TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ванхауте во Брисел, преговорите без напредок!

Репортер - 01.11.2015

Човекот што требаше да ги олеснува преговорите меѓу двете „завојувани“страни Питер Ван Хауте е во Брисел. Денеска нема да има преговори меѓу политичките партии за договорот од Пржино, извор фактор Инаку утре ќе се знае кога ќе биде претставен ...

Нема решенија за закон за влада и специјално обвинителство: На повидок нова неизвесна преговарачка недела

МКД - 01.11.2015

Уште една неизвесна преговарачка недела ја очекува Македонија од утре. Иако досега целиот процес на преговори, за најважните работи договорени во Пржино, требаше да биде завршен, политичките партии сè уште не постигнаа договор, објави Мета.

Амбасадорите од „Пријателите на Македонија“: Без препорака Македонија би станала уникатен „остров на копно“ во Европа

МКД - 01.11.2015

Што ја очекува Македонија на 5 ноември? Тој ден Европската комисија ќе извести за напредокот на земјите од Западен Балкан и Турција. За Македонија, секако, најважна е судбината на препораката за почеток на преговори со ЕУ.

ЌЕ ИМА ЛИ ЧУДО: Ван хауте во Брисел, преговорите во вакуум!

Фактор - 01.11.2015

Човекот што требаше да ги олеснува преговорите меѓу двете „завојувани“страни Питер Ван Хауте е во Брисел. Денеска нема да има преговори меѓу политичките партии за договорот од Пржино. Инаку утре ќе се знае кога ќе биде претставен извештајот за ...

Нова неизвесна преговарачка недела

Локално - 01.11.2015

Уште една неизвесна преговарачка недела ја очекува Македонија од утре. Иако досега целиот процес на преговори, за најважните работи договорени во Пржино, требаше да биде завршен, политичките партии сè уште не постигнаа договор.

МАГИЧЕН СТАП ИЛИ САМО СТАП: Што враќа Ван Хауте од центарот на Европа?

Фактор - 01.11.2015

Што ќе донесе Питер Ван Хауте од Брисел? Познавачите на европската проблематика сметаат дека Ван Хауте ќе се врати во Скопје со прилично точни информации за тоа што ја очекува Македонија во европскиот извештај за напредокот.

Брисел очекува договор до четврток

Вечер Прес - 01.11.2015

Седмата последователна препорака за почеток на преговорите на земјава со ЕУ може да биде загрозена од неисполнување на обврските превземени со Договорот од Пржино или да биде условена со исполнување на тој договор.

Дебата - Условна препорака за почеток на преговорите

Алсат-М - 31.10.2015

Условната препорака за почеток на преговорите како можно сценарио на Европската комисија, би била најблага форма на притисокот за спроведување на политичкиот договор. Познавачите на политичките прашања во синоќешната емисија "360 степени" на Алсат, ...

Кацарска: Условената препорака е само првата фаза од мерките на Унијата

24 Вести - 31.10.2015

Условената препорака за почетокот на преговорите е само првата фаза од притисокот што и е на располагање на Европската унија, доколку пропадне договорот од Пржино, анализираат познавачите на евроспките политики.

Нема напредок - Ванхауте на консултации во Брисел

Телма - 31.10.2015

По билатералните разговори синоќа, до доцна во ноќта, посредникот Питер Ванхауте замина во Брисел заради консултации. Не е постигнат напредок за прашањето на надлежностите до изборите на членовите на Владата кои треба да ги даде СДСМ, а копјата се ...

Нема напредок во преговорите за договорот од Пржино, Ванхојт и Бејли на консултации во Брисел и Вашингтон

МКД - 31.10.2015

Уште еден ден помина во билатерални средби на посредникот Питер Ванхојт со претставниците на политичките партии за спроведување на договорот оД Пржино. Засега, нема никаков резултат. Нема можнст за скорешна лидерска средба.

Уште пет дена до препораката за Македонија во ЕУ

Тера - 31.10.2015

Последниот рок за усвојување на новиот извештај за напредокот на Македонија за членство во ЕУ е петти ноември. Еврокомесарот Јоханес Хан за време на последниот престој во Македонија изјави дека ќе има препорака само ако се завршат обврските од ...

Германија го повика ВМРО-ДПМНЕ да покаже волја за спроведување на договорот од Пржино

Вест - 30.10.2015

„Специјалниот ополномоштеник за Западен Балкан, Турција и државите на ЕФТА, д-р Ернст Рајхел, на 28 октомври 2015 година, го покани на разговор во Министерството за надворешни работи на Германија македонскиот амбасадор во Берлин Сашо Марковски, за ...

Остри пораки од Берлин до Скопје

Deutsche Welle - 30.10.2015

Германија е разочарана од неисполнувањето на обврските од Договорот од Пржино, му пренел специјалниот ополномоштеник на германската влада Ернст Рајхел на македонскиот амбасадор во Берлин Германската влада го повикува ВМРО-ДПМНЕ „да покаже волја и ...

Германија загрижена за неспроведувањето на Договорот од Пржино

Канал5 - 30.10.2015

Специјалниот ополномоштеник за Западен Балкан, Турција и државите на ЕФТА, Ернест Рајхел, на 28 октомври 2015 година го поканил на разговор македонскиот амбасадор во Берлин, Сашо Марковски, во Министерството за надворешни работи, за да му ги пренесе ...

Преговорите извадени од ќорсокак - со закон ќе се уредуваат надлежностите на министрите

Канал5 - 30.10.2015

Посредникот во преговорите пред партиите изнел нов предлог закон за надлежностите на министрите и замениците министри во преодната владата. Предлогот треба да направи придвижување кон конечен договор за оваа фаза од преговорите.

Берлин загрижен за Договорот од Пржино

Телма - 30.10.2015

Германија е разочарана и загрижена затоа што не се спроведува Договорот од Пржино. Острата порака од германската Влада ја пренел специјалниот ополномоштеник за Западен Балкан, Ернст Рахјел на македонскиот амбасадор во Берлин Сашо Марковски кој бил ...

Условената препорака - грижа за Македонија

Телма - 30.10.2015

Условената препорака, која се споменува како можност во најновиот извештај на Европската комисија за Македонија, за дел од аналитичарите значи дека Европската унија и САД се многу повнимателни и позагриѓени за нашата држава и граѓаните отклолку ...

Германија бара од ВМРО-ДПМНЕ да покаже волја за Договорот од Пржино

Фокус - 30.10.2015

Рајхел истакнал и дека СДСМ мора и понатаму да се однесува конструктивно и да се придржува до обврските преземени со спогодбата од Пржино, особено да не објавува понатамошни снимки од телефонски разговори.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го блокира спроведувањето на договорот од Пржино

Алсат-М - 30.10.2015

Деблокирањето на разговорите не зависи од лидерите на четирите политички партии, туку само од Груевски, изјави портпаролот на СДСМ Петре Шилегов синоќа во емисијата Патот кон. Според него, целиот процес е заложник на неодговорно однесување на ...

Ахмети се сретна со заменик-амбасадорот на САД

Алсат-М - 30.10.2015

Лидерот на ДУИ Али Ахмети се сретна со заменик американскиот амбасадор во Република Македонија, Барт Путни. Тема на разговорот бил договорот од Пржино. Ахмети истакнал дека за ДУИ е многу важно договорот од Пржино целосно да се спроведе и да биде ...

Берлин загрижен за неспроведувањето на договорот од Пржино

Утрински - 30.10.2015

Специјалниот ополномоштеник за Западен Балкан, Турција и државите на ЕФТА, Ернест Рајхел, на 28 октомври 2015 година го поканил на разговор македонскиот амбасадор во Берлин, Сашо Марковски, во Министерството за надворешни работи, за да му ги пренесе ...

Ахмети бара комплетирање на тимот на специјалната обвинителка Јанева

24 Вести - 30.10.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска, на работна средба со заменик-амбасадорот на САД во Република Македонија Барт Путни, рече дека е многу важно Договорот од Пржино целосно да се спроведе и без понатамошно ...

Ахмети: Договорот од Пржино целосно да се спроведе

Телма - 30.10.2015

Денес во Американската Амбасада во Скопје, Претседателот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети, оствари работна средба со заменик американскиот амбасадор во Република Македонија, Барт Путни Ахмети и Путни разговараа околу отворените ...

Ахмети: Без одложување да се комплетира тимот на Јанева

Фокус - 30.10.2015

За ДУИ е многу важно договорот од Пржино целосно да се спроведе и без понатамошно одложување треба да биде комплетиран тимот на специјалниот јавен обвинител и да се достават останатите закони во Собранието.

Преговорите извадени од ќорсокак – со закон ќе уредуваат надлежностите на министрите

Канал5 - 30.10.2015

По блокадата на работните средби на претстaвниците на четирите партии, за спроведување на договорот од Пржино, синоќа белгискиот експерт и посредник, Питер Ванхојте предложил нов предлог-закон за надлежностите на министрите и на заменик-министрите ...

Германија загрижена за неспроведување на договорот од Пржино

Телма - 30.10.2015

Специјалниот ополномоштеник за Западен Балкан, Турција и државите на ЕФТА, д-р Ернст Рајхел, на 28 октомври 2015 година го покани на разговор македонскиот амбасадор во Берлин, г-н Сашо Марковски, во Mинистерството за надворешни работи, за да му ги ...

Германија загрижена за неспроведувањето на Договорот од Пржино

24 Вести - 30.10.2015

Специјалниот ополномоштеник за Западен Балкан, Турција и државите на ЕФТА, Ернест Рајхел, на 28 октомври 2015 година го поканил на разговор македонскиот амбасадор во Берлин, Сашо Марковски, во Министерството за надворешни работи, за да му ги пренесе ...

Препораката за ЕУ неизвесна до последен момент

Deutsche Welle - 30.10.2015

Домашните експерти не знаат дали Македонија ќе добие „условена препорака“, но се надеваат дека препораката сепак нема да изостане, заради последиците за Македонија од таков преседан. Пет дена пред објавувањето на Ивештајот на ЕК за напредокот на ...

Нови обиди за спас на договорот од Пржино

24 Вести - 30.10.2015

И по синоќешните билатерални средби на посредникот Ван Хауте со претставниците на партиите, нема договор за клучните разлики. Спорни се надлежностите на министрите и замениците министри. Ванхауте доставил нов предлог до партиите за ова прашање, но ...

