TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Победа на "Лет во место" на Драмски

Вест - 11.06.2005

ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ НА МТФ "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" Претставата "Лет во место" на Горан Стефановски, во режија на Љупчо Ѓоргиевски на Драмски театар од Скопје е прогласена за најдобра претстава во целина на Фестивалот "Војдан Чернодрински", што заврши синоќа во Прилеп.

Меѓу театарот и поезијата

Утрински - 11.06.2005

шест книги за на пуст остров: Златко Славенски, реЖисер Златко Славенски е театарски режисер. "Папокот на светотти се уште е хит - претстава, а се сеќаваме и на "Собрани делааи од В. Шекспир, "Пер Гинтти, "Будење на пролеттааи... Истовремено е и асистент на катедрата за театарска режија на ФДУ.

"Лет во место" - најдобра претстава на Фестивалот

Дневник - 11.06.2005

театарски фестивал "ВоЈдан Чернодрински", прилеп Претставата "Лет во место" на Драмскиот театар од Скопје, во режија на Љупчо Ѓорѓиевски, е прогласена за најдобра претстава на 40 македонски театарски фестивал "Војдан Чернодрински", кој вчера заврши во Прилеп.

„Лет во место“ најдобро театарско остварување

Време - 11.06.2005

ФЕСТИВАЛ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“ Наградата за уметничко остварување на претстава во целина на 40. МТФ „Војдан Чернодрински“ и е доделена на претставата „Лет во место“ во режија на Љупчо Ѓоргиевски, а во изведба на Драмскиот театар – Скопје.

Редици за студентската претстава

Дневник - 09.06.2005

ФЕСТИВАЛ "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" - ПРИЛЕП Млада публика, помногубројна од капацитетот на Народниот театар "Војдан Чернодрински", завчеравечер чекаше да влезе за да го гледа настапот на студентите од Факултетот за драмски уметности.

Настапуваат Драмски и Прилепскиот театар

Вест - 09.06.2005

ВЕЧЕРВА НА МТФ Вечерва ( 19.30 часот) на Македонскиот театарски фестивал Вечерва ( 19.30 часот) на Македонскиот театарски фестивал "Војдан Чернодрински" на матичната сцена ќе се претстават домаќините од Прилепскиот театар со претставата "Рибарски караници" од Карло Голдони, во режија на Коле ...

Манчевски во Прилеп гледа само театар

Вечер Прес - 09.06.2005

Како дел од постојаните гости, на покана на МТФ "Војдан Чернодрински" деновиве во Прилеп е "виден" и режисерот Милчо Манчевски. Веднаш, речиси автоматски, низ фестивалските кулоари проструи вест дека Милчо дошол во Прилеп да прави кастинг за својот најнов филм "Коски".

Театарска проба на улица

Вечер Прес - 09.06.2005

Театарската претстава "Тимон Атињанинот" од Вилијам Шекспир, што режисерот Бранко Брезовац во Народниот театар од Битола ја подготвува со артисти од Битола, Скопје и Фиренца, за годинашното "Охридско лето", предизвикува големо интересирање не само меѓу љубителите на театарската уметност, туку и ...

Обемна програма и полупразни сали

Дневник - 08.06.2005

ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" Македонскиот народен театар, Турскиот и Кумановскиот, со по една претстава, завчеравечер си ги измерија силите пред прилепската публика. Вообичаено, за претставите на Турскиот или на Албанскиот театар има помалку публика, зашто нема превод на македонски ...

Да се разбереме со јазикот на театарот

Време - 08.06.2005

ФЕСТИВАЛ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“ Светлана Ристеска Турскиот театар претставите ги играше на турски јазик и без симултан превод и натаму нема да инсистирам, овде ниту каде било во Македонија да користам симултан превод, слушалки или кајрон бидејќи тоа деконцентрира, вели Атила Клинче за претставата ...

Без изразит фаворит

Вечер Прес - 08.06.2005

Публиката во Прилеп со несмален интензитет ги следи настаните во рамките на манифестацијата "Војдан Чернодрински", што значи дека, барем овие фестивалски денови, навистина е посветена на театарот. Инаку, генерално прогнозите засега не исфрлаат фаворит во однос на тоа кој ќе биде награден.

Платнар заслужува голема беседа

Дневник - 07.06.2005

ФЕСТИВАЛ "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" - ПРИЛЕП За Платнар не може да се каже еден збор, да се дада една изјава. Нему му прилега голема беседа. Ако некогаш поверував дека интелектот има и други извори, тоа беше заради него. Таков дух мајка не раѓа.

ВеЧерва Драмски и Албански театар

Вест - 07.06.2005

ФЕСТИВАЛ "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" Вечерва на програмата на Македонскиот театрски фестивал "Војдан Чернодрински" од 19.30 часот на сцената во Прилепскиот театар на програмата е "Фани доаѓа.." од Албански театар. Автор на текстот е Ресул Шабани, а режисер е Адонис Филипи.

Издание на кое актерите се разидуваат

Време - 07.06.2005

ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“ Светлана Ристеска Не чувствувам дека е јубилеј на македонскиот театарски фестивал, актерите веднаш по изведбите си заминуваат, вели Бранко Бенинов, актер од струмичкиот театар „Антон Панов“ за годинешната фестивалска атмосфера на „Чернодрински“.

"Платнар" - нова комета на небото

Вечер Прес - 07.06.2005

Со вообичаената фреквентност на публика и гости, кои се дел или го чествуваат јубилејниот 40. МТФ "Војдан Чернодрински", истече половината од театарската фешта во Прилеп. Завчерашниот ден беше во знакот на еден од најспецифичните по поетика и најбележити македонски автори - писателот, поет и ...

Барометар на македонскиот театар

Дневник - 06.06.2005

ОТВОРЕН ФЕСТИВАЛОТ "ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ" Наградата за животно дело # беше врачена на актерката Вера Вучкова, која пред пет децении ја изговорила првата реплика на сцената на МНТ Многу го сакам овој фестивал и најмногу им се радував на неговите награди.

Преполна сала и многу аплаузи во првиот викенд

Време - 06.06.2005

ЧЕТИРИЕСЕТТИ ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“ Светлана Ристеска Во преполна сала и пред публика што несебично ги дарува актерите со аплауз поминуваат првите денови на 40. јубилеен Театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп.