TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ГОРАН МИЛЕВСКИ ОД ЛДП: Не може да се прејудицира кој ќе победи за лидер на СДСМ, се надевам дека овој пат ќе имаат ...

Фактор - 21.11.2021

Малите партии кои се дел од коалицијата предводена од СДСМ бараат од лидерот на партијата Зоран Заев да им ги соопшти деталите од средбата со Алтернатива, за што конкретно е разговарано и што му е понудено на Африм Гаши.

КОАЛИЦИСКИТЕ ПАРТНЕРИ СО БАРАЊЕ Заев да им каже кој ќе биде мандатар и што е зборувано со Гаши

+инфо - 21.11.2021

Не сме имале средба, ниту комуникација за овие теми. Ако е демократски изборот на нов претседател на СДСМ, однапред никој не би можел да прејудицира кој ќе победи, вели Горан Милевски од ЛДП.

Коалициските партнери бараат Заев да каже кој ќе биде мандатaр и што е разговарно со Гаши

Нетпрес - 21.11.2021

Малите партии кои се дел од коалицијата предводена од СДСМ бараат од лидерот на партијата Зоран Заев да им ги соопшти деталите од средбата со Алтернатива, за што конкретно е разговарано и што му е понудено на Африм Гаши.

Алтернатива на две столчиња - кое ќе го одбере?

Deutsche Welle - 20.11.2021

По синоќешната средба со премиерот Зоран Заев, Алтернатива е со едната нога во Владата, а со другата нога е осамена во опозицијата, вели аналитичарот Сефер Селими. Владејачката СДСМ и идната недела на втора рунда разговори ќе се обидат да го убедат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Алтернатива може да остане на страната на народот

24 Вести - 20.11.2021

По средбата на лидерите на СДСМ и Алтернатива, Зоран Заев и Африм Гаши околу можноста за идно коалицирање, денеска молк од владејачките партии. Со свои критики по ова прашање излегоа партиите од опозицискиот блок.

Поделени ставови во Алтернатива, одлуката ќе ja носат во вторник

Телма - 20.11.2021

Највисоките партиски тела на Алтернатива ќе заседаваат во вторник и ќе донесат одлука за натамошното позиционирање на партијата, дали ќе биде дел од Владата или ќе се приклучи кон опозицијата. Мислењата на членството се поделени.

Власт или опозиција – одлучуваат партиските тела на Алтернатива

Алсат-М - 20.11.2021

Алтернатива веднаш започна внатрепартиски консултации со ограноците за следните чекори во наредните денови. Партијата на Африм Гаши ја разгледува можноста да влезе во владата или да остане во опозиција.

Алтернатива во вторник ќе одлучи „за“ или „против“ влез во Влада

Фокус - 20.11.2021

Алтернатива во вторник ќе одлучи дали ќе ја прифати поканата за почнување на преговори за влез во владата, велат од партијата за Фокус по средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши.

Прва средба на Заев и Гаши, партиските ограни ќе ја носат конечната одлука

Слободен Печат - 20.11.2021

Разговорите за влез на Алтернатива во Владата викендов се префрлаат на внатрепартиско ниво – во СДСМ, Алтернатива и останатите коалициони партнери, откако премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши по вчерашната ...

Прва средба на Заев и Гаши, партиските ограни ќе ја носат конечната одлука

Сител - 20.11.2021

Разговорите за влез на Алтернатива во Владата викендов се префрлаат на внатрепартиско ниво – во СДСМ, Алтернатива и останатите коалициони партнери, откако премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши по вчерашната ...

Разговорите на Гаши и Заев продолжуваат: Не сакаме да оставиме изговор дека сме нестабилни!

Фокус - 20.11.2021

Премиерот Зоран Заев попладнево изјави дека разговорите со Алтернатива продолжуваат идната седмица. Тој додаде дека одлуките се носат на органите и телата на партијата „„Република Северна Македонија е исправена пред многу важен момент а тоа е ...

Власт или опозиција – одлучуваат партиските тела на Алтернатива

Бриф - 20.11.2021

Алтернатива веднаш започна внатрепартиски консултации со ограноците за следните чекори во наредните денови. Партијата на Африм Гаши ја разгледува можноста да влезе во владата или да остане во опозиција.

Прва средба на Заев и Гаши, партиските ограни ќе ја носат конечната одлука

Либертас - 20.11.2021

Разговорите за влез на Алтернатива во Владата викендов се префрлаат на внатрепартиско ниво – во СДСМ, Алтернатива и останатите коалициони партнери, откако премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши по вчерашната ...

Како и со кого до парламентарно мнозинство – политичките субјекти дебатата ја префрлаат на внатре-партиски терен

Нова ТВ - 20.11.2021

Разговорите за влез на Алтернатива во Владата викендов се префрлаат на внатрепартиско ниво – во СДСМ, Алтернатива и останатите коалициони партнери, откако премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши по вчерашната ...

ПРАТЕНИЦИТЕ НА АЛТЕРНАТИВА ПРЕД НЕВОЗМОЖЕН ИЗБОР Минатата недела ставија потпис за недоверба на Владата

+инфо - 20.11.2021

Членовите на партијата се поделени на оние што се за влегување во составот на новото парламентарно мнозинство, како и на оние што сметаат дека на Алтернатива местото ѝ е во опозиција. Во партиските тела на Алтернатива започнаа консултациите по ...

Прва средба на Заев и Гаши, партиските ограни ќе ја носат конечната одлука

Lider - 20.11.2021

Разговорите за влез на Алтернатива во Владата викендов се префрлаат на внатрепартиско ниво – во СДСМ, Алтернатива и останатите коалициони партнери, откако премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши по вчерашната ...

Прва средба на Заев и Гаши, партиските ограни ќе ја носат конечната одлука

Press24 - 20.11.2021

Разговорите за влез на Алтернатива во Владата викендов се префрлаат на внатрепартиско ниво – во СДСМ, Алтернатива и останатите коалициони партнери, откако премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши по вчерашната ...

Прва средба на Заев и Гаши, партиските ограни ќе ја носат конечната одлука

24Инфо - 20.11.2021

Разговорите за влез на Алтернатива во Владата викендов се префрлаат на внатрепартиско ниво – во СДСМ, Алтернатива и останатите коалициони партнери, откако премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши по вчерашната ...

Прва средба на Заев и Гаши, заврши без договор

MakPress - 20.11.2021

Разговорите за влез на Алтернатива во Владата викендов се префрлаат на внатрепартиско ниво – во СДСМ, Алтернатива и останатите коалициони партнери, откако премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши по вчерашната ...

Алтернатива до вторник ќе одлучи дали ќе биде дел од Владата, или останува опозиција

Zoom - 20.11.2021

Алтернатива веднаш започна внатрепартиски консултации со ограноците за следните чекори во наредните денови. Партијата на Африм Гаши ја разгледува можноста да влезе во владата или да остане во опозиција.

Разговорите за влез на Алтернатива во Владата продолжуваат, партиските органи ќе ја носат конечната одлука

Frontline - 20.11.2021

Разговорите за влез на Алтернатива во Владата викендов се префрлаат на внатрепартиско ниво – во СДСМ, Алтернатива и останатите коалициони партнери, откако премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши по вчерашната ...

Прва средба на Заев и Гаши, партиските ограни ќе ја носат конечната одлука

Опсервер - 20.11.2021

– Разговорите за влез на Алтернатива во Владата викендов се префрлаат на внатрепартиско ниво – во СДСМ, Алтернатива и останатите коалициони партнери, откако премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши по вчерашната ...

Кои се условите на Алтернатива за влез во Владата?

4NEWS - 20.11.2021

Премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши не успеаја да постигнат договор за влез во Владата и зголемување на парламентарното мнозинство. Како што информираа и двајцата, не се дискутирало за конкретни понуди.

Без договор заврши средбата Заев-Гаши, премиерот вели дека за влез на Алтернатива во Владата и ДУИ треба да направи ...

MakPress - 20.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, по денешната средба со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, рече дека било разговарано за неколку проблематики, за кои останува за време на викендот да размислат и во СДСМ и во Алтернатива, но и кај ...

Нема договор меѓу Заев и Гаши, наредната недела следна средба околу можноста за коалицирање

Мета - 20.11.2021

Откако лидерите на СДСМ и Алтернатива, Зоран Заев и Африм Гаши се сретнаа, тие во своите партии ќе треба да разговараат околу можноста за идно коалицирање во новата влада. Наредната недела двете партии повторно ќе имаат разговори.

(ВИДЕО) Заев и Гаши најавија дека ќе ги продолжат разговорите по викендот

360 степени - 19.11.2021

Лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ рекоа дека конечните одлуки ќе ги донесат органите на двете партии, кои би заседавале во вторник Без конкретен договор за коалицирање во владата заврши денешната средба во Клубот на пратеници меѓу лидерите на СДСМ, ...

Заев го промовира Димитар Ковачевски за свој наследник?

360 степени - 19.11.2021

Во Клубот на пратеници, предмалку започна средбата на премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши. Заев на средбата е придружуван до заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски.

Нема договор меѓу Заев и Гаши, владиното мнозинство и натаму неизвесно

Deutsche Welle - 19.11.2021

Откако ги сослушале понудите и барањата ставени на масата, двајцата лидери во рамките на своите партии ќе треба да разговараат за следните чекори. Следна средба- следната недела. Премиерот и лидер на СДСМ, и претседателот на Алтернатива, Африм Гаши ...

Комуницирам и со Села и Мицкоски, ќе ја одбереме страната која има подобри аргументи за државата, кажа Гаши По средбата ...

Сакам да кажам - 19.11.2021

Премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива Африм Гаши денеска не договорија дали Алтернатива ќе влезе во Владата, туку тоа ќе се знае после пренесување на ставовите на органите на партиите, а консултациите ќе продолжат и викендов.

Заев по средбата со Гаши: Идното коалицирање би било врз програмски принципи (Во живо)

Канал5 - 19.11.2021

Премиерот и претседател на СДСМ , Зоран Заев имаше неколку часовна средба со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши во Клубот на пратеници. „Разговаравме за многу важни работи , за кои требаше да се вратиме наназад .

Почна средбата Заев Гаши за можен влез на Алтернатива во Владата

Слободен Печат - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците штотуку почна средбата помеѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на опозициската Алтернатива за можен влез на таа партија во Владата и окрупнување на парламентарното мнозинство со плус четири пратеници.

Заев: Не сакаме да оставиме изговор дека сме нестабилни и дека не се знае кој има парламентарно мнозинство

ТВ21 - 19.11.2021

Република Северна Македонија е исправена пред многу важен момент а тоа е очекувањата во декември конечно да ја оствариме големата цел, долгогодишното ветување од ЕУ, започнување на преговори за влез во Унијата и да ја закажеме првата меѓувладина ...

