TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Петиција за враќање на Парнаџиева-Змејкова и Мехази

+инфо - 28.02.2015

Вработените во Фондот за здравство собираат потписи за враќање на директорите Маја Парнаџиева Змејкова и Џемали Мехази. Иницијативата ја започнал еден од вработените, а велат дека одѕивот бил масовен.

Героски ја нарече „будали“ публиката на Жугиќ и на Тамара Тодевска!

Пулс24 - 28.02.2015

Омраза и закани на „секој агол“, секако главно место се социјалните мрежи. До кога ќе гледаме коментари полни со омраза и напаѓање на сите личности со спротивно мислење од тоа на Героски? Веројатно според Героски никој во Македонија не смее да има ...

Каролина Ристова - Астеруд до Јелена Жугиќ: Во други земји мајки и татковци вриштат и менуваат министри и влади

+инфо - 27.02.2015

После вчерашните дегутантни настапи на Тамара Тодевска и Јелена Жугиќ, професорката Каролина Ристова - Астеруд денеска и се обраќа на Жугиќ, објаснувајќи зошто секој родител мора да реагира и да бара одговорност кога ќе почине девојче поради негрижа ...

Вработените во Фондот за здравство со петиција бараат враќање на Парнаџиева

Нова ТВ - 27.02.2015

Вработените во Фондот за здравство собираат потписи за враќање на директорката Маја Парнаџиева Змејкова, дознава НОВА од извори во Фондот. Иницијативата ја започнал еден од вработените, чие име е познато на редакацијата.

Тодоров: Сè што имав, кажав за случајот на малата Тамара

Sky - 27.02.2015

Министерот за здравство, Никола Тодоров, изјави дека бил пред Министерството за здравство за време на протестот и го слушнал тоа што го кажале демонстрантите. Тој вели дека кажал сè што имал да каже за случајот на малата Тамара.

Астеруд: Безобзирна Јелено Жугиќ, мајката на Тамара има право да вреска и да колне

Либертас - 27.02.2015

После вчерашните настапи на Тамара Тодевска и Јелена Жугиќ, професорката Каролина Ристова – Астеруд и се обрати на Жугиќ, објаснувајќи зошто секој родител мора да реагира и да бара одговорност кога ќе почине дете поради негрижа на власта.

Тодоров: Се што имав кажав за случајот на малата Тамара

еМагазин - 27.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска изјави дека бил пред министерството за здравство за време на протестот и го слушнал тоа што го кажале. Тој вели дека се што имал да каже за случајот на малата Тамара кажал.

Соросоидите со напад врз јавни личности кои не им се истомисленици

Пулс24 - 27.02.2015

Секојдневно сме сведоци на нова фрустрација и агресија од страна на опозицијата пласирана на социјалните мрежи. Од денес и порталите на СОРОС почнаа со напади и наслови кои се далеку од здравиот разум, или пак можеби се работи за намалена ...

Тодоров ги чул барањата на демонстрантите, не кажа кога ќе поднесе оставка

24 Вести - 26.02.2015

Протестот кој завчера се случи пред Министерството за здравство не успеа да го охрабри министерот Никола Тодоров да се симне и да се соочи со револтот и незадоволството на неколкуте илјади граѓани кои побараа одговорност за смртта на малата Тамара.

ФОТО Јелена Жугиќ и Тамара Тодевска си поиграа со чувствата на мајката на малата Тамара

+инфо - 26.02.2015

Негативни коментари, далеку од здравиот разум, на адреса на мајката на починатата Тамара Димовска, објавија активисти и симпатизери на владејачката партија, коментирајќи го протестот пред Министерството за здравство и оправданиот револт на ...

Тодоров: Се што имав кажав за случајот на малата Тамара

А1 On - 26.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска изјави дека бил пред министерството за здравство за време на протестот и го слушнал тоа што го кажале. Тој вели дека се што имал да каже за случајот на малата Тамара кажал.

Тодоров слушнал за барањата на оставка, ама нема што да каже

+инфо - 26.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска изјави дека бил пред Mинистерството за здравство за време на протестот на неколкуте илјади граѓани кои побараа одговорност за смртта на малата Тамара и го слушнал тоа што го кажале, но нема што да каже ...

Граѓаните згрозени од ставот на актерката Јелена Жугиќ за случајот на малата Тамара

Либертас - 26.02.2015

Актерката и директорка на Театарот Комедија, Јелена Жугиќ, напиша Фејсбук статус за случајот со малата Тамара и протестите на кои се бараа оставки. Истиот масовно се споделува на Фејсбук и Твитер а граѓаните коментираат дека се згрозени од ваквиот ...

Тодоров: Се што имав кажав за случајот на малата Тамара

Локално - 26.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска изјави дека бил пред министерството за здравство за време на протестот и го слушнал тоа што го кажале. Тој вели дека се што имал да каже за случајот на малата Тамара кажал.

Смртта на Тамара да се испита докрај и да се најде вистинскиот виновник

Вест - 25.02.2015

СПОРЕД ЗДРУЖЕНИЈАТА НА ПАЦИЕНТИ, ОСТАВКИТЕ НА ДИРЕКТОРИТЕ НА ФЗОМ НЕ ГО РЕШАВААТ ПРОБЛЕМОТ Повеќе здруженија на пациенти и здруженија за заштита на деца со ретки болести јавно побараа докрај да се испита и да се расчисти случајот со смртта на ...

Здруженија на пациенти: Да се најде виновникот за смртта на Тамара

+инфо - 25.02.2015

Шест здруженија на пациенти со писмо до медиумите бараат до крај да се истражи кој е виновен за прераната смрт на деветгодишната Тамара од Велес. По вчерашниот масовен протест на граѓаните и по оставките на првите луѓе од Фондот за здравство, од ...

Случајот со Тамара ги „засенила“ успесите на сиротиот Тодоров

+инфо - 25.02.2015

По вчерашниот протест на граѓани кои побараа оставка од министерот Никола Тодоров, како и по двете оставки на првите луѓе од Фондот за здравство, министерот за здравство, во интервју за Македонската радио телевизија, зборуваше за проектите кои ги ...

ВИДЕО: Претседателката на приватни лекари во спот на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 25.02.2015

Владеачката ВМРО-ДПМНЕ за се наоѓа замена, контра-протестанти, паралелни организации, кои ги става во погон за одбрана на своите потези, грешки или политики. Вчера во одбрана на директорката на ФЗОМ, Маја Парнарџиева Змејкова, излезе Претседателката ...

(ВИДЕО) Претседателката на приватните лекари во спот на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 25.02.2015

Владеачката ВМРО-ДПМНЕ за се наоѓа замена, контра-протестанти, паралелни организации, кои ги става во погон за одбрана на своите потези, грешки или политики. Вчера во одбрана на директорката на ФЗОМ, Маја Парнарџиева Змејкова, излезе Претседателката ...

Статус на Јелена Жугиќ: Не провоцирајте конфликти и не му го хранете ждрелото на душманот!

Пулс24 - 25.02.2015

„Шетам online вака во ова време невреме и неможам, а да премолчам некои нешта...од позиција на мајка, од позиција на актер, на директор и на член на ВМРО- ДПМНЕ од убедување и верување како НАЈДОБРА до сега понудена опција за мојата татковина!“, ...

