последниот натпревар Ангола беше рамноправен противник само при резултат 9-9, кога Македонија почна да го спроведе системот 7 на 6 ...

Победата запечатена со атракција: Двојниот цепелин во режија на Филип Лазаров и Поповски (ВИДЕО)

Курир - 15.01.2017

Победата на Македонија над Ангола беше заверена со атракција во која главната улога ја имаше Филип Лазаров, тој со цепелин го проигра Мартин Поповски, овој му врати на ист начин, по што следуваше егзекуција.

К.Лазаров: Ги распоредивме силите и за Словенија

Сител - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ја постигна и втората победа, откако синоќа во Мец беше совладана Ангола со 31:22. Триумфот беше најавен во финишот на првиот дел, а отпорот беше целосно скршен кон средината на вториот дел.

СП Франција 2017: Рутинска победа против Ангола

Кајгана - 15.01.2017

Македонската ракометна селекција успешно го мина и вториот африкански противник на мундијалот во Франција, откако синоќа ја совлада Ангола со 31-22, во второто коло од Групата Б. По првичното одлепување со 4-1 во неефикасните првични 10 минути од ...

СП 2017: Втора победа за македонските ракометари во Мец

Репортер - 15.01.2017

Македонската репрезентација ја постигна и втората победа на ракометниот мундијал во Франција. Вечерва беше совладана селекцијата на Ангола со 31:22 (14:9). На почетокот од дуелот нашите ракометари имаа минимално водство пред се благодарение на ...

Лазаров: Почнавме лошо, но се си дојде на свое место

Репортер - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ја постигна и втората победа, откако синоќа во Мец беше совладана Ангола со 31:22. Триумфот беше најавен во финишот на првиот дел, а отпорот на противникот беше целосно скршен кон средината на вториот дел.

Втора победа на македонските ракометари, совладана е и Ангола

Курир - 15.01.2017

Македонската репрезентација ја постигна и втората победа на ракометниот мундијал во Франција. Вечерва беше совладана селекцијата на Ангола со 31:22 (14:9). На почетокот од дуелот нашите ракометари имаа минимално водство пред се благодарение на ...

Лазаров: Почнавме лошо, но се си дојде на свое место

+инфо - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ја постигна и втората победа, откако синоќа во Мец беше совладана Ангола со 31:22. Македонската ракометна репрезентација ја постигна и втората победа, откако синоќа во Мец беше совладана Ангола со 31:22.

Лазаров и Миркуловски: Почнавме лошо, но се си дојде на свое место

Стандард - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ја постигна и втората победа, откако синоќа во Мец беше совладана Ангола со 31:22. Триумфот беше најавен во финишот на првиот дел, а отпорот на противникот беше целосно скршен кон средината на вториот дел.

Видео: Головите на голманот Трајковски!

Таратур - 15.01.2017

Македоската репрезентација рутински ја совлада Ангола во второто коло на Светското првенство во Франција, а на натпреварот се истакна голманот Благојче Трајковски. Трајковски во финишот на мечот за само една минута успеа два пати да се запише во ...

Миркуловски: Победа над Словенија за второ место во групата!

Таратур - 15.01.2017

После стартните две победи на Светското првенство во Франција против Тунис и Ангола, Македонија е на чекор од следната фаза. Повратникот во репрезентацијата, Филип Миркуловски смета дека со победа на словенија Македонија има шанси да го освои ...

Потег за уживање: Двојниот цепелин во режија на Филип Лазаров и Поповски

Таратур - 15.01.2017

Македонија имаше лесна задача против Ангола во второто коло од СП, па имаше простор и за неколку атрактивни потези. Посебно се издвојува атракција во која главната улога ја имаше Филип Лазаров , тој со цепелин го проигра Мартин Поповски , овој му ...

Лазаров: И покрај солидната партија има што за поправање

Курир - 15.01.2017

Капитенот Кирил Лазаров пак ја поведе својата репрезентација до нов триумф, а по победата над Ангола од 31:22 се осврна и на психолошкиот момент на ваков тип на натпревари. „Ова беше лажна слика за Ангола против Словенија.

Со борбена игра можеме да бидеме блиску до посакуваниот резултат

Сител - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација попладнево го одржа единствениот тренинг на слободниот ден за нашите играчи. По двете стартни победи, следуваат дуелите со трите европски репрезентации во рамките од Б групата.

Червар: Со борбена игра можеме да бидеме блиску до посакуваниот резултат

+инфо - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација попладнево го одржа единствениот тренинг на слободниот ден за нашите играчи меѓу двете кола. Македонската ракометна репрезентација попладнево го одржа единствениот тренинг на слободниот ден за нашите играчи меѓу ...

Червар: Со борбена игра можеме до посакуваниот резултат

Курир - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација попладнево го одржа единствениот тренинг на слободниот ден за нашите играчи меѓу двете кола. По двете стартни победи, следуваат дуелите со трите европски репрезентации во рамките од Б групата.

Селекторот на Ангола: Не можевме ништо против разновидната игра на Македонија

Дерби - 15.01.2017

Од Мец за „Дерби“, Александар Табаковски Ангола е ракометна репрезентација која прикажа солидна игра и во дел од дуелот против македонската репрезентација, но селекторот Александре Мачадо и неговите избраници по средбата против нашата репрезентација ...

И ДЕБИТАНТОТ ПОПОВСКИ МЕЃУ СТРЕЛЦИТЕ: Мартин доби шанса и еднаш погоди во голот на Ангола

Телеграф - 15.01.2017

Младиот ракометар кој игра на десно крило го забележа првиот настап на Мундијалот Десното крило, Мартин Поповски дебитираше на Светското првенство откако доби шанса во второто полувреме против Ангола, кога успеа и да постигне гол.

Кире Лазаров за Словенија: Тие се фаворити, ние нема што да загубиме

Нова ТВ - 15.01.2017

Кире Лазаров се врати на првото место на листата на стрелци на Светското ракометно првенство во Франција. Со десетте гола против Ангола, македонскиот капитен има вкупно 22 по два одиграни меча во Мец, девет повеќе од Уве Геншајмер кој допрва треба ...

Миркуловски: Ако ја победиме Словенија, имаме шанса и за второ место

24 Ракомет - 15.01.2017

По воведната победа над Тунис, Македонија го забележа и вториот триумф на Мундијалот откако славеше над репрезентацијата над Ангола, со 31:22. Иако во почетните дваесетина минути Анголците се држеа, сепак кога селекторот Червар почна да форсира игра ...

Што рекоа нашите репрезентативци по средбата со Ангола...

РК Металург - 15.01.2017

Нашите ракометари задоволни, но и претпазливи. Општо задоволство владее меѓу нашите репрезентативци, по две извојувани победи и максималните освоени бодови. Задоволство, но и претпазливост, пред трите тешки средби што не очекуваат до крајот на ...

Лазаров: Не е лесно да се добијат, кога мора да се победи

СуперСпорт - 15.01.2017

Kапитенот Кирил Лазаров пак ја поведе својата репрезентација до нов триумф, а по победата над Ангола од 31:22 се осврна и на психолошкиот момент на ваков тип на натпревари. „Ова беше лажна слика за Ангола против Словенија.

И кога е тешко ти сети се – со верба возможно е сѐ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација со четири бодови продолжува во третото коло од Светското првенство во ракомет. Селекцијата на Ангола пружи силен отпор и се надеваше дека може повеќе во првото полувреме, но Македонија го покажа својот ...

Червар: Играчите мислеа дека топката сама ќе влезе во гол!

Дерби - 15.01.2017

За „Дерби“ од Мец, Александар Табаковски Лино Червар покажа со прст кон играчите и меѓу редови ги обвини дека поопуштено влегле во дуелот со Ангола, залажани од нивниот висок пораз во првото коло.

Коментар: Доктор Џекил и Мистер Червар, многу мускули и малку уметнички впечаток!

Дерби - 15.01.2017

За „Дерби“ од Мец, Александар Табаковски По напорните тренинзи во Маврово, почетните два натпревари за нашите ракометни репрезентативци би можеле да се сметаат за своевиден „меден месец“, во кои ги имаа на хартија двата најлесни противници од Група ...

Лазаров: Почнавме лошо, но се си дојде на свое место

А1 On - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ја постигна и втората победа, откако синоќа во Мец беше совладана Ангола со 31:22. Триумфот беше најавен во финишот на првиот дел, а отпорот на противникот беше целосно скршен кон средината на вториот дел.

Поповски реален: Млади сме, грешиме, ќе се поправиме…

Екипа - 15.01.2017

Удобната предност во второто полувреме му овозможи на Лино Червар против Ангола да им даде шанса на дел од играчите кои вообичаено седат на клупата за резерви во нашиот национален тим. Еден од нив е и Мартин Поповски, членот на Вардар кој сезонава ...

Ангола мина, целта исполнета: Ем рутинска победа, ем шанса за резервите

Екипа - 15.01.2017

Идентично како и на претходните два мундијали, македонските ракометари стартуваат со две победи, со кои се наоѓаат на прагот на нокаут фазата. По Тунис, падна и Ангола, во меч во кој противникот беше очигледно послаб, па од самиот старт стана јасно ...

ВИДЕО: Лазаров со „ДЕСЕТКА“ ја почести Ангола - погледнете ги сите голови на капитенот

Gol.mk - 15.01.2017

Македонија ја оправда фаворитската улога против Ангола и ја забележа втората победа од исто толку натпревари на Светското ракометно првенство во Франција. За играч на натпреварот беше прогласен Гоце Георгиевски, но одново предводник на нападот беше ...

Атрактивниот гол на македонските ракометари меѓу најубавите на СП

Кајгана - 15.01.2017

Македонската репрезентација синоќа го оствари и вториот триумф на СП во Франција против репрезентацијата на Ангола. Ракометарите на Червар остварија убедлива победа, а еден од потезите што го одбележаа дуелот беше двојниот цепелин што го направија ...

Видео: Головите на голманот Трајковски!

Спортски - 15.01.2017

Македоската репрезентација рутински ја совлада Ангола во второто коло на Светското првенство во Франција, а на натпреварот се истакна голманот Благојче Трајковски. Трајковски во финишот на мечот за само една минута успеа два пати да се запише во ...

Филип Лазаров: Вујо нѐ знае, го знаеме и ние него

Екипа - 15.01.2017

Двете победи против Тунис и Ангола значат идеален старт за македонската репрезентација на СП и остварување на првата цел. Следно, во наредните пет дена се трите натпревари со посилните противници во групата, прво Словенија, а потоа Шпанија и Исланд.

Миркуловски: Победа над Словенија за второ место во групата!

Спортски - 15.01.2017

После стартните две победи на Светското првенство во Франција против Тунис и Ангола, Македонија е на чекор од следната фаза. Повратникот во репрезентацијата, Филип Миркуловски смета дека со победа на словенија Македонија има шанси да го освои ...

Потег за уживање: Двојниот цепелин во режија на Филип Лазаров и Поповски

Спортски - 15.01.2017

Македонија имаше лесна задача против Ангола во второто коло од СП, па имаше простор и за неколку атрактивни потези. Посебно се издвојува атракција во која главната улога ја имаше Филип Лазаров , тој со цепелин го проигра Мартин Поповски , овој му ...

КРИТИКА И ОПТИМИЗАМ КАЈ ЛАЗАРОВ: Со храбра игра на дуел против Словенија

Телеграф - 15.01.2017

Македонија и после вториот меч го има најдобриот стрелец на Мундијалот во Франција Новите десет гола постигнати против Ангола само го зацврстија првото место на Лазаров на листата на стрелци кој со 22 погодоци е убедлив пред другите бидејќи има дури ...

Талески: Верувам дека ќе проработи нашето балканско срце!

Gol.mk - 15.01.2017

За нашата репрезентација како Светското првенство да започнува утре со мечот против Словенија. Архивирани се победите над Тунис и Ангола и ред е да се тргне по првата шанса за математичка потврда на осминафиналето.

И ГОЛМАНИТЕ ДАВААТ ГОЛОВИ: Трајкоски е прв стрелец кај „чуварите на мрежата“

Телеграф - 15.01.2017

Еден од голманите на Македонија постигна два погодока против Ангола Голманот на репрезентацијата на Македонија, Благојче Трајкоски и на двете средби досега бранеше во финишот од средбата кога се одлучуваше разликата со која ќе биде потврдена ...

