TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тешки последици кај излекуваните од ЕХЕЦ

Телма - 12.06.2011

Германските експерти стравуваат од можни тешки доживотни последици кај лицата кои се заразија од бактеријата Ентерохеморагична ешерихија коли(ЕХЕЦ), јави дописникот на МИА од Прага.

Лекарите стравуваат од тешки последици кај излечените пациенти

МРТ - 12.06.2011

Германските експерти стравуваат од можни тешки доживотни последици кај лицата кои се заразија од бактеријата Ентерохеморагична ешерихија коли(ЕХЕЦ), јави дописникот на МИА од Прага.

Стивнува стравот од смртоносната ешерихија коли

+инфо - 12.06.2011

Никулците од грав се извор на ширењето на смртоносното бактериско заболување поради кое во изминативе неколку недели починаа најмалку 33 лица, а се заразени околу 3.000 лица во 14 земји, соопшти ...

Можни се доживотни последици кај пациентите заболени од ешерихија коли

Курир - 12.06.2011

Експерти од Германија стравуваат дека се можни тешки и доживотни последици кај лицата кои се заразија од бактеријата Ентерохеморагична ешерихија коли(ЕХЕЦ).

Tешки последици кај излечените од бактеријата ЕХЕЦ

+инфо - 12.06.2011

Германските експерти стравуваат од можни тешки доживотни последици кај лицата кои се заразија од бактеријата Ентерохеморагична ешерихија коли(ЕХЕЦ).

Веќе 35 жртви на Ешерихија коли, Германија предупредува за уште

Inpress - 12.06.2011

Берлин, 12. јуни 2011 (ИНПРЕС) Бројот на жртвите од смртоносниот вирус на бактеријата Ешерихија коли достигна 35 лица, а германската влада предупреди дека се очекуваат уште смртни случаи, иако бројот ...

Во Германија од ЕХЕЦ починаа 34 луѓе

Сител - 12.06.2011

Од бактеријата Ентерохеморагична ешерихија коли (ЕХЕЦ) во Германија досега починаа 34 луѓе, а во Шведска почина уште еден човек, изјави директорот на европското регионално биро на Светската ...

На Тајланд пронајдена Е-коли во зелка увезена од Европа

А1 - 11.06.2011

Тајланд објави дека во зелка увезена од Европа е утврдена бактеријата ешерихија коли.Испитувањата започнале, но властите тврдат дека можеби не се работи за смртоносниот тип која предизвика зараза во ...

Почна уништувањето на неизвезените краставици

Вест - 11.06.2011

Оранжериите во Штип, Виница и во Дојран почнаа постапка за уништување на 50 отсто од планираното производство на краставици.

Ешерихија коли пронајдена и во карфиол

Телма - 11.06.2011

Тајландските власти соопштија дека утврдиле присуство на бактеријата ешерихија коли во карфиол, увезен од Европа, и дека во моментот се прават лабораториски истражувања, за да се утврди дали станува ...

На Тајланд пронајдена Ешерихија коли во европска зелка

Канал5 - 11.06.2011

Тајланд ојави дека во зелка увезена од Европа е утврдена бактеријата Ешерихија коли и дека е започнато испитување за да се утврди дали станува за смртоносниот тип кој предизвика голема зараза во ...

Уште три жртви на бактеријата ешерихија коли во Германија

Дневник - 11.06.2011

Од зараза со бактеријата ешерихија коли во Германија денеска починаа уште три лица со што бројот на жртвите се искачи на 33.

Тајланд откри ешерихија коли во карфиол увезен до Европа

Дневник - 11.06.2011

Тајланд откри ешерихија коли во карфиол увезен до Европа Тајландските власти соопштија дека утврдиле присуство на бактеријата ешерихија коли во карфиол, увезен од Европа, и дека во моментот се прават ...

Соини никулци се главен извор на заразата со Е-коли

Дневник - 11.06.2011

Соини никулци се главна причина за епидемијата на смртоносната бактерија ешерихија коли, потврди вчера германскиот Центар за контрола на заразните болести.

Бактеријата го запре откупот на струмичките краставици

Дневник - 11.06.2011

На пазарот на големо една вреќа со десет килограми краставици се продаваше од четириесет до педесет денари, а на откупните пунктови таа се откупува и за три денари килограм Епидемијата од бактеријата ...

Водич за заштита од стомачни инфекции

Утрински - 11.06.2011

Внимавајте, со летото доаѓаат и стомачните зарази. Високите температури се идеални за размножување на бактериите, кои демнат од сите страни. Но, најопасни се оние што доаѓаат од водата и од храната.

Фото на неделата: Ешерихија коли

Вест - 11.06.2011

По речиси еден месец откако се појавија првите случаи на заболени од ешерихија коли во Германија, конечно вчера научниците го утврдија изворот на опасната заразна бактерија.

Грчкото овошје и зеленчук немаат ешерихија коли

Курир - 11.06.2011

Грчкото овошје и зеленчук не се заразени од смртоносниот вид на бактерија ешерихија коли, која однесе над 30 лица во Северна Европа, јавија грчките медиуми.

На Тајланд пронајдена Ешерихија коли во зелка од Европа

Нетпрес - 11.06.2011

Тајланд објавил дека пронашле бактерија ешерихија коли во зелка која била увезена од Европа и дека било започнато испитување дали се работи за смртоносниот вид кој предизвика зараза во Германија и во ...

Тајландските власти откриле ешерихија коли во карфиол увезен до Европа

Сител - 11.06.2011

Тајландските власти соопштија дека утврдиле присуство на бактеријата ешерихија коли во карфиол, увезен од Европа, и дека во моментот се прават лабораториски истражувања, за да се утврди дали станува ...

Тајландските власти откриле ешерихија коли во карфиол увезен до Европа

МРТ - 11.06.2011

Тајландските власти соопштија дека утврдиле присуство на бактеријата ешерихија коли во карфиол, увезен од Европа, и дека во моментот се прават лабораториски истражувања, за да се утврди дали станува ...

