TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трајановски: Скопје мора да дише чист воздух – нашата определба е поздраво и позелено Скопје

ТВ21 - 23.09.2017

Кандидатот за градоначалник на Град Скопје, Коце Трајановски на денешната Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека Скопје мора да дише чист воздух, па поради тоа приоритет во неговата програма имаат проектите за намалување на загадувањето на воздухот.

Трајановски: Скопје мора да дише чист воздух – нашата определба е поздраво и позелено Скопје

Сител - 23.09.2017

Кандидатот за градоначалник на Град Скопје, Коце Трајановски на денешната Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека Скопје мора да дише чист воздух, па поради тоа приоритет во неговата програма имаат проектите за намалување на загадувањето на воздухот.

Трајановски: Скопје мора да дише чист воздух – нашата определба е поздраво и позелено Скопје

Скопје инфо - 23.09.2017

Кандидатот за градоначалник на Град Скопје, Коце Трајановски на денешната Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека Скопје мора да дише чист воздух, па поради тоа приоритет во неговата програма имаат проектите за намалување на загадувањето на воздухот.

Швајцарците продаваат воздух од Алпите

Либертас - 23.09.2017

Швајцарски стартап флашираше воздух од Швајцарија, кој потоа го продава на граѓаните во многу загадените градови, како оние во Кина и Индија. Според податоците на компанијата, воздухот се собира од различни локации ширум швајцарските Алпи и се ...

Швајцарците ќе продаваат чист воздух од Алпите

Денар - 23.09.2017

Швајцарски стартап флашираше воздух од Швајцарија и како таков ќе го продава на жителите на многу загадените држави и градови како на пример Кина и Индија. Според податоците на компанијата, воздухот се собира на разни локации ширум швајцарските Алпи ...

СДСМ: Владата ќе спроведува мерки со кои ќе се подобри квалитетот на воздухот

ТВ21 - 22.09.2017

Владата предводена од СДСМ, заедно со парламентарното мнозинство, граѓанските организации и стручната јавност започнува активно да работи на системски решенија со кои ќе се подобри квалитетот на воздухот во Скопје и во останатите градови во ...

Швајцарците продаваат воздух од Алпите

24 Вести - 22.09.2017

Швајцарски стартап флашираше воздух од Швајцарија, кој потоа го продава на граѓаните во многу загадените градови, како оние во Кина и Индија. Според податоците на компанијата, воздухот се собира од различни локации ширум швајцарските Алпи и се ...

Швајцарците продаваат воздух од Алпите

Сител - 22.09.2017

Швајцарски стартап флашираше воздух од Швајцарија, кој потоа го продава на граѓаните во многу загадените градови, како оние во Кина и Индија. Според податоците на компанијата, воздухот се собира од различни локации ширум швајцарските Алпи и се ...

Швајцарци ќе им продаваат чист воздух на Кинезите

+инфо - 22.09.2017

„Алпајн еар“ го „пакува“ воздухот во конзерви од седум литри, кои чинат по 21 долар и наводно содржат воздух за околу 120 вдишувања. Стартап од Швајцарија во конзерви (спреј) собира свеж воздух од повеќе места на швајцарските Алпи и ќе го продава на ...

СДСМ: Владата ќе спроведува мерки за подобрување на квалитетот на воздухот

Слободен Печат - 22.09.2017

Владата предводена од СДСМ, заедно со парламентарното мнозинство, граѓанските организации и стручната јавност започнува активно да работи на системски решенија со кои ќе се подобри квалитетот на воздухот во Скопје и во останатите градови во ...

СДСМ ветува дека новата Влада ќе спроведува мерки за подобар квалитет на воздухот

МКД - 22.09.2017

Владата предводена од СДСМ, заедно со парламентарното мнозинство, граѓанските организации и стручната јавност започнува активно да работи на системски решенија со кои ќе се подобри квалитетот на воздухот во Скопје и во останатите градови во ...

„Воздух за мир“: Марш за чист воздух се одржа во Скопје

Скопје24 - 22.09.2017

Марш за чист воздух под мотото „Воздух за мир“ се одржа вчера во Скопје, во организација на О2 Коалицијата за чист воздух, заедно со првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ и „Скопје смог аларм“.

Швајцарците продаваат воздух од Алпите

А1 On - 22.09.2017

Швајцарски стартап флашираше воздух од Швајцарија, кој потоа го продава на граѓаните во многу загадените градови, како оние во Кина и Индија. Според податоците на компанијата, воздухот се собира од различни локации ширум швајцарските Алпи и се ...

„Воздух за мир“: Марш за чист воздух се одржа во Скопје

Макфакс - 22.09.2017

Марш за чист воздух под мотото „Воздух за мир“ се одржа вчера во Скопје, во организација на О2 Коалицијата за чист воздух, заедно со првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ и „Скопје смог аларм“.

Владата вети мерки за подобрување на квалитетот на воздухот

Макфакс - 22.09.2017

Владата предводена од СДСМ, заедно со парламентарното мнозинство, граѓанските организации и стручната јавност, започнува активно да работи на системски решенија со кои ќе се подобри квалитетот на воздухот во Скопје и во другите градови во ...

Граѓаните во Скопје маршираа за чист воздух

Окно - 22.09.2017

Коалицијата за чист воздух О 2 и првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански и невладини организации, вчера попладне во Скопје одржаа мировен марш за чист воздух.

Трајановски: Скопје мора да дише чист воздух – нашата определба е поздраво и позелено Скопје

Курир - 22.09.2017

Кандидатот за градоначалник на Град Скопје, Коце Трајановски на денешната Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека Скопје мора да дише чист воздух, па поради тоа приоритет во неговата програма имаат проектите за намалување на загадувањето на воздухот.

Швајцарците продаваат воздух од Алпите

Алфа - 22.09.2017

Швајцарски стартап флашираше воздух од Швајцарија, кој потоа го продава на граѓаните во многу загадените градови, како оние во Кина и Индија. Швајцарски стартап флашираше воздух од Швајцарија, кој потоа го продава на граѓаните во многу загадените ...