Червар: Со борбена игра можеме да бидеме блиску до посакуваниот резултат

А1 On - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација попладнево го одржа единствениот тренинг на слободниот ден за нашите играчи меѓу двете кола. По двете стартни победи, следуваат дуелите со трите европски репрезентации во рамките од Б групата.

Миркуловски: Ако ја победиме Словенија, имаме шанса и за второ место

Курир - 15.01.2017

По воведната победа над Тунис, Македонија го забележа и вториот триумф на Мундијалот откако славеше над репрезентацијата над Ангола, со 31:22. Иако во почетните дваесетина минути Анголците се држеа, сепак кога селекторот Червар почна да форсира игра ...

Лазаров: Словенија е фаворит на хартија, но можеме да ги изненадиме

Дерби - 15.01.2017

За „Дерби“ од Мец, Александар Табаковски Македонската ракометна репрезентација ги оствари планираните две победи против Ангола и Тунис на стартот на мундијалот во Франција, но дури допрва доаѓаат вистинските предизвици во групата Б со тоа што прва ...

ИСЛАНД И ТУНИС ИСКОМПЛИКУВАА: Ремито во Мец најави голема битка до крај

Телеграф - 15.01.2017

Поделбата на пленот го отвори патот на Македонија кон 3. место, а во исто време виси и пласманот во четврт-финалето Селекциите на Исланд и на Тунис ги поделија бодовите во единствениот меч денеска во Мец каде што лесно можеше да падне одлука околу ...

Видео: Сите голови на Кире Лазаров

Вечер Прес - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ја оправда фаворитската улога против Ангола и ја забележа втората победа од исто толку натпревари на Светското ракометно првенство во Франција. За играч на натпреварот беше прогласен Гоце Георгиевски, но одново ...

Гол на колото, двоен цепелин во режија на Мартин Поповски и Филип Лазаров (видео)

Република - 15.01.2017

Мартин Поповски и Филип Лазаров го сервираа најубавиот погодок на вчерашните натпревари од Светското првенство во Франција. Поповски и Лазаров реализирајќи двоен цепелин, кој го заокружи Филип, на вистински атрактивен начин го постигнаа последниот ...

Македонија покажа класа против Ангола за втора мундијалска победа

Точка - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ја оправда улогата на фаворит на дуелот со Ангола на Светското првенство во Франција и со победата од 31:22 на најдобар начин го потврди премиерниот успех против Тунис.

Манасков: Не смееме да ги повториме грешките против Словенија

Точка - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација стигна до втората победа на СП во Франција, а по Тунис и Ангола, следува дуелот со репрезентацијата на Словенија која ќе ја има улогата на фаворит во балканското дерби.

Лазаров: Почнавме лошо, но се си дојде на свое место

Локално - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ја постигна и втората победа, откако синоќа во Мец беше совладана Ангола со 31:22. Триумфот беше најавен во финишот на првиот дел, а отпорот на противникот беше целосно скршен кон средината на вториот дел.

Лазаров: Почнавме лошо, но се си дојде на свое место

еМагазин - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ја постигна и втората победа, откако синоќа во Мец беше совладана Ангола со 31:22. Триумфот беше најавен во финишот на првиот дел, а отпорот на противникот беше целосно скршен кон средината на вториот дел.

Млади сме и грешиме, но ќе се поправиме

Вечер Прес - 15.01.2017

Големата предност против Ангола, му овозможи на селекторот Лино Червар да им даде шанса на дел од играчите кои вообичаено седат на клупата. Еден од нив е и Мартин Поповски, членот на Вардар јуниор, кој сезонава почна да добива шанса на неколку ...

СП 2017: Втора победа за македонските ракометари во Мец

Идивиди - 15.01.2017

Мец, 14.јануари 2017 (МИА) – Македонската репрезентација ја постигна и втората победа на ракометниот мундијал во Франција. Вечерва беше совладана селекцијата на Ангола со 31:22 (14:9). На почетокот од дуелот нашите ракометари имаа минимално водство ...

Лазаров: Почнавме лошо, но се си дојде на свое место

Lider - 15.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ја постигна и втората победа, откако синоќа во Мец беше совладана Ангола со 31:22. Триумфот беше најавен во финишот на првиот дел, а отпорот на противникот беше целосно скршен кон средината на вториот дел.

СП 2017: Ангола втор противник на Македонија на ракометниот мундијал

Канал5 - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација по вчерашниот слободен ден вечерва во Мец го игра вториот натпревар од Б групата на Светското првенство во Франција. Противник ни е селекцијата на Ангола, која на стартот загуби од Словенија.

СП Франција: Mакедонија против Aнгола за место во следната фаза

24 Вести - 14.01.2017

По еднодневната пауза, македонската ракометна селекција продолжува со настапот на Мундијалот во Франција. По стартната победа над Тунис, ракометарите можат да здивнат, но не и да се опуштат.

Сп:македонија во 2.коло ќе игра против Ангола

Телма - 14.01.2017

Селекцијата на Ангола е противник во 2.коло на нашиот национален тим на СП во ракомет. Македонската репрезентација повторно има ривал од Африка,но Ангола иако ги нема квалитетите на Тунис, може да биде незгоден противник ако пред време се пресметаат ...

Миркуловски: Не смееме да ја потцениме Ангола

24 Вести - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација по вчерашниот слободен ден, вечерва во Мец го игра вториот натпревар од групата „Б“ на Светското Првенство, дуел против Ангола во кој со евентуална победа патуваме во осминафиналната рунда од мундијалот во ...

Македонија ја разби Ангола, осминафиналето е на повидок

24 Вести - 14.01.2017

Целта е остварена – Македонија ја запиша и втората победа во групната фаза од мундијалот во Франција, по Тунис, падна и Ангола. Со резултат 31-22, нашите ракометари дојдоа до четири бода со кои речиси сигурно се осминафиналисти.

Талески: Треба да внимаваме на нивните бекови

Канал5 - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 20:45 часот го игра вториот дуел на Светското првенство во Франција. Противник е селекцијата на Ангола. На вчерашниот тренинг Филип Талески, кој против Тунис постигна два гола изјави: Тунис е веќе ...

Македонија подготвена за новиот африкански предизвик, Ангола

24 Ракомет - 14.01.2017

Македонија имаше успешен старт на Мундијалот во Франција и во првото коло со пресврт во последните десетина минути го победи Тунис со 34:30. Следниот предизвик за Червар и неговите избраници повторно доаѓа од африканскиот континент, а тоа е Ангола.

МОТИВОТ СЕ ДРЖИ НА ВИСОКО НИВО: Нема опуштање пред и на дуелот против Ангола

Телеграф - 14.01.2017

Македонија вечерва од 20.45 часот оди на втор триумф на Мундијалот во Франција, а селекторот Червар има тешка задача бидејќи мора да го одржи нивото на концентрација Големата победа над Тунис на стартот од Светското првенство ги зголеми апетитите ...

Триумф над Ангола за пласман во вториот круг

Алфа - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 20 часот и 45 минути против Ангола ќе го одигра вториот и можеби решавачки натпревар за пласман во втората рунда Светското првенство. Триумф во вечерашниот дуел со Ангола ќе значи крупен чекор кон ...

Георгиевски: Ние сме фаворити, но тоа треба да го оправдаме

Алфа - 14.01.2017

Нашата машка ракометна селекција вечерва од 20:45 часот против Ангола ќе го одигра вториот натпревар на Светското првенство во Франција. На нашата селекција и е потребна победа со која се чини ќе го верификуваме пласманот во вториот круг.

Лазаров: Не очекувам лесна победа над Ангола

24 Ракомет - 14.01.2017

Македонија имаше успешен старт на Мундијалот во Франција и во првото коло со пресврт во последните десетина минути го победи Тунис со 34:30. Следниот предизвик за Червар и неговите избраници повторно доаѓа од африканскиот континент, а тоа е Ангола.

Червар: Попаметен сум кога сум на трибината

Дерби - 14.01.2017

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Лино Червар, на брифингот со новинарите се задржа на две точки, состојбата со повредените играчи и анализа на противникот во второто коло од Светското првенство.

Литванци ја делата правдата против Ангола

Алфа - 14.01.2017

Познати се арбитрите кои ќе го судат вечерашниот натпревар со селекцијата на Ангола. Литванците Гателис и Мазејка ќе бидат арбитрите кои ќе ја делат правдата на за нас можеби решавачкиот натпревар за пласман во вториот круг од Светското првенство.

Миркуловски: Да ја искористиме стратегијата на Словенија

Дерби - 14.01.2017

Филип Миркуловски донесе грандиозна одлука за враќање во репрезентацијата со цел да им помогне на своите соиграчи на Светското првенство во Франција, а популарниот „Жути“ имаше импресивен настап на првиот натпревар против Тунис на која нашите ...

Анголците најавуваат борба: Не сме толку слаби…

Екипа - 14.01.2017

Ангола одигра катастрофално на дуелот против Словенија, но африканските ракометари најавуваат дека против Македонија ќе се прикажат во далеку подобро светло. Свесни за направените грешки, репрезентативците на Ангола со респект гледаат на нашата ...

Лазаров: Ме изненади лесната победа на Словенија, но Ангола вечерва ќе биде поинаква

Gol.mk - 14.01.2017

Како и секогаш капитенот на македонската ракометна репрзентација, Кире Лазаров бара максимум и перфекција од својот тим. Така и по победата над Тунис порача дека не е целосно задоволен од прикажаното и дека очекува подобро издание вечерва против ...

Ангола во просек губи со 17 разлика од европските противници

SportMedia - 14.01.2017

Македонија е фаворит, но тоа треба да го покаже и на терен, на денешниот меч против Ангола, во Мец. Избраниците на Лино Червар стартуваа победнички на Мундијалот во Франција, откако со 34:30 го победија Тунис.

Литвански судии ќе го водат натпреварот Ангола - Македонија

Gol.mk - 14.01.2017

Натпреварот на македонската ракометна репрезентација вечерва во Мец против Ангола ќе го водат судиите од Литванија, Ваидас Гаталис и Миндаугас Мажеика. Литванците веќе му суделе на нашиот национален тим на неколку натпревари, а воделе и мечеви на ...

Лазаров: Не очекувам лесна игра и лесна победа против Ангола

Курир - 14.01.2017

Изненадувачки е за мене што така лесно се предаде Ангола на натпреварот со Словенија. Секој натпревар е различен, се надевам дека нема да проработи нашиот македонски менталитет да се задоволиме со малку, да создадеме еуфорија, туку напротив да ...

Талески: Треба да внимаваме на нивните бекови

Курир - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 20:45 часот го игра вториот дуел на Светското првенство во Франција. Противник е селекцијата на Ангола. На вчерашниот тренинг Филип Талески, кој против Тунис постигна два гола изјави: Тунис е веќе ...

Червар предупредува: Повеќе се плашам од нас отколку од Ангола

Нова ТВ - 14.01.2017

Македонија вечерва (20,45 ч.) оди по осминафинале на Светското ракометно првенство во Франција. По Тунис на ред е меч со Ангола во кој евентуална победа, многу веројатно, ќе значи и место во нокаут фазата на мундијалот.

Нема ризик со Маркоски

SportMedia - 14.01.2017

Велко Маркоски поради повреда на грбот вечерва нема да игра против Ангола. Иако дефанзивецот ќе биде пријавен во тимот, тој сосема очекувано нема да се појави на теренот. Јасна е идејата да не се ризикува со повреда која што не е нималку наивна.

Лазаров: Не очекувам лесна игра и лесна победа против Ангола

Нетпрес - 14.01.2017

Изненадувачки е за мене што така лесно се предаде Ангола на натпреварот со Словенија. Секој натпревар е различен, се надевам дека нема да проработи нашиот македонски менталитет да се задоволиме со малку, да создадеме еуфорија, туку напротив да ...

Литвански судиски пар ќе го суди мечот меѓу Македонија-Ангола

Нетпрес - 14.01.2017

Грешката која ја направи Светската ракометна федерација со делегирање на јужнокорејски судии во првото коло во мечот против Тунис, кои не се снајдоа во своето деби на муднијалот и направија неколку грешки, ја исправа со тоа што во натпреварот од ...

