TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бројни ветувања и обвинувања на митинзите

А1 - 15.03.2009

На синоќешните митинзи се слушнаа бројни ветувања. Имер Селмани ќе ја направи Македонија европска, на меѓународен план почитувана земја.

Иванов жали поради изјавата за Нано

А1 - 15.03.2009

Не се повлекува од изборната трка, но изразува жалење. Ѓорге Иванов ја оцени за несоодветна изјавата што ја даде пред три дена - дека неговите студенти му ги собирале потписите на Нано Ружин.

Иванов изрази жалење

Телма - 15.03.2009

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов денеска изрази жалење поради последната своја изјава со која предизвика големи полемики во јавноста, а од повеќе страни и учесници на изборите беше изразено ...

Ружин:Во НАТО и ЕУ со Климент и Наум, а не со Букефал

Алсат-М - 15.03.2009

Во Охрид синоќа предизборен митинг одржа Либерал-демократската партија, со претставување на претседаелскиот кандидат Нано Ружин и Боро Павлоски, кандидат за градоначалничката функција.

Иванов се извини за изјавата во Тетово

Алсат-М - 15.03.2009

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓи Иванов денеска изјави дека жали за изјавата дека ја помогнал кандидатурата на Нано Ружин повикувајќи ги студентите да се потпишат врз кандидатурата на Ружин.

Иванов изрази жалење поради вербалниот дуел со Ружин

Сител - 15.03.2009

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов денеска изрази жалење поради вербалниот дуел со кандидатот на ЛДП Нано Ружин.

Обединување, средби и посети на НАТО и ЕУ

Вечер - 15.03.2009

ВЕЧЕР во серија ќе ги објавува мислењата и ставовите на кандидатите за претседател на Република Македонија. Иако сите изборни штабови се согласија да учествуват во серијалот "Шест прашања за идниот претседател ...

Предизборната кампања продолжува

А1 - 14.03.2009

Партиите го користат секој ден за да ги убедат граѓаните на Македонија да го дадат својот глас токму за нив на претседателските и локалните избори на 22 март.

Не го препознавам Ѓоле

Време - 14.03.2009

Претседателскиот кандидат на ЛДП, Нано Ружин, вчера категорично негираше дека направил политички пазар со кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорѓе Иванов, откако Иванов изјави дека негови студенти собирале потписи за ...

Шокантна политичка злоупотреба на студентите

Утрински - 14.03.2009

Претседателскиот кандидат и професор на Правниот факултет „Јустинијана Прима“, Ѓорге Иванов, ги злоупотребил своите студенти во политички цели, барајќи од нив да го дадат својот потпис за кандидатурата на Нано ...

Скокна индексот на изборни дубари

Дневник - 14.03.2009

Правниот факултет ќе го повика професор Иванов да објасни дали тој навистина агитирал кај студентите за политички цели или изјавата ја дал во еуфорија Претседателскиот кандидат и професор Ѓорге Иванов ја ...

Ѓоле удри доле

Дневник - 14.03.2009

Господине Иванов да не се секирате за изборите. Ниту за оценката „фер“, ниту за цензусот, уште помалку за исходот. Ова е земја на 1.792.082 жители со право на глас и без можност за вистински избор.

Ружин:Со државава раководат деца!

Алсат-М - 14.03.2009

ЛДП и нејзиниот претседателски кандидат Нано Ружин својата изборна програма синоќа им ја претставија на жителите на скопската општина Карпош.

И студентите ги турнаа во претседателската трка

Н.Македонија - 14.03.2009

„Не сакаме да коментираме изјави дадени во политичка кампања“, велат од Сојузот на студенти на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ откако претседателскиот кандидат од ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, рече дека заедно ...

ЛДП ја заострува реториката

Алсат-М - 14.03.2009

Претседателот на ЛДП Јован Манасиевски испрати серија обвинувања на адреса на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ. Според него партијата на Заев и на Груевски, играат нечиста игра на сметка на ЛДП.

