TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кардиналите ќе молчат до избирит на нов папа

А1 - 09.04.2005

Католичките кардинали кои се подготвуваат да го изберат новиот папа денеска прогласија молчење до почетокот на состанокот на конклавата и гласањето за новиот поглавар на црквата, соопшти Ватикан. Кардиналите едногласно одлучиле да не даваат интервјуа за медиумите, како што досега тоа го правеа, ...

Ратцингер, движечка сила на Католичката црква

Утрински - 09.04.2005

КАРДИНАЛ РИМ - Кардиналот Јозеф Ратцингер, кој ја водеше погребната миса за папата Јован Павле Втори на плоштадот "Св. Петар°, беше еден од неговите најблиски соработници и засега тој е движечката сила во Римокатоличката црква.

Светот се прости од Јован Павле Втори

Вест - 09.04.2005

Ватикан, 9 април (Ројтерс) - Поглаварот на Римокатоличката црква папата Јован Павле Втори вчера е погребан во Ватикан, во криптата под базиликата на црквата "Св. Петар". По мисата која траеше два и пол часа и ја Ватикан, 9 април (Ројтерс) - Поглаварот на Римокатоличката црква папата Јован Павле ...

Папата испратен како светец

Дневник - 09.04.2005

фотовест Со громогласен аплауз, биење на камбаната на базиликата "Свети Петар", стотици развеани знамиња и со скандирања "Светец", вчера во Ватикан стотици илјади верници и стотици државници се простија од папата Јован Павле Втори.

Ватикан - папска држава во срцето на вечниот град

Утрински - 09.04.2005

Најмалата држава на светот која предизвикува најголемо внимание Секогаш било тешко да се допре до она што се случува зад затворените врати на Ватикан. Која е вистинската моќ на Ватикан, која е вистинската моќ на папата, колкаво е богатството на Римокатоличката црква, тоа се само некои од прашањата ...

Папата замина, Јован Павле Велики се враќа како светец

Време - 09.04.2005

ТРОГАТЕЛНО ИСПРАЌАЊЕ ВО РИМ Милион верници низ Ватикан и околу два милиони во целиот Рим вчера го испратија папата Јован Павле Втори. По величествениот погреб, на кој присуствуваа претседателите на половина светски држави, папата беше положен во криптата на базиликата „Свети Петар“, каде што почива ...

Емоционално збогување на светот со папата

Утрински - 09.04.2005

Милиони луѓе и околу 200 светски државници вчера присуствуваа на погребот на Јован Павле Втори Громогласен аплауз се слушаше од големата насобрана толпа на крајот од погребот на Јован Павле Втори, малку познатиот полски кардинал, кој во 1978 година беше избран за папа.

Громогласен аплауз за "светецот" Јован Павле Втори

Дневник - 09.04.2005

ЗАВРШИ ПОГРЕБНАТА ЦЕРЕМОНИЈА ЗА ПАПАТА Со громогласен аплауз, биење на камбаната на базиликата "Свети Петар", стотици развеани полски и други знамиња и со скандирања "Светец", вчера во Ватикан стотици илјади верници и стотици државници се простија од папата Јован Павле Втори.

Полска жалеше за својот најголем син

Утрински - 09.04.2005

Тага КРАКОВ - Се проценува дека околу 800.000 лица се собраа на големата полјана во Краков за да присуствуваат со видеолинк на погребот на папата Јован Павле Втори додека училиштата и установите беа затворени низ целата земја, бидејќи Полска тагуваше по својот национален херој.

Последното поклонение на Војтила

Дневник - 09.04.2005

Димитар МирЧев Војтила беше олицетворување на својата филозофија на ослободувањето. Скромен, срдечен и едноставен, тој создаваше околу себе, но и кај широките маси, една харизма на човек во кого треба и вреди да се верува, на човек што нема аура на светец ,туку мисли на свет начин И го испративме ...

Сите патишта водеа во Рим

Утрински - 09.04.2005

Собир ДИМИТАР ЧУЛЕВ Четири милиони луѓе и 200 државници присуствуваа вчера на церемонијата на погребот на папата Јован Павле Втори, што претставува најголем религиозен и политички собир познат во историјата на светот. Познавачи на состојбите велат дека само погребот на југословенскиот лидер Тито во ...

Полска ќе го објави досието на државната безбедност за Папата

Макфакс - 09.04.2005

Варшава Полскиот Институт за помнење на народот наскоро ќе објави до сега непознати документи од досието на неодамна починатиот Папа, што за него го водела комунистичка државна безбедност додека Карол Војтила бил краковски надбискуп.

Повторно црн чад од Систинска капела, конклавата продолжува

Макфакс - 09.04.2005

Ватикан Црн чад се издигна денеска од оџакот на Систинската палата, што покажува дека по новото гласање на денешната конклава кардиналите не успеале повторно да изберат нов папа, јавија италијанските медиуми. Кардиналите на Римокатоличката црква денеска ја продолжија вчера започната конклавата за ...

Новиот папа е Јозеф Рацингер - Бенедикт XVI

Макфакс - 09.04.2005

Ватикан Новиот папа е Јозеф Рацингер (78), кој го избрал црковното име Бенедикт XVI. Кардиналот Хорхе Артуро Медина вечерва објави дека новиот поглавар на Римокатоличката црква е германскиот кардинал Јозеф Рацингер. Нешто пред 18 часот од оџакот на Сикстинската капела излезе бел чад, а потоа почнаа ...

Продолжува конклавата за избор на нов папа

Макфакс - 09.04.2005

Ватикан Кардиналите на Римокатоличката црква денеска ја продолжуваат вчера започната конклавата за избор на нов папа, соопштено е од Ватикан. По првата молитва треба да има најмалку две гласања, а ако биде избран папа тоа ќе биде објавено со бел чад.

Избран е нов папа!

Макфакс - 09.04.2005

Ватикан Бел чад се издигна попладнево од оџакот на Систсинската капела во Ватикан, означувајќи го изборот на нов папа, јавија светските агенции. Се очекува, наскоро да биде соопштено кој е наследникот на починатиот Јован Павле Втори и под кое црковно име ќе служи новиот поглавар на Римокатоличката ...

Првото патешествие на папата Бенедикт 16 ќе биде во Италија

Макфакс - 09.04.2005

Ватикан Папата Бенедикт 16 ќе тргне на првото официјално патување во јужниот италијански град Бари на 29 мај во врска со завршувањето на Италијанскиот евхаристички конгрес, соопшти денеска Ватикан. Новоста ја објави архиепископот на Бари монсињор Франческо Какучи, а е потврдена и од Ватикан.

Светот се прости од папата!

Вечер Прес - 09.04.2005

"Сега можеме да бидеме сигурни дека нашиот сакан папа не гледа од прозорецот на куќата на Отецот и не благословува", нагласи, меѓу другото кардиналот Рацингер, во емотивната реч за починатиот понтиф за време на вчерашната погребна церемонија на папата Јован Павле Втори,кој сите ја сметаат за ...

Светот се прости од несекојдневен човек

А1 - 08.04.2005

Светот денеска се прости од папата Јован Павле Втори. Тој попладнево беше погребан во криптата на базиликата Свети Петар во Рим. Спонтаните аплаузи од околу милион луѓе кои се собраа на римскиот плоштад Свети Петар и во околината ја покажаа несекојдневната врска што папата Јован Павле Втори ја ...

Погребан папата Јован Павле Втори

А1 - 08.04.2005

Папата Јован Павле Втори попладнево е погребан во криптата на базиликата Свети Петар во Рим. Неговото тело сместено во 3 ковчези е положено во гробница што се наоѓа близу до местото каде што се верува дека е погребан Свети Петар.

Најмасовен погреб на сите времиња

Вест - 08.04.2005

СВЕТОТ ГО ИСПРАЌА ПАПАТА ЈОВАН ПАВЛЕ ВТОРИ ВАТИКАН, 8 април (Ројтерс) - Претседатели и и патријарси вчера им се придружија на големиот број аџии во Рим додека светот се подготвуваше за погребот на папата Јован Павле Втори, најмасовниот погреб на сите времиња.

Древни ритуали на погребот на папата

Дневник - 08.04.2005

ДЕНЕСКА ВО 10 ЧАСОТ ЌЕ ЗАВРши ПОГРЕБНАТА ЦЕРЕМОНИЈА ЗА ЈОВАН ПАВЛЕ ВТОРИ И папите се смртници, но не обични. Затоа погребната церемонија на папата Јован Павле Втори е многу сложена, во согласност со древните ритуали, за кои обично нема логично објаснување.

Папата се помирил со смртта уште пред две децении

Дневник - 08.04.2005

ОБЈАВЕН ТЕСТАМЕНТОТ НА ЈОВАН ПАВЛЕ ВТОРИ Папата Јован Павле Втори во 2000 година сериозно размислувал да се повлече од функцијата откако ја одвел Римокатоличката црква во третиот милениум, пишува во неговиот тестамент на 15 страници, чија содржина беше обелоденета вчера, јави Ројтерс.

Верниците го блокираа Рим, Ватикан ги стопираше посетите

Утрински - 08.04.2005

Еден ден пред закопот на најпознатиот папа на дваесеттиот век, Јован Павле Втори Ред од неколку илјади лица се формираше зад официјалниот ред, кој полицајци со палки и оружје го одделија РИМ - Верниците на улиците во Рим кои пристигнаа од сите страни на светот во средата навечер плачеа кога дознаа ...

Ватикан - место каде што банкоматите работат на латински

Утрински - 08.04.2005

Папскиот град е помал од трговски центар во Вашингтон Во 2003 година Ватикан имаше приходи од 146 милиони евра, само од продажбата на поштенски марки, монети, медали и три милиони посети на музеите ВАТИКАН - Во светот, веројатно, постои само едно место каде што банкоматите даваат инструкции на ...

Верниците жалат, бизнисот цвета

Дневник - 08.04.2005

МЕТЕЖ ВО РИМ Морето верници и туристи што пристигнаа во Ром за да му се поклонат на папата предизвикаа големи главоболки за силите за безбедност, но локалните продавачи и хотелиери го искористија метежот за да спечалат милиони долари.

Објавен тестаментот на папата

Утрински - 08.04.2005

ВАТИКАН - Папата Јован Павле Втори во својот духовен тестамент, што го објави Ватикан вчера, наведува дека ја разгледал можноста за оставка во 2000 година, кога веќе беше болен. Во документот папата не остава никаква материјална сопственост и бара неговите лични белешки да се запалат.

Буш прв се поклони пред одарот на папата

Утрински - 08.04.2005

ВАТИКАН ВАТИКАН - Американскиот претседател Џорџ Буш во средата се поклони пред одарот на папата Јован Павле, и е првиот светски лидер кој пристигна да му оддаде последна почит на римокатоличкиот поглавар, додека огромен број верници формираа редици за да го видат за последен пат.

Што содржи тестаментот на папата?

Време - 08.04.2005

РЕШЕНА МИСТЕРИЈАТА НА ЈОВАН ПАВЛЕ ВТОРИ Бидете внимателни, не го знаете денот кога нашиот Господ ќе дојде - со овие зборови напишани во 1979 година почнува тестаментот на папата Јован Павле Втори. Последниот завет папата го пишувал во шест етапи, од 1979 до 2000 година.

Над 200 делегации на погребот на Папата Јова Павле Втори

Макфакс - 08.04.2005

Ватикан Папата Јован Павле Втори, кој почина во саботата, денеска ќе биде погребан во Базиликата Свети Петар во Ватикан. Погребната миса, што ќе ја води деканот на кардиналскиот собор Јосеф Ратцингер треба да започне во 10 часот.

Црвенковски денеска на погреб на папата

Макфакс - 08.04.2005

Скопје Папата Јован Павле Втори ќе биде погребан денеска во Ватикан. Македонска делегација, предводена од шефот на државата Бранко Црвенковски, ќе присуствува на погребот. Поглаварот на Римокатоличката црква ќе биде погребан денеска во 10,00 часот, во свештеничката гробница под Базиликата Свети ...

Погребан папата , верниците скандираа “светец“

Макфакс - 08.04.2005

Ватикан Починатиот поглавар на Римокатоличката црква папата Јован Павле Втори попладнево е погребан во криптата на базиликата Свети Петар во Ватикан во атмосфера на силни аплаузи и повици од илјадниците верници починатиот понтиф да биде прогласен за светец.

