TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коѕиас: Без промена на Уставот, постои простор за конфликти во иднина

Фокус - 17.02.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, во интервју за грчката телевизија Алфа рече дека во преговоите со Македoнија не се преговара само за името, туку за идентитетот и за Уставот.

Коѕиас: Без промена на Уставот, постои простор за конфликти во иднина

Вечер Прес - 17.02.2018

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, во интервју за грчката телевизија Алфа рече дека во преговоите со Македoнија не се преговара само за името, туку за идентитетот и за Уставот.

Димитров нуди „визионерски патриотизам“, Коѕијас пакет од 20 страници со додавки и придавки...

Н.Македонија - 17.02.2018

Димитров нуди „визионерски патриотизам“, Коѕијас пакет од 20 страници со додавки и придавки Со мојот грчки колега Никос Коѕијас сакаме да го решиме проблемот, што е добар почеток. Се разбира, имаме и разлики како точно треба да се реши овој проблем.

Димитров: се бориме за датум за почеток на преговори со ЕУ во јуни

Deutsche Welle - 16.02.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров соопшти дека не е планирана нова средба со грчкиот колега Никос Коѕијас во Софија. Грчкиот предлог за решавање на спорот за името се очекува во следните денови.

Димитров во Софија: Се бориме за датум за преговори во јуни

Нова ТВ - 16.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека се прават големи напори да се убеди Грција, да прифати, Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ за време на бугарското претседателство. -Тоа би бил голем повод за празнување.

Димитров: Национализмот во Македонија сакаме да го замениме со „визионерски патриотизам“

Press24 - 16.02.2018

Денеска во Софија ќе се одржи нов круг на преговори меѓу Македонија и Грција за проблемот со името кое Македонија го има со нашот јужен сосед. Пред следниот круг разговори за името, министерот за надворешни работи Никола Димитров даде интервју за ...

Димитров: Сакаме национализмот во Македонија да го замениме со „визионерски патриотизам“

Стандард - 16.02.2018

Денеска во Софија ќе се одржи нова епизода на преговори меѓу Македонија и Грција за проблемот со името кое го има нашиот јужен сосед. Главните актери во нив се министрите за надворешни работи на Грција и Македонија Никос Коѕиас и Никола Димитров.

Димитров: Национализмот да го замениме со визонерски патриотизам

МКД - 16.02.2018

Со мојот грчки колега Никос Коѕијас сакаме да го решиме проблемот, што е добар почеток. Се разбира имаме и разлики како точно треба да се реши овој проблем, изјави за бугарската ТВ Нова Никола Димитров, министер за надворешни работи на Македонија.

(ВИДЕО) Димитров: Ако се оддалечиме од јавното мислење, ќе се скрши процесот

Нова ТВ - 16.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за бугарската телевизија „Нова“ вели дека тој и неговиот грчки колега Никос Коѕиас сакаат да го решат спорот со името, но разлики се уште има.

Димитров: Сакам мојот народ да биде со исправена глава кога ќе решиме нешто

Слободен Печат - 16.02.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во интервју за бугарската телевизија „Нова“, вели дека тој и неговиот грчки колега Никос Коѕијас сакаат да го решат спорот со името, но дека имаат и разлики околу тоа како треба да се реши проблемот.

Коѕијас сака име на словенски без превод, Димитров само сака да се решел спорот за името

Курир - 16.02.2018

Министерот за надворешни работи на Грција во синоќешното интервју за грчката телевизија Алфа, снимено само неколку часа по маратонските преговори во Виена, откри детали за грчките позиции, за нацрт спогодбата, за нашата евро-атлантска перспектива, ...

Коѕиас: Оние што сакаат уставот да се смени сега и тука, знаат дека тоа нема да се случи. И тоа се тие што не сакаат ...

Либертас - 16.02.2018

Јас претпочитам име што во меѓународни рамки ќе зборува дека тој дел на Македонија е сега делот на ФИРОМ, Скопје, со Албанци и Словени и дека тој дел нема ништо заедничко со грчка Македонија – не сакам да се случуваат забуни, вели Никос Коѕиас, ...

Димитров: Со Коѕијас сакаме да го решиме спорот, но разликата е во тоа како да се реши

Мета - 16.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за бугарската телевизија „Нова“ вели дека тој и неговиот грчки колега Никос Коѕиас сакаат да го решат спорот со името, но дека имаат и разлики околу тоа како треба да се реши проблемот.

Коѕиас: Доаѓам во Скопје со план 20 страници, првиот дел за името е готов

Мета - 16.02.2018

Јас претпочитам име што во меѓународни рамки ќе зборува дека тој дел на Македонија е сега делот на ФИРОМ, Скопје, со Албанци и Словени и дека тој дел нема ништо заедничко со грчка Македонија – не сакам да се случуваат забуни, вели Никос Коѕиас, ...

Димитров: Со Коѕијас сакаме да го решиме спорот, но разликата е во тоа како да се реши

Либертас - 16.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за бугарската телевизија „Нова“ вели дека тој и неговиот грчки колега Никос Коѕиас сакаат да го решат спорот со името, но дека имаат и разлики околу тоа како треба да се реши проблемот.

Димитров во Софија: Се бориме за датум за преговори во јуни

Тера - 16.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека се прават големи напори да се убеди Грција, да прифати, Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ за време на бугарското претседателство. -Тоа би бил голем повод за празнување.

КОЅИАС ВЕЛИ ИМА ДЕБАТА: Горна Македонија, Северна Македонија, Вардарска Македонија или Македонија – Вардар?

Фактор - 16.02.2018

Грчкиот шеф на дипломатијата, Никос Коѕиас вели дека претпочита име на словенски без превод. Коѕиас објаснувајќи дека месецов ќе дојде во Скопје со план на 20 страници, вели дека првиот дел е готов, а се однесува на името и на изведенките од името.