Брисел ќе го чека договорот од Пржино?

Р.С.Европа - 30.10.2015

ЕУ многу вложи во договорот од Пржино и тешко дека Европа ќе крене раце од Македонија, но земјава ќе биде под засилен меѓународен мониторинг, велат аналитичарите. Во пресрет на најновиот Извештај за напредокот на земјава, земајќи ги предвид ...

Германија бара од ВМРО ДПМНЕ да се спроведе Договорот од Пржино

Р.С.Европа - 30.10.2015

Специјалниот ополномоштеник за Западен Балкан, Турција и државите на ЕФТА, Ернст Рајхел на македонскиот амбасадор во Берлин, Сашо Марковски му го пренел разочарувањето и загриженоста на германската Влада за имплементацијата на спогодбата од Пржино, ...

Германија незадоволна од досегашното спроведување на договорот од Пржино

Макфакс - 30.10.2015

Германија е незадоволна од досегашното спроведување на договорот од Пржино, ова му го порачал специјалниот претставник на германската влада за западен Балкан, Турција и државите во ЕФТА, Ернст Рајхел на македонскиот амбасадор во Берлин, Сашо ...

Остри пораки од Берлин до Скопје

МКД - 30.10.2015

Германија е разочарана од неисполнувањето на обврските од Договорот од Пржино, му пренел специјалниот ополномоштеник на германската влада Ернст Рајхел на македонскиот амбасадор во Берлин. Ернст Рајхел Германската влада го повикува ВМРО-ДПМНЕ „да ...

Ахмети: Неспроведувањето на договорот ја држи во заложништво иднината на земјата

Макфакс - 30.10.2015

Многу важно договорот од Пржино целосно да се спроведе и без понатамошно одложување треба да биде комплетиран тимот на Специјалниот обвинител и да се достават останатите закони во Собранието, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети на средба со заменик ...

ДУИ: Ги разгледуваме сите опции околу спроведувањето на Договорот од Пржино

Репортер - 30.10.2015

За ДУИ е многу важно Договорот од Пржино целосно да се спроведе и без понатамошно одложување треба да биде комплетиран тимот на специјалниот обвинител и да се достават останатите закони во Собранието, истакнал лидерот на ДУИ, Али Ахмети на средбата ...

Условена препорака за да не се казнат граѓаните за неспособноста на политичарите

+инфо - 30.10.2015

Условената порака што најверојатно ќе ја добиеме следната недела, кога ќе биде и официјалнo претставен извештајот за напредoкот на земјава, веројатно е најдобро решение, за да не се казнат државата и граѓаните поради грешките на политичарите, а ...

ПОТВРДА ОД ЕК: Извештајот за Македонија ќе се објави в четврток

Телеграф - 30.10.2015

Македонија има статус на земја-кандидат од 2005 година, а во последните шест години Европската унија препорачува дека земјата е подготвена да ги започне преговорите за членство. Сепак, тоа не е доволно за Европскиот совет, кој поради солидарност кон ...

Официјален Берлин бара од ВМРО ДПМНЕ да покаже конструктивност

+инфо - 30.10.2015

Официјален Берлин на македонскиот амбасадор во Германија му ја пренесе загриженоста за состојбите и побара од ВМРО ДПМНЕ да покаже волја во имплементација на договорот од Пржино а од СДСМ да продолжи да се однесува конструктивно.

Ахмети: Мора да се комплетира тимот на Јанева

+инфо - 30.10.2015

За ДУИ е многу важно договорот од Пржино целосно да се спроведе и без понатамошно одложување треба да биде комплетиран тимот на специјалниот јавен обвинител и да се достават останатите закони во Собранието, изјавил лидерот на ДУИ Али Ахмети на ...

Ахмети побара цел тим за Јанева, достава на закони до Собранието и да не се одложува договорот

МКД - 30.10.2015

За ДУИ е многу важно договорот од Пржино целосно да се спроведе и без понатамошно одложување треба да биде комплетиран тимот на специјалниот обвинител Катица Јанева и да се достават останатите закони во Собранието, нагласи денеска претседателот на ...

Ахмети се сретна со заменик-амбасадорот на САД Путни

А1 On - 30.10.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска, на работна средба со заменик-амбасадорот на САД во Република Македонија Барт Путни, рече дека е многу важно Договорот од Пржино целосно да се спроведе и без понатамошно ...

Неизвесна препораката за ЕУ

Репортер - 30.10.2015

Домашните експерти не знаат дали Македонија ќе добие „условена препорака“, но се надеваат дека препораката сепак нема да изостане, заради последиците за Македонија од таков преседан, извор дојчевеле Пет дена пред објавувањето на Ивештајот на ЕК за ...

Почнаа преговори за новиот предлог на Ванхојт за надлежностите на новите министри

Репортер - 30.10.2015

Синоќа по подолга пауза продолжиле билатералните средби на белгискиот експерт Питер Ванхојт со претставниците на четирите политички партии за спроведување на договорот од Пржино, пренесува МКД Вчера Ванхојт предложил нов предлог-закон за ...

ГЕРМАНИЈА ПОРАЧА: Да се спроведе договорот од Пржино

Телеграф - 30.10.2015

Понатамошното неспроведување ќе има последици врз оценувањето на земјата од страна на Европската комисија за претстојниот извештај за напредок, стои во соопштението Германија е загрижена за имплементацијата на спогодбата од Пржино, која сè уште ...

По новиот предлог на Ванхојт, почнале преговорите за надлежностите на новите министри и заменици

МКД - 30.10.2015

Синоќа по подолга пауза продолжиле билатералните средби на белгискиот експерт Питер Ванхојт со претставниците на четирите политички партии за спроведување на договорот од Пржино. Вчера Ванхојт предложил нов предлог-закон за надлежностите на ...

ИЗВЕШТАЈОТ ГОТОВ: ЕУ на три ума за препораката за Македонија

Телеграф - 30.10.2015

Најреалната опција предвидува еден вид одложена препорака. Тоа во превод значи дека во извештајот експлицитно ќе биде наведено дека Комисијата ќе ја актуелизира препораката доколку има договор меѓу партиите и доколку изборите поминат во демократска ...

Германија загрижена за неспроведувањето на Договорот од Пржино

Сител - 30.10.2015

Специјалниот ополномоштеник за Западен Балкан, Турција и државите на ЕФТА, Ернест Рајхел, на 28 октомври 2015 година го поканил на разговор македонскиот амбасадор во Берлин, Сашо Марковски, во Министерството за надворешни работи, за да му ги пренесе ...

Преговорите извадени од ќорсокак – Со закон ќе се уредуваат надлежностите на министрите

Нетпрес - 30.10.2015

По блокадата на работните средбо на претствниците на четирите партии, за спроведување на договорот од Пржино, синоќа белгискиот експерт и посредник, Питер Ванхојт предложил нов предлог-закон за надлежностите на министрите и на заменик-министрите во ...

Уште пет дена до препораката за Македонија во ЕУ, и натаму ништо од договорот во Пржино

МКД - 30.10.2015

Последниот рок за усвојување на новиот извештај за напредокот на Македонија за членство во ЕУ е петти ноември. Еврокомесарот Јоханес Хан за време на последниот престој во Македонија изјави дека ќе има препорака само ако се завршат обврските од ...

Официјален Берлин бара од ВМРО ДПМНЕ да покаже конструктивност

Нова ТВ - 30.10.2015

Официјален Берлин на македонскиот амбасадор во Германија му ја пренесе загриженоста за состојбите и побара од ВМРО ДПМНЕ да покаже воња за имплементација на договорот од Пржино а од СДСМ да продолжи да се однесува конструктивно.

(ВИДЕО) Условената препорака – грижа за Македонија

Репортер - 30.10.2015

Условената препорака, која се споменува како можност во најновиот извештај на Европската комисија за Македонија, за дел од аналитичарите значи дека Европската унија и САД се многу повнимателни и позагриѓени за нашата држава и граѓаните отклолку ...

Германија го повика македонскиот амбасадор: ВМРО-ДПМНЕ да ги спроведе Спогодбите од 2 јуни и 15 јули

Репортер - 30.10.2015

Специјалниот ополномоштеник за Западен Балкан, Турција и државите на ЕФТА, д-р Ернст Рајхел, на 28 октомври 2015 година го покани на разговор македонскиот амбасадор во Берлин,г-н Сашо Марковски, во Mинистерството за надворешни работи, за да му ги ...

АХМЕТИ: Секое одложување на договорот е на штета на државата и на граѓаните

Телеграф - 30.10.2015

Евроатлантската иднина, оцени Ахмети, се држи во заложништво од страна на неподготвеноста за компромис и ова ќе влијае многу и во меѓуетничките односи и општата состојба во земјата Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али ...

Преговарале или влечеле- Избори тогаш кога ќе се реализира договорот од Пржино

Локално - 30.10.2015

Договорот од Пржино како да се размрдува. Апаратите на пациентот се нужни и се е како будење од кома. Особено по информациите за условената препорака од Брисел која Македонија ќе ја добие за некој ден.

Препораката за ЕУ неизвесна до последен момент

Либертас - 30.10.2015

Домашните експерти не знаат дали Македонија ќе добие „условена препорака“, но се надеваат дека препораката сепак нема да изостане, заради последиците за Македонија од таков преседан. Пет дена пред објавувањето на Ивештајот на ЕК за напредокот на ...

Ахмети: Договор целосно да се спроведе, без одложување да биде комплетиран тимот на Јанева

Либертас - 30.10.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска, на работна средба со заменик-амбасадорот на САД во Република Македонија Барт Путни, рече дека е многу важно Договорот од Пржино целосно да се спроведе и без понатамошно ...

ЕУ го скрои извештајот: Разни прогнози – Ќе добие ли Македонија силен шамар?

Фактор - 30.10.2015

Петти ноември е датумот на кој Македонија или ќе ја огрее сонце или ќе и се затворат вратите кон ЕУ, Европската унија најверојатно за пет дена ќе го соопшти новиот извештај за напредок на земјава. Засега прогнозите се различни.

И Германија разочарана: Каква порака им прати германската влада на партиите?

