TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шекеринска: На сите ни е доста од лоши вести и трауматични искуства

Фокус - 15.07.2018

Денеска е ден кога можеме да кажеме дека нешто успеавме заедно, дека за оваа држава издејствувавме две историски шанси – почеток на преговори со ЕУ и покана за НАТО. Ова го истакна вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска која ...

Заев: Македонија има причина да слави, да се издигнеме над делбите

ТВ21 - 15.07.2018

Македонија има причина да слави. Дочекавме големи настани. Ги остваруваме нашите заеднички стратешки цели, нашите заеднички сонови и надежи. Концертите вечерва се покана за обединување со сите наши политички разлики околу остварените стратешки цели ...

Македонија ја прослави поканата за НАТО, претстои историска година

24 Вести - 15.07.2018

Под мотото „Одиме напред, Македонија во ЕУ и НАТО“ саиноќа во организација на Владата се одржа прослава по повод добивање покана за пристапни преговори за членство на Македонија во НАТО. Централната прослава се одржа во Скопје, а се славеше и во ...

Димитров: Дајте луѓе да се собереме да си ја оправиме државичката за да не биде

Фокус - 15.07.2018

Голема историска година имаме пред нас со големи крстосници. Патиштата ни се отвораат за НАТО и имаме големо ветување за во јуни 2019 за ЕУ. Ова го истакна министерот за надворешни работи Никола Димитров кој присуствува на прославата во Скопје по ...

Нападната активистика на Левица додека држела анти-НАТО транспарент синоќа на прославата во Парк

Фокус - 15.07.2018

Од партијата Левица велат дека нивна активистка била напдната од две лица на вчерашната прослава во Градски парк. Активисти на оваа партија држеа транспарент против НАТО и извикуваа НАТО убијци додека траеше настапот на групата „Архангел“.

Поделено општество. Како да се оправиме?

Фокус - 15.07.2018

Поделено општество. Се чини највеќе од каприци и од нашиот познат инат како и “да му умре козата на комшијата”. Колку што можам да приметам, и ти би во НАТО и ЕУ, но да „организира” В-Д. Прифатливо им беше референдум, но ако го организира В-Д.

Локвенец: Граѓаните славеа слободно и без притисоци

Канал5 - 15.07.2018

Слободно и без притисоци граѓаните масовно ја прославија поканата за НАТО и датумот за ЕУ, велат од СДСМ. Пратеникот Локвенец го повика лидерот на опозицијата Мицкоски да не ги продолжува политиките на Груевски со сеење ...

Тевдовски во интервју за Канал 5: Искуствата покажуваат двојно зголемување на БДП по влез во НАТО

Канал5 - 15.07.2018

Искуствата покажуваат двојно зголемување на БДП по влез во НАТО, вели министерот за финансии Тевдовски во интервју за Канал 5. Поканата за членство во НАТО значи безбедност и стабилност, економски раст, работни места, перспективи, и пред се ...

Муслиу: Заврши епизодата за песни и музика, Македонија ја чека сериозна работа за влез во НАТО и ЕУ

Телма - 15.07.2018

Граѓаните, а не политичарите ќе го одредат точниот датум кога Македонија ќе стане полноправна членка на НАТО. Се зависи од динамиката на имплементирањето на договорот со Грција, со кој е условена и поканата од алијансата, порача минситерката за ...

Мицковски: Прво предвремени избори, па НАТО и ЕУ

Телма - 15.07.2018

Силни пораки упати опозициската ВМРО ДПМНЕ од протестниот марш во Кавадарци. Без ниту еднаш да го спомене референдумот, Христијан Мицковски рече дека власта ја загубила совеста и дека прави обид за замена на системот на вредности со поделеност на ...

Заев: Македонија има причина да слави, да се издигнеме над делбите

Кајгана - 15.07.2018

Битола, 14 јули 2018 (МИА) – Македонија има причина да слави. Дочекавме големи настани. Ги остваруваме нашите заеднички стратешки цели, нашите заеднички сонови и надежи. Концертите вечерва се покана за обединување со сите наши политички разлики ...

Тевдовски: Влезот во НАТО придонесува за отворање нови работни места и подобар животен стандард

Сител - 15.07.2018

Од досегашните искуства, по пристапувањето на земјите во НАТО, се намалува невработеноста, економскиот раст е забрзан и се забележува подигнување на животниот стандард. На пример, кај земјите кои пристапија во НАТО во 2004 година, ако се спореди ...

Единствена Македонија: Народот покажа дека не сак промена на името и влез во НАТО и ЕУ

Макфакс - 15.07.2018

Единствена Македонија ја споделува големата радост со македонскиот народ и поголем дел од граѓаните, кои, синоќа, преку празните плоштади и очајната посета на НАТО-журките, кажаа НЕ на капитулантските политики на марионетската власт во Скопје.

Македонија ја прослави поканата за НАТО, претстои историска година

Сител - 15.07.2018

Под мотото „Одиме напред, Македонија во ЕУ и НАТО“ саиноќа во организација на Владата се одржа прослава по повод добивање покана за пристапни преговори за членство на Македонија во НАТО. Централната прослава се одржа во Скопје, а се славеше и во ...

Димитров: Голема историска година имаме пред нас

Нова ТВ - 15.07.2018

Многу чекавме. Од 1993 година сакаме да влеземе во НАТО. 25 години поминаа, а 10 години откако не успеавме во Букурешт. Голема историска година имаме пред нас, со големи раскрсници“, рече синоќа Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на ...

Тевдовски: Влезот во НАТО придонесува за отворање нови работни места и подобар животен стандард

+инфо - 15.07.2018

Од досегашните искуства, по пристапувањето на земјите во НАТО, се намалува невработеноста, економскиот раст е забрзан и се забележува подигнување на животниот стандард. На пример, кај земјите кои пристапија во НАТО во 2004 година, ако се спореди ...

Единствена Македонија: Нема потреба од референдум, отпорот кон прославата покажа дека народот не прифаќа промена на име

А1 On - 15.07.2018

„Единствена Македонија ја споделува големата радост со македонскиот народ и поголем дел од граѓаните, кои, синоќа, преку празните плоштади и очајната посета на НАТО-журките, кажаа НЕ на капитулантските политики на марионетската власт во Скопје.

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе отвори нови работни места

Нова ТВ - 15.07.2018

Од досегашните искуства, по пристапувањето на земјите во НАТО, се намалува невработеноста, економскиот раст е забрзан и се забележува подигнување на животниот стандард. На пример, кај земјите кои пристапија во НАТО во 2004 година, ако се спореди ...

Тевдовски: Влезот во НАТО придонесува за отворање нови работни места и подобар животен стандард

А1 On - 15.07.2018

Од досегашните искуства, по пристапувањето на земјите во НАТО, се намалува невработеноста, економскиот раст е забрзан и се забележува подигнување на животниот стандард. На пример, кај земјите кои пристапија во НАТО во 2004 година, ако се спореди ...

(Видео) Шекеринска: Денеска е ден кога можеме да кажеме дека успеавме заедно!

Макфакс - 15.07.2018

„Многу години имавме чувство дека ја пропуштаме секоја шанса и дека лоши работи се случуваат на државата“, рече синоќа Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на големата граѓанска прослава „Одиме напред – Македонија во НАТО и ЕУ“.

(Видео) Димитров: Ги затворивме големите прашалници кои сме, Македонци

Макфакс - 15.07.2018

„Многу чекавме. Од 1993 година сакаме да влеземе во НАТО. 25 години поминаа. 10 години откако не успеавме во Букурешт. Голема историска година имаме пред нас, со големи раскрсници“, рече синоќа Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на ...

Тевдовски: Влезот во НАТО придонесува за отворање нови работни места и подобар животен стандард

Стандард - 15.07.2018

Од досегашните искуства, по пристапувањето на земјите во НАТО, се намалува невработеноста, економскиот раст е забрзан и се забележува подигнување на животниот стандард. На пример, кај земјите кои пристапија во НАТО во 2004 година, ако се спореди ...

Тевдовски: НАТО ќе значи плус за македонската економија, бидејќи членството е гарант за безбедност

Press24 - 15.07.2018

Од досегашните искуства, по пристапувањето на земјите во НАТО, се намалува невработеноста, економскиот раст е забрзан и се забележува подигнување на животниот стандард. На пример, кај земјите кои пристапија во НАТО во 2004 година, ако се спореди ...

Тевдовски: Влезот во НАТО придонесува за отворање нови работни места и подобар животен стандард

Кајгана - 15.07.2018

Скопје, 15 јули 2018 (МИА) - Од досегашните искуства, по пристапувањето на земјите во НАТО, се намалува невработеноста, економскиот раст е забрзан и се забележува подигнување на животниот стандард.

Шекеринска: Издејствувавме две историски шанси - почеток на преговори со ЕУ и покана за НАТО

МКД - 15.07.2018

Денеска е ден кога можеме да кажеме дека нешто успеавме заедно, дека за оваа држава издејствувавме две историски шанси – почеток на преговори со ЕУ и покана за НАТО. Ова го истакна вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска која ...

Нападната скопјанка е активистка на Левица, била нападната поради анти НАТО транспарент

еМагазин - 15.07.2018

“На вечерашната владина прослава во Скопје, по повод наводната покана за членство во НАТО, активистка на Левица беше физички нападната од двајца непознати машки особи, најверојатно членови на една владејачка партија!“, пишуваат од Левица на нивниот ...

ВИДЕО: Заев во Битола на прославата за НАТО и ЕУ

Тера - 15.07.2018

На прославата за НАТО и ЕУ во Битола, присуствуваше и премиерот Зоран Заев. Го пречека градоначалничката Наташа Петровска заедно со соработниците. Низ битолскиот Широк сокак Заев се сретна со граѓаните на Битола, а прославата беше на плоштадот Гоце ...

Шекеринска: Денеска е ден кога можеме да кажеме дека успеавме заедно!

Точка - 15.07.2018

„Многу години имавме чувство дека ја пропуштаме секоја шанса и дека лоши работи се случуваат на државата“, рече синоќа Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на големата граѓанска прослава „Одиме напред – Македонија во НАТО и ЕУ“.

Димитров: Ги затворивме големите прашалници кои сме, Македонци

Точка - 15.07.2018

„Многу чекавме. Од 1993 година сакаме да влеземе во НАТО. 25 години поминаа. 10 години откако не успеавме во Букурешт. Голема историска година имаме пред нас, со големи раскрсници“, рече синоќа Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на ...

Тевдовски: Влезот во НАТО придонесува за отворање нови работни места и подобар животен стандард

Либертас - 15.07.2018

Од досегашните искуства, по пристапувањето на земјите во НАТО, се намалува невработеноста, економскиот раст е забрзан и се забележува подигнување на животниот стандард. На пример, кај земјите кои пристапија во НАТО во 2004 година, ако се спореди ...

Димитров: Ги затворивме големите прашалници кои сме (видео)

Република - 15.07.2018

– Многу чекавме. Од 1993 година сакаме да влеземе во НАТО. 25 години поминаа. 10 години откако не успеавме во Букурешт. Голема историска година имаме пред нас, со големи раскрсници, рече синоќа Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на ...

Поделено општество. Како да се оправиме?

iPortal - 15.07.2018

Поделено општество. Се чини највеќе од каприци и од нашиот познат инат како и “да му умре козата на комшијата”. Колку што можам да приметам, и ти би во НАТО и ЕУ, но да „организира” В-Д. Прифатливо им беше референдум, но ако го организира В-Д.

Фото: Скопјани прославија за поканата од НАТО

Скопје инфо - 15.07.2018

Во Скопје синоќа се славеше добивањето на покана за НАТО во Градскиот парк. Со граѓаните славеа вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, министерот за надворешни работи Никола Димитров, но и претставници на дипломатскиот кор.

