TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јанева тврди: Нема непотизам во СЈО

Канал5 - 23.10.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева призна дека нејзиниот внук од сестра е вработен во институцијата којашто таа ја раководи и според Јанева ова не е случај на непотизам. И претходно специјалното обвинителство потврди дека преку конкурс во ...

СДСМ: Истрагата на СЈО не смее да биде попречувана од никого

Канал5 - 23.10.2016

СДСМ попладнево соопшти дека истрагата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) не смее да биде попречувана од никого. Според партијата, СЈО и Министерството за внатрешни работи мора да бидат оставени професионално да ја завршат својата работа во ...

Димитриев: СЈО работи пристрасно и тенденциозно – аналитичари: говорот на премиерот е политички

ТВ21 - 23.10.2016

Специјалното јавно обвинителство е пристрасно и тенденциозно изјави премиерот Емил Димитриев во вчерашниот говор на Свечената академија по повод 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба.

МАФИОКРАТИЈА

Нова ТВ - 23.10.2016

Пишува: Беса Арифи, вонреден професор во Универзитетот на Југо-Источна Европа Чудни нешта се случуваат во Македонија веќе подолго време. Само во 2016 година имавме толку многу правни преседани што веќе навистина е незамисливо како воопшто стигнавме ...

Латас: Имаше обид за напад на полицискиот конвој кој ги пренесуваше терористите од Диво Насеље

Курир - 23.10.2016

СЈО бара снимки од следење терористички акции, особено на кумановската група, и криминалите на Заев и неговите соработници. Некој, преку СЈО и Катица, сака да дознае како тоа македонската полиција успеала да ги лоцира, и да се справи со терористите ...

Латас: СЈО и пушти истражители на Ивона, а мене ми се на врат девет месеци

+инфо - 23.10.2016

Во колумната „Ноќ” објавена во весникот „Вечер“, Драган Павловиќ – Латас меѓу другото објавува дека Ивона Талевска и тој имале проблеми со СЈО. Во колумната „Ноќ” објавена во весникот „Вечер“, Драган Павловиќ – Латас меѓу другото објавува дека Ивона ...

Латас: Катица е оценета како промашен проект и од нејзиниот Чадор

Курир - 23.10.2016

Новинарот Драган Павловиќ Латас во својата најнова колумна објавува дека дури и странските амбасадори се незадоволни и разочарани од работата на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Латас: Имаше обид за напад на полицискиот конвој кој ги пренесуваше терористите од Диво Насеље

Република - 23.10.2016

СЈО бара снимки од следење терористички акции, особено на кумановската група, и криминалите на Заев и неговите соработници. Некој, преку СЈО и Катица, сака да дознае како тоа македонската полиција успеала да ги лоцира, и да се справи со терористите ...

Латас: Катица е оценета како промашен проект и од нејзиниот Чадор

Пулс24 - 23.10.2016

Новинарот Драган Павловиќ Латас во својата најнова колумна објавува дека дури и странските амбасадори се незадоволни и разочарани од работата на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Латас: Имаше обид за напад на полицискиот конвој кој ги пренесуваше терористите од Диво Насеље

Пулс24 - 23.10.2016

СЈО бара снимки од следење терористички акции, особено на кумановската група, и криминалите на Заев и неговите соработници. Некој, преку СЈО и Катица, сака да дознае како тоа македонската полиција успеала да ги лоцира, и да се справи со терористите ...

Латас: СЈО и пуштија истражители на Ивона. Мене ми се на врат девет месеци

Либертас - 23.10.2016

Во колумната “Ноќ” објавена во весникот Вечер новинарот проф.д-р Драган Павловиќ – Латас меѓу другото објавува дека Ивона и тој имале проблеми со Специјалното јавно обвинителство на Катица Јанева.

СДСМ: Во фамилијата владее паничен страв од откривање вистината

Фокус - 22.10.2016

Социјалдемократскио сојуз реагира на последните случувања со Специјалното јавно обвинителство и Управата за безбедност контраразузнавање и апелира обвинителството да биде оставено професионално да си ја врши работата во интерес на правдата.

ЦИВИЛ: СЈО манифестира невидена посветеност, истрајност и професионализам

Фокус - 22.10.2016

Центарот за слобода- ЦИВИЛ ги осуди опструкциите врз работата на Специјалното јавно обвинителство од страна на Управата за безбедност и контраразузнавање. -Однесувањето на УБК е непримерно и ќе остане запаметено како уште една мрачна епизода од ...

Тв21 кај објектот поради кој беше уапсен истражителот на СЈО

ТВ21 - 22.10.2016

Новинарски екипи веднаш по прес конференциите на СЈО и МВР, се упатија кон објектот кој беше причина за приведување на истражителот на СЈО. Тој бил приведен откако обезбедувањето на објектот го пријавило лицето во полиција по што реагирале ОЈО.

Kој се грижи за граѓаните И за нивните проблеми?

Курир - 22.10.2016

Една од најважните работи во еден изборен натпревар е наметнувањето на темите, односно создавањето на вкупниот наратив. За овие избори има јасна разлика, јасна дистинкција. ВМРО-ДПМНЕ сака да ги наметне темите поврзани со економијата, фабриките, ...

200.000 мртви

Курир - 22.10.2016

Додека Kатица Јанева дежура во УБK, ~ стигна поддршка од Џес Бејли и Чарлс Гарет. Никој не смеел да им стои на патот на Јанева и на СЈО. И луѓето се во право. Посебно откако со Боки Бургија драстично рапидно и безусловно е зголемен интелектуалниот ...

Трајанов: Стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ е да се блокираат активностите и на СЈО и на министерот Спасовски

МКД - 22.10.2016

Она што се случуваше синоќа во МВР е дел од стратегијата на владејачките партии, посебно на ВМРО-ДПМНЕ, за да ги блокира сите можни активности на СЈО, но и на министерот за внатрешни работи, оценува лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов.

Тања Каракамишева: СЈО заигра кампањски за СДСМ

Press24 - 22.10.2016

„Подиректно влијание врз изборен процес од ова не може да се замисли. Подиректно ставање на СЈО во партиска служба и во функција на интересите на СДСМ, Република Македонија нема видено. Целта е таа, но реализацијата ќе има сосема обратен ефект.

Катица Јанева призна дека си го вработила внукот- експертите реагираат на непотизмот

Сител - 22.10.2016

Катица Јанева гордо призна: во Специјалното обвинителство се вработуваат блиски роднини на нејзниот тим. За Јанева не е никаков проблем што со пари на граѓаните ги плаќа роднините на специјалните обвинители, меѓу кои и својот внук кој се уште е ...

Катица Јанева призна дека го вработила внукот во СЈО, експертите критикуваат

Алфа - 22.10.2016

Катица Јанева потврди дека нејзиниот внук бил вработен во СЈО. Во интервју за Телма, таа посочува дека вработувањето на блиски роднини за неа не е непотизам, туку зајакнување на капацитетот. Експертите пак го осудија овој потег на Јанева.

СДСМ: Фамилијата призна вина?!

А1 On - 22.10.2016

Истрагата на Специјалното јавно обвинителство не смее да биде попречувана од никого! СЈО и МВР мора да бидат оставени професионално да ја завршат својата работа во интерес на правдата, за да ја вратат довербата на граѓаните во институциите.

СДСМ: Соработниците на Груевски и на Мијалков ја попречуваат работата на СЈО

МКД - 22.10.2016

Истрагата на Специјалното јавно обвинителство не смее да биде попречувана од никого, порача Социјалдемократскиот сојуз. Специјалното јавно обвинителство и Министерството за внатрешни работи мора да бидат оставени професионално да ја завршат својата ...

СДСМ: Фамилијата призна вина?!

+инфо - 22.10.2016

Попречувањето на работата на СЈО од страна на соработниците на Груевски и на Мијалков во системот на МВР укажува на паничен страв на фамилија. Истрагата на Специјалното јавно обвинителство не смее да биде попречувана од никого! СЈО и МВР мора да ...

ЦИВИЛ: СЈО манифестира невидена посветеност, истрајност и професионализам

+инфо - 22.10.2016

Центарот за слобода- ЦИВИЛ ги осуди опструкциите врз работата на Специјалното јавно обвинителство од страна на УБК. Центарот за слобода- ЦИВИЛ ги осуди опструкциите врз работата на Специјалното јавно обвинителство од страна на Управата за безбедност ...

ЦИВИЛ: СЈО манифестира невидена посветеност, истрајност и професионализам

Репортер - 22.10.2016

Центарот за слобода- ЦИВИЛ ги осуди опструкциите врз работата на Специјалното јавно обвинителство од страна на Управата за безбедност и контраразузнавање. -Однесувањето на УБК е непримерно и ќе остане запаметено како уште една мрачна епизода од ...

Трајанов: Стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ е да се блокираат активностите и на СЈО

Репортер - 22.10.2016

Она што се случуваше синоќа во МВР е дел од стратегијата на владејачките партии, посебно на ВМРО-ДПМНЕ, за да ги блокира сите можни активности на СЈО, но и на министерот за внатрешни работи, оценува лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов.

Генезата на еден тепач

Окно - 22.10.2016

Вчера, околу 21:20 ч, новинарот Павле Беловски од Телма беше нападнат со боксови и клоци пред МВР додека се подготвуваше за линк во живо во вестите во врска со претресот на СЈО. Наводно, напаѓачот е Коста Попризов.

Богоевски: Со кој памет истражителот од СЈО бил повикан во полициска станица?

Репортер - 22.10.2016

Да ти се плукнам во политичката коректност, кога криминалци се политичари. Ова е смешно. Ова е глупаво. Ова е експлицитно криминално и мора да бараме одговорност. Со кој памет може МВР да го повика на разговор, а уште повеќе, зврлевски да „дава ...

СДСМ: Фамилијата призна вина?!

Репортер - 22.10.2016

Истрагата на Специјалното јавно обвинителство не смее да биде попречувана од никого! СЈО и МВР мора да бидат оставени професионално да ја завршат својата работа во интерес на правдата, за да ја вратат довербата на граѓаните во институциите.

СДСМ: Попречувањето на СЈО од страна на соработници на Груевски и Мијалков укажува на паника

Стандард - 22.10.2016

„Истрагата на Специјалното јавно обвинителство не смее да биде попречувана од никого! СЈО и МВР мора да бидат оставени професионално да ја завршат својата работа во интерес на правдата, за да ја вратат довербата на граѓаните во институциите“, ...

СДСМ: Соработниците на Груевски и на Мијалков да престанат со опструкциите на СЈО и на МВР

Мета - 22.10.2016

Специјалното јавно обвинителство и Министерството за внатрешни работи мора да бидат оставени професионално да ја завршат својата работа во интерес на правдата, за да ја вратат довербата на граѓаните во институциите, реагираат денеска од опозицискиот ...

СДСМ: Фамилијата призна вина?!

Локално - 22.10.2016

Истрагата на Специјалното јавно обвинителство не смее да биде попречувана од никого! СЈО и МВР мора да бидат оставени професионално да ја завршат својата работа во интерес на правдата, за да ја вратат довербата на граѓаните во институциите.

СДСМ: Фамилијата призна вина?! Истрагата на СЈО не смее да биде попречувана од никого!

Либертас - 22.10.2016

Соопштение на СДСМ: Истрагата на Специјалното јавно обвинителство не смее да биде попречувана од никого! СЈО и МВР мора да бидат оставени професионално да ја завршат својата работа во интерес на правдата, за да ја вратат довербата на граѓаните во ...

ЦИВИЛ: СЈО манифестира невидена посветеност, истрајност и професионализам

Либертас - 22.10.2016

ЦИВИЛ – Центар за слобода останува на својот цврст став дека на СЈО мора да му се овозможат максимални услови за работа и соработката на институциите мора да биде целосна и без опструкции.

Кој се грижи за граѓаните и за нивните проблеми?

Пулс24 - 22.10.2016

Една од најважните работи во еден изборен натпревар е наметнувањето на темите, односно создавањето на вкупниот наратив. За овие избори има јасна разлика, јасна дистинкција. ВМРО-ДПМНЕ сака да ги наметне темите поврзани со економијата, фабриките, ...

Катица Јанева: Го вработив внукот во СЈО, тоа не е непотизам

Вечер Прес - 22.10.2016

Катица Јанева гордо призна: во Специјалното обвинителство се вработуваат блиски роднини на нејзниот тим. За Јанева не е никаков проблем што со пари на граѓаните ги плаќа роднините на специјалните обвинители, меѓу кои и својот внук кој се уште е ...

Јанева гордо потврди: Да, го вработив внук ми, но тоа не е непотизам (Видео)

МК News - 22.10.2016

Во гостување во емисијата Топ Тема на Телма, специјалната обвинителка Катица Јанева го потцени македонскиот народ и фелата од каде доаѓа и самата. Таа призна дека во СЈО постојат роднински врски што е вистински срам.

