TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опозиционата Лабуристичка партија размислува за уште едно гласање за доверба на британската премиерка Меј

Канал5 - 31.03.2019

Може да дојде време кога лабуристите во Велика Британија ќе свикаат уште едно гласање за доверба на премиерката Тереза Меј. Ова денеска го изјави портпаролката на опозиционата Лабуристичка партија, Емили Торнбери .

Тереза Меј не се откажува: Британската премиерка ќе се обиде по четврти пат да го донесе договорот пред пратениците

Алфа - 31.03.2019

Британската премиерка Тереза ​​Меј бара начин по четврти пат да го донесе на гласање во понеделник нејзиниот договор за Брегзит пред парламентот објави „BBC“. Опцијата на премиерката нема да биде единствената на дневен ред во понеделник, британските ...

Лабуристите барат уште едно гласање на доверба на Меј

Вечер - 31.03.2019

Емили Торнбери портпаролка на британската опозициска Лабуристичка партија денеска изјави дека најверојатно ќе мора да има уште едно гласање за доверба на Владата на премиерката Тереза Меј.

Лабуристите најавуваат уште гласање на доверба на Меј

Опсервер - 31.03.2019

Портпаролката на британската опозициска Лабуристичка партија Емили Торнбери денеска изјави дека најверојатно ќе мора да има уште едно гласање за доверба на Владата на премиерката Тереза Меј.

Лабуристите најавуваат повторно гласање на доверба на Меј

1tv - 31.03.2019

Портпаролката на британската опозициска Лабуристичка партија Емили Торнбери денеска изјави дека најверојатно ќе мора да има уште едно гласање за доверба на Владата на премиерката Тереза Меј.

Меј се соочува со целосно уривања на нејзината влада

Нетпрес - 31.03.2019

Неколку министри во владата на британската премиерка Тереза Меј многу веројатно може да поднесат оставки како резултат на несогласувањето со условите за истапувањето на земјата од Европската унија, а истовремено нејзините конзервативци се двоумат ...

МОЖНИ И НОВИ ИЗБОРИ: Британски министри со закани до Тереза Меј дека ќе поднесат оставка поради Брегзит

Фактор - 31.03.2019

Министри од владата на премиерката Тереза Мај се заканија дека ќе поднесат оставка како последица од спорот околу Брегзит, објави Ројтерс. Најмалку шестмина министри приврзаници на останувањето во Европската унија (ЕУ) ќе поднесат оставка, ако Меј ...

Лабуристите најавуваат уште гласање на доверба на Меј

MakPress - 31.03.2019

Портпаролката на британската опозициска Лабуристичка партија Емили Торнбери денеска изјави дека најверојатно ќе мора да има уште едно гласање за доверба на Владата на премиерката Тереза Меј.

Тереза Меј упорна: Не се откажува, ќе се обиде и четврти пат Договорот за Брегзит да го стави на гласање

Сител - 30.03.2019

Британската премиерка Тереза Мај бара начин својот договор за Брегзит по четврти пат да го изнесе пред Парламентот на гласање в понеделник. Опцијата на премиерката нема да биде единствена на дневен ред в понеделник, туку британските пратеници ќе ги ...

Меј не се откажува: Ќе бара и четврто гласање за Договорот за Брегзит

Нова ТВ - 30.03.2019

Тереза ​​Меј и нејзиниот кабинет бараат начин да го вратат во живот Договорот за излез од ЕУ преку четврти обид за негово изгласување во Парламентот. Премиерката вели дека на Велика Британија и треба “алтернативен начин”, по поразот што го доживеа ...

И Брисел се прашува: што сега со Брегзит?

Deutsche Welle - 30.03.2019

Откако британскиот парламент третпат го одби договорот за Брегзит, во Брисел се разгледуваат само уште две сценарија – или ново продолжение на рокот за Брегзит или заминување без договор. Дали Лондон ќе го плати цехот? И што сега? Долниот дом на ...

Тереза Меј не се откажува,ќе бара четврто гласање за „поразениот“ договор??

Канал5 - 30.03.2019

Премиерката на Велика Британија Тереза Меј бара начин својот договор за Брегзит по четврти пат да го изнесе пред парламентот на гласање во понеделник, пренесува ББЦ. Опцијата на Меј нема да биде единствена на дневниот ред на Парламентот во ...

Велика Британија и Европската унија се лизгаат на тенок но долг лед

Канал5 - 30.03.2019

Велика Британија и Европската унија се лизгаат на тенок но долг лед.Иако повторно поразена, Тереза Меј ниту овој пат не се откажува. Пратениците од долниот дом во Парламентот не му дадоа ни трета среќа на Договорот за Брегзит и зададоа сериозен удар ...

Тереза Меј не се откажува: договорот за брегзит по четврти пат на гласање?

МКД - 30.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј бара начини својот договор за излегувањето од Европската Унија по четврти пат да го изнесе на гласање во парламентот во понеделник, јавува Би-би-си . Опцијата на премиерката не би била единствената на дневниот ред во ...

Тереза Меј се обидува договорот за Брегзит по четврти пат да го стави на гласање

Вечер - 30.03.2019

Британската премиерка Тереза Мај бара начин својот договор за Брегзит по четврти пат да го изнесе пред Парламентот на гласање в понеделник. Опцијата на премиерката нема да биде единствена на дневен ред в понеделник, туку британските пратеници ќе ги ...

Тереза Меј се обидува договорот за Брегзит по четврти пат да го стави на гласање

А1 On - 30.03.2019

Британската премиерка Тереза Мај бара начин својот договор за Брегзит по четврти пат да го изнесе пред Парламентот на гласање в понеделник. Опцијата на премиерката нема да биде единствена на дневен ред в понеделник, туку британските пратеници ќе ги ...

Неуспесите ја принудуваат Меј да осмисли нов пристап

Н.Македонија - 30.03.2019

Британската премиерка Тереза Мај бара начин својот договор за брегзит по четврти пат да го изнесе пред парламентот на гласање в понеделник. Опцијата на премиерката нема да биде единствена на дневен ред в понеделник, туку британските пратеници ќе ги ...

Тереза Меј се обидува договорот за Брегзит по четврти пат да го стави на гласање

Курир - 30.03.2019

Британската премиерка Тереза Мај бара начин својот договор за Брегзит по четврти пат да го изнесе пред Парламентот на гласање в понеделник. Опцијата на премиерката нема да биде единствена на дневен ред в понеделник, туку британските пратеници ќе ги ...

Тереза Меј се обидува договорот за Брегзит по четврти пат да го стави на гласање

Република - 30.03.2019

Британската премиерка Тереза Мај бара начин својот договор за Брегзит по четврти пат да го изнесе пред Парламентот на гласање в понеделник. Опцијата на премиерката нема да биде единствена на дневен ред в понеделник, туку британските пратеници ќе ги ...

Црна Гуја, брегзит и англиската кралица

+инфо - 30.03.2019

И кој да ги спаси Англичаните сега од Црната Гуја? Последното што им преостана е да ѝ пишат на кралицата и да се потпрат на нејзината сомилост и разбирање. Тие барем имаат кралица. Да, имаат и кралица и целосно функционална демократија – до неодамна ...

Меј ќе бара четврто гласање за договорот за брегзит

Макфакс - 30.03.2019

Британската премиерка, Тереза Меј и членовите на нејзиниот кабинет бараат начин договорот за брегзит да го стават на гласање по четврти пат во Долниот дом на парламентот, пренесе „Би-би-си“.

Тереза Меј се обидува договорот за Брегзит по четврти пат да го стави на гласање

1tv - 30.03.2019

Британската премиерка Тереза Мај бара начин својот договор за Брегзит по четврти пат да го изнесе пред Парламентот на гласање в понеделник. Опцијата на премиерката нема да биде единствена на дневен ред в понеделник, туку британските пратеници ќе ги ...

Тереза Меј се обидува договорот за Брегзит по четврти пат да го стави на гласање

Опсервер - 30.03.2019

Британската премиерка Тереза Мај бара начин својот договор за Брегзит по четврти пат да го изнесе пред Парламентот на гласање в понеделник. Опцијата на премиерката нема да биде единствена на дневен ред в понеделник, туку британските пратеници ќе ги ...

Тереза Меј се обидува договорот за Брегзит по четврти пат да го стави на гласање

Либертас - 30.03.2019

Британската премиерка Тереза Мај бара начин својот договор за Брегзит по четврти пат да го изнесе пред Парламентот на гласање в понеделник. Опцијата на премиерката нема да биде единствена на дневен ред в понеделник, туку британските пратеници ќе ги ...

Меј се обидува договорот за Брегзит по четврти пат да го стави на гласање

Локално - 30.03.2019

Британската премиерка Тереза Мај бара начин својот договор за Брегзит по четврти пат да го изнесе пред Парламентот на гласање в понеделник. Опцијата на премиерката нема да биде единствена на дневен ред в понеделник, туку британските пратеници ќе ги ...

Тереза Меј се обидува договорот за Брегзит по четврти пат да го стави на гласање

24Инфо - 30.03.2019

Британската премиерка Тереза Мај бара начин својот договор за Брегзит по четврти пат да го изнесе пред Парламентот на гласање в понеделник. Опцијата на премиерката нема да биде единствена на дневен ред в понеделник, туку британските пратеници ќе ги ...

Тереза Меј не се откажува: Британската премиерка ќе се обиде по четврти пат да го донесе договорот пред пратениците

Денар - 30.03.2019

Британската премиерка Тереза ​​Меј бара начин по четврти пат да го донесе на гласање во понеделник нејзиниот договор за Брегзит пред парламентот објави BBC. Опцијата на премиерката нема да биде единствената на дневен ред во понеделник, британските ...

ТЕРЕЗА МЕЈ ВО „НЕБРАНО“: Дали ќе има и четврт договор за Брегзит?

Фактор - 30.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј ја разгледува можноста на парламентот по четврти пат да му поднесе договор за отстапување на земјата од членството во Европската унија. Како што пренесуваат британските медиуми, владата планира на пратениците да им ...

Тереза Меј се обидува договорот за Брегзит по четврти пат да го стави на гласање

MakPress - 30.03.2019

Британската премиерка Тереза Мај бара начин својот договор за Брегзит по четврти пат да го изнесе пред Парламентот на гласање в понеделник. Опцијата на премиерката нема да биде единствена на дневен ред в понеделник, туку британските пратеници ќе ги ...

Истекува рокот за Брегзит, ЕУ се подготвува за сите опции

Сител - 29.03.2019

Рокот за излегување на Обединетото Кралство од Европска Унија истекува денеска, согласно договорениот календар помеѓу двете страни, но во отсуство на јасна позиција од британска страна, ЕУ се подготвува за Брегзит без договор, јави дописничката на ...

Макрон: Франција е „најподготвена земја” во случај да нема договор за Брегзит

Сител - 29.03.2019

Франција е „најподготвената земја”, меѓу оние кои се директно засегнати и кои ќе мораат да се справат со последиците од Брегзит без договор, дури и ако е потребно да се „забрзаат” подготовките и да се преговара со Лондон за риболовот, изјави ...

Британскиот Парламент денеска по третпат го отфрли договорот за Брегзит

Сител - 29.03.2019

Британскиот Парламент денеска по третпат го отфрли договорот за Брегзит, кој со Европската унија го договори премиерката Тереза Меј. Со 344 гласа против и 286 „за“, договорот не е усвоен во британскиот Парламент.

Велика Британија најверојатно ќе истапи од ЕУ на 12 април без договор

Нова ТВ - 29.03.2019

Велика Британија најверојатно ќе излезе од Европската унија за две недели без договор откако премиерката Тереза Меј не успеа да добие поддршка од пратениците за нејзиниот договор за повлекување, објави Европската комисија.

Трет пораз на Тереза Меј во парламентот, во игра остануваат две сценарија за „брегзит“

Алсат-М - 29.03.2019

Членовите на британскиот парламент по третпат го отфрлија планот за “брегзит” на премиерката Тереза Меј. Нејзиниот предлог за спшогодбено напуштање на Унијата беше отфрлен со 58 гласови разлика.

Пратениците третпат го отфрлија договорот на Тереза Меј за повлекување од ЕУ

МКД - 29.03.2019

Британските пратеници повторно го отфрлија договорот на Тереза Меј за повлекување од ЕУ, и покрај ограничениот формат. Ова е трет понижувачки пораз за премиерката, на денот кога беше планирано Велика Британија да ја напушти ЕУ.

Британскиот парламент третпат го одби планот за брегзит

Сакам да кажам - 29.03.2019

Британските пратеници по третпат го одбија планот на Тереза Меј за излегување на земјата од Европска Унија, овојпат со значително помала разлика од 58 гласови, фрлајќи го целиот процес во уште поголема конфузија.

Лондон: Трета среќа за Брегзит?

Deutsche Welle - 29.03.2019

Британската влада денеска ќе организира трето гласање за планот на Тереза Меј за Брегзит- но без политичката декларација. Спикерот на парламентот го одобри гласањето, но прашање е дали Владата има гласови? Барањето на британската премиерка Тереза ...

ЕК : Британија најверојатно ќе излезе од ЕУ без договор

Канал5 - 29.03.2019

Брегзит на 12 април е најверојантото сценарио на излезот на Британија од Европската Унија , објави денеска ЕК откако британскиот парламент по трет пат одби да го изгласа договорот. ,,Најверојатно сценарио е излез на 12 април без договор .

Британските пратеници денеска повторно гласаат за брегзитот

МКД - 29.03.2019

Британскиот парламент денес повторно ќе гласа за договорот за брегзит, но само за делот што се однесува на условите на излегувањето, а не и за политичката декларација за иднината на односите меѓу Велика Британија и ЕУ.

Европската комисија: Излегувањето на Британија без договор е најверојатното сценарио

МКД - 29.03.2019

Излегувањето на Британија од ЕУ на 12 април без договор е најверојатното сценарио , објави Европската комисија откако британскиот парламент по трет пат одби да го потврди договорот за раздружувањето.

Британскиот Парламент го отфрли договорот за Брегзит- вонреден самит на ЕУ

Нова ТВ - 29.03.2019

Британскиот Парламент денеска по третпат го отфрли договорот за Брегзит, кој со Европската унија го договори премиерката Тереза Меј. Со 344 гласа против и 286 „за“, договорот не е усвоен во британскиот Парламент.

Истекува рокот за Брегзит, ЕУ се подготвува за сите опции

24 Вести - 29.03.2019

Рокот за излегување на Обединетото Кралство од Европска Унија истекува денеска, согласно договорениот календар помеѓу двете страни, но во отсуство на јасна позиција од британска страна, ЕУ се подготвува за Брегзит без договор, јави дописничката на ...