Затвор или забава

iPortal - 15.07.2018

-Ние сме дојдени до дереџе криминалците и тие што бараат и поддржуваат амнестија за криминали, да решаваат за иднината на сите нас. 1. Поканаааааа… Мала забавааа… Еве дојдов без да ти се нааааајавам… Нацијата е повторно соочена со уште еден ...

(ГАЛЕРИЈА) Во Скопје се славеше за поканата од НАТО

Фактор - 15.07.2018

Во Скопје синоќа се славеше добивањето на покана за НАТО во Градскиот парк. Со граѓаните славеа вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, министерот за надворешни работи Никола Димитров, но и претставници на дипломатскиот кор.

Влезот во НАТО придонесува за отворање нови работни места и подобар животен стандард

Локално - 15.07.2018

Од досегашните искуства, по пристапувањето на земјите во НАТО, се намалува невработеноста, економскиот раст е забрзан и се забележува подигнување на животниот стандард. На пример, кај земјите кои пристапија во НАТО во 2004 година, ако се спореди ...

(ВИДЕО) Заев се „журкаше“ на концертот за поканата во НАТО во Битола, направи и селфи

еМагазин - 15.07.2018

Премиерот Зоран Заев, заедно со дел од раководството на СДСМ и градоначалничката на Битола, беше на концертот организиран од Владата за поканата во НАТО во Битола. Од таму на својот Фејсбук профил објави и селфи.

Скопјани не ги бендисаа изведувачите или нешто друго е во прашање: Слаба посетност на концертот за поканата од НАТО во ...

еМагазин - 15.07.2018

Скопје беше еден од 15. градови во кои македонската Влада организираше концерти по повод поканата за членство во НАТО. Концертот на кој присустуваше и екипата на еМагазин беше во Градскиот парк, во просторот познат како „Школка„.

Заев: Македонија има причина да слави, да се издигнеме над делбите

Локално - 15.07.2018

Македонија има причина да слави. Дочекавме големи настани. Ги остваруваме нашите заеднички стратешки цели, нашите заеднички сонови и надежи. Концертите се покана за обединување со сите наши политички разлики околу остварените стратешки цели на ...

Според Антонио Милошоски, „фејк“ забавата на Заев чинела 400 илјади евра

еМагазин - 15.07.2018

Според пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен министер за надворешни работи, Антонио Милошоски, „фејк„ забавата на премиерот Зоран Заев, како што на социјалните мрежи ги нарекува концертите организирани од Владата за поканата во НАТО, чинела 400 ...

Утре ќе се знае колку чинеле концертите за поканата за НАТО

еМагазин - 15.07.2018

Колку чинеле концертите кои Владата ги организираше за прослава за поканата од НАТО, а кои предизвикаа лавина од најразлични реакции уште пред да се случат, а истиот тренд продолжува и денеска со фокус на слабата посетеност, ќе се знае утре, ...

Димитров:Голема историска година имаме пред нас

Локално - 15.07.2018

Голема историска година имаме пред нас со големи крстосници. Патиштата ни се отвораат за НАТО и имаме големо ветување за во јуни 2019 за ЕУ. Ова го истакна министерот за надворешни работи Никола Димитров кој присуствува на прославата во Скопје по ...

Скопјанка физички нападната на прославата за поканата во НАТО во Скопје

еМагазин - 15.07.2018

Непознато машко лице синоќа во 21:10 часот физички ја нападнал В.Џ.(26) од Скопје, која била на прославата во Градскиот парк. Како што соопшти МВР, нападот се случил додека В.Џ. била со неколку нејзини пријатели, држејќи платно со порака пред бината.

Македонија ја прослави поканата за НАТО, претстои историска година

Либертас - 15.07.2018

Под мотото „Одиме напред, Македонија во ЕУ и НАТО“ саиноќа во организација на Владата се одржа прослава по повод добивање покана за пристапни преговори за членство на Македонија во НАТО. Централната прослава се одржа во Скопје, а се славеше и во ...

Како се излегува од НАТО?

Либертас - 15.07.2018

Дали претседателот на САД, Доналд Трамп, минатата недела се закани со излегување од НАТО или не? Во секој случај, секоја земја може да излезе од воениот сојуз и тоа- неверојатно едноставно, пишува Дојче веле .

Тевдовски: Влезот во НАТО придонесува за отворање нови работни места и подобар животен стандард

CivilMedia - 15.07.2018

Од досегашните искуства, по пристапувањето на земјите во НАТО, се намалува невработеноста, економскиот раст е забрзан и се забележува подигнување на животниот стандард. На пример, кај земјите кои пристапија во НАТО во 2004 година, ако се спореди ...

Тевдовски: Влезот во НАТО придонесува за отворање нови работни места и подобар животен стандард

Вечер Прес - 15.07.2018

Од досегашните искуства, по пристапувањето на земјите во НАТО, се намалува невработеноста, економскиот раст е забрзан и се забележува подигнување на животниот стандард. На пример, кај земјите кои пристапија во НАТО во 2004 година, ако се спореди ...

Македонија ја прослави поканата за НАТО, претстои историска година

CivilMedia - 15.07.2018

Под мотото „Одиме напред, Македонија во ЕУ и НАТО“ саиноќа во организација на Владата се одржа прослава по повод добивање покана за пристапни преговори за членство на Македонија во НАТО. Централната прослава се одржа во Скопје, а се славеше и во ...

Единствена Македонија: Народот покажа дека не сака промена на името и влез во НАТО и ЕУ

Точка - 15.07.2018

Единствена Македонија ја споделува големата радост со македонскиот народ и поголем дел од граѓаните, кои, синоќа, преку празните плоштади и очајната посета на НАТО-журките, кажаа НЕ на капитулантските политики на марионетската власт во Скопје.

(ВИДЕО) Заев: Обедини се Македонијо и радувај се на овој историски успех за нашите граѓани

Бриф - 15.07.2018

Премиерот Зоран Заев кој синоќа присуствуваше на прославата на поканата за НАТО и ЕУ во Битола, се фотографираше со присутните граѓани. Фотографијата ја постави на својот фејсбук профил и напиша: – Обедини се Македонијо и радувај се на овој ...

Заев: Секој ден ќе ја повикувам опозицијата да избереме заедничка иднина (видео)

AKO - 15.07.2018

Премиерот Зоран Заев, од Битола, кадешто присуствуваше на прославата по повод поканите за членство во ЕУ и НАТО, упати повик за заедничака иднина: ,,Дочекавме големи настани. Ги остваруваме нашите заеднички стратешки цели, нашите заеднички сонови и ...

Тевдовски: Се очекува висок раст на странските инвестиции по влезот во НАТО

24 Вести - 14.07.2018

Искуствата од другите земји покажуваат висок раст на странските директни инвестици по влезот во НАТО Алијансата. Ако се земе просек од пет години пред и по пристапувањето на нашите соседи Бугарија и Албанија, се забележува неколкукратен раст на ...

Тевдовски: По влезот во НАТО се очекува раст на странските инвестиции

Фокус - 14.07.2018

Искуствата од другите земји покажуваат висок раст на странските директни инвестици по влезот во НАТО Алијансата. Ако се земе просек од пет години пред и по пристапувањето на нашите соседи Бугарија и Албанија, се забележува неколкукратен раст на ...

Тевдовски: Се очекува висок раст на странските инвестиции по влезот во НАТО

Канал5 - 14.07.2018

Искуствата од другите земји покажуваат висок раст на странските директни инвестици по влезот во НАТО Алијансата. Ако се земе просек од пет години пред и по пристапувањето на нашите соседи Бугарија и Албанија, се забележува неколкукратен раст на ...

Како се излегува од НАТО?

Deutsche Welle - 14.07.2018

Дали претседателот на САД, Доналд Трамп, минатата недела се закани со излегување од НАТО или не? Во секој случај, секоја земја може да излезе од воениот сојуз и тоа- неверојатно едноставно.

СДСМ: Во НАТО влегуваме со македонски јазик и македонски идентитет

МКД - 14.07.2018

Со постигнатиот конечен договор за деценискиот спор со Грција македонскиот јазик и македонскиот идентитет се обезбедени еднаш засекогаш.Македонскиот јазик станува еден од јазиците НАТО, а по влезот на Македонија во ЕУ, ќе биде дел и од јазиците на ...

Идентитетот е потврден и загарантиран, влегуваме во НАТО со македонски јазик и македонски идентитет

Макфакс - 14.07.2018

Со постигнатиот конечен Договор за деценискиот спор со Грција македонскиот јазик и македонскиот идентитет се обезбедени еднаш засекогаш, соопштува СДСМ. „Македонскиот јазик станува еден од јазиците НАТО, а по влезот на Македонија во ЕУ, ќе биде дел ...

Тевдовски: По влезот во НАТО се очекува раст на странските инвестици

Нова ТВ - 14.07.2018

Искуствата од другите земји покажуваат висок раст на странските директни инвестици по влезот во НАТО Алијансата. Ако се земе просек од пет години пред и по пристапувањето на нашите соседи Бугарија и Албанија, се забележува неколкукратен раст на ...

Заев: Имаме зошто да славиме и да се издигнеме над делбите (ВИДЕО)

+инфо - 14.07.2018

Ајде да престанеме со сеење омраза, да се издигнеме над делбите и разликите заради нас, заради нашата држава и заради иднината на нашите и на следните генерации, порача премиерот. Македонија има причина да слави. Дочекавме големи настани.

Тевдовски: Висок раст на странски инвестиции по влезот во НАТО

Р.С.Европа - 14.07.2018

Висок раст на странските директни инвестиции покажуваат искуствата на другите земји по нивниот влез во НАТО, изјави министерот за финансии Драган Тевдовски наведувајќи дека ако се земе просек од пет години пред и по пристапувањето на нашите соседи ...

Заев: Да се издигнеме над делбите заради иднината на нашите и на следните генерации (ВИДЕО)

Стандард - 14.07.2018

Македонија има причина да слави. Дочекавме големи настани. Ги остваруваме нашите заеднички стратешки цели, нашите заеднички сонови и надежи. Концертите вечерва се покана за обединување со сите наши политички разлики околу остварените стратешки цели ...

СДСМ: Влегуваме во НАТО со македонски јазик и македонски идентитет

А1 On - 14.07.2018

Со постигнатиот конечен Договор за деценискиот спор со Грција македонскиот јазик и македонскиот идентитет се обезбедени еднаш засекогаш. Македонскиот јазик станува еден од јазиците НАТО, а по влезот на Македонија во ЕУ, ќе биде дел и од јазиците на ...

Стеф Блок: Холандија ви е пријател, но строг и правичен

Независен - 14.07.2018

Македонија направи огромни чекори напред на патот кон ЕУ, но реформите треба да имаат стабилен континуитет за најпосле државата да стане рамноправен партнер во европското семејство. Ова е правичен пристап на Холандија, која за последните 20 години ...

Единствена Македонија: Марионетската власт да престане со провокации оти после плачат кога ги тепаат

Макфакс - 14.07.2018

Партијата Единствена Македонија реагира за вечерашната прослава за поканата во НАТО. „Марионетската власт во Скопје со најновата НАТО журка низ 15 градови низ државата, продолжува со провокации спрема народот налик на оние од 27 април лани кога со ...

(ВИДЕО) Заев: Македонија има причина да слави, да се издигнеме над делбите

А1 On - 14.07.2018

Македонија има причина да слави. Дочекавме големи настани. Ги остваруваме нашите заеднички стратешки цели, нашите заеднички сонови и надежи. Концертите вечерва се покана за обединување со сите наши политички разлики околу остварените стратешки цели ...

Димитров: Голема историска година имаме пред нас

Стандард - 14.07.2018

Голема историска година имаме пред нас со големи крстосници. Патиштата ни се отвораат за НАТО и имаме големо ветување за во јуни 2019 за ЕУ. Ова го истакна министерот за надворешни работи Никола Димитров кој присуствува на прославата во Скопје по ...

