TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетанјаху:Рестартирање на преговорите без предуслови

Р.С.Европа - 02.10.2011

Израел го поздрави предлогот на меѓународната четворка за рестартирање на израелско-палестинските преговори. Во соопштението од кабинетот на израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху е наведно дека е ...

Арапската лига вети финансиска помош за Палестинците

Р.С.Европа - 02.10.2011

Шефот на арапската лига Набил Ал Араби денеска изјави дека арапските земји ќе им понудат финансиска помош на Палестинците во замена за помошта, што Соединетите Држави се закaнија дека ќе ја укинат ...

Ајатолахот Хамнеи го отфрла барањето на Палестинците за членство во ОН

Дневник - 01.10.2011

Врховниот верски лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи изрази денеска противење на барањето Палестина да биде призната како полноправна членка на Обединетите нации, нагласувајќи дека секој договор, ...

Верскиот лидер на Иран против прием на Палестина во оон

Телма - 01.10.2011

Врховниот верски лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи изрази денеска противење на барањето Палестина да биде призната како полноправна членка на Обединетите нации, нагласувајќи дека секој договор, ...

Ја казнија непослушноста: САД блокираше 200 милиони долари помош за Палестина

Канал5 - 01.10.2011

Американскиот Конгрес блокираше речиси 200 милиони долари помош за Палестинците, пренесуваат денеска израелските медиуми текст од британскиот весник „Индипендент“.

СБ на ОН дискутираше за палестинското барање

Р.С.Европа - 01.10.2011

Палестинскиот обид за приклучување во Обединетите нации за прв пат подробно бил разгледуван во Советот за безбедност на Обединетите нации.

Ајатолахот Хамнеи го отфрла барањето на Палестинците за членство во ОН

+инфо - 01.10.2011

Врховниот верски лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи изрази денеска противење на барањето Палестина да биде призната како полноправна членка на Обединетите нации.

Иранскиот Ајатолах со поддршка за Палестинците

Р.С.Европа - 01.10.2011

Иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Каменеи денеска изјави дека Палестинците не треба да ја ограничат својата независност и да бараат да се приклучат во Обединетите Нации како посебна државата, ...

Европскиот парламент се изјасни за признавање на палестинска држава

Дневник - 30.09.2011

Европскиот парламент побара од владите на државите членки на ЕУ да одговорат позитивно на палестинското барање за признавање на нивната држава, претставено минатата недела во ООН од страна на ...

Палестинците на чекор до гласање за прием во ОН?

Канал5 - 30.09.2011

Палестинците тврдат дека се на чекор, нивното барање за прием во ОН да добие препорака за гласање во Генералното собрание.

Палестинците ќе ги обноват преговорите со Израел

МРТ - 30.09.2011

Прговорите на Палестинците со Израел ќе бидат обновени само откако еврејската држава ќе ги прекине доселеничките активности на палестинските територии и ќе ги прифати границите од 1967 година.

Израелската окупација ја кочи палестинската економија

Inpress - 30.09.2011

Лондон, 30. септември 2011 (ИНПРЕС) Израелската окупација во Западниот Брег и Појасот Газа ја лишува палестинската економија од околу 4,4 милијарди фунти годишно, се наведува во извештајот објавен во ...

Палестинците ги дели еден глас од ОН

Алфа - 30.09.2011

Палестинците го добија осмиот глас од 15-те земји членки на Советот за безбедност на Обединетите нации за прием во организацијата.

Обновување на преговорите, само доколку еврејската држава ги прекине изградбите

Сител - 30.09.2011

Преговорите на Палестинците со Израел ќе бидат обновени само откако еврејската држава ќе ги прекине доселеничките активности на палестинските територии и ќе ги прифати границите од 1967 година.

Една земја ја дели Палестина од гласањето за 194 место во ОН

Вечер Прес - 30.09.2011

Палестинците вчера добија осум гласови од 15 членки на Советот за безбедност на Обединетите нации за прием на палестинската држава во ОН и им недостига еден глас за препорака од СБ и гласање во ...

Палестинската молба за полноправно членство во ОН ставена во процедура

Дневник - 29.09.2011

Советот за безбедност на ОН презеде прв чекор за разгледување на палестинското барање за полноправно членство во Светската организација.

Европскиот парламент е за признавање на палестина

Телма - 29.09.2011

Европскиот парламент побара од владите на државите членки на ЕУ да одговорат позитивно на палестинското барање за признавање на нивната држава, претставено минатата недела во ООН од страна на ...

Палестинското барање за полноправно членство во ОН легитимно

МРТ - 29.09.2011

Европскиот парламент соопшти дека барањето на Палестинците за полноправно членство на државата во ОН е легитимно и побара прекин на изградбата или проширувањето на еврејските населби од страна на ...

