TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Првата серија на iPhone 5 распродадена за помалку од еден час

Кајгана - 16.09.2012

Можеби по промоцијата на Apple имаше замерки дека новиот iPhone 5 е многу врева за ништо, но тоа сепак не го намали интересот за него, а доказ за тоа е фактот што првата серија е распродадена за ...

Финалната верзија на iOS 6 ќе се појави на 19 септември

МРТ - 16.09.2012

Apple ќе почне со ширењето на финалната верзија на мобилниот оперативен систем iOS 6 во среда, 19-ти септември. iOS 6 ќе можат да го инсталираат сопствениците на iPhone 3GS, 4 и 4S, таблетите iPad од ...

iPhone 5 ја крена вредноста на акциите на Фејсбук

Попара - 16.09.2012

Фејсбук оствари рекорден скок на вредноста на акциите со претставувањето на најновиот телефон iPhone 5. Вредноста на акциите на Фејсбук се зголеми за 7,7%.

Новинар се вработил во фабрика за Ајфон, издржал само неколку дена

24 Вести - 15.09.2012

Новинар на Шангај Ивнинг Пост бил на тајна задача и притоа вработен во фабрика која произведува Ајфон во Кина. Објавил детална репортажа за своето искуство во Фокскон, фабрика која се наоѓа во ...

Новинар тајно се вработил во кинеската фабрика каде се прави новиот ајфон – издржал едвај десет дена

МКД - 15.09.2012

Новинар на кинескиот дневен весник Шангај ивнинг пост се вработил во фабрика на корпорацијата Фокскон (Foxconn) во Таи Јуан и открил во какви ужасни услови живеат и работат вработените во погонот ...

Во фабрикаta за „Ајфон 5“ во Кина работниците како робови

Телма - 15.09.2012

Новинар на Шангај Ивнинг Пост бил на тајна задача и притоа вработен во фабрика која произведува Ајфон во Кина. Објавил детална репортажа за своето искуство во Фокскон, фабрика која се наоѓа во ...

iPhone 5 не чини (хумор)

Телефони.мк - 15.09.2012

Вестите околу новиот Apple iPhone 5 завршија, па сега на ред се да ги разгледаме реакциите на критичарите претставени на смешен начин.

iPhone 5 ја крена вредноста на акциите на Facebook

Кајгана - 15.09.2012

После подолг период, Марк Закерберг може да здивне кога станува збор за акциите Facebook, а за тоа треба да му заблагодари на Apple кој пред некој ден го претстави новиот iPhone 5.

Работниците како логораши во погоните за производство на „ајфон“

Дневник - 15.09.2012

Неподносливи услови, еднакви на логори за измачување постојат во фабриките во Кина во кои се произведуваат делови за компјутери, таблет уреди и мобилни телефони, тврди новинар од Шангај, кој успеал ...

Новинар тајно се вработил во фабрика за Ајфон во Кина, едвај преживеал

А1 On - 15.09.2012

Новинар на Шангај Ивнинг Пост бил на тајна задача и притоа вработен во фабрика која произведува Ајфон во Кина. Објавил детална репортажа за своето искуство во Фокскон, фабрика која се наоѓа во ...

Насмевнете се, ова се "вистински" Ејпл фанови!

Интересно - 15.09.2012

Додека некои ја искажуваат својата верност кон компанијата на вистински, но и малку бизарен начин, други појма немаат што е iPhone 4S а што iPhone 5...

Новинар се вработил во фабрика за Ајфон во Кина, издржал само неколку дена

Алфа - 15.09.2012

Новинар на Шангај Ивнинг Пост бил на тајна задача и притоа вработен во фабрика која произведува Ајфон во Кина. Објавил детална репортажа за своето искуство во Фокскон, фабрика која се наоѓа во ...

Како се произведува iPhone 5?

Интересно - 15.09.2012

Кинески репортер од "Shangai Evening Post" раскажа потресни работи за фабриката во Таи Јуан каде се произведува новиот iPhone 5...

Новинар тајно работел во фабрика за Ајфон во Кина, за малку ќе умрел!!!

+инфо - 15.09.2012

Новинар на Шангај Ивнинг Пост бил на тајна задача и притоа вработен во фабрика која произведува Ајфон во Кина. Објавил детална репортажа за своето искуство во Фокскон, фабрика која се наоѓа во ...

Новинар се вработил во фабрика за Ајфон во Кина, издржал само неколку дена

Сител - 15.09.2012

Новинар на Шангај Ивнинг Пост бил на тајна задача и притоа вработен во фабрика која произведува Ајфон во Кина. Објавил детална репортажа за своето искуство во Фокскон, фабрика која се наоѓа во ...

Новинар се вработил во фабрика за Ајфон во Кина, издржал само неколку дена

еВести - 15.09.2012

Новинар на Шангај Ивнинг Пост бил на тајна задача и притоа вработен во фабрика која произведува Ајфон во Кина. Објавил детална репортажа за своето искуство во Фокскон, фабрика која се наоѓа во ...

Новинар се вработил во фабриката на Ајфон во Кина: Издржал само неколку дена...

Нетпрес - 15.09.2012

Новинарот Шангај Пост бил на тајна задача да се вработи во фабриката што го произведува Ајфон во Кина. Тој издржал само неколку дена.

Хорор услови за работниците кои го прват Ајфон

Курир - 15.09.2012

Новинар на Шангај Ивнинг Пост бил на тајна задача и притоа вработен во фабрика која произведува Ајфон во Кина. Објавил детална репортажа за своето искуство во Фокскон, фабрика која се наоѓа во ...