Велко Марковски на поштеда: Ќе игра само ако мора со Ангола

24 Ракомет - 14.01.2017

Велко Марковски, дефанзивецот во редовите на македонската ракометна репрезентација на вечерашниот натпревар против Ангола ќе биде на поштеда во второто коло од групата на СП. Тој има повреда на грбот што ја „влече“ подолго време а ја обнови на ...

Миркуловски: Не се залажуваме од поразот на Ангола со Словенија

Екипа - 14.01.2017

Филип Миркуловски уште еднаш го покажа своето значаење во играта на македонскиот национален тим по одличниот настап на отворањето против Тунис. Со беспрекорната организација на нападите на „црвено-жолтите“, како и цврстата игра во одбраната, тој ...

Маргуч: Не очекував дека Червар толку долго ќе игра седум против шест во напад

Gol.mk - 14.01.2017

Против Ангола дојдоа до тренинг победа, а денес со Исланд, словенечките ракометари со многу драма во последните две минути стигнаа до триумф од 25-26 и со тоа се многу блиску до потврда за место во нокаут фазата.

Кавтичник изненаден од играта во одбрана на Македонија

24 Ракомет - 14.01.2017

Словенија ja оствари и втората победа на СП, овојпат потешко, 26-25 против Исланд, па „змајчеки“ сега почнуваат да размислуваат за Македонија. Тие се нашиот следен ривал, и за разлика од нив, ние имаме уште една домашна работа за пишување, треба ...

Миркуловски: Имаме брзи крила како Словенците, можеме да дадеме лесни голови против Анголците

Gol.mk - 14.01.2017

Македонските ракометари делуваат како воопшто да не обрнуваат внимание на лесната победа на Словенија над Ангола и очекуваат сосема поинакво издание на Африканците вечерва во Мец. Филип Миркуловски физички одлично одговори на натпреварот со Тунис во ...

Маргуч: Кога играат Македонија и Словенија секогаш е неизвесно

24 Ракомет - 14.01.2017

Првиот натпрвар од второто коло во групата Б на Светското првенство во Франција заврши со победа на Словенија против Исланд со 26:25. Публиката уште на првиот натпревар од денешната програма ја наполни арената во Мец и можеше да ужива во вистински ...

Лазаров дипломатски: Ќе биде тешко против Ангола, не смееме да ја потцениме

Спортклуб - 14.01.2017

Македонија со победа го започна Светското првенство во Франција, откако во првото коло славеше над Тунис со 34:30. Следен противник на нашата репрезентација на Мундијалот повторно доаѓа од Африка, односно репрезентацијата на Ангола.

Митков: Не смееме да ја потцениме Ангола

Екипа - 14.01.2017

Слободниот ден по првиот меч и победата против Тунис добро им дојде на македонските ракометари да се средат мислите и мирно да се подготви играта за денешниот дуел против Ангола. Иако Ангола по рејтинг е аутсајдер во групата Б, сепак, во нашиот ...

Познат е составот на Македонија за средбата со Ангола

РК Металург - 14.01.2017

Еве го составот на Македонија за средбата со Ангола. Вечерва, со почеток во 17.45 часот, Македонија ја игра својата втора средба од групната фаза на СП во Франција. Наш противник е Ангола, која се смета за аутсајдер во нашата група, а победата ...

Лазаров: Ангола вечерва нема да биде таа од мечот со Словенија

СуперСпорт - 14.01.2017

По 12 гола на дебито на Светското првенство против Тунис, капитенот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров алудира на претпазливост и сериозен пристап и на вечершаниот натпревар против Ангола.

„Фалангата“ порачува: Ангола ќе плати за сите малери!

Екипа - 14.01.2017

Група македонски навивачи стигна до Мец по патешествието со бројни малери на патот од Македонија до Франција преку Солун. Тројцата Македонци конечно дојдоа во градот домаќин на Групата Б во која игра македонската репрезентација, а преку фејсбук ...

Литванците Мажеика и Гаталис ќе ни судат против Ангола

СуперСпорт - 14.01.2017

Натпреварот на македонската ракометна репрезентација вечерва во Мец против Ангола ќе го водат судиите од Литванија, Ваидас Гаталис и Миндаугас Мажеика. Литванците веќе му суделе на нашиот национален тим на неколку натпревари, а воделе и мечеви на ...

„Црвено-жолт“ печат за осмина-финале

SportMedia - 14.01.2017

Мундијалската приказна за Македонија продолжува вечерва. Нашата ракометна репрезентација против Ангола во 20:45 часот ќе ја бара втората победа во групата „Б" со што и практично ќе го обезбедиме пласманот во осминафиналната фаза.

Голманите ќе „билдаат“ самодоверба со Ангола

Екипа - 14.01.2017

Македонијa е единствената репрезентација што допатува на овој светски шампионат со двајца голмани без искуство на големите натпреварувања. Кирил Колев и Благојче Трајкоовски се задолжени за чување на мрежата на „црвено-жолтите“ на овој мундијал, а ...

Лазаров: Мора подобро ако сакаме мундијалска сензација

SportMedia - 14.01.2017

Како и многупати досега во кариерата, капитенот Кире Лазаров треба да биде нашиот предводник на вечерашниот меч против Ангола. Добриот старт кој што го имаше против Тунис, каде што постигна 12 голови, Лазаров се надева дека ќе го продолжи и вечерва.

СЕ ЧЕКА НОВА ПОБЕДА: Македонија внимателно по бодови против Ангола

Телеграф - 14.01.2017

Ракометарите со концентрирана игра и пред сè добра одбрана можат да дојдат до нов триумф на СП Репрезентацијата на Македонија го игра вториот дуел на Светското првенство против Ангола, а потребна е нова победа за да може да се доближиме до ...

Македонија води со пет гола разлика по првото полувреме против Ангола

МКД - 14.01.2017

Македонската репрезентација води против Ангола со 14:9 по првото полувреме, предност создадена во последните минути пред одморот. Македонија го игра вториот меч од Светското првенство и ја брка втората победа, овој пат против Ангола која важи за ...

СИГУРНА ПРЕДНОСТ НА ОДМОР: Македонија е на плус пет против Ангола

Телеграф - 14.01.2017

Ракометрите наидоа на цврст противник, но имаат водство кое гарантира мирно второ полувреме Македонија води со 14:9 после 30 минути игра, а тоа дава можност за мирно второ полувреме. Иако Ангола се покажа како цврст ривал и во поголемиот дел од ...

Македонија ја распарчи Ангола: Фалангата слави втора победа во Франција

Спортклуб - 14.01.2017

Репрезентацијата на Македонија одигра уште едно херојско издание на СП во Франција, овој пат против селекцијата на Ангола. Во првите 20 минути од натпреварот, се играше доста изедначен ракомет, гол за гол, но Македонија успеа во самиот финиш од ...

Македонија експрес ја „прегази“ и Ангола и пристигна во осмина-финалето

SportMedia - 14.01.2017

Македонија веќе е во осмина-финалната фаза на Светското првенство во Франција. Нашите ракометари во вториот меч во групата „Б" ја совладаа Ангола со 31:22. „Црвено-жолтите" одиграа колку што е потребно, не форсираа и ја имаа резултатската контрола ...

И со пола сили до „девет гола“ за Ангола

Екипа - 14.01.2017

Македонија ја забележа и втората победа во рамките од групата Б од Светското Првенство во Франција, откако вечерва славеше над Ангола со резултат 31-22. Триумфот е сосема очекуван, а на „црвено-жолтите“ им беа потребни дваесетина минути за да го ...

Ангола даваше отпор, па нè разлути и доживеа дебакл

24 Ракомет - 14.01.2017

По воведната победа над Тунис, Македонија го забележа и вториот триумф на Мундијалот откако славеше над репрезентацијата над Ангола, со 31:22. Иако во почетните дваесетина минути Анголците се држеа, сепак кога селекторот Червар почна да форсира игра ...

Македонија покажа класа против Ангола за втора мундијалска победа

Дерби - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ја оправда улогата на фаворит на дуелот со Ангола на Светското првенство во Франција и со победата од 31:22 на најдобар начин го потврди премиерниот успех против Тунис.

Македонија ја сруши и Ангола, убедлива победа на нашите ракометари

МКД - 14.01.2017

Македонската репрезентација ја забележа и втората победа на Светското првенство откако лесно со 30:21 ја заврши задачата против Ангола. Две победи од два натпревари за Македонија на стартот од Светското првенство во Франција, овој пат нашите ...

Лазаров: Не е воопшто лесно да се игра за Македонија кога се мора!

Gol.mk - 14.01.2017

Ракометната репрезентација на Македонија ја забележа и втората победа на Светското првенство (СП) во Франција. Нашите ракометари извојуваа голема победа над Ангола (31-22), а капитенот Кире Лазаров „Ова беше лажна слика за Ангола против Словенија.

Филип Лазаров: Тоа ни беше целта, да победиме на првите два меча!

Gol.mk - 14.01.2017

Новата Македонија на Лино Червар уште еднаш ја покажа својата моќ на Светското првенство во Франција. Нашите репрезентативци славеа и во второто коло од ова првенство, овој пат настрада селекцијата на Ангола со 31-22, а нашиот Филип Лазаров по мечот ...

Талески: Спремни сме, првенството за нас започнува в понеделник против Словенија!

Gol.mk - 14.01.2017

Македонија ја победи Ангола и ја запиша втората победа на ракометниот Мундијал во Франција. Нашите репрезентативци се израмнија со Шпанија и Словенија со по две победи во групата Б. Младиот Филип Талески денес не се истакна во нападот, но сепак ...

Македонија разиграна, „Фалангата“ распеана, Ангола избришана… (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 14.01.2017

Без многу напор, се чини и со сили пола, Македонија ја запиша Ангола на списокот победени селекции на Светското првенство во Франција. Избраниците на Лино Червар, иако во првиот дел и не беа на висина на задачата, сепак генерално сумирано очекувано ...

Трајковски: Пред почетокот на СП некој се сомневаше во голманите!

Gol.mk - 14.01.2017

Благојче Трајковски, голманот на Македонија имаше уште еден одличен натпревар на СП. Тој бранеше солидно против Анголците, а исто така, даде и два гола, учинок кој го прави повеќе од задоволен и премногу среќен. „Има задоволство, многу големо.

ОЧЕКУВАНИ ДВА БОДА ЗА РАКОМЕТАРИТЕ: Се „испотија“, но заслужено победија

Телеграф - 14.01.2017

Македонија заедно со Словенија и Шпанија има по четири бода после комплетирањето на првите две кола Ракометарите коишто играат за Македонија на Мундијалот во Франција ја забележаа и втората победа, овој пат против Ангола и тоа повеќе од заслужено.

Лазаров: Ангола не е велесила, но и не е толку наивна…Словенија нека биде фаворит против нас

Екипа - 14.01.2017

Македонија ја оствари и втората победа на Светското првенство во Франција, совладувајќи ја очекувано Ангола со 31-22. Триумф што ги носи „црвено-жолтите“ кон следната фаза, но допрва претстојат големи искушенија, пред се следниот дуел со Словенија… ...

Манасков: Не смееме да ги повториме грешките против Словенија

Дерби - 14.01.2017

Од Мец за „Дерби“, Александар Табаковски Македонската ракометна репрезентација стигна до втората победа на СП во Франција, а по Тунис и Ангола, следува дуелот со репрезентацијата на Словенија која ќе ја има улогата на фаворит во балканското дерби.

СП 2017: Македонија ја победи Ангола

Нетпрес - 14.01.2017

Македонската репрезентација ја постигна и втората победа на ракометниот мундијал во Франција. Вечерва беше совладана селекцијата на Ангола со 31:22 (14:9). На почетокот од дуелот нашите ракометари имаа минимално водство пред се благодарение на ...

Лазаров: Бевме нервозни на почетокот, но потоа сé си дојде на свое место

МКД - 14.01.2017

Капитенот Кире Лазаров е задоволен од триумфот над Ангола, но предупредува дека промашувањата кои се случуваа на стартот од мечот не смеат да се случат и против посилни репрезентации. Кире Лазаров со десет голови ја предводеше Македонија и до ...

Миркуловски: Со победа над Словенија може да одиме и на второ место

Екипа - 14.01.2017

Макеоднскаат репрезентација има максимален старт со две победи од два натпревари. Поминаа Тунис и Ангола , на ред се трите европски и многу потешки противници. Фокусот веќе е насочен на дуелот со Словенија во кој како што вели Филип Миркуловски нема ...

