TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Tопи: Охридскиот рамковен договор не е исполнет во сите точки

Форум - 17.04.2010

Димензијата на посетата на Македонија е многу голема , бидејќи таа е продолжување на напорите за продолжување на односите со соседите.

Учениците случајно се нашле на улица за Топи

Шпиц - 17.04.2010

По оваа информација министерството вчера испрати инспектори во училиштата. Децата кои го чекаа албанскиот претседател Бамир Топи низ тетовските улици се изманипулирани и несреќно вметнати во ...

Топи: Охридскиот рамковен договор не е исполнет во сите точки

Макфакс - 17.04.2010

Димензијата на посетата на Македонија е многу голема , бидејќи таа е продолжување на напорите за продолжување на односите со соседите.

Поголема економската соработка и завршување на Коридорот 8

Бизнис24 - 16.04.2010

Економската соработка меѓу Македонија и Албанија воопшто не кореспондира со нивото на политичките односи, со можностите на двете стопанства и со фактот дека сме соседи, констатираа претседателите на ...

Пари - Нема бизнис без патишта

Време - 16.04.2010

Економската соработка меѓу Македонија и Албанија воопшто не кореспондира со нивото на политичките односи, со можностите на двете стопанства и со фактот дека сме соседи, рече претседателот Ѓорге ...

Топи пречекан во Тетово само со албански знамиња

Утрински - 16.04.2010

Албанскиот претседател Бамир Топи вчера во Тетово беше пречекан само со албански знамиња. Пред Општината прв со Бамир Топи се поздрави лидерот на ДПА, Мендух Тачи.

Македонија и Албанија имаат капацитет за поголема бизнис-соработка

Утрински - 16.04.2010

„Економската соработка меѓу Македонија и Албанија воопшто не соодветствува со нивото на политичките односи, со можностите на двете економии и со фактот дека сме соседи“, рече претседателот Ѓорге ...

Економската соработка со Албанија да премине од зборови во дела

Дневник - 16.04.2010

Економската соработка меѓу Македонија и Албанија воопшто не кореспондира со нивото на политичките односи, со можностите на двете стопанства и со фактот дека сме соседи.

Бамир Топи: Од денеска сум дебарчанец

Шпиц - 16.04.2010

Албанскиот претседател Бамир Топи стана почесен граѓанин на Дебар. Врачувајќи му го признанието и симболично предавајќи му го клучот на градот, дебарскиот градоначалник Аргетим Фида го пренсе ставот ...

Топи прогласен за почесен граѓанин на Дебар

Форум - 16.04.2010

Албанскиот претседател Бамир Топи синоќа во Дебар на посебна свеченост беше прогласен за почесен граѓанин на Дебар, јави дописникот на Макфакс од Дебар Градоначалникот Аргетим Фида при предавањето на ...

Топи прогласен за почесен граѓанин на Дебар

Алфа - 16.04.2010

Албанскиот претседател Бамир Топи синоќа во Дебар на посебна свеченост беше прогласен за почесен граѓанин на Дебар. Градоначалникот Аргетим Фида при предавањето на Признанието нагласи дека албанскиот ...

Топи како ѕвезда, Црвенковски и Иванов статисти

Н.Македонија - 16.04.2010

Тетовци цел час го чекаа албанскиот претседател стоејќи на силен дожд, мавтаа со албански знамиња и го извикуваа неговото име - си отидоа задоволни Неколку илјади граѓани на Тетово, од ученици до ...

Топи стана дебарчанец

Кирилица - 16.04.2010

Албанскиот претседател Бамир Топи стана почесен граѓанин на Дебар Врачувајќи му го признанието и симболично предавајќи му го клучот на градот, дебарскиот градоначалник Аргетим Фида го пренсе ставот ...

Албанскиот претседател Бамир Топи во Тетово

МРТ - 16.04.2010

"Со голема посветеност да ги едуцираме новите генерации да живеат во мир. Само така ќе имаме шанса за напредок. Војните се завршена работа. Каде има мир има и вложувања.

Топи прогласен за почесен граѓанин на Дебар

МРТ - 16.04.2010

Албанскиот претседател Бамир Топи синоќа во Дебар на посебна свеченост беше прогласен за почесен граѓанин на Дебар. Градоначалникот Аргетим Фида при предавањето на Признанието нагласи дека албанскиот ...

Топи го стопи законот во Тетово?!

Вечер - 16.04.2010

За Општината Тетово и за дел од училиштата во оваа Општина денешниот ден ќе биде работен, бидејќи во четвртокот организирано го пречекаа претседателот на Албанија, Бамир Топи.

Македонско-албански бизнис форум

МК-Фондови - 16.04.2010

Албанскиот претседател Бамир Топи му посочи на македонскиот шеф на државата Иванов дека инфраструктурата ќе ја забрза соработката меѓу двете земји.

Топи прогласен за почесен граѓанин на Дебар

Макфакс - 16.04.2010

Албанскиот претседател Бамир Топи синоќа во Дебар на посебна свеченост беше прогласен за почесен граѓанин на Дебар. Градоначалникот Аргетим Фида при предавањето на Признанието нагласи дека албанскиот ...

Македонско-албански бизнис форум

А1 - 15.04.2010

Економската соработка меѓу Македонија и Албанија воопшто не кореспондира со нивото на политичките односи, со можностите на двете стопанства и со фактот дека сме соседи, рече претседателот Ѓорге ...

Продолжува посетата на Топи на Македонија

Р.С.Европа - 15.04.2010

На вториот ден од посетата на албанскиот претседател Бамир Топи на Македонија, тој и неговиот македонски домаќин, претседателот Ѓорге Иванов ќе се обратат на македонско-албанскиот бизнис форум.

Македонско - албански бизнис форум во Скопје

Р.С.Европа - 15.04.2010

Приоритет на Македонија и на Албанија треба да биде реализирањето на Коридорот 8, преку интензивно лобирање во Брисел и изградба на патиштата кои ја поврзуваат Тирана со Дебар, Елбасан и Ќафасан, ...

Македонија - Скопје и Тирана посветени на евроатлантските интеграции

Време - 15.04.2010

Игор Чавески Македонија и Албанија немаат друга алтернатива освен членство во евроатлантските структури и двете земји треба меѓусебно да си помагаат во тој процес, е оценката на претседателите на ...

Топи во Скопје од името на сите Албанци на Балканот

Утрински - 15.04.2010

Охридскиот договор е рамка што треба да се применува секаде на Балканот и она што го прави Македонија во однос на етничките, религиозните и јазичните заедници да го имаме секаде ...

Иванов му го понуди охридскиот на Топи

Дневник - 15.04.2010

Евро-атлантската интеграција и економската соработка се приоритети за Македонија и за Албанија, бидејќи нема друга алтернатива за натамошен просперитет и стабилност на целиот ...

Топи во Тетово како Тито

Н.Македонија - 15.04.2010

Посета на претседателот на Албанија, Бамир Топи, на Тетово доби огромни размери. За време на неговиот денешен тричасовен престој во градот, Топи ќе посети повеќе институции и установи Постарите ...

Европа нема алтернатива

Н.Македонија - 15.04.2010

За Македонија и за Албанија интеграцијата во евроатлантските структури е незаменлива алтернатива за натамошен просперитет и стабилност на регионот.

Македонско - албански бизнис форум

Шпиц - 15.04.2010

Економската соработка меѓу Македонија и Албанија воопшто не кореспондира со нивото на политичките односи, со можностите на двете стопанства и со фактот дека сме соседи, рече претседателот Ѓорге ...

Македонско-албански бизнис форум

Алсат-М - 15.04.2010

Треба да се престане македонско-албанските економски односи да се гледаат само како размена на туристи во зимската и летната сезона.