Брегзит: Лондончани со страв гледаат кон иднината

Окно - 29.03.2019

Брик Лејн во источен Лондон, подолго време е познат по својот мултикултирализам, а од поново време и по зголемената урбана гентрификација – процес во кој старите градби се реновираат и овие неугледни наслелби се населуваат со побогати граѓани.

Британските пратеници по трет пат гласаа против Договорот за Брегзит

Р.С.Европа - 29.03.2019

Британските пратеници по трет пат гласаа против договорот на премиерката Тереза Меј за Брегзит, само две недели пред датумот за излегување на Велика Британија од ЕУ. Претседателот на Советот на ЕУ, Доналд Туск, веднаш по гласањето, на Твитер напиша ...

Истекува рокот за Брегзит, ЕУ се подготвува за сите опции

Алфа - 29.03.2019

Рокот за излегување на Обединетото Кралство од Европска Унија истекува денеска, согласно договорениот календар помеѓу двете страни, но во отсуство на јасна позиција од британска страна, ЕУ се подготвува за Брегзит без договор.

Британскиот Парламент повторно го отфрли договорот за Брегзит

Независен - 29.03.2019

Британскиот Парламент денеска по третпат го отфрли договорот за Брегзит, кој со Европската унија го договори премиерката Тереза Меј. Со 344 гласа против и 286 „за“ договорот не е усвоен во британскиот Парламент.

Оставка на Меј по финализирање на договорот за брегзит

Н.Македонија - 29.03.2019

Политичката криза во Британија дополнително се продлабочи откако ниту една од осумте опции за брегзит не доби мнозинство во парламентот. Британските пратеници ги одбија сите понудени различни опции за излегувањето на Британија од Европската Унија, ...

Британскиот Парламент повторно го отфрли договорот за Брегзит

Вечер - 29.03.2019

Британскиот Парламент денеска по третпат го отфрли договорот за Брегзит, кој со Европската унија го договори премиерката Тереза Меј. Со 344 гласа против и 286 „за“ договорот не е усвоен во британскиот Парламент.

Макрон: Франција е „најподготвена земја” во случај да нема договор за брегзит

Н.Македонија - 29.03.2019

Франција е „најподготвената земја”, меѓу оние кои се директно засегнати и кои ќе мораат да се справат со последиците од брегзит без договор, дури и ако е потребно да се „забрзаат” подготовките и да се преговара со Лондон за риболовот, изјави ...

Велика Британија најверојатно ќе истапи од ЕУ на 12 април без договор

Вечер - 29.03.2019

Велика Британија најверојатно ќе излезе од Европската унија за две недели без договор откако премиерката Тереза Меј не успеа да добие поддршка од пратениците за нејзиниот договор за повлекување, објави Европската комисија.

Велика Британија најверојатно ќе истапи од ЕУ на 12 април без договор

Н.Македонија - 29.03.2019

Велика Британија најверојатно ќе излезе од Европската унија за две недели без договор откако премиерката Тереза Меј не успеа да добие поддршка од пратениците за нејзиниот договор за повлекување, објави Европската комисија.

Истекува рокот за Брегзит, ЕУ се подготвува за сите опции

А1 On - 29.03.2019

Рокот за излегување на Обединетото Кралство од Европска Унија истекува денеска, согласно договорениот календар помеѓу двете страни, но во отсуство на јасна позиција од британска страна, ЕУ се подготвува за Брегзит без договор, јави дописничката на ...

Макрон: Франција е „најподготвена земја” во случај да нема договор за Брегзит

Вечер - 29.03.2019

Франција е „најподготвената земја”, меѓу оние кои се директно засегнати и кои ќе мораат да се справат со последиците од Брегзит без договор, дури и ако е потребно да се „забрзаат” подготовките и да се преговара со Лондон за риболовот, изјави ...

Велика Британија најверојатно ќе истапи од ЕУ на 12 април без договор

+инфо - 29.03.2019

Велика Британија најверојатно ќе излезе од Европската унија за две недели без договор откако премиерката Тереза Меј не успеа да добие поддршка од пратениците за нејзиниот договор за повлекување, објави Европската комисија.

Истекува рокот за Брегзит, ЕУ се подготвува за сите опции

Република - 29.03.2019

Рокот за излегување на Обединетото Кралство од Европска Унија истекува денеска, согласно договорениот календар помеѓу двете страни, но во отсуство на јасна позиција од британска страна, ЕУ се подготвува за Брегзит без договор, јави дописничката на ...

Макрон: Франција е „најподготвена земја” во случај да нема договор за Брегзит

Курир - 29.03.2019

Франција е „најподготвената земја”, меѓу оние кои се директно засегнати и кои ќе мораат да се справат со последиците од Брегзит без договор, дури и ако е потребно да се „забрзаат” подготовките и да се преговара со Лондон за риболовот, изјави ...

Рокот за Брегзит истекува, ЕУ се подготвува за сите опции

Вечер - 29.03.2019

Денеска истекува рокот за излегување на Обединетото Кралство од Европска Унија.Согласно договорениот календар помеѓу двете страни, но во отсуство на јасна позиција од британска страна, ЕУ се подготвува за Брегзит без договор Британскиот Парламент во ...

Вонреден Самит на ЕУ за Брегзит

+инфо - 29.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, свика на 10 април вонреден состанок на шефовите на држави и влади на ЕУ откако британскиот Парламент по третпат го отфрли договорот за Брегзит.

ЕК: Велика Британија најверојатно ќе излезе од ЕУ на 12 април без договор

Press24 - 29.03.2019

Излегувањето на Велика Британија од ЕУ на 12 април без договор е најверојатно сценарио, објави Европската комисија откако британскиот парламент по трет пат го одби предлогот на премиерката Тереза Меј за излез на земјата од Унијата.

Макрон: Франција е „најподготвена земја” во случај да нема договор за Брегзит

+инфо - 29.03.2019

Франција е „најподготвената земја”, меѓу оние кои се директно засегнати и кои ќе мораат да се справат со последиците од Брегзит без договор, дури и ако е потребно да се „забрзаат” подготовките и да се преговара со Лондон за риболовот, изјави ...

Истекува рокот за Брегзит, ЕУ се подготвува за сите опции

+инфо - 29.03.2019

Рокот за излегување на Обединетото Кралство од Европска Унија истекува денеска, согласно договорениот календар помеѓу двете страни, но во отсуство на јасна позиција од британска страна, ЕУ се подготвува за Брегзит без договор, јави дописничката на ...

Истекува рокот за Брегзит, ЕУ се подготвува за сите опции

Н.Македонија - 29.03.2019

Рокот за излегување на Обединетото Кралство од Европска Унија истекува денеска, согласно договорениот календар помеѓу двете страни, но во отсуство на јасна позиција од британска страна, ЕУ се подготвува за Брегзит без договор, јави дописничката на ...

Барние: Одобрување на договорот за брегзит од Парламентот гарантира напуштање на ЕУ на 22 мај

Н.Македонија - 29.03.2019

Главниот преговарач на ЕУ за брегзит Мишел Барние изјави дека блокирање на договорот за напуштање е „најдобар компромис” за двете страни и оти е од клучно значење за Лондон да се фокусира на договарање на нови односи со Унијата.

Британскиот Парламент повторно го отфрли договорот за брегзит

Н.Македонија - 29.03.2019

Британскиот Парламент денеска по третпат го отфрли договорот за брегзит, кој со Европската унија го договори премиерката Тереза Меј. Со 344 гласа против и 286 „за“ договорот не е усвоен во британскиот Парламент.

Макрон: Франција е „најподготвена земја” во случај да нема договор за Брегзит

Независен - 29.03.2019

Франција е „најподготвената земја”, меѓу оние кои се директно засегнати и кои ќе мораат да се справат со последиците од Брегзит без договор, дури и ако е потребно да се „забрзаат” подготовките и да се преговара со Лондон за риболовот, изјави ...

По третпат одбиен планот на Тереза Меј за излез на Британија од ЕУ

Макфакс - 29.03.2019

Британскиот парламент по третпат гласаше против планот на премиерката Тереза Меј за излегување на земјата од Европска Унија. Овој пат со значително помала разлика од 58 гласови. Гласањето се случи на денот кога Велика Британија требаше да ја напушти ...

Британскиот Парламент повторно го отфрли договорот за Брегзит

А1 On - 29.03.2019

Британскиот Парламент денеска по третпат го отфрли договорот за Брегзит, кој со Европската унија го договори премиерката Тереза Меј. Со 344 гласа против и 286 „за“ договорот не е усвоен во британскиот Парламент.

Британскиот Парламент по третпат го отфрли планот на Меј за Брегзит

AKO - 29.03.2019

Договорот за излез на Велика Британија од Европската Унија по третпат е отфрлен од британските парламентарци. Со 344 гласови против овој договор и 286 за, Тереза Меј го доживеа својот трет пораз, но таа не се откажува.

Вонреден Самит на ЕУ за брегзит

Н.Македонија - 29.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, свика на 10 април вонреден состанок на шефовите на држави и влади на ЕУ откако британскиот Парламент по третпат го отфрли договорот за брегзит.

Британија денеска требаше да ја напушти Европската Унија

Макфакс - 29.03.2019

Денеска е денот кога според распоредот утврден пред две години, Британија требаше да ја напушти Европската Унија. 29 март е важен момент во историјата на земјата и истовремено го славеа политичарите и избирачите кои се залагаа за брегзит и го ...

ЕК: Велика Британија најверојатно ќе излезе од ЕУ на 12 април без договор

Макфакс - 29.03.2019

Излегувањето на Велика Британија од ЕУ на 12 април без договор е најверојатно сценарио, објави Европската комисија откако британскиот парламент по трет пат го одби предлогот на премиерката Тереза Меј за излез на земјата од Унијата.

Британскиот парламент и по трет пат го отфрли Договорот за напуштање на ЕУ

Алфа - 29.03.2019

Пратениците во Британскиот парламент и по третпат го отфрлија Договорот на премиерката Тереза Меј со европските власти, со што излегувањето на Британија од ЕУ влегува во нова уште покомплицирана фаза.

Трето гласање за Брегзит – Британија не знае што сака

Алфа - 29.03.2019

Британија денеска требаше да ја напушти ЕУ, но поради хаосот кој владее на британската политичка сцена најавуваниот „развод“ не се случи. Наместо тоа во Британскиот парламент се одржува и трето гласање за планот на премиерката Тереза Меј за ...

Барние: Одобрување на договорот за Брегзит од Парламентот гарантира напуштање на ЕУ на 22 мај

Независен - 29.03.2019

Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит Мишел Барние изјави дека блокирање на договорот за напуштање е „најдобар компромис” за двете страни и оти е од клучно значење за Лондон да се фокусира на договарање на нови односи со Унијата.

ЕУ се подготвува за Брегзит без договор

Нетпрес - 29.03.2019

Рокот за излегување на Обединетото Кралство од Европска Унија истекува денеска, согласно договорениот календар помеѓу двете страни, но во отсуство на јасна позиција од британска страна, ЕУ се подготвува за Брегзит без договор, јави дописничката на ...

Истекува рокот за Брегзит, ЕУ се подготвува за сите опции

Либертас - 29.03.2019

Рокот за излегување на Обединетото Кралство од Европска Унија истекува денеска, согласно договорениот календар помеѓу двете страни, но во отсуство на јасна позиција од британска страна, ЕУ се подготвува за Брегзит без договор, јави дописничката на ...

Британскиот Парламент денеска по третпат го отфрли договорот за Брегзит

4NEWS - 29.03.2019

Британскиот Парламент денеска по третпат го отфрли договорот за Брегзит, кој со Европската унија го договори премиерката Тереза Меј. Со 344 гласа против и 286 „за“, договорот не е усвоен во британскиот Парламент.

Истекува рокот за Брегзит, ЕУ се подготвува за сите опции

Опсервер - 29.03.2019

Рокот за излегување на Обединетото Кралство од Европска Унија истекува денеска, согласно договорениот календар помеѓу двете страни, но во отсуство на јасна позиција од британска страна, ЕУ се подготвува за Брегзит без договор, јави дописничката на ...

Британскиот Парламент денеска по третпат го отфрли договорот за Брегзит

ТВ21 - 29.03.2019

Британскиот Парламент денеска по третпат го отфрли договорот за Брегзит, кој со Европската унија го договори премиерката Тереза Меј. Со 344 гласа против и 286 „за“, договорот не е усвоен во британскиот Парламент.

Истекува рокот за Брегзит, ЕУ се подготвува за сите опции

24Инфо - 29.03.2019

Рокот за излегување на Обединетото Кралство од Европска Унија истекува денеска, согласно договорениот календар помеѓу двете страни, но во отсуство на јасна позиција од британска страна, ЕУ се подготвува за Брегзит без договор, јави дописничката на ...

Макрон: Франција е „најподготвена земја” во случај да нема договор за Брегзит

Опсервер - 29.03.2019

Франција е „најподготвената земја”, меѓу оние кои се директно засегнати и кои ќе мораат да се справат со последиците од Брегзит без договор, дури и ако е потребно да се „забрзаат” подготовките и да се преговара со Лондон за риболовот, изјави ...

Велика Британија најверојатно ќе истапи од ЕУ на 12 април без договор

Локално - 29.03.2019

Велика Британија најверојатно ќе излезе од Европската унија за две недели без договор откако премиерката Тереза Меј не успеа да добие поддршка од пратениците за нејзиниот договор за повлекување, објави Европската комисија.

Истекува рокот за Брегзит, ЕУ се подготвува за сите опции

Бриф - 29.03.2019

Рокот за излегување на Обединетото Кралство од Европска Унија истекува денеска, согласно договорениот календар помеѓу двете страни, но во отсуство на јасна позиција од британска страна, ЕУ се подготвува за Брегзит без договор, јави дописничката на ...

Британскиот Парламент повторно го отфрли договорот за Брегзит

Опсервер - 29.03.2019

Британскиот Парламент денеска по третпат го отфрли договорот за Брегзит, кој со Европската унија го договори премиерката Тереза Меј. Со 344 гласа против и 286 „за“ договорот не е усвоен во британскиот Парламент.

Британскиот Парламент повторно го отфрли договорот за Брегзит

Либертас - 29.03.2019

Британскиот Парламент денеска по третпат го отфрли договорот за Брегзит, кој со Европската унија го договори премиерката Тереза Меј. Со 344 гласа против и 286 „за“ договорот не е усвоен во британскиот Парламент.

Британскиот Парламент повторно го отфрли договорот за Брегзит

1tv - 29.03.2019

Британскиот Парламент денеска по третпат го отфрли договорот за Брегзит, кој со Европската унија го договори премиерката Тереза Меј. Со 344 гласа против и 286 „за“ договорот не е усвоен во британскиот Парламент.