Здружението на приватни лекари бара Парнарџиева-Змејкова да ја повлече оставката

МК News - 25.02.2015

Поради опасноста дека, оставката на директорката на ФЗОМ, Маја Парнарџиева Змејкова, ќе резултира со тешки последици по примарното и приватното здравство, од Здружението на приватни лекари на Македонија денеска побараа директорката да ја повлече ...

Случајот со Тамара му ги „засенила“ успесите на Тодоров?!

Либертас - 25.02.2015

По вчерашниот протест на граѓани кои побараа оставка од министерот Никола Тодоров, како и по двете оставки на првите луѓе од Фондот за здравство, министерот за здравство, во интервју за Македонската радио телевизија, зборуваше за проектите кои ги ...

Мајката на малата Тамара вознемирена од Здружението на приватни лекари

Канал 77 - 25.02.2015

Видно вознемирена од информациите што вчера беа објавени од страна на претседателката на Здружението на приватни лекари на Македонија, д-р Лили Чолакова Дервишова денеска мајката на Тамара, Жаклина, револтирано вели: „Секогаш кога имаше потреба ја ...

Првите луѓе на ФЗОМ поднесоа оставки

Н.Македонија - 25.02.2015

Маја Парнаџиева-Змејкова, директорката на Фондот за здравствено осигурување, вчера поднесе оставка од функцијата поради, како што рече, лични, човечки причини - Чекав да се добијат резултатите од судска медицина, за да се констатира причината за ...

Побарани се одговорност и оставки од надлежните

Н.Македонија - 25.02.2015

Неколку стотици граѓани вчера преку мирен протест пред Министерството за здравство го изразија незадоволството поради смртта на малата Тамара Димовска ПРОТЕСТ ПОРАДИ СЛУЧАЈОТ СО МАЛАТА ТАМАРА ДИМОВСКА Тие побараа оставка од ресорниот министер Никола ...

Марш за Тамара: Се бара оставка од Тодоров

Призма - 24.02.2015

И покрај оставките на двајцата директори на Фондот за здравство, демонстрантите на денешниот протестен марш за смртта на Тамара побараа оставка од министерот за здравство Никола Тодоров. Родителите на деветгодишната Тамара Димовска беа на чело на ...

Парнаџиева-Змејкова не Ви даваме да си дадете оставка!

Фокус - 24.02.2015

Здружението на приватни лекари на Македонија се противи на оставката на директорката на Фондот за здравствено осигурување на Македонија, Маја Парнаџиева Змејкова.… Здружението на приватни лекари на Македонија се противи на оставката на директорката ...

Протест за оставка на министерот за здравство

24 Вести - 24.02.2015

Под мотото „Црвен картон за министерот Тодоров“, денеска ќе се одржи протестен марш против одговорните за случајот со малата Тамара Димовска од Велес која почина, чекајќи го решението од Фондот за здравство за да замине на операција во Турција.

Протест: Црвен картон за министерот Тодоров

Телма - 24.02.2015

Денеска на пладне ќе се одржи протестен марш со кој граѓаните бараат оставка од одговорните за смртта на Тамара Димовска. Поворката ќе започне од Фондот за здравство, потоа пред Собранието и ќе се движи по улицата Македонија, во центарот на Скопје.

ФОТО: Почнува протестот за Тамара

Фокус - 24.02.2015

Се повеќе луѓе се собираат пред подрачната единица на Фондот за здравство, во нзак на протест што надлежните дозволија да згасне животот… Се повеќе луѓе се собираат пред подрачната единица на Фондот за здравство, во нзак на протест што надлежните ...

Директорката на Фондот за здравство си поднесе оставка

Фокус - 24.02.2015

Оваа информација стигнува во моментот кога граѓаните протестираат поради смртта на Тамара Директорката на Фондот за здравстевно осигурување, Маја Парнаџиева Змејкова , си поднесе оставка од функцијата, поради, како што рече, лични, човечки причини.

ФОТО Се бараат оставки од сите инволвирани!

Фокус - 24.02.2015

Предводник на протестот ќе биде мајката на Тамара, која не престанува да плаче. Родителите велат дека нема да дозволат и второто дете, кое… Предводник на протестот ќе биде мајката на Тамара, која не престанува да плаче.

Маја Парнарџиева Змејкова си даде оставка

24 Вести - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравство, Маја Парнарџиева Земјкова си даде оставка од фунцкијата. Оставката доаѓа во моменти кога низ скопските улици се одвива протестниот марш за прераната смрт на малечката Тамара од кој се бара одговорност од ...

ФОТО: Протестантите тргнаа кон Министерството за здравство

Фокус - 24.02.2015

Претходно оставка поднесе Директорката на Фондот за здравстевно осигурување, Маја Парнаџиева Змејкова, поради, како што рече, лични, човечки причини. Протестот… Претходно оставка поднесе Директорката на Фондот за здравстевно осигурување, Маја ...

Директорката на Фондот за здравство Парнаџиева поднесе оставка

Канал5 - 24.02.2015

Маја Парнаџиева-Змејкова беше директор на ФЗОМ беше во два наврати, а големи критики претрпе по смртта на 9-годишната Тамара Димовска од Велес која почина чекајќи одобрение за лекување во странство.

„Затвор за убијци“

Фокус - 24.02.2015

Протестантите одат кон зградата Фондот за здравство, извикуваат „затвор за убијци“! Велат, како е можно да се фрлаат пари за споменици, а данемаат… Протестантите одат кон зградата Фондот за здравство, извикуваат „затвор за убијци“! Велат, како е ...

ФОТО: Протестантите стигнаа до Фондот за здравство

Фокус - 24.02.2015

Во моментов протестот се одвива пред Фондот за здравство на платото пред „Мајка Тереза“. Насобраните луѓе се гневни што институциите дозволија да… Во моментов протестот се одвива пред Фондот за здравство на платото пред „Мајка Тереза“.

Парнаџиева - Змејкова: Не сум ладен бирократ

Вест - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравствено осигурување Маја Парнаџиева -Змејкова се повлече од функцијата. "Не сум ладен бирократ, се повлекувам од човечки причини. Револтот и гневот на пошироката јавност мене ми се сосем разбирливи.

Директорката на ФЗОМ поднесе оставка

Алсат-М - 24.02.2015

Директорката на ФЗОМ, Маја Парнарџиева Змејкова денеска поднесе оставка на функцијата. Во своето обраќање пред новинарите Змејкова образложи дека оставката ја дава како морална одговорност во врска со смртта на Тамара Димовска.

Галерија: Неколку стотици граѓани денеска тропнаа на вратата на Тодоров и побараа оставка

Фокус - 24.02.2015

Неколку стотици луѓе денеска протестираа барајќи оставки од министерот за здравство Никола Тодоров, директорите на Фондот за здравство и од лекарските комисии. Оставки си поднесоа двајцата директори на ФЗОМ.

ФОТО: Директорката на ФЗОМ поднесе оставка, граѓаните на протест за смртта на Тамара

Утрински - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравствено осигурување Маја Парнаџиева - Змејкова денеска поднесе оставка од функцијата, поради, како што рече, лични, човечки причини. - Чекав да се добијат резултатите од судска медицина, за да се констатира причината за ...