Манасков: Повредата е минато, спремен сум за наредните предизвици!

Gol.mk - 14.01.2017

Македонија за забележа втората победа на Светското првенство во Франција. Во арената во Мец со пристојни девет гола разлика (31-22) настрада Ангола, а македонското „шило“, Дејан Манасков и покрај проблемите со повредата собра сили и настапи на ...

Селекторот на Ангола: Македонија е комплетна селекција!

Gol.mk - 14.01.2017

Само по некој впечаток, многу атлетска сила, но сепак и втор пораз за репрезентацијата на Ангола на Мундијалот во Франција. По поразот од Македонија, селекторот на третата африканска сила, Александре Диего Мачадо жалеше за пропуштената шанса.

Филип Талески – Првенството за нас започнува против Словенија

СуперСпорт - 14.01.2017

Денес, нашата репрезентација успеа да ја победи Ангола со 31:22 и така стигна до 2-та победа на СП во Франција. Талески во овој натпревар не играше најдобро во нападот, но сепак изигра доволно за да стигне Македонија до победа.

ГЕОРГИЕВСКИ ПОСЛЕ АНГОЛА: Влеговме лошо, но успеавме да се консолидираме

Телеграф - 14.01.2017

Најдобриот играч на средбата од 2. коло задоволен што после две средби Македонија има четири бода Играчот на средбата против Ангола, Гоце Георгиевски имаше причина за задоволство. Успеа да ја крене својата форма и ефикасноста, а тоа може да радува ...

Червар: Жалам само што момците не ми дадоа повеќе можност да ги одморам!

Gol.mk - 14.01.2017

По победата над Ангола, Македонија вторпат во историјата на едно Светско првенство започна со две победи и вторпат има две врзани славја на еден Мундијал. На прес-конференцијата мечот го анализираше селекторот Лино Червар: „Цело време апелирав дека ...

Кире Лазаров – Не е лесно да се игра за Македонија кога се мора

СуперСпорт - 14.01.2017

Македонија денес стигна до 2-та победа на првенството во Франција и така се израмни со тимовите на Шпанија и Словенија по бројот на победи. „Ова беше лажна слика за Ангола против Словенија.

Трајковски по двата гола против Ангола: Се исплатеа шутерските тренинзи!

Дерби - 14.01.2017

Македонскиот голмански тандем Колев-Трајковски повторно имаше солидна партија, а на дуелот со Ангола, Благојче Трајковски успеа да постигне и два гола користејќи го фактот што противникот играше без голман во завршницата.

Ракометарите ја преслушаа и Ангола

Слободен Печат - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ја оствари и втората победа во групата Б од Светското првенство во Франција откако ја совлада Ангола со 31:22. Избраниците на Лино Червар ја оправдаа фаворитската улога остварувајќи убедлив триумф над ...

Македонија продолжува со победите на светското во Франција

Стандард - 14.01.2017

Македонската репрезентација вечерва ја забележа втората победа во групата „Б” на Светското првенство во Франција. Нашите ракометари очекувано ја совладаа Ангола со 31:22 (14:9). „Црвено-жолтите“ покажаа стабилна игра и нивната победа во ниту еден ...

ВИДЕО: ДВОЕН ЦЕПЕЛИН за тотална доминација над Ангола! Македонија „растура“ на СП

Gol.mk - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација со убедливи 31-22 славеше над Ангола, а дефинитивно, најдобриот погодок на средбата падна во финишот. И, тоа, на атрактивен начин, со двоен цепелин. Стрелец на голот беше Филип Лазаров, а претходно, проигруваше ...

Трајкоски: Некои се сомневаа во голманите пред стартот на Мундијалот

24 Ракомет - 14.01.2017

По воведната победа над Тунис, Македонија го забележа и вториот триумф на Мундијалот откако славеше над репрезентацијата над Ангола, со 31:22. Иако во почетните дваесетина минути Анголците се држеа, сепак кога селекторот Червар почна да форсира игра ...

Георгиевски: Штом сме дошле тука, можеме со секого, па и со Словенците

Gol.mk - 14.01.2017

Често Кире Лазаров и Филип Миркуловски правеа вишок за крилата, а Манасков, Ојлески и Георгиевски тоа максимално го користеа. Така победа против Ангола од 22-31 во многу нешта се должи и на акцииите на крилните ракометари.

Филип Лазаров – Ни следуваат три тешки натпревари

СуперСпорт - 14.01.2017

Македонија можеби лошо го започна натпреварот против Ангола, но како поминуваше времето, ние бевме се подобри и така стигнавме до 2-та победа во 2-от натпревар на СП во Франција. „Па добро тоа ни беше првата цел, со две победа да го стартуваме ова ...

АТРАКЦИЈА ЗА КРАЈ: Двоен цепелин за мат од Филип Лазаров над Ангола (ВИДЕО)

Телеграф - 14.01.2017

Македонија забележа голема победа над Ангола, а последниот гол беше со потег за двоен аплауз Последниот гол за Македонија на дуелот против Ангола беше дело на Филип Лазаров. Дојде после двоен цепелин со Мартин Поповски, а тоа беше одлична мајсторија ...

Македонија доби ново знаме (ФОТО)

SportMedia - 14.01.2017

Со победата над Ангола од 31:22, нашата ракометна репрезетнација се пласираше во осмина-финалето на Светското првенство во Франција. По тој повод, на социјалните мрежи на интернет се појави и новото македонско ...

ГОЛ НА ДЕНОТ – АТРАКЦИЈА: Двоен цепелин на Поповски и Филип Лазаров… (видео)

Екипа - 14.01.2017

Мартин Поповски и Филип Лазаров го сервираа најубавиот погодок на денешните натпревари од Светското првенство во Франција. Поповски и Лазаров реализирајќи двоен цепелин, кој го заокружи Филип, на вистински атрактивен начин го постигнаа последниот ...

Македонија ја зачини победата со двоен цепелин (ВИДЕО)

24 Ракомет - 14.01.2017

Македонската репрезентација убедливо ја совлада Ангола и ја забележа втората победа од Светскиот шампионат. Македонската селекција имаше солидно второ полувреме во кое дојде до двоцифрена предност.

Двојниот цепелин со кој Македонија стави печат на победата над Ангола (Видео)

Дерби - 14.01.2017

Македонија ја совлада Ангола со убедливи 31:22, а прашањето на победникот беше решено уште рано во второто полувреме кога направивме доволна разлика за помирна завршница. На крајот стигнавме и до убедлива победа, а последниот гол беше атрактивен ...

Георгиевски: Имаме две победи, мора да веруваме во нас

Екипа - 14.01.2017

Гоце Георгиевски постигна пет гола и беше прогласен за играч на натпреварот во дуелот со Ангола. Двете победи на стартот даваат самодоверба, но и мотив повеќе за преостанатите три натпревари во групата, прво против Словенија, а потоа и против ...

Георгиевски: Дишеме како едно

МКД - 14.01.2017

Македонското крило, Гоце Георгиевски беше прогласен за играч на натпреварот против Ангола, тој е задоволен од победата и верува дека најдоброто од репрезентацијата допрва следува. Гоце Георгиевски имаше одличен меч, постигна пет погодоци и даде ...

СП Франција 2017: Рутински тренинг на Лазаров и четата со Ангола

Макфакс - 14.01.2017

Македонската ракометна селекција успешно го мина и вториот африкански противник на мундијалот во Франција, откако во саботата вечерта во Мец ја совлада Ангола со 31-22, во второто коло од Групата Б.

СП во ракомет: Македонија ја разби Ангола, 10 гола на К. Лазаров

Нова ТВ - 14.01.2017

На Лино Червар не му се повтори Аргентина од СП 2003, на Македонија не ѝ се повтори ниту ЕП 2016 ниту квалификацискиот турнир во Гдањск за пласман на олимписките игри. Ракометниот мундијал во Франција се одвива по планираното сценарио.

Победата запечатена со атракција: Двојниот цепелин во режија на Филип Лазаров и Поповски (ВИДЕО)

МКД - 14.01.2017

Победата на Македонија над Ангола беше заверена со атракција во која главната улога ја имаше Филип Лазаров, тој со цепелин го проигра Мартин Поповски, овој му врати на ист начин, по што следуваше егзекуција.

Гонзалез: Македонија одигра како голема репрезентација

SportMedia - 14.01.2017

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез ја анализира и втората победа на македонската репрезентација, сега против Ангола. Како шпанскиот стручњак го проследи вечерашниот меч, прочитајте во редовите подоле.

Георгиевски: Мора да веруваме во себе

24 Ракомет - 14.01.2017

По воведната победа над Тунис, Македонија го забележа и вториот триумф на Мундијалот откако славеше над репрезентацијата над Ангола, со 31:22. Иако во почетните дваесетина минути Анголците се држеа, сепак кога селекторот Червар почна да форсира игра ...

СП 2017: Ангола втор противник на Македонија на ракометниот мундијал

А1 On - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација по вчерашниот слободен ден вечерва во Мец го игра вториот натпревар од Б групата на Светското првенство во Франција. Противник ни е селекцијата на Ангола, која на стартот загуби од Словенија.

ВИДЕО: Трајковски во елемент! Преку цел терен ѝ даде ДВА ГОЛА на Ангола

Gol.mk - 14.01.2017

Голманот на Македонија, Благојче Трајковски имаше одличен ден против Ангола. Покрај двојната одбрана која ја забележа на десет минути пред крајот на натпреварот , нашиот голман успеа да постигне и два гола во мрежата на противникот, први за него на ...

Македонија високо ја порази и Ангола

РК Металург - 14.01.2017

Втора победа на Македонија. Македонија очекувано славеше во својот втор натпревар на СП во Франција, во кој селекцијата на Ангола е високо поразена со резултат 31:22 (14:9). Нашите ракометари одиграа рутински натпревар на ниво на посилен тренинг, а ...

Македонија реди победи, Фалангата е сѐ повеќебројна (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ја забележа и втората победа на Светското првенство, овој пат совладана е селекцијата на Ангола со 30:21. Како што одминува мундијалот, така се зголемува и поддршката од трибините за нашите ракометари.

Голманот Трајковски за две минути двапати се запиша во листата на стрелците (ВИДЕО)

24 Ракомет - 14.01.2017

Иако на ова првенство голманската задача е повеќе спринтерска, Благојче Трајковски покажа дека поседува и голгетерски способности. На дуелот против Ангола, Македонија ја забележа втората победа на Светскиот шампионат, македонскиот голмански тандем ...

Лазаров: Не е лесно да се игра за македонската репрезентација

24 Ракомет - 14.01.2017

По воведната победа над Тунис, Македонија го забележа и вториот триумф на Мундијалот откако славеше над репрезентацијата над Ангола, со 31:22. Иако во почетните дваесетина минути Анголците се држеа, сепак кога селекторот Червар почна да форсира игра ...

Георгиевски: Две средби-две победи, веруваме и во триумф над Словенија

Дерби - 14.01.2017

Од Мец за „Дерби“, Александар Табаковски Македонија рутински го одбработи дуелот со Ангола и ја запиша втората победа на мундијалот во Франција. „Црвено-жолтите“ славеа со 31-22 над африканците, во натпревар во кој покрај капитенот Кире Лазаров (10 ...

Втор натпревар, втора победа, второ победничко селфи (ФОТО)

24 Ракомет - 14.01.2017

По воведната победа над Тунис, Македонија го забележа и вториот триумф на Мундијалот откако славеше над репрезентацијата над Ангола, со 31:22. Иако во почетните дваесетина минути Анголците се држеа, сепак кога селекторот Червар почна да форсира игра ...

Талески: Треба да внимаваме на нивните бекови

А1 On - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 20:45 часот го игра вториот дуел на Светското првенство во Франција. Противник е селекцијата на Ангола. На вчерашниот тренинг Филип Талески, кој против Тунис постигна два гола изјави: Тунис е веќе ...

Талески: Треба да внимаваме на нивните бекови

+инфо - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 20:45 часот го игра вториот дуел на Светското првенство во Франција. Македонската ракометна репрезентација вечерва од 20:45 часот го игра вториот дуел на Светското првенство во Франција.