СДСМ: Владата ќе спроведува мерки со кои ќе се подобри квалитетот на воздухот

iPortal - 22.09.2017

Владата предводена од СДСМ, заедно со парламентарното мнозинство, граѓанските организации и стручната јавност започнува активно да работи на системски решенија со кои ќе се подобри квалитетот на воздухот во Скопје и во останатите градови во ...

„Воздух за мир“: Марш за чист воздух се одржа во Скопје

Точка - 22.09.2017

Марш за чист воздух под мотото „Воздух за мир“ се одржа вчера во Скопје, во организација на О2 Коалицијата за чист воздух, заедно со првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ и „Скопје смог аларм“.

Преку отворен и инклузивен процес СДСМ најавува мерки за чист воздух

Фактор - 22.09.2017

Владата предводена од СДСМ, заедно со парламентарното мнозинство, граѓанските организации и стручната јавност започнува активно да работи на системски решенија со кои ќе се подобри квалитетот на воздухот во Скопје и во останатите градови во ...

Владата вети мерки за подобрување на квалитетот на воздухот

Sky - 22.09.2017

Владата предводена од СДСМ, заедно со парламентарното мнозинство, граѓанските организации и стручната јавност, започнува активно да работи на системски решенија со кои ќе се подобри квалитетот на воздухот во Скопје и во другите градови во ...

Владата на СДСМ нема план за загадувањето – почнаа да протестираат сами против себе

Република - 22.09.2017

Министрите од владата на СДСМ вчера протестираа против самите себеси, барајќи чист воздух. Имено граѓани вчера со скандирања „Сакаме воздух, не се дише“ протестираа пред Владата, а меѓу присутните беа и видни лица од СДСМ кои практично протестираа ...

Ех, тие Швајцарци...почнаа и воздух од Алпите да продаваат!

Фактор - 22.09.2017

Швајцарски стартап флаширал воздух од Швајцарија и како таков го продава на жителите на многу загадени градови како оние во Кина и Индија. Според податоци на компанијата, воздухот се собира од разни локации ширум швајцарските Алпи и се компресува во ...

Карпош со официјални податоци за загаденоста на воздухот

Скопје инфо - 22.09.2017

Според официјалните податоци на Министерството за животна средина и просторно планирање кои излегоа со релевантни извештаи од месечните мерења од повеќе мерни станици за квалитет на воздух, утврдено е дека нема отстапки од референтните вредности на ...

Трајановски: Скопје мора да дише чист воздух, ќе изградам паркови

Локално - 22.09.2017

Скопје е град на младите, на студентите, од цела Mакедонија, тие се нашата иднина. Кандидатот за градоначалникот на град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски вети нови проекти. Рече дека ќе се заложи за изградба на третата фаза на булеварот ...

Владата вети мерки за подобрување на квалитетот на воздухот

Точка - 22.09.2017

Владата предводена од СДСМ, заедно со парламентарното мнозинство, граѓанските организации и стручната јавност, започнува активно да работи на системски решенија со кои ќе се подобри квалитетот на воздухот во Скопје и во другите градови во ...

СДСМ научи да "дрибла" - Чист воздух за спас од мигрантите

Фактор - 22.09.2017

СДСМ успешно се налепува на кампањите за чист воздух, сочувување на градското зеленило и животната средина. Токму екологијата, преземање на мерки за намалување на загадувањето, спречување на дивата урбанизација и неконтролирано градење каде најважни ...

Швајцарците продаваат воздух од Алпите...

Н.Македонија - 22.09.2017

Швајцарците продаваат воздух од Алпите Швајцарски стартап флашираше воздух од Швајцарија, кој потоа го продава на граѓаните во многу загадените градови, како оние во Кина и Индија. Според податоците на компанијата, воздухот се собира од различни ...

Мировен марш за чист воздух во Скопје

Канал5 - 21.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански, невладини организации, денеска попладне организираат мировен марш за чист воздух. Почетна точка на акцијата е Владата на РМ, по што ќе се помине ...

Граѓански марш: Имаме право на чист воздух

Фокус - 21.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детска амбасада во светот Меѓаши заедно со уште 18 граѓански, невладини организации денеска во 17 часот низ повеќе булевари во Скопје ќе одржат мировен марш за правото на чист воздух.

Мировен марш за чист воздух во Скопје

Телма - 21.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански, невладини организации, денеска попладне организираат мировен марш за чист воздух. Почетна точка на акцијата е Владата на РМ, по што ќе се помине ...

Марш и протест за чист воздух на 20 невладини организации попладне во Скопје

Сакам да кажам - 21.09.2017

Од Владата па низ булеварите низ Скопје денес граѓаните ќе маршираат за чист воздух. Маршот го организира Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански и невладини организации.

Мировен марш за чист воздух пред Влада, Карпошани велат „Стоп за згради, сакаме паркови“

ТВ21 - 21.09.2017

Денеска попладне ќе се одржи мировен марш за чист воздух. Маршот е во организација на Коалицијата за чист воздух, О2 и Првата детска амбасада во светот Меѓаши, заедно со уште 18 невладини и граѓански организации.

Мировен марш за чист воздух во Скопје

24 Вести - 21.09.2017

Коалицијата за чист воздух о2 и првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански, невладини организации, организираат мировен марш за чист воздух. Почетна точка на акцијата е ...

Мировен марш за чист воздух во Скопје

Алсат-М - 21.09.2017

Во организација на коалицијата О2 за чист воздух, Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ и повеќе граѓански организации вечерва во Скопје се одржува марш за право на чист воздух. Граѓаните маршираа од пред зградата на Владата од каде се упатија ...

Скопјани маршираат за почист воздух: „Нејќам згради, сакам парк“

Фокус - 21.09.2017

Попладнево во Скопје се одржува марш за почист воздух. Маршот го организира Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“, заедно со уште 18 невладини организации.

И Владата протестираше за почист воздух

Фокус - 21.09.2017

На денешниот марш за почист воздух се придружија и претставници од власта. Маршот го поддржаа министерот за информатичко опшество и администрација, Дамјан Манчевски, министерот без ресор, Роберт Поповски, како и заменик-министерот за животна ...

Граѓаните сосе власта протестираа за чист воздух пред Владата

Сакам да кажам - 21.09.2017

Со пароли и скандирање „нема воздух,нема мир” и „сакаме воздух, не се дише”, граѓаните денеска одржаа мировен марш за чист воздух, организиран од Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“, заедно со уште 18 граѓански ...

Мирен марш за чист воздух пред Владата

ТВ21 - 21.09.2017

20 невладини организации, по повод на Меѓународниот ден на мирот, одржаа мирен марш. Во маршот можеше да се видат транспаренти во кои пишуваше „Сакаме чист воздух“. Граѓаните велат дека без чист воздух нема мир. „Се солидаризираме со Тетово.

Граѓани протестираат за чист воздух

Нова ТВ - 21.09.2017

Маршот го организира Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“, заедно со уште 18 невладини организации. На маршот се приклучија и владини претставници. Граѓаните се собраа пред Владата во 17 часот, од каде преку ...

Марш за воздух како потсетник дека доаѓа зима: „Сакаме да дишеме, не да се труеме“

Радио МОФ - 21.09.2017

Скандирајќи „Сакаме да дишеме, не да се труеме“, започна мировниот марш за чист воздух кој тргна од Владата и продолжи кон Карпош, во знак на поддршка на активистите кои се борат против бетонизацијата на оваа општина.

Жителите на Карпош денес на протест: Стоп за згради, сакаме здравје за нашите деца

Порта 3 - 21.09.2017

Жителите од Карпош денес во 18 часот најавуваат масовен собир во одбрана на своето право на здрава животна средина на булевар Илинденска кај Прокредит банка. Нивното соопштение ви го пренесуваме во целост: Ние, граѓани на општина Карпош, бараме да ...

Мировен марш за чист воздух во Скопје

МКД - 21.09.2017

Коалицијата за чист воздух „О2“ и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански невладини организации денеска попладне организираат мировен марш за чист воздух. Маршот ќе започне во 17 часот пред Владата на Република ...

Марш за воздух и петиција против згради: Секоја вечер во Карпош смрди на нечиј профит

Радио МОФ - 21.09.2017

Со марш за чист воздух и потпишување петиција против бетонизацијата на Општина Карпош, претставници на иницијативи, граѓански организации, активисти, граѓани, побараа да се реши проблемот со загадувањето во Скопје.

Денеска протест против изградба на згради во Карпош

Нова ТВ - 21.09.2017

Карпошани денеска во 17 часот под мотото „Стоп за згради“ ќе протестираат и ќе собираат потписи за да се запрат сите градежни активности на потегот од булеварите Илинден – 8. Септември –Кејот на вардар и улицата Љубљанска.

Марш за чист воздух: Сакаме да дишеме, не да се труеме (ФОТО)

МКД - 21.09.2017

Со извици „Сакаме да дишеме, не да се труеме“, пред Владата започна мировниот марш за чист воздух, а граѓаните оттаму се упатија кон Карпош, во знак на поддршка на активистите кои се борат против уништувањето на зеленилото во оваа општина.

Швајцарци ќе им продаваат „алпски“ воздух на загадените места во Кина – 10 минути дишење за 1.000 денари

Скопје24 - 21.09.2017

Швајцарски стартап собира свеж воздух за да го продава на жителите во најзагадените држави, како Кина и Индија. Според компанијата, воздухот е собиран од повеќе локации на Швајцарските Алпи и е компресиран во аеросолна конзерва.

Граѓаните маршираат за чист воздух во Скопје

+инфо - 21.09.2017

Граѓаните маршираа од пред зградата на Владата од каде се упатија кон населбата Карпош, за да се приклучат на учесниците во тамошниот протест. Во организација на коалицијата О2 за чист воздух, Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ и повеќе ...

Марш за чист воздух и петиција против згради во Карпош (ВИДЕО)

Стандард - 21.09.2017

Со марш за чист воздух претставници на иницијативи, граѓански организации, активисти, граѓани, побараа да се реши проблемот со загадувањето во Скопје. Маршот, кој тргна од Влада, продолжи во Карпош.

Марш за чист воздух во Скопје (Фотогалерија)

Слободен Печат - 21.09.2017

Во организација на коалицијата О2 за чист воздух, Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ и повеќе граѓански организации вечерва во Скопје се одржува марш за право на чист воздух. Граѓаните маршираа од пред зградата на Владата од каде се упатија ...

Граѓаните на Карпош бараат стопирање на градењето во општинaта, денеска протест

МКД - 21.09.2017

Бараме да се донесе одлука за стопирање на секаква градежна активност, ревидирање на целокупната документација и преиспитување на донесениот детален урбанистички план за Градска четврт “З 04“, опфат помеѓу булеварите „Илинден“ и „8- ми Септември“, ...

Мировен марш за чист воздух во Скопје

Скопје24 - 21.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански, невладини организации, денеска попладне организираат мировен марш за чист воздух. Почетна точка на акцијата е Владата на РМ, по што ќе се помине ...

(ВИДЕО) Мировен марш за чист воздух во Скопје

Макфакс - 21.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански, невладини организации, денеска попладне организираат мировен марш за чист воздух. Почетна точка на акцијата е Владата, по што ќе се помине низ ...

Мировен марш денеска низ улиците за чист воздух во Скопје

Press24 - 21.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2 и првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански, невладини организации, денеска попладне организираат мировен марш за чист воздух. Почетна точка на акцијата е владата, по што ќе се помине низ ...

Формирана работна група за следење на состојбата на амбиентниот воздух

Порта 3 - 21.09.2017

На прес конференцијата одржана во прес-центарот на Владата на Р. Македонија, заменикот министер за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, информираше дека Владата на вчерашната седница формираше Интересорска работна група, од повеќе ...

Марш за чист воздух во Скопје

Стандард - 21.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2 и првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански, невладини организации, денеска попладне организираат мировен марш за чист воздух. Почетна точка на акцијата е владата, по што ќе се помине низ ...

Мировен марш за чист воздух во Скопје

А1 On - 21.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански, невладини организации, денеска попладне организираат мировен марш за чист воздух. Почетна точка на акцијата е Владата на РМ, по што ќе се помине ...