Британскиот Парламент повторно го отфрли договорот за Брегзит

Бриф - 29.03.2019

Британскиот Парламент денеска по третпат го отфрли договорот за Брегзит, кој со Европската унија го договори премиерката Тереза Меј. Со 344 гласа против и 286 „за“ договорот не е усвоен во британскиот Парламент.

Барние: Одобрување на договорот за Брегзит од Парламентот гарантира напуштање на ЕУ на 22 мај

Опсервер - 29.03.2019

Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит Мишел Барние изјави дека блокирање на договорот за напуштање е „најдобар компромис” за двете страни и оти е од клучно значење за Лондон да се фокусира на договарање на нови односи со Унијата.

Велика Британија најверојатно ќе истапи од ЕУ на 12 април без договор

Либертас - 29.03.2019

Велика Британија најверојатно ќе излезе од Европската унија за две недели без договор откако премиерката Тереза Меј не успеа да добие поддршка од пратениците за нејзиниот договор за повлекување, објави Европската комисија.

ЕК: Велика Британија најверојатно ќе излезе од ЕУ на 12 април без договор

24Инфо - 29.03.2019

Излегувањето на Велика Британија од ЕУ на 12 април без договор е најверојатно сценарио, објави Европската комисија откако британскиот парламент по трет пат го одби предлогот на премиерката Тереза Меј за излез на земјата од Унијата.

Барние: Одобрување на договорот за Брегзит од Парламентот гарантира напуштање на ЕУ на 22 мај

Бриф - 29.03.2019

Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит Мишел Барние изјави дека блокирање на договорот за напуштање е „најдобар компромис” за двете страни и оти е од клучно значење за Лондон да се фокусира на договарање на нови односи со Унијата.

По третпат одбиен планот на Тереза Меј за излез на Британија од ЕУ

Centar - 29.03.2019

Британскиот парламент по третпат гласаше против планот на премиерката Тереза Меј за излегување на земјата од Европска Унија. Овој пат со значително помала разлика од 58 гласови. Гласањето се случи на денот кога Велика Британија требаше да ја напушти ...

Британскиот Парламент повторно го отфрли договорот за Брегзит

24Инфо - 29.03.2019

Британскиот Парламент денеска по третпат го отфрли договорот за Брегзит, кој со Европската унија го договори премиерката Тереза Меј. Со 344 гласа против и 286 „за” договорот не е усвоен во британскиот Парламент.

Велика Британија најверојатно ќе истапи од ЕУ на 12 април без договор

Опсервер - 29.03.2019

Велика Британија најверојатно ќе излезе од Европската унија за две недели без договор откако премиерката Тереза Меј не успеа да добие поддршка од пратениците за нејзиниот договор за повлекување, објави Европската комисија.

Вонреден Самит на ЕУ за Брегзит

Опсервер - 29.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, свика на 10 април вонреден состанок на шефовите на држави и влади на ЕУ откако британскиот Парламент по третпат го отфрли договорот за Брегзит.

Британија денеска требаше да ја напушти Европската Унија

Centar - 29.03.2019

Денеска е денот кога, според распоредот утврден пред две години, Британија требаше да ја напушти Европската Унија. 29 март е важен момент во историјата на земјата и истовремено го славеа политичарите и избирачите кои се залагаа за брегзит и го ...

ЕК: Велика Британија најверојатно ќе излезе од ЕУ на 12 април без договор

Точка - 29.03.2019

Излегувањето на Велика Британија од ЕУ на 12 април без договор е најверојатно сценарио, објави Европската комисија откако британскиот парламент по трет пат го одби предлогот на премиерката Тереза Меј за излез на земјата од Унијата.

По третпат одбиен планот на Тереза Меј за излез на Британија од ЕУ

24Инфо - 29.03.2019

Британскиот парламент по третпат гласаше против планот на премиерката Тереза Меј за излегување на земјата од Европска Унија. Овој пат со значително помала разлика од 58 гласови. Гласањето се случи на денот кога Велика Британија требаше да ја напушти ...

Истекува рокот за Брегзит, ЕУ се подготвува за сите опции

1tv - 29.03.2019

Рокот за излегување на Обединетото Кралство од Европска Унија истекува денеска, согласно договорениот календар помеѓу двете страни, но во отсуство на јасна позиција од британска страна, ЕУ се подготвува за Брегзит без договор, јави дописничката на ...

Вонреден Самит на ЕУ за Брегзит

1tv - 29.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, свика на 10 април вонреден состанок на шефовите на држави и влади на ЕУ откако британскиот Парламент по третпат го отфрли договорот за Брегзит.

Британија денеска требаше да ја напушти Европската Унија

Точка - 29.03.2019

Денеска е денот кога според распоредот утврден пред две години, Британија требаше да ја напушти Европската Унија. 29 март е важен момент во историјата на земјата и истовремено го славеа политичарите и избирачите кои се залагаа за брегзит и го ...

ЕК: Велика Британија најверојатно ќе излезе од ЕУ на 12 април без договор

Centar - 29.03.2019

Излегувањето на Велика Британија од ЕУ на 12 април без договор е најверојатно сценарио, објави Европската комисија откако британскиот парламент по трет пат го одби предлогот на премиерката Тереза Меј за излез на земјата од Унијата.

ШОКОВИ ОД БРИТАНИЈА: Брегзит сепак ќе помине, а за тоа е виновен ривалот на Тереза Меј?!

Фактор - 29.03.2019

Последниот обид на Тереза Меј да го убеди парламентот да го одобри Брегзит ќе биде денес, а има големи шанси да помине бидејќи неочекувано го поддржал Борис Џонсон. Творецот на кампањата за излез на ЕУ тврди дела неволно одлучил да го поддржи ...

Макрон: Франција е „најподготвена земја” во случај да нема договор за Брегзит

1tv - 29.03.2019

Франција е „најподготвената земја”, меѓу оние кои се директно засегнати и кои ќе мораат да се справат со последиците од Брегзит без договор, дури и ако е потребно да се „забрзаат” подготовките и да се преговара со Лондон за риболовот, изјави ...

Велика Британија најверојатно ќе истапи од ЕУ на 12 април без договор

24Инфо - 29.03.2019

Велика Британија најверојатно ќе излезе од Европската унија за две недели без договор откако премиерката Тереза Меј не успеа да добие поддршка од пратениците за нејзиниот договор за повлекување, објави Европската комисија.

Британскиот парламент по трет пат го одби предлогот за Брегзит на Тереза Меј

Денар - 29.03.2019

Предлог спогодбата за Брегзит која Тереза ​​Меј ја постигна со Брисел пред неколку месеци, по третпат е одбиена во парламентот. 286 пратеници гласаа “за”, додека “против” 344. По гласањето, Меј изјави дека последиците од новото одбивање ќе бидат ...

Истекува рокот за Брегзит, ЕУ се подготвува за сите опции

Локално - 29.03.2019

Рокот за излегување на Обединетото Кралство од Европска Унија истекува денеска, согласно договорениот календар помеѓу двете страни, но во отсуство на јасна позиција од британска страна, ЕУ се подготвува за Брегзит без договор, јави дописничката на ...

Британскиот парламент по третпат го одби планот за брегзитот, Меј предупреди на тешки последици

Нетпрес - 29.03.2019

Британскиот парламент во петокот по третпат го одби договорот за истапувањето на Обединетото Кралство од Европската унија кој премиерката Тереза Меј го постигна ланскиот ноември со Брисел, и тоа со 344 гласа „против“ и 286 гласови „за“, а ...

Макрон уверува дека Франција е најподготвената земја доколку има брегзит без договор

Нетпрес - 29.03.2019

Франција меѓу директно подгодените земји е најподготвената за последиците од истапувањето на Велика Британија од Европската унија без постигнат договор, иако ќе мора да ги забрза подготовките и да преговара со Лондон за риболовот, рече пред ...

Синот на Мишел Барние се кандидира за европратеник во Белгија

Опсервер - 29.03.2019

Никола Барние, синот на шефот на европскиот преговарачки тим за Брегзит и поранешен француски министер, Мишел Барние, соопшти дека ќе се кандидира за европратеник на претстојните избори за Европскиот парламент, но во Белгија.

Акција за поддршка на брегзитот пред британскиот парламент

Нетпрес - 29.03.2019

Илјадници Британци кои го поддржуваат излегувањето на Обединетото Кралство од европската унија излегоа на улиците во петокот пред британскиот парлемент во акцијата под називот Leave means Leave (Напушти значи напушти).

По новиот неуспех, за Меј алтернативниот план се речиси сигурни европски избори

Нетпрес - 29.03.2019

Британските пратеници во петокот по третпат го отфрлија планот и договорот кој премиерката Тереза Меј го постигна со Брисел за истапувањето на Обединетото Кралство од Европската унија која бара Лондон да ги објасни следните чекори, а Меј предупреди ...

Истекува рокот за Брегзит, ЕУ се подготвува за сите опции

MakPress - 29.03.2019

Рокот за излегување на Обединетото Кралство од Европска Унија истекува денеска, согласно договорениот календар помеѓу двете страни, но во отсуство на јасна позиција од британска страна, ЕУ се подготвува за Брегзит без договор, јави дописничката на ...

Британскиот Парламент повторно го отфрли договорот за Брегзит

MakPress - 29.03.2019

Британскиот Парламент денеска по третпат го отфрли договорот за Брегзит, кој со Европската унија го договори премиерката Тереза Меј. Со 344 гласа против и 286 „за“ договорот не е усвоен во британскиот Парламент.

Велика Британија најверојатно ќе истапи од ЕУ на 12 април без договор

MakPress - 29.03.2019

Велика Британија најверојатно ќе излезе од Европската унија за две недели без договор откако премиерката Тереза Меј не успеа да добие поддршка од пратениците за нејзиниот договор за повлекување, објави Европската комисија.

Вонреден Самит на ЕУ за Брегзит

MakPress - 29.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, свика на 10 април вонреден состанок на шефовите на држави и влади на ЕУ откако британскиот Парламент по третпат го отфрли договорот за Брегзит.

Макрон: Франција е „најподготвена земја” во случај да нема договор за Брегзит

MakPress - 29.03.2019

Франција е „најподготвената земја”, меѓу оние кои се директно засегнати и кои ќе мораат да се справат со последиците од Брегзит без договор, дури и ако е потребно да се „забрзаат” подготовките и да се преговара со Лондон за риболовот, изјави ...

Синот на Мишел Барние се кандидира за европратеник во Белгија

MakPress - 29.03.2019

Никола Барние, синот на шефот на европскиот преговарачки тим за Брегзит и поранешен француски министер, Мишел Барние, соопшти дека ќе се кандидира за европратеник на претстојните избори за Европскиот парламент, но во Белгија.

Барние: Одобрување на договорот за Брегзит од Парламентот гарантира напуштање на ЕУ на 22 мај

MakPress - 29.03.2019

Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит Мишел Барние изјави дека блокирање на договорот за напуштање е „најдобар компромис” за двете страни и оти е од клучно значење за Лондон да се фокусира на договарање на нови односи со Унијата.

Ниту една од осумте опции за Брегзит не доби мнозинство во Парламентот

Сител - 28.03.2019

Британските пратеници синоќа гласаа за осум различни опции за брегзит, но ниту една не доби доволна поддршка во Парламентот кој се обидува да најде алтернатива за договорот кој премиерката Тереза Меј го договори со ЕУ, а кој пратениците веќе двапати ...

Брегзит на мртва точка: Ниту една од осумте опции не доби поддршка од Парламентот

Нова ТВ - 28.03.2019

Британските пратеници синоќа гласаа за осум различни опции за Брегзит, но ниту една не доби доволна поддршка во Парламентот, кој се обидува да најде алтернатива за Договорот кој премиерката Тереза Меј го постигна со ЕУ, а кој пратениците веќе ...

Британскиот парламент ги одби сите осум алтернативни предлози за брегзитот

МКД - 28.03.2019

По повеќечасовна расправа британскиот парламент доцна синоќа ги одби сите осум алтернативни предлози за брегзитот. Стануваше збор за осум различни предлози кои беа претставени како алтернатива на планот на премиерката Тереза Меј кој исто така ...

Ниту една од осумте опции за брегзит не доби поддршка во парламентот

Алсат-М - 28.03.2019

Британските пратеници синоќа гласаа за осум различни опции за Брегзит, но ниту една не доби доволно поддршка во парламентот. Обидувајќи се да најдат алтернатива за договорот што премиерката Тереза Меј го постигна со челниците на ЕУ, пред пратениците ...

Ниту понудената оставка на Меј не е доволна за парламентот да го подржи договорот

Телма - 28.03.2019

И покрај тоа што понуди да ја плати највисоката политичка цена, оставка од премиерската функција, Тереза Меј се уште е далеку од обезбедување на потребната подршка за договорот за напуштање на унијата.

Брегзит: Продолжува политичкиот рингишпил

Deutsche Welle - 28.03.2019

Хаосот подолжува: Тереза Меј понуди оставка, ако пратениците Ториевци го поддржат нејзиниот договор. Северноирската партија ДУП и натаму одбива. Парламентот безуспешно гласа за разните варијанти на Брегзит. На крајот т.н.

Збогум на без конкуренција најлошиот премиер - до следниот

МКД - 28.03.2019

Мистеријата е како оваа жена без квалитети, со сите нејзини маани, грешки и неспособности, воопшто успеа да дојде на највисоката функција, вели колумнистката на Гардијан Поли Тојнби. Тереза Меј ќе се повлече откако „уредно ќе го предаде мандатот“, ...

Ниту една од осумте опции за Брегзит не доби мнозинство во Парламентот

24 Вести - 28.03.2019

Британските пратеници синоќа гласаа за осум различни опции за Брегзит, но ниту една не доби доволна поддршка во Парламентот кој се обидува да најде алтернатива за договорот кој премиерката Тереза Меј го договори со ЕУ, а кој пратениците веќе двапати ...

Корбин: Сѐ се сведува околу партиските, а не околу државните интереси

24 Вести - 28.03.2019

Лидерот на опозициската британска Лабуристичка партија, Џереми Корбин изјави дека понудата на британската премиерка Тереза Меј да поднесе оставка во замена за поддршка на нејзиниот план за Брегзит пред Парламентот, покажува дека сѐ се сведува околу ...

Парламентот на Британија ги одби сите 16 опции за Брегзит

Глас на Америка - 28.03.2019

Премиерката Тереза Меј рече дека ќе се повлече од функцијата порано отколку што планирала, ако законодавците го прифатат нејзиниот договор ВАШИНГТОН — Иднината на Брегзит станува уште понесигурна, откако британскиот Парламент ги одби 16-те различни ...

