TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бан Ки-мун: Сенди не потсети да се занимаваме со „климатските шокови“

24 Вести - 10.11.2012

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун изјави дека една од лекциите на ураганот Сенди е потребата за глобална акција која ќе се занимава со идните „климатски шокови“.

Фотографии на НАСА: ураганот Сенди буквално избришал дел од источниот брег (ФОТО)

МКД - 10.11.2012

Ураганот Сенди на 29 октомври засекогаш ги смени животите на многу жители на источниот брег на Америка – Њу Џерси, Њујорк, Конектикат… А го промени и изгледот на самиот брег, за што сведочат ...

Шокантно: Сенди избриша дел од крајбрежјето на Њу Џерси

Идивиди - 10.11.2012

Американската управа за океани и атмосфера во јавност пушти фотографија која детално ги прикажува последиците од супер бурата Сенди на крајбрежјето на Њу Џерси.

Фото: Ураганот Сенди избриша дел од копното на Њу Џерси

Кајгана - 10.11.2012

И додека Американците сè уште се обидуваат да ги направат целосните калкулации околу штетата што ја предизвика ураганот Сенди, на интернет се појави слика која во пракса покажа колкава била силината ...

Њујорк: Посетите на сефовите со златни прачки прекинати на неодредено време – „поради ураганот Сенди”

А1 On - 10.11.2012

Њујорк се суши по ураганот Сенди, а финансиската заедница разгледува колку е паметно најважните делови на инфраструктурата, да се сместуваат во подрачја кои се подложни на поплави.

(ФОТО) Погледнете како „Сенди“ проголта дел од Источниот брег

+инфо - 10.11.2012

НАСА објави фотки од разорната моќ на ураганот Сенди, кој комплетно го смени изгледот на крајбрежјето во близина на гратчето Мантолокинг во сојузната држава Њу Џерси.

Погледнете како Сенди го промени изгледот на брегот на Њу Џерси

Вечер Прес - 10.11.2012

Американскиот завод за океани и атмосфера деновиве ја објави фотографијата која детално ги прикажува последиците од супербурата Сенди која го опустоши брегот на Њу Џерси.

Ураганот Сенди засекогаш избриша дел од Источниот брег на САД – НАСА објави застрашувачки фотографии

Канал5 - 10.11.2012

Ураганот Сенди на 29 октомври засекогаш ги смени животите на голем дел од жителите на Источниот брег на САД – особено на тие од Њу Џерси, Њујорк и Конектикат.

Шокантно: Сенди избриша дел од крајбрежјето на Њу Џерси

Точка - 10.11.2012

Американската управа за океани и атмосфера во јавност пушти фотографија која детално ги прикажува последиците од супер бурата Сенди на крајбрежјето на Њу Џерси.

Бан Ки Мун: Ураганот Сенди ни одржа важна лекција

Press24 - 10.11.2012

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-мун, изјави дека една од лекциите на ураганот Сенди е потребата за глобална акција која ќе се занимава со идните „климатски шокови“.

Шокантно: Сенди избриша дел од крајбрежјето на Њу Џерси

Нетпрес - 10.11.2012

Американската управа за океани и атмосфера во јавност пушти фотографија која детално ги прикажува последиците од супер бурата Санди на крајбрежјето на Њу Џерси.

Бан Ки-мун: Екстремните временски услови се резултат на климатските промени

БезПардон - 10.11.2012

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-мун, изјави дека една од лекциите на ураганот Сенди е потребата за глобална акција која ќе се занимава со идните „климатски шокови“.

Бан Ки-мун: Сенди ни одржа лекција

еВести - 10.11.2012

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун изјави дека една од лекциите на ураганот Сенди е потребата за глобална акција која ќе се занимава со идните „климатски шокови“.

ФОТО: Сенди избриша цел дел од градот!

Курир - 10.11.2012

НАСА објави сателитски фотографии кои детално ги прикажуваат последиците од суперолујата Сенди на крајбрежјето на Њу Џерси.

Сенди збриша дел од град

БезПардон - 10.11.2012

НАСА објави сателитска снимка на област која се наоѓа во Њу Џерси, на која може да се види како изгледало местото пред и по ураганот Сенди, каде видливо е дека добар дел од земјиштето сега се наоѓа ...

