TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Амр Муса повикува на помирување за карикатурите

А1 - 12.02.2006

Генералниот секретар на Арапската лига Амр Муса денеска ги повика Истокот и Западот да вложат заеднички напори за решавање на кризата предизвикана по објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед. „Сега не е моментот за конфронтирање меѓу Истокот и Западот“, рече Муса пред учесниците на ...

Извинување на норвешкиот амбасадор во Саудиска Арабија

А1 - 12.02.2006

Норвешкиот амбасадор во Саудиска Арабија вчера се извини за „навредата“ нанесена на муслиманите, откако еден норвешки весник ги објави карикатурите на пророкот Мухамед. Јан Буде-Март истакна дека Владата и граѓаните на Норвешка остро ги осудуваат карикатурите и оти неговата земја ги почитува сите ...

Масовни протести на британските муслимани

А1 - 11.02.2006

Масовни протести на британските муслимани собрани од сите краишта на земјата се одржуваат во Лондон во знак на несогласување и осуда на објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед. Според проценките на полицијата, учествуваат десетина илјади луѓе, што е помалку од првичните проценки кои ...

Универзитетски весник од САД објавил нова карикатура на Мухамед

А1 - 11.02.2006

Асоцијацијата на муслиманските студенти на Универзитетот во Северна Каролина денеска побара од универзитетскиот весник да се извини затоа што завчера објавил нова карикатура на пророкот Мухамед. На карикатурата пророкот ја критикува улогата на Данска во спорот за неговите 12 карикатури, кои прво ...

Уредникот на данскиот весник - на принуден одмор

Дневник - 11.02.2006

ОТКАКО СЕ СОГЛАСИ ДА ОБЈАВИ И КАРИКАТУРИ ЗА ХОЛОКАУСТОТ Флеминг Росе, уредник во данскиот весник "Јиланд постен", кој ги објави навредливите карикатури на пророкот Мухамед, е испратен на одмор откако изјави дека би ги објавил и иранските карикатури за холокаустот, јави МИА.

Протести поради карикатурите со Мухамед

Време - 11.02.2006

ВЧЕРА ВО СКОПЈЕ ОКОЛУ 5.000 МУСЛИМАНИ ИЗРАЗИЈА РЕВОЛТ Емил Зафировски Околу 5.000 муслимани вчера протестираа низ скопските улици и пред данскиот конзулат, револтирани од објавените карикатури на пророкот Мухамед во данскиот весник „Јиланд постенд“.

Политичарите повикуваат на дијалог

Време - 11.02.2006

ПАРТИСКИ РЕАКЦИИ Проблемот треба да се реши со дијалог, а не со демонстрации. Вака вчера реагираа претставници на повеќе политички партии за протестите на исламските верници во Скопје, поради објавувањето на карикатурата со Мухамед.

Европа мора да разговара со муслиманската емиграција

Утрински - 11.02.2006

Ексклузивно интервју за „Утрински весник“ со лидерот на Либиската Џамахирија, Моамер ел Гадафи Лидерот на Либиската Џамахирија, полковникот Моамер ел Гадафи, даде ексклузивно интервју за "Утрински весник", за "Јутарњи лист" и за "Ное Рајн цајтунг/Ное Рур цајтунг", весници од групацијата "Вац", во ...

Демонстрациите ги покрија слабостите на арапските режими

Дневник - 11.02.2006

ЕВОЛУЦИЈА НА ПРОБЛЕМОТ СО КАРИКАТУРИТЕ НА ПРОРОКОТ МУХАМЕД Муслиманските лидери до декември речиси не знаеле за навредливите карикатури објавени три месеци порано во локалниот весник во Данска, но на самитот на исламските земји во Саудиска Арабија тоа прашање станало приоритет за исламските земји, ...

Демонстрации и пред „Време“

Време - 11.02.2006

И покрај тоа што протестите завршија пред фабриката „Алкалоид“, сепак група од стотина, главно средношколци, се собра пред редакцијата на „Време“ за да бара извинување за пренесените фотографии објавени во данскиот весник. Пред присутните протестанти излегоа директорот на „Време“, Александар ...

Карикатурите - навредливи, насилствата спротивни на исламот

Време - 11.02.2006

РЕАКЦИИ НА СМК И СМИР Сојузот на Македонците со исламска религија и Светскиот македонски конгрес вчера со идентична порака го осудија објавувањето на карикатурите за пророкот Мухамед во данскиот печат како навреда на верските чувства на муслиманите.

Протести во Скопје и во Тетово поради карикатурите со Мухамед

Утрински - 11.02.2006

Околу две илјади македонски муслимани демонстрираа без официјалел организатор. Протестите окарактеризирани како спонтатни Протестите насочени кон данскиот конзулат и кон весниците "Време" и "Вест" ТАМАРА ГРНЧАРОСКА ГОЈКО ЕФТОСКИ Околу две илјади македонските муслимани, над 1.000 во Скопје и околу ...

Уредникот на „Јиландс-постен“ пратен на одмор

Утрински - 11.02.2006

Откако навести дека ги објави карикатури за холокаустот КОПЕНХАГЕН - Уредникот на "Јиландс-постен", кој ги објави карикатурите на пророкот Мухамед што ги разбеснија муслиманите низ целиот свет, е испратен на одмор откако навести дека ќе ги објави и иранските карикатури на тема холокауст.