Палестинците го бараат деветтиот глас, лобираат за поддршка од БиХ

Сител - 29.09.2011

Палестинскиот министер за надворешни работи Ријад ал-Малики денеска изјави дека осум земји-членки на Советот за безбедност ветиле дека ќе го поддржат барањето за признавање на палестинската држава и ...

Палестинците го обвинуваат Тони Блер за „наклонетост кон Израел“

МРТ - 29.09.2011

Високи функционери на Палестинската ослободителна организација (ПЛО) ќе се сретнат неделава за да го прогласат специјалниот пратеник на „Четворката“ за Блискиот Исток, Тони Блер, за „персона нон ...

Шломо нема држава

Окно - 29.09.2011

Социјалниот протест произлезе од тоа што јавноста сфати дека политичарите ја лажат кога станува збор за економските и социјални теми.

Палестинското барање за независна држава е легитимно

Курир - 29.09.2011

Европскиот парламент соопшти дека барањето на Палестинците за полноправно членство на државата во ОН е легитимно и побара прекин на изградбата или проширувањето на еврејските населби од страна на ...

ЕП ја призна палестинската држава

Курир - 29.09.2011

Европскиот парламент побара од владите на државите членки на ЕУ да одговорат позитивно на палестинското барање за признавање на нивната држава, претставено минатата недела во ООН од страна на ...

Палестинците тврдат дека имаат 8 гласа во советот за безбедност

Кајгана - 29.09.2011

Палестинците денеска објавија дека обезбедиле осум гласови од вкупно 15 членки на Советот за безбедност при обединетите нации, за нивното барање за полноправно членство во светската организација.

БиХ ќе одлучи дали Палестинците ќе добијат држава

Курир - 29.09.2011

Палестинскиот министeр за надворешни работи Ријад ал-Малики денес изјави дека осум земји-членки на Советот за безбедност ветиле дека ќе го поддржат барањето за признавање на палестинската држава и ...

Палестинците го бараат деветтиот глас, лобираат за поддршка од БиХ

+инфо - 29.09.2011

Палестинскиот министер за надворешни работи, Ријад ал Малики денеска изјави дека осум земји-членки на Советот за безбедност ветиле дека ќе го поддржат барањето за признавање на палестинската држава и ...

Палестинците го бараат деветтиот глас

Идивиди - 29.09.2011

Рамалах, 29 септември 2011 (МИА) - Палестинскиот министер за надворешни работи Ријад ал-Малики денеска изјави дека осум земји-членки на Советот за безбедност ветиле дека ќе го поддржат барањето за ...

Држава на Палестинците во етапи?

Deutsche Welle - 28.09.2011

Поднесеното барање за полноправно членство на Палестинците во ОН ќе мора да го почека правното мислење на експертите и резултатот од преговорите.

ОН го одложуваат донесувањето одлука за палестинското барање

Р.С.Европа - 28.09.2011

Палестинското барање кое претседателот Махмуд Абас го предаде во Обединетите Нации е испратено на разгледување во комитет составен од 15 земји членки на орагнизацијата.

Палестинска пролет

Утрински - 27.09.2011

Димитар Чулев Палестинската офанзива за освојување на ОН и за обезбедување на меѓународно признание на нивната земја веќе тргна, и тој процес сигурно нема да се врати на позициите од пред 11 ...

Кина ја поддржува независна Палестина

Дневник - 27.09.2011

Кинескиот министер за надворешни работи Јанг Џиечи денеска во Генералното собрание на Обединетите нации ја поддржа независноста на Палестина како членка на ОН.

Германија е за држава на Палестинците

Deutsche Welle - 27.09.2011

Советот за безбедност на ОН за првпат го разгледа барањето на Палестинците за полноправно членство во ОН. Првичните дискусии покажаа дека одлука не може скоро да се очекува.

Советот за безбедност расправаше за Палестина, но гласање нема

Канал5 - 27.09.2011

Доцна синоќа Советот за безбедност на Обединетите Нации ги почна консултациите за палестинското барање за полноправно членство, но гласањето се одложи за наредните недели , објавија американските ...

Меркел го убедува Абас да се врати на преговорите со Израел

Телма - 27.09.2011

Германската канцеларка Ангела Меркел во вчерашниот телефонски разговор со палестинскиот претседател Махмуд Абас побара да се прифати предлогот на Блискоисточната четворка и да отпочнат преговорите со ...