ФОТО: Познатите им помагаат на настраданите од урагнот Сенди

Primetime - 10.11.2012

Ураганот Сенди направи огромни штети, во кои настрадаа голем број на американски државјани. Нивните солидарни сограѓани меѓу кои многу познати ѕвезди од естрадата се вклучија во хуманитарните акции.

НАСА објави фотографии каде бурата Сенди го „проголтала“ Источниот брег

Inpress - 10.11.2012

Мантолокинг, 10. ноември 2012 (ИНПРЕС) Ураганот Сенди на 29-ти октомври засекогаш ги смени животите на многу жители на источниот брег на Америка, Њу Џерси, Њујорк, Конектикат ...

Бан Ки-мун: Сенди ни одржа многу важна лекција

Maxim - 10.11.2012

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-мун, изјави дека една од лекциите на ураганот Сенди е потребата за глобална акција која ќе се занимава со идните „климатски шокови“.

Што знае Сенди што е Карма

Оn.net - 09.11.2012

Налетувајќи на пратка од 300 луксузни автомобили, ураганот Сенди само на пристаништето на Њу Џерси направил штета од дури 30 милиони долари.

И Сенди се повикуваше напомош

Дневник - 09.11.2012

„Форбс“ пишува дека изборот на Обама предизвика скок на продажбата на оружје Цветин Чилиманов Дописник на МИА од Вашингтон Изборите во САД донесоа и повеќе бизарни настани.

Нова бура, снег и ветрови во Њујорк

Н.Македонија - 09.11.2012

Зимска бура проследена со снег, врнежи и силни ветрови го погоди североисточниот дел на САД Најнаселениот американски регион, откако на 29 октомври беше погоден од супербурата Сенди и сѐ уште ...

ФОТО: Њу Џерси во една недела разлика

Primetime - 09.11.2012

Цел свет дозна дека минатата недела САД беше зафатен од ураганот Сенди кој предизвика големо внимание и грижи, а веќе оваа недела времето стана малку снежно.

Њујорк погоден од нова бура, откажани 1.200 летови

24 Вести - 08.11.2012

Само една недела по ударот на разорниот ураган Сенди, Њујорк го погоди ново невреме. Локаните власти ги предупредија жителите да ги напуштат своите домови како мерка на претпазливост.

Околу 715.000 корисници се уште без струја во источниот дел на САД по новата бура

24 Вести - 08.11.2012

Околу 715.000 корисници - домаќинства и фирми се уште се без струја во источниот дел на САД поради нова бура, која го зафати тој дел по супербурата Сенди од минатата седмица, чии штети се уште не се ...

Бура од дожд и снег се истури врз источниот дел на сад

Телма - 08.11.2012

По ураганот Сенди, од кој Американците се уште ги бројат жртвите и ја проценуваат материјалната штета, нова силна бура ги погоди Њујорк и Њу Џерси, проследена со пороен дожд и снег.

Ново невреме ги погоди Њујорк и Њу Џерси

Утрински - 08.11.2012

Десетици илјади жители на Њујорк и на Њу Џерси повторно останаа без струја Ново невреме го погоди американскиот источен брег каде што областите се' уште закрепнуваат од уништувачкиот удар на „Сенди“.

Мини Сенди ќе го погоди САД

Интересно - 08.11.2012

Повеќе од илјада авионски летови се откажани на ареородромите на источниот брег на САД, поради доаѓањето на новата бура, која како што се очекува, ќе ги погоди Њујорк и Њу Џерси...

Зимска бура повторно парализира дел од САД

А1 On - 08.11.2012

Зимска бура го погоди североистокот на САД, носејќи снег, дожд и опасни ветрови. Тој најнаселен американски регион повторно останува без струја, патиштата се заледени, системот за сообраќај работи ...

Нова снежна бура го блокира Њујорк

Алфа - 08.11.2012

Нова снежна бура го погоди североистокот на САД. По ураганот „Сенди“, новата бура на жителите на Њујорк и Њу Џерси им донесе обилни дождови и снег.

Нова бура на источното крајбрежје, откажани илјадници летови

Кајгана - 08.11.2012

Неколку илјади авионски летови се откажани на аеродромите на источното крајбрежје на САД, поради најавите за нова бура, која се очекува да ги погоди Њујорк и Њу Џерси.