Нема ешерихија коли во грчкото овошје и зеленчук - тврдат грчките здравствени власти

Press24 - 11.06.2011

Загубите на грчките производители од забраната, наложена од Русија врз увозот на зеленчук и јагоди од земјите од ЕУ, се проценуваат меѓу 80 и 100 милиони евра Грчкото овошје и зеленчук се чисти од ...

Тајландските власти откриле ешерихија коли во карфиол увезен до Европа

Press24 - 11.06.2011

Тајланд во четвртокот објави за присуство на ешерихија коли во пратка од европска земја, без да прецизира за која земја се работи Тајландските власти соопштија дека утврдиле присуство на бактеријата ...

Тајландските власти откриле ешерихија коли во карфиол увезен до Европа

Алфа - 11.06.2011

Тајландските власти соопштија дека утврдиле присуство на бактеријата ешерихија коли во карфиол, увезен од Европа, и дека во моментот се прават лабораториски истражувања, за да се утврди дали станува ...

Ешерихија коли најдена и во карфиол

+инфо - 11.06.2011

Тајландските власти соопштија дека утврдиле присуство на бактеријата ешерихија коли во карфиол, увезен од Европа, и дека во моментот се прават лабораториски истражувања, за да се утврди дали станува ...

Откриена ешерихија коли во карфиол увезен од Европа

Курир - 11.06.2011

Утврдено е присуство на бактеријата ешерихија коли во карфиол, увезен од Европа, а во моментот се прават лабораториски истражувања, за да се утврди дали станува збор за видот бактерија што ја причини ...

Грчкото овошје и зеленчук чисти од опасната бактерија ешерихија коли

Алфа - 11.06.2011

Грчкото овошје и зеленчук се чисти од смртоносниот вид на бактеријата ешерихија коли, која однесе над 30 лица во Северна Европа, јавија грчките медиуми.

На Тајланд пронајдена Ешерихија коли во зелка од Европа

Точка - 11.06.2011

Тајланд објавил дека пронашле бактерија ешерихија коли во зелка која била увезена од Европа и дека било започнато испитување дали се работи за смртоносниот вид кој предизвика зараза во Германија и во ...

Пари - Земјоделците бараат отштета за краставиците

Време - 10.06.2011

Елена Костовска Производителите на краставици бараат државата да им исплати отштета за загубите што настанаа во македонскиот извоз поради запирањето на нарачките од европските земји.

Никулци од грав причина за заразата со ешерихија коли

Алсат-М - 10.06.2011

Никулци од грав одгледувани во Германија се причината за заразата со опасната бактерија ешерихија коли, која уби 29 лица и зарази околу 3.000, изјави претседателот на германскиот Центар за контрола ...

Најден изворот на смртоносната еширихија коли

Канал5 - 10.06.2011

Ова е фармата од каде излегла смртоносната ешерихија коли. Здравствените власти на Германија соопштија дека извор на заразата со опасната бактерија е оваа фарма за органско производство на храна во ...

Никулци од грав причина за заразата со ешерихија коли

Утрински - 10.06.2011

Никулци од грав одгледувани во Германија се причината за заразата со опасната бактерија ешерихија коли, која уби 29 лица и зарази околу 3.000, изјави претседателот на германскиот Центар за контрола ...

Сепак никулци од грав ја шират супер - Бактеријата

Телма - 10.06.2011

Никулци од грав одгледувани во Германија се причината за заразата со опасната бактерија ешерихија коли, која уби 29 лица и зарази околу 3.000, изјави претседателот на германскиот Центар за контрола ...

Еширихија коли пронајдена и во холандско цвекло

Канал5 - 10.06.2011

Холандските власти одлучија да повлечат од пазарот три вида на цвекло откако се утврди дека се заразени со Ешерихија коли. Цвеклото било од холандско производство.

Сепак биле никулците грав

+инфо - 10.06.2011

Никулци од грав одгледувани во Германија се причината за заразата со опасната бактерија ешерихија коли, која уби 29 лица и зарази околу 3.000, изјави претседателот на германскиот Центар за контрола ...

Никулци од грав причина за заразата со ешерихија коли

Алфа - 10.06.2011

Никулци од грав одгледувани во Германија се причината за заразата со опасната бактерија ешерихија коли, која уби 29 лица и зарази околу 3.000, изјави претседателот на германскиот Центар за контрола ...

Ешерихија коли откриена во холандско цвекло

Алфа - 10.06.2011

Холандските власти од пазарот повлекоа цвекло од домашно производство, откако во него е пронајдена бактеријата ешерихија коли од тип „значително помалку опасен“ од оној што ја предизвика смртоносната ...

Никулци од грав причина за заразата со ешерихија коли

Курир - 10.06.2011

Претседателот на германскиот Центар за контрола на заразните болести „Роберт Кох“ Рајнхард Бургер, изјави дека никулци од грав одгледувани во Германија се причината за заразата со опасната бактерија ...

Уште три жртви на ешерихија коли во Германија

+инфо - 10.06.2011

Од зараза со бактеријата ешерихија коли во Германија денеска починаа уште три лица со што бројот на жртвите се искачи на 33.

Германија го открила изворот на смртоносната инфекција

Р.С.Европа - 10.06.2011

Германските власти ја откиле бактеријата Е.коли во локално одгледуван зеленчук. Имено, предизвикувачи на инфекцијата биле растенија на грав и грашок, одгледувани во ...

Никулците од грав извор на смртоносната бактерија

Нетпрес - 10.06.2011

Никулците сепак се изворот на заразата ЕХЕЦ која во Европа досега усмрти 30 лица. Предупредувањето за неконзумирање краставици, домати и зелена салата ќе биде повлечено.

Никулци од грав причина за заразата со ешерихија коли

Сител - 10.06.2011

Никулци од грав одгледувани во Германија се причината за заразата со опасната бактерија ешерихија коли, која уби 29 лица и зарази околу 3.000, изјави претседателот на германскиот Центар за контрола ...