(Видео) Заев: Македонија има причина да слави, ги остваруваме заедничките стратешки цели!

Макфакс - 14.07.2018

Премиерот Зоран Заев кој вечерва присуствуваше на прославата во Битола, што ја организира Владата по повод поканата од НАТО за почеток на пристапни преговори за членство на земјата во алијансата, порача дека земјава има причина да слави.

Во Градски парк имаше и граѓани кои протестираа против членството во НАТО (ФОТО)

МКД - 14.07.2018

Вечерва во Градскиот парк во Скопје за време на владината прослава за поканата за Македонија за членство во НАТО група граѓани протестираа против. Тие за време на прославата во Градскиот парк држеа напис „НАТО = Војни, Крв, Солзи, Смрт“.

Заев: Концертите вечерва се за обединување со сите наши политички разлики по успехот со ЕУ и НАТО

МКД - 14.07.2018

Македонија има причина да слави. Дочекавме големи настани. Ги остваруваме нашите заеднички стратешки цели, нашите заеднички сонови и надежи. Концертите вечерва се покана за обединување со сите наши политички разлики околу остварените стратешки цели ...

Заев: Македонија има причина да слави, да се издигнеме над делбите

Независен - 14.07.2018

Македонија има причина да слави. Дочекавме големи настани. Ги остваруваме нашите заеднички стратешки цели, нашите заеднички сонови и надежи. Концертите вечерва се покана за обединување со сите наши политички разлики околу остварените стратешки цели ...

Тевдовски: Членството во НАТО води до подобар стандард на граѓаните

+инфо - 14.07.2018

Стружани и присутните ги забавуваа САФ, Бла Бла Бла и Маци Стојановиќ, а покрај во Струга поканата за влез на Македонија во НАТО се славеше уште во 14 други градови во државата. Членството во НАТО има позитивни ефекти за економијата и за животниот ...

Заев: Имаме зошто да славиме, постигнавме успех

Press24 - 14.07.2018

Македонија има причина да слави. Дочекавме големи настани. Ги остваруваме нашите заеднички стратешки цели, нашите заеднички сонови и надежи. Концертите вечерва се покана за обединување со сите наши политички разлики околу остварените стратешки цели ...

Шеќеринска: Кога знаеме што сакаме дека навистина можеме да покренеме планини

Press24 - 14.07.2018

Денеска е ден кога можеме да кажеме дека нешто успеавме заедно, дека за оваа држава издејствувавме две историски шанси – почеток на преговори со ЕУ и покана за НАТО. Ова го истакна вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска која ...

Димитров: Успеавме прашалниците за тоа кои сме дали сме Македонци, дали зборуваме македонски јазик да ги затвориме

Press24 - 14.07.2018

Голема историска година имаме пред нас со големи крстосници. Патиштата ни се отвораат за НАТО и имаме големо ветување за во јуни 2019 за ЕУ. Ова го истакна министерот за надворешни работи Никола Димитров кој присуствува на прославата во Скопје по ...

Условеноста не го менува фактот – има покана и датум и за во НАТО и за во ЕУ

Окно - 14.07.2018

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, во изјава го пренесе ставот на партијата за евро-интегративните процеси на Македонија по вчерашниот министерски состанок на НАТО во Брисел: …Македонската дипломатија крахираше и за тоа мора да се понесе ...

Тевдовски: Се очекува висок раст на странските инвестиции по влезот во НАТО

А1 On - 14.07.2018

Искуствата од другите земји покажуваат висок раст на странските директни инвестици по влезот во НАТО Алијансата. Ако се земе просек од пет години пред и по пристапувањето на нашите соседи Бугарија и Албанија, се забележува неколкукратен раст на ...

Тевдовски: Се очекува висок раст на странските инвестиции по влезот во НАТО

Стандард - 14.07.2018

Искуствата од другите земји покажуваат висок раст на странските директни инвестици по влезот во НАТО Алијансата. Ако се земе просек од пет години пред и по пристапувањето на нашите соседи Бугарија и Албанија, се забележува неколкукратен раст на ...

Тевдовски: По влезот во НАТО се очекува раст на странските инвестиции

+инфо - 14.07.2018

Министерот за финасии посочува стабилноста и меѓународниот статус кои ги носи членството во НАТО, влијаат на одлуките за инвестиции, како на домашните, така и на странските инвеститори. Искуствата од другите земји покажуваат висок раст на странските ...

Тевдовски: Во новите земји-членки на НАТО се зголемуваат вкупните инвестиции

МКД - 14.07.2018

Искуствата од другите земји покажуваат висок раст на странските директни инвестици по влезот во НАТО Алијансата. Ако се земе просек од пет години пред и по пристапувањето на нашите соседи Бугарија и Албанија, се забележува неколкукратен раст на ...

Тевдовски: Се очекува висок раст на странските инвестиции по влезот во НАТО

Сител - 14.07.2018

Искуствата од другите земји покажуваат висок раст на странските директни инвестици по влезот во НАТО Алијансата. Ако се земе просек од пет години пред и по пристапувањето на нашите соседи Бугарија и Албанија, се забележува неколкукратен раст на ...

Тевдовски: По влезот во НАТО, ќе има раст на инвестициите

Независен - 14.07.2018

Искуствата од другите земји покажуваат висок раст на странските директни инвестици по влезот во НАТО Алијансата. Ако се земе просек од пет години пред и по пристапувањето на нашите соседи Бугарија и Албанија, се забележува неколкукратен раст на ...

Тевдовски: Се очекува висок раст на странските инвестиции по влезот во НАТО

Press24 - 14.07.2018

Искуствата од другите земји покажуваат висок раст на странските директни инвестици по влезот во НАТО Алијансата. Ако се земе просек од пет години пред и по пристапувањето на нашите соседи Бугарија и Албанија, се забележува неколкукратен раст на ...

Паја патак време и Телетабиси за НАТО

Оff.net - 14.07.2018

Не мора да си на бетоно (дека шо секое сабајле кршам лешници), доволно е да си на троседо дома и за помалце од 12 саати напраеш скоро 7000 прегледи со кур-ташак десет стиха за сиромашната истина... Те у такво паја-патак време живееме...

Тевдовски: Се очекува висок раст на странските инвестиции по влезот во НАТО

Кајгана - 14.07.2018

Скопје, 14 јули 2018 (МИА) - Искуствата од другите земји покажуваат висок раст на странските директни инвестици по влезот во НАТО Алијансата. Ако се земе просек од пет години пред и по пристапувањето на нашите соседи Бугарија и Албанија, се ...

Во Струга ќе се слави добивањето покана за членство во НАТО и датум за преговори со ЕУ

Бриф - 14.07.2018

Градоначалникот на општина Струга Рамиз Мерко ги повика граѓаните вечер заеднички да ја прослават добиената покана за членство во НАТО и датум за преговори со Европската унија. Тој денеска на прес-конференција најави дека забавата ќе почне во 21 ...

Прослави низ Македонија за НАТО, државниот врв бара обединување

Либертас - 14.07.2018

Во 15 градови низ државата, денеска Владата организираше концерти за прослава на добивањето на поканата за преговори за членство во НАТО. Во Скопје, прославата се одвиваше во Градскиот парк, кај Школка.

Идентитетот е потврден и загарантиран, влегуваме во НАТО со македонски јазик и македонски идентитет

Точка - 14.07.2018

Со постигнатиот конечен Договор за деценискиот спор со Грција македонскиот јазик и македонскиот идентитет се обезбедени еднаш засекогаш, соопштува СДСМ. „Македонскиот јазик станува еден од јазиците НАТО, а по влезот на Македонија во ЕУ, ќе биде дел ...

(ФОТО) Идентитетот е потврден и загарантиран, влегуваме во НАТО со македонски јазик и македонски идентитет

Бриф - 14.07.2018

Со постигнатиот конечен Договор за деценискиот спор со Грција македонскиот јазик и македонскиот идентитет се обезбедени еднаш засекогаш. Македонскиот јазик станува еден од јазиците НАТО, а по влезот на Македонија во ЕУ, ќе биде дел и од јазиците на ...

Шекеринска: Издејствувавме две историски шанси – почеток на преговори со ЕУ и покана за НАТО

Вечер Прес - 14.07.2018

Денеска е ден кога можеме да кажеме дека нешто успеавме заедно, дека за оваа држава издејствувавме две историски шанси – почеток на преговори со ЕУ и покана за НАТО. Ова го истакна вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска која ...

Бејли: Граѓаните ќе треба да одлучат дали сакаат иднина во НАТО и ЕУ

Фактор - 14.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова синоќа го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, во интервју за Канал 5 телевизија.

Тевдовски: Членството во НАТО води до подобар стандард на граѓаните

Вечер Прес - 14.07.2018

Членството во НАТО има позитивни ефекти за економијата и за животниот стандард на граѓаните. Тоа пред се значи безбедност и стабилност што води до зголемени инвестиции и отворање нови работни места, истакна министерот за финансии Драган Тевдовски ...

Нападната активистка на Левица, полицаец одбил да состави записник

Република - 14.07.2018

На вечерашната владина прослава во Скопје, по повод наводната покана за членство во НАТО, активистка на Левица беше физички нападната од двајца непознати машки особи, најверојатно членови на една владејачка партија, објавија вечерва од партијата.

Единствена Македонија: Марионетската власт да престане со провокации оти после плачат кога ги тепаат

Точка - 14.07.2018

Партијата Единствена Македонија реагира за вечерашната прослава за поканата во НАТО. „Марионетската власт во Скопје со најновата НАТО журка низ 15 градови низ државата, продолжува со провокации спрема народот налик на оние од 27 април лани кога со ...

Тевдовски: Се очекува висок раст на странските инвестиции по влезот во НАТО

Бриф - 14.07.2018

Искуствата од другите земји покажуваат висок раст на странските директни инвестици по влезот во НАТО Алијансата. Ако се земе просек од пет години пред и по пристапувањето на нашите соседи Бугарија и Албанија, се забележува неколкукратен раст на ...

Тевдовски: Се очекува висок раст на странските инвестиции по влезот во НАТО

Либертас - 14.07.2018

Искуствата од другите земји покажуваат висок раст на странските директни инвестици по влезот во НАТО Алијансата. Ако се земе просек од пет години пред и по пристапувањето на нашите соседи Бугарија и Албанија, се забележува неколкукратен раст на ...

Заев: Македонија има причина да слави, да се издигнеме над делбите

Либертас - 14.07.2018

Македонија има причина да слави. Дочекавме големи настани. Ги остваруваме нашите заеднички стратешки цели, нашите заеднички сонови и надежи. Концертите вечерва се покана за обединување со сите наши политички разлики околу остварените стратешки цели ...

Владина делегација на чело со заев оствари средба со сенаторите од САД во Брисел

iPortal - 14.07.2018

Премиерот Зоран Заев, со владината делегација во состав Заменик претседател на Владата и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска, Заменик претседателот на Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар Османи, Стево Пендаровски, националниот ...

Заев во Битола: Македонија има причина да слави, да се издигнеме над делбите

Вечер Прес - 14.07.2018

Македонија има причина да слави. Дочекавме големи настани. Ги остваруваме нашите заеднички стратешки цели, нашите заеднички сонови и надежи. Концертите вечерва се покана за обединување со сите наши политички разлики околу остварените стратешки цели ...

(Видео) Заев: Имаме зошто да славиме

24Инфо - 14.07.2018

Заев: Имаме зошто да славиме Македонија има причина да слави. Дочекавме големи настани. Ги остваруваме нашите заеднички стратешки цели, нашите заеднички сонови и надежи. Концертите вечерва се покана за обединување со сите наши политички разлики ...

Шекеринска: Издејствувавме две историски шанси – почеток на преговори со ЕУ и покана за НАТО

Либертас - 14.07.2018

Денеска е ден кога можеме да кажеме дека нешто успеавме заедно, дека за оваа држава издејствувавме две историски шанси – почеток на преговори со ЕУ и покана за НАТО. Ова го истакна вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска која ...