И Европа да им шитне некоја глупост на Кинези

Оff.net - 21.09.2017

Швајцарска компанија за пакување воздух најде совршен пазар (и причина за постоење) во милионските кинески градови преполни со милионери и загадување од сите можни појави. Алпајн еар, полни конзерви со чист воздух од Алпите за кој тврди дека е ...

Швајцарци ќе им продаваат „алпски“ воздух на Кинезите – 10 минути дишење за 1 000 денари

Радио МОФ - 21.09.2017

Швајцарски стартап собира свеж воздух за да го продава на жителите во најзагадените држави, како Кина и Индија. Според компанијата, воздухот е собиран од повеќе локации на Швајцарските Алпи и е компресиран во аеросолна конзерва.

Швајцарци ќе им продаваат чист воздух на Кинезите

Слободен Печат - 21.09.2017

Стартап од Швајцарија во конзерви (спреј) собира свеж воздух од повеќе места на швајцарските Алпи и ќе го продава на жители во земји со најзагаден воздух, како Кина и Индија. „Алпајн еар“ го „пакува“ воздухот во конзерви од седум литри, кои чинат по ...

Марш за почист воздух и протест „Стоп за згради“

Р.С.Европа - 21.09.2017

Граѓани се собираат пред Владата на Македонија за да учествуваат на најавениот марш за право на чист воздух. Настанот е во организација на коалицијата О2 за чист воздух и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“.

Сакаме да дишеме, не да се труеме!

Вечер Прес - 21.09.2017

Марш за воздух како потсетник дека доаѓа зима: „Сакаме да дишеме, не да се труеме" Со паролата „Сакаме да дишеме, не да се труеме" попладнево се одржа мировниот марш за чист воздух кој тргна од Владата и продолжи кон Карпош, а кој доаѓа како ...

(ВИДЕО) Скопјани маршираа за чист воздух

еМагазин - 21.09.2017

Од пред Владата на Република Македонија денес тргна мировен марш за чист воздух во организација „О2 Коалиција за чист воздух“ и првата детска амбасада во светот „Меѓаши“. Целта на протестот е пред почетокот на зимата да се насочи вниманието на ...

ЗАКОНИ ИМА, АМА ИСТО КАКО ДА НЕМА: Ќе се маршира за чист воздух

Фактор - 21.09.2017

Попладне низ улиците на главниот град ќе поминат марширачи за чист воздух. Во организација на Коалицијата за чист воздух О2 и првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански, невладини организации ќе упатат апел во зимата да се ...

ГАЛЕРИЈА: И власта излезе на протест за чист воздух заедно со граѓаните

Либертас - 21.09.2017

Во организација на коалицијата О2 за чист воздух, Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ и повеќе граѓански организации вечерва во Скопје се одржа марш за право на чист воздух. На него покрај граѓани и активисти учествуваше и власта.

Сакаме паркови, а не згради, порачаа граѓаните на протестот за чист воздух

Мета - 21.09.2017

Со пароли и извици „Сакаме паркови, не згради“ и „Нема воздух, нема мир“, граѓаните на Скопје денеска го одржаа мировниот марш за чист воздух, организиран од Коалицијата О2 и Првата детската амбасада во светот „Меѓаши“, на кои им се придружија уште ...

Скопјани денеска ќе протестираат за чист воздух

Мета - 21.09.2017

Коалицијата О2 за чист воздух и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ денеска ќе го одбележат светскиот ден на мирот (21 септември) со мирен марш за право на чист воздух. Маршот, како што е најавено, ќе почне пред Владата во 17 часот, по што ќе ...

Граѓани протестираат за чист воздух

Локално - 21.09.2017

Маршот го организира Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“, заедно со уште 18 невладини организации. На маршот се приклучија и владини претставници. Граѓаните се собраа пред Владата во 17 часот, од каде преку ...

Денеска попладне ќе има мировен марш за чист воздух во Скопје

Скопје инфо - 21.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански, невладини организации, денеска попладне организираат мировен марш за чист воздух. Почетна точка на акцијата е Владата на РМ, по што ќе се помине ...

Марш за чист воздух во Македонија

Тера - 21.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2 и првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански, невладини организации, денеска попладне во Скопје организираат мировен марш за чист воздух.

Швајцарски воздух за илјадарче!

Вечер Прес - 21.09.2017

Швајцарски стартап собира свеж воздух за да го продава на жителите во најзагадените држави, како Кина и Индија. Според компанијата, воздухот е собиран од повеќе локации на Швајцарските Алпи и е компресиран во аеросолна конзерва.

Мировен марш за чист воздух во Скопје

Точка - 21.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански, невладини организации, денеска попладне организираат мировен марш за чист воздух. Почетна точка на акцијата е Владата, по што ќе се помине низ ...

Mарш за чист воздух во Скопје

Либертас - 21.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2 и првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански, невладини организации, денеска попладне организираат мировен марш за чист воздух. Почетна точка на акцијата е владата, по што ќе се помине низ ...

Макрадули: Иницијaтива за подобрување на квалитетот на амбиенталниот воздух

iPortal - 21.09.2017

На денешната прес конференција одржана во прес центарот во Владата на Р. Македонија заменикот министер за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, информираше дека Владата на вчерашната седница формираше Интересорска работна група, од ...

Марш за чист воздух: Секоја вечер во Карпош смрди на нечиј профит

Локално - 21.09.2017

Со марш за чист воздух и потпишување петиција против бетонизацијата на Општина Карпош, претставници на иницијативи, граѓански организации, активисти, граѓани, побараа да се реши проблемот со загадувањето во Скопје.

(ГАЛЕРИЈА) Граѓаните го кренаа гласот за чист воздух

Фактор - 21.09.2017

Во Скопје попладнево се одржува марш за почист воздух. Маршот го организира Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“, заедно со уште 18 невладини организации. Се извикуваше паролата „Нејќам згради, сакам парк“.

Владата ќе се справува со загадениот воздух „О2 Коалицијата за чист воздух денеска ќе протестира”

Локално - 21.09.2017

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули најави формирање на Работна група за следење на состојбата со амбиенталниот воздух и дефинирање на соодветни препораки и мерки за подобрување на квалитетот на воздухот.