ВИДЕО: Искрена реклама за iPhone 5

Primetime - 15.09.2012

Знаеме дека кога станува збор за рекламирање на некој производ обично „се замачкуваат очи“ на јавноста, но како би изгледало кога рекламите би ја кажувале конкретната вистина? Еве една искрена ...

Новинар тајно се вработил во фабриката на Ајфон во Кина, едвај издржал неколку дена

Sky - 15.09.2012

Новинар на “Шангај Пост“ бил на тајна задача да се вработи во фабриката што го произведува Ајфон во Кина. Тој издржал само неколку дена.

Не е потребен „genius”

Primetime - 15.09.2012

Војната помеѓу Аpple и Samsung продолжува надвор од судницата. Иако официјално новиот iPhone 5 се’ уште не е во продажба, Samsung веќе започна со анти-iPhone кампања.

Новинар се вработил во фабрика за Ајфон во Кина, издржал само неколку дена

Денешен - 15.09.2012

Новинар на Шангај Ивнинг Пост бил на тајна задача и притоа вработен во фабрика која произведува Ајфон во Кина. Објавил детална репортажа за своето искуство во Фокскон, фабрика која се наоѓа во ...

Ајфон 5 на „Епл“ е поголем и побрз, но му недостасува момент на воодушевување

24 Вести - 14.09.2012

Новиот ајфон на „Епл“ излегува на пазарот денеска, сега со поголем екран и со безжична Г4 технологија, истовремено додека компанијата бара начин да го заштити својот нов производ од ривалите како ...

Ja мразам патент војната, вели ко-основачот на Apple

IT.mk - 14.09.2012

Не се согласувам со одлуката [да се казни Samsung], ја мразам, вели ко-основачот на Apple, Стив Возниак, за Bloomberg , и додава дека тоа што тој го сака е неговиот iPhone 5 да прави подобри ...

iPhone 5 - Побрз, потенок и полесен

Утрински - 14.09.2012

Новиот модел комплетно изработен од алуминиум и стакло поседува 4 инчен екран и ја поддржува технологијата LTE/4G Скоро се' во iPhone 5 е надградено во однос на претходникот, можеше да се слушне од ...

iPhone 5 за еден месец да се продаде во 10 милиони примероци?

Телефони.мк - 14.09.2012

Иако iPhone 5 завчера за прв пат ја виде светлината на денот, аналитичарите очекуваат телефонот уште во првиот месец да се продаде над 10 милиони пати.

Потенок, побрз, но не баш револуционерен

Н.Македонија - 14.09.2012

Најисчекуваниот паметен телефон во продажба ќе се појави на 21 септември. До крајот на годината ќе биде достапен во поголемиот дел од светот, а цената ќе се движи меѓу 199 и 399 долари Се предвидува ...

Со iPhone 5 сите додатоци стануваат неупотребливи

365 - 14.09.2012

iPhone 5 понуди многу новитети кои ќе ги задоволат фановите на Apple. Но еден новитет кој најверојатно ќе ги изнервира сите освен најфанатичните љубители на брендот е новиот конектор .

iPhone 5 сега и во Македонија?!

Телефони.мк - 14.09.2012

За сите што сакаат да имаат први од новиот iPhone. Добро позната реченица - за мобилни сме закон - се потврди, Никофон први во Македонија можат да ви го обезведат новиот iPhone 5, слободно јавете им ...

Новиот „iPhone 5“ се произведува во пеколни услови

А1 On - 14.09.2012

Еден кинески новинар се вработил во фабриката „Фокскон“, во Таи Јуан и открил многу нешта за животот на работниците кои го произведуваат долгоочекуваниот производ на „Епл“ – „iPhone 5“.

Ова е костурот на iPhone 5

Телефони.мк - 14.09.2012

Аналитичарите од Techinsights направиле компаративна листа на деловите од кои е составен новиот iPhone 5 и колку чинат тие во производство во однос на неговите претходници iPhone 4S и iPhone 4.

Вака ќе изгледаат iPhone 10, 20, 30 и 101

Телефони.мк - 14.09.2012

Сите веќе знаат дека пристигна iPhone 5, но да погледнеме малку во иднината и ќе видиме некоклку концепти за идните наследници на еден од најпознатите смартфони на светот.

Џими Кимел во акцијата iPhone 5

ЗаЗабава - 14.09.2012

Вљубениците во производите на Епл, со месеци нестрпливо го очекуваа претставувањето на новиот iPhone, надевајќи се на нови функции, поинаков изглед... Со еден збор очекуваа многу, а се разочараа.

iPhone 5 стана светска пародија?!

Идивиди - 14.09.2012

По претставувањето на iPhone 5, следеше вистински тест за американските корисници. Сите од нив паднаа на тестот кој го направи познатиот комичар Џими Кимел, кој има свое вечерно шоу на американската ...

Кој е подобар - новиот iPhone 5 или Samsung Galaxy S3?

Кајгана - 14.09.2012

Покрај во судниците, Apple и Samsung сега ќе имаат уште една голема битка откако двата најпопуларни телефони во моментот Samsung S3 и тазе промовираниот iPhone 5 ќе се сретнат на пазарот.

Како Ајфон 5 ќе ги спаси САД

think.mk - 14.09.2012

Општо е познато дека новиот Ајфон 5 нема да направи некое чудо во технолошкиот напредок и во главно е само мало надградување на предходните верзии.