Гаши: Јас сум убеден дека ќе ја донесеме најдобрата одлука за сите

Сител - 19.11.2021

По денешната средба помеѓу Заев и Гаши, претседателот на Алтернатива изјави дека сакале да го видат концептот на Заев, и кои би биле следните чекори во евроинтеграцијата. Кажа и дека внатре во партијата ќе разговараат што понатаму.

Го промовира ли Заев, Ковачевски за нов мандатар?

Слободен Печат - 19.11.2021

Впечатливо е дека на средбата помеѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, Заев е во друштво на Димитар Ковачевски, кого некои медиуми го споменуваа како можен нов претседател на СДСМ и иден премиер.

Заврши средбата меѓу Заев и Гаши, разговорите ќе продолжат следната недела

Телма - 19.11.2021

Премиерот Зоран Заев по средбата со лидерот на Алтернатива Африм Гаши, соопшти дека само што ја започнале дискусијата за евентуално приклучување на опозициската партија на актуелното мнозинство.

Заев за Фокус: Само претседател на СДСМ може да биде мандатар

Фокус - 19.11.2021

Денешната средба со Африм Гаши е прва средба, на која не се очекува никаква понуда и барања, вели за Фокус премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев , во пресрет на денешната средба со лидерот на Алтерантива.

Средба на Заев и Гаши за влез на Алтернатива во Владата

Канал5 - 19.11.2021

Како што објави Канал 5 доколку Алтернатива влезе во Владата а со тоа се зголеми парламентарното мнозинство, се очекува оставката на Заев а со тоа избор на нова Влада и мандатар кој во истовреме ке биде и претседател на СДСМ.

Средба Заев - Гаши, се крои договор за ново мнозинство

24 Вести - 19.11.2021

Повеќе од еден и пол час зад затворени врати во клубот на пратеници се одржува средба помеѓу премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на досега опозициската алтернатива, Африм Гаши.

Дали Димитар Ковачевски ќе биде новиот мандатар, останува официјално да се потврди лично од Заев

ТВ21 - 19.11.2021

Започна средбата на премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на Алтернатива, Африм Гаши. ТВ21 од добро упатени извори во СДСМ вчера објави дека Заев на средбата со Гаши ќе се појави со новиот мандатар и лидер на СДСМ.

Мицкоски: Ги знам ставовите на Гаши за Владата на Заев

Фокус - 19.11.2021

На денешната прес-конференција на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Илинден на новинарско прашање за очекувањата од денешната средба Заев-Гаши тој рече дека доколку Гаши мисли дека Влада предводена од СДСМ е иднината на Македонија ...

Африм Гаши пристигнува на средбата со Заев – во придружба на Беким Сали

Алсат-М - 19.11.2021

Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши штотуку пристигна на средба со Заев, пишува Алсат. Гаши е виден во придружба на Беким Сали, додека првиот човек на Алтернатива се очекува да добие предлог од премиерот Зоран Заев, да влезе во Владата.

ВИДЕО: Средба Зоран Заев – Африм Гаши

ТВ21 - 19.11.2021

Во Клубот на пратеници моментално се одржува средба меѓу премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на Алтернатива, Африм ...

Заев: Земјата е исправена кон европската иднина, во таа насока продолжуваат разговорите со Гаши

Канал5 - 19.11.2021

Во продолжение ви ја пренесуваме во целост изјавата на премиерот Зоран Заев, после денешната средба со претседателот на политичката партија Алтернатива и пратеник Африм Гаши, се наведува во соопштението од Владата.

ДУИ нема против да има нова влада и нов премиер

Слободен Печат - 19.11.2021

Средба помеѓу Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши беше клучна за идните чекори на власта. Односно, дали Заев ќе ги активира одложените оставки од премиерската и од лидерската функција во СДСМ и до крајот на декември Македонија да добие ...

ВИДЕО: Заврши средбата Заев – Гаши

ТВ21 - 19.11.2021

Попладнево во Клубот на пратеници средба оддржаа премиерот и претседател, Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши. На средбата било разговарано за неколку проблематики, за кои останува за време на викендот да се размисли и во СДСМ и во ...

Следната седмица Заев и Гаши ќе ги продолжат разговорите

МКД - 19.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши, по неколкучасовната средба во Клубот на пратениците изјавија дека конечните одлуки за влез на Алтернатива во Владата ќе ги донесат во органите на двете партии, и оти ...

Прва средба на Заев и Гаши, разговорите продолжуваат следната недела

Канал5 - 19.11.2021

Разговорите за влез на Алтернатива во Владата викендов се префрлаат на внатрепартиско ниво – во СДСМ, Алтернатива и останатите коалициони партнери. Разговорите за влез на Алтернатива во Владата викендов се префрлаат на внатрепартиско ниво – во СДСМ, ...

Продолжуваат разговорите за владино мнозинство, Заев најави оставка во СДСМ во вторник

Р.С.Европа - 19.11.2021

Следнава недела премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши повторно ќе разговараат за тоа дали опозициската партија ќе стане дел од владиното мнозинство.

Заев и Гаши ќе ги продолжат разговорите следната седмица

24 Вести - 19.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши, по неколкучасовната средба во Клубот на пратениците изјавија дека конечните одлуки за влез на Алтернатива во Владата ќе ги донесат во органите на двете партии, и оти ...

Заев и Гаши продолжуваат со разговори следната недела

Глас на Америка - 19.11.2021

Викендов во двете партии ќе се дискутира за она што се разговараше на денешната средба а одлуката треба да ја донесат партиските тела. Гаши потврди дека разговарал и со лидерите на опозициските партии Мицкоски и Села.

Нема договор Заев-Гаши, разговорите продолжуваат следната недела

Сител - 19.11.2021

Без конкретен договор заврши средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на Алтернатива Африм Гаши за стабилизирање на владејачкото мнозинство и влез на оваа партија во Владата.

Нема договор меѓу лидерот на СДСМ Зоран Заев и лидерот на Алтернатива Африм Гаши околу новото владино мнозинство

Алсат-М - 19.11.2021

Лидерот на Алтернатива, Гаши изјави дека неговата партија е пред крстопат и мора да излезе со одлука од која корист ќе имаат државата, граѓаните и Албанците. „Ако зборуваме со јазикот на срцето ќе добиете сосема поинаков одговор кој нема никаква ...

Заев: Можно идно соработување со Алтернатива кое ќе биде врз програмски принципи, разговорите продолжуваат следната ...

ТВ21 - 19.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, по денешната средба со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, рече дека било разговарано за неколку проблематики, за кои останува за време на викендот да размислат и во СДСМ и во Алтернатива, но и кај ...

Гаши: Убеден сум дека ќе ја донесеме најдобрата одлука за граѓаните, државата и за нас

Слободен Печат - 19.11.2021

Алтернатива ќе влезе во владата ако се усогласат програмските, но и кадровските решенија, порачаа премиерот Заев и лидерот на Алтернатива по првата средба. Идната недела ќе продолжат разговорите.

Започна средбата Заев - Гаши

МКД - 19.11.2021

Малку пред 16 часот во Владата влезе лидерот на Алтернатива Африм Гаши придружуван од свој партиски соработник, а премиерот Зоран Заев го пречека во својот кабинет заедно со заменик министерот за финансии Димитар Ковачевски.

Гаши: Ќе ги разгледам двете опции, приклучување кон Владата и останување во опозиција

ТВ21 - 19.11.2021

Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, по денешната средба со премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, рече дека имале отворена дискусија за тоа како мнозинството ја гледа Алтернатива, но дека за двете опции кои се пред нив – поканата за членство во ...

Гаши: Имавме отворена дискусија за тоа како мнозинството ја гледа Алтернатива

24 Вести - 19.11.2021

Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, по денешната средба со премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, рече дека имале отворена дискусија за тоа како мнозинството ја гледа Алтернатива, но дека за двете опции кои се пред нив - поканата за членство во ...

Мицкоски: Ако Гаши мисли дека иднината на Македонија е Влада предводена од СДСМ, жалам имаме различен став

Сител - 19.11.2021

На денешната прес-конференција на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Илинден на новинарско прашање за очекувањата од денешната средба Заев-Гаши тој рече дека доколку Гаши мисли дека Влада предводена од СДСМ е иднината на Македонија ...

Почна средбата на Заев и Гаши

Сител - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците почна средбата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, на која, како што е најавено, треба да се разговара за можноста за приклучување на пратениците на Алтернатива во ...

Таравари: Алтернатива нека одлучи дали е добро да се качи во бродот на Заев кој тоне

МКД - 19.11.2021

Можеби имавме грешки во соработката, имавме добри кандидати на изборите, но не успеавме, секако Алтернатива самата ќе донесе одлука дали да се приклучи кон Влада во која е ДУИ, но за лидерот на Алтернатива Африм Гаши како личност имам најубави ...

Почна средбата на Заев и Гаши

Телма - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците почна средбата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, на која, како што е најавено, треба да се разговара за можноста за приклучување на пратениците на Алтернатива во ...

Почна средбата на Заев и Гаши

Канал5 - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците почна средбата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши. На срдбата, како што е најавено, треба да се разговара за можноста за приклучување на пратениците на Алтернатива во ...

Почна средбата на Заев и Гаши

24 Вести - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците почна средбата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, на која, како што е најавено, треба да се разговара за можноста за приклучување на пратениците на Алтернатива во ...

Заев во друштво со фаворитот за негов наследник на средбата со Гаши

Фокус - 19.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев попладнево на средбата со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши дојде во друштво со zаменик-министерот за финансии и член на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски.

Заев и Гаши на средба за зголемување на владиното мнозинство

Р.С.Европа - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците во Скопје попладнево се одржува средбата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, на која, како што е најавено, треба да се разговара за можноста за приклучување на пратениците на ...

Заев-Гаши: Разговорите продолжуваат следната недела

Алсат-М - 19.11.2021

Премиерот Зоран Заев по средбата со претседавачот на Алтернатива, Африм Гаши истакна дека има многу важни работи што треба да се вратат. Идната коалиција може да се заснова на програмски принципи.

Таравари: Гаши е еден од најхуманите луѓе што ги знам

Фокус - 19.11.2021

Не се знае што понатаму ќе се случува, а за Алтернатива можам да кажам дека самата партија треба да донесе одлука како мислат дека е најдобро за нив, но мислам дека бродот на Заев полека тоне.

Заев-Гаши: Ќе се донесе најдобрата одлука за сите граѓани

Канал5 - 19.11.2021

Премиерот Зоран Заев и претседателот на политичката партија Алтернатива и пратеник Африм Гаши денеска имаа средба во Клуб на пратеници, се наведува во соопштението од Владата. На средбата беше потврдена определбата на земјата да продолжи кон ...

Заев по средбата со Гаши: Одлуката не ја донесовме денеска, разговорите ќе продолжат следната недела

Сител - 19.11.2021

По денешната неколкучасовна средба на Заев и Гаши во Клубот на пратеници Заев после средбата изјави дека на средбата разговарале за многу проблематики и средби ќе има и во текот на наредната недела.