СП 2017: Втора победа за македонските ракометари во Мец

А1 On - 14.01.2017

Македонската репрезентација ја постигна и втората победа на ракометниот мундијал во Франција. Вечерва беше совладана селекцијата на Ангола со 31:22 (14:9). На почетокот од дуелот нашите ракометари имаа минимално водство пред се благодарение на ...

Втора победа за македонските ракометари во Мец

+инфо - 14.01.2017

Вечерва беше совладана селекцијата на Ангола со 31:22 (14:9). Македонската репрезентација ја постигна и втората победа на ракометниот мундијал во Франција. Вечерва беше совладана селекцијата на Ангола со 31:22 (14:9).

Франција 2017: Македонија сигурна во дуелот со Ангола

Сител - 14.01.2017

Македонската репрезентација ја постигна и втората победа на ракометниот мундијал во Франција. Вечерва беше совладана селекцијата на Ангола со ____ (14:9). На почетокот на дуелот нашите ракометари имаа минимално водство пред се благодарение на ...

СП 2017: Ангола втор противник на Македонија на ракометниот мундијал

+инфо - 14.01.2017

Натпреварот Македонија – Ангола е последен од денешната програма во групата Б и почнува во 20:45 часот. Македонската ракометна репрезентација по вчерашниот слободен ден вечерва во Мец го игра вториот натпревар од Б групата на Светското првенство во ...

Филип Лазаров: Играта во последните 20 минути со Тунис е наш нов квалитет

Gol.mk - 14.01.2017

Нема еуфорија во нашиот табор по победата над Тунис и многу зрело сите во мислите ја имаат Ангола. И тоа не оваа Ангола која неубедливо стартуваше во Мец, туку селекцијата која ги намачи Египет и Тунис на шампионатот на Африка минатата година.

Франција 2017: Ангола втор противник на Македонија

Сител - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација по вчерашниот слободен ден вечерва во Мец го игра вториот натпревар од Б групата на Светското првенство што се игра во Франција. Противник ни е селекцијата на Ангола, која на стартот загуби од Словенија.

Миркуловски: Мотивирани и дисциплинирани против Ангола, одиме чекор по чекор

Нетпрес - 14.01.2017

Нашиот репрезентативец Филип Миркуловски на вчерашниот тренинг пред денешниот натпревар кој Македонија го игра во Ангола во рамки на Светското ракометно првенство кое се одржува во Франција истакна дека противник сигурно ќе има желба за докажување.

Македонија вечерва игра против Ангола

Нетпрес - 14.01.2017

Денеска македонските ракометари во вечерниот термин од 20:45 часот ќе се соочат против селекцијата на Ангола во рамки на Светското првенство во Мец, Франција 2017. Дуелот во вечерниот термин со голема веројатност ќе го играме пред повеќе наши од ...

Нема опуштање против Ангола

Слободен Печат - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација по вчерашниот слободен ден вечерва во Мец го игра вториот натпревар од Б групата на Светското првенство во Франција. Противник ни е селекцијата на Ангола, која на стартот загуби од Словенија.

СП 2017: Ангола втор противник на Македонија на ракометниот мундијал

Репортер - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација по вчерашниот слободен ден вечерва во Мец го игра вториот натпревар од Б групата на Светското првенство во Франција. Противник ни е селекцијата на Ангола, која на стартот загуби од Словенија.

Червар одлучи, без промени во составот за мечот со Ангола

Курир - 14.01.2017

Македонската репрезентација вечерва во 20.45 часот ќе излезе на терен против Ангола со истите 16 ракометари кои беа дел од составот и против Тунис. Лино Червар уште за време на вчерашниот тренинг најави дека е премногу рано за замена (секој селектор ...

Червар одлучи, без промени во составот за мечот со Ангола

Нетпрес - 14.01.2017

Македонската репрезентација вечерва во 20.45 часот ќе излезе на терен против Ангола со истите 16 ракометари кои беа дел од составот и против Тунис. Лино Червар уште за време на вчерашниот тренинг најави дека е премногу рано за замена (секој селектор ...

Македонија вечерва против Ангола во 20:45 часот

Курир - 14.01.2017

Денеска македонските ракометари во вечерниот термин од 20:45 часот ќе се соочат против селекцијата на Ангола во рамки на Светското првенство во Мец, Франција 2017. Дуелот во вечерниот термин со голема веројатност ќе го играме пред повеќе наши од ...

Талески: Знаеме што треба да направиме за полесна победа против Ангола

Дерби - 14.01.2017

Од Мец за „Дерби“, Александар Табаковски Македонија се наоѓа пред уште еден сериозен испит на Светското ракометно првенство во Франција, а дуелот со Ангола има дополнителен товар поради фактот што избраниците на Лино Червар во него влегуваат како ...

Миркуловски: Мотивирани и дисциплинирани против Ангола, одиме чекор по чекор

Курир - 14.01.2017

Нашиот репрезентативец Филип Миркуловски на вчерашниот тренинг пред денешниот натпревар кој Македонија го игра во Ангола во рамки на Светското ракометно првенство кое се одржува во Франција истакна дека противник сигурно ќе има желба за докажување.

Литвански судиски пар ќе го суди мечот меѓу Македонија-Ангола

Курир - 14.01.2017

Грешката која ја направи Светската ракометна федерација со делегирање на јужнокорејски судии во првото коло во мечот против Тунис, кои не се снајдоа во своето деби на муднијалот и направија неколку грешки, ја исправа со тоа што во натпреварот од ...

Червар: Не се плашам од Ангола, стравувам од нашите глави!

Gol.mk - 14.01.2017

Мислите му се насочени кон Ангола, но Лино Чевар се потсеќа и на Аргентина кога беше селектор на Хрватска и кога мундијалскиот пат во Португалија му почна со пораз од „гаучосите“. Затоа алудира на максимална концентрација, на пристап како против ...

Георгиевски: Ангола има проблем со транзицијата

Сител - 14.01.2017

На стартот од шампионатот Македонија ја оствари првата победа. Совладан беше Тунис, со што беше остварена првата цел. Но, сега претстои вториот дуел – противник Ангола уште еден од африканскиот континент.

Нема промени: Со ист состав против Ангола

Екипа - 14.01.2017

Македонската репрезентација вечерва во 20.45 часот ќе излезе на терен против Ангола со истите 16 ракометари кои беа дел од составот и против Тунис. Лино Червар уште за време на вчерашниот тренинг најави дека е премногу рано за замена (секој селектор ...

Ојлески: Да ја повториме партијата од мечот против Тунис

24 Ракомет - 14.01.2017

Македонија имаше успешен старт на Мундијалот во Франција и во првото коло со пресврт во последните десетина минути го победи Тунис со 34:30. Следниот предизвик за Червар и неговите избраници повторно доаѓа од африканскиот континент, а тоа е Ангола.

Литванските судии ќе ја делат правдата на натпреварот меѓу Македонија и Ангола

24 Ракомет - 14.01.2017

Македонија продолжува со настапите на Светското првенство во Франција, а по денот пауза во рамките од второто коло во Мец ќе го одигра вториот натпревар, против селекцијата на Ангола. Натпреварот на распоредот е закажан за 20:45 минути.

Ангола се мрзне во Мец

SportMedia - 14.01.2017

Ракометната репрезентација на Македонија со победа на вечерашниот меч над Ангола (20.45 ч.) има шанса уште сега да го потврди пласманот во осмина-финалето. Африканската репрезентација не би требала да претставува опасност ако се суди според прциот ...

Македонија против Ангола за пласман во следната фаза

МКД - 14.01.2017

По вчерашниот слободен ден, Македонија ги продолжува настапите на Светското ракометно првенство во Франција, следен противник е Ангола, дуел кој со кој можеме да го завериме пласманот во осминафиналето.

Македонија со втора победа и убедлива разлика

Локално - 14.01.2017

Македонската репрезентација ја постигна и втората победа на ракометниот мундијал во Франција. Вечерва беше совладана селекцијата на Ангола со 31:22 (14:9). На почетокот од дуелот нашите ракометари имаа минимално водство пред се благодарение на ...

Македонија ја прегази Ангола

Вечер Прес - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација ја забележа и втората победа во Б – групата на Светското првенство во Франција. Избраниците на селекторот Лино Червар, овој пат славеа над селекцијата на Ангола со 31:22 На „црвени - жолтите" им беа потребни ...

Втора победа за македонските ракометари во Мец

МК News - 14.01.2017

Македонската репрезентација ја постигна и втората победа на ракометниот мундијал во Франција. Вечерва беше совладана селекцијата на Ангола со 31:22 (14:9). На почетокот од дуелот нашите ракометари имаа минимално водство пред се благодарение на ...

Втора победа за македонските ракометари во Мец

Бриф - 14.01.2017

Македонската репрезентација ја постигна и втората победа на ракометниот мундијал во Франција. Вечерва беше совладана селекцијата на Ангола со 31:22 (14:9). На почетокот од дуелот нашите ракометари имаа минимално водство пред се благодарение на ...

(Видео) цепелинот на Поповски и Лазаров и новото знаме на Македонија

Вечер Прес - 14.01.2017

Македонската репрезентација дојде до убедлива победа на дуелот со Ангола, а на овој меч беше постигнат можеби и најатрактивниот гол на досегашниот дел од првенството во креација на Поповски и Лазаров.

Победата запечатена со атракција: Двојниот цепелин во режија на Филип Лазаров и Поповски

Тера - 14.01.2017

Победата на Македонија над Ангола беше заверена со атракција во која главната улога ја имаше Филип Лазаров, тој со цепелин го проигра Мартин Поповски, овој му врати на ист начин, по што следуваше егзекуција.

СПОРТСКИ ПРАЗНИК: Македонските ракометари вечерва ќе се соочат со Ангола во 20.45 часот!

Пулс24 - 14.01.2017

Денеска македонските ракометари во вечерниот термин од 20:45 часот ќе се соочат против селекцијата на Ангола во рамки на Светското првенство во Мец, Франција 2017. Дуелот во вечерниот термин со голема веројатност ќе го играме пред повеќе наши од ...

Во натпреварот да се биде или не, ќе ни судат литвански судии

Република - 14.01.2017

Грешката која ја направи Светската ракометна федерација со делегирање на јужнокорејски судии во првото коло во мечот против Тунис, кои не се снајдоа во своето деби на муднијалот и направија неколку грешки, ја исправа со тоа што во натпреварот од ...

Македонија вечерва игра против Ангола

Точка - 14.01.2017

Денеска македонските ракометари во вечерниот термин од 20:45 часот ќе се соочат против селекцијата на Ангола во рамки на Светското првенство во Мец, Франција 2017. Дуелот во вечерниот термин со голема веројатност ќе го играме пред повеќе наши од ...

Македонија вечерва против Ангола

Скопје инфо - 14.01.2017

Денеска македонските ракометари во вечерниот термин од 20:45 часот ќе се соочат против селекцијата на Ангола во рамки на Светското првенство во Мец, Франција 2017. Дуелот во вечерниот термин со голема веројатност ќе го играме пред повеќе наши од ...

Втора победа за нашите ракометари, целта е исполнета и сега сме на чекор до осминафиналето

Република - 14.01.2017

Втор натпревар и втора победа на Македонската ракометна репрезентација на Светското првенство во Франција. По деби победата над стариот должник Тунис, денеска во вечерниот термин од 20.45 „црвено-жолтите“ се чини со половина сили ја совлада ...

Червар одлучи, без промени во составот за мечот со Ангола

Република - 14.01.2017

Македонската репрезентација вечерва во 20.45 часот ќе излезе на терен против Ангола со истите 16 ракометари кои беа дел од составот и против Тунис. Лино Червар уште за време на вчерашниот тренинг најави дека е премногу рано за замена (секој селектор ...

Миркуловски: Не смееме да ја потцениме Ангола

Локално - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација по вчерашниот слободен ден, вечерва во Мец го игра вториот натпревар од групата „Б“ на Светското Првенство, дуел против Ангола во кој со евентуална победа патуваме во осминафиналната рунда од мундијалот во ...

Гладни сме за нова победа против Ангола

Вечер Прес - 14.01.2017

Треба да бидеме гладни за нови победи и уште подобри игри. Јас сум сигурен дека ќе биде тешко, не очекувам лесна победа, не треба да ја потцениме Ангола, но на добар пат сме, изјави капитенот на македонската репрезентација Македонија со победа го ...