Македонско - албански бизнис форум

Идивиди - 15.04.2010

Скопје, 15 април (МИА) - Економската соработка меѓу Македонија и Албанија воопшто не кореспондира со нивото на политичките односи, со можностите на двете стопанства и со фактот дека сме соседи, рече ...

ДУТ додели титула за Топи

Алсат-М - 15.04.2010

Државниот Универзитет во Тетово на албанскиот претседател Бамир Топи му ја додели титулата ’Почесен доктор’ за неговите академско- научни достигнувања и заслугите за општественото добро.

Македонско-албански бизнис форум

Кирилица - 15.04.2010

Во рамки на посетата на албанската државна делегација на Македонија предводена од претседателот на Албанија Бамир Топи, денеска ќе се одржи македонско-албански бизнис форум со учество на ...

Македонско-албански бизнис форум

МРТ - 15.04.2010

Во рамки на посетата на албанската државна делегација на Македонија предводена од претседателот на Албанија Бамир Топи, денеска ќе се одржи македонско-албански бизнис форум со учество на ...

Топи: Економската соработка меѓу Македонија и Албанија да премине од зборови на дела

Канал5 - 15.04.2010

Веќе две децении зборуваме за Коридорот 8 и крајно време е тој да се изгради. Албанскиот претседател Топи му порача на неговиот македонски колега заеднички и интензивно да лобираат во Брисел, да ...

Топи почесен доктор на Државниот Универзитет во Тетово

Кирилица - 15.04.2010

Ректорот на Државниот Универзитет во Тетово, Агрон Река денеска на претседателот на Република Албанија, Бамир Топи, кој се наоѓа во дводневна посета на Република Македонија, му врачи титула почесен ...

Бамир Топи свечено дочекан во Тетово

Сител - 15.04.2010

Претседателот на Албанија, Бамир Топи, на вториот ден од официјалната посета на Македонија во Тетово беше дочекан на градските улици со специјално подготвена церемонија, налик на оние кога градовите ...

Приоритетни енергетиката, инфраструктурата и туризмот

Вечер - 15.04.2010

Претседателот на РМ, Ѓорге Иванов, смета дека економската соработка меѓу Македонија и Албанија воопшто не кореспондира со нивото на политичките односи, со можностите на двете стопанства и со фактот ...

Македонско – албански бизнис форум

eReporter - 15.04.2010

Македонско – албански бизнис форум ќе се одржи денеска во скопскиот хотел Александар Палас. Обраќање пред бизнисмените, како што е најавено, ќе имаат претседателите на Македонија и на Албанија, Ѓорге ...

Бамир Топи на Македонско-Албански бизнис форум

Макфакс - 15.04.2010

По вчерашната средба меѓу албанскиот претседател Бамир Топи и македонскиот колега Ѓорге Иванов,Топи денеска, придружуван од бизнис делегација составена од педесет албански стопанственици ќе учествува ...

Македонија и Албанија ја зајакнуваат економската соработка

Макфакс - 15.04.2010

Бизнисмените од Македонија и Албанија треба да ги искористат одличните политички односи меѓу двете земји за да ги зајакнат постоечките деловни контакти и да воспостават нови врски со идни деловни ...

Албанскиот претседател Бамир Топи во Тетово

Макфакс - 15.04.2010

"Со голема посветеност да ги едуцираме новите генерации да живеат во мир. Само така ќе имаме шанса за напредок. Војните се завршена работа. Каде има мир има и вложувања.

Црвенкоски и Топи разговарале за меѓуетничките односи во Македонија

Inpress - 15.04.2010

Скопје, 15. април (ИНПРЕС) Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, синоќа оствари средба со претседателот на Република Албанија Бамир Топи, кој е во официјална ...

Македонско - албански бизнис форум

Inpress - 15.04.2010

Скопје, 15. април (ИНПРЕС) Во Скопје е отворен Македонско - албанскиот бизнис форум, во чија работа учествуваат и двајцата претседатели - Ѓорѓе Иванов, на Република Македонија и Бамир Топи, на ...