Фактор - 30.10.2015

Разочарување и загриженост пристигнаа и од Германија. Остри пораки до македонските политичари упатени директно од германската влада до македонскиот амбасадор во Берлин Сашо Марковски. Дојче Веле пренесува дека преку соопштение Ернст Рајхел им ...

За иднината на Македонија одлучуваат Македонците

Пулс24 - 30.10.2015

По настаните во Куманово, амбасадорите на САД, Велика Британија, Германија, Франција и на Италија, неделава по вторпат ја погазуваат сувереноста на државата и јавно вршат притисок врз легитимно избрана власт во обидот да го извлечат од дупка Зоран ...

Дипломатите се гости, за Македонија одлучуваат Македонците

Република - 30.10.2015

По настаните во Куманово, амбасадорите на САД, Велика Британија, Германија, Франција и на Италија, неделава по вторпат ја погазуваат сувереноста на државата и јавно вршат притисок врз легитимно избрана власт во обидот да го извлечат од дупка Зоран ...

Официјален Берлин бара ВМРО ДПМНЕ да покаже конструктивност

Либертас - 30.10.2015

Официјален Берлин на македонскиот амбасадор во Германија му ја пренесе загриженоста за состојбите и побара од ВМРО ДПМНЕ да покаже волја во имплементација на договорот од Пржино, а од СДСМ да продолжи да се однесува конструктивно.

Официјален Берлин бара од ВМРО ДПМНЕ да покаже конструктивност

Бриф - 30.10.2015

Официјален Берлин на македонскиот амбасадор во Германија му ја пренесе загриженоста за состојбите и побара од ВМРО ДПМНЕ да покаже волја во имплементација на договорот од Пржино а од СДСМ да продолжи да се однесува конструктивно.

Ќе изгори или ќе успее да се спаси Пржино?

Фактор - 30.10.2015

И покрај сите предупредувања, пораки и „шамари“ од меѓународната заедница и европските илеснувачи судбината на договорот од Пржино засега е неизвесна. Во пресрет на очекувањата од Европската комисија и новиот извештај за напредокот на земјава се ...

Германија го повика македонскиот амбасадор: ВМРО-ДПМНЕ да ги спроведе Спогодбите од 2 јуни и 15 јули

Локално - 30.10.2015

Специјалниот ополномоштеник за Западен Балкан, Турција и државите на ЕФТА, д-р Ернст Рајхел, на 28 октомври 2015 година го покани на разговор македонскиот амбасадор во Берлин, г-н Сашо Марковски, во Mинистерството за надворешни работи, за да му ги ...

Германија незадоволна од досегашното спроведување на договорот од Пржино

Точка - 30.10.2015

Германија е незадоволна од досегашното спроведување на договорот од Пржино, ова му го порачал специјалниот претставник на германската влада за западен Балкан, Турција и државите во ЕФТА, Ернст Рајхел на македонскиот амбасадор во Берлин, Сашо ...

Ахмети се сретна со заменик-амбасадорот на САД Путни

Локално - 30.10.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска, на работна средба со заменик-амбасадорот на САД во Република Македонија Барт Путни, рече дека е многу важно Договорот од Пржино целосно да се спроведе и без понатамошно ...

ЛДП: Груевски да не го опструира договорот од Пржино

24 Вести - 29.10.2015

„Договорот од Пржино итно да се спроведе, а Груевски и ВМРО-ДПМНЕ да не го опструира неговото спроведување“, порачаа од ЛДП на првата трибина од серијата што ги планираат, а на кои дебатираат околу клучни проблеми на граѓаните во повеќе ...

Збунети или тенденциозни амбасадори?

Дневник - 29.10.2015

„СДСМ да се откаже од намерата да ги објавува прислушуваните материјали“, само ова го побара од опозициската партија британскиот амбасадор во земјава Чарлс Герет, во име на неколкумината амбасадори, пред неколку дена, во изјава за медиумите од пред ...

И кога „народот одлучува“, криминалците се криминалци

Фокус - 29.10.2015

Вперениот прст кон премиерот Никола Груевски од страна на шесте највлијателни светски политички центри, посочувајќи го главниот виновник за политичката криза, треба да ги разбуди дури и оние најапатичните, незаинтересираните, конформистите од ...

Нова: Македонија ќе добие условена препорака за старт на преговори за членство во ЕУ

24 Вести - 29.10.2015

Порталот Нова попладнево објави дека Македонија ќе добие условена препорака за старт на преговори за членство во ЕУ во извештајот што ќе се објави на 5-ти ноември. Условот ќе биде спроведувањето на договорот од Пржино а можно е ЕК да направи и нов ...

Нешто мрда во преговорите за договорот од Пржино, нов предлог за надлежностите на министрите

МКД - 29.10.2015

Питер Ванхојт, белгискиот експерт кој е олеснувач во преговорите за спроведување на договорот од Пржино предложил нов предлог-закон за надлежностите на министрите и на заменик-министрите во новата влада.

Нова: Македонија ќе добие условeна препорака за преговори

+инфо - 29.10.2015

Македонија на 5 ноември ќе добие условена препорака за старт на преговори за членство во ЕУ, дознава порталот Нова. Според изворите на порталот, условот ќе биде спроведувањето на договорот од Пржино, а можно е ЕК да направи и нов извештај посветен ...

НОВА : На 5 ноември условена препорака за Македонија

Репортер - 29.10.2015

На 5 ноември Европската комисија (ЕК) ќе ги објави извештаите за напредок на земјите од Западниот Балкан и Турција. Македонија овој пат, со оглед на компликуваната политичка ситуација, ќе добие условена препорака за старт на преговори за членство во ...

Судбината на Договорот од Пржино е во рацете на власта

Р.С.Европа - 29.10.2015

Со изјавата на премиерот Никола Груевски дека се посветени на договорот од Пржино, тој посочува дека пораката од амбасадорите е нотирана, но нема знаци дека ќе го смени пристапот. Нема индикации дека пристапот во однос на спроведување на Договорот ...

На 5 ноември условена препорака за Македонија

Нова ТВ - 29.10.2015

На 5 ноември Европската комисија (ЕК) ќе ги објави извештаите за напредок на земјите од Западниот Балкан и Турција. Македонија овој пат, со оглед на компликуваната политичка ситуација, ќе добие условена препорака за старт на преговори за членство во ...

ТОП ТЕМА Кој ќе го реанимира Договорот од Пржино (ВИДЕО)

+инфо - 29.10.2015

Амбасадорите ја повикаа ВМРО-ДПМНЕ да покаже одговорност, а опозицијата доследност. Последни апели или предупредувања? Може ли да се врати во живот договорот од Пржино? Дали предупредувањето за белоруска судбина е само закана или реалност? Одговори ...

Извештајот за Македонија, ЕУ ќе го презентира на 5 ноември. Препораката условена?

Капитал - 29.10.2015

По неколкукратното одложување на презентацијата на Извештаите за напредокот на земјите од Западен Балкан и Турција, поради бегалската криза, што секој година вообичаено се прави на средината од октомври, од Европската комисија неофицијално ...

Топло-ладно- Груевски „ ги игра “амбасадорите

Локално - 29.10.2015

По дипломтаската порака , која е без преседан, кога во својство на протестанти пред Владата на РМ , петте највлјателни амбасадори на ЕУ и САД , В Британија ,Италија Франција и Германија, му ја упатија на премиерот Груевски , тој лаконски ...

Нова:На 5 ноември условена препорака за Македонија- Во игра било и замрзнување!

Локално - 29.10.2015

На 5 ноември Европската комисија (ЕК) ќе ги објави извештаите за напредок на земјите од Западниот Балкан и Турција. Македонија овој пат, со оглед на компликуваната политичка ситуација, ќе добие условена препорака за старт на преговори за членство во ...

(ВИДЕО) ТОП ТЕМА: Кој ќе го реанимира Договорот од Пржино

Либертас - 29.10.2015

Амбасадорите ја повикаа ВМРО-ДПМНЕ да покаже одговорност, а опозицијата доследност. Последни апели или предупредувања? Може ли да се врати во живот договорот од Пржино? Дали предупредувањето за белоруска судбина е само закана или реалност? Одговори ...

Го поздравувам ангажманот на амбасадорите

Тера - 29.10.2015

“Мојот коментар на Твитер, дека македонскиот народ одлучува на изборите, не е ништо друго туку потврда на тоа што е реалност кога доаѓаат изборите, и воопшто не е во колизија со напорите кои ги прават претставниците на меѓународната заедница да ...

И кога „народот одлучува“, криминалците се криминалци

Либертас - 29.10.2015

Напнатост и неизвесност. Политичката агонија продолжува, а првиот човек на државата продолжува да купува време во обид по секоја цена да си ја спаси кожата и да избега од договореното во Пржино.

НОВА: На 5 ноември условена препорака за Македонија – преседан во историјата на ЕУ

Либертас - 29.10.2015

На 5 ноември Европската комисија (ЕК) ќе ги објави извештаите за напредок на земјите од Западниот Балкан и Турција. Македонија овој пат, со оглед на компликуваната политичка ситуација, ќе добие условена препорака за старт на преговори за членство во ...

Груевски: Нема планови за масовни собири и крвави сценарија

МК News - 29.10.2015

Политичките партии и нивните работни групи се во постојана комуникација со олеснувачот, а од интерес на Македонија е да се спроведе договореното во Пржино, смета премиерот Никола Груевски. „Работните групи се во постојана комуникација со олеснувачот.

Груевски: Државен интерес е договорот да се имплементира

Телма - 28.10.2015

„Народот на Македонија одлучува за својата иднина“ им одговори на Амбасадорите преку Твитер Премиерот Груевски по упатената порака за одговорноста за спроведување на Договорот од Пржино. Ставот го потврди и на прес конференција посочувајќи дека ...

Груевски: Мојот твит не е во судир со напорите на амбасадорите

Фокус - 28.10.2015

Наш интерес е да има спроведување на Договорот од Пржино и ние сме подготвени тоа што побрзо да се случи, рече Груевски, но ги одбегна директните новинарски прашања, како на пример тоа дека амбасадорите го повикаа да не ги одложува реформите ...