Димитров: Голема историска година имаме пред нас

Вечер Прес - 14.07.2018

Голема историска година имаме пред нас со големи крстосници. Патиштата ни се отвораат за НАТО и имаме големо ветување за во јуни 2019 за ЕУ. Ова го истакна министерот за надворешни работи Никола Димитров кој присуствува на прославата во Скопје по ...

А како се излегува од НАТО?

Локално - 14.07.2018

Дали претседателот на САД, Доналд Трамп, минатата недела се закани со излегување од НАТО или не? Во секој случај, секоја земја може да излезе од воениот сојуз и тоа- неверојатно едноставно.

Димитров:Голема историска година имаме пред нас

Либертас - 14.07.2018

Голема историска година имаме пред нас со големи крстосници. Патиштата ни се отвораат за НАТО и имаме големо ветување за во јуни 2019 за ЕУ. Ова го истакна министерот за надворешни работи Никола Димитров кој присуствува на прославата во Скопје по ...

Тевдовски: Се очекува висок раст на странските инвестиции по влезот во НАТО

Вечер Прес - 14.07.2018

Искуствата од другите земји покажуваат висок раст на странските директни инвестици по влезот во НАТО Алијансата. Ако се земе просек од пет години пред и по пристапувањето на нашите соседи Бугарија и Албанија, се забележува неколкукратен раст на ...

Тевдовски: Се очекува висок раст на странските инвестиции по влезот во НАТО

Локално - 14.07.2018

Искуствата од другите земји покажуваат висок раст на странските директни инвестици по влезот во НАТО Алијансата. Ако се земе просек од пет години пред и по пристапувањето на нашите соседи Бугарија и Албанија, се забележува неколкукратен раст на ...

Заев: Каде бевме пред една година, каде сме денес

Република - 14.07.2018

Македонија има причина да слави. Дочекавме големи настани. Ги остваруваме нашите заеднички стратешки цели, нашите заеднички сонови и надежи. Концертите вечерва се покана за обединување со сите наши политички разлики околу остварените стратешки цели ...

Анализа на Bloomberg: НАТО ја покани Република Македонија да се приклучи кон алијансата

Локално - 14.07.2018

НАТО ја покани Република Македонија да се приклучи кон редовите на алијансата, со цел да се прошири подлабоко во деловите на Југоисточна Европа и покрај негодувањата и незадоволството од страна на Русија, како и критиките од страна на американскиот ...

Тевдовски: Се очекува висок раст на странските инвестиции по влезот во НАТО

CivilMedia - 14.07.2018

Искуствата од другите земји покажуваат висок раст на странските директни инвестици по влезот во НАТО Алијансата. Ако се земе просек од пет години пред и по пристапувањето на нашите соседи Бугарија и Албанија, се забележува неколкукратен раст на ...

Во Струга ќе се слави добивањето покана за членство во НАТО

Вечер Прес - 14.07.2018

Градоначалникот на општина Струга Рамиз Мерко ги повика граѓаните вечер заеднички да ја прослават добиената покана за членство во НАТО и датум за преговори со Европската унија. Тој денеска на прес-конференција најави дека забавата ќе почне во 21 ...

Заев: Македонија има причина да слави, дочекавме големи настани

Н.Македонија - 14.07.2018

Премиерот Зоран Заев од Битола, каде присуствува на прославата по повод добивањето покана за пристапни преговори за членство на Македонија во НАТО, порача дека Македонија има причина да слави.

Шлаканици и аплаузи

Н.Македонија - 14.07.2018

Здраво, комшија, кај си, те немам видено некое време, ме пресретнува соседот деновиве на паркингот додека тргнувам накај работа. Тука сум, кај ќе одам, користев некој ден од стариот одмор, му одговарам.

И јас сум пеел за НАТО

Н.Македонија - 14.07.2018

2008 година: „Ќе ве примиме во НАТО кога ќе го решите спорот за името со Грците“ 2018 година: „Ќе ве примиме во НАТО кога ќе го решите спорот за името со Македонците“ Вака е како што прочитавте. Никако поинаку.

Тевдовски: Се очекува висок раст на странските инвестиции по влезот во НАТО

Н.Македонија - 14.07.2018

Искуствата од другите земји покажуваат висок раст на странските директни инвестици по влезот во НАТО Алијансата. Ако се земе просек од пет години пред и по пристапувањето на нашите соседи Бугарија и Албанија, се забележува неколкукратен раст на ...

Прослави низ Македонија за НАТО, државниот врв бара обединување

1tv - 14.07.2018

Во 15 градови низ државата, денеска Владата организираше концерти за прослава на добивањето на поканата за преговори за членство во НАТО. Во Скопје, прославата се одвиваше во Градскиот парк, кај Школка.

Македонија ја прослави поканата за НАТО, претстои историска година

1tv - 14.07.2018

Под мотото „Одиме напред, Македонија во ЕУ и НАТО“ саиноќа во организација на Владата се одржа прослава по повод добивање покана за пристапни преговори за членство на Македонија во НАТО. Централната прослава се одржа во Скопје, а се славеше и во ...

Ексклузивно интервју со Амбасадорот на САД , Џес Бејли

Канал5 - 13.07.2018

Амбасадорот на САД во Македонија , Џес Бејли, во вестите во ексклузивно интервју за Канал 5 . Интервјуто го водеше Гоце Михајловски. На прашањето дали можевме да добиеме подобра формулацијата во заклучоците на Самитот на НАТО , или ова е максимумот ...

Интервју со амбасадорот на САД, Џес Бејли

Алсат-М - 13.07.2018

Американскиот амбасадор Џес Бејли во ексклузивното интервју за Алсат М зборува за поканата за членство во НАТО, бенефитите од членството во Алијансата за Македонија и есенскиот референдум.

(ФОТО) Иванов доби честитки за поканата за членство од НАТО капетан

Фокус - 13.07.2018

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска доби честитки за поканата за членство во НАТО која Македонија ја доби вчера. Имено, на Фејсбук страната на канцеларијата за врски на НАТО во Скопје беше објавена фотографија од Иванов и капетанот Бартол Горазд со ...

Заев: Уверени сме дека Сенатот на САД ќе даде широка поддршка за ратификација на нашето членство во НАТО

Канал5 - 13.07.2018

Премиерот Заев и владина делегација на средбата со сенатори на САД во Брисел изрази увереност дека Сенатот на САД ќе даде широка поддршка за ратификација на нашето членство во НАТО. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, со ...

Бејли: Се надевам дека за една година ќе ја видам Северна Македонија во НАТО

Фокус - 13.07.2018

Американскиот амбасадор Џес Бејли во ексклузивното интервју за Алсат М зборува за поканата за членство во НАТО. Амбасадоре, каде ја гледате Македонија после една година? “Се надевам ќе ја видам Македонија како Република Северна Македонија, како 30 – ...

Бејли: Компромисот е тежок, но граѓаните имаат можност да ја видат својата иднина

Фокус - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

Македонија и официјално поканета во НАТО, фокусот сега на референдумот

Канал5 - 13.07.2018

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка. Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во ...

Кирацовски: Со членството во НАТО се остварува стратешкиот и национален интерес

Канал5 - 13.07.2018

Македонија доби покана да стане 30-та земја членка на НАТО Алијансата, да стане рамноправен партнер на демократските и развиени земји. Ова е остварување на нашиот врвен стратешки и национален интерес, поставен уште од осамостојувањето.

Москва смета дека Македонија е присилно вовлечена во НАТО

Deutsche Welle - 13.07.2018

Според руското МНР, форсираното вовлекување на Македонија во НАТО само потврдува дека политиката на отворени врати се претвора во цел сама по себе, односно во инструмент за освојување на геополитички простор.

Кирацовски: Со пенкало срушивме режим, со пенкало ќе гласаме на референдум за иднината

Фокус - 13.07.2018

Членството во НАТО не носи само загарантирана безбедност и сигурност, туку влез на нови и сериозни странски инвестиции, зајакната конкурентност, зголемена доверба во економијата, нови работни места и поквалитетни услови за живот на сите граѓани, ...

Москва смета дека Македонија на сила се турка во НАТО

Телма - 13.07.2018

Москва оценува дека Македонија насила се турка во НАТО, Трамп не открива што мисли за руското влијание врз состојбата во западниот Балкан, Заев не ги слушнал руските коментари за македонското членство.

Затвор или забава

Сакам да кажам - 13.07.2018

1 Поканаааааа… Мала забавааа… Еве дојдов без да ти се нааааајавам… Нацијата е повторно соочена со уште еден судбински избор. Дали да се радува за поканата за НАТО и датумот за преговори со ЕУ, или да протестира за амнестија на криминалците.

Бејли: САД се уверени дека Договорот се Грција ќе продолжи да се исполнува

Нова ТВ - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

ДС: Македонија креатор на мирот и стабилноста

Сител - 13.07.2018

Поканата за полноправно членство во НАТО, за Република Македонија претставува најголемиот цивилизациски и историски исчекор. Членството во најпрестижниот „КЛУБ" е верификација на долгогодишните реформи, откажувања, компромиси и борба за владеење на ...

Неделен печат - Договорот за името и економските ефекти

Р.С.Европа - 13.07.2018

Капитал - Македонија доби покана за членство во НАТО – што може да се очекува на економски план „Македонија доби покана за членство во НАТО – што може да се очекува на економски план“ – анализира Капитал во најновото издание на двобројот.

ДС: Македонија креатор на мирот и стабилноста

+инфо - 13.07.2018

Поканата за полноправно членство во НАТО, за Република Македонија претставува најголемиот цивилизациски и историски исчекор. Членството во најпрестижниот „КЛУБ” е верификација на долгогодишните реформи, откажувања, компромиси и борба за владеење на ...

Македонија е креатор за мирот и стабилноста во регионот

МКД - 13.07.2018

Поканата за полноправно членство во НАТО, за Република Македонија претставува најголемиот цивилизациски и историски исчекор. Членството во најпрестижниот клуб е верификација на долгогодишните реформи, откажувања, компромиси и борба за владеење на ...

Кирацовски: Со членството во НАТО се остварува стратешкиот и национален интерес

Сител - 13.07.2018

Почитувани граѓани, Нека ни е честит уште еден голем, значаен, историски успех. Македонија доби покана да стане 30-та земја членка на НАТО Алијансата, да стане рамноправен партнер на демократските и развиени земји.

Кирацовски: Со членството во НАТО се остварува стратешкиот и национален интерес

+инфо - 13.07.2018

Македонија доби покана да стане 30-та земја членка на НАТО Алијансата, да стане рамноправен партнер на демократските и развиени земји. Ова е остварување на нашиот врвен стратешки и национален интерес, поставен уште од осамостојувањето, изјави ...

Левица: По самитот на НАТО, има ли крај на понижувањата од македонската дипломатија

МКД - 13.07.2018

Уште една изгубена година за Република Македонија. На НАТО самитот во Брисел македонската дипломатија наместо јасна и недвосмислена покана - доби само „аплауз" и ултиматум наредната година да затропа пак на вратата на НАТО како северномакедонска ...

Кирацовски: Со членството во НАТО се остварува стратешкиот и национален интерес

Независен - 13.07.2018

Нека ни е честит уште еден голем, значаен, историски успех. Македонија доби покана да стане 30-та земја членка на НАТО Алијансата, да стане рамноправен партнер на демократските и развиени земји.

ДОМ: Поканата за НАТО е мотив за спроведување на реформите

Стандард - 13.07.2018

„ДОМ ја поздравува добиената покана за членство на Македонија во НАТО. Поканата овозможува реализирање на цврстата определба на огромното мнозинство граѓани, нашата држава да биде полноправна членка на НАТО алијансата.