Димитров: Со Коѕијас сакаме да го решиме спорот, но разликата е во тоа како да се реши

еМагазин - 16.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за бугарската телевизија „Нова“ вели дека тој и неговиот грчки колега Никос Коѕиас сакаат да го решат спорот со името, но дека имаат и разлики околу тоа како треба да се реши проблемот.

Македонија се обидува да го замени национализмот со визионерски патриотизам

Локално - 16.02.2018

Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Димитров е во Софија , каде што денеска ќе одржи уште еден круг од преговорите со Грција околу надминување на разликите околу името . Во интервју за Нова ТВ, тој посочи дека со својот грчки колега ...

Коѕијас не му ја дал нацрт-спогодбата на Димитров, се очекува средба и во Софија

Фокус - 15.02.2018

По средбата во Виена, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас би можеле повторно да се сретнат во Софија, објавија грчките медиуми. Државната ТВ ЕРТ јави дека нивната средба треба да се одржи денеска, ...

Можна средба на Димитров и Коѕијас во Софија, се згуснуваат чекорите за решавање на спорот

Телма - 15.02.2018

По средбата во Виена, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас би можеле повторно да се сретнат во Софија, објавија грчките медиуми. Државната ТВ ЕРТ јави дека нивната средба треба да се одржи денеска, ...

Можна средба на Димитров и Коѕијас во Софија, се згуснуваат чекорите за решавање на спорот

ТВ21 - 15.02.2018

По средбата во Виена, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас би можеле повторно да се сретнат во Софија, објавија грчките медиуми. Државната ТВ ЕРТ јави дека нивната средба треба да се одржи денеска, ...

Можна средба на Димитров и Коѕијас во Софија

24 Вести - 15.02.2018

По средбата во Виена, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас би можеле повторно да се сретнат во Софија, објавија грчките медиуми. Државната ТВ ЕРТ јави дека нивната средба треба да се одржи денеска, ...

Можна средба на Димитров и Коѕијас во Софија

Нова ТВ - 15.02.2018

По средбата во Виена, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас би можеле повторно да се сретнат во Софија, објавија грчките медиуми. Државната ТВ ЕРТ јави дека нивната средба треба да се одржи денеска, ...

Коѕијас не му ја дал нацрт-спогодбата на Димитров, се очекува средба и во Софија

Слободен Печат - 15.02.2018

По средбата во Виена, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас би можеле повторно да се сретнат во Софија, објавија грчките медиуми. Државната ТВ ЕРТ јави дека нивната средба треба да се одржи денеска, ...

Коѕијас не му ја дал нацрт-спогодбата на Димитров, се очекува средба и во Софија

+инфо - 15.02.2018

Грчките медиуми откриваат дека спогодбата не била доставена во Виена, а најавуваат и дека е извесна средба на двајцата министри во Софија По средбата во Виена, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас ...

По шестчасовната средба Димитров-Коѕијас денеска е можна уште една

Press24 - 15.02.2018

По средбата во Виена, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас би можеле повторно да се сретнат во Софија, објавија грчките медиуми. Државната ТВ ЕРТ јави дека нивната средба треба да се одржи денеска, ...

Можна средба на Димитров и Коѕијас во Софија, се згуснуваат чекорите за решавање на спорот

Сител - 15.02.2018

По средбата во Виена, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас би можеле повторно да се сретнат во Софија, објавија грчките медиуми. Државната ТВ ЕРТ јави дека нивната средба треба да се одржи денеска, ...

Можна средба на Димитров и Коѕијас во Софија

А1 On - 15.02.2018

По средбата во Виена, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас би можеле повторно да се сретнат во Софија, објавија грчките медиуми. Државната ТВ ЕРТ јави дека нивната средба треба да се одржи денеска, ...

Можна средба на Димитров и Коѕијас во Софија, се згуснуваат чекорите за решавање на спорот

CivilMedia - 15.02.2018

По средбата во Виена, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас би можеле повторно да се сретнат во Софија, објавија грчките медиуми. Државната ТВ ЕРТ јави дека нивната средба треба да се одржи денеска, ...

Можна нова средба на Димитров и Коѕијас за преговори и во Софија

Локално - 15.02.2018

По средбата во Виена, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас би можеле повторно да се сретнат во Софија, објавија грчките медиуми. Државната ТВ ЕРТ јави дека нивната средба треба да се одржи денеска, ...

Можна средба на Димитров и Коѕијас во Софија, се згуснуваат чекорите за решавање на спорот

Либертас - 15.02.2018

По средбата во Виена, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас би можеле повторно да се сретнат во Софија, објавија грчките медиуми. Државната ТВ ЕРТ јави дека нивната средба треба да се одржи денеска, ...

Можна средба на Димитров и Коѕијас во Софија, се згуснуваат чекорите за решавање на спорот

Бриф - 15.02.2018

По средбата во Виена, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас би можеле повторно да се сретнат во Софија, објавија грчките медиуми. Државната ТВ ЕРТ јави дека нивната средба треба да се одржи денеска, ...

Софија нова попатна станица за приближување на ставовите меѓу Скопје и Атина...

Н.Македонија - 15.02.2018

Софија нова попатна станица за приближување на ставовите меѓу Скопје и Атина Ќе ги помрднат ли од мртва точка ставовите од маратонските разговори за името во Софија, кои почнаа на почетокот на оваа недела меѓу шефовите на дипломатиите на Грција и ...