Ружин: Не го препознавам Џоле

А1 - 13.03.2009

Не сум се пазарел политички со Иванов - Нано Ружин е изненаден и разочаран од фалењето на кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ дека со помош на неговите студенти му ги собрал неопходните потписи на Ружин за да влезе во ...

Петок, 13 март

BBC - 13.03.2009

Сите весници на насловните страници пишуваат за препораката на Европскиот Парламет, Македонија до крајот на годината да добие датум за почеток на преговорите и целосно визно ослободување.

Европска супа со кавга за доручек

Време - 13.03.2009

Пропадна обидот по вторпат да се покаже волја за фер избори и мирна предизборна кампања. На вчерашниот заеднички појадок на кандидатите за претседател повикани од Имер Селмани, летаа искри од речиси сите ...

Лажеш дека сум колнел

Вест - 13.03.2009

Вчерашниот претпладневен појадок на претседателските кандидати во Тетово мина во сенката на остриот вербален инцидент меѓу Ѓорге Иванов и Нано Ружин, во присуство на Имер Селмани, пред да дојдат другите ...

Иванов му се нафрли на Ружин за клетвите

Утрински - 13.03.2009

ТЕТОВО - Желбата за пријателски појадок на сите кандидати за претседател на Македонија на пазарен ден во Тетово вчера беше остварена, но не изостанаа отровни стрели меѓу некои од противкандидатите.

Изјавата на Иванов фрли дамка врз изборниот процес

Телма - 13.03.2009

Панта Џамбазоски Претседателскиот кандидат Нано Ружин е вчудоневиден откако ја слушнал во целост изјавата на противкандидатот Ѓорге Иванов, зашто, како што вели, таа потврдува дека во оваа земја сеуште има ...

СДСМ обвинува: Ружин е "тројански коњ"

Телма - 13.03.2009

Шефот на изборниот штаб на СДСМ Игор Ивановски на денешната прес - конференција ја осуди изјавата на претседателскиот кандидат Ѓорѓе Иванов дека му помогнал Нано Ружин од ЛДП да ги собере потребните потписи за ...

Ѓоле собирал потписи за Нано Ружин

Дневник - 13.03.2009

Очекував кој било да ме обвинува, но не и Ружин, кому со моите студенти му помогнав и да ги собере потписите, рече Иванов „Ти си губитник! Јас ти ги собрав потписите за да се кандидираш! Немој да почнам да ти ...

Се зајадоа и на претседателскиот појадок во Тетово

Н.Македонија - 13.03.2009

Претседателските кандидати пренесоа дел од изборната атмосфера на вториот заеднички појадок во Тетово. Ѓорге Иванов и Нано Ружин се дообјаснуваа за реченото на митинзите.

Манасијевски: Црвенковски и Груевски виновни за поделеноста

Алсат-М - 13.03.2009

Под мотото „Моја Македонија сложна и силна“ синоќа во кривопаланечкиот Центар за култура ЛДП ги претстави кандидатите за претседател, Нано Ружин, за градоначалник Свето Ангеловски и носителот на советничката ...

СДСМ: Иванов му ги собирал потписите на Ружин

Алсат-М - 13.03.2009

Според СДСМ претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ признал дека натерал студентите да собираат потписи за кандидатот на ЛДП Нано Ружин.

Се заострува изборната кампања

Сител - 13.03.2009

Реториката на претседателските кандидати добива на жестина во последната недела од изборната кампања. Нано Ружин денеска категорично ги отфрли тврдењата на Ѓорѓе Иванов дека тој му помогнал да ги собере ...

Доста се поделби и рушења, потребна е сложна Македонија

Вечер - 13.03.2009

ВЕЧЕР во серија ќе ги објавува мислењата и ставовите на кандидатите за претседател на Република Македонија. Иако, сите изборни штабови се согласија да учествуваат во серијалот "Шест прашања за идниот ...

Нано Ружин: Ѓоле излезе од конторла, не го препознавам

Нетпрес - 13.03.2009

Претседателскиот кандидат на ЛДП, Нано Ружин, денеска категорично негира дека постои политички пазар со кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорѓе Иванов, а во врска со изјавата на Иванов дека му собирал потписи за ...