Исламскиот самит во Мека ги поттикнал протестите

Вест - 11.02.2006

ПРОДОЛЖУВААТ ДЕМОНСТРАЦИИТЕ ПРОТИВ КАРИКТУРИТЕ НА ПРОРОКОТ МУХАМЕД Лондон, 11 февруари - Самитот на исламските земји што се одржа во Мека во декември минатата година, ги поттикнал демонстрациите на муслиманите по повод објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед, иако тие се објавени неколку ...

Муслиманите бараа извинување и почит

Дневник - 11.02.2006

ПРОТЕСти ВО СКОПЈЕ И ВО ТЕТОВО Игор К. Илиевски Околу две илјади муслимани, главно средношколци, вчера протестираа во Скопје, барајќи извинување за објавените карикатури на пророкот Мухамед. Во Тетово на протест се собрале околу 500 верници.

"Ферал трибјун": Насилството го навредува Исламот

Вест - 11.02.2006

ХРВАТСКИ ВЕСНИК ОБЈАВИ 12 ФОТОГРАФИИ ОД МУСЛИМАНСКИОТ РЕВОЛТ ЗАГРЕБ, 11 февруари (АП) - Истакнатиот хрватски неделен весник "Ферал трибјун" вчера објави фотографии од протестите што ги одржаа муслиманите секаде во светот поради објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед со коментарот дека ...

Протест во Скопје поради карикатурите на Мухамед

А1 - 10.02.2006

Ни пладневната молитва, ни функционерите на ДПА не успеаа да ги спречат протестите. Додека едни се колебаа како да го изразат револтот поради објавените карикатури на пророкот, други се обидуваа да се организираат. „Нема потреба да одам на протест. Да, ќе одам да протестирам бидејќи не провоцираат.

Уредникот на данскиот весник испратен на одмор

А1 - 10.02.2006

Флеминг Рос, уредник на данскиот весник „Јиланд постен“ кој ги објави карикатурите на пророкот Мухамед, испратен е на одмор, откако изјави дека би го разгледал и објавувањето на иранските карикатури за холокаустот. Рос, уредник на културната рубрика во „Јиланд постен“, во средата за Си-Ен-Ен изјави ...

Самитот во Мека ги поттикнал демонстрациите против карикатурите

А1 - 10.02.2006

Самитот на исламските земји што се одржа во Мека во декември минатата година, ги поттикнал демонстрациите на муслиманите по повод објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед, иако тие се објавени неколку месеци пред тоа во Данска, јавува дописникот на МИА од Лондон.

„Фералд Трибјун“ објави фотографии од муслиманските демонстрации

А1 - 10.02.2006

Загреб, 10 февруари (МИА) - Хрватскиот неделник „Фералд Трибјун“ денеска објави 12 фотографии од насилни демонстрации во арапски земји со коментар дека тие сцени се „понижувачки за вистинските муслимански верници“. Муслиманите во дел од светот протестираат против објавувањето на карикатурите на ...

Карикатурите се арогантно дело на Западот, оценија нобеловците Грас и Сарамаго

А1 - 10.02.2006

Објавените карикатури на пророкот Мухамед се арогантно и неодговорно дело на Западот, оценија германскиот и португалскиот писател Гинтер Грас и Жозе Сарамаго, кои се добитници на Нобеловата награда за литература. Тие сметаат дека станува збор за свесна и планирана провокација на десно ориентираниот ...

„Јиландс-постен“ одбил карикатури на Исус

Утрински - 10.02.2006

Нови моменти околу спорните карикатури КОПЕНХАГЕН - Данскиот весник кој прв ги објави карикатурите на пророкот Мухамед, разгневувајќи ги муслиманите низ целиот свет, претходно ги одбил карикатурите на Исус како премногу навредливи, изјави во средата карикатуристот.

"Надворешни сили" и Иран провоцираат насилства

Вест - 10.02.2006

РУСИЈА ВЕЛИ ПРОТЕСТИТЕ ЗА КАРИКАТУРАТА НЕ СЕ СПОНТАНИ МОСКВА, 10 ФЕВРУАРИ (АП) - Руски владин претставник вчера соопшти дека "надворешни сили", најверојатно меѓу нив и Иран, ги провоцираат демонстрациите и насилствата што се разгореа низ целиот свет поради објавувањето на карикатурите на пророкот ...

Карикатурите се арогантно дело на Западот, сметаат нобеловците Гинтер Грас и Жозе Сарамаго

Канал5 - 10.02.2006

Објавените карикатури на пророкот Мухамед се арогантно и неодговорно дело на Западот, оценија германскиот и португалскиот писател Гинтер Грас и Жозе Сарамаго, кои се добитници на Нобеловата награда за литература. Тие сметаат дека станува збор за свесна и планирана провокација на десно ориентираниот ...

Данскиот весник пак се извини

Време - 10.02.2006

ПО ОБЈАВУВАЊЕТО НА КАРИКАТУРИТЕ НА МУХАМЕД Данскиот весник „Јиландс постен“, кој во септември објави 12 карикатури на Мухамед, што предизвика протести во некои муслимански земји, вчера, вторпат, јавно им се извини на муслиманите, кои сметаат дека не смеело да се објави ликот на Мухамед.

Данската економија колабираше во арапскиот свет

Утрински - 10.02.2006

Последици врз данската и европската економија по објавувањето на карикатурите со Мухамед Данските производи во 20 муслимански земји годишно на земјата и носеа приход од 1,6 милијарда долари. Бојкотот предизвика загриженост во Европа дека во тоа се инволвирани некои арапски влади ТАМАРА ГРНЧАРОСКА ...