Вистината за Брегзит

Авто Магазин - 28.03.2019

Утре е денот кога требаше да се случи Брегзит. Но нема – Британија се заплетка во сопствената мрежа ставајќи ја на судни маки премиерката Тереза Меј која врелиот костен го префрли на парламентот.

Осум опции, ниту една усвоена: Брегзит сѐ уште виси во Парламентот

Алфа - 28.03.2019

Британските пратеници синоќа гласаа за осум различни опции за Брегзит, но ниту една не доби доволна поддршка во Парламентот кој се обидува да најде алтернатива за договорот кој премиерката Тереза Меј го договори со ЕУ, а кој пратениците веќе двапати ...

Ниту една од осумте опции за брегзит не доби мнозинство во Парламентот

Н.Македонија - 28.03.2019

Британските пратеници синоќа гласаа за осум различни опции за брегзит, но ниту една не доби доволна поддршка во Парламентот кој се обидува да најде алтернатива за договорот кој премиерката Тереза Меј го договори со ЕУ, а кој пратениците веќе двапати ...

Корбин: Сѐ се сведува околу партиските, а не околу државните интереси

Н.Македонија - 28.03.2019

Лидерот на опозициската британска Лабуристичка партија, Џереми Корбин изјави дека понудата на британската премиерка Тереза Меј да поднесе оставка во замена за поддршка на нејзиниот план за Брегзит пред Парламентот, покажува дека сѐ се сведува околу ...

Ниту една од осумте опции за Брегзит не доби мнозинство во Парламентот

А1 On - 28.03.2019

Британските пратеници синоќа гласаа за осум различни опции за Брегзит, но ниту една не доби доволна поддршка во Парламентот кој се обидува да најде алтернатива за договорот кој премиерката Тереза Меј го договори со ЕУ, а кој пратениците веќе двапати ...

Корбин: Сѐ се сведува околу партиските, а не околу државните интереси

А1 On - 28.03.2019

Лидерот на опозициската британска Лабуристичка партија, Џереми Корбин изјави дека понудата на британската премиерка Тереза Меј да поднесе оставка во замена за поддршка на нејзиниот план за Брегзит пред Парламентот, покажува дека сѐ се сведува околу ...

Ниту една од осумте опции за Брегзит не доби мнозинство во Парламентот

+инфо - 28.03.2019

Британските пратеници синоќа гласаа за осум различни опции за Брегзит, но ниту една не доби доволна поддршка во Парламентот кој се обидува да најде алтернатива за договорот кој премиерката Тереза Меј го договори со ЕУ, а кој пратениците веќе двапати ...

Корбин: Сѐ се сведува околу партиските, а не околу државните интереси

+инфо - 28.03.2019

Лидерот на опозициската британска Лабуристичка партија, Џереми Корбин изјави дека понудата на британската премиерка Тереза Меј да поднесе оставка во замена за поддршка на нејзиниот план за Брегзит пред Парламентот, покажува дека сѐ се сведува околу ...

Џонсон: Договорот на премиерката е мртов

Макфакс - 28.03.2019

Поранешниот британски министер за надворешни работи, Борис Џонсон, кој ја водеше кампањата за излез на Велика Британија од ЕУ, рече дека договорот на премиерката Тереза Меј е „мртов“, според британските медиуми.

Британскиот парламент ги отфрли сите осум алтернативни предлози за брегзит

Макфакс - 28.03.2019

Британските пратеници гласаа синоќа за осумте различни можности за брегзит , но ниту една од нив не ја доби поддршката на парламентарното мнозинство, со што би се се трасирал патот на Велика Британија во процесот на напуштање на Европската Унија.

Ниту една од осумте опции за Брегзит не доби мнозинство во Парламентот

1tv - 28.03.2019

Британските пратеници синоќа гласаа за осум различни опции за Брегзит, но ниту една не доби доволна поддршка во Парламентот кој се обидува да најде алтернатива за договорот кој премиерката Тереза Меј го договори со ЕУ, а кој пратениците веќе двапати ...

Ниту една од осумте опции за Брегзит не доби мнозинство во Парламентот

Либертас - 28.03.2019

Британските пратеници синоќа гласаа за осум различни опции за Брегзит, но ниту една не доби доволна поддршка во Парламентот кој се обидува да најде алтернатива за договорот кој премиерката Тереза Меј го договори со ЕУ, а кој пратениците веќе двапати ...

Корбин: Сѐ се сведува околу партиските, а не околу државните интереси

1tv - 28.03.2019

Лидерот на опозициската британска Лабуристичка партија, Џереми Корбин изјави дека понудата на британската премиерка Тереза Меј да поднесе оставка во замена за поддршка на нејзиниот план за Брегзит пред Парламентот, покажува дека сѐ се сведува околу ...

Би-Би-Си: Меј ќе поднесе оставка кога ќе се финализира Договорот за Брегзит

iPortal - 28.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј им порача на пратениците од нејзината Конзервативна партија во Долниот дом на Парламентот во Лондон дека ќе се повлече од функцијата откако ќе се финализира договорот за Брегзит, јави Би-Би-Си.

Ниту една од осумте опции за Брегзит не доби мнозинство во Парламентот

24Инфо - 28.03.2019

Британските пратеници синоќа гласаа за осум различни опции за Брегзит, но ниту една не доби доволна поддршка во Парламентот кој се обидува да најде алтернатива за договорот кој премиерката Тереза Меј го договори со ЕУ, а кој пратениците веќе двапати ...

Корбин: Сѐ се сведува околу партиските, а не околу државните интереси

Либертас - 28.03.2019

Лидерот на опозициската британска Лабуристичка партија, Џереми Корбин изјави дека понудата на британската премиерка Тереза Меј да поднесе оставка во замена за поддршка на нејзиниот план за Брегзит пред Парламентот, покажува дека сѐ се сведува околу ...

Ниту една од осумте опции за Брегзит не доби мнозинство во Парламентот

Опсервер - 28.03.2019

Британските пратеници синоќа гласаа за осум различни опции за Брегзит, но ниту една не доби доволна поддршка во Парламентот кој се обидува да најде алтернатива за договорот кој премиерката Тереза Меј го договори со ЕУ, а кој пратениците веќе двапати ...

Корбин: Сѐ се сведува околу партиските, а не околу државните интереси

Опсервер - 28.03.2019

Лидерот на опозициската британска Лабуристичка партија, Џереми Корбин изјави дека понудата на британската премиерка Тереза Меј да поднесе оставка во замена за поддршка на нејзиниот план за Брегзит пред Парламентот, покажува дека сѐ се сведува околу ...

Џонсон: Договорот на премиерката е мртов

Точка - 28.03.2019

Поранешниот британски министер за надворешни работи, Борис Џонсон, кој ја водеше кампањата за излез на Велика Британија од ЕУ, рече дека договорот на премиерката Тереза Меј е мртов, според британските медиуми.

Со огромно мнозинство Британскиот парламент изгласа одложување на Брегзит

1tv - 28.03.2019

Со убедливо мнозинство британскиот парламент изгласа одлука да се одложи излегувањето на Велика Британија од Европската унија до 12 април или 22 мај. За одложување на Брегзитот гласаа 441 пратеници, а против 105.

Британскиот парламент ги отфрлил сите 8 опции за Брегзит: Земјата во ќорсокак, еве што следува

Точка - 28.03.2019

Британските пратеници вчера гласале за осум различни опции за Брегизт, но ниедна не добила доволна поддршка во парламентот кој се обидува да најде алтернатива за договорот кој премиерката Меј го договорила со ЕУ, а кој пратениците веќе 2 пати го ...

Џонсон: Договорот на премиерката е „мртов“

24Инфо - 28.03.2019

Поранешниот британски министер за надворешни работи, Борис Џонсон, кој ја водеше кампањата за излез на Велика Британија од ЕУ, рече дека договорот на премиерката Тереза Меј е „мртов“, според британските медиуми.

Британскиот парламент ги отфрли сите осум алтернативни предлози за брегзит

Centar - 28.03.2019

Британските пратеници гласаа синоќа за осумте различни можности за брегзит, но ниту една од нив не ја доби поддршката на парламентарното мнозинство, со што би се се трасирал патот на Велика Британија во процесот на напуштање на Европската Унија.

Ниту една од осумте опции за Брегзит не доби мнозинство во Парламентот

Локално - 28.03.2019

Британските пратеници синоќа гласаа за осум различни опции за Брегзит, но ниту една не доби доволна поддршка во Парламентот кој се обидува да најде алтернатива за договорот кој премиерката Тереза Меј го договори со ЕУ, а кој пратениците веќе двапати ...

Корбин: Сѐ се сведува околу партиските, а не околу државните интереси

Локално - 28.03.2019

Лидерот на опозициската британска Лабуристичка партија, Џереми Корбин изјави дека понудата на британската премиерка Тереза Меј да поднесе оставка во замена за поддршка на нејзиниот план за Брегзит пред Парламентот, покажува дека сѐ се сведува околу ...

БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГИ ОТФРЛИ СИТЕ 8 ОПЦИИ ЗА БРЕГЗИТ: Земјата е во ќорсокак!

Фактор - 28.03.2019

Британските пратеници гласале за осум различни опции за Брегзит, но ниту една не доби доволна поддршка во парламентот кој се обидува да најде алтернатива за договорот кој премиерката Тереза Меј го договорила со ЕУ, а кој пратениците веќе двапати го ...

Ниту една од осумте опции за Брегзит не доби мнозинство во Парламентот

MakPress - 28.03.2019

Британските пратеници синоќа гласаа за осум различни опции за Брегзит, но ниту една не доби доволна поддршка во Парламентот кој се обидува да најде алтернатива за договорот кој премиерката Тереза Меј го договори со ЕУ, а кој пратениците веќе двапати ...

Корбин: Сѐ се сведува околу партиските, а не околу државните интереси

MakPress - 28.03.2019

Лидерот на опозициската британска Лабуристичка партија, Џереми Корбин изјави дека понудата на британската премиерка Тереза Меј да поднесе оставка во замена за поддршка на нејзиниот план за Брегзит пред Парламентот, покажува дека сѐ се сведува околу ...

Ниту една од осумте опции за Брегзит не доби мнозинство во Парламентот

MTM - 28.03.2019

Британските пратеници синоќа гласаа за осум различни опции за Брегзит, но ниту една не доби доволна поддршка во Парламентот кој се обидува да најде алтернатива за договорот кој премиерката Тереза Меј го договори со ЕУ, а кој пратениците веќе двапати ...

Стинг се потпиша на петицијата против Брегзит: Тоа би било катастрофа за Британија

Фокус - 27.03.2019

Поранешниот фронтмен на групата „Полис“, Стинг изјави денеска дека не треба да дојде до Брегзит и тоа ќе биде катастрофа за Велика Британија. – Се надевам дека нема да дојде до Брегзит, истакна Стинг, додавајќи оти не слушнал ниту една логична ...

Барние: Велика Британија може да остане во ЕУ ако сака

Телма - 27.03.2019

Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние денеска изјави дека Велика Британија може да остане во ЕУ доколку го сака тоа. Говорејќи во Европскиот парламент, Барние нагласи дека се е можно до 11 април, еден ден пред рокот до кога лидерите на ...

Туск: Не смееме да ги предадеме британските граѓани кои се против Брегзит

Нова ТВ - 27.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, утрово во говор пред Европскиот Парламент застана во одбрана на шесте милиони британски граѓани кои ја потпишаа петицијата за останување во ЕУ.

Британскиот парламент ќе расправа за опциите за Брегзит

Канал5 - 27.03.2019

Денеска британските пратеници повторно ќе гласаат за Брегзит. Има серија алтернативни предлози за договорот од страна на премиерот Тереза ​​Мај. Меѓу опциите може да биде избор меѓу одржувањето втор референдум , откажување од Брегзит, напуштање на ...

Британската влада ја отфрли петицијата за одложување на Брегзит

Канал5 - 27.03.2019

Владата на Британија соопшти дека нема да побара од Европската унија откажување на процесот и излегување на Лондон од Унијата и ќе продолжи да работи на Брегзит, пренесува „Индипендент“. Соопштението на Владата следува како одговор на петицијата ...

Нема крај на хаосот околу Брегзит

Сител - 27.03.2019

Британските пратеници вечерва и во понеделник ќе гласаат за алтернативни опиции на владиниот договор за Брегзит. Една од опции е и повлекува на британската апликација за излез од ЕУ. Владата нема обрвска да го почитува исходот од гласањето.

Тереза Меј вети дека ќе поднесе оставка ако биде усвоен нејзиниот план за брегзит

Сакам да кажам - 27.03.2019

Тереза Меј најави дека ќе поднесе оставка од премиерската функција доколку нејзината Конзервативна партија го поддржи планот за излегување на Велика Британија од Европска Унија. „Подготвена сум да ја напуштам функцијата порано од планираното, со цел ...

Алтернативите на Брегзит на дневен ред на Британскиот Парламент

Телма - 27.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј, избегна да одговори на прашањето на лидерот на опозицијата , Џереми Корбин, дали ќе го прифати резултатот на ткн индикативно гласање за новата насока на водење на преговорите за Брегзит.

Барние: Британија може да остане во ЕУ, ако го сака тоа

МКД - 27.03.2019

Главниот преговарач на Европската Унија за брегзитот, Мишел Барние, изјави дека Британија, ако сака, може да остане во ЕУ. Мишел Барние пред Европскиот парламент кажа дека „сѐ е можно“ до 11 април, односно до денот по истекот на продолжениот рок за ...

Британскиот парламент изгласа одложување на Брегзит

Фокус - 27.03.2019

Со убедливо мнозинство британскиот парламент изгласа одлука да се одложи излегувањето на Велика Британија од Европската унија до 12 април или 22 мај. За одложување на Брегзитот гласаа 441 пратеници, а против 105.

Двата часа што ќе го обликуваат брегзитот

МКД - 27.03.2019

Пратениците ќе гласаат за алтернативни планови за брегзитот, но нема гаранција дека кој било од нив ќе добие доволно поддршка. Не очекувајте пратениците да бидат подобри со брегзитот од Тереза Меј, вели Политико .

Тереза Меј најави дека поднесува оставка

Канал5 - 27.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј најави дека ќе поднесе оставка пред следната фаза на преговори за Брегзит. Тереза Меј им вети на пратениците дека ќе се повлече ако го поддржат договорот за повлекување од ЕУ.

Британскиот парламент донесе одлука за одложување на Брегзитот

Канал5 - 27.03.2019

Со убедливо мнозинство британските пратеници донесоа одлука за одложување на излезорт од ЕУ до 12 април или до 22 мај. За одложување на Брегзитот гласаа 441 пратеници , а против 105 . Британија според минатогодишниот договор требаше да излезе од ЕУ ...

