TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црвенковски: Децентрализацијата не е федерализација

Вест - 24.07.2004

ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА ПРЕД НВО СЕКТОРОТ ГО БРАНЕШЕ КОНЦЕПТОТ ЗА ТЕРИТОРИЈАЛНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА Нема теорија или експерт кој може да го брани Охридскиот договор и не може сега само за реализацијата на еден сегмент од договорот да се повикуваме на експертски критериуми за организирање на општините, пот ...

Косово ќе се децентрализира

Дневник - 24.07.2004

ПРОЕКТ НА ПРИШТИНА Претставници на косовската влада и УНМИК изработија нацрт-план за реформа на локалната власт на Косово, со што се отвора можност за трансформирање на големите општина во повеќе мали, соопшти портпаролката на косовската влада Мимоза Кусари, јави МИА.

Црвенковски не поддржува проект кој треба да ги спасува само Струга и Кичево

Утрински - 24.07.2004

Претседателот на државата за децентрализацијата и последните настани во Струга Бранко Црвенковски: Дали само ќе ја спасуваме Струга и само ќе лицитираме дали границата ќе биде кај Подмолје или на семафорите на излезот од Струга кон Велешта МАРИЈА КУКА Зошто етничкиот критериум ги надвладеа сите ...

Црвенковски: Поделбата е и по етничка основа

Дневник - 24.07.2004

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ РАСПРАВАШЕ СО НЕВЛАДИНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ Тоа што сега се случува е нов обид да се напушти охридскиот договор, смета шефот на државата Етничкиот критериум е вметнат во предложениот закон за територијална организација и Владата наивно се обиде да се одбрани од таквите обвинувања, изјави ...

Црвенковски: Децентрализација и за рамковниот договор

Време - 24.07.2004

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ДЕБАТА СО НЕВЛАДИНИОТ СЕКТОР Потребна е децентрализација и на рамковниот договор за и на локално ниво да се прифати логиката на рамковниот договор. Децентрализацијата не е пат кон федерализација и кантонизација, туку гаранција за унитарниот карактер на Македонија.

Владин план за децентрализација на Косово

А1 - 23.07.2004

Косовската Влада денеска ќе го објави проектот за децентрализација на повеќе општини во кои живеат Срби и припадници на другите заедници во покраината. Ова, како што јави агенцијата Фонет, го најави белгискиот амбасадор во СЦГ Лук Лиебоут при вчерашната средба со пратеникот на српската коалиција на ...

Црвенковски го бранеше пакетот закони за децентрализација пред НВО

А1 - 23.07.2004

Децентрализацијата е внесена во Охридскиот договор, како механизам против тежненијата кон федерализација, а не обратно. Процесот се базира на етнички критериуми за да решава етнички фрустрации, но не со цел да дели туку да обединува, го бранеше денеска претседателот Црвенковски пакетот закони за ...

За Македонија да преживее, рамковниот договор треба да се децентрализира

Дневник - 23.07.2004

РАДМИЛА ШЕЌЕРИНСКА, ВИЦЕПРЕМИЕРКА Ние не можеме да промовираме филозофија, политика и правила на централно ниво, а тие на локално ниво да бидат целосно отфрлени - тоа нема логика и тоа му е јасно на нашиот коалициски партнер, вели Шеќеринска Децентрализацијата е еден од најкомплексните и најважните ...

Општините ќе располагаат со 215 милиони евра

Утрински - 23.07.2004

Законите за финансирање на општините влегоа во собраниска процедура Според предложените решенија за финансирањето на единиците на локалната самоуправа, општините со расположливите средства ќе управуваат според сопствените потреби.

Големата вина на власта

Утрински - 23.07.2004

Колку жестоката политичка битка, речиси невидена последниве десет години, може да и наштети на Македонија ЕРОЛ РИЗАОВ Постојат навистина големи "шанси° во Република Македонија значајно да се забават евроинтеграциските процеси, дури да се доведат во прашање.

Решенија што предизвикуваат национални трауми

Утрински - 23.07.2004

ДРУШТВО НА ПИСАТЕЛИТЕ Друштвото на писателите на Македонија вчера се огласи против реализацијата на процесот на децентрализацијата. Во соопштението до медиумите, меѓу другото, се потенцира дека "писателската асоцијација изразува сериозна загриженост во врска со актуелните состојби во Македонија ...