Преглед на денот: Протест за Тамара: Ја убивте ќерка ми, ќе ве стигне Божја казна

Фокус - 24.02.2015

Цело време додека траеше протестот чукаше срце, кое по неколку минути прекинуваше „Убијци на деца“, „Нема правда, нема мир“, „Сите сме Тамара“,„Животот на Тамара вреди помалку од патните трошоци на Силвана Бонева“, „Нема да ве оставиме на мир“, ...

Протест за оставка на Тодоров поради случајот Тамара

Телма - 24.02.2015

Веста за оставката на директорите на фондот не ги премисли граѓаните. Иако дојде на половина час пред протестниот марш тие се гневни. Бараат министерот Никола Тодоров да ја прревземе вината за смртта на девет годишната Тамара Димовска.

Димовска: Едното дете ми го зедовте, а второто чека потпис за операција

Вест - 24.02.2015

Протестен марш, под мотото „Црвен картон за министерот Тодоров", се одржа напладне, почнувајќи од подрачната служба на Фондот за здравство до Министерството за здравство. Протестираа стотици граѓани, кои бараа оставка од надлежните здравствени ...

Протест за Тамара: Црвен картон за Тодоров!

24 Вести - 24.02.2015

Со едноминутен молк и симулација на срце кое престанува да чука, илјадници граѓани му дадода црвен картон на министерот за здравство Никола Тодоров. Го обвинуваат дека е директен виновник за смртта на малата Тамара која почина пред две недели, ...

(ФОТО/ВИДЕО) Протест за смртта на Тамара, граѓаните бараат оставки

Нова ТВ - 24.02.2015

Стотици луѓе се собраа денеска пред Фондот за здравство барајќи оставка од надлежните за смртта на малата Тамара од Велес. Тие јавно го прочитаа наодот за Тамара во кој лекарите предупредуваат дека доколку не се лечи девојчето може да дојде до тешки ...

Змејкова: Смртта на Тамара ќе ја носам цел живот со себе

Press24 - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравствено осигурување Маја Парнарџиева Змејкова си поднесе оставка по смртта на малата Тамара од Велес. Таа денеска на прес-конференција ги истакна причините поради кои се одлучила на ваков потег.

ВИДЕО ГАЛЕРИЈА Мајката на Тамара на чело на маршот „Црвен картон за министерот Тодоров“

+инфо - 24.02.2015

Под мотото „Црвен картон за министерот Тодоров“, точно во 12 часот почна протестниот марш против министерот за здравство Никола Тодоров и сите одговорни за случајот со деветгодишната Тамара Димовска од Велес која почина, чекајќи Фондот за здравство ...

Директорката на ФЗОМ поднесе оставка

А1 On - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравствено осигурување Маја Парнарџиева – Змејкова денеска поднесе оставка од функцијата, поради, како што рече, лични, човечки причини. - Чекав да се добијат резултатите од судска медицина, за да се констатира причината ...

Здружението на приватни лекари на Македонија против оставка на Парнарџиева Змејкова

А1 On - 24.02.2015

Здружението на приватни лекари на Македонија е против одлуката на директорката на ФЗОМ, Маја Парнарџиева Змејкова да си поднесе оставка, истакна на денешната прес – конференција во Велес, д-р Лилија Чолакова Девишова претседателка на здружението.

Протест поради смртта на деветгодишната Тамара

Курир - 24.02.2015

Граѓани денеска протестираа во центарот на Скопје барајќи оставка од одговорните за смртта на деветгодишната Тамара Димовска, која почина пред да биде испратена на лекување во Турција, пренесе МИА.

Јанески: Протестот на граѓаните е протест на родителите на Тамара

Макфакс - 24.02.2015

Со извици „Убијци“, „Оставка за Тодоров“, „Нема да ви помине“, започна протестот на граѓаните кои бараат одговорност за смртта на деветгодишната Тамара, која почина чекајќи операција на `рбетниот столб во странство.

ВИДЕО: Родителите на Тамара со солзи во очите маршираат за оставка на Тодоров

А1 On - 24.02.2015

Со болка и солзи во очите родителите и семејството на Тамара Димовска од Велес, слушаат за искуствата на луѓето што ги поддржаа во протестот против сите одговорни за случајот на нивната 9-годишната ќерка, која почина, чекајќи Фондот за здравство да ...

На протест побарана одговорност за случајот Тамара

МРТ - 24.02.2015

Протестот почна пред Фондот за здравствено осигурување, а продолжи низ центарот на градот и заврши пред Министерството за здравство... Граѓани денеска протестираа во центарот на Скопје барајќи оставка од одговорните за смртта на деветгодишната ...

Црвен картон поради смртта на малата Тамара (ФОТО)

МКД - 24.02.2015

На чело на протестот е и мајката на Тамара. Демонстрантите бараат оставка на министерот Тодоров и оставки на одговорните лекари. Неколку илјади граѓани денеска на пладне го започнаа протестниот марш за оставка на министерот за здравство Никола ...

ВИДЕО: Граѓани масовно се приклучуваат на протестот за оставка на Тодоров

А1 On - 24.02.2015

Се’ поголем е бројот на граѓани кои се приклучуваат на протестниот маршот за оставка на одговорните за смртта на малата Тамара од Велес. Луѓе потресени од трагедијата на семејството Димовски, со многу емоции спонтано се приклучуваат на маршот, по ...

Протест за Тамара пред Министерство: На звучници се пуштаат отчукувања на срце

Нова ТВ - 24.02.2015

Со звучници од кои се слуша отчукувања на срце, демонстрантите во знак на револт за смртта на малата Тамара во моментов пред Министерството за здравство извикуваат „Убијци, убијци“. Додека граѓаните демонстрираат, пред Министерствто има засилено ...

ПРОТЕСТ: Побарани оставки од надлежните во здравството

Телеграф - 24.02.2015

Во меѓувреме, оставка си поднесе директорката на Фондот, поради, како што вели, од морални и човечки побуди Поголема група граѓани денеска преку протест побараа оставки од првите луѓе во здравството , министерот Никола Тодоров, директорите на ...

Двајцата директори на Фондот за здравство си поднесоа оставка

Капитал - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравствено осигурување Маја Парнаџиева Змејкова, денес се повлече од функцијата. На прес конференцијата, која се одржа во исто време кога надвор, пред Фондот стотици граѓани протестираа и бараа оставка од министерот за ...

ВИДЕО Мајката на Тамара до Тодоров: Ја испративте на вечно почивалиште!

+инфо - 24.02.2015

Да не излезеше со твојата скандалозна изјава дека вие како Министерство за здравство ќе ги покриете сите трошоци за лекувањето на Тамара, досега таа ќе беше излечена со помош на хуманите луѓе, му порача мајката на Тамара, Жаклина Димовска, на ...

„Оставка“, „Убијци“, „Сите сме Тамара“, „Ќе одговарате“ – граѓаните протестираа за смртта на малата Тамара

Кирилица - 24.02.2015

Со солзи во очите и со црвени картони во рацете, родителите на малата Тамара Димовска денеска ја предводеа колоната од неколку стотици граѓани кои бараа одговорните за смртта на девојчето да си поднесат оставка.