Виена: Маратонска средба Димитров-Коѕиас-Нимиц, преговорите продолжуваат

24 Вести - 14.02.2018

Продолжување на преговорите меѓу Македонија и Грција околу спорот со името под покровителство на ОН, ова е единствениот заклучок за кој информираа од МНР по речиси 6 часовниот состанок во Виена кој го имаа шефовите на македонската и грчката ...

Три од седум точки на преговорите се отстранети, кажа Заев за средбата димитров-коѕијас во Виена

Сакам да кажам - 14.02.2018

Премиерот Зоран Заев вели дека преговарачкиот процес меѓу Македонија и Грција околу спорот за името почнал вчера со средбата на министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас со посредникот Метју Нимиц во Виена, каде што биле ...

Заев: Од седум позиции во преговарачкиот процес, приближување во ставовите има во три

24 Вести - 14.02.2018

Дводневните разговори во Виена меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, под покровителство на Метју Нимиц всушност го означуваат почетокот на вистинскиот преговарачки процес околу проблемот за името, вели премиерот Зоран Заев.

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

Алсат-М - 14.02.2018

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека пак останатите медиуми со доза на резерва ...

Маратонот во Виена не ги поместил позициите на Скопје и Атина?!

Deutsche Welle - 14.02.2018

Епилогот од седумчасовните разговори Димитров-Коѕијас со посредство на Нимиц, се сведе на штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. Неофицијално, на средбата не е направен исчекор. Нема поместување во позициите.

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

Канал5 - 14.02.2018

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека пак останатите медиуми со доза на резерва ...

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

ТВ21 - 14.02.2018

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека пак останатите медиуми со доза на резерва ...

Владата не открива детали од преговарачкиот процес за спорот со името

Алфа - 14.02.2018

Владата не кажува детали од преговарачкиот процес за спорот со името. Се што е во интерес на преговорите веќе е објавено во јавноста, велат од таму. Владата не кажува детали од преговарачкиот процес за спорот со името.

Димитров и Коѕијас во дипломатски маратон од скоро 7 часа во Виена

Таратур - 14.02.2018

Речиси седумчасовниот дијалог Димитров-Коѕијас со посредство на Нимиц, резултираше со штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. Неофицијално, на средбата не е направен исчекор, пренесува Дојче Веле .

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

Сител - 14.02.2018

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека пак останатите медиуми со доза на резерва ...

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

Курир - 14.02.2018

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека пак останатите медиуми со доза на резерва ...

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

Слободен Печат - 14.02.2018

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека пак останатите медиуми со доза на резерва ...

Грчките медиуми откриваат каде и кога повторно ќе се сретнат Коѕијас и Димитров

Press24 - 14.02.2018

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека пак останатите медиуми со доза на резерва ...

ЕРТ: Утре нова средба Димитров – Коѕијас во Софија

Нова ТВ - 14.02.2018

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека пак останатите медиуми со доза на резерва ...

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

А1 On - 14.02.2018

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека пак останатите медиуми со доза на резерва ...

Можна средба Димитров – Коѕиас во Софија

Стандард - 14.02.2018

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕиас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека пак останатите медиуми со доза на резерва ...

Конструктивна средба на Нимиц со Димитров и Коѕијас, разговорите за името продолжуваат

МРТ - 14.02.2018

Пет часа разговори на шефот на македонската дипломатија Димитров со неговиот грчки колега Коѕијас, под покровителство на посредникот Нимиц вчера во Виена. Скудно соопштение од Скопје и од Атина. Разговорите продолжуваат и натаму во рамките на ОН...

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

+инфо - 14.02.2018

Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, останатите медиуми објавуваат дека е можно двајцата министри да се сретнат во Софија. Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа ...

Димитров и Коѕијас можно е да преговараат и во Софија

Нетпрес - 14.02.2018

Грчките медиуми во средата пишуваат за нова можна средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров односно Никос Коѕијас, следните два дена во бугарската престолнина Софија, и покрај нивните дводневни преговори со ...

Софија следна можност за преговори за името

Р.С.Европа - 14.02.2018

Министрите Димитров и Коѕијас в четврток и в петок ќе престојуваат во Софија на состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ и на земјите - кандидатки, што е уште една можност за средба.

Грчки медиуми: Коѕијас и Димитров ќе се состанат во Софија

Макфакс - 14.02.2018

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и неговиот грчки колега, Никос Коѕијас, би можеле да остварат нова средба во Софија, соопштија грчките медиуми. Според грчката државна телевизија ЕРТ ваква средба веројатно ќе биде ...

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

Република - 14.02.2018

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека пак останатите медиуми со доза на резерва ...

Димитров и Коѕијас можно е да преговараат и во Софија

Точка - 14.02.2018

Грчките медиуми во средата пишуваат за нова можна средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров односно Никос Коѕијас, следните два дена во бугарската престолнина Софија, и покрај нивните дводневни преговори со ...

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

Поглед - 14.02.2018

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека пак останатите медиуми со доза на резерва ...

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

CivilMedia - 14.02.2018

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека пак останатите медиуми со доза на резерва ...

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија

Локално - 14.02.2018

Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека пак останатите медиуми со доза на резерва ...

Преговорите завршуваат. Зошто никој ништо не кажува пред јавноста

Вечер Прес - 14.02.2018

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името. Во соопштението од македонското министерство за надоврешни работи се вели дека ...

Грчки медиуми: Коѕијас и Димитров ќе се состанат во Софија

Вечер Прес - 14.02.2018

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и неговиот грчки колега, Никос Коѕијас, би можеле да остварат нова средба во Софија, соопштија грчките медиуми. Според грчката државна телевизија ЕРТ ваква средба веројатно ќе биде ...

