TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сликата на Доријан Греј

Слободен Печат - 05.05.2017

Наместо инспираторот на масакрот да постапи како јунакот на Вајлд, гледајќи го својот вистински лик во разулавените празноглавци, тој изјавува дека народот да сакаше ќе ги убиеше “предавниците”. Со таа изјава конечно се самоуби.

Поранешната холандска амбасадорка Филипини: Не им ги освоија срцата, ги стиснаа за мадињата

Макфакс - 04.05.2017

Поранешната холандска амбасадорка Симоне Филипини се сомнева дека македонскиот претседател Ѓорге Иванов го омекнал ставот за мандатот за состав на влада по средбата со Хојт Ји, бидејќи го стиснале за мадињата.

Филипини: Не им ги освоија срцата, ги стиснаа за мадињата

+инфо - 04.05.2017

Поранешната холандска амбасадорка се сомнева дека Иванов го омекнал ставот за мандатот по средбата со Хојт Ји, бидејќи го стиснале за мадињата. Поранешната холандска амбасадорка во Македонија, Симоне Филипини се сомнева дека македонскиот претседател ...

Грчки медиуми за случувањата во Македонија: Американска интервенција во корист на Албанците

Курир - 04.05.2017

Грчките медиуми продолжуваат со анализа за политичката состојба во земјава и прогнозираат за идни чекори… Под насловот „Американска интервенција во корист на Албанците- Националистите се борат”, грчкиот весник „Реал“ пишува дека иако заменикот ...

Филипини: Не им ги освоија срцата, ги стиснаа за мадињата

Бриф - 04.05.2017

Поранешната холандска амбасадорка во Македонија, Симоне Филипини се сомнева дека македонскиот претседател Ѓорге Иванов го омекнал ставот за мандатот за состав на влада по средбата со Хојт Ји, бидејќи го стиснале за мадињата.

Хојт Ји и Бејли не ја одразуваат политиката на Трамп

Вечер Прес - 04.05.2017

Грчките медиуми продолжуваат со анализа за политичката состојба во земјава и прогнозираат за идни чекори... Под насловот „Американска интервенција во корист на Албанците- Националистите се борат", грчкиот весник „Реал" пишува дека иако заменикот ...

Хојт Ји и Бејли не ја одразуваат политиката на Трамп- Колумна на Џејсон Мико

Пулс24 - 04.05.2017

Во 2003 година, поранешниот американски конгресмен Њут Гингрич, кој беше спикер во Претставничкиот дом од 1995-1999 година, одржа говор во конзервативниот тинк-тенк „Американ ентерпрајз институт“ во Вашингтон.

Грчките медиуми за Македонија: Американска интервенција во корист на Албанците

Пулс24 - 04.05.2017

Грчките медиуми продолжуваат со анализа за политичката состојба во земјава и прогнозираат за идни чекори… Под насловот „Американска интервенција во корист на Албанците- Националистите се борат”, грчкиот весник „Реал“ пишува дека иако заменикот ...

Сервер: Американците првенствено се заинтересирани за заштита на демократијата во Македонија

Фокус - 03.05.2017

Посетата на заменик-помошникот на Стејт департментот за Европа и Евроазија Хојт Ји во Македонија покажа резултати, коментира експертот за балкански прашања Даниел Сервер. -Ми изгледа дека Хојт Ји правилно постапи при неговата посета, и оти има некои ...

Експерти: Хојт Ји ја омекна острата реторика на партијата на Груевски

Алсат-М - 03.05.2017

Процесот на предавање на власта на новото парламентарно мнозинство нема да се случи без дополнителни проблеми и опструкции од ВМРО ДПМНЕ, сметаат дел од политичките аналитичари. За нив, денешното отстапување на кабинетот на претседателот на ...

Не им ги освоија срцата, ги стиснаа за мадињата, напиша Поранешната холандска амбасадорка Филипини

Сакам да кажам - 03.05.2017

Поранешната холандска амбасадорка Симоне Филипини се сомнева дека македонскиот претседател Ѓорге Иванов го омекнал ставот за мандатот за состав на влада по средбата со Хојт Ји, бидејќи го стиснале за мадињата.

Сервер: САД се грижат за заштита на демократијата во Македонија

Глас на Америка - 03.05.2017

Експертот за балкански прашања, за Гласот на Америка, ја коментира посетата на високиот претставник на Стејт департментот во Скопје Посетата на заменик-помошникот на Стејт департментот за Европа и Евроазија Хојт Ји во Македонија покажа резултати, ...

Грчки медиуми за случувањата во Македонија: Американска интервенција во корист на Албанците

МРТ - 03.05.2017

Грчките медиуми продолжуваат со анализа за политичката состојба во земјава и прогнозираат за идни чекори... Под насловот „Американска интервенција во корист на Албанците- Националистите се борат”, грчкиот весник „Реал“ пишува дека иако заменикот ...

Никаква поддршка не значи легитимирање на изборот на Џафери

Нетпрес - 03.05.2017

Опасно е да се премине преку нелегалниот избор на пратеникот од ДУИ Талат Џафери за претседател на Собранието на РМ, оти, пред с`, не постои поддршка за него, но и ваквиот преседан би значел дека кој било, кога било би можел да ги крши Уставот и ...

Признавањето на Џафери од Хојт Ји и од Брисел не значи дека тој е легитимен

Press24 - 03.05.2017

Опасно е да се премине преку нелегалниот избор на пратеникот од ДУИ Талат Џафери за претседател на Собранието на РМ, оти, пред с`, не постои поддршка за него, но и ваквиот преседан би значел дека кој било, кога било би можел да ги крши Уставот и ...

Тврдокорните омекнуваат трипати

Репортер - 03.05.2017

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Тасевски за порталот „Ливада“: Тврдокорен, а омекна. Ѓорѓе Иванов. Претседател. Помек од мекица стана, кога мечката му влезе дома. Хојт Ји. Тој нема врска со Брус Ли, освен што е жолткаст како него, има коси ...

Признавањето на Џафери од Хојт Ји и од Брисел не значи дека тој е легитимен

Курир - 03.05.2017

Опасно е да се премине преку нелегалниот избор на пратеникот од ДУИ Талат Џафери за претседател на Собранието на РМ, оти, пред с`, не постои поддршка за него, но и ваквиот преседан би значел дека кој било, кога било би можел да ги крши Уставот и ...

Најлешперските изјави по крвавиот собраниски четврток

Окно - 03.05.2017

Митко Чавков: -Појма немав што се случува во Собрание. Никој не ми кажа. -Два часа собирав полицајци за да интервенираат. -Јас морам да констатирам дека имам сомневања дека Агим Нухиу имал информација за подготвување на такво сценарио во Сoбранието ...

Ѓорге Иванов и Хојт Ли како во филмот „Тесна Кожа“

Panika.be - 03.05.2017

Понекогаш се случува животот да ја имитира уметноста. Ова е кадар од песмешниот филм „Тесна кожа“. А ова е слика од средбата помеѓу Хојт Ји и претседателот Ѓорге Иванов. Премногу ...

Тврдокорните омекнуваат трипати

Либертас - 03.05.2017

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Тасевски за порталот „Ливада“: Тврдокорен, а омекна. Ѓорѓе Иванов. Претседател. Помек од мекица стана, кога мечката му влезе дома. Хојт Ји. Тој нема врска со Брус Ли, освен што е жолткаст како него, има коси ...

Тоа што Хојт Ји го признал Џафери не значи дека тој е легитимен

Република - 03.05.2017

Опасно е да се премине преку нелегалниот избор на пратеникот од ДУИ Талат Џафери за претседател на Собранието на РМ, оти, пред сè, не постои поддршка за него, но и ваквиот преседан би значел дека кој било, кога било би можел да ги крши Уставот и ...

Признавањето на Џафери од Хојт Ји и од Брисел не значи дека тој е легитимен

Вечер Прес - 03.05.2017

Опасно е да се премине преку нелегалниот избор на пратеникот од ДУИ Талат Џафери за претседател на Собранието на РМ, оти, пред с', не постои поддршка за него, но и ваквиот преседан би значел дека кој било, кога било би можел да ги крши Уставот и ...

Грчки медиуми за случувањата во Македонија: Американска интервенција во корист на Албанците

Република - 03.05.2017

Грчките медиуми продолжуваат со анализа за политичката состојба во земјава и прогнозираат за идни чекори… Под насловот „Американска интервенција во корист на Албанците- Националистите се борат”, грчкиот весник „Реал“ пишува дека иако заменикот ...

Заев за ДВ: Она што го прави Груевски е за да се пазари за амнестија

Deutsche Welle - 02.05.2017

На граѓаните и на Иванов уште еднаш ќе им биде предочена Програмата на новата Влада. Ние сме сериозни политичари и со тоа сакаме уште еднаш да ги разбиеме сите неразумни аргументи на Иванов, вели лидерот на СДСМ.

Иванов се стопи пред Хојт Ји

Слободен Печат - 02.05.2017

Бара ли Иванов од САД своја заштита за да може да му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Претседателот Ѓорге Иванов, по завчерашната средба со високиот американски дипломат Брајан Хојт Ји, очигледно е дека ги омекна ставовите, сметаат ...

Заев за ДВ: Она што го прави Груевски е за да се пазари за амнестија

Нова ТВ - 02.05.2017

На граѓаните и на Иванов уште еднаш ќе им биде предочена Програмата на новата Влада. Ние сме сериозни политичари и со тоа сакаме уште еднаш да ги разбиеме сите неразумни аргументи на Иванов, вели лидерот на СДСМ.Неколку дена по крвавиот четврток и ...

Хојт се смееше на новинарско прашање: Владата на САД е сериозна организација

Таратур - 02.05.2017

Новинар на Сител го праша помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји дали американскиот претседател Доналд Трамп знае и ја одобрил неговата посета во Скопје, на што тој, заедно со Бејли се изнасмеа и одговори: Јас сум ...

Заев за Дојче Веле: Груевски се пазари за амнестија, но амнестија нема да има

А1 On - 02.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во денешното интервју за Дојче Веле најави дека демократските процеси ќе продолжат и дека мнозинството ќе ја реализира обврската пред граѓаните за избор на новата Влада.

Хојт Ји: Лидерите да стават крај на кризата

МРТ - 02.05.2017

Потребно е политичките лидери, граѓанското општество и граѓаните да работат заедно во духот на соработката со цел да се залечат раните, не само оние што произлегоа од настаните во четвртокот во Парламентот, туку и оние од политичките недоразбирања ...