Денеска средба Заев – Гаши

ТВ21 - 19.11.2021

Денеска треба да се одржи средба меѓу премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши. Како што посочи вчера премиерот за ТВ21, средбата ќе биде во 15:30 часот во Клубот на пратеници.

Заев и Гаши продолжуваат со разговори и идната недела

Бриф - 19.11.2021

Премиерот Зоран Заев попладнево се сретна со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши. По средбата Заев изјави дека разговорите со Алтернатива продолжуваат и идната недела, бидејќи одлуките се носат од органите и телата на ...

(ВИДЕО) Средба на премиерот Зоран Заев со пратеникот Африм Гаши

Бриф - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците почна средбата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, на која, како што е најавено, треба да се разговара за можноста за приклучување на пратениците на Алтернатива во ...

(ВО ЖИВО) Изјава Заев – Гаши

Бриф - 19.11.2021

Погледнете ги во живо изјаите на Заев и Гаши по средбата. Видеото погледнете го на следниот линк ...

(Живо) Изјави по средбата Заев – Гаши

Нова ТВ - 19.11.2021

Изјави по средбата меѓу лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на Алтернатива, Африм ...

Во живо: изјави за медиуми на Заев и Гаши

Либертас - 19.11.2021

Изјава за медиуми на премиерот Зоран Заев и пратеникот Африм Гаши после заедничката ...

Заев: Можно идно соработување со Алтернатива ќе биде врз програмски принципи, разговорите продолжуваат следната седмица

Вечер Прес - 19.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, по денешната средба со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, рече дека било разговарано за неколку проблематики, за кои останува за време на викендот да размислат и во СДСМ и во Алтернатива, но и кај ...

Заев по средбата со Гаши: Можната идна соработка со Алтернатива ќе биде врз програмски принципи, разговорите ...

Нова ТВ - 19.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев по денешната средба со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши рече дека било разговарано за неколку проблематики за кои останува за време на викендот да размислат во двете партии, но и кај партнерите од ...

Заев по средбата со Гаши: Одлуката не ја донесовме денеска, разговорите ќе продолжат следната недела

Либертас - 19.11.2021

По денешната неколкучасовна средба на Заев и Гаши во Клубот на пратеници Заев после средбата изјави дека на средбата разговарале за многу проблематики и средби ќе има и во текот на наредната недела.

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев и Гаши не се договорија, разговорите продолжуваат идната недела

Фактор - 19.11.2021

ЗАЕВ И ГАШИ ПОВТОРНО ЌЕ РАЗГОВАРААТ ИДНАТА НЕДЕЛА Премиерот Зоран Заев попладнево изјави дека разговорите со Алтернатива продожуваат идната недела. Заев вели дека одлуките се носат на органите и телата на партијата.

ЌЕ ГО ДОЗНАЕМЕ ЛИ ИМЕТО НА НОВИОТ МАНДАТАР? Започна средбата на Заев и Гаши

+инфо - 19.11.2021

ТВ21 синоќа објави дека премиерот Зоран Заев на средбата наводно ќе го промовира и новиот мандатар, односно новиот лидер на СДСМ. Во Клубот на пратениците започна средбата на премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, со претседателот на Алтернатива, ...

Заев на средба со Гаши дојде со својот наследник?!

Вечер Прес - 19.11.2021

Дали Димитар Ковачевски ќе биде новиот лидер на СДСМ и нов премиер? Ако се суди по шпекулациите дека премиерот Зоран Заев на средбата со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, попладнево во Клубот на пратеници , а на која треба да се разговара за ...

Детали од тензичната средба Зоран Заев и Африм Гаши

Курир - 19.11.2021

Премиерот во заминување Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши денеска во 15:30 часот одржаа средба во клубот на пратеници. Денешната средба беше одржана за да почнат разговори за евентуално учество во владата на Алтернатива, бидејќи веќе е ...

ДИМИТАР КОВАЧЕВСКИ Е НОВИОТ МАНДАТАР? Започна средбата на Заев и Гаши (ВИДЕО)

+инфо - 19.11.2021

ТВ21 синоќа објави дека премиерот Зоран Заев на средбата наводно ќе го промовира и новиот мандатар, односно новиот лидер на СДСМ. Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, е третиот човек кој седна на тркалезната маса заедно со премиерот ...

Заев го промовира Димитар Ковачевски за свој наследник?

Либертас - 19.11.2021

Вчера ТВ 21 од извори блиски до премиерот објави дека новиот мандатар и наследник на Заев ќе биде личноста која ќе седи до Заев на средбата со Гаши Во Клубот на пратеници, предмалку започна средбата на премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, и ...

Почна средбата на Заев и Гаши за влез на Алтернатива во Владата

Вечер Прес - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците почна средбата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, на која, како што е најавено, треба да се разговара за можноста за приклучување на пратениците на Алтернатива во ...

Заев го промовира Димитар Ковачевски за свој наследник?

Курир - 19.11.2021

Вчера ТВ 21 од извори блиски до премиерот објави дека новиот мандатар и наследник на Заев ќе биде личноста која ќе седи до Заев на средбата со Гаши Во Клубот на пратеници, предмалку започна средбата на премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, и ...

Прва средба на Заев и Гаши, партиските ограни ќе ја носат конечната одлука

Вечер Прес - 19.11.2021

Разговорите за влез на Алтернатива во Владата викендов се префрлаат на внатрепартиско ниво – во СДСМ, Алтернатива и останатите коалициони партнери, откако премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши по вчерашната ...

ТАРАВАРИ НЕ МУ СЕ ЛУТИ НА ГАШИ Секој сам одлучува дали ќе се качи на брод кој тоне

+инфо - 19.11.2021

Африм е еден од најхуманите луѓе што ги имам сретнато во животот. Можеби имавме грешки во коалициската соработка кон нив, можеби имаа грешки и тие, вели Таравари. Алтернатива самата ќе донесе одлука дали да се приклучи кон Влада во која е ДУИ, но за ...

Заев за Фокус: Само претседател на СДСМ може да биде мандатар

Либертас - 19.11.2021

Денешната средба со Африм Гаши е прва средба, на која не се очекува никаква понуда и барања, вели за Фокус премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев , во пресрет на денешната средба со лидерот на Алтерантива, во насока на соработка на двете страни во ...

Таравари: Гаши е еден од најхуманите луѓе што ги знам

Либертас - 19.11.2021

Не се знае што понатаму ќе се случува, а за Алтернатива можам да кажам дека самата партија треба да донесе одлука како мислат дека е најдобро за нив, но мислам дека бродот на Заев полека тоне.

ТАРАВАРИ ЗА АЛТЕРНАТИВА: Африм Гаши е еден од најхуманите луѓе што ги знам, можеби имавме грешки кон нив, а можеби ...

Фактор - 19.11.2021

Алтернатива самата ќе донесе одлука дали да се приклучи кон Влада во која е ДУИ, но за лидерот на Алтернатива Африм Гаши како личност имам најубави зборови, изјави Арбен Таравари, генералниот секретар на Алијанса за Албанците, пред средбата на Гаши ...

ПРЕГОВОРИТЕ ЌЕ ПРОДОЛЖАТ ИДНАТА НЕДЕЛА Заев и Гаши не постигнаа договор

+инфо - 19.11.2021

Продолжуваат разговорите следната недела. Сите треба да водиме грижа за европската иднина на државата, а тоа е возможно само ако имаме стабилна влада со стабилно парламентарно мнозинство, истакна премиерот Зоран Заев по завршувањето на средбата со ...

Заев го промовира Димитар Ковачевски за свој наследник?

Бриф - 19.11.2021

Вчера ТВ 21 од извори блиски до премиерот објави дека новиот мандатар и наследник на Заев ќе биде личноста која ќе седи до Заев на средбата со Гаши Во Клубот на пратеници, во тек е средбата на премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, и лидерот на ...

Алтернатива нема да биде дел од оваа власт, но сепак изборот е на Гаши, смета Мицкоски

Либертас - 19.11.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утринава во гостување на „Утрински брифинг“ изјави дека смета дека Алтернатива нема да биде дел од оваа власт, информирајќи дека бил во постојана комуникација со Гаши. -Секојдневно комуницирам со Гаши.

Реконструкција или нова влада?!

Вечер Прес - 19.11.2021

Најновите информации од СДСМ велат дека по стабилизирањето на парламентарното мнозинство, со влезот на Алтернатива, можно е да биде формирана нова влада со нов мандатар кој ќе дојде од нивните редови.

Заев: Не разговаравме за ресори, директори, кадри

Фактор - 19.11.2021

Не разговаравме за ресори, директори, кадри, вели премиерот Зоран Заев по средбата со Африм Гаши од Алтернатива. Тој има разбирање за фактот дека членството е поделено, дали да биде дел од мнозинството или не, оти пред една недела тие беа дел од ...

Тензична средба меѓу Зоран Заев и Африм Гаши

Lider - 19.11.2021

Премиерот во заминување Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши денеска во 15:30 часот одржаа средба во клубот на пратеници. Денешната средба беше одржана за да почнат разговори за евентуално учество во владата на Алтернатива, бидејќи веќе е ...

Детали од тензичната средба на Заев со Гаши

Нетпрес - 19.11.2021

Премиерот со најавена остаква Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши во петокот во 15,30 часот одржаа средба во клубот на пратеници, чија цела беше почеток на разговори за евентуално учество во владата на Алтернатива.

Детали од тензичната средба Зоран Заев и Африм Гаши

Република - 19.11.2021

Премиерот во заминување Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши денеска во 15:30 часот одржаа средба во клубот на пратеници. Денешната средба беше одржана за да почнат разговори за евентуално учество во владата на Алтернатива, бидејќи веќе е ...

Таравари и предвидува траење од пет до шест месеци на новата влада

Независен - 19.11.2021

Алтернатива самата ќе донесе одлука дали да се приклучи кон Влада во која е ДУИ, но за лидерот на Алтернатива Африм Гаши како личност имам најубави зборови, изјави Арбен Таравари, генералниот секретар на Алијанса за Албанците, пред средбата на Гаши ...

Димитар Ковачевски наследник на Заев?

24Инфо - 19.11.2021

Во Клубот на пратеници, предмалку започна средбата на премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши. Заев на средбата е придружуван до заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски.

Заев го промовира Димитар Ковачевски за свој наследник?

Lider - 19.11.2021

Вчера ТВ 21 од извори блиски до премиерот објави дека новиот мандатар и наследник на Заев ќе биде личноста која ќе седи до Заев на средбата со Гаши Во Клубот на пратеници, предмалку започна средбата на премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, и ...

Заев го промовира Димитар Ковачевски за свој наследник?

Press24 - 19.11.2021

Во Клубот на пратеници, започна средбата на премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши. Заев на средбата е придружуван до заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски.

Заев: Само претседател на СДСМ може да биде мандатар

Република - 19.11.2021

Денешната средба со Африм Гаши е прва средба, на која не се очекува никаква понуда и барања, вели за „ Фокус “ премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, во пресрет на денешната средба со лидерот на Алтерантива, во насока на соработка на двете страни во ...