Погреб на папата

Макфакс - 08.04.2005

Ватикан Папата Јован Павле Втори, кој почина во саботата, денеска ќе биде погребан во Базиликата Свети Петар во Ватикан. Погребната миса, што ќе ја води деканот на кардиналскиот собор Јосеф Ратцингер треба да започне во 10 часот, а по три часа ќе започне погребот, на кој се очекува да присуствуваат ...

Почнува Конклавата за избор на нов папа

Макфакс - 08.04.2005

Рим Конклавата за изборот на нов Папа започнува денеска во Ватикан, а кардиналите на Католичката црква се уште не решиле дали првото гласање ќе се одржи вечерва или во вторник. Како што соопшти портпаролот на Ватикан Наваро Валс, доколку во првите три дена не биде избран новиот Понтиф тогаш ...

Започна погребната процесија за починатиот папа Јован Павле Втори во Ватика

Макфакс - 08.04.2005

Ватикан Погребната процесија за Папата Јован Павле Втори, кој почина во саботата, започна изутрината во базиликата Свети Петар во Ватикан. Погребната миса, што ја води деканот на кардиналскиот собор Јосеф Ратцингер започна во 10 часот, и на неа присуствуваат околу пет милиони луѓе и близу 200 ...

Во вечноста најблиску до Свети Петар

Вечер Прес - 08.04.2005

Погребната церемонија на понтифот на Римокатоличката црква, Јован Павле Втори, што ќе трае три часа, ќе почне денеска во 10.00 часот, со миса што ќе ја води германскиот кардинал, Јосеф Ратцингер. Во текот на погребната церемонија, папата преку лицело ќе има превез од бела свила.

Размислувал да се повлече во 2000 година!

Вечер Прес - 08.04.2005

Вчера беше отворено духовното завештание на папата Јован Павле Втори. Во него тој пишува дека размислувал да се повлече во 2000 година, кога наполнил 80 години и кога Римокатоличката црква влегла во новиот век, пренесува Асошиетед прес.

Македонска делегација ќе присуствува на погребот на папата

А1 - 07.04.2005

Македонската делегација, предводена од шефот на државата Бранко Црвенковски, утре ќе присуствува на погребот на папата Јован Павле Втори во Ватикан. Поглаварот на Римокатоличката црква ќе биде погребан утре во 10:00 часот, во свештеничката гробница под Базиликата Свети Петар.

Ватикан преполнет со верници

А1 - 07.04.2005

Ватикан, каде што моментно има многу повеќе од милион верници кои пристигнале за да изразат последна почит на папата Јован Павле Втори, не може да прими повеќе верници, изјави денеска шефот на италијанската цивилна заштита Гвидо Бертоласо.

Повеќе од милион верници се помолија за папата, уште милиони чекаат

Време - 07.04.2005

ВАТИКАН Низ базиликата Свети Петар во Рим, каде што е изложено телото на папата Јован Павле Втори, до вчера попладне минале над милион верници, кои му оддале последна почит. Пред катедралата чекаат околу 600.000 луѓе. Редиците се долги над километар, а просечно за влез се чекаат по 12 часа.Телото ...

И Осама Бин Ладен тргнал на погребот на папата!?

Дневник - 07.04.2005

ПОВЕЌе ОД 200 кралеви, кралици и претседатели утре Ќе се збогуваат со папата Италијанската водечка новинска агенција АНСА вчера упорно ги демантираше извештаите дека терористичкиот лидер Осама бин Ладен тргнал кон Рим за да присуствува на погребот на Јован Павле Втори утре во 10 часот, јави Ројтерс.

На 18 април ќе започне изборот на новиот папа

Утрински - 07.04.2005

Утврден датумот за почетокот на кардиналската конклава во Сикстинската капела на Ватикан Иако се заколнати на молчење, кардиналите почнаа јавно да ги најавуваат своите фаворити ВАТИКАН - На 18 април кардиналите ќе се состанат во конклавата во Сикстинската капела на Ватикан за да го изберат ...

Папата се молеше за Македонија

Време - 07.04.2005

ИНТЕРВЈУ СО ПРОФЕСОРОТ ДИМИТАР МИРЧЕВ ИГОР ДАНИЛОВИЌ Проф. Димитар Мирчев беше амбасадор на Република Македонија во Словенија, задолжен и за Ватикан, во периодот од 1995 до 2000 година. За „Време“ тој раскажува за своите средби со папата Јован Павле Втори и воопшто за искуствата од Ватикан.

Кардиналите на 18 април го почнуваат изборот на нов папа

Вест - 07.04.2005

ВАТИКАН, 7 април (Ројтерс) - Состанокот на кардиналите на кој ќе се избира нов поглавар на Римокатоличката црква ќе започне в понеделник на 18 април, изјави портпаролот на Ватикан Јоакин Наваро - Валс. Според црковните прописи, конклавата, односно Собранието на кардиналите, треба да почне меѓу ...

Црвенковски утре на погреб на папата

Макфакс - 07.04.2005

Скопје Македонската делегација, предводена од шефот на државата Бранко Црвенковски, утре ќе присуствува на погребот на папата Јован Павле Втори во Ватикан. Поглаварот на Римокатоличката црква ќе биде погребан утре во 10,00 часот, во свештеничката гробница под Базиликата Свети Петар.

Изборот за нов папа почнува на 18 април

Вечер Прес - 07.04.2005

ВАТИКАН, 7 АПРИЛ (МИА). - Состанокот на кардиналите, на кој ќе се избира нов поглавар на Римокатоличката црква, ќе почне в понеделник попладне на 18 април, изјави вчера портпаролот на Ватикан, Јоакин Наваро - Валс. Според црковните канони, Конклавата, поточно Собранието на кардиналите, треба да ...

Изборот на нов папа ќе започне на 18 април

А1 - 06.04.2005

Состанокот на кардиналите на кој ќе се избира нов поглавар на Римокатоличката црква ќе започне в понеделник на 18 април, изјави денеска портпаролот на Ватикан Јоакин Баваро - Валс. „Конклавата ќе почне на 18 април попладне“, рече портпаролот на Ватикан.