Протести муслимани во Скопје поради карикатурите на пророкот Мухамед

Канал5 - 10.02.2006

Алах е еден, умрете грешници – пароли кои беа скандирани на денешниот протест на муслиманските верници во Скопје. Излегоа на улица и покрај повикот од исламската верска заедница да се воздржат. Алах е еден, умрете грешници пароли кои беа скандирани на денешниот протест на муслиманските верници во ...

Во Сараево запалено и хрватското знаме

Дневник - 10.02.2006

ПРОТЕСТИ НА МУСЛИМАНИТЕ ПОРАДИ ОБЈАВУВАЊЕТО НА КАРИКАТУРИТЕ НА ПРОРОКОТ МУХАМЕД Муслиманите што демонстрираа во Сараево завчера го запалија и знамето на соседна Хрватска, затоа што и хрватскиот неделник "Национал" на насловната страница ги објави навредливите карикатури на пророкот Мухамед.

Муслимани најавија протест

Дневник - 10.02.2006

СкопЈе Групи муслимани денеска ќе протестираат низ Скопје поради објавување на карикатурите на пророкот Мухамед. Во МВР потврдија дека очекуваат протести. - Дополнително ја засиливме заштитата таму каде што бараа. Сите странски претставништва се соодветно обезбедени - велат во МВР.

Повнимателно со религиозните прашања

Вечер Прес - 10.02.2006

Европската унија ќе подготви кодекс за добро однесување со цел да се спречи криза, слична на оваа предизвикана од објавените карикатури на пророкот Мухамед. "Кодексот ќе биде назначен и медиумите да бидат повнимателни кога ќе пишуваат за религиозни прашања", изјави еврокомесарот за правда и ...

Зголемени мерките на безбедност пред дипломатските згради во Скопје

А1 - 09.02.2006

Од синоќа данскиот конзулат е под засилено обезбедување. Наместо „Никоб“, сега патролира полицијата. Знамето на Данска е речиси скриено. Нема знаме, грб, име. И од зградата во која е сместена норвешката амбасада извадени се сите обележја како превентива.

Британските муслимани најавија нови протести

А1 - 09.02.2006

Британските муслимани најавија дека следниот викенд на улиците низ Лондон ќе одржат нови демонстрации за да го искажат револтот против „навредливите“ карикатури на пророкот Мухамед, кои според нив се исмејување на исламот и на сите муслимани.

100 килограми злато за главата на цртачот на карикатурите

А1 - 09.02.2006

Еден од лидерите на Талибанците, мулата Дадула вети награда од сто килограми злато за оној што ќе го убие „богохулникот“ што ги нацртал карикатурите на пророкот Мухамед. Мулата Дадула телефонски се јавил во пакистанската приватна новинска агенција Авган Исламик Прес (АИП) и додал дека освен тоа, ...

Данскиот весник им се извини на муслиманите за карикатурите

А1 - 09.02.2006

Данскиот весник „Јоландс постен“, кој ги објави понижувачките карикатури на пророкот Мухамед, му се извини на муслиманскиот свет. Извинувањето е направено преку писмо, објавено денеска во алжирскиот печат. Сепак, Владата во Копенхаген досега официјално не се согласила со извинување до луѓето од ...

Албанија не ја сака етикетата "муслиманска"

Дневник - 09.02.2006

Политичари во Тирана изразија незадоволство од изјавите на шпанскиот министер за надворешни работи Мигел Анхел Моратинос дека Албанија е муслиманска држава, јави МИА. Моратинос во понеделникот побара од Албанија "како муслиманска земја и членка на Организацијата на исламската конференција" да ...

Француски неделник повторни ги објави карикатурите со Мухамед

Утрински - 09.02.2006

Во обид да го смири гневот поради карикатурите Списанието објави нова карикатура на Мухамед како го прекрива лицето со раце и вели: "Тешко е да се биде сакан од будали" ПАРИЗ - Францускиот сатиричен неделник “Шарл - Ебдо° вчера објави репринт на карикатурите на пророкот Мухамед, кои предизвикаа ...

Радикалните имами од Данска го режираа бунтот на муслиманите

Утрински - 09.02.2006

Според Флемиг Роуз, уредник на културната рубрика во данскиот весник †Јиландс-постен" Од наШиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - "Тоа што сега се случува на Блискиот Исток нема никаква врска со 12-те карикатури што ги објави нашиот весник "Јилден-постен".

Екстремисти ги злоупотребуваат протестите за карикатурите

Вест - 09.02.2006

ИСЛАМСКИТЕ ЛИДЕРИ ВО ИНДОНЕЗИЈА ПРЕДУПРЕДУВААТ ЏАКАРТА/КОПЕНХАГЕН, 9 февруари (Ројтерс) - Владата во Индонезија и високи исламски лидери вчера апелираа до демонстрантите кои протестираат против контроверзните карикатури на пророкот Мухамед да не дозволат простестите да излезат од контрола.

ИВЗ бара извинување до муслиманите во Македонија

Утрински - 09.02.2006

По пренесувањето на карикатурата на пророкот Мухамед во †Време" и во †Вест" Билјана Јовановска Од македонските весници што ја објавија карикатурата на пророкот Мухамед, а кои себеси се нарекуваат независни и демократски, бараме јавно извинување до муслиманите во целиот свет како и до оние кои ...