Се огласи Јани Макрадули во врска заштитата на амбиентниот воздух: Еве што вети заменик министерот

Бизнис Вести - 21.09.2017

На денешната прес конференција заменикот министер за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, информираше дека Владата на вчерашната седница формираше Интерресорна работна група, составена од повеќе институции, која треба да ја следи ...

Мировен марш за чист воздух во Скопје

Локално - 21.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански, невладини организации, денеска попладне организираат мировен марш за чист воздух. Почетна точка на акцијата е Владата на РМ, по што ќе се помине ...

Мировен марш за чист воздух во Скопје...

Н.Македонија - 21.09.2017

Мировен марш за чист воздух во Скопје Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански, невладини организации, денеска попладне организираат мировен марш за чист воздух.

Мораториум за градење високи згради и повеќе зеленило за свеж воздух...

Н.Македонија - 21.09.2017

Мораториум за градење високи згради и повеќе зеленило за свеж воздух Петар Ставридис Денес во 17 часот, од пред Владата на Република Македонија ќе тргне мировен марш за чист воздух. По тој повод, разговаравме со Божидар Јововиќ, еден од членовите на ...

Мирен протест против загадениот воздух во Скопје

Денар - 21.09.2017

Коалицијата за чист воздух „О2“ и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански невладини организации ги повикуваат граѓаните на марш за правото на чист воздух кој ќе се одржи утре (четврток, 21 септември) од 17 часот на ...

Мировен марш за чист воздух во Скопје

Идивиди - 21.09.2017

Скопје, 21 септември 2017 (МИА) -Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански, невладини организации, денеска попладне организираат мировен марш за чист воздух.

Граѓански активисти на марш: Превентивен протест против загадувањето на воздухот

24 Вести - 20.09.2017

Неколку невладини организации утре излегуваат на протест во повеќе градови низ Македонија, за да помогнат за подигање на свеста за загаденоста на воздухот. Тие бараат конкретно решение од властите, на централно и локално ниво, за почист воздух во ...

Жителите на Карпош утре во 18 часот на протест: Стоп за згради и загадување, сакаме здравје за нашите деца, а не смрт

Фокус - 20.09.2017

Жителите од Карпош за утре во 18 часот најавуваат масовен собир во одбрана на своето право на здрава животна средина. Нивното соопштение ви го пренесуваме в целост: Ние, граѓани на општина Карпош, бараме да се донесе одлука за стопирање на секаква ...

Граѓанскиот сектор бара мерки за намалување на загадувањето, утре ќе маршира од Владата до Карпош 4

Канал5 - 20.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2, заедно со Првата детска амбасада Меѓаши и други невладини организации доставија до Владата, Министерството за животна средина и просторно планирање, мерки за намалување на загадувањето во земјава.

Граѓански активисти на марш: Превентивен протест против загадувањето на воздухот

ТВ21 - 20.09.2017

Неколку невладини организации утре излегуваат на протест во повеќе градови низ Македонија, за да помогнат за подигање на свеста за загаденоста на воздухот. Тие бараат конкретно решение од властите, на централно и локално ниво, за почист воздух во ...

Макрадули: Се преземаат мерки за заштита на амбиентниот воздух

Канал5 - 20.09.2017

Поголема соработка на меѓуресорската владина група со локалните самоуправи, паралелна изработка на нова национален план за заштита на амбиенталниот воздух, и законски измени за примена на мерките кои ќе бидат иницирани се дел од првите чекори на ...

Макрадули ја презентираше Комисијата за следење на амбиенталниот воздух

Фокус - 20.09.2017

На денешната прес конференција одржана во прес центарот во Владата на заменикот министер за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, информираше дека Владата на вчерашната седница формирала Интересорска работна група, од повеќе ...

Граѓанскиот сектор бара мерки за намалување на загадувањето, утре ќе маршира од Владата до Карпош 4

Алсат-М - 20.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2, заедно со Првата детска амбасада Меѓаши и други невладини организации доставија до Владата, Министерството за животна средина и просторно планирање, мерки за намалување на загадувањето во земјава.

(ВИДЕО) „Меѓаши“ и „О2“ повикуваат на протест за чист воздух

Макфакс - 20.09.2017

Коалицијата за чист воздух „О2“ и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански невладини организации ги повикуваат граѓаните на марш за правото на чист воздух кој ќе се одржи утре (четврток, 21 септември) од 17 часот низ ...

Граѓански марш: Имаме право на чист воздух

Нова ТВ - 20.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детска амбасада во светот Меѓаши заедно со уште 18 граѓански, невладини организации денеска во 17 часот низ повеќе булевари во Скопје ќе одржат мировен марш за правото на чист воздух.

Граѓански марш за чист воздух во Карпош

МКД - 20.09.2017

Утре во Скопје ќе се одржи марш за чист воздух за да се подигне еколошката свест и да се преземат мерки против енормното загадување. На Светскиот ден на мирот ќеима анизира мировен марш за чист воздух.

Граѓанските организации повикуваат на голем мировен марш за чист воздух

Академик - 20.09.2017

„Коалицијата за чист воздух О2“ и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“, заедно со уште 18 граѓански, невладини организации, ги повикуваат граѓаните на мировен марш за правото на чист воздух кој ќе се одржи утре (четврток, 21 септември) од 17 ...

Марш за почист воздух, владини мерки за заштита

МРТ - 20.09.2017

Повеќе граѓански иницијативи и организации утре излегуваат на марш за чист воздух. Тргнуваат во 17 часот од пред Владата низ скопските улици. Апелираат пред зимата да се преземат краткорочни, но и долгорочни мерки за намалување на загадувањето.

Владата со нов национален план и со подигање на јавната свест ќе ја намалува загаденоста на воздухот

Макфакс - 20.09.2017

Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, на денешната прес-конференција одржана во Владата на Р. Македонија информираше дека Владата на вчерашната седница формирала Интересорска работна група од повеќе институции ...