Хојт Ји и Бејли се изнасмеаја на прашањето на новинарот од Сител

Слободен Печат - 02.05.2017

Новинар на Сител го праша Хојт Ји дали некој на повисоко ниво во Стејт департментот ја одобрил неговата посета и дали воопшто знаат за неговата посета на Македонија, или дошол самиот на своја желба.

Хојт Ји: Политичките партии да работат заедно со цел да се залечат раните

Press24 - 02.05.2017

Да се овозможи формирање влада со нова владина програма за да тргнат реформите, да се одвива бизнисот, редовно да се земаат плати. Ова е ставот што го делат САД, ЕУ, НАТО и Берлин, порача заменик помошникот државен секретар на САД Хојт Брајан Ји, ...

Интервју на Заев по средбата со Ји: Она што го прави Груевски е за да се пазари за амнестија

Репортер - 02.05.2017

На граѓаните и на Иванов уште еднаш ќе им биде предочена Програмата на новата Влада. Ние сме сериозни политичари и со тоа сакаме уште еднаш да ги разбиеме сите неразумни аргументи на Иванов, вели лидерот на СДСМ.

Пресвртот почна: ВМРО-ДПМНЕ ја изгуби и последната карта

Репортер - 02.05.2017

Последните настани во Собранието се климакс на кризата и пресвртница, велат аналитичари. Во ретерирањето на Иванов препознаваат молба до САД за своја заштита, да може да го додели мандатот на парламентарното мнозинство, пишува Дојче веле .

Заев за ДВ: Она што го прави Груевски е за да се пазари за амнестија

+инфо - 02.05.2017

Заев вели дека пораката на меѓународната заедница е јасна - сите да ги поддржат демократските процеси за да се формира новата Влада. На граѓаните и на Иванов уште еднаш ќе им биде предочена Програмата на новата Влада.

ВМРО-ДПМНЕ засега глува на пораките од Хојт Ји

Р.С.Европа - 02.05.2017

Ден по пораките на американскиот функционер Хојт Ји, од ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со сличен тон, но аналитичарите сметаат дека нема да се повтори насилство како минатата недела. Единствено одредени промени препознаваат во позицијата на претседателот ...

Катимерини: Атина внимателно ги следи случувањата во Македонија и во Албанија

Макфакс - 02.05.2017

Грција внимателно ги следи случувањата во своите двете соседни земји, односно етнички мотивираните судири во Македонија и политичките промени во Албанија, пишува грчкиот весник Катимерини.

Профил на Хојт Брајан Ји: Американскиот димпломат во Хрватска кога се крчкала аферата Санадер

еМагазин - 02.05.2017

Хојт Брајан Ји е дипломат од кариера во моментов вработен како заменик-асистент секратар за Европа и европски прашања во администрацијата на САД во Вашингтон. Тој е одговорен за односите на САД со земјите од Централна и Југоисточна Европа.

Нова ВЛАДА, лаги, вистини и санкции – Хојт ЈИ ги разреши дилемите !

Локално - 02.05.2017

Излезот од кризата е формирање нова влада, ова е пораката на Хојт Ји кој по средбите рече дека е задоволен „од определбата за демократска, унитарна држава и за мирен трансфер на власта“ Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и ...

Заев за ДВ: Она што го прави Груевски е за да се пазари за амнестија

Локално - 02.05.2017

На граѓаните и на Иванов уште еднаш ќе им биде предочена Програмата на новата Влада. Ние сме сериозни политичари и со тоа сакаме уште еднаш да ги разбиеме сите неразумни аргументи на Иванов, вели лидерот на СДСМ.

Интервју на Заев по средбата со Ји: Она што го прави Груевски е за да се пазари за амнестија

Либертас - 02.05.2017

На граѓаните и на Иванов уште еднаш ќе им биде предочена Програмата на новата Влада. Ние сме сериозни политичари и со тоа сакаме уште еднаш да ги разбиеме сите неразумни аргументи на Иванов, вели лидерот на СДСМ.

(ВИДЕО) 360˚ Што донесе Хојт ји – осуда на кукавичките напади, барање за брз избор на влада, ретерирање на Иванов

Либертас - 02.05.2017

Се чини дека посетата на Хојт Ји донесе поместување во политичкиот процес, барем на реторичко ниво. Ова се однесува пред се на ставовите на претседателот Ѓорге Иванов. Тој побарал од САД, како стратешки партнери на Република Македонија, да помогнат ...

Заев за ДВ: Она што го прави Груевски е за да се пазари за амнестија

Бриф - 02.05.2017

На граѓаните и на Иванов уште еднаш ќе им биде предочена Програмата на новата Влада. Ние сме сериозни политичари и со тоа сакаме уште еднаш да ги разбиеме сите неразумни аргументи на Иванов, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев за Дојче веле .

Груевски се сретна со Хојт Ји: Само нови избори се излез од кризата

Вечер Прес - 02.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на вчерашната средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји ги соопштил ставовите за најновите случувања во земјата, политичката ситуација и аспектите за излез ...

Денот кога Трамп во Скопје го покажа средниот прст...

Фактор - 02.05.2017

Со денови, недели, со месеци уште од далечниот ноември, ја подгреваа јавноста дека успехот на трамповата администрација е успех за Груевски. Дека победата на Трамп е поразот на Бејли, дека триумфот на републиканците е пандан за триумфалистичките ...

(ВИДЕО) Џафери направи обиколка: Во каква состојба е Собранието по нередите

еМагазин - 02.05.2017

Талат Џафери вчера во Собранието ја имаше својата прва работна средба како претседател на Собранието, со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји. Како што пренесува телевизијата ТВ21 новиот претседател на ...

Талат Џафери е претседател на Собранието или не е?

еМагазин - 02.05.2017

За поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељановски, Талат Џафери е избран на „шверцерски начин“. Од неговата партија велат дека при изборот на Џафери за претседател на Собранието е прекршен Уставот и Деловникот на Собранието.

Катимерини: Атина внимателно ги следи случувањата во Македонија и во Албанија

Точка - 02.05.2017

Грција внимателно ги следи случувањата во своите двете соседни земји, односно етнички мотивираните судири во Македонија и политичките промени во Албанија, пишува грчкиот весник Катимерини.

ВМРО-ДПМНЕ бара СДСМ да го повлече Џафери, а не да бара мандат за влада од Иванов

Мета - 02.05.2017

Позиците на двете партии, според нивните редовни утрински соопштенија, еден ден по разговорите со заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Евроазија на САД, Хојт Брајан Ји, остануваат непроменети.

Хојт Ји и Првомајското мени во Македонија

Република - 02.05.2017

По информациите објавени на локалните медиуми од Јунајтед Дип Стејт, наследникот на мадам Фак И-Ју, олицетворениоето на американската добра волја Хојт Брајан Ји, овој Први мај ќе го мине ударнички со главните ликови на американското реално шоу во ...

Пресвртот почна: ВМРО-ДПМНЕ ја изгуби и последната карта

Либертас - 02.05.2017

Последните настани во Собранието се климакс на кризата и пресвртница, велат аналитичари. Во ретерирањето на Иванов препознаваат молба до САД за своја заштита, да може да го додели мандатот на парламентарното мнозинство, пишува Дојче веле .

Катимерини: Атина внимателно ги следи случувањата во Македонија и во Албанија

Локално - 02.05.2017

Грција внимателно ги следи случувањата во своите двете соседни земји, односно етнички мотивираните судири во Македонија и политичките промени во Албанија, пишува грчкиот весник Катимерини, пренесува Макфакс „Македонија се наоѓа во политичка криза ...

Џелал Хоџиќ: Омекнувањето на Иванов е евидентно, мирниот трансфер на власта сега зависи од Груевски

Фактор - 02.05.2017

„Сите очи на целата демократска јавност беа свртени на посетата на Хојт Ји, со надеж дека ќе успее да направи доволен притисок кон Груевски и Иванов, за да се овозможи мирен трансфер на власта.

Ји добил ветувања дека демократските процеси ќе продолжат...

Н.Македонија - 02.05.2017

Ји добил ветувања дека демократските процеси ќе продолжат Демократските процеси во Македонија ќе продолжат, беше заедничко ветување што политичките лидери во земјава, вчера, на одвоени средби во Скопје, му го дале на заменикот на помошник-државниот ...

Средба Хојт Ји - Талат Џафери

Идивиди - 02.05.2017

Присуството на американскиот заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји уште еднаш ја потврди поддршката што САД ја пружаат за изборот на претседател на Собранието и за поддршката во натамошните наши чекори во смисла на ...

Хојт Jи: Време е кризата да заврши

Призма - 01.05.2017

„Знаете дека сме загрижени. Жално е што напредокот на Македонија не беше брз и позитивен каков што би требало да биде, пред се поради политичката криза која трае повеќе од две и пол години“, изјави заменик помошникот на Државниот секретар во Стејт ...

Иванов: САД да помогнат парламентарното мнозинство да го добие мандатот

Призма - 01.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов ја смири реториката. Тој по средбата со заменик помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Хојт Брајан Ји, излезе со соопштение во кое изјавува дека „дека доколку постои вистинско лидерство ...

ВМРО-ДПМНЕ да прифати дека е опозиција, вели Заев по средбата со Хојт Ји

Сакам да кажам - 01.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев кажа дека сега е најважно ВМРО-ДПМНЕ да прифати дека е опозиција и да ги прекине тензиите, по средбата со заменикот помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, соопшти СДСМ.

Тахири: Иванов го омекнува ставот кон странскиот фактор

Алсат-М - 01.05.2017

Политичкиот аналитичар Сефер Тахири за Алсат коментира дека претседателот Иванов денеска покажал дека го омекнува својот став кон странскиот фактор во државава. Според Тахири, сега треба да се очекува Зоран Заев со коалициските партнери повторно да ...

Не гледаме причина парламентарното мнозинство да не добие шанса да формира влада, вели Хојт Ји

Сакам да кажам - 01.05.2017

Заменик помошникот на Државниот секретар во Стејт Департментот Хојт Ји кажа дека САД не гледа причина новото парламентарно мнозинство да не добие шанса да формира влада по средбите со македонските политички лидери.

СДСМ: Програмата на новата влада ја гарантира унитарноста, ВМРО-ДПМНЕ: Џафери е нелегитимен

24 Вести - 01.05.2017

САД да помогнат во надминувањето на пречките за формирање на новата Влада, а лидерот на СДСМ да го исполни јавно искажаниот збор дека со коалиционите партнери ќе дојдат и ќе обезбедат гаранции за зајакнување на унитарноста на државата.

Хојт Ји: Потребно е формирање нова влада за излез од кризата

Алсат-М - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји по средбата на лидерите на парламентарните партии, собранискиот спикер Талат Џафери и претседателот Ѓорге Иванов изјави дека е многу задоволен со напредокот на земјата ...