Македонија вечерва против Ангола во 20:45 часот

МК News - 14.01.2017

Денеска македонските ракометари во вечерниот термин од 20:45 часот ќе се соочат против селекцијата на Ангола во рамки на Светското првенство во Мец, Франција 2017. Дуелот во вечерниот термин со голема веројатност ќе го играме пред повеќе наши од ...

Лазаров: Сами си ја направивме нервозата, меѓутоа на крај се си дојде на свое место

Република - 14.01.2017

Ракометната репрезентација на Македонија ја забележа и втората победа на Светското првенство (СП) во Франција. Нашите ракометари извојуваа голема победа над Ангола (31-22), а капитенот Кире Лазаров – Ова беше лажна слика за Ангола против Словенија.

Триумф над Ангола за пласман во вториот круг

Вечер Прес - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 20:45 часот против Ангола ќе го одигра вториот и можеби решавачки натпревар за пласман во втората рунда на Светското првенство во Франција Триумф во вечерашниот дуел со Ангола ќе значи крупен чекор ...

Талески: Знаеме што треба да направиме за полесна победа против Ангола

Точка - 14.01.2017

Македонија се наоѓа пред уште еден сериозен испит на Светското ракометно првенство во Франција, а дуелот со Ангола има дополнителен товар поради фактот што избраниците на Лино Червар во него влегуваат како фаворити.

СП 2017: Ангола втор противник на Македонија на ракометниот мундијал

Локално - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација по вчерашниот слободен ден вечерва во Мец го игра вториот натпревар од Б групата на Светското првенство во Франција. Противник ни е селекцијата на Ангола, која на стартот загуби од Словенија.

Филип Лазаров: Во последните 20 минути покажавме нов квалитет во играта

Република - 14.01.2017

Нема еуфорија во нашиот табор по победата над Тунис и многу зрело сите во мислите ја имаат Ангола. И тоа не оваа Ангола која неубедливо стартуваше во Мец, туку селекцијата која ги намачи Египет и Тунис на шампионатот на Африка минатата година.

Не е лесно да се игра за Македонија

Вечер Прес - 14.01.2017

Македонија ја забележа и втората победа на Светското првенство во Франција. Нашите ракометари извојуваа голема победа над Ангола (31:22), а капитенот Кире Лазаров по натпреварот изајви: -Знаевме дека не смее да се опуштиме, Ангола не е од врвот на ...

Игра како во грч, Ангола не е така наивна репрезентација

Република - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација во моментов го игра вториот натпревар на Светското првенство во Франција. По 30 минути против селекцијата на Ангола нашите репрезентативци имаат предност од пет (14-9).

Диего Мачадо: Македонија комплетна репрезентација

Република - 14.01.2017

Само по некој впечаток, многу атлетска сила, но сепак и втор пораз за репрезентацијата на Ангола на Мундијалот во Франција. По поразот од Македонија, селекторот на третата африканска сила, Александре Диего Мачадо жалеше за пропуштената шанса.

Миркуловски: Задутре одиме на Словенија, одиме на победа како и секогаш

Република - 14.01.2017

По победата над Ангола и претходно на Тунис фокусот е насочен на дуелот со Словенија. Нема што да се изгуби, а може многу да добиеме, вели Филип Миркуловски. -Можеби не го скршивме натпреварот во десета минута, но имаме уште една победа.

Червар: Попаметен сум кога сум на трибината

Точка - 14.01.2017

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Лино Червар, на брифингот со новинарите се задржа на две точки, состојбата со повредените играчи и анализа на противникот во второто коло од Светското првенство.

Червар: Против Ангола со тимска игра и со ефикасен напад...

Н.Македонија - 14.01.2017

И во нивното лошо издание против Словенците видовме дека имаат два многу солидни бека, кои знаат ракомет, но и одличен пикер, кој умее да ја искористи секоја топка на теренот, вели македонскиот селектор, Лино Червар Не треба да нѐ залаже лошата игра ...

Ангола втор противник на Македонија на ракометниот мундијал...

Н.Македонија - 14.01.2017

Ангола втор противник на Македонија на ракометниот мундијал Македонската ракометна репрезентација по вчерашниот слободен ден вечерва во Мец го игра вториот натпревар од Б групата на Светското првенство во Франција.

Без еуфорија за да немаме проблеми ...

Н.Македонија - 14.01.2017

Ангола е бронзена од последниот континентален собир, победувајќи го Алжир и тоа кажува дека воопшто не е наивен противник Несвојствено за играта што ја претпочита селекторот Лино Червар, во натпревар со многу голови Македонија играјќи си со емоциите ...

Втора победа за македонските ракометари во Мец...

Н.Македонија - 14.01.2017

Втора победа за македонските ракометари во Мец Македонската репрезентација ја постигна и втората победа на ракометниот мундијал во Франција. Вечерва беше совладана селекцијата на Ангола со 31:22 (14:9).

Ангола втор противник на Македонија на ракометниот мундијал

Идивиди - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација по вчерашниот слободен ден вечерва во Мец го игра вториот натпревар од Б групата на Светското првенство во Франција. Противник ни е селекцијата на Ангола, која на стартот загуби од Словенија.

СП 2017: Втора победа за македонските ракометари во Мец

Lider - 14.01.2017

Македонската репрезентација ја постигна и втората победа на ракометниот мундијал во Франција. Вечерва беше совладана селекцијата на Ангола со 31:22 (14:9). На почетокот од дуелот нашите ракометари имаа минимално водство пред се благодарение на ...

СП 2017: Ангола втор противник на Македонија на ракометниот мундијал

Lider - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација по вчерашниот слободен ден вечерва во Мец го игра вториот натпревар од Б групата на Светското првенство во Франција. Противник ни е селекцијата на Ангола, која на стартот загуби од Словенија.

Талески: Треба да внимаваме на нивните бекови

Lider - 14.01.2017

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 20:45 часот го игра вториот дуел на Светското првенство во Франција. Противник е селекцијата на Ангола. На вчерашниот тренинг Филип Талески, кој против Тунис постигна два гола изјави: Тунис е веќе ...

Манасков со половина гас, Маркоски го пропушти тренингот на Македонија

SportMedia - 13.01.2017

Македонската ракометна репрезентација се соочува со проблеми пред утрешната средба против Ангола. Велко Маркоски го пропушти денешниот тренинг поради повреда на грбот, додека Дејан Манасков тренираше со половина гас.

Миркуловски: Ангола не го покажа вистинското лице против Словенија

24 Ракомет - 13.01.2017

Македонија имаше успешен почеток на Мундијалот во Франција, откако со пресврт во второто полувреме го победивме Тунис со 34:30, и со добрите 10 минути во самата завршница ја остваривме првата цел. Следниот натпревар е против Ангола.

Лазаров: Не смееме да ја потцениме Ангола

МКД - 13.01.2017

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров вели дека не смееме да ја потцениме Ангола иако таа важи за аутсајдер во нашата група. По триумфот над Тунис, македонската јавност очекува и победа над Ангола со што Македонија ...

Ојлески: Подготвен сум да помогнам се што треба

Екипа - 13.01.2017

Отокот на ногата на Дејан Манасков, по она непријатно нагазување што го доби ви дуелот со Тунис, е една од непланираните грижи за селекторот Лино Червар во пресрет на утрешниот дуел со Ангола.

Талески: Натпреварите се добиваат со добра одбрана

24 Ракомет - 13.01.2017

Македонија имаше успешен почеток на Мундијалот во Франција, откако со пресврт во второто полувреме го победивме Тунис со 34-30, и со добрите 10 минути во самата завршница ја остваривме првата цел. Следниот натпревар е против Ангола.

Ојлески: Подготвен сум да помогнам, Ангола не е за потценување

Дерби - 13.01.2017

Македонската репрезентација се подготвува за утрешната пресметка со Ангола, но селекторот Лино Червар се соочува со одреди проблеми во составот со повредите на Велко Маркоски и Дејан Манасков.

Червар: Против Ангола ќе почнеме со најдобрите ракометари

МКД - 13.01.2017

Иако Македонија важи за голем фаворит против Ангола, селекторот Лино Червар не сака да остави ништо на случајот и натпреварот ќе го почне со најдобриот состав. Ангола важи за аутсајдер во нашата група и очекувањата се дека утре ќе дојдеме до втората ...

Георгиевски: Ангола има проблем со враќањето назад, тоа треба да се искористи

Екипа - 13.01.2017

Гоце Георгиевски не беше на посакуваното ниво на стартот од дуелот со Тунис, промашувајќи ги трите удари што ги упати кон голот на противникот. Десното крило влезе во ритам во вториот дел, погоди неколку шутеви во клучните моменти и имаше значаен ...

Полесно е кога ќе се победи: Насмеани лица и релаксирана атмосфера на тренинг (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 13.01.2017

По успешно решената задача во првото коло на Б групата, ракометарите на Македонија имаат ден одмор, за средување на мислите, за подготвување нова тактика и пред сè за задржување на земја. Победата против Тунис, од 34-30, ни ја отвори вратата кон ...

ДОМАЌИНОТ КАКО НА ТРЕНИНГ: Франција со 31 гол и против Јапонија

Телеграф - 13.01.2017

Триколорите продолжуваат во истиот ритам со кој и го почнаа Мундијалот Репрезентацијата на Франција постигна 31 гол и на дуелот против Јапонија со што потврди дека е прв кандидат за трофејот.

Фалангата против Ангола ќе биде побројна

Курир - 13.01.2017

Во сабота мечот Ангола – Македонија може да биде од витално значење за нашата иднина на Светското првенство во Франција. Дуелот во вечерниот термин од 20.45 часот со голема веројатно ќе го играме пред повеќе наши од противнички навивачи.

Франција 2017:Македонија одработе тренинг пред дуелот со Ангола

Сител - 13.01.2017

По триумфот над Тунис во пријатно расположение македонските ракометари попладнево тренираа во пресрет на вториот натпревар од групата што утре го играат против селекцијата на Ангола. Новиот ривал на Македонија во првото коло загуби со Словенија со ...

СП во ракомет: Лазаров најдобар поединец во шесте меча во Франција

Нова ТВ - 13.01.2017

Кире Лазаров е број еден по два натпреварувачки дена на Светското првенство во ракомет во Франција. Капитенот на репрезентацијата на Македонија е единствен играч со двоцифрен број погодоци во шесте меча на шампионатот со кои се комплетираше првото ...

Маргуч посочи која е разликата меѓу Македонија и Словенија

Дерби - 13.01.2017

За „Дерби“ од Мец, Александар Табаковски Словенија на крајно импресивен начин го започна Светското првенство во Франција, откако вчера попладне едноставно не најде достоен ривал во селекцијата на Ангола која е најголем аутсајдер во нашата група.

Селекторот на Ангола: Ќе ни биде многу тешко против Македонија

Дерби - 13.01.2017

Од Мец за „Дерби“, Александар Табаковски Македонија го победи Тунис во можеби најзначајната пресметка во групната фаза на СП во Франција, но таа победа ќе треба да биде потврдена и со успех против Ангола, репрезентацијата која важи за аутсајдер во ...

Сите едногласни: Ангола не смее да се потцени

SportMedia - 13.01.2017

По победата над Тунис, селекцијата на Ангола е вториот африкански претставник во групата на Македонија, а воедно и ривал на избраниците на Лино Червар утревечер. Според составите, традицијата и сите учесници во групата Б, токму Ангола ја има улогата ...

Селекторот на Ангола со искрена изјава: Очекуваме да ни биде многу тешко против Македонија

Курир - 13.01.2017

Македонските ракометари со 34:30 вчеравечер го победија Тунис во воведниот меч од СП во Франција. Следна пречка на македонските ракометари ќе биде Ангола, а дуелот утре ќе се игра во вечерниот термин од 20.45 часот и со голема веројатно ќе го играме ...

Манасков: Концентрирани и подготвени за Ангола

Екипа - 13.01.2017

Победата против Тунис на стартот на СП, симна еден товар од грбот на македонските репрезентативци. Денеска е слободен ден во групата Б, без натпревари. Репрезентациите ќе имаат само тренинзи во „Мец Арена“ или во некоја од двете помошни сали и ...