ДОМ: Поканата за НАТО е мотив за спроведување на реформите

Независен - 13.07.2018

ДОМ ја поздравува добиената покана за членство на Македонија во НАТО. Поканата овозможува реализирање на цврстата определба на огромното мнозинство граѓани, нашата држава да биде полноправна членка на НАТО алијансата, се вели во соопштението на ДОМ.

Заев: Уверени сме дека Сенатот на САД ќе даде широка поддршка за ратификација на нашето членство во НАТО

Стандард - 13.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, со владината делегација во состав Заменик претседател на Владата и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска, Заменик претседателот на Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар ...

Македонија доби покана за НАТО, следен чекор е референдумот

Нова ТВ - 13.07.2018

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка, а прогнозите се дека постои можност официјално да бидеме дел од Алијансата кон средината ...

Заев со сенатори на САД: Уверени сме дека Сенатот на САД ќе даде широка поддршка за ратификација на нашето членство во ...

Макфакс - 13.07.2018

Владина делегација предводена од претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев на маргините на Самитот на шефови на држави и на влади на НАТО во Брисел, имаа средба со сенаторите од Соединетите Американски Држави Том Тилс, од ...

Заев: Уверени сме дека Сенатот на САД ќе даде поддршка за ратификација на нашето членство во НАТО

Press24 - 13.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, со владината делегација во состав Заменик претседател на Владата и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска, Заменик претседателот на Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар ...

Заев: Уверени сме дека Сенатот на САД ќе даде широка поддршка за ратификација на нашето членство во НАТО

+инфо - 13.07.2018

Премиерот Зоран Заев, со владината делегација, на маргините на Самитот на шефови на држави и на влади на НАТО во Брисел, имаа средба со сенаторите од САД, Том Тилс, од Републиканската партија, и Џин Шајен, од ДемократСката партија.

Македонија и официјално поканета во НАТО, фокусот сега на референдумот

Сител - 13.07.2018

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка, а прогнозите се дека постои можност официјално да бидеме дел од Алијансата кон средината ...

Бејли: САД се уверени дека Договорот се Грција ќе продолжи да се исполнува

Независен - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

Демократскиот сојуз: Македонија е креатор на мирот и стабилноста

Макфакс - 13.07.2018

Поканата за полноправно членство во НАТО, за Република Македонија претставува најголемиот цивилизациски и историски исчекор. Членството во најпрестижниот „Клуб” е верификација на долгогодишните реформи, откажувања, компромиси и борба за владеење на ...

НАТО си го одржа зборот, сега е на вас да решите

Р.С.Европа - 13.07.2018

Господине Вилсон, која е придобивката и за НАТО од проширувањето за уште една земја членка? Фросина, ова е тежок самит. Сите го слушаат претседателот Трамп, ја слушаат неговата реторика и се загрижени. Имаше остри комуникации.

Бејли: Македонските граѓани сега имаат можност да ја видат својата иднина

+инфо - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

Урнебесно: Македонски рап хит за влезот во НАТО

Press24 - 13.07.2018

Кирил на социјалните мрежи го објавил својот хит. Уживајте MC Простинан Сакич - Бендови за влез у НАТО Текст: станувам од сабајле нешто здрвен ми врато гледам кој ќе свире за влезови по нато масовно на цело село, сега е пато мики мауси ќе свират за ...

Бошњачкиот демократски сојуз: Очекуваме преговорите со НАТО да почнат во најкус можен рок

Макфакс - 13.07.2018

Бошњачкиот демократски сојуз ја поздрави одлуката на членките на НАТО за отпочнување на преговори со нашата држава за приклучување кон Алијансата. „Република Македонија од прогласувањето на независноста па сè до денес прави напори и врши реформи со ...

Бошњачки демократски сојуз ја поздрави поканата за членство во НАТО

А1 On - 13.07.2018

„Бошњачкиот демократски сојуз како политички претставник на Бошњаците во Република Македонија ја поздравува одлуката на членките на НАТО за отпочнување на преговори со нашата држава за приклучување кон НАТО Алијансата.

(ВИДЕО) Кирацовски: Членството во НАТО е остварување на целите поставени од осамостојувањето на Македонија

А1 On - 13.07.2018

Македонија доби покана да стане 30. земја членка на НАТО алијансата, да стане рамноправен партнер на демократските и развиени земји, изјави генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски на прес-конференција и додаде дека ова е остварување на ...

Бејли: САД се уверени дека Договорот се Грција ќе продолжи да се исполнува

Р.С.Европа - 13.07.2018

Aмериканскиот амбасадор Џес Бејли изјави дека САД се уверени оти Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Тој ова вечерва го кажа во вестите на Канал 5 телевизија.

И естрадата се искара, само Иванов нема став по поканата од НАТО

+инфо - 13.07.2018

Од неговиот кабинет, по Самитот на НАТО и добивањето на поканата до овој момент не соопштија ништо. Плусинфо се обиде да добие став од претседателот на државата, но до овој момент не добивме никаков одговор.

ДОМ: Поканата за НАТО е мотив за спроведување на реформите

А1 On - 13.07.2018

„ДОМ ја поздравува добиената покана за членство на Македонија во НАТО. Поканата овозможува реализирање на цврстата определба на огромното мнозинство граѓани, нашата држава да биде полноправна членка на НАТО алијансата.

Капетанот на морнарицата на НАТО му честиташе на Иванов, од него ни глас

+инфо - 13.07.2018

Бартол Горазд, капетан на морнарицата, му честиташе на претседателот Ѓорге Иванов за поканата за влез во НАТО, објавија од Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје на нивната Фејсбук страница, постирајќи и заедничка фотографија.

Бејли: САД се уверени дека Договорот се Грција ќе продолжи да се исполнува

Стандард - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

Заев се сретна со американски сенатори: Уверени сме дека Сенатот ќе даде поддршка за ратификација на нашето членство во ...

А1 On - 13.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, со владината делегација во состав Заменик претседател на Владата и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска, Заменик претседателот на Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар ...

Бејли: САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува

А1 On - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли.

СДСМ: Со членството во НАТО земјата добива безбедност и сигурност, влез на нови инвестиции и подобар живот за сите

А1 On - 13.07.2018

СДСМ реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ. „Македонија конечно доби покана да стане земја членка на НАТО Алијансата, доби датум за почеток на преговори со ЕУ и шанса да стане дел од европското семејство.

ДС: Треба да изградиме национално единство, да продолжиме со реформите и да потврдиме дека сме просперитетна земја

А1 On - 13.07.2018

Од Демократскиот сојуз истакнуваат дека поканата за членство во НАТО е најголем цивилизациски и историски исчекор „Членството во најпрестижниот „КЛУБ” е верификација на долгогодишните реформи, откажувања, компромиси и борба за владеење на правото и ...

Бејли: САД се уверени дека договорот ќе продолжи да се исполнува

МКД - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој беше гостин во вестите на Канал 5 телевизија.

Бејли: Очекуваме Македонија како „Северна Македонија“ да стане членка на НАТО

Press24 - 13.07.2018

Амбасадорот на САД во Македонија, Џас Бејли денеска гостуваше во вестите на Канал 5 телевизија. Тој кажа дека важна работа е тоа што сме поканети да започнеме процес на пристапување кон Алијансата.

Бејли: САД се уверени дека Договорот се Грција ќе продолжи да се исполнува

Вечер Прес - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

Бејли: САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува

Либертас - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

Заев: Уверени сме дека Сенатот на САД ќе даде широка поддршка за ратификација на нашето членство во НАТО

Либертас - 13.07.2018

Соопштение од Владата: Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, со владината делегација во состав Заменик претседател на Владата и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска, Заменик претседателот на Владата на РМ задолжен за ...

Се огласија од Обединети за Македонија: Еве што велат во врска приклучувањето на Република Македонија, кон алијансата

Бизнис Вести - 13.07.2018

Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон алијансата, и нагласуваме дека Република Македонија вложи, огромен напор, помина долг пат, но овој успех не смее да биде занемарен, велат од партијата ...

Кирацовски: Со членството во НАТО се остварува стратешкиот и национален интерес

Либертас - 13.07.2018

Соопштение на СДСМ: Македонија доби покана да стане 30-та земја членка на НАТО Алијансата, да стане рамноправен партнер на демократските и развиени земји. Ова е остварување на нашиот врвен стратешки и национален интерес, поставен уште од ...

Како кани НАТО, а како лаже Зоран: Црна Гора стана 29 членка на НАТО, но Македонија е далеку од триесетта (ВИДЕО)

Република - 13.07.2018

Има разлика од јазикот кои ги избра НАТО за да ѝ упати покана за членство на Црна Гора во декември 2015 година и оној со кој генералниот секретар на НАТО ѝ кажа на Македонија дека е добредојдена откако целосно ќе го имплементира Преспанскиот договор.

ДС: Македонија креатор на мирот и стабилноста

Локално - 13.07.2018

Поканата за полноправно членство во НАТО, за Република Македонија претставува најголемиот цивилизациски и историски исчекор, велат од Демократскиот сојуз. -Членството во најпрестижниот „КЛУБ” е верификација на долгогодишните реформи, откажувања, ...

ДС: Македонија креатор на мирот и стабилноста

Либертас - 13.07.2018

Соопштение на ДС: Поканата за полноправно членство во НАТО, за Република Македонија претставува најголемиот цивилизациски и историски исчекор. Членството во најпрестижниот „КЛУБ” е верификација на долгогодишните реформи, откажувања, компромиси и ...

Кирацовски: Со пенкало срушивме режим, со пенкало ќе гласаме на референдум за иднината

iPortal - 13.07.2018

Членството во НАТО не носи само загарантирана безбедност и сигурност, туку влез на нови и сериозни странски инвестиции, зајакната конкурентност, зголемена доверба во економијата, нови работни места и поквалитетни услови за живот на сите граѓани, ...

Заев со сенатори на САД: Уверени сме дека Сенатот на САД ќе даде широка поддршка за ратификација на нашето членство во ...

Точка - 13.07.2018

Владина делегација предводена од претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, на маргините на Самитот на шефови на држави и на влади на НАТО во Брисел, имаа средба со сенаторите од Соединетите Американски Држави Том Тилс, од ...

Македонија и официјално поканета во НАТО, сега фокусот е на референдумот

CivilMedia - 13.07.2018

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка, а прогнозите се дека постои можност официјално да бидеме дел од Алијансата кон средината ...

Бејли: САД се уверени дека договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува

Република - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

Бејли: САД се уверени дека Договорот се Грција ќе продолжи да се исполнува

Локално - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

Москва: Македонија на сила се турка во НАТО

Мета - 13.07.2018

Откако вчера Македонија и официјално доби покана за преговори за членство во НАТО, Москва оценува дека Македонија насила се турка во НАТО. -Внесувањето на Македонија во НАТО со присила, само потврдува дека политиката на „отворени врати“ стана цел ...

ВИДЕО: НАТО е решение за ризиците за границата и отвора перспективи за интегрирана држава – Стево Пендаровски во ...

Либертас - 13.07.2018

Македонија доби покана од НАТО, иста каква што добиваат и другите земји, вели националниот координатор Стево Пендаровски. Алијансата секогаш кани два пати – првиот земјата да ги почне преговорите и вториот да стане полноправна членка.

Анализа на Bloomberg: НАТО ја покани Република Македонија да се приклучи кон алијансата

Либертас - 13.07.2018

НАТО ја покани Република Македонија да се приклучи кон редовите на алијансата, со цел да се прошири подлабоко во деловите на Југоисточна Европа и покрај негодувањата и незадоволството од страна на Русија, како и критиките од страна на американскиот ...

ДОМ: Поканата за НАТО е мотив за спроведување на реформите

Либертас - 13.07.2018

Соопштение на ДОМ: ДОМ ја поздравува добиената покана за членство на Македонија во НАТО. Поканата овозможува реализирање на цврстата определба на огромното мнозинство граѓани, нашата држава да биде полноправна членка на НАТО алијансата.