Куманово вечерва повторно е убедливо најзагаден град, НВО профитерите никаде ги нема, СДСМ без решение веќе 27 години

Курир - 23.09.2017

Вечерва Куманово на ден 23 септември 2017 во 21:30 часот убедливо е најзагаден град во Македонија. Концентрацијата на канцерогените РМ 10 честички е 98 mg/m3, а максималната дозволена граница е 50 mg/m3, што е големо загадување за во лето.

Ќе се проширува работната група за справување со загадувањето

Радио МОФ - 20.09.2017

Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) на седница на Влада презентирало информација со предлози за справување со високото ниво на загадување на воздухот во Република Македонија, во текот на летниот период и во текот на ...

(ВИДЕО) Макрадули: Се преземаат мерки за заштита на амбиентниот воздух

А1 On - 20.09.2017

Проширена Интересорска работна група покрај со претставници од државите институции и од граѓанските здруженија, нејзина поголема соработка со локалните самоуправи, паралелна изработка на нова национален план за заштита на амбиентниот воздух, и ...

Макрадули: Се преземаат мерки за заштита на амбиентниот воздух

+инфо - 20.09.2017

Области кои се предвидени за делување, за препораки и мерки се домашните ложишта, транспортот, индустриските капацитети градежништвото... Проширена Интересорска работна група покрај со претставници од државите институции и од граѓанските здруженија, ...

Макрадули: Се преземаат мерки за заштита на амбиентниот воздух

Сител - 20.09.2017

Проширена Интересорска работна група покрај со претставници од државите институции и од граѓанските здруженија, нејзина поголема соработка со локалните самоуправи, паралелна изработка на нова национален план за заштита на амбиентниот воздух, и ...

Макрадули: Владата со низа мерки за подобрување на квалитетот на воздухот

Слободен Печат - 20.09.2017

На денешната прес конференција одржана во прес центарот во Владата на Р. Македонија заменикот министер за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, информираше дека Владата на вчерашната седница формираше Интересорска работна група, од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Сите мерки кои ги презентираше Макрадули се давање на иницијативи, а не конкретно делување

А1 On - 20.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на изјавата на заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули. „Прес конференцијата на заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули преставува чист популизам во пресрет на изборите.

ВМРО-ДПМНЕ: Мерките на Владата за загадениот воздух, чист популизам пред избори

Сител - 20.09.2017

Прес-конференцијата на заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули преставува чист популизам во пресрет на изборите. Тој практично вети дека ќе го исчисти владата загадениот воздух со протоколарни заложби и рестриктивни мерки кои одат на ...

Марш за почист воздух - владини мерки за заштита

Press24 - 20.09.2017

Повеќе граѓански иницијативи и организации утре излегуваат на марш за чист воздух. Тргнуваат во 17 часот од пред Владата низ скопските улици. Апелираат пред зимата да се преземат краткорочни, но и долгорочни мерки за намалување на загадувањето.

Владата ќе го следи квалитетот на воздухот

Нова ТВ - 20.09.2017

Заменикот министер за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, соопшти дека Владата на вчерашната седница формираше Интересорска работна група, од повеќе институции за следење на состојбата на амбиентниот воздух и дефинирање на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Макрадули ќе го чисти воздухот со популизам

Макфакс - 20.09.2017

Прес конференцијата на заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули преставува чист популизам во пресрет на изборите, тврди ВМРО-ДПМНЕ во својата реакција. „ Тој практично вети дека ќе го исчисти владата загадениот воздух со протоколарни ...

Голем мировен марш за чист воздух утре од 17 часот низ Скопје

А1 On - 20.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2 и Првата детска амбасада во светот Меѓаши заедно со уште 18 граѓански, невладини организации, ги повикуваат граѓаните на мировен марш за правото на чист воздух кој ќе се одржи утре (четврток, 21 септември) од 17 часот ...

Макрадули: Иницијaтива за подобрување на квалитетот на амбиенталниот воздух (ВИДЕО)

Стандард - 20.09.2017

На денешната прес конференција одржана во прес центарот во Владата на Р. Македонија заменикот министер за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, информираше дека Владата на вчерашната седница формираше Интересорска работна група, од ...

Протест во Карпош: „Стоп за згради, сакаме парк“

Стандард - 20.09.2017

За утре, 21 септември е најавен протест под наслов „Стоп за згради! Сакаме парк, за Карпош!“ Протестот ќе се одржи како продолжение на Мировниот марш за чист воздух, на булеварот Илинденска кај Прокредит банка.

Граѓанскиот сектор бара мерки за намалување на загадувањето, утре ќе маршира од Владата до Карпош 4

Сител - 20.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2, заедно со Првата детска амбасада Меѓаши и други невладини организации доставија до Владата, Министерството за животна средина и просторно планирање, мерки за намалување на загадувањето во земјава.

И за чист воздух мора да се протестира

+инфо - 20.09.2017

Утре во Скопје ќе се одржи марш за чист воздух за да се издигне еколошката свест и да се преземат мерки против енормното загадување. Срамно е на листата од десет најзагадени градови во светот, Македонија да има три, тажно е во 21.

Владата со нов национален план и со подигање на јавната свест ќе ја намалува загаденоста на воздухот

Точка - 20.09.2017

Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, на денешната прес-конференција одржана во Владата на Р Македонија информираше дека Владата на вчерашната седница формирала Интересорска работна група од повеќе институции ...

ВМРО-ДПМНЕ: Макрадули ќе го чисти воздухот со популизам

Точка - 20.09.2017

Прес-конференцијата на заменик-министерот за животна средина, Јани Макрадули, претставува чист популизам во пресрет на изборите, тврди ВМРО-ДПМНЕ во својата реакција. „Тој практично вети дека ќе го исчисти владата загадениот воздух со протоколарни ...

Макрадули: Се преземаат мерки за заштита на амбиентниот воздух

Либертас - 20.09.2017

Проширена Интересорска работна група покрај со претставници од државите институции и од граѓанските здруженија, нејзина поголема соработка со локалните самоуправи, паралелна изработка на нова национален план за заштита на амбиентниот воздух, и ...

Граѓанскиот сектор бара мерки за намалување на загадувањето

Локално - 20.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2, заедно со Првата детска амбасада Меѓаши и други невладини организации доставија до Владата, Министерството за животна средина и просторно планирање, мерки за намалување на загадувањето во земјава.