Потврдено! Никулците се извор на заразата од ешерихија коли

+инфо - 10.06.2011

Нoвите податоци потврдуваат дека најверојатен извор на заразата од фаталниот сој на бактерии ешерихија коли во Германија се никулците од зеленчук, соопштиле здравствените власти.

Никулците од грав виновни за смртоносната е-коли

Алфа - 10.06.2011

Никулците од грав одгледувани на една фарма во Долна Саксонија се причина за заразата со опасната бактерија ешерихија коли, која досега однесе 29 животи.

Уште три жртви на бактеријата ешерихија коли во Германија

МРТ - 10.06.2011

Од зараза со бактеријата ешерихија коли во Германија денеска починаа уште три лица со што бројот на жртвите се искачи на 33.

Никулци од грав причина за заразата со ешерихија коли

МРТ - 10.06.2011

Никулци од грав одгледувани во Германија се причината за заразата со опасната бактерија ешерихија коли, која уби 29 лица и зарази околу 3.000, изјави претседателот на германскиот Центар за контрола ...

Никулци од грав причина за заразата со бактеријата ешерихија коли

Press24 - 10.06.2011

Иако засега нема позитивни резултати од истражувањата на никулците, одгледувани на фарма во Долна Саксонија, епидемиолошката анализа на моделот на ширење на заразата дава доволно докази за да може да ...

Е-коли прв пат пренесена од човек на човек

А1 - 09.06.2011

Германските научници се сомневаат дека смртоносната бактерија Ешерихија коли прв пат е пренесена од човек на човек. Минатиот викенд во Германскиот институт за бактериологија, е примена жена која се ...

Опаѓа заразата од е-коли

А1 - 09.06.2011

На уредно поставени тезги, бесплатно, шпанските производители делеа краставици, домати, марули, лубеници и праски. Поделија 30 тони зеленчук и овошје во протест против штетите по обвинувањата за ...

Помош за европските фармери

Алсат-М - 09.06.2011

Шефовите на европската трговија ја покачија понудата на надоместок на 210 милиони евра за фармерите кои се соочуваат со тешки економски загуби, како резултат од стравот на населението од бактерија ...

Убиствената ешерихија коли ја создале фармацевти?

Дневник - 09.06.2011

И додека во Европа поради епидемијата на ешерихија коли се одвива играта „обвини го другиот“, супер отровниот вирулентен вид на бактеријата ешерихија коли се уште ги полни болниците и на докторите им ...

Како да се заштитиме од Ешерихија коли

Канал5 - 09.06.2011

Македонските епидемиолози предупредуваат инфекцијата се пренесува преку раце, фекалии и термички необработена храна. Смртоносната бактерија продолжува да одзема жртви ,бројката се зголеми на 27 лица ...

Вкупно 30 жртви на смртоносната ешерихија коли

Дневник - 09.06.2011

Смртоносниот вид на бактеријата ешерихија коли однесе уште пет жртви во Германија, со што бројот на починати од заразата достигна 30 лица.

Балканско ембарго за македонскиот зеленчук

Дневник - 09.06.2011

Вчера во Штип масовно се палеа насадите со краставици во пластеничко производство бидејќи балканските држави престанаа да увезуваат ваков вид зеленчук од Македонија, тврдат производителите Косово, ...

Повторно пронајдена еширихија коли во остатоци од краставици

Канал5 - 09.06.2011

Опасната бактерија еширихија коли повторно е пронајдена во остатоци од краставици, овој пат во германскиот град Магдебург.

Ешерихија коли откриена во холандско цвекло

Дневник - 09.06.2011

Холандските власти од пазарот повлекоа цвекло од домашно производство, откако во него е пронајдена бактеријата ешерихија коли од тип „значително помалку опасен“ од оној што ја предизвика смртоносната ...

Свет - Два нови смртни случаи од ешерихија коли

Вест - 09.06.2011

БЕРЛИН, 9 јуни (АП) - Германија вчера пријави уште два смртни случаи и 300 нови заразени од ешерихија коли, но министерот за здравство инсистираше дека бројот на новозаразени опаѓа, давајќи некаква ...

Како се справија Јапонците со ЕХЕК?

Deutsche Welle - 09.06.2011

Еврокомесарот за здравство Џон Дали побара од германските власти да се консултираат со странски експерти околу откривањето на изворот на зараза со бактеријата ешерихија коли, на пример - со ...

Бројот на жртвите на бактеријата ешерихија коли достигна 30 лица

МРТ - 09.06.2011

Смртоносниот вид на бактеријата ешерихија коли однесе уште пет жртви во Германија, со што бројот на починати од заразата достигна 30 лица.

Ешерихија коли откриена во холандско цвекло

+инфо - 09.06.2011

Холандските власти од пазарот повлекоа цвекло од домашно производство, откако во него е пронајдена бактеријата ешерихија коли од тип „значително помалку опасен“ од оној што ја предизвика смртоносната ...

Е. коли продолжува да одзема животи

Курир - 09.06.2011

Центарот за контрола на заразни болести во Германија денес соопшти дека уште едно лице умрело како последица на смртоносната бактерија ешерихија коли.

Уште една жртва на ешерихија коли во Германија

Сител - 09.06.2011

Германскиот центар за контрола на заразни болести соопшти денеска дека уште едно лице починало како последица на заразување со смртоносниот вид на бактеријата ешерихија коли.

Теорија на заговор: Ешерихија коли е создадена во лабораторија?

Курир - 09.06.2011

И додека во Европа поради епидемијата на ешерихија коли се одвива играта „обвини го другиот“, супер отровниот вирулентен вид на бактеријата ешерихија коли се уште ги полни болниците и на докторите им ...

Цвекло заразено со Е.коли, откриена во Холандија

МРТ - 09.06.2011

Холандската Управа за контрола на квалитетот на храната забрани продажба на репка од цвекло произведена на една од локалните земјоделски фарми, откако во зеленчукот е откриена бактеријата Escherichia ...

Уште една жртва на ешерихија коли во Германија

МРТ - 09.06.2011

Германскиот центар за контрола на заразни болести соопшти денеска дека уште едно лице починало како последица на заразување со смртоносниот вид на бактеријата ешерихија коли.