Албанскиот претседател Топи, почесен доктор на науки на ДТУ

Inpress - 15.04.2010

Тетово, 15. април (ИНПРЕС) Претседателот на Албанија Бамир Топи, на вториот ден од официјалната посета на Република Македонија, денеска престојуваше во Тетово.

Иванов: Придавката „македонски“ неспорна во СЕ

А1 - 14.04.2010

Во вилата Водно заврши билатералната средба помеѓу претседателот Иванов и албанскиот гостин Бамир Топи. Албанскиот претседател најави нова средба меѓу албанскиот, македонскиот и ...

Ахмети: Албанија да и помогне на Македонија

А1 - 14.04.2010

Албанија да и помогне на Македонија во надминувањето на проблемот со името со Грција, побара лидерот на ДУИ Али Ахмети на средбата со албанскиот претседател Топи.

Топи: Евроатлантската интеграција е допирлива реалност

Deutsche Welle - 14.04.2010

За Македонија и Албанија интеграцијата во евроатлантските структури е незаменлива алтернатива за натамошен просперитет и стабилност на регионот - констатирано на разговорите на ...

Претседателот на Албанија во посета на Македонија

Р.С.Европа - 14.04.2010

Претседателот на Република Албанија Бамир Топи по покана на македонскиот претседател Ѓорге Иванов, денеска и утре ќе престојува во посета на Република Македонија.

Албанскиот претседател Топи во Македонија

Р.С.Европа - 14.04.2010

Во дводневна официјална посета на Македонија е претседателот на Албанија Бамир Топи. Тој претпладнето имаше средба со неговиот македонски колега Ѓорѓе Иванов.

Средба Иванов-Топи

Р.С.Европа - 14.04.2010

Македонскиот и албанскиот претседател Ѓорге Иванов и Бамир Топи на денешната средба во Скопје изразија очекување за продолжување на меѓусебната соработка посебно на планот на ...

Бамир Топи денес во Македонија

Утрински - 14.04.2010

Претседателот на Албанија Бамир Топи на покана од македонскиот претседател Ѓорге Иванов денес и утре ќе престојува во дводневна посета на Македонија.

Претседателот на Албанија во посета на Македонија

Телма - 14.04.2010

За Македонија и Албанија интеграцијата во евроатлантските структури е незаменлива алтернатива за натамошен просперитет и стабилност на регионот.

Албанскиот претседател Топи во дводневна посета на Македонија

Алфа - 14.04.2010

Претседателот на Република Албанија, Бамир Топи по покана на македонскиот претседател Ѓорге Иванов, утре и задутре ќе престојува во дводневна посета на Република Македонија.

Албанскиот претседател Топи во дводневна посета на Македонија

Алсат-М - 14.04.2010

Претседателот на Република Албанија, Бамир Топи по покана на македонскиот претседател Ѓорге Иванов, утре и задутре ќе престојува во дводневна посета на Република Македонија.

Иванов и Топи ветија меѓусебна поддршка за влез во ЕУ

Форум - 14.04.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и неговиот албански колега Бамир Топи на денешната средба во Скопје констатираа добри политички односи меѓу двете земји и се заложија за ...

Иванов-Топи: Евроинтеграцијата и економската соработка приоритети на Македонија и Албанија

Алсат-М - 14.04.2010

За Македонија и Албанија интеграцијата во евроатлантските структури е незаменлива алтернатива за натамошен просперитет и стабилност на регионот.

Посебен сообраќаен режим во Тетово за посетата на Бамир Топи

Алсат-М - 14.04.2010

Тетовската полиција денеска ги повика возачите утре во периодот од 6 до 20 часот да не ги паркираат автомобилите на улиците „Илинденска’’, „Маршал Тито’’ и „ЈНА’’ зашто во тој ...