Почна средбата на Заев и Гаши

24Инфо - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците почна средбата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, на која, како што е најавено, треба да се разговара за можноста за приклучување на пратениците на Алтернатива во ...

Почна средбата на Заев и Гаши

Lider - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците почна средбата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, на која, како што е најавено, треба да се разговара за можноста за приклучување на пратениците на Алтернатива во ...

Таравари: Можеби погрешивме кон Алтернатива, а можеби погрешија и тие

Република - 19.11.2021

Алтернатива самата ќе донесе одлука дали да се приклучи кон Влада во која е ДУИ, но за лидерот на Алтернатива Африм Гаши како личност имам најубави зборови, изјави Арбен Таравари, генералниот секретар на Алијанса за Албанците, пред средбата на Гаши ...

Нема договор Заев-Гаши: Средбите ќе продолжат и следната недела

Press24 - 19.11.2021

Не падна договор на средбата меѓу лидерите на СДСМ и Алтернатива, Зоран Заев и Африм Гаши за партијата која има четири пратеници да влезе во парламентарното мнозинство. Премиреот Заев на прес-конференција по средбата кажа дека тој не е за ...

Во Алтернативата постои поделеност дали да бидат дел од Владата, разговорите ќе продолжат следната недела

MTM - 19.11.2021

Во Алтернативата постои поделеност дали да влезат во Владата, истакна претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, по средбата со претседателот на оваа партија, Африм Гаши. „Алтернативата можеби ќе влезе во Владата, а можеби и не.

Почна средбата на Заев и Гаши: Што ќе се одлучи?

Press24 - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците почна средбата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, на која, како што е најавено, треба да се разговара за можноста за приклучување на пратениците на Алтернатива во ...

Заев: Земјата е исправена кон европската иднина, стратешка цел е почеток на преговорите со ЕУ – во таа насока ...

Centar - 19.11.2021

Во продолжение ви ја пренесуваме во целост изјавата на премиерот Зоран Заев, после денешната средба со претседателот на политичката партија Алтернатива и пратеник Африм Гаши: „Прво сме благодарни што политичката партија Алтернатива, претседателот ...

Почна средбата на Заев и Гаши

еМагазин - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците почна средбата на премиерот и лидер на СДСМ, со претседателот на Алтернатива, , на која, како што е најавено, треба да се разговара за можноста за приклучување на пратениците на Алтернатива во парламентарното мнозинство и за ...

Без договор меѓу Заев и Гаши, парламентарното мнозинство и натаму неизвесно

Нетпрес - 19.11.2021

Не е постигнат договор откако премиерот и челник на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на партијата Алтернатива, Африм Гаши, во петокот попладнето неколку часа разговараа во Клубот на претениците околу можноста за коалицирање, најавувајќи дека ...

Следете во живо: Разговорот Заев-Гаши продолжува следната недела

Република - 19.11.2021

Премиерот Зоран Заев попладнево изјави дека разговорите со Алтернатива продожуваат идната недела. & nbsp; Заев вели дека одлуките се носат на органите и телата на партијата. Тој денеска се сретна со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши.

Разговорите со Алтернатива продолжуваат, Заев идната недела ќе си даде оставка во СДСМ

Независен - 19.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, по денешната средба со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, рече дека било разговарано за неколку проблематики за кои останува за време на викендот да размислат и во СДСМ и во Алтернатива, но и кај ...

Димитар Ковачевски е новиот мандатар?

Република - 19.11.2021

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, е третиот човек кој седна на тркалезната маса заедно со премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши. Присуството на Ковачевски на средбата во Клубот на пратеници е важно, особено ...

Почна средбата на Заев и Гаши

Република - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците почна средбата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, на која, како што е најавено, треба да се разговара за можноста за приклучување на пратениците на Алтернатива во ...

Заев и Гаши не постигнаа договор, раговорите ќе продолжат следната недела

Lider - 19.11.2021

Премиерот Зоран Заев попладнево изјави дека разговорите со Алтернатива продожуваат идната недела. Заев вели дека одлуките се носат на органите и телата на партијата. Тој денеска се сретна со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши.

Заев го промовираше Ковачевски за свој наследник?

Денешен - 19.11.2021

Вчера ТВ 21 од свои извори објави дека новиот мандатар и наследник на Заев ќе биде личноста која ќе седи до Заев на средбата со Гаши. Во Клубот на пратеници, на средбата, Заев беше придружуван од заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски.

Заев ќе ја ефектуира оставката – Во вторник ќе почне постапката за избор на нов лидер на СДСМ

Centar - 19.11.2021

Следнава недела премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши повторно ќе разговараат за тоа дали опозициската партија ќе стане дел од владиното мнозинство.

Одлука за влез на Алтернатива во Владата засега нема: Заев и Гаши ќе ги продолжат разговорите следната недела

еМагазин - 19.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ и претседателот на Алтернатива по неколкучасовната средба во Клубот на пратениците изјавија дека конечните одлуки за влез на Алтернатива во Владата ќе ги донесат во органите на двете партии, и оти разговорите продолжуваат ...

ТАРАВАРИ: Ако влезе во Владата, Алтернатива може брзо да се истроши!

Денешен - 19.11.2021

Не се знае што понатаму ќе се случува, а за Алтернатива можам да кажам дека самата партија треба да донесе одлука како мислат дека е најдобро за нив, но мислам дека бродот на Заев полека тоне.

Гаши: Нема да влеземе со сила во ниту една Влада ако не е можно да се остварат интересите на државата

Lider - 19.11.2021

На средбата разговаравме за концептот како да се излезе од оваа криза и кој е политичкиот контекст на земјата во однос на процесот на евроинтеграции и дали може Алтернатива да помогне во овој процес, кажа претседателот на Алтернатива Африм Гаши по ...

Гаши: Сѐ уште немаме конкретна понуда – сакаме да знаеме која ќе биде улогата на Алтернатива

Република - 19.11.2021

Претседателот на Алтернатива Африм Гаши по средбата со премиерот Зоран Заев рече дека сѐ уште не добиле конкретна понуда. Не дојдовме да дискутираме за конкретни понуди. Стигнавме да зборуваме за концептот како да се излезе од оваа криза и кој е ...

Кои се условите на Алтернатива за влез во Владата?

Press24 - 19.11.2021

Премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши не успеаја да постигнат договор за влез во Владата и зголемување на парламентарното мнозинство. Како што информираа и двајцата, не се дискутирало за конкретни понуди.

Заев-Гаши: Ќе се донесе најдобрата одлука за сите граѓани, земјата треба да продолжи кон европската иднина

Centar - 19.11.2021

Премиерот Зоран Заев и претседателот на политичката партија Алтернатива и пратеник Африм Гаши денеска имаа средба во Клуб на пратеници. На средбата беше потврдена определбата на земјата да продолжи кон европската иднина, сé со цел исполнување на ...

Заев: Нашата покана е Алтернатива да биде дел од Владата, разговорите продолжуваат следната седмица

Република - 19.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, по денешната средба со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, рече дека било разговарано за неколку проблематики, за кои останува за време на викендот да размислат и во СДСМ и во Алтернатива, но и кај ...

Гаши: Сѐ уште немаме конкретна понуда - сакаме да знаеме која ќе биде улогата на Алтернатива

Press24 - 19.11.2021

Претседателот на Алтернатива Африм Гаши по средбата со премиерот Зоран Заев рече дека сѐ уште не добиле конкретна понуда. -Сѐ не дојдовме да дискутираме за конкретни понуди. Стигнавме да зборуваме за концептот како да се излезе од оваа криза и кој е ...

Дали Зоран Заев го промовира Димитар Ковачевски за свој наследник?

Нетпрес - 19.11.2021

Пртходно во четвртокот телевизијата ТВ21 од извори блиски до премиерот објави дека новиот мандатар и наследник на Зоран Заев во влдата ќе биде личноста која ќе седи до бего на средбата со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, а идентични брифинзи ...

Заев по средбата со Гаши: Идното коалицирање ќе биде врз основа на програмски принципи

Н.Македонија - 19.11.2021

Разговаравме за многу важни работи за кои требаше да се вратиме наназад. Можното идно коалицирање ќе биде врз основа на програмски принципи, што е позитивно, рече премиерот Зоран Заев по неколку часовна средба со претседателот на Алтернатива, Африм ...

Почна средбата на Заев и Гаши

Н.Македонија - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците почна средбата на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, на која ќе стане збор за приклучување на пратениците од Алтернатива кон парламентарното мнозинство и влез во ...

(Видео) Почна средбата на Заев и Гаши

MTM - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците почна средбата на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, на која ќе стане збор за приклучување на пратениците од Алтернативата кон парламентарното мнозинство и влез во ...

Mицкоски: Алтернатива нема да биде дел од оваа власт

Независен - 19.11.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски информира дека е во секојдневна комуникација со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши и смета дека партијата нема да биде дел од власта. -Секојдневно комуницирам со Гаши.

Алтернатива нема да биде дел од оваа власт, но сепак изборот е на Гаши, смета Мицкоски

Press24 - 19.11.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утринава во гостување на „Утрински брифинг“ изјави дека смета дека Алтернатива нема да биде дел од оваа власт, информирајќи дека бил во постојана комуникација со Гаши. -Секојдневно комуницирам со Гаши.

Мицкоски за Гаши: Имаме коректни односи

Република - 19.11.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски утринава во гостување на „Утрински брифинг“ изјави дека смета дека Алтернатива нема да биде дел од оваа власт, информирајќи дека бил во постојана комуникација со Гаши.

Заев-Гаши: Одлуката не ја донесовме денеска, разговорите ќе продолжат следната недела

24Инфо - 19.11.2021

По денешната неколкучасовна средба на Заев и Гаши во Клубот на пратеници Заев после средбата изјави дека на средбата разговарале за многу проблематики и средби ќе има и во текот на наредната недела.

ПРОПАДНА ПРВОТО ГЛЕДАЊЕ: Средбата Заев-Гаши без резултат

Денешен - 19.11.2021

Зоран Заев попладнево изјави дека разговорите со Алтернатива продожуваат идната недела. Заев вели дека одлуките се носат на органите и телата на партијата. Тој денеска се сретна со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши.

Гаши: Убеден сум дека ќе ја донесеме најдобрата одлука за сите

24Инфо - 19.11.2021

По денешната средба помеѓу Заев и Гаши, претседателот на Алтернатива изјави дека сакале да го видат концептот на Заев, и кои би биле следните чекори во евроинтеграцијата. Кажа и дека внатре во партијата ќе разговараат што понатаму.

Во Алтернатива постои поделеност дали да биде дел од Владата, разговорите ќе продолжат следната недела

Точка - 19.11.2021

Во Алтернатива постои поделеност дали партијата да влезе во Владата, истакна претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, по средбата со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши. „Алтернатива можеби ќе влезе во Владата, а можеби и не.

