TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спорт - Свински грип во Келн

Време - 15.01.2011

Шефот на стручниот штаб на Келн, Франк Шефер, се соочува со сериозни проблеми пред почетокот на вториот дел од првенството во Германија, откако кај неколку играчи од неговиот тим е дијагностициран ...

Грипот забрани посети во болница

Н.Македонија - 15.01.2011

Поради компликации од грип, на Клиниката за инфективни болести за животот се бори еден пациент, приклучен на машина за дишење Забранети се посети во некои болници и клиники, поради сезонскиот грип, ...

53 инфицирани од новиот вирус на грип во Црна Гора

Канал5 - 15.01.2011

Бројот на заболени од вирусот на грип А H1N1 во Црна Гора е потврден кај 53 од 69 анализирани случаи, што е двојно повеќе од вчера, соопшти Институтот за јавно здравје.

Во Црна Гора расте бројот на заболени од грип

Точка - 15.01.2011

Бројот на заболени од новиот грип во Црна Гора се зголеми на 53 лица, а еден од пациентите е витално загрозен, соопштија денеска лекарите, јавува агенцијата Бета.

Во Црна Гора расте бројот на заболени од грип

Нетпрес - 15.01.2011

Бројот на заболени од новиот грип во Црна Гора се зголеми на 53 лица, а еден од пациентите е витално загрозен, соопштија денеска лекарите, јавува агенцијата Бета.

Свинскиот грип зема замав во Црна Гора

Курир - 15.01.2011

Бројот на заболени од свинскиот грип во Црна Гора е потврден кај 53 од 69 анализирани случаи, што е двојно повеќе од вчера, соопшти Институтот за јавно здравје.

Научниците еден чекор поблизу до универзална вакцина против грип

Inpress - 15.01.2011

Вашингтон, 15. јануари 2011 (ИНПРЕС) Десетици милиони луѓе во 2009-та година беа заболени од грип, по што се опоравија. Сега, научниците идентификуваа антитела во нивната крв што може да ги заштити ...

Руските научници на трагот на вакцина против ХИВ

А1 - 14.01.2011

Најбрзата епидемија во светот ХИВ вирусот и алармантно големиот број заразени во Русија ги забрзаа напорите на руските лекари кои тврдат дека се на трагата на ефикасна вакцина против чумата на новото ...

Свински грип во ФК Келн

Спортско инфо - 14.01.2011

Управата на фудбалскиот клуб Келн и официјално ја извести Бундес лигата дека кај четири негови фудбалери е констатиран смртоносниот грип Х1Н1, но истовремено потврди дека неговите играчи ќе бидат ...

Внимавајте - владее грип!

Црнобело - 14.01.2011

Грипот спаѓа во заразни вирусни заболувања кои најчесто се јавуваат кога им е сезоната. Сезоната на грип обично е на крајот од зимата, но епидемијата може да почне и во есен.

Опасност од појава на птичји грип во источна Турција

Алфа - 14.01.2011

Во едно село во источниот дел на Турција се пронајдени околу 40 угинати домашни птици, за кои постои стравување дека биле заболени од птичји грип, соопштија локалните власти.

Грипот нема да го продолжи училишниот распуст

Н.Македонија - 14.01.2011

Матичните лекари изброиле 2.048 болни со симптоми на грип, но се проценува дека има многу повеќе заразени. Најмногу заболени има во Скопје, а половина од нив се деца до 14 години Со почетокот на ...

Совети за превенција од грип

Mnogoo - 14.01.2011

Речиси е невозможно да пројде зима без епидемија на грип. Променливите временски прилики, намалениот имунитет и ниските температури се предуслов за која било здрава личност да му подлегне на грипот.

Грипот се спрема за галоп

Шпиц - 14.01.2011

Сезонскиот грип почна да ја достигнува својата кулминација. Првите две жртви на грипот, 10-годишно девојче и 23-годишно момче, официјално беа соопштени пред неколку дена, но во здравствените кругови ...

Опасност од појава на птичји грип во источна Турција

Сител - 14.01.2011

Во едно село во источниот дел на Турција се пронајдени околу 40 угинати домашни птици, за кои постои стравување дека биле заболени од птичји грип, соопштија локалните власти.

Четврта жртва на H1N1 во Хрватска

Сител - 14.01.2011

Опасниот вирус на грипот А H1N1 ја зеде и својата четврта жртва во Хрватска, јавуваат тамошните медиуми. Според информациите на хрватскиот интернет портал “Дневник.хр“ од вирусот починала педесет и ...