Зимско невреме ги парализираше САД

Идивиди - 08.11.2012

Раната зимска бура го погоди североистокот на САД, носејќи снег, дожд и силен ветер. Овој најнаселен американски регион повторно, по бурата Сенди, остана без електрична енергија.

ВИДЕО: Нова бура, Њујорк повторно во мрак

А1 On - 08.11.2012

Рана зимска бура го погоди североистокот на САД, носејќи снег, дожд и силни ветрови. Регионот е повторно во мрак, сообраќајот ...

Околу 715.000 корисници се уште без струја во источниот дел на САД по новата бура

Алфа - 08.11.2012

Околу 715.000 корисници - домаќинства и фирми се уште се без струја во источниот дел на САД поради нова бура, која го зафати тој дел по супербурата Сенди од минатата седмица, чии штети се уште не се ...

По „Сенди“, снегот му го загорчи животот на истокот на САД

Алфа - 08.11.2012

Откако ураганот „Сенди“ им причини доволно неволји на жителите на Њу Јорк и на Њуџерси, сега снежното невреме продолжи со тоа.

Над 700.000 корисници во САД се уште без струја

Н.Македонија - 08.11.2012

Околу 715.000 корисници - домаќинства и фирми се уште се без струја во источниот дел на САД поради нова бура, која го зафати тој дел по супербурата Сенди од минатата седмица, чии штети се уште не се ...

САД ги погоди нова бура, откажани 1.200 летови

+инфо - 08.11.2012

Само една недела по ударот на разорниот ураган Сенди, Њујорк го погоди ново невреме. Локаните власти ги предупредија жителите да ги напуштат своите домови како мерка на претпазливост.

Снежна бура го парализираше Њујорк – поради силен ветер откажани се над 1.200 летови

Канал5 - 08.11.2012

Иако се уште не закрепнале од ураганот Сенди, по чијшто разорен удар штетите се уште се сумираат, десетици илјади жители на Њујорк и на Њу Џерси се погодени од нова силна бура, која донела обилни ...

По Сенди, САД го погоди нова бура!

Вечер Прес - 08.11.2012

Иако Американците сеуште се опоравуваат од ураганот Сенди кој го упостоши источниот брег на САД, сепак нова снежна бура ги погоди Њујорк и Њу Џерси.

Нова снежна бура го блокира Њујорк

Либертас - 08.11.2012

По ураганот „Сенди“, новата бура на жителите на Њујорк и Њу Џерси им донесе обилни дождови и снег. Дебелината на снежната покривка е речиси 15 сантиметри, а дува и силен ветер со брзина од 97 ...

Силна бура го погоди американскиот источен брег

МРТ - 08.11.2012

По ураганот Сенди, од кој Американците се уште ги бројат жртвите и ја проценуваат материјалната штета, нова силна бура ги погоди Њујорк и Њу Џерси, проследена со пороен дожд и снег.

Водителот Крис Метјуз се извини што се израдува на ураганот Сенди, граѓаните трупаат оружје

Сител - 08.11.2012

Денот на гласањето во САД донесе и повеќе бизарни настани. Крис Метјуз, водител на вестите на телевизијата МСНБЦ, блиска до Демократската партија, на вечерта на изборите изјави дека му е драго што ...

Околу 715.000 корисници се уште без струја во источниот дел на САД по новата бура

Сител - 08.11.2012

Околу 715.000 корисници - домаќинства и фирми се уште се без струја во источниот дел на САД поради нова бура, која го зафати тој дел по супербурата Сенди од минатата седмица, чии штети се уште не се ...

Зимско невреме ги парализираше САД

Точка - 08.11.2012

Раната зимска бура го погоди североистокот на САД, носејќи снег, дожд и силен ветер. Овој најнаселен американски регион повторно, по бурата Сенди, остана без електрична енергија.

ФОТО: Зимско невреме ги парализираше САД

Нетпрес - 08.11.2012

Раната зимска бура го погоди североистокот на САД, носејќи снег, дожд и силен ветер. Овој најнаселен американски регион повторно, по бурата Сенди, остана без електрична енергија.

Нова бура ги дрма САД, откажани се 1.200 летови

БезПардон - 08.11.2012

Уште не можат да се соземат од ураганот „Сенди“, Американците во Њујорк се повторно во паника поради ново невреме. Властите во Њујорк ги предупредија жителите да ги напуштат своите домови како мерка ...