Мали шансите Германец да биде иден Папа

А1 - 06.04.2005

Братот на германскиот кардинал Јозеф Рацингер ја отфрла можноста неговиот брат да биде наименуван за наследник на покојниот папа Јован Павле Втори. Георг Рацингер, во интервју за баварскиот весник „Абенцајтунг“, изјави дека се предимензионирани шпекулациите за можноста неговиот брат да стане нов ...

Папата ќе биде закопан под базиликата "Свети Петар"

Вест - 06.04.2005

РИМ, 6 април - Папата Јован Павле Втори ќе почива во "Ватиканските јами" под базиликата "Свети Петар", на местото каде што почиваше Јован 23-ти, одлучи вчера Конгрегацијата на кардиналите. Тестаментот на папата е познат, но тој се уште не е прочитан.

Роналду ќе го крсти синот по папата

Дневник - 06.04.2005

фудбал Бразилскиот фудбалски ас Роналду изјави дека своето идно дете, доколку е машко, ќе го крсти во чест на папата, кој почина во минатата недела. Роналду, кој на почетокот на годинава се ожени, очекува принова со манекенката Даниела Чикарели, која е бремена во вториот месец.

Јован Павле Втори

Дневник - 06.04.2005

Колумна - Љубиша Георгиевски Во сабота спроти недела (прогласена од папата за празник на Божјото Милосрдие) во 21.37 часот Исус Христос ги отвори тешките порти на вечноста за еден од папите со најдолг понтификат и, несомнено со најголема активност и со забележителни резултати, папата Јован Павле ...

Радоста од изборот на Јован Павле Втори

Утрински - 06.04.2005

Сведок >†Бев еден од малкуте Македонци присутен уште на изборот на папата Јован Павле Втори на 16 октомври 1978 годинааи, се сеќава г. Стојанов. †На плоштадот 'Свети Петар' со нетрпение го исчекувавме белиот чад што ќе означи дека кардиналите собрани во Сикстинската капела го избрале новиот папа.

Лаицизмот против државната тага за Јован Павле Втори

Утрински - 06.04.2005

Жестока полемика во Франција колкава треба да биде жалоста за папата Многу лаицистички интелектуалци го критикуваат Жак Ширак за присуството на мисата во Богородичната црква Од наШиот дописник Тони ГламЧевски Нанси - Франција земја на полемики? Одговорот е без двоумење - да.

Море од верници се поклонува пред папата

Дневник - 06.04.2005

ОГРОМНИ РЕДИЦИ ПРЕД БАЗИЛИКАТА "СВЕТИ ПЕТАР" Море католички верници од вчера мирно врвеа низ базиликата "Свети Петар" за да му се поклонат последен пат на папата Јован Павле Втори, додека Ватикан ја подготвува церемонијата за погребот, а кардиналите се собираат за да изберат нов папа, јави Ројтерс.

Во базиликата Свети Петар, пред починатиот Јован Павле Втори до изутрината се поклониле над милион луѓе, околу 20.000 ...

Канал5 - 06.04.2005

Редот е долг околу два километра, а некои верници чекаат и над 12 часови за да му оддадат последна почит на понтифот. Стотина кардинали, денеска по трет пат се состанаа по смртта на поглаварот, за да ги завршат подготовките за погребот и да го Редот е долг околу два километра, а некои верници ...

Море од верници на поклонение пред телото на папата

Утрински - 06.04.2005

Додека Римокатоличката црква се подготвува за погребот и избор на наследник на Јован Павле Втори Телото ќе биде изложено три дена и ноќи се до погребот в петок ВАТИКАН - Море од верници вчера мина крај телото на папата Јован Павле Втори во базиликата "Св.

Кој е тајниот кардинал?

Време - 06.04.2005

СОБИР НА КАРДИНАЛИТЕ ВО ВАТИКАН Додека десетици илјади верници молчешкум му оддаваа почит на телото на папата Јован Павле Втори, изложено во базиликата „Свети Петар“, кардиналите на Римокатоличката црква го одржаа вториот состанок на кој расправале за одржување на конклавата за избор на идниот папа.

Милион луѓе се поклонија пред Папата

Макфакс - 06.04.2005

Ватикан Над милион луѓе во базиликата Свети Петар се поклонија пред Папата Јован Павле Втори, кој почина во саботата, соопштија извори во Ватикан. Според италијанското министерство за внатрешни работи пред посмртните останки на папата се поклонуваат меѓу 15 и 20 илјади луѓе на ...

Изборот на нов папа закажан за 18 април

Макфакс - 06.04.2005

Ватикан Состанокот на кардиналите за избор на нов папа ќе се одржи на 18 април, соопштено е од Ватикан. Базиликата Свети Петар во кој се изложени посмртните останки на папата Јован Павле Втори, утре вечер ќе биде затворена, за да можат кардиналите да ги завршат подготовките за погребот.

Мали шансите Германец да биде иден Папа

Макфакс - 06.04.2005

Берлин Братот на германскиот кардинал Јозеф Рацингер ја отфрла можноста неговиот брат да биде наименуван за наследник на покојниот папа Јован Павле Втори. Георг Рацингер, во интервју за баварскиот весник “Абенцајтунг“, изјави дека се предимензионирани шпекулациите за можноста неговиот брат да стане ...

"Реки течат" кон Ватикан!

Вечер Прес - 06.04.2005

Од вчера претпладне, посмртните останки на папата Јован Павле Втори се во базиликата "Свети Петар" каде што во редици чекаат, за последен пат да му оддадат почит на Светиот отец, стотици илјади верници од целиот свет. Со траор и солзи на лицето, покрај одарот на папата се редат и поклонуваат луѓе ...

Кардиналите ќе одлучуваат за датумот за избор на нов папа

А1 - 05.04.2005

Кардиналите на Римокатоличката црква денеска повторно ќе одржат состанок во Ватикан за да го утврдат датумот на избор на наследникот на починатиот папа Јован Павле Втори, соопштено е од Ватикан. Во седиштето на Римокатоличката црква се уште пристигаат кардиналите од целиот свет.