Маргуч: Добра одбрана и брз напад „рецепт“ за Ангола

Екипа - 13.01.2017

Десното крило на Веспрем, Гашпер Маргуч со осум гола беше најефикасен во рекордната победа на Словенија против Ангола (42-25) во првото коло од Групата Б во Мец. Во следното коло, утре Ангола е следен противник на Македонија во меч во кој „типуваме“ ...

Велко Маркоски не тренираше, Манасков со половина „гас“

Gol.mk - 13.01.2017

Стручниот штаб на македонската репрезентација до последен момент нема да знае дали ќе може да смета на Велко Маркоски и Дејан Манасков на утрешниот натпревар против Ангола во рамките на групата Б на Светското првенство.

Маркоски не тренираше, под прашалник и Манасков

Екипа - 13.01.2017

Лино Червар се соочува со сериозни проблеми со составот на Македонија пред утрешниот дуел со Ангола, откако покрај Велко Маркоски на повреда се пожали и Дејан Манасков, кој настрада при еден обид за шут на мечот со Тунис, повредувајќи го скочниот ...

Георгиевски: Најсилното оружје на Ангола е шутот, мора да ги затвориме

Gol.mk - 13.01.2017

Инвидуалните квалитети на селекцијата на Ангола, како и шутот од дистанца, се карактеристиките на кои Македонија мора да обрати посебно внимание пред мечот од второто коло на Б групата на Светското првенство.

Талески: Сигурен сум дека селекторот ќе пронајде вистинска тактика за Ангола

Gol.mk - 13.01.2017

Голема одговорност во нападот и многу чувствителна позиција во одбраната – веројатно ова е тоа што го чека Филип Талески на утрешниот натпревар против Ангола. Лидерот на нашата млада репрезентација е подготвен за дуелот со третата африканска сила и ...

Ојлески: Одговорноста на крилата во играта седум на шест е огромна, мора да го погодиме тајмингот!

Gol.mk - 13.01.2017

Македонија има повеќе победи од порази против африканските репрезентации, па утрешната средба против Ангола се надеваме дека ќе ја продолжи традицијата. Анализата за нашиот втор ривал во Мец ја започна Гоце Ојлески: „Нема да биде лесно со Ангола, ги ...

Червар: Не стравувам од Ангола, туку од нас самите

Екипа - 13.01.2017

Македонија стигна до голема победа над Тунис, па сега со улога на голем фаворит влегува во дуелот со Ангола, што ќе се игра утре во Мец со почеток во 20.45 часот. Лино Червар уште на прес-конференцијата по натпреварот со Тунис јасно ставо до знаење ...

Лазаров: Мора да ја подобриме играта во одбрана

Дерби - 13.01.2017

Од Мец за „Дерби“, Александар Табаковски По почетната победа против Тунис, македонската ракометна репрезентација веќе се подготвува за вториот предизвик, а тоа е селекцијата на Ангола. Македонија е фаворит во дуел со африканската селекција, но ...

Червар: Не се плашиме од Ангола, туку од самите себе!

24 Ракомет - 13.01.2017

Вчера македонската ракометна репрезентација го започна Светскиот шампионат со победа над Тунис во првото коло од групата Б во Мец. Победата значи многу, но денот пауза до вториот дуел значи полнење на батериите и сериозен пристап кон следниот ...

Георгиевски: Победата над Тунис ни ја зголеми самодовербата за следните предизвици

24 Ракомет - 13.01.2017

Македонија имаше успешен почеток на Мундијалот во Франција, откако со пресврт во второто полувреме го победивме Тунис со 34-30, и со добрите 10 минути во самата завршница ја остваривме првата цел. Следниот натпревар е против Ангола.

Червар: Не ме плаши Ангола, само сами можеме да се победиме

Република - 13.01.2017

Македонија стигна до голема победа над Тунис, па сега со улога на голем фаворит влегува во дуелот со Ангола, што ќе се игра утре во Мец со почеток во 20.45 часот. Лино Червар уште на прес-конференцијата по натпреварот со Тунис јасно ставо до знаење ...

Лазаров: Мора да ја подобриме играта во одбрана

Точка - 13.01.2017

По почетната победа против Тунис, македонската ракометна репрезентација веќе се подготвува за вториот предизвик, а тоа е селекцијата на Ангола. Македонија е фаворит во дуел со африканската селекција, но капитенот Кире Лазаров покрај кратката анализа ...

Маргуч посочи која е разликата меѓу Македонија и Словенија

Точка - 13.01.2017

Словенија на крајно импресивен начин го започна Светското првенство во Франција, откако вчера попладне едноставно не најде достоен ривал во селекцијата на Ангола која е најголем аутсајдер во нашата група.

Селекторот на Ангола: Ќе ни биде многу тешко против Македонија

Точка - 13.01.2017

Македонија го победи Тунис во можеби најзначајната пресметка во групната фаза на СП во Франција, но таа победа ќе треба да биде потврдена и со успех против Ангола, репрезентацијата која важи за аутсајдер во групата и веќе загуби убедливо од ...

Се повреди Велко Маркоски

Вечер Прес - 13.01.2017

Големата победа над Тунис си има своја цена. Нашата репрезентација најверојатно го загуби столбот во одбраната Велко Маркоски за наредните средби. Одличниот дефанзивец влечеше повреда на грбот, а против Тунис болката станала неподнослива.

Манасков: Нема отпуштање, концентрирани против Ангола

Република - 13.01.2017

Победата против Тунис на стартот на СП симна еден товар од грбот на македонските репрезентативци. Денеска е слободен ден во групата Б, без натпревари. Репрезентациите ќе имаат само тренинзи во „Мец арена“ или во некоја од двете помошни сали и повеќе ...

Проблеми на СП 2017: Маркоски не тренираше, неизвесен настапот и на Манасков

Република - 13.01.2017

Лино Червар се соочува со сериозни проблеми со составот на Македонија пред утрешниот дуел со Ангола, откако покрај Велко Маркоски на повреда се пожали и Дејан Манасков, кој настрада при еден обид за шут на мечот со Тунис, повредувајќи го скочниот ...

Не стравувам од Ангола, туку од нас самите

Вечер Прес - 13.01.2017

Македонската ракометна репрезентција забележа голма победа над Тунис, па сега со улога на голем фаворит влегува во дуелот со Ангола, што ќе се игра утре во Мец со почеток во 20.45 часот. Селекторот Лино Червар уште на прес-конференцијата по ...

Фалангата ќе биде побројна против Ангола

Вечер Прес - 13.01.2017

Македонската ракометна репрезентација вториот дуел на СП во Франција, вечерва од 20.45 часот ќе го одигра пред повеќе наши навивачи во однос на мечот против Тунис. Анголци скоро и да нема во Мец, а со оглед на тоа што доаѓа викенд, голем број ...

Ојлески: Подготвен сум да помогнам

Република - 13.01.2017

Отокот на ногата на Дејан Манасков, по она непријатно нагазување што го доби ви дуелот со Тунис, е една од непланираните грижи за селекторот Лино Червар во пресрет на утрешниот дуел со Ангола.

Утрешниот противник Ангола не се снајде со одбраната 6-0 на Словенија...

Н.Македонија - 13.01.2017

Утрешниот противник Ангола не се снајде со одбраната 6-0 на Словенија Со убедлива победа над Ангола со 42-25 (22-13) Словенија го почна настапот на Светското првенство (СП) во Франција, во целост оправдувајќи ја фаворитската улога.

Велко Маркоски го прескокна денешниот тренинг...

Н.Македонија - 13.01.2017

Велко Маркоски го прескокна денешниот тренинг По триумфот над Тунис во пријатно расположение македонските ракометари попладнево тренираа во пресрет на вториот натпревар од групата што утре го играат против селекцијата на Ангола.

СП 2017: Словенија ја декласира Ангола

Канал5 - 12.01.2017

Убедлив триумф со 17 голови разлика забележа Словенија на првиот денешен дуел од Б групата на Светското ракометно првенство во Франција. Словенците високата победа ја најави уште во првото полувреме кое заврши 22:13, за во вториот дел да постигнат ...

ПРВ НАТПРЕВАР ВО МЕЦ: Словенија набрзина ја преслуша Ангола

Телеграф - 12.01.2017

За Ангола пред стартот на првенството слушнавме дека може да биде незгоден противник. На првиот натпревар одигран во Мец, од таквиот потенцијал, не видовме ништо Словенија имаше лесна задача на првиот мундијалски натпревар во Мец.

Мацковшек: Анголците играа инвидуално секој за себе, кај нив нема многу тактика!

Gol.mk - 12.01.2017

Словенија одигра тренинг-натпревар и ја победи Ангола со високи 17 разлика во првиот меч од Б групата на Светското првенство во Мец. Триумфот од 42-25 реално отсликува каква е разликата помеѓу двете репрезентации, а најдобриот стрелец на ...

Селекторот на Ангола: Климата нè поремети, мора да работиме подобро за Македонија!

Gol.mk - 12.01.2017

Александре Мачадо, селекторот на репрезентацијата на Ангола по високиот пораз од Словенија во првото коло на СП (42-25) очекувано не беше премногу расположен. На прес-конференцијата по натпреварот тој изјави дека на неговиот тим многу влијаела ...

Вујовиќ: Червар сигурно знае како со Ангола, играјте како ние попладнево!

Gol.mk - 12.01.2017

Можеби беа претпалзливи пред мечот со Ангола, но словенечките ракометари покажаа класа и со победата од 42-25, не само што си направија одлична клима, туку и зачуваа многу енергија за дуелот против Исланд во второто коло.

Ангола се уште не се навикнала на климата, селекторот истакна: Против Македонија ќе биде подобро

24 Ракомет - 12.01.2017

На прес-конференцијата по натпреварот меѓу Ангола и Словенија, анголскиот селектор Александре Диого Мачадо истакна дека е изненаден од резултатот и не очекувал таков пораз, но неговата екипа е млада и времето ќе покаже дали ќе напредуваат во ...

Ангола најавува брза игра против Македонија, но имаат еден проблем…

Екипа - 12.01.2017

Репрезентацијата на Ангола претрпе убедлив пораз од Словенија на стартот од шампионатот, а во сабота ги очекува дуелот со Македонија. Селекторот на Ангола Алесандре Диого Мачадо, најави дека ќе се обидат да наметнат брза игра, но и се пожали на еден ...

Вујовиќ: Лино знае сè што треба за да ја победи Ангола

SportMedia - 12.01.2017

Репрезентацијата на Словенија со убедливата победа над Ангола од 42:25, тргна според очекувањата во групата „Б" на штотоку започнатиот Мундијал. Селекторот на Словенците, Веселин Вујовиќ одговараше на новинарските прашања по финишот на средбата, а ...

Дуото М&М, Маргуч и Мачковшек на врвот со по 8 погодоци

SportMedia - 12.01.2017

Гаспер Маргуч и Борут Мачковшек се лидери на листата на стрелците по два меча на Светското првенство во Франција. Словенечкото дуо денеска го бомбардираше голот на Ангола, а двајцата постигнаа по 8 погодоци.

Победата над Тунис донесе и проблеми: Маркоски заработил повреда на грбот!

Gol.mk - 12.01.2017

Македонија извојува голема победа над Тунис на стартот на СП во Франција (33-30), но доби и незгодни вести. Повреда за време на „борбата“ со негоздниот противник заработил Велко Маркоски, кој се пожалил на болки во грбот и морал да замине на ...

Гонзалез: Пресуди искуството на Македонија

SportMedia - 12.01.2017

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез е нашиот прв стручен коментатор за овој Мундијал. Како Раул го проследи мечот меѓу Македонија и Тунис, прочитајте во текстот подоле. „Накратко ќе кажам дека пресуди искуството на Македонија.

Повредата на Маркоски, проблем пред Ангола

Екипа - 12.01.2017

Фантастичната победа над Тунис си има своја цена, па така Македонија уште во раната фаза од мечот остана без помошта на Велко Маркоски. Одличниот дефанзивец стартуваше како најистурен во формацијата 5-1, а играше и како втор пивот во нападот од ...

ПРОБЛЕМИ ВО ОДБРАНАТА: Велко Маркоски со повреда на грбот

Телеграф - 12.01.2017

Столот во дефанзивата има проблеми после дуелот против Тунис и неговиот настап до крајот на турнирот е доведен во прашање После мечот со Тунис на болки во грбот се пожали Велко Маркоски, кој најверојатно ќе го пропушти дуелот против Ангола.

