TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Клинтон незадоволна од застојот во израелско-палестинските преговори

А1 - 11.12.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изрази незадоволство поради застојот во израелско-палестинските мировни преговори и најави дека САД сакаат индиректни преговори за клучни прашања - ...

САД ќе продолжат со притисок врз израелците и палестинците

Р.С.Европа - 11.12.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека Вашингтон ќе продолжи да врши притисок врз израелците и врз палестинците да го обноват мировниот процес.

САД незадоволни од застојот во израелско-палестинските преговори

Курир - 11.12.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изрази незадоволство поради застојот во израелско-палестинските мировни преговори.

Меѓународна осуда за Израел

Р.С.Европа - 10.12.2010

ЕУ, САД и Арапската лига го осудија Израел по одлуката да продолжи да гради во доселеничките населби и со тоа ги урива напорите за мир на Блискиот Исток.

Поранешни европски лидери бараат санкции за Израел

МРТ - 10.12.2010

Група од 26 поранешни европски лидери повикаа за воведување остри мерки против Израел поради политиката на населување на окупираниот Западен брег и одбивањето да се почитува меѓународното право.

Нема преговори се додека Израел не го запре градењето на палестински територии

МРТ - 10.12.2010

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска ја исклучи можноста за преговори со Израел додека еврејската држава одбива да го замрзне градењето на палестински територии, пренесоа светските агенции.

Израел го смета за неопходно обновувањето на мировните преговори со Палестинците

МРТ - 10.12.2010

Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак изјави дека во моментов чувствува неопходност неговата земја и Палестинците да најдат начин да ги обноват преговорите за најважните прашања, за да може да ...

Палестинците не преговараат со Израел

Н.Македонија - 10.12.2010

Палестинските власти вчера предупредија дека директните преговори со Израел нема да продолжат сé додека Тел Авив не го промени ставот околу изградбата на нови еврејски населби Би-би-си пренесува дека ...

Израелски борбени авиони гаѓаа објекти во појасот Газа

А1 - 09.12.2010

Граната, истрелана од појасот Газа врз израелска територија, му нанесе повреди на еден Израелец во земјоделско стопанство во близина на границата на Израел со палестинската територија, пренесоа ...

Tврдоглавоста на Израелците ги деморализираат САД

Утрински - 09.12.2010

РАМАЛАХ - Палестинците вчера посочија дека „тврдоглавоста на Израелците“ го натерале Вашингтон да се откаже од напорите за замрзнување на изградбата на еврејска населба и се запрашаа дали САД би ...

Тежок пат до директни преговори

Deutsche Welle - 09.12.2010

Специјалниот американски пратеник за Блискиот Исток, Џорџ Мичел, идната недела ќе патува во регионот, барајќи нови начини за придвижување на мировниот процес меѓу Израел и Палестинците.

Нова сенка над Блискиот исток

Deutsche Welle - 09.12.2010

Владата на Барак Обама и официјално се откажа од дипломатските настојувања да го придвижи Израел кон запирање на изградбата натамошни еврејски населби на палестинските автономни подрачја.

Абас: Нема преговори со Израел без запирање на населувањето

Макфакс - 09.12.2010

Претседателот на палестинската автономија Махмуд Абас во четвртокот ја исклучи можноста за продолжување на мировните преговори со Израел, се додека..

Абас: Нема преговори со Израел без запирање на населувањето

Алфа - 09.12.2010

Претседателот на палестинската автономија Махмуд Абас во четвртокот ја исклучи можноста за продолжување на мировните преговори со Израел, се додека Тел Авив не го замрзне процесот на населување на ...

Израелски борбени авиони гаѓаа објекти во појасот Газа

Алфа - 09.12.2010

Граната, истрелана од појасот Газа врз израелска територија, му нанесе повреди на еден Израелец во земјоделско стопанство во близина на границата на Израел со палестинската територија, пренесоа ...

Израел го бомбардирал појасот Газа

Нетпрес - 09.12.2010

Израел денеска бобмардирал три цели на појасот Газа, откако во експлозија на мина која ја испалиле екстремистите е ранет еден Израелец блиску границата помеѓу двете територии, соопштила израелската ...

Израелски авиони ја бомбардираа Газа

Курир - 09.12.2010

Израелски борбени авиони гаѓаа објекти во појасот Газа, како одговор на напади и ранување на еден Израелец. Граната, истрелана од појасот Газа врз израелска територија, му нанесе повреди на еден ...