Убиствената ешерихија коли ја создале фармацевти во лабораторија

МРТ - 09.06.2011

И додека во Европа поради епидемијата на ешерихија коли се одвива играта „обвини го другиот“, супер отровниот вирулентен вид на бактеријата ешерихија коли се уште ги полни болниците и на докторите им ...

Нови починати од бактеријата Ешерихија коли во Германија

Нетпрес - 09.06.2011

Нови два смртни случаи од бактеријата Ешерихија Коли биле регистрирани денеска во Германија. Со тоа бројот на починатите од смртоносната бактерија достигна 27 лица, објави АФП, повикувајќи се на ...

Цвекло заразено со Е.коли, откриена во Холандија

Форум - 09.06.2011

Холандската Управа за контрола на квалитетот на храната забрани продажба на репка од цвекло произведена на една од локалните земјоделски фарми, откако во зеленчукот е откриена бактеријата Escherichia ...

Штипските оранжерии бележат загуба од милион евра

Курир - 09.06.2011

Поради намалениот извоз на краставици по појавата на епидемијата со бактеријата Ешерихија коли во некои европски држави, штипските оранжерии „Еко Оаза Самандов“ бележат загуби од околу еден милион ...

ЕУ одобри 210 милиони евра отштета за земјоделците

Нетпрес - 09.06.2011

Европскиот комесар за земјоделство, Дачиан Чолош се согласи дека компензацијата за земјоделците кои ги трпат штетите од појавата на заразата од бактеријата ешерихија коли треба да биде зголемена, од ...

Смртоносната ешерихија коли се уште беснее низ Европа

Сител - 09.06.2011

Македонците кои патуваат во странство да внимаваат каква вода пијат и каква храна конзумираат. Според епидемиолозите, покрај личната хигиена,ова е најдобрата превентива од смртоносната ешерихија коли ...

Убиствената ешерихија коли ја создале фармацевти во лабораторија?

Sky - 09.06.2011

И додека во Европа поради епидемијата на ешерихија коли се одвива играта „обвини го другиот“, супер отровниот вирулентен вид на бактеријата ешерихија коли се уште ги полни болниците и на докторите им ...

Цвекло заразено со Е.коли, откриена во Холандија

Точка - 09.06.2011

Холандската Управа за контрола на квалитетот на храната забрани продажба на репка од цвекло произведена на една од локалните земјоделски фарми, откако во зеленчукот е откриена бактеријата Escherichia ...

Ешерихија коли - природна или вештачка?

Н.Македонија - 09.06.2011

Овој пат сомневањата упатуваат дека новата бактерија е создадена со биоинженеринг и оти во природата е невозможно таа да стекне отпорност на толку антибиотици.

Македонските краставици одат на буниште

Н.Македонија - 09.06.2011

Бранот апстиненција од зеленчук дојде и до Македонија и удри врз земјоделците, кои од вчера масовно ги корнат краставиците што се во фаза на максимална родност.

Нема откуп за краставиците во струмичко

А1 - 08.06.2011

Пластениците, дворовите и пазарот на големо се е полни со краставици во струмичко. Откуп со денови нема поради што и откупната цена падна на само тру денари за килограм.

Неоснована паника меѓу населението во Македонија

А1 - 08.06.2011

Неоснована е паниката меѓу населението, дека опасната бактерија ешерихија коли ја има и во македонските земјоделски култури.

Заразата од Е-коли опаѓа

А1 - 08.06.2011

Најлошото помина, бранот на ширење на смртоносната ешерихија коли го достигна максимумот и веќе опаѓа - оптимистични германските лекари.

Ешерихија коли го уништи оранжерското производство

А1 - 08.06.2011

Заразата со ешерихија коли што се шири низ земјите на ЕУ, го уништи македонското оранжерско производство. Иако домашните краставици и домати се безбедни, што го покажуваат и анализите, извозот од ...

Ешерихија коли го уби извозот на краставиците и доматите од Македонија

Канал5 - 08.06.2011

Во оган денеска отидоа 250 тони краставици во еден од најголемите оранжериски системи во Македонија, штипската Еко-Оаза Самандов.

Германија прави паника и забуни

Дневник - 08.06.2011

Еврокомесарот за здравство, Џон Дали, ја предупреди Германија да се воздржува од предвремено разгласување неточни информации за изворот на прехранбените производи заразени со бактеријата ешерихија ...

Две нови жртви на епидемијата од ешерихија коли

Канал5 - 08.06.2011

Епидемијата од ешерихија коли однесе уште две жртви во Германија, со што вкупниот број на починати од заразата се искачи на 25, а над 2.200 се заразени.

Вкупниот број на жртви на ешерихија коли се зголеми на 25 лица

Дневник - 08.06.2011

Опасната бактерија ешерихија коли ја однесе 24-та жртва во Германија. Бактеријата ја причини смртта и на една жена во Шведска, со што бројот на смртни случаи поврзани со ешерихија коли достигна 25 ...

Заразата стивнува, Изворот непознат

Телма - 08.06.2011

Опасната бактерија ешерихија коли ја однесе 24-та жртва во Германија. Бактеријата ја причини смртта и на една жена во Шведска, со што бројот на смртни случаи поврзани со ешерихија коли достигна 25 ...

Македонските краставици останаа непродадени

Телма - 08.06.2011

Во Македонија нема заразени од опасниот вид на бактеријата ешерихија коли, но земјоделците трпат големи штети. Гласините што се раширија низ западна Европа дека заразата се пренесува преку шпански ...

Свет - ЕУ со 150 милиони евра отштета за земјоделците

Вест - 08.06.2011

БРИСЕЛ/ЛОНДОН, 8 јуни (АП) - Еврокомесарот за земјоделство предложи да се одвојат 150 милиони евра за помош на земјоделците погодени од епидемијата со ешерихија коли во Европа.