Америка појма нема како изгледа новиот iPhone 5!

Вечер - 14.09.2012

Сакајќи да им докаже на своите гледачи дека добрата промоција може да го излуди светот за одреден производ, водителот Џими Кимел повторно си "поигра мајтап" со неколку жители на Америка.

Во какви услови се произведува iPhone 5?!

Вечер - 14.09.2012

Сакајќи да дознае каков е животот на работниците низ фабриките во Кина, новинар на весникот "Changhai Evening Post" се вработил во фабриката на корпорацијата "Foxconn" во Тај Јуан, фабрика која го ...

Погледнете во каков пекол се произведува iPhone 5

Точка - 14.09.2012

Кинескиот новинар на Shanghai Evening Post се вработил во фабриката на корпорацијата ,,Foxconn” и ,,Tai Yuanu” и откри многу нешта во врска животот на работниците во фабриката во која се произведува ...

Обелоденет идентитетот на актерите во аферата “Ајфон“

Точка - 14.09.2012

Идентитетот на осомниченотo лице за кражбата на мобилниот телефон “Ајфон“ од советник во Советот на општина Центар е откриен.

Android е попродаван од iOS

Primetime - 14.09.2012

Бројот на уреди со Android оперативен систем ја надмина бројката од 500 милиони, според статистиките на Google. За споредба, Apple на презентацијата за iPhone 5 објавија дека досега имаат продадено ...

Полицијата спречи закажана тепачка помеѓу фановите на Епл и Самсунг

Окно - 14.09.2012

Полицијата денес успеа да спречи однапред закажана тепачка помеѓу фановите на Епл и Самсунг, која требаше да се случи на паркингот кај салата „Борис Трајковски“, а информацијата за тепачката ...

Ајфон 5 на „Епл“ е поголем и побрз, но му недостасува момент на воодушевување

Радио Фортуна - 14.09.2012

Новиот ајфон на „Епл“ излегува на пазарот денеска, сега со поголем екран и со безжична Г4 технологија, истовремено додека компанијата бара начин да го заштити својот нов производ од ривалите како ...

ВИДЕО: На интернет кружат пародии за новиот Ајфон 5

Press24 - 14.09.2012

По претставувањето на новиот Ајфон 5, следуваше тест за Американците. Сите паднаа на тој тест. Станува збор за комичарот Jimmy Kimmel кој има шоу на американската тв мрежи ABC.

ФОТО: Погледнете го хоророт во кој се произведува iPhone 5 - ви се верува ли?

Press24 - 14.09.2012

Новинар на кинескиот Shanghai Evening се запослил во фабриката на корпорацијата „Foxconn“, и открил многу за животот на работниците кои го произведуваат долгоочекуваниот iPhone 5.

Обелоденет идентитетот на актерите во аферата “Ајфон“

Нетпрес - 14.09.2012

Идентитетот на осомниченотo лице за кражбата на мобилниот телефон “Ајфон“ од советник во Советот на општина Центар е откриен.

Ајфон 5 на „Епл“ е поголем и побрз, но му недостасува момент на воодушевување

Денешен - 14.09.2012

Новиот ајфон на „Епл“ излегува на пазарот денеска, сега со поголем екран и со безжична Г4 технологија, истовремено додека компанијата бара начин да го заштити својот нов производ од ривалите како ...

ВИДЕО: Скеч за новиот Ајфон 5

Maxim - 14.09.2012

По претставувањето на новиот Ајфон 5, следуваше тест за Американците. Сите паднаа на тој тест. Станува збор за комичарот Jimmy Kimmel кој има шоу на американската тв мрежи ABC.

„Ајфон 5“ - побрз, полесен и поголем

Deutsche Welle - 13.09.2012

„Епл“ го претстави со нетрпение очекуваниот „Ајфон 5“. Смартфонот е еден од најдоходовните производи на американскиот концерн.

Големиот ден за Аpple

Ентер - 13.09.2012

iPod, iTunes, iOS 6, iPhone 5… По толку гласини и протечени фотки на интернет, конечно се си дојде на свое место. Гласините беа горе-долу точни, фотките исто така, но официјално се чекаше на Тим Кук.

Активирани се пола милион Android уреди

Ентер - 13.09.2012

Иако вчера и денес речиси сите вести се во знакот на Apple и новиот iPhone 5, Google истакна еден интересен податок. Според директорот за управување на производи за Android, Хугу Бари, повеќе од 1,3 ...

Ова не е најдобриот Ајфон

Оff.net - 13.09.2012

Насекаде низ интернетот хејтерите тврдат дека Епл на вчерашната презентација не открил ништо навистина иновативно. Ова не е точно, ова е првиот телефон што се вика Ајфон 5.

Што и да е, Ајфон да е

Оff.net - 13.09.2012

Џими Кимел во едно од подобрите тролања на своите гледачи. На истиот ден кога излегува Ајфон 5, излегуваш на улица и им го даваш на луѓето "новиот" Ајфон да го споредат со претходната верзија.

Што е 4S, што е 5?

Оn.net - 13.09.2012

Милиони луѓе се потресуваат околу излегувањето на новиот iPhone 5. Џими Кимел докажа дека добар дел од нив не можат ни да го разликуваат од iPhone 4S.

Сѐ што треба да знаете за новиот ајфон 5 (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 13.09.2012

Епл вчера го претстави новиот ајфон 5 на конференција во Калифорнија, овозможувајќи им на своите корисници низ целиот свет да ѕирнат во нивниот најнов, а според многумина и најдобар смартфон, кој ќе ...