Ова е смешно. Ова е глупаво. Со кој памет истражителот од СЈО бил повикан во полициска станица?

Либертас - 22.10.2016

Да ти се плукнам во политичката коректност, кога криминалци се политичари. Ова е смешно. Ова е глупаво. Ова е експлицитно криминално и мора да бараме одговорност. Со кој памет може МВР да го повика на разговор, а уште повеќе, зврлевски да „дава ...

200.000 мртви

Пулс24 - 22.10.2016

Додека Kатица Јанева дежура во УБK, ѝ стигна поддршка од Џес Бејли и Чарлс Гарет. Никој не смеел да им стои на патот на Јанева и на СЈО. И луѓето се во право. Посебно откако со Боки Бургија драстично рапидно и безусловно е зголемен интелектуалниот ...

ЦИВИЛ: СЈО манифестира невидена посветеност, истрајност и професионализам

Локално - 22.10.2016

Центарот за слобода- ЦИВИЛ ги осуди опструкциите врз работата на Специјалното јавно обвинителство од страна на Управата за безбедност и контраразузнавање. -Однесувањето на УБК е непримерно и ќе остане запаметено како уште една мрачна епизода од ...

Ова е смешно. Ова е глупаво. Со кој памет истражителот од СЈО бил повикан во полициска станица?

Локално - 22.10.2016

Да ти се плукнам во политичката коректност, кога криминалци се политичари. Ова е смешно. Ова е глупаво. Ова е експлицитно криминално и мора да бараме одговорност. Со кој памет може МВР да го повика на разговор, а уште повеќе, зврлевски да „дава ...

Јанева призна дека вработила свои роднини во СЈО

Lider - 22.10.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева јавно призна дека вработила свои роднини во СЈО, откако Специјалното јавно обвинителство, веќе неколку дена, негира дека постои непотизам во оваа институција.

За Јанева вработувањето на внукот во СЈО не е непотизам туку е јакнење на капацитетите

Вест - 21.10.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во вечерашното гостување во емисијата Топ Тема на Телма телевизија призна дека во СЈО има роднински врски и тврдеше дека вработувањето на нејзиниот внук во СЈО, што крена голема прашина и предизвика ...

Катица Јанева си го вработила и внукот од сестра во СЈО

Вест - 21.10.2016

„Деновиве во јавноста беше актуелно вработувањето на внук од сестра на специјалната обвинителка Катица Јанева - Ѓорги Делиџаков од Гевгелија, студент по економски науки. Внуци и внуки, осудувани лица и партиски кадри на СДСМ се дел од вработените во ...

Амбасадите на САД и Велика Британија бараат на СЈО да му се овозможи непречена истрага

Канал5 - 21.10.2016

На специјалното обвинителство треба да му се овозможи да спроведува целосни и независни истраги, без доцнења или опструкции, реагираат од американската амбасада во Скопје во врска со истрагата на СЈО во управата за безбедност и контраразузнавање.

Министерката канческа-милевска уште не е повикана на распит во судот

Сакам да кажам - 21.10.2016

Судијата на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1 се уште не ја повикал министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска на распит во врска со почнатата истрага за случајот “Тендери“, што вчера ја поведе Специјалното јавно обвинителство.

Експертите негодуваат за последните вработувања во СЈО

Канал5 - 21.10.2016

Експертската јавност со реакции, откако вчера од СЈО потврдија дека нови 37 лица биле вработени во септември годинава. Негодуваат околу, како што велат, партиските и вработувањата на принцип на непотизам во обвинителството.

Канческа Милевска денеска не се појави во Кривичниот суд

Телма - 21.10.2016

Министерката Елизабета Канческа Милевска денеска не се појави во Кривичниот суд пред судија од претходна постапка. Додека таа беше на планирани активности во околината на Скопје, во судот се подготвува покана која треба да ја добие и потоа да дојде ...

Да не се опструира работата на СЈО порачаа од словачката амабасада

24 Вести - 21.10.2016

Да не се опстуира работата на СЈО, а политичките партии да се придружуваат до договорот од Пржино порачаа од амбасадата на Словачка во земјава. Слични пораки на оваа тема стигнаа и од делегацијата на Европската Унија, амбасадата на САД во земјава, ...

Експертите за СЈО

24 Вести - 21.10.2016

Истрагите на СЈО се потребни особено предизборно за разоткривање на криминалот но тие се одвиваат бавно оценува дел од експертската јавност. Велат опструкциите кои ги има СЈО од страна на другите институции само дополнително говорат за навлезеноста ...

И други институции не соработуваат – СЈО може да покрене пријави за непостапување

ТВ21 - 21.10.2016

Управата за безбедност и контраразузнавање не е единствената институција која одбила да соработува со СЈО или не било целосно отворена за соработка со ова обвинителство. Изминатава година тимот на Катица Јанева се пожали дека десетици државни ...

Јанева: Новата влада да ги донесе законите за СЈО

Фокус - 21.10.2016

-Барањата за Законот за заштита на сведоци и продолжување на мандатот на СЈО по изборите и по формирањето на новата Влада, одново ќе ги поднесам– најави специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, во вечерашното интервју на Телма.

Лондон и Брисел со поддршка за СЈО

Алсат-М - 21.10.2016

Европската Унија ù даде целосна поддршка на работата на Специјалното обвинителство барајќи целосна истрага за случаите кои можат да имаат политичка или законска импликација од сите незаконски дејствија.

Странците со поддршка на СЈО

+инфо - 21.10.2016

Силна реакција дојде и од британскиот амбасадор Чарлс Гарет. Европската Унија даде целосна поддршка на работата на Специјалното обвинителство барајќи целосна истрага за случаите кои можат да имаат политичка или законска импликација од сите ...

За Јанева вработувањето на внукот е јакнење на капацитетите на СЈО, а не непотизам (ВИДЕО)

Press24 - 21.10.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во вечерашното гостување во емисијата Топ Тема на Телма телевизија го потцени македонскиот народ и фелата од каде доаѓа и самата. Таа призна дека во СЈО постојат роднински врски што е вистински срам.

Јанева повторно се враќа во МВР

Р.С.Европа - 21.10.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева на Телма изјави дека истражителот на СЈО е избркан од просторијата каде што престојувал, но дека е во МВР. Таа појасни дека во мигов обвинителот е во дворот на МВР.

Генезата на еден тепач

Репортер - 21.10.2016

Вчера, околу 21:20ч, новинарот Павле Беловски од Телма беше нападнат со боксови и клоци пред МВР додека се подготвуваше за линк во живо во вестите во врска со претресот на СЈО. Наводно, напаѓачот е Коста Попризов.

За Јанева вработувањето на внукот е јакнење на капацитетите на СЈО, а не непотизам (ВИДЕО)

Курир - 21.10.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во вечерашното гостување во емисијата Топ Тема на Телма телевизија го потцени македонскиот народ и фелата од каде доаѓа и самата. Таа призна дека во СЈО постојат роднински врски што е вистински срам.

Јанева призна дека во СЈО си го вработила внукот од сестра

МКД - 21.10.2016

За специјаланта јавна обвинителка Катица Јанева нема никаков проблем тоа што во обвинителството од неодамна бил вработен внук од нејзината сестра. Таа во интервју за Топ тема на ТВ Телма изјави дека не гледа непотизам во ова вработување.

ВИДЕО: За Јанева не е непотизам што го вработила внукот во СЈО

Нетпрес - 21.10.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева смета дека вработувањето на нејзиниот внук Ѓорѓи Делиџаков во институцијата со која што таа раководи не е непотизам. Јанева запрашана во вечерашното интервју на телевизија Телма дали го вработила својот ...

ЈАНЕВА СЕ ПОФАЛИ СО НЕПОТИЗМОТ: Да, го вработив мојот внук, има роднински врски во обвинителството (ВИДЕО)

Телеграф - 21.10.2016

Да, го вработив мојот внук да работи како економски приправник, гордо потврди Јанева Прашањето за кое специјалното јавно обвинителство веќе неколку дена не сака да даде јасен одговор, конечно беше одговорено од специјалната јавна обвинителка, која ...

Судот го добил барањето на СЈО за „Тендери“

Репортер - 21.10.2016

Кривичниот суд во Скопје го добил предлогот со кој Специјалното јавно обвинителство (СЈО) бара на два јца осомничени во случајот „Тендери“ да им бидат одземени пасошите и секој вторник да се јавуваат во судот, информираат од оттаму за „Мета“.

Катица Јанева си го вработила и внукот во СЈО

Нетпрес - 21.10.2016

Внуци и внуки, осудувани лица и партиски кадри на СДСМ се дел од вработените во Специјалното јавно обвинителство, пишува „Курир“. Непотизам и непрофесионалност, еднострана политичка обоеност и пристрасност е она по што до сега е познато ова јавно ...

Да не се опструира СЈО, порача Амбасадата на Словачка

Репортер - 21.10.2016

Словачката амбасада ги повика државните институции и политичките партии да се придржуваат до Договорот од Пржино и да не ја опструираат работата на Специјалното јавно обвинителство. „Словачкото претседателство во Советот на ЕУ нема да ги коментира ...

Напукна пропагандното огледало – Власта се растрча да се брани

Репортер - 21.10.2016

Поинаквиот пристап на медиумите кон обвиненијата на СЈО, наближувањето на изборите, но и влегувањето на обвинителството во УБК донесоа поинаква стратегија на ВМРО-ДПМНЕ, оценуваат аналитичарите, пишува Радио Слободна Европа .

Фалењето на СЈО и работењето на Катица е најдобрата гаранција за сигурно работно место

Нетпрес - 21.10.2016

Новинарот Васко Ефтов, реагираше на последните вработување во Специјалното јавно обвинителство. Медиумите деновиве пишуваат за вработувањата како награда за бранење на ставови на СЈО, како и непотизам во ова јавно обвинителство.

ВАСКО ЕФТОВ: Нека ме поканат и мене во „Телма“ и во „24 вести“ за да го пофалам СЈО и да ја вработи жена ми

Телеграф - 21.10.2016

Еве, може да ме покани колешката која во новата сезона од четири емисии две посвети на СЈО или другата колешка кога ги пишува оние убави колумни за ликот и делото на Кате Национале Новинарот Васко Ефтов реагираше на последните вработувања во ...

Специјална бургија

Курир - 21.10.2016

Kојзнае, можеби и прекарот Бургија ја одиграл главната ролја во случајот кога лицето Борче Трајковски, поранешен бизнисмен, доставувач на разновидни нешта на разни адреси, осуденик за измама, актуелен колумнист во опозицискиот печат, протестант од ...

Катица Јанева си го вработила и внукот од сестра во СЈО

Курир - 21.10.2016

Внуци и внуки, осудувани лица и партиски кадри на СДСМ се дел од вработените во Специјалното јавно обвинителство. Непотизам и непрофесионалност, еднострана политичка обоеност и пристрасност е она по што до сега е познато ова јавно обвинителство.

ТХП: СЈО да ги обелодени сите криминали и злосторства

А1 On - 21.10.2016

„Будно и внимателно ги следиме последните случувања околу работата на Специјалното Јавно Обвинителство. Како партија сметаме дека државата поминува низ доста чувствителен период, во кој сите релевантни страни треба да покажат интерес и волја за ...

Павле Богоeвски: Генезата на еден тепач

+инфо - 21.10.2016

Овој инцидент не е класично криминален, но не е ниту малку случаен. Граѓанскиот активист Павле Богоевски пишува за тоa дека нападот на новинарот на Телма пред Министертсвото за внатрешни работи во никој случај не е случаен.

Напукна пропагандното огледало – власта се растрча да се брани

Р.С.Европа - 21.10.2016

Поинаквиот пристап на медиумите кон обвиненијата на СЈО, наближувањето на изборите, но и влегувањето на обвинителството во УБК донесоа поинаква стратегија на ВМРО-ДПМНЕ, оценуваат аналитичарите.

НЕШТО СЕ МАТИ – Судијата НЕ ИСПРАТИЛ покана за распит до Јанакиески и Канчевска-Милевска

Репортер - 21.10.2016

Неизвесно останува дали денеска ќе се одржи распитот на двајца од осомничените во случајот „Тендери“, за кои Специјалното јавно обвинителство уште вчера побарало од Кривичниот суд да им бидат одземени пасошите и секој ден да се јавуваат пред ...

Гаранторите на Договорот реагираат: СЈО треба да работи непречено

Нова ТВ - 21.10.2016

Гаранторите на Пржинскиот договор, и меѓународната заедница реагираат по последните случувања во кои СЈО се соочува со препреки од страна на Тајната полиција и покрај тоа што влезе со судски налог.