ПАРНАЏИЕВА-ЗМЕЈКОВА СИ ДАДЕ ОСТАВКА: Oд човечки причини се повлекувам од функцијата директор на ФЗОМ

Академик - 24.02.2015

„Чекав да се добијат резултатите од судска медицина за да се констатира причината за смртта и да се види вистината за случајот со Тамара, кој, поради сè што се случи и поради пеколот низ кој поминувавме, но и поради напорите кои претходно ги ...

Мајката на Тамара: Еден ден ќе ве стигне Божјата правда

Макфакс - 24.02.2015

Заминете си од своите фотелји за да не се случи нова Тамара, еден ден ќе ве стигне Божјата правда, им порача на здравствените власти, мајката на Тамара, девојчето кое почина чекајќи операција во странство, Жаклина Димовска, на протестот пред ...

Емотивен говор на мајката на Тамара: Заминете си достојно од вашите фотељи!

Нова ТВ - 24.02.2015

Со солзи на очите, мајката на малата Тамара од Велес, Жаклина Димоска, за време на денешниот протест се обрати пред минситерството за здравство и го повика министерот Никола Тодоров да ја преземе одговорноста за смртта на нејзината ќерка.

Здружението на приватни лекари против оставката на Парнарџиева- Змејкова

Нова ТВ - 24.02.2015

- Сметаме дека со тоа ќе настанат катастрофални последици по примарното и приватното здравство, бидејќи таа и нејзиниот тим се луѓето коишто го почитувале овој ресор и кажале дека матичните лекари се столбот на здраствениот систем.

[Обновено] „Оставка“, „Убијци“ – граѓаните бараат одговорност за смртта на малата Тамара

Радио МОФ - 24.02.2015

Под мотото „Црвен картон за министерот Тодоров“, од пред Фондот за здравство денеска започна маршот со кој граѓаните бараат оставка од одговорните за смртта на малата Тамара Димовска од Велес која почина, чекајќи го решението од Фондот за здравство ...

ОСТАВКИ ВО ФЗОМ: Парнарџиева се повлече, приватните лекари се против

Телеграф - 24.02.2015

Први кои се огласија против оваа одлука на Парнарџиева-Змејкова се од Здружението на приватни лекари на Македонија, кои соопштија дека со нејзиното заминување ќе настанат поголеми проблеми во домашното здравство Директорката на Фондот за здравство ...

Црвен картон за министерот Тодоров

Р.С.Европа - 24.02.2015

Граѓаните денеска преку масовен протестен марш побараа оставка од Министерот за здравство Никола Тодоров и другите одговорни лица за смртта на деветгодишната Тамара Димовска, која боледуваше од ...

Говорот на мајката на Тамара измами солзи и кај полицајците

МКД - 24.02.2015

Со паролата „Сите сме Тамара“ околу 4 илјади луѓе денеска излегоа на протест против министерот Тодоров поради смртта на малата Тамара, до која немаше да дојде ако одговорните беа одговорни.

Протест за оставка на министерот за здравство Тодоров

Кирилица - 24.02.2015

Под мотото „Црвен картон за министерот Тодоров“, денеска ќе се одржи протестен марш против министерот за здравство Никола Тодоров и сите одговорни за случајот со деветгодишната Тамара Димовска од Велес која почина, чекајќи Фондот за здравство да ...

Протест поради смртта на деветгодишната Тамара

Алфа - 24.02.2015

Граѓани денеска протестираа во центарот на Скопје барајќи оставка од одговорните за смртта на деветгодишната Тамара Димовска, која почина пред да биде испратена на лекување во Турција. Граѓани денеска протестираа во центарот на Скопје барајќи ...

Ќе го прифати ли Тодоров црвениот картон?

Р.С.Европа - 24.02.2015

Граѓаните на денешниот марш побараа оставки од одговорните во Министерството за здравство и во Фондот за здравствено осигурување за смртта на малата Тамара Димовска, која почина чекајќи на операција.

ГАЛЕРИЈА „Сите сме Тамара“

+инфо - 24.02.2015

Стотици граѓани му покажаа црвен картон на министерот за здравство, Никола Тодоров, и во еден глас бараа оставка од него на денешниот протест испровоциран од трагичната смрт на 9-годишната Тамара.

ОБНОВЕНО Директорката на Фондот за здравство си поднесе оставка

+инфо - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравствено осигурување, Маја Парнаџиева Змејкова, си поднесе оставка од функцијата, поради, како што рече, лични, човечки причини. - Човек сум што сум воспитан да помогам на другите, а не сум ладен бирократ.

Парнарџиева си поднесе оставка од лични и човечки причини

Сител - 24.02.2015

Од човечки причини, директорката на Фондот за здравствено осигурување Маја Парнарџиева Змејкова поднесе оставка на функцијата. Веднаш по неа оставка поднесе и вториот директор на ФЗОМ, Џемали Мехази.

(Видео) Директорката на Фондот за здравство си поднесе оставка

Нова ТВ - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравстевно осигурување, Маја Парнаџиева Змејкова, си поднесе оставка од функцијата, поради, како што вели лични, човечки причини. - Човек сум, воспитан да помагам на другите, не сум ладен бирократ.

Директорите на ФЗОМ поднесоа оставка

МРТ - 24.02.2015

Јас сум емотивен човек, не ладен бирократ. Ова беа зборовите на Маја Парнарџиева - Змејкова со кои ја објави оставката на функцијата директор на Фондот за здравство. Еден час потоа се повлече и вториот директор Џемали Мехази.

Падна првата оставка за смртта на малата Тамара

Сител - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравствено осигурување, Маја Парнарџиева Земјкова си поднесе оставка. По смртта на малата Тамара, Земјкова најави дека заминува од Фондот од лични, човечки причини.

Здружението на приватни лекари се противи на оставката на Маја Парнарџиева-Змејкова

Макфакс - 24.02.2015

Оставката која директорката на ФЗО, Маја Парнарџиева Змејкова ја поднесе денеска е неприфатлива за Здружението на приватни лекари. „Сметаме дека со нејзината ваква одлука ќе настанат сериозни потреси во приватното и примарното здравство.

СЛУЧАЈ ТАМАРА: Директорите на ФЗОМ си дадоa оставки, црвен картон за Тодоров

Академик - 24.02.2015

„Одете си за да може да се направи поубаво место за живеење за нашите деца. Тамара е доказ дека не се грижите добро за нашите деца. Заминете си од вашите фотелји за да не се случи нова Тамара. Децата чекајќи ја вашата милост умираат.

Директорката на ФЗОМ поднесе оставка од човечки причини

Сител - 24.02.2015

Ви го пренесуваме интегрално образложението за оставката на директорката на ФЗОМ, м-р Маја Парнаџиева-Змејкова: Почитувани граѓани, изминатиов период се случи немил настан. Почина дете, почина, на денот кога требаше да добие датум за лекување во ...

Здружението на приватни лекари бара Парнарџиева-Змејкова да ја повлече оставката

+инфо - 24.02.2015

Поради опасноста дека, наводно, оставката на директорката на ФЗОМ, Маја Парнарџиева Змејкова, ќе резултира со тешки последици по примарното и приватното здравство, од Здружението на приватни лекари на Македонија денеска побараа директорката да ја ...