Јован Павле Втори ќе биде закопан под базиликата „Свети Петар“

А1 - 05.04.2005

Папата Јован Павле Втори ќе почива во „Ватиканските јами“ под базиликата „Свети Петар“, на местото каде што почиваше Јован 23-ти, одлучи денеска Конгрегацијата на кардиналите. Тестаментот на папата е познат, но тој се уште не е прочитан.

Сињорачи го балсамира папата

Дневник - 05.04.2005

Ватикан Семејството Сињорачи од Рим ја продолжи семејната традиција - го балсамира папата Јован Павле Втори, пишува италијанскиот дневен весник "Кориере дела сера". Кланот Сињорачи бил задолжен за балсамирање на посмртните останки на последните три папи: Јован Дваесет и трети во 1963 година, Павле ...

Срцето се предаде по големата борба

Утрински - 05.04.2005

Во "Сведоци за надежта: биографија за папата Јован Павле Вториии° Џорџ Вигел го опишува апартманот како обичен и практичен, спротивен на сјајната апостолска палата со фрески од Рафаел, богати таписерии и мермер. Спалната на папата беше голема, меѓутоа едноставна, поделена со старомодни прегради.

Папата ќе добие кралско испраќање

Време - 05.04.2005

ВАТИКАН СЕ ПОДГОТВУВА Кардиналите на Католичката црква вчера решија погребот на папата Јован Павле Втори да се одржи в петок, во 10 часот наутро, во криптата на базиликата „Свети Петар“. Телото на омилениот папа, кој почина во саботата по долга борба со Паркинсоновата болест, дотогаш ќе биде ...

Најмногу кардинали - од Италија

Дневник - 05.04.2005

КОЈ ЌЕ ГЛАСА НА СОСТАНОКОТ НА КОЈ ТРЕБА ДА СЕ ИЗБЕРЕ НОВИОТ ПАПА Вкупно 117 кардинали од 52 земји ќе учествуваат на конклавата (изборот) за нов папа. Другите 66 кардинали не ги исполнуваат условите за гласање затоа што се постари од 80 години.

Москва ја нагласува мудроста на починатиот папа

Утрински - 05.04.2005

Сочувство од Путин и од патријархот Алексиј Втори Од сочувството на патријархот се гледа и политичка порака до наследникот на папата ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Претседателот на Русија, Владимир Путин, и поглаварот на Руската православна црква, Алексиј Втори, упатија сочувство до ...

„Должност на жената е да седи дома“

Време - 05.04.2005

КОНТРОВЕРЗИИТЕ НА ПАПАТА Паралелно со гласните пофалби на активизмот на папата Јован Павле Втори, кој придонесе за уривање на комунизмот низ целиот свет, многу потивко се јавуваат и критичарите на неговото дело. Најчесто на удар е одбивањето на папата да ја одобри употребата на кондомите, иако му ...

Погребот на Папата в петок

Вест - 05.04.2005

ВАТИКАН, 5 април (Ројтерс) - Римокатоличките кардинали вчера решија погребот на папата Јован Павле Втори да се одржи на 8 април и почнаа со плановите за иднината на Римокатоличката црква по смртта на папата кој своите верници ги водеше повеќе од 25 години.

Црвенковски ќе оди на закопот на Јован Павле Втори

Утрински - 05.04.2005

Делегација Претседателот на Македонија Бранко Црвенковски ќе ја предводи македонската делегација на церемонијата на закопот на папата Јован Павле Втори, кој почина во саботата вечерта. На закопот што ќе се одржи на 8 април, в петок, со почеток во 10 часот наутро, се очекува да присуствуваат околу ...

Кардиналите ги почнаа разговорите за наследник

Утрински - 05.04.2005

Модерните принцови на Католичката црква од вчера се во Ватикан Сите кардинали се познаваат меѓусебно. Меѓутоа, тие не говорат со ист јазик ВАТИКАН - Во парадата на црвени шапки и појаси, модерните принцови на Римокатоличката црква вчера се упатија кон Болоњската сала, богата со фрески, во ...

Јован Павле Втори ќе биде погребан в петок во Ватикан

Утрински - 05.04.2005

Католичките кардинали вчера го закажаа погребот на папата Јован Павле Втори за петок, 8 април и почнаа да ја планираат иднината на црквата по смртта на папата, кој ги водеше верниците повеќе од четврт век. На погребот во базиликата †Св.

Папата ќе биде погребан в петок во Ватикан

Утрински - 05.04.2005

Кардиналите се собраа да го организираат закопот на Јован Павле Втори и да разговараат за иднината на црквата Јован Павле Втори ќе биде закопан во базиликата "Св. Петар" ВАТИКАН - Католичките кардинали вчера го закажаа погребот на папата Јован Павле Втори за 8 април и почнаа да ја планираат ...

Светот изгуби духовен џин

Дневник - 05.04.2005

Коментар - Митко Билјаноски По смртта на папата, сите останаа посиромашни. Светот изгуби духовен џин, кој повеќе од кој било друг човек влијаеше позитивно врз светските настани. Полјакот Карол Војтила имаше кревко тело, но велик дух и непресушна сила за да проповеда мир и помирување.

Говорете македонски, ве разбирам, велеше папата

Утрински - 05.04.2005

Македонскиот државен и црковен врв секоја година имаше можност да биде примен од светиот отец Македонија е библиска земја, а Скопје родниот град на Мајка Тереза е симболот на хуманоста. Во моите молитви постојано е вашата земја.

Какви предизвици - таков папа

Дневник - 05.04.2005

НЕМА ИДЕАЛЕН ТИП ЗА НАСЛЕДНИК НА ЈОВАН ПАВЛЕ ВТОРИ Ватикан нема изградено идеален модел во кој би се вклопил новиот папа, а кардиналите со години се расправаат какви способности треба да го красат новиот лидер на Римокатоличката црква.

И атентаторот сака се поклони во Ватикан

Дневник - 05.04.2005

Мехмет Али Агџа, Турчинот што во 1981 година пукаше во папата Јован Павле Втори, побара да присуствува на неговиот погреб, јави Ројтерс. Мехмет Демирбаг, адвокатот на Агџа, изјави дека ќе побара од Министерството за правда на Турција да му дозволи на Агџа да го посети Ватикан.