Apple го претстави iPhone 5

Кармакаша - 13.09.2012

Долго очекуваното претставување на најновиот смартфон на Apple се случи денес. Најтенкиот и најлесен iPhone досега има сѐ: нов алуминиумски дизајн, неверојатен 4 инчен ретина дисплеј и ултра брза ...

Поглед во домот на дизајнерот на iPhone

Кајгана - 13.09.2012

Вчера беше претставена петтата генерација на популарниот iPhone. Погледнете како живее човекој кој го дизајнираше овој популарен ...

Брз, лесен и едноставен - iPhone 5

Интересно - 13.09.2012

Вчера точно во 19 часот извршниот директор на Apple, Тим Кок излезе на сцената на уметничкиот центар Yerb Buena за на светото да му го претстави новиот "паметен телефон" iPhone 5...

Сè што треба да знаете за новиот iPhone 5 во две минути

Црнобело - 13.09.2012

Епл и официјално го претстави новиот iPhone 5. Сите информации кои беа презентирани, беа веќе горе-долу познати месеци наназад.

Поголем, потенок и подобар iPhone5

Хитпортал - 13.09.2012

A pple конечно го претстави новиот iPhone 5 . Потенок, полесен, и според Фил Шилер кој е задолжен за маркетинг во Apple, „најдобар продукт што некогаш го направиле“.

Прво промотивно видео за iPhone 5 (видео)

365 - 13.09.2012

Доколку пропуштивте некој од деталите од презентацијата на новиот iPhone 5 , тогаш погледнете го првото промотивно видео за новиот смартфон од Apple, кое „случајно“ се појави на неколку часа пред ...

Ајфон дизајнерот се поднови

ЗаЗабава - 13.09.2012

Дизајнерот на iPhone, Сер Џонатан Ив, потрошил повеќе од 12,5 милиони евра за нова куќа на "златниот брег" во Сан Франциско.

Ви го претставуваме „ајФон 5“ (фото + видео)

Mnogoo - 13.09.2012

Новиот „ајФон“ беше претставен на вчерашната конференција во Сан Франциско: камера од 8 мегапиксели, дисплеј од 4 инчи во реззолуција од 1136 x 640, 18 % потенок и 20 % полесен, и батеријата која ...

Акциите на Apple во благ пораст

Телефони.мк - 13.09.2012

Веднаш по промоцијата на новиот iPhone, акциите на Apple бележат раст на берзата. Поволната клима ги раздвижи инвеститорите и забележан е голема активност на купување и продавање на акции.

iPhone игра по европски правила

Телефони.мк - 13.09.2012

Европската Унија има стриктни пропозиции кога е во прашање USB конекцијата и големината на влезот за полначот на батеријата.

Новиот „Ајфон 5“е потенок и полесен, во Европа ќе чини најмалку 700 евра

Радио МОФ - 13.09.2012

Последниот производ на американски Apple, популарниот IPhone 5, кој компанијата го претстави вчера, е за 20 проценти полесен од неговиот претходник, со поголем екран и е широк само 7.6 милиметри.

iPhone5 – најдобриот досега

Идивиди - 13.09.2012

Рецензија iPhone 5 Вчера, на специјална конференција во Сан Франциско, Apple го претстави она што милиони потрошувачи и фанови ширум светот со нетрпение го очекуваа – конечно пристигна iPhone 5.

iOS 6 достапен од 19 септември

ЗаЗабава - 13.09.2012

Новиот оперативен систем на Епл - iOS 6, ќе биде достапен за превземање од 19 септември. Корисниците на iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, четвртата генерација на iPod Touch, iPad 2 или третата ...

Ајфон 5 ќе биде најпродаван гаџет на светот?!

Капитал - 13.09.2012

Aмериканскиот технолошки гигант Епл претстави потенок, полесен, поголем и побрз Ајфон, петта генерација, кој според сите прогнози, ќе биде најпродаваниот гаџет во историјата, и покрај тоа што ...

Ова е видеото од промоцијата на iPhone 5

Телефони.мк - 13.09.2012

За разлика од другите компании кои објавуваат преноси во живо од своите презентации и настани, компанијата Apple нема таква навика, односно тоа го прават еден ден подоцна.

Ништо ново со iPhone5

БркајРабота - 13.09.2012

Порано беше најголема карактеристика а сега дознавме за најновиот производ на Apple, само преку шпекулации. Тајноста веќе не функционира.

Новиот Ајфон

Капитал - 13.09.2012

Aмериканскиот технолошки гигант Епл на вчерашната конференција во Сан Франциско претстави потенок, полесен, поголем и побрз Ајфон 5, кој според сите прогнози, ќе биде најпродаваниот гаџет во ...

Претставен iPhone 5

Емитер - 13.09.2012

Тим Кук CEO на Apple вчера во Сан Франциско го претстави новиот iPhone 5. Презентацијата беше одржана на само стотина метри од местото каде што се одржува ИДФ Сан Франциско 2012.

Пародија на новиот iPhone 5 (видео)

Хитпортал - 13.09.2012

Н епосредно пред претстацување на најновиот iPhone 5 на YouTube се појави пародија на ова случување. Интересно е што на снимката може да се види и холограм на починатиот Стив Џобс кој се појавува на ...

Од кај народот знае разлика помеѓу iPhone 5 и iPhone 4S? (видео)

Телефони.мк - 13.09.2012

Иако секако дека има разлика помеѓу новиот iPhone 5 и неговиот претходник iPhone 4S, дали кога би ве застанале на улица ќе ја познаете разликата? Вие можеби, но во САД толку народов полуде по новиот ...

