TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Австралија и нуди на Британија договор за слободна трговија

Либертас - 17.07.2016

Владата на Австралија и понуди на Велика Британија склучување договор за слободна трговија, откако на референдумот од 23 јуни, мнозинството Британци се определија за напуштање на ЕУ. Британскиот премиер Тереза Меј ја поздрави понудата од Канбера, ...

Австралија и нуди на Британија договор за слободна трговија

+инфо - 17.07.2016

Британскиот премиер Тереза Меј ја поздрави понудата од Канбера. Владата на Австралија и понуди на Велика Британија склучување договор за слободна трговија, откако на референдумот од 23 јуни, мнозинството Британци се определија за напуштање на ЕУ.

Мнозинството Британци против втор референдум за излегување од ЕУ

Кајгана - 17.07.2016

Повеќето Британци се против одржувањето на повторен референдум за членството на нивната земја во Европската унија и речиси половината веруваат дека новата премиерка Тереза Меј би требало да продолжи да ја извршува должноста без да бидат распишани ...

Австралија и нуди на Британија договор за слободна трговија...

Н.Македонија - 17.07.2016

Владата на Австралија и понуди на Велика Британија склучување договор за слободна трговија, откако на референдумот од 23 јуни, мнозинството Британци се определија за напуштање на ЕУ, јави МИА.

Австралија и нуди на Британија договор за слободна трговија

Сител - 17.07.2016

Владата на Австралија и понуди на Велика Британија склучување договор за слободна трговија, откако на референдумот од 23 јуни, мнозинството Британци се определија за напуштање на ЕУ. Британскиот премиер Тереза Меј ја поздрави понудата од Канбера, ...

Велика Британија очекува сериозен терористички напад

Вечер - 17.07.2016

Многу е веројатен терористички напад на Велика Британија, предупреди новата британска премиерка Тереза Меј. Таа рече дека Британците не треба да очекуваат дека не може и кај нив да се случи терористички чин како во Ница или во Брисел.

Австралија и нуди на Британија договор за слободна трговија

Вечер - 17.07.2016

Владата на Австралија и понуди на Велика Британија склучување договор за слободна трговија, откако на референдумот од 23 јуни, мнозинството Британци се определија за напуштање на ЕУ. Британскиот премиер Тереза Меј ја поздрави понудата од Канбера, ...

Кога Британија ќе го напушти европското семејство?

Фактор - 17.07.2016

На 1 јануари 2019 година Британија ќе го напушти европското семејство. Британскиот министер за меѓународната трговија, Лиам Фокс го одреди 1 јануари 2019 како датум за излез на Велика Британија од Европската унија.

Мнозинството Британци против втор референдум за излегување од ЕУ

Макфакс - 17.07.2016

Повеќето Британци се против одржувањето на повторен референдум за членството на нивната земја во Европската унија и речиси половината веруваат дека новата премиерка Тереза Меј би требало да продолжи да ја извршува должноста без да бидат распишани ...

Велика Британија си заминува од Унијата на 1 јануари 2019 година

Стандард - 17.07.2016

Британскиот министер за меѓународната трговија Лиам Фокс го одреди 1 јануари 2019 како датум за излез на Велика Британија од Европската унија. Овој датум претпоставува дека Лондон ќе го активира до крајот на годината член 50 на Лисабонскиот договор, ...

Австралија и нуди на Британија договор за слободна трговија

Lider - 17.07.2016

Владата на Австралија и понуди на Велика Британија склучување договор за слободна трговија, откако на референдумот од 23 јуни, мнозинството Британци се определија за напуштање на ЕУ. Британскиот премиер Тереза Меј ја поздрави понудата од Канбера, ...

„Брегзит“ дуел: Меркел и Меј

Утрински - 16.07.2016

Двете се свештенички ќерки, двете се амбициозни и трудољубиви. Меѓу германската канцеларка и британската премиерка се можни многу паралели. Колку тоа ќе им помогне во преговорите? Лесно е повлекување паралели меѓу двете шефици на влади.

Тереза Меј - втората најмоќна жена во кралството Британија

Утрински - 16.07.2016

Новата премиерка на Британија, Тереза Меј, не се школувала во скап интернат, туку во државно училиште, но студирала на Оксфорд и брзо напредувала во партиската хиерархија Како и да се сврти муабетот, на Тереза Меј (59), новата премиерка на Велика ...

Тереза Меј смени уште еден министер поддржувач на Камерон...

Н.Македонија - 16.07.2016

Британската премиерка Тереза Меј продолжи со промените во нејзината Влада, откако денеска од должноста го разреши државниот министер за култура Ед Вејзи, кој беше еден од најблиските соработници на нејзиниот претходник Дејвид Камерон.

Тереза Меј смени уште еден министер поддржувач на Камерон

Либертас - 16.07.2016

Британската премиерка Тереза Меј продолжи со промените во нејзината Влада, откако денеска од должноста го разреши државниот министер за култура Ед Вејзи, кој беше еден од најблиските соработници на нејзиниот претходник Дејвид Камерон.

Тереза ​​Меј отстрани уште тројца од министрите на Камерон

Тера - 16.07.2016

Новиот британски премиер Тереза Меј продолжи промени во Владата со отстранувањето на уште тројца министри, меѓу кои и државниот министер за култура Ед Вејзи, пријател и клучен поддржувач на нејзиниот претходник Дејвид Камерон.

Mej: голем терористички напад се очекува наскоро во Британија

ТВ21 - 16.07.2016

Веќе имаме сериозно ниво на опасност, што значи дека терористички напад е многу веројатен, изјави новоназначената британска премиерка Тереза Меј. Таа нема сомнеж дека терористички напад е многу веројатен во Британија по она што се случи во Ница кога ...

Тереза Меј смени уште еден министер поддржувач на Камерон

А1 On - 16.07.2016

Британската премиерка Тереза Меј продолжи со промените во нејзината Влада, откако денеска од должноста го разреши државниот министер за култура Ед Вејзи, кој беше еден од најблиските соработници на нејзиниот претходник Дејвид Камерон.

ТЕРЕЗА МЕЈ: Велика Британија очекува сериозен терористички напад

Телеграф - 16.07.2016

Тоа е само еден степен подолу од формулацијата „критично“, што значи дека напад се очекува во брзо време Многу е веројатен терористички напад на Велика Британија, предупреди новата британска премиерка Тереза Меј.

Новата премиерка предупредува: Велика Британија очекува сериозен терористички напад

Република - 16.07.2016

Многу е веројатен терористички напад на Велика Британија, предупреди новата британска премиерка Тереза Меј. Таа рече дека Британците не треба да очекуваат дека не може и кај нив да се случи терористички чин како во Ница или во Брисел.

Тереза ​​Меј отстрани уште тројца од министрите на Камерон

Стандард - 16.07.2016

Новиот британски премиер Тереза ​​Меј продолжи промени во Владата со отстранувањето на уште тројца министри, меѓу кои и државниот министер за култура Ед Вејзи, пријател и клучен поддржувач на нејзиниот претходник Дејвид Камерон.

Масакр поголем од Ница: Голем терористички напад се очекува во скоро време во Британија

Република - 16.07.2016

Веќе имаме сериозно ниво на опасност, што значи дека терористички напад е многу веројатен, изјави новоназначената британска премиерка Тереза Меј. Таа нема сомнеж дека терористички напад е многу веројатен во Британија по она што се случи во Ница кога ...

Тереза Меј смени уште еден министер поддржувач на Камерон

еМагазин - 16.07.2016

Британската премиерка Тереза Меј продолжи со промените во нејзината Влада, откако денеска од должноста го разреши државниот министер за култура Ед Вејзи, кој беше еден од најблиските соработници на нејзиниот претходник Дејвид Камерон.

Брегзит дуел: Меркел и Меј

Нова ТВ - 15.07.2016

Лесно е повлекување паралели меѓу двете шефици на влади. И Меркел и Меј на власт во своите конзервативни партии се дојдени очекувајќи исход од доминантно машка борба. Како што анализира Дојче Веле , Ангела Меркел остана последна во рингот откако во ...

За евроскептиците највисоки функции

Утрински - 15.07.2016

Мајкл Гов е разрешен од владината функција, откако премиерката Тереза Меј го состави својот нов тим, во својот прв цел ден во Даунинг стрит. И министерот за образование, Ники Морган, исто така, си замина, како и секретарот за култура Џон Витингдејл.

Брегзит дуел: Меркел и Меј

Deutsche Welle - 15.07.2016

Двете се свештенички ќерки, двете се амбициозни и трудољубиви. Меѓу германската канцеларка и британската премиерка се можни многу паралели. Колку тоа ќе им помогне во преговорите? Лесно е повлекување паралели меѓу двете шефици на влади.

Брегзит дуел: Меркел и Меј

Либертас - 15.07.2016

Двете се свештенички ќерки, двете се амбициозни и трудољубиви. Меѓу германската канцеларка и британската премиерка се можни многу паралели. Колку тоа ќе им помогне во преговорите, анализира Дојче веле .

Дуел помеѓу германската и „британската“ Меркел...

Н.Македонија - 15.07.2016

Германските медиуми позитивно го оценија именувањето на новата британска премиерка Тереза Меј, опишувајќи ја како „англиската Ангела Меркел“ или, едноставно, „британската Меркел“. Но дали Меј навистина има толку сличности со најмоќниот лидер во ...

Брегзит дуел: Меркел и Меј

Локално - 15.07.2016

Двете се свештенички ќерки, двете се амбициозни и трудољубиви. Меѓу германската канцеларка и британската премиерка се можни многу паралели. Колку тоа ќе им помогне во преговорите, анализира Дојче веле .

​​Меј најави дека Британија дема да излезе од ЕУ додека не “среди по дома” со Шкотска

Локално - 15.07.2016

Британскиот премиер Тереза ​​Меј изјави дека нејзината влада нема да го активира член 50 од Лисабонскиот договор, кој официјално ги уредува преговорите за напуштање на ЕУ, додека не се постигне заеднички британски пристап кон овој процес, пренесе ...

Брегзит дуел: Меркел и Меј

Репортер - 15.07.2016

Двете се свештенички ќерки, двете се амбициозни и трудољубиви. Меѓу германската канцеларка и британската премиерка се можни многу паралели. Колку тоа ќе им помогне во преговорите, анализира Дојче веле .

Тереза Меј ги елиминира соперниците од новиот состав на владата

Дневник - 15.07.2016

Новата британска премиерка Тереза Меј вчера, на својот прв целосен работен ден на Даунин стрит 10, продолжи да ја комплетира својата влада од која експресно ги отстрани ривалите од старата гарда на Kамерон истакнувајќи ја со тоа својата посветеност ...

Изградбата на Британија

Оff.net - 15.07.2016

На денот на доаѓањето на власт на Тереза Меј, поранешниот британски премиер Гордон Браун прави список од 7 "несигурности" со кои таа ќе треба да се бори. Неговата прогноза уште од сега е дека "веројатни се одлагања во имплементирање на волјата на ...

Борис Џонсон e нов министер за надворешни работи

24 Вести - 14.07.2016

Британската премиерка Тереза Меј вечерва го именуваше поранешниот министер за надворешни работи Филип Хамонд за нов министер за финансии. Именувањето на Хамонд е прв чекор во формирањето на нова влада, кој го презеде Меј само неколку часа по ...

Меј: На Велика Британија и е потребно време да се подготви за преговорите за Брегзит

24 Вести - 14.07.2016

Велика Британија се надева дека ќе води позитивна преговори со ЕУ за отцепувањето од Алијансата, но има потреба од време да се подготви, изјави новата британска премиерка Тереза Меј. Меј се соочува со тешка задача оти треба да го договори ...