Аналитичари со коментар за изјавата на Амбасадорите

Алсат-М - 28.10.2015

Заедничката изјава на меѓународниот фактор која беше упатена до власта го вклучи алармот за последиците кои би ги претрпила Македонија поради неспроведениот политичкиот договор. Познавачи за политички прашања сметаат дека амбасадорите со ...

Груевски: Го поздравувам ангажманот на амбасадорите

Вест - 28.10.2015

"Мојот коментар на Твитер, дека македонскиот народ одлучува на изборите, не е ништо друго туку потврда на тоа што е реалност кога доаѓаат изборите, и воопшто не е во колизија со напорите кои ги прават претставниците на меѓународната заедница да ...

Билатералните средби засега без резултати

Фокус - 28.10.2015

Ванхојте најави дека денеска тие ќе траат до доцна во ноќта. Средбите што политичките партии ги остваруваат секоја одвоено со белгискиот олеснувач за спроведување на Договорото од Пржино, Питер Ванхојте, досега се без резултати.

Груевски: Наш интерес е договорот да се спроведе

Телма - 28.10.2015

Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино и ние сме посветени тоа да се случи што е можно побрзо, изјави денеска премиерот Никола Груевски. - Сакам да потврдам дека работните групи се во постојана комуникација со ...

Груевски: Наш интерес е договорот да се спроведе

24 Вести - 28.10.2015

Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино и ние сме посветени тоа да се случи што е можно побрзо, изјави денеска премиерот Никола Груевски. - Сакам да потврдам дека работните групи се во постојана комуникација со ...

Груевски: Нема црни сценарија, наш интерес е договорот да се спроведе

Утрински - 28.10.2015

Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино и ние сме посветени тоа да се случи што е можно побрзо, изјави денеска премиерот Никола Груевски. - Сакам да потврдам дека работните групи се во постојана комуникација со ...

Груевски: Наш и државен интерес е да се спроведе договорот од Пржино

Дневник - 28.10.2015

Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино и ние сме посветени тоа да се случи што е можно побрзо, изјави вчера премиерот Никола Груевски. - Сакам да потврдам дека работните групи се во постојана комуникација со ...

Груевски преку „Твитер“ им одговори на дипломатите: Народот одлучува

Утрински - 28.10.2015

Откако амбасадорите одржаа прес-конференција пред Влада вчера премиерот Никола Груевски на својот профил на „Твитер“ напиша „Македонскиот народ одлучува за својата иднина“. Груевски овој став го истакна и на 23 овој месец, во рамките на говорот што ...

Груевски преку Твитер им одговори на амбасадорите: Народот одлучува

Фокус - 28.10.2015

Реакцијата на Груевски следува откако поголем број амбасадори, предводени од амриканскиот, британскиот и на други значајни држави јасно укажаа дека кочница во преговорите е партијата на власт.

Груевски:Народот одлучува за својата иднина

Телма - 28.10.2015

Премиерот Никола Груевски на својот твитер профил објави дека „македонскиот народ одлучува за својата иднина„. Оваа објава на Груевски следуваше половина час по изјавата што ја даде британскиот амбасадор Чарлс Гарет во име на петте амбасади во ...

Груевски на Твитер: Македонскиот народ одлучува за својата иднина

24 Вести - 28.10.2015

„Македонскиот народ одлучува за својата иднина“, е твитер пораката на премиерот Никола Груевски, објавена кратко по изјавата на британскиот амбасадор Чарлс Гарет, кој во име на петте амбасади во земјава, САД, Германија, Франција, Велика Британија, ...

Груевски на твитер им одговори на дипломатите

Канал5 - 28.10.2015

Македонскиот народ одлучува за својата иднина, напиша премиерот Никола Груевски на својот Твитер профил кратко откако амбасадорите на неколку земји членки на Европската Унија и евроамбасадорот дадоа изјава пред Владата во која бараат поголем ...

Груевски: Народот одлучува

Вест - 28.10.2015

Премиерот Никола Груевски, кусо, по пораката на шесторката амбасадори за исполнување на договорот од Пржино пред зградата на Владата, изјави дека народот сам одлучува за неговата иднина. Истата изјава премиерот ја нагласи и во неговиот говор за ...

Јасни пораки од амбасадорите

Телма - 28.10.2015

,,Народот на Македонија одлучува за својата иднина ,, им одговори на Амбасадорите преку Твитер Премиерот Груевски по упатената порака за одговорноста за спроведување на Договорот од Пржино.

Груевски: Наш интерес е договорот од Пржино да се спроведе

Канал5 - 28.10.2015

Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино и ние сме посветени тоа да се случи што е можно побрзо, изјави денеска премиерот Никола Груевски. Тој ги негира шпекулациите за наводно организирање јавни собири од страна на ...

Германска амбасада: Точна е реченицата на Груевски на Твитер

Фокус - 28.10.2015

Меѓународната заедница е загрижена за ситуацијата. -Тоа е многу точна реченица, која сосема и во целост ја поддржуваме, е одговорот на Германската амбасада во Скопје во врска со коментарот на премиерот Никола Груевски објавен на Твитер, кој следеше ...

Груевски: Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино

Press24 - 28.10.2015

Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино и ние сме посветени тоа да се случи што е можно побрзо, изјави денеска премиерот Никола Груевски. - Сакам да потврдам дека работните групи се во постојана комуникација со ...

Груевски по изјавата на амбасадорите: Народот на Македонија одлучува за нејзината иднина

А1 On - 28.10.2015

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска на Твитер одговори на барањето на амбасадорите дека договорот е најдобриот начин за излез од политичката криза . Како што пред Владата рече британскиот амбасадор Чарлс Гарет, амбасадорите во ...

ГРУЕВСКИ ОДГОВОРИ: Македонскиот народ одлучува за својата иднина

Телеграф - 28.10.2015

Одговорот од премиерот истакнува јасен став во однос на апелот испратен од амбасадорите кои вчера дадоа „упатства“ до власта и до опозицијата како да се надминат разликите и несогласувањата околу одредбите на договорот од Пржино Македонскиот народ ...

ГРУЕВСКИ: Посветени сме за што побрзо спроведување на договорот од Пржино

Телеграф - 28.10.2015

Прашан за текот на преговорите на работните групи, Груевски рече дека за тоа ќе се изјаснат на преговарачката маса и најави оти кога ќе завршат ќе ги објаснат сите нивни ставови Работните групи се во постојана комуникација со олеснувачот на ...

Груевски: Наш интерес е договорот да се спроведе

Курир - 28.10.2015

Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино и ние сме посветени тоа да се случи што е можно побрзо, изјави денеска премиерот Никола Груевски. - Сакам да потврдам дека работните групи се во постојана комуникација со ...

Груевски на Твитер: Македонскиот народ одлучува за својата иднина

Нова ТВ - 28.10.2015

„Македонскиот народ одлучува за својата иднина“, е Твитер пораката на премиерот Никола Груевски, објавена кратко по изјавата на британскиот амбасадор Чарлс Гарет, кој во име на петте амбасади во земјава, САД, Германија, Франција, Велика Британија, ...

Власта ќе се однесува како „херој“

Р.С.Европа - 28.10.2015

Меѓународни притисоци ќе има доколку целосно пропадне договорот од Пржино, но прашање е колку тие ќе бидат продуктивни или само ќе допринесат владата да ја зацврски својата агенда. Политичарите се децидни во ставот дека доколку партиите се откажат ...

ДУИ се заканува со федерализација на Македонија

Press24 - 28.10.2015

Доколку пропадне Договорот од Пржино, ДУИ се заканува дека ќе формира Собрание на Северозападна Македонија, формирано од албански општини, вели висок партиски функционер за Дневник . Весникот повикувајќи се на високи партиски извори пишува дека во ...

„Дневник“: ДУИ ќе формира Собрание на Северозападна Македонија?!

+инфо - 28.10.2015

Блокада на работата на Собранието, Владата и институциите раководени од функционери на ДУИ, формирање Собрание на општините од Северозападна Македонија, па се до напуштање на извршната власт, се некои од опциите кои се на маса пред партијата на Али ...

Договорот од Пржино се одржува на апарати

Репортер - 28.10.2015

Вчерашната изјава на амбасадорите, во која ги посочија Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ како виновници за неуспехот на Договорот од Пржино, е само потврда на тоа што ние го кажавме во саботата, велат од СДСМ.

Груевски: Македонскиот народ одлучува за својата иднина

Глас на Америка - 28.10.2015

Кусо време по соопштението од британскиот амбасадор, премиерот на Македонија одговори преку Твитер „Македонскиот народ одлучува за својата иднина!“, напиша македонскиот премиер Никола Груевски на Твитер, само половина час откако британскиот амбсадор ...

Груевски: Наш интерес е договорот да се спроведе

Алфа - 28.10.2015

Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино и ние сме посветени тоа да се случи што е можно побрзо, изјави денеска премиерот Никола Груевски. Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино и ние сме ...

Што напишаа, а што всушност сакаа да кажат амбасадорите?

Репортер - 28.10.2015

о политичките партии, потписнички на Договорот од Пржино, и до Владата, а пред сè до владејачката ВМРО-ДПМНЕ и до нејзниот лидер и премиер, Никола Груевски, амбасадорите вчера ја испратија досега најјасната порака, која и покрај својата ...

Германска амбасада за твитот на Груевски: Тоа е многу точна реченица!

+инфо - 28.10.2015

Тоа е многу точна реченица, која сосема и во целост ја поддржуваме. Вака одговори денеска Германската амбасада во Скопје во врска со коментарот на премиерот Никола Груевски објавен вчера на неговиот налог на Твитер, кој следеше по заедничката изјава ...

Груевски: Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино

Нетпрес - 28.10.2015

Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино и ние сме посветени тоа да се случи што е можно побрзо, потенцира денеска премиерот Никола Груевски. Сакам да потврдам дека работните групи се во постојана комуникација со ...

Груевски: Крваво сценарио не планираме, за народни собири ќе одлучуваме

А1 On - 28.10.2015

Премиерот Никола Груевски го поздрави ангажманот на амбасадорите во преговорите меѓу политичките партии, по вчерашната изјава на петмина амбасадори од пред Владата, каде му порачаа на премиерот и неговата партија да го почитува договорот од Пржино.

Груевски: Нема планови за масовни собири и крвави сценарија

Макфакс - 28.10.2015

Политичките партии и нивните работни групи се во постојана комуникација со олеснувачот, а од интерес на Македонија е да се спроведе договореното во Пржино, смета премиерот Никола Груевски.