Apple го претстави новиот iPhone 5

МРТ - 13.09.2012

По неколку месеци на најразлични претпоставки и шпекулации, Apple конечно го претстави iPhone 5. Новиот паметен телефон дебитираше на специјална церемонија во преполнета сала за конференции во Сан ...

Што е тоа што Apple го премолче за iPhone 5 моделот?

Точка - 13.09.2012

Apple при презентацијата на новиот смартфон се сконцентрирал на бројките. Тој е 22% полесен, 18% помал, боите на дисплејот се 44% позаштитени, а телефоните до 50% побрзи во смисла на сурфање на ...

„Епл“ го претстави „Ајфон 5“

Курир - 13.09.2012

„Ајфон 5“ располага со нов хардвердски дизајн и екран со големина од четири инчи, како и нов софтвер, со што ќе биде компактибилен со новата генерација за брз пренос на податоци.

ФОТО: Претставен новиот “Ајфон 5“

Нетпрес - 13.09.2012

На конференција во Сан Франциско “Епл“ вчера го претстави новиот “Ајфон 5“. Новиот производ на “Епл“, сепак, нема да се вика само “Ајфон“ како што се шпекулираше, има четири инчен екран и е изработен ...

Камерата на iPhone 5 подобра од кога и да е

Sky - 13.09.2012

Вчера од страна на Apple беше претставен долгоочекуваниот iPhone 5. Овој телефон доаѓа со нов Lighting конектор, додавајќи FaceTime HD видео на фронталната камера.

Претставен e новиот iPhone 5

Попара - 13.09.2012

Сите конференции на Apple имаат некои заеднички карактеристики – таинственост, нема многу официјални информации за произодите кои ќе бидат претставени, а на самите конференции, постои некаков ...

Србија: Избегната тепачка помеѓу фанови на Ејпл и Самсунг

Sky - 13.09.2012

На паркингот на шопинг центарот Ушче, полицијата спречи тепачка која беше однапред закажана, помеѓу фановите на Ајфон и Самсунг.

Apple го претстави новиот iPhone5

Inpress - 13.09.2012

Сан Франциско, 13. септември 2012 (ИНПРЕС) Американскиот технолошки гигант Apple ја претстави најновата верзија на својот популарен паметен телефон, новиот модел iPhone5.

Apple ќе ја презентира новата генерација смартфони iPhone

24 Вести - 12.09.2012

Apple денеска во Сан Франциско ќе го презентира паметниот телефон од шестата генерација на iPhone, кој суштествено ќе се разликува од претходните два модела на уредот.

„Епл“ го претстави „Ајфон 5“

24 Вести - 12.09.2012

Американската компанија „Епл“ го претстави денеска новиот „смартфон“ - „Ајфон 5“. „Ајфон 5“ располага со нов хардвердски дизајн и екран со големина од четири инчи, како и нов софтвер, со што ќе биде ...

Google вели дека се активирани 500 милиони Android уреди

IT.mk - 12.09.2012

Пред претставувањето на новиот iPhone, од Google објавија дека во моментот има 500 милиони активни Android уреди, а секојдневно нивната бројка расте за околу 1,3 милиони.

Поголем, потенок и подобар iPhone 5

IT.mk - 12.09.2012

Apple денес конечно го претстави новиот iPhone 5 . Потенок, полесен, и според Фил Шилер кој е задолжен за маркетинг во Apple, „најдобар продукт што некогаш го направиле“.

Само да излезе, Samsung ќе ги тужи Аpple за iPhone 5

Ентер - 12.09.2012

Продолжува битката меѓу Apple и Samsung. Откако Samsung се прогласени за виновни и на Apple ќе мора да им платат значителна сума на пари, според некои извори, штoм Apple го претстават новиот iPhone, ...

Пола милијарда уреди на Андроид

Оn.net - 12.09.2012

Неколку часа пред Епл да лансира нов iPhone, Гугл лансира извештај во кој пишува дека Андроид сега се користи на 500 милиони уреди.

И би iPhone 5

Оn.net - 12.09.2012

По две годишни шпекулации, Епл конечно излезе со iPhone 5, шеста верзија на својот смартфон. Новиот iPhone е целиот од стакло и ...

Дојде Ајфон 5

Оff.net - 12.09.2012

На конференцијата во Сан Франциско, Епл го престави новиот и досега најбрз модел на Ајфон. Официјалното име му е Ајфон 5, и на изглед е речиси ист со претходникот, освен што е малку повисок.

Епл го претстави АјФон5

Глас на Америка - 12.09.2012

Kомпанијата вели дека е потенок, полесен и со поголем екран, во споредба со последниот модел кој излезе на пазарот пред околу една година.

„Епл“ го претстави iPhone 5 со четири инчен екран

Утрински - 12.09.2012

Новиот iPhone е тенок само 7,6 милиметри и лесен 112 грама, поседува два пати побрз А6 процесор и има можност за LTE/4G интернет Американската технолошки гигант „Епл“ денеска го претстави најновиот ...

Денеска, 12 септември – доаѓа новиот iPhone

Хитпортал - 12.09.2012

П аметниот телефон од шестата генерација на iPhone, кој суштествено ќе се разликува од претходните два модела на уредот, ќе биде, како што се очекува, претставен денеска на прес-конференција на Apple ...