Ефтов: Нека ме поканат и мене во Телма и 24, за да ги пофалам СЈО и да ја вработат жена ми

Курир - 21.10.2016

Новинарот Васко Ефтов, реагираше на последните вработување во Специјалното јавно обвинителство. Медиумите деновиве пишуваат за вработувањата како награда за бранење на ставови на СЈО, како и непотизам во ова јавно обвинителство.

И се спрема судска покана – Министерката Милевска денеска ја немаше во суд

Репортер - 21.10.2016

Министерката Елизабета Канческа Милевска денеска не се појави во Кривичниот суд пред судија од претходна постапка. Додека таа беше на планирани активности во околината на Скопје, во судот се подготвува покана која треба да ја добие и потоа да дојде ...

Канческа Милевска не се појави во Кривичниот суд

+инфо - 21.10.2016

Судијата од претходна постапка по разгледување на предметот Тендери треба да одлучи дали ќе и го одземе пасошот. Министерката за култура Елизабета Канческа Милевска денеска не се појави во Кривичниот суд пред судија од претходна постапка.

УБК како Монти Пајтон

Репортер - 21.10.2016

Се молат лицата Мартин Протуѓер и Гордана Јанкулоска итно да се вратат на работа во агит-пропот на МВРО-ВМРО! Оти, вака, со актуелниот дует чувари на македонската безбедносна стабилност, Оливер Андонов и Митко Чавков на браникот на мафијата, ни ...

СЈО молчи за вработувањата на членови на СДСМ, плус нивните деца, внуци и роднини, како и лица со криминални досиеја

Сител - 21.10.2016

Специјалното јавно обвинителство официјално ја започна предизборната кампања на СДСМ, вака аналитичарот Александар Пандов ги толкува интензивните активности на Катица Јанева и нејзините обвинители.

Трајанов: СЈО веќе има докази кој навистина прислушувал

Нова ТВ - 21.10.2016

Лидерот на ДС Павле Трајанов во интервју за НОВА: Објаснува зошто навистина влегло СЈО во УБК, дали таа опрема чува тајни од минатото, траги за незаконското прислушување, дали може Чавков и Андонов да го спречат работењето на СЈО, и кои се идните ...

Јанева: Новата влада да ги донесе законите за СЈО

Репортер - 21.10.2016

Барањата за Законот за заштита на сведоци и продолжување на мандатот на СЈО по изборите и по формирањето на новата Влада, одново ќе ги поднесам– најави специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, во вечерашното интервју на Телма.

Коментар: внуци, осуденици, партиски кадри на СДСМ - критериумите за вработување во СЈО

Алфа - 21.10.2016

Нови вработувања во тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева. Откако вчера на прес-конференција од обвинителството потврдија дека во нивниот тим е вработен Борче Трајковски, познат како Боки Бургија близок до СДСМ и остар критичар на власта, ...

Нетранспарентни вработувања во СЈО: Фалењето на Катица – гаранција за сигурно работно место

Нетпрес - 21.10.2016

Не стивнуваат реакциите во јавноста за последните вработувања во Специјалното јавно обвинителство. Универзитетски професори, аналитичари, новинари, негодуваат околу, како што велат, партиските и вработувањата на принцип на непотизам во ...

Јанева призна: Има роднински врски во нашето обвинителство

Пулс24 - 21.10.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во вечерашното гостување во емисијата Топ Тема на Телма телевизија го потцени македонскиот народ и фелата од каде доаѓа и самата. Таа призна дека во СЈО постојат роднински врски што е вистински срам.

Да не се опструира СЈО, порача Амбасадата на Словачка

Либертас - 21.10.2016

Словачката амбасада ги повика државните институции и политичките партии да се придржуваат до Договорот од Пржино и да не ја опструираат работата на Специјалното јавно обвинителство. „Словачкото претседателство во Советот на ЕУ нема да ги коментира ...

Јанева гордо потврди дека работи противзаконски: Да, го вработив внук ми, но тоа не е непотизам (Видео)

Република - 21.10.2016

Во вечерашното гостување во емисијата Топ Тема на Телма, специјалната обвинителка Катица Јанева го потцени македонскиот народ и фелата од каде доаѓа и самата. Таа призна дека во СЈО постојат роднински врски што е вистински срам.

(ВИДЕО) Јанева: Истражителот, кој беше приведен, се враќа во просториите на СЈО

Локално - 21.10.2016

Истражителот кој беше приведен во полициската станица Беко се враќа во просториита СЈО. Ова го изјави пред новинарите специјалната обвинителка Катица Јанева. Станува збор истражител кој бил на задача за да обезбеди лице барано во одредена истрага.

Судот го добил барањето на СЈО за „Тендери“, неизвесно е дали денеска ќе има распит

Локално - 21.10.2016

Кривичниот суд во Скопје го добил предлогот со кој Специјалното јавно обвинителство (СЈО) бара на двајца осомничени во случајот „Тендери“ да им бидат одземени пасошите и секој вторник да се јавуваат во судот, информираат од оттаму за „Мета“.

Странците едногласно предупредуваат: Не застанувајте на патот на СЈО

Бриф - 21.10.2016

Меѓународната заедница, која посредуваше во постигнување на Договорот од Пржино, по опструкциите на кои наиде истрагата на СЈО во УБК, посочија дека Катица Јанева треба да ја има поддршката на сите институции при спроведувањето целосни и независни ...

Судот тактизира со распитот на осомничените во „Тендери“

Локално - 21.10.2016

Неизвесно останува дали денеска ќе се одржи распитот на двајца од осомничените во случајот „Тендери“, за кои Специјалното јавно обвинителство уште вчера побарало од Кривичниот суд да им бидат одземени пасошите и секој ден да се јавуваат пред ...

Странците едногласно предупредуваат: Не застанувајте на патот на СЈО

Мета - 21.10.2016

Меѓународната заедница, која посредуваше во постигнување на Договорот од Пржино, по опструкциите на кои наиде истрагата на СЈО во УБК, посочија дека Катица Јанева треба да ја има поддршката на сите институции при спроведувањето целосни и независни ...

Неселективно да се спроведе Договорот од Пржино, порача Амбасадата на Словачка

Мета - 21.10.2016

Словачката амбасада ги повика државните институции и политичките партии да се придржуваат до Договорот од Пржино и да не ја опструираат работата на Специјалното јавно обвинителство. „Словачкото претседателство во Советот на ЕУ нема да ги коментира ...

Мета: Судот тактизира – не е испратена покана за распит до Јанакиески и Канчевска-Милевска

Либертас - 21.10.2016

Неизвесно останува дали денеска ќе се одржи распитот на двајца од осомничените во случајот „Тендери“, за кои Специјалното јавно обвинителство уште вчера побарало од Кривичниот суд да им бидат одземени пасошите и секој ден да се јавуваат пред ...

Судот го добил барањето на СЈО за „Тендери“, неизвесно е дали денеска ќе има распит

Мета - 21.10.2016

Кривичниот суд во Скопје го добил предлогот со кој Специјалното јавно обвинителство (СЈО) бара на двајца осомничени во случајот „Тендери“ да им бидат одземени пасошите и секој вторник да се јавуваат во судот, информираат од оттаму за „Мета“.

Ефтов: Нека ме поканат и мене да ги пофалам СЈО, па да ја вработат жена ми

Република - 21.10.2016

Медиумите деновиве пишуваат за вработувањата како награда за бранење на ставови на СЈО, како и непотизам во ова јавно обвинителство. На ова реагираше новинарот Васко Ефтов, кој на својот Фејсбук статус напиша: -Бидејќи е сопругата Соња невработена ...

Ефтов: Нека ме поканат и мене во Телма, за да ги пофалам СЈО и да ја вработат жена ми

Пулс24 - 21.10.2016

Новинарот Васко Ефтов, реагираше на последните вработување во Специјалното јавно обвинителство Медиумите деновиве пишуваат за вработувањата како награда за бранење на ставови на СЈО, како и непотизам во ова јавно обвинителство.

Јанева изненади: решен случајот „Т’Глобал“ од проектот на Заев „Струмица 2008“

Република - 21.10.2016

По директните шамар-пораки упатени лично од еврокомесарот Јоханес Хан, кој само ги пренесе ставовите на официјален Брисел, Катица Јанева доживеа невидена трансформација, пишува „А1 оф!“. Последните информации од порталот, кој се повикува на портирот ...

Гарет: За СЈО се согласија четирите лидери на партиите, никој не треба да застане на нивниот пат

Тера - 21.10.2016

Никој не треба да застане на патот на оваа важна работа затоа што, сè додека овие тврдења не се истражат соодветно, нема да биде одржливо решавањето на политичката криза, напиша вечерва британскиот амбасадор во Македонија на својот фејсбук профил за ...

Судот тактизира со распитот на осомничените во „Тендери“

Мета - 21.10.2016

Неизвесно останува дали денеска ќе се одржи распитот на двајца од осомничените во случајот „Тендери“, за кои Специјалното јавно обвинителство уште вчера побарало од Кривичниот суд да им бидат одземени пасошите и секој ден да се јавуваат пред ...

Судот го добил барањето на СЈО за „Тендери“, неизвесно е дали денеска ќе има распит

Либертас - 21.10.2016

Кривичниот суд во Скопје го добил предлогот со кој Специјалното јавно обвинителство (СЈО) бара на два јца осомничени во случајот „Тендери“ да им бидат одземени пасошите и секој вторник да се јавуваат во судот, информираат од оттаму за „Мета“.

Ќерки, внуци, криминалци: Во СЈО семејна атмосфера како на слава – сите се свои

Република - 21.10.2016

Внуци и внуки, осудувани лица и партиски кадри на СДСМ се дел од вработените во Специјалното јавно обвинителство. Непотизам и непрофесионалност, еднострана политичка обоеност и пристрасност е она по што до сега е познато ова јавно обвинителство.

Генезата на еден тепач

Либертас - 21.10.2016

Вчера, околу 21:20ч, новинарот Павле Беловски од Телма беше нападнат со боксови и клоци пред МВР додека се подготвуваше за линк во живо во вестите во врска со претресот на СЈО. Наводно, напаѓачот е Коста Попризов.

Канческа Милевска денеска не се појави во Кривичниот суд на распит

Либертас - 21.10.2016

Министерката Елизабета Канческа Милевска денеска не се појави во Кривичниот суд пред судија од претходна постапка. Додека таа беше на планирани активности во околината на Скопје, во судот се подготвува покана која треба да ја добие и потоа да дојде ...

Судот го добил барањето на СЈО за „Тендери“

Бриф - 21.10.2016

Кривичниот суд во Скопје го добил предлогот со кој Специјалното јавно обвинителство (СЈО) бара на двајца осомничени во случајот „Тендери“ да им бидат одземени пасошите и секој вторник да се јавуваат во судот, информираат од оттаму за „Мета“.

Канческа Милевска денеска не се појави во Кривичниот суд на распит

Бриф - 21.10.2016

Министерката Елизабета Канческа Милевска денеска не се појави во Кривичниот суд пред судија од претходна постапка. Додека таа беше на планирани активности во околината на Скопје, во судот се подготвува покана која треба да ја добие и потоа да дојде ...

Внукот од сестра на Катица Јанева вработен во СЈО

Пулс24 - 21.10.2016

Внуци и внуки, осудувани лица и партиски кадри на СДСМ се дел од вработените во Специјалното јавно обвинителство. Непотизам и непрофесионалност, еднострана политичка обоеност и пристрасност е она по што до сега е познато ова јавно обвинителство.

УБК како Монти Пајтон

Либертас - 21.10.2016

Се молат лицата Мартин Протуѓер и Гордана Јанкулоска итно да се вратат на работа во агит-пропот на МВРО-ВМРО! Оти, вака, со актуелниот дует чувари на македонската безбедносна стабилност, Оливер Андонов и Митко Чавков на браникот на мафијата, ни ...

Странците едногласно предупредуваат: Не застанувајте на патот на СЈО

Локално - 21.10.2016

Меѓународната заедница, која посредуваше во постигнување на Договорот од Пржино, по опструкциите на кои наиде истрагата на СЈО во УБК, посочија дека Катица Јанева треба да ја има поддршката на сите институции при спроведувањето целосни и независни ...

(ВИДЕО) Експертите за СЈО

Локално - 21.10.2016

Истрагите на СЈО се потребни особено предизборно за разоткривање на криминалот, но тие се одвиваат бавно оценува дел од експертската јавност, информира 24Вести . Велат опструкциите кои ги има СЈО од страна на другите институции само дополнително ...

Неселективно да се спроведе Договорот од Пржино, порача Амбасадата на Словачка

Локално - 21.10.2016

Словачката амбасада ги повика државните институции и политичките партии да се придржуваат до Договорот од Пржино и да не ја опструираат работата на Специјалното јавно обвинителство. „Словачкото претседателство во Советот на ЕУ нема да ги коментира ...