Опасност од појава на птичји грип во источна Турција

МРТ - 14.01.2011

Во едно село во источниот дел на Турција се пронајдени околу 40 угинати домашни птици, за кои постои стравување дека биле заболени од птичји грип, соопштија локалните власти.

Четврта жртва на Х1Н1 во Хрватска

Точка - 14.01.2011

Опасниот вирус на грипот А Х1Н1 ја зеде и својата четврта жртва во Хрватска, јавуваат тамошните медиуми. Според информациите на хрватскиот интернет портал “Дневник.хр“ од вирусот починала педесет и ...

Четврта жртва на Х1Н1 во Хрватска

Нетпрес - 14.01.2011

Опасниот вирус на грипот А Х1Н1 ја зеде и својата четврта жртва во Хрватска, јавуваат тамошните медиуми. Според информациите на хрватскиот интернет портал “Дневник.хр“ од вирусот починала педесет и ...

Експанзија на грип во Кавадарци

Утрински - 13.01.2011

КАВАДАРЦИ - Се шири грипот во Кавадарци. За само една недела се регистрирани нови 217 заболени од грип, потврдуваат од Центарот за јавно здравје во Кавадарци.

Вакциниран Хрват почина од свински грип

Утрински - 13.01.2011

Починатиот 46-годишен маж во Загреб, болен од грипот Х1Н1, е третата жртва во оваа сезона на грипови во Хрватска. Но, она што е карактеристично е што само тој од трите смртни случаи бил вакциниран ...

Прва жртва од свински грип во Словенија

Утрински - 13.01.2011

Во болница во словенечкиот град Словењ Градец вчера доцна вечерта почина човек од последици од свинскиот грип (H1N1) и тоа е првата жртва годинава од оваа болест.

Грипот коси и старо и младо

Шпиц - 13.01.2011

Според најавите на лекарите и епидемиолозите, јануари и февруари се очекува да бидат рекордни месеци на сезонскиот грип.

Грипот се шири, јагма за вакцини

Дневник - 13.01.2011

Иако сезоната на грипот почна, ќе вакцинираме до крајот на јануари, бидејќи имунитетот се создава за 10 до 15 дена, велат епидемиолозите Грипот се шири речиси во сите градови во земјата, а интересот ...

Во Словенија прва жртва од свински грип

Точка - 13.01.2011

Во болница во словенечкиот град Словењ Градец вчера доцна вечерта почина човек од последици од свинскиот грип (H1N1) и тоа е првата жртва годинава од оваа болест.

Повеќе витамини и течности во борба против сезонскиот грип

Курир - 13.01.2011

Висока телесна температура, болки во зглобовите и мускулатурата, напади на кашлање се само дел од симптомите кои граѓаните ги чувствуваат од сезонскиот грип.

Свинскиот грип нуди одличен природен имунитет

Журнал - 13.01.2011

Вашингтон, 13 јануари – Оние кои ќе се опорават од свинскиот грип може да имаат извонредна природна способност да се борат против останатите вирусни грипови, покажуваат најновите наоди.

Не се очекува поголема епидемија на грип

Р.С.Европа - 12.01.2011

Според лекарите, секој грип е опасен, и сезонскиот и свинскиот, поради можни компликации Бројот на заболени од грип изнесува 1748 лица колку што официјално има пријавено а како што наведува Др ...

Македонија - Грипот удри по младите и по здравите

Време - 12.01.2011

Мими П. Шушлеска Осумгодишно девојче и 23-годишно момче, кои немале никакво хронично заболување, се првите две жртви на грипот ова сезона, а две деца се борат за живот на Инфективната клиника, ...

Нема шега со типот Б

Утрински - 12.01.2011

Зголемена телесна температура, болки во мускулите, кашлање, главоболка, отежнато дишење, болки во градите, но и можност за појава на цревни нарушувања се симптомите на сезонскиот грип, или ...

Х1Н1 создава неверојатен имунитет

Кајгана - 12.01.2011

Луѓето кои се опоравуваат од свинскиот грип би можеле да имаат извонредна природна способност да се борат и против останатите вируси на грип, покажуваат наодите.

Универзална вакцина против сите грипови?

Форум - 12.01.2011

Група американски научници објави резултати од истражување, кое што покажа дека може да се произведе само една вакцина, која би создала имунитет против сите врсти вируси на грип Научниците ...