Ќе дадам оставка веднаш штом ќе го одобрите договорот за брегзит, им рече Тереза Меј на конзервативните пратеници

МКД - 27.03.2019

Премиерката Тереза Меј им рекла на конзервативните пратеници дека ќе се повлече ако тие го одобрат договорот за брегзит што таа го постигна со Европската Унија. Сардисаната британска премиерка Тереза Меј вечерва им рекла на колегите од ...

Брегзит: Лондончани со страв гледаат кон иднината

Deutsche Welle - 27.03.2019

Кај жителите на Лондон низ разни примери се покажува колкаво влијание може да има Брегзит врз сите сегменти на секојденевието. Дел стравуваат за работните места, други не знаат дали воопшто ќе може да останат во земјата.

Стурџон: Оставката на Меј ќе го направи брегзитот уште полош и ќе ја турне Шкотска кон независност

МКД - 27.03.2019

Ветувањето на Тереза Меј дека ќе даде оставка ако парламентот го одобри нејзиниот договор за брегзитот ризикува „еден веќе лош проект да стане уште полош“, тврди премиерката на Шкотска, Никола Стурџон.

Петицијата за откажување од брегзит собра шест милиони потписи

МКД - 27.03.2019

Минатонеделната петиција што ја повикува британската влада да го откаже брегзитот и да остане во ЕУ со отповикување на членот 50 до денеска има добиено речиси шест милиони потписи. Онлајн-петицијата беше поставена на парламентарната страница кратко ...

Тереза Меј најави оставка во замена за поддршка на Договорот за Брегзит

Телма - 27.03.2019

По целодневна дебата во парламентот и по жестоките обвинувања, свесна дека ја очекува нов удар од сопартијците, британската премиерка Тереза Меј најави дека ќе поднесе оставка, во замена да има поддршка за нејзниот Договорот кој го склучи со ЕУ за ...

Туск - Британија е добредојдена на изборите

Р.С.Европа - 27.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, рече дека Унијата треба да биде отворена за Британија да учествува на изборите за членови на Европскиот парламент, кои треба да се одржат од 23 до 26 мај и покрај тоа што земјата се подготвува да го ...

Меј најавила оставка ако се усвои договорот за Брегзит

Р.С.Европа - 27.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј најавила дека ќе се повлече од функцијата доколку нејзиниот договор за Брегзит помине во третото гласање во Парламентот со цел да добие поддршка од противниците во Конзервативната партија, соопштил пратеник кој сакал ...

Туск: Не смееме да ги предадеме британските граѓани кои се против Брегзит

Вечер - 27.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, утрово во говор пред Европскиот Парламент застана во одбрана на шесте милиони британски граѓани кои ја потпишаа петицијата за останување во ЕУ.

Туск: Не смееме да ги предадеме британските граѓани кои се против Брегзит

Независен - 27.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, утрово во говор пред Европскиот Парламент застана во одбрана на шесте милиони британски граѓани кои ја потпишаа петицијата за останување во ЕУ.

Туск: Не смееме да ги предадеме британските граѓани кои се против Брегзит

А1 On - 27.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, утрово во говор пред Европскиот Парламент застана во одбрана на шесте милиони британски граѓани кои ја потпишаа петицијата за останување во ЕУ.

Би-Би-Си: Меј ќе поднесе оставка кога ќе се финализира Договорот за Брегзит

Курир - 27.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј им порача на пратениците од нејзината Конзервативна партија во Долниот дом на Парламентот во Лондон дека ќе се повлече од функцијата откако ќе се финализира договорот за Брегзит, јави Би-Би-Си.

Барние: Велика Британија може да остане во ЕУ ако сака

Вечер - 27.03.2019

Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние денеска изјави дека Велика Британија може да остане во ЕУ доколку го сака тоа. Говорејќи во Европскиот парламент, Барние нагласи дека се е можно до 11 април, еден ден пред рокот до кога лидерите на ...

Туск: Не смееме да ги предадеме британските граѓани кои се против Брегзит

Н.Македонија - 27.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, утрово во говор пред Европскиот Парламент застана во одбрана на шесте милиони британски граѓани кои ја потпишаа петицијата за останување во ЕУ.

Стинг: Брегзит е катастрофа за Британија

Вечер - 27.03.2019

Поранешниот фронтмен на групата „Полис“, Стинг изјави денеска дека не треба да дојде до Брегзит и тоа ќе биде катастрофа за Велика Британија. – Се надевам дека нема да дојде до Брегзит, истакна Стинг, додавајќи оти не слушнал ниту една логична ...

Тереза Меј ќе поднесе оставка кога ќе се финализира Договорот за Брегзит

Вечер - 27.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј им порача на пратениците од нејзината Конзервативна партија во Долниот дом на Парламентот во Лондон дека ќе се повлече од функцијата откако ќе се финализира договорот за Брегзит, јави Би-Би-Си.

Туск: Не смееме да ги предадеме британските граѓани кои се против Брегзит

+инфо - 27.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, утрово во говор пред Европскиот Парламент застана во одбрана на шесте милиони британски граѓани кои ја потпишаа петицијата за останување во ЕУ.

Барние: Велика Британија може да остане во ЕУ ако сака

Н.Македонија - 27.03.2019

Главниот преговарач на ЕУ за брегзит, Мишел Барние денеска изјави дека Велика Британија може да остане во ЕУ доколку го сака тоа. Говорејќи во Европскиот парламент, Барние нагласи дека се е можно до 11 април, еден ден пред рокот до кога лидерите на ...

Стинг: Брегзит е катастрофа за Британија

+инфо - 27.03.2019

Поранешниот фронтмен на групата „Полис“, Стинг изјави денеска дека не треба да дојде до Брегзит и тоа ќе биде катастрофа за Велика Британија. – Се надевам дека нема да дојде до Брегзит – истакна Стинг, додавајќи оти не слушнал ниту една логична ...

Меј ќе поднесе оставка кога ќе се финализира Договорот за брегзит

Н.Македонија - 27.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј им порача на пратениците од нејзината Конзервативна партија во Долниот дом на Парламентот во Лондон дека ќе се повлече од функцијата откако ќе се финализира Договорот за брегзит, јави Би-Би-Си.

Барние: Велика Британија може да остане во ЕУ ако сака

+инфо - 27.03.2019

Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние денеска изјави дека Велика Британија може да остане во ЕУ доколку го сака тоа. Говорејќи во Европскиот парламент, Барние нагласи дека се е можно до 11 април, еден ден пред рокот до кога лидерите на ...

Би-Би-Си: Меј ќе поднесе оставка кога ќе се финализира Договорот за Брегзит

А1 On - 27.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј им порача на пратениците од нејзината Конзервативна партија во Долниот дом на Парламентот во Лондон дека ќе се повлече од функцијата откако ќе се финализира договорот за Брегзит, јави Би-Би-Си.

Меј ќе поднесе оставка ако биде усвоен нејзиниот план за Брегзит

Макфакс - 27.03.2019

Тереза Меј најави дека ќе поднесе оставка од премиерската функција доколку нејзината Конзервативна партија го поддржи планот за излегување на Велика Британија од Европска Унија. „Подготвена сум да ја напуштам функцијата порано од планираното, со цел ...

Тереза Меј најави дека поднесува оставка

Република - 27.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј најави дека ќе поднесе оставка пред следната фаза на преговори за Брегзит. Тереза Меј им вети на пратениците дека ќе се повлече ако го поддржат договорот за повлекување од ЕУ.

Брегзит ќе почека до мај, за одложувањето гласаа 441 пратеник

+инфо - 27.03.2019

Со убедливо мнозинство британските пратеници донесоа одлука за одложување на излезот од ЕУ до 12 април или до 22 мај. За одложување на Брегзитот гласаа 441 пратеници , а против 105. Британија според минатогодишниот договор требаше да излезе од ЕУ на ...

Стинг: Брегзит е катастрофа за Британија

Независен - 27.03.2019

Поранешниот фронтмен на групата „Полис“, Стинг изјави денеска дека не треба да дојде до Брегзит и тоа ќе биде катастрофа за Велика Британија. – Се надевам дека нема да дојде до Брегзит, истакна Стинг, додавајќи оти не слушнал ниту една логична ...

Тереза Меј најави оставка: Подготвена сум да заминам порано отколку што планирав

Press24 - 27.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј им рекла на своите партиски колеги дека ќе даде оставка кога нејзиниот Договор за Брегзит ќе помине во Парламентот. „Подготвена сум да ја напуштам оваа должност и порано отколку што планиав за да направам нешто ...

Британските пратеници ќе гласаат за осум различни опции за напуштање на ЕУ

Макфакс - 27.03.2019

Британските пратеници ќе можат да гласаат за осум многу различни опции за излез на Велика Британија од Европската Унија. Портпаролот на Долниот дом на британскиот парламент Џон Беркоу ги избра денеска тие осум предлози, од вкупно 16 коишто ги ...

Може ли парламентот да го реши брегзит?

Н.Македонија - 27.03.2019

Британскиот парламент, во обид да најде излез од ќор-сокакот за брегзит, ѝ нанесе уште еден тежок пораз на премиерка Тереза Меј. Па, така, британските пратеници одлучија да ја преземат контролата на процесот за брегзит од рацете на премиерката Меј, ...

Би-Би-Си: Меј ќе поднесе оставка кога ќе се финализира Договорот за Брегзит

+инфо - 27.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј им порача на пратениците од нејзината Конзервативна партија во Долниот дом на Парламентот во Лондон дека ќе се повлече од функцијата откако ќе се финализира договорот за Брегзит, јави Би-Би-Си.

Тереза Меј најави оставка доколку се реализира Брегзит

Независен - 27.03.2019

Тереза Меј изјави дека ќе си даде оставка на местото премиерка во случај да се оствари Брегзитот, јавува Си-ен-ен. „Подготвена сум да ја напуштам оваа должност порано од намерата со цел да го направам она што е исправно за оваа земја“, потврди таа ...

Барние: Велика Британија може да остане во ЕУ ако сака

Опсервер - 27.03.2019

Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние денеска изјави дека Велика Британија може да остане во ЕУ доколку го сака тоа. Говорејќи во Европскиот парламент, Барние нагласи дека се е можно до 11 април, еден ден пред рокот до кога лидерите на ...

Туск: Не смееме да ги предадеме британските граѓани кои се против Брегзит

Либертас - 27.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, утрово во говор пред Европскиот Парламент застана во одбрана на шесте милиони британски граѓани кои ја потпишаа петицијата за останување во ЕУ.

Би-Би-Си: Меј ќе поднесе оставка кога ќе се финализира Договорот за Брегзит

24Инфо - 27.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј им порача на пратениците од нејзината Конзервативна партија во Долниот дом на Парламентот во Лондон дека ќе се повлече од функцијата откако ќе се финализира договорот за Брегзит, јави Би-Би-Си.

Борис Џонсон би можел да го поддржи Договорот за Брегзит

Либертас - 27.03.2019

Поранешниот шеф на британската дипломатија Борис Џонсон, кој беше еден од најжестоките критичари на Договорот за Брегзит, што го постигнаа Владата во Лондон и ЕУ, е се поблизу до одлука да го поддржи документот, тврди заменикот политички уредник на ...

Меј ќе поднесе оставка кога ќе се финализира Договорот за Брегзит

Локално - 27.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј им порача на пратениците од нејзината Конзервативна партија во Долниот дом на Парламентот во Лондон дека ќе се повлече од функцијата откако ќе се финализира договорот за Брегзит, јави Би-Би-Си.

Борис Џонсон би можел да го поддржи Договорот за Брегзит

Опсервер - 27.03.2019

Поранешниот шеф на британската дипломатија Борис Џонсон, кој беше еден од најжестоките критичари на Договорот за Брегзит, што го постигнаа Владата во Лондон и ЕУ, е се поблизу до одлука да го поддржи документот, тврди заменикот политички уредник на ...

Туск: Не смееме да ги предадеме британските граѓани кои се против Брегзит

1tv - 27.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, утрово во говор пред Европскиот Парламент застана во одбрана на шесте милиони британски граѓани кои ја потпишаа петицијата за останување во ЕУ.

Велика Британија може да остане во ЕУ ако сака

24Инфо - 27.03.2019

Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние денеска изјави дека Велика Британија може да остане во ЕУ доколку го сака тоа. Говорејќи во Европскиот парламент, Барние нагласи дека се е можно до 11 април, еден ден пред рокот до кога лидерите на ...

Би-Би-Си: Меј ќе поднесе оставка кога ќе се финализира Договорот за Брегзит

Опсервер - 27.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј им порача на пратениците од нејзината Конзервативна партија во Долниот дом на Парламентот во Лондон дека ќе се повлече од функцијата откако ќе се финализира договорот за Брегзит, јави Би-Би-Си.

Туск: Не смееме да ги предадеме британските граѓани кои се против Брегзит

Опсервер - 27.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, утрово во говор пред Европскиот Парламент застана во одбрана на шесте милиони британски граѓани кои ја потпишаа петицијата за останување во ЕУ.

Барние: Велика Британија може да остане во ЕУ ако сака

1tv - 27.03.2019

Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние денеска изјави дека Велика Британија може да остане во ЕУ доколку го сака тоа. Говорејќи во Европскиот парламент, Барние нагласи дека се е можно до 11 април, еден ден пред рокот до кога лидерите на ...

Стинг: Брегзит е катастрофа за Британија

Опсервер - 27.03.2019

Поранешниот фронтмен на групата „Полис“, Стинг изјави денеска дека не треба да дојде до Брегзит и тоа ќе биде катастрофа за Велика Британија. – Се надевам дека нема да дојде до Брегзит, истакна Стинг, додавајќи оти не слушнал ниту една логична ...

Би-Би-Си: Меј ќе поднесе оставка кога ќе се финализира Договорот за Брегзит

Либертас - 27.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј им порача на пратениците од нејзината Конзервативна партија во Долниот дом на Парламентот во Лондон дека ќе се повлече од функцијата откако ќе се финализира договорот за Брегзит, јави Би-Би-Си.

Тереза Меј најави оставка доколку биде усвоен договорот за Брегзит

Точка - 27.03.2019

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј им рекла на пратениците дека ќе си поднесе оставка доколку Парламентот го усвои договорот за Брегзит. "Меј ќе си замине доколку се усвои договорот.

Туск: Не смееме да ги предадеме британските граѓани кои се против Брегзит

Локално - 27.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, утрово во говор пред Европскиот Парламент застана во одбрана на шесте милиони британски граѓани кои ја потпишаа петицијата за останување во ЕУ.