Меркел ја покани Меј во Берлин

Нова ТВ - 14.07.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел соопшти дека ја повикала новата британска премиерка Тереза Меј, на разговори во Берлин и рече дека се надева на соработка. -Нашата задача е да соработуваме со владите на сојузничките земји”, рече Меркел на ...

Клучни позиции за лидерите на Брегзитот во кабинетот на Тереза Меј

Телма - 14.07.2016

Британскиот премиер, Тереза Меј продолжува со формирањето на својот кабинет, во првиот работен на новата функција. Таа денеска ја именуваше Лиз Трас за нов министер за правда, на местото на Мајкл Гоув, еден од најистакнатите промотори на идејата за ...

ЕУ: Меј наскоро да покрене преговори за излез од Унијата

Алсат-М - 14.07.2016

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц побараа од новата британска премиерка Тереза Меј што поскоро да покрене преговори со ЕУ по одлуката на британците да ја напуштат Унијата.

Путин се надева на конструктивен дијалог со Меј

Р.С.Европа - 14.07.2016

Рускиот претседател Владимир Путин изрази надеж дека ќе има конструктивен дијалог за билатералните односи со новата британска премиерка Тереза Меј. Таа вчера официјално ја презеде должноста по оставката на Дејвид Камерон.

ЕУ: Меј наскоро да покрене преговори

Р.С.Европа - 14.07.2016

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц побараа од новата британска премиерка Тереза Меј што поскоро да покрене преговори со ЕУ по одлуката на британците да ја напуштат Унијата.

Камерон замина, Меј доаѓа: драма во британската политика

Утрински - 14.07.2016

Дејвид Камерон вчера го имаше својот последен настап во парламентот како британски лидер, претворајќи ја обично бучната сесија за поставување прашања на премиерот во време за пофалби, заблагодарувања, нежно задевање, честитања - сите зачинети со ...

Тереза Меј: Брегзит ќе биде нејзина судбина

Deutsche Welle - 14.07.2016

Новата британска премиерка во својата партија важи за сигурен кормилар во несигурни времиња. Но, нејзиниот мандат не е под добра ѕвезда, смета Барбара Везел. „Таа е проклето тешка жена“ - вака стар партиски колега ја опишал Тереза Меј неодамна, на ...

Тереза Меј за шеф на британската дипломатија го постави Борис Џонсон (ВИДЕО)

МКД - 14.07.2016

Новоименуваната британска премиерка Тереза Меј, која вети дека ќе го прифати предизвикот на брегзитот, на должноста министер за надворешни работи го именуваше водечкиот евроскептик, поранешниот градоначалник на Лондон Борис Џонсон.

Мартин Шулц ја критикува новата британска Влада

А1 On - 14.07.2016

Претседателот на Еверопски парламент Мартин Шулц денеска остро го критикуваше составот на Кабинетот на новата британска премиерка Тереза Меј наведувајќи дека со тоа се продолжува „опасен маѓепсан круг“ кој ќе и наштети на Велика Британија и на ...

Британија ја доби новата Маргарет Тачер, ова е новата премиерка на Обединетото Кралство!

Турлитава - 14.07.2016

Досегашната британска министерка за внатрешни работи Тереза Меј официјална стана премиер на Велика Британија, соопшти Бакингамската палата. Таа беше примена од кралицата Елизабета Втора, која и додели мандат за состав на нова влада.

Остри европски критики за составот на кабинетот на Тереза Меј

Капитал - 14.07.2016

Претседателот на Еверопски парламент, Мартин Шулц, денеска остро го критикуваше составот на кабинетот на новата британска премиерка, Тереза Меј, наведувајќи дека со тоа се продолжува „опасен маѓепсан круг“ кој ќе ѝ наштети на Велика Британија и на ...

Мартин Шулц со остри критики за новата британска Влада

Либертас - 14.07.2016

Претседателот на Еверопски парламент Мартин Шулц денеска остро го критикуваше составот на Кабинетот на новата британска премиерка Тереза Меј наведувајќи дека со тоа се продолжува „опасен маѓепсан круг“ кој ќе и наштети на Велика Британија и на ...

Меј: На Велика Британија и е потребно време да се подготви за преговорите за Брегзит

+инфо - 14.07.2016

Британската премиерка објасни дека ќе ни треба одредено време да се подготвиме за преговорите, изјави портпаролката на Меј. Велика Британија се надева дека ќе води позитивна преговори со ЕУ за отцепувањето од Алијансата, но има потреба од време да ...

Британската министерка за Северна Ирска поднесе оставка

Либертас - 14.07.2016

Британската министерка за Северна Ирска Тереза Вилирс ја одби понудата од британската премиерка Тереза Меј за нова функција и поднесе оставка. Вилирс наведе дека Меј и предложила „нова улога, но тоа не е тоа што би можела да го извршува“.

На Велика Британија ѝ е потребно време да се подготви за преговорите за Брегзит...

Н.Македонија - 14.07.2016

Велика Британија се надева дека ќе води позитивни преговори со ЕУ за отцепувањето од Унијата, но има потреба од време да се подготви, изјави новата британска премиерка Тереза ​​Меј. Меј се соочува со тешка задача оти треба да го договори ...

Франсоа Оланд бара од Тереза Меј да започне колку што е можно побрзо преговори за Брегзит

+инфо - 14.07.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд рече дека ќе направи се за Брекзит да нема последици за Франција. Францускиот претседател Франсоа Оланд при традиционалното 14 јулско интервју, ја повика Тереза Меј, новата британска премиерка да ги започне ...

Тереза Меј: Брегзит ќе биде нејзина судбина

Либертас - 14.07.2016

Новата британска премиерка во својата партија важи за сигурен кормилар во несигурни времиња. Но, нејзиниот мандат не е под добра ѕвезда, смета Барбара Везел во коментарот за Дојче веле . „Таа е проклето тешка жена“ – вака стар партиски колега ја ...

Тереза Меј: Жената во чии раце е иднината на Кралството после Брегзит

Капитал - 14.07.2016

Тереза Меј, премиер на Велика Британија На новата британска премиерка Тереза Меј и претстојат тешки и долги преговори со ЕУ околу излезот на Британија, во кои таа ќе биде под силен притисок на политичарите кои силно ја застапуваа идејата за излез на ...

Британската министерка за Северна Ирска поднесе оставка

+инфо - 14.07.2016

Британската министерка за Северна Ирска Тереза Вилирс ја одби понудата од британската премиерка Тереза Меј за нова функција и поднесе оставка. Британската министерка за Северна Ирска Тереза Вилирс ја одби понудата од британската премиерка Тереза Меј ...

Меј: На Велика Британија и е потребно време да се подготви за преговорите за Брегзит

А1 On - 14.07.2016

Велика Британија се надева дека ќе води позитивна преговори со ЕУ за отцепувањето од Алијансата, но има потреба од време да се подготви, изјави новата британска премиерка Тереза ​​Меј. Меј се соочува со тешка задача оти треба да го договори ...

Мартин Шулц ја критикува новата британска влада

+инфо - 14.07.2016

Тој додаде дека „Велика Британија мора да го прекине тој опасен маѓепсан круг, што директно има влијание и врз остатокот од Европа“. Претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц, денеска остро го критикуваше составот на Кабинетот на новата ...

Франсоа Оланд бара од Тереза Меј да зпочне колку што е можно побрзо преговори за брегзит

ТВ21 - 14.07.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд при традиционалното 14 јулско интервју, ја повика Тереза Меј, новата британска премиерка да ги започне колку што е можно побрзо преговорите за излез на Обединетото кралство од Европската Унија, јавува дописникот ...

Филип е моја карпа, вели Тереза Меј новата британска премиерка за сопругот

Сакам да кажам - 14.07.2016

Филип Меј е само втор сопруг на премиерка во историјата на Британија, и ќе мора да се навикне да биде под лупа. Тој излезе од релативната таинственост во понеделникот, кога го сликаа на скалилата на Парламентот како ја гушка сопругата со која е 36 ...

Мартин Шулц ја критикува новата британска Влада

Сител - 14.07.2016

Претседателот на Еверопски парламент Мартин Шулц денеска остро го критикуваше составот на Кабинетот на новата британска премиерка Тереза Меј наведувајќи дека со тоа се продолжува „опасен маѓепсан круг“ кој ќе и наштети на Велика Британија и на ...

Меј: На Велика Британија и е потребно време да се подготви за преговорите за Брегзит

Сител - 14.07.2016

Велика Британија се надева дека ќе води позитивна преговори со ЕУ за отцепувањето од Алијансата, но има потреба од време да се подготви, изјави новата британска премиерка Тереза ​​Меј. Меј се соочува со тешка задача оти треба да го договори ...

На Мартин Шулц не му се допаѓа новата британска Влада

Точка - 14.07.2016

Претседателот на Еверопски парламент Мартин Шулц денеска остро го критикуваше составот на Кабинетот на новата британска премиерка Тереза Меј наведувајќи дека со тоа се продолжува "опасен маѓепсан круг" кој ќе и наштети на Велика Британија и на ...

Мартин Шулц ја критикува новата британска Влада

Алфа - 14.07.2016

Претседателот на Еверопски парламент Мартин Шулц денеска остро го критикуваше составот на Кабинетот на новата британска премиерка Тереза Меј наведувајќи дека со тоа се продолжува „опасен маѓепсан круг“ кој ќе и наштети на Велика Британија и на ...

Франсоа Оланд бара од Тереза Меј да започне колку што е можно побрзо преговори за Брегзит

Сител - 14.07.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд при традиционалното 14 јулско интервју, ја повика Тереза Меј, новата британска премиерка да ги започне колку што е можно побрзо преговорите за излез на Обединетото кралство од Европската Унија, јавува дописникот ...

Сопругот на новата премиерка на Британија работи во компанија која советува како да се избегне данок

Курир - 14.07.2016

На јавноста релативно и е непознат инвестицискиот фонд во кој постар извршен директор е сопругот на новоизбраната британска премиерка Тереза Меј. Овој фонд е еден од најголемите и најмоќните во светот, а неговиот имот се проценува на 1,4 милијарди ...

Објавена нова британска влада, Борис Џонсон шеф на дипломатијата

Точка - 14.07.2016

Неколку часа откако официјално беше именувана на должноста, новата британска премиерка Тереза Меј, која истакна дека ќе ги прифати предизвиците на излегувањето од Европската унија, во средата вечерта го именуваше за министер за надворешни работи ...

Британската министерка за Северна Ирска поднесе оставка

Сител - 14.07.2016

Британската министерка за Северна Ирска Тереза Вилирс ја одби понудата од британската премиерка Тереза Меј за нова функција и поднесе оставка. Вилирс наведе дека Меј и предложила „нова улога, но тоа не е тоа што би можела да го извршува“.

Владата на Меј полна со евроскептици – Брисел бара итен „развод“

Канал5 - 14.07.2016

Неколку часа откако официјално беше именувана на должноста, новата британска премиерка Тереза Меј, ги соопшти првите имиња на новата влада. Меѓу четворицата министри двајца се изразити евроскептици, а посебно изненадување беше назначувањето за ...

КОЈ ГО РЕЧЕ ТОА: Тереза Меј порно-актерка? (ФОТО)

Телеграф - 14.07.2016

Исто име и презиме, Британците се збунија за оваа вест, но на крај се разјасни, се работи за различни жени и дека една буква е различна во нивното име Не помина ни еден ден откако Тереза Меј ја доби титулата премиерка на Велика Британија, а ...