Талибанците нудат 100 килограми злато за убиецот на авторот на карикатурите на Мухамед

Канал5 - 09.02.2006

Еден од лидерите на Талибанците мулата Дадула вети награда од сто килограми злато за оној што ќе го убие “богохулникот” што ги нацртал карикатурите на пророкот Мухамед. Исламабад, 9 февруари (МИА) - Еден од лидерите на Талибанците мулата Дадула вети награда од сто килограми злато за оној што ќе го ...

Миљо: Албанија не е исламистичка земја

Време - 09.02.2006

Поранешниот албански министер за надворешни работи Паскал Миљо ја осуди изјавата на шпанскиот министер за надворешни работи Мигел Анхел Моратинос, кој рекол дека Албанија е муслиманска држава. Моратинос барал од Албанија да влијае врз „другите муслимански земји“ да се смират протестите против ...

Осуда за карикатурите и за немирите низ светот

Време - 09.02.2006

ИСЛАМСКА ВЕРСКА ЗАЕДНИЦА Исламската верска заедница на Македонија (ИВЗ) го осуди објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во западниот печат, но и немирите што ги следат протестите на муслиманите во светот. Заменик-претседателот на ИВЗ, реис ул улема Бахри Ефенди Алиу, вчера на ...

Заменик - Реисот бара муслиманите да се оградат од провокации

Вест - 09.02.2006

ИСЛАМСКАТА ВЕРСКА ЗАЕДНИЦА РЕАГИРАШЕ НА КАРИКАТУРИТЕ НА ПРОРОКОТ МУХАМЕД Исламската верска заедница во Република Македонија вчера побара од своите верници, од верските студенти и од сите муслимани на достоен начин да се оградат од провокациите што се вршат врз нив во средините во кои живеат.

Четири жртви во Авганистан

Време - 09.02.2006

РЕАКЦИИ ПО ОБЈАВУВАЊЕТО КАРИКАТУРИ НА МУХАМЕД Протестите против објавувањето на ликот на Мухамед на карикатури однесоа уште четири животи, откако авганистанската полиција стрелала врз група демонстранти кај градот Калат, во јужен Авганистан.

Кордони пред хрватски амбасади

Дневник - 09.02.2006

ДЕМОНСТРАЦИИ ПОРАДИ КАРИКАТУРИте НА ПРОРОКОТ МУХАМЕД Босански муслимани вчера во Сараево ги запалија норвешкото и данското знаме во знак на протест поради објавувањето карикатури на пророкот Мухамед во весници во овие земји. Демонстрантите маршираа до амбасадите на Норвешка, Данска и на Франција, ...

Данскиот весник им се извини на муслиманите за објавените карикатури на пророкот Мухамед

Канал5 - 09.02.2006

Данскиот весник “Јоландс постен” им се извини на муслиманите за објавените карикатури на пророкот Мухамед. Алжир, 9 февруари (МИА) - Данскиот весник Јоландс постен” им се извини на муслиманите за објавените карикатури на пророкот Мухамед.

Фратини-Немам намера да ја ограничувам слободата на печатот

Макфакс - 09.02.2006

Брисел Слободата на печатот, на словото на изразувањето, како и правото да се критикува, се дел од основните столбови на кои е формирана Европската унија и јас немам никакво право, ниту сум имал намера да ги ограничувам на некаков начин.

Данскиот весник им се извини на муслиманите

Макфакс - 09.02.2006

Алжир Данскиот весник “Јуландс-Постен“ денеска преку писмо јавно им се извини на муслиманите поради објавувањето на навредливи карикатури на пророкот Мухамед. “Се извинуваме поради големото недоразбирање до кое дојде поради објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед, а кои поттикнаа ...

Сто килограми злато за главата на авторот на карикатурите со Мухамед

Макфакс - 09.02.2006

Кабул Сто килограми злато нудат Талибанците за оној што ќе го убие авторот на карикатурите за пророкот Мухамед, јавуваат денеска авганистанските медиуми. Мула Дадулах, еден од талибанските лидери, изјави дека оној што ќе го убие авторот на цртежите објавени првпат кон крајот на септември 2005 ...

Апелите не ги смируваат масите

Вечер Прес - 09.02.2006

Организацијата на исламската конференција (ОИК), во која членуваат 57 држави, им се придружи на ОН и ЕУ во повикот за смирување на состојбите што ескалираат во многу исламски земји, по објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед.

Цивилизиран протест против карикатурите за Мухамед

Вечер Прес - 09.02.2006

Исламската верска заедница ќе се обиде да ги убеди своите верници да се спротивстават на навредите со објавувањето на карикатурата на Мухамед на цивилизиран начин. "Не ги осудуваме протестите во светот, напротив ги поддржуваме, но начинот на кој се организираат не ни се допаѓа.

Путин ги осуди карикатурите на Мухамед

А1 - 08.02.2006

Рускиот претседател Владимир Путин во интервју за шпанските медиуми ги осуди карикатурите на пророкот Мухамед кои според него, го продлабочуваат расколот меѓу различните вери. Рускиот претседател истакна дека Данска би требало да се извини.

Повик за мир од ОН, ЕУ и ОИК

А1 - 08.02.2006

Организацијата на исламската конференција (ОИК), во која членуваат 57 држави, синоќа им се придружи на Обединетите нации и Европската Унија во повикот за смирување на состојбите по објавувањето на скандалозните карикатури на пророкот Мухамед во еден дански весник.