Во Полска потврден вториот случај на заразен од Ешерихија коли

Дневник - 08.06.2011

Второт случај на заразен со бактеријата Ешерихија коли е потврден во Полска, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на санитарните власти.

Македонија засега безбедна од ешерихија коли

Сител - 08.06.2011

Македонија засега безбедна од смртоносната бактерија ешерихија коли. Здравствените власти велат будно ја следат состојбата со заразата распространета во повеќе земји, со 24 смртни случаи и над 2300 ...

Причина за заразата е смртоносната ЕАЕЦ

+инфо - 08.06.2011

ЕАЕЦ бактеријата може да се регистрира во системот за варење на луѓето. Смртоносниот сој на ешерихија коли кој хара низ северна Германија, може претежно да се најде во цревата на луѓето, а не во ...

Загриженоста расте: Се’ потешко може да се открие изворот на ешерихија коли

Нетпрес - 08.06.2011

Како што поминува времето ќе биде се’ потешко да се открие изворот на заразата од бактеријата ешерихија коли, предупреди Светската здравствена организација (СЗО).

Во Мадрид бесплатно раздаваат овошје и зеленчук

Курир - 08.06.2011

За да го привлечат вниманието на луѓето кон последиците од зарзата со бактеријата ешерихија коли, за која погрешно беа обвинети шпанските краставаци, земјоделците од Мадрид денеска во центарот на ...

Засега земјава е безбедна од „германската“ зараза

Алфа - 08.06.2011

По вчерашните теории за можен заговор за германската смртоносна бактерија ешерихија коли, денеска здравствените власти со смирувачки тон.

150 милиони евра помош за европските земјоделци

Капитал - 08.06.2011

Европската комисија предложи да им исплати на европските земјоделци – производители на зеленчук 150 милиони евра помош, за надминување на ситуацијата со падот на продажбата на зеленчукот, наводно ...

Изворот на ешерихија коли сеуште непознат

+инфо - 08.06.2011

Како што поминува времето, се потешко е да се открие изворот на заразата со смртоносната бакатерија ешерихија коли, од која во Европа, главно во Германија, умреа 25 луѓе, истакнуваат од Светската ...

„Еко Оаза Самандов“ бележат загуби по епидемијата со Ешерихија коли

МРТ - 08.06.2011

Штипските оранжерии „Еко Оаза Самандов“ бележат загуби од околу еден милион евра поради намалениот извоз на краставици по појавата на епидемијата со бактеријата Ешерихија коли во некои европски ...

Ешерихија коли зеде уште два животи

+инфо - 08.06.2011

Уште двајца Германци починаа од смртоносната бактерија ентерохеморагична ешерихија коли, со што вкупниот број на починати од заразата се искачи на 25, а над 2.200 се заразени.

Загриженоста расте: Се’ потешко може да се открие изворот на ешерихија коли

Сител - 08.06.2011

Како што поминува времето ќе биде се’ потешко да се открие изворот на заразата од бактеријата ешерихија коли, предупреди Светската здравствена организација (СЗО).

Во Германија стивнува бактериската инфекција

Р.С.Европа - 08.06.2011

Германскиот министер за здравство Даниел Бар денеска изјави дека постојат причини за надеж оти бактериската инфекција од која починаа најмалку 24 луѓе го достигнала својот врв.

Во Полска потврден вториот случај на заразен од Ешерихија коли

МРТ - 08.06.2011

Второт случај на заразен со бактеријата Ешерихија коли е потврден во Полска, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на санитарните власти.

Во Полска потврден вториот случај на заразен од Ешерихија коли

Алфа - 08.06.2011

Второт случај на заразен со бактеријата Ешерихија коли е потврден во Полска, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на санитарните власти.

Во Мадрид бесплатно раздаваат овошје и зеленчук

+инфо - 08.06.2011

За да го привлечат вниманието на луѓето кон последиците од заразата со бактеријата ешерихија коли, за која погрешно беа обвинети шпанските краставици, земјоделците од Мадрид денеска во центарот на ...

Бројот на жртвите од бактеријата убиец се искачи на 25 лица во Германија

Inpress - 08.06.2011

Берлин, 8. јули 2011 (ИНПРЕС) Вкупниот број на жртвите на инфекцијата со смртоносната бактерија Ешерихија коли во северна Германија, достигна 25 лица.

Компензација за земјоделците во ЕУ за штетите поради бактеријата

Р.С.Европа - 08.06.2011

Големите производители на овошје и зеленчук Шпанија, Италија и Франција на вчерашниот кризен состанок на ЕУ во Луксембург побараа надомест за своите земјоделци, лути поради огромните загуби што ги ...

Османи: Промените во здравството добија нов мандат

Курир - 08.06.2011

Министерот за здравство, Бујар Османи, честитајќи го денот на Лекарската комора рече дека таа е стратешки партнер на Министерството во нивната основна цел - создавање долгорочно одржлив здравствен ...

Загриженоста расте: Се’ потешко може да се открие изворот на ешерихија коли

Точка - 08.06.2011

Како што поминува времето ќе биде се’ потешко да се открие изворот на заразата од бактеријата ешерихија коли, предупреди Светската здравствена организација (СЗО).

Османи: Во Македонија засега нема инфекција од опасната цревна бактерија

Вечер Прес - 08.06.2011

Пред стартот на туристичката сезона засега нема препораки од Светската здравствена организација за поставување на дезинфекциски средства на граничните премини и аеродромите во земјава.

Стивнува заразата со Е. коли

Вечер Прес - 08.06.2011

Властите во Германија соопштија дека темпото на ширење на заразата со бактеријата ешерихија коли се намалува, но истражувањата се уште не докажале дека никулци од грав го предизвикале ширењето на ...

Се намалува ширењето на заразата со е-коли

Идивиди - 08.06.2011

Хамбург, 7 јуни 2011 (MИА) - Властите во Германија соопштија денеска дека темпото на ширење на заразата со бактеријата ешерихија коли се намалува, но истражувањата се уште не докажале дека никулци од ...