Жителите на Карпош утре во 18 часот на протест: Сакаме здравје за нашите деца, а не смрт

iPortal - 20.09.2017

За утре во 18 часот е закажан масовен протест на жителите од Карпош во одбрана на своето право на здрава животна средина. Нивното соопштение ви го пренесуваме во целост: Ние, граѓани на општина Карпош, бараме да се донесе одлука за стопирање на ...

Граѓаните ќе протестираат за чист воздух за навреме надлежните да се занимаваат со ова прашање

еМагазин - 20.09.2017

Светскиот ден на мирот (21 септември), Коалицијата О2 за чист воздух и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ ќе го одбележат со мирен марш за право на чист воздух. Маршот ќе почне пред Владата со почеток во 17 часот, ќе продолжи по булеварот ...

Светскиот ден на мирот утре граѓаните ќе го одбележат со протест за чист воздух

Мета - 20.09.2017

Светскиот ден на мирот (21 септември), Коалицијата О2 за чист воздух и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ ќе го одбележи со мировен марш за право на чист воздух. Маршот ќе започне пред Владата со почеток во 17 часот, ќе продолжи по булеварот ...

„Меѓаши“ и „О2“ повикуваат на протест за чист воздух

Точка - 20.09.2017

Коалицијата за чист воздух „О2“ и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански невладини организации ги повикуваат граѓаните на марш за правото на чист воздух кој ќе се одржи утре (четврток, 21 септември) од 17 часот низ ...

Граѓанскиот сектор бара мерки за намалување на загадувањето, утре ќе маршира од Владата до Карпош 4

МК News - 20.09.2017

Коалицијата за чист воздух О2, заедно со Првата детска амбасада Меѓаши и други невладини организации доставија до Владата, Министерството за животна средина и просторно планирање, мерки за намалување на загадувањето во земјава.

Ќе дишеме ли чист воздух зимава?

Вечер Прес - 20.09.2017

Една од мерките е и засилен мониторинг на спроведување на сите пропишани мерки за подобрување на квалитетот на воздухот Информација со предлози за справување со високото ниво на загадување на воздухот, во текот на летниот период и во текот на целата ...

Макрадули: Се преземаат мерки за заштита на амбиентниот воздух

Локално - 20.09.2017

Поголема соработка на меѓуресорската владина група со локалните самоуправи, паралелна изработка на нов национален план за заштита на амбиенталниот воздух, и законски измени за примена на мерките кои ќе бидат иницирани се дел од првите чекори на ...

Светскиот ден на мирот утре граѓаните ќе го одбележат со протест за чист воздух

Либертас - 20.09.2017

Светскиот ден на мирот (21 септември), Коалицијата О2 за чист воздух и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ ќе го одбележи со мировен марш за право на чист воздух. Маршот ќе започне пред Владата со почеток во 17 часот, ќе продолжи по булеварот ...

Владата со план за подигање на свеста за намалување на загаденоста на воздухот

Вечер Прес - 20.09.2017

Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули информираше дека Владата е формирана Интересорска работна група од повеќе институции за следење на состојбата на амбиенталниот воздух и дефинирање на соодветни препораки и ...

Макрадули: Се преземаат мерки за заштита на амбиентниот воздух...

Н.Македонија - 20.09.2017

Макрадули: Се преземаат мерки за заштита на амбиентниот воздух Проширена Интересорска работна група покрај со претставници од државите институции и од граѓанските здруженија, нејзина поголема соработка со локалните самоуправи, паралелна изработка на ...

Ќе се проширува работната група за справување со високото загадување на воздухот

Макфакс - 19.09.2017

На денешната седница на Владата на Република Македонија, министерството за животна средина и просторно планирање, презентираше предлози за справување со високото ниво на загадување на воздухот во Република Македонија, во текот на летниот период и во ...

Владата со поконкретни мерки за справување со загадениот воздух

+инфо - 19.09.2017

Еден од предлозите е засилен мониторинг на спроведување на сите пропишани мерки за подобрување на квалитетот на воздухот. Информација со предлози за справување со високото ниво на загадување на воздухот, во текот на летниот период и во текот на ...

Владата со поконкретни мерки за справување со загадениот воздух

Сител - 19.09.2017

Информација со предлози за справување со високото ниво на загадување на воздухот, во текот на летниот период и во текот на целата година презентирало на денешната 28 седница на Владата Министерството за животна средина и просторно планирање.

Владата со поконкретни мерки за справување со загадениот воздух

Стандард - 19.09.2017

Информација со предлози за справување со високото ниво на загадување на воздухот, во текот на летниот период и во текот на целата година презентирало на денешната 28 седница на Владата Министерството за животна средина и просторно планирање.

Ќе се проширува работната група за справување со загадувањето на воздухот

МКД - 19.09.2017

На денешната седница на Владата на Република Македонија Министерството за животна средина и просторно планирање презентираше предлози за справување со високото ниво на загадување на воздухот во Република Македонија во текот на летниот период и во ...

Мировен марш за чист воздух на 21 септември

Порта 3 - 19.09.2017

За Светскиот ден на мирот, О2 Коалицијата за чист воздух заедно со Меѓаши овој четврток (21 септември) ги повикуваат сите иницијативи, граѓански организации, независни активисти, политички партии и поединци да излезат на Мировен марш за чист воздух.

„Ние сме Карпош 4“: Во четврток маршираме за чист воздух!

Слободен Печат - 19.09.2017

Граѓанската иницијатива „Ние сме Карпош 4“, заедно со „Стоп за загадувањето“, „Воздух сега“ и „Карпош 3“ во четврток ќе маршираат против градежната узурпација на брегот на Вардар долж Карпош 3 и Карпош 4.

Ќе се проширува работната група за справување со високото загадување на воздухот

А1 On - 19.09.2017

На денешната седница на Владата на Република Македонија, министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП), презентираше предлози за справување со високото ниво на загадување на воздухот во Република Македонија, во текот на летниот ...