Грчките медиуми откриваат каде и кога ќе се сретнат Димитров и Коѕиас

Фактор - 14.02.2018

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, и грчкиот шеф на дипломатијата, Никос Коѕијас, би можеле да остварат нова средба во Софија, пренесоа грчките медиуми. Според грчката државна телевизија ЕРТ, средбата, веројатно, ќе биде ...

Маратонот во Виена не ги поместил позициите на Скопје и Атина?!

Локално - 14.02.2018

Епилогот од седумчасовните разговори Димитров-Коѕијас со посредство на Нимиц, се сведе на штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. Неофицијално, на средбата не е направен исчекор. Нема поместување во позициите.

Маратонот во Виена не ги поместил позициите на Скопје и Атина?!

Либертас - 14.02.2018

Епилогот од седумчасовните разговори Димитров-Коѕијас со посредство на Нимиц, се сведе на штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. Неофицијално, на средбата не е направен ...

Има ли Македонија противотров ...

Н.Македонија - 14.02.2018

Во отсуство на официјални информации на оваа тема, домашните познавачи на состојбите коментираат дека, покрај грчкото самоволие, уцените и барањата на кои им нема крај и досегашното излагање на посредникот со личните изјави и толкувања надвор од ...

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија...

Н.Македонија - 14.02.2018

Можна средба Димитров – Коѕијас во Софија Грчките медиуми денеска пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија. Според државната ТВ ЕРТ, средбата треба да се одржи во четврток, додека пак ...

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Алсат-М - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Канал5 - 13.02.2018

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Ова е трета рунда од обновените преговори меѓу двете земји за решавање на речиси ...

Почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виена

Фокус - 13.02.2018

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Ова е трета рунда од обновените преговори меѓу двете земји за решавање на речиси ...

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Телма - 13.02.2018

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Ова е трета рунда од обновените преговори меѓу двете земји за решавање на речиси ...

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

24 Вести - 13.02.2018

Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации дали по преговорите министрите и Нимиц ќе ...

Конструктивна средба на Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виена

Канал5 - 13.02.2018

Продолжувата и натаму преговорите за името под покровителство на ОН , соопшти МНР по завршувањето на средбата меѓу Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виена. Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју ...

Виена- нова станица во фото-финишот на разговорите за името

Deutsche Welle - 13.02.2018

Според дипломатски извори, средбите ќе се згуснат во текот на следните неколку недели. Нема информации дали на денешната средба во Виена ќе се разгледува нацрт-договорот кој „за средината на февруари“ го најави Коѕијас.

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

24 Вести - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Алсат-М - 13.02.2018

Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, ...

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Канал5 - 13.02.2018

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се искачи високо на агендата на новинарите кај ...

Жешките разговори за името во полн ек

Канал5 - 13.02.2018

Во 10 часот утринава започнаа преговорите во Виена меѓу министрите за надворешни Димитрво и Коѕиас, со посредство на Нимиц, прва во ваков формат. Засега нема информации дали состанокот ќе дадат изјави или ќе биде објавено соопштение на ...

Димитров – Нимиц –  Коѕијас пет часа ги пеглаат разликите во спорот за името

Телма - 13.02.2018

Во Виена веќе пет часа се одвиваат преговорите меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и на Гриција за надминување на спорот за името, со посредништво на Метју Нимиц. На средбата која започна утрово околу 10 часот и синоќа и претходеше ...

Димитров и Коѕијас се договориле да продолжат преговорите, соопшти МНР

Сакам да кажам - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас се договориле да ги продолжат преговорите, по денешната средба во канцеларијата на ОН во Виена со личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц.

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН

Алсат-М - 13.02.2018

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Ќе се доближат ли ставовите во Виена, маратонски разговори меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц?!

ТВ21 - 13.02.2018

Маратонски разговори во австриската престолнина денеска водат Димитров, Коѕијас и Нимиц. Шефовите на македонската и грчката дипломатија во Виена се обидуваат со медијаторот да ги надминат разликите за името.

По шест часа Димитров и Коѕијас се договориле преговорите да продолжат под покровителство на ОН

Фокус - 13.02.2018

Во канцеларијата на ОН во Виена денеска се одржа средба меѓу македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас со личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц.

Димитров – Нимиц – Коѕијас седум часа ги пеглаат разликите во спорот за името

Телма - 13.02.2018

Со согласност да продожат разговорите за надминување на спорот за името завршија денеска речиси седумчасовните преговори на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција во седиштето на ОН во Виена.

Димитров и Коѕијас по средбата со Нимиц: Напорите за наоѓање на решение за името ќе продолжат под покровителство на ОН

Телма - 13.02.2018

Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и со министерот за надворешни работи на Грција, ...

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Канал5 - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Телма - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Димитров и Коѕиас на средба со Нимиц во Виена

Стандард - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Виена ќе има средба со својот грчки колега Никос Коѕијас и со медијаторот Метју Нимиц. Тема на разговорите ќе биде нацрт-договор за конечно решение за името.

Димитров и Коѕијас денеска ќе се сретнат со Нимиц, влегуваме ли во фото-финиш?

+инфо - 13.02.2018

МНР синоќа најави дека двајцата министри се сретнале во Виена, а денеска ќе имаат заедничка средба со медијаторот Нимиц. Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе продолжат со ...

На Димитров и Коѕијас во Виена ќе им се придружи Нимиц

Нетпрес - 13.02.2018

На шефовите на македонската и грчката дипломатија, Никола Димитров односно Никос Коѕијас, кои во понеделникот вечерта имаа ненајавена итна средба во австриската престолнина Виена, во вторникот ќе им се приклучи и специјалниот пратеник на генералниот ...

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Сител - 13.02.2018

- Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации дали по преговорите министрите и Нимиц ќе ...

