TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Хаг - тројца или 15 Македонци!?

Вечер Прес - 18.02.2005

Стара вест е, иако се уште непотврдена од ниту едно компетентно место, дека Љубе Бошковски, поранешен министер за внатрешни работи ќе биде обвинет од страна на Судот во Хаг за случајот "Љуботен". Тоа што е најново се се побројните информации, кои никаде не можат да се проверат изворно, а според ...

Трибуналот барал помош од Владата само за "Љуботен"

Утрински - 17.02.2005

Хашките истражители сослушале 113 сведоци и 52 осомничени за †случајот Љуботен" Обвинителството во Хаг не побарало помош од македонските институции за ниту еден од петте случаи Борис Георгиевски Хашкиот трибунал во периодот од отстапувањето на петте предмети за наводни воени злосторства во земјава ...

Бошковски ќе одговара за поттикнување?

Дневник - 17.02.2005

СЛУЧАЈ "ЉУБОТЕН" Обвинението за поттикнување, наводно, се засновало на тоа што во Љуботен било најдено полициско оружје Хашките обвинители го обвиниле поранешниот македонски министер за внатрешни работи Љубе Бошковски за поттикнување на настаните во Љуботен, зашто немале докази да го обвинат за ...

Љубе за десетина дена во Хаг?

Дневник - 16.02.2005

ЗАВРШУВА ПРИТВОРОТ ВО ПУЛА За десетина дена Љубе Бошковски од затворот во Пула ќе биде спроведен во Хаг, тврдат извори блиски со Трибуналот. Специјалниот Судски совет најверојатно ќе го прифати обвинителниот акт за случајот "Љуботен", кој Хашкото обвинителство го покрена против поранешниот ...

Хашките истражители не се најавени за неделава

Вечер Прес - 15.02.2005

По минатонеделното ненадејно прекинување на дополнителната истрага на хашките истражители во врска со случајот "Љуботен", нема најава за продолжување на истрагата оваа недела. И покрај тоа што имаше шпекулации дека неделава ќе бидат испрашувани преостанатите тројца сведоци, Ставре Џиков, поранешен ...