Руско МНР: Присилно влегување на Македонија во НАТО

24Инфо - 13.07.2018

Руско МНР: Присилно влегување на Македонија во НАТО Руското министерство за надворешни работи денеска уште еднаш повтори дека се противи на членството на Македонија во НАТО и проширувањето на Алијансата.

Демократски сојуз: Македонија е креатор на мирот и стабилноста

Точка - 13.07.2018

Поканата за полноправно членство во НАТО, за Република Македонија претставува најголемиот цивилизациски и историски исчекор. Членството во најпрестижниот „Клуб” е верификација на долгогодишните реформи, откажувања, компромиси и борба за владеење на ...

Москва смета дека Македонија е присилно вовлечена во НАТО

Либертас - 13.07.2018

Според руското МНР, форсираното вовлекување на Македонија во НАТО само потврдува дека политиката на отворени врати се претвора во цел сама по себе, односно во инструмент за освојување на геополитички простор.

Бошњачки демократски сојуз: Очекуваме преговорите со НАТО да почнат во најкус можен рок

Точка - 13.07.2018

Бошњачкиот демократски сојуз ја поздрави одлуката на членките на НАТО за отпочнување на преговори со нашата држава за приклучување кон Алијансата. „Република Македонија од прогласувањето на независноста па сè до денес прави напори и врши реформи со ...

Москва: Македонија на сила се турка во НАТО

Локално - 13.07.2018

Откако вчера Македонија и официјално доби покана за преговори за членство во НАТО, Москва оценува дека Македонија насила се турка во НАТО. -Внесувањето на Македонија во НАТО со присила, само потврдува дека политиката на „отворени врати“ стана цел ...

Москва смета дека Македонија е присилно вовлечена во НАТО

iPortal - 13.07.2018

Според руското МНР, форсираното вовлекување на Македонија во НАТО само потврдува дека политиката на отворени врати се претвора во цел сама по себе, односно во инструмент за освојување на геополитички простор.

Твитерџиите ги распнаа изведувачите со статуси, пејачите се премислуваат?

Република - 13.07.2018

По објавувањето на програмата и кој се ќе пее утре, на 14 јули, твитерџиите ги „распнаа“ изведувачите со статуси, па дел од нив се предомислуваат дали вооопшто да учестуваат во програмата на Владата за прослава на условената покана за ЕУ и НАТО.

Затвор или забава

Либертас - 13.07.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Поканаааааа… Мала забавааа… Еве дојдов без да ти се нааааајавам… Нацијата е повторно соочена со уште еден судбински избор. Дали да се радува за поканата за НАТО и датумот за преговори со ...

Кирацовски: Со членството во НАТО се остварува стратешкиот и национален интерес

Локално - 13.07.2018

Почитувани граѓани, Нека ни е честит уште еден голем, значаен, историски успех. Македонија доби покана да стане 30-та земја членка на НАТО Алијансата, да стане рамноправен партнер на демократските и развиени земји.

Москва: НАТО ја проголта Македонија со цел да ја контролира геополитичката територија

Локално - 13.07.2018

Министерството за надворешни работи на Русија се пожали дека Македонија е апсорбирана од НАТО со сила , нагласувајќи дека ваквите потези ги продлабочуваат поделбите и ги зголемуваат тензиите во Европа, информира “Ројтерс”.

Русија: Форсирано вовлекување на Македонија во НАТО за да се освои геополитички простор

еМагазин - 13.07.2018

Стремежот на НАТО механички да се прошири во Европа не може да ја зацврсти безбедноста, а форсираното вовлекување на Македонија во тој воен блок, само потврдува дека „политиката на отворени врати“ станува самата на себе цел, изјави Марија Захарова, ...

Македонија и официјално поканета во НАТО, фокусот сега на референдумот

Н.Македонија - 13.07.2018

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка, а прогнозите се дека постои можност официјално да бидеме дел од Алијансата кон средината ...

Капетанот на НАТО морнарицата му честиташе на Иванов за поканата за пристапни преговори

AKO - 13.07.2018

,,Капетанот на морнарицата, Бартол Горазд, му честиташе на претседателот Иванов за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО.“ Оваа куса информација е објавена на официјалната ФБ страница на Канцеларијата за врски на ...

Бејли: САД се уверени дека Договорот се Грција ќе продолжи да се исполнува

1tv - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

НАТО е решение за ризиците за границата и отвора перспективи за интегрирана држава – Стево Пендаровски во „Уреднички ...

1tv - 13.07.2018

Македонија доби покана од НАТО, иста каква што добиваат и другите земји, вели националниот координатор Стево Пендаровски. Алијансата секогаш кани два пати – првиот земјата да ги почне преговорите и вториот да стане полноправна членка.

Премиерот Заев очекува широка поддршка од Сентот на САД за членството во НАТО

AKO - 13.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, со владината делегација во состав Заменик претседател на Владата и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска, Заменик претседателот на Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар ...

Паљокај: Со поканата се губи руското влијание во Македонија

Алсат-М - 12.07.2018

Новинарот и познавач на случувањата во НАТО, Аугустин Паљокај, во изјава за Алсат рече дека со поканата за членство во Северноатланската алијанса, се губи руското влијание во Македонија и Балканот.

ОМ: Македонија во НАТО, рамо до рамо со најголемите и најмоќните

Фокус - 12.07.2018

Партијата на Љубе Бошкоски, Обедините за Македонија ја поздрави одлуката на НАТО да и доделу покана на Македонија за почнување преговори за членство. -Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон ...

Мета: Добиената покана на идната Република Северна Македониј е катализатор за поголема безбедност

Фокус - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета и честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Притоа, Мета поканата ја оценува како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан.

Заев: Македонија влегува во НАТО и чекори кон ЕУ

24 Вести - 12.07.2018

Да си честитаме и да славиме, одиме напред, Македонија влегува во НАТО и чекори кон Европската унија, изјави попладнево премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Брисел по повод поканата Република Македонија да биде членка на ...

Граѓаните со поделени мислења, Македонија во НАТО побрзо од очекуваното

ТВ21 - 12.07.2018

Македонија не само што доби покана за во НАТО, туку истовремено доби и признание од Северо-атлантската алијанса, смета заменик-министерот за одбрана, Беким Максути. „Интеграцијата во НАТО не е само процес за модернизација на војската, на внатрешните ...

Македонија со сила е внесена во НАТО, обвини русија

Сакам да кажам - 12.07.2018

Руското министерство за надворешни работи обвини дека Македонија е внесена во воената алијанса НАТО со сила и вели дека таквите потези ги продлабочуваат поделбите и ги зголемуваат тензиите во Европа.

Официјална Тирана: Ја поздравувам добиената покана за членство на идната Република Северна Македонија

ТВ21 - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета и честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Притоа, Мета поканата ја оценува како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан.

Обединети за Македонија ја поздрави поканата од НАТО за Македонија: Овој успех не смее да биде занемарен

ТВ21 - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон алијансата, нагласуваме дека Република Македонија вложи, огромен напор, помина долг пат, но овој успех не смее да биде занемарен, велат од Обединети ...

Руско МНР: Присилно влегување на Македонија во НАТО

24 Вести - 12.07.2018

Руското министерство за надворешни работи денеска уште еднаш повтори дека се противи на членството на Македонија во НАТО и проширувањето на Алијансата. „Присилното влегување на Македонија во нато само потврдува дека политиката на "отворени врати" ...

Официјална Тирана го честиташе добивањето покана за НАТО

Канал5 - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета и честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Мета поканата ја оценува како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан.

БЕСА: Заслужена поканата за НАТО

24 Вести - 12.07.2018

„Одлуката на самитот на НАТО, кој се одржува во Брисел, за да и се додели на Република Македонија покана за членство во северно-атлантската Алијанса претставува вест од историски размери за нашата држава.

Русија: НАТО е бескорисно

Канал5 - 12.07.2018

НАТО е бескорисна воена единица, e одговорот на руското министерство за надворешни работи на Твитер по отворањето на самитот на алијансата во Брисел. Веќе е бескорисен тој воен блок НАТО кој не обвинува за провокации и продолжува на чкрта со забите ...

СДСМ: Поканата за влез во НАТО е историски успех

24 Вести - 12.07.2018

„Остварен е уште еден историски успех на Македонија и нејзините граѓани. Република Македонија доби покана за влез во НАТО. СДСМ им честита на сите граѓани. Заедно успевме. Вратите на Алијансата се отворени, обезбедено е местото на Македонија во ...

СДСМ: Поканата за влез во НАТО е историски успех

Канал5 - 12.07.2018

Остварен е уште еден историски успех на Македонија и нејзините граѓани. Република Македонија доби покана за влез во НАТО. СДСМ им честита на сите граѓани. Заедно успевме. Вратите на Алијансата се отворени, обезбедено е местото на Македонија во НАТО.

Бугарско МНР: Поканата за Македонија ја потврдува политиката на отворени врати на НАТО

Фокус - 12.07.2018

Бугарското министерство за надворешни работи предводено од Екатерина Захариева ја поздрави одлуката од Самитот на НАТО да отпочне разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата.

Втор ден од Самитот на НАТО, Брисел под блокада

ТВ21 - 12.07.2018

Лидерите на земјите членки на НАТО денеска во Брисел ќе се обидат да ја смират вжештената атмосфера и да се фокусираат на Авганистан и Украина, по тензиите на вчерашниот прв ден од Самитот предизвикани од барањето на американскиот претседател Доналд ...

Левица: Има ли крај на понижувањата, кои ни ги приредува македонската дипломатија

Канал5 - 12.07.2018

Уште една изгубена година за Република Македонија. На НАТО самитот кој во моментов се одржува во Брисел (11-12 јули), македонската дипломатија наместо јасна и недвосмислена покана - доби само „аплауз“ и ултиматум следната година да затропа пак на ...

Димитров: Македонија кон средината на 2019. и формално членка на НАТО, ако се оди како треба

Канал5 - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за Еуро Вестерн ...

Димитров: Можеби кон средината на 2019 ќе станеме членка на НАТО

Алсат-М - 12.07.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба.

Димитров: Ако се е како што треба, Македонија во средината на 2019 година и формално ќе стане членка на НАТО

ТВ21 - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за Еуро Вестерн Балканс.

Самит на НАТО во Брисел-Македонија поканета да почне пристапни преговори

Канал5 - 12.07.2018

На специјална церемонија во седиштето на НАТО во Брисел,Македонија денеска ќе биде поканета како триесетта земја да и се приклучи на северноатлантската алијанса. Заклучокот за Македонија денеска ќе биде усвоен како дел од финалното комунике на НАТО ...

СДСМ: НАТО не значи само стабилност, туку и повеќе пари во секое семејство

Фокус - 12.07.2018

Со поканата за влез во НАТО Македонија оствари уште еден историски успех за државата и нејзините граѓани, соопшти владејачкиот СДСМ. „Влезот во НАТО е остварување на врвните стратешки цели на Македонија, поставени уште од денот на нејзиното ...

Владата направи фејсбук настан за големата прослава: Ќе настапат 40 домашни артисти

Фокус - 12.07.2018

Владата го најави на фејсбук големиот наста што ќе се одвива во сабота во 15 градови низ Македонија, по повод поканата од НАТО за членство и добивањето датум за почеток на преговори со ЕУ.

Лидерите на НАТО земјите го одобрија заедничкото соопштение

Канал5 - 12.07.2018

Лидерите на државите на НАТО вчера го одобрија заедничкото соопштение на самитот на алијансата во Брисел. Меѓу главните точки се и взаемната заштита која гласи дека секој напад врз еден сојузник ќе се смета како напад врз сите членки, дека НАТО не ...

Домашните задачи по Самитот на НАТО

Алсат-М - 12.07.2018

По добивањето на поканата за членство во НАТО, Македонија го трасира патот по кој мора да се движи за да стане 30 – тата членка на Северноатлантската алијанса. Првично, како што предвидува и Преспанскиот договор, Македонија треба да оди на ...