Кина ја поддржува Палестина

Канал5 - 27.09.2011

Кинескиот министер за надворешни работи Јанг Џиечи денеска на Генералното собрание на Обединетите Нации ја поддржа независноста на Палестина како членка на ОН.

Советот за безбедност утре ќе ја разгледува молбата на Палестина

Сител - 27.09.2011

Претседателот на Советот за безбедност на ОН Наваф Салам изјави дека Советот донел одлука на утрешното заседание (среда) да ја разгледа палестинската молба за членство во светската организација, ...

Кина застана зад независноста на Палестина

Сител - 27.09.2011

Кинескиот министер за надворешни работи, Јанг Жиечју, изјавил дека владата во Пекинг го поддржува создавањето на независна палестинска држава преку преговори со Израел, објави германската новинска ...

Советот за безбедност утре ќе решава за Палестина

Нетпрес - 27.09.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации утре ќе одржи формален состанок за барањето на Палестина да стане членка на оваа светска организација, велат дипломати кои сакаат да останат анонимни.

Меркел побара од Абас да го прифати предлогот на Блискоисточната четворка

МРТ - 27.09.2011

Германската канцеларка Ангела Меркел во вчерашниот телефонски разговор со палестинскиот претседател Махмуд Абас побара да се прифати предлогот на Блискоисточната четворка и да отпочнат преговорите со ...

Меркел побара од Абас да го прифати предлогот на Блискоисточната четворка

Алфа - 27.09.2011

Германската канцеларка Ангела Меркел во вчерашниот телефонски разговор со палестинскиот претседател Махмуд Абас побара да се прифати предлогот на Блискоисточната четворка и да отпочнат преговорите со ...

Кина застана зад независноста на Палестина

Нетпрес - 27.09.2011

Кинескиот министер за надворешни работи, Јанг Жиечју, изјавил дека владата во Пекинг го поддржува создавањето на независна палестинска држава преку преговори со Израел, објави германската новинска ...

Израелците со нови провокации за Палестинците

Р.С.Европа - 27.09.2011

Изреаел денеска одобри план за изградба на нови 1100 станови во источниот дел на Ерусалим. Еврокомесарот за надворешни работи Кетрин Ештон денеска изјави дека израелскиот план треба да се укине затоа ...

Советот за безбедност утре ќе ја разгледува молбата на Палестина

МРТ - 27.09.2011

Претседателот на Советот за безбедност на ОН Наваф Салам изјави дека Советот донел одлука на утрешното заседание (среда) да ја разгледа палестинската молба за членство во светската организација, ...

Советот за безбедност не брза со одлуката за Палестина

Р.С.Европа - 27.09.2011

Советот за безбедност на ОН,синоќа зад затворени врати, дискутираше за палестинското барање за полноправно членство во ОН.

Советот за безбедност утре ќе решава за Палестина

Точка - 27.09.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации утре ќе одржи формален состанок за барањето на Палестина да стане членка на оваа светска организација, велат дипломати кои сакаат да останат анонимни.

Кина застана зад независноста на Палестина

Точка - 27.09.2011

Кинескиот министер за надворешни работи, Јанг Жиечју, изјавил дека владата во Пекинг го поддржува создавањето на независна палестинска држава преку преговори со Израел, објави германската новинска ...

Трка за гласови во Советот за безбедност

Н.Македонија - 27.09.2011

Палестинското барање за полноправно членство во ОН вчера се најде пред Советот за безбедност. На Палестинците им се потребни девет гласа, а засега имаат шест - од Бразил, Русија, Индија, Кина, Јужна ...

Ќе се разгледува молбата на Палестина за полноправно членство во ОН

Идивиди - 27.09.2011

Њујоорк, 27 септември 2011 (МИА) - Претседателот на Советот за безбедност на ОН Наваф Салам изјави дека Советот донел одлука на утрешното заседание (среда) да ја разгледа палестинската молба за ...

Израел мора да ги препознае знаците на времето

Deutsche Welle - 26.09.2011

Советот за безбедност на ОН денеска (26.09) ќе го разгледува барањето на Палестинците за полноправно членство во ОН. Барањето нема изгледи за успех, а сепак може да донесе нова динамика во мировниот ...

СБ на ОН започнаа консултации по палестинското барање

Телма - 26.09.2011

Советот за безбедност на ОН денеска почнува консултации за историското барање на Палестинската управа, Палестина да стане полноправна членка на светската организација, но гласањето се очекува дури по ...

Страв од признавање на Палестина

Утрински - 26.09.2011

Израел предупредува дека таков чекор од ОН ќе има сериозни последици Тел Авив- Евентуалното прифаќање на палестинското барање за државност од страна на Обединетите нации ќе предизвика сериозни ...