Почна состанокот во Виена меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц

Р.С.Европа - 13.02.2018

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, во рамки на третата рунда од обновените преговори за решавање на спорот за името.

Почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

МРТ - 13.02.2018

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена. Ова е трета рунда од обновените преговори меѓу двете земји за решавање на спор за името...

Шкрто соопштение од МНР за средбата Димитров-Коѕијас-Нимиц

+инфо - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи се согласија да ги продолжат напорите под покровителство на ОН. Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни ...

Во Виена нова етапа од разговорите за името

Р.С.Европа - 13.02.2018

Министрите Димитров и Коѕијас во Виена се сретнаа со медијаторот Метју Нимиц. Ова е прв состанок од новата етапа на преговорите, кој сега се води на министерско ниво. Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос ...

Трета рунда: Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

МРТ - 13.02.2018

Во Виена почна третата рунда од обновените преговори за името, на министерско ниво. За прв пат во присуство на медијаторот Метју Нимиц преговараат шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

А1 On - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Преговорите за спорот со името продолжуваат под покровителство на ОН

Алфа - 13.02.2018

По завршувањето на состанокот до јавноста стигна само соопштение дека Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција се согласиле да ги продолжат напорите под покровителство на Обединетите Нации.

МНР не соопшти детали од средбата на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Макфакс - 13.02.2018

Министерството за надворешни работи испрати кусо соопштение во врска со средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција со медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, што се одржа во Виена.

Во Виена продолжува итниот состанок за разликите во предлогот за името

Нетпрес - 13.02.2018

Во тек и по речис шест часа состанокот на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грцизја, Никола Димитров односно Никос Коѕијас со медијаторот Нимиц во Виена, а според она што може да се дознае, главно од извори блиски на разговорите на грчките ...

Нова рунда преговори за името - Димитров, Коѕијас и Нимиц преговараат во Виена

Сител - 13.02.2018

Повеќе од 5 часа трае средбата на медијаторот Нимиц со министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција. Во обид за надминување на разликите околу спорот со името и обновениот дијалог помеѓу двете земји, ова е прва средба на министерско ниво.

Димитров и Коѕијас на средба со Нимиц

МРТ - 13.02.2018

Нова рунда разговори за прашањето за името, прва на министерско ниво со медијаторот. Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Димитров и Коѕијас на средба со Метју Нимиц во Виена. Претходеше министерска тет-а-тет средба...

Средба на Димитров и Коѕијас со Нимиц: Напорите за наоѓање на решение за името ќе продолжат под покровителство на ОН

А1 On - 13.02.2018

Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и со министерот за надворешни работи на Грција, ...

Димитров се сретна со Коѕијас и Нимиц, преговорите продолжуваат

Нова ТВ - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров денеска во канцеларијата на ОН во Виена имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас и личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц.

Димитров-Коѕијас: Решението за името и понатаму да биде под покровителство на ОН

Press24 - 13.02.2018

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

МНР со површно соопштение за средбата Димитров-Коѕијас-Нимиц

Слободен Печат - 13.02.2018

Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и со министерот за надворешни работи на Грција, ...

По долгите разговори, кусо соопштение: преговорите продолжуваат

Р.С.Европа - 13.02.2018

Согласност да се продолжат напорите за наоѓање на заедничко прифатливо решение за името под покровителство на ОН, изразиле министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на средбата со медијаторот Метју ...

Димитров, Коѕијас и Нимиц се согласија дека треба да ги продолжат преговорите

МКД - 13.02.2018

Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и со министерот за надворешни работи на Грција, ...

Димитров-Коѕиас: Решението за името под покровителство на ОН

Стандард - 13.02.2018

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас.

Преговорите во Виена завршија - нема информации дали е постигнат напредок за името (видео)

Press24 - 13.02.2018

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името- пишува Сител. Во соопштението од македонското министерство за надоврешни работи ...

Преговорите во Виена завршија - нема информации дали е постигнат напредок за името

Сител - 13.02.2018

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името. Во соопштението од македонското министерство за надоврешни работи се вели дека ...

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН

Слободен Печат - 13.02.2018

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Владата молчи околу виенските преговори

Курир - 13.02.2018

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името. Во соопштението од македонското министерство за надоврешни работи се вели дека: ...

Виенските преговори без конкретни решенија

Нетпрес - 13.02.2018

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името. Во соопштението од македонското министерство за надоврешни работи се вели дека: ...

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Курир - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Средбата на Димитров, Коѕијас и Нимиц трае со часови - се интензивираат преговорите

Press24 - 13.02.2018

Веќе неколку часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации дали по преговорите министрите и Нимиц ќе дадат ...

Преговорите во сериозна фаза: Димитров и Коѕијас на маса со Нимиц

Нова ТВ - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Нетпрес - 13.02.2018

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Ова е трета рунда од обновените преговори меѓу двете земји за решавање на речиси ...

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Слободен Печат - 13.02.2018

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Ова е трета рунда од обновените преговори меѓу двете земји за решавање на речиси ...

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Слободен Печат - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Нацрт-предлогот од Грција на маса: Димитров на средба со Коѕијас и Нимиц

Таратур - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денес ќе оствари средба со грчкиот министер за надворешни, Никос Коѕијас, и посредникот во спорот за името, Метју Нимиц, која ќе се одржи во Виена.

Во Виена почна состанокот на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Алфа - 13.02.2018

Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Почна состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола ...

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Курир - 13.02.2018

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се искачи високо на агендата на новинарите кај ...

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Сител - 13.02.2018

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се искачи високо на агендата на новинарите кај ...

Преговорите за името топ тема во Грција - медиумите велат нацрт-стратегијата е спремна

Press24 - 13.02.2018

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се искачи високо на агендата на новинарите кај ...