ВИДЕО Хојт Ји: Итно е потребно да се формира нова влада

Фокус - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји по средбата на лидерите на парламентарните партии, собранискиот спикер Талат Џафери и претседателот Ѓорге Иванов, го поздрави изборот на Џафери и порача дека е многу ...

Џафери: „Со Хојт Ји имав средба како претседател на Собранието“

Алсат-М - 01.05.2017

“Ја користам можноста после непосакуваните настани на 27 април во Собранието, во својство на претседател на Собранието, да ви се обратам вам и на јавноста за да ве информирам за плодната средба со високиот претставник на американскиот Стејт ...

Хојт Ји: Да му се даде шанса на парламентарното мнозинство да формира влада

ТВ21 - 01.05.2017

Време за формирање нова влада која итно ќе работи на реформите, за да се надмине политичката криза која трае две и пол години, а сите прашања околу програмата на новата влада треба да се дебатираат внатре во Парламентот, изјави Заменик помошникот ...

Хојт Ји: Не гледаме причина парламентарното мнозинство да не добие можност да формира влада

Канал5 - 01.05.2017

Не гледаме причина парламентарното мнозинство да не добие можност да формира влада, и да почне дебатата за сите прашања во парламентот - рече заменик помошникот на Државниот секретар во Стејт Департментот Хојт Ји.

Хојт Ји на средби со државниот врв

Телма - 01.05.2017

Правната и политичката пречка за определување на мандат за состав на Влада се надминливи доколку постои вистинско лидерство од претседателите на парламентарните партии. Ова, според претседателскиот кабинет, му го кажал претседателот Ѓорѓе Иванов на ...

Ји: По изборот на Џафери, да се избере и реформска влада

Deutsche Welle - 01.05.2017

Високиот американски дипломат Хојт Ји од Скопје порача дека Собранието треба да продолжи со работа под раководство на новиот спикер Џафери и што побрзо да избере нова влада. Заканата од санкции останува.

Груевски по средбата со Хојт Ји: Претседателот на Собранието е избран незаконски, решение се нови избори

ТВ21 - 01.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со Никола Попоски, Никола Тодоров, Трајко Велјановски, Владимир Ѓорчев и Александар Николоски оствари средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји.

На што се должи омекнувањето на ставот на Иванов

24 Вести - 01.05.2017

Дали посетата на американскиот претставник Хојт Ји е вовед во конечна разрешница на политичката криза во земјава. Шефот на државата, Ѓорѓе Иванов – по средбата со Хојт Ји – ги омекна ставовите.

ВМРО-ДПМНЕ по средбата со Ји: „Нелегален обид за избор на нов спикер, потребни се нови избори“

Алсат-М - 01.05.2017

Средба со заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји попладнево имаше и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Од партијата не го признаваат Талат Џафери за нов претседател на Собранието.

Хојт Ји: Единствен излез од кризата е формирање нова влада и дебата во Собрание

24 Вести - 01.05.2017

Единствен излез од политичката криза е формирање на нова влада – и нема причични новото парламентарно мнозинство да не добие шанса да состави влада, порача американскиот претставник Хојт Ји по дводневната посета на Македонија и официјалните средби ...

Санкциите за политичари сериозно се разгледуваат, навести Хојт Ји

Сакам да кажам - 01.05.2017

Заканите за санкции кон одредени политичари во Македонија кои го блокираат демократскиот процес се можност што сериозно се разгледува, навести денеска и заменик помошникот на државниот секретар во Стејт департментот Хојт Ји, по дводневните средби со ...

Еве како поминаа средбите на Хојт Ји со Иванов, Џафери, Груевски и Заев

Канал5 - 01.05.2017

Вистинско лидерство од страна на партиските раководство ќе ги отстрани пречките за доделување на мандат за Влада, оценил претседателот на Ѓорѓе Иванов на средбата со помошник заменикот државен секретар на САД, Хојт Брајан Ји.

Груевски на средбата со Хојт Ји го повторил ставот за предвремени избори

Фокус - 01.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со Никола Попоски, Никола Тодоров, Трајко Велјановски, Владимир Ѓорчев и Александар Николоски остварија средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, ...

Хојт Ји на средби со политичките лидери

Алсат-М - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, кој е во дводневна посета на Македонија, денеска треба да ги продолжи средбите со државниот врв и со лидерите на политичките партии застапени во Парламентот.

Хојт Ји на средби со политичките лидери

ТВ21 - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, кој е во дводневна посета на Македонија, денеска треба да ги продолжи средбите со државниот врв и со лидерите на политичките партии застапени во Парламентот.

Џафери: Јас сум офицер и никогаш не се повлекувам

Алсат-М - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, кој е во дводневна посета на Македонија, денеска ги продолжи средбите со државниот врв и со лидерите на политичките партии.

Иванов до Хојт Ји – Заев да го исполни зборот дека „заедно со коалиционите партнери ќе обезбедат гаранции за ...

ТВ21 - 01.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го прими Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на Соединетите Американски Држави.

Иванов по средбата со Ји: Ако постои лидерство, пречките за доделување мандат се надминливи

Фокус - 01.05.2017

Доколку постои вистинско лидерство од претседателите на парламентарните партии, правната и политичката пречка за определување на мандат за состав на Влада се надминливи, истакнал Ѓорѓе Иванов на средбата со заменик-помошникот на државниот секретар ...

Попушти ли Иванов: Очекува од САД да помогнат во процесот на формирање Влада

24 Вести - 01.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска на средбата со Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на САД, го осуди секое политичко и физичко насилство и истакна дека единствено ...

Средба Иванов – Хојт Ји: САД да помогнат да се надминат пречките за доделување мандат

Алсат-М - 01.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска на средбата со Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на САД, го осуди секое политичко и физичко насилство и истакна дека единствено ...

Талат Џафери: САД го поддржаа мојот избор за пртседател на Собранието

24 Вести - 01.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери по средбата со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Ји, изјави дека САД го поддржуваат неговиот избор како и натамошните процеси за фунционалност на сите институции.

Средба Заев – Ји: Сите да ги поддржат демократските процеси за да се формира новата Влада!

Канал5 - 01.05.2017

Заев најавил дека Ѓорге Иванов ќе добие известување од новиот собраниски претседател дека постои демократски формирано парламентарно мнозинство и ќе побара од Иванов да постапи според уставната обврска да го даде мандатот за формирање Влада.

Средба Заев - Хојт Ли: Продолжуваме да ги движиме процесите посветено и мудро

24 Вести - 01.05.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска се сретна со заменикот помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, придружуван од ...

Средба Заев – Ји: Сите да ги поддржат демократските процеси за да се формира новата Влада!

ТВ21 - 01.05.2017

П ретседателот на СДСМ Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска се сретна со заменик от помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји , придружуван ...

Заев по средбата со Ји: Во следниот период ќе пристапиме кон формирање влада

Фокус - 01.05.2017

Продолжуваме да ги движиме процесите посветено и мудро и во следниот период ќе пристапиме кон формирање на новата реформска Влада, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев во соопштението по средбата со заменикот помошник државен секретар на САД за ...

ВМРО ДПМНЕ по средбата со Хојт Брајан Ји: ВМРО-ДПМНЕ не поддржува физичко насилство, но осудува и политичко насилство

Канал5 - 01.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски (денес 01 мај 2017та година) заедно со Никола Попоски, Никола Тодоров, Трајко Велјановски, Владимир Ѓорчев и Александар Николоски оствари средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и ...

Хојт Ји на средба со Иванов

Фокус - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји претпладнево дојде во претседателската вила на Водно каде започна средбата со Ѓорѓе Иванов. Хојт Ји на средбата е придружуван и од американскиот амбасадор во ...

Хојт Ји на средба со Иванов и Џафери

24 Вести - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, кој е во дводневна посета на Македонија, денеска ги продолжи средбите со државниот врв и со лидерите на политичките партии.

Хојт Ји на средби со политичките лидери

Канал5 - 01.05.2017

Ји треба да се сретне со претседателот на државата Ѓорге Иванов, со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на СДСМ Зоран Заев, како и со како што се наведува во соопштението од Амбасадата на САД, претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Уште од утре ќе се обидам да проработи Собранието, порача Талат Џафери по средбата со Хојт Ји

Сакам да кажам - 01.05.2017

Новоизбраниот претседател на Собранието Талат Џафери ја заврши прва официјална средба на оваа функција, со заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Евроазија во Стејт департментот Хојт Ји, по која најави дека уште од утре ќе се обиде да се ...

Џафери: Од утре ќе се обидам да го ставам Собранието во функција

Фокус - 01.05.2017

По средбата со Хојт Ји, новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, изјави дека од утре ќе се обиде да го стави Собранието во функција. Тој не прецизираше кога ќе му испрати писмо на Иванов за новото парламентарно мнозинство и кога ќе закаже ...

По средбата со Хојт Ји, Иванов е спремен да го даде мандатот ако Заев обезбеди гаранции за унитарноста

Сакам да кажам - 01.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов побара од лидерот на СДСМ Зоран Заев да обезбеди гаранции за унитарноста на земјата за да му го даде мандатот за формирање влада, соопшти Кабинетот на Иванов по средбата со заменик-помошникот државен секретар за Европа и ...

Талат Џафери по средбата со Хојт Ји: Потврдена американската поддршка за враќање на стабилноста и функционирањето на ...

Канал5 - 01.05.2017

Во Собранието американскиот дипломат се сретна со Талат Џафери, кој потоа информираше дека ја остварил својата прва официјална средба како рече во својство на претседател на Собранието. „Разменивме доста разговори односно потребата за стабилност и ...

Средба Иванов - Хојт Ји: САД да помогнат да се надминат пречките за доделување мандат

Канал5 - 01.05.2017

Вистинско лидерство од страна на партиските раководство ќе ги отстрани пречките за доделување на мандат за Влада, оценил претседателот на Ѓорѓе Иванов на средбата со помошник заменикот државен секретар на САД, Хојт Брајан Ји.

Заев и Талат седнаа на кафе по средбите со Хојт Ји

Сакам да кажам - 01.05.2017

Пред околу еден час заврши средбата на Зоран Заев со заменик помошникот на Државниот секретар на САД Хојт Ји, но лидерот на СДСМ не даде изјава за медиумите, туку најави соопштение. По средбата со Ји во Собранието, Заев остана на разговор со ...

Заврши средбата со Заев, Хојт Ји на средба со Груевски

Фокус - 01.05.2017

Откако заврши средбата со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји влезе на средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во Клубот на пратениците.

Средба Заев – Ји: Сите да ги поддржат демократските процеси за да се формира новата Влада!