Уличен протест за оставка на министерот за здравство Тодоров

Глас на Америка - 24.02.2015

Додека траеше, оставки во врска со починувањето на 9-годишната Тамара Димовска поднесоа првите лица на Фондот за здравство „Сите сме Тамара“, „Нема да ви простиме“,„Чекаат ли вашите деца за лекување“ “Оставка“, извикуваа денеска неколку стотини ...

Директорката на ФЗОМ си поднесе оставка

Нетпрес - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравстевно осигурување, Маја Парнаџиева Змејкова, си поднесе оставка од функцијата, поради, како што рече, лични, човечки причини. -Обдукцијата, која веќе е објавена во медиумите ја потврди причината за смртта, се работи ...

Директорката на ФЗОМ си поднесе оставка

Курир - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравстевно осигурување, Маја Парнаџиева Змејкова, си поднесе оставка од функцијата, поради, како што рече, лични, човечки причини. -Обдукцијата, која веќе е објавена во медиумите ја потврди причината за смртта, се работи ...

Протест за оставка на министерот за здравство Тодоров

Р.С.Европа - 24.02.2015

Под мотото „Црвен картон за министерот Тодоров“, денеска ќе се одржи протестен марш против одговорните за случајот со малата Тамара Димовска од Велес која почина, чекајќи го решението од Фондот за здравство за да замине на операција во Турција.

Протест за оставка на министерот за здравство Тодоров

А1 On - 24.02.2015

Под мотото „Црвен картон за министерот Тодоров“, денеска ќе се одржи протестен марш против министерот за здравство Никола Тодоров и сите одговорни за случајот со 9-годишната Тамара Димовска од Велес која почина, чекајќи Фондот за здравство да одлучи ...

Директорката на ФЗОМ си поднесе оставка

Кајгана - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравстевно осигурување, Маја Парнарџиева - Змејкова, си поднесе оставка од функцијата, поради, како што рече, лични, човечки причини. „Денес објавувам дека од човечки причини се повлекувам од функцијата директор на ...

Директорката на ФЗОМ поднесе оставка

Алфа - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравствено осигурување Маја Парнаџиева - Змејкова денеска поднесе оставка од функцијата, поради, како што рече, лични, човечки причини. Директорката на Фондот за здравствено осигурување Маја Парнаџиева - Змејкова денеска ...

ВИДЕО: Мајката на Тамара на чело на демонстрантите кои бараат оставка од Тодоров

А1 On - 24.02.2015

Со црвени картони во рацете, стотици граѓани бараат оставка од министерот за здравство, Никола Тодоров и одговорните од Фондот за здравствено осигурување кои ги нарекоа „убијци“. Демонстрантите се наоѓаат пред Фондот за здравствено осигурување, од ...

Јанески: Протестот на граѓаните е протест на родителите на Тамара

Кајгана - 24.02.2015

Со извици „Убијци“, „Оставка за Тодоров“, „Нема да ви помине“, започна протестот на граѓаните кои бараат одговорност за смртта на деветгодишната Тамара, која почина чекајќи операција на `рбетниот столб во странство.

Протест за оставка на министерот за здравство Тодоров

+инфо - 24.02.2015

Под мотото „Црвен картон за министерот Тодоров“, денеска ќе се одржи протестен марш против министерот за здравство Никола Тодоров и сите одговорни за случајот со деветгодишната Тамара Димовска од Велес која почина, чекајќи Фондот за здравство да ...

Директорката на ФЗО поднесе оставка, граѓаните бараат и од министерот

Р.С.Европа - 24.02.2015

Граѓани под мотото „Црвен картон за министерот Тодоров“, денеска протестираат против одговорните за случајот со малата Тамара Димовска од Велес која почина, чекајќи го решението од Фондот за здравство за да замине на операција во Турција.

(ВИДЕО) Мајката на Тамара до Тодоров: Да те стигне божја казна!

А1 On - 24.02.2015

Пред преполниот простор пред Министерството за здравство кое го чуваат припадници на МВР, се обрати мајката на починатата Тамара, Жаклина Димовска. Таа му порача на Тодоров да не се крие и да си поднесе оставка како најодговорен.

Директорката на ФЗОМ си поднесе оставка

Макфакс - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравстевно осигурување, Маја Парнарџиева - Змејкова, си поднесе оставка од функцијата, поради, како што рече, лични, човечки причини. „Денес објавувам дека од човечки причини се повлекувам од функцијата директор на ...

Директорката на Фондот за здравствено осигурување си поднесе оставка: Заминувам од човечки причини

Press24 - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравствено осигурување Маја Парнарџиева Змејкова си поднесе оставка на функцијата. Оставката доаѓа по смртта на малата Тамара која не дочека лекување во странство.

Падна првата оставка за смртта на Тамара

Press24 - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравствено осигурување, Маја Парнарџиева Земјкова си поднесе оставка. По смртта на малата Тамара, Земјкова најави дека заминува од Фондот од лични, човечки причини.

Директорката на Фондот за здравство си поднесе оставка

Телеграф - 24.02.2015

Според нејзините зборови, одлуката ја донела од морални и човечки побуди Маја Парнаџиева-Змејкова денеска на прес-конференција соопшти дека поднела оставка од функцијата директор на Фондот за здравство.

Мајката на Тамара: Заминете од фотелјите за да не се случи нова Тамара

Кајгана - 24.02.2015

Заминете си од своите фотелји за да не се случи нова Тамара, еден ден ќе ве стигне Божјата правда, им порача на здравствените власти, мајката на Тамара, девојчето кое почина чекајќи операција во странство, Жаклина Димовска, на протестот пред ...

Протестот за Тамара резултира со две оставки, се бара одговорност и од Тодоров

Нова ТВ - 24.02.2015

Излезете министре и понесете одговорност. Едното дете ми го земавте друго чека на потпис за лекување! Со овие зборови мајката на Тамара, Жаклина Димовска му с е обрати на министерот Никола Тодоров во моментот кога колоната од илјадници граѓани ...

„Не сум обичен бирократ“

МКД - 24.02.2015

Маја Парнаџиева Змејкова поднесе оставка на функцијата директор на Фондот за здравстевно осигурување, - Човек сум што сум воспитан да помогам на другите, а не сум ладен бирократ. Од човечки прочини решив да се повлечам од функцијата, соопшти ...

ГАЛЕРИЈА: Масовен протест – Црвен картон за Тодоров! Паднаа 2 оставки, министерот молчи!

Либертас - 24.02.2015

Денеска на улиците на Скопје илјадници граѓани излегоа да му дадат црвен картон на министерот за здравство Никола Тодоров поради случајот со малата Тамара Димовска која почина поради ненавременото лекување, кое што требаше да и го платат државните ...

Мајката на Тамара: Сите ќе ве стигне божјата правда

Sky - 24.02.2015

Со солзи во очите и со црвени картони во рацете, родителите на малата Тамара Димовска денеска ја предводеа колоната од неколку стотици граѓани кои бараа одговорните за смртта на девојчето да си поднесат оставка.