Не се знае изворот на ешерихија коли

А1 - 07.06.2011

Германските лекари се уште немаат одговор од каде се појави мутираната бактерија ешерихија коли, која однесе 23 животи во европа.

Во САД сметаат дека Европејците претеруваат со стравот од Е. коли

Дневник - 07.06.2011

Во сеопштата паника која се прошири во Европа, откако заболеа над 1.600 луѓе, а 18 починаа од инфекција од бактеријата ешерихија коли на која сеуште не се знае изворот, има малку смирувачки пораки.

Свет - Гравот извор на зараза?

Време - 07.06.2011

Никулци од грав, одгледувани на фарма во северна Германија, се, најверојатно, изворот на смртоносната бактерија ешерихија коли од која досега починаа 22 луѓе во Европа, соопштија германските ...

Се доближува опасната бактерија

Утрински - 07.06.2011

Инфекцијата со опасната бактерија што пламна во Германија се' повеќе се доближува до Балканот. Сомнителен случај на заразен со ешерихија коли е откриен и во Словенија.

Ек ја прекори Германија

Телма - 07.06.2011

Европската комисија предложи помош од 150 милиони евра за производителите, чии што земјоделски продукти беа погодени од појавата на бактеријата ,Ешерихија коли.

Стивнува ширењето на заразата со ешерихија коли

Дневник - 07.06.2011

Властите во Германија соопштија дека темпото на ширење на заразата со бактеријата ешерихија коли се намалува, но истражувањата се уште не докажале дека никулци од грав го предизвикале ширењето на ...

Со рампа нема да спречиме влез на смртоносната бактерија

Дневник - 07.06.2011

l Дали конечно е пронајден изворот на епидемијата од смртоносната бактерија ешерихија коли? Како можен извор на заразата прво беа посочувани краставиците од Шпанија, а сега се „сомнителни“ никулци од ...

Фрлени 3.000 тони краставици во Романија

+инфо - 07.06.2011

Романските производители на краставици дневно губат по 100.000 евра поради блокирање на извозот во земјите на Европската унија, воведено поради заразата со бактеријата ешерихија коли, иако во ...

Дваесет и две лица починаа во Германија од бактеријата ешерихија коли

Сител - 07.06.2011

Дваесет и две лица починаа во Германија од инфекција предизвикана од редок вид на бактеријата ешерихија коли 0104, соопшти научно-истражувачкиот Институт по вирусологија „Роберт Кох“.

Непознат е изворот на ешерихија коли

Алфа - 07.06.2011

Не се пронајдени траги на ешерихија коли во првичните тестови на примероците од никулци, кои вчера беа земени од фарма во Германија, соопшти министерството за здравство.

ЕУ ќе расправа за ширењето на смртонсната бактерија

Р.С.Европа - 07.06.2011

Министрите за земјоделство на земјите членки на Европската унија денеска во Луксембург ќе одржат итен состанок на кој ќе разговараат за влијанието на зеленчукот врз појавата на смртоносната бактерија ...

Германија: 22 лица починаа од ешерихија коли

Курир - 07.06.2011

Дваесет и две лица починаа во Германија од инфекција предизвикана од редок вид на бактеријата ешерихија коли 0104, соопшти научно-истражувачкиот Институт по вирусологија „Роберт Кох“.

Чешка го испитува месото увезено од Германија

Inpress - 07.06.2011

Прага, 7. јуни 2011 (ИНПРЕС) Властите во Чешка почнаа анализа на говедско и свинско месо увезено од Германија, по избивањето на епидемијата од бактеријата ешерихија коли во која починаа 22 лица во ...

Германија да се воздржи од превремено разгласување за Ешерихија коли

МРТ - 07.06.2011

Еврокомесарот за здравство Џон Дали ја предупреди Германија да се воздржува од предвремено разгласување на неточни информации за изворот на прехранбените производи, заразени со бактеријата Ешерихија ...

Сто и педесет милиони евра помош за европските земјоделци

МРТ - 07.06.2011

Европската комисија предложи да им исплати на европските земјоделци – производители на зеленчук 150 милиони евра помош, за надминување на ситуацијата со падот на продажбата на зеленчукот, наводно ...

Ешерихија коли, низ призмата на конспиративците

Кајгана - 07.06.2011

Лупата на светската јавност е свртена кон развојот на настаните околу мутираната бактерија Ешерихија коли, а во моментите кога состојбата се смирува и одговорните тврдат дека го пронашле вистинскиот ...

Непастеризираното млеко извор на ешерихија коли

+инфо - 07.06.2011

Ако сте под влијание на „холивудскиот“ начин на исхрана кој промовира консумирање на свежи производи и непастеризирано мелко, бидете внимателни.

„Германската“ бактерија Ешерихија Коли е завера?!

Алфа - 07.06.2011

Штом се појави случај на бактеријата Ешерихија Коли во Словенија, може да се појави и кај нас – тврдат микробиолозите. Категорични се дека треба внимателно да се следи движењето на бактеријата, и ако ...

Министрите за земјоделство на вонредна седница поради Ешерихија коли

Inpress - 07.06.2011

Луксембург, 7. јуни 2011 (ИНПРЕС) Министрите за земјоделство и храна од земјите на Европската унија денеска ќе присуствуваат на вонредна седница во Луксембург.

Се’ потешко е да се открие заразата од Е.коли

Форум - 07.06.2011

Со минувањето на повеќе време потешко ќе биде да се открие изворот на инфекцијата предизвикан од бактеријата ешерихија коли од која во Европа а најмногу во Германија од мај веќе починаа 24 лица ...

Фрлени 3.000 тони краставици во Романија

Кајгана - 07.06.2011

Романските производители на краставици дневно губат по сто илјади евра поради блокирање на извозот во земјите на Европската Унија, воведено поради заразата со бактеријата Ешерихија коли, иако во ...

Во Канада регистриран првиот случај на лице заразено со ешерихија коли

Сител - 07.06.2011

Жител на канадската провинција Онтарио е заразен со бактеријата ешерихија коли и има симптоми на заболените од оваа бактерија во Европа.