Алсат-М - 01.05.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска се сретна со заменикот помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, придружуван од ...

Иванов бара гаранции за унитарноста, СДСМ вели: Ги има во владината програма!

Deutsche Welle - 01.05.2017

Пречките за определување на мандат за состав на Влада се надминливи, рекол претседателот Иванов на средбата со Хојт Ји. Но, бара лидерот на СДСМ и коалициските партнери да обезбедат гаранции за унитарноста на државата.

ИВАНОВ - ХОЈТ ЛИ: САД да помогнат да се надминат пречките околу доделувањето мандат

Телеграф - 01.05.2017

Иванов бара од лидерот на СДСМ да го исполни јавно искажаниот збор дека „заедно со коалиционите партнери ќе дојдат и ќе обезбедат гаранции за зајакнување на унитарноста на државата и дека се ќе биде во согласност со Уставот на Република Македонија“ ...

(ВИДЕО) Џафери по средбата со Хојт Ји: Од утре ќе ја ставам во функција работата на Собранието

Репортер - 01.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери по средбата со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, рече дека САД го поддржуваат неговиот избор како и натамошните процеси за фунционалност на сите институции, ...

Новиот спикер Џафери на средбата со Хојт Ји: Јас сум офицер и никогаш не се повлекувам

Репортер - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, кој е во дводневна посета на Македонија, денеска ги продолжи средбите со државниот врв и со лидерите на политичките партии.

Демократски сојуз: Нова влада за стабилна Македонија

+инфо - 01.05.2017

За насилничкото и крвничко однесување во Парламентот, одговорноста мора да се бара кај Никола Груевски, тврдат од Демократскиот сојуз. Во време кога високиот дипломат на САД, Хојт Ји, прави сериозни напори, на уставен, мирен и демократски начин ...

Демократски сојуз: Нова влада за стабилна Македонија

А1 On - 01.05.2017

„Во време кога високиот дипломат на САД, Хојт Ји, прави сериозни напори, на уставен, мирен и демократски начин Македонија да излезе од кризата и да се избере нова Влада, одговорноста е сепак на македонските политичари и медиумите.

ТАЛАТ ЏАФЕРИ: Од утре ќе се обидам да го ставам Собранието во функција

Телеграф - 01.05.2017

Џафери истакна дека го уверил својот соговорник дека во својата работа како претседател на Собранието ќе се потруди да бид претседател на сите пратеници без оглед на тоа како се изјасниле по однос на изборот на претседателот на Собранието По ...

ВИДЕО: Хојт Ји на средба со Груевски

А1 On - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји влезе на средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во Клубот на пратениците. На средбата освен Груевски, дојде и пратеникот Владимир Ѓорчев.

Хојт Ји на средби со политичките лидери

А1 On - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, кој е во дводневна посета на Македонија, денеска треба да ги продолжи средбите со државниот врв и со лидерите на политичките партии застапени во Парламентот.

Талат Џафери од утре ќе се обиде да го стави Собранието во функција

Слободен Печат - 01.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери по средбата со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, рече дека од утре ќе се обиде да го стави Собранието во функција и дека присуството на Ји уште еднаш ја ...

Заев-Ји: Сите да ги поддржуваат процесите за формирање нова Влада

+инфо - 01.05.2017

Заев рекол дека идната Влада е подготвена да соработува со идната опозиција во интерес на реформските процеси. Претседателот на СДСМ Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски ...

Хојт Ји денеска на средби со Иванов, Груевски и Заев

Р.С.Европа - 01.05.2017

Заменик помошникот на американскиот државен секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Хојт Брајан Ји кој од вчера престојува во Македонија денеска, како што е предвидено, треба да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, новоизбраниот ...

Хојт Ји денеска на средби со Иванов, Џафери, Груевски и Заев и со граѓанскиот сектор

МКД - 01.05.2017

Хојт Брајан Ли, заменик помошникот на американскиот државен секретар за европски и евроазиски прашања на САД, денеска треба се сретне со претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, со новоизбраниот претседател на Собранието Талат Џафери и со ...

ТЕШКА ЗАДАЧА ПРЕД АМЕРИКАНСКИОТ ДИПЛОМАТ: Хојт Ји ќе форсира формирање влада на средбите со Иванов, Груевски, Заев

Телеграф - 01.05.2017

Доколку се земе во предвид дека од амбасадата веќе го честитаа изборот на Талат Џафери за претседател на законодавниот дом, тогаш очекувањата се дека Хојт Ји во разговорите ќе се труди да ги убеди ВМРО-ДПМНЕ и претседателот Иванов да го прифатат ...

Хојт Ји денеска ќе го соопшти ставот на САД

Р.С.Европа - 01.05.2017

На вториот ден од посетата американскиот функционер Хојт Ји се среќава со претседателот Ѓорге Иванов, Талат Џафери кој е избран од мнозинството за претседател на парламентот и со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ.

ВИДЕО: Хојт Ји на средба со Иванов

А1 On - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, заедно со американскиот амбасадор Џес Бејли се сретна со Ѓорге Иванов во претседателската вила. Ова е прва средба на Хојт Ји.

ВИДЕО Хојт Ји на средба со Иванов

+инфо - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија се сретна со Ѓорге Иванов во претседателската вила. Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, заедно со американскиот амбасадор Џес Бејли се ...

Хојт Ји на средби со политичките лидери

Нетпрес - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, кој е во дводневна посета на Македонија, денеска треба да ги продолжи средбите со државниот врв и со лидерите на политичките партии застапени во Парламентот.

Хојт Ји-Заев: Новиот спикер е законски и легитимен

Нова ТВ - 01.05.2017

Средбата со Заев завшри, а Хојт Ји тргна кон Клубот на пратеници каде што ќе сретне со Груевски Новиот собраниски спикер Талат Џафери е законски и легитимен, а Иванов мора да го додели мандатот, ова се вели во соопштението од СДСМ испратено по ...

Хојт Ји се сретна со Иванов и Џафери, следува средба со Заев

Нова ТВ - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји денеска ги продолжи средбите со државниот врв и со лидерите на политичките партии. Хојт Ји се сретна со претседателот на државата Ѓорге Иванов, а по таа средба замина ...

Иванов – Хојт Ји: Не го давал мандатот без гаранции од Заев

Нова ТВ - 01.05.2017

Иванов истакнал, односно ги повторил неговите претходни барања дека ќе бара гаранции од Заев дека унитарноста на државата ќе биде сочувана за да му го даде мандатот, соопштуваат од Кабинетот на претседателот по денешната средба помеѓу Претседателот ...

(ВИДЕО) Џафери по средбата со Хојт Ји: Од утре ќе ја ставам во функција работата на Собранието

А1 On - 01.05.2017

Проследете ја во живо изјавата на претседателот на Сорбанието, Талат Џафери по средбата со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан ...

Иванов бара помош од САД

Р.С.Европа - 01.05.2017

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов побара од САД, да помогнат за пречките да се отстранат и да се овозможи парламентарното мнозинство да го добие мандатот. Преседаните со кои се воведува практика, а нелегалното станува легално ги поткопува ...

Средба Заев – Ји: Ќе пристапиме кон формирање реформска Влада

А1 On - 01.05.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска се сретна со заменикот помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, придружуван од ...

Средба Иванов - Хојт Ји: САД да помогнат да се надминат пречките за доделување мандат

Алфа - 01.05.2017

Иванов подвлече дека доколку постои вистинско лидерство од претседателите на парламентарните партии, правната и политичката пречка за определување на мандат за состав на влада се надминливи.

Заев се сретна со Хојт Ји: Новиот спикер е избран законски, Иванов ќе биде информиран за новото мнозинство

Макфакс - 01.05.2017

Новиот претседателот на Собранието е избран законски и легитимно, согласно Деловникот, законите и Уставот. Продолжуваме да ги движиме процесите посветено и мудро и во следниот период ќе пристапиме кон формирање на новата реформска Влада.

Тепањето пратеници во парламентот – најкоментирана тема

Р.С.Европа - 01.05.2017

Упадот на демонстранти во Собранието, од кои дел маскирани со фантомки, и тепањето на пратениците од новото парламентарно мнозинство се најкоментирани теми од нашите читатели. Богат избор на коментари и постови на нашата Фејсбук страница има овој ...

Џафери: добив поддршка од САД, утре почнувам со работа

Р.С.Европа - 01.05.2017

По средбата со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји, новоизбраниот претседател на Собранието Талат Џафери изјави дека неговото присуство денеска во Парламентот уште еднаш ја потврдува поддршката на САД за ...

(ВИДЕО) Хојт Ји на маса со Груевски во Клубот на пратеници

Репортер - 01.05.2017

Зааменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји влезе на средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во Клубот на пратениците, пренесе А1он . На средбата освен Груевски, дојде и пратеникот Владимир Ѓорчев.

Џафери по средбата со Хојт Ји: Од утре ќе се обидам Собранието да биде во функција

МКД - 01.05.2017

Соединетите Американски Држави го поддржаа мојот избор за претседател на Собранието и натамошните процеси за фунционалност на сите институции, изјави Талат Џафери по денешната средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и ...

Средба Заев – Ји: Сите да ги поддржат демократските процеси за да се формира новата Влада!

Репортер - 01.05.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска се сретна со заменикот помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, придружуван од ...

Средба Хојт Ји - Талат Џафери

Сител - 01.05.2017

Присуството на американскиот заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји уште еднаш ја потврди поддршката што САД ја пружаат за изборот на претседател на Собранието и за поддршката во натамошните наши чекори во смисла на ...

Џафери: Од утре ќе се обидам да го ставам Собранието во функција

Стандард - 01.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери по средбата со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, рече дека од утре ќе се обиде да го стави Собранието во функција и дека присуството на Ји уште еднаш ја ...

Чилиманов за РСМ: На Бејли и неговите соработници јасно им е дека се огрешиле

Курир - 01.05.2017

Посетата на Хојт Ји може да биде почеток на крајот, оценува новинарот Цветин Чилиманов, дел од иницијата „Стоп операција Сорос“. Во политичкиот магазин „Кворум“ на РСМ тој посочи дека она што го прават тие добива голема поддршка и во сенатот и во ...

Средба Заев – Ји: Сите да ги поддржат демократските процеси за да се формира новата Влада!

Press24 - 01.05.2017

П ретседателот на СДСМ Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска се сретна со заменик от помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји , придружуван ...

Хојт Ји на средба со Груевски

+инфо - 01.05.2017

На средбата освен Груевски, дојде и пратеникот Владимир Ѓорчев. Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји влезе на средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во Клубот на пратениците.