Грипот коси и здрави

Дневник - 12.01.2011

Десетгодишно дете и 23-годишно момче починаа од грип, а уште двајца се борат за живот, потврдија лекарите Од грип почнаа да умираат и здрави, помлади лица, дури и деца кои претходно немале никакви ...

Двајца грипосани на апарати за дишење

Н.Македонија - 12.01.2011

Две млади лица со симптоми на грип, приклучени на апарати за дишење, веќе неколку дена се борат за живот на Клиниката за инфективни болести Во оваа установа последнава недела биле примени 15 пациенти ...

Грипот ги покоси кавадарчани

Канал5 - 12.01.2011

Грипот ги покоси кавадарчани. За една недела, се разболеа 217 граѓани. Сега во градот има вкупно 376 болни луѓе, а најголем број се деца.

Универзална вакцина против сите грипови?

Точка - 12.01.2011

Група американски научници објави резултати од истражување, кое што покажа дека може да се произведе само една вакцина, која би создала имунитет против сите врсти вируси на грип.

Кавадарци втор град со заболени од грип

Курир - 12.01.2011

Во рок од една недела во Кавадарци се евидентирани нови 217 заболени од грип, од кои најпогодени се лицата на возраст од 5 до 14 години.

Вакциниран против грипот Х1Н1, почина од истиот

Курир - 12.01.2011

Починатиот 46-годишен Хрват, кој бил болен од грипот Х1Н1, претходно бил вакциниран против вирусот на овој тип грип, пренесоа агенциите.

Свинскиот грип може да понуди и “супер имунитет”

За Здравје - 12.01.2011

При прележувањето на свинскиот грип, телото создава антитела кои убиваат многу типови од вирусите кои предизвикуваат грип.

Зголемен бројот на нови случаи на сезонскиот грип

А1 - 11.01.2011

10-годишното девојче кое почина на Клиниката за инфектологија и уште една 23-годишна жена се двете жртви на сезонскиот грип годинава.

Хомеопатски третман на свинскиот грип

VOX - 11.01.2011

ПОЧИТУВАНИ, СИТЕ ВАШИ ПРАШАЊА, МИСЛЕЊА ИЛИ СУГЕСТИИ ВО ВРСКА СО ХОМЕОПАТИЈАТА, ПРАЌАЈТЕ ГИ НА E-MAIL АДРЕСАТА [email protected] Поддржано од здружението на хомеопати ДЕНИЦА Што е свинскиот грип? ...

Македонија - Двајца починале од грип

Време - 11.01.2011

Средовечен маж и дете се првите две жртви на грипот, кои се регистрирани оваа сезона. Тие починале на Клиниката за инфективни болести од воспаление на белите дробови, а го добиле од вирусот тип Б.

Свински уште сме немале, сезонскиот коси

Утрински - 11.01.2011

Свинскиот грип повторно се' заканува. Веќе тропа и на портите на Македонија, бидејќи во соседна Србија има два хоспитализирани сомнителни случаја, кои се наоѓаат на лекување во болницата во Ниш.

Во Македонија регистрирани 1.748 заболени од сезонски грип

Телма - 11.01.2011

Во Институтот за јавно здравје според најновите податоци до денеска до 13 часот се пристигнати 1.748 пријави на заболени од грип.

Стотина заболени од грип во Куманово

Идивиди - 11.01.2011

Куманово, 10 јануари 2011 (МИА) - Околу 100 лица заболени од грип се евидентирани во Заводот за здравствена заштита во Куманово.

Од грип заболени над илјада лица

Дневник - 11.01.2011

Во Институтот за јавно здравје пристигнаа 1.072 пријави за заболени од грип, од кои, кај 19 лица е изолиран вирус инфлуенца тип Б, а с` уште не е изолиран грип од типот А (Х1Н1).

Досега регистрирани 1.748 заболени од грип, двајца починати, нема случаи на А (Х1Н1)

Алсат-М - 11.01.2011

Во Институтот за јавно здравје според најновите податоци до денеска до 13 часот се пристигнати 1.748 пријави на заболени од грип.

Две млади жртви на сезонскиот грип

Алфа - 11.01.2011

Двете жртви на грипот се 23 годишна девојка и девојче под 10 години. Лекарите не сакаат да откријат дали втората жртва е 8 - годишната Марија чии родители ги обвинуваа лекарите за смртта на нивната ...