Стинг: Брегзит е катастрофа за Британија

24Инфо - 27.03.2019

Поранешниот фронтмен на групата „Полис”, Стинг изјави денеска дека не треба да дојде до Брегзит и тоа ќе биде катастрофа за Велика Британија. – Се надевам дека нема да дојде до Брегзит, истакна Стинг, додавајќи оти не слушнал ниту една логична ...

Британските пратеници ќе гласаат за осум различни опции за напуштање на ЕУ

Centar - 27.03.2019

Британските пратеници ќе можат да гласаат за осум многу различни опции за излез на Велика Британија од Европската Унија. Портпаролот на Долниот дом на британскиот парламент, Џон Беркоу, ги избра денеска тие осум предлози, од вкупно 16 коишто ги ...

Меј ќе поднесе оставка ако биде усвоен нејзиниот план за брегзит

Centar - 27.03.2019

Тереза Меј најави дека ќе поднесе оставка од премиерската функција доколку нејзината Конзервативна партија го поддржи планот за излегување на Велика Британија од Европска Унија. „Подготвена сум да ја напуштам функцијата порано од планираното, со цел ...

Тереза Меј најави оставка

Либертас - 27.03.2019

Тереза Меј им вети на пратениците дека ќе се повлече ако го поддржат договорот за повлекување од ЕУ.”Јас сум подготвена да ја напуштам оваа функција порано отколку што планирав, со цел да го направам она што е добро за нашата земја и нашата ...

Борис Џонсон би можел да го поддржи Договорот за Брегзит

4NEWS - 27.03.2019

Поранешниот шеф на британската дипломатија Борис Џонсон, кој беше еден од најжестоките критичари на Договорот за Брегзит што го постигнаа Владата во Лондон и ЕУ, е се поблизу до одлука да го поддржи документот, тврди заменикот политички уредник на ...

Британските пратеници ќе гласаат за осум различни опции за напуштање на ЕУ

24Инфо - 27.03.2019

Британските пратеници ќе можат да гласаат за осум многу различни опции за излез на Велика Британија од Европската Унија. Портпаролот на Долниот дом на британскиот парламент Џон Беркоу ги избра денеска тие осум предлози, од вкупно 16 коишто ги ...

Британскиот парламент изгласа одложување на Брегзит

Либертас - 27.03.2019

Со убедливо мнозинство британскиот парламент изгласа одлука да се одложи излегувањето на Велика Британија од Европската унија до 12 април или 22 мај. За одложување на Брегзитот гласаа 441 пратеници, а против 105.

Брегзит: Лондончани со страв гледаат кон иднината

Либертас - 27.03.2019

Кај жителите на Лондон низ разни примери се покажува колкаво влијание може да има Брегзит врз сите сегменти на секојденевието. Дел стравуваат за работните места, други не знаат дали воопшто ќе може да останат во земјата, пишува Дојче веле .

Борис Џонсон би можел да го поддржи Договорот за Брегзит

ТВ21 - 27.03.2019

Поранешниот шеф на британската дипломатија Борис Џонсон, кој беше еден од најжестоките критичари на Договорот за Брегзит што го постигнаа Владата во Лондон и ЕУ, е се поблизу до одлука да го поддржи документот, тврди заменикот политички уредник на ...

ПРЕСВРТ ВО ЛОНДОН: Тој што беше најжесток противник на Меј за Брегзит сега ќе ја поддржи?

Фактор - 27.03.2019

Екс министерот за надворешни работи на Британија Борис Џонсон, кој се смета за еден од најжестоките противници на планот за Брегзит на премиерката Терза Меј, се поблиску е до тоа да го поддржи тој договор, тврди Стивен Свинфорд од лондонски ...

Туск: Не смееме да ги предадеме британските граѓани кои се против Брегзит

24Инфо - 27.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, утрово во говор пред Европскиот Парламент застана во одбрана на шесте милиони британски граѓани кои ја потпишаа петицијата за останување во ЕУ.

Туск порача дека не смее да се предадат шесте милиони кои бараат останување во ЕУ

Нетпрес - 27.03.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави во средата во Европскиот парламент во Стразбур дека не смее да бидат „предадени“ шесте милиони луѓе кои ја потпишале петиција за останување на Велика Британија во Европската унија.

Се разгледува временска рамка за оставка на Тереза Меј

Нетпрес - 27.03.2019

Помошниците на британската премиерка Тереза Меј разгледуваат временска рамка за нејзина можна оставка, но изгледно е дека ќе го одложи објавувањето сѐ додека не заврши и третото гласање за неговиот договор за излегувањето на Велика Британија од ...

Барние: Велика Британија може да остане во ЕУ ако сака

Локално - 27.03.2019

Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние денеска изјави дека Велика Британија може да остане во ЕУ доколку го сака тоа. Говорејќи во Европскиот парламент, Барние нагласи дека се е можно до 11 април, еден ден пред рокот до кога лидерите на ...

Меј најави оставка ако парламентот го прифати нејзиниот план за брегзитот

Нетпрес - 27.03.2019

Британската преиерка Тереза Меј изјави во средата вечерта дека ќе поднесе оставка доколку нејзиниот план за напуштањето на Обединетото Кралство на Европската унија , кој парламентот двапати го отфрли, биде изгласан во третото гласање, кој е ...

Британските парламентарци ги отфрлија сите алтернативи за договор со ЕУ за брегзитот

Нетпрес - 27.03.2019

Британските пратеници во Долниот дом на парламентот не поддржаа целосно во средата доцна вечерта ниту една од осумте опции за натамошните дејствија кога станува збор за истапувањето на Велика Британија од Европската унија, демонстрирајќи дека тие се ...

Туск: Не смееме да ги предадеме британските граѓани кои се против Брегзит

MakPress - 27.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, утрово во говор пред Европскиот Парламент застана во одбрана на шесте милиони британски граѓани кои ја потпишаа петицијата за останување во ЕУ.

Туск: Не смееме да ги предадеме британските граѓани кои се против Брегзит

MTM - 27.03.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, утрово во говор пред Европскиот Парламент застана во одбрана на шесте милиони британски граѓани кои ја потпишаа петицијата за останување во ЕУ.

Би-Би-Си: Меј ќе поднесе оставка кога ќе се финализира Договорот за Брегзит

MakPress - 27.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј им порача на пратениците од нејзината Конзервативна партија во Долниот дом на Парламентот во Лондон дека ќе се повлече од функцијата откако ќе се финализира договорот за Брегзит, јави Би-Би-Си.

Барние: Велика Британија може да остане во ЕУ ако сака

MakPress - 27.03.2019

Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние денеска изјави дека Велика Британија може да остане во ЕУ доколку го сака тоа. Говорејќи во Европскиот парламент, Барние нагласи дека се е можно до 11 април, еден ден пред рокот до кога лидерите на ...

Борис Џонсон би можел да го поддржи Договорот за Брегзит

MakPress - 27.03.2019

Поранешниот шеф на британската дипломатија Борис Џонсон, кој беше еден од најжестоките критичари на Договорот за Брегзит, што го постигнаа Владата во Лондон и ЕУ, е се поблизу до одлука да го поддржи документот, тврди заменикот политички уредник на ...

Стинг: Брегзит е катастрофа за Британија

MakPress - 27.03.2019

Поранешниот фронтмен на групата „Полис“, Стинг изјави денеска дека не треба да дојде до Брегзит и тоа ќе биде катастрофа за Велика Британија. – Се надевам дека нема да дојде до Брегзит, истакна Стинг, додавајќи оти не слушнал ниту една логична ...

Тереза Меј ќе поднесе оставка по Брегзит

MTM - 27.03.2019

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, рече дека ќе поднесе оставка ако договорот за Брегзит, кој двапати беше одбиен од Парламентот, сепак биде одобрен. Ова беше објавено од страна на Конзервативната партија, а го пренесоа медиумите.

Брегзит во рацете на британските пратеници

Канал5 - 26.03.2019

Британските пратеници гласаа за да ја преземат контролата од владаа над дневниот ред во парламентот, со цел утре да можат да одржат низа гласања за алтернативните опции за Брегзит. Пратениците би можеле да гласаат за седум различни опции, ...

Британскиот Парламент ја презеде контролата над Брегзит

Сител - 26.03.2019

Британските пратеници гласаа за да ја преземат контролата од Владаа над дневниот ред во Парламентот, со цел утре да можат да одржат низа гласања за алтернативните опции за Брег. Тоа е чин без преседан, со цел да се обезбеди мнозинство за која било ...

Верхофштат: Можен е вистински револт во Велика Британија поради Брегзит

Телма - 26.03.2019

Претставникот на Европскиот парламент за Брегзит, Ги Верхофштат изјави дека сме сведоци на „момент за вистински револт“ поради Брегзит во Велика Британија, каде што повеќе од пет милиони луѓе потпишаа онлајн петиција за повлекување на одлуката за ...

Борис Џонсон би можел да го поддржи Договорот за Брегзит

Нова ТВ - 26.03.2019

Поранешниот шеф на британската дипломатија Борис Џонсон, кој беше еден од најжестоките критичари на Договорот за Брегзит, што го постигнаа Владата во Лондон и ЕУ, е се поблизу до одлука да го поддржи документот, тврди заменикот политички уредник на ...

Чин без преседан: Британски парламентарци изгласаа преземање контролата од Владата врз Брегзитот

Телма - 26.03.2019

Пред утрешното гласање за алтернативните опции за Брегзит, британски парламентарци изгласаа преземање контролата од Владата врз дневниот ред на Парламентот. Тоа е чин без преседан, со цел да се обезбеди мнозинство за која било опција за Брегзит.

Британскиот парламент ја презема контролата врз брегзитот

МКД - 26.03.2019

Британските парламентарци синоќа по долга расправа гласаа и ја преземаа контролата врз процесот на излегувањето на Британија од ЕУ. Со 239 гласови за и 302 гласови против, парламентарците гласаа за амандманот што го предложи пратеникот Оливер Летвин.

Британскиот парламент ја презеде контролата врз брегзитот

Алсат-М - 26.03.2019

Со 329 гласови за и 302 гласови против, парламентарците во Велика Британија гласаа за амандманот што го предложи пратеникот Оливер Летвин. Според тој амандман на парламентот му се дозволува да го води дневниот ред во парлементот кога станува збор за ...

Лондон: Парламентот веќе не ја прашува Меј

Deutsche Welle - 26.03.2019

Во обид да изнајде решение за ќорсокакот со Брегзит, британскиот парламент и нанесе уште еден тежок пораз на премиерката Тереза Меј. Пратениците сами ќе решаваат за опциите за Брегзит, вклучително и за нов референдум.

Британија: Парламентот ја презеде контролата врз Брегзит

Нова ТВ - 26.03.2019

Британските пратеници гласаа за да ја преземат контролата од Владата врз дневниот ред на Парламентот за да можат утре да одржат низа гласања за алтернативните опции за Брегзит. Тоа е чин без преседан, со цел да се обезбеди мнозинство за која било ...

Британскиот Парламент ја презеде контролата над Брегзит

24 Вести - 26.03.2019

Британските пратеници гласаа за да ја преземат контролата од Владаа над дневниот ред во Парламентот, со цел утре да можат да одржат низа гласања за алтернативните опции за Брегзит. Тоа е чин без преседан, со цел да се обезбеди мнозинство за која ...

Утре можна опција за ќор-сокакот со Брегзит?

Глас на Америка - 26.03.2019

Индикативното гласање ќе се однесува на серија опции за Брегзит, меѓу кои дали да се излезе од ЕУ без договор ВАШИНГТОН — Британската премиерка Тереза Меј денес ги собра министрите на итен состанок во нејзиниот кабинет, за да се најде излез од ...

Парламентот ја презеде контролата врз Брегзит

Тера - 26.03.2019

Британските пратеници гласаа за да ја преземат контролата од Владата врз дневниот ред на Парламентот за да можат утре да одржат низа гласања за алтернативните опции за Брегзит. Тоа е чин без преседан, со цел да се обезбеди мнозинство за која било ...

Британскиот Парламент ја презеде контролата над Брегзит

Република - 26.03.2019

Британските пратеници гласаа за да ја преземат контролата од Владаа над дневниот ред во Парламентот, со цел утре да можат да одржат низа гласања за алтернативните опции за Брегзит. Тоа е чин без преседан, со цел да се обезбеди мнозинство за која ...

Британскиот Парламент ја презеде контролата над Брегзит

А1 On - 26.03.2019

Британските пратеници гласаа за да ја преземат контролата од Владаа над дневниот ред во Парламентот, со цел утре да можат да одржат низа гласања за алтернативните опции за Брегзит. Тоа е чин без преседан, со цел да се обезбеди мнозинство за која ...

Повеќе од 100 конзервативни пратеници сакаат Британија да биде како Норвешка по Брегзит

А1 On - 26.03.2019

Повеќе од 100 членови на Конзервативната партија во Велика Британија се подготвени да го поддржат истапувањето на земјата од Европската унија, по што таа би имала статус како Норвешка, објави британскиот весник „Сан”, цитирајќи извори запознаени со ...

Британскиот Парламент ја презеде контролата над брегзит

Н.Македонија - 26.03.2019

Британските пратеници гласаа за да ја преземат контролата од Владаа над дневниот ред во Парламентот, со цел утре да можат да одржат низа гласања за алтернативните опции за брегзит. Тоа е чин без преседан, со цел да се обезбеди мнозинство за која ...

Британија да биде како Норвешка по Брегзит, сакаат повеќе од 100 конзервативни пратеници

+инфо - 26.03.2019

Повеќе од 100 членови на Конзервативната партија во Велика Британија се подготвени да го поддржат истапувањето на земјата од Европската унија, по што таа би имала статус како Норвешка, објави британскиот весник „Сан”, цитирајќи извори запознаени со ...

Борис Џонсон би можел да го поддржи Договорот за Брегзит

+инфо - 26.03.2019

Поранешниот шеф на британската дипломатија Борис Џонсон, кој беше еден од најжестоките критичари на Договорот за Брегзит, што го постигнаа Владата во Лондон и ЕУ, е се поблизу до одлука да го поддржи документот, тврди заменикот политички уредник на ...

Британскиот Парламент ја презеде контролата над Брегзит

Курир - 26.03.2019

Британските пратеници гласаа за да ја преземат контролата од Владаа над дневниот ред во Парламентот, со цел утре да можат да одржат низа гласања за алтернативните опции за Брегзит. Тоа е чин без преседан, со цел да се обезбеди мнозинство за која ...

Верхофштат: Можен е вистински револт во Велика Британија поради Брегзит

Н.Македонија - 26.03.2019

Претставникот на Европскиот парламент за Брегзит, Ги Верхофштат изјави дека сме сведоци на „момент за вистински револт“ поради Брегзит во Велика Британија, каде што повеќе од пет милиони луѓе потпишаа онлајн петиција за повлекување на одлуката за ...