ИВЗ изрази незадоволство од муслиманските протести

А1 - 08.02.2006

ИВЗ во Македонија е гневна од карикатурата на пророкот Мухамед, но својот гнев нема да го изрази преку протести и масовни собири, туку според доктрината на исламот, изјави на денешната прес-конференција в.д. претседателот на ИВЗ Бахри Алиу.

Протести во близина на данската амбасада во Анкара

А1 - 08.02.2006

Околу 500 турски националисти протестираа денеска во близина на данската амбасада во Анкара поради објавените карикатури на пророкот Мухамед во данскиот печат. Како што јави турската агенција Анадолија, преземени се зајакнати мерки за безбедност во реонот на зградата на дипломатското ...

ИВЗ против насилниот излив на незадоволство поради карикатурите

А1 - 08.02.2006

Исламската верска заедница не е приврзаник на улични протести со која би го изразила незадоволството од објавените карикатури на пророкот Мухамед во дел од македонскиот печат. „Ние тој гнев ќе го изразиме на културен и цивилизиран начин, ќе се обидеме да ги спречиме неконтролираните изливи на ...

Хрватска го засили обезбедувањето пред странските амбасади

А1 - 08.02.2006

Хрватска го засили обезбедувањето пред дипломатските претставништва на потенцијално опасните земји, откако хрватскиот неделник „Национал“ ги објави спорните 12 карикатури со пророкот Мухамед, пишува „Вечерњи лист“. Објавувањето на сите 12 карикатури го осуди и хрватскиот премиер Иво Санадер, кој ...

Вистинските слики што го потпалија судирот

Време - 08.02.2006

КОНТРОВЕРЗНОСТ ОКОЛУ СЛИКИТЕ НА МУХАМЕД Во протестите против објавувањето карикатури на основачот на муслиманската вера Мухамед вчера паднаа нови жртви. Истовремено, дански весници објавуваат дека кон потпалувањето на бунтот придонеле група дански имами, кои патувале низ Блискиот Исток покажувајќи ...

Конкурс за најдобра карикатура за холокаустот

Утрински - 08.02.2006

Иран го возвраќа ударот ТЕХЕРАН - Најпродаваниот весник на Иран објави конкурс за најдобра карикатура за холокаустот, како одмазда за објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во многу европски земји. Дневниот весник "Хамшари° пишува дека конкурсот е објавен со цел да се испитаат границите ...

Данците од безбедносни причини се "повлекуваат" од Индонезија

Утрински - 08.02.2006

Поради бесот кој сў уште трае околу контроверзните карикатури ЏАКАРТА - Данска вчера ги предупреди своите државјани да ја напуштат Индонезија, најнаселената муслиманска држава во светот, поради бесот кој сў уште трае околу контроверзните карикатури низ Европа, Блискиот Исток и делови на Азија.

Конкурс за карикатура за холокаустот во ирански весник

Вест - 08.02.2006

Техеран, 8 февруари- Најтиражниот ирански весник "Хамшахри" објави конкурс за најдобра карикатура за холокаустот, која треба да биде осветнички одговор на неодамна објавената карикатура на пророкот Мухамед во европскиот печат.

Муслимански гнев за дарежливите Нордијци

Вест - 08.02.2006

ПРОТЕСТИТЕ ЗА КАРИКАТУРАТА СЕ ПОЖЕСТОКИ НА БЛИСКИОТ ИСТОК И АЗИЈА КОПЕНХАГЕН, 8 февруари (Ројтерс) - Со години скандинавските земји се едни од највеликодушните кога станува збор за помагање на муслиманскиот свет, но таа великодушност загуби на значење во скандалот што го предизвикаа карикатурите на ...

Албанија не сака да биде окарактеризирана како “муслиманска држава”

Канал5 - 08.02.2006

Албанските политичари изразија незадоволство од изјавите на шпанскиот министер за надворешни работи Мигел Анхел Моратинос дека Албанија е муслиманска држава, објавија денеска тиранските медиуми. Тирана, 8 февруари (МИА) - Албанските политичари изразија незадоволство од изјавите на шпанскиот ...

Данска побара од Иран заштита на дипломатите

Утрински - 08.02.2006

По вториот ден од нападите врз данската амбасада во Техеран КОПЕНХАГЕН - Данска упати протест до Иран за вториот ден од нападите врз нејзината амбасада во Техеран и побара заштита за нејзините дипломати, во услови на зголемен бес кај муслиманите поради карикатурите на пророкот Мухамед кои најпрво ...

Карикатурите не ги оправдуваат насилствата, тврдат теолозите од ИВЗ

Утрински - 08.02.2006

Не стивнуваат реакциите во муслиманскиот свет по објавувањето на карикатурата на пророкот осуда Поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан, го осуди овој чин, порачувајќи дека, сепак, последиците не треба да бидат безгранични и да го надминат поводот Билјана Јовановска Карикатурата на пророкот Мухамед прво ...

ИВЗ бара извинување од „Вест“ и „Време“ за објавените карикатури со пророкот Мухамед

Канал5 - 08.02.2006

Врвот на Исламската верска заедница побара извинување од „Вест“ и „Време“ за објавените карикатури со пророкот Мухамед. Врвот на Исламската верска заедница побара извинување од Вест и Време за објавените карикатури со пророкот Мухамед.