Експерти: Негативна препорака за Македонија, ако не се спроведе договорот од Пржино

Репортер - 28.10.2015

Заедничката изјава на меѓународниот фактор која беше упатена до власта го вклучи алармот за последиците кои би ги претрпила Македонија поради неспроведениот политичкиот договор, пренесува Алсат м Познавачи на политички прашања сметаат дека ...

Груевски: Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино

Сител - 28.10.2015

Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино и ние сме посветени тоа да се случи што е можно побрзо, изјави премиерот Никола Груевски. - Сакам да потврдам дека работните групи се во постојана комуникација со олеснувачот.

Груевски го поздравува ангажманот на амбасадорите

Р.С.Европа - 28.10.2015

Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино и ние сме посветени тоа да се случи што е можно побрзо, изјави денеска премиерот Никола Груевски. - Сакам да потврдам дека работните групи се во постојана комуникација со ...

Груевски: Крваво сценарио не планираме, за народни собири ќе одлучуваме

Репортер - 28.10.2015

Премиерот Никола Груевски го поздрави ангажманот на амбасадорите во преговорите меѓу политичките партии, по вчерашната изјава на петмина амбасадори од пред Владата, каде му порачаа на премиерот и неговата партија да го почитува договорот од Пржино.

Груевски преку Твитер им одговори на амбасадорите: Народот на Македонија одлучува за нејзината иднина

Репортер - 28.10.2015

За прв пат, 5 странски амбасадори директно го посочија премиерот Никола Груевски и неговата партија ВМРО-ДПМНЕ, како виновни за кочењето на преговарачкиот процес и неисполнување на Договорот од Пржино.

РСЕ: Власта ќе се однесува како „херој“

Репортер - 28.10.2015

Меѓународни притисоци ќе има доколку целосно пропадне договорот од Пржино, но прашање е колку тие ќе бидат продуктивни или само ќе допринесат владата да ја зацврски својата агенда. П олитичарите се децидни во ставот дека доколку партиите се откажат ...

Груевски: И ние сме за тоа договорот од Пржино да се имплементира, тоа е државен интерес

МКД - 28.10.2015

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека работните групи се во постојана комуникација со олеснувачот, а министерот Ставрески најави дека специјалното обвинителство наскоро ќе ги добие првите пари од буџетот.

Груевски-Посветени сме на Договорот од Пржино

Р.С.Европа - 28.10.2015

Во интерес на ВМРО ДПМНЕ и на државата е да се спроведе Договорот од Пржино, порача денеска премиерот Никола Груевски. Работните групи, како што наведе се во постојана комуникација со белгискиот експерт Питер Ванхауте, кој е вклучен во преговорите.

ГРУЕВСКИ: На изборите ќе одлучат граѓаните, договорот да се спроведе

Телеграф - 28.10.2015

На изборите одлучуваат граѓаните, беше краткиот коментар на премиерот, одговарајќи на новинарско прашање за неговиот став искажан на „Твитер“, а на кој напиша „Македонскиот народ одлучува за својата иднина“ На изборите одлучуваат граѓаните, беше ...

Договорот од Пржино се одржува на апарати

Локално - 28.10.2015

Вчерашната изјава на амбасадорите, во која ги посочија Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ како виновници за неуспехот на Договорот од Пржино, е само потврда на тоа што ние го кажавме во саботата, велат од СДСМ.

Груевски: Наш интерес е договорот да се спроведе

Вечер Прес - 28.10.2015

Прашан за текот на преговорите на работните групи, Груевски рече дека за тоа ќе се изјаснат на преговарачката маса и најави оти кога ќе завршат ќе ги објаснат сите нивни ставови Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино ...

„Дневник“: ДУИ ќе формира Собрание на Северозападна Македонија?!

Бриф - 28.10.2015

Блокада на работата на Собранието, Владата и институциите раководени од функционери на ДУИ, формирање Собрание на општините од Северозападна Македонија, па се до напуштање на извршната власт, се некои од опциите кои се на маса пред партијата на Али ...

Груевски негира наводно организирање јавни собири на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 28.10.2015

Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино и ние сме посветени тоа да се случи што е можно побрзо, изјави денеска премиерот Никола Груевски. – Сакам да потврдам дека работните групи се во постојана комуникација со ...

Груевски тврди дека твитот не бил обид за кавга со странците и негира протести од неговите приврзаници ?!

Бриф - 28.10.2015

Премиерот Никола Груевски посочи дека преговорите околу Договорот од Пржино непречено продолжуваат, со оглед на фактот што работните групи се во постојана комуникација со олеснувачот. -Наш интерес е да има спроведување на Договорот од Пржино и ние ...

ДУИ се заканува со федерализација на Македонија

Канал 77 - 28.10.2015

Доколку пропадне Договорот од Пржино, ДУИ се заканува дека ќе формира Собрание на Северозападна Македонија, формирано од албански општини, вели висок партиски функционер за Дневник. Весникот повикувајќи се на високи партиски извори пишува дека во ...

Груевски: Наш интерес е договорот да се спроведе

Денешен - 28.10.2015

Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино и ние сме посветени тоа да се случи што е можно побрзо, изјави денеска премиерот Никола Груевски. – Сакам да потврдам дека работните групи се во постојана комуникација со ...

Груевски не попушта, им реплицираше на амбасадорите со НАРОД !

Локално - 28.10.2015

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, со експресна реплика преку Твитер на протест-барањето на амбасадорите кои му застанаа пред владата и му испорачаа конкретна предупредувачка порака, дека само договорот е најдобриот начин за излез од ...

Груевски им одговори на амбасадорите на Твитер

еМагазин - 28.10.2015

Премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, на Твитер им одговори на на амбасадорите во земјата, кои побара спроведување на договорот од Пржино, а во заедничка изјава, од власта побараа да не ги одложува неопходните реформи за излез од ...

Груевски тврди дека твитот не бил обид за кавга со странците и негира протести од неговите приврзаници ?!

Либертас - 28.10.2015

Премиерот Никола Груевски посочи дека преговорите околу Договорот од Пржино непречено продолжуваат, со оглед на фактот што работните групи се во постојана комуникација со олеснувачот. -Наш интерес е да има спроведување на Договорот од Пржино и ние ...

ПОРАКАТА Е ДЕШИФРИРАНА: Груевски oткри што значел твитот!

Фактор - 28.10.2015

Остри тонови и речник кој во дипломатијата „шета“ на ниво на пристојност. Вчерашниот ден покажа дека дипломатските ракавици се извадени. Амбасадорите пред Владата му испратија јасна порака на премиерот Никола Груевски дека го сметаат за најодговорен ...

ШТО ИМ ПОРАЧА НА ДИПЛОМАТИТЕ: Груевски не чекаше многу!

Фактор - 28.10.2015

Остри тонови и речник кој во дипломатијата „шета“ на ниво на пристојност. Вчерашниот ден покажа дека дипломатските ракавици се извадени. Амбасадорите пред Владата му испратија јасна порака на премиерот Никола Груевски дека го сметаат за најодговорен ...

„Дневник“: ДУИ ќе формира Собрание на Северозападна Македонија?!

Либертас - 28.10.2015

Блокада на работата на Собранието, Владата и институциите раководени од функционери на ДУИ, формирање Собрание на општините од Северозападна Македонија, па се до напуштање на извршната власт, се некои од опциите кои се на маса пред партијата на Али ...

Груевски: Наш интерес е договорот да се спроведе

Република - 28.10.2015

Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино и ние сме посветени тоа да се случи што е можно побрзо, изјави денеска премиерот Никола Груевски. – Сакам да потврдам дека работните групи се во постојана комуникација со ...

Груевски: Нема планови за масовни собири и крвави сценарија

Точка - 28.10.2015

Политичките партии и нивните работни групи се во постојана комуникација со олеснувачот, а од интерес на Македонија е да се спроведе договореното во Пржино, смета премиерот Никола Груевски. „Работните групи се во постојана комуникација со олеснувачот.

Груевски на твитер им одговори на дипломатите

МК News - 28.10.2015

Македонскиот народ одлучува за својата иднина, напиша премиерот Никола Груевски на својот Твитер профил кратко откако амбасадорите на неколку земји членки на Европската Унија и евроамбасадорот дадоа изјава пред Владата во која бараат поголем ...

Амбасадорите повикаа да се спроведе договорот од Пржино

МК News - 28.10.2015

Амбасадорите на Европската унија, Германија, Франција, Италија и Велика Британија повикаа да се почитува и да се спроведе договорот од Пржино бидејќи, како што нагласија, тоа е најдобриот излез од политичката криза, пренесува МИА.

Груевски: Наш интерес е договорот да се спроведе, во постојана комуникација сме со олеснувачот

еМагазин - 28.10.2015

Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино и ние сме посветени тоа да се случи што е можно побрзо, изјави денеска премиерот Никола Груевски. - Сакам да потврдам дека работните групи се во постојана комуникација со ...

Груевски му возврати на Брисел: Упати порака преку Твитер

Фактор - 28.10.2015

Македонскиот премиер и лидер на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски директно се им спротивстави на западните дипломати во Скопје. Ден откако амбасадорите на САД, Велика Британија, Франција, Германија, Италија и на Европската унија во ...

Лиле Поповска: Власта ќе се однесува како „херој“

Локално - 28.10.2015

Лилјана Поповска од ДОМ, смета дека меѓународната заедница треба да делува да профункционира она што е досега направено со договорот од Пржино-пренесува РСЕ . Таа вели дека е потребна конструктивност и од опозицијата и тоа што е договорено досега да ...

Македонскиот народ одлучува за својата иднина

Тера - 28.10.2015

„Македонскиот народ одлучува за својата иднина“, е Твитер пораката на премиерот Никола Груевски, објавена кратко по изјавата на британскиот амбасадор Чарлс Гарет , кој во име на петте амбасади во земјава, САД, Германија, Франција, Велика Британија, ...

ДУИ се заканува со федерализација на Македонија

Денешен - 28.10.2015

Доколку пропадне Договорот од Пржино, ДУИ се заканува дека ќе формира Собрание на Северозападна Македонија, формирано од албански општини, вели висок партиски функционер за Дневник . Весникот повикувајќи се на високи партиски извори пишува дека во ...