Иванов: Придавката „македонски“ не е спорна во Советот на Европа

Форум - 14.04.2010

Употребата на придавката „македонски“ во рамките на Советот на Европа (СЕ) не е спорна и така ќе се именува нашето претседателство, изјави претседателот Ѓорге Иванов по денешната ...

Иванов и Топи ветија меѓусебна поддршка за влез во ЕУ

Алфа - 14.04.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и неговиот албански колега Бамир Топи на денешната средба во Скопје констатираа добри политички односи меѓу двете земји и се заложија за ...

Албанија и Македонија посветени на евроатланската интеграција

Форум - 14.04.2010

Почна изградбата на новата зграда на МНР Црвенковски со писмо до Груевски Претседателот на Албанија почесен граѓанин на Дебар Добрите односи меѓу двете земји, Албанија и ...

Топи: Евро-атланската интеграција е допирлива реалност

Форум - 14.04.2010

Албанија и Македонија посветени на евроатланската интеграција Претседателот на Албанија почесен граѓанин на Дебар Плакета за безбедност на патиштата за Вељаноски Интеграцијата на ...

Албанскиот претседател Топи се обрати во македонското Собрание

Алсат-М - 14.04.2010

Односите меѓу Македонија и Албанија се добри, се развиваат во посебна насока, пред се заради постојаните заложби за нивно унапредување, кое е во интерес на двете земји и народи.

Албанија ќе ја турка Македонија кон НАТО?!

Алфа - 14.04.2010

Албанија ќе ја турка Македонија кон НАТО – поддршка за земјава од највисоко ниво, точно две години откако Тирана доби покана, а Скопје беше изоставено во Букурешт.

Ахмети:Побарав од Топи да лобира за влез на Македонија во НАТО

Алсат-М - 14.04.2010

Албанскиот претседател во рамките на неговата дводневна посета на Македонија има прилично набиена агенда.Тој утре ќе ги посети и Тетово и Дебар а денеска покрај средбите со ...

Албанија ќе изгради гробишта за грчките војници

SETimes - 14.04.2010

TИРАНА, Албанија -- Претседателот Бамир Топи во вторникот (13-ти април) нареди изградба на две гробишта за грчките војници убиени за време на Втората светска војна, и покрај ...

Албанскиот претседател Топи во дводневна посета на Македонија

Сител - 14.04.2010

Претседателот на Република Албанија, Бамир Топи по покана на македонскиот претседател Ѓорге Иванов, утре и задутре ќе престојува во дводневна посета на Република Македонија.

Албанскиот претседател Топи во дводневна посета на Македонија

МРТ - 14.04.2010

Претседателот на Република Албанија, Бамир Топи по покана на македонскиот претседател Ѓорге Иванов, утре и задутре ќе престојува во дводневна посета на Република Македонија.

Бамир Топи во дводневна посета на Македонија

Кирилица - 14.04.2010

Претседателот на Република Албанија, Бамир Топи по покана на македонскиот претседател Ѓорге Иванов, утре и задутре ќе престојува во дводневна посета на Република Македонија За ...

Евроинтеграцијата и економската соработка приоритети на Македонија и Албанија

Сител - 14.04.2010

Македонија и Албанија немаат алтернативи на патот кон полноправно членство во евроатланските институции. Албанија е членка на НАТО, Македонија е чекор напред во интеграцијата кон ...

Иванов: Македонија и Албанија со исти приоритети

Кирилица - 14.04.2010

За Македонија и Албанија интеграцијата во евроатлантските структури е незаменлива алтернатива за натамошен просперитет и стабилност на регионот, оценија македонскиот и албанскиот ...

Топи се обрати во македонското Собрание

Кирилица - 14.04.2010

Односите меѓу Македонија и Албанија се добри, се развиваат во посебна насока, пред се заради постојаните заложби за нивно унапредување, кое е во интерес на двете земји и народи ...