500 милиони луѓе користат Андроид

Интересно - 12.09.2012

Кој би рекол дека за толку кратко време Андроид од концепт до последната верзија ќе стане најпопуларен и омилен оперативен систем...

YouTube се враќа на iPhone

Телефони.мк - 12.09.2012

По долги проблеми корисниците на iOS ќе имаат можност да користат вистинска YouTube апликација наменета за iPhone, која овој пат е создадена лично од страна на Google.

Денес се очекува Apple да го претстави новиот iPhone

БркајРабота - 12.09.2012

По многу недели со шпекулации, очекува и доза на возбуда, Apple на големо се очекува да го претстави својот најнов производ на настан во Сан Франциско организиран од самата фирма.

Кинески новинар на тајна задача во Foxconn

Телефони.мк - 12.09.2012

Новинарот на Shanghai Evening Post поминал 10 дена во фабриката на Foxcoon која го составува iPhone, за да извести за лошите услови за работење.

Google објави дека има 500 милиони активирани Android уреди

БркајРабота - 12.09.2012

Бројката на досегашни активирани Андроид уреди е ипресивна, но не е познато колку од нив се нови уреди. И понатаму најзастапен е Android Gingerbread.

Во живо од преставувањето на новиот iPhone!

Телефони.мк - 12.09.2012

На Следниве линкови следете го во живо претставувањето на новиот iPhone: http://www.engadget.com/2012/09/12/apple-iphone-5-liveblog/ http://live.theverge.com/apple-iphone-5-live-blog/ ...

Високи очекувања за новиот iPhone

365 - 12.09.2012

Пет години по излегувањето на првиот iPhone, Apple мора да вложи сè што знае и умее во новиот iPhone 5, со оглед на тоа што Самсунг и останатата конкуренција веќе извадија телефони со поголеми ...

Претставен новиот iPhone 5

Телефони.мк - 12.09.2012

Аирлија работа – Apple го претстави новиот iPhone 5 – најочекуваниот уред на планетава. Според првичните информации се работи за уред тежок 112 грама, 20% полесен од 4S, 3 инчен Retina дисплеј со ...

Apple го претстави iPhone 5: 4 инчен дисплеј, 7,6mm, 112 грама, A6 процесор

365 - 12.09.2012

На специјалниот настан што се одвива во Сан Франциско, Apple го претстави новиот iPhone 5. Новиот смартфон од Apple, според очекувањата, има 4 инчен дисплеј, дебелина од само 7,6 милиметри и тежина ...

Apple го претстави iPhone 5

А1 On - 12.09.2012

На долго очекуваниот настан во Сан Франциско Apple го претстави новиот iPhone 5. Направата всушност е шеста генерација на Apple го претстави iPhone.

Фото + Видео: Претставен новиот iPhone5!

Факултети - 12.09.2012

Вечерва официјално беше претставен најновиот модел на iPhone5. Новиот iPhone има поддршка за "LTE" и супер брз "WiFi", а ќе работи со двојно побрз А6 процесор.

Најсподелуваните YouTube пародии за Apple

Кајгана - 12.09.2012

Денес компанијата Apple е во центарот на вниманието со оглед на фактот што на светот ќе му биде претставен новиот iPhone, но оваа компанија низ годините презентираше голем број производи, функции и ...

„Епл“ го претстави „Ајфон 5“

Н.Македонија - 12.09.2012

Американската компанија „Епл“ денеска го претстави новиот „смартфон“ - „Ајфон 5“ кој располага со нов хардвердски дизајн и екран со големина од четири инчи Директорот за маркетинг на компанијата Фил ...

iOS 6 апдејт со 200 нови опции на 19-ти месецов за iPhone 4S, 4, 3GS, iPad 2…

365 - 12.09.2012

Аpple денес го објави iPhone 5 и најави дека финалната верзија од iOS 6 софтверот ќе биде достапна јавно на 19-ти септември годинава.

iPhone 5 со нова побрза, помала камера и FaceTime HD

365 - 12.09.2012

Apple го најави iPhone 5 , кој доаѓа со нов Lighting конектор , додавајќи FaceTime HD видео на фронталната камера, за разлика од камерата на iPhone 4S која нудеше VGA.

Конекторот за новиот iPhone 5 се вика Lightning и е 80% помал

365 - 12.09.2012

Една од најчестите гласини за новиот iPhone беше дизајнот на новиот док конектор. Apple сега најави дека iPhone 5 ќе има помала верзија на типичниот 30-пински док конектор, со што се уништува ...

Ова е новиот iPhone 5 (фото)

ЗаЗабава - 12.09.2012

Apple денес конечно го претстави новиот iPhone 5. Потенок, полесен, и според Фил Шилер кој е задолжен за маркетинг во Apple, „најдобар продукт што некогаш го направиле“.

Претставен iPhone 5 - кои се новитетите?

Кајгана - 12.09.2012

Првиот човек на Apple, Тим Кук на настанот во Сан Франциско го претстави новиот iPhone 5 кој носи многу новини, но ниту една спектакуларна.

iPhone 5 наспроти конкуренцијата

365 - 12.09.2012

Со iPhone 5 , Apple најпосле ги достигна карактеристиките со кои Андроид уредите имаа предност пред американската компанија – поголем дисплеј, 4G LTE вмрежување, како и подобрена камера , во еден ...

Претставен новиот iPhone 5

Кирилица - 12.09.2012

Новиот iPhone е 18% потенок од својот претходник 4S и 20% полесен, а како и што се предвидуваше, има 4 инчен Ретина екран. Изработен е од алуминиум и стакло и ќе биде достапен во црна и бела боја.