Груевски: Наш интерес е договорот да се спроведе

МК News - 28.10.2015

Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино и ние сме посветени тоа да се случи што е можно побрзо, изјави денеска премиерот Никола Груевски. – Сакам да потврдам дека работните групи се во постојана комуникација со ...

Груевски: Наш интерес е договорот да се спроведе

Lider - 28.10.2015

Наш интерес и интерес на државата е да се спроведе договорот од Пржино и ние сме посветени тоа да се случи што е можно побрзо, изјави денеска премиерот Никола Груевски. – Сакам да потврдам дека работните групи се во постојана комуникација со ...

Амбасадорите вперија прст кон Груевски за неисполнетиот договор

Призма - 27.10.2015

Во заедничката изјава на амбасадорите од Велика Британија, Франција, Германија, Италија и ЕУ која беше дадена пред Владата, беше побарано обновување на преговорите. Во спротивно, како што рече амбасадорот на Велика Британија, Чарлс Гарет, ќе зависи ...

ДУИ ќе ја напушти Владата ако пропадне Пржино?

Фокус - 27.10.2015

Да, се разбира дека една опциите останува да излеземе од Влада, но за ова треба да се дебатира, треба да се направат анализи и треба да донесат одлука надлежните партиските органи, Генералниот совет и централното раководство со аргументи и факти.

Дипломатите побараа СДСМ И ВМРО ДПМНЕ да го почитуваат договорот од Пржино

Канал5 - 27.10.2015

ВМРО-ДПМНЕ да го спроведе договорот од Пржино, СДСМ да не ги објавува т.н. политички бомби. Партиите да ги стават на страна своите партиски интереси за доброто на државата за земјата да се придвижи на својот евроатлански пат.

Амбасадорите повикаа да се спроведе договорот од Пржино

Телма - 27.10.2015

Амбасадорите на Европската унија, Германија, Франција, Италија и Велика Британија повикаа да се почитува и да се спроведе договорот од Пржино бидејќи, како што нагласија, тоа е најдобриот излез од политичката криза.

Премиерот има специјална одговорност за договорот од Пржино

Телма - 27.10.2015

Нов повик до премиерот Груевски итно да го спроведе целосно договорот од Пржино и да обезбеди терен за фер и демократски избори на пролет. Амбасадорите на САД, Велика Британија, Германија, Италија, Франција и Европската унија, со изјава пред Владата ...

Амбасадорите го повикаа Груевски да се заложи за спроведување на Договорот од Пржино

Фокус - 27.10.2015

„Владите, а особено нивните шефови, имаат посебна одговорност во време на политичка криза.“ -Го повикуваме премиерот Груевски да го овласти неговиот тим да го финализира договорот за нерешените прашања од Договорот од Пржино и да се спроведат ...

Амбасадорите повикаа да се спроведе договорот од Пржино

Алсат-М - 27.10.2015

Амбасадорите на САД, Велика Британија, Германија, Франција, Италија и Европската унија се разочарани од блокирањето на преговорите и нереализацијата на Договорот од Пржино. Иако немаа средба со владини претставници, амбасадорите репија заедничката ...

Груевски да спроведува реформи, Заев да не објавува снимки

Дневник - 27.10.2015

Kатерина Нешкова Власта предводена од Никола Груевски да не ги одложува неопходните реформи за излез од кризата, бидејќи сите влади имаат особено одговорност за решaвање на политичка криза.

Амбасадори: Итно да се спроведе договорот од Пржино, во спротивно ЕУ ќе го преиспита односот кон Македонија

24 Вести - 27.10.2015

Итно да се спроведе договорот од Пржино, во спротивно ЕУ ќе го преиспита односот кон Македонија. Кога има криза најодговорни се Владата и премиерот. Ова е суштината на заедничката изјава во името на амбасадорите на САД, Германија, Италија, Велика ...

Груевски да си го овласти тимот да го спроведе договорот од Пржино

Вест - 27.10.2015

Доцна ноќта во петокот, се сретнавме со премиерот Никола Груевски и му го изразивме нашето разочарување од неуспехот да се исполни крајниот рок на 20 октомври да се изврши замената на министрите, што на 15 јули беше договорено со договорот во Пржино.

Македонија тоне во неизвесност, ДУИ најавува можно излегување од Владата

24 Вести - 27.10.2015

Македонија тоне во неизвесност. Каква ќе биде разврската на политичката криза и понатаму е тешко да се предвиди. Во која насока ќе се одвиваат работите, се очекува да биде појасно утре, кога премиерот Никола Груевски се враќа од Обединетите арапски ...

Од власта се бара итност и конструктивност, од СДСМ стоп за бомбите!

Deutsche Welle - 27.10.2015

Амбасадорите на водечките западни земји денеска од Скопје испратија заедничка порака до власта и опозицијата во Македонија. Аналитичарите во неа гледаат последна опомена. Во заедничка изјава во името на САД, Германија, Италија, Велика Британија, ...

ФОТО: ВМРО-ДПМНЕ да реформира, а СДСМ да не пушта „бомби“

Утрински - 27.10.2015

Амбасадорите на САД, Германија, Италија, Велика Британија, Франција и ЕУ денеска во заедничка изјава пред Владата ги соопштија своите ставови за ќор-сокакот во кои влегоа преговорите за примена на договорот од Пржино.

Амбасадори: Груевски да покаже посветеност, Заев да не пука „бомби“

24 Вести - 27.10.2015

Договорот од Пржино итно да се спроведе, во спротивно тоа сериозно ќе влијае на проценките на ЕК за Македонија - ова е заедничката порака што попладнево ја упатија амбасадорите на САД, Велика Британија, Германија, Франција, Италија и Мисијата на ЕУ ...

Дипломатите и Мисијата на ЕУ со прес-конференција пред Влада

+инфо - 27.10.2015

Претставници на мисијата на Европската унија, придружувани од неколку амбасадори во 15.30 часот пред Влада ќе прочитаат соопштение во кое ќе ги изнесат своите ставови за ќор-сокакот во кои влегоа преговорите за имплементирање на Договорот од ...

Западните дипломати бараат ВМРО-ДПМНЕ да го почитува договорот од Пржино

Р.С.Европа - 27.10.2015

Побаравме од ВМРО-ДПМНЕ да демонстрираат посветеност и да го спроведат договорот во конструктивен и итен начин и во добра волја. Веруваме дека спроведувањето на договорот од Пржино е најдобриот пат за излез од оваа политичка криза.

(ВИДЕО) Шилегов: Целосна имплементација на Договорот е во интерес на Македонија

А1 On - 27.10.2015

Што се однесува до Социјалдемократскиот сојуз овој Договор е прекршен уште со неизбирањето на тимот на специјалниот јавен обвинител кога директно беше прекршен законот за специјалното јавно обвинителство.

Амбасадорската петорка: Премиерот има посебна одговорност за спроведувањето на Договорот од Пржино

Капитал - 27.10.2015

„Го повикуваме премиерот Груевски да го овласти неговиот тим да го финализира договорот за нерешените прашања од Договорот од Пржино и да се спроведат неопходните реформи брзо, за да се обезбеди терен за кредибилни избори што ќе бидат признати и ...

Повик до власта и опозицијата за почитување на договореното

Глас на Америка - 27.10.2015

Заеднички апел на амбасадорите на САД, Германија, Италија, Велика Британија, Франција и ЕУ за надминување на кризата. СКОПЈЕ— „Во петокот доцна вечерта се сретнавме со премиерот Никола Груевски и го изразивме нашето разочарување од неисполнување на ...

СДСМ повика да се почитува договореното од Пржино

Р.С.Европа - 27.10.2015

Портпаролот на СДСМ Петре Шилего изјави денеска дека од фундаметално значење за Макеоднија е целосно да се имплементира Договорот од Пржино. Според него, земјата нема алтернатива за евро-атлантска интеграција.

Амбасадорите повикаа да се спроведе договорот од Пржино за излез од политичката криза

Нетпрес - 27.10.2015

Амбасадорите на Европската унија, Германија, Франција, Италија и Велика Британија повикаа да се почитува и да се спроведе договорот од Пржино бидејќи, како што нагласија, тоа е најдобриот излез од политичката криза, пренесува МИА.

СДСМ: Договорот целосно да се спроведе, не дозволуваме Македонија да го заземе колосекот на Белорусија на Балканот

МКД - 27.10.2015

Потпаролот на СДСМ, Петре Шилегов на денешната прес-конференција го повтори ставот на социјалдемократите за договорот од Пржино - тој е прекршен уште со неизбирањето на тимот на Катица Јанева, кога директно бил прекршен законот за специјалното ...

(ВИДЕО) Амабасадорите го повикаа Груевски да го испочитува договорот од Пржино

А1 On - 27.10.2015

Петмина амбасадори го повикаа премиерот Никола Груевски и неговата партија ВМРО-ДПМНЕ да го испочитува договорот од Пржино и истакнаа дека Владата ја има таа обврска да го реализира договореното.

Амбасадорите ја повикаа ВМРО-ДПМНЕ да се ангажира за Договорот

+инфо - 27.10.2015

Во петокот имавме средба со премиерот Никола Груевски на која го искажавме нашето разочарување од тоа што не се испочитувани роковите од договорот од Пржино. Вака британскиот амбасадор Чарлс Гарет ја почна својата изјава предмалку пред Владата, ...

(ВИДЕО) Амбасадорите: Груевски да покаже посветеност

Репортер - 27.10.2015

Договорот од Пржино итно да се спроведе, во спротивно тоа сериозно ќе влијае на проценките на ЕК за Македонија – ова е заедничката порака што попладнево ја упатија амбасадорите на САД, Велика Британија, Германија, Франција, Италија и Мисијата на ЕУ ...

СДСМ: Парцијално спроведување на Договорот од Пржино не е опција

Капитал - 27.10.2015

Фундаментално и битно за Македонија е да дојде до целосна имплементација на Договорот од Пржино во целост – парцијални решенија по определени прашања не можат да бидат задоволителни за Македонија и за СДСМ, изјави портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, ...