Заев: Можна идна соработка со Алтернатива ќе биде врз програмски принципи, разговорите продолжуваат следната седмица

Кајгана - 19.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, по денешната средба со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, рече дека било разговарано за неколку проблематики, за кои останува за време на викендот да размислат и во СДСМ и во Алтернатива, но и кај ...

Видео: Детали од тензичната средба Заев - Гаши

Точка - 19.11.2021

Премиерот со најавена остаква Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши во петокот во 15,30 часот одржаа средба во клубот на пратеници, чија цела беше почеток на разговори за евентуално учество во владата на Алтернатива.

Гаши: Нема да влеземе со сила во ниту една Влада ако не се остварат општите интереси на државата

Локално - 19.11.2021

На средбата разговаравме за концептот како да се излезе од оваа криза и кој е политичкиот контекст на земјата во однос на процесот на евроинтеграции и дали може Алтернатива да помогне во овој процес, кажа претседателот на Алтернатива Африм Гаши по ...

Гаши: Нема да влеземе со сила во ниту една Влада ако не се остварат општите интереси на државата

Zoom - 19.11.2021

На средбата разговаравме за концептот како да се излезе од оваа криза и кој е политичкиот контекст на земјата во однос на процесот на евроинтеграции и дали може Алтернатива да помогне во овој процес, кажа претседателот на Алтернатива Африм Гаши по ...

Нашата покана е Алтернатива да биде дел од Владата, продолжуваат разговорите следната недела, рече Заев по средбата со ...

ММС - 19.11.2021

По денешната средба со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев рече дека било разговарано за неколку проблематики, за кои останува за време на викендот да размислат и во СДСМ и во Алтернатива, но и кај ...

Ковачевски со Заев на средба со Гаши

Локално - 19.11.2021

Започна средбата на премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши. Тема на разговор на ќе биде можниот влез на Алтернатива во владината коалиција. Од Алтернатива во изјава за „Локално“ кажаа дека вакви средби ...

Гаши: „Ќе ги разгледам двете опции, приклучување кон Владата и останување во опозиција“

4NEWS - 19.11.2021

Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, по денешната средба со премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, рече дека имале отворена дискусија за тоа како мнозинството ја гледа Алтернатива, но дека за двете опции кои се пред нив – поканата за членство во ...

Заев: Можната соработка со Алтернатива ќе биде врз програмски принципи, разговорите продолжуваат следната седмица

Frontline - 19.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, по денешната средба со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, рече дека било разговарано за неколку проблематики, за кои останува за време на викендот да размислат и во СДСМ и во Алтернатива, но и кај ...

Мицкоски за средбата на Гаши со Заев: Ако мисли да има Влада предводена од СДСМ и Заев, тогаш жалам, имаме различни ...

Zoom - 19.11.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, коментирајќи ја средбата на Африм Гаши со Зоран Заев порача дека ги знае неговите ставови, бидејќи со првиот човек на Алтернатива имале комуникација на дневна основа.

(ФОТО) Дали Заев на средбата со Гаши дојде со својот наследник?

Скопско Ехо - 19.11.2021

Во Клубот на пратеници, нешто пред 16 часот започна средбата на премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши. Заев на средбата дојде со заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, ко барем досега не се ...

Во Клубот на пратеници почна средбата меѓу Заев и Гаши

MakPress - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците почна средбата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, на која, како што е најавено, треба да се разговара за можноста за приклучување на пратениците на Алтернатива во ...

Заев и Гаши ќе ги продолжат разговорите следната седмица

Опсервер - 19.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши, по неколкучасовната средба во Клубот на пратениците изјавија дека конечните одлуки за влез на Алтернатива во Владата ќе ги донесат во органите на двете партии, и оти ...

Алтернатива можеби ќе влезе во Владата, а можеби и не, вели Заев

Скопје1 - 19.11.2021

Во Алтернативата постои поделеност дали да влезат во Владата, истакна претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, по средбата со претседателот на оваа партија, Африм Гаши. „Алтернативата можеби ќе влезе во Владата, а можеби и не.

Нема договор-разговорите меѓу Заев и Гаши продолжуваат следната недела

Zoom - 19.11.2021

Нема договор по средбата на лидерите на СДСМ и Алтернатива, Зоран Заев и Африм Гаши, за влез на партијата во парламентарното мнозинство. Премиерот Заев на прес-конференција по средбата повторно истакна дека не е за предвремени парламентарни избори и ...

Заев по средбата со Гаши: Разговорите ќе продолжат следната недела

Локално - 19.11.2021

Разговаравме за многу важни работи , за кои требаше да се вратиме наназад . Можното идно коалицирање ќе биде врз основа на програмски принципи, што е позитивно , рече премиерот Зоран Заев по средба со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши во ...

Заев: Продолжуваат разговорите со Гаши, земјата е исправена кон европската иднина, стратешка цел е почеток на ...

Frontline - 19.11.2021

Целата изјавата на премиерот Зоран Заев, после денешната средба со претседателот на политичката партија Алтернатива и пратеник Африм Гаши: „Прво сме благодарни што политичката партија Алтернатива, претседателот Африм Гаши и секретарот на партијата ...

Почна средбата меѓу Заев и Гаши

Локално - 19.11.2021

Почна средбата на премиерот Заев и лидерот на Алтернатива Гаши во Клубот на пратениците. Тие ќе се обидат да постигнат договор за влез на Алтернатива во владината коалиција. Заев вели дека мнозинството ќе се зголеми.

Заев со Димитар Ковачевски на средба со Африм Гаши – дали тој е новиот премиер и лидер на СДСМ?

4NEWS - 19.11.2021

Премиерот и Лидер на партијата Зоран Заев на средба во Африм Гаши во Клубот на пратеници е во придружба со Димитар Ковачевски. Вчера, ТВ21 објави дека лицето кое ќе биде денеска со Заев ќе биде новиот мандатар и новиот лидер на ...

(ВИДЕО) Почна средбата на Заев и Гаши

Скопје1 - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците почна средбата на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, на која ќе стане збор за приклучување на пратениците од Алтернатива кон парламентарното мнозинство и влез во ...

(ВО ЖИВО) Прес Зоран Заев и Африм Гаши

Frontline - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците се одржа средбата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, на која, како што е најавено, се разговара за можноста за приклучување на пратениците на Алтернатива во парламентарното ...

„Не сакаме да оставиме изговор дека сме нестабилни и дека не се знае кој има парламентарно мнозинство“, порача Заев

4NEWS - 19.11.2021

Република Северна Македонија е исправена пред многу важен момент а тоа е очекувањата во декември конечно да ја оствариме големата цел, долгогодишното ветување од ЕУ, започнување на преговори за влез во Унијата и да ја закажеме првата меѓувладина ...

Мицкоски: Алтернатива нема да биде дел од оваа власт, но сепак изборот е на Гаши

Локално - 19.11.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски информира дека е во секојдневна комуникација со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши и смета дека партијата нема да биде дел од власта. -Секојдневно комуницирам со Гаши.

Заев-Гаши: Можното идно соработување со Алтернатива ќе биде врз програмски принципи, разговорите продолжуваат следната ...

CivilMedia - 19.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, по денешната средба со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, рече дека било разговарано за неколку проблематики, за кои останува за време на викендот да размислат и во СДСМ и во Алтернатива, но и кај ...

Tаравари не му се лути на Гаши што ќе оди со Заев

PressingTV - 19.11.2021

Алтернатива самата ќе донесе одлука дали да се приклучи кон Влада во која е ДУИ, но за лидерот на Алтернатива Африм Гаши како личност имам најубави зборови, изјави Арбен Таравари, генералниот секретар на Алијанса за Албанците, пред средбата на Гаши ...

Почна средбата Заев-Гаши, се преговара за влез на Алтернатива во Владата

Zoom - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците почна средбата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, на која, како што е најавено, треба да се разговара за можноста за приклучување на пратениците на Алтернатива во ...

Почна средбата на Заев и Гаши

Gostivarpress.mk - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците почна средбата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, на која, како што е најавено, треба да се разговара за можноста за приклучување на пратениците на Алтернатива во ...

Алтернатива ги кажала условите под кои би преговарала – нова средба следната недела

Скопско Ехо - 19.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, по денешната средба со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, рече дека по денешната средба, викендот ќе биде искористн да се разговара внатре во двете партии, а и во владината коалиција за темите кои денеска ...

Заев е тука и го чека Гаши кој ќе дојде во 15:45

4NEWS - 19.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев е во Клубот на пратеници и го чека лидерот на Алтернатива Африм Гаши. Според најавите Гаши ќе дојде во 15.45 минути. Тема на разговор е влез на Алтернатива во Владата и зголемување на парламентарното ...

Почна средбата на Заев и Гаши

Frontline - 19.11.2021

Во Клубот на пратениците почна средбата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, на која, како што е најавено, треба да се разговара за можноста за приклучување на пратениците на Алтернатива во ...

Заев утре ќе го промовира новиот мандатар на средбата со Гаши?

ТВ21 - 18.11.2021

Според извори на ТВ21, Заев утре на средбата со Африм Гаши во Клубот на пратеници ќе се појави со новиот мандатар и веројатно кандидат за лидер на СДСМ. Според извори на емисијата „21 АНАЛИЗА“ на ТВ21, Заев на средбата со Гаши ќе биде во присуство ...

И да има договор утре меѓу Заев и Гаши, нова Влада ќе има дури по одлуката дали земјава ќе започне преговори со ЕУ во ...

ТВ21 - 18.11.2021

Во „21 анализа“ вечерва се дискитура за утрешната средба помеѓу Заев и Гаши. Новинарот на ТВ21 Ерол Шаќири вели дека и да дојде до договор, нова влада ќе има дури по самитот на ЕУ во декември. „Конечно доаѓа расплет на оваа политичка драма.

Заев за ТВ21: Утре ќе се сретнам со Гаши

ТВ21 - 18.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев денеска за ТВ21 истакна дека утре ќе одржи средба со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши. Како што посочи, средбата ќе биде во 15:30 часот во Клубот на ...

Канал 5 дознава утре средба Заев - Гаши

Канал5 - 18.11.2021

Утре во Клубот на пратеници средба Зоран Заев - Африм Гаши. Канал 5 ексклузивно дознава дека утре во 15 и 30 часот во Клубот на пратеници претседателот на СДСМ Зоран Заев ќе има средба со Африм Гаши од Алтернатива.

Заев и Гаши договорија средба, ќе има ли договор и за ново мнозинство?

Сител - 18.11.2021

Премиерот Заев и лидерот на Алтернатива Гаши утре попладне на заедничка средба во Клубот на пратениците ќе се обидат да постигнат договор за влез на Алтернатива во владината коалиција. Со тоа би се дооформило мнозинство со 64 народни избраници ...

Личноста која утре ќе седи до Заев, ќе биде новиот мандатар?!