Македонија кон НАТО; Самитот во 2008-та и денес

Алсат-М - 12.07.2018

Спорот за името беше главната пречка за членството на Македонија во НАТО. Ова беше истакнато на сите самити на Северноатлантската алијанса. Во Букурешт, на 2, 3 и 4 април 2008 година, државните водачи очекуваа да добијат покана за членство, иако ...

Собраниската комисија за одбрана ќе предложи декларација за поддршка за членството во НАТО

Канал5 - 12.07.2018

Собраниската комисија за одбрана и безбедност ќе му предложи на парламентот декларација за поддршка на пристапниот процес за членство на Македонија во НАТО. Претседателот на комисијата Хари Локвенец очекува таа да биде усвоена со акламација во ...

За Владата успех, за опозицијата пораз

Телма - 12.07.2018

За Владата успех, за опозицијата пораз. Вака се доживува поканата што Република Македонија ја доби на Самитот на НАТО. Премиерот Заев, расположен и насмеан, најави дека Владата ќе организира голема прослава.

ДПА ја поздрави одлуката од Самитот на НАТО

Алсат-М - 12.07.2018

И Демократската Партија на Албанците ја поздрави одлуката од Самитот на НАТО во Брисел. Според нив, со тоа се потврдува определбата на земјите- членки за полноправно членство на Македонија во Алијансата.

Ахмети: Поканата за членство во НАТО, големо и исклучително важно постигнување

Алсат-М - 12.07.2018

„Добивањето покана за членство во НАТО претставува големо и исклучително важно постигнување за сигурна иднина на нашата земја“, изјави претседателот на ДУИ, Али Ахмети. Според него, целосната интеграција на нашата земја, но и на регионот во НАТО ...

Заев: Да си честитаме и да славиме, одиме напред, Македонија влегува во НАТО и чекори кон ЕУ!

Канал5 - 12.07.2018

Премиерот Заев на прес конференција по повод поканата Република Македонија да биде членка на НАТО, порача: Да си честитаме и да славиме, одиме напред, Македонија влегува во НАТО и чекори кон ЕУ! Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран ...

Муртезани: Поканата за членство во НАТО, заслуга на граѓаните

Алсат-М - 12.07.2018

Според БЕСА, најзаслужни за денешното постигнување за НАТО се граѓаните на Македонија. Портпаролот на партијата, Орхан Муртезани, изјави дека токму евроатланскиот напредок на Македонија била причината зошто БЕСА станала дел од владата.

Комисијата за одбрана предлага Собранието да донесе декларација за поддршка на преговорите за влез во НАТО

Сакам да кажам - 12.07.2018

Собраниската Комисија за одбрана и безбедност ќе предложат Собранието да усвои декларација за поддршка на пристапните преговори на влез на Македонија во НАТО. За одлуката гласале и членовите на власта и од опозицијата.

ВМРО-ДПМНЕ ја поддржа Декларацијата за членство на Македонија во НАТО

Р.С.Европа - 12.07.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја поддржува Декларацијата за поддршка на пристапниот процес за членство на Македонија во НАТО, што собраниската Комисија за одбрана и безбедност ќе му ја предложи на Парламентот.

ВИДЕО: Собраниската комисија за одбрана ќе предложи декларација за поддршка за членството во НАТО

А1 On - 12.07.2018

Собраниската комисија за одбрана и безбедност ќе му предложи на Парламентот декларација за поддршка на пристапниот процес за членство на Македонија во НАТО. – Очекуваме дека оваа декларација ќе биде со акламација усвоена на седницата на Собранието ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја поддржуваат Декларацијата за членство на Македонија во НАТО

А1 On - 12.07.2018

ВМРО-ДПМНЕ ја поддржува Декларацијата за поддршка на пристапниот процес за членство на Македонија во НАТО, што собраниската Комисија за одбрана и безбедност ќе му ја предложи на Парламентот.

Обединети за Македонија: Поканата од НАТО треба да биде стимул за исполнување на конечните услови

А1 On - 12.07.2018

Обединети за Македонија со писмено соопштение ја поздравија поканата од НАТО за Македонија. „Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон алијансата, нагласуваме дека Република Македонија вложи, ...

Руско МНР: Присилно влегување на Македонија во НАТО

Р.С.Европа - 12.07.2018

Руското министерство за надворешни работи денеска уште еднаш повтори дека се противи на членството на Македонија во НАТО и проширувањето на Алијансата. "Присилното влегување на Македонија во НАТО само потврдува дека политиката на "отворени врати" ...

Македонија и официјално поканета во НАТО, фокусот сега на референдумот

А1 On - 12.07.2018

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка, а прогнозите се дека постои можност официјално да бидеме дел од Алијансата кон средината ...

Обединети за Македонија: Поканата од НАТО треба да биде стимул за исполнување на условите

Макфакс - 12.07.2018

Партијата Обединети за Македонија го поздрави добивањето на покана за членство во НАТО. „Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон алијансата, нагласуваме дека Република Македонија вложи, ...

Захарова: Вовлекувањето на Македонија во НАТО доказ дека ширењето на Алијансата е само по себе цел

А1 On - 12.07.2018

Стремежот на НАТО механички да се прошири во Европа не може да ја зацврсти безбедноста, а форсираното вовлекување на Македонија во тој воен блок, само потврдува дека „политиката на отворени врати“ станува самата на себе цел, изјави Марија Захарова, ...

Македонија е присилно вовлечена во НАТО, реагира руското МНР

Макфакс - 12.07.2018

Руското Министерство за надворешни работи смета дека Македонија е присилно вовлечена во НАТО, велејќи дека таквите чекори ги продлабочуваат поделбите и ги зголемуваат тензиите во Европа. „Присилното вовлекување на Македонија во НАТО само потврдува ...

По поканета за НАТО, фокусот сега на референдумот

+инфо - 12.07.2018

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка, а прогнозите се дека постои можност официјално да бидеме дел од Алијансата кон средината ...

Порошенко: Никој нема да успее да го блокира членството на Украина во НАТО

А1 On - 12.07.2018

Претседателот на Украина, Петро Порошенко денеска изјави дека на Самитот на НАТО сите земји членки изразиле целосна поддршка за политиката на Киев за членство во Алијансата. – Нема да кажувам датуми, но сакам да кажам дека никој нема да успее да го ...

Димитров: Ако се оди како треба, кон средината на 2019. и формално членка на НАТО

+инфо - 12.07.2018

Ако ја препознаат историската шанса и историскиот момент, ако сите повеќе мислиме на земјата, а помалку на нашата политичка иднина, тогаш ова ќе биде мошне успешен референдум. Следните денови ќе мора да донесеме одлуки, како да го сториме ова.

Руско МНР: Македонија е присилно вовлечена во НАТО

МКД - 12.07.2018

Руското Министерство за надворешни работи смета дека Македонија е со сила вовлечена во НАТО, и дека таквите чекори ги продлабочуваат поделбите и ги зголемуваат тензиите во Европа. „Присилното вовлекување на Македонија во НАТО само потврдува дека ...

Димитров: Ако опозицијата ја препознае историската шанса, референдумот ќе биде успешен

Стандард - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и официјално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за Еуро Вестерн ...

Димитров: Македонија кон средината на 2019. и формално членка на НАТО, ако се оди како треба

А1 On - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за Еуро Вестерн ...

Холандија и Франција нѐ поддржаа во НАТО

Независен - 12.07.2018

Учесниците на самитот на НАТО во Брисел ја донесоа едногласно одлуката Македонија да биде поканета да ги почне пристапните преговори со Алијансата, за разлика од самитот во Букурешт во 2008 година кога противењето на Грција го блокираше нашиот прием.

НАТО самитот како предвесник на трговските војни кои можат да доведат до воен конфликт.

Антропол - 12.07.2018

Денес заврши НАТО самитот кој започна вчера во Брисел. Македонија, доби условна покана за членство во пактот. Условот е се разбира промена на уставното име и исполнување на останатите пропратни обврски од „преспанскиот договор“, кој треба да биде ...

Бугарското МНР ја поздрави поканата до Македонија за НАТО

А1 On - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката од самитот на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата – решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, се посочува во соопштение на бугарското МНР, лиферувано од БТА.

Димитров : Возовите поминуваа и сега нашето патување е многу потешко и води на угорнина

Press24 - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за Еуро Вестерн ...

Димитров: Македонија кон средината на 2019-та и формално членка на НАТО

Независен - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за Еуро Вестерн ...

Димитров: Македонија кон средината на 2019 и формално членка на НАТО, ако сѐ оди како треба

Кајгана - 12.07.2018

Лондон, 12 јули 2018 (МИА) - Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во ...

Димитров: Македонија кон средината на 2019. и формално членка на НАТО, ако се оди како треба

Сител - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за Еуро Вестерн ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја поддржуваат Декларацијата за членство на Македонија во НАТО

Сител - 12.07.2018

ВМРО-ДПМНЕ ја поддржува Декларацијата за поддршка на пристапниот процес за членство на Македонија во НАТО, што собраниската Комисија за одбрана и безбедност ќе му ја предложи на Парламентот.

Бугарското МНР ја поздрави поканата до Македонија за НАТО

+инфо - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката од самитот на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата – решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, се посочува во соопштение на бугарското МНР, лиферувано од БТА.

ОМ: Поканата од НАТО треба да биде стимул

+инфо - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон алијансата, нагласуваме дека Република Македонија вложи, огромен напор, помина долг пат, но овој успех не смее да биде занемарен, велат од партијата ...

Руско МНР: Македонија е присилно вовлечена во НАТО

+инфо - 12.07.2018

Форсираното вовлекување на Македонија во НАТО само потврдува дека политиката на отворени врати се претвора во цел сама по себе, односно во инструмент за освојување на геополитички простор.

Русија: Вовлекувањето на Македонија во НАТО потврдува дека политиката на отворени врати се претвара во инструмент за ...

Стандард - 12.07.2018

Стремежот на НАТО механички да се прошири во Европа не може да ја зацврсти безбедноста, а форсираното вовлекување на Македонија во тој воен блок, само потврдува дека „политиката на отворени врати“ станува самата на себе цел, изјави Марија Захарова, ...

Захарова: Вовлекувањето на Македонија во НАТО доказ дека ширењето на Алијансата е само по себе цел

Нова ТВ - 12.07.2018

Стремежот на НАТО механички да се прошири во Европа не може да ја зацврсти безбедноста, а форсираното вовлекување на Македонија во тој воен блок, само потврдува дека „политиката на отворени врати“ станува самата на себе цел, изјави Марија Захарова, ...

Захарова: Вовлекувањето на Македонија во НАТО доказ дека ширењето на Алијансата е само по себе цел

Сител - 12.07.2018

Стремежот на НАТО механички да се прошири во Европа не може да ја зацврсти безбедноста, а форсираното вовлекување на Македонија во тој воен блок, само потврдува дека „политиката на отворени врати“ станува самата на себе цел, изјави Марија Захарова, ...

Димитров: Македонија може кон средината на 2019 и формално да стане членка на НАТО

МКД - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба, порачува министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за Јуропиан Вестерн Балканс .

Захарова: Вовлекувањето на Македонија во НАТО доказ дека ширењето на Алијансата е само по себе цел

Press24 - 12.07.2018

Стремежот на НАТО механички да се прошири во Европа не може да ја зацврсти безбедноста, а форсираното вовлекување на Македонија во тој воен блок, само потврдува дека „политиката на отворени врати“ станува самата на себе цел, изјави Марија Захарова, ...

Официјална Тирана го честиташе добивањето покана за НАТО

А1 On - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета и честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Притоа, Мета поканата ја оценува како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан.