Смртта на папата е голема загуба за целиот свет

Утрински - 05.04.2005

Бучковски Скопје - По повод смртта на папата Јован Павле Втори премиерот Владо Бучковски испрати телеграма со сочувство до кардиналот Едуардо Мартинез Сомало и до бискупот Киро Стојанов, апостолски администратор на Скопската бискупија.

Погреботв петок

Дневник - 05.04.2005

Папата Јован Павле Втори ќе биде погребан в петок во 10 часот, реши колегиумот на кардиналите, јави МИА. Градоначалникот на Рим, Валтер Велтрони, изјави дека ќе бидат преземени вонредни мерки во градот за да се овозможи нормално одвивање на погребната церемонија и за да им се овозможи на верниците ...

Папата рече „амин“ и за миг подоцна беше мртов

Утрински - 05.04.2005

Последните денови на Јован Павле Втори во неговата битка со смртта Конечната драма се случи во папските простории кои гледаат кон плоштадот "Св. Петар° РИМ - Во последните мигови од својот живот, папата Јован Павле Втори лежеше во голема, меѓутоа, скромно наместена спална, што ја нарекуваше свој ...

Се разгорува битката за избор на нов папа

Макфакс - 05.04.2005

Ватикан Два дена пред почетокот на конклавата за избор на нов папа, меѓу кардиналите што ќе учествуваат во гласањето се разжестува битката меѓу “конзервативните“ и “прогресивните“ сили, јавуваат италијанските медиуми. Како неофицијален лидер на конзервативците се смета германскиот кардинал Јозеф ...

Кина ги забрани дискусиите за смртта на папата на Интернет

Макфакс - 05.04.2005

Пекинг Кина ги забрани дискусиите за починатиот папа Јован Павле Втори на водечките интернет сајтови. Според информации на кинескиот портал “Сина.ком“, забрането е на Интернет да се оставаат пораки во врска со смртта на папата, а одлуката била донесена на “високо ниво“, без да се прецизира дали ...

НРСБ:Бугарски граѓани не се вмешани во атентатот врз папата

Макфакс - 05.04.2005

Софија “Бугарија на ниту еден начин не е вмешана во атентатот врз папата Јован Павле Втори во 1981 година“, се вели во специјалното соопштение од Националната разузнавачка служба на Бугарија, јавува агенцијата Бгнес. Во соопштението стои дека обвинетите бугарски државјани Сергеј Иванов Антонов, ...

Рим ќе го штитат ракети за време на погребот на Папата

Макфакс - 05.04.2005

Рим “Мини војска“ од 10 до 15 илјади луѓе, ќе се грижи за обезбедувањето за време на погребот на папата Јован Павле Втори, објавија денеска италијанските медиуми. Шефот на цивилната заштита во Рим Гвидо Берталоцо изјави дека ќе биде тешко да се одржи редот и безбедноста за време на погребот.

Папата пред смртта оставил документ што уште не е прочитан

Макфакс - 05.04.2005

Ватикан Папата Јован Павле Втори пред смртта оставил документ кој се уште не е прочитан од кардиналите, кои денеска повторно се состанаа за да ја утврдат датата за избор на нов поглавар на Римокатоличката црква. Официјален Ватикан се уште не се соопштува кога ќе биде прочитан документот на ...

Нов состанок на кардиналите, ќе се утврдува датумот за избор на нов папа

Макфакс - 05.04.2005

Ватикан Кардиналите на Римокатоличката црква денеска повторно ќе одржат состанок во Ватикан за да го утврдат датумот на избор на наследникот на починатиот папа Јован Павле Втори, соопштено е од Ватикан. Во седиштето на Римокатоличката црква се уште пристигаат кардиналите од целиот свет.

Џорџ Буш прв американски претседател на погреб на папа

Макфакс - 05.04.2005

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш, со сопругата Лора, ќе ја предводи делегацијата на САД на погребот на Папата Јован Павле Втори што ќе се изврши в петок во Ватикан Буш ќе биде првиот американски претседател во историјата на таа земја, што ќе присуствува на погреб на еден поглавар на ...

Папата покажа почит кон нашата автокефалност

Вечер Прес - 05.04.2005

По повод смртта на Римокатоличкиот поглавар, Македонската православна црква испрати писмо до Светата столица во Ватикан. Во него, Архиепископот Охридски и Македонски Г.г. Стефан меѓу другото вели: "Папата Јован Павле Втори искрено ја покажуваше својата љубов и почит кон нашата Света Православна ...

Погребот на Папата в петок

Вечер Прес - 05.04.2005

Поглаварот на Римокатоличката црква папата Јован Павле Втори ќе биде погребан в петок, соопшти градоначалникот на Рим, Валтер Велтрони. Тој додаде дека оддавањето почит на Светиот отец ќе се одвива непречено, а најави и засилени мерки за безбедност во пресрет на пристигнувањето на многу светски ...

Ќе се откажат сите културни манифестации

Вечер Прес - 05.04.2005

Во многу земји во светот, по повод смртта на папата Јован Павле Втори, е прогласена национална жалост од еден или повеќе денови. Во Македонија, која е со мнозинско православно население, во недела ќе бидат откажани сите културни манифестации во знак на жалост за Јован Павле ...

Црвенковски ќе присуствува на погребот на папата

А1 - 04.04.2005

Македонскиот претседател Бранко Црвенковски ќе присуствува на погребот на Папата Јован Павле Втори в петок во Ватикан, соопштено е денеска. Папата ќе биде погребан во криптата на базиликата Свети Петар, одлучија кардиналите на првиот денешен состанок по неговата смрт.

Погребот на папата на 8 април

А1 - 04.04.2005

Погребот на папата Јован Павле Втори ќе биде извршен в петок 8 април, во 10 часот по средноевропско време, реши колегиумот на кардиналите на денешната прва седница. Градоначаланикот на Рим Валтер Велтрони изјави дека животот во Рим в петок ќе запре, за да се овозможи нормално одвивање на погребната ...

Биографија на Папата Јован Павле Втори

А1 - 04.04.2005

Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Јован Павле Втори почина вечерва во Ватикан. Карол Јозеф Војтила, кој во октомври 1978 година откако беше избран за Папа го зема името Јован Павле Втори, е роден е во Вадовице недалеку од Краков на 18 мај 1920 година.