Средба Заев – Ји: Сите да ги поддржат демократските процеси за да се формира новата Влада

Слободен Печат - 01.05.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска се сретна со заменикот помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, придружуван од ...

Заев се сретна со Хојт Ји: Ќе пристапиме кон формирање на новата реформска Влада

Стандард - 01.05.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска оставрил средба со заменикот помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, ...

Чилиманов: На Бејли и на неговите соработници јасно им е дека згрешиле (ВИДЕО)

Нетпрес - 01.05.2017

Посетата на заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Хојт Брајан Ји, може да претствува почеток на крајот, оценува новинарот Цветин Чилиманов, дел од иницијата „Стоп операција Сорос“, во политичкиот магазин ...

Ји со Груевски се сретна во Клуб на пратеници, а со Заев во Собранието

Р.С.Европа - 01.05.2017

Средбата меѓу лидерот на ВМРО- ДПМНЕ Никола Груевски и заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји се одржува во Клуб на пратеници. Пред малку заврши средбата меѓу лидерот на СДСМ Зоран Заев и Ји во демолираното ...

Хојт Ји на средби со Иванов, Џафери, Заев и Груевски

Макфакс - 01.05.2017

Заменик помошникот на американскиот државен секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Хојт Брајан Ји во понеделник треба да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, новоизбраниот претседател на Собранието Талат Џафери и со лидерите на ВМРО ...

Хојт Ји оствари средба со Талат Џафери

Press24 - 01.05.2017

Присуството на американскиот заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји уште еднаш ја потврди поддршката што САД ја пружаат за изборот на претседател на Собранието и за поддршката во натамошните наши чекори во смисла на ...

Првомајско кафе на Заев и Џафери

МКД - 01.05.2017

По средбите со Хојт Ји, Зоран Заев и Талат Џафери веројатно си разменуваат впечатоци седнати на кафе. Фото: Лазар Симеонов ...

Првомајско кафе на Заев и Џафери (ФОТО)

+инфо - 01.05.2017

По средбите со Хојт Ји, Зоран Заев и Талат Џафери веројатно си разменуваат впечатоци седнати на кафе. По средбите со Хојт Ји, Зоран Заев и Талат Џафери веројатно си разменуваат впечатоци седнати на кафе, објави Мкд.мк ...

Заев по средбата со Хојт Ји: Сите да ги поддржат демократските процеси за да се формира новата влада

Нетпрес - 01.05.2017

Изразена е поддршка за демократските процеси во Република Македонија, кои по кредибилните избори продолжија со избор на нов собраниски претседател од редовите на парламентарното мнозинство, а ќе резултираат со избор на нова Влада во Македонија, се ...

Хојт Ји се сретна и со Груевски

Press24 - 01.05.2017

Средбата меѓу лидерот на ВМРО- ДПМНЕ Никола Груевски и заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји се одржува во Клуб на пратеници. Пред средбата со Груевски, Хојт се сретна со Иванов, Џафери и ...

Хојт Ји на средба со Груевски: Ќе ретерира ли и ВМРО од тврдите позици

Нова ТВ - 01.05.2017

Заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на Соединетите Американски Држави Хојт Ји е на средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во Клубот на пратеници.

Заев по средбата со Ји најави формирање на нова реформска Влада

Р.С.Европа - 01.05.2017

Новиот собраниски спикер Талат Џафери е законски и легитимен, а Иванов мора да го додели мандатот. Ова е заклучокот од соопштението од СДСМ кое беше испратено до медиумите по сребата на лидерот на СДСМ Зоран Заев со заменик помошникот државен ...

Хојт Ји на средби со Иванов, Џафери, Заев и Груевски

Кајгана - 01.05.2017

Заменик помошникот на американскиот државен секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Хојт Брајан Ји треба да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, новоизбраниот претседател на Собранието Талат Џафери и со лидерите на ВМРО ДПМНЕ и на ...

Џафери по средбата со Хојт Ји: Од утре ќе се обидам да го ставам Собранието во функција

Нетпрес - 01.05.2017

По средбата во понеделникот со заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Хојт Брајан Ји, Талат Џафери од ДУИ, изјави дека од вторник ќе се обиде „да го стави Собранието во функција“, откако минатиот четвртокот ...

ИЗБОРОТ НА ЏАФЕРИ БИЛ ЛЕГИТИМЕН: Хојт Ји и Бејли му ветија на Заев дека ќе ја формира владата

Телеграф - 01.05.2017

Новиот претседател на Собранието е избран законски и легитимно, согласно Деловникот,законите и Уставот,нагласил Заев Поддршка за продолжување на демократските процеси во Република Македонија, кои по кредибилните избори и изборот на нов собраниски ...

ВО ЖИВО Изјава на Хојт Ји

+инфо - 01.05.2017

Следете ја во живо изјавата на заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји. Следете ја во живо изјавата на заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји по средбата на лидерите ...

Заврши средбата на Груевски со Хојт Ји, изјава од екс-премиерот нема

Нова ТВ - 01.05.2017

Повеќе од час и половина траеше средбата на претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, предводени од лидерот на партијата, Никола Груевски со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји.

Хојт Ји денеска со Иванов, Џафери, Груевски и Заев

Слободен Печат - 01.05.2017

Заменик помошникот на американскиот државен секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Хојт Брајан Ји кој од вчера престојува во Македонија, денеска, како што е предвидено, треба да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, новоизбраниот ...

Заврши средбата на Груевски со Хојт Ји, изјава од екс-премиерот нема

+инфо - 01.05.2017

Изјава не сакаа да дадат ниту пратениците Александар Николовски и Влатко Ѓорчев, кои најавија соопштение од партијата за кратко време. Повеќе од час и половина траеше средбата на претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, предводени од лидерот на партијата, ...

Средба Заев – Ји: Поддршка за демократските процеси за формирање на влада

Сител - 01.05.2017

Поддршка за продолжување на демократските процеси во Република Македонија, кои по кредибилните избори и изборот на нов собраниски претседател од редовите на парламентарното мнозинство, треба да резултираат со избор на нова влада, била изразена на ...

(ВО ЖИВО) Изјава на Хојт Ји

Репортер - 01.05.2017

Следете ја во живо изјавата на заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји по средбата на лидерите на парламентарните партии, собранискиот спикер Талат Џафери и претседателот Ѓорге Иванов, од преносот на А1он ...

Хојт Ји: Собраниското мнозинството е одговорно да формира нова влада

МКД - 01.05.2017

За заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија нема никакви дилеми околу тоа дека Талат Џафери е претседател на Собранието, дека собраниското мнозинство има одговорност да формира нова влада и дека за сите дилеми политичките ...

Брајан Ји: Единствен излез од кризата е формирање нова влада (ВИДЕО)

+инфо - 01.05.2017

Знаеме дека има грижи околу владината програма, но за тоа треба да се дебатира и гласа во парламентот, не надвор, рече Хојт Брајан Ји. Заменик помошникот на Државниот секретар во Стејт Департментот, Хојт Брајан Ји на крајот од својата дводневна ...

(ВИДЕО) Хојт Ји: Треба да има нова влада која ќе работи на реформите

Нова ТВ - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, по средбите со политичките лидери изминативе два дена, во изјава за медиумите рече дека е време за формирање нова влада која итно ќе работи на реформите за да се ...

(ВИДЕО) Хојт Ји: Талат Џафери е претседател на Собранието, потребно е формирање нова влада

А1 On - 01.05.2017

За заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји нема никакви дилеми околу тоа дека Талат Џафери е претседател на Собранието, дека собраниското мнозинство има одговорност да формира нова влада и дека за сите дилеми ...

Хојт Ји: На парламентарното мнозинство треба да му се даде шанса да формира влада

Стандард - 01.05.2017

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Брајан Хојт Ји во изјава за медиумите по завршувањето на разговорите со политичките лидери во државава изјави дека тој смета дека парламентарното мнозинство треба да добие шанса да ...

Заев – Хојт Ји: Џафери ќе побара од Иванов да го даде мандатот

МКД - 01.05.2017

Ѓорге Иванов ќе добие известување од новиот собраниски претседател дека постои демократски формирано парламентарно мнозинство и ќе побара од претседателот на државата да постапи според уставната обврска да го даде мандатот за формирање Влада.

(ФОТО) Првомајско кафе на Заев и Џафери по средбите со Хојт Ји

Репортер - 01.05.2017

По средбите со Хојт Ји, Зоран Заев и Талат Џафери веројатно си разменуваат впечатоци седнати на кафе, пренесе МКД.мк . Фото: Лазар ...

(ВИДЕО) Хојт Ји: Талат Џафери е претседател на Собранието, потребно е формирање нова влада

Репортер - 01.05.2017

За заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји нема никакви дилеми околу тоа дека Талат Џафери е претседател на Собранието, дека собраниското мнозинство има одговорност да формира нова влада и дека за сите дилеми ...

Ји: Излезот од криза е дебата во Собрание и формирање на нова Влада

Р.С.Европа - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји по средбите со политичките лидери денеска изјави дека е дојден да даде поддршка на новоизбраниот претседател на Собранието Талат Џафери.

Хојт Брајан Ји: Да се озвоможи формирање влада и продолжување на реформите

Сител - 01.05.2017

Да се овозможи формирање влада со нова владина програма за да тргнат реформите, да се одвива бизнисот, редовно да се земаат плати. Ова е ставот што го делат САД, ЕУ, НАТО и Берлин, порача заменик помошникот државен секретар на САД Хојт Брајан Ји, ...

ХОЈТ ЈИ ВЕЌЕ НЕ КРИЕ: Влада мора да се формира

Телеграф - 01.05.2017

Уште позагрижувачки се последните инциденти во Парламентот, каде пратениците беа кукавички нападнати само затоа што одбраа нов собраниски спикер Да се овозможи формирање влада со нова владина програма за да тргнат реформите, да се одвива бизнисот, ...

ВМРО –ДПМНЕ: Предвремени избори се најбрз начин за излез од кризата

Сител - 01.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска заедно со Никола Попоски, Никола Тодоров, Трајко Велјановски, Владимир Ѓорчев и Александар Николоски оствари средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан ...

Хојт Ји: САД се подготвени да помогнат земјата да оди напред, проблемите да се решаваат во институциите

Сител - 01.05.2017

Дебатата помеѓу политичките партии за надминување на разликите треба да се води во Собранието, порача замненикот помошник државен секретар на САД Хојт Ји. По средбите со политичките лидери Ји потенцираше дека САД и натаму останува стратешки партнер ...