Иранци цртаат карикатури за холокаустот

Дневник - 08.02.2006

МУСЛИМАНИТЕ се УШТЕ НЕ ГО СКРОТИЛЕ ГНЕВОТ Техеран ги прекина дипломатските односи со Копенхаген, а иранските весници распишаа конкурс за "најдобра карикатура за холокаустот", како реакција на навредливите карикатури на пророкот Мухамед во данските и во другите европски весници, јави Ројтерс.

Хрватска го засили обезбедувањето пред странските амбасади

Макфакс - 08.02.2006

Загреб Хрватска го засили обезбедувањето пред дипломатските претставништва на потенцијално опасните земји, откако хрватскиот неделник „Национал“ ги објави спорните 12 карикатури со пророкот Мухамед, пишува “Вечерњи лист“. Објавувањето на сите 12 карикатури го осуди и хрватскиот премиер Иво Санадер, ...

Босанските Муслимани ќе протестираат пред данската амбасада

Макфакс - 08.02.2006

Сараево Босанските Муслимани најавија дека денеска ќе одржат протест пред амбасадата на Данска, не исклучувајќи ја можноста демонстрантите да се упатат и пред амбасадите на Норвешка, Шведска и Франција. Протестот се организира, како што јавуваат медиумите, поради објавувањето на контроверзната ...

Путин ја осуди објавата на карикатури на Мухамед

Макфакс - 08.02.2006

Мадрид Рускиот претседател Владимир Путин денеска ја осуди објавата на карикатури на пророкот Мухамед во европскиот печат, препорачувајќи и на Данска да побара извинување. “Ги осудуваме карикатурите кои го продлабочуваат јазот меѓу религиите, ги провоцираат и навредуваат чувствата на верниците“, ...

Албанија не може да посредува кај исламскиот свет

Макфакс - 08.02.2006

Тирана Албанија не може да посредува кај Исламскиот свет по објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во Западниот свет – оценија заеднички тројца екс министри за надворешни работи на Албанија. Реакцијата, како што јавува дописникот на Макфакс, уследи откако во албанската јавност беше ...

Над 500 демонстранти пред данската Амбасада

Макфакс - 08.02.2006

Анкара Над 500 ултранационалисти протестираа пред данската Амбасада во Анкара, по публикување на карикатурите на пророкот Мухамед во данскиот печат, соопшти турската полиција. Околу дипломатското претставништво се превземени сите мерки за безбедност, а полицијата веќе затвори голем број од улиците ...

Италијански министер поднесе оставка поради карикатурите со Мухамед

Макфакс - 08.02.2006

Рим Италијанскиот министер за реформи Роберто Калдероли денеска поднесе оставка по немирите во Либија што избувнаа поради карикатурите на пророкот Мухамед, што тој ги носел на маица, јавуваат италијанските медиуми. Калдероли беше под голем притисок да поднесе оставка, бидејќи во јавноста носел ...

На ред е карикатура за холокаустот

Вечер Прес - 08.02.2006

Неколку стотини демонстранти вчера навлегоа во дворот на Данската амбасада во Техеран, во знак на протест поради објавените карикатури на пророкот Мухамед во неколку европски весници. Демонстрантите фрлале кон зградата на Амбасадата со камења и молотови коктели.

Конкурс во Иран за најдобра карикатура за холокаустот

А1 - 07.02.2006

Иранските весници распишаа денеска конкурс за најдобра карикатура за холокаустот како реакција на карикатурите на пророкот Мухамед што ги објавија бројни европски, како и австралиски и новозеландски весници. Весникот Хамшари објави дека целта на конкурсот е да се испитаат границите на слободата на ...

Иран ќе прави карикатури од Холокаустот

А1 - 07.02.2006

Неколку стотици разгневени луѓе денеска навлегоа во дворот на данската амбасада, во главниот ирански град, Техеран. Околу 3.000 демонстранти ги каменуваа владините објекти и воената база на италијанските мировни сили во авганистанскиот град Херат.

Судири при демонстрациите поради карикатурите на Мухамед

А1 - 07.02.2006

Разгневени демонстранти се судрија со полицијата и мировните сили на НАТО за време на протестите поради објавените карикатури на пророкот Мухамед пред норвешката воена база во авганистанскиот град Мајмана. Околу 200 демонстранти ја каменуваа базата, а за да ја растераат толпата норвешките војници ...

Карикатурите на Мухамед се израелска конспирација, тврди иранскиот духовен водач Хаменеи

Канал5 - 07.02.2006

Објавувањето на карикатурите на пророкот Мохамед во западниот печат е израелска конспирација, мотивирана од гневот заради победата на Хамас на палестинските избори, изјави денеска иранскиот врховен водач ајатолахот Али Хаменеи, јави државното радио.

Браво за МПЦ

Дневник - 07.02.2006

КАТЕРИНА БЛАЖЕВСКА Македонската православна црква уште еднаш ги потврди својата зрелост, големина, мудрост и толерантност. Покажа дека автокефалноста не е само прашање на статус, туку многу, многу повеќе од тоа. Автокефалност значи да проговориш кога другите молчат.

Паднаа жртви во спорот за карикатурите

Време - 07.02.2006

ПО ОБЈАВУВАЊЕТО КАРИКАТУРИ НА МУХАМЕД Паднаа првите жртви во спорот за објавувањето на карикатурите на основачот на муслиманската вера Мухамед во Данска и низа други европски земји, а потоа од страна на дански оџи биле однесени во палестинските територии.