„Епл“ го претстави „Ајфон 5“

Сител - 12.09.2012

Американската компанија „Епл“ го претстави денеска новиот „смартфон“ - „Ајфон 5“. „Ајфон 5“ располага со нов хардвердски дизајн и екран со големина од четири инчи, како и нов софтвер, со што ќе биде ...

Конечно: Погледнете го новиот iPhone 5

Вечер - 12.09.2012

На конференцијата во Сан Франциско вечерва конечно беше преставен новиот модел на iPhone. Иако цел свет се надеваше дека оваа компанија ќе изненади со некои револуционерни новитети, сепак тоа не се ...

Кога Самсунг се осветува...

Вечер - 12.09.2012

Откако загуби на суд по што мора да плати повеќе од една милијарда долари, Самсунг се подготвува за уште една судска битка против Епл.

Што ли ќе донесе новиот iPhone 5?!

Вечер - 12.09.2012

Ако се земе предвид фактот дека поканите беа испратени пред точно седум дена, се очекува дека Епл денес во Сан Франциско ќе го претстави долгоочекуваниот телефон, iPhone 5.

Погледнете кои пет компании ќе заработат на iPhone

Точка - 12.09.2012

Со излегувањето на новиот iPhone 5 нема да заработи само Apple, туку и пет други компании, кои произведуваат делови за тој уред, пишува Bloomberg.

Претставен новиот Ајфон 5!!!

Точка - 12.09.2012

Се случи и долго очекуваниот настан, најновиот модел на планетарно познатите паметни мобилни телефони, Ајфон 5, вечерва и официјално и беше претставен на светската јавност.

Ѕирнете во домот на дизајнерот на Ајфон

Точка - 12.09.2012

Денешниот ден е во знакот на претставувањето на новиот модел на паметниот телефон Ајфон 5, па откако ги дознавме карактеристиките и изгледот на новиот модел, сега можеме да погледнеме и во домот на ...

Најдобрите iPhone концепти

Primetime - 12.09.2012

Погледнете неколку интересни концепти кои со малку фантазија го прикажуваат новиот iPhone 5. Тешко дека некои од овие iPhone-ни ќе биде претставен на денешната конференција , но можеби некој од нив ...

Déjà vu „новиот iPhone 5“

Primetime - 12.09.2012

iPhone 5 е веројатно најлошо чуваната тајна на Apple. Презентацијата која се одржа во Сан Фракциско не донесе ниту едно изненадување.

Епл го претстави новиот Ајфон

Sky - 12.09.2012

Епл денеска во Сан Франциско го претстави долго очекуваниот модел Ајфон 5, кој всушност претставува шеста генерација на Ајфонот.

Добредојде iPhone 5

БезПардон - 12.09.2012

Компанијата Епл денеска на прес конференцијата за новинари го претстави новиот и луксузен iPhone 5. Новиот телефон веќе го нарекуваат најзначајното унапредување во областа на електрониката.

ФОТО: Продавниците на Apple преполни од фанови за новиот iPhone

Primetime - 12.09.2012

Од утре натаму, во целиот свет ќе се случува оваа ...

Apple се подготвува за презентација на новата генерација смартфони iPhone

Макфакс - 12.09.2012

Паметниот телефон од шестата генерација на iPhone, кој суштествено ќе се разликува од претходните два модела на уредот, ќе биде, како што се очекува, претставен во среда на прес-конференција на Apple ...

Нова YouTube апликација сега е достапна за iPhone и iPod Touch

IT.mk - 11.09.2012

Google ја објави новата официјална апликација за YouTube која e е изградена од YouTube инжинерите за да се понуди „најдоброто мобилно искуство“.

YouTube со сопствена iOS апликација

Ентер - 11.09.2012

Иако по дефиниција YouTube апликацијата ќе ја најдете на iУредите, на новиот iOS 6 тоа веќе нема да биде случај. Токму поради тоа, еден ден пред официјалното претставување на новиот iPhone, YouTube ...

Samsung и Apple во нова судска битка за 4G

Радио МОФ - 11.09.2012

Само три недели откако во битката на гигантите пред американскиот суд Apple го победи Samsung и доби отштета од над една милијарда долари поради копирање на дизајнот, јужнокорејскиот производител се ...

HTC против Apple

Телефони.мк - 11.09.2012

На повидок е нова правна војна, овој пат меѓу HTC и Apple, која ќе се води околу правото на користeње на патенти за LTE 4G технологијата.

Епл ќе продаде 10 милиони примероци од новиот Ајфон до крајот на месецов?

Капитал - 11.09.2012

Новиот редизајниран Ајфон на Епл, чија промоција треба да се случи утре, повторно ќе ја тестира ризичната стратегија за едногодишно унапредување на производот на американскиот технолошки гигант, кој ...

Google конечно ја објави YouTube апликацијата за iPhone

Кајгана - 11.09.2012

Еден ден пред објавувањето на новиот iPhone, Google реши да ја објави својата YouTube апликација наменета за iOS. Иако YouTube е дел од iPhone уште од првата верзија на популарниот смартфон, таа ...

Утре се промовира новиот iPhone

ЗаЗабава - 11.09.2012

Долгоочекуваниот нов уред на Apple, кои ги носи првите хардверски промени од 2010 година, би можел на американската економија да и донесе пола процент раст во четвртиот квартал.

Samsung ќе го тужи iPhone 5 веднаш штом излезе?