Амбасадорите со порака: СДСМ да не се заканува со бомбите - договорот од Пржино да се спроведе

Press24 - 27.10.2015

Амбасадорите на Германија, Европската унија, Франција, Италија и Велика Британија денеска ја повикаа опозициската СДСМ да продолжи да го исполнува својот дел од обврските превземени со договорот од Пржино и да не објавува нови прислушкувани ...

СДСМ: Најважно е целосно да се имплементира договорот од Пржино

Макфакс - 27.10.2015

Она што е фундаментално и битно за Република Македонија е да дојде до целосна имплементација на Договорот од Пржино во целост, изјави портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов според кого договорот од Пржино бил прекршен со неизбирањето на целиот тим на ...

(ВИДЕО) Амабасадорите го повикаа Груевски да го испочитува договорот од Пржино

Репортер - 27.10.2015

Петмина амбасадори го повикаа премиерот Никола Груевски и неговата партија ВМРО-ДПМНЕ да го испочитува договорот од Пржино и истакнаа дека Владата ја има таа обврска да го реализира договореното.

АМБАСАДОРИТЕ ДЕЦИДНИ: Да нема „бомби“, „Пржино“ да се спроведе

Телеграф - 27.10.2015

Договорот од Пржино ги обврзува партиите да ги стават интересите на земјата прво, и да ја потврдат нивната посветеност кон Евроатланскиот процес на интеграција. Сите партии треба да се однесуваат со добра волја, порачаа амбасадорите Неколкумина ...

Власта да не го одложува договорот, Јанева да ги добие сите ресурси, опозицијата да не пушта „бомби“

МКД - 27.10.2015

Дипломатскиот кор попладнево даде заедничка изјава пред Владата, со цел да упатат јасни и недвосмислени пораки до потписниците на Договорот од Пржино. Изјавата на британскиот амбасадор Чарлс Гарет беше од името на САД, Германија, Италија, Велика ...

Амбасадорите повикаа да се спроведе договорот од Пржино

Курир - 27.10.2015

Амбасадорите на Европската унија, Германија, Франција, Италија и Велика Британија повикаа да се почитува и да се спроведе договорот од Пржино бидејќи, како што нагласија, тоа е најдобриот излез од политичката криза, пренесува МИА.

Амбасадорите бараат од власта итно спроведување на договорот од Пржино

Кајгана - 27.10.2015

Амбасадорите на Европската унија (ЕУ), САД, Германија, Велика Британија, Франција и Италија во вторникот побараа итно спроведување на договорот од Пржино, додавајќи дека се разочарани поради пробивањето на роковите во однос на досегашната ...

Амбасадорите ги повикаа политичките партии да го почитуваат договорот

Курир - 27.10.2015

Амбасадорите на Германија, Европската унија, Франција, Италија и Велика Британија денеска ја повикаа опозициската СДСМ да продолжи да го исполнува својот дел од обврските превземени со договорот од Пржино и да не објавува нови прислушкувани ...

Орав до 5 часот на состанок со целиот Извршен на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 27.10.2015

Расте дипломатскиот притисок врз политичките партии за имплементација на договорот за излез од политичката криза. Како што неофицијално дознаваме, евроамбасадорот Аиво Орав вчера до пет часот изутрина имал состанок со целиот Извршен комитет на ...

Трпението на ЕУ за Македонија не е бесконечно

Р.С.Европа - 27.10.2015

Аналитичарите сметат дека препораката како алатка за вршење притисок со спроведување на договорот од Пржино, им се лизга од рацете на претставниците на ЕУ. Евроатланскиот пат на Македонија зависи од политичките преговори.

Амбасадорите бараат итно спроведување на договорот од Пржино

Макфакс - 27.10.2015

Амбасадорите на Европската унија (ЕУ), САД, Германија, Велика Британија, Франција и Италија во вторникот побараа итно спроведување на договорот од Пржино, додавајќи дека се разочарани поради пробивањето на роковите во однос на досегашната ...

Орав до 5 сабајле пред извршниот одбор на ВМРО-ДПМНЕ објаснувал дека договорот мора да се почитува

Либертас - 27.10.2015

Расте дипломатскиот притисок врз политичките партии за имплементација на договорот за излез од политичката криза. Како што пренесува Плусинфо повикувајќи се неофицијални извори, евроамбасадорот Аиво Орав вчера до пет часот изутрина имал состанок со ...

(ВИДЕО) Амабасадорите го повикаа Груевски да го испочитува договорот од Пржино

Локално - 27.10.2015

Петмина амбасадори го повикаа премиерот Никола Груевски и неговата партија ВМРО-ДПМНЕ да го испочитува договорот од Пржино и истакнаа дека Владата ја има таа обврска да го реализира договореното-пренесе Аон.

Груевски да покаже посветеност, Заев да не пука „бомби“

Тера - 27.10.2015

Договорот од Пржино итно да се спроведе, во спротивно тоа сериозно ќе влијае на проценките на ЕК за Македонија – ова е заедничката порака што попладнево ја упатија амбасадорите на САД, Велика Британија, Германија, Франција, Италија и Мисијата на ЕУ ...

СДСМ: Најважно е целосно да се имплементира договорот од Пржино

Точка - 27.10.2015

Она што е фундаментално и битно за Република Македонија е да дојде до целосна имплементација на Договорот од Пржино во целост, изјави портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов според кого договорот од Пржино бил прекршен со неизбирањето на целиот тим на ...

Дипломатите пред Влада ќе реагираат за преговорите

Бриф - 27.10.2015

Претставници на мисијата на Европската унија, придружувани од претставниците на дипломатскиот кор, денеска пред Влада ќе прочитаат соопштение во кое ќе ги изнесат своите ставови за ќор-сокакот во кои влегоа преговорите за имплементирање на Договорот ...

Амбасадорите повикаа да се спроведе договорот од Пржино

Пулс24 - 27.10.2015

Амбасадорите на Европската унија, Германија, Франција, Италија и Велика Британија повикаа да се почитува и да се спроведе договорот од Пржино бидејќи, како што нагласија, тоа е најдобриот излез од политичката криза, пренесува МИА.

Премиерот има специјална одговорност ,бараме спроведување на договорот од Пржино

Локално - 27.10.2015

Нов повик до премиерот Груевски итно да го спроведе целосно договорот од Пржино и да обезбеди терен за фер и демократски избори на пролет. Амбасадорите на САД, Велика Британија, Германија, Италија, Франција и Европската унија, со изјава пред Владата ...

(ВИДЕО) „360 степени“ Незири: ДУИ ги смени Мијалков, Јанкуловска и Јанакиески

Либертас - 27.10.2015

Погледнете го новото издание на емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М во кое гостуваше Беким Незири, шеф на изборниот штаб на ДУИ и министер за економија. Како ќе постапи ДУИ ако пропадне договорот од Пржино, ќе им остане верна на моќта и парите или ...

Груевски им одговори на амбасадорите преку Твитер: Народот на Македонија одлучува за нејзината иднина

Либертас - 27.10.2015

Денеска, за прв пат, 5 странски амбасадори директно го посочија премиерот Никола Груевски и неговата партија ВМРО-ДПМНЕ, како виновни за кочењето на преговарачкиот процес и неисполнување на Договорот од Пржино.

Дипломатите пред Влада ќе реагираат за преговорите

Либертас - 27.10.2015

Претставници на мисијата на Европската унија, придружувани од претставниците на дипломатскиот кор, денеска пред Влада ќе прочитаат соопштение во кое ќе ги изнесат своите ставови за ќор-сокакот во кои влегоа преговорите за имплементирање на Договорот ...

Груевски им одговори на амбасадорите преку Твитер: За иднината на Македонија одлучува народот

Бриф - 27.10.2015

Денеска, за прв пат, 5 странски амбасадори директно го посочија премиерот Никола Груевски и неговата партија ВМРО-ДПМНЕ, како виновни за кочењето на преговарачкиот процес и неисполнување на Договорот од Пржино.

Дипломатите пред Влада ќе реагираат за преговорите

Локално - 27.10.2015

Претставници на мисијата на Европската унија, придружувани од претставниците на дипломатскиот кор, денеска пред Влада ќе прочитаат соопштение во кое ќе ги изнесат своите ставови за ќор-сокакот во кои влегоа преговорите за имплементирање на Договорот ...

Даштевски: „Хауте е олеснувач, отежнувач или договарач, затоа што дава политички коментари и зазема страна“

Пулс24 - 27.10.2015

Во редот револтирани политичари од постапките на медијаторот Ван Хауте се вклучи и Даштевски со својот статус на социјалната мрежа фејсбук. Политичарите во Македонија бурно реагираат на антимакедонизмот кој го покажува Бан Хауте во последно време.

(ВИДЕО) Шилегов: Нема да дозволиме Македонија да стане Белорусија на Балканот

Бриф - 27.10.2015

Одговори на портапаролот на СДСМ, Петре Шилегов на новинарски прашања: П1: До каде е реализацијата на Договорот од Пржино и дали има на повидок разврска околу решенијата што се бараат да се постигнат? Што се однесува до Социјалдемократскиот сојуз ...

Амбасадорите повикаа да се спроведе договорот од Пржино

еМагазин - 27.10.2015

Амбасадорите на Европската унија, Германија, Франција, Италија и Велика Британија повикаа да се почитува и да се спроведе договорот од Пржино бидејќи, како што нагласија, тоа е најдобриот излез од политичката криза.

Амбасадорите бараат итно спроведување на договорот од Пржино

Точка - 27.10.2015

Амбасадорите на Европската унија (ЕУ), САД, Германија, Велика Британија, Франција и Италија во вторникот побараа итно спроведување на договорот од Пржино, додавајќи дека се разочарани поради пробивањето на роковите во однос на досегашната ...

(ВИДЕО)Амбасадорите ја повикаа ВМРО-ДПМНЕ да го почитува договорот

Либертас - 27.10.2015

Во петокот имавме средба со премиерот Никола Груевски на која го искажавме нашето разочарување од тоа што не се испочитувани роковите од договорот од Пржино. Вака британскиот амбасадор Чарлс Гарет ја почна својата изјава предмалку пред Владата, ...

Амбасадорите повикаа да се спроведе договорот од Пржино

Република - 27.10.2015

Амбасадорите наЕУ, Франција, Германија, Италија и Велика Британија повикаа да се почитува и да се спроведе договорот од Пржино, бидејќи, како што нагласија тоа е најдобриот излез од политичката криза, пренесе МИА.