Западниот свет и чувствителноста на исламот

Утрински - 07.02.2006

Ескалираше судирот меѓу медиумите на западните земји и исламистите ТАМАРА ГРНЧАРОСКА Дванаесетте карикатури со муслиманскиот пророк Мухамед го кренаа исламот на нозе и отворија нова цивилизациски, верска и медиумски борба во светски рамки.

Опасни и карикатурите и насилствата

Дневник - 07.02.2006

СОЦИОЛОЗИТЕ ПОВИКУВААТ НА ВЕРСКА ТОЛЕРАНЦИЈА Љубица гроздановска За осуда е карикатуралното претставување на Мухамед, но и агресијата со која верниците-муслимани го изразуваат револтот од сквернавењето на пророкот, сметаат социолози и теолози и од муслиманска и од православна вероисповед во земјава.

Либан и се извини на Данска за палежот

Вест - 07.02.2006

ПРОДОЛЖУВААТ ПРОТЕСТИТЕ ЗА СПОРНАТА КАРИКАТУРА БЕЈРУТ, 7 февруари (Ројтерс) - Либан вчера и се извини на Данска за палењето на конзулатот во протестите предизвикани од карикатурите на пророкот Мухамед, а извесни либански политичари ја обвинија Сирија дека го искористи метежот за да предизвика ...

Падна првата крв за карикатурите

Дневник - 07.02.2006

ПРОТЕСТИ НИЗ ЦЕЛИОТ СВЕТ Протестите на муслиманите поради објавувањето на навредливите карикатури на пророкот Мухамед вчера ја однесоа и првата жртва. Едно лице загина, а четворица беа ранети при протестите во авганистанскиот град Мехтарлам.

Евакуирана данската амбасада во БиХ

Макфакс - 07.02.2006

Сараево Данската амбасада во Босна и Херцеговина (БиХ), денеска е евакуирана поради закана дека во неа е поставена бомба, соопштија босанските власти. Информацијата за експлозивната направа била доставена преку анонимен телефонски повик, по што следела интервенција на полицијата, која по деталниот ...

Уапсени 125 демонстранти во Пакистан

Макфакс - 07.02.2006

Мултан Пакистанската полиција денеска уапсила 125 демонстранти кои во градот Мултан, во источниот дел на земјата, протестирале поради објавените карикатури со пророкот Мухамед во западниот печат, јавуваат медиумите. Се очекува денеска ширум Пакистан да бидат одржани уште демонстрации и покрај ...

Муслиманите возвраќаат - распишан конкурс за карикатура на холокаустот

Макфакс - 07.02.2006

Техеран Иранските весници распишаа денеска конкурс за најдобра карикатура за холокаустот како реакција на карикатурите на пророкот Мухамед што ги објавија бројни европски, како и австралиски и новозеландски весници. Весникот Хамшари објави дека целта на конкурсот е да се испитаат границите на ...

Тензии меѓу Муслиманите и Христијаните, во Авганистан најкритично

Макфакс - 07.02.2006

Исламабад Повеќе од 300 луѓе ја нападнаа денеска базата на норвешките војници од составот на Меѓународната мисија ИСАФ во Авганистан, при што едно лице е полесно рането, соопшти норвешкиот контингент. Командантот на базата побарал од Главниот штаб на ИСАФ помош од воздух и пешадија, изјави ...

„Дневник“: Слобода на печатот - навредување или почитување?

Макфакс - 07.02.2006

Скопје Слободата на печатот не се темели на слобода во навредувањето или исмејувањето на нечии верски чувства, туку врз слободниот избор да не се направи тоа. Ова е заклучок во коментарот што денеска го објавува весникот „Дневник “ по повод револтот на исламскиот свет поради карикатурите на ...

Премиерот на Малезија нема да го бојкотира увозот од Данска

Макфакс - 07.02.2006

Куала Лумпур Малезискиот премиер Абдула Ахмад Бадави денеска изјави дека нема потреба од бојкот на дански производи заради спорните карикатури на пророкот Мохамед, издадени во дански весник. Тој во интервју за малезиски весник, сепак, го осуди публикувањето на карикатурите како ...

Слободата на говорот - смртен грев!

Вечер Прес - 07.02.2006

Дневните весници во цела Европа покажаа солидарност со данскиот весник "Јиландс постен", објавувајќи ја спорната карикатура на проркот Мухамед, што дополнително ги подгреа и онака вжештените односи меѓу арапските и европските земји.

Продолжуваат реакциите поради карикатурата на Мухамед

А1 - 06.02.2006

Продолжуваат реакциите поради понижувачката карикатура на пророкот Мухамед кој е прикажан како терорист. Жестоки и насилнички судири попладнево избувнаа меѓу демонстрантите и полицијата пред австриската амбасада во Техеран. Стотина разгневени луѓе го каменуваа конзулатот на Данска во Кабул .

Арапската европска лига објави антиеврејски карикатури

А1 - 06.02.2006

Арапската европска лига, како одговор на објавените карикатури на пророкот Мохамед во европските весници, на интернет сајтот објави антиеврејски карикатури, пишува денеска израелскиот весник „Хаарец“. Арапската европска лига е исламска политичка организација која дејствува во Холандија и Белгија.

Цуцуловски: Европа мора да се извини

А1 - 06.02.2006

Европа мора да ги признае своите недела и да се извини. Ова е ставот на професорот Цуцуловски по протестите на муслиманскиот свет како реакција на објавената карикатура на пророкот Мухамед. Тој не се согласува со оправдувањето на Европа дека станува збор за слобода на печатот .