Британскиот парламент ја презеде контролата врз брегзитот

Макфакс - 26.03.2019

Со 329 гласови за и 302 гласови против, парламентарците во Велика Британија гласаа за амандманот што го предложи пратеникот Оливер Летвин, а според којшто на парламентот му се дозволува да го води дневниот ред во законодавниот дом кога станува збор ...

Борис Џонсон би можел да го поддржи Договорот за Брегзит

Вечер - 26.03.2019

Поранешниот шеф на британската дипломатија Борис Џонсон, кој беше еден од најжестоките критичари на Договорот за Брегзит, што го постигнаа Владата во Лондон и ЕУ, е се поблизу до одлука да го поддржи документот, тврди заменикот политички уредник на ...

Британскиот Парламент ја презеде контролата врз Брегзит

AKO - 26.03.2019

По неуспехот на премиерката Тереза Меј, британскиот Парламент ја презеде контролата врз процесот за ислез на Велика Британија од ЕУ. За таа цел, за да може да гласаат, тројца министри поднесоа оставка.

Борис Џонсон би можел да го поддржи Договорот за Брегзит

Н.Македонија - 26.03.2019

Поранешниот шеф на британската дипломатија Борис Џонсон, кој беше еден од најжестоките критичари на Договорот за Брегзит, што го постигнаа Владата во Лондон и ЕУ, е се поблизу до одлука да го поддржи документот, тврди заменикот политички уредник на ...

Кои ќе бидат последиците од Брегзитот за англискиот фудбал и Премиер лигата?

Независен - 26.03.2019

Англиската Премиер лига секако е најатрактивното национално првенство на светот, но многумина во последните години се сомневаа во вистинскиот квалитет на клубовите од елитниот ранг во Англија.

Меј го достави до Парламентот барањето за одлагање на Брегзит

ТВ21 - 26.03.2019

Владата на Велика Британија денеска до Парламентот во Лондон достави документ со кој се предвидува одлагање на датумот за Брегзит, соопшти британската премиерка Тереза Меј. – Владата денеска предложи инструмент со која се одлага датумот за Брегзит.

Меј го достави до Парламентот барањето за одлагање на Брегзит

4NEWS - 26.03.2019

Владата на Велика Британија денеска до Парламентот во Лондон достави документ со кој се предвидува одлагање на датумот за Брегзит, соопшти британската премиерка Тереза Меј. – Владата денеска предложи инструмент со која се одлага датумот за Брегзит.

Британскиот Парламент ја презеде контролата над Брегзит

1tv - 26.03.2019

Британските пратеници гласаа за да ја преземат контролата од Владаа над дневниот ред во Парламентот, со цел утре да можат да одржат низа гласања за алтернативните опции за Брегзит. Тоа е чин без преседан, со цел да се обезбеди мнозинство за која ...

Британскиот Парламент ја презеде контролата над Брегзит

Либертас - 26.03.2019

Британските пратеници гласаа за да ја преземат контролата од Владаа над дневниот ред во Парламентот, со цел утре да можат да одржат низа гласања за алтернативните опции за Брегзит. Тоа е чин без преседан, со цел да се обезбеди мнозинство за која ...

(Видео) Британскиот Парламент ја презеде контролата над Брегзит

24Инфо - 26.03.2019

Британските пратеници гласаа за да ја преземат контролата од Владаа над дневниот ред во Парламентот, со цел утре да можат да одржат низа гласања за алтернативните опции за Брегзит. Тоа е чин без преседан, со цел да се обезбеди мнозинство за која ...

Верхофштат: Можен е вистински револт во Велика Британија поради Брегзит

Локално - 26.03.2019

Претставникот на Европскиот парламент за Брегзит, Ги Верхофштат изјави дека сме сведоци на „момент за вистински револт“ поради Брегзит во Велика Британија, каде што повеќе од пет милиони луѓе потпишаа онлајн петиција за повлекување на одлуката за ...

Повеќе од 100 конзервативни пратеници сакаат Британија да биде како Норвешка по Брегзит

24Инфо - 26.03.2019

Повеќе од 100 членови на Конзервативната партија во Велика Британија се подготвени да го поддржат истапувањето на земјата од Европската унија, по што таа би имала статус како Норвешка, објави британскиот весник „Сан”, цитирајќи извори запознаени со ...

Британскиот парламент ја презеде контролата врз брегзитот

Точка - 26.03.2019

Со 329 гласови за и 302 гласови против, парламентарците во Велика Британија гласаа за амандманот што го предложи пратеникот Оливер Летвин, а според којшто на парламентот му се дозволува да го води дневниот ред во законодавниот дом кога станува збор ...

Британскиот Парламент ја презеде контролата над Брегзит

Опсервер - 26.03.2019

Британските пратеници гласаа за да ја преземат контролата од Владаа над дневниот ред во Парламентот, со цел утре да можат да одржат низа гласања за алтернативните опции за Брегзит. Тоа е чин без преседан, со цел да се обезбеди мнозинство за која ...

Повеќе од 100 конзервативни пратеници сакаат Британија да биде како Норвешка по Брегзит

Опсервер - 26.03.2019

Повеќе од 100 членови на Конзервативната партија во Велика Британија се подготвени да го поддржат истапувањето на земјата од Европската унија, по што таа би имала статус како Норвешка, објави британскиот весник „Сан”, цитирајќи извори запознаени со ...

Британскиот Парламент ја презеде контролата над Брегзит

Локално - 26.03.2019

Британските пратеници гласаа за да ја преземат контролата од Владаа над дневниот ред во Парламентот, со цел утре да можат да одржат низа гласања за алтернативните опции за Брегзит Тоа е чин без преседан, со цел да се обезбеди мнозинство за која било ...

ШОКОВИ ОД БРИТАНИЈА: Парламентот ја презеде контролата над Брегзит-на маса сите опции па дури и откажување!

Фактор - 26.03.2019

Британските пратеници гласаа за преземање на контролата од владата над дневната работа во парламентот за да од среда би можеле да одржат низа гласања за алтернативните опции за Брегзит. Како наведува БиБиСи се работи за потег без преседан, чија цел ...

Британскиот парламент ја превзема контролата над Брегзит: Едно од решенијата е и откажување

Денар - 26.03.2019

Една од алтернативните опции може да биде повлекување од Брегзит. Британските пратеници гласаа за превземање на контролата од владата над дневниот ред, за од среда да одржат серија гласања за алтернативните опции за Брегзит.

Британскиот парламент изгласа амандман за преземање контрола над брегзитот

Нетпрес - 26.03.2019

Британските парламентарци изгласаа во понеделникот ноќта преземање контрола во Долниот дом (на општините) на парламентот над излегувањето на Обединетото Кралство од Европската унија, во потегот без преседан со кој се сака да дојде до мнозинство за ...

Верхофштат: Можен е вистински револт во Велика Британија поради Брегзит

Опсервер - 26.03.2019

Претставникот на Европскиот парламент за Брегзит, Ги Верхофштат изјави дека сме сведоци на „момент за вистински револт“ поради Брегзит во Велика Британија, каде што повеќе од пет милиони луѓе потпишаа онлајн петиција за повлекување на одлуката за ...

Британскиот Парламент ја презеде контролата над Брегзит

MakPress - 26.03.2019

Британските пратеници гласаа за да ја преземат контролата од Владаа над дневниот ред во Парламентот, со цел утре да можат да одржат низа гласања за алтернативните опции за Брегзит. Тоа е чин без преседан, со цел да се обезбеди мнозинство за која ...

Повеќе од 100 конзервативни пратеници сакаат Британија да биде како Норвешка по Брегзит

MTM - 26.03.2019

Повеќе од 100 членови на Конзервативната партија во Велика Британија се подготвени да го поддржат истапувањето на земјата од Европската унија, по што таа би имала статус како Норвешка, објави британскиот весник „Сан”, цитирајќи извори запознаени со ...

Верхофштат: Можен е вистински револт во Велика Британија поради Брегзит

MakPress - 26.03.2019

Претставникот на Европскиот парламент за Брегзит, Ги Верхофштат изјави дека сме сведоци на „момент за вистински револт“ поради Брегзит во Велика Британија, каде што повеќе од пет милиони луѓе потпишаа онлајн петиција за повлекување на одлуката за ...

Повеќе од 100 конзервативни пратеници сакаат Британија да биде како Норвешка по Брегзит

MakPress - 26.03.2019

Повеќе од 100 членови на Конзервативната партија во Велика Британија се подготвени да го поддржат истапувањето на земјата од Европската унија, по што таа би имала статус како Норвешка, објави британскиот весник „Сан”, цитирајќи извори запознаени со ...

Клучен состанок на Меј со членови на владата

Алсат-М - 25.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј денеска ќе одржи многу важен состанок со членови на владата, кој би можел да ја реши иднината на проблематичниот процес Брегзит и нејзината судбина како премиерка.

Илузионист со порака до Меј: Со телепатија ќе го запрам Брегзитот!!

Канал5 - 25.03.2019

Илузионистот Ури Гелер и упати порака на британската премиерка Тереза Меј дека нема да и дозволи Британија да ја изведе од Европската унија. Тој наведува дека со помош на телепатија ќе го запре Брегизит.

Самрак за Тереза Меј

Deutsche Welle - 25.03.2019

Темни облаци се надвиснати над Тереза Меј поврзани со нејзино принудно заминување. Дури и нејзините поранешни пријатели се дистанцираат од неа. Нејасно е кога би ја напуштила премиерката функција и кој би ја заменил.

Европската Унија се подготвува за Брегзит без договор

Нова ТВ - 25.03.2019

Европската Комисија ги објави утрово подготовките за Брегзит без договор и ги повикува граѓаните и фирмите да се информираат за сите можни последици од ова сценарио, јави МИА од Брисел. -Со оглед на тоа дека е сѐ поверојатно дека Обединетото ...

Европската Унија се подготвува за Брегзит без договор

Сител - 25.03.2019

Европската Комисија ги објави утрово подготовките за Брегзит без договор и ги повикува граѓаните и фирмите да се информираат за сите можни последици од ова сценарио, јави дописничката на МИА од Брисел.

Меј им рекла на брегзитерите дека ќе даде оставка ако гласаат за нејзиниот договор

МКД - 25.03.2019

Тереза Меј на денешниот состанок во премиерската вила им рекла на Борис Џонсон, Иан Данкан Смит, Стив Бејкер, Џејкоб Рис Мог, Дејвид Дејвис и другите поддржувачи на брегзитот дека ќе даде оставка од функцијата премиер ако тие гласаат за нејзиниот ...

Меј го достави до Парламентот барањето за одлагање на Брегзит

Нова ТВ - 25.03.2019

Владата на Велика Британија денеска до Парламентот во Лондон достави документ со кој се предвидува одлагање на датумот за Брегзит, соопшти британската премиерка Тереза Меј. – Владата денеска предложи инструмент со која се одлага датумот за Брегзит.

Меј го достави до Парламентот барањето за одлагање на Брегзит

Сител - 25.03.2019

Владата на Велика Британија денеска до Парламентот во Лондон достави документ со кој се предвидува одлагање на датумот за Брегзит, соопшти британската премиерка Тереза Меј. – Владата денеска предложи инструмент со која се одлага датумот за Брегзит.

„Критичен“ состанок на Меј со високи министри околу Брегзит

Р.С.Европа - 25.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј денеска ќе одржи многу важен состанок со членови на владата, кој би можел да ја реши иднината на проблематичниот процес Брегзит и нејзината судбина како премиерка.

Илузионист ѝ се закани на Меј: Преку телепатија ќе го запрам Брегзит

Кајгана - 25.03.2019

Лондон, 25 март 2019 (МИА) – Израелско-британскиот илузионист Ури Гелер ѝ порача на британската премиерка Тереза Меј дека нема да дозволи Велика Британија да излезе од Европската Унија и дека за таа цел ќе употреби и телепатија врз неа самата.

Пишман Брегзит

Кајгана - 25.03.2019

Десетици илјадици луѓе викендов маршираа во центарот на Лондон, барајќи нов референдум за Брегзит, додека парламентот бара излез од ќор-сокакот во која западна истапувањето на Велика Британија од ЕУ.

Петицијата за поништување на „Брегзит“ собра над 5 милиони потписи

Радио МОФ - 25.03.2019

Онлајн петицијата со која се повикува Велика Британија да го активира членот 50 и да остане дел од Европската Унија собра повеќе од пет милиони потписи за помалку од четири дена, со што стана најпопуларната петиција во историјата на ...

Меј бара од пратениците одложување на Брегзит

Р.С.Европа - 25.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј го достави до Парламентот во Лондон барањето за одлагање на датумот за Брегзит. Владата денеска предложи инструмент со кој се одлага датумот за Брегзит. Ако парламентот не го усвои овој инструмент, ќе се создаде ...

Илузионист со телепатија ќе го стопира Брегзит

А1 On - 25.03.2019

Израелско-британскиот илузионист Ури Гелер ѝ порача на британската премиерка Тереза Меј дека нема да дозволи Велика Британија да излезе од Европската Унија и дека за таа цел ќе употреби и телепатија врз неа самата.

Британски министер: Ако не се одобри договорот на Меј, следува уставна криза

Република - 25.03.2019

Британскиот министер за трговија Лајам Фокс изјави денеска дека Велика Британија можеби нема да ја напушти ЕУ доколку Парламентот не го одобри договорот за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

Британски министер: Ако не се одобри договорот на Меј, следува уставна криза

Независен - 25.03.2019

Британскиот министер за трговија Лајам Фокс изјави денеска дека Велика Британија можеби нема да ја напушти ЕУ доколку Парламентот не го одобри договорот за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

Британски министер: Ако не се одобри договорот на Меј, следува уставна криза

А1 On - 25.03.2019

Британскиот министер за трговија Лајам Фокс изјави денеска дека Велика Британија можеби нема да ја напушти ЕУ доколку Парламентот не го одобри договорот за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

Британски министер: Ако не се одобри договорот на Меј, следува уставна криза

+инфо - 25.03.2019

Британскиот министер за трговија Лајам Фокс изјави денеска дека Велика Британија можеби нема да ја напушти ЕУ доколку Парламентот не го одобри договорот за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

Британски министер: Ако не се одобри договорот на Меј, следува уставна криза

Алфа - 25.03.2019

Британскиот министер за трговија Лајам Фокс изјави денеска дека Велика Британија можеби нема да ја напушти ЕУ доколку Парламентот не го одобри договорот за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

Европската Унија се подготвува за Брегзит без договор

А1 On - 25.03.2019

Европската Комисија ги објави утрово подготовките за Брегзит без договор и ги повикува граѓаните и фирмите да се информираат за сите можни последици од ова сценарио, јави дописничката на МИА од Брисел.