Нејзината популарност нагло пораснала: Оваа порно актерка го има истото име како премиерката на Британија

Точка - 14.07.2016

Ѕвездата од еротските филмови стекнала популарноста затоа што се вика исто како и претседателката на владата на Велика Британија. Смената на власта во Лондон довела до голема збрка на интернет, каде илјадници луѓе почнале да ја сладат ...

Тереза Меј именува нови министри во својот кабинет

Локално - 14.07.2016

Британската премиерка Тереза Меј вечерва го именуваше поранешниот министер за надворешни работи Филип Хамонд за нов министер за финансии. Именувањето на Хамонд е прв чекор во формирањето на нова влада, кој го презеде Меј само неколку часа по ...

Меркел ја покани Меј во Берлин

Локално - 14.07.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска соопшти дека ја поканила новата британска премиерка Тереза Меј на разговори во Берлин и порачала дека се радува на нивната соработка. – Наша задача е тесно да соработуваме со владите на сојузничките земји ...

Тереза Меј создава посебно министерство што ќе работи на Брекзит

Локално - 14.07.2016

Тереза ​​Меј создава посебно министерство што ќе работи на Брекзит. Новиот британски премиер продолжувасо формирањето на својот кабинет, откако вчера ја презеде функцијата од Дејвид Камерон.

(Фото)Клучни фигури во новиот британски кабинет на Тереза ​​Меј

Локално - 14.07.2016

Новиот британски премиер Тереза ​​Меј назначи сојузници и ривали во својот кабинет и создаде две нови позиции, за да се справат со последиците од “Брекзит”. / Филип Хамонд (министер за финансии) – Министерот за надворешни работи во владата на Дејвид ...

Тереза ​​Меј вети дека е премиер “не на привилегираните, туку на вработените Британци”

Локално - 14.07.2016

Тереза ​​Меј официјално веќе е новиот премиер на Велика Британија. Поранешниот министер за внатрешни работи беше назначена од кралицата Елизабета Втора во Бакингемскиот дворец малку откако монархот ја прифати оставката на Дејвид Камерон, пренесе ...

Меј: Британија ќе игра нова, позитивна улога надвор од ЕУ

Вечер - 14.07.2016

Британската премиерка нагласи и дека ќе го зачува единството на земјата. Но, освен спроведувањето на брегзитот, се чини дека ова ќе и биде вториот голем предизвик Тереза Меј Новата британска премиерка Тереза Меј во првото обраќање до јавноста вети ...

Тереза Меј го именува Борис Џонсон за нов министер за надворешни работи

Бриф - 14.07.2016

Британската премиерка Тереза Меј вечерва го именуваше поранешниот министер за надворешни работи Филип Хамонд за нов министер за финансии. Именувањето на Хамонд е прв чекор во формирањето на нова влада, кој го презеде Меј само неколку часа по ...

Тереза Меј час поскоро да се зафати со брегзитот

Вечер - 14.07.2016

Претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер го поздрави именувањето на Тереза Меј за нов британски премиер и побара од неа што е можно побрзо да ги започне преговорите за излез на земјата од Унијата Претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер го поздрави ...

На Мартин Шулц не му се допаѓа новата британска Влада

Нетпрес - 14.07.2016

Претседателот на Еверопски парламент Мартин Шулц денеска остро го критикуваше составот на Кабинетот на новата британска премиерка Тереза Меј наведувајќи дека со тоа се продолжува „опасен маѓепсан круг“ кој ќе и наштети на Велика Британија и на ...

Тереза Меј: Брегзит ќе биде нејзина судбина

Репортер - 14.07.2016

Првата британска премиерка во својата партија важи за сигурен кормилар во несигурни времиња. Но, нејзиниот мандат не е под добра ѕвезда, смета Барбара Везел во коментарот за Дојче веле . „Таа е проклето тешка жена“ – вака стар партиски колега ја ...

Тереза Меј официјално стана британска премиерка

Денар - 14.07.2016

Новата челничка на владејачката Конзервативна партија, Тереза Меј, во средата попладнето официјално е именувана за премиер на Велика Британија, откако во Бакингемската палата кралицата Елизабета Втора ја задолжи да ја формира новата влада, а ќе има ...

Меј: На Велика Британија и е потребно време да се подготви за преговорите за Брегзит

Репортер - 14.07.2016

Велика Британија се надева дека ќе води позитивна преговори со ЕУ за отцепувањето од Алијансата, но има потреба од време да се подготви, изјави новата британска премиерка Тереза Меј. Меј се соочува со тешка задача оти треба да го договори ...

Новата британска влада е... за никаде

Вечер - 14.07.2016

Претседателот на Еверопски парламент Мартин Шулц денеска остро го критикуваше составот на Кабинетот на новата британска премиерка Тереза Меј наведувајќи дека со тоа се продолжува „опасен маѓепсан круг" кој ќе и наштети на Велика Британија и на ...

Кралицата Елизабета Втора и нејзините 13 премиери

Република - 14.07.2016

По 64 години на престолот кралицата Елизабета II, пречека и испрати 12 премиери. Вчера таа во својата Бакингемска палата ја прими Тереза Меј по повикот на кралицата да формира Влада. По Маргарет Тачер, Меј е втора премиерка на Велика Британија и 13 ...

Меркел ја покани Меј во Берлин

Мета - 14.07.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска соопшти дека ја поканила новата британска премиерка Тереза Меј на разговори во Берлин и порачала дека се радува на нивната соработка. – Наша задача е тесно да соработуваме со владите на сојузничките земји ...

ЗБРТКА ОКОЛУ ТЕРЕЗА МЕЈ – Порно премиерка

Репортер - 14.07.2016

Ѕвездата на еротските филмови стекна популарност затоа што се вика исто како претседателката на владата на Британија. Смената на власта во Лондон донесе големи збрки на интернет, каде илјадници луѓе ја пратеа порно – актерката Тереза Меј мисејќи ...

Сопругот на новата премиерка на Британија работи во компанија која советува како да се избегне данок

Република - 14.07.2016

На јавноста релативно и е непознат инвестицискиот фонд во кој постар извршен директор е сопругот на новоизбраната британска премиерка Тереза Меј. Овој фонд е еден од најголемите и најмоќните во светот, а неговиот имот се проценува на 1,4 милијарди ...

Објавена нова британска влада, Борис Џонсон шеф на дипломатијата

Макфакс - 14.07.2016

Неколку часа откако официјално беше именувана на должноста, новата британска премиерка Тереза Меј, која истакна дека ќе ги прифати предизвиците на излегувањето од Европската унија, во средата вечерта го именуваше за министер за надворешни работи ...

Со Борис на чело, односите со Москва нема да се подобрат!

Стандард - 14.07.2016

Новиот премиер на Велика Британија, Тереза ​​Меј се соочува со невидена задача да го оствари излегувањето на Велика Британија од ЕУ, пишува руски Комерсант и нагласува дека резултатите од разделбата на Лондон и Брисел во голема мера ќе ја одредат ...

Меј и Меркел: ќе има ли хепиенд?

Стандард - 14.07.2016

И „Берлинер цајтунг“ плива по текот: повеќето печатени изданија одлучија да се обложат на полот на новиот британски премиер. Според нив, токму тоа е една од предностите на Тереза ​​Меј. Во средата весникот објавува карикатура на која Меркел и Меј ...

Запознајте ја Тереза Меј, новиот премиер на Британија

еМагазин - 14.07.2016

Тереза Меј и официјално стана нов премиер на Велика Британија, како прва жена на чело на оваа земја по Маргарет Тачер. Таа е прагматична политичарка, која излезе „неповредена“ од хаосот предизвикан со референдумската одлука за Брегзит, ...

Франсоа Оланд бара од Тереза Меј да започне колку што е можно побрзо преговори за Брегзит

Lider - 14.07.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд при традиционалното 14 јулско интервју, ја повика Тереза Меј, новата британска премиерка да ги започне колку што е можно побрзо преговорите за излез на Обединетото кралство од Европската Унија, јавува дописникот ...

Тереза Меј денеска ја презема премиерската функција од Дејвид Камерон

Телма - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, откако на референдумот на 23 јуни Британците го подржаа излегувањето од Европската Унија и со тоа го ...

Тереза Меј денеска ја презема премиерската функција од Дејвид Камерон

24 Вести - 13.07.2016

Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата премиер на Велика Британија, а неговото место ќе го заземе досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј. Камерон ќе ја оддржи својата последна седница во парламентот на која ќе одговара на ...

Англискиот одговор на Ангела Меркел

24 Вести - 13.07.2016

Дејвид Камерон, денеска ја напушти функцијата премиер на Велика Британија, а неговото место ќе го заземе досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј. Според протоколот, таа по средбата со кралицата Елизабета Втора ќе добие 48 часа да ...

Белата куќа упати честитики до новиот британски премиер Тереза Меј

24 Вести - 13.07.2016

Белата куќа денеска и честиташе на новата британска премиерка Тереза Меј, нагласувајќи дека САД веруваат во нејзината способност да ја води Британија низ преговорите за напуштање на ЕУ. - Врз основа на јавните коментари кои ги слушнавме од новата ...

Камерон: Велика Британија треба да остане колку што може поблиска со ЕУ

24 Вести - 13.07.2016

Британскиот премиер во заминување Дејвид Камерон изјави денеска во своето последно обраќање пред парламентот дека Велика Британија по Брегзитот „треба да се обиде да остане колку што може поблиска со ЕУ“.

Тереза Меј од денеска е премиерка на Британија

Нова ТВ - 13.07.2016

Тереза Меј од денеска влегува во Даунинг стрит 10- таа е новиот премир на Велиа Британија, после турбулентните и драматични промени кои настанаа не само во оваа земја, не само во Европа, туку и во светски рамки.

Велика Британија ќе ја води жена

Телма - 13.07.2016

Велика Британија ќе биде предводена од жена. Тереза Меј и официјално станува прва жена премиер по челичната лејди Маргарет Тачер. Нејзиниот претходник и честита на Меј, порачувајќи и да се обиде да биде што е можно поблиска до Европската Унија.

Тереза Меј го именува Борис Џонсон за нов министер за надворешни

Утрински - 13.07.2016

Британската премиерка Тереза Меј вечерва го именуваше поранешниот министер за надворешни работи Филип Хамонд за нов министер за финансии. Именувањето на Хамонд е прв чекор во формирањето на нова влада, кој го презеде Меј само неколку часа по ...

Тереза Меј ја презема премиерската функција од Дејвид Камерон

Утрински - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, откако на референдумот на 23 јуни Британците го подржаа излегувањето од Европската Унија и со тоа го ...

Тереза Меј од денеска нов премиер на Британија

Алсат-М - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон вчера претседаваше со последната седница на неговиот кабинет. Во исто време почна преселбата на неговите работи од Даунинг стрит број 10 во Лондон каде што треба да се всели новиот премиер Тереза Меј.

Меј - Британија ќе игра нова, позитивна улога надвор од ЕУ

Утрински - 13.07.2016

Новиот британски премиер Тереза Меј вети денеска дека ќе ја води земјата во истиот дух како својот претходник Дејвид Камерон. - Велика Британија ќе игра нова улога, храбра и позитивна, надвор од ЕУ, нагласи Меј во својата прва јавна изјава по ...

Тереза Меј од денеска нов премиер на Британија

Р.С.Европа - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон вчера претседаваше со последната седница на неговиот кабинет. Во исто време почна преселбата на неговите работи од Даунинг стрит број 10 во Лондон каде што треба да се всели новиот премиер Тереза Меј.