Расправата во ОН за Палестина продолжува

Канал5 - 26.09.2011

Генералното собрание на Обединетите Нации денеска ја продолжува расправата за апликацијата на Палестинците за полноправно членство во оваа светска организација.

Објавени песни од битолчанецот Панде Манојлов во весникот „Палестина хроникал“

МРТ - 26.09.2011

Во најновиот број на „он-лајн“ изданието на весникот „Палестина хроникал“ (Palestine Hronicle) од 25 септември годинава, објавени се четири песни од поетот Панде Манојлов, посветени на Палестина и ...

Зголемена довербата во Нетанјаху по говорот во ОН

МРТ - 26.09.2011

Популарноста на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху значително се зголеми по говорот од минатата недела на седница на ГС на ОН во кој се спротистави на палестинското барање за државност.

Говорот на Нетанјаху во ОН му донесе поголем рејтинг

Курир - 26.09.2011

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху доби значително поголема популарност по неговиот говор во ГС на ОН во кој се спротистави на пелестинското барање за независна држава.

Махмуд Абас изјави дека e родена "Палестинската пролет"

Inpress - 26.09.2011

Рамалах, 26. септември 2011 (ИНПРЕС) Палестинскиот лидер Махмуд Абас беше радосно пречекан при враќањето во градот Рамалах, на територијата на Западниот брег, пренесува Скај Њуз.

Семејство на палестинско девојче убиено од израелската полиција ќе добие 400.000 долари

+инфо - 26.09.2011

Судот во Ерусалим денеска донесе одлука семејството на палестинско девојче убиено од страна на израелската полиција да добие надомест во износ од 400.000 долари.

СБ на ОН почнува консултации за палестинското барање

МРТ - 26.09.2011

Советот за безбедност на ОН денеска почнува консултации за историското барање на Палестинската управа, Палестина да стане полноправна членка на светската организација, но гласањето се очекува дури по ...

На Генералното собрание на ОН денеска разговори за барањето на палестинците за своја држава

Р.С.Европа - 26.09.2011

На Генералното Собрание на Обединетите Нации денеска се очекува да бидат отворени разговори за апликацијата на палестинците за полноправно членство во ОН.

Советот за безбедност на ОН ќе ja разгледа палестинската кандидатура

Inpress - 26.09.2011

Њујорк, 26. септември 2011 (ИНПРЕС) Советот за безбедност на ОН ќе започне консултации за палестинското барање за полноправно членство во ОН, коментира БиБиСи.

Советот за безбедност на ОН почнува консултации за палестинското барање

+инфо - 26.09.2011

Советот за безбедност на ОН денеска почнува консултации за историското барање на Палестинската управа, Палестина да стане полноправна членка на светската организација, но гласањето се очекува дури по ...

ООН денеска го разгледува палестинското барање

Нетпрес - 26.09.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска треба да го разгледа барањето за членство на Палестина во оваа организација, за кое, како што се очекува, ќе се гласа дури за неколку недели.

СБ на ОН почнува консултации за палестинското барање

Сител - 26.09.2011

Советот за безбедност на ОН денеска почнува консултации за историското барање на Палестинската управа, Палестина да стане полноправна членка на светската организација, но гласањето се очекува дури по ...

Понижувачкиот говор на Обама во ОН

Окно - 26.09.2011

Махмуд Абас вчера требаше да го доживее најсветлиот момент во својот живот. Дури и Њујорк Тајмс објави дека „сивиот човек во сиво одело и сериозни чевли би можел да излезе од сопствената сенка“.

ООН денеска го разгледува палестинското барање

Точка - 26.09.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска треба да го разгледа барањето за членство на Палестина во оваа организација, за кое, како што се очекува, ќе се гласа дури за неколку недели.

ОНН (Организација на нечуените нации)

Н.Македонија - 26.09.2011

Што треба да направат малите за да се слушне и нивниот глас? Кога веќе не се големи и силни (иако се еднакви, нели), вниманието ќе го привлечат само ако станат „ѕвезди на вечерта“, по примерот на ...

Палестинците сакаат држава што побрзо

Н.Македонија - 26.09.2011

Поддршка им вети и Грција, која поради името нé блокира во ЕУ и во НАТО и е една од петте земји на Унијата што не го признава Косово Палестинците очекуваат Советот за безбедност на Обединетите нации ...

Груевски порача: Сакаме почит, решенија и инвестиции

Н.Македонија - 26.09.2011

Ние знаеме кои сме и како ќе живееме. Македонци сме, зборуваме македонски, а нашата држава се вика Република Македонија, порача премиерот Никола Груевски во обраќањето пред Генералното собрание на ...