ВИДЕО: Хојт Ји на средба со Иванов

Макфакс - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, заедно со американскиот амбасадор Џес Бејли се сретна со Ѓорге Иванов во претседателската вила. Ова е прва средба на Хојт Ји.

Груевски се сретна со Хојт Ји: Само нови избори се решение за кризата

Макфакс - 01.05.2017

Најдобар и најбрз начин да се излезе од политичката криза е спроведување на предвремени парламентарни избори заедно со редовните локални избори. Ова во понеделник попладне го истакнал претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на средбата со ...

ВМРО на Хојт Ји:Избори за излез од кризата, спикерот избран незаконски

Нова ТВ - 01.05.2017

Хојт Брајан Ји, заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, денес се сретна и со Никола Груевски и неговите најблиски соработници Никола Попоски, Никола Тодоров, Трајко Велјановски, Владимир Ѓорчев и Александар Николоски.

Средба Груевски – Хојт Ји: Според ВМРО-ДПМНЕ политичкото насилство го предизвика физичкото насилство

А1 On - 01.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска, заедно со Никола Попоски, Никола Тодоров, Трајко Велјановски, Владимир Ѓорчев и Александар Николоски оствари средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан ...

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека Џафери е нелегитимно избран

Р.С.Европа - 01.05.2017

Македонија се наоѓа во длабока политичка криза подолг период и многу работи претходеа на ваквата ситуација, а сето ова резултираше со влез на народ во Собранието, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ по средбата на лидерот Никола Груевски со ...

Хојт Ји oчекува нова реформска влада

Р.С.Европа - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД Хојт Брајан Ји попладнево порача дека треба да се овозможи формирање влада со нова владина програма за да тргнат реформите. СДСМ ветува избор на нова влада, а ВМРО-ДПМНЕ го смета изборот на Талатр Џафери за ...

Груевски-Хојт Ји: Нелегален е изборот на Џафери, нови избори за излез од кризата

МКД - 01.05.2017

Не го поддржуваме физичкото насилство, но во исто време го осудуваме политичкото насилство кое го направи СДСМ врз институциите, деловникот, законите и Уставот, му порачале претставниците на ВМРО-ДПМНЕ на заменик помошникот државен секретар на САД ...

Хојт Ји: Нападот на пратениците беше насилнички и кукавички

Макфакс - 01.05.2017

Заменикот помошник државен секретар на САД, Хојт Ји, го осуди нападот на пратениците во македонскиот Парламент, нарекувајќи го насилен и кукавички, а целиот настан несреќен и алармирачки. Разликите во мислењата што ги имаат партиите околу владината ...

Груевски се сретна со Хојт Ји: Само нови избори се излез од кризата

Курир - 01.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји ги соопштил ставовите за најновите случувања во земјата, политичката ситуација и аспектите за излез ...

Провладин новинар се посрамоти пред Хојт Брајан Ји (ВИДЕО)

+инфо - 01.05.2017

На некои новинари сè уште не им е јасно кој точно ја одобрил посетата на Хојт Ји. Тој пак, трпеливо им објасни како функционира Владата на САД. Новинар од една национална телевизија денеска на американскиот дипломат Хојт Брајан Ји му постави прашање ...

(ВИДЕО) Хојт Ји се изнасмеа на прашање на Сител: Ја одобри ли Трамп посетата на Скопје?

А1 On - 01.05.2017

Новинарка на Сител го праша помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји дали американскиот претседател Доналд Трамп знае и ја одобрил неговата посета во Скопје, на што тој, заедно со Бејли се изнасмеа и одговори: „Јас сум ...

Хојт Ји се изнасмеа на прашање на провладин новинар дали Стејт Департментот знаел за неговата посета на Македонија

Стандард - 01.05.2017

Новинар присутен на денешната прес-конференција на Брајан Хојт Ји го запраша дали некој на повисоко ниво во Стејт департментот ја одобрил неговата посета и дали воопшто знаат за неговата посета на Македонија, или дошол самиот на своја желба.

Груевски по средбата со Хојт Ји: Џафери е избран незаконски

+инфо - 01.05.2017

За ВМРО-ДПМНЕ ваквиот преседан отвора лоша можност за во иднина, велат од партијата. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со Никола Попоски, Никола Тодоров, Трајко Велјановски, Владимир Ѓорчев и Александар Николоски оствари средба со ...

Излезот од кризата е формирање нова влада

Глас на Америка - 01.05.2017

Ова е пораката на Хојт Ји кој по средбите рече дека е задоволен „од определбата за демократска, унитарна држава и за мирен трансфер на власта“ Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Хојт Ји, по средбите со политичките ...

„Журнал“: Заев од грчките плажи на средба со Хојт Ји

Курир - 01.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев директно од грчките плажи пристигнал на денешната средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, објави порталот „Журнал.нет“.

(ВИДЕО) Хојт Ји на средба со Иванов

Репортер - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, заедно со американскиот амбасадор Џес Бејли се сретна со Ѓорге Иванов во претседателската вила. Ова е прва средба на Хојт Ји.

Груевски и од Хојт Ји побарал избори, не кажува што му рекол гостинот

Репортер - 01.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со Никола Попоски, Никола Тодоров, Трајко Велјановски, Владимир Ѓорчев и Александар Николоски оствари средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, ...

Груевски на средба со Хојт Ји: СДСМ се виновни за случувањата во Собранието, решение се нови избори

Стандард - 01.05.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји му ги соопштил ставовите за најновите случувања, политичката ситуација и аспектите за излез од нејзе.

Средба Груевски-Хојт Ји: Претседателот на Собранието е избран незаконски, потребни се нови избори

Нетпрес - 01.05.2017

Како што стои во соопштението, од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше истакнато дека Македонија се наоѓа во длабока политичка криза подолг период и многу работи претходеа на ваквата ситуација, а сето ова резултираше со влез на народ во Собранието.

ВИДЕО Хојт Ји на средба со Иванов

Press24 - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, заедно со американскиот амбасадор Џес Бејли се сретна со Ѓорге Иванов во претседателската вила, пренесува А1он Ова е прва средба на Хојт Ји.

ГРУЕВСКИ СЕ СРЕТНА СО ХОЈТ ЈИ: Само нови избори се излез од кризата

Телеграф - 01.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ не поддржува физичко насилство, но во исто време го осудува и политичкото насилство кое го направи СДСМ врз институциите, деловникот, законите и уставот,велат од ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната средба ...

(ВИДЕО) Хојт Ји и Бејли се изнасмеаја на прашањето дали Трамп знае дека Ји е во Македонија

Репортер - 01.05.2017

Новинар на Сител го праша Хојт Ји дали некој на повисоко ниво во Стејт департментот ја одобрил неговата посета и дали воопшто знаат за неговата посета на Македонија, или дошол самиот на своја желба.

Журнал: Заев од грчките плажи на средба со Хојт Ји

Нетпрес - 01.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев директно од грчките плажи пристигнал на денешната средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, објави порталот „Журнал.нет“.

Хојт Ји не гледа причина „парламентарното мнозинство да не добие шанса да формира влада“

Нетпрес - 01.05.2017

Не гледаме причина парламентарното мнозинство да не добие шанса да формира влада, убедени сме дека политичките челници треба најдат решение за кризата, рече во понеделникот попладнето заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски ...

Хојт Ји на средби со политичките лидери

+инфо - 01.05.2017

Ји треба да се сретне со претседателот на државата Ѓорге Иванов, со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на СДСМ Зоран Заев. Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, кој е во дводневна посета на ...

На средбата со Хојт Ји Иванов рече дека проблемите за состав на влада се надминливи

МКД - 01.05.2017

Ако постои вистинско лидерство од претседателите на парламентарните партии, правната и политичката пречка за определување на мандат за состав на влада се надминливи. Бараме САД, како стратешки партнери на Република Македонија, да помогнат за ...

Иванов: САД да помогнат за отстранување на пречките што ќе овозможат доделување мандат на мнозинството

Макфакс - 01.05.2017

САД, како стратешки партнери на Република Македонија, да помогнат за пречките да се отстранат и да се овозможи парламентарното мнозинство да го добие мандатот. Ова му било соопштено во понеделник на Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот на државниот ...

Хојт Ји денеска треба да се сретне со Иванов, Џафери, Заев и Груевски

Нова ТВ - 01.05.2017

Заменик помошникот на американскиот државен секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Хојт Брајан Ји денеска треба да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, новоизбраниот претседател на Собранието Талат Џафери и со лидерите на ВМРО ДПМНЕ и ...

Џафери: Јас сум офицер и никогаш не се повлекувам

Press24 - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, кој е во дводневна посета на Македонија, денеска ги продолжи средбите со државниот врв и со лидерите на политичките партии.

Иванов: САД да помогнат за отстранување на пречките што ќе овозможат доделување мандат на мнозинството

Репортер - 01.05.2017

САД, како стратешки партнери на Република Македонија, да помогнат за пречките да се отстранат и да се овозможи парламентарното мнозинство да го добие мандатот. Ова му било соопштено во понеделник на Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот на државниот ...

Иванов по средбата со Хојт Ји: Нема мандат за Заев и парламентарното мнозинство, САД да помогнат

Стандард - 01.05.2017

Претседателот на Македонија, Ѓеорѓе Иванов денеска оствари средба со Хојт Брајан Ји, заменик помошник на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на Соединетите Американски Држави.

Иванов: САД да помогнат за отстранување на пречките што ќе овозможат доделување мандат на мнозинството

Кајгана - 01.05.2017

САД, како стратешки партнери на Република Македонија, да помогнат за пречките да се отстранат и да се овозможи парламентарното мнозинство да го добие мандатот. Ова му било соопштено на Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот на државниот секретар за ...

Иванов на средбата со Хојт Ли предупреди на преседаните кои ги поткопуваат демократските процеси, а платформата не може ...

Нетпрес - 01.05.2017

Преседаните со кои се воведува практика а нелегалното станува легално, ги поткопува основните демократски принципи, рече во понеделникот македонскиот претседател Ѓорге Иванов, алудирајќи на изборот на Талат Џафери без процедури за собраниски спикер ...

Иванов: Платформата од Тирана не може да биде услов, ниту основа за формирање Влада во РМ

Press24 - 01.05.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими г. Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на Соединетите Американски Држави.

Џафери: Јас сум офицер и никогаш не се повлекувам

Сител - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, кој е во дводневна посета на Македонија, денеска ги продолжи средбите со државниот врв и со лидерите на политичките партии.

Хојт Ји ќе се сретне со политичките лидери

Стандард - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, кој е во дводневна посета на Македонија, денеска треба да ги продолжи средбите со државниот врв и со лидерите на политичките партии застапени во Парламентот.