Странците едногласно предупредуваат: Не застанувајте на патот на СЈО

еМагазин - 21.10.2016

Меѓународната заедница, која посредуваше во постигнување на Договорот од Пржино, по опструкциите на кои наиде истрагата на СЈО во УБК, посочија дека Катица Јанева треба да ја има поддршката на сите институции при спроведувањето целосни и независни ...

Катица Јанева до министерката Канческа Милеска: Нека ги донесе сите докази во СЈО во врска со предметот Тендери

Локално - 21.10.2016

„Министерката Елизабета Канческа Милеска смоиницијативно нека ги донесе сите докази во СЈО врска со предметот на Тендери„ посочи Јанева вечерва во емсијата Топ тема на Телма. Јанева додаде дека Министерката не треба да каже -„ дали ние за три дена ...

Партиите застанаа зад СЈО – поддршка за последните постапки на обвинителството

ТВ21 - 20.10.2016

Пратеникот на ДУИ, Рафис Алити вели дека ги поддржуваат последните активности на Специјалното јавно обвинителство. Алити вели дека многу случаи кои произлегуваат од прислушуваните материјали допрва мора да се решат.

САД И ЕУ по стоти пат повикаа да не се попречува СЈО, оти е клучно за излез од кризата

Сакам да кажам - 20.10.2016

Амбасадата на САД и Постојаната мисија на ЕУ во Македонија вечерва по којзнае кој пат предупредија дека на СЈО мора да и се овозможи непречена истрага затоа што утврдувањето на прашањето кој прислушувал и дали е точно тоа што се слуша во истечените ...

Рафис Алити: Ги поддржуваме последните активности на СЈО

Фокус - 20.10.2016

Пратеникот на ДУИ, Рафис Алити, во изјава за ТВ 21 рече дека ги поддржуваат последните активности на Специјалното јавно обвинителство и дека многу случаи кои произлегуваат од прислушуваните материјали допрва мора да се решат.

Американска амбасада: Владините институции треба да соработуваат со СЈО

Фокус - 20.10.2016

Американската амбасада во земјава апелира да се почитуваат законите и сите да соработуваат со Специјалното обвинителство при неговите истраги. Како што велат од Амбасадата за НОВА , СЈО мора да има можност да спроведе длабока истрага за да се стави ...

Катица Јанева најави дека во 1 по полноќ ќе дава изјава пред мвр

Сакам да кажам - 20.10.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во 1 часот по полноќ ќе дава изјава пред Министерството за внатрешни работи, објави СЈО на својот Фејсбук профил. Претходно Специјалното јавно обвинителство објави дека директорот на Управата за јавна ...

Прес конференција на СЈО во 12 часот, во живо на 24 Вести

24 Вести - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство за денеска во 12 часот закажа прес конференција на која ќе бидат презентирани две нови истраги. Детали за предметите не соопштуваат, но според извори на 24 Вести и двете истраги се поврзани со финансиски криминал.

СЈО денеска ќе информира за две нови истраги

Канал5 - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска ќе одржи прес конференција. Како што е најавено,во обвинителството ќе бидат обелоденети две нови истраги. Вчера истражители на специјалното јавно обвинителство влегоа во управата за безбедност и ...

Денеска СЈО ќе обелодени две нови истраги

ТВ21 - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска во 11 часот ќе одржи прес конференција на која ќе обеледони уште две истраги. Според информациите на некои медиуми, најверојатно тимот на Јанева ќе ги обелодени сомневањата за криминални активности поврзани ...

Прес- конференцијата на СЈО се поместува за во 12 часот

Фокус - 20.10.2016

Од Специјалното јавно обвинителство информираат дека закажаната прес конференција за денеска се поместува за еден час, односно ќе се одржи во 12 часот во просториите на обвинителството. На прес конференцијата се очекува обвинителите на СЈО да ...

Јанакиески: СЈО не спроведува правда туку хајка

Вест - 20.10.2016

Одлуката на Уставниот суд за укинување на Урбанистичкиот план претставува основа за раскинување на договорот, а не пропустите во работата на комисијата, од причина што укинатиот Урбанистичкиот план претставува суштински елемент на договорот, тврди ...

Меѓународниот фактор бара СЈО да не биде попречувано во УБК

Телма - 20.10.2016

Специјалната обвинителка мора да може да спроведе целосна, независна истрага, без одлагања или опструкции. Владините институции и политичките партии треба да соработуваат во овие процеси. Според Договорот од Пржино, утврдувањто на одговорност за ...

Коцијанчич: Сите институции да ја поддржат работата на СЈО без никакви опструкции!

Репортер - 20.10.2016

Европската Унија ги охрабрува сите институции во земјава да дејствуваат во рамките на обврските од Договорот од Пржино и да ја поддржат работата на Специјалното јавно обвинителство без никакви опструкции, вели за „ Мета “ портпаролката на Евроската ...

Јанакиески: Опозициските портали го прераскажаа целиот прес на СЈО

Press24 - 20.10.2016

СЈО работи во интерес на СДСМ, а доказ за тоа е што вчера на еден опозициски портал беше прераскажан целиот прес на СЈО, смета поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески. -Јасно е дека се работи за политички ПР и политичка хајка.

СЈО напладне ќе изнесе детали за две нови истраги

Репортер - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска ќе отвори две нови истраги. Деталите за истрагите обвинителите на СЈО ќе ги објават во 12 часот (наместо претходно најавениот термин, еден час порано) на прес-конференција во просториите на обвинителството.

СЈО постапува потполно во согласност со одредбите на законот

Репортер - 20.10.2016

Да нема дилеми. СЈО си постапува сосема во согласност со одредбите на Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите.

Борче Трајковски врши технички и помошни работи во СЈО

Стандард - 20.10.2016

Борче Трајковски, познат во јавноста, како колумнист под псевдонимот Боки Бургија, е вработен во СЈО како лице кое врши технички и помошни работи, одговори денеска на новинарско прашање обвинителката Ленче Ристовска од СЈО.

Боки Бургија врши помошни и технички работи во СЈО

Репортер - 20.10.2016

Борче Трајковски, познат во јавноста како Боки Бургија, е вработен во СЈО како лице кое врши технички и помошни работи, одговори денеска на новинарско прашање обвинителката Ленче Ристовска од СЈО.

РАБОТНА ПОСЕТА: Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи Андонов во СВР-Тетово

Телеграф - 20.10.2016

Според Андонов, посетата е планска и, како што рече, не требало да се откажува и покрај синоќешните случувања во Министерството за внатрешни работи Дополнителниот заменик-министер Оливер Андонов денеска го посети Секторот за внатрешни работи - ...

Јанакиески – Не сум виновен, СЈО води хајка против ВМРО-ДПМНЕ

Репортер - 20.10.2016

Целокупната постапка при продажба на земјиштето за изградба на Сончев град во Сопиште е спроведена согласно законот, реагира поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески во писмено соопштение.

Јанакиески: Не сум виновен, СЈО работи против ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - 20.10.2016

видеото е во сопственост на порталот А1Он Според екс-министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, прес-конференцијата на Специјалното обвинителство било без. – Без никакви, ама баш никакви основи, ниту презентирани документи, вели Јанакиески.

Јанакиески на Сител: Очекуваме уште многу вакви случаи без никакви докази

Press24 - 20.10.2016

СДСМ и СЈО и во иднина очекуваме да продолжат со оваа хајка на членовите на ВМРО-ДПМНЕ. Во однос на темата на денешната прес конференција на СЈО сакам да истакнам неколку аргументи кои беа презентирани од СЈО, а воопшто не се вистинити.

(ВИДЕО) Јанакиески: СЈО води хајка против ВМРО-ДПМНЕ, ама ќе победиме на 11 декември

Репортер - 20.10.2016

Прес-конференцијата на СЈО беше без никакви аргументи. Без никакви, ама баш никакви основи, ниту презентирани документи“, изјави денеска поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески.

Јанакиески: Договорот за Сончев град беше раскинат поради грешка во постапката од Општина Сопиште

Радио МОФ - 20.10.2016

„Прес-конференцијата на СЈО беше без никакви аргументи. Без никакви, ама баш никакви основи, ниту презентирани документи“, изјави денеска поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, пренесе „ Мета “.

Делегација на ЕУ: СЈО да не се опструира

+инфо - 20.10.2016

Делегацијата на Европската Унија во Македонија ги повика сите страни да се придржуваат до договореното и да не вршат опструкции на работата на СЈО. Делегацијата на Европската Унија во Македонија ги повика сите страни да се придржуваат до ...

Јанева ќе даде изјава пред МВР во 1 по полноќ

Репортер - 20.10.2016

Во 01:00 часот Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе даде изјава пред Министерството за внатрешни работи“, известија предмалку од СЈО на својата Фејсбук ...

СЈО денеска објавува две нови истраги, Андонов со контра прес

Репортер - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска во 11 часот на прес конференција ќе објави две нови истраги. Прес конференцијата беше најавена пред два дена. Од вчера специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и неколку обвинители се во просториите на ...

СЈО денеска ќе презентира две нови истраги

Р.С.Европа - 20.10.2016

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите ќе одржи прес конференција. На неа, како што е најавено, ќе бидат презентирани две нови истраги.

СЈО на прес ќе обелодени истраги за „Скопје 2014“ и Сончев град

А1 On - 20.10.2016

СЈО денеска на прес конференција ќе објави две истраги, едната за дел од капиталните објекти на контроверзниот проект Скопје 2014-та, втората за населбата Сончев град кај Сопиште. И двете истраги, како што објавија дел од медиумите, ја продолжуваат ...

СЈО со народни пари плаќа активисти кои одработуваат за СДСМ

Нетпрес - 20.10.2016

Со ангажирањето на Борче Трајковски во СЈО, станува јасно дека мегафоните и „експертите“ на Јанева, кои во секоја прилика се наоѓаа „засегнати“ да коментираат текстови што се однесуваат на СЈО и безрезервно да ја бранат Јанева, се во корелација со ...

Делегација на ЕУ: СЈО да не се опструира, а сите страни да се придржуваат до договореното

Репортер - 20.10.2016

Делегацијата на Европската Унија во Македонија ги повика сите страни да се придржуваат до договореното и да не вршат опструкции на работата на Специјалното јавно обвинителство. „Не можеме да коментираме за тековни истраги, но, потсетуваме дека сите ...

Јанакиески: СЈО во соработка со СДСМ е во предизборна хајка против ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 20.10.2016

На денешната прес конференција на СЈО е без никакви аргументи, без никакви ама баш никакви основи, ниту презентирани аргументи. Нивната цел во соработка со СДСМ, е да влијаат на изборите но граѓаните на Република Македонија тоа ќе го препознаат и ќе ...

Пресот на СЈО презакажан за во 12 часот

+инфо - 20.10.2016

Прес конференцијата на СЈО која беше закажана во 11:00 часот се поместува за во 12:00 часот, соопшти СЈО. Прес конференцијата на СЈО која беше закажана во 11:00 часот се поместува за во 12:00 часот, соопшти СЈО.

Гарет: За СЈО се согласија четирите лидери на партиите, никој не треба да застане на нивниот пат

МКД - 20.10.2016

Никој не треба да застане на патот на оваа важна работа затоа што, сè додека овие тврдења не се истражат соодветно, нема да биде одржливо решавањето на политичката криза, напиша вечерва британскиот амбасадор во Македонија на својот фејсбук профил за ...

СЈО денеска објавува две нови истраги, Андонов со контра прес

Нова ТВ - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска во 11 часот на прес конференција ќе објави две нови истраги. Прес конференцијата беше најавена пред два дена. Од вчера специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и неколку обвинители се во просториите на ...

СЈО отвора две нови истражни постапки

МРТ - 20.10.2016

Неофицијално, станува збор за Скопје 2014-та и за неуспешниот израелски проект „Сончев град“. Две нови истражни постапки треба да обелодени денеска Специјалното јавно обвинителство. Неофицијално, станува збор за Скопје 2014-та и за неуспешниот ...

Пресот на СЈО се поместува за 12 часот

Репортер - 20.10.2016

Ве исвестуваме дека пресот кој беше закажан денес во 11:00 часот се поместува во 12:00 часот – информираа од Специјалното јавно ...

Прес конференцијата на СЈО презакажана за 12 часот

Нова ТВ - 20.10.2016

Прес конференцијата на СЈО е презакажана за 12 часот. Прес конференцијата беше најавена пред два дена за 11 часот но утринава СЈО ја помести за еден час. Од вчера специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и неколку обвинители се во просториите на ...

СЈО го одложи пресот за 12 часот

Стандард - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство го презакажа пресот најавен денес за 11 часот и тој ќе се одржи еден час подоцна. СЈО за денеска најави дека ќе презентира две нови истраги. Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи, Оливер Андонов, вчера ...