Тереза Меј назначена за премиер на Велика Британија

Р.С.Европа - 13.07.2016

Новиот лидер на Конзервативната партија, Тереза Меј и официјално беше назначена за нов премиер на Велика Британија, откако кралицата Елизабета Втора ја прифати оставката на британскиот премиер Дејвид Камерон.

Тереза Меј, челична, сталожена жена на кормилото на Велика Британија

Утрински - 13.07.2016

Таа денеска ќе го преземе кормилото на британската влада по оставката на Дејвид Камерон Тереза Меј, фаворитот за следен премиер на Велика Британија, во 2013 година обелодени дека и' бил дијагностициран дијабетес тип 1, состојба која бара секојдневно ...

Дејвид Камерон испратен со овации од парламентот

Deutsche Welle - 13.07.2016

Дејвид Камерон се прости од парламентот со говор во кој имаше од сѐ по нешто, а заврши со овации од присутните парламентарци. Тереза Меј попладнево ја презема функцијата. Дејвид Камерон го имаше последниот настап како британски лидер во парламентот ...

Тереза Меј, новата „Железна дама“

Р.С.Европа - 13.07.2016

Британија за прв пат, дваесет и шест години по Маргарет Тачер добива жена премиер. Тоа е 59 годишната Тереза Меј која во изминативе шест години беше министерка за внатрешни работи во кабинетот на премиерот Дејвид Камерон кој си поднесе оставка ...

Која е Тереза Меј?

Deutsche Welle - 13.07.2016

Тереза Меј е политичарка која им влева надеж дури и на оние кои не гласаат за конзервативците. Многумина веруваат дека таа може да ја води земјата во тешки времиња и да спаси што може да се спаси.

Брзо предавање на клучот на Даунинг стрит

Deutsche Welle - 13.07.2016

Промената на премиерската функција доаѓа побрзо од очекуваното и притоа дури се прекршува партискиот статут на конзервативците. Но, внатрепартискиот избор и онака немаше да биде навистина демократски, оценува Биргит Мас. Одеднаш сѐ оди многу брзо.

Велика Британија денес добива нова премиерка

МКД - 13.07.2016

Велика Британија денес добива нова премиерка, Тереза Меј, која ќе го наследи Дејвид Камерон откако тој најави оставка поради излегувањето на државата од Европската Унија. Британската министерка за внатрешни работи Меј денес ќе стане премиерка.

Тереза Меј денеска ја презема премиерската функција од Дејвид Камерон

Тера - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, откако на референдумот на 23 јуни Британците го подржаа излегувањето од Европската Унија и со тоа го ...

Тереза Меј денеска ќе ја преземе премиерската функција од Дејвид Камерон

Либертас - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, откако на референдумот на 23 јуни Британците го подржаа излегувањето од Европската Унија.

ТЕРЕЗА МЕЈ ДЕНЕСКА ЈА ПРЕЗЕМА ПРЕМИЕРСКAТА ФУНКЦИЈА ОД ДЕЈВИД КАМЕРОН

ТВ21 - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, откако на референдумот на 23 јуни Британците го подржаа излегувањето од Европската Унија и со тоа го ...

Тереза Меј е новиот премиер на Велика Британија

А1 On - 13.07.2016

Досегашната британска министерка за внатрешни работи Тереза Меј официјално стана премиер на Велика Британија, соопшти Бакингамската палата. Таа беше примена од кралицата Елизабета Втора, која и додели мандат за состав на нова влада.

Тереза Меј денеска ја презема премиерската функција од Дејвид Камерон

Идивиди - 13.07.2016

Лондон, 13 јули 2016 (МИА) - Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, откако на референдумот на 23 јуни Британците го подржаа излегувањето од ...

Тереза Меј и официјално премиерка на Велика Британија

Либертас - 13.07.2016

Досегашната британска министерка за внатрешни работи Тереза Меј официјална стана премиер на Велика Британија, соопшти Бакингамската палата. Таа беше примена од кралицата Елизабета Втора, која и додели мандат за состав на нова влада.

Меј: Британија ќе игра нова, позитивна улога надвор од ЕУ

Либертас - 13.07.2016

Новиот британски премиер Тереза Меј вети денеска дека ќе ја води земјата во истиот дух како својот претходник Дејвид Камерон. – Велика Британија ќе игра нова улога, храбра и позитивна, надвор од ЕУ, нагласи Меј во својата прва јавна изјава по ...

Тереза Меј го именува Борис Џонсон за нов министер за надворешни работи

Либертас - 13.07.2016

Британската премиерка Тереза Меј вечерва го именуваше поранешниот министер за надворешни работи Филип Хамонд за нов министер за финансии. Именувањето на Хамонд е прв чекор во формирањето на нова влада, кој го презеде Меј само неколку часа по ...

Камерон: Велика Британија треба да остане колку што може поблиска со ЕУ

Либертас - 13.07.2016

Британскиот премиер во заминување Дејвид Камерон изјави денеска во своето последно обраќање пред парламентот дека Велика Британија по Брегзитот „треба да се обиде да остане колку што може поблиска со ЕУ“.

Тереза Меј денеска ја презема премиерската функција од Дејвид Камерон...

Н.Македонија - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, откако на референдумот на 23 јуни Британците го подржаа излегувањето од Европската Унија и со тоа го ...

Тереза Меј е новиот премиер на Велика Британија

ТВ21 - 13.07.2016

Досегашната британска министерка за внатрешни работи Тереза Меј официјално стана премиер на Велика Британија, соопшти Бакингамската палата. Таа беше примена од кралицата Елизабета Втора, која и додели мандат за состав на нова влада.

Меј: Британија ќе игра нова, позитивна улога надвор од ЕУ...

Н.Македонија - 13.07.2016

Новaтa британскa премиерка Тереза Меј вети денеска дека ќе ја води земјата во истиот дух како својот претходник Дејвид Камерон. - Велика Британија ќе игра нова улога, храбра и позитивна, надвор од ЕУ - нагласи Меј во својата прва јавна изјава по ...

Тереза Меј е новиот премиер на Велика Британија...

Н.Македонија - 13.07.2016

Досегашната британска министерка за внатрешни работи Тереза Меј официјална стана премиер на Велика Британија, соопшти Бакингамската палата. Таа беше примена од кралицата Елизабета Втора, која ѝ додели мандат за состав на нова влада.

Белата куќа упати честитики до новиот британски премиер Тереза Меј

Либертас - 13.07.2016

Белата куќа денеска и честиташе на новата британска премиерка Тереза Меј, нагласувајќи дека САД веруваат во нејзината способност да ја води Британија низ преговорите за напуштање на ЕУ. – Врз основа на јавните коментари кои ги слушнавме од новата ...

Камерон: Велика Британија треба да остане колку што може поблиска со ЕУ...

Н.Македонија - 13.07.2016

Британскиот премиер во заминување Дејвид Камерон изјави денеска во своето последно обраќање пред парламентот дека Велика Британија по Брегзитот „треба да се обиде да остане колку што може поблиска со ЕУ“.

Тереза Меј денеска ја презема премиерската функција

+инфо - 13.07.2016

Камерон денеска ќе ја одржи својата последна седница во Парламентот на која ќе одговара на прашањата на пратениците. Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни ...

Камерон заминува од функцијата, Тереза Меј е новиот британски премиер

Кајгана - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ја напушта функцијата, а на негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, пренесува AFP. Камерон денеска ќе ја одржи својата последна седница во британскиот Парламент, на која ...

Меркел со нетрпение очекува да работи заедно со Меј...

Н.Македонија - 13.07.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел со нетрпение очекува да работи заедно со новата британска премиерка Тереза Меј. - Сега ќе ги оставам Британците да ги донесат своите одлуки - истакна портпаролот на Меркел, Штефен Зајберт како одговор на ...

Јункер побара од Меј што е можно побрзо да започнат преговорите за излез на Британија од ЕУ

Либертас - 13.07.2016

Претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер го поздрави именувањето на Тереза Меј за нов британски премиер и побара од неа што е можно побрзо да ги започне преговорите за излез на земјата од Унијата.

Која е Тереза Меј – новата премиерка на Велика Британија?

Либертас - 13.07.2016

Тереза Меј е политичарка која им влева надеж дури и на оние кои не гласаат за конзервативците. Многумина веруваат дека таа може да ја води земјата во тешки времиња и да спаси што може да се спаси, пишува Дојче веле .

Брзо предавање на клучот на Даунинг стрит

Идивиди - 13.07.2016

Промената на премиерската функција доаѓа побрзо од очекуваното и притоа дури се прекршува партискиот статут на конзервативците. Но, внатрепартискиот избор и онака немаше да биде навистина демократски, оценува Биргит Мас. Одеднаш сѐ оди многу брзо.

Тереза Меј е новиот премиер на Велика Британија

+инфо - 13.07.2016

Досегашната британска министерка за внатрешни работи Тереза Меј официјална стана премиер на Велика Британија. Досегашната британска министерка за внатрешни работи Тереза Меј официјална стана премиер на Велика Британија, соопшти Бакингамската палата.

Камерон до неговата наследничка: Британија треба да остане колку што може поблиска со ЕУ

Капитал - 13.07.2016

Сега веќе поранешниот британски премиер Дејвид Камерон, денеска, во своето последно обраќање во ова својство пред Парламентот, изјави дека Велика Британија треба да остане „колку што е можно поблиска со Европската унија“.

Меркел со нетрпение очекува да работи заедно со Меј

+инфо - 13.07.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел со нетрпение очекува да работи заедно со новиот британски премиер Тереза Меј. Германската канцеларка Ангела Меркел со нетрпение очекува да работи заедно со новиот британски премиер Тереза Меј.

Путин и честиташе на Меј и му се заблагодари на Камерон

+инфо - 13.07.2016

Рускиот претседател Владимир Путин им испрати денеска телеграми на Дејвид Камерон и на Тереза Меј. Рускиот претседател Владимир Путин им испрати денеска телеграми на Дејвид Камерон и на Тереза Меј, соопшти Кремљ.

Белата куќа упати честитики до новиот британски премиер Тереза Меј

+инфо - 13.07.2016

Врз основа на јавните коментари кои ги слушнавме од новата премиерка, таа планира да оди по патот кој е конзистентен со курс понуден од Обама. Белата куќа денеска и честиташе на новата британска премиерка Тереза Меј, нагласувајќи дека САД веруваат ...

Британците уверени дека порно-актерка им е нова премиерка (ФОТО)

+инфо - 13.07.2016

Од моментот кога е соопштено дека Тереса Меј ќе стане новата премиерка на Велика Британија, социјалните мрежи буквално се запалија. Од моментот кога е соопштено дека Тереса Меј ќе стане новата премиерка на Велика Британија, социјалните мрежи ...

Меј: Британија ќе игра нова, позитивна улога надвор од ЕУ

+инфо - 13.07.2016

Новиот британски премиер Тереза Меј вети денеска дека ќе ја води земјата во истиот дух како својот претходник Дејвид Камерон. Новиот британски премиер Тереза Меј вети денеска дека ќе ја води земјата во истиот дух како својот претходник Дејвид ...

Тереза Меј го именува Борис Џонсон за нов министер за надворешни работи

+инфо - 13.07.2016

Меј го назначи Дејвид Дејвис за државен министер за Брегзит, кој ќе биде одговорен за преговорите со ЕУ. Британската премиерка Тереза Меј вечерва го именуваше поранешниот министер за надворешни работи Филип Хамонд за нов министер за финансии.