Градоначалникот на Делчево бара Гештаковски да го распушти Советот

Време - 23.07.2004

ЛОКАЛНАТА ВЛАСТ ПОЛОВИНА ГОДИНА ВО КАВГА ЗА БУЏЕТОТ Сунчица Стојановска Шест месеци општината Делчево нема буџет, бидејќи тој што го донесе Советот на општината е незаконски, а советниците одбиваат да одржат седница за да го поништат, вели Илчо Илиев, градоначалник на Делчево.

Власта бара деблокирање на патот кон ЕУ, опозицијата општини по старо

Утрински - 23.07.2004

Бурна расправа во Комисијата за политички систем околу новата територијална организација По бурна и на моменти навредлива расправа во која можеа да се слушнат етикетирања како што се "предавници" и "популисти кои ја подгреваат атмосферата", членовите на Комисијата за политички систем и односи на ...

Новата децентрализација ќе донесе длабоки национални трауми

Вест - 23.07.2004

РЕАКЦИЈА НА ПИСАТЕЛИТЕ НА МАКЕДОНИЈА Друштвото на писателите на Македонија изразува сериозна загриженост поради новата територијална поделба како дел од процесот на децентрализација на Македонија. Владините решенија, според ДПМ, предизвикуваат длабоки национални трауми во свеста на народот, кои ...

Охридски рамковен договор и за Косово!

Време - 23.07.2004

СОРЕН ЈЕНСЕН ПЕТЕРСЕН ИМ ПОРАЧА НА КОСОВЦИТЕ Новиот управник на Косово, Сорен Јенсен Петерсен, порача дека делови од охридскиот рамковен договор може да се применат и на Косово. - Имав средба со Хашим Тачи уште пред да знам дека сум именуван за специјален пратеник на Косово.

Поповски: Општините ќе добијат многу пари од буџетот

Време - 23.07.2004

ФИНАНСИРАЊЕ НА ОПШТИНИТЕ Од 1 јануари следната година општините ќе имаат вкупни приходи од околу 13 милијарди и 320 милиони денари. Локалните власти ќе располагаат со парите од даноци на имот, од административните и од комуналните такси.

Децентрализацијата ќе ја доведе во прашање унитарноста на Македонија

Дневник - 23.07.2004

ДРУШТВОТО НА ПИСАТЕЛИТЕ КАТЕГОРИЧНО Друштвото на писателите на Македонија изразува сериозна загриженост во врска со актуелните состојби во Македонија предизвикани од реализацијата на процесот на децентрализацијата, изразен преку новата територијална поделба.

Гештаковски порачува стружани да не стравуваат

Вест - 23.07.2004

КОМИСИСКА ДЕБАТА ЗА ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈАТА Собраниската Комисија за политички систем вчера ги поддржа владините предлози за територијалната поделба на Македонија. Министерот за локална самоуправа, преку Комисијата, им порача на стружани дека не треба да стравуваат од мајоризација: "Централната власт и ...

Усвоен Предлог-законот за финансирање на општините

А1 - 22.07.2004

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на денешната седница го усвои Предлог-законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа. Жарко Караџоски, претседателот на Комисијата, во заклучокот истакна дека во втората фаза во предлог законскиот документ делумно се прифатени забелешките ...

Поддржан Предлог законот за територијална организација

А1 - 22.07.2004

Опозицијата не ги прифаќа аргументите на министерот Гештаковски дека предложениот закон за новите општински граници се базира на неутрални критериуми, иако признава и дека имало одредени влијанија и на етничкиот аспект специфичен за Македонија.

Македонците ќе го направат вистинскиот избор

Дневник - 22.07.2004

порака од вашингтон Верувам дека во следните неколку недели лидерите на Македонија и народот ќе го направат вистинскиот избор со кој ќе се комплетира рамковниот договор, изјави вчера американскиот заменик-помошник државен секретар Кетлин Стивенс, по средбата со премиерот Хари Костов во Скопје.

Народот и лидерите повторно ќе го направат вистинскиот избор

Време - 22.07.2004

КЕТЛИН СТИВЕНС ЗА ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈАТА САД сакаат да ги видат македонските граѓани и нивните избрани лидери вклучени во опсежна дискусија во Парламентот и во медиумите во однос на владиниот предлог за пакетот закони за децентрализација.