Катица Јанева ќе ги објави двете нови истраги во 12 часот

МКД - 20.10.2016

Прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство што беше закажана за денеска во 11 часот ќе се одржи во 12 часот, соопшти СЈО. На закажаната прес-конференција, според најавите, ќе се презентираат две нови истраги, кои наводно се поврзани со ...

Пресот на СЈО во 12 часот

А1 On - 20.10.2016

Специјално јавно обвинителство извести дека пресот кој беше закажан за денес во 11:00 часот се поместува за во 12:00 часот. СЈО, според информациите ќе објави две истраги, едната за дел од капиталните објекти на контроверзниот проект Скопје 2014-та, ...

Следете го пресот на СЈО во живо

+инфо - 20.10.2016

Преносот го вршат 24 Вести и Нова ТВ. Следете ја прес конференцијата на СЈО во ...

СРАМОТА: Катица Јанева бега од новинарите и крие како се трошат парите на граѓаните

Press24 - 20.10.2016

Уште едно во серијата бегства на Катица Јанева и СЈО од граѓаните. Иако се должни да бидат отчетни и транспарентни, Катица Јанева и нејзините обвинители константно одбиваат да дадат одговори на прашањата на новинарите кои не се дел од оние кои ...

Боки Бургија врши технички и помошни работи во СЈО

+инфо - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на 1 октомври објавило оглас за 12 работни места. Борче Трајковски, познат во јавноста, како колумнист под псевдонимот Боки Бургија, е вработен во СЈО како лице кое врши технички и помошни работи, одговори ...

Ванковска: Наместо прераскажувања, редно е СЈО да презентира цврсти докази

Курир - 20.10.2016

Професорката Билјана Ванковска на својот Фејсбук профил реагираше на денешната прес конференција на СЈО. Професорката отвори неколку дилеми, за работата на ова јавно обвинителство како и низата нелогичности кои се поврзани со истото.

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Андонов во работна посета на СВР - Тетово

Сител - 20.10.2016

Дополнителниот заменик-министер Оливер Андонов денеска го посети Секторот за внатрешни работи Тетово каде оствари работна средба со началникот Неваир Шабани и другите ракводители во Секторот.

Канческа-Милевска со аргументи го демантира СЈО: Проектите се чисти како солза

Press24 - 20.10.2016

Министерката за култура, Елизабета Канлеска Милеска, на прес-конференција по пресот на СЈО истакна дека сите проекти во Министерството се правени според закон. Изјави дека се чисти како солза и се спроведувани на најуреден начн според законите и ги ...

Осудуваноста на Боки Бургија не е проблем за СЈО да го плаќа со парите на граѓаните

Курир - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на 1 октомври објавило оглас за 12 работни места, а се барале 37. Огласот бил објавен во „Утрински весник“ и во „Коха“. Добиле 41 пријава. – Лицето е примено како лице кое врши технички и помошни работи.

Непотизам и партизираност во СЈО- Јанева си го вработи и внукот од сестра (ФОТО)

Курир - 20.10.2016

Катица Јанева од неодамна во СЈО си го вработи својот внук од сестра Ѓорги Делиџаков од Гевгелија, студент по економски ...

НEПОТИЗАМ И ПАРТИЗИРАНОСТ ВО СЈО: Јанева си го вработила и внукот од сестра (ФОТО)

Телеграф - 20.10.2016

Непотизмот не е нешто ново за Јанева и за нејзиниот тим Катица Јанева од неодамна во СЈО си го вработи својот внук од сестра Ѓорги Делиџаков од Гевгелија, студент по економски науки. Непотизмот не е нешто ново за Јанева и за нејзиниот тим, особено ...

Јанакиески - Не сум виновен, СЈО води хајка против ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 20.10.2016

Целокупната постапка при продажба на земјиштето за изградба на Сончев град во Сопиште е спроведена согласно законот, реагира поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески во писмено соопштение.

Јанакиески: СЈО во соработка со СДСМ е во предизборна хајка против ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 20.10.2016

На денешната прес конференција на СЈО е без никакви аргументи, без никакви ама баш никакви основи, ниту презентирани аргументи. Нивната цел во соработка со СДСМ, е да влијаат на изборите но граѓаните на Република Македонија тоа ќе го препознаат и ќе ...

Јанакиевски: СДСМ и СЈО сакаат да влијаат на изборите, но граѓаните ќе ни дадат поддршка

Стандард - 20.10.2016

„Денешната прес конференција на СЈО е без никакви аргументи, без никакви, ама баш никакви основи ниту презентирани документи. Нивната цел е во соработка со СДСМ да влијаат на изборите, но граѓаните на РМ тоа ќе го препознаат и ќе дадат силна ...

Гарет: Никој не треба да застанува на патот на истрагите на СЈО

Репортер - 20.10.2016

Со коментар за последните случувања поврзани со судската наредба која ја обезбеди СЈО за одземање информации и докази од УБК, со коментар се јави и амбасадорот на Велика Британија во земјава, Чарлс Гарет.

Наместо да презентираат докази, СЈО прераскажуваат телефонски разговори и вработуваат осуденици

Нетпрес - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство на денешната прес-конференција потврди дека нови 37 лица биле вработени во оваа институција во септември годинава. Според информациите во медиумите станува збор за лица блиски до опозициската СДСМ, роднини на членови ...

САД: СЈО мора да биде ослободено од опструкции при истрагите

Нова ТВ - 20.10.2016

Американската амбасада во земјава апелира да се почитуваат законите и сите да соработуваат со Специјалното обвинителство при неговите истраги. Како што велат од Амбасадата за НОВА, СЈО мора да има можност да спроведе длабока истрага за да се стави ...

ЕУ предупредува: СЈО да не се опструира, сите да се придржуваат до договореното

Стандард - 20.10.2016

Делегацијата на Европската Унија во Македонија ги повика сите страни да се придржуваат до договореното и да не вршат опструкции на работата на Специјалното јавно обвинителство. „Не можеме да коментираме за тековни истраги, но, потсетуваме дека сите ...

Гарет: Никој не треба да застане на патот на СЈО

+инфо - 20.10.2016

Британскиот амбасадор во Македонија на својот Фејсбук профил реагираше за случувањата на релација СЈО-УБК. Британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Герет на својот Фејсбук профил реагираше за случувањата на релација Специјално јавно обвинителство ...

Амбасадата на САД: На СЈО треба да му се овозможи целосна истрага без опструкции

МКД - 20.10.2016

На Специјалното обвинителство треба да му се овозможи да спроведува целосни и независни истраги, без доцнења или опструкции, велат од Американската амбасада во Скопје во врска со истрагата на СЈО во Управата за безбедност и контраразузнавање.

ЈАНАКИЕСКИ: Очекувам СЈО да биде поактивно со прес-конференции поради изборите

Телеграф - 20.10.2016

Тој смета дека специјалното јавно обвинителство ќе биде поактивно со прес-конференции во периодот што претстои, алудирајќи на тоа дека се работи за заеднички договор со СДСМ, со цел да се демотивираат членовите на СДСМ пред изборите „Специјалното ...

Јанакиески: СЈО ќе биде поактивно со прес-конференции во пресрет на изборите, за да им помогне на СДСМ

Нетпрес - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство цело време работи на конструирани случаи без да доставува материјални докази, истакна Миле Јанакиески, поранешен министер за транспорт и врски во вечерашното гостување на ТВ Нова.

Чарлс Гарет: Никој не треба да стои на патот на СЈО

Стандард - 20.10.2016

Како одговор на новинарски прашања за последните случуања, би рекол дека нема да коментирам специфични детали од истрагата. Но ќе нагласам колку е значајна работата на Специјалното обвинителство, објави на Фејсбук британскиот амбасадор во земјава, ...

Јанакиески: Очекувам СЈО да биде поактивно со прес-конференции поради изборите

Курир - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство цело време работи на конструирани случаи без да доставува материјални докази, истакна Миле Јанакиески, поранешен министер за транспорт и врски во вечерашното гостување в ТВ Нова.

Јанакиески: Опозициските портали го прераскажаа целиот прес на СЈО

Курир - 20.10.2016

СЈО работи во интерес на СДСМ, а доказ за тоа е што вчера на еден опозициски портал беше прераскажан целиот прес на СЈО, смета поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески. -Јасно е дека се работи за политички ПР и политичка хајка.

Јанакиески: Очекувам СЈО да биде поактивно со прес-конференции поради изборите

Press24 - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство цело време работи на конструирани случаи без да доставува материјални докази, истакна Миле Јанакиески, поранешен министер за транспорт и врски во вечерашното гостување в ТВ Нова.

Амбасадата на САД: Партиите и институциите да соработуваат, СЈО да работи без опструкции

Фактор - 20.10.2016

На Специјалната јавена обвинителка мора да и биде овозможено да спроведе целосна и независна истрага, без никакви опструкции, а државните институции и политичките партии треба да соработуваат, велат од амбасадата на Соединитетите Американски Држави ...

ПРЕС ВО 11: Кој ќе се најде во канџите на СЈО?

Фактор - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска во 11 часот ќе одржи прес-конференција на која ќе ја информира јавноста за две нови истраги. Двете истраги ја продолжуваат низата која носи оперативни имиња на случаи кои почнуваат на буквата Т.

СЈО напладне ќе изнесе детали за две нови истраги

Мета - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска ќе отвори две нови истраги. Деталите за истрагите обвинителите на СЈО ќе ги објават во 12 часот (наместо претходно најавениот термин, еден час порано) на прес-конференција во просториите на обвинителството.

Пресот на СЈО се поместува за 12 часот

Либертас - 20.10.2016

-Ве исвестуваме дека пресот кој беше закажан денес во 11:00 часот се поместува во 12:00 часот – информираа од Специјалното јавно ...

Андонов најавува нова прес-конференција во МВР во 15 часот

Локално - 20.10.2016

„Ова е една од моите редовни посети во секторите за внатрешни работи и денеска сум во СВР Тетово без разлика на вчерашните и денешните ад хок случувања што ги прави СЈО“, рече дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Оливер Андонов, при ...

Пресот на СЈО презакажан за во 12 часот

Бриф - 20.10.2016

Прес конференцијата на СЈО која беше закажана во 11:00 часот се поместува за во 12:00 часот, соопшти СЈО. Како што се пишуваше во медиумите деновиве, најверојатно тимот на Јанева ќе ги обелодени сомневањата за криминални активности поврзани со ...

Презакажан пресот на СЈО, детали за новите истраги во 12

Фактор - 20.10.2016

Прес-конфeрeнцијата на Специјалното јавно обвинителство која денеска требaше да се одржи во 11 часот, е презакажана за 12 часот. Од кабинетот на јавната обвинителка, Катица Јанева информираа дека пресот се презакажува.

Гарет: Со блокади на СЈО нема одржлива разрешница на политичката криза

Локално - 20.10.2016

Никој не треба да им застанува на патот на истрагите на Специјалното јавно обвинителство бидејќи во спротивно нема да има одржлива разрешница на политичката криза, вели амбасадорот на Велика Британија во земјава, Чарлс Гарет во својот коментар за ...

Ленче Ристоска открива за што е експерт Боки Бургија

Република - 20.10.2016

Oд неодамна на платниот список на Катица Јанева се наоѓа Борче Трајковски, во јавноста познат како Боки Бургија , дел од структурите на СДСМ. Со ова СЈО продолжува со груба предизборна партизација на обвинителството кое се плаќа со парите од ...

Циркусот „Медрано“ на Катица Јанева и нејзините кловнови

Вечер Прес - 20.10.2016

Воопшто не е случајно што Катица Јанева и нејзиниот циркуски тим составен од обвинители, а поддржан од криминалците на техничкиот министер Оливер Спасовски поставени на позиции во МВР, под директива на аболираниот Зоран Заев, го отвора случајот ...

Одложена прес коференцијата на СЈО

Канал 77 - 20.10.2016

Прес конференцијата на Специјалнотојавно обвинителство се одложува за еден час. Иако завчера оттаму соопштија дека настан ќе почне во 11 часот, истиот, според најновите најави, ќе почне точно напладне.

Амбасада на САД: На СЈО мора да му се овозможи да спроведе целосна истрага

Бриф - 20.10.2016

На Специјалната јавена обвинителка мора да и биде овозможено да спроведе целосна и независна истрага, без никакви опструкции, а државните институции и политичките партии треба да соработуваат, велат за „Мета“ од амбасадата на Соединитетите ...

СЈО постапува потполно во согласност со одредбите на законот

Либертас - 20.10.2016

Да нема дилеми. СЈО си постапува сосема во согласност со одредбите на Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите.

Кога ќе видиш дека СЈО иде со судски налог

Panika.be - 20.10.2016

Како правилно се реагира кога СЈО ќе ти дојде на врата со судски ...