Јункер побара од Меј што е можно побрзо да започнат преговорите за излез на Британија

+инфо - 13.07.2016

Претседателот на ЕК го поздрави именувањето на Тереза Меј за нов британски премиер и побара од неа што е можно побрзо да ги започне преговорите. Претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер го поздрави именувањето на Тереза Меј за нов британски премиер и ...

Новата британска премиерка – машина што НЕ сопира

Сакам да кажам - 13.07.2016

По сите надмени ликови и ептен јавни забивања нож в грб во трката за нов британски премиер, победничка е ненаметливата работна машина која за време на целата кампања привлече најмалку внимание.

„Тереза Меј е британскиот одговор на Ангела Меркел“...

Н.Македонија - 13.07.2016

Тереза Меј е британскиот одговор на германската канцеларка Ангела Меркел. Вака европски весници ја опишуваат досегашната министерка за внатрешни работи, која денеска треба да ја преземе функцијата премиер на Британија од Дејвид Камерон и да ја ...

Јас сум Тереза Меј, најдобар избор за премиер

А1 On - 13.07.2016

Јас сум Тереза Меј и сум најдобар избор за премиер. Вака самата себе се опиша новата британска премиерка. Други ја опишуваат како тешка и упорна, но и единствена која може да се справи со моменталната ситуацијата во Велика Британија.

Тереза Меј ја презема премиерската функција од Дејвид Камерон

Точка - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, откако на референдумот на 23 јуни Британците го подржаа излегувањето од Европската Унија и со тоа го ...

Тереза Меј денеска ја презема премиерската функција од Дејвид Камерон

Алфа - 13.07.2016

Според протоколот, кралицата ќе ја повика Тереза Меј да формира влада, а потоа новопоставената премиерка ќе и се обрати на нацијата од пред својата нова резиденција, на Даунинг стрит број 10.

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Тереза Меј денеска ја презема премиерската функција

Телеграф - 13.07.2016

Според протоколот, кралицата ќе ја повика Тереза Меј да формира влада, а потоа новопоставената премиерка ќе ѝ се обрати на нацијата Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка ...

ПРАГМАТИЧНА И ВО ЧЕВЛИ СО АНИМАЛ-ПРИНТ: Тереза Меј е новиот премиер на Велика Британија (ФОТО)

Телеграф - 13.07.2016

Планирам да ја водам Британија во истиот дух како и Камерон, истакна Меј по именувањето на премиерската функција Досегашната британска министерка за внатрешни работи Тереза Меј официјално стана премиер на Велика Британија, соопшти Бакингамската ...

Тереза Меј денеска ја презема премиерската функција од Дејвид Камерон

Сител - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, откако на референдумот на 23 јуни Британците го подржаа излегувањето од Европската Унија и со тоа го ...

Меј: Британија ќе игра нова, позитивна улога надвор од ЕУ

Сител - 13.07.2016

Новиот британски премиер Тереза Меј вети денеска дека ќе ја води земјата во истиот дух како својот претходник Дејвид Камерон. - Велика Британија ќе игра нова улога, храбра и позитивна, надвор од ЕУ, нагласи Меј во својата прва јавна изјава по ...

Камерон: Велика Британија треба да остане колку што може поблиска со ЕУ

Сител - 13.07.2016

Британскиот премиер во заминување Дејвид Камерон изјави денеска во своето последно обраќање пред парламентот дека Велика Британија по Брегзитот „треба да се обиде да остане колку што може поблиска со ЕУ“.

Тереза Меј е новиот премиер на Велика Британија

Алфа - 13.07.2016

Досегашната британска министерка за внатрешни работи Тереза Меј официјално стана премиер на Велика Британија, соопшти Бакингамската палата. Досегашната британска министерка за внатрешни работи Тереза Меј официјално стана премиер на Велика Британија, ...

ФОТО: Ова е новата британска премиерка

Курир - 13.07.2016

Досегашната британска министерка за внатрешни работи Тереза Меј официјална стана премиер на Велика Британија, соопшти Бакингамската палата. Таа беше примена од кралицата Елизабета Втора, која и додели мандат за состав на нова влада.

Тереза Меј денеска ја презема премиерската функција од Дејвид Камерон

Курир - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, откако на референдумот на 23 јуни Британците го подржаа излегувањето од Европската Унија и со тоа го ...

Велика Британија од денеска има нов премиер

Канал5 - 13.07.2016

Тереза Меј од денеска влегува во Даунинг стрит 10- таа е новиот премиер на Велика Британија. Меј стана нов премиер на Велика Британија по гласањето за Брегзит, што доведе до оставка на Дејвид Камерон.

Јункер веднаш и напиша писмо на Меј: Да се ангажира побргу околу „разводот“ со ЕУ

Канал5 - 13.07.2016

Веднаш по именувањето на новата британска премиерка Тереза Меј, не почека да помине ни ден, претседателот на ЕК Жан Клод Јункер и напиша писмо во кое ја повикува да се ангажира околу „разговорите за разводот“ од ЕУ.

Кралицата и го довери мандатот: Тереза Меј стана премиерка на Велика Британија

Канал5 - 13.07.2016

Тереза Меј попладнево и официјално е именувана за премиерка на Британија - јави Би Би Си. Довчерашната министерка за внатрешни работи беше примена кај кралицата Елизабета втора во Бакингемската палата каде и официјално го прими повикот на кралицата ...

Последните зборови на Камерон како премиер: Британија да биде што поблиска до ЕУ

Точка - 13.07.2016

Премиерот на Британија во заминување, Дејвид Камерон, денес во своето последно обраќање во парламентот рекол дека Британија по "Brexit" "би требало да се обиде да биде што поблиска со Европската Унија".

Меј: Британија ќе игра нова, позитивна улога надвор од ЕУ

Локално - 13.07.2016

Новиот британски премиер Тереза Меј вети денеска дека ќе ја води земјата во истиот дух како својот претходник Дејвид Камерон. – Велика Британија ќе игра нова улога, храбра и позитивна, надвор од ЕУ, нагласи Меј во својата прва јавна изјава по ...

Изборот на нова премиерка на Велика Британија е позитивен сигнал за берзите

Локално - 13.07.2016

Светските брзи денеска бележат подем бидејќи изборот на нова премиерка на Велика Британија ја намали неизвесноста по референдумот. Аналитичарите оценуваат дека расположението на инвеститорите на пазарот се подобрило, бидејќи британската владејачка ...

Јункер: Ќе ми недостига Камерон

Локално - 13.07.2016

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, го поздрави заминувањето на британскиот премиер Дејвид Камерон и порача дека за ништо не му забележува. Светските медиуми потсетуваат дека двајцата политичари, на почетокот имаа прилично лоши ...

Камерон: Граѓаните на ЕУ што живеат во Британија нема да бидат протерани

Локално - 13.07.2016

Британската влада се труди да осигура граѓаните на ЕУ да можат да останат во Британија откако земјата изгласа да излезе од европскиот блок, но тоа ќе зависи од реципрочните права за Британците во Европа, рече денеска британскиот премиер во ...

Камерон заминува а Тереза Меј од денеска е нов премиер на Британија

Локално - 13.07.2016

Денес новата Маргарет Тачер ја презема премиерската функција во Велика Британија Од денеска Британија ќе има нов премиер. Се очекува подоцна во текот на денот Тереза ​​Меј официјално да ја преземе функцијата, откако Дејвид Камерон поднесе оставка ...

Британија во шок: Тереза ​​Меј заплеткана во грандиозен корупциски скандал неколку часа пред да седне во премиерската ...

Локално - 13.07.2016

Сопругот на новата “железна леди” заработувал од компании кои учествувале во затајување на данок Релативно непознат инвестициски фонд, каде сопругот на идниот премиер на Велика Британија Тереза ​​Меј Филип работи како виш директор е една од ...

Ѓаволски тешка жена: Тереза ​​Меј – втора Тачер или железна лејди

Локално - 13.07.2016

Пет сличности меѓу идната и поранешната премиерка на Велика Британија. Досегашната министерка за внатрешни работи ветува да е ѓаволски тешка во преговорите со Брисел “Таа пак е тука” – така ја наслови германскиот “Ди Цајт” во написот за новиот ...

Тереза Меј денеска ја презема премиерската функција од Дејвид Камерон

МК News - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, откако на референдумот на 23 јуни Британците го подржаа излегувањето од Европската Унија и со тоа го ...

Тереза Меј денеска ќе ја преземе премиерската функција од Дејвид Камерон

Репортер - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, откако на референдумот на 23 јуни Британците го подржаа излегувањето од Европската Унија.

Тереза Меј денеска ќе стане премиерка

Република - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, откако на референдумот на 23 јуни Британците го подржаа излегувањето од Европската Унија и со тоа го ...

Тереза Меј е нов премиер на Велика Британија

Press24 - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, откако на референдумот на 23 јуни Британците го подржаа излегувањето од Европската Унија и со тоа го ...

Тереза Меј ја презема премиерската функција од Дејвид Камерон

Нетпрес - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, откако на референдумот на 23 јуни Британците го подржаа излегувањето од Европската Унија и со тоа го ...

Тереза Меј денеска ја презема премиерската функција од Дејвид Камерон

Вечер - 13.07.2016

Камерон денеска ќе ја одржи својата последна седница во Парламентот на која ќе одговара на прашањата на пратениците, по што својата оставка ќе и ја предаде на кралицата Елизабета Втора Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти ...

Тереза Меј стана нов премиер на Велика Британија (ВИДЕО)

Нетпрес - 13.07.2016

Тереза Меј денеска официјално стана нов премиер на Велика Британија, како прва жена на чело на оваа земја по Маргарет Тачер. Таа е прагматична политичарка, која излезе „неповредена“ од хаосот предизвикан со референдумската одлука за Брегзит, ...

Тереза Меј е новиот премиер на Велика Британија

Репортер - 13.07.2016

Досегашната британска министерка за внатрешни работи Тереза Меј официјално стана премиер на Велика Британија, соопшти Бакингамската палата. Таа беше примена од кралицата Елизабета Втора, која и додели мандат за состав на нова влада.

Јункер побара од Меј што е можно побрзо да започнат преговорите за излез на Британија од ЕУ

Нетпрес - 13.07.2016

Претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер го поздрави именувањето на Тереза Меј за нов британски премиер и побара од неа што е можно побрзо да ги започне преговорите за излез на земјата од Унијата.

Камерон заминува од функцијата, Тереза Меј е новиот британски премиер

Денар - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон во среда ја напушта функцијата, а на неговото место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, пренесува AFP. Камерон во среда ќе ја одржи својата последна седница во британскиот Парламент, на ...

Тереза Меј именува нови министри во својот кабинет

Република - 13.07.2016

Британската премиерка Тереза Меј вечерва го именуваше поранешниот министер за надворешни работи Филип Хамонд за нов министер за финансии. Именувањето на Хамонд е прв чекор во формирањето на нова влада, кој го презеде Меј само неколку часа по ...

Јункер побара од Меј што е можно побрзо да започнат преговорите за излез на Британија од ЕУ

Република - 13.07.2016

Претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер го поздрави именувањето на Тереза Меј за нов британски премиер и побара од неа што е можно побрзо да ги започне преговорите за излез на земјата од Унијата.

Тереза ​​Меј стана премиер на Велика Британија

Фактор - 13.07.2016

Тереза ​​Меј, министерот за внатрешни работи на Велика Британија, денеска ќе го наследи Дејвид Камерон на функцијата премиер. Камерон денеска за последен пат ќе одговара на прашања во Домот на општините како премиер, а потоа треба да ја поднесе ...