Се испитуваат случаите на двајцата починати од грип

Форум - 11.01.2011

Комисијата денеска разгледуваше дали станува збор само за грип или кај пациентите починати од грип имало и други хронични заболувања Вака денеска претседателката на комисијата за пандемски грип ...

Регистрирани 1.748 заболени од грип, двајца починати, нема случаи на А (Х1Н1)

Сител - 11.01.2011

Во Институтот за јавно здравје според најновите податоци до денеска до 13 часот се пристигнати 1.748 пријави на заболени од грип.

Досега две жртви и 1.748 заболени од грипот

Кирилица - 11.01.2011

Во Институтот за јавно здравје според најновите податоци до денеска до 13 часот се пристигнати 1.748 пријави на заболени од грип.

Македонија пред епидемија од грип, две деца починаа, две се борат за живот

Канал5 - 11.01.2011

Црвено светло се пали, Комисијата за заразни заболувања информира дека во Македонија има 1.748 пријави и потврдени од сезонски грип лабораториски изолиран инфлуенца тип б вирус.

Две лица со симптоми на грип во тешка состојба на Инфективна клиника

Сител - 11.01.2011

Две млади лица со симптоми на грип се борат за живот на Инфективната клиника. Неколку дена се на апарати за дишење. Сезонскиот грип забрзано се шири во земјава.

Регистрирани 1.748 заболени од грип, 2 починати, нема случаи на А (Х1Н1)

МРТ - 11.01.2011

Во Институтот за јавно здравје според најновите податоци до денеска до 13 часот се пристигнати 1.748 пријави на заболени од грип.

Од грипот Б заболеле 1.748, а две лица починале

Вечер - 11.01.2011

Како што информираат од Институтот за јавно здравје во земјава засега ниту едно лице не е пријавено дека боледува од грипот А (Х1Н1), популарно наречен свински грип Во Македонија досега од грип ...

Една вакцина за сите видови сезонски грип

Журнал - 11.01.2011

Вашингтон, 11 јануари – Една вакцина за имунитет против сите видови грип, создала група американски научници. Ова значи дека „благодарение“ на пандемијата на вирусот А (Х1Н1) од пред две години, ...

Од грип заболени 1,748 и двајца починати, нема случаи на А (Х1Н1)

Курир - 11.01.2011

Според најновите податоци од Институтот за јавно здравје, до денеска до 13 часот се пристигнати 1.748 пријави на заболени од грип.

Две деца починаа од грип, две се борат за живот

Журнал - 11.01.2011

Скопје, 11 јануари - Едно дете и едно момче починаа на Инфективната клиника, додека уште две деца се борат за живот на интензивната нега. Во државата се уште нема потврда дали има и свински грип.

Грипот се држи под контрола

Inpress - 11.01.2011

Скопје, 11. јануари 2011 (ИНПРЕС) Вкупно 1.072 граѓани се пријавени како заболени од грип во Институтот за јавно здравје.

Ширење на птичјиот грип во Јужна Кореја

А1 - 10.01.2011

На фарма во близина на јужнокорејската престолнина Сеул денеска е потврдена епидемија на птичји грип, поради што се зголеми загриженоста од ширење на болеста наспроти мерките за карантин кои се во ...

Грипот зема замав, двајца починати

А1 - 10.01.2011

Двајца пациенти починале на клиниката за инфектологија од компликации од сезонскиот грип. За тоа време опасни вируси, инфекции, ладното и магливо време ги преполнија амбулантите.

Ширење на птичјиот грип во Јужна Кореја

Алфа - 10.01.2011

На фарма во близина на јужнокорејската престолнина Сеул денеска е потврдена епидемија на птичји грип, поради што се зголеми загриженоста од ширење на болеста наспроти мерките за карантин кои се во ...

Грипот зема замав, но нема пациенти заразени со свински грип

Форум - 10.01.2011

Во Институтот за јавно здравје досега се стигнати 1.072 пријави за заболени од грип, од оваа бројка само во декември биле регистрирани 900 случаи, информираат надлежните институции, кои денеска ...

Македонија без изолиран случај од вирусот Х1Н1

Алсат-М - 10.01.2011

Над илјада заболени од грип, се регистритрани во земјава, од кои 19 лица се со вирус на инфлуенца тип Б, а во ниту еден случај не е изолиран грипот од типот А – Х1Н1, соопштија надлежните здравствени ...