Средба на Груевски со Топи

Кирилица - 14.04.2010

Албанскиот претседател Бамир Топи, кој престојува во дводневна посета на Македонија, денеска се сретна со македонскиот премиер Никола Груевски Груевски и Топи, како што соопшти ...

Топи - Македонските и албанските политичари да се придржуваат до Рамковниот договор

Канал5 - 14.04.2010

Рамковниот договор ја гарантира стабилноста на Македонија. Претседателот Топи повика сите политички субјекти да ги почитуваат единствено принципите на овој договор зашто само така ...

Иванов и Топи ветија меѓусебна поддршка за влез во ЕУ

МРТ - 14.04.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и неговиот албански колега Бамир Топи на денешната средба во Скопје констатираа добри политички односи меѓу двете земји и се заложија за ...

Придавката „македонски“ не е спорна во Советот на Европа

МРТ - 14.04.2010

Употребата на придавката „македонски“ во рамките на Советот на Европа (СЕ) не е спорна и така ќе се именува нашето претседателство, изјави претседателот Ѓорге Иванов по денешната ...

Евро-атланстската интеграција е допирлива реалност

МРТ - 14.04.2010

“Интеграцијата на регионов во Европската Унија и НАТО е единствениот пат за да се движиме напред, рече албанскиот претседател Бамир Топи во своето обраќање во македонското ...

Албанскиот претседател Топи се сретна со Али Ахмети

Сител - 14.04.2010

Претседателот на Република Албанија Бамир Топи, во рамките на неговата дводневна посета на Република Македонија, оствари средба со лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети.

Тирана ќе не внесува во НАТО

Вечер - 14.04.2010

Нема алтернатива за целосната интеграција на Македонија и Албанија во евроатлантските структури која е значајна за стабилноста и просперитетот на регионов, истакнаа македонскиот ...

Албанскиот претседател во Македонија

eReporter - 14.04.2010

Претседателот на Албанија Бамир Топи денеска во Скопје ќе има средби со македонскиот државно владин врв. Шефот на албанската држава претпладнево ќе биде пречекан со највисоки ...

Албанскиот претседател Топи во официјална посета на Македонија

Нетпрес - 14.04.2010

Претседателот на Албанија, Бамир Топи денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија. Албанскиот претседател Топи утрово ќе оствари Тет-а-тет средба со неговиот ...

Скопје и Тирана заедно за ЕУ

eReporter - 14.04.2010

Евроатлантската интеграција и продлабочувањето на економската соработка се приоритети за Македонија и Албанија, оценија македонскиот и албанскиот претседател, Ѓорге Иванов и Бамир ...

Груевски се сретна со албанскиот претседател

Нетпрес - 14.04.2010

Премиерот Никола Груевски денеска се сретна со албанскиот претседател Бамир Топи, кој од денеска престојува во официјална посета на Македонија На средбата Груевски и Топи ги ...

Средба Топи-Црвенковски

eReporter - 14.04.2010

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, денеска оствари средба со претседателот на Република Албанија Бамир Топи, кој е во официјална посета ...

Иванов и Топи ветија меѓусебна поддршка за влез во ЕУ

Макфакс - 14.04.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и неговиот албански колега Бамир Топи на денешната средба во Скопје констатираа добри политички односи меѓу двете земји и се заложија за ...

Иванов: Придавката „македонски“ не е спорна во Советот на Европа

Макфакс - 14.04.2010

Употребата на придавката „македонски“ во рамките на Советот на Европа (СЕ) не е спорна и така ќе се именува нашето претседателство, изјави претседателот Ѓорге Иванов по денешната ...

Иванов и Топи: Меѓусебна поддршка во евро-атлантската интеграција

Макфакс - 14.04.2010

Македонскиот и албанскиот претседател, Ѓорге Иванов и Бамир Топи, на денешната средба во Скопје констатираа добри политички односи меѓу двете земји и се заложија за интензивирање ...