СДСМ: Нано Ружин - тројански коњ уфрлен од Груевски во опозицијата

Нетпрес - 13.03.2009

Вчерашниот скандал на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ ја изнесе на виделина една од најкрупните операции за измама на граѓаните досега, се огласи денеска СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ треба да се грижи само за катастрофалниот рејтинг на Фрчковски

Нетпрес - 13.03.2009

Социјалдемократскиот сојуз, не треба да се грижи, ниту за кандидатурата, ниту за рејтингот на Ѓорги Иванов, Нано Ружин, Мируше Хоџа, Агрон Буџаку, или било кој друг кандидат за претседател на Македонија, ...

Претседателскиот појадок во напната атмосфера

А1 - 12.03.2009

Појадокот не ни започна, а веќе 25-годишното пријателство на валандовчаните Иванов и Ружин се наруши. Иванов разочаран од изјавата на Ружин дека е недозволиво претседателски претендент да колне до седмо колено.

Проблемот се СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Време - 12.03.2009

Концепциите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ разединуваат и конфронтираат, додека концепцијата на ЛДП смирува и обединува, оцени претседателскиот кандидат на ЛДП, Нано Ружин.

И сопругите на кандидатите во кампања

Р.С.Европа - 12.03.2009

Сопругите разбирливо го подржуваат својот партнер, како еден од шестмината претседателски кандидати. Единствената жена Мируше Хоџа е жртва на својата интензивно професорска кариера и во Скопје живее со својата ...

Европско мени во Тетово за претседателските кандидати

Телма - 12.03.2009

Европско мени ги пречека шестте од седумте кандидати за претседател кои утрово дојдоа на појадок во ресторанот „Тиволи“ во Тетово. Кандидатот за претседател од ДПА Мируше Хоџа не дојде и денеска.

Претседателските кандидати на заеднички појадок во Тетово

Алсат-М - 12.03.2009

Кандидатите за претседател на Македонија претпладнево повторно ќе се сретнат на зеднички појадок во ресторанот „Тиволи“ во Тетово. Ова ќе биде втор заеднички појадок на претседателските кандидати.

Втор доручен на претседателските кандидати, Овој пат во Тетово

Сител - 12.03.2009

Европско мени ги пречека шестте од седумте кандидати за претседател кои утрово дојдоа на доручек во ресторанот „Тиволи“ во Тетово. Кандидатот за претседател од ДПА Мируше Хоџа не дојде и денеска.

Потребно е негување на односите со Брисел

Вечер - 12.03.2009

ВЕЧЕР во серија ќе ги објавува мислењата и ставовите на кандидатите за претседател на Република Македонија. Иако сите изборни штабови се согласија да учествуваат во серијалот "Шест прашања за идниот ...

Претседателските кандидати на заеднички појадок во Тетово

Нетпрес - 12.03.2009

На покана на претседателскиот кандидат Имер Селмани, кандидатите за претседател на Република Македонија денеска ќе имаат заеднички појадок во ресторанот Тиволи во Тетово.

Ружин со обвинувања против Иванов и Фрчкоски

А1 - 11.03.2009

На половина од кампањата издиференцирани се две концепции - онаа која обединува и нуди идеи за иднината и онаа која нуди конфронтации и делби.

Нано нуди решение за војниците

Време - 11.03.2009

Проблемот со професионалните војници е решлив - порача Нано Ружин, кандидатот за претседател од ЛДП, од митингот во скопската населба Аеродром на кој беа промовирани и кандидатите за градоначалник на Скопје, ...

Првите пари ги заработив како чистач

Вест - 11.03.2009

"Во 1970 година, кога како малолетник отидов да го учам францускиот јазик во Париз, се вработив хонорарно во авиокомпанијата "Ер Франс".

Ружин апелира да не се говорат тешки зборови

Телма - 11.03.2009

Кандидатот за претседател од ЛДП Нано Ружин денеска на прес - конференција упати критики до неговите противници од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ, Ѓорге Иванов и Љубомир Фрчкоски зашто, како што истакна, се служат со ...