Албанија ги осуди насилните протести во муслиманскиот свет

А1 - 06.02.2006

Албанија како „недозволени“ ги осуди денеска нападите врз дански и норвешки дипломатски претставништва во неколку муслимански земји за време на протестите поради карикатурите на пророкот Мухамед. „Таквите акти на насилства се недозволени, неоправдани и во остра спротивност со духот на соработката и ...

"Вест" информираше без намера да навредува

Вест - 06.02.2006

ИЗВИНУВАЊЕ И "Вест" во четвртокот на 2 февруари објави една од спорнитеа карикатури пренесувајќи ја информацијата што преку светските агенции беше достапна во целиот свет. Карикатурата беше објавена како илустрација на протестните реакции што нејзината појава ги предизвика кај муслиманскиот свет.

Арапската европска лига објави антиеврејски карикатури

Канал5 - 06.02.2006

Арапската европска лига, како одговор на објавените карикатури на пророкот Мохамед во европските весници, на интернет сајтот објави антиеврејски карикатури, пишува денеска израелскиот весник “Хаарец”. Ерусалим, 6 февруари (МИА) - Арапската европска лига, како одговор на објавените карикатури на ...

Техеран го отповика својот амбасадор во Данска

Утрински - 06.02.2006

Иран економски ќе ги казнува земјите каде што се објавени карикатурите ТЕХЕРАН - Иран вчера соопшти дека го отповика својот амбасадор во Данска поради објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед. "Иран го повика својот амбасадор од Данска во Техеран°, изјави портпаролот на Министерството за ...

Американските веснициги опишуваат карикатурите

Дневник - 06.02.2006

Соединетите Американски Држави соопштија дека се неприфатливи карикатурите на пророкот Мохамед објавени во некои европски весници, затоа што предизвикуваат етничка и религиозна омраза. - Очевидно е дека карикатурите се навредливи за муслиманите - изјави портпаролот на Стејт департментот, Џастин ...

МПЦ сочувствува со ИВЗ

Дневник - 06.02.2006

ПО РЕАКЦИИТЕ ЗА ОБЈАВЕНИТЕ КАРИКАТУРИ СО ЛИКОТ НА МУХАМЕД МПЦ го осудува потегот што десетина дански и европски весници објавија, како што се наведува, бесмислени карикатури на кои е прикажан исламскиот пророк Мухамед и смета дека тоа е злоупотреба на слободата на новинарската реч.

Судир на перото и мечот

Време - 06.02.2006

ЗАПАЛЕНИ АМБАСАДИ НА ДАНСКА И НА НОРВЕШКА ПО ОБЈАВУВАЊЕТО КАРИКАТУРИ ЗА МУХАМЕД Демонстранти, гневни по објавувањето карикатури за основачот на муслиманската вера Мухамед во низа весници низ Европа вчера го запалиле данскиот конзулат во либанскиот главен град Бејрут.

Данската амбасада во Бејрут запалена заради карикатурите на пророкот

Вест - 06.02.2006

БЕЈРУТ, 6 февруари (АП) - Илјадници Муслимани вчера дивееја во Бејрут, при што ја запалија Данската амбасада, палеа дански знамиња и фрлаа камења по тамошната црква за да го покажат својот гнев предизвикан од карикатурите на пророкот Мухамед.

Британците згрозени од терористичките пароли

Дневник - 06.02.2006

Опозициската Конзервативна партија во Британија побара од полицијата да преземе мерки против демонстрантите што носеа пароли со терористички закани како: "Европо, научи ја лекцијата од 11 септември" или "Искасапете ги тие што се подбиваат со исламот".

Запалени данските конзулати во Бејрут и во Дамаск

Утрински - 06.02.2006

Во Либан и во Сирија протести поради објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во европските весници Безредијата околу карикатурите се шират низ муслиманскиот свет БЕЈРУТ - Либанските демонстранти вчера го запалија данскиот конзулат во знак на протест против објавувањето на карикатурите на ...

Гневни муслимани палат европски амбасади

Дневник - 06.02.2006

ВАНДАЛСКИ РЕАКЦИИ НА НАВРЕДЛИВИТЕ КАРИКАТУРИ Гневни демонстранти ги запалија конзулатот на Данска во Бејрут и амбасадите на Данска и на Норвешка во Дамаск, како реакција на објавувањето на навредливи карикатури на пророкот Мухамед во европските весници.

Европа и муслиманските муфтии за карикатурите

Макфакс - 06.02.2006

Виена Итна средба меѓу австриското претседателство на Европската унија, Данска и високи муслимански свештеници од Сирија и Босна и Херцеговина ќе се одржи денеска во Виена. Поводот за средбата е кризата околу карикатурите на пророкот Мухамед.

Анан ги повикува муслиманите да се смират - протестите продолжуваат

Макфакс - 06.02.2006

Њујорк Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Кофи Анан синоќа повторно повика на смирување на страстите по повод објавените карикатури на муслиманскиот пророк Мухамед во европскиот печат. Изразувајќи загриженост поради заканите и нападите врз странските амбасади во Сирија, Либан и други ...

Албанија ги осуди насилните протести во муслиманскиот свет

Макфакс - 06.02.2006

Тирана Албанија како “недозволени“ ги осуди денеска нападите врз дански и норвешки дипломатски претставништва во неколку муслимански земји за време на протестите поради карикатурите на пророкот Мухамед. ’Таквите акти на насилства се недозволени, неоправдани и во остра спротивност со духот на ...