Грчки медиуми: Денеска се испитуваат следните чекори за името меѓу Грција и ПЈРМ

+инфо - 13.02.2018

Непознато е како ќе се движи грчката страна во однос на спогодбата што ја подготвува владата за комплетно решавање на прашањето, пишува „То Вима“. Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната ...

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

А1 On - 13.02.2018

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се искачи високо на агендата на новинарите кај ...

Грчки медиуми: Денеска се испитуваат следните чекори за името меѓу Грција и ПЈРМ

Слободен Печат - 13.02.2018

Како што јавува дописникот на МИА од Атина, дел од медиумите во Грција коментираат дека нацрт спогодбата од грчката страна е подготвена и ќе биде презентирана во Виена, а дел, како што вчера објави МИА, дека сѐ уште се работи на неа.

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Курир - 13.02.2018

Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации дали по преговорите министрите и Нимиц ќе ...

Денеска средба меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц, на маса е нацрт-договорот предложен од грчка страна

МКД - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров денеска во Виена ќе има средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас и со посредникот за името на ОН Метју Нимиц. Вчера Димитров имаше средба со Коѕијас.

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Р.С.Европа - 13.02.2018

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи денеска во Виена, соопшти македонското ...

Идеите за името денеска на маса меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц

Press24 - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

А1 On - 13.02.2018

Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации дали по преговорите министрите и Нимиц ќе ...

Димитров и Коѕијас на заедничка средба со Нимиц во Виена

Макфакс - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе продолжат со преговорите за решавање на спорот со името, со посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Средбите во Виена во фокусот на грчките медиуми

Вечер Прес - 13.02.2018

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се искачи високо на агендата на новинарите кај ...

Вечерва се решава за името: Еве што се случува во Виена

Sky - 13.02.2018

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи утре во Виена, соопштија од МНР.

Повеќе од три часа трае состанокот на Димитров и Коѕијас со посредство на Нимиц

CivilMedia - 13.02.2018

Засега нема информации дали по преговорите министрите и Нимиц ќе дадат изјави или ќе биде објавено соопштение на министерствата за надворешни работи. Ова е трета рунда од обновените преговори меѓу двете земји за решавање на речиси тридеценискиот ...

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН – Атина поднела нацрт-договорот кој е основа на ...

Локално - 13.02.2018

Околу шест часа траеше средбата меѓу министерот за надворешни работи Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коциас со посредникот на ООН Метју Нимиц, информира АлсатМ . Независно од времетраењето на оваа средба, се што беше кажано јавно е ...

Димитров и Коѕијас на заедничка средба со Нимиц во Виена

Вечер Прес - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе продолжат со преговорите за решавање на спорот со името, со посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

МНР не соопшти детали од средбата на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Sky - 13.02.2018

Министерството за надворешни работи испрати кусо соопштение во врска со средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција со медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, што се одржа во Виена.

Оскудни соопштенија по средбата на министрите со Нимиц: Решението за името под покровителство на ОН

Либертас - 13.02.2018

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Димитров и Коѕијас очи во очи со Нимиц - Се договара конкретен предлог за спорот за името

Фактор - 13.02.2018

Се засилува ритамот на обновените преговори меѓу Македонија и Грција за спорот за името, овој пат на министерско нив без стандардните назначени преговарачи Наумовски и Василакис. Како што се очекуваше во Виена започна состанокот кој првите дипломати ...

Повеќе од три часа трае состанокот на Димитров и Коѕијас со посредство на Нимиц

Либертас - 13.02.2018

Засега нема информации дали по преговорите министрите и Нимиц ќе дадат изјави или ќе биде објавено соопштение на министерствата за надворешни работи. Ова е трета рунда од обновените преговори меѓу двете земји за решавање на речиси тридеценискиот ...

Грчки медиуми: Денеска се испитуваат следните чекори за името

Либертас - 13.02.2018

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Метју Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се искачи високо на агендата на новинарите ...

Преговорите во Виена завршија – нема информации дали е постигнат напредок за името

Република - 13.02.2018

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името. Во соопштението од македонското министерство за надоврешни работи се вели дека ...

МНР не соопшти детали од средбата на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Точка - 13.02.2018

Министерството за надворешни работи испрати кусо соопштение во врска со средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција со медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, што се одржа во Виена.

Димитров, Коѕијас и Нимиц преговараат повеќе од три часа

МК News - 13.02.2018

Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации дали по преговорите министрите и Нимиц ќе ...

Димитров и Коѕијас очи во очи со Нимиц - Се договара конкретен предлог за спорот за името

Вечер Прес - 13.02.2018

Се засилува ритамот на обновените преговори меѓу Македонија и Грција за спорот за името, овој пат на министерско нив без стандардните назначени преговарачи Наумовски и Василакис. Како што се очекуваше во Виена започна состанокот кој првите дипломати ...

Димитров – Нимиц –  Коѕијас пет часа ги пеглаат разликите во спорот за името

Локално - 13.02.2018

Во Виена веќе пет часа се одвиваат преговорите меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и на Гриција за надминување на спорот за името, со посредништво на Метју Нимиц. На средбата која започна утрово околу 10 часот и синоќа и претходеше ...

Виена- нова станица во фото-финишот на разговорите за името

Локално - 13.02.2018

Според дипломатски извори, средбите ќе се згуснат во текот на следните неколку недели. Нема информации дали на денешната средба во Виена ќе се разгледува нацрт-договорот кој „за средината на февруари“ го најави Коѕијас.