СЈО и Андонов денеска си играат закажи – презакажи со прес-конференции

Мета - 20.10.2016

Дополнителниот заменик-министер за надворешни работи, Оливер Андонов, и Специјалното јавно обвинителство денеска „се бркаат“ со термини за прес-конференции. Пред два дена СЈО најави прес-конференција за денеска во 11 часот, на која треба да даде ...

ЗАКАЖИ-ПРЕЗАКАЖИ: СЈО и МВР „се бркаат“ со прес конференции

Фактор - 20.10.2016

МВР и СЈО денеска се бркаат со прес конференциите кои ги закажуваат и презакажуваат. Новинарските екипи во 11 часот беа извисени од заменик министерот за внатрешни работи Оливер Андонов кој заминал на службен пат во Тетово откаде што во после 12 ...

(ВИДЕО) ГЛЕДАЈТЕ ВО ЖИВО: СЈО со нови истраги

Фактор - 20.10.2016

Во секој момент се очекува да започне прес конференцијата на Специјалните јавни обвинителки која е закажана за во 12 часот. Во видеото подолу може да ја следите прес конференцијата на тимот на Катица Јанева која директно ја пренесува 24Вести.

Пресот на СЈО презакажан за во 12 часот

Локално - 20.10.2016

Прес конференцијата на СЈО која беше закажана во 11:00 часот се поместува за во 12:00 часот, соопшти СЈО. Како што се пишуваше во медиумите деновиве, најверојатно тимот на Јанева ќе ги обелодени сомневањата за криминални активности поврзани со ...

Гарет: Никој не треба да им застанува на патот на истрагите на Специјалното јавно обвинителство

Бриф - 20.10.2016

Никој не треба да им застанува на патот на истрагите на Специјалното јавно обвинителство бидејќи во спротивно нема да има одржлива разврска на политичката криза, вели амбасадорот на Велика Британија во земјава, Чарлс Гарет, во својот коментар за ...

Ванковска: Наместо прераскажувања, редно е СЈО да презентира цврсти докази

Пулс24 - 20.10.2016

Професорката Билјана Ванковска на својот Фејсбук профил реагираше на денешната прес конференција на СЈО. Професорката отвори неколку дилеми, за работата на ова јавно обвинителство како и низата нелогичности кои се поврзани со истото.

Андонов најавува нова прес-конференција во МВР во 15 часот

Мета - 20.10.2016

„Ова е една од моите редовни посети во секторите за внатрешни работи и денеска сум во СВР Тетово без разлика на вчерашните и денешните ад хок случувања што ги прави СЈО“, рече дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Оливер Андонов, при ...

Циркусот „Медрано“ на Катица Јанева и нејзините кловнови екскузивно за Денот на македонската револуционерна борба

Република - 20.10.2016

Воопшто не е случајно што Катица Јанева и нејзиниот циркуски тим составен од обвинители, а поддржан од криминалците на техничкиот министер Оливер Спасовски поставени на позиции во МВР, го отвора случајот „Тендери“ само три дена пред големиот државен ...

Оливер Андонов попладнево ќе одржи прес конференција во МВР

Канал 77 - 20.10.2016

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Оливер Андонов денеска на прес конференција ќе даде подетални информации за „ад хок случувања на СЈО“, чиј тим од вчера со две судски наредби е во просториите на УБК при МВР.

Гарет: Никој не треба да застанува на патот на истрагите на СЈО

Либертас - 20.10.2016

Со коментар за последните случувања поврзани со судската наредба која ја обезбеди СЈО за одземање информации и докази од УБК, со коментар се јави и амбасадорот на Велика Британија во земјава, Чарлс Гарет.

Коцијанчич: Сите институции да ја поддржат работата на СЈО без никакви опструкции!

Либертас - 20.10.2016

Европската Унија ги охрабрува сите институции во земјава да дејствуваат во рамките на обврските од Договорот од Пржино и да ја поддржат работата на Специјалното јавно обвинителство без никакви опструкции, вели за „ Мета “ портпаролката на Евроската ...

Осудуваноста на Боки Бургија не е проблем за СЈО да го плаќа со парите на граѓаните

Пулс24 - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на 1 октомври објавило оглас за 12 работни места, а се барале 37. Огласот бил објавен во „Утрински весник“ и во „Коха“. Добиле 41 пријава. – Лицето е примено како лице кое врши технички и помошни работи.

Коцијанчич: Поддршката и почитувањето на СЈО се обврска на сите институции

Локално - 20.10.2016

Европската Унија ги охрабрува сите институции во земјава да дејствуваат во рамките на обврските од Договорот од Пржино и да ја поддржат работата на Специјалното јавно обвинителство без никакви опструкции, вели за „Мета“ портпаролката на Европската ...

Јанакиески: Очекувам СЈО да биде поактивно со прес-конференции поради изборите

Република - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство цело време работи на конструирани случаи без да доставува материјални докази, истакна Миле Јанакиески, поранешен министер за транспорт и врски во вечерашното гостување в ТВ Нова.

Партизираност во СЈО - Јанева си го вработи и внукот од сестра

Пулс24 - 20.10.2016

Катица Јанева од неодамна во СЈО си го вработи својот внук од сестра Ѓорги Делиџаков од Гевгелија, студент по економски науки. Очигледно знаејќи каква ќе биде реакцијата на јавноста во врска со расипничкото трошење на народните пари од страна на ...

Ванковска за упадот во УБК: Дали Јанева се плаши дека Верушевски и неа ја прислушувал?

Република - 20.10.2016

Професорката Билјана Ванковска на својот Фејсбук профил реагираше на денешната прес конференција на СЈО. Професорката отвори неколку дилеми, за работата на ова јавно обвинителство како и низата нелогичности кои се поврзани со истото.

Пресот на СЈО презакажан за во 12 часот

Тера - 20.10.2016

Прес конференцијата на СЈО која беше закажана во 11:00 часот се поместува за во 12:00 часот, соопшти СЈО. Како што се пишуваше во медиумите деновиве, најверојатно тимот на Јанева ќе ги обелодени сомневањата за криминални активности поврзани со ...

СЈО потврди: Боки Бургија е вработен во СЈО

МК News - 20.10.2016

Борче Трајковски, познат во јавноста, како колумнист под псевдонимот Боки Бургија, е вработен во СЈО како лице кое врши технички и помошни работи, одговори денеска на новинарско прашање обвинителката Ленче Ристовска од СЈО.

Јанакиески: Целта на СЈО е во соработка со СДСМ да влијае на изборите

Мета - 20.10.2016

„Прес-конференцијата на СЈО беше без никакви аргументи. Без никакви, ама баш никакви основи, ниту презентирани документи“, изјави денеска поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески.

Јанакиевски: СЈО не спроведува правда, туку политичка хајка против ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 20.10.2016

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиевски денеска реагираше на пресот на СЈО со писмено соопштение во кое тврди дека целокупната постапка при продажба на земјиштето за изградба на Сончев град е спроведена согласно законските и ...

Јанакиески: СЈО и СДСМ водат предизборна хајка против ВМРО-ДПМНЕ

Пулс24 - 20.10.2016

На денешната прес конференција на СЈО е без никакви аргументи, без никакви ама баш никакви основи, ниту презентирани аргументи. Нивната цел во соработка со СДСМ, е да влијаат на изборите но граѓаните на Република Македонија тоа ќе го препознаат и ќе ...

Андонов: Институциите се подготвени за соработка со СЈО, но Јанева треба да знае што бара

Вечер Прес - 20.10.2016

Техничкиот заменик министер за внатрешни работи Оливер Андонов, на прес-конференција истакна дека актуелните настани од вчерашниот и денешниот ден ја манифестираат неспособноста на Специјалното јавно обвинителство, и нивниот обид да ја прикријат ...

СЈО е класична партиска организација на СДСМ: СДСМ најавува – СЈО извршува

Република - 20.10.2016

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски во синоќешното гостување во отвореното студио на ТВ Нова истакна дека Специјалното јавно обвинителство е класична партиска организација на СДСМ, од аспект на пристрасност, непрофесионалност, вработување на ...

Делегација на ЕУ: СЈО да не се опструира, а сите страни да се придржуваат до договореното

Мета - 20.10.2016

Делегацијата на Европската Унија во Македонија ги повика сите страни да се придржуваат до договореното и да не вршат опструкции на работата на Специјалното јавно обвинителство. „Не можеме да коментираме за тековни истраги, но, потсетуваме дека сите ...

Јанакиески: Опозициските портали го раскажаа целиот прес на СЈО

Пулс24 - 20.10.2016

СЈО работи во интерес на СДСМ, а доказ за тоа е што вчера на еден опозициски портал беше прераскажан целиот прес на СЈО, смета поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески. -Јасно е дека се работи за политички ПР и политичка хајка.

Мора да има “контра-конференција” во исто време!? СЈО и Андонов денеска со закажи – презакажи со прес-конференции

Локално - 20.10.2016

Дополнителниот заменик-министер за надворешни работи, Оливер Андонов, и Специјалното јавно обвинителство денеска „се бркаат“ со термини за прес-конференции. Во четврток со почеток во 11 часот прес конференција на #СЈО за две нови истраги.

Амбасада на САД: На СЈО мора да му се овозможи да спроведе целосна истрага

Мета - 20.10.2016

На Специјалната јавена обвинителка мора да и биде овозможено да спроведе целосна и независна истрага, без никакви опструкции, а државните институции и политичките партии треба да соработуваат, велат за „Мета“ од амбасадата на Соединитетите ...

Јанева ќе даде изјава пред МВР во 1 по полноќ

Либертас - 20.10.2016

Во 01:00 часот Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе даде изјава пред Министерството за внатрешни работи“, известија предмалку од СЈО на својата Фејсбук ...

(ВИДЕО) Јанакиески: СЈО води хајка против ВМРО-ДПМНЕ, ама ќе победиме на 11 декември

Либертас - 20.10.2016

„Прес-конференцијата на СЈО беше без никакви аргументи. Без никакви, ама баш никакви основи, ниту презентирани документи“, изјави денеска поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески.

Гарет: Со блокади на СЈО нема одржлива разврска на политичката криза

Мета - 20.10.2016

Никој не треба да им застанува на патот на истрагите на Специјалното јавно обвинителство бидејќи во спротивно нема да има одржлива разврска на политичката криза, вели амбасадорот на Велика Британија во земјава, Чарлс Гарет, во својот коментар за ...

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на СЈО – две нови истраги

Бриф - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство за денеска во 12 часот закажа прес конференција на која ќе бидат презентирани две нови истраги. 24Вести прави пренос на конференцијата на СЈО: Детали за предметите не соопштуваат, но според извори на 24 Вести и двете ...

СЈО напладне ќе изнесе детали за две нови истраги

Либертас - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска ќе отвори две нови истраги. Деталите за истрагите обвинителите на СЈО ќе ги објават во 12 часот (наместо претходно најавениот термин, еден час порано) на прес-конференција во просториите на обвинителството.

Јанакиески: СЈО во соработка со СДСМ е во предизборна хајка против ВМРО-ДПМНЕ

Република - 20.10.2016

На денешната прес конференција на СЈО е без никакви аргументи, без никакви ама баш никакви основи, ниту презентирани аргументи. Нивната цел во соработка со СДСМ, е да влијаат на изборите но граѓаните на Република Македонија тоа ќе го препознаат и ќе ...

Прв ТВ дуел на Катица Јанева со Јанакиевски и Канческа-Милеска

Фактор - 20.10.2016

ТВ Нова најави дека во вечерашното отворено студио ќе ги соочи специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Делегација на ЕУ: СЈО да не се опструира, а сите страни да се придржуваат до договореното

Локално - 20.10.2016

Делегацијата на Европската Унија во Македонија ги повика сите страни да се придржуваат до договореното и да не вршат опструкции на работата на Специјалното јавно обвинителство. „Не можеме да коментираме за тековни истраги, но, потсетуваме дека сите ...

Делегација на ЕУ: СЈО да не се опструира, а сите страни да се придржуваат до договореното

Либертас - 20.10.2016

Делегацијата на Европската Унија во Македонија ги повика сите страни да се придржуваат до договореното и да не вршат опструкции на работата на Специјалното јавно обвинителство. „Не можеме да коментираме за тековни истраги, но, потсетуваме дека сите ...

Британскиот амбасадор: Никој не смее да стои на патот на СЈО

Фактор - 20.10.2016

Британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет пред еден час ја искоментира актуелната ситуација со Специјалното јавно обвинителство и со опструкциите кои ги вршат од Управата за безбедност и контра разузнавање.