Процедура на погреб и избирање нов папа

А1 - 04.04.2005

Римократоличката црква се подготвува за јасно утврдената процедура за верификација на смртта на папата и за избор на новиот поглавар, бидејќи Ватикан и официјално соопшти дека здравствената состојба на папата Јован Павле Втори е крајно сериозна.

Атентаторот на папата сака да присуствува на погребот

А1 - 04.04.2005

Мехмет Али Агча, атентаторот на папата Јован Павле Втори, сака да присуствува на погребната церемонија, изјави денеска неговиот адвокат Мехмет Демирбаг за турската телевизија „Хабертурк“. Адвокатот на Акча, ваквото барање ќе го поднесе до Министерството за правда на Република Турција.

ЕУ благодарна на папата за обединувањето на Источна и Западна Европа

А1 - 04.04.2005

„Му се поклонуваме на папата Јован Павле Втори чиј придонес за обединувањето на Источна и Западна Европа е неизмерен“ се вели во денешното соопштение на луксембуршкото претседателство на Европската унија по повод смртта на папата.

Бучковски и Митрева со телеграми за смртта на папата

А1 - 04.04.2005

По повод смртта на папата Јован Павле Втори, претседателот на Владата на Република Македонија Владо Бучковски испрати телеграма со сочуство до кардиналот Едуардо Мартинез Сомало и до бискупот Киро Стојанов, апостолски администратор на Скопската бискупија.

Папата кој ја смени улогата на Католичката црква во светот

Утрински - 04.04.2005

Јован Павле Втори или Карол Војтила беше една од најпознатите личности во светот Изборот на Карол Војтила за папа во 1978 година, го вчудовиди католичкиот свет. Никој не очекуваше дека 58-годишниот кардинал од Краков ќе ја добие главната функција.

Папата замина меѓу бесмртните

Дневник - 04.04.2005

ПОЧИНА ЈОВАН ПАВЛЕ ВТОРИ, ПАПАТА ШТО ГО СМЕНИ СВЕТОТ Папата Јован Павле Втори, поглаварот на Римокатоличката црква, почина во саботата во Ватикан на возраст од 84 години, по тешко боледување. Јован Павле Втори, првиот неиталијански папа по многу векови, помина 26 значајни години на папскиот трон и ...

Папата е мртов

Вест - 04.04.2005

ВАТИКАН ГО ИЗГУБИ СВОЈОТ ДУХОВЕН ТАТКО КОЈ ЈА ВОДЕШЕ ЦРКВАТА 26 ГОДИНИ ВАТИКАН (Ројтерс/АП) - Папата Јован Павле Втори, чие 26-годишно папство помогна да се порази комунизмот во Европа но ја подели римокатоличката црква поради неговата ригорозна ортодоксност, умре завчера по по ВАТИКАН (Ројтерс/АП) ...

Смртта на папата го одложи роденденот на НАТО

Вест - 04.04.2005

Поради смртта на папата Јован Павле Втори одложен е хепенингот по повод роденденот на НАТО - 4 април што под мотото "Во еден глас - Македонија за НАТО" вчера требаше да се одржи во Скопје. Хепенингот, кој е дел од Програмата за промоција на евроатлантската идеја во земјава, го организира ...

Светот жали за починатиот папа

Утрински - 04.04.2005

По долго боледување, во саботата вечерта почина Јован Павле Втори, големиот пастир на католиците во светот Телото на Јован Павле Втори изложено во Ватикан, погреб в четврток или в петок ВАТИКАН - По тешко боледување, во саботата почина папата Јован Павла Втори.

Јован Павле Втори беше човек на мирот и на љубовта

Утрински - 04.04.2005

Изјава на архиепископот Стефан Вчера претпладне, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, ја посети Католичката бискупија во Скопје, за да го изрази сочувството за смртта на папата Јован Павле Втори, каде што беше примен од апостолскиот администратор на Католичката црква во Македонија, г.

Кардиналите и белиот чад ќе ја соопштат веста

Време - 04.04.2005

ИЗБОР НА НОВ ПАПА Правилата на Светиот стол на Римокатоличката црква предвидуваат најдоцна десет дена по смртта на папата да се свика Советот на кардиналите, составен од 122 кардинали. Од нив, тие што се под 80-годишна возраст се кандидати за нов папа.

Нема фаворит за папскиот трон

Дневник - 04.04.2005

КОЈ ЌЕ ГО НАСЛЕДИ ПАПАТА ЈОВАН ПАВЛЕ ВТОРИ? За разлика од претходните избори на папа, денес нема јасен фаворит што би го наследил Јован Павле Втори во тронот на Светата столица. Теоретски, за нов папа може да биде избран кој било машки римокатолик, но обично тоа е некој од кардиналите.

Јован Павле Втори го воведе моделот на доживотен папа

Утрински - 04.04.2005

Процесот на избор на нов папа изминативе неколку века претрпе многу промени По смртта на папата Јован Павле Втори, треба да се одбере нов папа. Процесот на селекција во изминативе неколку века претрпе многу промени, а најновите измени беа внесени од досегашниот папа.

Почина папата Јован Павле Втори

Време - 04.04.2005

Папата Јован Павле Втори почина на 2 април, во 21.37 часот. Тој и подлегна на Паркинсоновата болест, која му го уништи имунитетот, така што на крајот организмот не можел да се избори со инфекција. Тажната вест им била соопштена на околу 100.000 верници собрани на плоштадот „Свети Петар“ во Ватикан.

Цитати на папата Јован Павле Втори

Време - 04.04.2005

Како што оди семејството, по него оди и нацијата, а по нив и целиот свет во кој живееме. Не очајувајте. Ние сме велигденскиот народ, Алелуја е нашата песна. Не плашете се да одите во непознатото. Едноставно бестрашно зачекорете, знаејќи дека јас сум со вас, оттаму не може ништо лошо да ви се случи.

Згасна светлината на Ватикан

Време - 04.04.2005

Папата Јован Павле Втори се родил на 18 мај 1920 година во полскиот град Вадовице, мало место со околу 10.000 жители. Тогаш папата не бил познат како наследник на свети Петар, суверен на Ватикан или бискуп на Рим, туку само како Карол Јозеф Војтила.