Велко Маркоски заработи повреда на грбот

СуперСпорт - 12.01.2017

Македонија славеше против Тунис, 34:30, но после натпреварот доби лоши вести. Борбата со незгодниот противник доби Велко Маркоски кој се пожалил на болки во грбот и морал да замине на прегледи.

Маркоски под знак прашалник за Ангола

SportMedia - 12.01.2017

Големата победа над Тунис си има своја цена. Нашата репрезентација најверојатно го изгуби Велко Маркоски за наредните средби. Одличниот дефанзивец влечеше повреда на грбот, а против Тунис болката станала неподнослива.

„Фалангата“ против Ангола ќе биде уште побројна: Доаѓа викенд, а билети има по само ДЕВЕТ ЕВРА!

Gol.mk - 12.01.2017

В сабота мечот Ангола - Македонија може да биде од витално значење за нашата иднина на Светското првенство во Франција. Дуелот во вечерниот термин од 20.45 часот со голема веројатно ќе го играме пред повеќе наши од противнички навивачи.

ЗАВРШИ ВТОРИОТ ДЕН НА СП: Шпанија „фуриозно“ во второто полувреме

Телеграф - 12.01.2017

Очекуван епилог на средбите од 1. коло од групите А и Б Со одигрувањето на средбите меѓу Шпанија - Исланд и Полска - Норвешка беше комплетиран првиот ден на Светското првенство во Франција каде што немаше изненадувања во вториот ден.

СП 2017: Словенија ја декласираше Ангола

Стандард - 12.01.2017

Словенија забележа убедлив триумф со 17 голови разлика на првиот денешен дуел од Б групата на Светското ракометно првенство во Франција. Словенците високата победа ја најавија уште во првото полувреме кое заврши 22:13, за во вториот дел да постигнат ...

СП 2017: Словенија ја декласира Ангола

А1 On - 12.01.2017

Убедлив триумф со 17 голови разлика забележа Словенија на првиот денешен дуел од Б групата на Светското ракометно првенство во Франција. Словенците високата победа ја најави уште во првото полувреме кое заврши 22:13, за во вториот дел да постигнат ...

СП 2017: Словенија ја декласира Ангола

Курир - 12.01.2017

Убедлив триумф со 17 голови разлика забележа Словенија на првиот денешен дуел од Б групата на Светското ракометно првенство во Франција. Словенците високата победа ја најави уште во првото полувреме кое заврши 22:13, за во вториот дел да постигнат ...

24Ракомет анализа- Група Б: Четири селекции со ист квалитет и Шпанија

24 Ракомет - 12.01.2017

Групата Б во Мец ќе одреди четири осминафиналисти на Светскиот шампионат во Франција. Покрај Шпанија која има малку повисок квалитет, останатите четири репрезентации меѓу кои е Македонија, Словенија, Исланд и Тунис се селекции кои се со приближно ...

Словенија на крилата на Јанц и Маргуч до првата победа против Ангола

24 Ракомет - 12.01.2017

Во рамките на групата Б во Мец се одигра првиот натпревар на денешната програма меѓу Словенија и Ангола. Учесникот на послендите Олимписки игри немаше никакви проблеми со африканскиот тим и со брза игра и добра одбрана успеа да ги запише првите ...

Ангола делуваше смешно пред налетите на Словенија

Екипа - 12.01.2017

Словенија во голем стил го почна настапот на Светското Првенство во Франција откако избраниците на Веселин Вујовиќ во својот премиерен натпревар го декласираа составот на Ангола со преубедливи 42-25.

Словенија ја почести Ангола со 42 погодоци и запиша убедлива победа

СуперСпорт - 12.01.2017

Ракометарите на Словенија ја совладаа репрезентацијата на Ангола со 42:25 во натпревар од првото коло од СП 2017-та година кое се одржува во Франција од групата Б. Преку Теча и Фереира, Ангола стигна до водство од 2:4 на почетокот на натпреварот.

„Змајчеки“ си поигруваа со Ангола

SportMedia - 12.01.2017

Репрезентацијата на Словенија немаше проблеми против Ангола на стартот од активностите во групата Б на Светското првенство. „Змајчеки" ја победија африканската репрезентација со убедливи 42:25.

Словенија немилосрдна, 42 гола во мрежата на Ангола

МКД - 12.01.2017

Во првиот натпревар од нашата Б група на Светското првенство, Словенија ја преслуша Ангола со 42:25. Словенија и Ангола одиграа еден ефикасен меч, а ракометарите на Веселин Вујовиќ ја оправдаа улогата на фаворит победувајќи го противникот со големи ...

Словенија распали по Ангола, победи со 17 голови разлика!

Република - 12.01.2017

Словенија во голем стил го почна настапот на Светското Првенство во Франција откако избраниците на Веселин Вујовиќ во својот премиерен натпревар го декласираа составот на Ангола со преубедливи 42-25.

Словенија ја искина мрежата на Ангола

Вечер Прес - 12.01.2017

Ракометната репрезентација на Словенија стартуваше со победа во Б – групата на Светското првенство во Франција. Избраниците на селекторот Веселин Вујовиќ во првиот натпревар во Мец ја торпедираа селкцијата на Ангола со 42:25 (22:13) Словенија одигра ...

Вујовиќ со порака до македонските ракометари: Против Ангола играјте како ние денеска

Република - 12.01.2017

Можеби беа претпалзливи пред мечот со Ангола, но словенечките ракометари покажаа класа и со победата од 42-25, не само што си направија одлична клима, туку и зачуваа многу енергија за дуелот против Исланд во второто коло.

СП во Франција: Се повреди Велко Маркоски

Република - 12.01.2017

Велко Маркоски се повреди во мечот со Тунис и уште не е познато дали ќе биде во составот за натпреварот со Англола, во 2. коло на Светското првенство (СП) во ракомет во Франција. – „Вистинска штета е што останавме без Маркоски, сите многу добро ...

Словенија ја декласира Ангола...

Н.Македонија - 12.01.2017

Словенија ја декласира Ангола Убедлив триумф со 17 голови разлика забележа Словенија на првиот денешен дуел од Б групата на Светското ракометно првенство во Франција. Словенците високата победа ја најави уште во првото полувреме кое заврши 22:13, за ...

Стартува СП во ракомет

Телма - 11.01.2017

Денеска во Париз почнува СП во ракомет.Титулата ја брани домаќинот Франција.Македонија е дел од Б групата и првиот меч ќе го има утре против Тунис. Со натпреварот Франција-Бразил вечерва во Париз се крева завесата на 25 СП во машки ракомет.Турнирот ...

Почнува СП во ракомет: Домаќинот Франција ја брани титулата, пет фаворити за медал

Кајгана - 11.01.2017

Светското ракометно првенство стартува денеска во Франција и ќе трае до 29 јануари, а титулата ќе ја брани домашната репрезентација која ќе го отвори шампионатот со дуелот против Бразил, вечерва од 20.45 часот.

СП Франција 2017: „Триколорите“ ја бранат титулата од Доха, Македонија поставува темели за иднина

Gol.mk - 11.01.2017

Репрезентацијата на Франција ќе се надева на повторување на историјата од пред две години, кога стигнаа до титулата светски прваци во Доха. Во финалниот натпревар „триколорите“ го победија Катар со 25-22 и уште еднаш докажаа зошто се можеби ...

Почнува СП во Франција – Со кого и кога ќе игра Македонија?

Екипа - 11.01.2017

Со вечерашниот дуел меѓу Франција и Бразил и официјално ќе биде означен почетокот на 25.Светско ракометно првенство во ракомет. Македонија ќе игра во групата Б во Мец, заедно со Тунис, Ангола, Словенија, Шпанија и Исланд.

МАКЕДОНСКИТЕ ТИМОВИ ПРИСУТНИ ВО ФРАНЦИЈА: Вардар со деветмина, Металург со тројца на Мундијалот

Телеграф - 11.01.2017

Двете најдобри екипи од земјава имаат вкупно пет репрезентативци во селекцијата на Македонија и претставници во уште четири други Со натпреварот меѓу Франција и Бразил вечерва се отвора Светското првенство на кое ќе игра и Македонија.

Распоредот на Македонија на СП во Франција

Курир - 11.01.2017

Македонските ракометари во Мец утре ќе го играат првиот натпревар од Б групата на Светското првенство во Франција. Првиот меч кој може да биде и клучен за пласман во нокаут фазата, го играме на 12.

Распоредот на Македонија на СП во Франција

Нетпрес - 11.01.2017

Првиот меч кој може да биде и клучен за пласман во нокаут фазата, го играме на 12. јануари, четврток против селекцијата на Тунис, потоа следува аутсајдерот Ангола, па доаѓаат посилните предизвици, Словенија, Шпанија и Исланд.

Ракометното шоу може да започне: Започнува СП во Франција, Македонија во групата Б!

СуперСпорт - 11.01.2017

Во Франција започнува СП во ракомет, а во првиот ден од натпреварувањето домаќинот денес ќе игра против Бразил од 20:45 во Нант. Во групата А се наоѓаат Ф ранција, Полска, Бразил, Јапонија, Русија и Норвешка.

(ВИДЕО) Македонија на Светско првенство во ракомет

Нова ТВ - 11.01.2017

Македонија игра во групата Б со селекциите на Тунис, Ангола, Словенија, Шпанија и Исланд. Предводник на „црвено-жолтите“ е Лино Червар. Премиерата е утре против Тунис во 17.45 ...

Почнува СП во ракомет, Македонија по петти пат учесник на Мундијалите

Канал 77 - 11.01.2017

Светското ракометно првенство стартува денеска во Франција и ќе трае до 29 јануари, а титулата ќе ја брани домашната репрезентација која ќе го отвори шампионатот со дуелот против Бразил, вечерва од 20.45 часот.

Објавен распоредот на Македонија на СП во Франција

Пулс24 - 11.01.2017

Првиот меч кој може да биде и клучен за пласман во нокаут фазата, го играме на 12. јануари, четврток против селекцијата на Тунис, потоа следува аутсајдерот Ангола, па доаѓаат посилните предизвици, Словенија, Шпанија и ...

Распоредот на Македонија на СП во Франција

Точка - 11.01.2017

Првиот меч кој може да биде и клучен за пласман во нокаут фазата, го играме на 12. јануари, четврток против селекцијата на Тунис, потоа следува аутсајдерот Ангола, па доаѓаат посилните предизвици, Словенија, Шпанија и Исланд.

Македонија мундијалот го започнува против Тунис, а групната фаза ја завршува со Исланд

Република - 11.01.2017

Со вечерашниот дуел меѓу Франција и Бразил и официјално ќе биде означен почетокот на 25.Светско ракометно првенство во ракомет. Македонија ќе игра во групата Б во Мец, заедно со Тунис, Ангола, Словенија, Шпанија и Исланд.

Почнува Светското првенство во Франција: Ќе и донесат ли ракометарите радост на Македонија

еМагазин - 11.01.2017

Денеска во Франција почнува Светското првенство во ракомет 2017 година, на кое улествува и репрезентацијата на Македонија. Нашиот тим се најде во Групата Ц заедно со селекциите на Шпанија, Словенија, Исланд, Тунис и Ангола, апрвиот натпревар ќе го ...

Време е светот да се запознае со "Новата Македонија"

Вечер Прес - 11.01.2017

На ова првенство селекторот Лино Червар одлучи да поведе дури седум дебитанти,а за прв пат по подолго време ќе ги нема стандардните Борко Ристовски, Ацо Јоноски, Немања Прибак и пензионираниот Наумче Мојсоски Македонската ракометна репрезентација ...

Ангола не е аутсајдер на СП: Ова е мечот за бронза од последното Афрканско првенство

24 Ракомет - 10.01.2017

По 10 години на сениорско машко СП повторно ќе игра репрезентацијата на Ангола. За многумина е аутсајдер во групата, но со оглед на тоа што го освоија бронзениот медал на ланското првенство на Африка, сигурно дека поседуваат квалитет.

Распоредот на Македонија на СП во Франција

МКД - 09.01.2017

Од 11. јануари (среда) започнува Светското ракометно првенство кое се одржува во Франција, Македонија својот прв натпревар го игра ден подоцна. Македонските ракометари денеска тргнуваат за Мец каде ќе се играат натпреварите од Б групата на Светското ...