Коцијанчич: Поддршката и почитувањето на СЈО се обврска на сите институции

Мета - 20.10.2016

Европската Унија ги охрабрува сите институции во земјава да дејствуваат во рамките на обврските од Договорот од Пржино и да ја поддржат работата на Специјалното јавно обвинителство без никакви опструкции, вели за „Мета“ портпаролката на Евроската ...

Боки Бургија врши помошни и технички работи во СЈО

Либертас - 20.10.2016

Борче Трајковски, познат во јавноста како Боки Бургија, е вработен во СЈО како лице кое врши технички и помошни работи, одговори денеска на новинарско прашање обвинителката Ленче Ристовска од СЈО.

Амбасада на САД: На СЈО мора да му се овозможи да спроведе целосна истрага

Локално - 20.10.2016

На Специјалната јавена обвинителка мора да и биде овозможено да спроведе целосна и независна истрага, без никакви опструкции, а државните институции и политичките партии треба да соработуваат, велат за „Мета“ од амбасадата на Соединитетите ...

Јанакиески: СЈО во соработка со СДСМ е во предизборна хајка против ВМРО-ДПМНЕ

Lider - 20.10.2016

На денешната прес конференција на СЈО е без никакви аргументи, без никакви ама баш никакви основи, ниту презентирани аргументи. Нивната цел во соработка со СДСМ, е да влијаат на изборите но граѓаните на Република Македонија тоа ќе го препознаат и ќе ...

Мал прирачник за составување пратенички листи

Призма - 19.10.2016

Доаѓа дете од град на гости кај деда си во село и бидејќи е градски мангуп, решава да си го направи интересен здодевниот селски живот, па да си тера мајтап со својот селски предок. – Дедо, вие тука у село, немате као кај нас у град веце по дома, ...

Бети не му ги давала документите на СЈО

Сакам да кажам - 19.10.2016

Обвинители од Специјалното обвинителство со судска наредба во понеделникот влегле во Министерството за култура. Министерката за култура Елизабета Канчевска – Милевска била многу лута и викала на цел глас кога ги видела обвинителите, велат ...

Продолжува ли партизацијата на СЈО?

Канал5 - 19.10.2016

Како што објавуваат дел од интернет порталите од неодамна на платниот список на обвинителството на Катица Јанева е и Борче Трајковски, во јавноста познат како Боки Бургија. Имено, според информациите кои проструија во некои медиуми, станува збор за ...

Неофицијално, СЈО утре со истраги за „Скопје 2014“ и за Сончев град

Алсат-М - 19.10.2016

Главно осомничени во двете нови истраги кои утре ќе ги презентира Специјалното јавно обвинителство се еден сегашен и еден поранешен висок функционер, дознава АЛСАТ-М од неофицијални извори.

И Боки Бургија дел од тимот на СЈО?

Алфа - 19.10.2016

Ленче Ристовска задолжена за односи со јавноста во СЈО, во телефонски разговор ни рече дека ќе ја провери информацијата дали Трајковски е дел од нивниот тим, но доколку не ни одговори денеска, истото прашање да го поставиме Тимот на специјалната ...

Димовски: СЈО е класична партиска организација на СДСМ

Курир - 19.10.2016

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски во денешното гоствање во отвореното студио на ТВ Нова истакна дека Специјалното јавно обвинителство е класична партиска организација на СДСМ, од аспект на пристрасност, непрофесионалност, вработување на ...

Мал прирачник за составување пратенички листи

Репортер - 19.10.2016

Тројца пратеници од опозицијата, имено, не биле во салата кога се гласало за законите за СЈО. Неофицијално, тие сѐ уште ѝ се верни на каузата, го сфаќаат значењето на СЈО како такво во севкупната битка за демократија, слобода и пред сѐ правда, но ...

Продолжуваат скандалите во СЈО: Кадрите на СДСМ на платен список кај Јанева

Курир - 19.10.2016

СЈО продолжува со груба предизборна партизација на обвинителството кое се плаќа со парите од граѓаните. Како што дознава Press24 од неодамна на платниот список на Катица Јанева се наоѓа Борче Трајковски, во јавноста познат како Боки Бургија, дел од ...

Кадри на СДСМ на платен список кај Јанева

Нетпрес - 19.10.2016

СЈО продолжува со груба предизборна партизација на обвинителството кое се плаќа со парите од граѓаните. Како што дознава „Прес 24“ од неодамна на платниот список на Катица Јанева се наоѓа Борче Трајковски, во јавноста познат како Боки Бургија, дел ...

СЈО осомничи и актуелен министер за криминал во Скопје-2014 осомничен

Репортер - 19.10.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО), утре, на прес-конференција, ќе соопшти детали за два нови предмети за финансиски криминал каде меѓу осомничените е и актуелен министер во Владата на РМ.

Продолжуваат скандалите во СЈО: Кадрите на СДСМ на платен список кај Јанева

Сител - 19.10.2016

СЈО продолжува со груба предизборна партизација на обвинителството кое се плаќа со парите од граѓаните. Како што дознава Press24 од неодамна на платниот список на Катица Јанева се наоѓа Борче Трајковски, во јавноста познат како Боки Бургија, дел од ...

Канчевска Милевска во паника – Им се дерела на обвинителите од СЈО и не им ги давала документите

Репортер - 19.10.2016

Оввинители од Специјалното обвинителство со судска наредба во понеделникот влегле во Министерството за култура. Министерката за култура Елизабета Канчевска – Милевска била многу лута и викала на цел глас кога ги видела обвинителите, велат ...

ДИМОВСКИ: СЈО е класична партиска организација на СДСМ

Телеграф - 19.10.2016

Два дена по прес конференцијата на Петре Шилегов, опозициските портали објавуваа дека има објект што се испитува, понатаму очекуваме дека СЈО ќе започне предистражна постапка, и тоа случајно се случува непосредно пред 23 октомври, денот на ВМРО.

СЈО откри криминал во "Скопје 2014“

Глас на Америка - 19.10.2016

Според неофицијални информации, меѓу осомничените во овој предмет, според неофицијални информации, е актуелен министер во Владата Скопје - Специјалното јавно обвинителство (СЈО), утре, на прес-конференција, ќе соопшти детали за два нови предмети за ...

Продолжува партизацијата на СЈО - кадрите на СДСМ на платен список кај Јанева

Press24 - 19.10.2016

СЈО продолжува со груба предизборна партизација на обвинителството кое се плаќа со парите од граѓаните. Како што дознава Press24 од неодамна на платниот список на Катица Јанева се наоѓа Борче Трајковски, во јавноста познат како Боки Бургија, дел од ...

Димовски: И најголемите поддржувачи на СДСМ се свесни дека СЈО одработува за СДСМ

Нетпрес - 19.10.2016

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски во денешното гоствање во отвореното студио на ТВ Нова истакна дека Специјалното јавно обвинителство е класична партиска организација на СДСМ, од аспект на пристрасност, непрофесионалност, вработување на ...

Илија Димовски: СЈО е класична партиска организација на СДСМ

Стандард - 19.10.2016

Специјалното јавно обвинителство е класична партиска организација на СДСМ, од аспект на пристрасност, непрофесионалност, вработување на кадри поврзани со СДСМ и спроведување на постапките како што налага СДСМ, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ во ...

Изборна злоупотреба на СЈО

Курир - 19.10.2016

Специјалното јавно обвинителство пред изборите целосно се става во функција на СДСМ. Па, така обвинителството ги спроведува доделените насоки за делување до изборите. Покрај тоа СЈО служи како партиски центар за вработување на кадри и поддржувачи на ...

Молк во СЈО за вработувањата на партиски кадри во обвинителството

Сител - 19.10.2016

Молк во Специјалното обвинителство откако дел од медиумите објавија дека Катица Јанева вработува партиски кадри на СДСМ. Според објавени информации, Борче Трајковски, викан Боки Бургија се наоѓа на платниот список на Јанева.

Специјалното јавно обвинителство пред изборите целосно се става во функција на СДСМ

Пулс24 - 19.10.2016

Специјалното јавно обвинителство пред изборите целосно се става во функција на СДСМ. Па, така обвинителството ги спроведува доделените насоки за делување до изборите. Покрај тоа СЈО служи како партиски центар за вработување на кадри и поддржувачи на ...

СЈО отвора два нови случаја

Локално - 19.10.2016

Од Специјалното јавно обвинителство на Катица Јанева денеска најава за отворање на два нови случаја врз основа на прислушуваните и обработени материјали од така наречените „боби на Заев“. Од СЈО до медиумите упатија покана за прес конференција и ...

Гласот на Америка: За криминалите во Скопје-2014, СЈО денеска ќе осомничи еден актуелен министер

Локално - 19.10.2016

Прес конференцијата на СЈО е закажана за 11 часот во седиштетто на специјалното обвинителство Специјалното јавно обвинителство (СЈО), денеска, на прес-конференција, ќе соопшти детали за два нови предмети за финансиски криминал каде меѓу осомничените ...

Канчевска – Милевска не ги давала документите на СЈО – викала на цел глас и поставувала услови

Локално - 19.10.2016

Обвинители од Специјалното обвинителство со судска наредба во понеделникот влегле во Министерството за култура. Министерката за култура Елизабета Канчевска – Милевска била многу лута и викала на цел глас кога ги видела обвинителите, велат ...

Димовски: СЈО е класична партиска организација на СДСМ

Пулс24 - 19.10.2016

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски во денешното гоствање во отвореното студио на ТВ Нова истакна дека Специјалното јавно обвинителство е класична партиска организација на СДСМ, од аспект на пристрасност, непрофесионалност, вработување на ...

Гласот на Америка: СЈО ќе осомничи и актуелен министер за криминал во Скопје-2014

Либертас - 19.10.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО), утре, на прес-конференција, ќе соопшти детали за два нови предмети за финансиски криминал каде меѓу осомничените е и актуелен министер во Владата на РМ.

Мал прирачник за составување пратенички листи

Либертас - 19.10.2016

(…) Тројца пратеници од опозицијата, имено, не биле во салата кога се гласало за законите за СЈО. Неофицијално, тие сѐ уште ѝ се верни на каузата, го сфаќаат значењето на СЈО како такво во севкупната битка за демократија, слобода и пред сѐ правда, ...

ДИМОВСКИ: СДСМ најавува - СЈО извршува!

Вечер Прес - 19.10.2016

Два дена по прес конференцијата на Петре Шилегов, опозициските портали објавуваа дека има објект што се испитува, понатаму очекуваме дека СЈО ќе започне предистражна постапка, и тоа случајно се случува непосредно пред 23 октомври, денот на ВМРО.

ВО СЈО комотно, вдомен уште еден експерт од СДСМ: Што работи Боки Бургија кај Катица Јанева?

Република - 19.10.2016

Oд неодамна на платниот список на Катица Јанева се наоѓа Борче Трајковски, во јавноста познат како Боки Бургија, дел од структурите на СДСМ, дознава „Прес 24“. Со ова СЈО продолжува со груба предизборна партизација на обвинителството кое се плаќа со ...

СЈО отвори две нови истраги

Канал 77 - 19.10.2016

Специјалното јавно обвинителство отвори две нови истраги, соопштија во вторникот од Обвинителството. Во краткото соопштение на веб страницата на СЈО се најавува прес-конференција којашто ќе се одржи во четврток, на 20-ти октомври во новите простории ...

Канчевска – Милевска не ги давала документите на СЈО – викала на цел глас и поставувала услови

Либертас - 19.10.2016

Обвинители од Специјалното обвинителство со судска наредба во понеделникот влегле во Министерството за култура. Министерката за култура Елизабета Канчевска – Милевска била многу лута и викала на цел глас кога ги видела обвинителите, велат ...

Илија Димовски го обвини СЈО дека е партиска алатка на СДСМ

Фактор - 19.10.2016

Илија Димовски во гостувањето на ТВ Нова повторно го обвини Специјалното јавно обвинителство дека е инструмент за политиките на СДСМ и дека работи во интерес на опозициската партија притоа нарушувајќи ги сите правни кодекси на професијата.

Скандал: Кадрите на СДСМ на платен список кај Јанева

Пулс24 - 19.10.2016

СЈО продолжува со груба предизборна партизација на обвинителството кое се плаќа со парите од граѓаните. Како што пренесе Press24, од неодамна на платниот список на Катица Јанева се наоѓа Борче Трајковски, во јавноста познат како Боки Бургија, дел од ...

СЈО во четврток ќе објави два нови случаја

Алсат-М - 18.10.2016

Специјалното јавно обвинителство на јавноста во четврток ќе ù презентира два нови случаи. Не откриваат детали ниту кои лица се дел од истрагите и какви злоупотреби истражувал тимот на Јанева во двата случаја.

СЈО најави два нови случаи

Сакам да кажам - 18.10.2016

Специјалното јавно обвинителство најави две нови истраги, објави пред малку СЈО. Детали за истрагите ќе бидат соопштени задутре на прес конференција. „На 20.10.2016 година со почеток во 11:00 часот во просториите на Јавното обвинителство за гонење ...