Нано Ружин: Решение за професионалните војници

Дневник - 11.03.2009

Проблемот со професионалните војници може да се реши и јас веќе почнав контакти со НАТО, изјави Нано Ружин, кандидат на ЛДП за шеф на државата.

Ружин: Нудиме нов профил на политичар

Алсат-М - 11.03.2009

Претседателскиот кандидат на ЛДП Нано Ружин вечерва на митинг во Кавадарци повика на обединетост не само по стратегиските прашања, туку и за економската криза.

Ружин: Не ни треба претседател што фрла клетви

Дневник - 11.03.2009

Недозволиво е кандидат за претседател да фрла клетви до седмо колено само зошто граѓаните биле незадоволни од социјалниот статус, како што прави Ѓорге Иванов, или да се заканува со реваншизам и погрдни ...

Амбасадорите не смеат да бидат партиски војници

Вечер - 11.03.2009

ВЕЧЕР во серија ќе ги објавува мислењата и ставовите на кандидатите за претседател на Република Македонија. Иако сите изборни штабови се согласија да учествуваат во серијалот "Шест прашања за идниот ...

Ружин: Концепцијата на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ разединува

Нетпрес - 11.03.2009

Концепцијата на на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ разединува и конфронтира додека концепцијата на ЛДП помирува и обединува, смета претседателскиот кандидат на ЛДП Нано Ружин.

Боро е наш, ние сме на Трајковски!

Време - 10.03.2009

Тони Ангеловски Нема ништо чудно во тоа што некој се обидува да приграби дел од политичкото наследство на поранешниот претседател Борис Трајковски, но невкусно е што притоа се лаже на големо, се согласуваат ...

Кратко паметење за претседателот

Време - 10.03.2009

Трката на кандидатите за претседателските избори деновиве се претвори во војна за тоа кој бил поблизок со трагично загинатиот претседател Борис Трајковски.

Молитвениот појадок кај Нано Ружин

Утрински - 10.03.2009

Учествуваат седумтемина претседателски кандидати: Ружин, Фрчкоски, Иванов, Бошковски, Буџаку, Селмани и Хоџа. Ружин: Добро ми дојдовте, драги колеги, на предизборниов молитвен појадок.

ЛДП одржа предизборен митинг во скопската населба Аеродром

Алсат-М - 10.03.2009

Кандидатот за претседател на ЛДП, Нано Ружин синоќа одржа митинг во скопската населба Аеродром, на кој беa промовиранi и кандидатite за градоначалник на Сkопје Мирјана Најчевска и на Аеродром, Бистрица ...

Окрупнување на бизнисот за спас од економската криза

Вечер - 10.03.2009

За претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, излезот од кризата е во малите и средните бизниси во земјава коишто мора да почнат да се здружуваат во покрупни синџири на производство и промет Црните ...

Претседателот не е англиска кралица!

Вечер - 10.03.2009

ВЕЧЕР во серија ќе ги објавува мислењата и ставовите на кандидатите за претседател на Република Македонија. Иако сите изборни штабови се согласија да учествуваат во серијалот "Шест прашања за идниот ...

Нано Ружин: Kрај на делбите

Дневник - 09.03.2009

Да им ставиме крај на поделбите, зашто државата е како семејство - силна е само кога е сложна, рече Нано Ружин, претседателски кандидат на ЛДП на митингот во Гевгелија.Партискиот лидер Јован Манасијевски ...

Жените на политички марш за Осми март

Дневник - 09.03.2009

Жените во Македонија не ги уживаат сите права, оценија претставничките на понежниот пол од СДСМ, но и претседателските кандидати Љубомир Фрчкоски и Нано Ружин, на вчерашното дефиле во центарот на Скопје.

Секој со своја политика за проблемот со името

Вечер - 09.03.2009

Почнувајќи од денес, ВЕЧЕР во серија ќе ги објавува мислењата и ставовите на кандидатите за претседател на Република Македонија.