Европската Унија се подготвува за Брегзит без договор

Курир - 25.03.2019

Европската Комисија ги објави утрово подготовките за Брегзит без договор и ги повикува граѓаните и фирмите да се информираат за сите можни последици од ова сценарио, јави дописничката на МИА од Брисел.

Европската Унија се подготвува за Брегзит без договор

Република - 25.03.2019

Европската Комисија ги објави утрово подготовките за Брегзит без договор и ги повикува граѓаните и фирмите да се информираат за сите можни последици од ова сценарио, јави дописничката на МИА од Брисел.

Европската унија се подготвува за Брегзит без договор

Независен - 25.03.2019

Европската Комисија ги објави утрово подготовките за Брегзит без договор и ги повикува граѓаните и фирмите да се информираат за сите можни последици од ова сценарио, јави дописничката на МИА од Брисел.

Европската Унија се подготвува за Брегзит без договор

+инфо - 25.03.2019

Европската Комисија ги објави утрово подготовките за Брегзит без договор и ги повикува граѓаните и фирмите да се информираат за сите можни последици од ова сценарио, јави дописничката на МИА од Брисел.

Познат илузионист и магионичар сака да го спречи брегзитот со телепатија

Макфакс - 25.03.2019

Познатиот израелски илузионист и магионичар Ури Гелер преку социјалните мрежи ѝ порача на британската премиерка Тереза Меј дека ќе го спречи брегзитот со телепатија. „Физички многу силно чувствувам дека повеќето Британци не го сакаат брегзит.

Европската Унија се подготвува за брегзит без договор

Н.Македонија - 25.03.2019

Европската Комисија ги објави утрово подготовките за брегзит без договор и ги повикува граѓаните и фирмите да се информираат за сите можни последици од ова сценарио, јави дописничката на МИА од Брисел.

Меј го достави до Парламентот барањето за одлагање на Брегзит

Независен - 25.03.2019

Владата на Велика Британија денеска до Парламентот во Лондон достави документ со кој се предвидува одлагање на датумот за Брегзит, соопшти британската премиерка Тереза Меј. – Владата денеска предложи инструмент со која се одлага датумот за Брегзит.

Меј го достави до Парламентот барањето за одлагање на Брегзит

Вечер - 25.03.2019

Владата на Велика Британија денеска до Парламентот во Лондон достави документ со кој се предвидува одлагање на датумот за Брегзит, соопшти британската премиерка Тереза Меј. – Владата денеска предложи инструмент со која се одлага датумот за Брегзит.

Меј го достави барањето за одлагање на брегзит до парламентот

Н.Македонија - 25.03.2019

Владата на Велика Британија денеска до парламентот во Лондон достави документ со кој се предвидува одлагање на датумот за брегзит, соопшти британската премиерка Тереза Меј. – Владата денеска предложи инструмент со кој се одлага датумот за брегзит.

Меј го достави до Парламентот барањето за одлагање на Брегзит

А1 On - 25.03.2019

Владата на Велика Британија денеска до Парламентот во Лондон достави документ со кој се предвидува одлагање на датумот за Брегзит, соопшти британската премиерка Тереза Меј. – Владата денеска предложи инструмент со која се одлага датумот за Брегзит.

Официјално: Тереза Меј бара одложување на Брегзит

Курир - 25.03.2019

– Владата денеска предложи инструмент со која се одлага датумот за Брегзит. Според меѓународното право, датумот за Брегзит е одложен. Ако Парламентот не го усвои овој инструмент, ќе се создаде правна несигурност, но тоа нема да го промени датумот за ...

Меј го достави до Парламентот барањето за одлагање на Брегзит

Република - 25.03.2019

Владата на Велика Британија денеска до Парламентот во Лондон достави документ со кој се предвидува одлагање на датумот за Брегзит, соопшти британската премиерка Тереза Меј. Владата денеска предложи инструмент со која се одлага датумот за Брегзит.

Тереза Меј бара одложување на Брегзит

Press24 - 25.03.2019

Владата на Велика Британија денеска до Парламентот во Лондон достави документ со кој се предвидува одлагање на датумот за Брегзит, соопшти британската премиерка Тереза Меј. – Владата денеска предложи инструмент со која се одлага датумот за Брегзит.

Ден„ Д“ за Меј и високи министри околу Брегзит

Локално - 25.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј денеска ќе одржи многу важен состанок со членови на владата, кој би можел да ја реши иднината на проблематичниот процес Брегзит и нејзината судбина како премиерка.

Повеќе од 5 милиони луѓе сакаат Брегзит да биде откажан

Локално - 25.03.2019

Повеќе од 5 милиони луѓе сакаат Брегзит да биде откажан. Ова го покажува онлајн петиција на оваа тема. Ова е најпопуларна петиција во британската историја. Десетици илјади луѓе во Лондон протестираа поради барањето за нов референдум за Брегзит ...

Илузионист со телепатија ќе го стопира Брегзит

Локално - 25.03.2019

Израелско-британскиот илузионист Ури Гелер ѝ порача на британската премиерка Тереза Меј дека нема да дозволи Велика Британија да излезе од Европската Унија и дека за таа цел ќе употреби и телепатија врз неа самата.

Илузионист со телепатија ќе го стопира Брегзит

24Инфо - 25.03.2019

Израелско-британскиот илузионист Ури Гелер ѝ порача на британската премиерка Тереза Меј дека нема да дозволи Велика Британија да излезе од Европската Унија и дека за таа цел ќе употреби и телепатија врз неа самата.

Британците предвидуваат крај на Тереза Меј: По неуспехот со „Брегзит“, сега и народот повеќе не и верува

ТВ21 - 25.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј доживеа нов тежок удар. Британците веќе и предвидуваат крај откако почна да ја губи довербата сега и од народот, иако ЕУ на самитот во Брисел се согласи да го продолжи рокот за „Брегзит“.

Илузионист со телепатија ќе го стопира Брегзит

Бриф - 25.03.2019

Израелско-британскиот илузионист Ури Гелер ѝ порача на британската премиерка Тереза Меј дека нема да дозволи Велика Британија да излезе од Европската Унија и дека за таа цел ќе употреби и телепатија врз неа самата.

Британски министер: Ако не се одобри договорот на Меј, следува уставна криза

1tv - 25.03.2019

Британскиот министер за трговија Лајам Фокс изјави денеска дека Велика Британија можеби нема да ја напушти ЕУ доколку Парламентот не го одобри договорот за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

Британски министер: Ако не се одобри договорот на Меј, следува уставна криза

Локално - 25.03.2019

Британскиот министер за трговија Лиам Фокс изјави денеска дека Велика Британија можеби нема да ја напушти ЕУ доколку Парламентот не го одобри договорот за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

Британски министер: Или ќе излеземе од ЕУ со договор, или ќе ја напуштиме без договор

24Инфо - 25.03.2019

Британскиот министер за трговија Лајам Фокс изјави денеска дека Велика Британија можеби нема да ја напушти ЕУ доколку Парламентот не го одобри договорот за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

Британците предвидуваат крај на Тереза Меј: По неуспехот со „Брегзит“, сега и народот повеќе не и верува

4NEWS - 25.03.2019

Британската премиерка Тереза Меј доживеа нов тежок удар. Британците веќе и предвидуваат крај откако почна да ја губи довербата сега и од народот, иако ЕУ на самитот во Брисел се согласи да го продолжи рокот за „Брегзит“.

Британски министер: Ако не се одобри договорот на Меј, следува уставна криза

Либертас - 25.03.2019

Британскиот министер за трговија Лајам Фокс изјави денеска дека Велика Британија можеби нема да ја напушти ЕУ доколку Парламентот не го одобри договорот за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

Илузионистот Ури Гелер тврди: Со телепатија ќе го спречам Брегзит

Таратур - 25.03.2019

Во отвореното писмо кое го упати директно до британската премиерка Тереза Меј, илузионистот Ури Гелер јавно порача до политичарката дека лично ќе се заложи со своите способности Британија да не излезе од Европската унија.

Британски министер: Ако не се одобри договорот на Меј, следува уставна криза

Опсервер - 25.03.2019

Британскиот министер за трговија Лајам Фокс изјави денеска дека Велика Британија можеби нема да ја напушти ЕУ доколку Парламентот не го одобри договорот за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

Европската Унија се подготвува за Брегзит без договор

Локално - 25.03.2019

Европската Комисија ги објави утрово подготовките за Брегзит без договор и ги повикува граѓаните и фирмите да се информираат за сите можни последици од ова сценарио, јави дописничката на МИА од Брисел.

Илузионист со телепатија ќе го стопира Брегзит

Опсервер - 25.03.2019

Израелско-британскиот илузионист Ури Гелер ѝ порача на британската премиерка Тереза Меј дека нема да дозволи Велика Британија да излезе од Европската Унија и дека за таа цел ќе употреби и телепатија врз неа самата.

Европската Унија се подготвува за Брегзит без договор

24Инфо - 25.03.2019

Европската Комисија ги објави утрово подготовките за Брегзит без договор и ги повикува граѓаните и фирмите да се информираат за сите можни последици од ова сценарио, јави дописничката на МИА од Брисел.

Европската Унија се подготвува за Брегзит без договор

1tv - 25.03.2019

Европската Комисија ги објави утрово подготовките за Брегзит без договор и ги повикува граѓаните и фирмите да се информираат за сите можни последици од ова сценарио. -Со оглед на тоа дека е сѐ поверојатно дека Обединетото Кралство ќе ја напушти ...

“Критичен“ состанок на Тереза Меј со високи министри околу Брегзит

Пулс24 - 25.03.2019

Денес британската премиерка Тереза Меј ќе одржи многу важен состанок со членови на Владата. Тој би можел да ја реши иднината на проблематичниот процес Брегзит и нејзината судбина како премиерка.

Меј ветила оставка ако парламентот го одобри нејзиниот договор за брегзитот

Нетпрес - 25.03.2019

Премиерката Тереза Меј им ветила на поборниците на излегувањето на Велика Британија од Европската унија од редовите на нејзината Конзервативна партија, дека ќе поднесе оставка доколку Долниот дом го одобри договорот за брегзитот кој таа со големи ...

Европската Унија се подготвува за Брегзит без договор

Либертас - 25.03.2019

Европската Комисија ги објави утрово подготовките за Брегзит без договор и ги повикува граѓаните и фирмите да се информираат за сите можни последици од ова сценарио. -Со оглед на тоа дека е сѐ поверојатно дека Обединетото Кралство ќе ја напушти ...

Европската Унија се подготвува за Брегзит без договор

Опсервер - 25.03.2019

Европската Комисија ги објави утрово подготовките за Брегзит без договор и ги повикува граѓаните и фирмите да се информираат за сите можни последици од ова сценарио, јави дописничката на МИА од Брисел.

Европската унија подготвена на сè: Подготвено "хаотичното сценарио" кое стапува на сила ако Британија замине без ...

Точка - 25.03.2019

Комисијата вели дека објавила 90 различни извештаи за граѓаните и деловниот свет, како и дека сочинила 19 предлози за новото законодавство. Европската унија денес соопштила дека ги завршила подготовките и за потенцијалното хаотично сценарио ако ...

Меј го достави до Парламентот барањето за одлагање на Брегзит

24Инфо - 25.03.2019

Владата на Велика Британија денеска до Парламентот во Лондон достави документ со кој се предвидува одлагање на датумот за Брегзит, соопшти британската премиерка Тереза Меј. – Владата денеска предложи инструмент со која се одлага датумот за Брегзит.

Меј го достави до Парламентот барањето за одлагање на Брегзит

Локално - 25.03.2019

Владата на Велика Британија денеска до Парламентот во Лондон достави документ со кој се предвидува одлагање на датумот за Брегзит, соопшти британската премиерка Тереза Меј. – Владата денеска предложи инструмент со која се одлага датумот за Брегзит.

Меј го достави до Парламентот барањето за одлагање на Брегзит

1tv - 25.03.2019

Владата на Велика Британија денеска до Парламентот во Лондон достави документ со кој се предвидува одлагање на датумот за Брегзит, соопшти британската премиерка Тереза Меј. – Владата денеска предложи инструмент со која се одлага датумот за Брегзит.

Меј го достави до Парламентот барањето за пролонгирање на Брегзит

Нетпрес - 25.03.2019

Владата на Велика Британија денеска до Парламентот во Лондон достави документ со кој се предвидува одлагање на датумот за Брегзит, соопшти британската премиерка Тереза Меј. – Владата денеска предложи инструмент со која се одлага датумот за Брегзит.

Меј го достави до Парламентот барањето за одлагање на Брегзит

Опсервер - 25.03.2019

Владата на Велика Британија денеска до Парламентот во Лондон достави документ со кој се предвидува одлагање на датумот за Брегзит, соопшти британската премиерка Тереза Меј. – Владата денеска предложи инструмент со која се одлага датумот за Брегзит.

Илузионист со телепатија ќе го стопира Брегзит

MakPress - 25.03.2019

Израелско-британскиот илузионист Ури Гелер ѝ порача на британската премиерка Тереза Меј дека нема да дозволи Велика Британија да излезе од Европската Унија и дека за таа цел ќе употреби и телепатија врз неа самата.

Британски министер: Ако не се одобри договорот на Меј, следува уставна криза

MakPress - 25.03.2019

Британскиот министер за трговија Лајам Фокс изјави денеска дека Велика Британија можеби нема да ја напушти ЕУ доколку Парламентот не го одобри договорот за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

Европската Унија се подготвува за Брегзит без договор

MakPress - 25.03.2019

Европската Комисија ги објави утрово подготовките за Брегзит без договор и ги повикува граѓаните и фирмите да се информираат за сите можни последици од ова сценарио, јави дописничката на МИА од Брисел.

Британски министер: Ако не се одобри договорот на Меј, следува уставна криза

MTM - 25.03.2019

Британскиот министер за трговија Лајам Фокс изјави денеска дека Велика Британија можеби нема да ја напушти ЕУ доколку Парламентот не го одобри договорот за Брегзит на премиерката Тереза Меј.

Меј: Нема смисла од трето гласање за договорот со ЕУ

MTM - 25.03.2019

Втор референдум, поинаква форма на Брегзит или останувајќи без договор - ова се шансите за Велика Британија, рече премиеркатаТереза Меј пред парламентот. Нема смисла договорот за Брегзит да биде ставен на трето гласање во моментот, ако резултат ...

Меј го достави до Парламентот барањето за одлагање на Брегзит

MakPress - 25.03.2019

Владата на Велика Британија денеска до Парламентот во Лондон достави документ со кој се предвидува одлагање на датумот за Брегзит, соопшти британската премиерка Тереза Меј. – Владата денеска предложи инструмент со која се одлага датумот за Брегзит.