По ураганот Сенди нова бура ги погоди Њујорк и Њу Џерси

Press24 - 08.11.2012

По ураганот Сенди кој предизвика огромна материјална штета и одзеде безброј човечки животи, сега Њујорк и Њу Џерси се погодени од нова силна бура.

Нова бура на источното крајбрежје, откажани илјадници летови

Хајд Парк - 08.11.2012

Неколку илјади авионски летови се откажани на аеродромите на источното крајбрежје на САД, во очекување на нова бура, која се очекува да ги погоди Њујорк и Њу Џерси.

ФОТО: По Сенди, силна бура ги погоди Њујорк и Њу Џерси

Курир - 08.11.2012

Висината на снежната покривка изнесува околу 15-тина сантиметри. Американските медиуми објавија дека оваа бура „не би претставувала голем проблем, доколку раните од Сенди се уште не се отворени“.

Крис Метјуз се извини што се израдува на ураганот Сенди

Press24 - 08.11.2012

Денот на гласањето во САД донесе и повеќе бизарни настани. Крис Метјуз, водител на вестите на телевизијата МСНБЦ, блиска до Демократската партија, на вечерта на изборите изјави дека му е драго што ...

Околу 715.000 корисници се без струја во источниот дел на САД по новата бура

Курир - 08.11.2012

Околу 715.000 корисници - домаќинства и фирми се уште се без струја во источниот дел на САД поради нова бура, која го зафати тој дел по супербурата Сенди од минатата седмица, чии штети се уште не се ...

Нова бура на источното крајбрежје, откажани илјадници летови

Макфакс - 08.11.2012

Неколку илјади авионски летови се откажани на аеродромите на источното крајбрежје на САД, во очекување на нова бура, која се очекува да ги погоди Њујорк и Њу Џерси.

По Сенди, нова снежна бура на источниот американски брег

Inpress - 08.11.2012

Вашингтон, 8. ноември 2012 (ИНПРЕС) Источниот брег на САД, кој се уште се опоравува од невремето Сенди, повторно го погоди бура проследена со снег, дожд и силен ветер.

Водителот Крис Метјуз се извини што се израдува на ураганот Сенди

Денешен - 08.11.2012

Денот на гласањето во САД донесе и повеќе бизарни настани. Крис Метјуз, водител на вестите на телевизијата МСНБЦ, блиска до Демократската партија, на вечерта на изборите изјави дека му е драго што ...

Околу 715.000 корисници се без струја по новата бура во САД

Денешен - 08.11.2012

Околу 715.000 корисници – домаќинства и фирми се уште се без струја во источниот дел на САД поради нова бура, која го зафати тој дел по супербурата Сенди од минатата седмица, чии штети се уште не се ...

Крис Метјуз се извини што се израдува на ураганот Сенди

Maxim - 08.11.2012

Крис Метјуз, водител на вестите на телевизијата МСНБЦ, блиска до Демократската партија, на вечерта на изборите изјави дека му е драго што ураганот Сенди го удри Њујорк, бидејќи тоа му овозможило на ...

Њујорк и Њу Џерси соочени со нова бура

Р.С.Европа - 07.11.2012

Жителите на Њујорк и Њу Џерси се соочуваат со ново предупредување за евакуација поради нова бура која се приближува до источниот брег на САД.

Специјални укази за гласањето во поплавените делови на Њујорк и Њу Џерси

Дневник - 07.11.2012

Вашингтон 6 ноември (МИА) Гласањето во американските сојузни држави Њујорк и Њу Џерси, кои беа погодени од ураганот Сенди, денес е во тек, со потешкотии во некои од најтешко погодените места.

Видео: Кога Њујорк остана во темнина

Факултети - 07.11.2012

Спектакуларно видео кое го забележа историскиот момент кога ураганот Сенди изгаснал повеќе од половина Менхетен. Фотографијата која ја гледате е објавена на насловната страна на „New York Magazine“ и ...

Стопирани летовите кон Њујорк поради најави за нова бура

Алфа - 07.11.2012

Американската авиокомпанија „Јунајтед ерлајнс“ соопштила дека ќе ги одложи сите летови од и кон областа Њујорк, поради новата бура која му се приближува на регионот, неодамна погоден од ураганот ...