Мировен марш за чист воздух

Скопје инфо - 19.09.2017

На 21 септември (четврток) во 17 часот пред Владата на РМ активисти на граѓанската иницијатива „О2 коалиција" и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши" ќе започнат мировен марш за да го одбележат Светскиот ден на мирот.

Влада: Поконкретни мерки за справување со загадениот воздух

Либертас - 19.09.2017

Информација со предлози за справување со високото ниво на загадување на воздухот, во текот на летниот период и во текот на целата година презентирало на денешната 28 седница на Владата Министерството за животна средина и просторно планирање.

Владата презема поконкретни мерки за справување со загадениот воздух

iPortal - 19.09.2017

На денешната седница Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП), презентираше информација со предлози за справување со високото ниво на загадување на воздухот во Република Македонија, во текот на летниот период и во текот на ...

Ќе се проширува работната група за справување со високото загадување на воздухот

Sky - 19.09.2017

На денешната седница на Владата на Република Македонија Министерството за животна средина и просторно планирање презентираше предлози за справување со високото ниво на загадување на воздухот во Република Македонија во текот на летниот период и во ...

Ќе се проширува работната група за справување со високото загадување на воздухот

Точка - 19.09.2017

На денешната седница на Владата на Република Македонија Министерството за животна средина и просторно планирање презентираше предлози за справување со високото ниво на загадување на воздухот во Република Македонија во текот на летниот период и во ...

Мировен марш за чист воздух...

Н.Македонија - 19.09.2017

Мировен марш за чист воздух Граѓанската иницијатива „О2-коалицијата за чист воздух“, в четврток, во 17 часот, ќе организира мировен марш за чист воздух во Скопје. Маршот ќе започне од пред Владата на РМ, со јавно обелоденување на барањата на ...

Владата со поконкретни мерки за справување со загадениот воздух...

Н.Македонија - 19.09.2017

Владата со поконкретни мерки за справување со загадениот воздух Информација со предлози за справување со високото ниво на загадување на воздухот, во текот на летниот период и во текот на целата година презентирало на денешната 28 седница на Владата ...

Бараме чист воздух при здрава свест ...

Н.Македонија - 19.09.2017

Како народ сме познати дека на проблемите реагираме кога ќе дојде 5 до 12. Тоа значи дека за загадениот воздух ќе почнеме да реагираме за некаде околу еден месец, кога надвор ќе се залади и лепливиот густ облак од смог ќе налегне над Скопје.

В четврток марш пред Владата за чист воздух, 13 организации бараат паркови наместо згради

Макфакс - 18.09.2017

Тринаесет организации в четврток ќе маршираат низ Скопје за чист воздух. Зборно место е булеварот пред Владата во 17 часот. Организаторите ги повикуваат сите на кои им пречи прекумерното загадување на воздухот во Скопје да им се придружат.

Мировен марш за чист воздух

Репортер - 18.09.2017

На 21 септември (четврток) во 17 часот од пред Владата на РМ, активисти на Граѓанската иницијатива О2 Коалиција и Првата детска амбасада во светот Меѓаши ќе започнат мировен марш за да го одбележат Светскиот ден на мирот.

Во четврток мировен марш за чист воздух

МКД - 18.09.2017

Првата детска амбасада Меѓаши во соработка со „Стоп за загадувањето“, „Воздух сега“ и „Карпош 3“ организира протест против градежното узурпирање на земјиштето на брегот на реката Вардар, а во должина на населбите Карпош 3 и Карпош 4.

Во четврток мировен марш за чист воздух, 13 организации бараат паркови наместо згради

Кајгана - 18.09.2017

Тринаесет организации в четврток ќе маршираат низ Скопје за чист воздух. Зборно место е булеварот пред Владата во 17 часот. Организаторите ги повикуваат сите на кои им пречи прекумерното загадување на воздухот во Скопје да им се придружат.

Во четврток мировен марш за чист воздух, 13 организации бараат паркови наместо згради

Скопје24 - 18.09.2017

Тринаесет организации в четврток ќе маршираат низ Скопје за чист воздух. Зборно место е булеварот пред Владата во 17 часот. Организаторите ги повикуваат сите на кои им пречи прекумерното загадување на воздухот во Скопје да им се придружат.

Во четврток „Мировен марш за чист воздух“

Стандард - 18.09.2017

О2 Коалиција за чист воздух, заедно со детската амбасада Меѓаши на 21 септември (четврток) во 17 чaсот ги повикаа сите иницијативи, граѓански организации, независни активисти, политички партии и поединци да излезат и да им се придружат во ...

Мировен марш за чист воздух на 21 септември

Радио МОФ - 18.09.2017

За Светскиот ден на мирот, О2 Коалицијата за чист воздух заедно со Меѓаши овој четврток (21 септември) ги повикуваат сите иницијативи, граѓански организации, независни активисти, политички партии и поединци да излезат на Мировен марш за чист воздух.

В четврток марш пред Владата за чист воздух, 13 организации бараат паркови наместо згради

Точка - 18.09.2017

Тринаесет организации в четврток ќе маршираат низ Скопје за чист воздух. Зборно место е булеварот пред Владата во 17 часот. Организаторите ги повикуваат сите на кои им пречи прекумерното загадување на воздухот во Скопје да им се придружат.

Мировен марш за чист воздух

Вечер Прес - 18.09.2017

„О2 коалицијата" и 12 други организации доставиле иницијативи и барања до Министерството за животна средина и просторно планирање, а за решавање на проблемот со прекумерното загадување на воздухот во Скопје.

В четврток марш пред Владата за чист воздух

Локално - 18.09.2017

Тринаесет организации в четврток ќе маршираат низ Скопје за чист воздух. Зборно место е булеварот пред Владата во 17 часот. Организаторите ги повикуваат сите на кои им пречи прекумерното загадување на воздухот во Скопје да им се придружат.

Повеќе огранизации в четврток ќе протестираат за чист воздух во Скопје

Денар - 18.09.2017

Тринаесет организации в четврток ќе маршираат низ Скопје за чист воздух. Зборно место е булеварот пред Владата во 17 часот. Организаторите ги повикуваат сите на кои им пречи прекумерното загадување на воздухот во Скопје да им се придружат.