Орав до 5 сабајле пред извршниот одбор на ВМРО-ДПМНЕ објаснувал дека договорот мора да се почитува

Локално - 27.10.2015

Расте дипломатскиот притисок врз политичките партии за имплементација на договорот за излез од политичката криза. Како што пренесува Либертас повикувајќи се неофицијални извори на Плусинфо , евро амбасадорот Аиво Орав вчера до пет часот изутрина ...

Амбасадорите повикаа да се спроведе договорот од Пржино

Lider - 27.10.2015

Амбасадорите на Европската унија, Германија, Франција, Италија и Велика Британија повикаа да се почитува и да се спроведе договорот од Пржино бидејќи, како што нагласија, тоа е најдобриот излез од политичката криза.

Извештајот за Македонија се затвора, досега исполнети само три точки од Пржино

Призма - 26.10.2015

Според дипломатски извори, утре се затвора извештајот за Македонија, кој најверојатно ќе биде презентиран во вторник или во четврток наредната недела. Оттаму, расте и притисокот на меѓународната заедница за побрзо постигнување договор меѓу ...

Последна шанса за препораката и договорот од Пржино

24 Вести - 26.10.2015

Последна шанса за договорот од Пржино, но и за препораката за почеток на преговорите, со оглед на фактот што утре се затвора извештајот за напредокот, што значи до вечер треба да се постигне договор за законот за влада, како и за избор на останиот ...

До утре можност за спас на препораката

Алсат-М - 26.10.2015

Македонија има уште два дена за да ги спаси не само политичкиот Договорот од Пржино, туку и евроатланската перспектива на земјата. Како што дознава Алсат М, Европската Комисија го заврши Извештајот за напредокот на Македонија.

Партиите ќе се концентрираат на билатерални средби

Фокус - 26.10.2015

Откако ќе се постигне договор, ќе се свика средба со работна група која официјално ќе ги одобри одлуките кои се донесени за време на билатералните средби. Олеснувачот на преговорите за спроведување на Договор од Пржино, Питер Ванхојте, денеска ...

Незири за постапките на ДУИ ако договорот од Пржино пропадне

Алсат-М - 26.10.2015

Шефот на изборниот штаб на ДУИ и министер за економија, Беким Незири во вечерашнава емисија 360 степени објасни како ќе постапи ДУИ ако пропадне договорот од Пржино. Дали партијата ќе им остане верна на моќта и на парите или ќе повлече поинакви ...

Ако денес не преживее договорот од Пржино, утре може да ја загубиме препораката за членство во ЕУ

МКД - 26.10.2015

И вчера ништо ново не се случи во однос на помрднувањето од мртва точка на блокираното спроведување на договорот од Пржино. Засега нема никакви најави дека денеска може да се решат недоразбирањата за отворените прашања од договорот од Пржино.

Груевски ќе вади народ на улица, гајле му е и за „бомби“ и за препораки

+инфо - 26.10.2015

Иако утре Европската комисија го затвора извештајот за напредокот на земјава, а дали ќе ни биде одземена препораката зависи толку од тоа дали договорот од Пржино ќе биде имплементиран, сепак и денеска нема никакви сигнали дека ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе ...

Пржино не е за манекени!

Окно - 26.10.2015

Некако, не сакав претходно да алармирам, но требаше да се очекува дека Груевски, порано или подоцна во преговарачкиот процес од Пржино, ќе мора да ги подигне влоговите. Тоа е потег на очајникот кој предоцна сфаќа дека, на начинот и во насоката во ...

ВМРО-НП повикува да се исполни во целост договорот од Пржино

Макфакс - 26.10.2015

ВМРО-Народна партија изразува големо разочарување и загриженост заради прекинување на преговорите за имплементирање на обврските што произлегуваат од договорот од Пржино, потпишан од лидерите на четирите политички партии.

ВМРО-НП: Договор може да се постигне само тогаш кога ќе се направи отстапка на штета на партијата

А1 On - 26.10.2015

„ВМРО-Народна партија изразува големо разочарување и загриженост заради прекинување на преговорите за имплементирање на обврските што произлегуваат од договорот од Пржино, потпишан од лидерите на четирите политички партии.

ВМРО–НП бара итно продолжување на преговорите

+инфо - 26.10.2015

ВМРО-Народна партија (НП) изразува големо разочарување и загриженост од прекинувањето на преговорите за спроведување на обврските што произлегуваат од договорот од Пржино, потпишан од лидерите на четирите политички партии.

ВМРО-НП: Договор ќе се постигне при отстапка на штета на партијата, а во интерес на земјата

МКД - 26.10.2015

ВМРО-Народна партија изразува големо разочарување и загриженост заради прекинување на преговорите за имплементирање на обврските што произлегуваат од договорот од Пржино, потпишан од лидерите на четирите политички партии, соопштуваат од ВМРО-НП.

Ванхојт: Билатерални средби за тимот на Јанева и министрите додека не се постигне договор, па после работни групи

МКД - 26.10.2015

Земајќи ги во предвид последните случувања, политичката работна група се договори да се фокусира на билатерални средби, со цел да се решат двете клучни прашања: изборот на преостанатите јавни обвинители во Јавното овинителство за гонење на кривични ...

Незири: ДУИ може да ја напушти владата, ако пропадне договорот од Пржино (ВИДЕО)

+инфо - 26.10.2015

Ако пропадне договорот од Пржино, можно е ДУИ да ја напушти Владата, но пред тоа ќе направи анализа и опсежно ќе дебатира, изјави шефот на изборниот шатаб на ДУИ и министер за економија,Беким Незири во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М.

ВМРО-НП: Загрижени од прекинувањето на договорот од Пржино

Репортер - 26.10.2015

ВМРО-Народна партија изразува големо разочарување и загриженост заради прекинување на преговорите за имплементирање на обврските што произлегуваат од договорот од Пржино, потпишан од лидерите на четирите политички партии.

ВМРО НП: Договор ќе се постигне само ако има отстапки од партиските интереси

Нова ТВ - 26.10.2015

ВМРО-Народна партија изразува големо разочарување и загриженост заради прекинување на преговорите за имплементирање на обврските што произлегуваат од договорот од Пржино, потпишан од лидерите на четирите политички партии.

Препораката за Македонија е неизвесна – договорот од Пржино веќе „дише на апарати“

Репортер - 26.10.2015

Според дипломатски извори, утре се затвора извештајот за Македонија, кој најверојатно ќе биде презентиран во вторник или во четврток наредната недела. Оттаму, расте и притисокот на меѓународната заедница за побрзо постигнување договор меѓу ...

(ВИДЕО) 360 Степени, Беким Незири: ДУИ ја напушта Владата, ако пропадне договорот од Пржино!?

Репортер - 26.10.2015

ДУИ може да донесе одлука да ја напушти Владата ако дефинитивно пропадне договорот од Пржино, изјави Беким Незири, шеф на изборниот штаб на ДУИ, гостувајќи во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М, која ќе се емитува вечерва (26.10.2015 г.

ВМРО-НП повикува да се исполни во целост договорот од Пржино

Точка - 26.10.2015

ВМРО-Народна партија изразува големо разочарување и загриженост заради прекинување на преговорите за имплементирање на обврските што произлегуваат од договорот од Пржино, потпишан од лидерите на четирите политички партии.

Македонија шокирана од антимакедонизмот на Ван Хауте

Пулс24 - 26.10.2015

Понижувачкиот тон со кој странските политичари кои ги поддржуваат СДСМ се обраќаат кон Македонија и Македонците, навистина ги поминуваат сите граници на етичкото однесување. Ван Хауте објавувал содржини на Фејсбук кои се навредливи за државата како ...

(360 Степени)Беким Незири: Една од опциите е ДУИ ја напушти Владата, ако пропадне договорот од Пржино

Локално - 26.10.2015

ДУИ може да донесе одлука да ја напушти Владата ако дефинитивно пропадне договорот од Пржино, изјави Беким Незири, шеф на изборниот штаб на ДУИ, гостувајќи во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М, која ќе се емитува вечерва (26.10.2015 г.

(ВИДЕО) „360 степени“ Беким Незири: ДУИ излегува од Владата ако пропадне Пржино

Либертас - 26.10.2015

ДУИ може да донесе одлука да ја напушти Владата ако дефинитивно пропадне договорот од Пржино, изјави Беким Незири, шеф на изборниот штаб на ДУИ, гостувајќи во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М, која ќе се емитува вечерва (26.10.2015 г.

Ако денеска договорот од Пржино не преживее, утре можно е и да ја изгубиме препораката за членство во ЕУ

Тера - 26.10.2015

И вчера ништо ново не се случи во однос на помрднувањето од мртва точка на блокираното спроведоување на договорот од Пржино. Засега нема никакви најави дека денеска може нешто да се случи во однос на недоразбирањата за отворените отворените прашања ...

ВМРО-НП: Македонските лидери да учат од Косово, кое преку дијалог и компромиси експресно стигнаа пред вратите на ЕУ

Либертас - 26.10.2015

ВМРО-Народна партија изразува големо разочарување и загриженост заради прекинување на преговорите за имплементирање на обврските што произлегуваат од договорот од Пржино, потпишан од лидерите на четирите политички партии.

ВМРО-НП бара итно продолжување на разговорите

Локално - 26.10.2015

ВМРО-Народна партија изразува големо разочарување и загриженост заради прекинување на преговорите за имплементирање на обврските што произлегуваат од договорот од Пржино, потпишан од лидерите на четирите политички партии.

Последна шанса за препораката и договорот од Пржино

Бриф - 26.10.2015

Последна шанса за договорот од Пржино, но и за препораката за почеток на преговорите, со оглед на фактот што утре се затвора извештајот за напредокот, што значи до вечер треба да се постигне договор за законот за влада, како и за избор на останиот ...

(ВИДЕО) „360 степени“ Беким Незири: ДУИ излегува од Владата ако пропадне Пржино

Бриф - 26.10.2015

ДУИ може да донесе одлука да ја напушти Владата ако дефинитивно пропадне договорот од Пржино, изјави Беким Незири, шеф на изборниот штаб на ДУИ, гостувајќи во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М, која ќе се емитува вечерва (26.10.2015 г.