Албанија прад епидемија на грип

Алсат-М - 10.01.2011

Присуството на вирусот А/Х1Н1 и сезонскиот грип здравствените власти во Албанија ги натераа да преземат итни мерки. Министерот за здравство Петрит Вејсели изјави дека зголемувањето на случаите со ...

Птичји грип во Сеул

Канал5 - 10.01.2011

На фарма во близина на јужнокорејската престолнина Сеул денеска е потврдена епидемија на птичји грип, поради што се зголеми загриженоста од ширење на болеста наспроти мерките за карантин кои се во ...

Многу заболени од грип, се уште не е изолиран грип од типот А (Х1Н1)

Кирилица - 10.01.2011

Во Институтот за јавно здравје досега се пристигнати 1.072 пријави за заболени од грип. Од вкупниот број направени лабораториски анализи, кај 19 лица е изолиран вирус инфлуенца тип Б.

Над илјада заболени од грип, 19 со вирус на инфлуенца тип Б

Сител - 10.01.2011

Во Институтот за јавно здравје досега се пристигнати 1.072 пријави за заболени од грип. Од вкупниот број направени лабораториски анализи, кај 19 лица е изолиран вирус инфлуенца тип Б.

Птичји грип се шири во Јужна Кореја

Точка - 10.01.2011

На фарма во близина на јужнокорејската престолнина Сеул, денеска е потврден случај на епидемијата птичји грип, поради што се зголеми загриженоста во однос на ширењето на болеста и покрај ...

Првите жртви на свинскиот грип во Полска

Точка - 10.01.2011

Две лица заболени од грипот Х1Н1, починале во неделата во Полска, јавуваат денес локалните медиуми. Како што се наведува во медиумите, од грипот починале двегодишно девојче и еден педесетгодишен маж.

Здравство: Во Македонија нема изолиран грип од типот А Х1Н1

Точка - 10.01.2011

Во земјава се уште не е изолиран грип од типот А Х1Н1. Во Институтот за јавно здравје досега се пристигнати 1.072 пријави за заболени од грип.

Птичји грип на фарма за патки близу Сеул

Журнал - 10.01.2011

Сеул, 10 јануари – Епидемија на птичји грип е потврдена на фарма близу јужнокорејската престолнина Сеул. Ова создава загриженост кај здравствените власти кои воведоа мерки за карантин од 31 декември ...

Птичјиот грип се шири во Јужна Кореја

Курир - 10.01.2011

И покрај мерките за карантин кои се во сила од 31 декември, на фарма во близина на јужнокорејската престолнина Сеул денеска е потврдена епидемија на птичји грип, поради што се зголеми загриженоста од ...

Птичји грип се шири во Јужна Кореја

Нетпрес - 10.01.2011

На фарма во близина на јужнокорејската престолнина Сеул, денеска е потврден случај на епидемијата птичји грип, поради што се зголеми загриженоста во однос на ширењето на болеста и покрај ...

Првите жртви на свинскиот грип во Полска

Нетпрес - 10.01.2011

Две лица заболени од грипот Х1Н1, починале во неделата во Полска, јавуваат денес локалните медиуми. Како што се наведува во медиумите, од грипот починале двегодишно девојче и еден педесетгодишен маж.

Здравство: Во Македонија нема изолиран грип од типот А Х1Н1

Нетпрес - 10.01.2011

Во земјава се уште не е изолиран грип од типот А Х1Н1. Во Институтот за јавно здравје досега се пристигнати 1.072 пријави за заболени од грип.

Засега нема регистриран случај од вирусот А (Х1Н1)

Курир - 10.01.2011

Претставници од Комисијата за пандемски грип, Комисијата за заразни болести и претставници од Институтот за јавно здравје денеска одржаа работна средба на која беше разгледана актуелната состојба со ...

Време на грипови, но без пациенти со А Х1 Н1

Журнал - 10.01.2011

Скопје, 10 јануари – Грипот зимава зел два животи во Македонија, а починатите пациенти на Клиниката за инфективни болести, биле со дијагноза инфлуенца, соопштуваат од Институтот за јавно здравје.

Стотина кумановци заболени од грип

Курир - 10.01.2011

Во Заводот за здравствена заштита во Куманово, се евидентирани околу 100 лица заболени од грип. Од Одделот за епидемиологија информираат дека овој број е вообичаен за овој период од годината и нема ...