Директорката на ФЗОМ си поднесе оставка

Тера - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравстевно осигурување, Маја Парнарџиева - Змејкова, си поднесе оставка од функцијата, поради, како што рече, лични, човечки причини. „Денес објавувам дека од човечки причини се повлекувам од функцијата директор на ...

Падна првата оставка за смртта на Тамара, Парнарџиева Змејкова се повлекува од функцијата

Канал 77 - 24.02.2015

Падна и првата оставка по смртта на Тамара. Во време додека платото пред Фондот за здравствено осигурување се полни со граѓани кои протестираат, директорката Маја Парнаџиева Змјекова си поднела оставка.

Црвен картон поради смртта на малата Тамара

Тера - 24.02.2015

Неколку илјади граѓани денеска на пладне го започнаа протестниот марш за оставка на министерот за здравство Никола Тодоров, поради смртта на малата Тамара Димовска од Велес. На чело на протестот е мајката на Тамара.

,,Црвен картон за Тодорoв’’ - протестен марш за смртта на Тамара

Канал 77 - 24.02.2015

Граѓаните денес ќе излезат на протестен марш за смртта на малата Тамара Димовска, која почина од сколиоза, чекајќи три години да го одобрат решението од Фондот за здравство за нејзино лекување во Турција кое чинеше 30. 000 евра.

Здружението на приватни лекари против оставка на Парнарџиева Змејкова

Либертас - 24.02.2015

Здружението на приватни лекари на Македонија е против одлуката на директорката на ФЗОМ,Маја Парнарџиева Змејкова да си поднесе оставка, истакна на денешната прес – конференција во Велес, д-р Лилија Чолакова Девишова претседателка на здружението.

(ВИДЕО) Говорот на мајката на Тамара никој не остави рамнодушен!

Фактор - 24.02.2015

Денешниот марш помина мирно. Фактор беше на местото на настанот и ви ја пренесува атмосферата како се одвиваше целиот протест. Најмногу впечаток и солзи на очите на сите присутни им остави обраќањето на мајката на Тодоров.

ФОТО Илјадници граѓани излегоа на протести низ Скопје - бараат оставка од Тодоров

Sky - 24.02.2015

Почна протестот со кој се бара оставка од министерот за здравство, Никола Тодоров, поради смртта на Тамара. Демонстрантите се опремени со црвени картони, а носат и транспаренти на кои пишува „Оставка“, „Тодоров народот ти даде отказ“, „Вашиот термин ...

Здружението на приватни лекари против оставката на Парнарџиева- Змејкова

Вечер Прес - 24.02.2015

Здружението на приватни лекари на Македонија е против одлуката на директорката на ФЗОМ,Маја Парнарџиева Змејкова да си поднесе оставка, истакна на денешната прес - конференција во Велес, д-р Лилија Чолакова Девишова претседателка на здружението.

Здружението на приватни лекари на Македонија против оставка на Парнарџиева Змејкова, игра држ, не дај?

Локално - 24.02.2015

Здружението на приватни лекари на Македонија е против одлуката на директорката на ФЗОМ, Маја Парнарџиева Змејкова да си поднесе оставка, истакна на денешната прес – конференција во Велес, д-р Лилија Чолакова Девишова претседателка на здружението.

Денес на пладне протест: „Црвен картон за министерот Тодоров“

Либертас - 24.02.2015

Денеска на пладне ќе се одржи протестен марш наречен „Црвен картон за министерот Тодоров“ со кој граѓаните бараат оставка од одговорните за смртта на малата Тамара Димовска. Поворката ќе започне од Фондот за здравство, ќе продолжи пред Собранието и ...

Мајката на Тамара до Тодоров: Три години молев од врата до врата и сега јас сум била виновна, како не ви е срам!

Бриф - 24.02.2015

- Дали вашите деца вака страдаат како нашите? Излезете надвор и кажете дека сте виновни. не сте чувствувале одговорност, точно е, вашите деца се живи и здрави, едното мое го земавте, другото сеуште чека ваши потписи, заминете си, одете си, се обрати ...

“Црвен картон за министерот Тодоров”-започна протестот поради смртта на малата Тамара

Локално - 24.02.2015

Во овие моменти започнува протестен марш со кој граѓаните бараат оставка од одговорните за смртта на Тамара Димовска. Поворката започнува од Фондот за здравство, потоа пред Собранието и ќе се движи по улицата Македонија, во центарот на Скопје.

(ГАЛЕРИЈА) Стотици граѓани со црвени картони во рацете побараа оставка од Тодоров

Бриф - 24.02.2015

Под мотото „Црвен картон за министерот Тодоров“, граѓаните денеска протестираат против одговорните за случајот со малата Тамара Димовска од Велес која почина, чекајќи го решението од Фондот за здравство за да замине на операција во Турција.

Протестантите извикуваат „Монструми“, „Ќе одговарате“!

Фактор - 24.02.2015

Револтирани големата група на граѓани извикуваат „Ќе одговарате“, „Монструми“, „Убијци“, „И ти си Тамара“, „Да ја спасиме Теона, кога не можевме Тамара“, со транспаренти во раце повикувајќи на оставка од министерот ...

Протестантите се пред Фондот, ќе одат кон Министерството, се бараат оставки!

Фактор - 24.02.2015

По оставката на Маја Парнаџиева, пртетстантите очекуваат оставка и од Министерот Тодоров. Ги обвинуваат надлежните дека дозволија да згасне еден млад живот. „Убијци“, „Затвор за Вас“ се дел од пораките кои ги извикуваат насобраните.

Парнарџиева поднесе оставка: Не сум ладен бирократ!

Вечер Прес - 24.02.2015

На денот кога требаше да добие датум за лекување во странство, малата Тамара почина, а обдукцијата на Институтот за судска медицина покажа дека причината за нејзината смрт е бронхопневмонија, а не сколиоза По добивањето на податоците од Судска ...

(ВИДЕО)Мајката на Тамара:Има правда божја, ќе те стигне Тодоров, јас имав 2 деца ми остана едно

Локално - 24.02.2015

Пред преполниот паркинг пред Министерството за здравство кој е под засилено полициско обезбедување, се обрати мајката на починатата Тамара, Жаклина Димовска. Таа му порача на Тодоров да не се крие и да си поднесе оставка како најодговорен.

(ГАЛЕРИЈА) Денешниот протест низ фотографии!

Фактор - 24.02.2015

Ви пренесуваме дел од денешниот протест во кој група граѓани побараа оставка од министерот Тодоров поради слулајот со Тамара девојчето од Велес кое почина ...

Смртта на Тамара – причина за оставка на Маја Парнарџиева Змејкова

Кумановски м. - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравствено осигурување Маја Парнарџиева Змејкова, денес поднесе оставка од функцијата директор на ФЗОМ. Оставката на Змејкова доаѓа по смртта на малата Тамара од Велес.

Здружението на приватни лекари се противи на оставката на Парнаџиева-Змејкова

Фактор - 24.02.2015

Откако денеска во пресрет на протестот во кој група граѓани самоиницијативно организирани протестираа и бараа оставка од министерот Тодоров и директорите на ФЗО поради случајот со Тамара Димковска, двајцата директори Маја Парнаџиева Змејкова и ...