Децентрализацијата е патот на Македонија кон ЕУ и НАТО

Утрински - 22.07.2004

Заменик-помошникот на државниот секретар на САД во земјава Изгласувањето на Предлог-законот за децентрализација ќе ја придвижи Македонија напред кон комплетирањето на Охридскиот договор, а со тоа ќе ја приближи Македонија до Европа, е ставот на заменик-помошникот на државниот секретар на САД за ...

Референдумите необврзувачки

Дневник - 22.07.2004

министерот ГЕШТАКОВСКИ Општинските референдуми за промена на границите нема да бидат со обврзувачки карактер и по евентуалното донесување на новиот закон за територијалната поделба, изјави вчера министерот за локална самоуправа Александар Гештаковски.

И Косово ќе се децентрализира?

Време - 22.07.2004

ПО МАКЕДОНИЈА До крајот на месецов пред Советот за безбедност на Обединетите нации ќе биде доставен план за децентрализирање на Косово и создавање општини во кои Србите ќе бидат мнозинско население, пишува белградскиот весник „Блиц“.

Гештаковски призна дека не можел да се одбегне етничкиот критериум

Утрински - 22.07.2004

Собранието вчера го отвори пакетот-закони за децентрализација со расправата во комисиите Територијалната организација не е вршена врз етничка основа, туку врз неутрални критериуми кои се јасно и прецизно дефинирани. Но, според последните измени на Уставот, законот за територијална поделба се носи ...

Гештаковски: Не ги продаваме Струга и Кичево

Вест - 22.07.2004

СОБРАНИЕТО ЈА ОТВОРИ ДЕБАТАТА ЗА ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈАТА Министерот Гештаковски потврди дека при кроењето на општинските граници, таму каде што било можно се водело сметка етничките заедници да бидат застапени со над 20 отсто за да можат службено да го користат нивн Министерот за локална самоуправа ...

Гештаковски се брани со неутрални критериуми

Време - 22.07.2004

КОМИСИСКА РАСПРАВА ЗА ЗАКОНИТЕ ЗА ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА Територијалната организација не е правена врз етничка основа, туку врз неутрални критериуми, кои се јасно и прецизно дефинирани, рече Александар Гештаковски, министер за локална самоуправа, на вчерашната седница на комисијата за заштита на ...

Законот за децентрализација за прв пат пред пратениците

А1 - 21.07.2004

Законот за територијална организација денеска за прв пат се најде пред пратениците, на комисиска расправа на која пратениците и експертите остро го критикуваа владиниот предлог посебно решенијата за Струга, Кичево и за Скопје. Пратениците од СДСМ и ЛДП решија да не дојдат на седницата.

САД очекуваат опсежна дискусија околу децентрализацијата

А1 - 21.07.2004

САД се пријатели на Македонија и во наредниве неколку недели сакаат да видат опсежна дискусија околу владиниот предлог за децентрализација, изјави денеска во Скопје американскиот заменик помошник државен секретар Кетлин Стивенс.

Гештаковски „Децентрализацијата е направена врз неутрални критериуми“

А1 - 21.07.2004

„Територијалната организација не е вршена врз етничка основа туку врз неутрални критериуми кои се јасно и прецизно дефинирани“, рече министерот за локална самоправа Александар Гештаковски на денешната седница на Постојаната анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓаните.

ССМ бара задржување на старата територијална организација

А1 - 21.07.2004

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) предлага процесот на децентрализација да започне да се применува на сегашната територијална организација, со цел да се преиспита можноста за функционирањето на сегашните единици на локалната самоуправа.

Случајот "Тротоар"

Дневник - 21.07.2004

Колумна Затоа, онака како што на граѓаните # ја претставија децентрализацијата (тоа била нивна "домашна задача"!) и онака како што од нивните невешти "обраќања" граѓаните разбраа, испадна дека во врска со децентрализацијата најважно прашање е КОЈ ќе владе, а не КАКО ќе владее! Тротоар е дел од ...

Петерсен: Ако децентрализацијата се развлече, Европа ви се оддалечува

Вест - 21.07.2004

СПЕЦИЈАЛНИОТ ПРЕТСТАВНИК НА ЕУ СЕ ЗБОГУВА ОД МАКЕДОНИЈА Тој вели оти нема да се вршат никакви притисоци на парламентарната дебата каде што опозицијата ќе може да ги каже своите мислења, ставови и интереси околу децентрализацијата, но предупреди и да не се одолжу Македонија нема да се движи во ...