Новата британска премиерка се сретна со кралицата (фото)

Република - 13.07.2016

Досегашната британска министерка за внатрешни работи Тереза Меј официјално стана премиер на Велика Британија, соопшти Бакингамската палата. Таа беше примена од кралицата Елизабета Втора, која и додели мандат за состав на нова влада.

Тереза Меј е нов премиер на Велика Британија

Фактор - 13.07.2016

Таа доаѓа на местото на Дејвид Камерон, после гласањето за Брегзит, што доведе до оставка на Камерон. Меј има список на задачи кои мора да ги реализира после Брегзит и тоа во земја каде што 48% од гласачите не сакаа излез од ЕУ.

Путин и честиташе на Меј и му се заблагодари на Камерон

Репортер - 13.07.2016

Рускиот претседател Владимир Путин им испрати денеска телеграми на Дејвид Камерон и на Тереза Меј, соопшти Кремљ. Во телеграмите, Путин му се заблагодари на поранешниот британски премиер Камерон за досегашната соработка и изрази подготвеност за ...

Британците уверени дека порно-актерка им е нова премиерка

Бриф - 13.07.2016

Од моментот кога е соопштено дека Тереса Меј ќе стане новата премиерка на Велика Британија, социјалните мрежи буквално се запалија. Пристигнуват честитки од сите страни, само убавите зборови по грешка ѝ пристигнуваат на порно-актерка наместо на ...

Градоначалник на Лондон Борис Џонсон е новиот шеф на британската дипломатија

Нетпрес - 13.07.2016

Британската премиерка Тереза Меј вечерва го именуваше поранешниот министер за надворешни работи Филип Хамонд за нов министер за финансии. Именувањето на Хамонд е прв чекор во формирањето на нова влада, кој го презеде Меј само неколку часа по ...

Камерон: Велика Британија треба да остане колку што може поблиска со ЕУ

Press24 - 13.07.2016

Британскиот премиер во заминување Дејвид Камерон изјави денеска во своето последно обраќање пред парламентот дека Велика Британија по Брегзитот „треба да се обиде да остане колку што може поблиска со ЕУ“.

Изборот на нова премиерка на Велика Британија е позитивен сигнал за берзите

Мета - 13.07.2016

Светските брзи денеска бележат подем бидејќи изборот на нова премиерка на Велика Британија ја намали неизвесноста по референдумот. Аналитичарите оценуваат дека расположението на инвеститорите на пазарот се подобрило, бидејќи британската владејачка ...

Британија денеска добива нова премиерка

Мета - 13.07.2016

Велика Британија денеска добива нова премиерка, Тереза Меј, која ќе го наследи Дејвид Камерон, кој, пак, најави оставка откако на референдумот на 23 јуни Британците се изјаснија за излез од Европската Унија.

Камерон во последниот говор повика на „што е можно поблиски односи со ЕУ“ (ВИДЕО)

Стандард - 13.07.2016

Во последното обраќање пред парламентот како премиер, Дејвид Камерон денеска изјави дека по „Брегзит“, Британија треба „да се обиде да биде што е можно поблиска со ЕУ“, пренесува AФП. Одговарајќи на прашања во Долниот дом, Камерон изјави дека ...

Тереза Меј е новиот британски премиер, бесните ториевци преминуваат во УKИП

Дневник - 13.07.2016

Торивските гласачи и членови во огромен број ги менуваат партиските бои и преминуваат во УKИП по победата на досегашната британска министерка за внатрешни работи, Тереза Меј, во битката за лидерското место кај конзервативците и нејзиното преземање ...

Ги забележавте чевлите на новата премиерка на Велика Британија?

Република - 13.07.2016

Тереза Меј денеска беше примена од кралицата Елизабета Втора, кој и додели мандат за состав на нова влада на Велика Британија. За средбата со кралицата Меј, која досега ја извршуваше функцијата министер за надворешни работи, реши да облече ...

Тереза ​​Меј го наследува Камерон на премиерската функција во Велика Британија

Стандард - 13.07.2016

Министерот за внатрешни работи на Велика Британија, Тереза ​​Меј денеска треба да го наследи Дејвид Камерон на функцијата премиер. Ова стана можно откако во понеделникот и последниот нејзин конкурент за местото – заменик-министерот за енергетика ...

Јункер: Ќе ми недостига Камерон

Мета - 13.07.2016

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, го поздрави заминувањето на британскиот премиер Дејвид Камерон и порача дека за ништо не му забележува. Светските медиуми потсетуваат дека двајцата политичари, на почетокот имаа прилично лоши ...

Камерон: Граѓаните на ЕУ што живеат во Британија нема да бидат протерани

Мета - 13.07.2016

Британската влада се труди да осигура граѓаните на ЕУ да можат да останат во Британија откако земјата изгласа да излезе од европскиот блок, но тоа ќе зависи од реципрочните права за Британците во Европа, рече денеска британскиот премиер во ...

Тереза Меј е новиот премиер на Велика Британија

Мета - 13.07.2016

Кралицата Елизабета Втора денеска и додели мандат за формирање на нова влада на Тереза Меј, досегашната министерка за внатрешни работи, соопштија од Бакингамската палата. -Планирам да ја водам Британија во истиот дух како и Камерон – истакнала Меј ...

Камерон заминува од функцијата, Тереза Меј е новиот британски премиер

Макфакс - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон во среда ја напушта функцијата, а на неговото место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, пренесува AFP. Камерон во среда ќе ја одржи својата последна седница во британскиот Парламент, на ...

Избран новиот лидер по Брегзит: Велика Британија доби нов премиер

Press24 - 13.07.2016

Досегашната британска министерка за внатрешни работи Тереза Меј официјално стана премиер на Велика Британија, соопшти Бакингамската палата. Таа беше примена од кралицата Елизабета Втора, која и додели мандат за состав на нова влада.

Подемот на Тереза Меј и падот на британската политика

Оff.net - 13.07.2016

Приказната за тоа како Тереза Меј, министерката за внатрешни работи на Британија, стана најверојатниот кандидат за Премиерка е приказна за траги-фарсично, политичко-комично самоуништување, пишува Њујоркер.

Прагматична политичарка во чевли со шарен леопард - која е новата премиерка на Британија?

Press24 - 13.07.2016

Тереза Меј денеска официјално стана нов премиер на Велика Британија, како прва жена на чело на оваа земја по Маргарет Тачер. Таа е прагматична политичарка, која излезе „неповредена“ од хаосот предизвикан со референдумската одлука за Брегзит, ...

Тереза ​​Меј на удар во нејзиниот прв ден како премиер

Стандард - 13.07.2016

Новата премиерка на Велика Британија, Тереза ​​Меј се најде на удар на медиумите уште во првиот нејзин ден на функцијата. Според Индипендент, Филип, сопругот на Меј, работи како директор во една од најголемите финансиски институции во светот, која ...

Тереза Меј официјално стана британска премиерка

Макфакс - 13.07.2016

Новата челничка на владејачката Конзервативна партија, Тереза Меј, во средата попладнето официјално е именувана за премиер на Велика Британија, откако во Бакингемската палата кралицата Елизабета Втора ја задолжи да ја формира новата влада, а ќе има ...

Новата „челична леди“ на Британија Тереза Меј ја презеде функцијата

Вечер - 13.07.2016

Камерон вчера ја одржа неговата последна седница во Парламентот на која одговараше на прашањата на пратениците, по што оставката и ја предаде на кралицата Елизабета Втора Британскиот премиер Дејвид Камерон вчера ја напушти функцијата, а негово место ...

Камерон – амбициозен лидер, чија судбина беше решена од историски гаф

Стандард - 13.07.2016

Кога Дејвид Камерон беше избран за лидер на британската Конзервативна партија, печатот го нарече „наследникот на Блер“. Слично како премиерот лабурист Тони Блер, тој беше млад лидер, кој ја повлекуваше кон политичкиот центар својата партија, иако на ...

Тереза Меј денеска ја презема премиерската функција од Дејвид Камерон

еМагазин - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, откако на референдумот на 23 јуни Британците го подржаа излегувањето од Европската Унија и со тоа го ...

Тереза Меј денеска ја презема премиерската функција од Дејвид Камерон

Lider - 13.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, откако на референдумот на 23 јуни Британците го подржаа излегувањето од Европската Унија и со тоа го ...

Камерон: Велика Британија треба да остане колку што може поблиска со ЕУ

Lider - 13.07.2016

Британскиот премиер во заминување Дејвид Камерон изјави денеска во своето последно обраќање пред парламентот дека Велика Британија по Брегзитот „треба да се обиде да остане колку што може поблиска со ЕУ“.

Тереза Меј е новиот премиер на Велика Британија

еМагазин - 13.07.2016

Досегашната британска министерка за внатрешни работи Тереза Меј официјално стана премиер на Велика Британија, соопшти Бакингамската палата. Таа беше примена од кралицата Елизабета Втора, која и додели мандат за состав на нова влада.

Тереза Меј е новиот премиер на Велика Британија

Lider - 13.07.2016

Досегашната британска министерка за внатрешни работи Тереза Меј официјална стана премиер на Велика Британија, соопшти Бакингамската палата. Таа беше примена од кралицата Елизабета Втора, која и додели мандат за состав на нова влада.

Меркел: Лондон брзо да каже какви односи со ЕУ посакува

Нова ТВ - 12.07.2016

На ден пред стапувањето на Тереза Меј на функцијата премиер на Велика Британија, германската канцеларка Ангела Меркел побара од оваа земја брзо да ги објави своите намери по брегзит референдумот.

Тереза Меј, новата “железна дама” со оригинални чевли

Нова ТВ - 12.07.2016

За време на референдумот Тереза Меј, новата британска премиерка, му беше верна на Дејвид Камерон и се залагаше за останување на Велика Британија во ЕУ. И потајно се надеваше дека резултатите ќе бидат спротивни.

Тереза Меј, британски премиер на 13 јули

Алсат-М - 12.07.2016

Британската министерка за внатрешни работи Тереза Меј се очекува на 13 јули да стане премиер откако нејзиниот последен ривал во Конзервативната партија, пратеничката Андреа Лидсом се откажа од трката.

Тереза Меј, британски премиер на 13 јули

Р.С.Европа - 12.07.2016

Британската министерка за внатрешни работи Тереза Меј се очекува на 13 јули да стане премиер откако нејзиниот последен ривал во Конзервативната партија, пратеничката Андреа Лидсом се откажа од трката.

Заблудата на мајката Лидсом

Deutsche Welle - 12.07.2016

Мајките се подобри политичарки?! Андреа Лидсом мораше да се откаже поради таквата изјава, па Тереза Мај ќе биде премиер на Велика Британија. Таа се наоѓа под голем притисок да донесе брзи решенија, смета Барбара Везел.

Велика Британија: Камерон во среда ќе поднесе оставка...

Н.Македонија - 12.07.2016

Камерон нагласи дека Велика Британија до среда навечер ќе има нов премиер, и додаде дека Меј има „уверлива поддршка“ од пратениците на Конзервативната партија. Според зборовите на Камерон, ривалката на Меј, конзервативната пратеничка Андреа Ледсон, ...

Тереза Меј и официјално е новиот лидер на Конзервативната партија...

Н.Македонија - 12.07.2016

Претседавачот со комитетот за именување на претседателот на Конзервативната партија, Грејем Брејди, изјави дека централниот одбор на партијата ја потврди Меј за лидер, откако претходно од трката се повлече нејзината единствена ривалка, пратеничката ...