ТВ21 - 18.11.2021

Утре ќе се знае кој ќе биде новиот мандатар и наследник на Заев, дознава ТВ21. Ова беше кажано во емисијата „21 анализа“ вечерва. Фактички утре лицето кое ќе седне до Заев на средбата со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, тој ќе биде новиот ...

Муртезани за ТВ21: Точно е дека ќе има средба меѓу Заев и Гаши

ТВ21 - 18.11.2021

Портпаролот на Алтернатива, Орхан Муртезани денеска за ТВ21 ја потврди средбата меѓу премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши. „Да, точно е дека ќе има средба, но такви средби имало и во минатото, ќе има и во ...

Проширување на мнозинството, утре средба Заев-Гаши – од Алтернатива не кажуваат со какви барања ќе седнат на разговори

ТВ21 - 18.11.2021

Премиер, Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, утре ќе се сретнат во Клубот на пратеници. Информацијата за ТВ21 ја потврди Премиерот, а како што се дознава форматот на средбата ќе биде 1+1, значи само Заев и Гаши.

Утре средба Заев – Гаши

МКД - 18.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев утре ќе одржи средба со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, а средбата ќе биде во 15.30 часот во Клубот на пратеници, потврдил Заев во изјава за ТВ21.

Влегува ли Алтернатива во владата? Утре Заев ќе сретне со Гаши

Алсат-М - 18.11.2021

Премиерот Зоран Заев потврди дека утре ќе се сретне со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши. Средбата ќе се одржи во 15:30 часот во Клубот на пратеници. На средбата, како што беше досега истакнато, ќе се разговара за евентуалното вклучување на ...

Николовски зборува за новиот мандатар – кој ќе го придружува Заев утре?

ТВ21 - 18.11.2021

Утре се очекува многу важен разговор меѓу Зоран Заев и Африм Гаши, за евентуално приклучување на Алтернатива во Владата. „21Анализа“ претходно откри дека утре оној кој ќе седи до Зоран Заев на средбата со Гаши, тој ќе биде новиот мандатар.

Реконструкција на влада нема да има, утре средба Заев – Гаши

Канал5 - 18.11.2021

Реконстукција на Владата нема да има- ќе се чека на проширување на мнозинството, па на оставката на премиерот, по што ќе следува гласање на новиот владин кабинет- дознава Канал 5 од висок владин функционер.

Потврдена утрешната средба на Заев со Гаши

Фактор - 18.11.2021

Премиерот на земјава Зоран Заев потврди дека утре ќе се сретне со претседателот на Алтернативата Африм Гаши. Средбата ќе се одржи во 15:30 часот во Клубот на пратеници, изјави Заев за ТВ21.

Утре средба Заев – Гаши

Вечер Прес - 18.11.2021

Премиерот на земјава Зоран Заев потврди дека утре ќе се сретне со претседателот на Алтернативата Африм Гаши. Средбата ќе се одржи во 15:30 часот во Клубот на пратеници, изјави Заев за ТВ21.

Дали лажењето на Заев е заразно? Алтернатива докажа дека зборот за нив не вреди ништо

Курир - 18.11.2021

Се погласни се шпакулациите на јавноста дека Алтернатива на Африм Гаши може да влезе во коалицијата на СДСМ и ДУИ и така да го обeзбеди мнозинството на власта по излегувањето на БЕСА. После драмата која се случуваше минатата недела од која ...

Премиерот Заев утре ќе оствари средба со Гаши, ќе присуствува ли и новиот мандатар?

Вечер Прес - 18.11.2021

Според извори на ТВ21, Заев утре на средбата со Африм Гаши во Клубот на пратеници ќе се појави со новиот мандатар и веројатно кандидат за лидер на СДСМ. Според извори на емисијата „21 АНАЛИЗА“ на ТВ21, Заев на средбата со Гаши ќе биде во присуство ...

ТВ21: Утре Заев ќе го објави неговиот наследник во Влада и СДСМ

Либертас - 18.11.2021

Според извори на ТВ21, Заев утре на средбата со Африм Гаши во Клубот на пратеници ќе се појави со новиот мандатар и веројатно кандидат за лидер на СДСМ. Според извори на емисијата „21 АНАЛИЗА“ на ТВ21, Заев на средбата со Гаши ќе биде во присуство ...

Утре средба Заев Гаши за влез на Алтернатива во владата

Либертас - 18.11.2021

Алтернатива влегува во Влада, а познато е и што ќе добие. Според информации на 4NEWS.mk, Алтернатива ќе добие две министерски места, еден заменик министер и 39 директори од кои 21 добиваат од Беса, 4 од ДУИ и 15 од СДСМ.

ЗАЕВ УТРЕ ЌЕ ГО ПРОМОВИРА НОВИОТ МАНДАТАР? На средбата со Гаши ќе има место за тројца

+инфо - 18.11.2021

Средбата ќе се одржи во 15:30 часот во Клубот на пратеници, а се очекува Заев и Гаши да разговараат за тоа дали четирите пратеници од Алтернатива ќе станат дел од парламентарното мнозинство.

Муртезани: Точно е дека ќе има средба меѓу Заев и Гаши

Нетпрес - 18.11.2021

Портпаролот на Алтернатива, Орхан Муртезани денеска за ТВ21 ја потврди средбата меѓу премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши. „Да, точно е дека ќе има средба, но такви средби имало и во минатото, ќе има и во ...

Заев потврди: Утре средба со Гаши - се формира новото мнозинство?

Press24 - 18.11.2021

Премиерот Зоран Заев потврди дека утре ќе се сретне со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши. Средбата ќе се одржи во 15:30 часот во Клубот на пратеници. На средбата, како што беше досега истакнато, ќе се разговара за евентуалното вклучување на ...

Дали Гаши и Алтернатива ќе станат како Заев и ќе покажат дека зборот за нив не вреди ништо

Република - 18.11.2021

Се погласни се шпакулациите на јавноста дека Алтернатива на Африм Гаши може да влезе во коалицијата на СДСМ и ДУИ и така да го обeзбеди мнозинството на власта по излегувањето на БЕСА. По драмата која се случуваше минатата недела од која соодносот на ...

Човекот кој утре ќе седи до Заев, ќе биде новиот мандатар?!

Република - 18.11.2021

Утре ќе се знае кој ќе биде новиот мандатар и наследник на Заев, дознава ТВ21 . Во емисијата „21 анализа“ вечерва, соопштија дека фактички, утре лицето кое ќе седне до Заев на средбата со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, тој ќе биде новиот ...

Утре средба Заев – Гаши

Независен - 18.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев утре ќе одржи средба со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши. Средбата ќе биде во 15.30 часот во Клубот на пратеници, потврдил Заев во изјава за ТВ21.0 На средбата којашто претходно се најавуваше за викендов, ...

Преговорите почнати, Алтернатива ќе добие министерски места во Владата на Заев

Zoom - 18.11.2021

Се очекува во скоро време реконструкција во Владата, а во неа да влезе и Алтернатива на Африм Гаши. Тоа ќе се знае по разговорите кои се очекуваат следната недела. Синоќа во ТВ21 откри некои детали членот на ИО на СДСМ, Стефан Богоев.

Заев и Гаши утре на средба, Алтернатива дефинитивно влегува во Владата

Zoom - 18.11.2021

Заев и Гаши утре попладне ќе си подадат рака на средбата во Клубот на пратениците, а во вторник раководството на Алтернатива ќе ја донесе формалната одлука за приклучување во власта. Информацијата е потврдена од двете страни.

„Алтернатива“ потврди: Гаши утре ќе се сретне со  Заев

Локално - 18.11.2021

Утре премиерот Зоран Заев ќе одржи средба со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, потврдуваат за „Локално“ од политичката партија Алтернатива. -Средба ќе има, но вакви средби претседателот Гаши имал и претходно и ќе има и во иднина.За тоа што утре ќе ...

ПОЗНАТИ ДЕТАЛИ: Алтернатива добива 2 министри во Влада, еден заменик и 39 директори

4NEWS - 18.11.2021

Алтернатива влегува во Влада, а познато е и што ќе добие. Според информации на 4NEWS.mk, Алтернатива ќе добие две министерски места, еден заменик министер и 39 директори од кои 21 добиваат од Беса, 4 од ДУИ и 15 од СДСМ.

ТВ21: Утре Заев ќе го објави неговиот наследник во Влада и СДСМ

4NEWS - 18.11.2021

Според извори на ТВ21, Заев утре на средбата со Африм Гаши во Клубот на пратеници ќе се појави со новиот мандатар и веројатно кандидат за лидер на СДСМ. Според извори на емисијата „21 АНАЛИЗА“ на ТВ21, Заев на средбата со Гаши ќе биде во присуство ...

Муртезани за ТВ21: Точно е дека ќе има средба меѓу Заев и Гаши

4NEWS - 18.11.2021

„Да, точно е дека ќе има средба, но такви средби имало и во минатото, ќе има и во иднина. Додека за тоа што ќе се разговара на следниот состанок ќе ве информираме по завршувањето на средбата“, посочи Муртезани за ТВ21.

ТВ21: Личноста која утре ќе седи до Заев, ќе биде новиот мандатар

4NEWS - 18.11.2021

Утре ќе се знае кој ќе биде новиот мандатар и наследник на Заев, дознава ТВ21. Ова беше кажано во емисијата „21 анализа“ вечерва. Фактички утре лицето кое ќе седне до Заев на средбата со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, тој ќе биде новиот ...

Кое министерско место ќе го добие Алтернатива?

Локално - 18.11.2021

Следната недела се очекува средба да остварат премиерот Зоран Заев заедно со Африм Гаши лидерот на Алтернатива. На прашањето дали оваа партија ќе ја смени БЕСА во Владата и колку министерства ќе добие во емисијата „Click Plus“ одговори членот на ИО ...

Утре средба Заев-Гаши

Скопско Ехо - 18.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев утре ќе се сретне со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, а средбата ќе биде во 15.30 часот во Клубот на пратеници. На средбата којашто претходно се најавуваше за викендов, треба да се разговара за можноста ...

Заев утре на средба со Гаши, ќе го придружуваат новиот мандатар и новиот лидер на СДСМ

Скопје1 - 18.11.2021

Премиерот Зоран Заев утре на средбата со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, нема да дојде сам, туку ќе се појави со новиот мандатар и веројатно новиот лидер на СДСМ, објави ТВ21 повикувајќи се на високи партиски извори.

Заев за ТВ21: Утре средба со Гаши

4NEWS - 18.11.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев денеска за ТВ21 истакна дека утре ќе одржи средба со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши. Како што посочи, средбата ќе биде во 15:30 часот во Клубот на ...

До мнозинство - со брзина на желка

Deutsche Welle - 17.11.2021

Бавноста со која се одвиваат процесите околку потврдата на легитимитетот на власта, создава замор и неизвесност кај граѓаните Од „утре ќе се знае“ (најавено на 11-ти ноември) - до денес, сѐ уште не се видливи контурите на најавуваното зголемено ...