Во Канада регистриран првиот случај на лице заразено со ешерихија коли

МРТ - 07.06.2011

Жител на канадската провинција Онтарио е заразен со бактеријата ешерихија коли и има симптоми на заболените од оваа бактерија во Европа.

Фрлени 3.000 тони краставици во Романија

Точка - 07.06.2011

Романските производители на краставици дневно губат по сто илјади евра поради блокирање на извозот во земјите на Европската унија воведено поради заразата на бактеријата Ешерихија коли, иако во ...

Тетовското гравче нема ешерихија коли

Н.Македонија - 07.06.2011

Изртениот домашен грав е безбеден за употреба оти арското ѓубре кај нас прво се прегорува, а потоа се користи. Никулци од грав увезуваме само од Тајланд, не и од Германија Во Македонија се ...

Бактеријата –убиец вештачки создадена за да убива луѓе?!

eReporter - 07.06.2011

Светот под лупа ги стави настаните во Европа и од ден на ден ги брои жртвите од мутираната бактерија Ешерихија коли. Додека состојбата не се смири, сите се прашуваат како дошло до тоа оваа бактерија ...

Во Словенија нема заразени од Е-коли

А1 - 06.06.2011

Словенецот за кој лекарите се сомневаа дека е заразен од ешерихија коли всушност го нема смртоносниот тип на бактеријата, покажаа лабораториските анализи.

Заболен од ешерихија коли во Словенија

А1 - 06.06.2011

Симптоми на Ешерихија коли, забележани кај пациент на балканот. Словенец е хоспитализиран со висока температура, грчеви во стомакот и дијареја, а тестовите покажале присуство на отровната бактерија.

Што ја шири заразата - не се ниту никулците од грав?

Телма - 06.06.2011

Министерството за земјоделство на германската провинција Долна Саксонија соопшти денеска дека првичните истражувања утврдиле дека никулци од грав од германска фарма не се извор на заразата со ...

Опасната бактерија 'ehec' присутна и во разни житарки

Алсат-М - 06.06.2011

Смртоносната бактерија ентерохеморагична ешерихија коли (ЕХЕЦ), од која во Германија починаа најмалку 21 лице, нејверојатно се наоѓа и во соините никулци и другите житарки, откриени во една градина ...

Заболен од ешерихија коли во Словенија

Утрински - 06.06.2011

Симптоми на Ешерихија коли, забележани кај пациент на балканот. Словенец е хоспитализиран со висока температура, грчеви во стомакот и дијареја, а тестовите покажале присуство на отровната бактерија.

Откриен изворот на опасната бактерија?

Алсат-М - 06.06.2011

Изворот на ешерихија коли најверојатно е фарма во Северна -Германија, објави Би-Би-Си. Според телевизијата, бактеријата ја имало во гравот што се одгледувал на фармата во Уелцен, јужно од Хамбург.

Откриен причинителот за смртоносната ешерихија коли

Канал5 - 06.06.2011

Германските здравствени власти соопштија најверојатно изворот на зараза со ешерихија коли се никулци од грав, што го одгледува локалното население во северниот дел на Германија.

Потврдено: Словенецот не е заразен со смртоносниот вид на ешерихија коли

Нетпрес - 06.06.2011

Според објавените податоци на анализата на крвта на заболениот маж за кој се стравуваше дека ја носи заразата од новиот вид на бактеријата ешерихија коли, потврдено е дека не е заболен, пишува ...

ЕУ итно ќе расправа за ширењето на смртоносната бактерија во Европа

Р.С.Европа - 06.06.2011

Министрите за земјоделство на земјите членки на Европската унија, утре во Луксембург ќе одржат итен состанок на кој ќе разговараат за влијанието на зеленчукот врз појавата на смртоносната бактерија ...

Во Охрид нема случај на заразен со Ешерихија коли

Inpress - 06.06.2011

Охрид, 6. јуни 2011 (ИНПРЕС) Во Охрид нема регистрирано случај на присутност на опасната бектерија Ешерихија коли во прехранбените производи, која зарази и усмрти помал дел од граѓаните на земјите од ...

Во Полска и Луксембург регистрирани случаи на заболување од ешерихија коли

МРТ - 06.06.2011

Во градот Шчечин е регистриран првиот случај на заболување од бактеријата ешерихија коли во Полска, соопшти полската Главна санитарна инспекција.

Заразен од Ешерихија коли во Словенија

МРТ - 06.06.2011

Во Словенија минатата недела бил забележан случај на болен заразен со бактеријата Ешерихија коли, но се уште нема потврда дека се работи за типот, односно видот од кои се заболени преку 1.6000 луѓе ...

Опасната бактерија ЕХЕЦ можеби ја има и во соините никулци и други житарки

МРТ - 06.06.2011

Смртоносната бактерија ентерохеморагична ешерихија коли (ЕХЕЦ), од која во Германија починаа најмалку 21 лице, нејверојатно се наоѓа и во соините никулци и другите житарки, откриени во една градина ...

Во Грција нема увезено заразен зеленчук

МРТ - 06.06.2011

Во Грција не се увезени зеленчуци, посебно краставици, домати и марули, заразени со смртоносната бактерија ешерихија коли, уверува грчката организација за контрола на храната во свое сопштение, ...

Опасната бактерија ЕХЕЦ можеби ја има и во соините никулци и други житарки

Сител - 06.06.2011

Смртоносната бактерија ентерохеморагична ешерихија коли (ЕХЕЦ), од која во Германија починаа најмалку 21 лице, нејверојатно се наоѓа и во соините никулци и другите житарки, откриени во една градина ...

ЕХЕЦ ја има во соините никулци и други житарки ?!

Нетпрес - 06.06.2011

Смртоносната бактерија ентерохеморагична ешерихија коли нејверојатно се наоѓа и во соините никулци и другите житарки, откриени во една градина во Долна Саксонија, која веќе е затворена.

Заразен од Ешерихија коли во Словенија

Кајгана - 06.06.2011

Во Словенија минатата недела бил забележан случај на болен заразен со бактеријата Ешерихија коли, но сè уште нема потврда дека се работи за типот, односно видот од кои се заболени преку 1.6000 луѓе ...