Протестантите пред министерството за здравство бараат оставка од Тодоров

Фактор - 24.02.2015

Во моментов протестантите се на неколку десетици метри од пред Министерството за здравство. По оставката на Парнаџиева, бараат оставка и од ...

Директорката на ФЗОМ поднесе оставка поради смртта на Тамара

Република - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравстевно осигурување, Маја Парнаџиева Змејкова, си поднесе оставка од функцијата, поради, како што вели лични, човечки причини. - Човек сум, воспитан да помагам на другите, не сум ладен бирократ.

Протестот продолжува кон министерството за здравство

Sky - 24.02.2015

Граѓаните од протестот со кој се бара оставка од министерот за здравство, Никола Тодоров, поради смртта на Тамара се упатија кон министерството за здравство. Демонстрантите се опремени со црвени картони, а носат и транспаренти на кои пишува ...

(Видео) Емотивниот говор на мајката на Тамара: Што му порача на Тодоров

еМагазин - 24.02.2015

Жаклина Димовска, мајката на починатата Тамара од Велес, која го предводеше денешниот голем протест под мотото „Цервен картон за Тодоров“, одржа емотивен говор пред Министерството за здравство.

Протестантите му дадоа „Црвен картон“ на Тодоров

Фактор - 24.02.2015

Семејството и најблиските на починатата Тамара со солзи во очите ја примаат поддршката од граѓаните. Во моментот протестантите се пред Министерството за здравство каде се сретнаа со полицијата.

Директорката на ФЗОМ поднесе оставка од функцијата

Пулс24 - 24.02.2015

Директорката на ФЗОМ, Маја Парнаџиева Змејкова, поднесе оставка од функцијата поради, како што рече, лични и човечки причини. -Обдукцијата, која веќе е објавена во медиумите ја потврди причината за смртта, се работи за причина која не е поврзана со ...

Директорката на ФЗОМ си поднесе оставка

Точка - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравстевно осигурување, Маја Парнаџиева Змејкова, си поднесе оставка од функцијата, поради, како што рече, лични, човечки причини. - Обдукцијата, која веќе е објавена во медиумите ја потврди причината за смртта, се работи ...

Се бара оставка на Тодоров и одговорните лекари

еМагазин - 24.02.2015

Под мотото „Црвен картон за министерот Тодоров“, илјадници граѓани на денешниот протест поради смртта на малата Тамара од Велес побараа оставка на министерот за здравство, Никола Тодоров и одговорните лекари и директорот на Фондот за здравство, ...

(ВИДЕО) „Сите сме Тамара“ ечи пред Министерство

Фактор - 24.02.2015

Толпата протестанти се наоѓаат пред Министерството за здравство. На сите страни ечи „Сите сме Тамара“ , „Имате ли деца“, „Нема да ви помине“. Порачаа дека на сите прес конферненции на Тодорв ќе одат со слика од Тамара ако не си даде оставка.

Граѓаните до Тодоров: Дојдовме по твојата оставка!

Бриф - 24.02.2015

Граѓаните кои протестираа и бараа оставки од виновниците за смртта на малата Тамара пред Министерството за здравство му порачаа на министерот Никола Тодоров да даде оставка. Се бара и кривична одговорност од членовите на Управниот одбор, како и ...

(ФОТО) Почна протестот, се бара оставка од Тодоров

Фактор - 24.02.2015

Како што беше најавен протестот започна во точно 12 часот. Група граѓани се наоѓаат пред Фондот за здравство и извикуваат „Оставка, оставка“, „Убијци“. Според информации од терен дознаваме дека директорката Маја Парнарџиева-Змејкова си подела ...

Маја Парнаџиева-Змејкова си поднесе оставка

Sky - 24.02.2015

Маја Парнаџиева-Змејкова, директорка на Фондот за здравствено осигурување, денеска си поднесе оставка од функцијата. Таа оставката ја образложи дека е од човечки причини. – Човек сум што сум воспитан да помогам на другите, а не сум ладен бирократ.

Директорката на Фондот за здравствено осигурување поднесе оставка

еМагазин - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравствено осигурување Маја Парнарџиева Змејкова си поднесе оставка на функцијата. Оставката доаѓа по смртта на малата Тамара која не дочека лекување во странство.

Директорката на Фондот за здравство си поднесе оставка

Денешен - 24.02.2015

Маја Парнаџиева пред малку поднесе оставка на функцијата директор на ФЗОМ. Парнаџиева беше критикувана поради спората реакција во случајот со смртта на Тамара Димовска од Велес, јавува Канал5.

Граѓаните протестираат во име на Тамара: Дојдете со нас (видео)

Кумановски м. - 24.02.2015

Со свиреж и извикување ”убијци”, маса граѓани го започнаа протестот по повод смртта на Тамара Димковска од Велес, барајќи оставка од министерот Никола Тодоров. Масата ја предводи мајката на Тамара, а граѓаните со вивнати црвени картони, извикуваат ...

Директорката на ФЗОМ поднесе оставка поради смртта на Тамара

Вечер Прес - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравствено осигурување, Маја Парнарџиева Земјкова, поднесе оставка. По смртта на малата Тамара, Земјкова најави дека заминува од Фондот од лични, човечки причини. Прес-конференцијата сѐ уште е во тек.

Директорката на фондот си поднесе оставка, демонстрантите бараат и министерот да си оди

Либертас - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравство, Маја Парнарџиева Змејкова си даде оставка од фунцкијата. Оставката доаѓа во моменти кога низ скопските улици се одвива протестниот марш за прераната смрт на малечката Тамара од кој се бара одговорност од ...

Директорката на ФЗОМ поднесе оставка – и јас бев гневна за Тамара иако знаев дека сторивме се

МК News - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравстевно осигурување, Маја Парнаџиева Змејкова, си поднесе оставка од функцијата, поради, како што рече, лични, човечки причини. -Обдукцијата, која веќе е објавена во медиумите ја потврди причината за смртта, се работи ...

Мајката на Тамара: Ќе продолжиме да бараме одговорност

Sky - 24.02.2015

Пред Министерството за здравство заврши протестот со кој се бараше оставка на министерот за здравство, Никола Тодоров. На присутните им се обрати мајката на Тамара, која рече дека нема да се откажат од тоа да бараат одговорност од оние кои се ...

За Тамара… (фото)

Република - 24.02.2015

Граѓани денеска протестираа во центарот на Скопје барајќи оставка од одговорните за смртта на деветгодишната Тамара Димовска, која почина пред да биде испратена на лекување во Турција. Протестот почна пред Фондот за здравствено осигурување, а ...

На протест побарана одговорност и оставки за случајот Тамара

Н.Македонија - 24.02.2015

Неколку стотици граѓани денес преку мирен протест пред Министерството за здравство го изразија незадоволството поради смртта на малата Тамара Димовска и побараа оставка од ресорниот министер Никола Тодоров како и одговорност од надлежните во Фондот ...

Директорката на ФЗОМ поднесе оставка

Н.Македонија - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравствено осигурување Маја Парнаџиева - Змејкова денеска поднесе оставка од функцијата, поради, како што рече, лични, човечки причини - Чекав да се добијат резултатите од судска медицина, за да се констатира причината за ...