СДСМ ќе ѝ отстапи министерски места на Алтернатива

Слободен Печат - 17.11.2021

Од влезот на опозициската Алтернатива во составот на Владата – преговорите треба да завршат неделава – ќе зависи колкав ќе биде резот што се очекува да го направи премиерот Зоран Заев, вели за „Слободен печат“ висок владин функционер.

Кое министерско место ќе го добие Алтернатива?

ТВ21 - 17.11.2021

Наскоро се очекува реконструкција на Владата, а во неа да влезе и Алтернатива на Африм Гаши, а тоа ќе биде познато по разговорите кои се очекуваат следната недела. Вчера во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, членот на ИО на СДСМ Стефан Богоев ...

До мнозинство – со брзина на желка

Либертас - 17.11.2021

Бавноста со која се одвиваат процесите околку потврдата на легитимитетот на власта, создава замор и неизвесност кај граѓаните. Од „утре ќе се знае“ (најавено на 11-ти ноември) – до денес, сѐ уште не се видливи контурите на најавуваното зголемено ...

Ибрахими: Немаме интерес да станеме дел од оваа Влада

Република - 17.11.2021

Зеќирија Ибрахими од Алтернатива вели дека немаат интерес да влезат во Влада, додавајќи дека досега не добиле таква понуда. Според него, претседателот на партијата, Африм Гаши, бил во контакт со премиерот Заев, но комуникацијата, како што вели, била ...

Ибрахими: Засега немаме интерес да бидеме дел од оваа Влада

MakPress - 17.11.2021

Зеќирија Ибрахими од Алтернатива вели дека немаат интерес да влезат во Влада, додавајќи дека досега не добиле таква понуда. Според него, претседателот на партијата, Африм Гаши, бил во контакт со премиерот Заев, но комуникацијата, како што вели, била ...

Гаши: Започнавме внатрешна дебата по поканата од Заев, ќе видиме какво е расположението

МКД - 16.11.2021

На прашањето на МКД.мк какво е расположението во Алтернатива за влез во Владата откако премиерот Зоран Заев упати покана за средба со лидерот на партијата, Африм Гаши вели дека е започната внатрешна дебата во партијата од која треба да произлезе ...

Алтернатива во вторник ќе одлучува за поканата на Заев

Фокус - 16.11.2021

Во вторник ќе заседава Ценералното претседателство на Алтернатива во однос на поканата за средба од страна на премиерот Зоран Заев. Ова од Алтернатива го истакнаа денеска за „Фокус“. Тогаш Централното претседателство на Алтернатива ќе донесе одлука ...

Се очекува Алтернатива да одлучи дали ќе биде дел од владејачката коалиција

Телма - 16.11.2021

Денеска се очекува партијата Алтернатива да одржи состанок и да одлучи за наредните чекори, за тоа дали ќе влезе во владината коалиција и со тоа ќе го зголеми владиното мнозинство. Висок владин функционер потврди дека премиерот Заев телефонски ...

Ибрахими: Немаме интерес да влеземе во Влада – Гаши и Заев ќе се сретнат во наредните денови

ТВ21 - 16.11.2021

Зеќирија Ибрахими од Алтернатива вели дека немаат интерес да влезат во Влада, додавајќи дека досега не добиле таква понуда. Според него, претседателот на партијата, Африм Гаши, бил во контакт со премиерот Заев, но комуникацијата, како што вели, била ...

Ибрахими од Алтернатива: Немаме интерес да влеземе во оваа влада, досега и никој не ни понудил

Слободен Печат - 16.11.2021

Зеќирија Ибрахими од Алтернатива за ТВ21 вели дека неговата партија „нема интерес да влезе во владата, додавајќи дека досега и не добиле таква понуда. Според него, претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, бил во контакт со премиерот Заев, но ...

Прво средба со Заев па одлука на Алтернатива дали ќе влезе во власта

Телма - 16.11.2021

Алтернатива засега е во опозиција, а дали тоа ќе се смени по средбата на Гаши со Заев, партиските органи ќе одлучуваат следната недела, вели за Телма пратеникот Зекирија Ибрахими. Прифаќањето на понудата на Заев да се сретнат, за сопартијците на ...

Прво обновено мнозинство, па подновена Влада

Слободен Печат - 16.11.2021

Средбата помеѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската Алтернатива Африм Гаши, за можно окрупнување на владејачкото мнозинство, договорено е да се случи пред викендот, велат извори и од власта и од опозицијата.

Алтернатива следната недела ќе одлучува за можно влегување во Владата на Заев

Алсат-М - 16.11.2021

Алтернатива следната недела ќе реши дали ќе биде дел од новото парламентарно мнозинство, а одлуката за тоа дали партијата ќе влезе во Владата ќе биде донесена по најавената средба на партискиот лидер Африм Гаши со премиерот Зоран Заев.

Гаши до крајот на неделава на средба со Заев, очекува најмалку две министерски места

24 Вести - 16.11.2021

До крајот на неделава Африм Гаши ќе го премине прагот на Илинденска број два, дали и ќе остане таму, ќе зависи од тоа што Зоран Заев ќе стави на маса, но и од тоа дали лидерот на Алтернатива ќе убеди дел од своите сопартијци, кои се противат на ...

Алтернатива идната недела ќе одлучува за евентуален влез во владата

Канал5 - 16.11.2021

Кога ќе биде средба, информација нема, но во секој случај, конечниот збор ќе го имаат највисоките партиски тела. Централното претседателство на Алтернатива во вторник ќе пресече дали партијата ќе стане дел од Владата на Заев и дали ќе го засили ...

Алтернатива следната недела ќе одлучува за влез во Владата

Сител - 16.11.2021

Централното претседателство на Алтернатива следниот вторник ќе решава дали ќе ја прифати поканата на премиерот Заев за средба. Од партијата на Гаши за Сител потврдуваат дека следните 7 дена нема да има ниту средба ниту одлука дали Алтернатива ќе се ...

Ибрахими: Немаме интерес да станеме дел од оваа Влада

Курир - 16.11.2021

Зеќирија Ибрахими од Алтернатива вели дека немаат интерес да влезат во Влада, додавајќи дека досега не добиле таква понуда. Според него, претседателот на партијата, Африм Гаши, бил во контакт со премиерот Заев, но комуникацијата, како што вели, била ...

Алтернатива во вторник ќе одлучува за поканата на Заев

Либертас - 16.11.2021

Во вторник ќе заседава Ценералното претседателство на Алтернатива во однос на поканата за средба од страна на премиерот Зоран Заев. Ова од Алтернаѕивс го потврдиле денеска за „Фокус“. Тогаш Централното претседателство на Алтернатива ќе донесе одлука ...

АЛТЕРНАТИВА ЈА ПРИФАТИ ПОКАНАТА НА ЗАЕВ, ОДЛУКАТА ВО ВТОРНИК Нема да прават филмови со самокиднапирани пратеници

+инфо - 16.11.2021

Зекирија Ибрахими во изјава за Плусинфо вели дека на 23 ноември, во вторник треба да се одржи состанок на Централното претседателство на партијата, а потоа таа одлука што ќе биде донесена во тој партиски состав ќе треба да помине и на партиското ...

Гаши ќе се сретне со Заев, во вторник одлуката дали Алтернатива ќе стане дел од владата

Нова ТВ - 16.11.2021

Ибрахими објаснува дека, сега-засега, тие остануваат во опозиција, а за секој нов предизвик, како што вели, ќе се произнесат. Сепак, прво ќе почекаат да се случи средбата на нивниот лидер Африм Гаши и Заев, за да слушнат кои се размислувањата на ...

Алтернатива следната недела ќе одлучува за можно влегување во Владата на Заев

Вечер Прес - 16.11.2021

Алтернатива следната недела ќе реши дали ќе биде дел од новото парламентарно мнозинство, а одлуката за тоа дали партијата ќе влезе во Владата ќе биде донесена по најавената средба на партискиот лидер Африм Гаши со премиерот Зоран Заев.

ИБРАХИМИ: Алтернатива нема интерес да влезе во оваа Влада, Гаши има „вообичаена“ комуникација со Заев

Денешен - 16.11.2021

Зеќирија Ибрахими од Алтернатива вели дека немаат интерес да влезат во Влада, додавајќи дека досега не добиле таква понуда. Според него, претседателот на партијата, Африм Гаши, бил во контакт со премиерот Заев, но комуникацијата, како што вели, била ...

Алтернатива следната недела ќе одлучува за можно влегување во Владата на Заев

еМагазин - 16.11.2021

Алтернатива следната недела ќе реши дали ќе биде дел од новото парламентарно мнозинство, а одлуката за тоа дали партијата ќе влезе во Владата ќе биде донесена по најавената средба на партискиот лидер Африм Гаши со премиерот Зоран Заев.

Во вторник Алтернатива ќе одлучува за поканата на Заев

Република - 16.11.2021

Во вторник ќе заседава Ценералното претседателство на Алтернатива во однос на поканата за средба од страна на премиерот Зоран Заев, објави „Фокус“. Тогаш Централното претседателство на Алтернатива ќе донесе одлука дали да прифати да разговара за ...

Ибрахими: Немаме интерес да станеме дел од оваа Влада

Lider - 16.11.2021

Зеќирија Ибрахими од Алтернатива вели дека немаат интерес да влезат во Влада, додавајќи дека досега не добиле таква понуда. Според него, претседателот на партијата, Африм Гаши, бил во контакт со премиерот Заев, но комуникацијата, како што вели, била ...

Алтернатива следната недела ќе одлучува за можно влегување во Владата на Заев

24Инфо - 16.11.2021

Алтернатива следната недела ќе реши дали ќе биде дел од новото парламентарно мнозинство, а одлуката за тоа дали партијата ќе влезе во Владата ќе биде донесена по најавената средба на партискиот лидер Африм Гаши со премиерот Зоран Заев.

Алтернатива следната недела ќе одлучува за можно влегување во Владата на Заев

Кајгана - 16.11.2021

Алтернатива следната недела ќе реши дали ќе биде дел од новото парламентарно мнозинство, а одлуката за тоа дали партијата ќе влезе во Владата ќе биде донесена по најавената средба на партискиот лидер Африм Гаши со премиерот Зоран Заев.

Пратеничката Садики-Шаини од Алтернатива: Гаши ќе се сретне со Заев

Локално - 16.11.2021

Алтернатива ја прифати поканата на премиерот Зоран Заев за средба со лидерот Африм Гаши, потврди за „Локално“, пратеничката Сафије Садики-Шаини од редовите на Алтернатива. Таа во кусата изјава за нашиот медиум не откри детали објаснувајќи дека ...

Алтернатива следната недела ќе одлучува за можно влегување во Владата на Заев

CivilMedia - 16.11.2021

Алтернатива следната недела ќе реши дали ќе биде дел од новото парламентарно мнозинство, а одлуката за тоа дали партијата ќе влезе во Владата ќе биде донесена по најавената средба на партискиот лидер Африм Гаши со премиерот Зоран Заев.