Прв случај на заразен со ешерихија коли во Словенија

Сител - 06.06.2011

Во Словенија е регистриран првиот случај на болен, заразен со бактеријата ешерихија коли. Болниот е примен во болница минатиот вторник со висока телесна температура, стомачни болки и растројство, а ...

Во Словенија регистриран прв случај на ешерихија коли

Курир - 06.06.2011

Регистриран првиот случај на болен, заразен со бактеријата ешерихија коли во Словенија. Болниот е примен во болница минатиот вторник со висока телесна температура, стомачни болки и растројство, а по ...

Откриен изворот на смртоносната германска бактерија

МРТ - 06.06.2011

Никулци од грав што гоодгледуваат фармерите во северна Германија е изворот на смртоносната бактерија ешерихија коли која зафати поголем дел од западна Европа, соопштија здравствените власти во ...

Ешерихија коли преку никулци од грав?

Кајгана - 06.06.2011

Здравствените работници сметаат дека никулци од грав се причината за епидемијата на бактеријата Ешерихија коли во северна Германија, од која досега починаа 22 лица, а пријавени се уште 2.200 ...

Фарма за никулци е извор на заразата на еширихија коли

Алфа - 06.06.2011

Фарма во северна Германија се смета за најверојатен извор на инфекцијата на еширихија коли поради која 22 луѓе го загубија животот.

Извозниците тврдат дека краставиците одат како алва

Капитал - 06.06.2011

Шанса за поголем извоз или нереален оптимизам? Забраната за увоз на зеленчук од Европа во Русија отвора можност за зголемување на извозот на земјоделски производи на рускиот пазар.

Фарма за никулци е извор на заразата на еширихија коли

+инфо - 06.06.2011

Фарма во северна Германија се смета за најверојатен извор на инфекцијата на еширихија коли поради која 22 луѓе го загубија животот.

Заразен од Ешерихија коли во Словенија

Алфа - 06.06.2011

Во Словенија минатата недела бил забележан случај на болен заразен со бактеријата Ешерихија коли, но се уште нема потврда дека се работи за типот, односно видот од кои се заболени преку 1.6000 луѓе ...

Ешерихија коли и во Полска и во Луксембург

+инфо - 06.06.2011

Во градот Шчечин е регистриран првиот случај на заболување од бактеријата ешерихија коли во Полска, соопшти полската Главна санитарна инспекција.

Четири наводни случаи на ешерихија коли во САД се поврзани со Германија

Inpress - 06.06.2011

Вашингтон, 6. јуни 2011 (ИНПРЕС) САД го зголемиле надзорот на некои увезени зеленчуци и сурови салати, но досега нема знаци дека во прехранбеното снабдување во државата има зараза на ешерихија коли, ...

Никулците од грав виновни за ешерихија коли

+инфо - 06.06.2011

Претставниците на здравствените институции во Германија, соопштија дека никулците од гравот одгледувани на северот на оваа држава, се причина за зараза од смртоносната бактерија ешерихија коли, од ...

Во Грција нема увезено заразен зеленчук

Курир - 06.06.2011

Грчката организација за контрола на храната во своето сопштение уверува дека во Грција не се увезени зеленчуци, посебно краставици, домати и марули, заразени со смртоносната бактерија ешерихија коли.

Не биле ни никулците грав отровни?

+инфо - 06.06.2011

Министерството за земјоделство на германската провинција Долна Саксонија соопшти денеска дека првичните истражувања утврдиле дека никулци од грав од германска фарма не се извор на заразата со ...

Прв случај на заразен со ешерихија коли во Словенија

МРТ - 06.06.2011

Во Словенија е регистриран првиот случај на болен, заразен со бактеријата ешерихија коли. Болниот е примен во болница минатиот вторник со висока телесна температура, стомачни болки и растројство, а ...

Опасната бактерија и во житарките?

Вечер Прес - 06.06.2011

Смртоносната бактерија ентерохеморагична ешерихија коли (ЕХЕЦ), од која во Германија починаа најмалку 21 лице, нејверојатно се наоѓа и во соините никулци и другите житарки, откриени во една градина ...

ЕХЕЦ ја има во соините никулци и други житарки?!

Точка - 06.06.2011

Смртоносната бактерија ентерохеморагична ешерихија коли нејверојатно се наоѓа и во соините никулци и другите житарки, откриени во една градина во Долна Саксонија, која веќе е затворена.

Смртоносната бактерија најверојатно потекнува од житарките во Долна Саксонија

Канал 77 - 06.06.2011

Смртоносната бактерија ентерохеморагична ешерихија коли нејверојатно се наоѓа и во соините никулци и другите житарки, откриени во една градина во Долна Саксонија, која веќе е затворена.

Министрите за земјоделие на ЕУ дискутираат за Е.коли

Точка - 06.06.2011

Министрите за земјоделство на 27-те земји-членки на ЕУ се сретнаа денеска во Луксембург за да дискутираат за смртоносната епидемија на Е.коли, која уби 22 лица, претежно во Германија.

Грција демантира увоз на зеленчук заразен со ешерихија коли

Канал 77 - 06.06.2011

Грчката организација за контрола на храната во своето сопштение уверува дека во Грција не се увезени зеленчуци, посебно краставици, домати и марули, заразени со смртоносната бактерија ешерихија коли.

Прв случај на заразен со ешерихија коли во Словенија

Идивиди - 06.06.2011

Љубљана, 6 јуни 2011 (МИА) - Во Словенија е регистриран првиот случај на болен, заразен со бактеријата ешерихија коли. Болниот е примен во болница минатиот вторник со висока телесна температура, ...

Откриен изворот на смртоносната германска бактерија

eReporter - 06.06.2011

Никулци од грав што гоодгледуваат фармерите во северна Германија е изворот на смртоносната бактерија ешерихија коли која зафати поголем дел од западна Европа, соопштија здравствените власти во ...