Њујорк: Стопирани летовите, затворени плажите

А1 On - 07.11.2012

Aвиокомпанијаta „Јунајтед ерлајнс“ соопштила дека ќе ги стопира сите летови од и кон областа Њујорк, поради новата бура која му се приближува на регионот.

Нова бура го очекува Њујорк

ЗаЗабава - 07.11.2012

Жителите кои што живеат на брегот на Њујорк и Њу Џерси се соочуваат со нова опасност од разорна бура, само неколку дена откако ураганот Сенди го опустоши овој регион.

ОН по Сенди и испраќаат помош на Куба

Вечер Прес - 07.11.2012

Обединетите нации најавија дека ќе испратат хуманитарна помош на источна Куба која беше тешко погодена од ураганот Сенди.

Сенди ги погоди и Гугл и Фејсбук

Sky - 07.11.2012

Интернет гигантите Гугл и Фејсбук не беа поштедени од последиците од налетот на ураганот Сенди, кој го прекина снабдувањето со електрична енергија, го запре градскиот сообраќај и поплави делови од ...

Американската влада им помага на жртвите на Сенди

Р.С.Европа - 06.11.2012

Американската влада соопшти дека ќе им помогне во наоѓањето хотели и мотели на околу 34 илјади луѓе расселени поради ураганот Сенди.

Сенди го смири криминалот

Оff.net - 06.11.2012

Покрај сите штети што ги направи Сенди, полицијата на Њујорк успеа да излезе и со неколку позитивни нуспојави на ураганот.

Специјални укази за гласањето во поплавените делови на Њујорк и Њу Џерси

Утрински - 06.11.2012

Гласањето во американските сојузни држави Њујорк и Њу Џерси, кои беа погодени од ураганот Сенди, денеска е во тек, со потешкотии во некои од најтешко погодените места.

Ураганот Сенди ги спои светските ѕвезди

А1 On - 06.11.2012

Бројни светски ѕвезди настапија на хуманитарниот концерт насловен „Ураган Сенди, доаѓаме заедно” кој се одржа со цел да се соберат финансиски средства за настраданите од невремето.

Потресни фотографии за човечката добрина

Интересно - 06.11.2012

Откако ураганот Сенди помина низ источниот брег на САД, животот на многумина луѓе се промени засекогаш/ Но дури и во моменти на неверојатна трагедија како оваа, има место за човечност, несебичност и ...

TOYOTA и BMW донираат по 1 милион долари за настраданите од ураганот Сенди

Брзкруг - 06.11.2012

Ураганот Сенди веќе помина, но остави зад себе многу штета и жртви. За да покажа сочувство со настраданите од природната катастрофа автомобилските компании BMW и Toyota донираа по еден милион долари ...

Хаити: 20 нови жртви од колера по ураганот „Сенди“

Алфа - 06.11.2012

Бројот на жртви од епидемијата на колера на Хаити повторно бележи раст, откако карипската земја беше погодена од поројни дождови, поврзани со ураганот „Сенди“.

NASA го дава најјасното објаснување за Сенди (видео)

365 - 06.11.2012

Најверојатно слушнавте многу објаснувања како и зошто се случи Сенди, но еве уште едно од NASA. Проблемот е што ниту едно од тие објаснување не беше многу јасно, информативно или детално за разлика ...

Училиштата во Њујорк одново отворени една седмица по бурата Сенди

МРТ - 06.11.2012

Повеќето училишта во Њујорк одново ги отворија вратите една седмица откако североисточниот дел на САД беше зафатен од бурата Сенди.

Хаити: Дваесет лица загинаа од колера по ураганот „Сенди“

Сител - 06.11.2012

Бројот на жртви од епидемијата на колера на Хаити повторно бележи раст, откако карипската земја беше погодена од поројни дождови, поврзани со ураганот „Сенди“.

ОН испраќаат помош на Куба по ураганот Сенди

Сител - 06.11.2012

ОН најавија дека ќе испратат хуманитарна помош на источна Куба која тешко е погодена од ураганот Сенди. Во соопштението на Светската програма за храна се наведува дека агенцијата на ОН ќе обезбеди ...

Дваесет лица починале од колера по ураганот „Сенди“

МК News - 06.11.2012

По поројните дождови, поврзани со ураганот „Сенди“ повторно епидемија на колера на Хаити. Во последните 20 дена животот го загубиле 20 лица.