СЈО отвора две нови истраги

Фокус - 18.10.2016

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека задутре на прес конференција на јавноста ќе и презентира две нови истраги. -На 20.10.2016 година со почеток во 11:00 часот во просториите на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и ...

СЈО в четврток ќе објави две нови истраги

ТВ21 - 18.10.2016

Специјалното јавно обвинителство в четврток ќе објави две нови истраги. Тие ќе бидат образложени на прес конференција во 11 часот, стои на твитер профилот на ...

Нови истраги во СЈО - Два нови „Т“ предмети за економски криминал

24 Вести - 18.10.2016

Преку Фејсбук и Твитер специјалното обвинителство најави дека во четврток јавноста ќе слуше уште две нови истраги. Детали за предметите не соопштуваат, но според извори на 24 вести и двете истраги се поврзани со финансиски криминал.

Тројца пратеници од СДСМ не гласале за предлогот за законите кои ги бара СЈО

Репортер - 18.10.2016

Како што може да се види од листингот на гласање, објавен на вебсајтот на Собранието, за предлогот поднесен од пратеникот Павле Трајанов да се прошири дневниот ред со измените за законите за СЈО, не гласале и тројца пратеници од СДСМ.

Во четврток со почеток во 11 часот прес конференција на СЈО за две нови истраги

Правдико - 18.10.2016

Преку Фејсбук и Твитер специјалното обвинителство најави дека јавноста во четврток ќе слуше уште две нови истраги. На 20.10.2016 година со почеток во 11:00 часот во просториите на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои ...

„Сончев град“ и голем објект од Скопје 2014 се новите случаи на СЈО?

+инфо - 18.10.2016

Тимот на Катица Јанева на пресконференциата во четврток најверојатно ќе ги обелодени сомневањата за криминални активности поврзани со „Сончев град“. Тимот на Катица Јанева на пресконференциата во четврток најверојатно ќе ги обелодени сомневањата за ...

СЈО во четврток со детали за двата нови случаи на буквата „Т“

Репортер - 18.10.2016

Преку Фејсбук и Твитер специјалното обвинителство најави дека во четврток јавноста ќе слуше уште две нови истраги. Детали за предметите не соопштуваат, но според извори на 24 Вести и двете истраги се поврзани со финансиски криминал.

СЈО в четврток ќе презентира две нови истраги

МКД - 18.10.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска најави дека задутре, четврток, ќе презентира две нови истраги. „На 20.10.2016 година со почеток во 11:00 часот во просториите на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат ...

ПЦЕР бара СЈО веднаш да обелодени докази против Груевски

+инфо - 18.10.2016

Партијата очекува дека СЈО во најскоро време ќе излезе со нови обвиненија и докази. Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) реагира на говорот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груески, на митингот во салата „Борис Трајкоски“, во врска со ...

СЈО задутре отвора два нови случаи

Нова ТВ - 18.10.2016

Специјалното јавно обвинителство заутре ќе објави две нови истраги. Тие ќе бидат образложени на прес конференција во 11 часот, стои на твитер профилот на ...

СЈО отвори две нови истраги

Макфакс - 18.10.2016

Специјалното јавно обвинителство отвори две нови истраги, соопштија во вторникот од Обвинителството. Во краткото соопштение на веб страницата на СЈО се најавува прес-конференција којашто ќе се одржи во четврток, на 20-ти октомври во новите простории ...

СЈО в четврток на прес ќе обелодени две нови истраги за криминал

+инфо - 18.10.2016

По посетата на еврокомесарот Јоханес Хан на Скопје, ова е првата прес-конфереција на тимот на Катица Јанева. Специјалното јавно обвинителство најави дека в четврток во 11 часот во просториите на ова обвинителство ќе се одржи прес- конференција на ...

СЈО ќе презентира две нови истраги во четврток

Стандард - 18.10.2016

Специјалното јавно обвинителство во четврток, 20.октомври со почеток во 11:00 часот во своите простории ќе одржи прес конференција на која ќе бидат презентирани две нови истраги, соопштија од СЈО.

СЈО во четврток ќе објави две нови истраги

Капитал - 18.10.2016

Нови две истраги на Специјалното јавно обвинителство ќе бидат презентирани на прес-конференција во четврток, во 11 часот. Последен пат СЈО објави нова истрага на 28 септември, под името „Трезор“, во која осомничени се три раководни лица од Управата ...

Нова прес конференција на СЈО – Во четврток презентација на две истраги

Репортер - 18.10.2016

Специјалното јавно обвинителство најави прес коференција во четврток со почеток во 11 часот прес, на која ќе бидат презентирани две нови ...

СЈО отвори две нови истраги

Кајгана - 18.10.2016

Специјалното јавно обвинителство отвори две нови истраги, соопштија од Обвинителството. Во краткото соопштение на веб страницата на СЈО се најавува прес-конференција што ќе се одржи во четврток, на 20 октомври во новите простории на Обвинителството ...

СЈО задутре обелоденува две нови истраги

Канал 77 - 18.10.2016

Специјалното јавно обвинителство в четврток ќе одржи прес конференција со почеток во 11 часот. Како што информираат од СЈО, на истата ќе бидат соопштени деталите за две нови истраги. Инаку, последен пат СЈО објави нова истрага на 28 септември, под ...

СЈО в четврток ќе отвори две нови истраги

Мета - 18.10.2016

Специјалното јавно обвинителство најави дека в четврток во 11 часот на прес-конференција ќе отвори две нови истраги. Ова од обвинителството го соопштија преку „Твитер“, но и на официјалната веб-страница на обвинителството и на фејсбук-профилот.

СЈО во четврток со информации за две нови истраги…

Локално - 18.10.2016

На 20.10.2016 година со почеток во 11:00 часот во просториите на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите ќе се одржи прес конференција на која ќе бидат ...

СЈО во четврток ќе презентира две нови истраги

Бриф - 18.10.2016

Специјалното јавно обвинителство најави прес коференција во четврток со почеток во 11 часот прес, на која ќе бидат презентирани две нови ...

СЈО отвори две нови истраги

Точка - 18.10.2016

Специјалното јавно обвинителство отвори две нови истраги, соопштија денеска од Обвинителството. Во краткото соопштение на веб страницата на СЈО се најавува прес-конференција којашто ќе се одржи во четврток, на 20-ти октомври во новите простории на ...

И двата нови случаи на СЈО на буквата „Т“ – за Скопје 2014 и за „Сончев град“?!

Либертас - 18.10.2016

Преку Фејсбук и Твитер специјалното обвинителство најави дека во четврток јавноста ќе слуше уште две нови истраги. Детали за предметите не соопштуваат, но според извори на 24 Вести и двете истраги се поврзани со финансиски криминал.

СЈО задутре ќе обелодени две нови истраги

Тера - 18.10.2016

Преку соопштение Специјалното јавно обвинителство на Катица Јавена најави за задутре во 11 часот прес конференција, на која како што стои во соопштението ќе бидат презентирани две нови ...

СЈО најави нов прес за во четврток, кој е на ред?

Фактор - 18.10.2016

Специјалното јавно обвинителство за во четврток, 20 октомври, закажа нова прес-конференција во 11 часот каде ќе презентира сознанија за две нови истраги. Последната истрага која ја промовираше СЈО, беше на 28.

СЈО во четврток ќе презентира две нови истраги

еМагазин - 18.10.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за четврток најави прес конференција на која ќе бидат презентирани две нови истраги, информираат од СЈО. На последната прес конференција од СЈО ја презентираа истрага наречена „Трезор“ , која се однесува на ...

СЈО во четврток ќе презентира две нови истраги

Либертас - 18.10.2016

Специјалното јавно обвинителство најави прес коференција во четврток со почеток во 11 часот прес, на која ќе бидат презентирани две нови ...

И тројца пратеници од СДСМ не гласале за предлогот за законите за СЈО на Трајанов

Локално - 18.10.2016

Како што може да се види од листингот на гласање, објавен на вебсајтот на Собранието, за предлогот поднесен од пратеникот Павле Трајанов да се прошири дневниот ред со измените за законите за СЈО, не гласале и тројца пратеници од СДСМ.

СЈО најави уште две истраги...

Н.Македонија - 18.10.2016

СЈО најави уште две истраги Специјалното јавно обвинителство најави дека в четврток ќе презентира пред јавноста две нови истраги за кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите.

Говорот на Груевски: за Даштевски добар, според Арсовски се гледа страв

ТВ21 - 17.10.2016

Критикувајќи ја опозицијата и измените во општеството издејствувани на нејзино и меѓународно инсистирање Груевски всушност остро ги критикуваше точките од политичките договори со кои и самиот се има согласено.

И пратеници од СДСМ не гласале за законите за СЈО

Фокус - 17.10.2016

На последната седница пред распуштање на Собранието, со 56 гласови „против” беа отфрлени законските измени кои ги побара Катица Јанева, за измена на Законот за заштита на сведоци и за продолжување на мандатот на Специјалното јавно обвинителство.

Каква ќе биде судбината на СЈО? – експертите: сите опции се отворени

ТВ21 - 17.10.2016

Уставниот суд до сега не најде време да расправа за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, а по распуштањето на Собранието попладнево останува отворено прашањето дали сега, со нов претседател Судот ќе се реши прашањето да го стави на дневен ...

И тројца пратеници од СДСМ не гласале за предлогот на Трајанов

Р.С.Европа - 17.10.2016

За предлогот поднесен од пратеникот Павле Трајанов, да се прошири дневниот ред на денешната седница на Собранието со две нови точки – предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за заштита на сведоци и Предлог-закон за изменување на Законот ...

Демократски сојуз: Законите за СЈО добија поддршка од 50 пратеници

Репортер - 17.10.2016

Соопштение на ДС: Павле Трајанов, пратеник и претседател на Демократскиот сојуз, на денешната последна седница на Собранието на Република Македонија предложи да се расправа и донесат измените на Законот за заштитени сведоци и Законот за Јавното ...

Демократски сојуз: Законите за СЈО добија поддршка од 50 пратеници

+инфо - 17.10.2016

Против беа 57 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и од Коалицијата за подобра Македонија. Павле Трајанов, пратеник и претседател на Демократскиот сојуз, на денешната последна седница на Собранието на Република Македонија предложи да се расправа и донесат ...

Пратениците не го прифатија предлогот на Трајанов за измените на СЈО

Нова ТВ - 17.10.2016

Пратениците не ја прифатија иницијативата на пратеникот Павле Трајанов да измените кои ги бара СЈО, се најдат пред пратениците пред да се распушти Собранието денеска, како што се очекува. Трајанов ги повика народните претставници да се одважат од ...

Трајанов: Законите за СЈО добија поддршка од 50 пратеници

А1 On - 17.10.2016

Павле Трајанов, пратеник и претседател на Демократскиот сојуз, на денешната последна седница на Собранието на Република Македонија предложи да се расправа и донесат измените на Законот за заштитени сведоци и Законот за Јавното обвинителство за ...

Предлозите на СЈО по вторпат добија „корпа“ од мнозинството во Собранието

МКД - 17.10.2016

Пратениците на денешната собраниска седница не ја прифатија иницијативата на пратеникот Павле Трајанов за да се донесат измени во Законот за заштитени сведоци и Законот за Специјалното јавно обвинителство, предложени од СЈО.

Тројца пратеници од СДСМ денеска не гласале за предлогот за законите кои ги бара СЈО

Либертас - 17.10.2016

Како што може да се види од листингот на гласање, објавен на вебсајтот на Собранието, за предлогот поднесен од пратеникот Павле Трајанов да се прошири дневниот ред со измените за законите за СЈО, не гласале и тројца пратеници од СДСМ.

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: Kриминалот не може да се покрие со избори , “војна” против него по 11-ти декември

Локално - 17.10.2016

Павле Трајанов, пратеник и претседател на Демократскиот сојуз, на денешната последна седница на Собранието на Република Македонија предложи да се расправа и донесат измените на Законот за заштитени сведоци и Законот за Јавното обвинителство за ...

Кои се пратениците на СДСМ кои не гласаа за измените на законите за СЈО?

Фактор - 17.10.2016

Пред денешното распуштање на Собранието, од страна на пратениците на владејачката партија беа отфрлени законските измени кои ги побара Специјалната обвинителка Катица Јанева, односно оние кои се однесуваа за заштита на сведоци и за продолжување на ...

Собранието не прифати да расправа за измените во Законот за заштитени сведоци...

Н.Македонија - 17.10.2016

Собранието не прифати да расправа за измените во Законот за заштитени сведоци На денешната собраниска седница, пратениците не ја прифатија иницијативата на пратеникот Павле Трајанов кој предложи да се расправа и донесат измените на Законот за ...