САД се откажува од убедување на Израел

Алсат-М - 08.12.2010

Претставници на САД соопштија денеска дека ги напуштаат обидите да го убедат Израел да ја продолжи забраната за изградба на еврејски доселенички населби во окупираните палестински територии, кој ...

Израелската армија урна 12 куќи на Западниот брег

Макфакс - 08.12.2010

Израелската армија денеска урнала 12 палестински куќи и училиште во село во близината на градот Наблус во северниот дел од Западниот брег, јавува X..

Израел и Турција преговараат за помирување

Макфакс - 08.12.2010

Израелската влада започна разговори со Турција со цел да се ублажат тензиите помеѓу двете земји, седум месеци откако смртоносниот израелски напад в..

Израелската армија урна 12 куќи на Западниот брег

Форум - 08.12.2010

Израелската армија во средата урнала 12 палестински куќи и училиште во село во близината на градот Наблус во северниот дел од Западниот брег, јаува Xinhua повикувајќи се на изјави на жителите и ...

Де Лула ја призна палестинската држава

Утрински - 07.12.2010

Тел Авив - Бразил ја призна палестинската држава во рамките на границите пред војната во 1967 година, кога Израел го освои Западниот Брег со источен Ерусалим и појасот Газа.

Аргентина денеска ја призна независноста на Палестина

Алсат-М - 07.12.2010

Јужноамерикански поход за поддршка на Палестинците. По Бразил, ноќеска и владата на Аргентина донесе одлука да ја признае независноста на Палестина и тоа во нејзините предвидени граници пред ...

По Бразил и Аргентина ја призна Палестина

Нетпрес - 07.12.2010

Влада на Аргентина вчера објавила дека донела одлука за признавање на палестинската држава, следејќи го примерот на соседниот Бразил, пренесуваат светските медиуми.

Бразил официјално ја призна палестинската држава

МРТ - 07.12.2010

Бразил ја призна палестинската држава во рамки на границите пред војната во 1967 година, кога Израел го освои Западниот Брег со источен Ерусалим и Појасот Газа.

Аргентина ја призна Палестина

Р.С.Европа - 07.12.2010

Аргентинската влада и се придружи на бразилската во признавањето на Палестина. Во соопштението на министерството за надворешни работи се наведува дека Аргентина признава палестинска држава во рамките ...

Бразил ја призна палестинската држава

Н.Македонија - 07.12.2010

Бразил ја призна палестинската држава во границите пред војната во 1967 година, кога Израел ги окупира Западниот Брег со Источен Ерусалим и областа Газа Ваквиот потег предизвика остра реакција од ...

Лекарската етика не знае за граници

Deutsche Welle - 06.12.2010

Денеска во Стокхолм ќе биде доделена Алтернативната Нобелова награда. Признанието оваа година го делат екологисти од Нигерија и Бразил, како и една непалска хуманитарна организација и лекари од ...

Бразил ја призна палестина, лути Израел и САД

Телма - 06.12.2010

Бразил ја призна палестинската држава во рамки на границите пред војната во 1967 година, кога Израел го освои Западниот Брег со источен Ерусалим и Појасот Газа.

Бразил официјално ја призна палестинската држава

Кирилица - 06.12.2010

Бразил ја призна палестинската држава во рамки на границите пред војната во 1967 година, кога Израел го освои Западниот Брег со источен Ерусалим и Појасот Газа Во јавното писмо, упатено до ...

Бразил официјално ја призна палестинската држава

Алфа - 06.12.2010

Бразил ја призна палестинската држава во рамки на границите пред војната во 1967 година, кога Израел го освои Западниот Брег со источен Ерусалим и Појасот Газа.

Бразил ја призна Палестина

Курир - 06.12.2010

Бразил и официјално ја призна палестинската држава во рамки на границите пред војната во 1967 година, кога Израел го освои Западниот Брег со источен Ерусалим и Појасот Газа.

Бразил официјално ја призна палестинската држава

Сител - 06.12.2010

Бразил ја призна палестинската држава во рамки на границите пред војната во 1967 година, кога Израел го освои Западниот Брег со источен Ерусалим и Појасот Газа.

И Бразил ја призна палестинската држава

Вечер Прес - 06.12.2010

Бразил ја призна палестинската држава во рамки на границите пред војната во 1967 година, кога Израел го освои Западниот Брег со Источен Ерусалим и Појасот Газа.

Нов удар за Израел - Аргентина го следи Бразил, ја призна Палестина во границите од 1967

eReporter - 06.12.2010

Аргентина денеска соопшти дека одлучила да ја признае „слободната и независна“ држава Палестина во границите од 1967 година, кога Израел го окупираше Западниот брег заедно со источен Ерусалим и ...