Одложените мечеви во Серија А и Серија Б на 20 април

Утрински - 04.04.2005

Пореди смртта на Папата Јован Павле ИИ Националниот олимписки комитет на Италија (ЦОНИ) реши да ги презакаже натпреварите од 30. коло од двете италијански фудбалски лиги Серија А и Серија Б за 20 април. Тоа го соопшти и официјалниот сајт на Европската фудбалска федерација (УЕФА).

Погребот в четврток

Дневник - 04.04.2005

Папата најверојатно ќе биде погребан в четврток, под базиликата Свети Петар, на местото каде што веќе со векови се погребуваат папите, освен ако откако ќе биде отворен неговиот тестамент, тој не изразил поинаква желба. Веќе е отпочната процедурата на балсамирање на неговото тело, опремување, а ...

Телото ќе почива во Ватикан, а срцето во Краков?

Дневник - 04.04.2005

Последните часови од својот живот Јован Павле Втори ги поминал со единственото семејство што му останало - со своите најблиски помошници од Полска. Неговите двајца приватни секретари од Полска, полскиот кардинал и полскиот надбискуп отслужиле миса покрај неговата постела во Апостолската палата во ...

Замина човекот со највисок морален авторитет

Утрински - 04.04.2005

Сочувство од Бранко Црвенковски Бранко Црвенковски, претседател на Македонија, по повод смртта на папата Јован Павле Втори, испрати писмо до Светиот стол: ?Со чувство на длабока болка и тага ја примив веста за смртта на папата Јован Павле Втори.

Срцето ќе почива во замокот „Вавел“ крај Краков

Време - 04.04.2005

Полска побара срцето на Јован Павле Втори, односно на нивниот кардинал Карол Војтила, да биде погребано во замокот „Вавел“ во Краков. Папата долги години служел како надбискуп на Краков. Весникот „Газета виборча“ пишува дека Ватикан неофицијално се согласил со барањето на ...

Златен пехар наместо гласачка кутија

Дневник - 04.04.2005

Периодот од смртта на папата до изборот на неговиот наследник е исполнет со антички ритуали и живописни церемонии во славни историски објекти, каква што е Систинската капела, живописана од Микеланџело. За овој период се користи латинскиот збор интеррегнум (меѓу владетелите).

Јован Павле Втори беше спортист во душата

Дневник - 04.04.2005

ПАПАТА и СПОРТоТ Починатиот папа Јован Павле Втори, меѓу другото, беше познат и како пријател на спортистите, а во младите години и самиот беше спортист. Во младите години, Карол Војтила практикувал повеќе спортови. Кога беше избран за папа, тој често се среќаваше со познати спортисти.

Јован Павле Втори икона на дваесеттиот век

Утрински - 04.04.2005

Контроверзиите и минатиот труд на Полјакот на челото на Светиот стол Морален авторитет каков што немаше во светот ДИМИТАР ЧУЛЕВ Смртта на Папата Јован Павле Втори е планетарен настан. Исто како што беше значајно влијанието на човекот, што го почна животот како Карол Војтила, на планетарно ниво во ...

Инаугуриран новиот папа

Макфакс - 04.04.2005

Ватикан Новиот поглавар на Римокатоличката црква папата Бенедикт XVI денеска беше инаугуриран на свечена миса на Плоштадот Свети Марко во Ватикан, при што му беа предадени наметка и прстен со ликот на Свети Петар. На наметката се извезени црвени крстови што ја симболизираат Исусовата крв, додека на ...

Кардиналите денеска за деталите на погребот на Папата

Макфакс - 04.04.2005

Рим Кардиналите на Римокатоличката црква на денешниот состанок во Ватикан треба да донесат одлука за датумот на погребот на Папата Јован Павле Втори, кој почина во саботата доцна навечер. Телото на Папата облечено во посебна одежда три дена ќе биде изложено во Базиликата свети Петар во Ватикан.

Погребот на Папата во петок

Макфакс - 04.04.2005

Ватикан Поглаварот на Римокатоличката црква папата Јован Павле Втори ќе биде погребан в петок, соопшти градоначалникот на Рим Валтер Велтрони. Тој додаде дека оддавањето почит на Светиот отец ќе се одвива непречено, а најави и засилени мерки за безбедност во пресрет на пристигнувањето на многу ...

Илјадници верници на поклонение во Рим

Макфакс - 04.04.2005

Ватикан Илјадници верници од утринава започнаа да пристигнуваат на римскиот плоштад Свети Петар за да му оддадат последна почит на папата Јован Павле Втори, јавуваат италијанските медиуми. Tелото на Папата попладне ќе биде преместено од Клементинската сала на апостолскиот дворец во катедралата ...

Претсетадателот Црвенковски на погребот на Папата

Макфакс - 04.04.2005

Скопје Македонскиот претседател Бранко Црвенковски ќе присуствува на погребот на Папата Јован Павле Втори в петок во Ватикан, соопштено е денеска. Папата ќе биде погребан во криптата на базиликата Свети Петар, одлучија кардиналите на првиот денешен состанок по неговата смрт.

Инаугуративна миса на новиот папа Бенедикт XVI

Макфакс - 04.04.2005

Ватикан Инагуративна миса за новиот папа Бенедикт XVI ќе се одржи денеска на плоштадот Свети Петар во Ватикан. Како што јавуваат италијанските медиуми, од утринава колони верници, свештеници, политичари, почнале да пристигнуваат на плоштадот, каде што ќе присуствуваат на инаугурацијата на новиот ...

Почина Папата!

Вечер Прес - 04.04.2005

Завчеравечер, во 21,37 часот, почина поглаварот на Римокатоличката црква, папата Јован Павле Втори. "Господ своите рајски порти ги отвори за папата и тој се врати дома" - со оваа длабоко христијанска и возвишена мисла беше соопштена веста за неговото заминување од овој свет.

Срцето на Војтила да се погреба во Краков

Вечер Прес - 04.04.2005

ВАРШАВА, 4 АПРИЛ (МИА) - Полјаците сакаат да го погребаат срцето на нивниот сонародник Јован Павле Втори во татковината, во кралскиот замок Вавел во Краков каде папата со години служел како краковски надбискуп. Желбата за тоа, наводно своевремено ја изразил папата, а претставниците на полските ...