Средба Иванов- Хојт Ји: Единствено преку дијалог мора да се бараат решенија

Курир - 01.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, денеска го прими Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на Соединетите Американски Држави, информираат од кабинетот на претседателот.

Хојт Ји на средби со политичките лидери

Сител - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, кој е во дводневна посета на Македонија, денеска треба да ги продолжи средбите со државниот врв и со лидерите на политичките партии застапени во Парламентот.

Хојт Ји на средби со политичките лидери

Репортер - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, кој е во дводневна посета на Македонија, денеска треба да ги продолжи средбите со државниот врв и со лидерите на политичките партии застапени во Парламентот.

Хојт Ји на средби со државниот врв и лидерите на СДСМ и ВМРО - ДПМНЕ

Сител - 01.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска на средбата со Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на САД, го осуди секое политичко и физичко насилство и истакна дека единствено ...

Џафери: САД го поддржуваат мојот избор (ВИДЕО)

+инфо - 01.05.2017

Од моја страна јас кажав дека ќе се потрудам да бидам претседател на сите пратеници на Собранието, рече Џафери по средбата со Хојт Брајан Ји. Претседателот на Собранието, Талат Џафери по средбата со заменик помошникот државен секретар на САД за ...

Иванов: САД да помогнат да се овозможи парламентарното мнозинство да го добие мандатот

+инфо - 01.05.2017

Платформата од Тирана не може да биде услов ниту, пак, основа за формирање Влада во Република Македонија, му рекол Иванов на мериканскиот дипломат. Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска на средбата со Хојт Брајан Ји, ...

Џафери: Од утре ќе се обидам да го ставам Собранието во функција

Канал 77 - 01.05.2017

По средбата со Хојт Ји, новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, изјави дека од утре ќе се обиде да го стави Собранието во функција. Тој не прецизираше кога ќе му испрати писмо на Иванов за новото парламентарно мнозинство и кога ќе закаже ...

Иванов ретерира, ќе има ли мандат за Заев?

Фактор - 01.05.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими г. Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на Соединетите Американски Држави.

Хојт Ји денеска на средби со претседателите Иванов и џафери и лидерите Груевски и Заев

Локално - 01.05.2017

Заменик помошникот на американскиот државен секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Хојт Брајан Ји кој од вчера престојува во Македонија денеска, како што е предвидено, треба да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, новоизбраниот ...

Иванов: САД да помогнат за отстранување на пречките што ќе овозможат доделување мандат на мнозинството

Точка - 01.05.2017

САД, како стратешки партнери на Република Македонија, да помогнат за пречките да се отстранат и да се овозможи парламентарното мнозинство да го добие мандатот. Ова му било соопштено во понеделник на Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот на државниот ...

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: Никола Груевски и натаму не се откажува од налудничавото сценарио за рушење на Македонската држава

Локално - 01.05.2017

Во време кога високиот дипломат на САД, Хојт Ји, прави сериозни напори, на уставен, мирен и демократски начин Македонија да излезе од кризата и да се избере нова Влада, одговорноста е сепак на македонските политичари и медиумите.

Средба Заев – Ји: Сите да ги поддржат демократските процеси за да се формира новата Влада!,

Бриф - 01.05.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска се сретна со заменикот помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, придружуван од ...

Средба Груевски-Хојт Ји: Претседателот на Собранието е избран незаконски, потребни се нови избори

еМагазин - 01.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји ги соопштил ставовите за најновите случувања во земјата, политичката ситуација и аспектите за излез ...

Ји по средбите со политичарите

Тера - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, по средбите со политичките лидери изминативе два дена, во изјава за медиумите рече дека е време за формирање нова влада која итно ќе работи на реформите за да се ...

Хојт Ји на средби со Џафери, Заев, Груевски и Иванов

еМагазин - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, кој е во дводневна посета на Македонија, денеска треба да ги продолжи средбите со државниот врв и со лидерите на политичките партии застапени во Парламентот.

АМЕРИКАНСКИОТ ДИПЛОМАТ ВО СКОПЈЕ: Хојт Ји денес разговара со Иванов, Заев и Груевски

Фактор - 01.05.2017

Високиот функционер на американскиот Стејт департмент Брајн Хојт Ји во неделата после пладне почна разговори со највисоките претставници на власта и опозицијата во Македонија. Заменик помошникот на државниот секретар на САД за европски и еврозазиски ...

(ВИДЕО) Хојт Ји: Талат Џафери е претседател на Собранието, потребно е формирање нова влада

Либертас - 01.05.2017

За заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји нема никакви дилеми околу тоа дека Талат Џафери е претседател на Собранието, дека собраниското мнозинство има одговорност да формира нова влада и дека за сите дилеми ...

Средба Груевски – Хојт Ји: Според ВМРО-ДПМНЕ политичкото насилство го предизвика физичкото насилство

Локално - 01.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска, заедно со Никола Попоски, Никола Тодоров, Трајко Велјановски, Владимир Ѓорчев и Александар Николоски оствари средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан ...

Заев на средбата со Ји: Сите да ги поддржат демократските процеси за новата Влада!

Мета - 01.05.2017

Изразена е поддршка за демократските процеси во Република Македонија, кои по кредибилните избори продолжија со избор на нов собраниски претседател од редовите на парламентарното мнозинство, а ќе резултираат со избор на нова Влада во Македонија, вели ...

Хојт Ји денеска со Иванов, Џафери, Груевски, Заев и со невладините

Мета - 01.05.2017

Заменик-помошникот на американскиот државен секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Хојт Брајан Ји, кој од вчера престојува во Македонија, денеска, како што е предвидено, треба да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, новоизбраниот ...

Заев по средбата со Хојт Ји: Сите да ги поддржат демократските процеси за формирање на Влада

еМагазин - 01.05.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска се сретна со заменикот помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, придружуван од ...

ИВАНОВ-Хојт ЈИ: До колку постои вистинско лидерство мандатот за состав на Влада е надминлив проблем

Локално - 01.05.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими г. Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на Соединетите Американски Држави.

Хојт Ји: Избран е претседател на Собранието, лидерите да расправаат во парламентот

Мета - 01.05.2017

Заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Евроазија на САД, Хојт Брајан Ји, во својата изјава по дводневните средби во Скопје, го осуди насилството во Собранието и порача дека е избран нов претседател на парламентот.

Заев на средбата со Ји: Сите да ги поддржат демократските процеси за да се формира новата Влада!

Либертас - 01.05.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска се сретна со заменикот помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, придружуван од ...

Хојт Ји на средба со Иванов

Тера - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји претпладнево дојде во претседателската вила на Водно каде започна средбата со Ѓорѓе Иванов. Хојт Ји на средбата е придружуван и од американскиот амбасадор во ...

Џафери по средбата со Хојт Ји: Од утре ќе се обидам да го ставам Собранието во функција

Мета - 01.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери по средбата со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, рече дека од утре ќе се обиде да го стави Собранието во функција и дека присуството на Ји уште еднаш ја ...

(ВИДЕО) Иванов расположен на средбата со Хојт Ји

Фактор - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји претпладнево имаше средба со шефот на државата. Хојт Ји заедно со американскиот амбасадор во земјава Џес Бејли дојде во претседателската вила на Водно.

ВМРО-ДПМНЕ и по средбата со Хојт Ји бара нови избори

Фактор - 01.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ предводени од Никола Груевски и по денешната средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји остануваат на ставот дека единствено решение од кризата се нови избори на кои ќе се ...

Груевски на средбата со Хојт Ји: Нелегален е изборот на Џафери

Мета - 01.05.2017

Не го поддржуваме физичкото насилство, но во исто време го осудуваме политичкото насилство кое го направи СДСМ врз институциите, деловникот, законите и Уставот, му порачале претставниците на ВМРО-ДПМНЕ на заменик-помошникот државен секретар на САД ...

Груевски се сретна со Хојт Ји: Нови избори се најбрз и најдобар начин за излез од кризата

Република - 01.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји ги соопштил ставовите за најновите случувања во земјата, политичката ситуација и аспектите за излез ...

На што се должи омекнувањето на ставот на Иванов

Локално - 01.05.2017

Дали посетата на американскиот претставник Хојт Ји е вовед во конечна разрешница на политичката криза во земјава. Шефот на државата, Ѓорѓе Иванов – по средбата со Хојт Ји – ги омекна ставовите, информира ТВ24.

Иванов со Хојт Ји: Пречките за влада се надминливи, но со запазување на унитарноста

Мета - 01.05.2017

Македонскиот претседател на денешната средба со заменик помошник на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на САД порачал дека се надминливи пречките за доделување мандат за влада, но само доколку постои вистинска определба на лидерите ...

Груевски и од Хојт Ји побарал избори, не кажува што му рекол гостинот

Либертас - 01.05.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со Никола Попоски, Никола Тодоров, Трајко Велјановски, Владимир Ѓорчев и Александар Николоски оствари средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, ...

Чилиманов: Посетата на Хојт Ји може да биде почеток на крајот

Република - 01.05.2017

Посетата на Хојт Ји може да биде почеток на крајот, оценува новинарот Цветин Чилиманов, дел од иницијата „Стоп операција Сорос“. Во политичкиот магазин „Кворум“ на РСМ тој посочи дека она што го прават тие добива голема поддршка и во сенатот и во ...

(ВИДЕО) Џафери по средбата со Хојт Ји: Од утре ќе ја ставам во функција работата на Собранието

Либертас - 01.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери по средбата со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, рече дека САД го поддржуваат неговиот избор како и натамошните процеси за фунционалност на сите институции, ...

ВИДЕО: Хојт Ји и Бејли се изнасмеаја на прашањето дали Трамп знае дека Ји е во Македонија

Либертас - 01.05.2017

Новинар го праша Хојт Ји дали некој на повисоко ниво во Стејт департментот ја одобрил неговата посета и дали воопшто знаат за неговата посета на Македонија, или дошол самиот на своја желба.

(ВИДЕО) Хојт Ји се изнасмеа на прашање на Сител: Ja одобри ли Трамп посетата на Скопје?

Локално - 01.05.2017

Новинарка на Сител го праша помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји дали американскиот претседател Доналд Трамп знае и ја одобрил неговата посета во Скопје, на што тој, заедно со Бејли се изнасмеа и одговори: „Јас сум ...

ФОТО: Првомајско кафе на Заев и Џафери по средбите со Хојт Ји

Либертас - 01.05.2017

По средбите со Хојт Ји, Зоран Заев и Талат Џафери веројатно си разменуваат впечатоци седнати на кафе, пренесе МКД.мк ...