Специјални укази за гласањето во поплавените делови на Њујорк и Њу Џерси

Сител - 06.11.2012

Гласањето во американските сојузни држави Њујорк и Њу Џерси, кои беа погодени од ураганот Сенди, денеска е во тек, со потешкотии во некои од најтешко погодените места.

Нова бура му се заканува на Њујорк

Точка - 06.11.2012

Нова бура со силни ветрови и дожд, по ураганот Сенди, се заканува дека од среда повторно ќе го погоди регионот на Њујорк и Њу Џерси.

Нова бура му се заканува на Њујорк

Нетпрес - 06.11.2012

Нова бура со силни ветрови и дожд, по ураганот Сенди, се заканува дека од среда повторно ќе го погоди регионот на Њујорк и Њу Џерси.

Дваесет лица загинаа од колера по ураганот „Сенди“

Press24 - 06.11.2012

Бројот на жртви од епидемијата на колера на Хаити повторно бележи раст, откако карипската земја беше погодена од поројни дождови, поврзани со ураганот „Сенди“.

Трагична смрт на Срби во Њујорк: Татко и син најдени прегрнати во подрум по Сенди!

БезПардон - 06.11.2012

Срби од Њујорк, Џон Филиповиќ (51) и неговиот син Џон Јуниор (20), настрадале во подрумот од нивната куќа од ураганот Сенди, кој го погоди Њујорк.

Нова бура доаѓа во Њујорк, граѓаните повторно ќе се евакуираат

БезПардон - 06.11.2012

Не поминаа ни 10 дена откако суперолујата Сенди го опустоши Њујорк, а веќе се најавва нова. Градоначалникот на градот, Мајкл Блумберг најави дека во среда парковите и плажите повторно ќе бидат ...

Дваесет лица загинаа од колера по Сенди

Денешен - 06.11.2012

Бројот на жртви од епидемијата на колера на Хаити повторно бележи раст, откако карипската земја беше погодена од поројни дождови, поврзани со ураганот „Сенди“.

Епидемија на колера по ураганот Сенди

Maxim - 06.11.2012

Бројот на жртви од епидемијата на колера на Хаити повторно бележи раст, откако карипската земја беше погодена од поројни дождови, поврзани со ураганот „Сенди“.

Њујорк бара 40.000 топли станови за жртвите од ураганот

Deutsche Welle - 05.11.2012

По разорниот ураган „Сенди“, луѓето на американскиот источен брег сега се соочени со студ. Градот Њујорк отвори прифатни центри и дели ќебиња.

Напишал проштално писмо и го преживеал ураганот Сенди

Утрински - 05.11.2012

Откако ураганот Сенди помина низ источниот брег на САД раскажани се многу приказни за преживеаните. Многумина од нив оставиле и проштални писма. Американските медиуми објавуваат едно такво.

Њујорк бара 40.000 топли стана за жртвите од ураганот

Утрински - 05.11.2012

По разорниот ураган „Сенди“, луѓето на американскиот источен брег сега се соочени со студ. Градот Њујорк отвори прифатни центри и дели ќебиња.

Сенди уништи сè, освен Богородица (видео)

Црнобело - 05.11.2012

Ураганот Сенди предизвика големи поплави и пожари во населбата Бризи Поинт во њујоршки Квинс, но сите се изненадени, затоа што во целата зона, останала недопрена статуа на Богородица.

Најинспиративната приказна од ураганот Сенди

Факултети - 05.11.2012

Многу инспиративни приказни излегоа во јавноста откако заврши ураганот, приказни за херосјки спасувања и случајни љубезности.

Нова бура им се заканува на САД

Капитал - 05.11.2012

Уште една бура би можела да предизвика проблеми вo среда во реонот на Њујорк и на Њу Џерси, кои претрпеа голема штета од минатонеделната супербура, предупредуваат американските метеоролози.

Нова бура им се заканува на Њујорк и на Њу Џерси

Н.Македонија - 05.11.2012

Уште една бура би можела да предизвика проблеми в среда во реонот на Њујорк и на Њу Џерси, кои претрпеа голема штета од минатонеделната супербура, предупредуваат американските метеоролози - ...