Тереза Меј, британски премиер на 13 јули

Тера - 12.07.2016

Британската министерка за внатрешни работи Тереза Меј се очекува на 13 јули да стане премиер откако нејзиниот последен ривал во Конзервативната партија, пратеничката Андреа Лидсом се откажа од трката.

Камерон го одржа последниот состанок со Кабинетот

Либертас - 12.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска за последен пат претседаваше со составот на Кабинетот, еден ден пред да и ја предаде функцијата на досегашната министерка за внатрешни работи, Тереза Меј.

Меркел со порака до идната британска колешка

Либертас - 12.07.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска и порача на идната британска премиерка Тереза Меј дека нејзина приоритетна задача е да одлучи какви ќе бидат врските со ЕУ заминувањето од Унијата.

Што може да очекува ЕУ од преговорите со новата британска премиерка, Тереза Меј?

Капитал - 12.07.2016

Со новиот премиер на Велика Британија, Тереза Меј, Европската унија ќе добие прагматичен, педантен и строг преговарач, кој нема да брза во преговорите за Брегзит, пишува Euobserver. Поверојатно е 59-годишната Меј, која досега беше министер за ...

Модниот вкус на британската премиерка

Fashionel - 12.07.2016

Тереса Меј е името на новата премиерка на Британија. По изгласувањето за „Брегзит“ и оставката на Дејвид Камерон, оваа 59-годишна дама ќе се грижи за иднината на државата. И ако поради годините очекувавте досадна, возрасна жена, стилот на Меј може ...

Меркел со порака до идната британска колешка

+инфо - 12.07.2016

Германската канцеларка порача на идната британска премиерка Тереза Меј дека нејзина приоритетна задача е да одлучи какви ќе бидат врските со ЕУ. Германската канцеларка Ангела Меркел денеска и порача на идната британска премиерка Тереза Меј дека ...

Тереза Меј, новата “железна дама” на Велика Британија

Сител - 12.07.2016

Британската владејачка Конзервативна партија соопшти дека Тереза Меј е избрана за претседателка на партијата, дека на функцијата стапува веднаш, и дека ќе стане следната премиерка на Велика Британија, јави Танјуг.

Меркел очекува новата британска влада "брзо" да ги утврди односите со ЕУ

Точка - 12.07.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел очекува новата влада на Велика Британија "брзо" да ги утврди новите односи кои сака да има со ЕУ, откако конзервативката Тереза Меј ќе ja преземе премиерската функци во среда, пренесува AFP.

Камерон заминува со песна од премиерската позиција (видео)

Канал5 - 12.07.2016

Со изборот на Тереза Меј на чело на британската влада, на Дејвид Камерон, очигледно, му падна голем камен од срце. Веднаш по изјавата за новинарите кога најави дека утре официјално ќе поднесе оставка, тој беше уловен како си потпевнува весела ...

Меј: Ќе се борам да изградам една подобра Британија

Канал5 - 12.07.2016

Ќе дадам се од себе, од Британија да направам подобра земја, изјави новоименуваната британска премиерка, Тереза Меј, во првото обраќање, по нејзиниот избор за лидер на владејачката конзервативна партија.

Тереза Меј под притисок на Брисел да го забрза „Брегзит“

Канал5 - 12.07.2016

Брисел го чека првиот потег на новата британска премиерка Тереза Меј која утре и официјално стапува на должноста. Повик упати и германската канцеларка Меркел - Велика Британија мора брзо да се изјасни за својот однос со Европската унија, рече Меркел ...

Камерон: Тереза ​​Меј ќе биде премиер во среда

Локално - 12.07.2016

Тереза ​​Меј ќе биде втората жена премиер во историјата на Велика Британија. Тереза ​​Меј ќе биде новиот премиер на Велика Британија во среда , изјави премиерот во оставка Дејвид Камерон. Меј остана единствен кандидат за лидерската позиција во ...

Тереза Меј и официјално е новиот лидер на Конзервативната партија

Вечер - 12.07.2016

Откако ја доби официјалната потврда дека победила во трката за лидерската функција во владејачката Конзервативна партија, Меј пред новинарите кажа дека „не може да размислува за друга варијанта освен за развод од ЕУ, откако таква беше волјата на ...

Меркел очекува новата британска влада „брзо“ да ги утврди односите со ЕУ

Денар - 12.07.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел очекува новата влада на Велика Британија „брзо“ да ги утврди новите односи кои сака да ги има со ЕУ, откако конзервативката Тереза Меј ќе ja преземе премиерската функци во среда, пренесува AFP.

Камерон го одржа последниот состанок со Кабинетот

Репортер - 12.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска за последен пат претседаваше со составот на Кабинетот, еден ден пред да и ја предаде функцијата на досегашната министерка за внатрешни работи, Тереза Меј.

Тереза Меј, која е дамата која ќе го наследи Камерон

Република - 12.07.2016

И се извини на Меј дека е лош кандидат за премиер, бидејки не е мајка и, и го отвори патот до фотелјата на Камерон, вака Андреа Лидсом се откажа од трката за премиер и на британската министерка за внатрешни работи Тереза Меј и даде можност да биде ...

Дејвид Камерон си заминува со песна (ВИДЕО)

Стандард - 12.07.2016

Откако најави дека од среда вечер Британија ќе има нов премиер во лицето на Тереза Меј, Дејвид Камерон заборави дека микрофонот му е сé уште вклучен, и почна да си потпевнува. Тој го ослободува место на „Даунинг стрит 10“, за да го отстапи на Меј, ...

Меркел очекува новата британска влада „брзо“ да ги утврди односите со ЕУ

Макфакс - 12.07.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел очекува новата влада на Велика Британија „брзо“ да ги утврди новите односи кои сака да има со ЕУ, откако конзервативката Тереза Меј ќе ja преземе премиерската функци во среда, пренесува AFP.

Сè што треба да знаете за следната премиерка на Британија, Тереза Меј

Оff.net - 12.07.2016

Откако фаворитката на Конзервативците Андреа Лeдсом се откажа од трката за фотељата на премиерот Дејвид Камерон, британската министерка за внатрешни работи Тереза Меј е веројатниот победник и следен премиер на Британија.

Камерон го одржа последниот состанок со Кабинетот

Мета - 12.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска за последен пат претседаваше со составот на Кабинетот, еден ден пред да и ја предаде функцијата на досегашната министерка за внатрешни работи, Тереза Меј.

Меркел: Тереза ​​Меј треба да одлучи за односите меѓу Велика Британија и ЕУ

Стандард - 12.07.2016

Германскиот канцелар Ангела Меркел рече дека задачата на Тереза ​​Меј како премиер на Велика Британија ќе биде да одлучи какви односи сака да изгради нејзината земја со Европската унија по историското решение на Британците да ja напуштат, пренесе ...

Да се ​​сопнеш од сопствената глупост

Стандард - 12.07.2016

За жал не може да се тврди дека во принцип жените во политиката се најдобрите луѓе. Нема повод и да се смета дека тие се чесни за време на предизборна борба. Најновиот доказ за тоа беше даден во последните денови од страна на Андреа Лидсом, кандидат ...

Тереза ​​Меј: Да се ​​обединиме!

Стандард - 12.07.2016

Идниот премиер на Велика Британија, Тереза ​​Меј повика земјата да се обедини под нејзиното раководство, пишува АП. – Неопходно е да договориме за најдобар договор за Велика Британија во врска со излегувањето од ЕУ и да создадеме ново место за нас ...

Лидсом се повлекува, отворен патот за Тереса Меј да го наследи Камерон

Нова ТВ - 11.07.2016

Министерката за енергетика на Велика Британија, Андреа Лидсом се повлече од трката за нов лидер на Конзервативците, со што се отвора патот за министерката за внатрешни работи, Тереса Меј да го наследи Дејвид Камерон.

Андреа Ледсом се повлече од трката за лидер на британската Конзервативна партија

24 Вести - 11.07.2016

Пратеничката на Конзервативната партија Андреа Ледсом денеска се повлече од трката за лидер на владејачката партија и премиер на Велика Британија. Со тоа министерката за внатрешни работи Тереза Меј остана единствен кандидат за функцијата премиер на ...

Андреа Ледсом се повлече од трката, Тереза Меј единствен кандидат за наследник на Дејвид Камерон

Телма - 11.07.2016

Министерката за внатрешни работи Тереза Меј е единствен кандидат за наследник на британскиот премиер и лидер на конзервативната партија Дејвид Камерон, откако пратеничката на конзервативците Андреа Ледсом денеска се повлече од трката.

Велика Британија: Камерон во среда ќе поднесе оставка

24 Вести - 11.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе поднесе оставка во среда, што ќе овозможи функцијата да ја наследи Тереза Меј, актуелната министерка за внатрешни работи и единствената преостаната кандидатка за претседател на Конзервативната партија.

Тереза Меј е следниот британски премиер

Телма - 11.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе поднесе оставка во среда, што ќе овозможи функцијата да ја наследи Тереза Меј, актуелната министерка за внатрешни работи и единствената преостаната кандидатка за лидер на конзервативната партија.

Тереза Меј и официјално е новиот лидер на Конзервативната партија

24 Вести - 11.07.2016

Британската владејачка Конзервативна партија соопшти дека Тереза Меј денеска е избрана за претседателка на партијата, дека на функцијата стапува веднаш, и дека ќе стане следната премиерка на Велика Британија.

Тереза Меј-прва жена премиер на Велика Британија по Маргарет Тачер

Телма - 11.07.2016

Наследничката на Дејвид Камерон, идната премиерка на Велика Британија, повика на единство на земјата под нејзино водство, ветувајќи дека успешно ќе ги води преговорите за излегување на земјата од Европската унија.

Тереза Меј во среда станува британска премиерка

Нова ТВ - 11.07.2016

Тереза Меј ќе биде новата премиерка на Велика Британија од задутре. Денес дојде до изненадување откако другата кандидатка за премиерското место Андреа Лидсом одлучи де се повлече од трката.

Андреа Ледсом се повлече од трката за наследник на Камерон

Р.С.Европа - 11.07.2016

Пратеничката од редот на конзервативците Андреа Ледсом, една од двете кандидатки за следен премиер на Британија, излегува од трката. Таа вели дека заклучила оти ја нема потребната поддршка за да направи силна влада.

Меј - единствена кандидатка за наследник на Камерон

Deutsche Welle - 11.07.2016

Во трката за наследник на британскиот премиер Дејвид Камерон, се повлече министерката за енергетика, Андреа Лидсом, отворајќи пат лидерското место да го преземе министерката за внатрешни работи, Тереза Меј.

Тереза Меј и официјално е нов лидер на Конзервативната партија

Утрински - 11.07.2016

Британската владејачка Конзервативна партија соопшти дека Тереза Меј денеска е избрана за претседателка на партијата, дека на функцијата стапува веднаш, и дека ќе стане следната премиерка на Велика Британија, јави Танјуг.

Брегзитот забрзува: Камерон се повлекува во среда, Тереза Меј ќе стане нова британска премиерка (ВИДЕО)

МКД - 11.07.2016

Британскиот премиер во заминување Дејвид Камерон соопшти дека земјата ќе добие нов премиер во среда, и потврди дека тоа ќе биде Тереза Меј. Тереза Меј остана единствена во трката за лидер на Конзервативната партија по повлекувањето на Андреа Лендсон.