Димитров и Коѕијас на заедничка средба со Нимиц во Виена

Точка - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе продолжат со преговорите за решавање на спорот со името, со посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

МНР за средбата во Виена: Продолжуваат напорите за наоѓање решение под покровителство на ОН

Локално - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи се согласија да ги продолжат напорите под покровителство на ОН, соопшти македонското Министерство за надворешни работи, известувајќи за денешната средба на личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц ...

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Република - 13.02.2018

Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации дали по преговорите министрите и Нимиц ќе ...

МНР за средбата во Виена: Продолжуваат напорите за наоѓање решение

Мета - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи се согласија да ги продолжат напорите под покровителство на ОН, соопшти македонското Министерство за надворешни работи, известувајќи за денешната средба на личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц ...

Виена- нова станица во фото-финишот на разговорите за името

Либертас - 13.02.2018

Според дипломатски извори, средбите ќе се згуснат во текот на следните неколку недели. Нема информации дали на денешната средба во Виена ќе се разгледува нацрт-договорот кој „за средината на февруари“ го најави ...

Грција цели кон Горна Македонија без превод, каде се нашите позиции?

Фактор - 13.02.2018

Се повеќе извори во Грција преку медиумските куќи го пласираат терминот Горна Македонија без превод на англиски јазик кој е за владата на Ципрас и дипломатијата на Коѕијас најприфатливо решение за грчката страна.

Метју Нимиц ќе се приклучи на разговорите на Димитров-Козијас во Виена

Локално - 13.02.2018

Специјалниот претставник на ОН за решавање на спорот за името меѓу Грција и Македонија, Метју Нимиц, ќе се приклучи на 13 февруари во преговорите на министрите за надворешни работи во Виена, соопшти прес-службата на светската организација.

Димитров-Коѕијас: Решението за името и понатаму да биде под покровителство на ОН

еМагазин - 13.02.2018

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денеска во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН

CivilMedia - 13.02.2018

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

МНР не соопшти детали од средбата на Димитров и Коѕијас со Нимиц

Вечер Прес - 13.02.2018

Министерството за надворешни работи испрати кусо соопштение во врска со средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција со медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, што се одржа во Виена.

Како резултираше средбата Нимиц-Димитров-Коѕијас во Виена?

Фактор - 13.02.2018

Денес во канцеларијата на ОН во Виена се сретнаа личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и министерот за надворешни работи на Грција, Николас Коѕијас.

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц...

Н.Македонија - 13.02.2018

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена.

Денеска Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц...

Н.Македонија - 13.02.2018

Денеска Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц Во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи денеска во ...

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН...

Н.Македонија - 13.02.2018

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на ...

Министрите Димитров и Коѕијас се согласиле ,,да ги продолжат напорите под покровителство на ОН“

AKO - 13.02.2018

Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и со министерот за надворешни работи на Грција, ...

Вечерва средба Димитров-Коѕијас во Виена

Фокус - 12.02.2018

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и неговиот колега, Никос Коѕијас вечерва ќе имаат средба во Виена, соопшти Министерството за надворешни работи. Двајцата министри кои сега ги водат преговорите за спорот за името утре ќе ...

Димитров и Коѕиас вечерва на средба во Виена, утре ќе разговараат со Нимиц

24 Вести - 12.02.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕиас вечерва се на средба во Виена, а утре ќе имаат заеднички состанок со посредникот во преговорите за името, Метју Нимиц, соопштија од МНР.

Димитров и Коѕијас во Виена преговаат за името, утре ќе им се придружи и Нимиц

Телма - 12.02.2018

Во Виена вечерва министрите за надворешни работи на Македонија и Грција ја започнаа новата рунда разговори за надминување на спорото околу името. Димитров и Коѕијас, како што синхронизирано соопштија двете министерства вечерва ќе разговараат ...

Нова рунда преговори, Димитров-Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Канал5 - 12.02.2018

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи утре во Виена, соопштија од МНР.

Димитров на средба со Коѕијас и медијаторот Метју Нимиц

24 Вести - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас. Утре, двајцата министри ќе имаат заедничка средба со личниот пратеник на ...

Димитров на средби со Коѕијас и Нимиц во Виена

Телма - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас. Утре двајцата министри ќе имаат заедничка средба со личниот пратеник на ...

Сеуште траат консултациите каде и кога ќе се одржи средбата на Димитров и Коѕиас со Нимиц

Канал5 - 12.02.2018

Се уште нема детали кога и каде ќе се оди најаванета средба на медијаторот Метју Нимиц со шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција. Премиерто Заев рече дека таа ќе се случи неделава, но од МНР велат дека се уште траат консултациите и нема ...

Вечерва средба Димитров-Коѕијас во Виена

Алсат-М - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, соопштија од Министерството за надворешни работи.

Димитров вечерва на средба со Коѕијас во Виена, Утре со Нимиц

Сакам да кажам - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вечерва во Виена ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас, соопшти Министерството за надворешни работи. Утре, пак, двајцата министри ќе имаат заедничка средба со личниот ...

Виена: индикативна и итна средба на Димитров и Коѕијас за името!

Алфа - 12.02.2018

Владата ненајавено ги забрза преговорите за името. Средбата Коѕијас - Димитров, првично најавена за 15-ти и 16-ти февруари, наеднаш сер оддржува вечерва и тоа во Виена, не во Софија. Владата ненајавено ги забрза преговорите за името.

Итна средба на Димитров и Коѕијас вечерва во Виена за името

Нетпрес - 12.02.2018

Владата ненајавено ги забрза преговорите за името, а средбата на шефовите на македонската и грчката дипломатија, Никола Димитров односно Никос Коѕијас, којашто првично беше најавена за 15-ти и 16-ти февруари во Софија, ненајавено се одржува во ...