Интересно - 11.09.2012

Неколку светски агенции пренесоа дека iPhone 5 ќе дојде со LTE подршка, што за Samsung беше доволно за нова тужба... Имено, никој со сигурност не може тоа да го потврди, но добро известените IT ...

Конечно: “YouTube“ апликација за “iPhone“

Идивиди - 11.09.2012

Само еден ден пред излезот на новиот “iPhone“, “Google“ конечно ја лансираше “YouTube“ iOS апликацијата. “Новата ’iPhone’ апликација е достапна ширум светот и дава пристап на десетици илјади ...

iPhone 5 ќе има скенер за отисоци на прсти?

Кајгана - 11.09.2012

Еден ден пред официјалното претставување на новиот iPhone, се позачестени се шпекулациите за неговите можности и иновациите кои ќе ги ...

Протекоа фотографии од iPad mini

Кајгана - 11.09.2012

На ден пред утрешниот настан на кој Apple ќе го претстави новиот iPhone, протекоа фотографии од iPad mini кои ги објави францускиот nowhereelse.fr.

„Епл“ го намалува снабдувањето на „Самсунг“ со чипови

МРТ - 11.09.2012

Американската информатичка компанија „Епл“, откако во САД победи во судскиот процес против јужнокорејската електронска компанија „Самсунг“, го намали снабдувањето со чипови на „Самсунг“ на своите ...

Уште пред да биде претставен, Самсунг најави тужба до Епл за iPhone 5

Кирилица - 11.09.2012

Според информација на Кореа Тајмс, а која ја пренесува и CNet, евентуалната поддршка на новиот iPhone 5 зa 4G-LTE технологија за брз безжичен проток на податоци кај мобилните телефони, ќе биде ...

Новиот IPhone ќе ја спаси американската економија?!

Вечер - 11.09.2012

Аналитичарите од ЈП Морган сметаат дека одличната продажба на новиот IPhone може да влијае на растот на американската економија, и тоа за дури половина процентен бод.

Конечно: “YouTube“ апликација за “iPhone“

Точка - 11.09.2012

Само еден ден пред излезот на новиот “iPhone“, “Google“ конечно ја лансираше “YouTube“ iOS апликацијата. “Новата ’iPhone’ апликација е достапна ширум светот и дава пристап на десетици илјади ...

Samsung ќе го тужи Apple за iPhone 5?

Точка - 11.09.2012

Новиот iPhone 5 кој треба да биде презентиран утре на конференција во Сан Франциско од страна на Apple, има неверојатна поддржка за LTE технологија.

Новиот Ајфон, спас на американската економија!

Точка - 11.09.2012

Аналитичарите во "JP Morgan" сметаат дека одличната продажба на новиот модел на Ајфон телефонот би можела да влијае на растот на американската економија за дури половина процентен бод.

Пристигна новата YouTube апликација за iOS

Primetime - 11.09.2012

На само еден ден пред официјалното пуштање на новиот iOS 6 пристигна новата YouTube апликација. Оваа е апликација која досега беше дел од самиот оперативен систем сега ќе мора сами да ја симнете од ...

YouTube апликацијата за новиот iPhone

Sky - 11.09.2012

Google ја објави YouTube апликација наменета за iOS само еден ден пред објавувањето на новиот iPhone. Апликација е развиена од Apple, а не од Google.

Конечно: “YouTube“ апликација за “iPhone“

Нетпрес - 11.09.2012

Само еден ден пред излезот на новиот “iPhone“, “Google“ конечно ја лансираше “YouTube“ iOS апликацијата. “Новата ’iPhone’ апликација е достапна ширум светот и дава пристап на десетици илјади ...

„Епл“ го намалува снабдувањето на „Самсунг“ со чипови

24 Вести - 10.09.2012

Американската информатичка компанија „Епл“, откако во САД победи во судскиот процес против јужнокорејската електронска компанија „Самсунг“, го намали снабдувањето со чипови на „Самсунг“ на своите ...

Apple на обвинителна клупа за новиот iPhone 5

The Men - 10.09.2012

Apple последните години тужи голем број компании поради "кршење" на нивниот патент, а наскоро и тие самите може да се најдат на обвинителната клупа и тоа поради копирање на уред кој сами го ...

Најпосакуваната и најочекувана покана на светот: iPhone 5

Таратур - 10.09.2012

Сан Франциско и овој пат ќе биде местото од каде што ќе се лансира уште еден „i “гаџет. 12 септември е датумот на кој Apple ќе го претстави долгоочекуваниот iPhone 5, а поканата со која го најавува ...

Промоцијата на iPhone 5 ќе биде глобална

Sky - 10.09.2012

Во среда односно на 12 септември доаѓа iPhone 5. Промоцијата на iPhone5 ќе биде и глобална, а не само на тлото на САД. Иако до сега тоа не беше практика и новите уреди на Apple до останатите ...

„Епл“ го намалува снабдувањето на „Самсунг“ со чипови

Курир - 10.09.2012

Американската информатичка компанија „Епл“, откако во САД победи во судскиот процес против јужнокорејската електронска компанија „Самсунг“, го намали снабдувањето со чипови на „Самсунг“ на своите ...

„Епл“ го намалува снабдувањето на „Самсунг“ со чипови

Денешен - 10.09.2012

Американската информатичка компанија „Епл“, откако во САД победи во судскиот процес против јужнокорејската електронска компанија „Самсунг“, го намали снабдувањето со чипови на „Самсунг“ на своите ...