Toyota и BMW донираат по еден милион за настраданите од Сенди

Авто Плус - 05.11.2012

Ураганот Сенди веќе помина, но остави зад себе многу штета и жртви. За да покажа сочувство со настраданите од природната катастрофа автомобилските компании BMW и Toyota донираа по еден милион долари ...

Училиштата во Њујорк одново отворени една седмица по бурата Сенди

Алфа - 05.11.2012

Повеќето училишта во Њујорк одново ги отворија вратите една седмица откако североисточниот дел на САД беше зафатен од бурата Сенди.

Училиштата во Њујорк одново отворени по бурата Сенди

Н.Македонија - 05.11.2012

Повеќето училишта во Њујорк одново ги отворија вратите една седмица откако североисточниот дел на САД беше зафатен од бурата Сенди Осумдесет проценти од њујоршкото метри веќе работи, но по некои ...

Нова бура доаѓа кон Њујорк

А1 On - 05.11.2012

Нова бура со силни ветрови и дожд се заканува од среда повторно да удри на Њујорк и Њу Џерси. Метеоролозите предвидуваат дека од среда ќе дува ветер и до 90 километри на час, а температурата веќе ...

Оваа недела е многу битна!

Фактор - 05.11.2012

Токму така. Серија настани од големо значење во Европа и САД треба да се случат оваа недела. Нивниот резултат ќе влијае на економската судбина на светот, но првенствено ќе им даде насока на берзите ...

Нова бура им се заканува на САД

+инфо - 05.11.2012

Додека САД сè уште ги бројат жртвите што зад себе ги остави ураганот „Сенди“, им се заканува нова бура. На американскиот континент се очекуваат температури под нулата и снежни врнежи проследени со ...

Проштално писмо поради бурата „Сенди“

+инфо - 05.11.2012

Една сопственичка на куќа во Томс Ривер, Њу Џерси која морала да се исели пред бурата Сенди да ја зафати нејзината област, пронашла интересна порака откако се вратила.

Училиштата во Њујорк почнаа со работа една седмица по бурата Сенди

+инфо - 05.11.2012

Повеќето училишта во Њујорк одново ги отворија вратите една седмица откако североисточниот дел на САД беше зафатен од бурата Сенди.

По Сенди, на САД и се заканува нова бура!

Вечер Прес - 05.11.2012

Америка сеуште брои жртви и материјална штета која зад себе ја остави ураганот Сенди, а веќе на повидок е нова моќна бура.

Прошталното писмо кое допре до сите Американци!

Вечер Прес - 05.11.2012

Многу различни и неверојатни приказни се појавија периодов по ураганот Сенди, но една од Њу Џерси се издвојува. Сопственичка на дом во близина на Томс Ривер во Њу Џерси, која морала да ја напушти ...

Хаити стравува од глад по Сенди

Канал5 - 05.11.2012

Премиерот на Хаити, Лоренс Ламот, апелира на итна меѓународна хуманитарна помош по штетите што ги направи ураганот Сенди во оваа земја.

Нова бура им се заканува на САД

Сител - 05.11.2012

Уште една бура би можела да предизвика проблеми в среда во реонот на Њујорк и на Њу Џерси, кои претрпеа голема штета од минатонеделната супербура, предупредуваат американските метеоролози.

Училиштата во Њујорк одново отворени една седмица по бурата Сенди

Сител - 05.11.2012

Повеќето училишта во Њујорк одново ги отворија вратите една седмица откако североисточниот дел на САД беше зафатен од бурата Сенди.

Нова бура им се заканува на САД

МРТ - 05.11.2012

Уште една бура би можела да предизвика проблеми в среда во реонот на Њујорк и на Њу Џерси, кои претрпеа голема штета од минатонеделната супербура, предупредуваат американските метеоролози.

Десетина илјади Њујорчани мора да се преселат

Точка - 05.11.2012

Повеќе десетина илјади жители на Њујорк, погодени од ураганот Сенди, ќе мора да бидат преселени, изјавил гувернерот на државата Ендру Куомо.

САД: 1,5 милиони луѓе и понатаму без струја, бројот на мртви достигна 184

Точка - 05.11.2012

САД се’ уште ги брои жртвите и материјалната штета што зад себе ги остави ураганот Сенди, а веќе им се заканува нова бура.

Проштално писмо по ударот на ураганот Сенди, но "писателот" сепак преживеал!