Алтернатива следната недела ќе реши дали ќе се приклучи на мнозинството на СДСМ и коалицијата

Zoom - 16.11.2021

Алтернатива следната недела ќе реши дали ќе биде дел од новото парламентарно мнозинство, а одлуката за тоа дали партијата ќе влезе во Владата ќе биде донесена по најавената средба на партискиот лидер Африм Гаши со премиерот Зоран Заев.

Предвремени избори: Разводнета или се уште реална опција?

Скопско Ехо - 16.11.2021

Ќе заврши ли и како политичката голгота во која се заплетка партиската сцена во Македонија, откако не успеа гласањето недовреба на владата во четвртокот? Последните информации се дека премиерот Зоран Заев, кој прво даде па по десет дена ја повлече ...

Почнаа комбинаториките за постабилно мнозинство: Заев го кани Гаши на средба

360 степени - 15.11.2021

Од Алтернатива засега нема одговор дали Африм Гаши се одзвал на поканата и кога би се одржала средбата со премиерот. Од СДСМ не откриваат ниту дали четворицата пратеници на Алтернатива засега се единствена опција за модифицирање на парламентарното ...

Алтернатива деновиве ќе одлучи дали ќе ја прифати поканата на Заев за средба

360 степени - 15.11.2021

Одлуката би требало да се донесе на партиски состанок, велат од партијата на Гаши за Фокус, но други детали не откриваат Висок функционер на СДСМ потврди за „360 степени“ дека Заев Заев телефонски разговарал со Гаши и дека го поканил „доколку ...

Заев: Гаши нека избере кога да се сретнеме и да разговараме за можноста да станат дел од мнозинството

Сител - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел од ...

Заев: Гаши нека го избере денот кога сака да се сретнеме

Слободен Печат - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел од ...

Заев за Алсат: Гаши нека го избере денот кога сака да се сретнеме

Алсат-М - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев во изјава за Алсат потврди дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане ...

Заев кон Гаши: Избери го денот кога сакаш да се сретнеме!

Фокус - 15.11.2021

Премиерот на Македонија, Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши. Тој побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста ...

Заев го повика Гаши да избере ден за средба

МКД - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел од ...

Заев го повикал Гаши на разговори за Влада

Р.С.Европа - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива Африм Гаши, на која побарал од него да избере ден кога сака да имаат средба околу можноста Алтернатива да стане дел од парламентарното мнозинство и Владата.

Заев побарал од Гаши да одбере ден кога да се сретнат

Канал5 - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев имал телефонски разговор со лидерот на Алтернатива Африм Гаши. И побарал од него да избере ден кога да се сретнат за да разговараат за можноста Aлтернатива да биде дел од парламентарното мнозинство.

Заев го повикал Гаши на разговор за влез во Владата

ТВ21 - 15.11.2021

Во текот на денешниот ден, премиерот Зоран Заев имал телефонска комуникација со претседател на Алтернатива, Африм Гаши на која побарал од него да избере ден кога сака да имаат средба околу можноста Алтернатива да стане дел од парламентарното ...

Заев тргна во лов на албански партии за во Владата

Алсат-М - 15.11.2021

Adrian Kerimi Премиерот Зоран Заев имаше телефонски разговор со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши. Информацијата за Алсат ја потврдија и извори од СДСМ, од каде велат дека лидерот на социјалдемократите му понудил на Гаши да избере ден кога ...

Алтернатива ќе ја замени Беса? – Заев деновиве треба да има разговори со Гаши

ТВ21 - 15.11.2021

Деновиве премиерот Заев на средба со претседателот на Алтернатива Африм Гаши треба да преговараат за оваа партија да биде дел од власта. Тој денеска имал телефонски разговор со Гаши и му понудил да избере кога сака да се сретнат за да разговараат ...

Алтернатива деновиве ќе одлучи дали ќе ја прифати поканата на Заев

Фокус - 15.11.2021

Алтернатива наредниве денови ќе одлучи дали ќе ја прафати поканата на премиерот , Зоран Заев кој го покани лидерот на партијата, Африм Гаши да разговараат оваа партија да стане дел од парламентарното мнозинство, велат од Алтернатива за Фокус.

Во Алтернатива деновиве ќе размислуваат околу понудата на Заев за влез во власта

Слободен Печат - 15.11.2021

Партијата Алтернатива на Африм Гаши во следните денови ќе одлучи дали ќе го прифати предлогот на премиерот Зоран Заев, кој го покани Гаши да разговараат оваа партија да стане дел од парламентарното мнозинство, велат од Алтернатива за Фокус .

Заев го поканил Гаши на разговори за Влада

24 Вести - 15.11.2021

Зоран Заев го поканил лидерот на Африм Гаши на разговори за Влада, потврдува за ТВ 24 висок владин функционер. „Заев се слушна со Африм Гаши и го покани доколку смета дека е заинтересиран за учество во Владата во некои од наредните денови да саеднат ...

Заев: Гаши нека го избере денот кога сака да се сретнеме

Нова ТВ - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел од ...

Заев кон Гаши: Избери го денот кога сакаш да се сретнеме!

Либертас - 15.11.2021

Премиерот на Македонија, Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши. Тој побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста ...

Заев: Гаши нека го избере денот кога сака да се сретнеме

Вечер Прес - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел од ...

Заев: Гаши нека го избере денот кога сака да се сретнеме

Бриф - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел од ...

Премиерот Заев го кани Гаши на средба - тема е дали ќе бидат дел од парламентарното мнозинство

Фактор - 15.11.2021

Првиот човек на Владата, Зоран Заев го кани Африм Гаши од Алтернатива на средба. Премиерот Зоран Заев во изјава за Алсат потврди дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере ...

АЛТЕРНАТИВА СО ЕДНА НОГА ВО ВЛАДА Заев го поканил Гаши на разговор

+инфо - 15.11.2021

Aктивно ја следиме ситуацијата и согласно новите предизвици ќе донесеме одлука и ќе се произнесеме, вели Муртезани за Плусинфо. Премиерот Зоран Заев во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да ...

Заев со порака до Алтернатива: Гаши нека го избере денот кога сака да се сретнеме

Република - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев, за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел од ...

Заев: Гаши нека го избере денот кога сака да се сретнеме

Press24 - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел од ...

Гаши добил покана од премиерот Заев за разговори за Влада

Press24 - 15.11.2021

Африм Гаши добил покана од премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев на разговори за Влада, потврди висок владин функционер. „Заев се слушна со Африм Гаши и го покани доколку смета дека е заинтересиран за учество во Владата во некои од наредните денови ...

Заев го поканил лидерот на Алтернатива, Гаши на разговори за да партијата стане дел од Владата

еМагазин - 15.11.2021

Премиерот за потврди дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел од парламентарно мнозинство, ...

Заев: Гаши нека го избере денот кога сака да се сретнеме

24Инфо - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел од ...

Заев: Гаши нека го избере денот кога сака да се сретнеме

Нетпрес - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев во изјава за Алсат потврди дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане ...

Заев: Гаши нека го избере денот кога сака да се сретнеме

Независен - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел од ...

Во Алтернатива деновиве ќе размислуваат околу понудата на Заев за влез во власта

Press24 - 15.11.2021

Партијата Алтернатива на Африм Гаши во следните денови ќе одлучи дали ќе го прифати предлогот на премиерот Зоран Заев, кој го покани Гаши да разговараат оваа партија да стане дел од парламентарното мнозинство, велат од Алтернатива за „ Фокус “ .

ЗАЕВ ДО ГАШИ: Одбери ден и место каде да се сретнеме

Денешен - 15.11.2021

Зоран Заев во изјава за Алсат потврди дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел од ...

Алтернатива деновиве ќе одлучи дали ќе ја прифати поканата на Заев

24Инфо - 15.11.2021

Алтернатива наредниве денови ќе одлучи дали ќе ја прафати поканата на премиерот, Зоран Заев кој го покани лидерот на партијата, Африм Гаши да разговараат оваа партија да стане дел од парламентарното мнозинство, велат од Алтернатива за Фокус .

Алтернатива деновиве ќе одлучи дали ќе ја прифати поканата на Заев

Република - 15.11.2021

Алтернатива наредниве денови ќе одлучи дали ќе ја прафати поканата на премиерот, Зоран Заев кој го покани лидерот на партијата, Африм Гаши да разговараат оваа партија да стане дел од парламентарното мнозинство, велат од Алтернатива за Фокус .

Заев: Гаши нека го избере денот кога сака да се сретнеме

365 - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива – Африм Гаши, и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел ...

Заев: Гаши нека го избере денот кога сака да се сретнеме

Кајгана - 15.11.2021

Скопје, 15 ноември 2021 (МИА) – Премиерот Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу ...

Заев: Гаши нека го избере денот кога сака да се сретнеме

Опсервер - 15.11.2021

– Премиерот Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел ...

Заев му нуди на Гаши да го избере денот за да остварат средба, тој без конкретен одговор

MakPress - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел од ...

Гаши во Влада на преговори со Заев

4NEWS - 15.11.2021

Африм Гаши добил покана од премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев на разговори за Влада, потврди висок владин функционер. „Заев се слушна со Африм Гаши и го покани доколку смета дека е заинтересиран за учество во Владата во некои од наредните денови ...

Заев: Гаши нека го избере денот кога сака да се сретнеме

Gostivarpress.mk - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел од ...

Деновиве Алтернатива ќе одлучи дали да ја прифати поканата на премиерот Заев

Zoom - 15.11.2021

Партијата Алтернатива наредниве денови ќе одлучи дали ќе ја прафати поканата на премиерот , Зоран Заев кој го покани лидерот на партијата, Африм Гаши да разговараат оваа партија да стане дел од парламентарното мнозинство, велат од Алтернатива за ...

Заев: Гаши нека одбере време и место каде сака да се сретнеме

Zoom - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел од ...

Заев: Гаши нека го избере денот кога сака да се сретнеме

CivilMedia - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел од ...

Заев го поканил Гаши на разговори за Влада

Локално - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел од ...

Заев побарал од Гаши да го избере денот кога сака да разговараат Алтернатива да стане дел од Владата

Frontline - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев за ТВ Алсат потврдил дека во текот на денот имал комуникација со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и побарал од него да го избере денот кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел од ...

Алтернатива размислува дали да влезе во владата „Заев 2“

4NEWS - 15.11.2021

Партијата Алтернатива на Африм Гаши во следните денови ќе одлучи дали ќе го прифати предлогот на премиерот Зоран Заев, кој го покани Гаши да разговараат оваа партија да стане дел од парламентарното мнозинство, велат од Алтернатива за „ Фокус “.

Заев го направи првиот чекор – му понудил на Гаши разговори за влез во Влада

Скопско Ехо - 15.11.2021

Премиерот Зоран Заев денеска комуницирал со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и му пондил да избере кога сака да се сретнат за да разговараат околу можноста Алтернатива да стане дел од парламентарно мнозинство, односно од Владата.