TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мазар-и-Шариф конечно заземен

А1 - 10.11.2001

Опозиционата Северна алијанса го зазела стратешки важниот град во Авганистан, Мазар и Шариф, потврдија Талибанците. Сега Северната алијанса се обидува, според сопствените наводи, да освои други реони на север од Авганистан и маршира кон границата со Узбекистан.

Опозицијата ги полни тенковите со гориво и муниција, но не тргна во напад

Дневник - 10.11.2001

ВОЕНА ОПЕРАЦИЈА ВО АВГАНИСТАН Авганистанските опозициски сили се уште не го почнале долгонајавуваниот напад врз стратегискиот северен град Мазар-и-Шариф, иако американските авиони постојано и жестоко ги бомбардираат талибанските одбранбени позиции во тој регион, јави Ројтерс.

Авганистанската опозиција во офанзива кон стратешкиот град Мазар-и-Шариф

Вест - 09.11.2001

Талибанец го гледа бомбардирањето на Кабул ИСЛАМАБАД/РАБАТ, 9 ноември (Ројтерс) - Авганистанската опозиција вчера планираше да изведе офанзива за да го заземе стратешкиот град во северот од државата Мазар-и-Шариф кој е под конрола на Талибанците чии поозиции се на удар на американските воздушни ...

Охрабрена од бомбардирањето, опозицијата конечно тргна во офанзива

Дневник - 09.11.2001

ВОЕНА ОПЕРАЦИЈА ВО АВГАНИСТАН Aмериканските авиони веќе неколку дена фрлат бомби врз Мазар-и-Шариф, но и талибанските сили добиле засилувања од стотици борци Авганистанските опозициски сили, охрабрени од жестоките американски напади со сите можни конвенционални бомби врз талибанските позиции, за ...

Информативна војна против талибанците

А1 - 08.11.2001

Паралелно со воздушните напади, амeриканските авиони исврлаат и пропагандни летоци над Авганистан, со кои се први обид да им се укаже на луѓето во земјата на злосторствата кои ги вршат талибанците. Во функција на пропагандата војна против талибанците американскиот преставнички дом го одобри ...

Американците со многу големи бомби ги гаѓаат позициите на Талибанците

Вест - 08.11.2001

РАБАТ, 8 ноември (Ројтерс) - Американските бомбардери Б-52 вчера ја нападнаа линијата на фронтот на Талибанците кои водат борба со опозиционата Северна алијанса северно од Кабул. РАБАТ, 8 ноември (Ројтерс) - Американските бомбардери Б-52 вчера ја нападнаа линијата на фронтот на Талибанците кои ...

Втора фаза од борбата против тероризмот

А1 - 07.11.2001

Силите на авганистанската опозиција денеска ја презедоа контролата врз областа Шолгера и направија уште еден голем чекор кон клучниот град Мазар-и-Шариф, кој се наоѓа во рацете на талибанците, изјави за Франс Прес портпаролот на опозицијата.

Опозицијата напредува кај Мазар-и-Шариф, остана без муниција кај Херат

Дневник - 07.11.2001

ВОЕНА ИНТЕРВЕНЦИЈА ВО АВГАНИСТАН Антиталибанските авганистански сили вчера освоиле територија и се приближиле до северниот стратегиски град Мазар-и-Шариф, јави Ројтерс. - Нашите борци ги зазедоа реоните Зари Базар, Балуч и Вајемар при ноќните борби - изјави Устад Мухакик, еден од тројцата главни ...

Загинати четворица американски војници во Авганистан

А1 - 06.11.2001

За време на американските напади врз Авганистан во последниве 24 часа загинале 36 цивили, соопштија талибански извори. Четворица американски војници загинале откако хеликоптерот во кој се наоѓале се урнал на пакистанска територија, соопшти агенцијата Авган Исламик Прес.

Опозицијата е моќна - на парада

Дневник - 06.11.2001

СЕВЕРЕН АВГАНИСТАН Илјадници борци на авганистанската Северна алијанса вчера маршираа пред своите команданти на симболична парада и најава дека опозицијата е подготвена да ги совлада талибанците и да го заземе главниот град Кабул, јави Ројтерс.

Талибанците повеќе не функционираат како нормална власт

А1 - 05.11.2001

САД испратиле дополнителни копнени сили во Авганистан кои имаат за цел да им помогнат на бомбардерите во откривањето на цели, но и на опозиционите сили кои се борат против владеачките талибанци. „Американската војна во Авганистан ќе биде долготрајна и маринците ќе бидат поразене веднаш штом стапнат ...

Од американските бомбардирања ранети 300 Талибански војници

Вест - 05.11.2001

Талибански борци во градот Кандахар ИСЛАМАБАД, (Ројтерс) - Американските бомбардирања на талибанската линија на фронтот северно од Кабул ранија меѓу 200 и 300 талибански борци, јавуваат работниците за помош кои се во контакт со Кабул.

И стотици бомби не ги поместија талибанските позиции

Дневник - 05.11.2001

ЈАЛОВИ ЖЕСТОКИ НАПАДИ НА САД ВО АВГАНИСТАН Американските стратегиски бомбардери "Б-52" вчера исфрлија повеќе од 100 бомби врз талибанските позиции на авганистанскиот северен фронт кај границата со Таџикистан, јави Бета. За пет часа врз талибанските позиции на потег од околу 50 километри биле фрлени ...