Димитров и Коѕијас вечерва во Виена, утре заедничка средба со Нимиц

Нова ТВ - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас. Двајцата министри утре ќе имаат заедничка средба со личниот пратеник на ...

Димитров и Коѕиас вечерва се среќаваат во Виена

Р.С.Европа - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, вечерва во Виена се среќава со неговиот грчки колега Никос Коѕијас. Утре двајцата министри ќе имаат заедничка средба со посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, информира МНР.

Горна Македонија е името што преовладува како можно решение во грчките медиуми

А1 On - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...

Димитров и Коѕијас ги почнуваат преговорите за решавање на спорот за името

МКД - 12.02.2018

Со средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вечерва во Виена, почнаа директните преговори за решавање на спорот за името меѓу двете страни, како што неодамна најавија и од македонската и ...

Грчки медиуми: Средбата Димитров-Коѕијас клучнa за текот на разговорите

МКД - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...

Грчки медиуми: Средбата Димитров-Коѕијас клучна за преговорите

Р.С.Европа - 12.02.2018

Средбата меѓу Димитров и Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас би можеле да бидат следните чекори во насока за ...

Грчки медиуми: Средбата Димитров - Коѕијас клучнa за текот на разговорите

Сител - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...

Димитров и Коѕијас разговараа за името - им се приклучува Нимиц

Press24 - 12.02.2018

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи во Виена, соопштија од МНР.

Грчки медиуми: Горна Македонија, во словенска варијанта се смета за фаворит

+инфо - 12.02.2018

Средбата Димитров - Коѕијас оваа недела е од клучно значење за текот на разговорите, коменитраат медиумите. Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на ...

Димитров и Коѕијас ќе се состанат со Нимиц во Виена

Слободен Печат - 12.02.2018

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи утре во Виена, соопштија од МНР.

Средба Димитров – Коѕијас во Виена

Макфакс - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, соопшти министерството за надворешни работи на Република Македонија.

Грчки медиуми: Средбата Димитров - Коѕијас клучнa за текот на преговорите

Press24 - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...

Грчки медиуми: Средбата Димитров – Коѕијас од клучно значење за текот на разговорите

Слободен Печат - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Сител - 12.02.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Димитров утре на средба со Коѕијас и со Нимиц

+инфо - 12.02.2018

Утре (вторник), двајцата министри ќе имаат заедничка средба со личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц. Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за ...

Нова рунда преговори: Димитров и Коѕијас ќе се сретнат со Нимиц во Виена

еМагазин - 12.02.2018

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи утре во Виена, соопштија од МНР.

Грчките медиуми пишуваат дека решение за името веќе има?

Република - 12.02.2018

Средбата на министрите Никола Димитров и Никос Коѕиас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките ...

Грчки медиуми: Горна Македонија, во словенска варијанта се смета за фаворит

Либертас - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...

Се интензивираат преговорите за спорот за името

МК News - 12.02.2018

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи утре во Виена, соопштија од МНР.

Грчки медиуми: Горна Македонија во словенска варијанта– фаворит за решение

еМагазин - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...

Димитров и Коѕијас ги почнуваат преговорите за решавање на спорот за името

Тера - 12.02.2018

Со средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вечерва во Виена, почнаа директните преговори за решавање на спорот за името меѓу двете страни, како што неодамна најавија и од македонската и ...

Димитров и Коѕиас вечерва ќе разговараат во Виена, утре зедничка средба со Нимиц

Мета - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, информираа попладневно од Министерството за надворешни работи.

Нова рунда преговори, Димитров-Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Локално - 12.02.2018

Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за надворешни работи ќе се одржи утре во Виена, соопштија од МНР.

Горна Македонија, во словенска варијанта e фаворит за Грците

Локално - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас синоќа и денеска во Виена, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да ...

Димитров и Коѕијас во Виена преговаат за името, утре ќе им се придружи и Нимиц

Република - 12.02.2018

Во Виена вечерва министрите за надворешни работи на Македонија и Грција ја започнаа новата рунда разговори за надминување на спорото околу името. Димитров и Коѕијас, како што синхронизирано соопштија двете министерства вечерва ќе разговараат ...

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

CivilMedia - 12.02.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Вечерва средба Димитров-Коѕијас во Виена

Локално - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, соопштија од Министерството за надворешни работи.

Грчки медиуми: Горна Македонија, во словенска варијанта се смета за фаворит

Бриф - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...

Грчки медиуми: Средбата Димитров – Коѕијас клучнa за текот на разговорите

Поглед - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...

Ноќни преговарачки сеанси - Димитров и Коѕиас во Виена

Фактор - 12.02.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас вечерва се на средба во Виена, а утре ќе имаат заеднички состанок со медијаторот Метју Нимиц, соопштија од МНР.

Грчките медиуми пишуваат дека решение за името веќе има?

Вечер Прес - 12.02.2018

Средбата на министрите Никола Димитров и Никос Коѕиас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките ...

Средба Димитров – Коѕијас во Виена

Вечер Прес - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, соопшти министерството за надворешни работи на Република Македонија.

Грчките медиуми пишуваат дека решение за името веќе има?

Фактор - 12.02.2018

Средбата на министрите Никола Димитров и Никос Коѕиас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките ...

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Либертас - 12.02.2018

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

Грчки медиуми: Средбата Димитров - Коѕијас од клучно значење за текот на разговорите...

Н.Македонија - 12.02.2018

Грчки медиуми: Средбата Димитров - Коѕијас од клучно значење за текот на разговорите Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и ...

Нова рунда преговори, Димитров-Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена...

Н.Македонија - 12.02.2018

Нова рунда преговори, Димитров-Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена Нова средба во рамките на процесот на преговори за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на ниво на министери за ...