Топи: Евро-атланстската интеграција е допирлива реалност

Макфакс - 14.04.2010

“Интеграцијата на регионов во Европската Унија и НАТО е единствениот пат за да се движиме напред, рече албанскиот претседател Бамир Топи во своето обраќање во македонското ...

Шефот на албанската држава денеска и утре во Скопје

Inpress - 14.04.2010

Скопје, 14. април (ИНПРЕС) На покана од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, утре и задутре, во дводневна официјална посета на земјава, ќе престојува претседателот ...

Црвенкоски попладнево ќе има средба со претседателот на Албанија Топи

Inpress - 14.04.2010

Скопје, 14. април (ИНПРЕС) Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, попладнево ќе оствари средба со претседателот на Република Албанија Бамир ...

Тетовчани на нога за утрешната посета на албанскиот претседател Топи

Inpress - 14.04.2010

Тетово, 14. април (ИНПРЕС) Претседателот на Република Албанија, Бамир Топи за време на дводневната посета на Република Македонија, утре ќе претстојува во Тетово.

Албанскиот претседател утре во посета на Македонија

Р.С.Европа - 13.04.2010

Претседателот на Албанија, Бамир Топи утре и задутре ќе престојува во дводневна посета на Република Македонија.

Бамир Топи во дводневна посета на Македонија

Идивиди - 13.04.2010

Скопје, 13 април (МИА) - Претседателот на Република Албанија, Бамир Топи по покана на македонскиот претседател Ѓорге Иванов, утре и задутре ќе престојува во дводневна посета на ...

Бамир Топи - почесен граѓанин на Дебар

Утрински - 12.04.2010

Дебар - За посебни заслуги во промовирањето на меѓуграничната соработка и доближувањето на нациите и државите, албанскиот претседател Бамир Топи ќе биде прогласен за почесен ...

Претседателот на Албанија почесен граѓанин на Дебар

Форум - 12.04.2010

Ќе соработуваат албанските и македонските судии Денот на дрвото ги обедини градоначалниците од Македонија и Албанија Албанската опозиција се закани со протести Советот на Општина ...

Албанскиот претседател Бамир Топи, почесен граѓанин на Дебар

Шпиц - 12.04.2010

Дебарските советници го прогласија Петнаесетте членови на Советот на општина Дебар денеска донесоа едногласна одлука со која за почесен граѓанин на градот го прогласија албанскиот ...

Почесен доктроат за Топи од ДУТ

Алсат-М - 12.04.2010

Сенатот на Државниот Универзитет во Тетово денеска едногласно одлучи да му додели признание на почесен доктор на претседателот на Република Албанија, проф. д-р Бамир Топи.

Албанскиот претседател почесен граѓанин на Дебар

Дневник - 12.04.2010

Советот на Општина Дебар, на вчерашната седница донесе едногласна одлука со која претседателот на Република Албанија, Бамир Топи, го прогласи за почесен граѓанин на Дебар.

Бамир Топи почесен граѓанин на Дебар

Канал5 - 12.04.2010

Шефот на албанската држава Бамир Топи од денес е почесен граѓанин на Дебар. Едногласна одлука за тоа донесе Советот на општината по предлог на градоначалникот Аргетим Фида.

Бамир Топи почесен граѓанин на Дебар

Кирилица - 12.04.2010

Петнаесетте членови на Советот на општина Дебар денеска донесоа едногласна одлука со која за почесен граѓанин на градот го прогласија албанскиот претседател Бамир Топи Признанието ...

Топи почесен граѓанин на Дебар

Вечер - 12.04.2010

Советот на Општина Дебар вчера донесе одлука претседателот на Албанија Бамир Топи да биде прогласен за почесен граѓанин на Дебар.

Претседателот на Албанија почесен граѓанин на Дебар

Макфакс - 12.04.2010

Советот на Општина Дебар денеска донесе одлука претседателот на Република Албанија Бамир Топи да биде прогласен за почесен граѓанин на Дебар.