Тереза Меј и официјално е новиот лидер на Конзервативната партија

Вест - 11.07.2016

Британската владејачка Конзервативна партија соопшти дека Тереза Меј денеска е избрана за претседателка на партијата, дека на функцијата стапува веднаш, и дека ќе стане следната премиерка на Велика Британија.

Андреа Лидсом се повлече од трката за лидер на Конзервативната партија

+инфо - 11.07.2016

Весникот „Тајмс“ објави интервју со Лидсом со наслов „Мајчинството ми дава предност над Тереза Меј“. Андреа Лидсом се повлече од трката за лидер на британската Конзервативна партија, што ѝ отвора пат на Тереза Меј до премиерската фотелја.

Андреа Ледсом се повлече од трката за лидер на британската Конзервативна партија

Либертас - 11.07.2016

Пратеничката на Конзервативната партија Андреа Ледсом денеска се повлече од трката за лидер на владејачката партија и премиер на Велика Британија. Со тоа министерката за внатрешни работи Тереза Меј остана единствен кандидат за функцијата премиер на ...

Андреа Ледсом се повлече од трката за лидер на британската Конзервативна партија

А1 On - 11.07.2016

Пратеничката на Конзервативната партија Андреа Ледсом денеска се повлече од трката за лидер на владејачката партија и премиер на Велика Британија. Со тоа министерката за внатрешни работи Тереза Меј остана единствен кандидат за функцијата премиер на ...

Велика Британија: Камерон во среда ќе поднесе оставка

ТВ21 - 11.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе поднесе оставка во среда, што ќе овозможи функцијата да ја наследи Тереза Меј, актуелната министерка за внатрешни работи и единствената преостаната кандидатка за претседател на Конзервативната партија.

Велика Британија: Камерон во среда ќе поднесе оставка

+инфо - 11.07.2016

Британскиот премиер ќе поднесе оставка во среда, што ќе овозможи функцијата да ја наследи Тереза Меј, актуелната министерка за внатрешни работи. Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе поднесе оставка во среда, што ќе овозможи функцијата да ја наследи ...

„Би-би-си“: Тереза Меј в среда ќе биде именувана за нов премиер на Велика Британија

Либертас - 11.07.2016

Британската министерка за внатрешни работи Тереза Меј в среда навечер ќе биде именувана за нов премиер на Велика Британија, откако истиот ден актуелниот премиер Дејвид Камерон ќе ја депонира својата оставка, јавува „Би-би-си“.

Камерон во среда ќе поднесе оставка

Либертас - 11.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе поднесе оставка во среда, што ќе овозможи функцијата да ја наследи Тереза Меј, актуелната министерка за внатрешни работи и единствената преостаната кандидатка за претседател на Конзервативната партија.

Тереза Меј и официјално е новиот лидер на Конзервативната партија

+инфо - 11.07.2016

Британската владејачка Конзервативна партија соопшти дека Тереза Меј денеска е избрана за претседателка на партијата,дека на функцијата стапува веднаш Британската владејачка Конзервативна партија соопшти дека Тереза Меј денеска е избрана за ...

Тереза Меј и официјално е новиот лидер на Конзервативната партија

ТВ21 - 11.07.2016

Британската владејачка Конзервативна партија соопшти дека Тереза Меј денеска е избрана за претседателка на партијата, дека на функцијата стапува веднаш, и дека ќе стане следната премиерка на Велика Британија, јави Танјуг.

Тереза Меј и официјално е новиот лидер на Конзервативната партија

Либертас - 11.07.2016

Британската владејачка Конзервативна партија соопшти дека Тереза Меј денеска е избрана за претседателка на партијата, дека на функцијата стапува веднаш, и дека ќе стане следната премиерка на Велика Британија, јави Танјуг.

САМО УШТЕ ЕДЕН ПРЕТЕНДЕНТ: И Ледсом се повлече од трката за лидер на британската Конзервативна партија

Телеграф - 11.07.2016

Министерката за внатрешни работи Тереза Меј остана единствен кандидат за лидер на партијата и премиер на земјата Пратеничката Андреа Ледсом од Конзервативната партија денеска се повлече од трката за лидер на владејачката партија и премиер на Велика ...

Андреа Ледсом се повлече од трката за лидер на британската Конзервативна партија

Сител - 11.07.2016

Пратеничката на Конзервативната партија Андреа Ледсом денеска се повлече од трката за лидер на владејачката партија и премиер на Велика Британија. Со тоа министерката за внатрешни работи Тереза Меј остана единствен кандидат за функцијата премиер на ...

Камерон поднесува оставка в среда, за идна премиерка ја поддржа Тереза Меј

Канал5 - 11.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон најави дека ќе поднесе оставка за два дена, в среда, и додаде дека е одушевен што следниот премиер ќе биде Тереза Меј, актуелна министерка за внатрешни работи и единствената кандидатка за претседателка на ...

БРИТАНИЈА: Камерон во среда ќе поднесе оставка, Меј застанува на негово место

Телеграф - 11.07.2016

Камерон нагласи дека Велика Британија до среда навечер ќе има нов премиер, и додаде дека Тереза Меј има „уверлива поддршка“ од пратениците на Конзервативната партија Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе поднесе оставка во среда, што ќе овозможи ...

Велика Британија: Камерон во среда ќе поднесе оставка

Алфа - 11.07.2016

Камерон нагласи дека Велика Британија до среда навечер ќе има нов премиер, и додаде дека Меј има „уверлива поддршка“ од пратениците на Конзервативната партија. Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе поднесе оставка во среда, што ќе овозможи ...

Која е Тереза Меј, идната британска премиерка која „гази “ постапките на Маргарет Тачер

Канал5 - 11.07.2016

Со денешната одлука на Камерон од функцијата да се повлече в среда, Тереза Меј ќе стане премиерка која ќе ја предводи Британија во преговорите за излегување од Европската Унија. Таа ќе биде првата жена премиер на Велика Британија после Маргарет ...

Тереза Меј и официјално е новиот лидер на Конзервативната партија

Алфа - 11.07.2016

Британската владејачка Конзервативна партија соопшти дека Тереза Меј денеска е избрана за претседателка на партијата, дека на функцијата стапува веднаш, и дека ќе стане следната премиерка на Велика Британија.

Таа ќе биде новата премиерка на Велика Британија: Тереза Меј доаѓа на местото на Камерон

Точка - 11.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон поднесува оставка во среда, што, како што пренесуваат британските медиуми, ќе овоможи на таа функција да го наследи актуелната министерка за внатрешни работи и единствената преостаната кандидатка за претседател на ...

Вонреднo од Лондон! Тереза Меј станува премиер на Британија до крајот на неделата!

Локално - 11.07.2016

Уште еден кандидат за лидер на Конзервативната партија во Велика Британија се откажа од трката. Тоа е Андреа Лијдсам, пренесува “Индипендент”. Се очекува веста да биде официјално прогласена во текот на денот.

1000 британски правници: Нема Брекзит без одобрение на Парламентот

Локално - 11.07.2016

Повеќе од 1.000 истакнати правници од Обединетото Кралство велат во писмо до премиерот Дејвид Камерон дека гласањето на референдумот за Брекзит е само советодавно и затоа треба парламентот да одлучи дали Велика Британија ќе ја напушти Европската ...

Камерон соопшти кога ќе поднесе оставка

Локално - 11.07.2016

Утре ќе одржи последната седница на министрите, а во среда ќе одам во Бакингемската палата за да го поднесам барањето, рече тој. Премиерот на Велика Британија Дејвид Камерон изјави дека ќе ја напушти функцијата на 13 јули.

Лидсом се повлече, отворен патот за Тереса Меј да го наследи Камерон

Република - 11.07.2016

Министерката за енергетика на Велика Британија, Андреа Лидсом се повлече од трката за нов лидер на Конзервативците, со што се отвора патот за министерката за внатрешни работи, Тереса Меј да го наследи Дејвид Камерон.

Андреа Лидсом ја напушти трката за премиер на Велика Британија

Стандард - 11.07.2016

Кандидатката на функцијата претседател на британската конзервативна партија и за премиерската функција во Обединетото Кралство, Андреа Лидсом се откажа од трката со Тереза ​​Меј. Ова стана јасно од официјалната нејзина изјава пред медиумите.

Андреа Лидсом се повлече од трката за лидер на Конзервативната партија

Мета - 11.07.2016

Андреа Лидсом се повлече од трката за лидер на британската Конзервативна партија, што ѝ отвора пат на Тереза Меј до премиерската фотелја. Министерката за енергетика, наводно, ќе се повлече поради преголемиот притисок.

Тереза Меј е следната премиерка на Британија!

Вечер - 11.07.2016

Помалку искусната политичарка Андреа Лидсом изјави дека интересите на земјата треба да се стават пред личните интереси и личната политичка кариера, а дека моменталниот интерес на земјата е веднаш да биде поставен силен и општоприфатен премиер Тереза ...

Конзервативците почнуваат формална постапка за издигнување на Тереза ​​Меј за премиер

Стандард - 11.07.2016

Тереза ​​Меј е единствениот преостанат кандидат за лидер на Конзервативната партија и премиер на Велика Британија, сега треба да започне формална процедура, која ќе ја потврди нејзината позиција.

Ледсом се повлече од трката за лидер на британската Конзервативна партија

Репортер - 11.07.2016

Пратеничката на Конзервативната партија Андреа Ледсом денеска се повлече од трката за лидер на владејачката партија и премиер на Велика Британија. Со тоа министерката за внатрешни работи Тереза Меј остана единствен кандидат за функцијата премиер на ...

„Би-би-си“: Тереза Меј в среда ќе биде именувана за нов премиер на Велика Британија

Мета - 11.07.2016

Британската министерка за внатрешни работи Тереза Меј в среда навечер ќе биде именувана за нов премиер на Велика Британија, откако истиот ден актуелниот премиер Дејвид Камерон ќе ја депонира својата оставка, јавува „Би-би-си“.

Камерон поднесува оставка

Press24 - 11.07.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе поднесе оставка во среда, што ќе овозможи функцијата да ја наследи Тереза Меј, актуелната министерка за внатрешни работи и единствената преостаната кандидатка за претседател на Конзервативната партија.

„Би-би-си“: Тереза Меј в среда ќе биде именувана за нов премиер на Велика Британија

Репортер - 11.07.2016

Британската министерка за внатрешни работи Тереза Меј в среда навечер ќе биде именувана за нов премиер на Велика Британија, откако истиот ден актуелниот премиер Дејвид Камерон ќе ја депонира својата оставка, јавува „Би-би-си“.

Камерон се повлекува во среда, нов британски премиер Тереза Меј

Макфакс - 11.07.2016

Британската министерка за внатрешни работи Тереза Меј ќе стане премиерка во среда, објави во понеделникот премиерот на заминување Дејвид Камерон, челник на владејачката Конзервативна партија и најави дека истиот ден тој ќе поднесе оставка, како што ...

Тереза Меј: Велика Британија нема да се врати во ЕУ низ задната врата

Стандард - 11.07.2016

Фаворитот за функцијата на Дејвид Камерон на чело на ториевците и на владата на Велика Британија, Тереза Меј изјави дека Велика Британија нема да се врати во ЕУ во задната врата. Меј вети да ја извади земјата од ЕУ, ако биде избрана, а исто така ги ...

Тереза Меј и официјално е новиот лидер на Конзервативната партија

Lider - 11.07.2016

Британската владејачка Конзервативна партија соопшти дека Тереза Меј денеска е избрана за претседателка на партијата, дека на функцијата стапува веднаш, и дека ќе стане следната премиерка на Велика Британија, јави Танјуг.