Здружението на приватни лекари на Македонија против оставка на Парнарџиева Змејкова

Lider - 24.02.2015

Здружението на приватни лекари на Македонија е против одлуката на директорката на ФЗОМ, Маја Парнарџиева Змејкова да си поднесе оставка, истакна на денешната прес – конференција во Велес, д-р Лилија Чолакова Девишова претседателка на здружението.

Директорката на ФЗОМ си поднесе оставка

Lider - 24.02.2015

Директорката на Фондот за здравстевно осигурување, Маја Парнаџиева Змејкова, си поднесе оставка од функцијата, поради, како што рече, лични, човечки причини. -Обдукцијата, која веќе е објавена во медиумите ја потврди причината за смртта, се работи ...

Протест поради смртта на деветгодишната Тамара

Lider - 24.02.2015

Граѓани денеска протестираа во центарот на Скопје барајќи оставка од одговорните за смртта на деветгодишната Тамара Димовска, која почина пред да биде испратена на лекување во Турција. Протестот почна пред Фондот за здравствено осигурување, а ...

Директорката на ФЗОМ поднесе оставка

Идивиди - 24.02.2015

Скопје, 24 февруари 2015 (МИА) - Директорката на Фондот за здравствено осигурување Маја Парнаџиева - Змејкова денеска поднесе оставка од функцијата, поради, како што рече, лични, човечки причини.

Утре, протестен марш за малата Тамара, се бараат оставки од Тодоров и директорите на Фондот за здравство

Фокус - 23.02.2015

Мирниот протест треба да започне од пред Фондот за здравство, а да заврши пред Министерството за здравство каде сите присутни ќе повикаат на одговорност за смртта на 9-годишното девојче Граѓаните утре ќе излезат на протестен марш, револтирани од ...

Семејството на Тамара две недели трага по одговори

24 Вести - 23.02.2015

Две недели по смртта на 9-годишната Тамара од Велес, семејството се уште нема одговори кои се причините што нивното дете прерано почина. Мајката на девојчето, Жаклина Димовска, прашува кој е одговорен за смртта на нејзината ќерка и зошто ...

Утре протестен марш за Тамара

А1 On - 23.02.2015

Утре, точно напладне, пред Фондот за здравствено осигурување ќе почне голем протестен марш насловен „Црвен картон за министерот за здравство, Никола Тодоров“. Крајна цел на маршот ќе биде Министерството за здравство, каде што сите присутни ќе ...

Протест за малата Тамара, граѓаните бараат оставки

Радио МОФ - 23.02.2015

Преку две илјади граѓани најавиле свое присуство на утрешниот протест со кој се бара одговорност од надлежните за смртта на малата Тамара . Преку Фејсбук се најавува протестен марш насловен „Црвен картон за Тодоров“ кој ќе започне пред Фондот за ...

Утре во 12 часот од Фонд за здравство поаѓа маршот „Црвен картон за Тодоров“

А1 On - 23.02.2015

Граѓаните преку социјалните мрежи и групата„ Оставка на Тодоров“ организираат марш утре (вторник) 24.02.2015. Се поаѓа од пред Фонд за здравство (зградата на „Црвен крст“Југодрво) во 12 часот, а маршот „Црвен картон за Тодоров завршува пред ...

Утре протестен марш за оставка на министерот Никола Тодоров

Кирилица - 23.02.2015

Се прават подготовките за утрешниот протестен марш, на кој граѓаните ќе побараат оставка од министерот за здравство, Никола Тодоров, по трагичниот крај на 9-годишната Тамара од Велес. Маршот ќе започне во 12 часот од Фондот за здравствено ...

Утре протестен марш за оставка на министерот Никола Тодоров

+инфо - 23.02.2015

Се прават подготовките за утрешниот протестен марш, на кој граѓаните ќе побараат оставка од министерот за здравство, Никола Тодоров, по трагичниот крај на 9-годишната Тамара од Велес. Викендот на платото позади спомен куќата на Мајка Тереза, ...

Денеска во 12 часот протестот „Црвен картон за министерот Тодоров“

Нова ТВ - 23.02.2015

Со почеток пред Фондот за здравство, денеска во 12 часот ќе се одржи граѓанскиот марш преку кој се бара оставка на одговорните за смртта на малата велешанка Тамара Димовска. Протест ќе заврши пред Министерството за здравство каде сите присутни ќе ...

Утре протестен марш, се бара оставка од Никола Тодоров

Локално - 23.02.2015

Под мотото „Црвен картон за министерот Тодоров“ утре во 12 часот ќе се одржи протестен марш на кој граѓаните ќе побараат оставка од министерот за здравство Никола Тодоров, директорите на Фондот за здравствено осигурување Маја Парнарџиева-Змејкова и ...

Протест за оставка на министерот за здравство Тодоров

Локално - 24.02.2015

Маршот ќе започне во 12 часот од Фондот за здравствено осигурување, кај Црвен крст, ќе продолжи кон Собрание и Рекорд, по улица Македонија кон Рамстор, па булевар Мајка Тереза и улицата Јордан Мијалков ќе заврши пред Министерството за ...

Утре протестен марш, се бара оставка од Никола Тодоров

Бриф - 23.02.2015

Под мотото „Црвен картон за министерот Тодоров“ утре во 12 часот ќе се одржи протестен марш на кој граѓаните ќе побараат оставка од министерот за здравство Никола Тодоров, директорите на Фондот за здравствено осигурување Маја Парнарџиева-Змејкова и ...

Утре протестен марш за Тамара

Sky - 23.02.2015

Утре, точно напладне, пред Фондот за здравствено осигурување ќе почне голем протестен марш насловен „Црвен картон за министерот за здравство, Никола Тодоров“. Крајна цел на маршот ќе биде Министерството за здравство, каде што сите присутни ќе ...

Утре протестен марш за Тамара

Кумановски м. - 23.02.2015

Под мотото „Црвен картон за министерот Тодоров“ утре во 12 часот ќе се одржи протестен марш на кој граѓаните ќе побараат оставка од министерот за здравство Никола Тодоров, директорите на Фондот за здравствено осигурување Маја Парнарџиева-Змејкова и ...

Утрешниот протест го поддржа и Жаклина, мајка на малата Тамара

Либертас - 23.02.2015

За утрешниот протест, на кој по смртта на малата Тамара револтираните граѓани по втор пат ќе побараат оставка од министерот за здравство, Никола Тодоров, поддршка даде и Жаклина Димовска, мајка на малата Тамара која почина поради неодговорното ...

Денеска со почеток во 12 часот ќе започне протестот ,,Црвен картон за Тодорoв’’

Фактор - 23.02.2015

Граѓаните денес ќе излезат на протестен марш за смртта на малата Тамара Димовска , кој почина од сколиоза, чекајќи три години да го одобрат решението од Фондот за здравство за нејзино лекување во Турција кое чинеше 30. 000 евра.

Утре протестен марш, се бара оставка за министерот Тодоров

Н.Македонија - 23.02.2015

Под мотото „Црвен картон за министерот Тодоров“ утре во 12 часот ќе се одржи протестен марш на кој граѓаните ќе побараат оставка од министерот за здравство Никола Тодоров, директорите на Фондот за здравствено осигурување Маја Парнарџиева-Змејкова и ...