Авганистан и Украина на дневен ред на Самитот на НАТО

А1 On - 12.07.2018

Лидерите на земјите членки на НАТО денеска во Брисел ќе се обидат да ја смират вжештената атмосфера и да се фокусираат на Авганистан и Украина, по тензиите на вчерашниот прв ден од Самитот предизвикани од барањето на американскиот претседател Доналд ...

Официјална Тирана го честиташе добивањето покана за НАТО

+инфо - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета и честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Притоа, Мета поканата ја оценува како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан.

Албанија со честитки до Македонија за поканата за НАТО

Р.С.Европа - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета на Твитер упати честитки до Македонија за добиената покана за членство во НАТО. „Самитот на НАТО во Брисел ја зајакна значајната трансатлантска поврзаност преку поангажирачки одлуки за сите.

Беса: Заслужена поканата за НАТО

+инфо - 12.07.2018

Денешната одлука на самитот на НАТО, кој се одржува во Брисел, за да и се додели на Република Македонија покана за членство во северно-атлантската алијанса претставува вест од историски размери за нашата држава.

Главни точки на заедничката декларација од Самитот на НАТО во Брисел

А1 On - 12.07.2018

БТА – Софија Лидерите на државите на НАТО вчера го одобрија заедничкото соопштение на Самитот на Алијансата во Брисел. Погледнете ги главните точки во документот. ПОТВРДЕНА КЛАУЗУЛАТА ЗА ВЗЕМНА ЗАШТИТА Секој напад врз еден сојзуник ќе се смета како ...

Официјална Тирана го честиташе добивањето покана за НАТО

Независен - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета и честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Притоа, Мета поканата ја оценува како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан.

Официјална Тирана со честитки за добивањето покана за НАТО

МКД - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета ѝ честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Мета поканата ја оцени како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан.

Бугарското МНР ја поздрави поканата до Македонија за НАТО

Стандард - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката од самитот на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата – решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, се посочува во соопштение на бугарското МНР, лиферувано од БТА.

Официјална Тирана го честиташе добивањето покана за НАТО

Сител - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета и честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Притоа, Мета поканата ја оценува како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан.

Главни точки на заедничката декларација од Самитот на НАТО во Брисел

Стандард - 12.07.2018

Лидерите на државите на НАТО вчера го одобрија заедничкото соопштение на Самитот на Алијансата во Брисел. Погледнете ги главните точки во документот. ПОТВРДЕНА КЛАУЗУЛАТА ЗА ВЗЕМНА ЗАШТИТА Секој напад врз еден сојзуник ќе се смета како напад врз ...

Руско МНР е против членство на Македонија во НАТО

Press24 - 12.07.2018

Руското Mинистерство за надворешни работи денеска соопшти дека се противи на членството на Македонија во НАТО и проширувањето на Алијансата. „Присилното влегување на Македонија во НАТО само потврдува дека политиката на „отворени врати" сама по себе ...

Бугарското МНР ја поздрави поканата до Македонија за НАТО

Press24 - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката од самитот на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата - решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, се посочува во соопштение на бугарското МНР, лиферувано од БТА.

Авганистан и Украина на дневен ред на Самитот на НАТО

Курир - 12.07.2018

Лидерите на земјите членки на НАТО денеска во Брисел ќе се обидат да ја смират вжештената атмосфера и да се фокусираат на Авганистан и Украина, по тензиите на вчерашниот прв ден од Самитот предизвикани од барањето на американскиот претседател Доналд ...

СДСМ: Поканата за влез во НАТО е историски успех

А1 On - 12.07.2018

„Остварен е уште еден историски успех на Македонија и нејзините граѓани. Република Македонија доби покана за влез во НАТО. СДСМ им честита на сите граѓани. Заедно успевме. Вратите на Алијансата се отворени, обезбедено е местото на Македонија во НАТО.

Руските обиди против Македонија во НАТО нема да успеат

Р.С.Европа - 12.07.2018

Руските обиди Македонија да не стане членка на НАТО ќе продолжат и во наредниот период, но тие нема да вродат плод, сметаат упатените. Грчките медиуми јавија дека од земјата ќе бидат протерани двајца руски дипломати , а на уште двајца ќе им биде ...

Бугарското МНР ја поздрави поканата до Македонија за НАТО

Независен - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката од самитот на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата - решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, се посочува во соопштение на бугарското МНР, лиферувано од БТА.

Бугарското МНР ја поздрави поканата до Македонија за НАТО

МКД - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката од Самитот на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата, решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, пишува во соопштението на бугарското МНР .

СДСМ: Поканата за влез во НАТО е историски успех

МКД - 12.07.2018

Остварен е уште еден историски успех на Македонија и нејзините граѓани. Република Македонија доби покана за влез во НАТО, се вели во соопштението од СДСМ. „СДСМ им честита на сите граѓани. Заедно успевме.

БЕСА: Заслужена поканата за НАТО

А1 On - 12.07.2018

Одлуката на самитот на НАТО, кој се одржува во Брисел, за да и се додели на Република Македонија покана за членство во северно-атлантската алијанса претставува вест од историски размери за нашата држава, велат од Беса.

Главни точки на заедничката Декларација од Самитот на НАТО

Нова ТВ - 12.07.2018

Лидерите на државите членки на НАТО вчера одобрија заедничка Декларација на Самитот на Алијансата во Брисел. Таа се состои од повеќе точки, од кои главните се: взаемната заштита, финансирањето, командната структура, односите со Русија, мисијата во ...

СДСМ: Поканата за влез во НАТО е историски успех, Македонија незапирливо оди напред

Макфакс - 12.07.2018

Остварен е уште еден историски успех на Македонија и нејзините граѓани. Република Македонија доби покана за влез во НАТО, истакнуваат денеска од владејачката СДСМ. Оттаму им честитаат на сите граѓани и додававаат дека станува збор за заеднички ...

Грција сака прва да го ратификува приемот на Македонија

Независен - 12.07.2018

Грција сака да биде првата држава што ќе го ратификува пристапниот протокол со кој Македонија ќе стане членка на алијансата. Ова висок функцинер на НАТО го најави денес, додавајќи дека НАТО сака да за забрза што е можно повече процедурата и веќе до ...

Македонија и НАТО - еуфорија и критицизам

Р.С.Европа - 12.07.2018

Македонија ќе започне пристапни преговори со НАТО , откако Алијансата на самитот во Брисел донесе одлука официјално да и додели поканa за членство . Во заклучокот на самитот се вели дека земјата ќе стане членка откако ќе ги заврши сите процедури ...

Левица: Македонија доби само „аплауз“ и ултиматум следната година повторно да затропа на вратата на НАТО

Стандард - 12.07.2018

„Уште една изгубена година за Република Македонија. На НАТО самитот кој во моментов се одржува во Брисел (11-12 јули), македонската дипломатија наместо јасна и недвосмислена покана – доби само „аплауз“ и ултиматум следната година да затропа пак на ...

Левица: Македонија доби ултиматум в година да затропа на вратата на НАТО како северномакедонска диполоматија

Макфакс - 12.07.2018

Уште една изгубена година за Република Македонија. На НАТО самитот, македонската дипломатија наместо јасна и недвосмислена покана – доби само „аплауз“ и ултиматум следната година да затропа пак на вратата на НАТО како северномакедонска диполоматија.

Левица: Добивме само аплауз за пак да тропнеме на вратата на НАТО

Р.С.Европа - 12.07.2018

Президиумот на Левица смета дека поканата од НАТО не е вистинска покана туку дека сето ова е „уште една изгубена година за Република Македонија“. „На НАТО самитот македонската дипломатија, наместо јасна и недвосмислена покана, доби само аплауз и ...

Реакции по поканата од НАТО - од историски успех до барање за оставки

Глас на Америка - 12.07.2018

Владеачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ, очекувано, со дијаметрално спротивни ставови околу поканата од Алијансата СКОПЈЕ- Одлуката на Самитот на НАТО со која Македонија доби покана за почеток на пристапни преговори со Алијансата наиде на ...

Авганистан и Украина на дневен ред на Самитот на НАТО

+инфо - 12.07.2018

Лидерите на земјите членки на НАТО денеска во Брисел ќе се обидат да ја смират вжештената атмосфера и да се фокусираат на Авганистан и Украина. Лидерите на земјите членки на НАТО денеска во Брисел ќе се обидат да ја смират вжештената атмосфера и да ...

Собраниската комисија за одбрана ќе предложи декларација за поддршка за членството во НАТО

Независен - 12.07.2018

Собраниската комисија за одбрана и безбедност ќе му предложи на Парламентот декларација за поддршка на пристапниот процес за членство на Македонија во НАТО. - Очекуваме дека оваа декларација ќе биде со акламација усвоена на седницата на Собранието ...

Левица: Има ли крај на понижувањата, кои ни ги приредува македонската дипломатија

А1 On - 12.07.2018

„Уште една изгубена година за Република Македонија. На НАТО самитот кој во моментов се одржува во Брисел (11-12 јули), македонската дипломатија наместо јасна и недвосмислена покана – доби само „аплауз“ и ултиматум следната година да затропа пак на ...

Локвенец: Ќе предложиме Декларација за поддршка на Македонија во НАТО ВИДЕО

+инфо - 12.07.2018

Лидерството на Македонија е препознаено, успехот е соодветно вреднуван. Македонија станува триесетта членка на НАТО, македонското знаме ќе се вее на 30тиот јарбол пред седиштето на НАТО во Брисел, вели Хари Локвенец, пратеник од СДСМ.

Данев: Декларацијата за НАТО не е ништо ново, ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поддржи

+инфо - 12.07.2018

Декларацијата за приклучување на Република Македонија во НАТО не е ништо ново, оцени ВМРО-ДПМНЕ и партијата ќе ја поддржи. – Секогаш вакви декларации и резолуции со кои се поддржува влезот на Република Македонија во Европската Унија и НАТО се носеле ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја поддржуваат Декларацијата за членство на Македонија во НАТО

Стандард - 12.07.2018

ВМРО-ДПМНЕ ја поддржува Декларацијата за поддршка на пристапниот процес за членство на Македонија во НАТО, што собраниската Комисија за одбрана и безбедност ќе му ја предложи на Парламентот.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја поддржуваат Декларацијата за членство на Македонија во НАТО

Курир - 12.07.2018

Во однос на Декларацијата за приклучување на Република Македонија во НАТО, би сакал да нагласам дека оваа декларација не е ништо ново, вели Драган Данев, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија.

Данев: Декларацијата за приклучување на Македонија во НАТО не е ништо ново

Макфакс - 12.07.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, Драган Данев, денеска изјави дека Декларацијата за приклучување на Македонија во НАТО, не е ништо ново. „Секогаш вакви декларации и резолуции со кои се поддржува влезот на Република Македонија во Европската ...

БЕСА: Заслужена поканата за НАТО

Стандард - 12.07.2018

„Одлуката на самитот на НАТО, кој се одржува во Брисел, за да и се додели на Република Македонија покана за членство во северно-атлантската алијанса претставува вест од историски размери за нашата држава.

Власта и опозицијата со заедничка декларација за преговорите со НАТО

Нова ТВ - 12.07.2018

Пратениците од власта и опозицијата кои се членови на собраниската комисија за одбрана и безбедност ќе предложат да биде усвоена декларација за поддршка на пристапниот процес за членство на Македонија во НАТО.

Локвенец: Се остваруваат стратешките интереси на Македонија

МКД - 12.07.2018

СДСМ денеска им честиташе на граѓаните за поканата што ја доби Македонија за влез во НАТО, со што, како што велат, се остваруваат врвните стратешки интереси на Македонија, поставени уште од денот на нејзиното осамостојување.

Македонија и официјално поканета во НАТО, фокусот сега на референдумот

Press24 - 12.07.2018

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка, а прогнозите се дека постои можност официјално да бидеме дел од Алијансата кон средината ...