Точка - 05.11.2012

По ударот на ураганот Сенди, се појавија многу најразлични и неверојатни приказни, но еден настан од Њу Џерси особено се истакнува.

ВИДЕО: Еве како пола Њујорк поради ураганот Сенди наеднаш остана без струја

Press24 - 05.11.2012

На 29.10.2012 кога пола од градот што не спие беше оставен без електрична ...

Десетина илјади Њујорчани мора да се преселат

Нетпрес - 05.11.2012

Повеќе десетина илјади жители на Њујорк, погодени од ураганот Сенди, ќе мора да бидат преселени, изјавил гувернерот на државата Ендру Куомо.

Оставил проштално писмо, но го преживеал ураганот Сенди

БезПардон - 05.11.2012

Една сопственичка на куќа во Томс Ривер во Њујорк, која морала да се исели пред олујата Сенди да го нападне тоа подрачје, пронашла интересна порака кога се вратила.

ВИДЕО: На Американците по Сенди им се заканува смрзнување

БезПардон - 05.11.2012

Локалните власти на североистокот на САД предупредија за нова криза поради влажниот бран кој ќе го зафати подрачјето уништено од ураганот Сенди.

САД: 1,5 милиони луѓе и понатаму без струја, бројот на мртви достигна 184

Нетпрес - 05.11.2012

САД се’ уште ги брои жртвите и материјалната штета што зад себе ги остави ураганот Сенди, а веќе им се заканува нова бура.

Најневеројатната приказна од ураганот „Сенди“

Курир - 05.11.2012

Откако ураганот Сенди помина низ источниот брег на САД раскажани се многу приказни за преживеаните. Многумина од нив оставиле и проштални писма. Американските медиуми објавуваат едно такво.

Нова бура им се заканува на САД

Press24 - 05.11.2012

Подгответе се за уште прекини на електрична енергија. Останете дома, изјави метеорологот од Националната метеоролошка служба Џо Полина Уште една бура би можела да предизвика проблеми в среда во ...

Нова закана за САД, бура на повидок

Курир - 05.11.2012

Уште една бура би можела да предизвика проблеми во среда во реонот на Њујорк и на Њу Џерси, кои претрпеа голема штета од минатонеделната супербура, предупредуваат американските метеоролози.

Проштално писмо од бурата Сенди

Хајд Парк - 05.11.2012

Една сопственичка на куќа во Томс Ривер, Њу Џерси која морала да се исели пред бурата Сенди да ја зафати нејзината област, пронашла интересна порака откако се вратила.

По Sandy, нова бура им се заканува на САД

За Се - 05.11.2012

Уште една бура би можела да предизвика проблеми в среда во реонот на Њујорк и на Њу Џерси, кои претрпеа голема штета од минатонеделната супербура, предупредуваат американските метеоролози.

Напишал проштално писмо и го преживеал ураганот Сенди

За Се - 05.11.2012

Откако ураганот Сенди помина низ источниот брег на САД, раскажани се многу приказни за преживеаните. Многумина од нив оставиле и проштални писма. Американските медиуми објавуваат едно такво.

Проштално писмо поради бурата „Сенди“

Skopje ID - 05.11.2012

Една сопственичка на куќа во Томс Ривер, Њу Џерси која морала да се исели пред бурата Сенди да ја зафати нејзината област, пронашла интересна порака откако се вратила.

САД ја зголеми помошта за настраданите од бурата Сенди

Inpress - 05.11.2012

Њујорк, 5. ноември 2012 (ИНПРЕС) САД ја зголеми помошта за настраданите од ураганот Сенди за 137 милиони долари, соопшти прес-центарот на Белата куќа.

Училиштата во Њујорк одново отворени една седмица по бурата Сенди

Денешен - 05.11.2012

Повеќето училишта во Њујорк одново ги отворија вратите една седмица откако североисточниот дел на САД беше зафатен од бурата Сенди.

ВИДЕО: Еве како пола Њујорк поради ураганот Сенди наеднаш остана без струја

Maxim - 05.11.2012

На 29.10.2012 кога пола од градот што не спие беше оставен без електрична ...

Нова бура им се заканува на САД

Maxim - 05.11.2012

Подгответе се за уште прекини на електрична енергија. Останете дома, изјави метеорологот од Националната метеоролошка служба Џо Полина Уште една бура би можела да предизвика проблеми в среда во ...