(ВИДЕО) Новинар од провладин медиум се посрамоти пред Хојт Брајан Ји

Бриф - 01.05.2017

Новинар од една национална телевизија денеска на американскиот дипломат Хојт Брајан Ји му постави прашање „Кој поточно ја одобри вашата посета во Македонија“? Неумесното прашање кое беше поставено може да го слушнете во 9.37 минута од прес ...

Хојт Ји денеска на средби со новиот претседател на Собранието Џафери, со Иванов и со партиските лидери

Либертас - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, кој е во дводневна посета на Македонија, денеска треба да ги продолжи средбите со државниот врв и со лидерите на политичките партии застапени во Парламентот.

ВИДЕО: Хојт Ји на средба со Груевски, но не во Собранието, туку во Клубот на пратеници

Либертас - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји влезе на средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во Клубот на пратениците, пренесе А1он . На средбата освен Груевски, дојде и пратеникот Владимир Ѓорчев.

Џафери: Јас сум офицер и никогаш не се повлекувам

Пулс24 - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, кој е во дводневна посета на Македонија, денеска ги продолжи средбите со државниот врв и со лидерите на политичките партии.

Заев на средбата со Ји: Сите да ги поддржат демократските процеси за новата Влада!

Локално - 01.05.2017

Изразена е поддршка за демократските процеси во Република Македонија, кои по кредибилните избори продолжија со избор на нов собраниски претседател од редовите на парламентарното мнозинство, а ќе резултираат со избор на нова Влада во Македонија, вели ...

Џафери по средбата со Хојт Ји: Од утре ќе се обидам да го ставам Собранието во функција

Локално - 01.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, по средбата со заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Евроазија на Стејт департментот, Хојт Брајан Ји, рече дека од утре ќе се обиде да го стави Собранието во функција и дека присуството на Ји ...

ДС: Нова влада за стабилна Македонија

Либертас - 01.05.2017

Соопштение на ДС: Во време кога високиот дипломат на САД, Хојт Ји, прави сериозни напори, на уставен, мирен и демократски начин Македонија да излезе од кризата и да се избере нова Влада, одговорноста е сепак на македонските политичари и медиумите.

ВИДЕО: Хојт Ји на средба со Иванов

Либертас - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, заедно со американскиот амбасадор Џес Бејли се сретна со Ѓорге Иванов во претседателската вила, пренесе А1он . Ова е прва средба на Хојт Ји.

Средбата меѓу лидерот на ВМРО- ДПМНЕ Никола Груевски и заменикот помошен државен секретар Хојт Брајан Ји

Пулс24 - 01.05.2017

Средбата меѓу лидерот на ВМРО- ДПМНЕ Никола Груевски и заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји се одржува во Клуб на пратеници. Пред средбата со Груевски, Хојт се сретна со Иванов, Џафери и ...

Иванов побарал од Ји, САД да помогне да се отстранат пречките за Заев да го добие мандатот

Либертас - 01.05.2017

Ви го пренесуваме соопштението од кабинетот на Иванов издадено по средбата со Хојт Ји: Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими г. Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски ...

Средба Иванов - Хојт Ји: САД да помогнат да се надминат пречките Заев да го добие мандатот

еМагазин - 01.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска на средбата со Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на САД, го осуди секое политичко и физичко насилство и истакна дека единствено ...

Хојт Ји на средба со Груевски

МК News - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји влезе на средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во Клубот на пратениците. На средбата освен Груевски, дојде и пратеникот Влатко Ѓорчев Претходно Хојт Ји имаше ...

ВО ЖИВО: Изјава на Хојт Ји

Либертас - 01.05.2017

Следете ја во живо изјавата на заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји по средбата на лидерите на парламентарните партии, собранискиот спикер Талат Џафери и претседателот Ѓорге Иванов, од преносот на А1он ...

(ВО ЖИВО) Изјава на Хојт Ји

Локално - 01.05.2017

Следете ја во живо изјавата на заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји по средбата на лидерите на парламентарните партии, собранискиот спикер Талат Џафери и претседателот Ѓорге Иванов.

Средба на претседателот Иванов со Хојт Ји

Тера - 01.05.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими г. Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на Соединетите Американски Држави.

Хојт Ји на средби со политичките лидери

Република - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, кој е во дводневна посета на Македонија, денеска треба да ги продолжи средбите со државниот врв и со лидерите на политичките партии застапени во Парламентот.

ИВАНОВ КАТЕГОРИЧЕН:Платформата од Тирана не може да биде услов ниту, пак, основа за формирање Влада во Република ...

Пулс24 - 01.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, денеска го прими Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на Соединетите Американски Држави, информираат од кабинетот на претседателот.

Заев се сретна со Хојт Ји: Новиот спикер е избран законски, Иванов ќе биде информиран за новото мнозинство

Точка - 01.05.2017

Новиот претседателот на Собранието е избран законски и легитимно, согласно Деловникот, законите и Уставот. Продолжуваме да ги движиме процесите посветено и мудро и во следниот период ќе пристапиме кон формирање на новата реформска Влада.

Хојт Ји се сретна со Груевски и Заев - има ли некакво решение?

Фактор - 01.05.2017

Откако ја заврши средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји влезе на средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во Клубот на пратениците.

Иванов – Хојт Ји: Не го давал мандатот без гаранции од Заев

Канал 77 - 01.05.2017

Иванов истакнал, односно ги повторил неговите претходни барања дека ќе бара гаранции од Заев дека унитарноста на државата ќе биде сочувана за да му го даде мандатот, соопштуваат од Кабинетот на претседателот по денешната средба помеѓу Претседателот ...

Хојт ји: Апелираме парламентарното мнозинство што побргу да формира влада

Бриф - 01.05.2017

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, по средбите со политичките лидери изминативе два дена, во изјава за медиумите рече дека е време за формирање нова влада која итно ќе работи на реформите за да се ...

Чилиманов за РСМ: На Бејли и неговите соработници јасно им е дека се огрешиле

Пулс24 - 01.05.2017

Посетата на Хојт Ји може да биде почеток на крајот, оценува новинарот Цветин Чилиманов, дел од иницијата „Стоп операција Сорос“. Во политичкиот магазин „Кворум“ на РСМ тој посочи дека она што го прават тие добива голема поддршка и во сенатот и во ...

Иванов категоричен: Платформата од Тирана не може да биде услов, ниту пак основа за формирање влада во Република ...

Република - 01.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, денеска го прими Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на Соединетите Американски Држави, информираат од кабинетот на претседателот.

Хојт Ји: Пратениците кукавички беа нападнати, време е да се формира нова влада

Фактор - 01.05.2017

По завршувањето на средбите со сите политички лидери заменик државниот секретар на САД Хојт Брајан Ји ги испрати главните пораки пред медиумите со кои жестоко ги осуди нападите во Собранието и порача дека сега мора да се формира нова реформска ...

(ВИДЕО) Хојт Ји: Талат Џафери е претседател на Собранието, потребно е формирање нова влада

Локално - 01.05.2017

За заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји нема никакви дилеми околу тоа дека Талат Џафери е претседател на Собранието, дека собраниското мнозинство има одговорност да формира нова влада и дека за сите дилеми ...

Средба Џафери-Хојт Ји: Уште утре ќе се обидам да проработи Собранието

еМагазин - 01.05.2017

Присуството на американскиот заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји уште еднаш ја потврди поддршката што САД ја пружаат за изборот на претседател на Собранието и за поддршката во натамошните наши чекори во смисла на ...

Иванов: САД да помогнат парламентарното мнозинство да го добие мандатот

Бриф - 01.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов ја смири реториката. Тој по средбата со заменик помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Хојт Брајан Ји, излезе со соопштение во кое изјавува дека „дека доколку постои вистинско лидерство ...

Во живо обраќањето на Брајан Хојт Ји

Фактор - 01.05.2017

Заменик државниот секретар на Стејт Депратментот за Европа и Азија наскоро ќе се обрати пред македонската јавност на која ќе ги изнесе главните пораки за позициите на Соединетите Американски Држави поврзани со решавање на политичката криза во ...

Хојт Брајан Ји: Да се озвоможи формирање влада со нова програма за да тргнат реформите

еМагазин - 01.05.2017

Да се овозможи формирање влада со нова владина програма за да тргнат реформите, да се одвива бизнисот, редовно да се земаат плати. Ова е ставот што го делат САД, ЕУ, НАТО и Берлин, порача заменик помошникот државен секретар на САД Хојт Брајан Ји, ...

Груевски се виде со Хојт, но не откри ништо на новинарите

Фактор - 01.05.2017

Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, ја заврши средбата со Брајан Хојт Ји од Стејт Депарментот, но потоа не беше расположен да даде изјава за претставниците на медиумите, а ниту неговите сопартијци Николовски и Ѓорчев не беа дарежливи со ...

Хојт Ји на средба со Иванов, потоа со Џафери и со партиските лидери...

Н.Македонија - 01.05.2017

Хојт Ји на средба со Иванов, потоа со Џафери и со партиските лидери Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, заедно со американскиот амбасадор Џес Бејли се сретна со Ѓорге Иванов во претседателската вила.

Иванов : Почитување на унитарноста и меѓупартиски дијалог единствени решенија за излез од кризата...

Н.Македонија - 01.05.2017

Иванов : Почитување на унитарноста и меѓупартиски дијалог единствени решенија за излез од кризата Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, на денешната средбата со Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот на државниот секретар за европски и евроазиски ...

Хојт Брајан Ји: Да се овозможи формирање влада и продолжување на реформите...

Н.Македонија - 01.05.2017

Повтори дека САД се посветени да и помогнат на земјата да ги заврши реформите со цел да се приклучи во ЕУ и во НАТО Да се овозможи формирање влада со нова владина програма за да тргнат реформите, да се одвива бизнисот, редовно да се земаат плати.

Џафери : Посетата на Хојт Ји ја потврдува поддршката на САД за мојот избор за спикер...

Н.Македонија - 01.05.2017

Џафери : Посетата на Хојт Ји ја потврдува поддршката на САД за мојот избор за спикер По денешната средба со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји, новоизбраниот претседател на Собранието Талат Џафери изјави ...

Груевски-Ји: ВМРО-ДПМНЕ не поддржува физичко насилство, но осудува и политичко насилство...

Н.Македонија - 01.05.2017

Во однос на дебатата во Парламентот се вели дека беа користени сите законски и деловнички можности од страна на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната средба со заменик помошникот ...

Поддршка за демократските процеси за формирање на влада

Идивиди - 01.05.2017

-Поддршка за продолжување на демократските процеси во Република Македонија, кои по кредибилните избори и изборот на нов собраниски претседател од редовите на парламентарното мнозинство, треба да резултираат со избор на нова влада, била изразена на ...