Опозицијата да си ја одигра улогата во Парламентот

Време - 21.07.2004

ПЕТЕРСЕН СУГЕРИРА Македонската опозиција својата улога во расправата за територијалната организација и за градот Скопје треба да ја одигра во Парламентот, преку конструктивна дебата, порача Сорен Јенсен Петерсен, специјален претставник на Европската Унија во земјава, кој наскоро треба да замине на ...

Одложувањето на децентрализацијата ќе биде чекор назад за Македонија

Утрински - 21.07.2004

Проштална прес-конференција на Сорен Јесен Петерсен Петерсен и порача на опозицијата да не ги развлекува дискусиите за децентрализацијата за изборите да бидат одложени ТАМАРА ГРНЧАРОСКА Македонија треба во предвидените временски рамки да го усвои пакетот-закони за децентрализација со што би се ...

Законите за децентрализацијата влезница за во Европа

Дневник - 21.07.2004

ПРЕС НА ПРЕТСТАВНИКОТ НА ЕУ Македонија ќе си ги намали шансите за влез во Европската Унија ако пратениците не ги усвојат пакетот закони за децентрализацијата, изјави високиот претставник на унијата, Сорен Јенсен Петерсен. Тој на вчерашната проштална прес-конференција пред денешното заминување за ...

Потпишана декларација против децентрализацијата

А1 - 20.07.2004

Опозицискиот блок денеска ја потпиша декларацијата со која бара Владата да го повлече од собраниска процедура предлогот на законот за територијална организација. Само така сметаат тие, ќе се зачува територијалниот интегритет на државата.

Петерсен: „Без децентрализација ќе се намалат шансите за ЕУ“

А1 - 20.07.2004

Специјалниот претставник на Европскта Унија Сорен Јесен Петерсен е убеден дека законите за децентрализација ќе поминат во Парламентот, во спротивно Македонија не заслужува да биде потенцијална членка на Европската Унија. Петерсон смета дека главна пречка за усвојување на законот за територијална ...

Не се одржа собраниската комисија за финансирањето на општините

А1 - 20.07.2004

Иако беше закажана, денеска не се одржа собраниската комисија на која требаше да се отвори првиот закон од пакетот за децентрализација, финансирањето на општините, пред и официјалниот старт на собраниската расправа на 26 јули.

Пратениците ќе стартуваат со финансирањето на општините

Утрински - 20.07.2004

Денеска ќе го отвори пакетот за децентрализација Пакетот од вкупно 29 закони поврзани со процесот за децентрализација на државава денеска и официјално влегува во собраниска процедура, а стартот ќе биде на Комисијата за финансирање и буџет.

Парламентот не е суспендиран

Време - 20.07.2004

ЉУПЧО ЈОРДАНОВСКИ ЗА ТЕРИТОРИЈАЛНАТА ПОДЕЛБА Александра М. Митевска Љупчо Јордановски, претседател на Собранието, е оптимист дека пратениците до 7 август ќе ги донесат законите за територијалната организација и за градот Скопје, а локалните избори ќе се одржат навреме.

Жив ѕид пред Собранието

Дневник - 20.07.2004

опозициЈата спрема БЛОКАДА НА РАСПРАВАТА ЗА ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈАТА Тоа ќе биде последна мерка со која ќе го спречиме усвојувањето на овие закони, вели Зоран Витанов од Социјалистичката партија Со жив ѕид на вратите на Собранието ќе спречиме пратениците да расправаат за новата територијална поделба, ...

Сценарио за поделба или ксенофобичност

Време - 19.07.2004

ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈАТА ВНЕСЕ МЕЃУЕТНИЧКИ НЕМИР Иван Блажевски „Зошто само вам нешто не ви чини? Што ќе му фали на Кичево ако остане како што си е? Што барате сега и за Струга? Само вам нешто ви фали“. „Како ни фали? Имам право да си го барам тоа што ми следува.

Пратениците ќе ги тресат границите, граѓаните ќе протестираат

Време - 19.07.2004

СОБРАНИСКА СЕДНИЦА НА 26 ЈУЛИ Собраниската седница за предложените закони за децентрализација и за територијална организација ќе почне на 26 јули. Се планира расправата да заврши до 7 август, кога треба да се распишат локалните избори.